dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Jakie błędy widzicie w tym "rzucie"

    Czy doświadczeni w bojach mogą mi wytknąć jakieś funkcjonalne błędy tego mojego amatorskiego "rzutu" parteru. Wszelkie inne uwagi bardzo mile widziane.



    Na razie skupiam się na użyteczności i funkcjonalności rozwiązania. Kwestie okien będę już pewnie uzgadniał z architektem, kiedy przedstawię mu moją wizję elewacji. Chcę po prostu pójść do niego przygotowany.

    Przyjąłem następujące założenia:
    1. Kuchnia ma być duża, bo lubię w niej siedzieć
    2. Jadalnia ma być osobno
    3. Na parterze musi być sypialnia rodziców wraz z dedykowaną łazienką i garderobą
    4. Gabinet potencjalnie może pełnić rolę mini-biura, dlatego musi być dostępny dla ewentualnych gości z zewnątrz.
    5. Pomieszczenie gospodarcze musi pełnić jednocześnie rolę pralni i suszarni
    6. Kuchnia musi mieć spiżarnię

    Poddasze będzie będzie bardzo proste - 4 sypialnie plus jedna duża łazienka.

    Co Wy na to? A może ktoś zna jakiś projekt gotowy spełniający moje założenia? Bo ja nie znalazłem.
    pozdrawiam
    Fido__

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... WSZECHOBECNA Avatar zielonooka
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.942
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Po pierwsze!!!!
    Podaj JAKAKOLWIEK SKALE tego projektu!!!! albo wymiary!!!
    skad moge wiedziec czy dom ma 3 metry na 5, 10 metrow na 8 czy moze 30 na 20?!
    Bez tych danych wogole nie ma o czym gadac


    dwa - podaj strony swiata !
    dobrze by bylo gdybys mogl choc zaznaczyc mniej wiecej otwory okienne!


    tak na bardzo szybko : ranny boskie?! po co ci taka wielgasna kuchnia?! ona jest prawie taka jak salon!!!!

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... WSZECHOBECNA Avatar zielonooka
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.942
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na szybko drugie spostrzezenie : gabinet drzwi w druga strone bo ta "sien " jest teraz kompletnie niefunkcjonalna nawet szafy na kurtki czy buty tu nie wstawisz..... (po co ci wogole 2 wescia do gabinetu?)

    dwa : lazienki - z kolei drzwi na zewnatrz! (takie przepisy - nie moga sie otwierac do srodka- kwestia bezpieczenstwa ) w tym momencie zastanow sie czy nie koliduje to (np. z sypialnia)

  4. #4

    Domyślnie

    Masz całkowitą rację, że bez wymiarów to ma niewielki sens. Chcę, żeby kuchnia miała ok 20m2. Czyli jej wymiary, to pi razy oko 5x4. jadalnia 4x4.

    W kwestii drzwi do WC to nie wiedziałem, ale to nie jest problem. Bardziej martwią mnie drzwi do WC, które otwierają się centralnie na salon. Zwłaszcza przy tym kształcie WC będzie widać centralnie kibelek w pełnej krasie.

    A drzwi do gabinetu... Tak jak powiedziałem, to będzie pokój pracy. Przy okazji może stać się biurem, więc potrzebne jest wejście z sieni. A wejście od strony sypialni też jest ważne, bo kiedy będę chciał odpalić wieczorem komputer, to bieganie w pidżamie przez sień ma mały sens.
    pozdrawiam
    Fido__

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... WSZECHOBECNA Avatar zielonooka
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.942
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dobra , pozwolilam sobie naniesc mniej wiecej wymiary (biorac pod uwage ze krotszy bok kuchni ma 4 metry )
    I tak :
    - nadal nie wiem po cholere ci taka wiela kuchnia? to juz nie lepiej jadalnie zrobic wieksza? ponad 20 metrow? chcecie tam mazura tanczyc czy co?
    - sien czyli wiatrolap - pomylka - totalnie nieustawna niefunkcjonalna - stanowczo do porawki (przez te 3 pary drzwi NIC tam sie nie da zaaraznowac a szkoda bo przynajmniej nieduza szafa na wierzchnie okrycia sie by przydala...) Przynajmniej te dzrwi do salonu daj otwierane na salon - masz tam duzo miejsca i "odciaz " troche te klitke w postaci przedsionka
    - spizarnia - co ty tam zmiesicsz? kuchnia ogromna a spizarnia na 1 sloik chyba (3 m2)
    - pom. gospodarcze i lazienka przy sypialni - dla mnie pomieszczenie o szerokosci niecalychg 170 cm to niepozrozumienie - bardzo niefunkcjonalne i nieustawne

    To takie podstawowe uwagi - pomijam drobiazgi typu : nieladne ustawienie dzwi do sypialni i gabinetu w korytarzyku - albo niech beda vis a vis albo niech sie rozmijaja o jakis konkretny "moduł"

    jeszcze jedna uwaga ! - wszedzie zalozyles grubosc scian ok 10 cm.... w rzeczywistosci beda wieksze grubosci (jakie to zal od technologii) i w tym momencie - waski jak kiszka korytarzyk (115 cm!) moze sie okazac jeszcze wezszy.


    Z plusow - jasny i czysty uklad wnetrza- Jak rozumiem to jest bardzo szkicowa koncepcja? i popracuje nad tym architekt? - mysle ze moze byc ok


  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Stosunek wielkości kuchni do salony to dla nieporozumienie. Chyba, że będzie w kuchni spać gosposia co do pieca dorzuca przez noc... No ale o gustach się nie dyskutuje....
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Poprawiłem to wszystko zgodnie z uwagami z wczoraj. Oczywiście wszelkie błędy techniczne wynikają z tego, że nie jestem architektem.

    Drzwi sypialnia-gabinet są teraz w linii. Otworzyłem jadalnię, żeby trochę doświetlić salon. Dodałem jakąś wstępną wizję okien i oczywiście wymiary. Robię to w visio, więc pewnie wygląda dość siermiężnie.

    Polecę od początku.

    Kuchnia. Po prostu chcę mieć dużą kuchnię z dużym stołem, w której koncentruje się życie. Jadalnia właściwie będzie wykorzystywana podczas większych imprez. Będzie tam stół na jakieś 12-16 osób. Na codzień będziemy korzystać ze stołu w kuchni. Duża kuchnia, to możliwość jednoczesnej pracy 2-3 osób. Myślę, że ta przestrzeń zda egzamin.

    Sień. Zmieniłem układ drzwi do gabinetu. Dzięki temu wygospodarował się kąt o wymiarach 130x110. Można tam już chyba coś postawić. A może jakąś śmieszną narożną szafę?

    Spiżarnia. Naprawdę myślisz, że to za mało? Na dłuższej ścianie zmieści się regał 40, na krótszej 60 lub 80. Zakładając, że można to zrobić wysoko, to chyba nic więcej nie trzeba.

    Pom. gospodarcze i sypialnia. Zmodyfikowałem to tak, żeby trzymało się kupy. Szerokość 240 to już chyba coś.

    To co mnie niepokoi, to zbyt duża powierzchnia parteru, która mi wychodzi. Nie chcę budować pałacu i muszę gdzieś poszukać jakichś oszczędności w powierzchni. Planuję całość na jakieś 200-220m powierzchni użytkowej. Więcej raczej nie.

    Oczywiście jest to koncepcja przed spotkaniem z architektem. Dodam, że koncepcja czysto amatorska.

    pozdrawiam
    Fido__

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Chcesz mieć kuchnię wielką (na codzień) jadalnię na 12 osób ( od święta)doświetlony duży salon i małą powierzchnię parteru ? Obawiam się nie da się mieć ciastka i zjeść ciastko....
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nefer
    Chcesz mieć kuchnię wielką (na codzień) jadalnię na 12 osób ( od święta)doświetlony duży salon i małą powierzchnię parteru ? Obawiam się nie da się mieć ciastka i zjeść ciastko....
    Dlatego szukam rozwiązania optymalnego Jeśli coś okaże się nie do przejścia, to być może będę musiał zweryfikować potrzeby.
    pozdrawiam
    Fido__

  10. #10

    Domyślnie

    Dla mnie trochę dziwny układ, nieco jak w amerykańskich domach. Salon jest raczej hallem, taki mega-przedpokojem, zwłaszcza przez schody i połączenie z częścią nocną. Jeśli będziecie siedzieć i jeść w kuchni, to po co ta jadalnia, szczególnie, jeśli jest połączona z salonem tylko drzwiami. Jakiegoś pomieszczenia nie będziecie wykorzystywać, stawiam na jadalnię - czy nie szkoda tej przestrzeni? Szczególnie, że salon jest relatywnie mały i bardzo nieustawny - gdzie chcesz tam postwić fotele, kanapę, stolik, telewizor ? (pomimo że ma sporo metrów to dużo odchodzi na komunikację, bo jest "przelotowy" i są tam schody). Kuchnia na codzień i tak będzie pełnić rolę jadalni, natomiast przy większej imprezie jadalnia i tak będzie raczej za mała. Przy tak dużym domu sień jest też za mała. Pomieszczenie gospodarcze - pralnia obok sypialni i gabinetu w głębi domu jest niepraktyczne i trochę małe przy tym sporym domu. Powinno być bliżej wejścia lub połączone z garażem, tam się myje brudne buty, wycieraczki, czasem grill, i będziesz nosil to przez cały dom. Serwisant do pieca też będzie paradowal przez część intymną domu. Gdy w nocy nastawisz pralkę będziesz to słyszał w sypialni. Przy takiej dużej przestrzeni można to wymyśleć lepiej.

  11. #11

    Domyślnie

    Wy tu od razu o szczegółach, a gdzie rzut oka na całość?

    Koncentrując się na rzucie i to w dodatku samego parteru, nie zbudujesz pięknego domu. Trzeba trochę "myślenia bryłą". Dlaczego od początku założyłeś, że piętro ma być po prostu zlepkiem sypialni?

    Budynek ma wydłużony kształt (rozumiem, że narzucony). Przy tym kształcie masz duży stosunek obwodu do powierzchni, a więc możliwość dobrego wykorzystania naturalnego światła. Twój projekt to ignoruje: na obwodzie są pomieszczenia gospodarcze, wc, garderoba. Połowa salonu jest zmarnowana: ciemna i właściwie tylko do komunikacji.

    Ale to dobrze, że starasz się sam coś wymyślić, a nie tylko sięgnąć po gotowe. Powodzenia.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... WSZECHOBECNA Avatar zielonooka
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.942
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mis Uszatek
    Wy tu od razu o szczegółach, a gdzie rzut oka na całość?
    Po to zebyś miał o czym pomarudzic

  13. #13

    Domyślnie

    aaaa... to dziękuję.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... WSZECHOBECNA Avatar zielonooka
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.942
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mis Uszatek
    aaaa... to dziękuję.
    alez prosze

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mis Uszatek
    Wy tu od razu o szczegółach, a gdzie rzut oka na całość?

    Koncentrując się na rzucie i to w dodatku samego parteru, nie zbudujesz pięknego domu. Trzeba trochę "myślenia bryłą". Dlaczego od początku założyłeś, że piętro ma być po prostu zlepkiem sypialni?
    To niezupełnie tak. Po pierwsze chcę określonej funkcjonalności. Jak już wypracuję ją sobie to wtedy zaproszę do współpracy fachowca, który obróci to w dobrą bryłę korygując moje proste, amatorskie podejście.

    Bardzo podoba mi się bryła tego domu z pracowni archstudio (http://archstudio.pl):


    Nasuwają mi się włoskie klimaty. A kolejna zaleta to fakt, że poddasze właściwie nie ma skosów, a więc można bardzo dobrze zagospodarować powierzchnię. Ale być może pójdę w innym kierunku...

    Cytat Napisał Mis Uszatek
    Budynek ma wydłużony kształt (rozumiem, że narzucony). Przy tym kształcie masz duży stosunek obwodu do powierzchni, a więc możliwość dobrego wykorzystania naturalnego światła. Twój projekt to ignoruje: na obwodzie są pomieszczenia gospodarcze, wc, garderoba. Połowa salonu jest zmarnowana: ciemna i właściwie tylko do komunikacji.
    To niestety prawda. Widzę to od początku. Brakuje tu światła, zwłaszcza w salonie. Ale salon można doświetlić dając duże, przeszklone drzwi. Kształt nie jest narzucony. Mam nadzieję, że nie rzucę Was na kolana mówiąc, że po prostu taki kształt mi wyszedł z moich nieudolnych dość prób.

    Tak czy siak daliście mi dużo do myślenia i zacząłem na problem patrzeć z wielu perspektyw na raz. Bardzo za to dziękuję.
    pozdrawiam
    Fido__

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Ja zaczęłabym tak :
    (a tak zaczęłam szukając projektu)

    Minimalne rozmiary budynku ( działka vs prawo budowlane)
    Ile ogrodu zostawić ?
    Jakie WZ lub plan - co moge postawić (co stoi w okolicy)
    Jak w stosunku do kierunków świata (doświetlony salon ..)
    Ile pomieszczeń.
    Jakie wielkości pomieszczeń ( minimalne)
    Jakie pomieszczenia koło których (garderoby, pralnie, sauna, łazienki etc)
    Ile i jakie pomieszczenia gosp.(technologia ogrzewania?)
    Garaż? Na 1 czy 2 samochody?
    Jaka bryła (dach, balkony?wykusze?lukarny? etc)
    A potem zaniosłabym do fachowca, który dołoży do tego komunikację, schody i takie tam techniczne pierdółki

    A potem cała reszta

    Mnie się udało znaleźć praktycznie idealny projekt ( ale najpierw go narysowałam, czego nie zaprezentuję )
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony