dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 16
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 320
  1. #1

    Domyślnie prąd, gaz, olej, węgiel, inne

    Nie dajmy się robić w bambuko - czyli cena 1kWh - wraz z innymi "dodatkami" do faktur



    http://img835.imageshack.us/img835/5135/capturexe.jpg
    nie mogę wkleić prawidłowo tabeli, ale w tym temacie chciałbym porównać koszty ogrzewania (eksploatacji gotowych systemów nie inwestycji) w zależności od różnych nośników energii, w przeliczeniu na koszt roczny, oraz koszt 1kWh, Jeśli są jakieś sugestie co do dodatkowych danych, to chętnie uzupełnię. Tu jest aktualny link do arkusza, można w nim wstawiać w szarych polach ceny nośników energii oraz sprawność kotła, zacząć od zapotrzebowania H2, jak ktoś nie zna zapotrzebowania to podstawiać dane aż wyjdzie poprawny koszt roczny (policzyć z faktur) - wtedy poznamy zapotrzebowanie naszego domu na energię w kWh
    https://spreadsheets.google.com/ccc?...CPfu-_8B#gid=0
    Pozdrawiam kbab
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 04-03-2011 o 07:55

  2. #2

    Domyślnie

    W tym temacie chciałbym wyliczyć dokładny koszt 1kWh w zależności od rodzaju paliwa, dostawcy (z różnych regionów), taryfy, zużycia. Do tej pory nie znalazłem takich wyliczeń a szkoda bo mogą się wielu przydać przy podejmowaniu decyzji, moje dane pochodzą z woj dolnośląskiego. W tej tabeli jest wyliczony średni koszt energii elektrycznej wg faktur.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 25-01-2011 o 08:24

  3. #3

    Domyślnie

    w rubryce zł/kWh przyjmuję, zgodnie z PGNiG, że 1m3 gazu GZ50 ma 9600W

    jak widać cena 1kWh z gazu przy mojej taryfie W2 wcale nie kosztuje ok 0,15zł - jak do wyliczeń przyjmuje taką kwotę większość analityków (spotykałem również niższe ceny), ale dokładnie 0, 2337zł, dlatego jeśli cena w 2 taryfie energii elektrycznej wypadałaby podobnie to nie prawdą jest wyższość ogrzewania gazem nad elektrycznym z uwagi na większą sprawność układu.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 24-01-2011 o 11:01

  4. #4

    Domyślnie

    odnośnie gazu jest też inny kwiatek, mianowicie po jakim zużyciu gazu rocznie dostawcy w różnych regionach pozwolą wyrównać różnicę w cenie miedzy W3 i W2 wraz z kosztami stałymi (pola czerwone) jak widać "niechlubnie" przewodzi dolnośląska - tu odpowiedź brzmi - nigdy, bo po zużyciu 8000 m3 wpadamy w W4
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 24-01-2011 o 11:14

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Oj tabelkę wrzuciłeś jak ja pisałem posta.
    Rozumiem, że chodzi Ci o wyliczenie realnego kosztu 1 kWh, przy wykorzystaniu różnych nośników energii ??
    dokładnie o to chodzi, jak do tej pory nie spotkałem takich wyliczeń z faktur, a takie każdy ma, kiedyś (baaardzo dawno temu nie było problemu) po prostu na rachunku była jedna pozycja za m3 czy za 1kWh i wszystko było jasne, ale dzisiaj na fakturze jest sporo naliczeń stałych i zmiennych, które mocno potrafią zniekształcić faktycznie poniesiony koszt 1kWh, za to my możemy to wyprostować i wyliczyć je dokładnie nawet do 4 miejsca po przecinku - zatem zróbmy to - aby nie było żadnych wątpliwości i to dla każdego nośnika osobno i regionu również, pokażemy wówczas największych zdzierców, którzy zapomnieli jedynie o strzyżeniu owiec i obdzierają ich ze skóry.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    To jest bez sensu. Wystarczy przyjąć inną sprawność pieca i wszystko bierze w łeb. W kopciuchu wystarczy wyczyścić dokładnie piec i już mamy inny wynik. GZ też potrafi być mocno zaazotowany. Te wyliczenia prowadzą do nikąd

  7. #7

    Domyślnie

    sens jest, bo jeśli zgodnie z wyliczeniem w w/w tabelce gazowej ktoś ma szansę zmniejszyć zużycie gazu do 1200m3 kosztem powiększenia zużycie prądu w 2 taryfie to jest to opłacalne, dlatego że niewiele domów przekracza w/w poziomy zużycia gazu aby w W3 wyrównać naliczane opłaty stałe niższą ceną gazu. Poza tym w całym forum nie spotkałem tabeli kosztu 1kWh z różnych źródeł, a te dostępne w internecie są mocno wypaczone, np

  8. #8

    Domyślnie

    kbab spójrz w tabelce powyżej jest gaz GZ-35, jest on w mniejszości u nas w kraju. Jedo cena jest nieadekwatna do GZ-50.

    Pozostałe wartości nie sprawdzałem ale wybiórczo patrząc to róznica jest w cenie samego materiału: prąd za 37 gr , ropa za 2,25 lub węgiel za 330/t .... to archaiczne dane.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  9. #9

    Domyślnie

    takie dane trafiłem, ale zrobiłem z tego swoja tabelę, w której postaram się ceny zaktualizować, oraz dodatkowo uzupełnić o inne koszty doliczane przez dostawców, wtedy będzie to o co mi chodzi.

  10. #10

    Domyślnie

    to wrzuć to co masz - pomożemy abys nie musiał sam wszystkiego zdobywać. Jak będzie OK to zrobimy przyklejony wątek z tego = to ważne do podejmowania decyzji.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  11. #11

    Domyślnie

    nie spodziewałem się, że mogą być aż takie rozbieżności, zależy od tego kto podaje, np wartość opałowe wg różnych dostawców ma znaczne różnice, a ceny i podejście do tematu to już kosmos, np na tefj stronie
    http://www.zug.rabka-zdroj.pl/ps/porady.html
    ktoś się stara coś wyliczyć ale w końcu zapotrzebowanie przeciętnego domu przelicza na 5t węgla, które przelicza na kWh i na tej podstawie inne źródła, ale zapomina odjąć tą część węgla, która idzie w komin (sprawność pieca), zatem jak mu wierzyć, przecież ciepło z energii el jest zużyte w całości, sprawność 100%?

  12. #12

    Domyślnie

    Oki to z mojego lokum

    Mieszkanie 43m2:
    Kocioł gazowy Vaillant do celów C.O. (służy teraz 3ci sezon),
    2gie urządzenie: przepływowy, nóweczka podgrzewacz wody też Vaillant,
    3cie urządzenie kuchenka gazowa.
    Uwaga- tutaj nie mieszkam stale.
    W grudniu łącznie byłem ok.14dni.
    Jak byłem, to 22-23st.C (na kotle 70st.C, bo akurat mrozy konkretne były), w pozostałym okresie 15st.C (50st.C na kotle). Termostat pokojowy, grzejniki żeliwne.

    Rachunek, który dzisiaj dotarł PGNiG
    id 04.12.2010 do 07.01.2011
    426,93zł
    Taryfa Z-3
    odczyt 1- 261Nm3 220,56brutto
    odczyt 2- 68Nm3 56,10brutto
    abonament 10,09
    opłata sieciowa st. 31,67zł
    opłata sieciowa zm.1 85,94
    opłata sieciowa zm.2 22,57

    Za podobna cenę to ja swój dom >200m2 miałowcem na m-c ogrzewam
    Gazu jednak nie zmienię, bo tak tam musi być, ale tanio to w żadnym wypadku nie jest. Jest czysto i wygodnie.

    Najlepszy motyw to prognoza na styczeń
    W styczniu 4dni pobytu 22-23st.c i 65st.C na kotle, reszta to nastawa na 15st.c i 50st.c na kotle.

    Odczyt 06.02.2011 - k.wa, jak można odczytać licznik 06.02.2011 skoro dzisiaj mamy 24.01.2011 ????
    Czytam wskazanie bieżące 15232, poprzednie 14856???? skąd te dane????????????
    Na dzień 06.02.2011 zużyłem 376Nm3
    Do zapłaty będzie zatem 476,76zł
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    To jest bez sensu. Wystarczy przyjąć inną sprawność pieca i wszystko bierze w łeb. W kopciuchu wystarczy wyczyścić dokładnie piec i już mamy inny wynik. GZ też potrafi być mocno zaazotowany. Te wyliczenia prowadzą do nikąd
    A ja uwazam, ze watek jest w 120 % strzalem w dziesiatke. Sam bede mial gaz, narazie niepodlaczony wiec nie podziele sie wynikami. Wyliczenie z rachunku kosztu 1 KWH bardzo czesto daje wprost odpowiedz jaki faktycznie jest koszt ogrzewania domu. Wszedzie sa jakies ponaciagane dane, a to bez oplat stalych albo innych kosztow. Poznanie tej wartosci i dodanie do niej sprawnosci systemu grzewczego daje nam dosc jasny obraz oplacalnosci ogrzewania danym systemem (oczywiscie w konkretnym/indywidualnym przypadku).

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  14. #14

    Domyślnie

    to jest arkusz roboczy, w którym zapotrzebowanie na energię określiłem na 12000kWh rocznie (oczywiście można to zmieniać), w rubryce cena jednostkowa jest np cena gazu + zmienna przesyłowa, w rubryce koszt stały roczny jest abonament +przesył, oczywiście brutto, jak widać koszt ogrzewania gazem z doliczonymi kosztami stałymi już nie wygląda tak różowo w porównaniu z 2 taryfą elektryczną, jak znajdę inne aktualne ceny to oczywiście uzupełnię, jeśli ktoś dysponuje aktualnymi cenami pozostałych nośników, oraz rocznych kosztów stałych (brutto) to oczywiście proszę o podanie,


  15. #15

    Domyślnie

    gaz podawałem wyżej, ale taryfa jest Z-3 co oznacza,że jest zaazotowany - podgrupy Ls:
    opłata za 1m3 - 0.6927 netto
    opłata abonamentowa 8,20 netto /m-c
    opłata sieciowa stała 25,75 netto /m-c
    opłata sieciowa zmienna 0,2699 * wartość zużycia gazu/miesiąc

    Nie znajdę teraz sprawności kotła grzewczego, ale nowy przepływowy podgrzewacz gazowy vaillanta ma 86,9%sprawności.

    węgiel, kocioł miałowy o zasypie cyklicznym z badań ma sprawność 82%, cena tony węgla dzisiaj płaciłem 570zł/tonę, wartość opałowa niby 28Mj, mogę się zgodzić na 70%sprawności eksploatacyjnej. Innych opłat stałych typu abonament czy opłata za dowóz na fakturze nie ma. To mój koszt pracy własnej, czyszczenie, zasypywanie itd. wartość niemierzalna.

    ekogroszek do podajnika - tutaj z wyników badań sprawność 84-88% w zależności od mocy urządzenia. Niższe moce tj. 30%mocy ok.10%niższa sprawność, czyli 74-78% - to sprawność typowo eksploatacyjna.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  16. #16

    Domyślnie

    re Jarecki, jak dobrze podstawiłem to wygląda to tak


    http://img257.imageshack.us/i/capturexld.jpg/
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 24-01-2011 o 18:55

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    A ja uwazam, ze watek jest w 120 % strzalem w dziesiatke. Sam bede mial gaz, narazie niepodlaczony wiec nie podziele sie wynikami. Wyliczenie z rachunku kosztu 1 KWH bardzo czesto daje wprost odpowiedz jaki faktycznie jest koszt ogrzewania domu. Wszedzie sa jakies ponaciagane dane, a to bez oplat stalych albo innych kosztow. Poznanie tej wartosci i dodanie do niej sprawnosci systemu grzewczego daje nam dosc jasny obraz oplacalnosci ogrzewania danym systemem (oczywiscie w konkretnym/indywidualnym przypadku).

    Pozdrawiam
    jak na razie tabela jest uzupełniana, jak będzie gotowa to dobrze byłoby wrzucić ją na stronę, gdzie każdy mógłby podstawić swoje dane (wyliczone zapotrzebowanie na energię, cenę jednostkową, koszty stałe, sprawność urządzenia) i od razu mieć porównanie kosztów rocznych i 1kWh do innych nośników - większość wstępnie zastanawia się w oparciu o jaki nośnik energii swój system zaprojektować, bez problemu również można będzie wyliczyć koszt eksploatacji systemów mieszanych.
    Proszę zerknąć na GŁÓWNE TEMATY aktualne w tym rozdziale tj:

    Ile zapłacimy za ogrzewanie - Jak wybrać komin? Przegląd - 15 pytań o dom pasywny

    Sprawdź! Jakie jest najlepsze dodatkowe źródło ciepła?

    Tematy jak najbardziej interesujące, kto tam wejdzie to poklika sobie po reklamach (jak ma wolny dostęp do internetu, lub serwer jest obciążony) to straci masę czasu, wnerwi się i wyjdzie "zniesmaczony", niczego się nie dowiedziawszy, chyba na tym forum nie o to chodzi,
    Pozdrawiam kbab
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 25-01-2011 o 09:09

  18. #18

    Domyślnie

    ceny e.elektrycznej sa cenami netto, dodaj jeszcze stala ok 11 zł/mc

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukep3 Zobacz post
    ceny e.elektrycznej sa cenami netto, dodaj jeszcze stala ok 11 zł/mc
    z 2 taryfy mam nast stawki z 05.2010, en elektr 0,15zł, stawka siec 0,0597zł, opł syst 0,0077zł = 0,2174zł, +23%vat =0,2674zł, w jaki sposób opłaty stałe z 2 taryfy rozliczyć to czekam na propozycje, może coś wspólnie uzgodnimy, dla całodobowej zastosowałem odpowiednio: 0,2347 +0,1438 +0,0098 =0,3883zł +23%= 0,4746zł, jak będę miał nowe stawki to oczywiście poprawię.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Sprawdziłem o ile u mnie wzrosły ceny energii i opłaty za nią (ENERGA Słupsk, taryfa G12).
    Wzrost kosztów energii przy mojej strukturze zużycia wyniesie ~19zł miesięcznie 7,4%.
    o ok. 10% wzrosła cena energii elektrycznej w 1 taryfie i ok. 3,5% w 2 taryfie.
    Koszty stałe wzrosły o 0,62zł/miesiąc.
    Wygląda na to, że opłacałby mi się przejść na taryfę G12r. Przy pozostawieniu tej samej struktury zużycia energii oszczędzałbym ~1,5%, ale w G12r tańsza jest 2 taryfa i trwa przez 12h w ciągu doby, więc zużycie w 1 taryfie by spadło, a w nocnej wzrosło i oszczędności byłyby większe.

    Informacje o wzroście cen energii dostępne są tutaj : http://www.ure.gov.pl/portal/pl/424/...wierdzone.html
    Ostatnio edytowane przez HenoK ; 28-01-2011 o 10:12 Powód: Uwzględnienie VAT

Strona 1 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony