dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 171 z 903
Pokaż wyniki od 3.401 do 3.420 z 18052
  1. #3401
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Nie wszystkie linki w dzienniku działają, ale można sobie poradzić.
    Robię kawę i biorę się za przeglądanie tych PDF-ów bo nie pamiętam czy już akurat to czytałem.
    Widzę że jeden z tych buforów ma "kolumnę solarną" To Twój?
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  2. #3402

    Domyślnie

    jak patrzę na Waszą "wydajnościową" polemikę to aż mnie kusi sprawdzenie tego u siebie, tylko nie mam pod ręką żadnego cyfrowego (bo tu widzę sporą dokładność pomiaru) termometru do pomiaru temperatury cieczy czy pirometru do pomiaru temp. bufora, no i jak na zwykłym kranie "złapać" (i utrzymać) te konkretne 13l/min?
    przy buforze załadowanym na 50st. mieszający zawór termostatyczny (jest jako mieszacz centralny na wyjściu z bufora, bez opcji obejścia, wyłaczenia) wystarczy ustawić na 45st czy wyżej?

  3. #3403
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Jeden z tych buforów jest bardziej warstwowy drugi mniej. Ja mam ten mniej warstwowy czyli bez tej beczki w środku. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  4. #3404
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    "wymiennik ciepła cwu, powierzchnia grzewcza ............................... 5,7m^2"

    Chwilowo nie mam pytań cokolwiek Samir by nie napisał

  5. #3405
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    edde ustaw na 45 stopni i jakiś kran zmierz na max otwarty jaki masz tam przepływ na minutę. Pomiar temperatury robiłem lejąc wodę do kubka gdzie był zanurzony termometr. Pomiar w miarę dokładny bo różnice minimalne już są istotne. pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  6. #3406

    Domyślnie

    z termometrem na razie ni zaszaleję, bo do cieczy mam tylko coś takiego:

    no i jak przeczytałem post Tevesa że takie wyniki masz przy 5,7m2 to przy swoich tylko 2,7m2 aż się boję testować

  7. #3407

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    z termometrem na razie ni zaszaleję, bo do cieczy mam tylko coś takiego:

    no i jak przeczytałem post Tevesa że takie wyniki masz przy 5,7m2 to przy swoich tylko 2,7m2 aż się boję testować
    Edde odwagi ja mam przecież tylko 1,2m2
    Teraz wiemy o czym dyskutujemy (Jani_63 miałeś rację).
    Wymiennik duży, powierzchnia duża, osiągi duże. Jako, że komercyjny więc przygotowany dla różnych sytuacji (mały pensjonat też, tak kilka pokoi).
    Na tych pdf`ach są tabelki z przepływami krótkotrwałymi (10min) oraz moce wymiennika w zależności od temp. zbiornika ale optymalny test podał chyba S***4.
    Aby jakoś odnieść się do danych tego zbiornika musiałbym zrobić kolejny test przy temp. 70st.C ale takich wydajności przepływu nie ustawię bo max. co mogę to
    12 l/min (przekroje rur, zawory odcinające itp). Poza tym tręd jest w kierunku oszczędzania wody. Nie zapominajmy jednak, że powstające tu bufory są pod konkretne wymogi. Budując swój stawiałem na szybki dostęp do cwu (solar/kocioł), cena, stabilizacja pracy kotła, magazyn energii przy braku solarów. Jeśli na pierwszy miejscu ma być duża wydajność cwu. to trzeba obrać (wykonać/kupić) inną niż moja konstrukcję. Mam to co mam za 2,5 tyś. + własna robota.

  8. #3408
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cały czas się zastanawiam o co tu to bicie piany z tą ciepłą wodą. 12l/min? A kto tyle bierze na raz? I jaki jest tego sens? Obecnie mieszkam w domu gdzie są przepływowe podgrzewacze wody typ DAFI gdzie maksymalny przepływ wody to 2,5l/min w mniejszym i 4l/min w większym gdzie biorę pod nim prysznic i napełniam wannę.

    Przeważnie na kranach ma się różnego rodzaju perlatory które zmniejszają przepływ (a co za tym idzie i zużycie wody szczególnie w gospodarstwach domowych z szambem ) jednocześnie zwiększając komfort użytkowania. Prysznic z deszczownicy przy takim wydatku jest jak najbardziej komfortowy. Napełnienie wanny? Chwilkę można poczekać.
    Zapewniam, że takie przepływy o jakich rozmawiacie to dla jakiś pensjonatów gdzie jest kilka punktów poboru.

    W mniejszym przepływie dodatkowo bardziej wykorzystamy zasoby bufora.

  9. #3409

    Domyślnie

    Są tacy co się upierają, ja do nich nie należę.

  10. #3410
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał samir Zobacz post
    Edde odwagi ja mam przecież tylko 1,2m2
    Nie zapominajmy jednak, że powstające tu bufory są pod konkretne wymogi.
    I to jest najważniejsze w tym wszystkim. Nie ma idealnych rozwiązań dla wszystkich. Każda kotłownia powinna być rozpatrywana indywidualnie pod kątem potrzeb i finansów jakie ktoś chce/może przeznaczyć na kotłownie.
    Dyskusja na temat przepływów, który lepszy też jest bez sensu, podałem taki przepływ bo akurat dla mnie jest to istotne i taki łatwo było mi ustawić do porównań.
    robdk czy jesteś pewny tych 4l/min pod prysznicem ? pozdr adam
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  11. #3411
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Jestem pewien, choć dafi ma specjalny do tego celu perlator (słuchawkę prysznicową dokładniej). Zresztą sprawdzałem teraz przepływy w dokumentacji dafika i okazuje się, że taki 5,5kW to ma max przepływ 2,9l/min.
    Niestety nie zawsze przy tym przepływie miałem ciepłą wodę do prysznica, bo ja lubię taką mocno cieplejszą i muszę jeszcze zmniejszać przepływ. Mam tak już 15 lat

  12. #3412
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    To żeby dopełnić dyskusję o wydajności grzania CWU przepływowo, zobaczcie wykonanie wężownicy w tym buforze na rynek niemiecki.
    Wychodzi na to że nie tylko samochody robią dobre.
    http://www.viessmann.com/web/poland/PDF-90.nsf/d11f2c49cc3ec42dc12571c00001f964/cb35f87b9cce5f7ac1257448002b6025/$FILE/DT%20Vitocell%20333%20SVK,%20353%20SVS%20%2803,200 6%29__DE.pdf

    Link może nie działać, trzeba go skopiować i wkleić bezpośrednio.
    Pozdrawiam
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  13. #3413
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Szacunek za te 15 lat
    Jani link nie chce wejść.

    Na niemieckim pdf jest 33 litry ? coś mi się już miesza

    Nawet nie wiedziałem, że jest inna wersja w PDF. Sądzac po wyjściach na schematach to mam wersję niemiecką.
    Ostatnio edytowane przez aadamuss24 ; 11-01-2011 o 11:10
    Dziennik Karii http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129
    Komentarze http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157130
    dom piętrowy 155m2+nieogrzewany garaż w gruncie, pompa ciepła 6,4 kW; WM-Brink Renowent, GWC żwirowy, solary płaskie, okna 0,6; ocieplenie: ściany 33cm szary styropian, płyta fundamentowa styropian biały 20cm +8 cm, strop 63cm wełny cieplejszej, ściany 24cm siporex jakiś podły

  14. #3414
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał Se***4 Zobacz post
    Szacunek za te 15 lat
    ....
    he he nie narzekam

  15. #3415
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Rzeczywiście coś dziwnego dzieje się z tym linkiem.
    Ze strony nie otwiera, a z edycji tekstu po skopiowaniu nagle działa.
    Spróbujmy może jeszcze raz.
    Bufor
    Teraz powinno być OK
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  16. #3416

    Domyślnie

    Jani może wiesz jak działa cyrkulacja CWU po dłuższej przerwie np. po nocy w układzie SS-mana. Przecież nie pobiera ciepła z bufora.
    Skrajności nikomu nie służą. Kompromis mile widziany.
    A każda przyjemność musi kosztować.
    Chcesz mieć coś zrobione dobrze, to musisz za to zapłacić.
    Chcesz mieć coś zrobione jako tako, to zapłacisz mniej.
    Chcesz mieć coś zrobione za darmo, to zrób to sobie sam.

    Promuję spalanie na ciągu naturalnym w wątku o "Ekonomicznym spalaniu paliw stałych"

  17. #3417
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Jestem trochę zmęczony i nie kojarzę o kogo Ci chodzi.
    I o co Ci chodzi.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  18. #3418
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar orzechot
    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Jaktorów
    Posty
    202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    Jestem trochę zmęczony i nie kojarzę o kogo Ci chodzi.
    I o co Ci chodzi.
    1. Viessmanna przezwał SS-manem.
    2. W tej dokumentacji cyrkulacja jest namalowana tak, że pompa kręci wodą w kółko po rurach bez przejścia przez źródło ciepła.

  19. #3419

    Domyślnie

    Czy jest ktoś w okolicy 200km od gdańska, kto ma działający bufor i chciałby pokazać jak to wszystko działa.
    Dzisiaj rozmawiałem z firmą która potencjalnie ma robić hydraulikę i podłączenia.
    Chcą kominek podłączyć w systemie zamkniętym a do bufora wpiąć się wężownicą i przez wymiennik płytowy. czy to dobre rozwiązanie czy wodę z kominka wpiąć bezpośrednio w złóg wody w buforze?
    Ostatnio edytowane przez zientas ; 11-01-2011 o 18:06

  20. #3420

    Domyślnie

    no to stało się
    wykorzystując to co pod ręką (komórka i przedstawiony wcześniej termometr) z grubsza dokonałem pomiaru
    i tak:
    bufor ~850l wys. 185cm,gorna dennica oryginalna półokragła, wężownica miedziana fi18mm dł. ~45m, pow. ~2,65m2, sprężynka przez wysokość zbiornika zakończona u góry ślimakiem stożkowym (prosta konstrukcja -proste wykonanie, fotki wężownicy wklejałem kilka stron wcześniej)
    od bufora do umywalki jakieś 11-12m rury, w tym nieocieplone 1,5m w kotłowni gdzie temp. ~14st, umywalka w garażu (temp. 4-5st - z umywalki "para buch" )
    przepływ ~13l/min (doświadczalnie wycyrklowane)
    temp bufora: góra 56st (h-180cm od dołu), 42st (155cm), 34(85cm), 23(15cm) - niestety termometry nie są rewelacyjne i mogą być niejakie odchyłki od normy
    start - 46
    po 1min - 45
    2- 37
    3- 36
    4- 36
    5- 35,5
    6- 35
    7- 34,5
    8- 34
    9- 34
    10- 33,5
    11- 33
    12- 32
    i tu sobie przerwałem, myślę, letnia woda, koniec mego ciepła, zresztą z niewysokich parametrów bufora zaczynałem to i się skończyło, przypomniało mi się że nie wyłaczyłem podłogówki (16m2 zasilanych na tę chwilę 19/14st, poboru ciepła trochę jest bo od 2-3 dni ciągnę ją w górę tak aby w domu przybywało 1-2st dziennie), bujam się do kotłowni, patrzę na zawór termostatyczny i przy nim termometry i oto co widzę:

    zbaraniałem, bo zawór ustawiony był na maksa czyli dla niego 60st, on dostaje 42 a mi wypuszcza 30, normalnie świnia jakaś, tylko dlaczego??

    oblukałem jeszcze termometry na buforze: 53/42/34/23
    czyli coś tam jeszcze tego miodu było tylko zawór nie zechciał podać

    po 15 min zrobiłem 5-cio minutówkę jeszcze:
    bufor 52/41/33/23
    1- 34
    2- 32
    3- 30
    4- 30
    5- 30
    bufor 50/38/31/23, na wejściu mieszacza 42st

    nie podoba mi się ten zawór, a miał być taki dobry, ten lepszy, droższy, wydajniejszy, szybciej reagujący i w ogóle (esbe VTA332), potem jeszcze puściłem wodę małym strumieniem, pokręciłem w tę i spowrotem i udało mi się złapać 38st na wyjściu przy 40 na wejściu i ustawieniu bodajże na "4" w skali 1-6, może niepotrzebnie do próby ustawiłem to na "6", na max?

    no i skoro taka tendencja to powiem czego oczekiwałem po układzie: otóż głównie tego aby ciągle była ciepła woda, do większych, częstszych kąpieli jestem w stanie temperaturowo "podciągnąć" wyżej bufor, normalnie ma być tak, ze palę latem co kilka dni (im rzadziej tym lepiej) i rano czy wieczorem mam w kranie ciepłą (niekoniecznie gorącą) wodę no użycia, jak na to wszystko patrzę to chyba jest szansa aby to osiagnąć, jak myślicie?
    Ostatnio edytowane przez edde ; 11-01-2011 o 20:49

Strona 171 z 903

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony