dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 664 z 1144
Pokaż wyniki od 13.261 do 13.280 z 22870
  1. #13261
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar minertu
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-348
    Dzielnica
    Skrzyszów
    Posty
    5.942
    AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR KOTŁÓW RBR. Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet. minertu.eu Wodzisław Śl., Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Gliwice

    Domyślnie

    Cytat Napisał rutino78 Zobacz post
    widzę że tu macie urodziny
    przez kilka miesięcy zamęczałem was pytaniami o kociołek, także wypadałoby jakies podsumowanie wymęczyć.
    Mam RBR 17kw, na razie wygrzewał przez miesiąc wylewki i kupiłbym go drugi raz. nie mam jeszcze podłączenia do internetu, ale już widze że jest dobrze. piecyk jest praktycznie bezobsługowy, przemyślany i łatwo się czysci. Nie wiem jak palenie na awaryjnym ruszcie, a trzeba by kiedyś zgłębić temat bo mam górę drewna po budowie.
    Piec sprzedał mi minertu i też go mogę śmiało polecić
    Z paleniem na ruszcie awaryjnym poczekaj.
    Nie wiem tylko czy do października wytrzymasz
    A jak tam węgielek się pali?
    Ostatnio edytowane przez minertu ; 27-08-2012 o 20:13
    Jeśli chcesz znajdziesz sposób,jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

    Podgląd pracy kotła RBR-K 12kW https://esterownik.pl/device/14153

    Kontakt dla zainteresowanych 721274788

  2. #13262
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar minertu
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-348
    Dzielnica
    Skrzyszów
    Posty
    5.942
    AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR KOTŁÓW RBR. Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet. minertu.eu Wodzisław Śl., Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Gliwice

    Domyślnie

    Zapomniałem zapytać,instalacja poprawiona?
    Jeśli chcesz znajdziesz sposób,jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

    Podgląd pracy kotła RBR-K 12kW https://esterownik.pl/device/14153

    Kontakt dla zainteresowanych 721274788

  3. #13263
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie

    instalacja jeszcze nie poprawiona, piec wygaszony od półtora miesiąca, na dniach wrócimy z hydraulikiem do tematu.

  4. #13264
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar minertu
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Kod pocztowy
    44-348
    Dzielnica
    Skrzyszów
    Posty
    5.942
    AUTORYZOWANY DYSTRYBUTOR KOTŁÓW RBR. Sprzedaż,montaż,serwis kotłów z podajnikiem automatycznym na paliwa stałe eko groszek oraz pellet. minertu.eu Wodzisław Śl., Rybnik, Żory, Jastrzębie Zdrój, Racibórz, Gliwice

    Domyślnie

    Cytat Napisał rutino78 Zobacz post
    instalacja jeszcze nie poprawiona, piec wygaszony od półtora miesiąca, na dniach wrócimy z hydraulikiem do tematu.
    No niech się spieszy bo chłodek idzie
    Jeśli chcesz znajdziesz sposób,jeśli nie chcesz znajdziesz powód.

    Podgląd pracy kotła RBR-K 12kW https://esterownik.pl/device/14153

    Kontakt dla zainteresowanych 721274788

  5. #13265

    Domyślnie

    pacjent: dom budowany budowany w latach 90, 131m2, parterówka z poddaszem nieużywkowym.

    generalnie to remont + termomodernizacja + zamieszkanie.

    plan: na ściany dać 12cm styro "szarego" (miało być 15 zwykłego ale się nie zmieścimy), na poddaszu wełna ( albo zaraz na stropie parteru, albo pod dachem ale plan to 20cm ).

    Do zakupu kocioł na ekogroch no i tu pytanie najbardziej standard jakie może być: "jaki ?" po rozmowie z hydraulikiem musi mieć czopuch do góry i poleca coś około 16kw (razem z cwu).

    Zastanawiam się czy 17kw będzie ok ?

  6. #13266

    Domyślnie

    Cytat Napisał rysiuplonie Zobacz post
    pacjent: dom budowany budowany w latach 90, 131m2, parterówka z poddaszem nieużywkowym.

    generalnie to remont + termomodernizacja + zamieszkanie.

    plan: na ściany dać 12cm styro "szarego" (miało być 15 zwykłego ale się nie zmieścimy), na poddaszu wełna ( albo zaraz na stropie parteru, albo pod dachem ale plan to 20cm ).

    Do zakupu kocioł na ekogroch no i tu pytanie najbardziej standard jakie może być: "jaki ?" po rozmowie z hydraulikiem musi mieć czopuch do góry i poleca coś około 16kw (razem z cwu).

    Zastanawiam się czy 17kw będzie ok ?
    Na 130m2 domu po termomodernizacji ani 16 ani 17kw nie będzie OK

    Szukaj 10-12kW... - taki będzie odpowiedni, może być z górnym czopuchem
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  7. #13267

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Na 130m2 domu po termomodernizacji ani 16 ani 17kw nie będzie OK

    Szukaj 10-12kW... - taki będzie odpowiedni, może być z górnym czopuchem
    czopuch tylko po to żeby było łatwiej zamontować i się zmieścić. termomodernizacja to w sumie może i za duże słowo - po prostu przykleimy trochę styropianu na gołe ściany (no w sumie nowe okna wstawione ale instalacja grzejnikowa zostaje).

    nie wiem czy ma to jakiś wpływ na wielkość pieca ale około 20m2 jest w postaci 2 dobudów i nad nimi nie ma już strychu tylko jest stropodach (styropapa).

    te 10-12kw jakoś mało się wydaje (nie wiem jakiej mocy był poprzedni piec i czy starczał). hydraulik dosyć sensownie wydawał się mówić o piecach w porównaniu z niektórymi w sklepach oferującymi ponad 20kw. (mam do niego zaufanie, a i nie sprzedaje mi pieca. tylko zamontuje co sobie kupie)

    czy te dodatkowa informacja w ogóle coś zmienia ?
    Ostatnio edytowane przez rysiuplonie ; 30-08-2012 o 14:23

  8. #13268

    Domyślnie

    Cytat Napisał rysiuplonie Zobacz post
    pacjent: dom budowany budowany w latach 90, 131m2, parterówka z poddaszem nieużywkowym.

    generalnie to remont + termomodernizacja + zamieszkanie.

    plan: na ściany dać 12cm styro "szarego" (miało być 15 zwykłego ale się nie zmieścimy), na poddaszu wełna ( albo zaraz na stropie parteru, albo pod dachem ale plan to 20cm ).

    Do zakupu kocioł na ekogroch no i tu pytanie najbardziej standard jakie może być: "jaki ?" po rozmowie z hydraulikiem musi mieć czopuch do góry i poleca coś około 16kw (razem z cwu).

    Zastanawiam się czy 17kw będzie ok ?
    Nic nie piszesz o hydraulice, ja rozumiem twoją wypowiedź że remont to znaczy wszystko czyli hydraulika też.
    Jeżeli tak jest to popieram to co napisał
    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Na 130m2 domu po termomodernizacji ani 16 ani 17kw nie będzie OK

    Szukaj 10-12kW... - taki będzie odpowiedni, może być z górnym czopuchem

  9. #13269

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmaz01 Zobacz post
    Nic nie piszesz o hydraulice, ja rozumiem twoją wypowiedź że remont to znaczy wszystko czyli hydraulika też.
    Jeżeli tak jest to popieram to co napisał
    jeśli chodzi o CO to remont polegał na przeniesieniu miedzianych rurek w podłogę (część wstawiona nowych). Grzejniki zostają stare i nie będą wymieniane (normalne zawory bez termostatów). W samej kotłowni wiele się nie zmienia. Wiadomo "rozkład rurek w kotłowni" będzie zmieniony (dopasowany do nowego kotła). Nowa pompa CO bo ta którą zastaliśmy okazuje się niesprawna. Dołożony będzie bojler. No i to by było na tyle. Czy to rozumiesz przez remont hydrauliki ? Jakieś sugestie ?
    Dzięki.

  10. #13270

    Domyślnie

    Cytat Napisał rysiuplonie Zobacz post
    jeśli chodzi o CO to remont polegał na przeniesieniu miedzianych rurek w podłogę (część wstawiona nowych). Grzejniki zostają stare i nie będą wymieniane (normalne zawory bez termostatów). W samej kotłowni wiele się nie zmienia. Wiadomo "rozkład rurek w kotłowni" będzie zmieniony (dopasowany do nowego kotła). Nowa pompa CO bo ta którą zastaliśmy okazuje się niesprawna. Dołożony będzie bojler. No i to by było na tyle. Czy to rozumiesz przez remont hydrauliki ? Jakieś sugestie ?
    Dzięki.
    Budowane w latach 90 to dość często jeszcze robiono na rurach stalowych które nie były jeszcze tak docieplane i dużo ciepła szła w ściany. Jeżeli instalacja była już w miedzi to na pewno zakładano ocieplenie. Tylko to było dla mnie niewiadome. Takie różnice potrafią dać różnicę w kW na kotle, niewiele ale zawsze coś.
    Grzejniki powinno się dobrze przepłukać przed montażem, mogą mieć w sobie dużo osadu.

  11. #13271
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    to ja jeszcze coś od siebie
    załóż termostaty na te kalafiory- wiem koszt spory ale uwierz mi - potem łatwiej sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.
    a tak możesz tylko obniżać lub podnosic temperaturę całego układu co moze dać efekt w postaci przegrzania jednych i niedogrzania innych pomieszczeń.
    co do izolacji poddasza to jesli jest nieużytkowe to taniej szybciej i prościej bo samemu mozna, to kładź prosto na strop nie pchaj w dach. ja tak zrobiłem "tymi ręcyma" i efekt jest widoczny. poza tym nie bedziesz grzał już niepotrzebnie poddasza tylko ciepło zostanie zatrzymane w stropie.

    Co do kotła to moim zdaniem biorac pod uwagę sposób budowania domu 12KW i nie ma sensu wiecej. Jeśli po termomodernizacji nie zmniejszysz wielkości kaloryferów to nie powinno byc zadnego problemu z ogrzaniem chałupki takim kotłem
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  12. #13272

    Domyślnie

    Cytat Napisał rysiuplonie Zobacz post
    czopuch tylko po to żeby było łatwiej zamontować i się zmieścić. termomodernizacja to w sumie może i za duże słowo - po prostu przykleimy trochę styropianu na gołe ściany (no w sumie nowe okna wstawione ale instalacja grzejnikowa zostaje).

    nie wiem czy ma to jakiś wpływ na wielkość pieca ale około 20m2 jest w postaci 2 dobudów i nad nimi nie ma już strychu tylko jest stropodach (styropapa).

    te 10-12kw jakoś mało się wydaje (nie wiem jakiej mocy był poprzedni piec i czy starczał). hydraulik dosyć sensownie wydawał się mówić o piecach w porównaniu z niektórymi w sklepach oferującymi ponad 20kw. (mam do niego zaufanie, a i nie sprzedaje mi pieca. tylko zamontuje co sobie kupie)

    czy te dodatkowa informacja w ogóle coś zmienia ?
    Na temat innych produktów się nie wypowiadam.
    Z tego, co mogę zaoferować spokojnie wystarczy 12kW, przy podajniku ciepło podajemy stale, więc głównym zadaniem takiego kotła jest uzupełnianie strat ciepła.


    Rury są przecież w domu, więc ciepło również zostaje w domu... najważniejsza jest izolacja.

    Co do sterowalności, to albo jak podaje Timon głowice termostatyczne na kalafiory, albo jak chcesz mieć możliwośc obniżenia temp. podawanej na dom - to wówczas zawór mieszający, wystarczy manualnie ustawiany, ale wówczas na cały obiekt podajesz mniej lub więcej ciepła. Rozumiem, że to kwestia finansów, więc sam się musisz zastanowić.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  13. #13273

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmaz01 Zobacz post
    Budowane w latach 90 to dość często jeszcze robiono na rurach stalowych które nie były jeszcze tak docieplane i dużo ciepła szła w ściany. Jeżeli instalacja była już w miedzi to na pewno zakładano ocieplenie. Tylko to było dla mnie niewiadome. Takie różnice potrafią dać różnicę w kW na kotle, niewiele ale zawsze coś.
    Grzejniki powinno się dobrze przepłukać przed montażem, mogą mieć w sobie dużo osadu.
    rurki były już miedziane ale szły na zewnątrz ściany i nie były niczym ocieplane. Przenieśliśmy je w posadzkę i teraz są w otulinie (takiej czerwonej). Grzejniki pewnie będą przepłukane - pierwszy raz już w sumie są bo próba ciśnieniowa była już na nich pierwsza robiona.

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Na temat innych produktów się nie wypowiadam.
    Z tego, co mogę zaoferować spokojnie wystarczy 12kW, przy podajniku ciepło podajemy stale, więc głównym zadaniem takiego kotła jest uzupełnianie strat ciepła.


    Rury są przecież w domu, więc ciepło również zostaje w domu... najważniejsza jest izolacja.

    Co do sterowalności, to albo jak podaje Timon głowice termostatyczne na kalafiory, albo jak chcesz mieć możliwośc obniżenia temp. podawanej na dom - to wówczas zawór mieszający, wystarczy manualnie ustawiany, ale wówczas na cały obiekt podajesz mniej lub więcej ciepła. Rozumiem, że to kwestia finansów, więc sam się musisz zastanowić.
    Na chwilę obecną nie planuje termostatów zakładać. Już nie chodzi tak o koszt co o próbę tego jak to będzie działać na normalnych zaworach (mam termostaty w mieszkaniu). Planowałem zawór 4-drogowy i ewentualnie jakiś "regulator pokojowy". Wydaje mi się, że jest to w pełni wystarczające do sterowania temperaturą w domu (ale to się okaże). W jednym miejscu ustawiona temperatura referencyjna domu, a reszta sobie może przykręcić kurek na grzejniku jeśli ma za ciepło za pomocą normalnego zaworu.

    Z mojego doświadczenia zawory termostatyczne jakoś specjalnie nie działają tak jakby mogło się to wydawać. Czy to słońce wyjdzie na chwilę trza przykręcić potem zaraz odkręcać i w końcu wychodzi na to, że i tak kurkami trzeba operować (może miałem błędne pojęcie ale kiedyś myślałem, że skoro tam jest termostat to na dobrą sprawę nigdy nie powinienem ruszać raz ustawionego kurka - a tak nie jest). Po prostu wydaje mi się, że samo miejsce zaworu jest na chłopski rozum źle rozwiązane, a może nie tyle co zaworu co termostatu.

    Jak na zawory termostatyczne się zdecyduję to już takie bardziej nowoczesne (jak będą i stanieją) zdalnie sterowane gdzie termometr znajduje się w innym miejscu a nie przy samym grzejniku. (albo jak zmęczę się zwykłymi, ale nie sądzę)

    Kurde a z tą mocą to się boję takie małe wszyscy polecają, a ja ciepłolub jestem.
    Ostatnio edytowane przez rysiuplonie ; 31-08-2012 o 08:58

  14. #13274

    Domyślnie

    Cytat Napisał rysiuplonie Zobacz post
    Z mojego doświadczenia zawory termostatyczne jakoś specjalnie nie działają tak jakby mogło się to wydawać. Czy to słońce wyjdzie na chwilę trza przykręcić potem zaraz odkręcać i w końcu wychodzi na to, że i tak kurkami trzeba operować (może miałem błędne pojęcie ale kiedyś myślałem, że skoro tam jest termostat to na dobrą sprawę nigdy nie powinienem ruszać raz ustawionego kurka - a tak nie jest). Po prostu wydaje mi się, że samo miejsce zaworu jest na chłopski rozum źle rozwiązane, a może nie tyle co zaworu co termostatu.
    Dlatego kup termostaty elektroniczne - uwierz mi silniczek kręci się w nich co jakiś czas korygując temperaturę, Ja mam zawór i 3-drogowy i 4- drogowy i co z tego w pokojach była różna temperatura po założeniu termostatów elektronicznych przynajmniej w sypialni śpi się lepiej. I tak będziesz pewnie kupował termostaty to dołóż bodajże 40 zł do elektronicznych ....

  15. #13275

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o moje zdanie...
    Wystarczający jest manualny zawór mieszający a ewentualnie w gadżet typu termostat pokojowy inwestować można po pierwszym sezonie grzewczym.
    Wypróbować co jest na pokładzie sterownika (większość ma w tej chwili zaimplementowane programatory dobowe lub tygodniowe)

    Uważam,że powinno być prosto, funkcjonalnie.
    Większy komfort dadzą termostaty grzejnikowe, ale trochę większe nakłady, są jednak równie proste w obsłudze a to duży atut

    Moc jest wystarczająca i to z zapasem na to 130m2
    12kW jak potrzeba to i 15kW osiągnie i utrzyma.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  16. #13276

    Domyślnie

    Witam.
    W projecie mam zapotrzebowanie na energie koncowa 150kWh[m2rok] - ile to jest W na m2? Orientuje sie ktos jaki jest koszt audytu OZC?
    Piotrek

  17. #13277

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek57 Zobacz post
    Witam.
    W projecie mam zapotrzebowanie na energie koncowa 150kWh[m2rok] - ile to jest W na m2? Orientuje sie ktos jaki jest koszt audytu OZC?
    Jaskinię w skale kujesz czy dom budujesz?

    Napisz jaka jest pow.użytkowa domu, rozumiem,że aktualnie budowany, czy z jakiejś typowej pracowni np. Archon?

    Przy standardowym projekcie można przyjąć w dużym zaokrągleniu straty ciepła na poziomie 70W/m2. Jak trochę lepsza izolacja to granice 50-60W/m2
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  18. #13278

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Jaskinię w skale kujesz czy dom budujesz?

    Napisz jaka jest pow.użytkowa domu, rozumiem,że aktualnie budowany, czy z jakiejś typowej pracowni np. Archon?

    Przy standardowym projekcie można przyjąć w dużym zaokrągleniu straty ciepła na poziomie 70W/m2. Jak trochę lepsza izolacja to granice 50-60W/m2
    Wlasnie jestem ciekaw ile z tych 150kWh[m2rok] to jest W/m2(wg projektu indywidualnego)? Pytam wyłączenie z ciekawości. Teoretycznie jakbym podzielil te wartosc przez 365 i 24 powinienem otzymac W/m2, ale coś mi chyba za mało wychodzi ok 17W/m2.

    A druga kwestia piszecie o tym ze gdy piec pracuje z nizsza moca niz nominalna to ma nizsza sprawnośc - sa jakies ch-ki do tej sprawnosci (od producenta)?

    Ja mam ok 200m2 pow uzytkowej i garaz dwustanowiskowy ok 50m2 sprzedawcy proponuja mi piece 19. Ja mysle o 15 - 17.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez piotrek57 ; 31-08-2012 o 10:20
    Piotrek

  19. #13279
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    wyjdzie ci ok 1,4 - 1,5 W/m2K
    ok 6,25 kW przy 0C i 12,5 kW przy -20C
    moim zdaniem bez sensu
    Ostatnio edytowane przez Vld ; 31-08-2012 o 11:47
    R-290 pod strzechy

  20. #13280

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek57 Zobacz post

    Ja mam ok 200m2 pow uzytkowej i garaz dwustanowiskowy ok 50m2 sprzedawcy proponuja mi piece 19. Ja mysle o 15 - 17.

    Pozdrawiam
    15-19kW w zasadzie ta sama półka urządzeń, - to zależy od "nomenklatury" konkretnego producenta kotła, zastosowanego palnika itd.

    Moim zdaniem myślisz słusznie.

    Zadaniem kotła z podajnikiem jest uzupełnianie strat ciepła i w zasadzie nigdy nie będzie pracował na mocy znamionowej, przez zdecydowaną większość sezonu dla uzupełniania strat ciepła budynku będzie pracował <50% swojej mocy a raczej jeszcze niżej.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

Strona 664 z 1144