dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 998 z 1144
Pokaż wyniki od 19.941 do 19.960 z 22870
  1. #19941

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Praca na niższej sprawności, ale nie jak Artur podaje 30% bo do tego być musiał go przewymiarować z 8 krotnie [u siebie do samej CWU latem osiągam 40% i nic się nie kisi].

    Zaletą jest możliwość spalania trudniejszego węgla bez spiekania się.
    nie wiem czy twój przypadek jest tutaj reprezentatywny, bo ty zaliczasz się umiejętnych "palaczy" (z dużym doświadczeniem)
    początkujący "palacz" na pewno nie uzyska takich samych wyników jak doświadczony - a jeszcze jest kwestia tych różnych przeróbek,doróbek itd - które czasami przewijają się przez wątki

  2. #19942
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ześląska

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    śląsk
    Kod pocztowy
    44-350
    Posty
    65

    Domyślnie

    Witam Ciesze sie ze udalo mi sie trafic na te forum otóż moszę sie z zamiarem kupna pieca z podajnikiem który najlepiej spalałby miał i ekogtoszek ponoć takie są jestem zielony w tym temacie tak ze wypowiadal sie nie bede dom wbudowałem w 1979r mam powieszchnie uzytkowa według rysunku technicznego domu 178,5m2 (i tu juz pytanie do mocy pieca liczy sie powieszchnie uzytkowa ?) dom mam ocieplony a na poddaszu welne mineralna 10cm centralne stare na grubych rurach takie juz zostawia nie chce juz robic żadnych przeróbek chcialbym mie juz spokój i nie latac dziennie 10razy do pieca bo sie brzydnie moce jakie mi sa radzone to od 20 do 25kw chcialbym sprawdzony piec z którym nie bede mial klopotu Byłem w Jastrzebiu i oglądałem taki kociołek moze sie ktos z doradzajacych ypowiedziec na ten temat http://www.hkslazar.pl/produkty,kotl...fort,6,77.html chciałbym ten 16,5kw ale sprzedawca radzi 24kw nie wiem czy to nie za duzo Zachawal palnik który sie kreci mówi ze sie na nim najlepiej pali Nie wiem co o tym myslec czy ten obrót po penym czasie sie nie rozpadnie idzalem tylko ten kociol bo mam najblizej Pozdro

  3. #19943
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Praca na niższej sprawności, ale nie jak Artur podaje 30% bo do tego być musiał go przewymiarować z 8 krotnie [u siebie do samej CWU latem osiągam 40% i nic się nie kisi].

    Zaletą jest możliwość spalania trudniejszego węgla bez spiekania się.
    Też nie zauważyłem , nic się nie kisi w takich kotłach,kisi to się w kotłach zasypowych ze zintegrowanym paleniskiem z kotłem .
    Może jak termiatory zakładają na dmuchawie wtedy komin dostaje wycisk

    Cytat Napisał ześląska Zobacz post
    Witam w Jastrzebiu i oglądałem taki kociołek moze sie ktos z doradzajacych ypowiedziec na ten temat http://www.hkslazar.pl/produkty,kotl...fort,6,77.html j Pozdro
    Fuj.....
    "Nad palnikiem automatycznym znajduje się ruszt wodny tradycyjnej komory zasypowej."
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 15-12-2014 o 09:18
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  4. #19944

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    nie wiem czy twój przypadek jest tutaj reprezentatywny, bo ty zaliczasz się umiejętnych "palaczy" (z dużym doświadczeniem)
    początkujący "palacz" na pewno nie uzyska takich samych wyników jak doświadczony - a jeszcze jest kwestia tych różnych przeróbek,doróbek itd - które czasami przewijają się przez wątki
    50%sprawności na 50%mocy to jest złom- nie kocioł, nadający się do przetopu, nikt by w takim wypadku kotłów z podajnikiem nie kupował
    50%sprawności na 30% to równie kiepski zestaw, nie znam tak słabych wyników

    Bez problemu na odpowiednim, fabrycznym, uszczelnionym w/g instrukcji i opalanym normalnym ekogroszkiem zestawie kocioł+odpowiedni palnik wyciągniesz >70%sprawności na mocy ok.4kW.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  5. #19945

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    50%sprawności na 50%mocy to jest złom- nie kocioł, nadający się do przetopu, nikt by w takim wypadku kotłów z podajnikiem nie kupował
    50%sprawności na 30% to równie kiepski zestaw, nie znam tak słabych wyników

    Bez problemu na odpowiednim, fabrycznym, uszczelnionym w/g instrukcji i opalanym normalnym ekogroszkiem zestawie kocioł+odpowiedni palnik wyciągniesz >70%sprawności na mocy ok.4kW.
    % - dotyczyły pracy w podtrzymaniu

    A co do reszty - być może znajdzie sie taki egzemplarz, konkretnego producenta, z konkretnym palnikiem. Nie kwestionuję tego. A jak czytam różne wątki o różnych problemach - począwszy właśnie od doszczelnien, przeróbek, po problemy z różnego rodzaju piecami,palnikami, skończywszy na odpowiednich nastawach i jakości opału - to wierzyć mi się nie chce że wszystko wygląda tak pięknie jak opisujesz - szczególnie dla kogoś "nowego"

    A już wielce wymowny (dla mnie - być może niesłusznie!) jest fakt - że pewne kotły,sterowniki itd mają swoje dedykowane wątki - dla mnie to oznacza, że jest problem

  6. #19946

    Domyślnie

    JTKirk a to co za nowomowa?

    %to są dobre w alkoholu

    30%mocy to 30% mocy i w labo się to bada na 2sposoby
    a) sposób OTGiS polega na tym,że w sterowniku zostają parametry z badania 100%mocy, zmienia się delte i temp. i dokunuje badania 30%mocy, jeżeli sterownik ma jakiegoś pid-a, to ma sobie zmodulować a jak nie ma, to wówczas jest badanie w podtrzymaniu i tutaj jako przykład w kotle 17kW zbadana w ten sposób sprawność wynosi 73,5% na 30%mocy. Ten ośrodek twierdzi,że tym sposobem osiąga się wyniki zblizone do warunków domowych, co by się zgadzało z doświadczeniami klientów z ciepłomierzem
    Takie wyniki uzyska większość poprawnych konstrukcji wymiennika z prostym palnikiem fajkowym zasilanym dobrym ekogroszkiem, także część palników obrotowych.... żadna sensacja czy arcytrud. Trudne w obsłudze to bywają niektóre sterowniki.
    b) druga metoda polega na dobraniu parametrów pracy w taki sposób, aby dążyć do pracy ciągłej i przy użyciu całego sprzętu w laboratorium można uzyskać wynik %sprawności zblizony do mocy znamionowej (niewiele się różniący). Tego w warunkach domowych pewnie powtórzyć się nie uda.

    W warunkach domowych, co Ci mogą potwierdzić użytkownicy w okolicy 4kW spokojnie można uzyskiwac wyniki w okolicy 70%, na pewnych palnikach są to widełki ok.72-78 a na innych 63-67%. Okolice 3,5-4kW to jest jakieś 30%mocy znamionowej kotła 12kW. Przy 50%mocy sprawność pójdzie w górę. Generalnie gibanie przy kotle dobranym na styk stwarza taki problem, że paliwa kaloryczne przy szybszym podawaniu i mocniejszym nadmuchu zaczynają pokazywać swoje ROGI i robi się problem z właściwym wypaleniem paliwa,koksem w popielniku, zatem lekkie przewymiarowanie wbrew temu co się czasami tutaj pisze takie złe nie jest. To co mozolnie uzbierasz w ciepłym okresie w czasie np.10dni urywając miejsca po przecinku możesz stracić w 1dzień w większe mrozy jak Ci przyjdzie walczyć z koksem w popielniku. itd. itp, tyle,że o tym mowa była wielokrotnie a i tak wszystko wraca niczym boomerang

    Oczywistym jest,że urządzenie nalezy obsługiwać w/g instrukcji i jak w instrukcji stoi jak byk,że slicon dac tu i tu, to jest to za przeproszeniem zakichanym obowiązkiem instalatora, aby to zrobić. Jak nie zrobi, to spadnie to na użytkownika. Tak jak TV ma instrukcje, telefon, kocioł gazowy, tak też kocioł z podajnikiem takie cudo posiada.
    Praca bez instrukcji jest możliwa, ale czy optymalna, to już inny temat.

    Zatem kolejny raz apeluję, aby pompiarze poszli na wątki pompiarskie i nie zabierali głosu w wątkach o kotłach na paliwa stałe, bo nie mają o nich pojęcia.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  7. #19947
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar grabpa58
    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Koło
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    347

    Domyślnie

    Amen.
    I niech Wam zima lekką będzie

  8. #19948
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał ześląska Zobacz post
    dom wbudowałem w 1979r mam powieszchnie uzytkowa według rysunku technicznego domu 178,5m2 (i tu juz pytanie do mocy pieca liczy sie powieszchnie uzytkowa ?) dom mam ocieplony a na poddaszu welne mineralna 10cm centralne stare na grubych rurach takie juz zostawia nie chce juz robic żadnych przeróbek chcialbym mie juz spokój i nie latac dziennie 10razy do pieca bo sie brzydnie moce jakie mi sa radzone to od 20 do 25kw
    W najgorszym wypadku coś między 15 a 17kW max już z CWU, tak na "oko" bo mało danych.
    Na te 10cm dorzuć jeszcze choć z 15 a najlepiej z 20cm i będzie dużo lepiej a koszt niewielki.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  9. #19949
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ześląska

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    śląsk
    Kod pocztowy
    44-350
    Posty
    65

    Domyślnie

    Panie Animuuss ale ten model nie ma ruszt wodnych ten 16kw jak Panowie go ocenicie jestem starszym człowiekiem na emeryturze nie chce chce żeby miał ktoś blisko mi pomóc nie znam się na tych nowościach i elektronice dlatego pomyslalem o tym wyborze

  10. #19950
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ześląska

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    śląsk
    Kod pocztowy
    44-350
    Posty
    65

    Domyślnie

    http://www.hkslazar.pl/produkty,kotl...fort,6,77.html W tabelce pod sprawoscia jest model 16 ma suchy ruszt stalowy

  11. #19951

    Domyślnie

    Jaka sprawnosc osiagnie kociol
    18kw przy pracy z moca 5kw 2kw
    Przy 50% mocy sprawnisc kotla testowego ok 60% wiec spada drastycznie w dol wiec przy pracy na 25% mocy nominalnej jaka bedzie speawnosc 30%


    W tescie zawijan jest do 7,5kw
    moc 20,5kW; temp.spalin 206°C; sprawność 76,1%; tlen w spalinach 7,3%

    moc 16,3kW; temp.spalin 177°C; sprawność 80,1%; tlen w spalinach 10,5%

    moc 13,3kW; temp.spalin 167°C; sprawność 75,3%; tlen w spalinach 12,4%

    moc 8,7kW; temp.spalin 154°C; sprawność 66,4%; tlen w spalinach 14,3%

    moc 7,5kW; temp.spalin 137°C; sprawność 66,0%; tlen w spalinach 14,9%

  12. #19952

    Domyślnie

    Cytat Napisał ześląska Zobacz post
    http://www.hkslazar.pl/produkty,kotl...fort,6,77.html W tabelce pod sprawoscia jest model 16 ma suchy ruszt stalowy
    Dla mnie piec za drogi w stosunku do tego co oferuje ,na rynku są lepsze i tańsze.
    Poczekajmy na wypowiedzi fachowców"pełną gębą"

  13. #19953
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał ześląska Zobacz post
    http://www.hkslazar.pl/produkty,kotl...fort,6,77.html W tabelce pod sprawoscia jest model 16 ma suchy ruszt stalowy
    Coś tam napisano ,ale patrząc na przekrój kotła nie można wycisnąć z niego wiele.
    Proponuję poszukać czegoś innego.
    Najprawdopodobniej starszemu człowiekowi na emeryturze sprzedawca chce wcisnąć gorszy model kotła.

    Znalazłem świadectwo 16kW,radzę o nim zapomnieć, zwłaszcza ten najmniejszy ma bardzo niską sprawność, a te większe niewiele lepiej i ten ruszt dyskwalifikuje je.

    Z tej samej stajni jest nieco lepszy model EkoKomfort 18kW
    http://www.hkslazar.pl/produkty,kotl...mfort,6,9.html
    nadaje się na węgiel brunatny i kamienny,na pellet już nie.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 16-12-2014 o 11:02
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  14. #19954
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    malina321

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    44-350
    Posty
    144

    Domyślnie

    Pozwolisz kolego ze śląska może zainteresuje Cie ten piec może Panowie ocenią t uważam że jest godny uwagi http://rakoczy.pl/?id=kotly_dwupaleniskowe każda wypowiedz bedzie mile widziana Pozdrawiam

  15. #19955

    Domyślnie

    Porównajcie sprawność i emisję tlenku węgla.

  16. #19956
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    malina321

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    44-350
    Posty
    144

    Domyślnie

    Chcę kupić piec na ekogroszek mi niewiem jakiej mocy kocioł kupić .
    Dom ma 170 m2 powierzchni uzytkowej,3 podłogówki,200 litrowy boiler na wodę wszystko zasilane z pieca,nowa instalacja na miedzi,dom ocieplony dzwoniłem do różnych przedstawicieli i napisze jak mi powiedzieli.

    1.Defro Duo 15 Kw moc wystarczy
    2. SAS 17 KW wystarczający
    3. Zębiec 20KW wystarczający
    4.Galmet 25KW (musi być mniejszy mało)
    5.SECO 25 KW (musi być mniejszy mało)

    Normalnie zbaraniałem i niewiem jaki kupić proszę o fachowe doradzenie

    Jak dla mnie jedną sprawą jest zapotrzebowanie mocy cieplnej dla budynku, a inną moc kotła do ogrzania tego budynku. Należy brać pod uwagę parametry przy jakich dany kocioł uzyskuje moc nominalną oraz jakosć paliwa, którą można kupić na rynku. Skutkuje to tym, że moc kotła na paliwo stałe jak dla mnie powinna być przewymiarowana w stosunku do mocy obliczeniowej.
    DSodatkową ważną sprawą jest kwestia podwyższania temperatury w domu. Jeśli rozpoczynamy ogrzewanie wychłodzonego domu to może minąć sporo czasu do momentu osiągnięcia założonej temp. Nadmiar mocy ma również zapewnić podgrzanie wody użytkowej. Często większy kocioł oznacza większą stałopalność.
    Nie jest to niestety rozwiązanie bez wad. Moje zdanie jest jednak takie, że lepiej przewymiarować kocioł niż kupić na styk. Zapotrzebowanie obliczeniowe na moc cieplną też nie zawsze się zgadza z rzeczywistym TO NIE MOJA OPINIA ZNALAZLEM JA NA FORUM CO WY NA TO

  17. #19957

    Domyślnie

    Cytat Napisał malina321 Zobacz post
    Chcę kupić piec na ekogroszek mi niewiem jakiej mocy kocioł kupić .
    Dom ma 170 m2 powierzchni uzytkowej,3 podłogówki,200 litrowy boiler na wodę wszystko zasilane z pieca,nowa instalacja na miedzi,dom ocieplony dzwoniłem do różnych przedstawicieli i napisze jak mi powiedzieli.

    1.Defro Duo 15 Kw moc wystarczy
    2. SAS 17 KW wystarczający
    3. Zębiec 20KW wystarczający
    4.Galmet 25KW (musi być mniejszy mało)
    5.SECO 25 KW (musi być mniejszy mało)

    Normalnie zbaraniałem i niewiem jaki kupić proszę o fachowe doradzenie

    Jak dla mnie jedną sprawą jest zapotrzebowanie mocy cieplnej dla budynku, a inną moc kotła do ogrzania tego budynku. Należy brać pod uwagę parametry przy jakich dany kocioł uzyskuje moc nominalną oraz jakosć paliwa, którą można kupić na rynku. Skutkuje to tym, że moc kotła na paliwo stałe jak dla mnie powinna być przewymiarowana w stosunku do mocy obliczeniowej.
    DSodatkową ważną sprawą jest kwestia podwyższania temperatury w domu. Jeśli rozpoczynamy ogrzewanie wychłodzonego domu to może minąć sporo czasu do momentu osiągnięcia założonej temp. Nadmiar mocy ma również zapewnić podgrzanie wody użytkowej. Często większy kocioł oznacza większą stałopalność.
    Nie jest to niestety rozwiązanie bez wad. Moje zdanie jest jednak takie, że lepiej przewymiarować kocioł niż kupić na styk. Zapotrzebowanie obliczeniowe na moc cieplną też nie zawsze się zgadza z rzeczywistym TO NIE MOJA OPINIA ZNALAZLEM JA NA FORUM CO WY NA TO
    Ja mam dom około 150m2 i piec 11-12kw i jak na razie spokojnie wyrabia, średnia moc nie przekroczyła jeszcze 6kW od zeszłej zimy. Piec jak odpaliłem potrzebował około 3 dni aby rozgrzać dom (100% podłogówki) i teraz moc potrzebna do utrzymania 22-23C nie przekracza 2-3kW. Przy piecach podajnikowych większą wagę zwróć na modulacje palnika po w większości będzie pracował z małą mocą. Mam piec z sterownikiem internetowym i ze statystyk wychodzi że mniejsze zużycie opału jest gdy piec pracuje z mniejszą ciągłą mocą niż z chwilowymi skokami z dużą mocą.
    Na pewno nie bierz kotła powyżej 17kw bo w takich palniki są pewnie dużo większe i praca z małą mocą jest niemożliwa. CWU też nie ma sensu doliczać do mocy CO chyba że zapotrzebowanie CWU podzielisz przez 24h. Dużo też sprzedawców nie przestawiło się na nowy tryb ogrzewania, taki że domowi wyrównujesz tylko straty energii straconej na bieżąco i mniejszą moc kotła potrzebujesz niż jak to było dawniej przepalało się wieczorem i piec w ciągu kilku godzin miał ogrzać wyziębiony dom i równocześnie dogrzać do następnego wieczoru i wtedy piece z mocą 25kW mogły być nawet za małe.
    Ostatnio edytowane przez Maher ; 17-12-2014 o 21:15

  18. #19958
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    an2lec

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-207
    Posty
    128

    Domyślnie

    malina321 czy Ty masz jakiś syndrom „dnia świstaka”? Na swoje pytania już wielokrotnie otrzymałeś odpowiedzi i ciągle pytasz o to samo.
    W teorii nie ma różnicy między teorią, a praktyką. W praktyce jest.

  19. #19959
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    malina321

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    44-350
    Posty
    144

    Domyślnie

    Powinno byc zaznaczone ze to forum sprzedawców kotłów RBR i Skam wtedy nie było by mnie tu jak mogłem zadac pytanie o inny piec Przepraszam

  20. #19960
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    an2lec

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-207
    Posty
    128

    Domyślnie

    Zdecydowana większość piszących tu nie jest producentami ani sprzedawcami kotłów. Polecają to co uważają za najlepsze.
    Bardziej chodziło mi o to że otrzymałeś już odpowiedź jakiej mocy kotła potrzebujesz i na jakie szczegóły konstrukcji zwrócić uwagę. To mocno zawęża wybór.
    W teorii nie ma różnicy między teorią, a praktyką. W praktyce jest.

Strona 998 z 1144