PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja pieca De Dietrich MCR 24



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

CitroCerber
15-04-2012, 13:56
Temperatura w domu to około 20,5 stopni - nie jesteśmy ciepłolubni:).

Ja mam 19,5 stopnia - całość domu podłogówka, goście i tak mówią, że jest ciepło. :D


Czy przejść na ustawienie pokojowe i ustawić stałą dzienną temp na Celci żeby kocioł niepotrzebnie nie chodził. Czy pozostać na niskim parametrze P1 i obserwować zużycie dobowe?

Ja bym przeszedł na pokojowe.

wjerzy
16-04-2012, 16:27
Witam kupiłem piec De Dietrich MCR 24 T zasobnik 100l i regulator celica 20 zamierzam założyć sprzęgło hydrauliczne ogrzewanie podłogowe osobna szafa cztery pętle z gotowym mieszaczem termoregulator pokojowy i podłogówki mają niezależnie włączyć pompy za sprzęgłem hydraulicznym w zależności od temperatury nastawu na termolregulatorach {myślałem o auratonie 2005wersja z czujnikiem na przewodzie wpuszczonym w podłogę w kuchni} czy można wpiąć pompy w płytę w x7 pewnie na jakich przkaźnikach ?

CitroCerber
16-04-2012, 19:52
Witam kupiłem piec De Dietrich MCR 24 T zasobnik 100l i regulator celica 20 zamierzam założyć sprzęgło hydrauliczne ogrzewanie podłogowe osobna szafa cztery pętle z gotowym mieszaczem termoregulator pokojowy i podłogówki mają niezależnie włączyć pompy za sprzęgłem hydraulicznym w zależności od temperatury nastawu na termolregulatorach {myślałem o auratonie 2005wersja z czujnikiem na przewodzie wpuszczonym w podłogę w kuchni} czy można wpiąć pompy w płytę w x7 pewnie na jakich przkaźnikach ?

Obciążalność przekaźnika sterującego złączem X7 to 10A/230V~ (5A/30V=), więc jeśli zmieścisz się z poborem prądu pomp w tych granicach to przekaźnika nie musi być. Powyżej, to bezpieczniej byłoby stycznik dołożyć.

wjerzy
16-04-2012, 20:35
Obciążalność przekaźnika sterującego złączem X7 to 10A/230V~ (5A/30V=), więc jeśli zmieścisz się z poborem prądu pomp w tych granicach to przekaźnika nie musi być. Powyżej, to bezpieczniej byłoby stycznik dołożyć.

pompa w rozdzielaczu 15-40 grundfosa zamierzałem kupić do sprzęgła 25-40 grundfosa ale chyba przekroczy 10A?:(

CitroCerber
17-04-2012, 08:07
pompa w rozdzielaczu 15-40 grundfosa zamierzałem kupić do sprzęgła 25-40 grundfosa ale chyba przekroczy 10A?:(

Tej w MCRze nie liczysz - przekaźnik steruje tylko dodatkową - w kotle pompa ma swój obwód.

Jeśli myślisz o UPS 25-40, to pobiera maks. 0.24 A. ;)

wjerzy
17-04-2012, 13:59
Tej w MCRze nie liczysz - przekaźnik steruje tylko dodatkową - w kotle pompa ma swój obwód.

Jeśli myślisz o UPS 25-40, to pobiera maks. 0.24 A. ;)

O takiej myślałem którą bym założył na sprzęgle w podłogówce jest 15-40 więc przez przekaźnik można ją podpiąć do Auratona 2005 P {wersja do ogrzewania podłogowego}teraz tylko czy można przez drugi przekaźnik pompę na sprzęgle podłączyć pod Celcia 20

CitroCerber
17-04-2012, 14:03
O takiej myślałem którą bym założył na sprzęgle w podłogówce jest 15-40 więc przez przekaźnik można ją podpiąć do Auratona 2005 P {wersja do ogrzewania podłogowego}teraz tylko czy można przez drugi przekaźnik pompę na sprzęgle podłączyć pod Celcia 20

Celcia 20 nie steruje bezpośrednio jakąkolwiek pompą. Celcię podłączasz tylko i wyłącznie do kotła.

[EDIT]
Trochę zagmatwałeś opis - czy nie za dużo tych pomp?

Poniżej sugerowany schemat producenta:

http://farm5.static.flickr.com/4036/4327933587_cc7f43dc80.jpg

lucpo
22-04-2012, 19:19
Pojawił mi się błąd E08. Czy to jednoznacznie oznacza uszkodzenie wentylatora?

CitroCerber
23-04-2012, 08:13
Pojawił mi się błąd E08. Czy to jednoznacznie oznacza uszkodzenie wentylatora?


Niekoniecznie - jak chcesz się samemu bawić, to wymontuj i przeczyść.

pitpower
08-05-2012, 09:35
Witam,

wszystkich na forum,jestem nowym zarejestrowanym użytkownikiem, lecz ten wątek śledzę od dłuższego czasu.
Jestem posiadaczem nowo uruchomionego kotła MCR II 24T wraz z zasobnikiem 150L.
Instalacja c.o i cwu w domu jednorodzinnym została wymieniona w 100% na nową.
Troszkę danych technicznych instalacji oraz obiektu:

-dom wolno stający pow. 400m2 (rok budowy 1951), ocieplony styropian 10cm, nowe okna, poddasze wełna 25cm.
-poddasze użytkowe wysokości 4,8m:D zrobione na "made in USA"
- 3 niezależne mieszkania ( parter, 1p, poddasze)
-powierzchnia ogrzewana to około 320m2
- 23 grzejniki + 80mb podłogówki
-3 łazienki z kabinami prysznicowymi
-całość instalacji projektowana od podstaw, przez osobę która wykonuje takie obliczenia na co dzień, wraz z prędkością wody w poszczególnych układach.
-instalacja wykonana z materiałów HERZ

W porównaniu z tym co było, jest "SI" zobaczymy jak będzie.

I teraz mam kilka pytań:

-czy ktoś napisze, łopatologicznie co oznacza parametr P31
-jak zmusić kocioł do dezaktywacji grzania c.w.u ( TYLKO C.W.U)w wybranych przedziałach czasowych? hm, jakoś nie mogę znaleźć płyty ABC oraz wyjść o których piszę kolega.Nie posiadam sterownika, w związku z tym,że kocioł ogrzewa 3 niezależne mieszkania, i punkt odniesienia jest nierealny.

-jakie dać parametry programu, by przy poborze wody i spadku temperatury w zasobniku kocioł zawsze pracował z pełną mocą, a nie jak w tej chwili,
że jest pobór wody kocioł uruchamia się ale nie z pełną mocą, i pobór wody jest tak duży,że jest nagły spadek temp. j np z 50 na 30*C, i dopiero kocioł wchodzi na pełną moc, ale jest już za późno.

pozdrawiam

PIT

CitroCerber
08-05-2012, 10:00
-czy ktoś napisze, łopatologicznie co oznacza parametr P31


W instrukcji do MCR 24 jest jaśniej napisane niż w MCR II: "Przekroczenie temperatury c.w.u. o
nastawioną wartość, dla której następuje wyłączenie ładowania c.w.u."

a łopatologicznie:

To jest temperatura przewyższenia czyli jeśli masz P2 = 40 i P31 = 15 to kocioł nagrzeje wodę do temperatury 55 stopni.



-jak zmusić kocioł do dezaktywacji grzania c.w.u ( TYLKO C.W.U)w wybranych przedziałach czasowych?


Zegarem sterującym. ;)

114880

Na fotce nowsza wersja - ostatnia, którą wykonałem. Powędrowała do jednego z forumowiczów. :)



hm, jakoś nie mogę znaleźć płyty ABC oraz wyjść o których piszę kolega.


Płyta ABC to skrót od Advanced Boiler Control - czyli płyta główna kotła. :)

pitpower
08-05-2012, 11:19
Witam,

no O.K, Advanced Boiler Control , tak myślałem, a tak bliżej w którym miejscu znajdują się te wyjścia?

pozdrawiam

PIT

CitroCerber
08-05-2012, 11:45
no O.K, Advanced Boiler Control , tak myślałem, a tak bliżej w którym miejscu znajdują się te wyjścia?

Na krawędzi płyty głównej - zielone złączki.

pitpower
08-05-2012, 13:15
Na krawędzi płyty głównej - zielone złączki. szerokie pojęcie, ponieważ wszystkie są zielone i na krawędzi:D
Ale domyślam się ,że chodzi może o X2?

pozdrawiam

PIT

CitroCerber
08-05-2012, 13:22
szerokie pojęcie, ponieważ wszystkie są zielone i na krawędzi:D

O ile dobrze pamiętam to złącze do kabla serwisowego jest czarne, a wewnętrzne serwisowe czerwone. ;)

pitpower
08-05-2012, 14:39
CitroCerber, dla czego nie napisałeś mi,po prostu,że pod (cenzura,he,he),trzeba zainstalować styki przekaźnika zwierne ,który jest sterowany zegarem czasowym i w ten sposób uzyskamy sterowanie czasowe cwu?
Mam jeszcze pytanie, czy po przejściu w H3 i L3 piec pracuje non stop? czy ma przerwy na H8 i L8? ( mam analizator i chcę sprawdzić)


pozdrawiam

PIT

CitroCerber
08-05-2012, 14:42
CitroCerber, dla czego nie napisałeś mi,po prostu,

Bo nie chciałem wszystkim podawać na tacy informacji, które w niewłaściwych rękach mogą spowodować uszkodzenie płyty. Potem pretensje nie będą kierowali do samych siebie a do mnie, lub Ciebie. Radzę Ci wyedytować niektóre informacje z Twojego postu - kto się zna i wie gdzie szukać, to znajdzie. :)

pitpower
08-05-2012, 15:02
CitroCerber
no tak, jak ktoś podepnie bezpośrednio z programatora kabel 230V , no to ja współczuje :p

Ale do tej funkcji idealnie będzie mi pasował siemens LOGO, który już pewne funkcje realizuje w domu.
To jak z tym H3 i L3? idzie non stop czy ma pauze?


pozdrawiam

PIT

CitroCerber
08-05-2012, 18:06
CitroCerber
no tak, jak ktoś podepnie bezpośrednio z programatora kabel 230V , no to ja współczuje :p

No właśnie tak może być. :D :D :D

Lepiej "stanąć" po bezpiecznej stronie. :)



Ale do tej funkcji idealnie będzie mi pasował siemens LOGO, który już pewne funkcje realizuje w domu.


Biorąc pod uwagę sposób sterowania tą funkcją w kotle to powinien być OK. :)


To jak z tym H3 i L3? idzie non stop czy ma pauze?

Nie wiem - nie testowałem. :)

1950
08-05-2012, 18:09
idzie non stop

pitpower
08-05-2012, 18:30
idzie non stop hm dziwne, bo ja u siebie nie mogę zrobić pomiaru, ponieważ zbyt krótko kocioł idzie w H3, i tak samo w L3.

Może , ktoś napisze , ale nie z instrukcji, tylko z praktyki jak uruchamia H3 i L3? do pomiaru,,,,może coś źle robię,lub mam zły opis z instrukcji.

pozdrawiam

PIT

1950
08-05-2012, 20:22
dobrze robisz, ale najprawdopodobniej nie ma odbioru ciepła i kocioł wchodzi Ci chyba w tryb 8

pitpower
08-05-2012, 21:12
1950, dokładnie, wystartuje w H3, i za chwile H8,palnik gaśnie, i ponownie startuje H3 i wchodzi w H8.

Wszystko jasne, teraz, dzięki Panowie za pomoc,
jak by co zrobiłem dezaktywacje c.w.u w kotle na Logo Siemens+ wyłącza w tych godzinach pompę od recyrkulacji, w godzinach 24 do 6.00, a mogę zawsze włączyć za pomocą kompa z netem, lub po sieci ethernet :D

pozdrawiam

PIT

Gobelin
18-05-2012, 13:15
u góry kotła (a nie pieca) masz odprowadzenie spalin składające się z króćca z rurą w środku,
tą zewnętrzną rurą o średnicy 125 mm jest doprowadzane powietrze do kotła,
tą wewnętrzną rurą fi 80 mm, odprowadzane są spaliny,
w przypadku gdy nie będziesz miał instalacji spalinowej z rur dwuściennych 125/80 która z reguły jest tak zrobiona
- adapter 125/80x100/60,
- trójnik rewizyjny 125/80,
- rura ze spadkiem do kotła 125/80, łącząca kocioł z szachtem komimowym,
- kolano z podporą fi 80 i dalej w kominie rury fi 80,
- lub gdy w kominie jest prowadzona dalej rura dwuścienna, kolano fi 125/80 i dalej rury 125/80,
a później to już tylko zwieńczenie komina
gdy będziesz miał tylko rurę odprowadzającą spaliny to powietrze będzie zasysane z pomieszczenia,

ale, żeby to wiedzieć to wystarczy wziąć do ręki instrukcję dołączoną do kotła,

1950,

komin mam dwururowy, tak jak piszesz, do zasysania powietrza, i do usuwania spalin.
dlaczego więc jeśli zdejmie sie obudowę to z podczas pracy pieca z elementu nazwanego w instrukcji "Doprowadzeniem powietrza do wentylatora " (czarna rurka) zasysane jest powietrze ?

czy jest to sytuacja nieprawidłowa ?

pozdrawiam

CitroCerber
18-05-2012, 13:18
czy jest to sytuacja nieprawidłowa ?

Sytuacja jest prawidłowa - wentylator zasysa powietrze z wnętrza obudowy (a do obudowy wpada powietrze rurą zewnętrzną) - dlatego obudowa ma uszczelki i istotne jest to, żeby podczas codziennej pracy była dokładnie domknieta (zatrzaśnięta).

Gobelin
18-05-2012, 14:54
Sytuacja jest prawidłowa - wentylator zasysa powietrze z wnętrza obudowy (a do obudowy wpada powietrze rurą zewnętrzną) - dlatego obudowa ma uszczelki i istotne jest to, żeby podczas codziennej pracy była dokładnie domknieta (zatrzaśnięta).

no wlasnie nie bardzo widzę miejsce w którym powietrze z zewnątrz jest doprowadzone do wnętrza obudowy. Komin jest połączony z wymiennikiem ciepła.
Generalnie. to dla mnie trochę dziwne rozwiązanie, bo pomimo uszczelek na obudowie trudno przecież zapewnić zeby piec był hermetyczny. Chyba bezpieczniej byłoby aby powietrze z zewnątrz byłoby zasysane bezpośrednio z zewnątrz, a nie poprzez obudowę pieca który, nigdy w 100% nie będzie hermetyczny.

CitroCerber
18-05-2012, 15:04
no wlasnie nie bardzo widzę miejsce w którym powietrze z zewnątrz jest doprowadzone do wnętrza obudowy. Komin jest połączony z wymiennikiem ciepła.

Na obrazku:
niebieskie - dolot powietrza
czerwone - wylot spalin

116438

Teraz jasne? :)




Generalnie. to dla mnie trochę dziwne rozwiązanie, bo pomimo uszczelek na obudowie trudno przecież zapewnić zeby piec był hermetyczny. Chyba bezpieczniej byłoby aby powietrze z zewnątrz byłoby zasysane bezpośrednio z zewnątrz, a nie poprzez obudowę pieca który, nigdy w 100% nie będzie hermetyczny.

On nie ma być hermetyczny 100%, wystarczy, że będzie szczelny i praktycznie całość powietrza jest brana z zewnątrz. Dodatkowo gaz wydostający się nieszczelnościami układów kotła (co i tak jest mało prawdopodobne, ale na wypadek...) zostaje zassany do komory spalania.

Gobelin
21-05-2012, 08:25
Na obrazku:
niebieskie - dolot powietrza
czerwone - wylot spalin


Rysunek jest piękny i dzięki za niego. Trochę tylko ten przekrój (rzut z góry) mi niewiele uzmysławia. Bardziej chodziło mi o to gdzie widać miejsce doprowadzenia powietrza z zewnątrz jak się zdejmie obudowę i patrzy na piec na wprost. Bo na pierwszy rzut oka wygląda to tak jaby powietrze było zasysane bezpośrednio do komory spalania.

CitroCerber
21-05-2012, 08:43
Rysunek jest piękny i dzięki za niego. Trochę tylko ten przekrój (rzut z góry) mi niewiele uzmysławia. Bardziej chodziło mi o to gdzie widać miejsce doprowadzenia powietrza z zewnątrz jak się zdejmie obudowę i patrzy na piec na wprost.

Myślałem, że tłumaczenie było wystarczająco obrazowe...

No to jeszcze raz: Kanał dolotowy zaczyna się na zewnątrz budynku i w wersji najczęściej spotykanej idzie do kotła współosiowo z wylotowym kanałem spalin. Kończy się wewnątrz obudowy DOOKOŁA kanału wylotowego odprowadzającego spaliny bezpośrednio z komory spalania.

Mam nadzieję, że tym razem rysunek rozwieje wątpliwości. :)

116744

Gobelin
21-05-2012, 09:34
dzięki za łopatologiczne wyjaśnienia :)

cały czas szukam przyczyny nieprzyjemnego zapachu w kotłowni jaki powstaje gdy piec pracuje i dlatego tak się dopytuję o szczegóły związane z zasysaniem powietrza (temat poruszany w innym wątku) piec oczywiście MCR2 24T

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192788-zapach-w-kotłowni-a-kocioł-gazowy-z-zamknietą-komorą-spalania&p=5319142#post5319142

pozdrawiam

CitroCerber
21-05-2012, 09:45
dzięki za łopatologiczne wyjaśnienia :)

Proszę bardzo. :)


temat poruszany w innym wątku) piec oczywiście MCR2 24T

Odpisałem w nim - podałem swoją propozycję "przetestowania". ;)

mtsw466
17-07-2012, 23:53
Lato przerwa:) jesienią znów pogadamy:) Zbyt ciekawy wątek żeby o nim zapomnieć:)

przemas90
18-07-2012, 08:38
Czy jest szansa żeby ktoś na priva podesłał schemat podpięcia tego zegara sterującego cwu, myślę że forum jest od tego żeby sobie pomagać ja bym tylko potrzebował zaciski na które trzeba się podpiąć tym przekaźnikiem.

Mr_Mabram
22-07-2012, 12:18
Witam.
Czy ktoś zna odpowiedz co oznacza kot błędu E9?
Odpowietrzałem instalacje i ustawiałem regulator i taki błąd mi wyskoczył. Kocioł oczywiście nie chce się włączyć.

Pozdrawiam

sebanseban
22-07-2012, 12:23
Witam,

Czy blokada pieca przez złącze N powoduje blokadę całego pieca czy tylko obiegu CO?

Pozdr

lewar1309
27-07-2012, 07:55
posiadam kocioł DeDietrich MCR/II oraz celcie 20.
Czy da się ustawić ten programator aby CWU nie była grzana np od 22 do 5 rano?

Arczi1
27-07-2012, 10:19
posiadam kocioł DeDietrich MCR/II oraz celcie 20.
Czy da się ustawić ten programator aby CWU nie była grzana np od 22 do 5 rano?
Pokrętło na program letni - wtedy grzeje zawsze CWU pomiędzy 06.00 a 23.00. Jeśli ma być inna godzina grzania CWU można zaprogramować P1 na dwóch temperaturach: ECO-TEMP i np TEMP-1. Wtedy ECO-TEMP ma obowiązywać pomiędzy 22.00 a 05.00, natomiast dla pozostałych godzin TEMP-1. Należy tylko pamiętać o wartości TEMP-1 (fabrycznie 18,4oC; w przypadku regulacji pokojowej i wychłodzenia pomieszczenia poniżej tej temperatury załączy się CO; by tego uniknąć zmienić wartość na np 15,1 oC).

Pozdr

lewar1309
03-08-2012, 09:16
dzięki za info Arczi1.
Gdzie najlepiej zamontować czujnik temperatury zewn.
Wiem że od strony północnej ale czy moge np pod cokolikiem na wysokości 0,5m?
czy lepiej wyżej ale to wtedy będzie na widoku

CitroCerber
03-08-2012, 12:02
dzięki za info Arczi1.
Gdzie najlepiej zamontować czujnik temperatury zewn.
Wiem że od strony północnej ale czy moge np pod cokolikiem na wysokości 0,5m?
czy lepiej wyżej ale to wtedy będzie na widoku

Trochę nisko, z reguły montuje się na wysokości ok 2 m, żeby zminimalizować wpływ parowania gruntu.

CitroCerber
03-08-2012, 12:03
Witam,

Czy blokada pieca przez złącze N powoduje blokadę całego pieca czy tylko obiegu CO?

Pozdr

Które to złącze N? DeDietrich ma dwa obwody blokujące - jeden CO i drugi CWU.

CitroCerber
03-08-2012, 12:14
Witam.
Czy ktoś zna odpowiedz co oznacza kot błędu E9?


Koty mają to do siebie, że chodzą własnymi ścieżkami. :lol2:

W instrukcji nie ma kodu numer E9, jest tylko zatrzymanie kotła "9" ale akurat ten kod jest bez literki "E" na początku. Ja zacząłbym od wyłączenia i włączenia kotła, a potem wezwał serwisanta jeśli to by nie zniknęło. Niestety producent płyty sterującej (SIT group) nie ma opisu kodu błędów dla tej wersji.

lewar1309
03-08-2012, 19:52
mam jeszcze pytanko - czy dlugość kabla do podłączenia czujnika zewn. temparatury ma znaczenie.
chciałem puścić 2x1,5 kwadrat o długości ok 22m. bo tyle mam z kotlowni w piwnicy do miejsca na stronie północnej.

1950
03-08-2012, 19:59
strona 46 instrukcji

lewar1309
04-08-2012, 19:18
nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie w tej instrukcji

CitroCerber
05-08-2012, 10:32
mam jeszcze pytanko - czy dlugość kabla do podłączenia czujnika zewn. temparatury ma znaczenie.
chciałem puścić 2x1,5 kwadrat o długości ok 22m. bo tyle mam z kotlowni w piwnicy do miejsca na stronie północnej.

Instrukcja Remehy do kotłów Quinta wspomina o maksymalnej długości 100M i kablu skrętce 0,75 mm2 dla czujnika ZAF 250, który na oko ma oznaczenia takie same jak ten z pakietu AD 225.

lewar1309
05-08-2012, 17:54
wielkie dzięki Citrocerber ;) na Ciebie zawsze można liczyć

Mr_Mabram
16-08-2012, 07:25
Koty mają to do siebie, że chodzą własnymi ścieżkami. :lol2:

W instrukcji nie ma kodu numer E9, jest tylko zatrzymanie kotła "9" ale akurat ten kod jest bez literki "E" na początku. Ja zacząłbym od wyłączenia i włączenia kotła, a potem wezwał serwisanta jeśli to by nie zniknęło. Niestety producent płyty sterującej (SIT group) nie ma opisu kodu błędów dla tej wersji.

Problem już dawno rozwiązałem tyle że nie miałem czasu się podzielić :)
E9 - to znaczy jak odpowietrzałem instalacje i ciśnienie spadło mi do zera to kocioł od razu wchodzi w ten błąd. Należy przy włączonym kotle nacisnąć przyciśk "R" i przytrzymać chwilę - i już za moment kocioł się uruchamia :). Wyczytałem to w starej instrukcji od Mcr 24, bo w nowej faktycznie nic nie piszą o tym.
Pozdrawiam

RadziejS
29-08-2012, 11:09
Słuchajcie, mam pytanie i przyznam, że nie czytałem całego wątku. Jestem użytkownikiem Junkersa a o MCR 24 myślę dla rodziców.

Do rzeczy - czy polecilibyście MCR 24 plus regulator QSENSE? Wyczytałem, że jest to regulator pokojowy, który może modulować mocą kotła. Rodzice mają stary dom, w sumie ok. 230 mkw, względnie ocieplony.
Jest kocioł na miał, ale że miał jest pracochłonny jest idea wstawienia do kotłowni dodatkowo kotła gazowego. W zimę nigdy nie było potrzeby grzania wody wyżej niż 48-50 st. więc taki kondensat jak MCR wydaje się być optymalny, gdy temp. w domu zacznie spadać poniżej zadanego poziomu.

Czy jest to kocioł prosty w obsłudze? Jaka jest dostępność i ceny serwisów w mazowieckim? Byłbym wdzięczny za wszelkie opinie, sugestie, uwagi. Czy jesteście zadowoleni z wyboru? Ja mogę odwdzięczyć opinią o swoim Junkersie :).

CitroCerber
29-08-2012, 11:48
Do rzeczy - czy polecilibyście MCR 24 plus regulator QSENSE? Wyczytałem, że jest to regulator pokojowy, który może modulować mocą kotła.

Jeśli obsługuje OpenTherm (plus) to powienien być OK, jeśli nie, to strata czasu.


Czy jesteście zadowoleni z wyboru?


Tak. :)

RadziejS
29-08-2012, 13:36
Co ma obsługiwać OT? Kocioł czy qSense? Czym w takim razie jest OpenTherm? Google mówi, że to regulator. Czy chodzi Ci o standard komunikacji?

EDIT::
Już wiem - qSense obsługuje OpenTherm SmartPower.

To co mnie trochę niepokoi, to fakt, że w internecie można spotkać się z negatywnymi opiniami nt MCR w przypadku, gdy pojawiają się problemy (spalona płyta główna za 1800 zł, nieudolny serwis itp.).

Dlatego też rozważam Ecocondensa Termetu (cena praktycznie ta sama) - ma ktoś jakieś informacje typu za/przeciw jednemu i drugiemu?

CitroCerber
29-08-2012, 13:45
Co ma obsługiwać OT? Kocioł czy qSense?

Qsense, celem "dogadania się" z kotłem. :) I obsługują go oba urządzenia. ;) Jeśli chodzi o qsense, to zapewne znajdziesz inne - tańsze urządzenie o podobnej funkcjonalności. :D Bo obstawiam, że chodzi o [TO] (http://nl.remeha.com/fileadmin/user_upload/Technische Informatie/qSense_Servicehandleidingen/ISM-125027-070211_qSense_installation_servicemanual_EN.pdf) qSense.



Czym w takim razie jest OpenTherm?

Dwukierunkowym (w wersji pełnej) protokołem komunikacji pomiędzy HVAC a kontrolerem (termostatem, chronotermostatem).


Google mówi, że to regulator. Czy chodzi Ci o standard komunikacji?

To drugie - standard.
http://en.wikipedia.org/wiki/OpenTherm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2 Fwiki%2FOpenTherm)
http://www.opentherm.eu/pages/what.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.opentherm.eu%2 Fpages%2Fwhat.html)

wuuju
08-10-2012, 10:09
W instrukcji do MCR 24 jest jaśniej napisane niż w MCR II: "Przekroczenie temperatury c.w.u. o



Zegarem sterującym. ;)

114880

Na fotce nowsza wersja - ostatnia, którą wykonałem. Powędrowała do jednego z forumowiczów. :)



Płyta ABC to skrót od Advanced Boiler Control - czyli płyta główna kotła. :)

Jaka cena takiego zegara? Okres oczekiwania ? jest instrukcja obsługi?

CitroCerber
08-10-2012, 11:48
Jaka cena takiego zegara?

85zł z wliczoną wysyłką rejestrowaną.


Okres oczekiwania ?

Około 2 tygodnie, może być krócej jak części dotrą szybciej.


jest instrukcja obsługi?

Tak. 8 stron po polsku z fotkami pokazującymi krok-po-kroku montaż + opis programowania. :)

mtsw466
13-10-2012, 08:14
cześć mam pytanie. Muszę odświeżyć wiedzę o kotle na szybko. Ogrzewam MCR 24T dom od marca także niepełny sezon grzewczy. Reguluję wszystko Celcią 20. W okresie jesiennym sterownik działa jako regulator pokojowy ze względu na duże różnice temperatury noc/dzień. Ustawiony jest na funkcję ciągły komfort 24h T5 na wartość 19,8 stopna, czyli w nocy pilnuje żeby niżej nie spadło a dzień słońce przez duże okna dogrzewa pomieszczenie do 21,5 stopnia. W przypadku permanentnych chłodów przestawię go na pogodówke. W przypadku pogodówki parametr P1 ustawiony mam na wartość 40 ewentualnie 42 reszta parametrów po 20. Pytanie brzmi czy w przypadku wariantu z regulatorem pokojowym sterownik sugeruje się krzywa grzania bo wydaje mi się że nie i co ma w takim przypadku wpływ jak można regulować temp wody zasilającej obieg grzewczy? Chodzi mi o szybsze dogrzanie pomieszczenia.(podłogówka) Na dzień dzisiejszy piec chodzi przy moich ustawieniach w nocy z mocą 1300. Dzięki za podpowiedzi. A wątek przeczytam jeszcze raz i tak:).

mtsw466
13-10-2012, 21:19
Już doczytałem wszystko:) ale jeżeli ktoś z Was posiada a wyczytałem że tak to podeślijcie na priv tabelę temperatur z wykresu krzywej grzewczej. Dzięki pozdrawiam.

CitroCerber
14-10-2012, 13:51
Już doczytałem wszystko:) ale jeżeli ktoś z Was posiada a wyczytałem że tak to podeślijcie na priv tabelę temperatur z wykresu krzywej grzewczej. Dzięki pozdrawiam.

"MCR/II 24 Instrukcja techniczna instalowania i obsługi" - rozdział 4.9.7. (strona 37). ;)

maciekembi
16-10-2012, 09:22
Witam serdecznie, moja zona założyła ten topic parę lat temu i jak widzę temat powrócił w dość nietypowy sposób. Otóż wspomniany przez nas na samiutkim początku MCR24/28 śmigał bez problemu przez cały ten czas i ogólnie byliśmy zadowoleni...... do wczoraj...... :(
Pojawił się natomiast jeden problem do którego nie wiem jak podejść. Opiszę po kolei:
1. w lecie piec miał wyłączoną funkcję grzania kaloryferów,
2. Kilka dni temu na piecu włączyliśmy opcję grzania kaloryferów (znikła z wyświetlacza ikonka przekreślonego grzejnika),
3. Auraton na podstawie zaprogramowanego przebiegu grzania włącza piec,
4. ale piec uruchamia palnik, gasi go po czym mieli pompą. Na wyświetlaczu pokazuje się kod "6". Pamięć błędów czysta - brak nowych wpisów.
5. Z tego, co wyczytałem w manualu kod "6" oznacza osiągnięcie temperatury wody, mimo dalszego zapotrzebowania na ciepło.

i tak zacząłem analizować sytuację, co też opiszę krok po kroku:
1. w systemie został dostawiony 1 kaloryfer (w/g mnie nie ma to wpływu),
2. Piec na sterowaniu Aratonem nie grzeje kaloryferów, ale poprawnie się włącza do podgrzewania wody w kranie
3. Piec na sterowaniu ręcznym działa i grzeje kaloryfery,
4. System jest odpowietrzony i ma prawidłowe ciśnienie,
5. Przy starowaniu ręcznym temperatura wejścia i powrotu jest odczytywana (myślałem, ze walnął czujnik temperatury i piec się pogubił),
6. Przy sterowaniu Auratonem temperatura wejścia i powrotu też jest czytana (z tym, że wartość t1 i t2 są równe, bo mimo obiegu wody, palnik nie podgrzewa)
7. Bypass przy grzaniu manualnym jest zimny, więc nie ma zatkanego układu i obiegu bypassem,

Reasumując - praktycznie nic nie było robione, a piec przestał się włączać na komendę Auratona.

Ma ktoś jakiś pomysł czemu zaprotestował ?

CitroCerber
16-10-2012, 09:41
Reasumując - praktycznie nic nie było robione, a piec przestał się włączać na komendę Auratona.

Ma ktoś jakiś pomysł czemu zaprotestował ?

Piec włącza się na jego komendę, bo reaguje. Ja zacząłbym od restartu kotła, bo czasem dziwne rzeczy się dzieją. ;)

Może ustawiłeś za niską temperaturę wody w obiegu (Przycisk "grzejnik" (2), potem "+" (3) i zatwierdzić "Enter" (4))?

maciekembi
16-10-2012, 10:13
Piec włącza się na jego komendę, bo reaguje. Ja zacząłbym od restartu kotła, bo czasem dziwne rzeczy się dzieją. ;)

Może ustawiłeś za niską temperaturę wody w obiegu (Przycisk "grzejnik" (2), potem "+" (3) i zatwierdzić "Enter" (4))?


Restart robiłem przez guzik. Odpinałem od prądu. Nie robiłem resetu i powrotu do nastaw fabrycznych.
Temperaturą już mieszałem nawet do 75 stopni i nic. Normalnie na 40-45 chodził aż miło...

CitroCerber
16-10-2012, 10:27
Temperaturą już mieszałem nawet do 75 stopni i nic.

Hmmm...


Co do kodów, to w moim manualu dla MCR'a (nie II) mam:

0: Tryb gotowości (brak zapotrzebowania na ciepło)
1: Pracuje wentylator / Wybieg pompy
2: Próba zapłonu palnika
3: Sposób pracy: tryb ogrzewania
4: Sposób pracy: Tryb c.w.u.
5: Zatrzymanie (3 do 10 minut) - żądana temperatura zasilania została osiągnięta, zapotrzebowanie na ciepło w dalszym ciągu
jest
6: Rodzaj pracy pompy (tryb ogrzewania)
7: Rodzaj pracy pompy (Tryb c.w.u.)
8: t1 > Tset.
9: Zatrzymanie

maciekembi
16-10-2012, 10:33
sorry. pomyłka. świeci "6" i pompa chodzi. To 5 mi raz się okazało.......

maciekembi
16-10-2012, 10:38
Sorry - pomyłka. Świeci 6 i pompa chodzi co chwilę, palnika nie wysterowuje do włączenia. To 5 mi się raz okazało....

CitroCerber
16-10-2012, 10:40
OK, :)

a jak zewrzesz kable idące od auratona (po uprzednim jedo odpięciu), to kocioł się włączy?

maciekembi
16-10-2012, 12:13
te przewody od sterownika do pieca? Nie próbowałem. Sprawdzę. Upgrade do newsów: po włożeniu Czujki do lodówki i znacznemu obniżeniu jej temperatury piec ruszył, ale po kilku minutach wyłączył palnik i został na pompie. ("6" na wyświetlaczu). Wygląda tak, jakby Auraton albo błędnie mierzył temperaturę (Choć na wyświetlaczu pokazuje wiarygodne wyniki) i Sterował piecem w jakiś dziwny sposób... Wrócę do domu, to zewrę przewody i sprawdzę, czy załącza...

CitroCerber
16-10-2012, 12:31
te przewody od sterownika do pieca? Nie próbowałem.

Tak - właśnie te. Sprawdź i daj znać. ;)

maciekembi
16-10-2012, 13:09
wieczorkiem skrobnę co z tego wyszło.

maciekembi
16-10-2012, 16:28
Więc:
Przestawiłem Auratona na inną częstotliwość (z domyślnego 86 na którym śmigał 5 lat na 100) i wszystko wróciło do porządku. Piec się włącza i podtrzymuje. Widocznie czujnik i nadajnik Auratona tracił kontakt z odbiornikiem i tuż po załączeniu odłączał....

CitroCerber
17-10-2012, 06:19
Więc:
Widocznie czujnik i nadajnik Auratona tracił kontakt z odbiornikiem i tuż po załączeniu odłączał....

Albo pojawiło się w okolicy coś, co zakłóca. :)

maciekembi
17-10-2012, 08:42
Z drugiej strony ściany postawiłem ściankę działową, która jest dość gęsto zastelażowana w środku.... może to to, choć dziwne, że zmiana częstotliwości coś zmieniła - wszak idzie na tym samym paśmie... :) No, ale - działa. Cykl przez noc przeszedł bez problemu. ufff. Dzięki za wskazówki :)

69wojtek
23-10-2012, 19:27
Witam Proszę o poradę. Jestem użytkownikiem kotła MCR 24T. Przez dwa sezony grzewcze używałem sterownika AD 137. W tym tygodniu zakupiłem i podłączyłem czujnik temperatury zewnętrznej AD 225. Czujnik ten nie współpracuje z AD 137. Chcę zakupić sterownik, który współpracowałby z AD 225 jako sterownik pogodowy. Który możecie polecić Celcia 20, PT 55, a może nowy qSense? Pozdrawiam.

CitroCerber
24-10-2012, 07:50
W tym tygodniu zakupiłem i podłączyłem czujnik temperatury zewnętrznej AD 225. Czujnik ten nie współpracuje z AD 137. Chcę zakupić sterownik, który współpracowałby z AD 225 jako sterownik pogodowy.

Czujnik nie musi z nim współpracować, bo jest podłączany do kotła a nie sterownika. :) Kocioł posiada wbudowaną automatykę pogodową, kwestia ustawienia krzywych.

69wojtek
24-10-2012, 14:16
Może od początku. Kupiłem AD 225, podłączyłem do kotła, kocioł zaczął pracować z AD 225, ustawiłem TZ 50 stopni, na AD 137 ustawiłem 20,5 stopnia. W domu było 18,5 stopnia, na zewnątrz 8 stopni.Włączyłem i myślę teraz jest tak jak w książce napisane, jestem gość. Minęło 4 godziny, kocioł pracuje, W domu temperatura 19 stopni, sprawdzam na kotle T1- 28 stopni, zmieniłem TZ na 60 stopni, kocioł w dalszym ciągu pracuje na T1- 28 stopni,minęło 2 godziny w domu dalej 19 stopni. Pytanie, dlaczego kocioł nie dogrzał do temperatury zadanej na AD 137 do 20,5 stopnia? Co robię. Odłączam Ad 225, ustawiam TZ na 40 stopni, mija pół godziny i w domu jest 20,5 stopnia! Dzwonię do serwisanta i pytam Czy AD 225 i AD 137 mogą razem współpracować (tak jest napisane w instrukcji)? Serwisant mówi że NIE i muszę kupić sterownik pogodowy.... Niech mnie ktoś oświeci gdzie JA robię błąd. Pozdrawiam.

CitroCerber
25-10-2012, 11:09
Pytanie, dlaczego kocioł nie dogrzał do temperatury zadanej na AD 137 do 20,5 stopnia?

Obstawiam, że nie zmieniałeś krzywej grzewczej? :) Po podłączeniu AD 225, w sytuacji gdy (chrono)termostat pokojowy nie jest zgodny z OpenTherm (nie reguluje mocy palnika) kocioł realizuje grzanie według krzywej grzewczej i wyłącza się w momencie rozwarcia styków termostatu pokojowego. Ponieważ wczoraj było w miarę ciepło, to kocioł nie grzał na maksa tylko do tylu ile mu wynikało z krzywej. Zajrzyj do instrukcji i zwiększ nachylenie krzywej - będzie szybciej osiągał maks. moc palnika.

69wojtek
25-10-2012, 20:22
Podłączyłem jeszcze raz AD 225 do kotła, ustawiłem krzywą grzewczą- nachylenie 1,5- P1 75, P27 20, P28 20 , P29 -17 (wg. instrukcji technicznej, strona 36). Na AD 137 ustawiłem 20,5 stopnia C. Na zewnątrz jest 7 stopni C. Kocioł pracuje przez cały czas z T1 33- 34 stopnie ( kilka godzin). W domu jest 19,5 stopnia C. Dlaczego nie dogrzewa do zadanych 20,5 stopnia C? Pozdrawiam.

CitroCerber
26-10-2012, 07:35
Podłączyłem jeszcze raz AD 225 do kotła, ustawiłem krzywą grzewczą- nachylenie 1,5- P1 75, P27 20, P28 20 , P29 -17 (wg. instrukcji technicznej, strona 36). Na AD 137 ustawiłem 20,5 stopnia C. Na zewnątrz jest 7 stopni C. Kocioł pracuje przez cały czas z T1 33- 34 stopnie ( kilka godzin).

To ile jest na dworzu jest mniej istotne niż to ile kocioł widzi "na czujniku". :) Z wykresu wynika, że przy krzywej 1,5 i temperaturze na zewnątrz 10°C temperatura wody w obiegu to 35°C. Podnieś krzywą do 2 lub 2,25 i zobacz jak wtedy będzie się zachowywał.

sebanseban
26-10-2012, 13:03
Czy u Was również dość często pojawia się stan oznaczany numerem 5 na wyświetlaczu?

CitroCerber
26-10-2012, 13:07
Czy u Was również dość często pojawia się stan oznaczany numerem 5 na wyświetlaczu?

Piątka to jak najbardziej normalny tryb - nie ma powodu do zmartwień. :) Woda w obiegu nagrzana do żądanej, ale termostat nie zasygnalizował, że już osiągnął ustawioną temperaturę pomieszczenia. Kocioł w tym momencie ma wyłączony palnik, pompa tłoczy wodę w obiegu.

69wojtek
27-10-2012, 17:32
Do CitroCerber . Dziękuję za cenne wskazówki. Testuję krzywe grzewcze wg. załączonej instrukcji do kotła oraz krzywą grzewczą wg face z tego wątku (strona 28 dwadzieścia osiem). Zobaczę jak się kocioł będzie zachowywał. Pytałem w sklepie o celcia20, sprzedawca powiedział, że była promocja razem z kotłem za ...1 zł dla instalatorów, polecał mi nowe sterowniki sterowniki iSense i qSense....Zbieram info na temat tych sterowników. Pozdrawiam.

pitpower
28-10-2012, 20:57
Witam, wszystkich ......
zimno się po woli robi, to i może już jakieś wnioski?Zaczynam pierwszy sezon grzewczy ale, zacznę jak to było latem.
Latem tylko grzanie C.W.U zużycie około 120-160m3 gazu, zasobnik 150L, rodzina 3 osoby , wanna+ prysznic.
W tej chwili C.W.U z recyrkulacją +C.O, powierzchnia ogrzewania 100m2, w domu 21*C, łazienka 24*C , głowice ładnie zamykają nastawioną temperaturę, zużycie 7m3 /24h.
Nie mam termostatu pokojowego, ponieważ nie mam pomieszczenia reprezentatywnego:D.
Docelowo będę ogrzewać za chwile kolejne piętro 100m2 ( gdy wprowadzą się najemcy), i jak dam radę wyremontować poddasze,
kolejne 107m2. Razem całkowita powierzchnia ogrzewana za pomocą tego kotła to 327m2:D
Jedyne urządzenia do czujnik zewnętrzny + głowice.
Dom jest wolno stojący, ocieplony, z wymienioną stolarką okienną.W tej chwili kocioł pracuje na krzywej 1.
Praca palnika wygląda tak, że kocioł pracuje w "3" jakieś 4 minuty, po czym ma pauze na jakieś 30-40 minut, przechodzi w "5" lub "8"

pozdrowionka

PIT

coala
30-10-2012, 06:46
Witam
Bardzo proszę o pomoc jak mam ten piec ustawić ?
W tamtym roku kupiłem w/w piec, zmodernizowałem instalacje CO (miedź, grzejniki aluminiowe, brakuje mi tylko głowic termostatycznych).
I teraz tak w tamtym roku od grudnia 2011 do teraz czyli pażdziernik 2012 zuzyłem 2700 m3 gazu. W tamtym roku dom miałem nie ocieplony w tym mam ocieplony 10cm steropianu. Od poczatku października grzeję ale szok dla mnie jest taki że obecnie przy temp -1 stopni C piec zużywa ok 15 m3 gazu. Co prawda jeszcze remontuję jeden pokój i mam zdjęty kaloryfer ale to nie powinno powodować takiego zużycia. Powierzchni grzejnej mam ok 200m2. Nie wiem co zrobić mam pogodówkę ustawiona na 18 stopni przy 20 na zewnatrz i 50 stopni przy -20 na zewnątrz. Proszę o radę moze przejść na regulację pokojową a nie pogodową sam już nie wiem ale wydawało mi się że po ociepleniu spalanie spadnie a tu chyba to samo.

mtsw466
01-11-2012, 22:00
Hej, może ktoś podesłać na priv tabelę przeliczeniową temperatur z krzywej grzewczej. Niestety nie mam jej w żadnej instrukcji do MCR:) Pozdrawiam

sebanseban
01-11-2012, 22:14
Niepokoi mnie pewna obserwacja. Jestem ciekawy czy u kogos z Was tez tak jest?
Piec ustawiony na grzanie co i cwu. Cwu do 55C, CO tez.
Cwu bez problemow.
Przy grzaniu CO czesto wskakuje mi stan 5. Sprawdzam temperatury i t1=56C, t2=47, t3=54. Rozumiem stan 5 bo roznica wy/we ponizej 10C. Ale jak dotykam reka rury powrotu wody co z układu do pieca, to na moje ma ponizej tych 34C bo czuje ze zimniejsz niz reka. Za to gorąca jest ta od powrot z CWU. Skąd ten odczyt t2=47C?
Moze cos jest nie tak?

pitpower
02-11-2012, 17:28
Witam,

coala

w/g mnie to jest tak,że 200m2 to są jakieś pomieszczenia o rożnej powierzchni, i brak termostatu oraz głowić, powodują to,że w jednych mniejszych pomieszczeniach masz 24*C , a w większych 18*C ( przykładowo).Kocioł pracuje w.g krzywej, nagrzewając nie potrzebnie mniejsze pomieszczenia, kosztem osiągnięcia temperatury w większym. to są moje domysły.Zastosuj przynajmniej głowice.



sebanseban, też tak myślałem:p , ale jak zmierzyłem cyfrowym termometrem, to się okazało,że jest O.K, a tak po za tym , właśnie wywaliłem 4 stacje pogodowe do kosza.
Różnice temperatur od 3 do 8*C, bu ha,ha,ha.
Najlepszy tekst żony..."grzejniki zimne, termometr pokazuje 18*C a w domu gorąco jak w afryce, tylko bez skojarzeń proszę... wiec lecę po digitala mierze a tu 21,9*C:lol2:
Teraz zrobię sobie jakiegoś digitala na KTY81 do pokoju dla żony .

pozdro

PIT

qubeczek
03-11-2012, 21:21
Niepokoi mnie pewna obserwacja. Jestem ciekawy czy u kogos z Was tez tak jest?
Piec ustawiony na grzanie co i cwu. Cwu do 55C, CO tez.
Cwu bez problemow.
Przy grzaniu CO czesto wskakuje mi stan 5. Sprawdzam temperatury i t1=56C, t2=47, t3=54. Rozumiem stan 5 bo roznica wy/we ponizej 10C. Ale jak dotykam reka rury powrotu wody co z układu do pieca, to na moje ma ponizej tych 34C bo czuje ze zimniejsz niz reka. Za to gorąca jest ta od powrot z CWU. Skąd ten odczyt t2=47C?
Moze cos jest nie tak?

Ostanio miałem kłopoty z przełączaniem CWU/CO. Problem polagał właśnie na błędnych odczytach temperatury powrotu.
Aż wezwałem serwis, i okazauje się, żę to powszechna usterka na MCR - siada czujnik powrotu, lub jest on zbyt blisko zamontowany powrotu CWU, i mimo przełączenia zaworu trójdrogowego na CO to czyta temperatorurę z CWU.

U mnie trzeba było wymienić czujnik, i kłopotu ustały. Podobno częściej wystarczy przesunięcie na rurce miejsca posadowienia czujnika, dalej od zaworu trójdrogowego.

qubeczek
03-11-2012, 21:34
Witam
Bardzo proszę o pomoc jak mam ten piec ustawić ?
W tamtym roku kupiłem w/w piec, zmodernizowałem instalacje CO (miedź, grzejniki aluminiowe, brakuje mi tylko głowic termostatycznych).
I teraz tak w tamtym roku od grudnia 2011 do teraz czyli pażdziernik 2012 zuzyłem 2700 m3 gazu. W tamtym roku dom miałem nie ocieplony w tym mam ocieplony 10cm steropianu. Od poczatku października grzeję ale szok dla mnie jest taki że obecnie przy temp -1 stopni C piec zużywa ok 15 m3 gazu. Co prawda jeszcze remontuję jeden pokój i mam zdjęty kaloryfer ale to nie powinno powodować takiego zużycia. Powierzchni grzejnej mam ok 200m2. Nie wiem co zrobić mam pogodówkę ustawiona na 18 stopni przy 20 na zewnatrz i 50 stopni przy -20 na zewnątrz. Proszę o radę moze przejść na regulację pokojową a nie pogodową sam już nie wiem ale wydawało mi się że po ociepleniu spalanie spadnie a tu chyba to samo.

Ja ma podobnie - zużywa mi przy 260 m około 15 m3 gazu.
Ale ostanio odkryłęm, dlaczego (mam przynajmniej takie podejrzenie) - i w sumie to prośba o potiwerdzenie teori.

Do tej pory nie mam sterowania pokojowego, tylko grzeje stałą temperaturą (bardzo jeszcze prymitywne, ale do wykończenia mam pilniejsze rzeczy - sterowanie to przyszły tydzień).
I rachunkiem za październik jestem zdruzgotwany, bo włąsnie mi wychodzi około 16 m3 na dobę (przy grzaniu ciągłym, ale teraz na pół doby wyłączam w ogóle grzanie).
Gdzie leży problem ?
Moim zdaniem w ciągłem pracy pieca. Piec pracuje u mnie ciągle - wszak podgrzewa z 35 st do 40 st, ale ciągle.
A jak doczytałem w dokumentacji, minimalna moc pieca to 5,8 kW. 1 m3 gazu to 8,9 kw. To daje dokłądnie 15,6 m3 gazu / dobę !!!

Dlatego plan na jutro to siadam i programuje czujniki temperatury, przełączam piec na wyższe parametry, ale by mi nie grzał ciągle - bo podejrzewam, że obecnie większość jego mocy idzie w komin.

Ktoś potwierdzi/zaprzeczy moim przypuszczeniom ?

fotohobby
03-11-2012, 21:40
To zadam pytanie, może tochę lamerskie :)
Przez kolejne swa lata będę użytkownikiem domu 180m2 z zainstalowanym kotłem DD MCR24
Dom to parter + poddasze, 100% podłogówka.

Instalacja jest prosta - za kotłem dwie pompy CO, po jednej na kondygnację, przy kazdej z nich zawór mieszający ESBE.
Zdziwił mnie fakt, że instalatorzy ustawili parametry pracy c.o. kotła w taki sposób, że temperatura ustalona jest na 65C,
taka dociera do zaworów mieszających na których ustawiono temp. wyjściową ok 35C.

I moje pytanie - czy nie korzystniej jest zmienić temp. zaslana instalacji c.o. na niższą ? 40C ?
Oczywiście odpowiednio skorygować ustawienie mieszaczy, tak, by ma wyjściu nadal pozostało 35C...

Chodzi mi o to, by kocioł pracowal w najkorzystniejszych dla siebie warunkach, z możliwie najekonomiczniejszym spalaniem :)

siekieramotyka
05-11-2012, 15:39
Mam MCR II 24 T i problem z ciśnieniem pokazywanym na kotle, gdy kocioł jest zimny to pokazuje powiedzmy 1,5 bara a gdy się rozgrzeje to wzrasta do 2 lub trochę więcej, czy to jest wina naczynia w piecu i zbyt małą ilością powietrza ? Skąd te wahania ?

Trzeba dopompować powietrza i potem dopiero wody ?

I jeszcze jedno pytanie, czy ten odpowietrznik od pompy w kotle ( z tyłu jest zaworek) też musi być zakręcony ?

asz71
05-11-2012, 21:25
Witam
Mam pytanie do CitroCerber
w przypadku posiadania Mcr i Celcii ( z czujnikiem zewnetrznym temp.) ustawiona na pogodowke - jesli z ustawionej krzywej grzewczej wynika ze ma byc temperatura zasilania 45 stopni to czy jest mozliwe zeby kociol grzal do wyzszej temp zasilania ( np P1 nastawione na 55 i do takiej temperatury prawie dochodzi i sie wylacza ), moze potrzebny reset celcii ? Wtedy robi sie roznica pomiedzy powrotem a zasilanie prawie 20 stopni ( grzejniki nagrzane i glowice termost je przymykaja ).Chyba ze jeszcze jakis parametr na celcii jest do ustaw , na kotle P1 ,27,28,29 ustawione

qubeczek
08-11-2012, 11:04
Witam,
dalej walcze ze spalaniem, które moim zdaniem jest za duże.
Zacząłem mierzyć 2 wielkości
1. Zużycie gazu z gazomierza co 12 godzin
2. Czas pracy pieca w trybie CO.

I wychdzo mi np. za dziejszą noc, że piec pracował w sumie2 h 10 min, a spalanie wyszło 5 m3.

Jak dla mnie to bardzo dużo.
Dom piętrowy 260 m2, 800 m3 kubatura, zamieszkany i ogrzewany od miesiąca,w pełni ocieplony 20 cm styro.Temperatura w nocy była min. 4 st C, rekuperator. Więc raczej nieźle.

Temperatura zasilania CO ustawiona na 46 st C, podobnie CWU.

Wychodzi mi na to, że piec idzie pełną mocą te 2 godziny, skoro zuzywa tyle gazu. Jak sprawdzić, czy rpawidłowo moduluje ?

Pytanie rónież, ile Wam wychodzi spalanie, jakie macie zużycie w stosunku do m2.

pitpower
08-11-2012, 23:53
qubeczek,

u mnie wychodziło 6,5m3/24h/+5 średnio na dworze przy 150m2, domu wolno-stojącego i CWU na 55*C gdzie 3 osoby kąpiel biorą w wannie + inne mycie naczyń itd.
Ale gdy włączyłem grzejnik w warsztacie 25m2, gdzie pracownicy robią intensywne wietrzenie bramą wjazdową co godzinę, to zrobiło mi się 8m3 a i tak mają 18*C przez te zabiegi.
Na pewno moduluje , naciskaj + aż będzie nF prędkość wentylatora, masz na pewno 14, przy pracy w C.O (3), a w CWU nap... na pewno 46 na początku:yes:

pozdro

PIT

sebanseban
10-11-2012, 23:55
Do Citrocerber i innych.
Zrobilem uklad automatyki, ktory w pewnych warunkach włącza blokade CO przez rozwarcie zwory 5-6. Wszystko pieknie, pokazuje sie 9 na wyświetlaczu ale wtedy nie grzeje mi CWU. Jakiegos parametru w menu serwisowym nie przestawilem czy czegos nie zrozumialem?

sebanseban
11-11-2012, 13:01
Które to złącze N? DeDietrich ma dwa obwody blokujące - jeden CO i drugi CWU.

To które to w MCR 24 jest złącze blokujące CO, a które CWU?

qubeczek
11-11-2012, 15:44
To które to w MCR 24 jest złącze blokujące CO, a które CWU?

Złącze X9, pin 7-8 - to wejście termostatu pokojowego. Zwarcie to zgłoszenie zapotrzebowania na ciepło. Rozwarcie - C) się nie włącza, ale CWU pracuje normalnie.

pin 5-6 - wejście alarmowe - rozwarcie powoduje zatrzymanie pracy pieca i przejście w 9. Generalnei w tym trybie palnik nie ma prawa się włączyć.

Więc jeśli chcesz
- włączyć CO - wystarczy rozewrzeć X9, pin 7,8 -
- wyłączć piec w całości - X9, pin 5-6
- wyłączyć CWU - tutaj jest kłopot, bo piec takiej funkcji nei ma. Będę ćwiczyć puszczenie przez przekaźnik termometru - zobaczę, jak piec się będzie zachowywać w przypadku przerwania lub zwarcia termometru - podejrzewam, zę jedna z tych operacji zaskutkuje wyłączeniem CWU.

Odnośnie tych wejść - w ogóle polecam zwieranie ich prezz przekaźniki, które umieszczasz wewnątrz pieca.

Bo ja tego nei zrobiłem, i teraz mam problem. Przez przpadek, puściłem 220 V na wejście termostatu. Skończyło się osmoleniem płytki i przestały mi działać wejścia włąśnie 7,8 i 5,6. Przestały działąć w ten sposób, że piec je widzi jakb cał czas zwarte. I zresztą tak lepiej, niż rozwarte, bo teraz po prostu piec ma cały czas tryb 3, a jeśli nei odbieram ze sprzęgła wody (osobne pompy na CO i podłogówkę), to po 15 sek. piec się wyłącza, bo dostaje na powrót ciepłą wodę. Reszta płtki działa bez zarzutu. Więc jakoś na razie sobie radzę, ale chciałbym jednak tą płytkę naprawić.

Nowa kosztuje 1500 zł, więc zanim sięgnę po to rozwiązanie, to chciałbym podjąć próbę naprawy.
RAz mi się zdarzyło, że piec się zatrzymał w trybie 0. Czyli tak, jakby X9-7,8 się roxzwarł. Jak połączyłem drucikeim, piec ruszył na 3. Jak wyjąłem drucik, piec dalej pracował na 3.
Wydląda na to, żę to zwarcie to sterowanie masą, i pewnie z płytki "wparował" warystor łączący wejście z masą.

I teraz pytania:
1. Czy znacie kogoś, kto mógłb mi pomóc w naprawieniu tej płytki ?
2. Cz byłby ktoś tak uprzejmy i zrobił mi zdjęcie swojej płytki nad złączem X9, nad stykami 5,6,7,8 ? Wygląda to u mnie tak, jakby 0,5 cm ścieżki "waporowało", ale właśnie nie wiem, czy tam nie powinno być warystora.

Bardzo proszę o pomoc i zdjęcie płytki właśnie w tej przestrzeni nad złączem X9.

Pozdrawiam

sebanseban
11-11-2012, 17:19
qubeczek:
Potrzebuję zablokować działanie pieca w trybie CO, bo inne źródło ciepła przejmuje pałeczkę w ogrzewaniu domu. CWU nadal chciałbym wtedy robić w MCR 24.
CitroCerber sugerował kiedyś że jest osobna opcja do blokowania pieca w CO i CWU.

qubeczek
11-11-2012, 23:05
qubeczek:
Potrzebuję zablokować działanie pieca w trybie CO, bo inne źródło ciepła przejmuje pałeczkę w ogrzewaniu domu. CWU nadal chciałbym wtedy robić w MCR 24.
CitroCerber sugerował kiedyś że jest osobna opcja do blokowania pieca w CO i CWU.


Przecież napisałem - aby zablokować CO, bez blokowania CWU, nalezy rozewrzeć X9-7,8, czyli wejście termostatu pokojwego. Nic prostrzego, nic więcej nei potrzeba.

Liczę na rewanż w postaci zdjęcia, o które prosiłem :-)

sebanseban
13-11-2012, 08:07
Myślałem że jest jakiś inny, bardziej inteligentny sposób niż odcinanie sterownika od pieca, żeby zablokować CO.

CitroCerber
13-11-2012, 08:26
Instalacja jest prosta - za kotłem dwie pompy CO, po jednej na kondygnację, przy kazdej z nich zawór mieszający ESBE.
Zdziwił mnie fakt, że instalatorzy ustawili parametry pracy c.o. kotła w taki sposób, że temperatura ustalona jest na 65C,
taka dociera do zaworów mieszających na których ustawiono temp. wyjściową ok 35C.

To nie jest prosta. Prosta to taka jak ja mam. :) Wywaliłem zawór mieszający, bo i tak był zbędny (jak kupowałem, to jeszcze nie wiedziałem jaki kocioł będzie). Nie napisałeś nic o sprzęgle hydraulicznym, a skoro są dwie pompy i taka powierzchnia to powinno się w układzie znaleźć. Koszt niewielki, a układ łatwiejszy do opanowania. ;)


I moje pytanie - czy nie korzystniej jest zmienić temp. zaslana instalacji c.o. na niższą ? 40C ?
Oczywiście odpowiednio skorygować ustawienie mieszaczy, tak, by ma wyjściu nadal pozostało 35C...


Korzystniej - jaki jest sens grzania wody i mieszania jej potem z zimną? :) Mieszaczy nie musisz korygować o ile to są TZM'y a obstawiam, że skoro to ESBE to na 90% takie są. ;)

CitroCerber
13-11-2012, 08:28
qubeczek:
Potrzebuję zablokować działanie pieca w trybie CO, bo inne źródło ciepła przejmuje pałeczkę w ogrzewaniu domu.

Jak dla mnie to wystarczy termostat. :)

sebanseban
13-11-2012, 10:19
Jak dla mnie to wystarczy termostat. :)

A jaśniej? Nie chodzi o to, czym to realizowac, tylko jak zablokowac tylko CO w MCR24 nie uzywając styków 7-8.
Z poprzednich postów zrozumiałem że się da osobno blokowac Co i CWU.
Jeśli przez 7-8 to nie o to mi chodziło, bo tych używam do sterowania temperaturą w pomieszczeniach.

CitroCerber
13-11-2012, 10:25
A jaśniej?

Skoro coś innego grzeje, to chyba termostat podpięty do kotła powinien to zauważyć i przestać grzać - nieprawdaż? :)

CitroCerber
13-11-2012, 10:57
Mam MCR II 24 T i problem z ciśnieniem pokazywanym na kotle, gdy kocioł jest zimny to pokazuje powiedzmy 1,5 bara a gdy się rozgrzeje to wzrasta do 2 lub trochę więcej, czy to jest wina naczynia w piecu i zbyt małą ilością powietrza ? Skąd te wahania ?


Mam tak samo - nawet z dodatkowym naczyniem zbiorczym w układzie i jest to jak najbardziej normalne. Fizyki nie oszukasz. ;) Naczynie jest pompowane do 1 bara w fabryce.


I jeszcze jedno pytanie, czy ten odpowietrznik od pompy w kotle ( z tyłu jest zaworek) też musi być zakręcony ?

Oba odpowietrzniki w trakcie normalnej pracy powinny być zkręcone.

sebanseban
13-11-2012, 12:07
Skoro coś innego grzeje, to chyba termostat podpięty do kotła powinien to zauważyć i przestać grzać - nieprawdaż? :)
Prawdaż, chyba że ma byc odwrotnie, skutek (temperatura podniesiona w pomieszczeniu) ma wyniknąc z przekierowania ciepła z alternatywnego źródła.
Logika nie zawsze jest prosta. Rozumiem, że poza użyciem 7-8 (termostatu pokojowego) sie nie da inaczej.

CitroCerber
13-11-2012, 12:13
Prawdaż, chyba że ma byc odwrotnie, skutek (temperatura podniesiona w pomieszczeniu) ma wyniknąc z przekierowania ciepła z alternatywnego źródła.
Logika nie zawsze jest prosta.

Hmmmm.... Czyli: Blokada kotła zanim włączy się alternatywa i nagrzeje do pożądanej temperatury?

sebanseban
13-11-2012, 13:44
Nie, nie.
Chodzi o blokade kotła jeśli alternatywa jest w stanie przejąc rolę źródła ciepła.

CitroCerber
13-11-2012, 13:57
Nie, nie.
Chodzi o blokade kotła jeśli alternatywa jest w stanie przejąc rolę źródła ciepła.

Ciężko mi się dzisiaj myśli. :confused:

Włączasz alternatywę i w tym momencie kocioł ma się zatrzymać - tak? Czy jakoś inaczej?

mammaz
13-11-2012, 14:00
Witam. Mam MCR 24T, tylko ogrzewanie podłogowe na powierzchni 200m kw., dwa rozdzielcze (parter, piętro) z przepływomierzami i pompami, w pomieszczeniach termostaty, które po osiągnięciu zadanej temperatury zamykają pętle w danym pomieszczeniu, brak pogodówki (czujnika zewnętrznego) i termostatu podłączonego do pieca, któryby go wyłączał. Na stałe mam włączone ogrzewanie wiatrołapu i dwóch łazienek (nie ma w nich termostatów wyłączających pętle).
Mam pewien problem (pytanie). Kocioł dosyć często chodzi na kodzie 5 – pompa w kotle chodzi bez przerwy a palnik załącza się co 3-10 minut. Czy jest możliwość takiej regulacji w kotle, aby pompa włączała się tylko gdy działa palnik. Zmierzony pobór prądu na kodzie 5, gdy chodzi pompa, a nie pali palnik to około 60 watt. Jeśli nie można tak zrobić, czy możliwe jest wyłączenie pompy do c.o. (załączałaby się tylko przy c.w.u.), a funkcje pompy z kotła przejęłyby pompy przy rozdzielaczach. Będę wdzięczy za odpowiedzi.

CitroCerber
13-11-2012, 14:09
Witam. Mam MCR 24T, tylko ogrzewanie podłogowe na powierzchni 200m kw., dwa rozdzielcze (parter, piętro) z przepływomierzami i pompami, w pomieszczeniach termostaty, które po osiągnięciu zadanej temperatury zamykają pętle w danym pomieszczeniu,


Przydałoby się sprzegło hydrauliczne. ;)



brak pogodówki (czujnika zewnętrznego) i termostatu podłączonego do pieca, któryby go wyłączał. Na stałe mam włączone ogrzewanie wiatrołapu i dwóch łazienek (nie ma w nich termostatów wyłączających pętle).
Mam pewien problem (pytanie). Kocioł dosyć często chodzi na kodzie 5 – pompa w kotle chodzi bez przerwy a palnik załącza się co 3-10 minut.


Skoro nie ma czegokolwiek, co by informowało, że w pomieszczeniach temperatura jest OK, to tak będzie pracował - nagrzewa do ustawionej temperatury obwodu, wyłącza palnik, temperatura spada, włącza palnik.



Czy jest możliwość takiej regulacji w kotle, aby pompa włączała się tylko gdy działa palnik.


Nie.


Jeśli nie można tak zrobić, czy możliwe jest wyłączenie pompy do c.o. (załączałaby się tylko przy c.w.u.), a funkcje pompy z kotła przejęłyby pompy przy rozdzielaczach.

Nie da rady jej wyłączyć w ten sposób.

mammaz
13-11-2012, 16:54
Dziękuje za odpowiedź. Jakie funkcje w moim układzie spełniałoby sprzęgło hydrauliczne (jakie miałoby zalety). Jakiej jest wielkości, bo mam mało miejsca w skrzynce rozdzielaczowej.

CitroCerber
14-11-2012, 06:23
Dziękuje za odpowiedź. Jakie funkcje w moim układzie spełniałoby sprzęgło hydrauliczne (jakie miałoby zalety). Jakiej jest wielkości, bo mam mało miejsca w skrzynce rozdzielaczowej.

O funkcjach sprzęgła było juz na forum. Co do wielkości to mniej-więcej takie:

148064

Teraz dopiero zauważyłem, że machnęli się z wymiarami - ono powinno mieć 40 cm nie 400 - przecinek im się przesunął. :)

qubeczek
14-11-2012, 08:23
Witam,
ponownie zwracam się z prośbą do Wszystkich, którzy mają taki piec.

Szukam zdjęcia płytki sterwniczej pieca MCR. Wystarczy zdjąć obudowę, "położyć" korpus sterowiczy do przodu, odsłonić klapkę i zrobić "cyk".

Chodzi mi o okolice złącza X9.

Z treści forum wnioskuję, że raczej wiadomo, o jakie miejsce mi chodzi (okolice podłączenia termostatu).

Uszkodziłem płytkę w tym miejscu, wydaje mi się że mam pomysł, jak naprawić, lecz potrzebuję zdjecia dobrej jakości (z telefonu komórkowego mam, ale jest zbyt rozmyte - nie widać ścieżek).

Bardzo proszę kogokolwiek o pomoc i podesłanie mi takiego zdjęcia.

Pozdrawiam
Qubeczek

CitroCerber
15-11-2012, 06:27
Bardzo proszę kogokolwiek o pomoc i podesłanie mi takiego zdjęcia.



Proszę bardzo:

148376

148377

sebanseban
15-11-2012, 07:20
Witam,


Bardzo proszę kogokolwiek o pomoc i podesłanie mi takiego zdjęcia.

Qubeczek

Szkoda że nie odbiera kolega wiadomości prwatnych na FM, bo nie chciaem śmiecić tutaj.

mammaz
15-11-2012, 08:40
Witam
Mam pytanie odnośnie pogodówki. Zauważyłem, że w instrukcji dla MCR II dla wszystkich krzywych grzewczych parametry początkowe P 27 i P 28 (maksymalna temperatura na zewnątrz, minimalna temperatura zasilania) wynoszą po 20 stopni (wszystkie krzywe zaczynają się z tego samego punktu). Także Forumowicze w zasadzie stosują te parametry początkowe. Ja chciałbym, żeby kocioł rozpoczynał grzanie od 10 stopni na zewnątrz przy temperaturze zasilania 34 stopni, a następnie temperatura zasilania wzrastała co 2 stopnie przy spadku 5 stopni na zewnątrz (czyli przy 5 stopniach zasilanie 36, przy 0 stopni zasilanie 38 stopni). Zakończyłbym ustawienie maksymalnej temperatury zasilania P1 na 44 stopniach przy temperaturze zewnętrznej – 15 stopni. Czy są jakieś przeciwwskazania do takiego ustawienia krzywej grzewczej, szczególnie co do parametrów początkowych P 27 i P 28.
Pozdrawiam mammaz.

siekieramotyka
15-11-2012, 10:13
Też chciałbym się dołączyć do tego pytania, mam sterownik c-mix z termostatem iSense i tam zupełnie inaczej opisują krzywe grzania.

Wygląda to tak:

Ogrzewanie podłogowe
Izolacja budynku
Bardzo dobra Dobrze Przeciętna Dobra Słaba
Wpływ temp. pom. 1 2 3 3 4
Podst. zewn. 16 17 18 19 20
Podst. t. zasil. 20 20 20 20 20
Klima zewn. -10 -10 -10 -10 -10
Klima t. zasil. 40 40 40 40 40

Według mnie można zrobić tak jak pisze mammaz, grunt aby w domu było ciepło.

A propos, ma ktoś jeszcze z Was iSense i dwa obiegi grzewcze ?

CitroCerber
15-11-2012, 10:22
iSense i tam zupełnie inaczej opisują krzywe grzania.

Inaczej, bo to są krzywe iSense a nie kotła. :)


Według mnie można zrobić tak jak pisze mammaz, grunt aby w domu było ciepło.

Tak - w końcu po to są parametry aby dostosować do swoich wymagań/potrzeb. ;)

mjankowski79
17-11-2012, 20:23
Od niedawna jestem posiadaczem MCR II z 100 zasobnikiem, regulator to iSense. Dziś podłączyłem zewnętrzny czujnik temperatury i zauważyłem dziwne zachowanie pieca, które objawia się tym, że piec podgrzewa c.w.u. do 60*C kiedy zadana temperatura P2 ustawiony jest na 45 stopni. Drugie moje pytanie dotyczy na jakich ustawieniach pogodówki chodzi mój piec tzn na ustawieniach iSense czy na ustawieniach pieca?

CitroCerber
18-11-2012, 09:50
Od niedawna jestem posiadaczem MCR II z 100 zasobnikiem, regulator to iSense. Dziś podłączyłem zewnętrzny czujnik temperatury i zauważyłem dziwne zachowanie pieca, które objawia się tym, że piec podgrzewa c.w.u. do 60*C kiedy zadana temperatura P2 ustawiony jest na 45 stopni.

Bo parametr P31 masz domyślnie ustawiony na 15 ---> 45+15 = 60, co w tym dziwnego? :)


Drugie moje pytanie dotyczy na jakich ustawieniach pogodówki chodzi mój piec tzn na ustawieniach iSense czy na ustawieniach pieca?

iSense.

siekieramotyka
18-11-2012, 20:41
Od niedawna jestem posiadaczem MCR II z 100 zasobnikiem, regulator to iSense. Dziś podłączyłem zewnętrzny czujnik temperatury i zauważyłem dziwne zachowanie pieca, które objawia się tym, że piec podgrzewa c.w.u. do 60*C kiedy zadana temperatura P2 ustawiony jest na 45 stopni. Drugie moje pytanie dotyczy na jakich ustawieniach pogodówki chodzi mój piec tzn na ustawieniach iSense czy na ustawieniach pieca?

Ale przecież mając iSense temperaturę cwu ustawiasz w iSense a nie na kotle. Jaka tam ustawiłeś temperaturę ? W tym przypadku iSense ma wyższy priorytet od ustawień kotła.

mjankowski79
19-11-2012, 08:11
Ale przecież mając iSense temperaturę cwu ustawiasz w iSense a nie na kotle. Jaka tam ustawiłeś temperaturę ? W tym przypadku iSense ma wyższy priorytet od ustawień kotła.

Temperatura wody na iSense ustawiona jest godzinowo czyli od 5:30 do 23:00 45*C a pomiędzy 23:01 do 5:29 grzanie wody jest wyłączone.

CitroCerber
19-11-2012, 08:15
W tym przypadku iSense ma wyższy priorytet od ustawień kotła.

Jesteś pewien, że dotyczy to także ustawień niedostępnych z poziomu użytkownika? Parametr 31 jest właśnie takim.

siekieramotyka
19-11-2012, 10:17
Jesteś pewien, że dotyczy to także ustawień niedostępnych z poziomu użytkownika? Parametr 31 jest właśnie takim.

Tak przynajmniej jest u mnie, ja parametr P31 mam ustawiony na 15 a w iSense temperaturę wody na 45 i podgrzewa mi do 50, gdy miałem temperaturę cwu na 40 (minimalna do jakiej grzeje) wtedy podgrzewał z wyprzedzeniem 5 stopni do 45. Chyba, że kolega mjankowski79 nie ma C-mix'a tylko sam iSense i wtedy działa to tak jak Ty piszesz.

siekieramotyka
19-11-2012, 10:28
Przy okazji mam do sprzedania czujnik temperatury zewnętrznej z zestawu vs-5500, oryginał, jakby ktoś chciał do do swojego MCR'a to proszę o info na priv.

mjankowski79
19-11-2012, 11:00
. Chyba, że kolega mjankowski79 nie ma C-mix'a tylko sam iSense i wtedy działa to tak jak Ty piszesz.
Mam tylko iSensa :) A czy ktoś może ma wykres krzywej grzewczej dla iSense bo łatwiej mi graficznie to pojąć niż tak na sucho:P

siekieramotyka
19-11-2012, 11:06
Mam tylko iSensa :) A czy ktoś może ma wykres krzywej grzewczej dla iSense bo łatwiej mi graficznie to pojąć niż tak na sucho:P

Wszystko jest w instrukcji i wygląda tak:

czar
26-11-2012, 20:27
Witam. Mam MCR 24T, tylko ogrzewanie podłogowe na powierzchni 200m kw., dwa rozdzielcze (parter, piętro) z przepływomierzami i pompami, w pomieszczeniach termostaty, które po osiągnięciu zadanej temperatury zamykają pętle w danym pomieszczeniu,


Mam podobną koncepcję: kilka pętli, które zamykają się pokojowymi termostatami.

Tyle, że w odróżnieniu od Ciebie mam temometr na dworze do pogodówki ....



Mam pewien problem (pytanie). Kocioł dosyć często chodzi na kodzie 5 – pompa w kotle chodzi bez przerwy a palnik załącza się co 3-10 minut.


To co chciałbym osiągnąć to taki efekt:
- jak któryś obwód potrzebuje ciepłej wody do piec działa według jakiejś krzywej grzewczej,
- jak żaden obwód nie potrzebuje ciepłej wody to piec się wyłącza.

Mam sterownik PT55 (OpenTherm), który może działać w dwóch trybach:
1. Automatyczna korekcja krzywych grzania według temperatury pomieszczenia i temperatury żądanej: jeśli temperatura pomieszczenia jest wyższa niż żądana to wyłącza piec (kod 0 na piecu), a jeśli temperatura pomieszczenia jest niższa niż żądana to grzeje przy czym koryguje temperaturę zasilania startując od krzywej grzewczej i dąży z temperaturą zasilania do temp_max ustawionej w sterowniku i w moim przypadku robi to gdzieś w 4 godziny czyli jak ustawię sobie temperaturę na sterowniku na 23 stopnie (co muszę zrobić bo czasami grzeję kominkiem na dole, a chcę, żeby piec grzał kaloryfery na górze) to wtedy sterownik szybko osiąga temp_max,

2. Grzanie według krzywych grzewczych i ignorowanie temperatury pomieszczenia: w takiej sytuacji piec zachowuje się prawie tak jakby nie miał czujnika pogodowego: jeśli różnica między zasilaniem, a powrotem CO jest duża to grzeje (tryb 3), a jeśli jest mała to palnij wyłączony (tryb 5). Przy czym cały czas kręci pompką.

Co bym chciał: połączenie dwóch tych trybów :)

To znaczy:
- sterownik powinien mierzyć temperaturę wewnątrz,
- jeśli jest niższa niż żądana to grzać według krzywej grzewczej, ale jej nie korygować,
- jeśli jest wyższa niż żądana to wyłączać piec (tryb 0).

Czy taki sposób działania ma jakiś znany Wam sterownik z OpenTherm ... może iSense ..? :)

PS. Nie zmierzyłem ile w nocy i w ciągu dnia pracy piec zużywa gazu, ale pewnie coś łyka - prądu na pewno zużywa za 15 zł miesięcznie.

siekieramotyka
27-11-2012, 09:02
To znaczy:
- sterownik powinien mierzyć temperaturę wewnątrz,
- jeśli jest niższa niż żądana to grzać według krzywej grzewczej, ale jej nie korygować,
- jeśli jest wyższa niż żądana to wyłączać piec (tryb 0).

Czy taki sposób działania ma jakiś znany Wam sterownik z OpenTherm ... może iSense ..? :)

PS. Nie zmierzyłem ile w nocy i w ciągu dnia pracy piec zużywa gazu, ale pewnie coś łyka - prądu na pewno zużywa za 15 zł miesięcznie.

To wszystko możesz uzyskać w sterowniku iSense, ja takowy mam i jest taka opcja choć z niej nie korzystam. Nie wiem tylko jak to się ma do działania iSense z modułem c-mix (kontrola pomp i siłownika w obiegach) i bez niego, trzeba dopytać fachowców.

Mam dwa obiegi (podłogówka na dole i kaloryfery na górze), dla każdego obiegu ustawiona jest krzywa grzania. Dla obiegu 1 (podłogówka) możesz ustalić sobie aby grzał Ci jak termostat ale żeby temperatura zasilania była ograniczona przez krzywą grzania. Niezależnie od obiegu podłogówki grzany jest obieg kaloryferów, nawet jak nie grzeje podłogówka kaloryfery mogą być ogrzewane (przypadek z kominkiem, dodatkowo jest jeszcze opcja aby wyłączyć podczas grzania pomiar temperatury w pomieszczeniu) tyle tylko, że w przypadku drugiego obiegu nie ma aż tyle możliwości sterownia co w przypadku obiegu podłogówki, nie wiem do końca czy jest to związane z tym, że brakuje mi drugiego iSense na górze czy po prostu tak ma ten sterownik.
Dla drugiego obiegu możesz ustawić grzanie według krzywej grzania albo korygowanie jej według obliczonych przez iSense parametrów (szybkość grzania domu, schładzania itp)

Sterownik ten moim zdaniem to póki co najlepsza rzecz jaką można podłączyć do mcr'a.

CitroCerber
27-11-2012, 10:05
To wszystko możesz uzyskać w sterowniku iSense,

O ile masz również c-mix'a. :)


w przypadku drugiego obiegu nie ma aż tyle możliwości sterownia co w przypadku obiegu podłogówki, nie wiem do końca czy jest to związane z tym, że brakuje mi drugiego iSense na górze czy po prostu tak ma ten sterownik.

Wydaje mi się, że musiałby być drugi sterownik - niekoniecznie isense - może być tańszy qSense na przykład, ważne, żeby opentherm.


Sterownik ten moim zdaniem to póki co najlepsza rzecz jaką można podłączyć do mcr'a.

Zgadzam się. Sam się nad nim zastanawiałem jak rozważałem opcje sterowania, ale wtedy kosztował bardzo dużo i nie był dostępny oficvjalnie w Polsce. Dlatego kupiłem PT55, a potem wymieniłem na PT59.

siekieramotyka
27-11-2012, 10:18
O ile masz również c-mix'a. :)



Wydaje mi się, że musiałby być drugi sterownik - niekoniecznie isense - może być tańszy qSense na przykład, ważne, żeby opentherm.

.

Też o tym myślałem, bo ten qSense można kupić już za 115 zł. Jak się zdecyduje i podłącze to dam znać.

CitroCerber
27-11-2012, 10:26
Też o tym myślałem, bo ten qSense można kupić już za 115 zł. Jak się zdecyduje i podłącze to dam znać.

qSense to taka maksymalnie odchudzona z opcji wersja iSense. Nie ma programów tygodniowych - taka właściwie ulepszona o wyświetlanie dodatkowych parametrów Celcia 15. :)

uk4sh30
29-11-2012, 18:08
To, że sterownik qsense nie ma programu tygodniowego wiem, ale przeczytałem dokumentację obu sterowników i w qsense nie ma ustawień związanych z krzywymi grzewczymi - czy to znaczy, że jeżeli używam sterownika qsense to temperatura zewnętrzna nie jest zupełnie brana pod uwagę? A jeżeli jest to jak to działa? :O??

Instrukcja qsense: www.dedietrich.pl/content/download/7595/142001/file/qSense%2520IO,%2520IT.pdf
Instrukcja isense: www.dedietrich.pl/content/download/7274/135599/file/AD265%2520(iSense)%2520IO-PL.pdf

Znalazłem jeszcze fajny sterownik (nie OpenTherm) w wersji dopuszkowej: http://elektrycznie.pl/towar/termostat-elektroniczny-z-programatorem-i-wyswietlaczem-oraz-z-wewnetrznym-czujnikiem-temperatury-modul-simon-54-premium#0

W czym taki sterownik jest gorszy od sterownika OpenTherm poza tym, że nie pokazuje dodatkowych informacji nt. pracy kotła?

CitroCerber
29-11-2012, 18:27
A jeżeli jest to jak to działa?

Możliwe, że korzysta z krzywych kotła.


W czym taki sterownik jest gorszy od sterownika OpenTherm poza tym, że nie pokazuje dodatkowych informacji nt. pracy kotła?

Tym, że nie jest w stanie regulować stopnia modulowania palnika, nie korzysta z krzywych itd... Funkcjonalność na poziomie zegara mechanicznego z termowyłącznikem. :) Fakt, że w ładniejszym wykonaniu. ;)

uk4sh30
29-11-2012, 20:49
Możliwe, że korzysta z krzywych kotła.



Tym, że nie jest w stanie regulować stopnia modulowania palnika, nie korzysta z krzywych itd... Funkcjonalność na poziomie zegara mechanicznego z termowyłącznikem. :) Fakt, że w ładniejszym wykonaniu. ;)

OK, ale czy sam piec nie korzysta wtedy z krzywych?
Czy to oznacza, że piec pracuje w trybie włączony/wyłączony zawsze na 100% mocy ?

uk4sh30
29-11-2012, 22:57
Znalazłem na forum:


Modulacja palnika a regulator pokojowy to dwie różne sprawy. Modulacją palnika zajmuje się regulator kotła (stałotemperaturowy lub pogodowy), który jest przeważnie wbudowany w kocioł. Utrzymuje on zadaną temperaturę obiegu CO, chyba, że mamy regulator pogodowy wtedy temp. obiegu CO zmienia się w zależności od temp. na zewnątrz zgodnie z krzywą grzewczą. Dodatkowo można zamontować regulator pokojowy, który działa na zasadzie włącz/wyłącz, czyli odcina palnik, jak w pokoju jest zadana temperatura.


TO teraz już nic nie rozumiem.

bartalek
30-11-2012, 07:59
Witam.
MAm kilka pytań związanych z użytkowaniem kotła de dietrich MCR24T.
Posiadam właśnie taki kocioł do niego zasobnik 300l - zestaw solarny.
Ogrzewanie podłogowe w całym domu 9 pętli dodatkowo w łazience kaloryferek i na poddaszu dwa małe - wpięte w instalację. Sterowanie odbywa się za pomocą podłączonego do kotła czujnika pogodowego umieszczonego na kominie od strony północnej i nie ma żadnego innego sterownika(poza tym z zestawu solarnego gdzie można sterować np. pompą obiegową cuw).
W pokojach sterowniki temp. Regulator temperatury ze stykiem rozwiernym ABB 1095 U.
Jeśli chodzi po grzanie cuw to podgrzewa do zadanej w parametrze P2 temp + jakieś 3 stopnie C. Zadana temp. P1 50 st.C pozostałe parametry dotyczące krzywej grzewczej P27 20, P28 20, P29 20. Dodatkowo ustawiona pompa P21 na 1.
Pytanie moje jest następujące: czy taki sposób sterowania (czyli tylko z kotła bez dodatkowego sterownika) jast ok - czy do całości powinno sie coś jeszce dołożyć w celu uzyskania lepszych parametrów pracy, a dokładniej czy może powinmno się dokładać coś co może doprowadzić do ograniczenia zużycia gazu. Kolejne pytanie czy pompka z kotła wystarczy do całej instalacji bo przepływy na rotametrach mam niewielkie 1-2l/min. a pętle od 34m do 105m
Z góry dzięki za pomoc,

CitroCerber
30-11-2012, 09:27
OK, ale czy sam piec nie korzysta wtedy z krzywych?

Tak - z własnych, czyli wszystkie parametry ustawiasz w kotle.


TO teraz już nic nie rozumiem.

Oj tam... :) Jak masz termostat włącz/wyłącz albo inny bez OpenTherm to całością zarządza kocioł. Jeśli jest opentherm to kocioł słucha tego co mu sterownik każe. W OpenTherm to sterownik jest master a kocioł slave.

GrzgrzO
30-11-2012, 16:47
Witam,
Od 4 tygodni jestem posiadaczem pieca MCR3. Stopniowo się dozbrajam w sterowanie, dodatkową moc grzejników (instalacja ma 9 lat i była niedowymiarowana, bo robiona pod dom 240 m.kw., który miał być ogrzewany kominkiem). Piec chodził do wczoraj na starym regulatorze euroster economic 2005/6. Podłączyłem isense radio. Regulator działa. Rzeczywiście pokazuje dosłownie wszystko, równie też szczegółowe nastawy/parametry praca pieca. Dziś podłączyłem czujkę pogodową ZAF250 na 10 metrowym kablu. Okazało się, że isense go nie widzi. w regulatorze w miejscu gdzie się wymusza podłączenie Reg.pog. +pokoj. dalej mamy napisane "Nacisnąć "Połączyć", aby połączyć czujnik zewn. bezprzew. ..."! Czyżbym ze względu na typ regulatora musiał wymienić czujkę na bezprzewodową, mimo możliwości podłączenia jej do pieca?
Grzegorz

uk4sh30
30-11-2012, 23:39
Oj tam... :) Jak masz termostat włącz/wyłącz albo inny bez OpenTherm to całością zarządza kocioł. Jeśli jest opentherm to kocioł słucha tego co mu sterownik każe. W OpenTherm to sterownik jest master a kocioł slave.

Wg. instrukcji iSense ma 2 tryby pracy: pogodowy lub pokojowy. Wydaje mi się, że gdy wybierzemy pogodowy to w efekcie nie jest uwzględniana temperatura pomieszczenia - sterownik służy jedynie jako ładniejszy kontroler do dosyć topornego sterownika na piecu. W trybie pokojowym natomiast działa on jak sterownik wyłącz/włącz. Chyba, że się myle?

Czytałem, że sterowniki innych firm potrafią odpowiednio przesuwać (korygować) krzywą grzewczą (tzn. jej położenie a nie nachylenie) w zależności od temperatury w pomieszczeniu - czy takie coś ma tutaj miejsce?

CitroCerber
01-12-2012, 10:05
Wydaje mi się, że gdy wybierzemy pogodowy to w efekcie nie jest uwzględniana temperatura pomieszczenia - sterownik służy jedynie jako ładniejszy kontroler do dosyć topornego sterownika na piecu.

Bardziej obstawiałbym inne działanie - grzanie według krzywych, ale jeśli zadana temperatura zostanie przektoczona to kocioł zostanie wyłączony.


Czytałem, że sterowniki innych firm potrafią odpowiednio przesuwać (korygować) krzywą grzewczą (tzn. jej położenie a nie nachylenie) w zależności od temperatury w pomieszczeniu - czy takie coś ma tutaj miejsce?

PT55 i PT59 coś takiego potrafią - iSense się tym nie chwali, albo może inaczej nazywa. :)

Szymciuch
02-12-2012, 10:11
Witam!!!

Mam MCR-a II wraz ze sterownikiem Celcia i mam problem z ustawieniem temperatury zasilania. Temperaturę nastawiam na np. 60* a kocioł, choćby nie wiem jaka była zadana temperatura na sterowniku , nie podgrzewa zasilania powyżej 45* z tego powodu dom nagrzewa się dłużej.
Dodam że przy ogrzewaniu CWU temperatura swobodnie wzrasta do 65 i wyżej.
Może ktoś wie jak rozwiązać ten problem?

Dzięki serdeczne

CitroCerber
02-12-2012, 11:38
Może ktoś wie jak rozwiązać ten problem?



Próbowałeś zmian ustawienia krzywej grzania?

Szymciuch
02-12-2012, 12:50
Próbowałeś zmian ustawienia krzywej grzania?

Nie za bardzo wiem co to jest krzywa grzania :( Kojarzy mi się z pogodowka a ja pogodowki nie mam.

CitroCerber
02-12-2012, 20:32
Nie za bardzo wiem co to jest krzywa grzania :( Kojarzy mi się z pogodowka a ja pogodowki nie mam.

Masz, tylko co najwyżej jej nie używasz. :) Czujnik temperatury zewnętrznej masz podłączony do kotła?

mtsw466
02-12-2012, 23:07
Witam, mam pytanie do posiadaczy Celci. przy ustawieniu wariantu regulacji pogodowej na jakim symbolu ustawiacie kółko regulatora? i jeszcze pytanie o znaczenie komunikatów z Celci które pojawiają się w trakcie nastaw temperatur krzywek grzewczej. Pierwsze komunikat to POMPA WYL DZ i tu temp ustawiona na 1 st i drugi komunikat POMPA ZAL NOC i tu temp ustawiona na -6 st.

mtsw466
02-12-2012, 23:34
I jeszcze jedno od czego powinno zależeć ustawienie parametru P21 na wartość 0 lub 1. Czy dobieramy ją eksperymentalnie?

CitroCerber
03-12-2012, 06:41
I jeszcze jedno od czego powinno zależeć ustawienie parametru P21 na wartość 0 lub 1. Czy dobieramy ją eksperymentalnie?

Od wymaganego przepływu - różnica to jakieś 200l/h między ustawieniami.

Szymciuch
03-12-2012, 14:41
Masz, tylko co najwyżej jej nie używasz. :) Czujnik temperatury zewnętrznej masz podłączony do kotła?

Tak czujnik temp. zew. jest podłączony. i co teraz??

CitroCerber
03-12-2012, 20:26
Tak czujnik temp. zew. jest podłączony. i co teraz??

Przełącz Celcię w tryb pogodowy (o ile już w nim nie jest) i ustaw krzywą. :)

CitroCerber
03-12-2012, 20:34
jeszcze pytanie o znaczenie komunikatów z Celci które pojawiają się w trakcie nastaw temperatur krzywek grzewczej. Pierwsze komunikat to POMPA WYL DZ i tu temp ustawiona na 1 st i drugi komunikat POMPA ZAL NOC i tu temp ustawiona na -6 st.


Patrz:
Punkt 5.11. strona 21 polskiej instrukcji do celcii. :)


I z innego dokumentu:

"[...]8.2 Deactivate pump at daytime
This function only works when Celcia 20 works as a weather compensator. The intention is to decrease the run hours of the pump. It works as follows: If the outside temperature is higher than the pre-set room temperature
(TEMP-1 to TEMP-5) + this value, Celcia 20 deactivates the boiler pump.

Example: setting 1°C, room temperature setpoint 20°C.
The boiler is switched off at 20+1+0.5 = 21.5°C and on at 20+1-0.5 = 20.5°C. Factory setting 1°C.
To change the value:
ƒ Set the rotary knob on MENU
ƒ Go to the SETTINGS option and press OK
ƒ Go to the CONTROLLER option and press OK
ƒ Go to CONTROL and press OK
ƒ Select WEATH COMPENS and press OK
ƒ Go with the OK-button to PUMP OFF DAY
ƒ Set the required value and select OK
ƒ Return the rotary knob to the desired programme and close the lid.

8.3 Deactivate pump at night
This function only works when Celcia 20 works as a
weather compensator. The goal is to decrease the run hours of the pump. It works as follows: If the outside temperature is higher than the pre-set room temperature
(ECO-TEMP) + this value, Celcia 20 deactivates the boiler pump.

Example: setting -5°C, room temperature setpoint 15°C.
The boiler is switched off at 15-5+0.5 = 10.5°C and on at 15-5-0.5 = 9.5°C. Factory setting -5°C.
To change the value:
ƒ Set the rotary knob on MENU
ƒ Go to the SETTINGS option and press OK
ƒ Go to the CONTROLLER option and press OK
ƒ Go to CONTROL and press OK
ƒ Select WEATH COMPENS and press OK
ƒ Go with the OK-button to PUMP OFF NGHT
ƒ Set the required value and select OK
ƒ Return the rotary knob to the desired programme and close the lid.[...]"

;)

pitpower
04-12-2012, 11:42
Witam,

CitroCerber mam pytanko,

podłączyłem czujnik zewnętrzny NTC 12Kohm i ustawienia mam takie na kotle

P1=55
P27=27
P28=20
P29=20

czyli, przy +20*C zasilanie = 27*C
przy -20*C zasilanie = 55*C



Gdy kocioł jest w "5" zasilanie i powrót jest 37*C, powrót schodzi do 34*C,przechodzi do pracy w "3" odczytuje z krzywej,że przy -5 powinno być zasilanie około 42*C, a jest 53*C ,pracuje na Nf=1400=5,8Kw. T powrotu podnosi się do 37*C, przechodzi w "5", i od początku cały proces.Pracuje około 10minut i tyle samo oczekuje w "5"

Dla czego T zasilania jest większe jak zakłada krzywa?.P1=55*C ale przy -20*C, a nie przy -5:)

I drugie pytanie, dla czego mimo -5 na zewnątrz, cały czas pracuje na 6Kw? gazu zużywa tyle samo jak było + na zewnątrz, jak i teraz gdy jest - na zewnątrz.
Czy to przez to ,że mury mam wygrzane? hm....
pozdrawiam

PIT

i30
04-12-2012, 23:44
Witam, jestem na etapie kupna regulatora pokojowego z obsługa OpenTherm. Czytając Wasze posty na forum sklaniam sie do zakupu regulatora:

PT59 lub iSense.

Posiadam piec MCR II 24 T z zasobnikiem 100 litrowym i czujnik pogodowy De Dietrich.

Obecnie korzystam z Eurostera 2000 który został z poprzedniego pieca termet gco.

Instalacja całkiem nowa (plus ogrzewanie podłogowe na razie tylko w kuchni 15 m2).


Proszę o poradę i odnosniki do testów regulatora iSense i PT59, który lepiej wybrać.

Zależy mi na porządnej obsłudze cwu z mozliwoscia ustalenia godzin włączenia grzania cwu i tempertury cwu lub niskich ustawien cwu to samo dla co.

Który regulator będzie miał mozliwosc połączenia przyszłościowo z centralą SATEL do regulacji alarmu i kotła przez gsm lub internet.
czy trzeba będzie kupowac regulator od razu z modułem gsm czy jest jakies inne wyjscie

Dziekuję za ew. sugestie i porady

Pozdrawiam
Paweł

CitroCerber
05-12-2012, 16:28
odczytuje z krzywej,że przy -5 powinno być zasilanie około 42*C

Około 44-45 ;)
152545



Dla czego T zasilania jest większe jak zakłada krzywa?.P1=55*C ale przy -20*C, a nie przy -5:)

Może automatyka się zbytnio rozpędziła? :)


I drugie pytanie, dla czego mimo -5 na zewnątrz, cały czas pracuje na 6Kw? gazu zużywa tyle samo jak było + na zewnątrz, jak i teraz gdy jest - na zewnątrz.
Czy to przez to ,że mury mam wygrzane? hm....


Raczej tak - widocznie 6kW wystarczy, żeby powstrzymać wychładzanie.

CitroCerber
05-12-2012, 16:37
Proszę o poradę i odnosniki do testów regulatora iSense i PT59, który lepiej wybrać.

PT59 - link w moim podpisie
iSense - nie widziałem testu


Zależy mi na porządnej obsłudze cwu z mozliwoscia ustalenia godzin włączenia grzania cwu i tempertury cwu lub niskich ustawien cwu to samo dla co.

Oba to potrafią.


Który regulator będzie miał mozliwosc połączenia przyszłościowo z centralą SATEL do regulacji alarmu i kotła przez gsm lub internet.
czy trzeba będzie kupowac regulator od razu z modułem gsm czy jest jakies inne wyjscie


PT59X ma możliwość współpracy z dedykowanym modułem GSM (GST-1 (http://www.elektrobock.cz/pl/modu---gsm/product.html?id=111), chociaż zapewne można zmusić go do korzystania z jakiegokolwiek innego), iSense nie.

pitpower
05-12-2012, 18:44
Witam,

jak by ktoś chciał się pobawić mam modemy GSM TC 35i, nie tylko do zastosowań w ciepłownictwie.Używane, sprawne.

linki itd..

instrukcja i opis

http://www.mobilesolutions.ch/fileadmin/user_upload/pdf/wm/siemens/MC35i_Terminal_User_guide.pdf

komendy AT dla GSM

http://pawel-zajac.prv.pl/download/at_gsm.pdf

pozdro

PIT

P.S

dzięki CitroCerber za odpowiedz

karbon001
08-12-2012, 08:59
Posiadam piec MCR/II 24 który poza ciepłą wodą steruje temperaturą podłogówką oraz grzejników.
Aktualnie jako regulator jest bezprzewodowy Auraton 2005XT (założony został jako tymczasowy).
Zastanawiam się na jaki inny regulator użyć aby lepiej sterować piecem?
W aktualnym mam po prostu program 1, ustawione temperatury dzień i noc. Nic więcej w sumie nie potrzebuję.
Nie mam czujnika pogodowego i niestety nie mam podprowadzonych przewodów aby użyć zwykłego.
Przeglądałem wątek ale w sumie to sam nie wiem czy warto mieć taki sterownik który steruje piecem czy wystarczy zwykły a piec sam robi resztę?

Z góry dzięki za odpowiedź.

lewar1309
09-12-2012, 08:33
Koledzy pomóżcie.
Mam problem. Od dwóch dni nie dogrzewa mi grzejników. Przy tych mrozach dzieją się dziwne rzeczy. Temp zasilana 55stopni a powrotu dochodzi do 33. Filtr wyczyszczony. pompa pracuje tzn kręci się. Jeśli zamknę wszystko i zostawie najbliższy grzejnik włączony jest to samo.

CitroCerber
09-12-2012, 11:39
Koledzy pomóżcie.
Mam problem. Od dwóch dni nie dogrzewa mi grzejników. Przy tych mrozach dzieją się dziwne rzeczy. Temp zasilana 55stopni a powrotu dochodzi do 33. Filtr wyczyszczony. pompa pracuje tzn kręci się. Jeśli zamknę wszystko i zostawie najbliższy grzejnik włączony jest to samo.

Przełącz pompę na wyższy bieg i zobacz czy to coś zmieni. Patrząc na spadek temperatury, to mocno oddaje ciepło, ale może gdzieś po drodze się wychładza?

mjankowski79
09-12-2012, 16:24
A w moim MCR własnie zaczęły się dziać dziwne rzeczy z C.W.U. a Mianowicie zacznę od początku
Wczoraj wyskoczył mi błąd E9 po zmianie kaloryfera ciśnienie w układzie spadło poniżej 1 atmosfery i stąd ten błąd (tak mniemam) uzupełniłem wodę w układzie. Piec ruszył, zaczął grzać C.W.U do 65*C i tak przez prawie godzinę, sprawdziłem czy nie ma włączonej ochrony przed jakąś tam bakterią czy glonem i była włączona więc ją wyłączyłem i było wszystko ok do dzisiejszego poranka. Piec wodę C.W.U. grzeje tylko do 28 *C mimo, że ustawiona temperatura na piecu u ISense jest ustawiona na 45*C. gdy piec przełączyłem na tryb tylko grzania C.W,U, to zaczął ją grzać ale bardzo powoli przy minimalnej mocy palnika (1400 obrotów wentylatora), gdy przełączyłem z powrotem na tryb C.O/C.W.U. tylko grzeje wodę w C.O.?
Czy ktoś miał z was taki problem? Piec jest na gwarancji więc chyba bez odwiedzin serwisanta się nie obędzie.
P.S. po jakim czasie od zamontowania pieca powinno się dokonać pierwszego przeglądu gwarancyjnego?

CitroCerber
09-12-2012, 16:43
P.S. po jakim czasie od zamontowania pieca powinno się dokonać pierwszego przeglądu gwarancyjnego?


Zgodnie z tym co jest napisane w gwarancji - do 12 miesięcy od uruchomienia przez serwisanta.

mtsw466
09-12-2012, 22:41
Nie w temacie ale warto poczytać:)
http://davidicke.pl/forum/nowoczesne-technologie-free-energia-przegl-d-encyklopedy-t1819.html

mjankowski79
10-12-2012, 14:24
A w moim MCR własnie zaczęły się dziać dziwne rzeczy z C.W.U. a Mianowicie zacznę od początku
Wczoraj wyskoczył mi błąd E9 po zmianie kaloryfera ciśnienie w układzie spadło poniżej 1 atmosfery i stąd ten błąd (tak mniemam) uzupełniłem wodę w układzie. Piec ruszył, zaczął grzać C.W.U do 65*C i tak przez prawie godzinę, sprawdziłem czy nie ma włączonej ochrony przed jakąś tam bakterią czy glonem i była włączona więc ją wyłączyłem i było wszystko ok do dzisiejszego poranka. Piec wodę C.W.U. grzeje tylko do 28 *C mimo, że ustawiona temperatura na piecu u ISense jest ustawiona na 45*C. gdy piec przełączyłem na tryb tylko grzania C.W,U, to zaczął ją grzać ale bardzo powoli przy minimalnej mocy palnika (1400 obrotów wentylatora), gdy przełączyłem z powrotem na tryb C.O/C.W.U. tylko grzeje wodę w C.O.?
Czy ktoś miał z was taki problem? Piec jest na gwarancji więc chyba bez odwiedzin serwisanta się nie obędzie.
P.S. po jakim czasie od zamontowania pieca powinno się dokonać pierwszego przeglądu gwarancyjnego?

No i wszystko wyjaśniło się. Serwisant pokierował mnie przez telefon co i jak sprawdzić i wyszło, że podczas skoku napięcia (a wczoraj wywaliło mi korki) przestawił się parametr dUY (ten za parametrem P31)gdzie Y to cyfra z tabliczki na kotle zamiast 8 była 1 po zmianie kocioł zaczął działać prawidłowo:)
Może komuś się przydarzy podobna usterka to może pomoże:)

mtsw466
10-12-2012, 20:38
No i wszystko wyjaśniło się. Serwisant pokierował mnie przez telefon co i jak sprawdzić i wyszło, że podczas skoku napięcia (a wczoraj wywaliło mi korki) przestawił się parametr dUY (ten za parametrem P31)gdzie Y to cyfra z tabliczki na kotle zamiast 8 była 1 po zmianie kocioł zaczął działać prawidłowo:)
Może komuś się przydarzy podobna usterka to może pomoże:)
Pozazdrościć serwisanta:)

CitroCerber
11-12-2012, 06:22
Serwisant pokierował mnie przez telefon co i jak sprawdzić i wyszło, że podczas skoku napięcia (a wczoraj wywaliło mi korki) przestawił się parametr dUY (ten za parametrem P31)gdzie Y to cyfra z tabliczki na kotle zamiast 8 była 1 po zmianie kocioł zaczął działać prawidłowo:)

Tylko, że paramatry dFX i dUY służą do wykonania resetu kotła i ich ustawienie nie ma wpływu na kocioł. ;) Ech ci serwisanci... :D

mjankowski79
11-12-2012, 20:59
Tylko, że paramatry dFX i dUY służą do wykonania resetu kotła i ich ustawienie nie ma wpływu na kocioł. ;) Ech ci serwisanci... :Dmoże i nie ma ale kocioł zaczął normalnie pracować:)

bazgrus
11-12-2012, 23:42
Czy ten kociołek gdy zaczyna grzać to moduluje od minimalnej, średniej czy maksymalnej mocy?
No i dodatkowo czy możliwe jest aby sterować go zarówno pogodówką jak i termometrem wewnętrznym

Jak jest z cenami części zamiennych?

mjankowski79
12-12-2012, 08:06
No i dodatkowo czy możliwe jest aby sterować go zarówno pogodówką jak i termometrem wewnętrznym
Ja ma czujnik pokojowy iSense i można wybrać kilka rodzai sterowania i jest tam sposób sterowania pogodówka+termostat wewnętrzny:)

bartalek
12-12-2012, 10:12
Witam.
Mam pytanie co do ustawień kocioł MCR II 24T a iSENSE AD 289
zasobnik 300l , czujnik pogodpwy wszędzie podłogówka.
Ustawienia c.o. wg strategii grzania Cz.ze.+Cz.pok.: Funkcja kompensacji pogodowej z wpływem na temperaturę w pomieszczeniu jakoś wszystko działa pytanie dotyczy c.u.w.
Ustawiłem program godzinowy i wyznaczyłem temp. w danych dniach i porach dnia ale jakoś to w ogóle nie chce działać - to znaczy nie działa sterowanie z regulatora- kocioł załącza sie na grzanie cuw zgodnie z zadanym na kotle parametrze P2 52 i P26 10.
Dodatkowo zauważyłm że P4 się zmieniło na 2 czyli sterowanie przez regulator co chyba jest ok.
Czy czasem nie trzeba jeszcze jakiś ustawień kotła pozmieniac żeby regulator zadecydował o włączeniu grzania cuw zgodnie z wyznaczonym programem godzinowym?.
aha i czy ktoś może powiedzieć jak rozumiec tą opcję wpływ temp.pomieszczenia - to zmienia naczylenie krzywej grzewczej ? jak ustawic aby było optymalnie:;)
I może ktoś ma już jakieś doświadczenia i przemyślenia dotyczące ustawień iSENSE AD 289 z tym kotłem i ogrzewaniem podłogowym - dobre rady mile widziane ;)

mjankowski79
12-12-2012, 17:02
Co trzeba zrobić aby iSense w połączeniu z MCR pokazywał ciśnienie w instalacji C.O.? Czy jest w ogóle możliwe aby ten termostat pokazywał ciśnienie w układzie?

mtsw466
12-12-2012, 21:20
CitroCerber a tak pomijając wszelkie parametry twojego domu, napisz ile na dobę gazu łyka Twój MCR? Bo chyba jest optymalnie ustawiony?

CitroCerber
13-12-2012, 14:24
Czy ten kociołek gdy zaczyna grzać to moduluje od minimalnej, średniej czy maksymalnej mocy?

O ile dobrze pamiętam, to zapłon jest na średniej mocy.


No i dodatkowo czy możliwe jest aby sterować go zarówno pogodówką jak i termometrem wewnętrznym

Tak - obie możliwości są jak najbardziej dopuszczalne. :)


Jak jest z cenami części zamiennych?

Nie wiem - nie wymagał jeszcze naprawy. :D

CitroCerber
13-12-2012, 20:16
Co trzeba zrobić aby iSense w połączeniu z MCR pokazywał ciśnienie w instalacji C.O.? Czy jest w ogóle możliwe aby ten termostat pokazywał ciśnienie w układzie?

Nie będzie pokazywał bo nie ma czujnika ciśnienia.

Remeha Calenta to potrafi. ;)

CitroCerber
13-12-2012, 20:18
CitroCerber a tak pomijając wszelkie parametry twojego domu, napisz ile na dobę gazu łyka Twój MCR? Bo chyba jest optymalnie ustawiony?


Nie wiem ile łyka, bo nie mam jeszcze podłączonego czujnika do licznika gazu. Co do optymalności, to jeszcze nad tym muszę popracować, bo przestrzeliwuje o 0.2 stopnia jak jest powyżej -5 na zewnątrz. :)

mtsw466
13-12-2012, 20:47
Nie wiem ile łyka, bo nie mam jeszcze podłączonego czujnika do licznika gazu. Co do optymalności, to jeszcze nad tym muszę popracować, bo przestrzeliwuje o 0.2 stopnia jak jest powyżej -5 na zewnątrz. :)

E, nie wierze że nie śledzisz spalania:) przecież od jakiegoś czasu kociołek już u Ciebie pracuje:)

nowydom
14-12-2012, 07:00
Witam forowiczów, zanim zadam kilka pytań opiszę sytuację. Dom parterowy 114m2, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, na całości ogrzewanie podłogowe, 7 pętli, na 5 pętlach termostaty pokojowe sterujące siłownikami zamykającymi pętlę po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu, 2 pętle bez siłowników, stale otwarte w salonie jako pomieszczeniu reprezentatywnym. Jest tam termostat pokojowy podłączony do pieca, zaciski 7 i 8 w X9, wyłączający grzanie CO po osiągnięciu zadanej w salonie temperatury. Piec DD MCR 24 II T, do pieca podłączony czujnik temp zew. Do tego zasobnik CWU 120 l. Piec ustawiony P1=50 P27=20 P28=20 P29=-20.
Pierwszego dnia rano zagrzałem CWU do 45 st i ustawiłem P3=2, czyli CO włączone, CWU wyłączone. Temperatura w salonie ustawiona na 21,5 stopnia, po jej osiągnięciu piec wyłącza się, na wyświetlaczu 0. Po kilku godzinach włącza się i spokojnie pracuje w tym trybie, wieczorem palę w kominku a więc ponownie na piecu 0. Wieczorem zmieniam P3=1, zagrzewam CWU do 45 st i przestawiam P3=2. W dzień -5 w nocy -12, zużycie gazu 6 m3/dobę, temperatury w sypialniach 20 st, łazienka i salon 22 st. Termostat w salonie podłączony do pieca jest na zewnętrznej ścianie i gdy na nim jest 21,5 st, to temp rzeczywista jest trochę wyższa.
Drugiego dnia rano ustawiam P3=1 i tak zostawiam na cała dobę. CWU podgrzewa się na bieżąco, po jakimś czasie w ciągu dnia termostat w salonie wyłącza w piecu grzanie CO. Zauważam, że mimo tego podłogi nie stygną, rozdzielacz i otwarte pętle wyraźnie się nagrzewają. W domu utrzymują się zadane na termostatach pokojowych temperatury. Piec pracuje w trybie 4 i przełącza się na 8, nawet gdy w zasobniku temperatura wody osiąga zadaną wartość, piec nie wyłącza się w stan 0.W dzień -5 w nocy -12, zużycie gazu 6,5 m3/dobę.
Czyli gdy P3=2 i następuje rozwarcie styków w termostacie w salonie po osiągnięciu zadanej temperatury piec przechodzi w tryb 0 i odpoczywa. Natomiast gdy P3=1 pomimo rozwarcia styków w termostacie w salonie piec przy okazji podgrzewania wody w zasobniku grzeje CO.
Jak powinienem ustawić P4, w instrukcji papierowej instalatora na str 46 napisano P4=0- praca dzienna, P4=1-program podgrzewania cwu aktywny, tryb cwu jest wyłączony, P4=2-sterowanie przez regulator. A w instrukcji w PDF, - ON- czyli P4=0-aktywacja trybu nocnego (obniżonego), OFF – czyli P4=1- aktywacja trybu dziennego, AUTO-czyli P4=2- ustawienie zależne od regulacji. Ja mam ustawione P4=2.
Czy obiegi CO i CWU nie powinny być niezależne?
Czy może jakiś zawór w piecu się zawiesza?
Proszę szanownych kolegów o pomoc.

CitroCerber
14-12-2012, 09:03
ustawiłem P3=2, czyli CO włączone, CWU wyłączone.
[...]
Wieczorem zmieniam P3=1,


Długo dasz radę tak pociągnąć? :) Poczytaj ten wątek (kilka stron wcześniej) i zastanów się nad zegarem sterującym.



Piec pracuje w trybie 4 i przełącza się na 8, nawet gdy w zasobniku temperatura wody osiąga zadaną wartość, piec nie wyłącza się w stan 0.

Jeśli masz tylko termostat pokojowy i ustawione P3 = 2 i P4 =2, to będzie dość długo chodził w trybie 8 pilnując CWU jak każdy kocioł z priorytetem ciepłej wody. Bierz pod uwagę, że jest jeszcze tzw. przewyższenie czyli kocioł grzeje do temperatury P2 + P31 (które domyślnie jest ustawione na 15 stopni).



Czyli gdy P3=2 i następuje rozwarcie styków w termostacie w salonie po osiągnięciu zadanej temperatury piec przechodzi w tryb 0 i odpoczywa. Natomiast gdy P3=1 pomimo rozwarcia styków w termostacie w salonie piec przy okazji podgrzewania wody w zasobniku grzeje CO.
Jak powinienem ustawić P4, w instrukcji papierowej instalatora na str 46 napisano P4=0- praca dzienna, P4=1-program podgrzewania cwu aktywny, tryb cwu jest wyłączony, P4=2-sterowanie przez regulator. A w instrukcji w PDF, - ON- czyli P4=0-aktywacja trybu nocnego (obniżonego), OFF – czyli P4=1- aktywacja trybu dziennego, AUTO-czyli P4=2- ustawienie zależne od regulacji. Ja mam ustawione P4=2.

Nie wiem o jakim PDF mówisz, bo ja w swoim mam:
0 = Tryb dzienny
1 = Program podgrzewania c.w.u. WYŁ
2 = Podgrzewanie realizowane przez regulator

;)


Czy obiegi CO i CWU nie powinny być niezależne?

Tak, powinny.


Czy może jakiś zawór w piecu się zawiesza?

Sprawdź zawór trójdrogowy - powinien być słyszalny w momencie jak przełącza się CO/CWU (CWU/CO).

nowydom
14-12-2012, 13:02
Długo dasz radę tak pociągnąć? :) Poczytaj ten wątek (kilka stron wcześniej) i zastanów się nad zegarem sterującym.
Chętnie kupię taki zegar, nie musi być montowany w piecu a najlepiej gdybym przy jego pomocy regulował CWU oraz załączanie pompy cyrkulacyjnej, oczywiście w oddzielnych harmonogramach.



Jeśli masz tylko termostat pokojowy i ustawione P3 = 2 i P4 =2, to będzie dość długo chodził w trybie 8 pilnując CWU jak każdy kocioł z priorytetem ciepłej wody. Bierz pod uwagę, że jest jeszcze tzw. przewyższenie czyli kocioł grzeje do temperatury P2 + P31 (które domyślnie jest ustawione na 15 stopni).
P31 mam ustawione na 5, problem w tym, że nie przechodzi w tryb 0 tylko stale pracuje w trybie 4 lub 8 pilnując temperatury CWU 45 stopni i nie dopuszcza do jej obniżenia. Wydaje mi się, że powinien przejść do trybu 0 i poczekać na obniżenie się temperatury CWU o zadany próg, chyba 5 stopni, lub sygnał z termostatu o zapotrzebowanie na ciepło co




Nie wiem o jakim PDF mówisz, bo ja w swoim mam:
0 = Tryb dzienny
1 = Program podgrzewania c.w.u. WYŁ
2 = Podgrzewanie realizowane przez regulator

;)
tak czy inaczej pytanie pozostaje aktualne, jak ustawić P4? Tak łopatologicznie proszę.





Sprawdź zawór trójdrogowy - powinien być słyszalny w momencie jak przełącza się CO/CWU (CWU/CO).
Będę nasłuchiwał.

Bardzo dziękuję za odpowiedź

CitroCerber
14-12-2012, 13:24
Chętnie kupię taki zegar, nie musi być montowany w piecu a najlepiej gdybym przy jego pomocy regulował CWU oraz załączanie pompy cyrkulacyjnej, oczywiście w oddzielnych harmonogramach.

Ten, który ja oferuję steruje tylko jednym obwodem (jednokanałowy) i jest przystosowany do montażu wewnątrz kotła w odpowiednim miejscu. Dwukanałowe też są dostępne, ale wychodzą drożej niż dwa jednokanałowe. ;)


P31 mam ustawione na 5, problem w tym, że nie przechodzi w tryb 0 tylko stale pracuje w trybie 4 lub 8 pilnując temperatury CWU 45 stopni i nie dopuszcza do jej obniżenia. Wydaje mi się, że powinien przejść do trybu 0 i poczekać na obniżenie się temperatury CWU o zadany próg, chyba 5 stopni, lub sygnał z termostatu o zapotrzebowanie na ciepło co

P26 decyduje o tym jaki spadek powoduje ponowne włączenie - domyślnie 5 stopni. Zmień P26 na np 10 i zobacz czy coś się zmieniło.

Dawno nie używałem kotła bez regulatora ale kojarzę, że chyba miałem tak samo - przez większość dnia kręcił "na statusie" 8. Pierwszy regulator też sobie nie radził - stąd pojawił się zgear, którego też już obecnie nie używam, bo PT59X działa tak jak powinien. :)


tak czy inaczej pytanie pozostaje aktualne, jak ustawić P4? Tak łopatologicznie proszę.

Ponieważ nie masz regulatora zgodnego z opentherm, to ustawianie opcji "2" da taki sam efekt jak "0".

thebes
15-12-2012, 09:27
Witam,
prblem to letnie grzejniki, nie wiem co jest zle. Prosze o pomoc.

dane: piec De Dietrich MCR/II 24T; Celcia 20; mieszkanie 250m2
ustawienia w piecu P1 =80st P2 =40st P3 =1 P4 =2 Celcia TEMP4 = 30st TEMP5 = 23st (program P1)
czemu grzejniki nie sa gorace?

CitroCerber
15-12-2012, 11:48
Celcia TEMP4 = 30st TEMP5 = 23st (program P1)
czemu grzejniki nie sa gorace?

Nie napisałeś jakie w programie P1 masz wybrane temperatury (ECO-TEMP, TEMP-1, etc.) i jak ustawione przedziały czasowe.

szymko
19-12-2012, 10:28
Witam, chciałbym założyć sobie jakiś regulator do pieca który sterowałby mi praca trybu C.W.U (włączał i wyłączał o określonych godzinach).
Aktualnie moja instalacja wygląda następująco:

Kocioł MCR II 24T ładuje zasobnik C.W.U oraz bufor 500l do ogrzewania
Do zasobnika przez druga wężownicę będą na wiosnę wpięte solary.
Do bufora na drugiej wężownicy wpięty jest kominek z PW
Z bufora ciepła woda wychodzi na kilka grzejników do sypialni i pokojów na gorze i do garażu
Z bufora przez mieszacz woda idzie do rozdzielaczy podłogówki na cały parter oraz przedpokój i łazienki na gorze.
W rozdzielaczach są założone siłowniki sterowane Eurosterami oraz zaworami RTL.
Kotłem steruje czujnik pogodowy na podstawie krzywej grzewczej.

Poradźcie co dołożyć aby móc zaprogramować sobie czasy załączenia C.W.U

pozdrawiam
Szymek

CitroCerber
19-12-2012, 10:54
Poradźcie co dołożyć aby móc zaprogramować sobie czasy załączenia C.W.U

Radzę poczytać ten wątek kilka stron wcześniej a potem zgłosić się do mnie. ;)

Konkretnie to poczytaj: [Ten post (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126479-Regulacja-pieca-De-Dietrich-MCR-24&p=5364357&viewfull=1#post5364357)] i [ten post (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?126479-Regulacja-pieca-De-Dietrich-MCR-24&p=5569104&viewfull=1#post5569104)] :D

Jeszcze porównawczo fotka z [mojego dziennika (http://forum.muratordom.pl/entry.php?68411-GLX5-z-pe%C5%82n%C4%85-piwnic%C4%85-czyli-jak-Cerber-z-rodzin%C4%85-dom-budowali)]

szymko
19-12-2012, 12:50
Radzę poczytać ten wątek kilka stron wcześniej a potem zgłosić się do mnie. ;)


Dziękuję, właśnie o coś takiego mi chodziło. Czytałem już o tym tylko mi umknęło :)

CitroCerber
19-12-2012, 13:01
Dziękuję, właśnie o coś takiego mi chodziło. Czytałem już o tym tylko mi umknęło :)


Proszę bardzo. Jak się zdecydujesz to daj znać na PM/priva. ;)

mtsw466
23-12-2012, 08:17
Witam mam pytanie teoretyczne. Czy po okresie w którym dom zakumulował ciepło i temperatura w domu przy P1 ustawionym na temp 40 st dochodzi do 21 st, stopniowe obniżanie P1 może doprowadzić do zmniejszenia temperatury wewnątrz z automatycznym zwiększeniem zapotrzebowania na gaz? Chcemy obniżyć temp do 20 st w domu.

CitroCerber
23-12-2012, 23:07
Witam mam pytanie teoretyczne. Czy po okresie w którym dom zakumulował ciepło i temperatura w domu przy P1 ustawionym na temp 40 st dochodzi do 21 st, stopniowe obniżanie P1 może doprowadzić do zmniejszenia temperatury wewnątrz z automatycznym zwiększeniem zapotrzebowania na gaz? Chcemy obniżyć temp do 20 st w domu.

To ja odpowiem też teoretycznie: temperatura się obniży ale zużycie gazu również. :)

CitroCerber
27-12-2012, 08:50
Witam poświątecznie. :)

Informacja dla osób, które zamawiały u mnie ostatnio zegary sterujące CWU: Najpóźniej na początku przyszłego tygodnia tygodniu dotrą do Was. :)

Małgosiaa
27-12-2012, 14:12
Witam forumowiczów. Proszę o poradę. Mam piec De Dietrich MCR 24 i regulator pokojowy ad 137. na czym polega mój problem? Piec bardzo często się załącza i wyłącza. gdy na sterowniku osiągnie temperaturę 20,5 stopnia to się wyłącza, mija kilka minut i znowu się załącza. i tak przez cały czas. Piec bardzo często tak pracuje, szczególnie jak jest -10 stopni i zimniej. Czy można na tym sterowniku ad 137 ustawić tak, żeby się wyłączał się jak osiągnie 20,5 stopnia, a załączał jak temperatura spadnie do 19,5 stopnia? Czytałam, że np. w regulatorze auraton 2005 można tak ustawić. bardzo proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam.

CitroCerber
27-12-2012, 14:28
Czy można na tym sterowniku ad 137 ustawić tak, żeby się wyłączał się jak osiągnie 20,5 stopnia, a załączał jak temperatura spadnie do 19,5 stopnia?

AD137 nie ma niestety opcji zmiany histerezy - przynajmniej polska instrukcja o tym nie wspomina.

Małgosiaa
27-12-2012, 15:58
Dziękuję za zainteresowanie. A czy może Pan sprawdzić w innej instrukcji? Dzwoniłam do Dietricha ale nikt nie odpowiada. Jak się nie da zmienić to będę musieć kupić pewnie tego Auratona 2005. Pozdrawiam.

CitroCerber
27-12-2012, 19:05
Dziękuję za zainteresowanie. A czy może Pan sprawdzić w innej instrukcji?

Niestety nie mam zbędnych 12 dolców, żeby wydać na zakup instrukcji po angielsku, francusku lub niemiecku. :)

W zasobach mam tylko polską.

Małgosiaa
27-12-2012, 20:03
Szkoda, ale i tak dziękuję. Pozdrawiam.

mtsw466
29-12-2012, 21:14
Hej, CitroCerber jaka cena za zegar?

CitroCerber
29-12-2012, 23:14
Hej, CitroCerber jaka cena za zegar?

85zł z wliczoną wysyłką rejestrowaną. :) W zestawie: Zegar, instrukcja montażu i programowania, wkręty i tulejki mocujące.

Kolejna partia zegarów będzie trochę inna - czarna obudowa i białe przyciski - jak będę miał chwilę to wrzucę fotki. Za to nowsza wersja ma więcej miejsc w pamięci - poprzednia miała 20, ta ma 42 i dodatkowo funkcję "urlop" - program, który jest nadrzędny i można go aktywować na określoną liczbę dni.

Jakby ktoś nie mógł patrzeć na czerń, to mogę obudowę pomalować na kolor jasnoszary. ;)

jaceks1974
04-01-2013, 11:48
Witam wszystkich grzejących sie przy cieple z MCR24 i życzę najlepszego w Nowym Roku.

Jak prawie każdego na tym forum przygnał mnie w to miejsce pewien problem.
Ogrzewam dom MCR24 T+ czujnik temp. zew. + Celcia 20.Problem polega na tym że w momencie gdy Celcia jest podłączona piec nie potrafi się uruchomić. Piec włącza się na kilka sekund (idzie wentylator,gaz, pompa) następnie wyłancza się i tak bez końca. Na wyswietlaczu kotła wyswietla się na przemian 1, 6. Gdy na Celci drastyczne (recznie) zmienię zadaną temperaturę piec wystartuje normalnie i wyłączy się po osiągnieciu odpowiedniej temp.po czym wszystko wraca do punktu wyjścia. Zauważyłem że w momencie gdy piec głupieje (włącza się i wyłącza) na wyświetlaczu Celci miga naprzemian ikonka z kaloryferem i płomieniem , nie podaje temp. zew (piec za każdym razem poprawnie wskazuje temp. na zewnatrz) , a temp. pokoju pokazuje 80*C. Wymieniłem Celcie na nową i dalej to samo.
Po zdjęciu Celci i zwarcu przewodów piec normalnie działa.
Co może być powodem takiego działania?

CitroCerber
04-01-2013, 12:41
Co może być powodem takiego działania?

Może coś z przewodami? Weź krótki odcinek przewodu i podłącz celcię tymczasowo bliżej kotła. Zobacz jak wtedy się zachowuje.

jaceks1974
08-01-2013, 08:08
Może coś z przewodami? Weź krótki odcinek przewodu i podłącz celcię tymczasowo bliżej kotła. Zobacz jak wtedy się zachowuje.

Podłączyłem celcie zaraz przy piecu i niestety jest bez zmian. Zauwazyłem że zaczyna głupieć dopiero po pewnym czasie od podłączenia (około godziny) .
Obawiam się ze może być coś z płyta główną w piecu.

CitroCerber
08-01-2013, 08:15
Obawiam się ze może być coś z płyta główną w piecu.

Spróbuj zresetować kocioł.

jaceks1974
08-01-2013, 12:21
Spróbuj zresetować kocioł.

Zresetowałem zaraz jak tylko pojawiły się problemy. Bez efektu.
Zastanawia mnie 6 na wyświetlaczu pieca , która wyświetla się gdy piec nie umie wystartować.
Co ona oznacza?

CitroCerber
08-01-2013, 12:36
Zresetowałem zaraz jak tylko pojawiły się problemy.

Razem z resetem ustawień?


Zastanawia mnie 6 na wyświetlaczu pieca , która wyświetla się gdy piec nie umie wystartować.
Co ona oznacza?

Samo 6 czy może E6?

jaceks1974
08-01-2013, 13:23
Razem z resetem ustawień?

Hmm?
Wpisywałem kod który znajduje się na tabliczce znamionowej, kombinacja cyf i liter Y....


Samo 6 czy może E6?

Samo 6 bez E

CitroCerber
09-01-2013, 07:11
Samo 6 bez E

Samo 6 to tryb wybiegu pompy po ogrzewaniu. Czas wybiegu ustawiany w P22.

dramy
09-01-2013, 20:50
Witam

chciałbym doradzić sie w kwestii optymalnego doboru strategii grzania do ogrzewania podłogowego + grzejniki.

Niestety jestem po przejściach z uruchomianiem kotła - serwisant musiał źle wprowadzić ustawienia temperatury podłogówki i pierwszego dnia po odpaleniu kotła pękło mi 9 płytek gresowych - plytki były naprawdę gorące juz po 12h a były kładzione 2 tyg wcześniej i ogrzewania odpalane po raz pierwszy w nowym domu - to długa historia i oczywiście było brak winnego... serwisant nie miał pojęcia o wygrzewaniu wstępnym jastrychu pozatym na samym początku iSence zostało zainstalowane w kotłowni w piwnicy !! - a całe ogrzewanie ktorym ma sterować miesci sie na parterze i 1 p.

Moja konfiguracja : MCR-24-II-T zasobnik 100l + AD-289 (iSence)+ zew czujnik pogodowy+AD-290 (cMix)
Dom 200m2 na pierwszym pietrze mix - ogrzewanie podłogowe + grzejniki ( mix bo pomieszczenia są otwarte - kuchnia + hole podłogówka - salon i jadalnia grzejniki), na drugim piętrze tylko grzejniki.

Podłogówka jest ustawiona jako obieg 1 ( strategia regulacji - cz. pokojowy), grzejniki to obieg 2 - strategia – „Cz.ze.” czyli zew czujnik pogodowy. Na grzejnikach pozakładane termostaty ale wydaje mi sie to nie do końca optymalnym rozwiązaniem.

Rozumiem ze skoro podłogówka jest sterowana przez reg pokojowy - bedzie sie wyłączać po osiągnięciu nastawionej na iSence temperaturze a temp wody w obiegu podłogowym ustawiana przez krzywą grzania ( ?? czy to prawda czy reguluje ją piec a nie krzywa ), a co z grzejnikami które są ustawione na starategie - zew. czujnik temperatury ?? Czy w chwili gdy i Sence odnotuje osiągniecie zadanej temperatury to grzejniki przestaną grzać ( tak jak podłogówka) czy tylko na podstawie krzywej grzania piec będzie pracował tak jak wynika to z krzywej a jedyna możliwość sterowania grzejnikami to termostaty ??

Wydaje mi sie to trochę nie logiczne bo piec mimo termostatów i tak będzie grzał wodę a grzejniki ją "odbiją" jeśli osiągną zadana temperaturę na termostatach i chyba tylko na podstawie temp wody powrotu piec się wyłączy po jakimś czasie ??

W instrukcji iSence opisana jest jako najlepsza strategia grzania : zew. czujnik pogodowy + reg pokojowy i właśnie taka dla mnie jest najbardziej logiczna - krzywa grzania odpowiada za dobor optymalnej temp wody w ukladzie a reg pokojowy za wyłączenie / włączenie ogrzewania. Moj serwisant stwierdził ostatnio ze na szkoleniu im powiedzieli ze przy takich ustawieniach bedzie przegrzewanie domu i nie poleca tego ustawienia ... trochę to dla mnie dziwne bo takie rozwiązanie wydaje się optymalne – reguluje temperaturę w pomieszczeniu przez iSence a nie termostaty – one w tym wypadku były by rozkręcone na max.

Niestety od samego początku mam duze przejscia z tym piecem i bede wdzieczny za kazdą porade - czy obecna moja konfiguracja pieca i strategie grzania są optymalne ?? Czy ma sens dołożenie drugiego iSence na 2 piętrze i podpięcie do niego tylko sterowaniem grzejników ?? – sprawdziłem na iSence i jest tam możliwość wyboru tylko dla jednego obiegu strategii „reg. pokojowy” wiec chcąc mieć taką strategię dla grzejników trzeba by dołożyć drugi regulator – pytanie czy jest sens.

Niestety nie moge liczyć na serwisanta Dietrich ktory wpakowal mnie w duże straty jak rownież nie zna sie na iSence bo mowi ze to nowy sterownik…

CitroCerber
10-01-2013, 07:08
Niestety jestem po przejściach z uruchomianiem kotła - serwisant musiał źle wprowadzić ustawienia temperatury podłogówki i pierwszego dnia po odpaleniu kotła pękło mi 9 płytek gresowych - plytki były naprawdę gorące juz po 12h a były kładzione 2 tyg wcześniej i ogrzewania odpalane po raz pierwszy w nowym domu - to długa historia i oczywiście było brak winnego... serwisant nie miał pojęcia o wygrzewaniu wstępnym jastrychu pozatym na samym początku iSence zostało zainstalowane w kotłowni w piwnicy !!

Współczuję serwisanta.




Moja konfiguracja : MCR-24-II-T zasobnik 100l + AD-289 (iSence)+ zew czujnik pogodowy+AD-290 (cMix)
Dom 200m2 na pierwszym pietrze mix - ogrzewanie podłogowe + grzejniki ( mix bo pomieszczenia są otwarte - kuchnia + hole podłogówka - salon i jadalnia grzejniki), na drugim piętrze tylko grzejniki.

Masz schemat instalacji? W jaki sposób jest podłączona podłogówka? Mieszacz? TZM?

Instrukcja jako przykład podaje:

159697

Natomiast u Ciebie jest tak naprawdę zestaw dwóch grzejników, bo ilość podłogówki jest minimalna - przy takim zestawie, to rozrzutnością jest kupowanie AD290 + AD289 - wystarczyłby TZM żeby ograniczyć temperaturę w obiegach podłogówki + AD289 (lub inny sterownik). cMix jest następcą VS5500+ i służy raczej do bardziej skomplikowanych układów niż dwie kondygnacje z grzejnikami (co nie znaczy, że w takiej konfiguracji nie będzie działać). ;)


Niestety nie moge liczyć na serwisanta Dietrich ktory wpakowal mnie w duże straty jak rownież nie zna sie na iSence bo mowi ze to nowy sterownik…
Chyba serwisant jest nowy. ;) iSense jest już kilka lat na rynku (inna sprawa, że nie w Polsce), to raczej AD290 jest "nowością" (w ofercie od sierpnia 2011).

dramy
10-01-2013, 19:45
Moja instalacja :

160069

160070

Nie jestem w tym specem ale to chyba :
cyrkulacja
zawór mieszający i pompa do podłogówki

CitroCerber
11-01-2013, 06:46
cyrkulacja
zawór mieszający i pompa do podłogówki

Pierwsza pompa od prawej to na 100% cyrkulacja CWU, widać też zawór trójdrogowy i pompę - jak piszesz od podłogówki. Oprócz tego są jeszcze jakieś rozdzielacze/rotametry do podłogówki? Nie piszesz nic o schematach - czyżby całość instalacji była robiona przez instalatora "z głowy"? :)

P.S. Rurki plastikowe, które widać na fotkach w obwodach ogrzewania to zwykłe czy stabi?

dramy
12-01-2013, 14:19
Pierwsza pompa od prawej to na 100% cyrkulacja CWU, widać też zawór trójdrogowy i pompę - jak piszesz od podłogówki. Oprócz tego są jeszcze jakieś rozdzielacze/rotametry do podłogówki? Nie piszesz nic o schematach - czyżby całość instalacji była robiona przez instalatora "z głowy"? :)

P.S. Rurki plastikowe, które widać na fotkach w obwodach ogrzewania to zwykłe czy stabi?


Schematu jeszcze nie posiadam - roboty jeszcze nie sa zakończone.

Rurki stabi - tu niema sie do czego przyczepić.


Rozadzielacze na 1 piętrze - te z niebieskimi korkami od podłogowki ( 3 pętle)
160565

CitroCerber
12-01-2013, 15:40
Schematu jeszcze nie posiadam - roboty jeszcze nie sa zakończone.

Hmm... to raczej najpierw powinien być projekt a potem montaż. :) Fajnie byłoby wiedzieć jak to wszystko jest razem pospinane i podłączone do cMix'a.


Rurki stabi - tu niema sie do czego przyczepić.

OK, tak tylko z ciekawości pytałem. :)

ellanol
15-01-2013, 21:50
Witam forumowiczów. Proszę o podpowiedź-mam piec MCRll, podłogówka około 50 m2, reszta grzejniki. Dom ponad 200 m2, bez pogodówki, regulator celcia 20. Problem pojawia sie, gdy włączam podłogówkę-mieszacz chodzi, ale po chwili na regulatorze znika płomyk i piec przechodzi na 0. Po chwili znowu rusza, wchodzi na moc 1 i potem znów się wyłącza. Ponadto grzejniki znacznie się ochładzają, kiedy puszczam podłogówkę. Kiedy chodzą tylko grzejniki wszystko wydaje się w porządku. Nie bardzo rozumiem dlaczego nie grzeją równocześnie grzejniki i podłogówka. Jakaś wskazówka?

CitroCerber
15-01-2013, 22:12
Po chwili znowu rusza, wchodzi na moc 1 i potem znów się wyłącza.

Co to jest "moc 1"?


Ponadto grzejniki znacznie się ochładzają, kiedy puszczam podłogówkę. Kiedy chodzą tylko grzejniki wszystko wydaje się w porządku. Nie bardzo rozumiem dlaczego nie grzeją równocześnie grzejniki i podłogówka.

Proste - Bo woda będzie płynęła tam, gdzie ma mniejsze opory przepływu. Musiałbyś skręcić trochę przepływ przez wszystkie pętle podłogówki.


Jakaś wskazówka?

Jakiś schemat podłączenia? Fotki?

dramy
16-01-2013, 08:38
Hmm... to raczej najpierw powinien być projekt a potem montaż. :) Fajnie byłoby wiedzieć jak to wszystko jest razem pospinane i podłączone do cMix'a.



OK, tak tylko z ciekawości pytałem. :)

161599

Podłaczenie zgodnie z opisem w instrukcji do cmix

Od lewej:
kostka 1 - czarna kosta - podłączenie zasilania
kostka 2 - zawor mieszajacy trójdrożny
kostka 4 - pompa do podłogowki
kosta zielona z opisem OTM - podłączenie do kotła
kosta zielona z opisem OT1 - podłaczenie regulatora pokojowego ( iSense)
szara kostka z opisem Tout - czujnik pogodowy zewnętrzny
kostka z opisem T1 - czujnik temperatury za pompą do podłógówki

Czy juz na tej podstawie można coś powiedziec na temat doboru strategii ? czy jest ona prawidłowa ?

CitroCerber
16-01-2013, 08:48
Podłaczenie zgodnie z opisem w instrukcji do cmix

Chodziło mi o połączenia hydrauliczne, ale skoro już jesteśmy przy CMix to napisz jeszcze jak masz ustawione przełączniki obrotowe od pomp i zaworów. :)

Najbardziej w sumie interesuje mnie jak jest podłączony zawór trójdrogowy.

ellanol
16-01-2013, 15:05
Witam. W instrukcji doczytałem, że piec pracuje z mocą od 1 do 5 (a "0" oznacza, że nie pracuje). Kiedy sprawdzam na Celcii to pokazuje się albo zero (wtedy płomyk znika, a więc piec sobie odpoczywa, albo pokazuje się 1, czyli działa z najmniejszą mocą (o ile dobrze to rozumiem). Nawet jesli rozkręcę na maksa grzejniki, to i tak Celcia pokazuje moc pieca 1.
Co do skręcania przepływów, to wydaje mi się, że to własnie próbowałem robić - ale czy efektem tego będzie o wiele dłuższe rozgrzewanie się podłogówki?
Co do zdjęć - załączam jedno - czy o to chodziło? Dzięki za podpowiedź.
161691

CitroCerber
16-01-2013, 19:40
Co do skręcania przepływów, to wydaje mi się, że to własnie próbowałem robić - ale czy efektem tego będzie o wiele dłuższe rozgrzewanie się podłogówki?

Efektem będzie, że więcej wody popłynie do grzejników, podłogówka powinna rozgrzewać się tak samo - no chyba, że skręcisz za mocno. :)

Sprawdź i napisz jaka jest temperatura wody na wejściu i wyjściu z kotła jak działa podłogówka.

ellanol
17-01-2013, 18:41
Efektem będzie, że więcej wody popłynie do grzejników, podłogówka powinna rozgrzewać się tak samo - no chyba, że skręcisz za mocno. :)

Sprawdź i napisz jaka jest temperatura wody na wejściu i wyjściu z kotła jak działa podłogówka.
Temperatura na wejściu 40-42, a na powrocie 22-23. Skręcanie przepływów trochę pomogło, dzięki.

CitroCerber
17-01-2013, 19:27
Temperatura na wejściu 40-42, a na powrocie 22-23. Skręcanie przepływów trochę pomogło, dzięki.

To skręć je jeszcze trochę. :)

Mr_Mabram
19-01-2013, 20:46
Temperatura na wejściu 40-42, a na powrocie 22-23. Skręcanie przepływów trochę pomogło, dzięki.

20 st różnicy to trochę sporo.
Ja ogrzewam pierwszy sezon moim kociołkiem i wciąż borykam się z regulacją podlogówki.
Przypomnę że dom w całości ogrzewanie podłogowe ok.190m2, bez zbędnych mieszaczy, podłączone bezpośrednio do kotła pod kontrolą PT55 :).
Musze przyznać że to nie lada wyzwanie, ustawić wszystkie pętle (a jest ich 24 na dwóch rozdzielaczach w sumie) żeby równomiernie rozprowadzić temp. w każdym pomieszczeniu.
CitroCerber podpowiesz mi może proszę jaką masz różnicę pomiędzy zasilaniem a powrotem?
U mnie nie mogę zejść do 5 stopni pomiędzy, nawet jak wrzucę pompę na drugi bieg. Delta T to z regóły 9 st, nawet pod koniec ładowania. Przepływ na rozdzielaczach pokazuje mi max 1l/min.

Pozdrawiam

CitroCerber
20-01-2013, 14:57
CitroCerber podpowiesz mi może proszę jaką masz różnicę pomiędzy zasilaniem a powrotem?
U mnie nie mogę zejść do 5 stopni pomiędzy, nawet jak wrzucę pompę na drugi bieg. Delta T to z regóły 9 st, nawet pod koniec ładowania. Przepływ na rozdzielaczach pokazuje mi max 1l/min.

Ja mam deltę około 10, natomiast przepływy to można o kant d..y potłuc, bo to co mam, to nie potrafi wskazywać poprawnie. :)

przemas90
21-01-2013, 11:20
Witam
Panowie mam pytanie jakieś dwa miesiące temu miałem przegląd pieca taki coroczny od dwóch tygodni mam następujący problem pojawia się błąd E4, patrzyłem jak zachowuje się piec po skasowaniu awarii, podaje iskrę i zapala palnik za chwilkę gaśnie i tak pięć razy i znowu pojawia się awaria, jednak czasami jak odpali to chodzi i nie ma problemu dzwoniłem do gościa który robił przegląd i on twierdzi że to problem jakiejś uszczelki. Wiem że piec pracuje na nadciśnieniu zastanawiam się czy faktycznie mogłoby to spowodować że sterownik nie widzi prądu jonizacji i wywalać błąd. Na domiar złego facet jest chory może przyjechać pod koniec tygodnia.

CitroCerber
21-01-2013, 11:59
Wiem że piec pracuje na nadciśnieniu zastanawiam się czy faktycznie mogłoby to spowodować że sterownik nie widzi prądu jonizacji i wywalać błąd.

Wykręć czujnik, przeczyść go ostrożnie i wkręć z powrotem. :)

przemas90
21-01-2013, 13:33
oglądałem elektrodę tam jest zintegrowana iskra i jonizacja ja w palnikach przemysłowych mam styczność z oddzielną iskrą i jonizacją ale wezmę ją faktycznie może wyczyszczę i sprawdzę przerwę choć to nie ma znaczenia bo jak by było za mała lub za dużo to by ewentualnie nie odpalał a ja widzę płomień czyli brak jonizacji facet mówił że ciągnie lewe powietrze i to zakłóca pracę palnika że to podobno normalne ale to dopiero 3 sezon pieca i już jakaś uszczelka się rozwaliła.

Mr_Mabram
21-01-2013, 19:12
Ja mam deltę około 10, natomiast przepływy to można o kant d..y potłuc, bo to co mam, to nie potrafi wskazywać poprawnie. :)

Czyli wychodzi podobnie u ciebie widzę.
Ja mam wszystko w fazie testów jeszcze 2 rozdzielacze po 12 obwodów ok.1400m/b rury i nie ma żadnego sprzęgła hydraulicznego.
Ciekawi mnie czy da radę przy -20, ale być może tej zimy nie będę miał już szansy potestować. Jak nie będzie dawać rady to czekają mnie zmiany :)
Tymczasem zasilanie ustawione od 27 - 35st. Spalanie ok. 7m na dobę przy tej temp.

Pozdrawiam

qubeczek
22-01-2013, 07:31
Czyli wychodzi podobnie u ciebie widzę.
Ja mam wszystko w fazie testów jeszcze 2 rozdzielacze po 12 obwodów ok.1400m/b rury i nie ma żadnego sprzęgła hydraulicznego.
Ciekawi mnie czy da radę przy -20, ale być może tej zimy nie będę miał już szansy potestować. Jak nie będzie dawać rady to czekają mnie zmiany :)
Tymczasem zasilanie ustawione od 27 - 35st. Spalanie ok. 7m na dobę przy tej temp.

Pozdrawiam

Witam,
interesuje mnie cały czas spalanie.
Mabram - jaką masz powierzchnię, i co znaczy "przy tej temperaturze" - czyli jakiej ?
Ja mam 260 m2, dom 87kWh/m2/rok, i teraz przy -10 spala mi około 15 m3/dobę, co mnie trochę boli po porfelu, i zastanawiam się, czy to w normie ?

Masz samą podłogówkę, czy również grzejniki ?

Pozdro
Qubeczek

brachol
22-01-2013, 13:25
jak regulować albo ustawić piec kiedy nie mam żadnego dodatkowego regulatora? Da się to jakoś ustawić np ustawić temp wody CO czy nie da się w ogóle i sterownik musi być?

CitroCerber
22-01-2013, 14:36
jak regulować albo ustawić piec kiedy nie mam żadnego dodatkowego regulatora? Da się to jakoś ustawić np ustawić temp wody CO czy nie da się w ogóle i sterownik musi być?

Temperaturę wody ustawisz w kotle, żeby grzać według krzywych to potrzebujesz czujnik temperatury zewnętrznej. Najprostszy termostat mechaniczny to koszt kilkudziesięciu złotych i od biedy pozwala na sterowanie temperaturą w pomieszczeniach o ile układ grzewczy nie ma zbyt dużej bezwładności.

Mr_Mabram
22-01-2013, 19:38
Witam,
interesuje mnie cały czas spalanie.
Mabram - jaką masz powierzchnię, i co znaczy "przy tej temperaturze" - czyli jakiej ?
Ja mam 260 m2, dom 87kWh/m2/rok, i teraz przy -10 spala mi około 15 m3/dobę, co mnie trochę boli po porfelu, i zastanawiam się, czy to w normie ?

Masz samą podłogówkę, czy również grzejniki ?

Pozdro
Qubeczek

Rany 15 to bym się załamał trochę. W domu 20st, temp na zewnątrz -6, CWU podgrzewane (dogrzewane) 3 razy na dobę, powierzchnia domu całkowita ok.230m, na całości podłogówka oprócz garażu który ma 31m2 i "kotłowni" 10m2 - tam są grzejniki podłączone bezpośrednio też pod rozdzielacz. Rurki w podłodze wszędzie co 10-12 cm.
Na te warunki spalanie średnie dobowe to ok.7m3. Jak było ok -10, to wzrosło sapalanie do ok. 8,5-9m3.
Dom ocieplony 15cm styro, 20 styro na podłodze na gruncie, 35 cm wełny w dachu po całości.
Moje ogrzewanie wciąż w fazie testów,(kręce przy rozdzielaczach żeby to ogarnąć :))Temp na zasilaniu ustawiona od 27-35st, (przy -8 to widziałem najwięcej 30st).
Dobowo przy tej temp. wiadro kondensatu wypływa z kotła.
Pozdrawiam

mtsw466
26-01-2013, 21:31
CitroCerber a jaką Ty masz ustawioną temp. zasilania? Gdzieś tu wyczytałem że przy przewymiarowanych grzejnikach kondensat powinien mieć zasilanie pomiędzy 45 a 50 st. Ja mam mieszaną instalację (50% podłogówka 50% grzejniki) i mam ustawioną TZ na 36st. Mamy komfort w domku (około 20,6 st). Spalanie przy -9 na dworze około 9m3. Zastanawiam się czy podniesienie temp. zasilania będzie miało wpływ na zmniejszenie spalania, chociaż powinno być odwrotnie. Ja użytkuję swojego MCR od lutego 2012 i po kilkunastu próbach ustawień różnych kombinacji ustawień, różne krzywe, sterowanie pokojowe i pogodowe skłaniam się do twierdzenia że ten kociołek ma jednak trochę za dużą moc minimalną. W moim przypadku praktycznie nie ma różnicy w spalaniu pomiędzy sterowaniem pokojowym i pogodowym. Kociołek miast modulować, idzie cały czas z przerwami na minimalnej mocy.

CitroCerber
27-01-2013, 10:09
CitroCerber a jaką Ty masz ustawioną temp. zasilania?

Minimalna 29, maksymalna 47.

Pavulon
27-01-2013, 11:54
Mamy klopt z ustawieniami - prosimy o pomoc

Piec MCR/ 24T
zasobnik 100l
celcia 20
czujnik pogodowy

pice nie dogrzewa domu

ustawienia na piecu
temp zas 75 - osiagane 40
tem cwu 55 - osiagane 44

na celci wszsytkie temp zalecane 20c - tem w pok 17 - w info na celci moc pracy pieca 2 w skali 1-5

jak zmusic piec do zwiekszenia mocy grzania co ?


prosimy o pomoc w miare szybko

mtsw466
27-01-2013, 14:12
Minimalna 29, maksymalna 47.

Ta maksymalna to jaki parametr?
A mógłbyś podrzucić swoje parametry krzywej?

mtsw466
27-01-2013, 14:13
I jak wygląda u ciebie pazerność na gaz twojego MCR przy obecnych temp?

CitroCerber
27-01-2013, 19:27
Ta maksymalna to jaki parametr?
A mógłbyś podrzucić swoje parametry krzywej?

Maksymalna to P1, a jednocześnie parametr sterownika PT59X. ;) Krzywej nie używam, bo nie mam czasu na tyle, żeby testować ustawienia - używam regulacji PI. :)


I jak wygląda u ciebie pazerność na gaz twojego MCR przy obecnych temp?

Ciężko powiedzieć, bo spadłem do taryfy W2-1 na podstawie tego co zużyłem w zeszłym roku , a samemu zawsze zapominam spisać stan licznika, żeby miesiąc podliczyć.

CitroCerber
28-01-2013, 07:05
jak zmusic piec do zwiekszenia mocy grzania co ?

Jaką masz ustawioną regulację: pogodową czy według temperatury pomieszczenia? Jak masz ustawioną krzywą grzania?

Pavulon
28-01-2013, 09:17
wczesniej mialem pogodowke
ale przelaczylem sie na celci na temp. pomieszczenia

i dalej jest dziwnie
piec max chodzi na moc 2
grzejniki robia sie cieple doslownie na chwilke

ustawilem temp zadana 25stopni
a piec dalej sobie chodzi na minimalnych mocach i tem jest okolo 17stopni w pomieszczeniu

krzywa grzania - wtedy jak pogodowka ?
nie doszedlem do tego punku w celcii ...

CitroCerber
28-01-2013, 10:04
a piec dalej sobie chodzi na minimalnych mocach

a jakie masz obroty wentylatora na wyświetlaczu w kotle?



krzywa grzania - wtedy jak pogodowka ?

Tak.

Pavulon
28-01-2013, 11:39
Zas 49
Pow 27
Obr 21

info z pieca

CitroCerber
28-01-2013, 11:53
Zas 49
Pow 27
Obr 21


Czyli nie pracuje na zupełnym minimum, kwestia teraz czemu nie pracuje tak jak powinien.

Sprawdź ustawienie P oraz I - instrukcja Celcia 20 podpunkt 5.6 czy jest poprawne dla Twojej instalacji.

Pavulon
28-01-2013, 12:16
P=20 , a I = 80

CitroCerber
28-01-2013, 12:25
P=20 , a I = 80


Czyli ustawione na grzejniki. OK.

Sprawdź jeszcze jak zachowuje się kocioł po odłączeniu celcii i zwarciu przewodów, do których była podłączona - czy wtedy grzeje wodę w obiegu do temperatury, którą ustawiłeś w kotle?

pawelwik
29-01-2013, 22:36
witam

Jak większość z Was proszę o pomoc:
- MCR 24T + zasobnik 300l solarny + solary (isense + cMix)
- dom 260m2 (obecnie użytkuję tylko dół - około 120m2)
- dom ocieplony częściowo - tzn ściany styr 15cm, a poddasze - nie zdążyłem przed zimą - częściowo ocieplone a częściowo oddzielone tylko plandeką przy schodach od parteru - tak więc sporo ciepła idzie w dach
- podłogówka na parterze na powierzchni około 60m2 - co 15cm, 6 obwodów
- dodatkowo dwa grzejniki kermi - poddasze ogrzewane tylko grzejnikowo obecnie nie jest zasilane

Opis problemy:
Potwornie duże spalanie i w dodatku nie równe - piec działa od października i obecnie pożera 10-15m3 na dobę. Wszystko jasne - dom częściowo nie zaizolowany, ale najdziwniejsze jest to , że potrafi np przy parametrach:

podłogówka
temp 40, 20, -20, 17
wpływ pomieszczenia 8

dwa grzejniki
temp 55,20, -20, 17
wpływ pomieszczenia 8

temperatura zewnętrzna -7
stała temperatura wew ustawiona na 20,5


zużyć jednego dnia 12,7m3 a drugiego dnia 16,3m3 - dodam iż oba dni były pochmurne, tyle samo startów pieca, grzania cwu oraz godzin pracy pieca.
W czym problem?
Cały czas próbuję coś zmieniać w tych ustawieniach i czasem się zdaża że piec mimo zadanej temp 20,5 dochodzi np do 19,5 albo 20 i się wyłącza... poradźcie proszę bo po miesiącu prób różnych ustawień już ręce mi opadają - nie chodzi już o wielkości zużycia ale o te duże rozbieżności przy takich samych parametrach i warunkach - co zmienić, co poprawić????

Mam też trochę inne problemy - nadmierne wychładzanie się zasobnika - znajduje się w ogrzewanej łazience a potrafi w ciągu nocy stracić 5-6 stopni (z 46 do 40) oraz drugi polegający na tym iż rotametry na rozdzielaczu podłogówki przy maksymalnym odkręceniu pokazują maksymalny przepływ w okolicy 3l, pompa sterowana Wilo 30-65.

Wiem że sporo tego ale cudowny instalator nic nie wie więc jesteście jedyną nadzieją ;)

CitroCerber
30-01-2013, 08:14
Mam też trochę inne problemy - nadmierne wychładzanie się zasobnika - znajduje się w ogrzewanej łazience a potrafi w ciągu nocy stracić 5-6 stopni (z 46 do 40) oraz drugi

Żeby się nie wychładzał, to w łazience musiałbyć mieć 46 stopni. ;) Jakie parametry deklaruje producent?


polegający na tym iż rotametry na rozdzielaczu podłogówki przy maksymalnym odkręceniu pokazują maksymalny przepływ w okolicy 3l, pompa sterowana Wilo 30-65.


Jakiej firmy są te rotametry?

bartalek
30-01-2013, 09:08
Witam wszystkich.
Mam pytanie dotyczące niskich przepływów w podłogówce ok 1-1,5 l/min.
Kocioł MCR 24T.
8 pętli od 32 do 105 m + wpięte grzejniki 2 na poddaszu i jeden łazienkowy.
Wydaje misię że pompa z kotła nie daje rady wszystkiego ogarnąć ponieważ gdy zamknę część obwodów przepływy rosną w pozostałych.
Pytanie - czy można to jakoś poprawić.

bartalek
30-01-2013, 09:51
166013 dołączam zdjęcie - może coś pomoże

pawelwik
30-01-2013, 13:06
zasobnik i solary są Hewalex - serwis twierdzi że to nie możliwe że aż tyle bo wg nich max to 2-5 stopni na dobę a nie 16-18 jak u mnie... rozdzielacz z rotametrami kupiłem w komplecie - firma Capricorn

Indiana_
30-01-2013, 17:45
Re Bartalek:
1. Przepływy 1-1.5 l/min są normalne w instalacji podłogowej, na takie przepływy się projektuje
2. Jeśli mimo to chcesz mieć więcej, to najprostszym sposobem jest przełączenie (jest to opisane w instrukcji) obrotów pompy z 1 na 2.

pawelwik
30-01-2013, 18:14
dołączę się do tych przepływów - czyli jeśli mam pompę ustawioną na III i do tego przepływy 2-4 w zależności od obwodów to jest źle?

pawelwik
30-01-2013, 18:45
rotametry regulowałem na oko - sądziłem, że im wyższy przepływ tym lepiej będzie grzało... hydraulik miał to zrobić, ale ciężko mu było znaleźć czas ;( ... mam różnej długości obwody - jaka powinna być prawidłowa zależność pomiędzy długością obwodu a prędkością przepływu? no i jaka jest optymalna różnica tem zasilania i powrotu? hehehe dorwałem się do forum po dłuuuugim milczeniu i stąd tyle pytań - przepraszam za ten "wysyp" ;)

CitroCerber
31-01-2013, 06:33
Wydaje misię że pompa z kotła nie daje rady wszystkiego ogarnąć ponieważ gdy zamknę część obwodów przepływy rosną w pozostałych.Pytanie - czy można to jakoś poprawić.

To oczywiste, że wzrosną - bez różnicy jaka pompa będzie w ukłądzie. :) Wielkość przepływów jest mniej istotna - ważne, żeby wszędzie równo nagrzewało, a to można osiągnąć bez patrzenia na rotametry.

CitroCerber
31-01-2013, 06:37
zasobnik i solary są Hewalex - serwis twierdzi że to nie możliwe że aż tyle bo wg nich max to 2-5 stopni na dobę a nie 16-18 jak u mnie... rozdzielacz z rotametrami kupiłem w komplecie - firma Capricorn

Zasobnik z podwójną wężownicą?


rotametry regulowałem na oko - sądziłem, że im wyższy przepływ tym lepiej będzie grzało...

Im wyższy przepływ tym cieplejsza woda wraca do kotła - ona musi mieć czas, żeby to ciepło oddać. ;)


mam różnej długości obwody - jaka powinna być prawidłowa zależność pomiędzy długością obwodu a prędkością przepływu?

Dobierz tak, zeby temperatura w pomieszczenikach była równa, przepływ jest mniej istotny - jest właściwie wstępem do dalszej regulacji - ustawiasz tak, zeby przy wszystkich otwartych obwodach wszędzie był równy, potem zabierasz się za "dostrajanie". ;)


no i jaka jest optymalna różnica tem zasilania i powrotu?

Przyjmuje się zazwyczaj 10K, ale jeśli masz więcej to nie należy od razu się bać, że jest coś źle. :)

bartalek
31-01-2013, 07:17
Re Bartalek:
1. Przepływy 1-1.5 l/min są normalne w instalacji podłogowej, na takie przepływy się projektuje
2. Jeśli mimo to chcesz mieć więcej, to najprostszym sposobem jest przełączenie (jest to opisane w instrukcji) obrotów pompy z 1 na 2.

Dzięki za zainteresowanie tematem;)
Obroty są już na 2.
chodzi o to że prędkość nagrzewania oraz sama temp. podłogi jest kiepska w najdłuższych pętlach na takim przepływie, gdy pozamykam część i przepływy wzrosną to jest ok i dlatego właśnie chciałbym coś z tym zrobić - np. dołożyć pompę - jeśli się da.

bartalek
31-01-2013, 07:19
To oczywiste, że wzrosną - bez różnicy jaka pompa będzie w ukłądzie. :) Wielkość przepływów jest mniej istotna - ważne, żeby wszędzie równo nagrzewało, a to można osiągnąć bez patrzenia na rotametry.
no tak ale jak :)

CitroCerber
31-01-2013, 07:29
no tak ale jak :)

Skręcasz przepływ w najcieplejszym pomieszczeniu, czekasz kilka godzin i sprawdzasz, jak za mało, to znowu skręcasz itd... :)