dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 529 z 998
Pokaż wyniki od 10.561 do 10.580 z 19943
  1. #10561
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ptx

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    polska
    Kod pocztowy
    47-126
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał cysiokysio Zobacz post
    sorry ale rozkminić jak ty palisz w piecu to nie lada gratka. rozpalasz w piecu od góry czy od dołu? spaliny idą pod wiszącym wymiennikiem czy nad?Powietrze podajesz górnymi drzwiczkami czy dolnymi o może jednymi i drugimi? coś mi się wydaje że zrobiłeś jakiś misz masz sposobów palenia.
    Pale różnie raz rozpalam od gory podając powietrze z wtórne i główne z dołu lub czasami jak zależy mi na szybszym rozpaleniu zapalam od dołu także podając powietrze od góry i główne od dolu.
    Pierwszy wymiennik jest wiszacy wiec spalini ida glownie dolem i czesciowo gora.
    Piec sterowany jest termostatem ktory przymyka dolna klapkę i czopuch komina po osiągnięciu zadanej temperatury.

  2. #10562

    Domyślnie

    Moja pierwsza obserwacja( oczywiście potwierdza to słowo pisane rybniczanina co do palenia w Viadrusie)
    Przy rozpalaniu klapka PP musi być uchylona prawie na 1 milimetr nie więcej. Jeśli uchyliłbym, ją bardziej to od razu z komina leci czarny dym- wniosek więc jest więc taki, że piec na tym 1 mm dostaje wystarczającą ilość PP? czy dobrze myślę

    rybniczanin jak t mówią kto pyta nie błazi- napisz mi po co lub w jakim celu masz zamontowany RCK?

  3. #10563
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    PTX no a teraz napisz co jest nie tak.
    kopci? smoli czy za dużo pali?


    Cytat Napisał ptx Zobacz post
    powietrze wtórne jest regulowane poprzez odpowiednie ustawienie klapki, wiec mogą być odsłonięte 3,2 lub jeden otwór bądź tez całkowicie zamknięte.
    Przy rozpalaniu otwieram je maksymalnie i po osiągnięciu zadanej temp. zamykam. dziś zasłoniłem górna przegrodę pierwszego wymiennika wiec zobaczymy jak będzie z rozpaleniem.

    po około 2h temp.na kotle 40c, rozpala sie jeszcze gorzej niz przy otwartej górnej przegrodzie, wybrałem z dołu nie zapalony węgiel aby przejść do normalnego trybu spalania w dolniaku. przegrodę górna zostawiłem zamkniętą, piec nabrał szybko temperatury ale z komina praktycznie żadnego dymu, pw otwarte max.

    w jakim celu jest ten wiszący wymiennik ?
    Paląc od góry dolny prześwit pod wymienikiem musisz mieć zaślepiony(ruszt za/pod nim też) bo jak nie to powietrze głowne płynie sobie od dołu za wymiennikiem nie biorąc udziału w spalaniu i dodatkowo wychładzając kocioł

    Analogicznie paląc od dołu górny prześwit nad wymienikiem musisz miec zaślepiony oraz zamknięte PW w drzwiczkach zasypowych jak zostawisz to otwarte to szybko zajmuje się cały zasyp i nici z ekonomicznego i ekologicznego palenia.
    .
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  4. #10564
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał BENIAMIN 1 Zobacz post
    strasznie leci mi z komina mokra sadza
    i tak samo w piecu aż się cały klej powstają nawet pęcherze na pułkach w piecu
    nie idzie go doczyścić tak bardzo po nim cieknie
    a jak palisz? od góry czy od dołu?
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

  5. #10565
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał g_stanislaw Zobacz post
    Dzięki G_stanislaw ,nie wiem jak, ale tego nie widziałem po północy .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  6. #10566

    Domyślnie

    Powiedzcie proszę czy jest to prawidłowy proces:
    Od rozpalenia minęło prawie 5 godzin. Po otwarciu klapy załadunkowej na górze zasypu widnieje żar a niebieskie płomyczki, które tak ładnie wcześniej dawały o o sobie znać zaniknęły?
    Nadmienię, że międzyczasie przymknąłem wlot PW i zamknąłem czopuch w 1/3

  7. #10567

    Domyślnie

    Trochę tego nie rozumiem. Dążenie do jak najbardziej ekonomicznego spalania, ale kosztem własnego czasu? Po co to siedzenie przy kotle po rozpaleniu? Rozpalić, ustawić, zapomnieć. A tu czytam, że najpierw minimalna szczelina PW, później regulowanie PW, no i tym podobne. Może to i przynosi oszczędności, ale osobiście twierdzę, że nie warto. Lepiej można ten czas zagospodarować…np. w tym straconym czasie, zarobić można sobie na dodatkową tonę węgla

  8. #10568
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    krajes1985

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał grybos1 Zobacz post
    A jednak kolega ma cień wątpliwości?
    Sam mam w kotle zamontowaną dmuchawę oraz miarkownik, prowadzę różne eksperymenty i sam sobie zadaję pytanie co będzie jak by doszło do nagłej niedrożności przewodu kominowego. Ja jednak mam wejście do kotłowni tylko z zewnątrz budynku i mogę spać spokojnie.
    Nie piszę o szczegółach co i jak palę by nie dać niektórym palaczom domowym "narzędzi", które mogłyby skutkować jak brzytwa w ręku małpy.
    Pozdrawiam
    Jako że mam kotłownie obok w szajerku, wejście również osobne z zewnątrz dostawionego budynku, niebezpieczeństwo jest na minimalnym poziomie.

    Tak jak kolega wyżej również testuje piec, oczywiście mam GS.

    Dmuchawa przysłonięta z 75%, dodatkowo ograniczony wychył tej klapki w wentylatorze do połowy. Dmuchawa tak słabo dmucha że płomeienie wyglądają jak na naturalnym ciągu ale paląc węglem.

    Dorobione KPW.


    Piec 15 kw, wiem za duży na 80 moich metrów i 80 litrów wody użytkowej. Wyłożona jedna boczna ścianka w piecu trzema cegłami szamotowymi.

    Z dmuchawą i uchylonym KPW na 2 do 3 mm palę groszkiem z Castoramy - taniopał chyba.


    Zawsze zaczynam palić od 19 godziny,

    przy załadunku 9 do 10 kg groszku:

    -paląc naturalnym ciągiem przy pomocy miarkownika nie dochodzi do 50 stopni, za mały ciąg.
    -paląc z minimalnie ustawioną dmuchawą i KPW uchyloną na 2 mm, przy 52 stopniach pali się do godziny 10 czy 11, wychodzi 14 godzin
    -paląć z minimalnie ustawioną dmuchawą i bez KPW przy 52 stopniach pali się do godziny 6 czy 7, wychodzi 10 godzin


    przy załadunku 9 do 10 kg węgla, palę tylko na miarkowniku i KPW, rownież 52 stopnie pali się do 8 czy 9, czyli wychodzi 12 godzin


    Wnioski??

    Dodatkowo na pierwszym poziomym wymienniku ułużyłem tą cienką szamotówkę w poprzek, czyli wzdłuż KPW, akurat cegła znajduje się 8 cm wyżej od KPW i jest pochylona w stronę KPW.

    Na wymiennikach nie mam już smoły a kożuch który łatwo można wyczyścić czy zdmuchnąć

  9. #10569
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomek 1980

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    ok. Częstochowa
    Posty
    270

    Domyślnie

    Witam,
    Cytat Napisał dzierga
    Powiedzcie proszę czy jest to prawidłowy proces:
    Od rozpalenia minęło prawie 5 godzin. Po otwarciu klapy załadunkowej na górze zasypu widnieje żar a niebieskie płomyczki, które tak ładnie wcześniej dawały o o sobie znać zaniknęły?
    Nadmienię, że międzyczasie przymknąłem wlot PW i zamknąłem czopuch w 1/3
    Nie przymykaj czopucha, PW musisz mieć tak ustawione, żeby te płomyczki jednak występowały.
    W moim viadrusie U22, też czasem tak się zdarzało, ale teraz doszedłem do tego , że płomyczki utrzymują się nad zasypem, czasem po otwarciu górnych drzwiczek znikną, ale właśnie takie płomyczki dają najwięcej ciepła.
    Pozdrawiam.

  10. #10570

    Domyślnie

    rybniczanin- znów mam pytanie do ciebie odnośnie KPW. Jak ją zmontować tj jaki przekrój(koło, kwadrat) wybrać i jakie powinna mieć wymiary żeby w tym viadrusie dobrze gorało. Z tego co wyczytałem musi być skierowana w dół paleniska, czy więc kąt jest istotny?czy tak bardziej na oko?

  11. #10571
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał grybos1 Zobacz post
    Rozwiązanie zależy od konstrukcji kotła. Warto zrobić to solidnie. Może wykorzystasz moje rozwiązanie? http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4949523
    Pozdrawiam.
    dzięki ,, nieźle Ci wyszło .... ja mam Viadrusa więc może ktoś z kolegów ma sprawdzony patęt do tego kotła na uszczelnienie pionowych ruszt ?

  12. #10572
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ptx

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    polska
    Kod pocztowy
    47-126
    Posty
    26

    Domyślnie

    Generalnie chodzi mi o to jak uzyskać większą stalopalnosc oraz tgz. niebieskie płomyki.
    palac od gory mam bardzo długi czas rozpalania jak to poprawic,?
    gorny odstep w wiszacym wymienniku wynosi ok 5cm natomist dolny 20cm, zatykałem juz dolny cegłą szamotowa i czas rozpalania byl nadal kiepski.
    w tej chwili zatkałem górna przegrodę,dodatkowo montując rurę "Wezyra".
    instalacja jest wykonana w starym stylu , rury fi 50mm, na grzejnikach termostaty.
    poniżej zdjecia pieca:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_0589.jpg
Wyświetleń:	448
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	161725
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_0590.jpg
Wyświetleń:	352
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	161726Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_0594.jpg
Wyświetleń:	409
Rozmiar:	99,8 KB
ID:	161727Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_0589.jpg
Wyświetleń:	448
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	161725Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_0599.jpg
Wyświetleń:	399
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	161728Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_0600.jpg
Wyświetleń:	343
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	161729

  13. #10573
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lysy1l

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Gliwice
    Posty
    279

    Domyślnie

    ptx, nie chciałbym Cię załamywać, ale kocioł masz koszmarnie zawalony smołą. Jestem ciekawy, jak wygląda Twój komin?
    Gdzieś robisz podczas spalania jakiś duży błąd.
    Wykwalifikowany palacz górnego spalania po kursie korespondencyjnym.

  14. #10574
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie Już wystarczy!

    Cytat Napisał krajes1985 Zobacz post
    Dmuchawa tak słabo dmucha że płomeienie wyglądają jak na naturalnym ciągu ale paląc węglem.

    Dorobione KPW.

    Kolego, czy zdajesz sobie sprawę z tego że pisząc takie rzeczy możesz
    mieć kogoś na sumieniu? Może nie tylko jedną osobę, ale całą rodzinę?
    Dopiero apelowałem żeby nie montować KPW do kotła z dmuchawą!!!!
    Jaja sobie robisz czy co?!!!

    Czy wiesz że w układzie zasilania dmuchawy pracuje generator i że to
    on taktuje wypełnieniem PWM-a? Czy wiesz że awaria tego generatora
    albo komparatora - może spowodować wejście dmuchawy na najwyższe
    możliwe obroty??!!! Czy to wiesz???? Czy wiesz co się stanie w nocy
    przy słabym odbiorze spalin???? Pytam się, czy wiesz ile waży słup
    powietrza w kominie i jakie ciśnienie trzeba wywrzeć na niego żeby go
    wypchnąć przy inwersji pogodowej?? Czy wiesz jak ta wielkość ma się
    do bardzo krótkiej drogi komora spalania ---> KPW ---> kotłownia??

    PYTAM czy to wiesz, bo Robit tego nie wie na pewno - a TEKSTY
    TAKIE JAK TWÓJ potraktuje jak Biblię!!
    Nie zakłada awarii sterownika,
    - dmuchawy rozkręconej na MAXA i tego, że toksyczny gaz wyjdzie
    wtedy na kotłownię - przez KPW właśnie!!
    ---------------------------------------


    Apeluje jeszcze raz!
    Koledzy, jeśli wynieśliście z tego wątku jakieś dobro,
    to wykażcie odrobinę empatii z innymi i nie zachęcajcie ich
    do czegoś - przed czym ja ich ciągle przestrzegam!!! No ludzie...
    Dziękuję.
    beton wiąże ludzi...

  15. #10575

    Domyślnie

    Witam serdecznie,

    chciałem się zapytać, czy ktoś z was obserwował histerezę pracy miarkownika. U mnie po ustawieniu na 60* temp. wacha się 58*- 61*. Czy to prawidłowo ??

  16. #10576
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Szponi
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobre Miasto
    Posty
    298

    Domyślnie

    Cytat Napisał tofek Zobacz post
    Witam serdecznie,

    chciałem się zapytać, czy ktoś z was obserwował histerezę pracy miarkownika. U mnie po ustawieniu na 60* temp. wacha się 58*- 61*. Czy to prawidłowo ??

    Jak na mechaniczny to super
    Pancernik Camino 9,7kW, RCK i komin fi135 - 11m, powierzchnia do ogrzania 46,4m2 w starej nieocieplonej kamienicy.

  17. #10577
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    BENIAMIN 1

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    legionowo
    Kod pocztowy
    05-127
    Posty
    6

    Domyślnie

    aminos
    Kocioł pewnie za wielki na twoją chałupę ile masz m2 na te 20KW....


    kocioł posiadam taki jak na zdjęciu powyżej
    ma 2 m
    nie mam termometru na powrocie
    lecz to żaden problem zainstaluję,
    tylko co tu teraz zrobić
    żeby było ok
    wcześniej był piec 2,5 metra też z dmuchawą i było o niebo lepiej tylko był bardzo stary i pordzewiały to go wymieniłem .

  18. #10578
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    BENIAMIN 1

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    legionowo
    Kod pocztowy
    05-127
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał cysiokysio Zobacz post
    a jak palisz? od góry czy od dołu?
    palę od dołu
    kolega ma taki sam piec w mieiszym domku 170m2 i jest ok u niego
    dlatego zdecydowałem się na ten kocioł
    mamy też taki w rodzinie co ma 40 kw i ogrzewa dwa budynki obok siebie i spoko
    a ten od roku się cały czas kiepsko pali masakra

  19. #10579
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robit

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    Kolego, czy zdajesz sobie sprawę z tego że pisząc takie rzeczy możesz
    mieć kogoś na sumieniu? Może nie tylko jedną osobę, ale całą rodzinę?
    Dopiero apelowałem żeby nie montować KPW do kotła z dmuchawą!!!!
    Jaja sobie robisz czy co?!!!
    A ja mam apel do kol. Last Rico żeby przestał piętnować tak dla zasady wszystkiego co nowoczesne.
    Każdej sytuacji niemożna oceniać jednakowo i wszystkich palących w piecach z nadmuchem wrzucać do jednej beczki.
    Większe niebezpieczeństwo stanowi kocioł przerobiony ściśle według zaleceń kol. Last Rico i ustawiony w jakimś przedpokoju czy korytarzu
    niż kocioł z nadmuchem stojący w kotłowni z prawdziwego zdarzenia.

    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    Czy wiesz że w układzie zasilania dmuchawy pracuje generator i że to
    on taktuje wypełnieniem PWM-a? Czy wiesz że awaria tego generatora
    albo komparatora - może spowodować wejście dmuchawy na najwyższe
    możliwe obroty??!!! Czy to wiesz???? Czy wiesz co się stanie w nocy
    przy słabym odbiorze spalin???? Pytam się, czy wiesz ile waży słup
    powietrza w kominie i jakie ciśnienie trzeba wywrzeć na niego żeby go
    wypchnąć przy inwersji pogodowej?? Czy wiesz jak ta wielkość ma się
    do bardzo krótkiej drogi komora spalania ---> KPW ---> kotłownia??
    Przyjmij może do wiadomości kol. Last Rico że twoja wiedza dotycząca funkcjonowania kotłów z nadmuchem pochodzi z przed piętnastu lat.
    W tym czasie regulatory analogowe oparte na wzmacniaczach operacyjnych zostały zastąpione przez regulatory cyfrowe oparte na mikroprocesorach.
    Tak samo silniki prądu stałego które ewentualnie można by sterować poprzez PWM zostały zastąpione przez silniki prądu zmiennego które wymagają sterowników fazowych lub grupowych. Na wypadek jakiejkolwiek nieprzewidzianej awarii wentylatora i ewentualnego niekontrolowanego wzrostu
    temperatury na kotle regulator powinien posiadać bezpiecznik termiczny wyłączający wszystko po przekroczeniu temperatury 90-95 stopni.


    Cytat Napisał Last Rico Zobacz post
    PYTAM czy to wiesz, bo Robit tego nie wie na pewno - a TEKSTY
    TAKIE JAK TWÓJ potraktuje jak Biblię!!
    Nie zakłada awarii sterownika,
    - dmuchawy rozkręconej na MAXA i tego, że toksyczny gaz wyjdzie
    wtedy na kotłownię - przez KPW właśnie!!
    ---------------------------------------
    A to już szczyt bezszczelności.
    Nie dość że nie ustosunkowałeś się do połowy faktów które podałem tylko je przemilczałeś to na dodatek wielokrotnie próbowałeś mnie obrazić.
    A czego to niby robit nie wie i skąd ty o tym możesz wiedzieć ?
    Powinieneś przyjąć wreszcie do wiadomości że sposób palenia jaki proponujesz wywodzi się z Pleszewskich kotłów miałowych z nadmuchem.
    Kotły tego typu widziałem w użyciu już przeszło 10 lat temu więc zdziwiłem się trochę widząc twoje 'sensacyjne odkrycie' z listopada 2007
    dotyczące zapalania paliwa stałego w kotle CO od góry a nie od dołu.
    No ale przyjąłem że to się tyczy pewnie starych, sypiących się kotłów z którymi nic więcej zrobić się nie da.
    Tymczasem minęło pięć lat, sporo z tych leciwych kotłów została pewnie wymieniona na nowe i pewnie z nadmuchem a ty nadal upierasz się przy swoim.
    Przyjmij może wreszcie do wiadomości że ten wątek czyta coraz więcej ludzi posiadających kotły z dmuchawą i niezależnie od tego co wypisujesz to oni
    chcąc oszczędzić na paliwie i tak będą kombinować.
    Więc zamiast straszyć, przezywać i mnożyć przykłady z wodą sodową i kostkami lodu może lepiej zaproponuj jakiś sposób jak można bezpiecznie doprowadzić powietrze wtórne do kotłów z nadmuchem.
    Z mojej strony temat uważam za zamknięty ponieważ sprawa sama się rozwiązała.
    Jak się okazało mój kocioł posiada dysze powietrzne kilka centymetrów poniżej drzwiczek zasypowych tylko że u mnie były one zawsze zasypane.


    W tej chwili chodzi mi po głowie jakiś sprytny regulator dostosowujący proces spalanie do temperatury spalin.
    Wiem że istnieją regulatory PID czy podobne ale uważam że są one fajne tylko z nazwy.
    Ich funkcjonalność pozostawia bardzo wiele do życzenia.
    Interesowało by mnie gdzie najlepiej umieścić czujnik i jakie powinny być temperatury dla optymalnego spalania.
    Ostatnio edytowane przez robit ; 17-01-2013 o 01:57

  20. #10580
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    a ten dalej swoje.
    Ja tylko odniosę się do wspomnianych kotłów z pleszewa. Moim zdaniem może potrafią tam spawać ale o ekonomicznym czy ekologicznym spalaniu w kotłach to raczej nie mają bladego pojęcia. Do nowego 123 m2 domu dobrze ocieplonego producent sprzedawca kotłów z pleszewa wciskał mi minimum 28kW. Po podaniu mu że OZC wg projektu mam 8kW odpowiedź "Panie ale to dla gazu jest". Jeżeli dbają o bezpieczeństwo tak samo jak o dobry dobór kotła to ja dziękuje.
    a jako ciekawostkę dla tych co liczy się grubość stali w kotłach, mój tatko pracował w hurtowni stali przez 10 lat i i zawsze do Pleszewa jechała stal max 5mm
    Jak taniej palić w kotle zasypowymEkonomiczne spalanie węgla kamiennego

Strona 529 z 998

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony