dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 251 z 376
Pokaż wyniki od 5.001 do 5.020 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #5001
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    beaver79

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Głogów
    Kod pocztowy
    67-200
    Posty
    6

    Domyślnie

    Hello.
    Dzięki PeZet, decyzja chyba zapadła, kosztorys zrobimy dla kondensatu 1f z zasobnikiem min 140l, instalacja pod solar i podłogówka parter i piętro. musi być kondensat bo komin ma 2 kanały, 1 wentylacyjny a w drugim chcielibyśmy kominek - nie wiem czy dobrze rozumiem że kondensat potrzebuje "tylko" wejście i wyjście na zewnątrz, może być bezpośrednio z piwnicy bez jakichś specjalnych problemów z wysokością komina. Instalacja z PEXa bo nie będzie kłopotów z temperaturami a łatwiej to samemu ogarnąć (nie mam żadnych doświadczeń z miedzią i boję przegrzania przy lutowaniu po kilku latach.
    Martwi mnie trochę wydajność podłogówki w połączeniu z panelami, ale jakoś to ugryzę - będą też nawiewy z kominka i mam tanie dojście do dobrego drewna

    no to siadamy z projektem, liczymy i lecimy kłócić się o cenę nieruchomości

    pozdrówki
    Rafał
    Ostatnio edytowane przez beaver79 ; 12-01-2014 o 09:32 Powód: pex

  2. #5002

    Domyślnie

    czekam na projekt podłogówki od asolta, ale mam pytanie. kiedyś proponował mi bufor w celu lepszego wykorzystania taniej taryfy. czy ktoś robił podłogówkę pod kocioł elektryczny lub pompę ciepła tak żeby zmieścić się w taniej taryfie? wymaga to specjalnych zabiegów czy wystarczy rozmieszczenie rurek wg obciążenia z OZC dla temperatury zasilania 35 stopni? chodzi mi o to, że jeśli zagęszczenie będzie wg OZC to przy skrajnych warunkach ogrzewanie musiałoby działać przez całą dobę, żeby utrzymać temperaturę. podłogówka u mnie będzie na 25 cm betonu (płyta fundamentowa) + 6-7 cm wylewki, czyli bardzo akumulacyjnie. na piętrze 15 cm betonu (strop) + wylewka (ocieplenie stropu od spodu, więc też spora akumulacja).
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  3. #5003
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    czekam na projekt podłogówki od asolta, ale mam pytanie. kiedyś proponował mi bufor w celu lepszego wykorzystania taniej taryfy. czy ktoś robił podłogówkę pod kocioł elektryczny lub pompę ciepła tak żeby zmieścić się w taniej taryfie?
    Albo Ci się nie chce poszukać na forum albo nie wiem co
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...k-akumulacyjny

  4. #5004

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    Albo Ci się nie chce poszukać na forum albo nie wiem co
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...k-akumulacyjny
    ale ja nie chcę zbiornika, masą akumulacyjną ma być dom tak jak u grzejących kablami albo pompą ciepła
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  5. #5005

    Domyślnie

    @imrahil, to można policzyć dokładnie, tj. jakie wachania temp. przy -20 i grzaniu taryfmi. Musisz ocenić czy, ew. na ile akceptowalne (odczucia).
    Albo po prostu zaprojektuj podłogówkę naddatkowo na 1-2° cieplej w środku (od realnej! komfortowej), i to powinno wystarczyć. Jeśli w praktyce wyjdzie że te wachania temp. akceptujesz i chcesz grzać taryfami, tak zrobisz, jeśli nie to przykręcisz i będziesz grzał 24h wg. zapotrzebowania.

  6. #5006

    Domyślnie

    dzięki, pogadam na ten temat jeszcze jutro z asoltem
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  7. #5007
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.670
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    imrahil, jak masz podłogówkę projektowaną na temp zasilania np 35 w największe mrozy, to po prostu zwiększysz temp zasilania w tanich taryfach, na np 43, 45 C,
    Innej drogi nie ma, (oprócz zbiornika wodnego oczywiście).

    Nadmierne zagęszczenie rurek nie ma sensu, to większe przepływy generują większe koszty przez cały sezon grzewczy, a "obliczeniowe" -20C masz parę dni w roku.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #5008
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Jakie minimum ciśnienia musi dać pompa kotłowa, aby napędzić 18 równych pętli, po ca. 65mb pexa 18x2 (moc max 7.3kW, 80% panele reszta płytki).

    Patrzę za kotełkiem, wrzuciłem sobie (choć nie wiem czy to ma sens) na jeden obrazek charakterystyki pump, jak na obrazku. Jest szansa że Victrix12 wydoli?
    A ty grzeniu kiedy odpalasz kotłownię? Pytam bo ja mam w planie podpiąć Victrix12 pod 3 rozdzielacze które będą goniły pexem16mm razem blisko 900mb.
    I zastanawiam się też czy to poleci na pompce kotła. Praktycy piszą, ze spokojnie teoretycy, że nie.

    Mam tak ułożone:
    Pierwszy rozdzielacz 245mb podłogówki parter,
    drugi rozdzielacz 576mb podłogówki poddasze,
    trzeci rozdzielacz grzejniki łazienkowe i do pomieszczeń 77mb zasilane temp. podłogówki.

    dla -20 potrzebuje na to 7000W dla kondensata z Tz 33-34st. C przepływy do 0,2m/s powinny być ponastawiane wszędzie na każdą pętlę.
    Ale to ekstremum bo - 20 stale to może być 5-15 dni max na zimę.

    Prosty układ bez żadnych mieszaczy itp.
    Co o tym sądzicie zadziała to?
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  9. #5009

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    A ty grzeniu kiedy odpalasz kotłownię? Pytam bo ja mam w planie podpiąć Victrix12 pod 3 rozdzielacze które będą goniły pexem16mm razem blisko 900mb.
    I zastanawiam się też czy to poleci na pompce kotła. Praktycy piszą, ze spokojnie teoretycy, że nie.

    Mam tak ułożone:
    Pierwszy rozdzielacz 245mb podłogówki parter,
    drugi rozdzielacz 576mb podłogówki poddasze,
    trzeci rozdzielacz grzejniki łazienkowe i do pomieszczeń 77mb zasilane temp. podłogówki.

    dla -20 potrzebuje na to 7000W dla kondensata z Tz 33-34st. C przepływy do 0,2m/s powinny być ponastawiane wszędzie na każdą pętlę.
    Ale to ekstremum bo - 20 stale to może być 5-15 dni max na zimę.

    Prosty układ bez żadnych mieszaczy itp.
    Co o tym sądzicie zadziała to?
    Ja odpalę to nie prędko, podejrzewam że najwcześniej w maju.
    Zasilanie: kocioł > PP40 > 2x PP40 > 4x PP32 > rozdzielacze (6,6,6,4 obw, pętle po 50-65mb). Powrót tak samo.
    Jeszcze nie mam pewności czy spróbuję samym kotłem, czy od razu sprzęgło i dod. Alfa2 25-60.

  10. #5010

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    A ty grzeniu kiedy odpalasz kotłownię? Pytam bo ja mam w planie podpiąć Victrix12 pod 3 rozdzielacze które będą goniły pexem16mm razem blisko 900mb.
    I zastanawiam się też czy to poleci na pompce kotła. Praktycy piszą, ze spokojnie teoretycy, że nie.

    Mam tak ułożone:
    Pierwszy rozdzielacz 245mb podłogówki parter,
    drugi rozdzielacz 576mb podłogówki poddasze,
    trzeci rozdzielacz grzejniki łazienkowe i do pomieszczeń 77mb zasilane temp. podłogówki.

    dla -20 potrzebuje na to 7000W dla kondensata z Tz 33-34st. C przepływy do 0,2m/s powinny być ponastawiane wszędzie na każdą pętlę.
    Ale to ekstremum bo - 20 stale to może być 5-15 dni max na zimę.

    Prosty układ bez żadnych mieszaczy itp.
    Co o tym sądzicie zadziała to?
    Ja już Ci chyba kiedyś pisałem...
    Przy moich 1800m pexa, Twoje 900m to pikuś
    Mam 3 rozdzielacze, w sumie 26 pętli. Przepływów nie mam za dużych, to oczywiste. Problem jest z wyregulowaniem, ale chyba w końcu mi się to udało.
    Myślę, że u Ciebie będzie ok. i sprzęgło nie będzie Ci potrzebne.

  11. #5011
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał memekt Zobacz post
    Będziesz miał osobną pompkę do CWU? Jak tak to można pod nią podłączyć te 2 czy trzy grzejniczki.
    I kończyć grzanie grzejników gdy bojler będzie już naładowany odpowiednią dawką ciepła.

  12. #5012
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    Ja już Ci chyba kiedyś pisałem...
    Przy moich 1800m pexa, Twoje 900m to pikuś
    Mam 3 rozdzielacze, w sumie 26 pętli. Przepływów nie mam za dużych, to oczywiste. Problem jest z wyregulowaniem, ale chyba w końcu mi się to udało.
    Myślę, że u Ciebie będzie ok. i sprzęgło nie będzie Ci potrzebne.
    Tylko, że pytanie było skierowane do grzeniu666 no i u Ciebie pętle są po ~ 70m a u m@rio nie wiadomo ile długości mają.

  13. #5013
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cruz Zobacz post
    Tylko, że pytanie było skierowane do grzeniu666 no i u Ciebie pętle są po ~ 70m a u m@rio nie wiadomo ile długości mają.
    Pierwsza część do grzenia.
    Dalej to już do wszystkich było pytanie. Także proszę też dawać swoje opinie.

    Pętli mam 15 o długości od 25m do 85mb na 2 rozdzielacze 6 i 9 obwodów w sumie 821mb. Dodatkowy rozdzielacz jest na na 6 grzejników pary zasilanie i powrót długości od 4,5 do 10mb razem ok 77mb w dwie strony. Daje to w sumie te blisko 900mb.

    Jakie dane jeszcze potrzebne?
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  14. #5014
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    Ja już Ci chyba kiedyś pisałem...
    Przy moich 1800m pexa, Twoje 900m to pikuś
    Mam 3 rozdzielacze, w sumie 26 pętli. Przepływów nie mam za dużych, to oczywiste. Problem jest z wyregulowaniem, ale chyba w końcu mi się to udało.
    Myślę, że u Ciebie będzie ok. i sprzęgło nie będzie Ci potrzebne.
    Dzięki za info, jest to pocieszające. Bu już trochę zaczynałem się niepokoić po ostatnich postach negujących taką możliwość.
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  15. #5015
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Kwestia jest taka, że jak pompa nie wyrabia, to zaczyna się podnoszenie temperatura na piecu, a 55°C na zasilaniu nie powinno się już przekraczać - wtedy może pojawić się problem.

  16. #5016

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    Kwestia jest taka, że jak pompa nie wyrabia, to zaczyna się podnoszenie temperatura na piecu, a 55°C na zasilaniu nie powinno się już przekraczać - wtedy może pojawić się problem.
    Ja mam rozstaw co 10 cm. Stąd taka łączna długość. Nie będę się tłumaczył skąd to się wzięło.
    Muszę obniżać temperaturę na kotle i skręcać przepływy, bo mam za ciepło.
    Ostatnia doba to 0 stopni na zewnątrz. Kocioł pracuje cały czas. Zasilanie 27 stopni, krzywa 1. Parter 22.6 stopnia, poddasze 21.6 stopnia. Zużycie gazu 6,29 m3.

  17. #5017

    Domyślnie

    Im bliżej jesteśmy granicy pompy, tym chyba większe znaczenie znaczenie wyrównanie pętli czy "odciążenie" (opory) samej instalacji. Gdzieś chyba u pompiarzy nawet przeczytałem aby do rozdzielacza zasilaniem wejść do belki z prawej, a powrót dać z lewej. Ale nie wiem czy przy rozdzialaczach 6-sekcyjnych to ma znaczenie jakiekolwiek Ale w sumie chyba co nam szkodzi...

    Nie mam też pewności, czy automatyka kotła (każdego) poradzi sobie twórczo z sytuacją gdy przy mega-mrozach przepływu nie starczy i trzeba np. ekstra podnosić temp. zas.

    Jeszcze co do dodatkowej pompy, to w sumie nie wiem czy i ew. w jakim stopniu wpięcie np. Alfy2, i dodanie sprzęgła, oraz obniżenie biegu pompy kotłowej (standardowej, 70W na trójce) do jedynki, przełoży się na obniżenie rachunków za prąd (wówczas również CWU być może może być grzane na pierwszym biegu).

    Dużo tych "nie wiem"
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 14-01-2014 o 09:51

  18. #5018
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    a kiedy jest konieczność stosowania sprzęgła hydraulicznego jeśli ma się samą podłogówkę?
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  19. #5019

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    a kiedy jest konieczność stosowania sprzęgła hydraulicznego jeśli ma się samą podłogówkę?
    Z pamięci amatora: gdy przepływ jest większy niż 1000-1200 l/h, lub ilość wody w instalacji > 150l, lub pompa kotłowa po prostu nie zapewnia odpowiedniej wydajności (co zwykle wiąże się z 1. lub 2.), lub masz strefy niezależne i więcej dodatkowych momp. . Teoretycznie. U siebie pewnie dasz, ale to groszowe sprawy przy twoim NASA.

    Tu jest trochę przykładów:
    http://www.szkolenia-junkers.pl/materialy,51.html
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 14-01-2014 o 11:21

  20. #5020
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    a kiedy jest konieczność stosowania sprzęgła hydraulicznego jeśli ma się samą podłogówkę?
    Głównie w sytuacji gdy pożądana jest wysoka temperatura zasilania i ochrony temperatury powrotu - czyli kotły na ekogroszek itp. Do głowy przychodzi mi jeszcze kocioł (obojętnie jakiego typu), który musi grzać do np. 70°C bo inaczej dostarcza zbyt mało ciepła do instalacji (za słaba pompa w kotle).
    Ostatnio edytowane przez teres ; 14-01-2014 o 12:52

Strona 251 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony