dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 492 z 1521
Pokaż wyniki od 9.821 do 9.840 z 30404
  1. #9821

    Domyślnie

    Ehm, cześć pompowcy (czy jak tam zwać to szacowne grono). Otóż uroczyście - mam i ja !
    Nie dałem rady ogarnąć całego wątku, mimo kilku podejść tych uwag i spostrzeżeń jest za duża masa ( pewnie nie można ich jakoś pogrupować - byłoby o niebo łatwiej dla amatora). A ja mimo teoretycznego ogarnięcia co do zasady, dopiero od wczoraj wiem że tak powiem z praktyki o czym mowa na forum.

    Dom ok. 160 m2, kubatura ok. 430 m3. PC "Fajter" 1240 6kW na 2 sondach po ok. 75 m. Projekt i wykonawstwo `maszynowni`(czyli kotłowni) oraz projekt instalacji CO - kolega inżynier. Odwierty - wykonawca z allegro. Koszt łączny( bez podłogówki) - ok. 38 tysi. Grzejnik podłogowy na rurkach polipropylenowych (16mm), zero alu-pexów. Wykonawstwo własne.
    Wczoraj 1-szy rozruch (był technik z Nibe) i osobny podlicznik ruszył dość żwawo. Wygrzewanie jastrychu jest chyba dość kosztowne na taryfie budowlanej, bo wykręcił w 35 godzin prawie 30 kWh! Pytania na tym etapie do koleżanek / kolegów doświadczonych:
    1. czy na DZ trzeba zrobić jakieś ciśnienie ? - manometr pokazuje 0 bar. Albo felerna sztuka albo pompka DZ miele po prostu uzupełniony po odpowietrzeniu glikol
    2. przewód sygnałowy 3x1mm od pogodówki idzie w miarę równolegle w podłodze wraz z kablem 5x4mm doprowadzającym zasilanie od `maszynowni` do rozdzielnicy w domu. Może nawet krzyżuje się parę razy. Prąd w domu jeszcze nie uruchomiony więc czy może być tak, że jak już odpalę rozdzielnicę `domową` i podepnę oświetlenie, zmywarki, kuchenki, telewizory itd. to jakieś zakłócenia będą ogłupiać PC?
    3. Jakieś podpowiedzi jak w miarę tanio i skutecznie wyizolować rozdzielacz DZ i wokół niego , który mam wewnątrz `maszynowni`. Kolega inżynier wspomniał o kauczukopodobnej macie mocowanej taśmą wokół rur, kolan, trójników i zaworów. Rosi się to aż mokro..

    Tyle w 1-szym wejściu. Jeśli powielam czyjeś pytania - hm, coś czytałem zanim zapytałem - widać wszystko to mao ..
    Sześć
    Kto się buduje, tego się nie żałuje

  2. #9822

    Domyślnie

    Witaj
    ad1. ciśnienie powinno być ale u mnie po pewnym czasie też spada do 0 - na ten temat niech się wypowiedzą fachowcy.
    ad2. o jakim przewodzie sygnałowym piszesz?
    ad3. u mnie jest spieniony kauczuk

    Ogólnie mamy bardzo podobne układy te same pompy i praktycznie odwierty z tym że u mnie 120m2 podłogówki.

  3. #9823

    Domyślnie

    erpatre
    A czy w gestii wykonawcy nie leży zaizolowanie rozdzielacza DZ?
    U mnie wszystko owinęli grubą czarną chłodniczą taśmą samoprzylepną i się nie rosi.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  4. #9824

    Domyślnie Rozporządzenie ministra :)

    ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
    z dnia 20 października 2009 r.
    w sprawie rodzajów programów i projektów przeznaczonych do realizacji w ramach Krajowego systemu zielonych inwestycji
    Na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 130, poz. 1070) zarządza się, co następuje:
    § 1. Rozporządzenie określa rodzaje programów i projektów przeznaczonych do realizacji w obszarach, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji.
    § 2. Określa się następujące rodzaje programów i projektów w obszarze:
    1) poprawy efektywności energetycznej w różnych sektorach gospodarki:
    a) budowa lub przebudowa systemów ciepłowniczych w celu usprawnienia gospodarki energetycznej oraz rozwój systemów ciepłowniczych przez podłączanie nowych odbiorców,
    b) modernizacja systemów oświetlenia,
    c) budowa instalacji i modernizacja procesów produkcyjnych i technologicznych, polegająca w szczególności na:
    - wymianie napędów na energooszczędne,
    - budowie systemów zbiórki i odzysku surowców umożliwiających zmniejszenie energochłonności procesów technologicznych,
    - zamianie surowców lub wykorzystaniu surowców odpadowych w celu zmniejszenia energochłonności procesów technologicznych,
    d) odzysk energii w procesach przemysłowych,
    e) termomodernizacja oraz budowa, przebudowa lub zakup urządzeń energetycznych stanowiących wyposażenie budynków,
    f) przebudowa przesyłowych i dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych,
    g) wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w celu poprawy efektywności energetycznej,
    h) przebudowa instalacji wykorzystywanych do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła lub chłodu w kogeneracji,
    i) wymiana urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych na urządzenia umożliwiające indywidualnym odbiorcom energii elektrycznej, gazu i ciepła dokonywanie odczytów o rzeczywistym zużyciu energii;
    2) poprawy efektywności wykorzystania węgla, w tym związanej z czystymi technologiami węglowymi:
    a) budowa lub przebudowa instalacji spalania w celu wdrożenia najlepszych dostępnych technik,
    b) budowa lub modernizacja instalacji ochrony powietrza w instalacjach spalania,
    c) w zakresie projektów dotyczących rozwoju technologii konwencjonalnych: modernizacja istniejących instalacji spalania w celu przystosowania do zaostrzonych norm emisyjnych lub poprawy ich sprawności energetycznej,
    d) zastosowanie nowych technologii spalania z zastosowaniem oxy-combustion,
    e) budowa układów gazowo-parowych zintegrowanych ze zgazowaniem węgla,
    f) budowa lub przebudowa instalacji kogeneracyjnych w celu zwiększenia sprawności wytwarzania;
    3) zamiany stosowanego paliwa na paliwo niskoemisyjne:
    a) zamiana stosowanych paliw silnikowych na paliwa niskoemisyjne w sektorach innych niż transport,
    b) zamiana paliw innych niż silnikowe na paliwa niskoemisyjne w sektorach innych niż transport;
    4) unikania lub redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportu:
    a) zastępowanie silników spalających olej napędowy lub benzynę silnikami spalającymi gaz ziemny, silnikami spalającymi LPG, silnikami hybrydowymi, silnikami elektrycznymi oraz silnikami przystosowanymi do spalania biopaliw ciekłych,
    b) stosowanie napędów energooszczędnych w systemach transportu publicznego,
    c) wybór, testowanie oraz wdrażanie procedur i urządzeń służących redukcji emisji w transporcie lotniczym i infrastrukturze towarzyszącej;
    5) wykorzystania odnawialnych źródeł energii:
    a) budowa lub modernizacja elektrociepłowni lub ciepłowni opalanych biomasą,
    b) budowa lub przebudowa elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych lub przesyłowych w celu umożliwienia przyłączenia do sieci odnawialnych źródeł energii,
    c) budowa lub przebudowa instalacji kolektorów słonecznych lub ogniw fotowoltaicznych w celu zwiększenia ich wydajności,
    d) dostosowanie napędów do spalania biopaliw w celu wykorzystania biopaliw,
    e) budowa instalacji do produkcji biokomponentów wykorzystywanych do wytwarzania biopaliw,
    f) budowa lub modernizacja elektrowni wodnych,
    g) budowa lub modernizacja elektrowni wiatrowych,
    h) produkcja biopaliw silnikowych lub promocja ich zastosowania w transporcie w celu minimalizacji emisji zanieczyszczeń,
    i) budowa lub modernizacja elektrociepłowni lub ciepłowni wykorzystujących energię geotermalną,
    j) budowa wysoko sprawnych układów z wykorzystaniem niskotemperaturowych i średniotemperaturowych zasobów wód geotermalnych stosowanych w energetyce rozproszonej,
    k) upowszechnianie pomp ciepła i technologii efektywnego wykorzystania niskotemperaturowej energii geotermalnej, modernizacja sprężarkowych pomp ciepła,
    I) promocja zastosowania pomp ciepła i energii geotermalnej do ogrzewania obiektów;

    6) unikania lub redukcji emisji metanu przez jego odzyskiwanie i wykorzystywanie w przemyśle wydobywczym, gospodarce odpadami i ściekami oraz w gospodarce rolnej, a także przez wykorzystywanie go do produkcji energii:
    a) budowa lub przebudowa instalacji wytwarzania biogazu lub biogazu rolniczego w celu wprowadzenia go do sieci dystrybucyjnej gazowej lub przetworzenia go na energię elektryczną lub cieplną,
    b) budowa instalacji do odzysku i energetycznego wykorzystania metanu z kopalń węgla kamiennego,
    c) budowa lub modernizacja instalacji do odgazowywania składowisk odpadów oraz fermentacji odpadów i osadów ściekowych i wytwarzania energii;
    7) działań związanych z sekwestracją gazów cieplarnianych:
    a) budowa instalacji do wychwytywania, transportu i podziemnego składowania dwutlenku węgla (CO2),
    b) budowa innych instalacji redukujących dwutlenek węgla (CO2),
    c) działania w zakresie zalesiania,
    d) intensyfikacja przyrostu i zwiększanie zasobności drzewostanów,
    e) ochrona mokradeł, w szczególności torfowisk,
    f) ochrona obszarów leśnych, w tym rewitalizacja obszarów poklęskowych, podwyższanie wieku drzewostanów,
    g) budowa infrastruktury technicznej i transportowej do podziemnego składowania dwutlenku węgla (CO2);
    innych działań zmierzających do ograniczania lub unikania krajowej emisji gazów cieplarnianych lub pochłaniania dwutlenku węgla (CO2) oraz adaptacji do zmian klimatu:
    a) retencjonowanie wody,
    b) ochrona trwałych użytków zielonych,
    c) rolnictwo ekologiczne;
    9) prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz zaawansowanych i innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku:
    a) badania efektywności energetycznej urządzeń elektrycznych,
    b) badania i rozwój nowych technologii biogazowych,
    c) badania związane z bezpieczeństwem podziemnego składowania dwutlenku węgla (CO2), w tym badania zjawisk fazowych zachodzących w utworach geologicznych podczas składowania dwutlenku węgla (CO2), badania przepuszczalności skał i migracji dwutlenku węgla (CO2), modelowanie podziemnego zbiornika do składowania dwutlenku węgla (CO2) w formacjach solankowych, inwentaryzacja potencjalnych składowisk dwutlenku węgla (CO2) i analiza ich potencjalnej pojemności,
    d) badania związane z wychwytywaniem dwutlenku węgla (CO2) ze strumieni gazowych,
    e) badania w zakresie zmniejszenia zawartości zanieczyszczeń w węglach przeznaczonych do energetycznego wykorzystania,
    f) badania w zakresie technologii zgazowania węgla,
    g) badania nad intensyfikacją upraw roślin energetycznych,
    h) badania w zakresie dokumentowania krajowych zasobów wód termalnych,
    i) badania nad poprawą sprawności instalacji ogrzewania niskotemperaturowego,
    j) rozwój technologii wykorzystania ubocznych produktów spalania w produkcji betonów, cementu, spoiw i materiałów dla drogownictwa,
    k) badania w zakresie ograniczania wpływu spalania biomasy na instalacje spalania;
    10) działalności edukacyjnej, w tym prowadzenia szkoleń wspomagających wypełnianie krajowych zobowiązań wynikających z Protokołu z Kioto do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, sporządzonego w Kioto dnia 11 grudnia 1997 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 203, poz. 1684):
    a) polityka informacyjna,
    b) szkolenia w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych,
    c) programy i kampanie społeczne.
    § 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
    Prezes Rady Ministrów: D. Tusk

  5. #9825

    Domyślnie

    A cio to to?
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  6. #9826

    Domyślnie

    Cytat Napisał erpatre
    Grzejnik podłogowy na rurkach polipropylenowych (16mm), zero alu-pexów. Wykonawstwo własne.
    Z ciekawosci - piszesz o PPr zgrzewanych ?? Czy jakiejs bardziej "gietkiej" odmianie polipropylenu (jest taka?) ?
    pozdr.

  7. #9827

    Domyślnie

    Tu chyba jest jakaś pomyłka.
    Typowego PP ( szarego ) w żadnym wypadku nie daje się na podłogówkę.
    Ja mam dokładnie takie jak tutaj:
    http://www.kan.com.pl/index.php?opti...d=12&Itemid=18
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  8. #9828

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Tu chyba jest jakaś pomyłka.
    Typowego PP ( szarego ) w żadnym wypadku nie daje się na podłogówkę.
    Ja mam dokładnie takie jak tutaj:
    http://www.kan.com.pl/index.php?opti...d=12&Itemid=18
    No ja wiem wiem - zwykly PP bez wkladki alu ma kosmiczna rozszerzalnosc Pytam tylko z ciekawosci czy to na pewno rurki z polipropylenu, a nie z czegos innego - moze sie czegos nowego naucze
    pozdr.

  9. #9829

    Domyślnie

    Czytałem tylko ten wątek od tygodnia, szczególe uznania dla HenoK, sSiwy12, bonetka, hydrol i wszystkich innych którzy chcieli się dzielić swoją wiedzą. Żałuję żę tak mało ich ostatnio, Dziekuję bardzo!


    Co mnie skłoniło do przeczytania tego wątku.

    Jestem na etapie zamykania stanu surowego zamknietego w tym tygodniu dachówka a a 3 tygodnie okna. Zdecydowany jestem na instalację pompy.

    Trochę informacji o domu. Projekt Opałek 2g. Ktoś buduje??
    140 m użytkowej 168 po powierzchni z garażem 189. Myśle o podgrzewaniu garażu ale minimalnie. Działka 1114m kw, 18 km od Bydgoszczy. Niestety grunt nie za ciekawy żwir i piasek. Kolektor poziomy musiał by miec ponad 500 m. Chciałbym skorzystać z kredytu z BOS.

    Potrzebuję pomocy w zakresie:
    1. Przygotowania projektu podłogówki na całości i projektu instalacji pompy ciepła oraz wentylacji z reku.
    2. Namiary na NIEDROGIEGĄ firmę odwiertowa z okolic Bydgoszcz do 70 km.

    Według moich obliczeń wychodzi mi pompa 10 k, czy się nie mylę(CO+CWU)??


    Powyżej wrzuciłem rozporządzenie ministra, które wydaje sie bardzo ważne, dla tych co beda chcieli (tak sądzę) instalować pompę. Jak może potoczyć się sprawa i gdzie szukać pomocy w sprawie rozporzadzenia. Kiedy i jakie mogą być konsekwencje tego rozporządzenia? Kto wie niech pisze.

    Dziekuje pozdrawiam.

  10. #9830

    Domyślnie

    Cytat Napisał rume
    ad2. o jakim przewodzie sygnałowym piszesz?
    Dzięki za odpowiedzi. Przewód sygnałowy - łączący pogodowy/temperaturowy czujnik zewnętrzny na ścianie północnej z PC.
    Cytat Napisał klimaw
    A czy w gestii wykonawcy nie leży zaizolowanie rozdzielacza DZ?
    U mnie wszystko owinęli grubą czarną chłodniczą taśmą samoprzylepną i się nie rosi.
    Rozliczyłem się już ze znajomym-instalatorem i sam chcę zrobić jakieś proste czynności. Ta chłodnicza taśma - podrzucisz jakiś namiar? Gugle mnie coś myli..
    Cytat Napisał Daga&Adam
    Z ciekawosci - piszesz o PPr zgrzewanych ?? Czy jakiejs bardziej "gietkiej" odmianie polipropylenu (jest taka?) ? pozdr.
    Zgrzewanie oczywiście odpada. Kupowałem w kręgach po 200 m, giętka ona jest ale średnio - ma pamięć kształtu więc rozwijanie co najmniej we 2 osoby.
    Cytat Napisał klimaw
    Tu chyba jest jakaś pomyłka.
    Typowego PP ( szarego ) w żadnym wypadku nie daje się na podłogówkę.
    ...
    No cóż, w moim wypadku właśnie tak wykonano. To teraz skoro i tak po herbacie to bez owijania strzelaj: czemu nie daje się? Przygotuję się na skutki własnej decyzji..
    Kto się buduje, tego się nie żałuje

  11. #9831

    Domyślnie

    erpatre
    Masz jakiś link do tej rury?
    Może się mylimy?
    PP nie stosuje się głównie ze względu na dużą rozszerzalność i brak osłony antydyfuzyjnej.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  12. #9832
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Wróciłem do klubu "pompowiczów".
    Dlaczego wróciłem? Wcześniej miałem już pompę ciepła własnej konstrukcji. Można o niej poczytać w moim Dzienniku budowy (link w stopce), w tym wątku oraz w wątku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla,t20041.htm .
    Nie byłem jednak z niej zadowolony - osiągała bardzo niskie COP (dlatego nigdy się nim nie chwaliłem). Po zakończeniu poprzedniego sezonu grzewczego zacząłem więc szukać możliwości poprawy sytuacji. Skontaktowałem się z firmą http://www.ecopol-system.pl/ z zapytaniem, czy nie udałoby się przy wykorzystaniu niektórych części z mojej pompy ciepła skonstruować pompy ciepła ze sprężarką scroll? Doszliśmy do porozumienia i w ten sposób powstała nowa pompa ciepła zbliżona parametrami do pompy ciepła PSPC-06 ze strony http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html .
    Poprzednio mój system grzewczy działał w systemie otwartym (konieczność redukcji kosztów przy zakończeniu budowy ). Teraz został zamknięty, dołożony został podgrzewacz ciepłej wody : ACV SLME 200 .
    Od wczoraj działa już nowa pompa ciepła. Nie robiłem jeszcze bardziej szczegółowych pomiarów, ale przy pracy z ogrzewaniem podłogowym osiąga COP min. 4,0. Za jakiś czas zdam szczegółową relację z jej efektywności.

    Przypomnę jeszcze tylko, że wcześniej wykonałem wymiennik gruntowy poziomy z 3 pętli po ok. 90m z rury PE fi 32mm na głębokości ok. 1,5. W całym domu mam ogrzewanie podłogowe. W łazience planuje dodatkowo grzejnik-suszarkę podłączony do zbiornika ACV SLME 200 poprzez małą pompkę obiegową.
    Ciepła woda na razie jest bez cyrkulacji, ale zastanawiam się nad jej dołozeniem.
    Dodatkowo jeszcze w tym miesiącu będę miał zainstalowane 2 kolektory słoneczne płaskie Immergas CP2. Oprócz podgrzewania ciepłej wody latem będą one mogły wspomagać ogrzewanie podłogowe.

  13. #9833

    Domyślnie

    HenoK
    Jak bym powiedział "WITAJ" to zabrzmiało by to śmiesznie.
    Napiszę więc - dobrze , że tu pisujesz. i wysokich COP-ów.

    Jak łączysz solar , by wspomagał raz podłogówkę ,a raz CWU?
    Masz bufor?
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  14. #9834

    Domyślnie

    Cytat Napisał erpatre
    1. czy na DZ trzeba zrobić jakieś ciśnienie ? - manometr pokazuje 0 bar.
    Ciśnienie powinno być, może to wina manometru ? Nie wiem jaki masz, ale może zmień manometr na bardziej czuły (np. 0-1.6 bara)? Producent pompki obiegowej podaje jakie musi być minimalne ciśnienie przy danej temperaturze tłoczonej cieczy, żeby nie następowała kawitacja prowadząca do szybkiego zużycia obiegówki. Przy naszych temperaturach może być minimalne rzędu 0.2-0.3 bara. Druga sprawa, to jak nie ma ciśnienia, nie wiadomo co się dzieje w środku. Może się przy zmianach objętości cieczy zrobić podciśnienie i zassać powietrze. Odpowietrzenie nie zadziała, a wręcz przez odpowietrzniki może wejść powietrze i zapowietrzyć układ, obiegówkę, zmniejszyć lub zablokować przepływ DZ i w ostateczności doprowadzić do zamrożenia wymiennika PC i rozsadzenia go (jeśli PC nie ma zabezpieczenia). Oczywiście to skrajny przypadek.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  15. #9835

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Za jakiś czas zdam szczegółową relację z jej efektywności
    Zapraszamy do naszego arkusza. Jeśli będziesz miał pomiary COP, to fajnie by było, gdybyś je też tam umieścił. Życzę żeby nowy sprzęt dobrze i bezproblemowo działał.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  16. #9836

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Wróciłem do klubu "pompowiczów".
    Dlaczego wróciłem? Wcześniej miałem już pompę ciepła własnej konstrukcji. Można o niej poczytać w moim Dzienniku budowy (link w stopce), w tym wątku oraz w wątku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla,t20041.htm .
    Nie byłem jednak z niej zadowolony - osiągała bardzo niskie COP (dlatego nigdy się nim nie chwaliłem). Po zakończeniu poprzedniego sezonu grzewczego zacząłem więc szukać możliwości poprawy sytuacji. Skontaktowałem się z firmą http://www.ecopol-system.pl/ z zapytaniem, czy nie udałoby się przy wykorzystaniu niektórych części z mojej pompy ciepła skonstruować pompy ciepła ze sprężarką scroll? Doszliśmy do porozumienia i w ten sposób powstała nowa pompa ciepła zbliżona parametrami do pompy ciepła PSPC-06 ze strony http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html .
    Poprzednio mój system grzewczy działał w systemie otwartym (konieczność redukcji kosztów przy zakończeniu budowy ). Teraz został zamknięty, dołożony został podgrzewacz ciepłej wody : ACV SLME 200 .
    Od wczoraj działa już nowa pompa ciepła. Nie robiłem jeszcze bardziej szczegółowych pomiarów, ale przy pracy z ogrzewaniem podłogowym osiąga COP min. 4,0. Za jakiś czas zdam szczegółową relację z jej efektywności.

    Przypomnę jeszcze tylko, że wcześniej wykonałem wymiennik gruntowy poziomy z 3 pętli po ok. 90m z rury PE fi 32mm na głębokości ok. 1,5. W całym domu mam ogrzewanie podłogowe. W łazience planuje dodatkowo grzejnik-suszarkę podłączony do zbiornika ACV SLME 200 poprzez małą pompkę obiegową.
    Ciepła woda na razie jest bez cyrkulacji, ale zastanawiam się nad jej dołozeniem.
    Dodatkowo jeszcze w tym miesiącu będę miał zainstalowane 2 kolektory słoneczne płaskie Immergas CP2. Oprócz podgrzewania ciepłej wody latem będą one mogły wspomagać ogrzewanie podłogowe.
    Henkok czy to nie ty jesteś tym przedstawicielem regionalnym ze Słupska firmy ecopol-system?nie pytam złośliwie tylko informacyjnie bo jestem zainteresowany ich produktami!

  17. #9837
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimaw
    Jak łączysz solar , by wspomagał raz podłogówkę ,a raz CWU?
    Masz bufor?
    Poprzez niewielki wymiennik płytowy. Ciepła woda przez wężownicę w podgrzewaczu dwu-płaszczowym.

  18. #9838

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw
    Jeśli będziesz miał pomiary COP, to fajnie by było, gdybyś je też tam umieścił.
    Gdzie wpisać dane o COP ?
    Kliknij TUTAJ , a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

  19. #9839

    Domyślnie

    Cytat Napisał rume
    Gdzie wpisać dane o COP ?
    Gdzie sobie wpiszesz, tam będzie. Nie wiem, w jakiej postaci masz dane. Możesz dowolnie modyfikować arkusz.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  20. #9840

    Domyślnie

    rume
    Wrzuć link do zużycia pod WWW , pod swoimi postami.
    Postów coraz więcej, a wiem coraz mniej!
    Kliknij TU, a zobaczysz zużycie energii mojej pompy ciepła

Strona 492 z 1521