PDA

Zobacz pełną wersję : Regulacja pieca De Dietrich MCR 24



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

CitroCerber
31-01-2013, 07:40
chodzi o to że prędkość nagrzewania oraz sama temp. podłogi jest kiepska w najdłuższych pętlach na takim przepływie, gdy pozamykam część i przepływy wzrosną to jest ok i dlatego właśnie chciałbym coś z tym zrobić - np. dołożyć pompę - jeśli się da.

Pompę się da, ale musisz dołożyć jeszcze sprzęgło hydrauliczne (nie mylić z wymiennikiem). ;) Ja mam 2 kondygnacje i 2 dodatkowe pompy + sprzęgło.

1950
31-01-2013, 07:50
po co?

bartalek
31-01-2013, 08:27
Skręcasz przepływ w najcieplejszym pomieszczeniu, czekasz kilka godzin i sprawdzasz, jak za mało, to znowu skręcasz itd... :)
Dzięki.
Spróbuje zrobić tak jak mówisz zobaczymy co z tego wyjdzie.

bartalek
31-01-2013, 08:29
po co?
a da się bez sprzęgła?

pawelwik
31-01-2013, 08:33
tak - hewalex solarny z podwójną wężownicą... ponieważ poddasze mam nie ogrzewane w hewalexie sugerowali że pewnie z zasobnika woda tam wędruje i się schładza... a więc zakręcałem całkowicie zawór kulowy przy wyjściu cwu z zasobnika na noc a temp w zasobniku i tak spada o te 5-6 stopni... druga opcja była taka że może kolektory się podgrzewają i w ten sposób zabierają część temp z zasobnika - ale wężownica była chłodna - jedynie wejście i wyjście wężownicy podłączonej do kondensatu jest ciepłe - czy to możliwe żeby zasobnik wychładzał piec kondensacyjny?? jaki może być inny powód?

CitroCerber
31-01-2013, 08:49
po co?

Bo na przykład mam pojemność układu ponad 200l i kocioł w piwnicy. ;)

CitroCerber
31-01-2013, 08:50
a da się bez sprzęgła?

Wywaliłeś kupę kasy na ogrzewanie i żal Ci 200zł? :)

bartalek
31-01-2013, 08:54
zasobnik i solary są Hewalex - serwis twierdzi że to nie możliwe że aż tyle bo wg nich max to 2-5 stopni na dobę a nie 16-18 jak u mnie... rozdzielacz z rotametrami kupiłem w komplecie - firma Capricorn

mam też zestaw Hewalex chyba taki sam tylko +powietrzna pompa ciepła i nie mam takiego wychładzania a zasobnik stoi w ciepłej kotłowni(znaczy jest tam ok 22 st.) - może temperaturę wyciąga Ci pompa cyrkulacyjna jeśli masz.

CitroCerber
31-01-2013, 08:56
tak - hewalex solarny z podwójną wężownicą... ponieważ poddasze mam nie ogrzewane w hewalexie sugerowali że pewnie z zasobnika woda tam wędruje i się schładza... a więc zakręcałem całkowicie zawór kulowy przy wyjściu cwu z zasobnika na noc a temp w zasobniku i tak spada o te 5-6 stopni... druga opcja była taka że może kolektory się podgrzewają i w ten sposób zabierają część temp z zasobnika - ale wężownica była chłodna - jedynie wejście i wyjście wężownicy podłączonej do kondensatu jest ciepłe - czy to możliwe żeby zasobnik wychładzał piec kondensacyjny?? jaki może być inny powód?

Bierz pod uwagę to, że jeśli solary nie grzeją, to kocioł grzeje praktycznie tylko górną część zasobnika, bo tam ma wężownicę, a czujnik temperatury (a właściwie koniec kapilary) jest mniej-więcej w połowie jego wysokości. Powoduje to wtedy własnie taką sytuację - kocioł dostaje informację od czujnika, że woda już ma prawidłową temperaturę i przestaje grzać, a tymczasem dół zasobnika jest niedogrzany, potem woda stopniowo wyrównuje temperaturę i stąd masz ten spadek.

bartalek
31-01-2013, 09:00
Wywaliłeś kupę kasy na ogrzewanie i żal Ci 200zł? :)

nie wtym rzecz - zanim będę scigał wykonawcę to chciałbym znać wszystkie opcje i tyle - uważasz że zastosowanie sprzęgła i dodatkowej pompy rozwiąże problem?(czy zmieśći się to całe nowe oprzyrządowanie w skrzynce na zdjęciu powyżej)?- tak przy okazji zerkając na zdjęcie - czy nie uważacie że powinien tam być odpowietrznik?

CitroCerber
31-01-2013, 09:07
nie wtym rzecz - zanim będę scigał wykonawcę to chciałbym znać wszystkie opcje i tyle - uważasz że zastosowanie sprzęgła i dodatkowej pompy rozwiąże problem?

Skoro piszesz, że nie dogrzewa długich petli to tak, chociaż najpierw możesz spróbować podnieść trochę temperaturę w obiegu. Napisz może jaką masz temperaturę na zasilaniu i powrocie w kotle.


(czy zmieśći się to całe nowe oprzyrządowanie w skrzynce na zdjęciu powyżej)?-

Sprzęgło i dodatkową pompę możesz zamontować koło kotła. To, które ja mam ma około 40cm wysokości.


tak przy okazji zerkając na zdjęcie - czy nie uważacie że powinien tam być odpowietrznik?

Na górnej belce jest, ale na dolnej też by się przydał. Te rury - czerwona i niebieska po lewej to do kaloryferów? jeśli tak, dziwne, że nie ma tam żadnej regulacji - tym sposobem grzejniki, które zapewne mają mniejszy opór przepływu powodują, że woda kiepsko płynie przez podłogówkę - chyba, że przy grzejnikach jest kryzowanie (i jest poprawnie ustawione). :)

bartalek
31-01-2013, 09:21
na zasilaniu 37-38 st. na powrocie 28-29 st.

mam sterownik iSense i włączyłem tam funkcje sterowania pompą(gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło to się całkiem kocioł wyłącza) może pozwolić żeby dalej pompa chodziła i tłoczyła wodę czy lepiej jak jest wyłączona

Tak do kaloryferów nic nie ma więcej jest tylko tak wpięte jak widać na zdjęciu

1950
31-01-2013, 09:30
Witam wszystkich.
Mam pytanie dotyczące niskich przepływów w podłogówce ok 1-1,5 l/min.
Kocioł MCR 24T.
8 pętli od 32 do 105 m + wpięte grzejniki 2 na poddaszu i jeden łazienkowy.
Wydaje misię że pompa z kotła nie daje rady wszystkiego ogarnąć ponieważ gdy zamknę część obwodów przepływy rosną w pozostałych.
Pytanie - czy można to jakoś poprawić.

to że rosną przepływy to normalne, pompa musi dać radę na I biegu,
przepływy masz jak najbardziej w porządku,
wystarczy tylko wyregulować instalację,
otwórz całkowicie wszystkie rotametry,
zacznij od obiegów które słabiej grzeją, te zostaw otwarte,
w pozostałych dław przepływy w taki sposób, żeby wszystkie przepływy były mniej więcej jednakowe, zawsze zaczynaj od obiegu który ma największe opory (najmniejszy przepływ)
w twojej instalacji sprzęgło to przerost formy nad treścią,
wystarczy dobrze wyregulować i będzie chodzić bez zarzutu,

CitroCerber
31-01-2013, 09:35
zacznij od obiegów które słabiej grzeją, te zostaw otwarte,
w pozostałych dław przepływy w taki sposób, żeby wszystkie przepływy były mniej więcej jednakowe, zawsze zaczynaj od obiegu który ma największe opory (najmniejszy przepływ)

1950, a co z grzejnikami - nie powienien tam mieć jakiejś regulacji?



w twojej instalacji sprzęgło to przerost formy nad treścią,
wystarczy dobrze wyregulować i będzie chodzić bez zarzutu,

Zgadzam się i popieram, ale skoro chciał dołożyć dodatkową pompę, to wypadałoby je mieć. ;)





PS. Coś dawno Cię w tym wątku nie było. :)

CitroCerber
31-01-2013, 09:39
Dzięki.
Spróbuje zrobić tak jak mówisz zobaczymy co z tego wyjdzie.


Wymaga to trochę cierpliwości ale się da - mój przykład (http://forum.muratordom.pl/entry.php?111661-Hu-hu-ha). :)

pawelwik
31-01-2013, 11:07
mam też zestaw Hewalex chyba taki sam tylko +powietrzna pompa ciepła i nie mam takiego wychładzania a zasobnik stoi w ciepłej kotłowni(znaczy jest tam ok 22 st.) - może temperaturę wyciąga Ci pompa cyrkulacyjna jeśli masz.

no właśnie... dziś znów dzwoniłem do hewalexu i mają kogoś przysłać... a czy solary podczas pracy blokują Ci pracę kotła - aby nie dogrzewał cwu? u mnie niby ta opcja jest włączona ale mój dedietrich grzeje zawsze gdy temp cwu jest poniżej 40 stopni - blokada z solarów nie działa ;(
pompy cyrkulacyjnej nie mam...

1950
31-01-2013, 11:44
witam

Jak większość z Was proszę o pomoc:
- MCR 24T + zasobnik 300l solarny + solary (isense + cMix)
- dom 260m2 (obecnie użytkuję tylko dół - około 120m2)
- dom ocieplony częściowo - tzn ściany styr 15cm, a poddasze - nie zdążyłem przed zimą - częściowo ocieplone a częściowo oddzielone tylko plandeką przy schodach od parteru - tak więc sporo ciepła idzie w dach
- podłogówka na parterze na powierzchni około 60m2 - co 15cm, 6 obwodów
- dodatkowo dwa grzejniki kermi - poddasze ogrzewane tylko grzejnikowo obecnie nie jest zasilane

Opis problemy:
Potwornie duże spalanie i w dodatku nie równe - piec działa od października i obecnie pożera 10-15m3 na dobę. Wszystko jasne - dom częściowo nie zaizolowany, ale najdziwniejsze jest to , że potrafi np przy parametrach:

podłogówka
temp 40, 20, -20, 17
wpływ pomieszczenia 8

dwa grzejniki
temp 55,20, -20, 17
wpływ pomieszczenia 8

temperatura zewnętrzna -7
stała temperatura wew ustawiona na 20,5


zużyć jednego dnia 12,7m3 a drugiego dnia 16,3m3 - dodam iż oba dni były pochmurne, tyle samo startów pieca, grzania cwu oraz godzin pracy pieca.
W czym problem?

wystarczy że będzie wiało

Cały czas próbuję coś zmieniać w tych ustawieniach i czasem się zdaża że piec mimo zadanej temp 20,5 dochodzi np do 19,5 albo 20 i się wyłącza... poradźcie proszę bo po miesiącu prób różnych ustawień już ręce mi opadają - nie chodzi już o wielkości zużycia ale o te duże rozbieżności przy takich samych parametrach i warunkach - co zmienić, co poprawić????

Mam też trochę inne problemy - nadmierne wychładzanie się zasobnika - znajduje się w ogrzewanej łazience a potrafi w ciągu nocy stracić 5-6 stopni (z 46 do 40) oraz drugi polegający na tym iż rotametry na rozdzielaczu podłogówki przy maksymalnym odkręceniu pokazują maksymalny przepływ w okolicy 3l, pompa sterowana Wilo 30-65.

czy jest zastosowany zawór zwrotny zapobiegający przepływowi wstecznemu glikolu,
jeżeli nie, to spróbuj zamknąć przepływ (zawór) na glikolu i zaobserwuj czy zasobnik będzie się wychładzał,
jak się będzie wychładzał dalej to obniż temperaturę cwu do 42 C (w zupełności wystarczy) i obserwuj dalej,
być może ten typ tak ma

przepływy masz aż za duże
,


Wiem że sporo tego ale cudowny instalator nic nie wie więc jesteście jedyną nadzieją ;).

pawelwik
31-01-2013, 12:02
dziękuję za odpowiedź
co do warunków to były one identyczne a mimo to powstała różnica w zużyciu... hmmm co do zaworu na glikolu - obawiam się że coś takiego w moim zestawie HEWALEX 3 TLP-300W nie mam - w serwisie kazali obserwować temperaturę na kolektorach (czy wzrasta) i dotykowo sprawdzać czy przewody z wężownicy solarnej są ciepłe ;(

bartalek
31-01-2013, 12:09
no właśnie... dziś znów dzwoniłem do hewalexu i mają kogoś przysłać... a czy solary podczas pracy blokują Ci pracę kotła - aby nie dogrzewał cwu? u mnie niby ta opcja jest włączona ale mój dedietrich grzeje zawsze gdy temp cwu jest poniżej 40 stopni - blokada z solarów nie działa ;(
pompy cyrkulacyjnej nie mam...

Mam solary i pompe ciepla na osobnym sterowaniu niż kocioł - latem nie grzałem jeszcze kotłem bo nie miałem gazu.
Ale zapytam mojego mega speca instalatora co za kwiatki w tym temacie mam w instalacji ;) i dam znać.
Jeśli solary będą grzały wode to na pewno na kotle obniże poprostu parametr ciepłej wody lub w ogóle wyłącze- ale automatyka była by wskazana.
Pewnie wróce do tematu wiosną bo coś czuje że można było lepiej wykonać moją instalacje:))

1950
31-01-2013, 12:15
w sterowniku Hewalexu na pewno jest zawór odcinający przy rotametrze,
zamyka się go śrubokrętem,

1950
31-01-2013, 12:19
no właśnie... dziś znów dzwoniłem do hewalexu i mają kogoś przysłać... a czy solary podczas pracy blokują Ci pracę kotła - aby nie dogrzewał cwu?

jeżeli mają wspólne sterowanie to tak, ale jak znam życie to nie masz wspólnego sterowania,

u mnie niby ta opcja jest włączona ale mój dedietrich grzeje zawsze gdy temp cwu jest poniżej 40 stopni - blokada z solarów nie działa ;(
pompy cyrkulacyjnej nie mam...
minimalna temperatura cwu to 40 C, lub wyłączenie cwu na kotle,

pawelwik
31-01-2013, 12:53
hmmm no właśnie - szlag mnie trafia na te 40 stopni - bo po co isense (dedietrich) dedykowany min. do tego pieca ma sterowanie godzinowe grzaniem cwu skoro nie da sie tego zastosować !!! co do hewalexu i dietricha - ponoć powinno działać to tak, że sterownik solara "oszukuje" piec i aby go wyłączyć podaje, że w zasobniku mamy np 80 stopni - to tyle teorii a w praktyce kiszka ;( pozostaje czekać na serwisanta ;(

bartalek
31-01-2013, 19:46
hmmm no właśnie - szlag mnie trafia na te 40 stopni - bo po co isense (dedietrich) dedykowany min. do tego pieca ma sterowanie godzinowe grzaniem cwu skoro nie da sie tego zastosować !!! co do hewalexu i dietricha - ponoć powinno działać to tak, że sterownik solara "oszukuje" piec i aby go wyłączyć podaje, że w zasobniku mamy np 80 stopni - to tyle teorii a w praktyce kiszka ;( pozostaje czekać na serwisanta ;(

mam isense 289 i sterowanie godzinowe CWU działa bez problemowo, pozostałe funkcje też są ok.
nie wiem tylko jak kasować ilość godzin pracy i startów - jeśli w ogóle się da

pawelwik
31-01-2013, 20:10
tzn że np ustawiasz aby w danych godzinach nie grzał i nie grzeje?? u mnie to działa pod warunkiem że temp nie spadnie poniżej 40 stopni - bo potem niezależnie od ustawień isense piec zaczyna grzać...

pawelwik
31-01-2013, 20:15
POMOCY!!!!

Dla Panów (i Pań oczywiście) znawców isense - od czego po kolei zacząc dostrajanie krzywych aby to wreszcie ustawić??? próbowałem zmieniać różne parametry i jak już zejdę z temperaturami to np piec nie dogrzewa mi do zadanej temp wew i się wyłącza - jak podniosę mu wpływ temp pomieszczenia na 10 to zaczyna więcej palić.... od czego zacząć i co po kolei dostrajać - macie jakąś receptę??

bartalek
01-02-2013, 07:21
tzn że np ustawiasz aby w danych godzinach nie grzał i nie grzeje?? u mnie to działa pod warunkiem że temp nie spadnie poniżej 40 stopni - bo potem niezależnie od ustawień isense piec zaczyna grzać...

ustawiam żądaną temperature jaka ma zostać osiągnięta w wyznaczonych godzinach i tak też jest to realizowane,
na kotle jest ustawienie różnicy temp. przy której kocioł się włącza poszukaj w instrukcjach tam prawie wszystko jest opisane
http://www.dedietrich.pl/Media/Biblioteka-dokumentow/Instrukcje/Instrukcje-techniczne-i-instalacyjne/Kotly-gazowe-wiszace-kondensacyjne
http://www.dedietrich.pl/Baza-Wiedzy/Instrukcje?nid=11086
Powodzenia

bartalek
01-02-2013, 07:24
Dzięki CitroCerber i 1950 za pomoc - powalcze zgodnie z waszymi zaleceniami i dam znać jak wyszło.

pawelwik
01-02-2013, 13:05
ustawiam żądaną temperature jaka ma zostać osiągnięta w wyznaczonych godzinach i tak też jest to realizowane,
na kotle jest ustawienie różnicy temp. przy której kocioł się włącza poszukaj w instrukcjach tam prawie wszystko jest opisane
http://www.dedietrich.pl/Media/Biblioteka-dokumentow/Instrukcje/Instrukcje-techniczne-i-instalacyjne/Kotly-gazowe-wiszace-kondensacyjne
http://www.dedietrich.pl/Baza-Wiedzy/Instrukcje?nid=11086
Powodzenia
Wiem - przeglądałem to już wiele razy, rozmawiałem z głównym guru z centrali od tych kotłów i obawiam się że kocioł zawsze się załączy jeśli temp bedzie poniżej 40 stopni... mam prośbę - czy mógłbyś ustawić temp np 30 stopni i zobaczyć czy kocioł się nie załączy i nie dociągnie powyżej 40 ? na zwoim aby np nie grzał w nocy ustawiałem 10-15 stopni ale nic to nie dawało - zawsze dociągał do 40 ;(

1950
01-02-2013, 14:19
40 C i nie ma innej opcji,

pawelwik
01-02-2013, 14:38
40 C i nie ma innej opcji,

no właśnie ;(

dobrze że się odzywasz - ponawiam pytanie - od czego zacząć i po kolei jak dostrajać krzywe aby wreszcie znaleźć tą optymalną? przyznam że trochę u mnie miesza parametr wpływ temp pomieszczenia...

bartalek
03-02-2013, 12:08
Wiem - przeglądałem to już wiele razy, rozmawiałem z głównym guru z centrali od tych kotłów i obawiam się że kocioł zawsze się załączy jeśli temp bedzie poniżej 40 stopni... mam prośbę - czy mógłbyś ustawić temp np 30 stopni i zobaczyć czy kocioł się nie załączy i nie dociągnie powyżej 40 ? na zwoim aby np nie grzał w nocy ustawiałem 10-15 stopni ale nic to nie dawało - zawsze dociągał do 40 ;(

ustawiłem tak jak poprosiłeś czyli:
kocioł na 40 st bo nie da się mniej Isense na 30 st. w danej godzinie
gdy temp. spadła poniżej 30 i różnicy od której ma zacząć grzanie to faktycznie kocioł zaczął pracę do 43 dociągnął
teraz mnie nie będzie 2 tyg i nie dam rady nic więcej posprawdzać ale jak wróce to jeszcze coś powalcze

brachol
03-02-2013, 13:58
czyli w sumie kicha skoro kocioł i tak utrzymuje 40 stopni temp niezależnie od ustawień na sterowniku.

jaro1972
04-02-2013, 20:28
Witam szanownych Forumowiczów
Ponieważ to mój pierwszy post chciałbym wszystkich serdecznie powitać... ale do rzeczy.
Mam kilka pytań odnośnie mojego zestawu - MCR3, isense i czujnik zewnętrzny.
Parametry mieszkania 90m2, przewymiarowane grzejniki, a w łazience podłogówka RTL, parametry izolacyjne bardzo dobre.
Piec uruchomiony tydzień temu, a ja jestem w tej kwestii kompletnie zielony, a oto kilka pytań:
1. sterowanie pogodowe ustawiać na użytkowniku zwykłym cz rozszerzonym?
2. czy ustawiając temp. kotła na 70c a isense na 55c piec będzie c.o. grzał 55c, tzn co ma priorytet?
3. wczoraj na chwilkę wyłączyli mi prąd, piec nie grzał, a w isens migał zegar, można temu zaradzić wsadzając baterie do isensa?

Narazie tyle:) z góry dziękuję za pomoc

CitroCerber
04-02-2013, 20:39
2. czy ustawiając temp. kotła na 70c a isense na 55c piec będzie c.o. grzał 55c, tzn co ma priorytet?

Jeśli w kotle jest ustawiona niższa niż w iSense to będzie się trzymał swojej, jeśli kocioł ma dopuszczony wyższy zakres niż ustawiłeś na isense, to będzie "słuchał" isense, bo mieści się w ustawionych granicach. :) Czyli w Twoim wypadku będzie to 55 stopni.




3. wczoraj na chwilkę wyłączyli mi prąd, piec nie grzał, a w isens migał zegar, można temu zaradzić wsadzając baterie do isensa?

Tak, dodatkowo jeśli kocioł nie obsługuje opcji smart power, to będziesz miał również podświetlenie. :)

jaro1972
04-02-2013, 21:08
Dziękuję za szybką odpowiedź:)
... tak sobie myślę, że mogli zrobić możliwość umieszczenia akumulatorków, jak będzie zasilanie to będą się ładować,a jak coś strzeli z prądem to będzie w gotowości:)
Jutro pewnie podpytam Cię na temat krzywej

Pozdrawiam

jaro1972
05-02-2013, 20:50
Witam ponownie
jak już pisałem nadszedł czas na ustawienia krzywej.
Chciałbym ustawić maksymalną temp. wody w c.o. na 60c, a temp w pomieszczeniu w dzień to 19c
-wpływ temp. pom. 4
-podst. zewn. 16
-podst. temp. zasil. 19
-klima zewn. -10
-klima t. zas 60

czy to dobre ustawienia i czy trzeba coś jeszcze przestawiać?

Pozdrawiam

clubs
23-02-2013, 22:18
Witam,
szukam porady, będę uruchamiał kocioł MCRII 24 S (zestaw Makroterm z kominkiem)
Mam w zestawie sterownik do kotła AD137. Z tego co tu wyczytałem to jest to zwykły termostat typu 0 i 1
Muszę jeszcze dokupić czujnik zew. do pogodówki
Dom 160m2, parter podłogówka góra duuże grzejniki, zasobnik 150l
Podłogówką zarządza Euroster 3000 + 3 pokojowe termostaty

Proszę doradźcie mi jakichś sensowny sterownik, najlepiej z OpenTherm.

Bardzo proszę o propozycje.

brachol
24-02-2013, 08:05
Witam,
szukam porady, będę uruchamiał kocioł MCRII 24 S (zestaw Makroterm z kominkiem)

W sprawie sterownika nie pomogę bo ja mam AD 247 PL, ale mam pytanie odnośnie połączenia Makrotermu z podłogówką. Możesz napisać jak to masz rozwiązane bo rozumiem że zasilasz wszystko dość niską temperaturą?

clubs
24-02-2013, 12:04
W sprawie sterownika nie pomogę bo ja mam AD 247 PL, ale mam pytanie odnośnie połączenia Makrotermu z podłogówką. Możesz napisać jak to masz rozwiązane bo rozumiem że zasilasz wszystko dość niską temperaturą?
Witam,
Od integratora idzie c.o. na podłogówkę przez rozdzielacz z pompą, mieszacz termostatyczny,
pompą i obiegami sterują pokojowe termostaty i Euroster 3000 (w salonie i otwartej kuchni).
Prawda jest taka, że podłogówka chodzi całkowicie niezależnie od zestawu Makroterma. Zasilanie podłogówki włączam ręcznie :) ale muszę pomyśleć nad termostatem przylgowym.
Co do temp kominka utrzymuję stosunkowo wysoką temp. 60-65 st. bo mam jeszcze grzejniki na piętrze. Jak ustawię niżej to wkurza mnie co chwila włączający się wentylator. A jak się zagrzeje do 65 to ma "większą bezwładność" takie jest przynajmniej moje zdanie.
Do tej pory paliłem tylko w kominku bo jeszcze nie mam gazu. Dodam że paliłem tylko raz dziennie od 18-23 godz. Dom przez noc i cały następny dzień się troszkę wychładzał więc nie było problemu z odbiorem ciepła. Zobaczymy co będzie jak odpalimy gaz.

clubs
24-02-2013, 12:21
Bardzo proszę o odpowiedz na moje pytanie dotyczące sterownika do MCR II 24 S
Co mam w ogóle do wyboru?
ISens, QSens czy w ogóle coś innego.
Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Coś co mnie jeszcze nurtuje czy można programować grzanie c.w.u. w zasobniku
jeżeli nie chce aby kocioł podtrzymywał temp c.w.u. ciągle na 50 st.
np. rano 50 st, w ciągu dnia 30 st, po południu 50 st, w nocy 30 st.

brachol
24-02-2013, 16:45
dzięki za odpowiedź
mogłbyś jeszcze napisać jaki masz ten mieszacz termostatyczny?

clubs
24-02-2013, 18:56
dzięki za odpowiedź
mogłbyś jeszcze napisać jaki masz ten mieszacz termostatyczny?
Mam dokładnie zawór trójdrogowy termostatyczny ESBE VTA 321 zakres 20-43 st
mam ustawione na ok 35-38 st

brachol
24-02-2013, 19:45
oki
dzięki za odpowiedź

CitroCerber
25-02-2013, 06:50
dzięki za odpowiedź
mogłbyś jeszcze napisać jaki masz ten mieszacz termostatyczny?

A możecie sobie założyć nowy wątek a nie pisać w tym? :)

Przypomnę tytuł wątku: Regulacja pieca De Dietrich MCR 24

CitroCerber
25-02-2013, 06:51
Bardzo proszę o odpowiedz na moje pytanie dotyczące sterownika do MCR II 24 S
Co mam w ogóle do wyboru?
ISens, QSens czy w ogóle coś innego.
Podzielcie się swoimi doświadczeniami.


iSense, qSense, Celcia (10, 15, 20), VS5500, PT55, PT59(X), TEM SR 5800 i kilka innych tej firmy, oraz wszystko inne zgodne z OpenTherm. ;)



Coś co mnie jeszcze nurtuje czy można programować grzanie c.w.u. w zasobniku
jeżeli nie chce aby kocioł podtrzymywał temp c.w.u. ciągle na 50 st.
np. rano 50 st, w ciągu dnia 30 st, po południu 50 st, w nocy 30 st.

Tak. Albo za pomocą funkcji sterownika o ile to oferuje albo za pomocą dodatkowego zegara, który opisywałem kilka stron wcześniej.

clubs
01-03-2013, 07:47
iSense, qSense, Celcia (10, 15, 20), VS5500, PT55, PT59(X), TEM SR 5800 i kilka innych tej firmy, oraz wszystko inne zgodne z OpenTherm. ;)



Tak. Albo za pomocą funkcji sterownika o ile to oferuje albo za pomocą dodatkowego zegara, który opisywałem kilka stron wcześniej.

Ok dzięki poszperam :)

Byłem się umówić na pierwsze uruchomienie.
Jak powiedziałem, że chce założyć czujnik temp zew i qSens'a to instalator mi to zdecydowanie odradzał.
Podsumował ogólnie jako przerost formy nad treścią.

Słuchać go czy nie?

CitroCerber
01-03-2013, 08:00
Jak powiedziałem, że chce założyć czujnik temp zew i qSens'a to instalator mi to zdecydowanie odradzał.
Podsumował ogólnie jako przerost formy nad treścią.


Załóż na razie czujnik temperatury zewnętrznej - praktycznie wszystkie sterowniki opentherm potrzebują go do sterowania mocą kotła, nie mówiąc już o strowaniu krzywymi grzania przez kocioł. qSense jest odchudzoną werją iSense - polecam lekturę instrukcji gdzie jest opisane jakie funcke posiada i wtedy podjęcie decyzji, czy go kupić (inna sprawa, że można go już kupić w cenie zwykłego sterownika - 100zł, więc i tak uważam, że warto).

clubs
01-03-2013, 08:50
Załóż na razie czujnik temperatury zewnętrznej - praktycznie wszystkie sterowniki opentherm potrzebują go do sterowania mocą kotła, nie mówiąc już o strowaniu krzywymi grzania przez kocioł. qSense jest odchudzoną werją iSense - polecam lekturę instrukcji gdzie jest opisane jakie funcke posiada i wtedy podjęcie decyzji, czy go kupić (inna sprawa, że można go już kupić w cenie zwykłego sterownika - 100zł, więc i tak uważam, że warto).

Też tak stwierdziłem, zadzwoniłem i poprosiłem, żeby przywiózł ten czujnik.
A qSensa kupię z allegro.

Mam tylko problem z szybszym wychładzaniem piętra (dół podłogówka)
Nie wiem gdzie umieścić ten czujnik, chyba padnie na klatkę schodową,
na razie mam 10 mb kabla. Zobaczymy ;)

Robulencjo
11-03-2013, 14:48
Witam,
To moj pierwszy post tutaj. Przeczytalem caly (tzn tak mi sie wydaje) watek i mam pytanie, na ktore nie znalazelm odpowiedzi.

Na poczatej troche danych (wiem, ze sa intresujace dla forumowiczow).
Mam MCR 24T + Euroster, bez czujnika pogodowego. Zbiornik CWU 300l z zestawem solarnym.

Dol ogrzewanie pdlogowe 48m2 (4 obwody na 1ym rozdzielaczu z wlasna pompa) + 4 grzejniki z mala petla podlogowa (wiatrolap ~3 m2) na 2im rozdzielaczu. Gora glownie grzejniki + podlogowka w lazience - calosc na jednym rozdzielaczu.

Temperatura dzien 20.6 stC (6-9 i 15-22), noc 19.6 stC reszta godzin - temp na gorze w najwiekszym pokoju. Salon na dole wraznie cieplejszy ok. 22 - 23 stC w dzien.

Zuzycie w okresie od 8.XI.2012 do 8.III.2013 = 1000 m3 (8.3 m3 dzinnie srednio). Pierwszy sezon grzewczy. Dom Porotherm 30cm + 15 cm styro. Poddasze uzytkowe 30 cm welna mineralna.

Po przeczytaniu forum dokopalem sie do moich ustawien na kotle i pod P17 (max predkosc obrotowa went c.o.) znalazlem wartosc 47 (4 700 obr/min) gdzie w instrukcji jest 3 700 obr/min. Jestem pewien, ze nikt (instalator) tam nie grzebal, bo nawet nie potrafil go (kotla) prawidlowo odpalic - dal mi tylko instrukcje i nr tel do serwisu :-)

Pytanie:
Czym moze skutkowac zmiana tego parametru na 37 tak jak mowi instrukcja? Czy dobrze rozumiem wykres ze str 55 instr instalatora, ze zmniejsze w ten sposob moc kotla? Co ze spalaniem gazu vs komfortem cieplnym? Jak to o ile jesli wogole wplynie na cwu? Jak Wy macie ten parametr ustawiony?

p/r

egid
11-03-2013, 16:18
Witam.
Również mam MCR 24T + Euroster, bez czujnika pogodowego.
U mnie P 17 było domyślnie ustawione na wartość 37. Jest to prędkość obrotów wentylatora.
Im wyższy ten parametr, tym szybciej piec osiągnie zadaną temperaturę zasilania P 1,. Zmniejszanie parametru P17 skutkuje wolniejszym osiąganiem temperatury zasilania P1. Jak się to przekłada na zużycie gazu? Nie wiem. Podbijam do postu poprzednika i proszę fachowców o wypowiedź.

Dodam jeszcze, że po osiągnięciu zadanej temperatury zasilania P1, obroty wentylatora zaczynają spadać - piec moduluje. Można to obserwować przez parametr nf.
Na cwu to nie powinno wpływać, gdyż prędkość obrotowa wentylatora dla cwu jest ustawiona w parametrze P 18 (u mnie domyślnie 46)
Pozdrawiam









-

CitroCerber
12-03-2013, 07:05
Jestem pewien, ze nikt (instalator) tam nie grzebal, bo nawet nie potrafil go (kotla) prawidlowo odpalic - dal mi tylko instrukcje i nr tel do serwisu

I Ty sobie tak beztrosko odpaliłeś bez regulacji składu mieszanki? :rolleyes:




Czym moze skutkowac zmiana tego parametru na 37 tak jak mowi instrukcja? Czy dobrze rozumiem wykres ze str 55 instr instalatora, ze zmniejsze w ten sposob moc kotla?

Może skutkować to tym, że moc maksymalna kotła będzie na poziomie założonym przez producenta. :)



Jak się to przekłada na zużycie gazu?

Skoro grzeje większą mocą, to będzie większe - nie powiem o ile, bo nie mam danych. Im częściej następuje rozruch tym zużycie będzie większe. Postaram się wyciągnąć z monitoringu wykres parametrów przy rozruchu - jak to wygląda w moim przypadku. :)

Robulencjo
12-03-2013, 08:53
I Ty sobie tak beztrosko odpaliłeś bez regulacji składu mieszanki? :rolleyes:

Na czym polega regulacja składu mieszanki ? Czy mogę przeprowadzić tą operację samodzielnie (doświadczenie/sprzęt)? Jesli tak to jakie parametry brane są pod uwagę?


Może skutkować to tym, że moc maksymalna kotła będzie na poziomie założonym przez producenta. :)



Skoro grzeje większą mocą, to będzie większe - nie powiem o ile, bo nie mam danych. Im częściej następuje rozruch tym zużycie będzie większe. Postaram się wyciągnąć z monitoringu wykres parametrów przy rozruchu - jak to wygląda w moim przypadku. :)

Z góry dzięki!

Robulencjo
12-03-2013, 09:07
Na cwu to nie powinno wpływać, gdyż prędkość obrotowa wentylatora dla cwu jest ustawiona w parametrze P 18 (u mnie domyślnie 46)
Pozdrawiam

-

A u mnie P18=47 (tak samo jak P17) może jednak instalator coś poprzestawiał nieświadomie :eek:

Natomist mam pytanie: o czym decyduje (na czym polega rożnica w stosunku do P17 i P18 ) parametr P19 - Minimalna prędkość obrotowa went co i cwu ? U mnie jest wartość 13 (instrukcja mówi 14)

CitroCerber
12-03-2013, 09:24
Na czym polega regulacja składu mieszanki ? Czy mogę przeprowadzić tą operację samodzielnie (doświadczenie/sprzęt)? Jesli tak to jakie parametry brane są pod uwagę?

Z góry dzięki!

Procedurę masz w instrukcji instalatora - strony 47-49. Dysponując analizatorem spalin możesz to zrobić samodzielnie, ale pamiętaj: pierwsze uruchomienie i regulacja muszą być poświadczone pieczatką w karcie gwarancyjnej (coroczne przeglądy też, w ich trakcie również regulowany jest skład mieszanki jeśli się "rozjechał") - INACZEJ NIE MASZ GWARANCJI NA KOCIOŁ.


A u mnie P18=47 (tak samo jak P17) może jednak instalator coś poprzestawiał nieświadomie :eek:

Może nowsze wersje MCR II mają tak ustawione w fabryce. MCR 3 ma tak na pewno.


Natomist mam pytanie: o czym decyduje (na czym polega rożnica w stosunku do P17 i P18 ) parametr P19 - Minimalna prędkość obrotowa went co i cwu ? U mnie jest wartość 13 (instrukcja mówi 14)

Też mam chyba 13 - to jest minimalna prędkość wentylatora przy której nadal zachowany jest prawidłowy ciąg niezbędny do spalania gazu (w MCR 3 schodzi nawet do 11).

Robulencjo
12-03-2013, 12:46
Może nowsze wersje MCR II mają tak ustawione w fabryce. MCR 3 ma tak na pewno.




Sprawdzilem i moje ustawienia (ale nie wszystkie :bash: ) zgadzają sie z instrukcją MCR 3. Zapytam instalatora i czlowieka, ktory podbił gwarancję - bo jest podbita :-)
Dam znać jak się dowiem.

CitroCerber
12-03-2013, 12:52
Zapytam instalatora i czlowieka, ktory podbił gwarancję - bo jest podbita :-)

Podbił też w rubryce pierwszego uruchomienia? ;)

Robulencjo
12-03-2013, 20:10
Podbił też w rubryce pierwszego uruchomienia? ;)

Tak, w tej rubryce tez podbił :)

Udało mi się z nim skontaktować (na razie telefonicznie). Sprawa wygląda tak, człowiek przychodzi wpisuje parametry PdF i PdU z tabliczki znamionowej czyli przepisuje X i Y i ... to wszystko jeśli chodzi o nastawy. Potem tylko sprawdza mieszankę i jeśli jest w normie to kasuje i bye, bye.

Z tego wniosek, że po wspisaniu wartości z tabliczki ustawiają mi się parametry jak dla MCR3 !?

Poprosiłem, żeby przyjechał i się temu dokładnie przyjrzał - będzie w przyszłym tyg.

Dam znać co i jak :)

CitroCerber
13-03-2013, 06:25
Potem tylko sprawdza mieszankę i jeśli jest w normie to kasuje i bye, bye.


A sprawdzał? :D :D :D

CitroCerber
13-03-2013, 06:28
A u mnie P18=47 (tak samo jak P17) może jednak instalator coś poprzestawiał nieświadomie :eek:

Natomist mam pytanie: o czym decyduje (na czym polega rożnica w stosunku do P17 i P18 ) parametr P19 - Minimalna prędkość obrotowa went co i cwu ? U mnie jest wartość 13 (instrukcja mówi 14)

U mnie parametry wyglądaja tak:

176274

:)

dramy
20-03-2013, 12:53
tzn że np ustawiasz aby w danych godzinach nie grzał i nie grzeje?? u mnie to działa pod warunkiem że temp nie spadnie poniżej 40 stopni - bo potem niezależnie od ustawień isense piec zaczyna grzać...

a jak zmienisz Tryb oczekiwania DHW na ciągle wył. - nie bedzie podgrzewał wody w kotle jesli nie bedzie używana - tyle że tak bedzie za każdym raze, jezli ma być tak tylko w nocy to mozna wybrac opcje T nocna wyl.

dramy
08-04-2013, 20:16
Moja konfiguracja : MCR-24-II-T zasobnik 100l + AD-289 (iSence)+ zew czujnik pogodowy+AD-290 (cMix)

Pytanie jak przełączyc piec i iSence na tryb letni - bez ogrzewania :

- czy wystarczy tylko w iSence wybrać "praca w lecie" z menu program

czy

- zmienić też ustawienia na piecu parametr P3 na 3 ??


dzieki za pomoc

CitroCerber
09-04-2013, 05:59
- czy wystarczy tylko w iSence wybrać "praca w lecie" z menu program

czy

- zmienić też ustawienia na piecu parametr P3 na 3 ??


Wybierz "praca w lecie", powinno wystarczyć.

mammaz
15-04-2013, 20:43
Mam pytanie do CitoCerbera
Czy można do kotła podłączyć dwie pompy, tak aby działały obie jednocześnie gdy działa kocioł. Są to pompy przy rozdzielaczach na parterze i piętrze (grundfos alpha). Mam je włączone na stałe do prądu i chodzą cały czas, chyba że wyłączę zasilanie w skrzynce elektrycznej (jeden przełącznik do dwóch pomp). Na forum gdzieś widziałem, że pokazywałeś schemat podłączenia, ale nie wiem czy jest możliwe to z dwoma pompami.

CitroCerber
16-04-2013, 06:22
Na forum gdzieś widziałem, że pokazywałeś schemat podłączenia, ale nie wiem czy jest możliwe to z dwoma pompami.

Wszystko zależy ile razem pompy pobierają prądu - Obciążalność przekaźnika to 10A/230V~ lub 5A/30V=. Jeśli obciążenie ma być większe, to wystarczy dodać stycznik/przekaźnik i dopiero do niego podpiąć pompy. Pojedynczą pompę podłączasz tak:

183968
Jeśli podłączasz drugą, to wpinasz ją w te same złączki. Ustawiasz parametr 24 na: 4 = Przekaźnik zewnętrzny pompy dodatkowej (Złącze 1 i 3 zamknięte). I gotowe. :) Pompa zewnętrzna pracuje tylko w trybach CO, przy CWU pozostaje nieaktywna.

mtsw466
22-09-2013, 21:35
Witam Panie i Panowie czas chyba odświeżyć wątek zbliżają się chłody więc dyskusje czas zacząć:) Nasuwa mi się pytanie. Mam MCR24T od bodajże trzech lat jak na razie bez zarzutu co roku serwisowany, ustawiony przeze mnie chyba optymalnie jak na razie nie sprawia mi problemu tfu, tfu:) Przychodzi wrzesień okres w którym kocioł był zawsze serwisowany. Mam pytanie czy ktoś z Was sam zamiast zapraszać serwisanta próbował przejrzec kocioł i jakie czynności trzeba przeprowadzić żeby działał w dalszym ciągu bez zarzutu. Pamiętam że po roku używania serwisant stwierdził że uszczelka z komory spalania jest lekko zużyta i wypada ją wymienić. Nie wymienił jej lecz tylko obrócił na druga stronę. Czy to możliwe? po roku i przepalona? Dzięki za info.

CitroCerber
23-09-2013, 06:36
jakie czynności trzeba przeprowadzić żeby działał w dalszym ciągu bez zarzutu.

- wyczyścić komorę spalania - instrukcja demontażu na żółtej nalepce. :)
- wyczyścić elektrodę zapłonową i sprawdzić czy nadal przerwa między elektrodami jest poprawna

mtsw466
23-09-2013, 19:19
Witaj CitroCerber miło Cię znowu czytać po przerwie :). Napisz jaka ma być duża ta przerwa.

CitroCerber
24-09-2013, 06:36
Witaj CitroCerber miło Cię znowu czytać po przerwie :).

:D


Napisz jaka ma być duża ta przerwa.


3-4 mm. Jak będzie mninimalnie mniej, to może zostać. Jeśli będziesz doginał, to rób to z wyczuciem, bo nowa trochę kosztuje (jak na 2 kawałki pręta, ceramikę i kabelek). :)

214264

jaro1972
30-09-2013, 21:50
Witam,
Panowie, co oznacza dokładnie opis w Krzywej grz. Isense "Podst. zewn. : punkt bazowy temp. na zewnątrz pomieszczenia"
....trochę to nie logiczne

CitroCerber
01-10-2013, 07:19
Witam,
Panowie, co oznacza dokładnie opis w Krzywej grz. Isense "Podst. zewn. : punkt bazowy temp. na zewnątrz pomieszczenia"
....trochę to nie logiczne

Zapewne chodzi o "punkt startowy" krzywej.

siekieramotyka
01-10-2013, 10:28
- wyczyścić komorę spalania - instrukcja demontażu na żółtej nalepce. :)
- wyczyścić elektrodę zapłonową i sprawdzić czy nadal przerwa między elektrodami jest poprawna

Ja dodałbym jeszcze do tego wyczyszczenie syfonu :)

magdalenka221
01-10-2013, 14:42
[QUOTE=siekieramotyka;6150109]Ja dodałbym jeszcze do tego wyczyszczenie syfonu :)[/QUOTE

Koledzy potrzebuję waszej pomocy.Jestem od miesiąca użytkowniczką pieca MCR324T +czujnik pogodowy zewnętrzny+CMIX+ISENCE.Właśnie z tym ostatnim mam problem od dwóch tygodni nie zmienia się ilość godzin w trybie c.w.u i ilosć startów palnika w trybie cwu,cały czs jest 4 godziny pracy i 40 startów palnika.Czy spotkaliście się z czymś takim,bo serwisant do którego dzwoniłam powiedział,że pierwszy raz się z tym spotyka

CitroCerber
01-10-2013, 15:06
od dwóch tygodni nie zmienia się ilość godzin w trybie c.w.u i ilosć startów palnika w trybie cwu,cały czs jest 4 godziny pracy i 40 startów palnika.


W międzyczasie włączało się grzanie CWU? Jeśli tak, to ja bym odłączył na chwilę iSense i po podłączeniu zobaczył czy się zaktualizowało.

jaro1972
02-10-2013, 21:22
Zapewne chodzi o "punkt startowy" krzywej.
dziękuję za odpowiedz.
Mam jeszcze takie pytanie, jako że posiadam w łazience podłogówkę RTL chcę aby temp. wody nie przekraczała nigdy 55 C.
Czy wystarczy, że ustawię 55 c w opcjach Krzywej Grzewczej
Wpływ temp. pom. 5
Podst. zewn. 17
Podst. t. zasil. 20
Klima zewn. -10
Klima t. zasil. 55
... czy muszę jeszcze ustawić 55 c w opcji, którą znalazłem z takim opisem:
"Max. temp. kotła: Maksymalna temperatura sterowania dla wody
w układzie centralnego ogrzewania. Nie jest to maksymalna
temperatura w kotle."
Przepraszam za być może banalne pytania, ale staram się zrozumieć tego mojego ISENSEa :)

siekieramotyka
03-10-2013, 15:03
... czy muszę jeszcze ustawić 55 c w opcji, którą znalazłem z takim opisem:
"Max. temp. kotła: Maksymalna temperatura sterowania dla wody
w układzie centralnego ogrzewania. Nie jest to maksymalna
temperatura w kotle."
Przepraszam za być może banalne pytania, ale staram się zrozumieć tego mojego ISENSEa :)

To co ustawisz w isense powinno go trzymać, czyli dojdzie do 55 i to będzie maks.

magdalenka221
03-10-2013, 15:57
W międzyczasie włączało się grzanie CWU? Jeśli tak, to ja bym odłączył na chwilę iSense i po podłączeniu zobaczył czy się zaktualizowało.

Dzięki bardzo za podpowiedż.Tylko prosze wytłumacz mi jak "blondynce" jak odłączyć ,żeby czegos nie uszkodzic albo nie poprzestawiać. No i czy ISENCE zapamięta ustawienia.?
Potrzebuję też jakieś gotowe wypróbowane wartości krzywej grzewczej i strategii ogrzewania,wpływu temperatury pokojowej dla obiegu podłogówki/kuchnia i łazienka na dole/ i dla grzejników/dół salon ,hol,góra 4 pokoje i łazienka./.Jaką zaznaczyć prędkość chłodzenia i podgrzewania.Dom jest ocieplony bardzo dobrze ,więc chyba dużych strat ciepła nie będzieTo mój pierwszy sezon z tym piecem,no i pierwszy kiedy zostałam sama z dziećmi i nie chciałabym,żeby rachunki za gaz mnie wykończyły.
Proszę podzielcie się swoimi ustawieniami.Z góry dziekuję.

mtsw466
03-10-2013, 21:10
Witam, dzięki za podpowiedzi kocioł przeczyszczony, przygotowany do sezonu własnoręcznie (łącznie z syfonem). Dwie stówki w kielni satysfakcja - bezcenne. :)

CitroCerber
04-10-2013, 08:27
Dzięki bardzo za podpowiedż.Tylko prosze wytłumacz mi jak "blondynce" jak odłączyć ,żeby czegos nie uszkodzic albo nie poprzestawiać. No i czy ISENCE zapamięta ustawienia.?

Najprościej bez grzebania będzie po prostu wyłączenie z sieci kotła na kilka sekund i ponowne włączenie - spowoduje to przesłanie ustawień ponownie.



Potrzebuję też jakieś gotowe wypróbowane wartości krzywej grzewczej i strategii ogrzewania,wpływu temperatury pokojowej dla obiegu podłogówki/kuchnia i łazienka na dole/ i dla grzejników/dół salon ,hol,góra 4 pokoje i łazienka./.

Tutaj niestety za bardzo nie pomogę - mam inny sterownik i nie używam krzywych grzania.

magdalenka221
04-10-2013, 10:10
[QUOTE=CitroCerber;6155246]Najprościej bez grzebania będzie po prostu wyłączenie z sieci kotła na kilka sekund i ponowne włączenie - spowoduje to przesłanie ustawień ponownie.

Dzięki bardzo .
zrobiłam tak jak radzisz ale niestety nadal są te same wartości.Pytałam telefonicznie jakiegos serwisanta to stwierdził,że może być tak ,że jeśli piec podgrzewa wodę jednocześnie kiedy grzeje c.o. to może zaliczać tylko wartości dla c.o..Możliwe to????.

Co do tych ustawień to nadal aktualne ,może ktoś inny pomoże????

CitroCerber
04-10-2013, 10:32
[Pytałam telefonicznie jakiegos serwisanta to stwierdził,że może być tak ,że jeśli piec podgrzewa wodę jednocześnie kiedy grzeje c.o. to może zaliczać tylko wartości dla c.o..Możliwe to????.

Ten kocioł jest tak zbudowany, że nie ma technicznej możliwości grzania jednocześnie CO i CWU - jest tylko "albo-albo".

ceemek1905
04-10-2013, 20:55
Witam serdecznie,

#CitroCerber, czy nadal mozna u Ciebie zapoatrywac sie w zegarki sterujace do piecyka?

Dzieki!

CitroCerber
05-10-2013, 17:57
Witam serdecznie,

#CitroCerber, czy nadal mozna u Ciebie zapoatrywac sie w zegarki sterujace do piecyka?

Dzieki!

Tak można, ale w Polsce będę za jakieś 2 tygodnie - proszę się przypomnieć po 18 października. :)

jurand79
05-10-2013, 20:43
Cześć.
Zainstalowałem MCR3 24T (paleniu w kominku mówię DOŚĆ!).
Sterowanie będę realizować na własnym systemie automatyki. Mam kilka pytań do kolegów obeznanych w kotłach tej firmy.

W konsoli przyłączeniowej jest wejście do czujnika z zasobnika. W instrukcji napisano: "Podłącz czujnik podgrzewacza lub termostat do zacisków Tdhw listwy podłączeniowej". Na tą chwilę mam wpięty tam zwykły termostat. Rozumiem, że po wpięciu czujnika uzyskam możliwość nastawy temperatury pokrętłem na konsoli. Tylko jaki to czujnik? Zwykły rezystancyjny PT100?
I dodatkowe pytanie - Czy w przypadku termostatu wł/wył kocioł grzeje CWU pełną mocą?

CitroCerber
05-10-2013, 22:44
Rozumiem, że po wpięciu czujnika uzyskam możliwość nastawy temperatury pokrętłem na konsoli.

Masz to już teraz - z tym, że musisz ustawienie dublować na termostacie (lub pilnować, żeby na kotle zawsze była wyższa niż nnna Twoim sprzęcie). :)


Tylko jaki to czujnik? Zwykły rezystancyjny PT100?

Nie - AD226. Pt100 to zupełnie co innego, tutaj masz termistor NTC.


I dodatkowe pytanie - Czy w przypadku termostatu wł/wył kocioł grzeje CWU pełną mocą?

Grzeje zawsze z temperaturą ustawioną pokrętłem + przewyższenie (domyślnie 15 stopni) i moduluje aby uzyskać właściwą temperaturę przepływającej wody, jeśli nie posiadasz sterownika opentherm to czujnik w zbiorniku służy tylko właściwie do poinformowania kotła, że powinien już skończyć i do poprawnego działania histerezy (Parametr 33), bo MCR3 nie posiada wyświetlacza, na którym można zobaczyć temperaturę CWU. Jeśli używasz zwykłego termostatu zamiast czujnika to histereza jest zależna od termostatu.

siekieramotyka
08-10-2013, 10:54
Pisałem wcześniej o podłączeniu do mojego zestawu c-mix i isense drugiego regulatora, wczoraj udało mi się podłączyć qsense do c-mix i wszystko uruchomić. (mam sprzęgło i zawór oraz dwie pompy na każdy z obiegów każda)

Niestety nic się nie zmieniło w możliwościach sterowania, w sensie w isense (który jest master w układzie) ma te same opcje w sterowaniu układem 2 oraz temperatura zmierzona w układzie 2 jest taka sama jak w pierwszym mimo różnicy rzeczywistej i we wskazaniu w qsense.

W qsense jest temperatura pomieszczenia i można mu zadać temperaturę, tylko jak to się ma do sterowania systemem ?

Chyba nikt nigdy tego nie robił ale może ktoś mądrzejszy wie jak to ma działać :)

Mam jeszcze jednego isense, który mogę użyczyć i podłączyć ale chyba to nic nie zmieni... tak czy siak spróbuje pojutrze.

siekieramotyka
09-10-2013, 07:54
Pisałem wcześniej o podłączeniu do mojego zestawu c-mix i isense drugiego regulatora, wczoraj udało mi się podłączyć qsense do c-mix i wszystko uruchomić. (mam sprzęgło i zawór oraz dwie pompy na każdy z obiegów każda)

....

Mam jeszcze jednego isense, który mogę użyczyć i podłączyć ale chyba to nic nie zmieni... tak czy siak spróbuje pojutrze.

Już doszedłem jak to wszystko działa :)

Eneash
14-10-2013, 19:10
Witam

Mam piec de dietrich MCRII model z roku 2008 ale uruchominy miesiąc temu ( brak gazu podłączyli dopiero w sierpniu). Mam dwa problemy:

1. Zaraz po uruchomieniu pieca jak kocioł podgrzewał CWU automatycznie ciepło szło na CO, jedynym rozwiązaniem było zakręcanie grzejników ale w okresie zimowym nie chcę latać po domu i zakręcać lub odkręcać grzejniki. Raz w ramach eksperymentu zmniejszyłem temperaturę pomieszczenia i o dziwo jak ciepło poszło na CO to nie grzało CWU. Dodam że kocioł pracuje a właściwie pracował na automatyce i ustawiona jest temperatura pomieszczenia.

2. No właśnie automatyka CELICIA 20 zwariowała mam problem z automatyką pokazuje temperatrę na zewnątrz -120 (minus sto dwadzieścia) a temperatrę pomieszczenia 80,8 (osiemdziesiąt) resetowałem ją 3 razy i nic to nie daje, kocioł grzeje non stop, licznik gazu kręci się jak korba u kolarza w domu gorąco a temperatura wody w zasobniku jest jak w termach podhalańskich.

Proszę o pomoc jeśli padła automatyka to czy można ją naprawić jeśli nie to czy można kupić inną bo ta celica jest dość droga i czy sam jestem w stanie to podłączyć ( zielony jestem z techniki itp.)

Pomocy

CitroCerber
14-10-2013, 19:28
1. Zaraz po uruchomieniu pieca jak kocioł podgrzewał CWU automatycznie ciepło szło na CO, jedynym rozwiązaniem było zakręcanie grzejników


Podaj jaki konkretnie masz model (sprawdź na nalepce na obudowie).



2. No właśnie automatyka CELICIA 20 zwariowała mam problem z automatyką pokazuje temperatrę na zewnątrz -120 (minus sto dwadzieścia) a temperatrę pomieszczenia 80,8 (osiemdziesiąt) resetowałem ją 3 razy i nic to nie daje, kocioł grzeje non stop, licznik gazu kręci się jak korba u kolarza w domu gorąco a temperatura wody w zasobniku jest jak w termach podhalańskich.


Czujniki podłączone poprawnie? Kto Ci to montował/podłączył?

Eneash
14-10-2013, 19:39
Model MCRII 24T 0829105531330

Nie wiem czy podłączone poprawnie, piec uruchamiał autoryzowny instalator, który uprzedzał że po 5 latach gdy piec wisiał ale nie działał mogą być problemy a gwarancja już nie działa.

CitroCerber
15-10-2013, 07:32
Model MCRII 24T 0829105531330

Nie wiem czy podłączone poprawnie, piec uruchamiał autoryzowny instalator, który uprzedzał że po 5 latach gdy piec wisiał ale nie działał mogą być problemy a gwarancja już nie działa.

Ale podłączał to pięc lat temu, czy teraz? Jeśli wisiał tyle czasu nieużywany, to możliwe, że zawór trójdrogowy się przyblokował - zacząłbym od kilkukrotnego wykonania inicjacji, czyli: odłączasz od zasilania, podłączasz, czekasz aż skończy migać parametrami, wyłączasz i znowu włączasz itd...

Eneash
15-10-2013, 19:28
Ale podłączał to pięc lat temu, czy teraz? Jeśli wisiał tyle czasu nieużywany, to możliwe, że zawór trójdrogowy się przyblokował - zacząłbym od kilkukrotnego wykonania inicjacji, czyli: odłączasz od zasilania, podłączasz, czekasz aż skończy migać parametrami, wyłączasz i znowu włączasz itd...

Zacznę od początku

Piec wisi sobie na ścianie już 5lat, ale został uruchomiony dopiero miesiąc temu.
Od samego początku coś było nie tak bo jak grzał CWU to ciepło szło również na CO, być może to ten zawór trójdrogowy.

Natomiast wczoraj wysypała się automatyka odłączyłem dzisiaj czujnik temperatury zewnętrznej i zrobiłem 2x reset na termostacie i nadal nic się nie zmienia piec grzeje mocno i daje ciepło zarówno na CO i CWU.

Tak więc mam 2 problemy:

1. Automatyka nowy termostat celcia kosztuje ponad 500pln, trochę dużo pytanie czy można podłączyć inny tańszy jeśli tak to jaki i czy mogę to sam zrobić? Gwarancji na kocioł już i tak nie mam więc nie muszę wywalać tyle kasy. Pytałem dzisiaj w kilku sklepach w jednym mówią że można założyć inny termostat w innym że lepiej nie?!?

2. Ten zawór trójdrogowy który puszcza ciepło jak grzeje CWU na CO, ale to mogę naprawić dopiero jak naprawię automatykę.

jurand79
15-10-2013, 21:36
Nie - AD226. Pt100 to zupełnie co innego, tutaj masz termistor NTC.

Dzięki za odpowiedź.
A czy masz może AD226 pod ręką? Jesteś w stanie podać mi rezystancję czujnika i temperaturę, przy jakiej zmierzyłeś? Dobiorę sobie wtedy odpowiedni termistor...

Jeszcze jedno pytanie.
Konsola ma wejście "Enable". W instrukcji napisano:
--------
Podłącz kontakt wł./wył. (Enable)
Aby włączyć lub wyłączyć funkcję grzania lub ciepłej wody użytkowej, do styków CH i DHW można podłączyć sygnał 10-230 V.
Standardowo włączona jest funkcja grzania lub produkcji ciepłej wody użytkowej. Kocioł zareaguje tylko na przełącznik i po podłączeniu sygnału 10-230 V do styków będzie sterować funkcją grzania/ciepłej wody użytkowej.
----------
Czy to znaczy, że podając napięcie nadaną parę styków załączam grzanie CO lub CWU i ta funkcja ma priorytet nad czujnikiem z zasobnika lub termostatem pokojowym?

CitroCerber
16-10-2013, 07:52
Piec wisi sobie na ścianie już 5lat, ale został uruchomiony dopiero miesiąc temu.
Od samego początku coś było nie tak bo jak grzał CWU to ciepło szło również na CO, być może to ten zawór trójdrogowy.


I instalator wziął kasę i poszedł? :jawdrop:



Natomiast wczoraj wysypała się automatyka odłączyłem dzisiaj czujnik temperatury zewnętrznej i zrobiłem 2x reset na termostacie i nadal nic się nie zmienia piec grzeje mocno i daje ciepło zarówno na CO i CWU.


Zmierz rezystancję czujnika czy mająś sensowną wartość czy może zwarcie albo przerwę.


1. Automatyka nowy termostat celcia kosztuje ponad 500pln, trochę dużo pytanie czy można podłączyć inny tańszy jeśli tak to jaki i czy mogę to sam zrobić? Gwarancji na kocioł już i tak nie mam więc nie muszę wywalać tyle kasy. Pytałem dzisiaj w kilku sklepach w jednym mówią że można założyć inny termostat w innym że lepiej nie?!?


Możesz podłączyć nawet najzwyklejszy mechaniczny.


2. Ten zawór trójdrogowy który puszcza ciepło jak grzeje CWU na CO, ale to mogę naprawić dopiero jak naprawię automatykę.

Zrób to co Ci wcześniej pisałem, potem odłącz czujnik CWU, ,odłącz celcię, zastąp ją zworą z kawałka kabla i zobacz czy będzie grzało tylko CO.
Zawór jest rozbieralny i można go rozłożyć i zobaczyć czy czasem się nie zatarł.

CitroCerber
16-10-2013, 08:06
Dzięki za odpowiedź.
A czy masz może AD226 pod ręką? Jesteś w stanie podać mi rezystancję czujnika i temperaturę, przy jakiej zmierzyłeś? Dobiorę sobie wtedy odpowiedni termistor...

Niestety aktualnie mam jakieś 900km do najbliższego znanego mi kotła. ;)


Jeszcze jedno pytanie.
Konsola ma wejście "Enable". W instrukcji napisano:


Dziwnie to jakoś opisali (zapewne efekt tłumaczenia z innego języka). Nie ma tam przypadkiem założonej zwory?

Eneash
16-10-2013, 16:36
Niestety aktualnie mam jakieś 900km do najbliższego znanego mi kotła. ;)



Dziwnie to jakoś opisali (zapewne efekt tłumaczenia z innego języka). Nie ma tam przypadkiem założonej zwory?

Kupiłem termostat qsense w sobotę zabieram się za wymianę, poszperam też z tym zaworem trójdrogowym pytanie jak go rozpoznać, gdzie go szukać?

CitroCerber
16-10-2013, 17:28
Kupiłem termostat qsense w sobotę zabieram się za wymianę, poszperam też z tym zaworem trójdrogowym pytanie jak go rozpoznać, gdzie go szukać?

Schowany za pompą, przykręcony do obudowy w prawym rogu. Jak odkręcisz pompę to powinien być w miarę dostęp. Siłownik jest mocowany na wsuwkę. Rysunki poglądowe masz na końcu instrukcji instalatora.

magdalenka221
18-10-2013, 10:34
Już doszedłem jak to wszystko działa :)

Napisz coś więcej co ustaliłeś i jak poustawiałeś parametry.Mam taki sam zestaw i niestety nie wiem jak to wszystko ogarnąć.Pomocy

siekieramotyka
18-10-2013, 11:41
Napisz coś więcej co ustaliłeś i jak poustawiałeś parametry.Mam taki sam zestaw i niestety nie wiem jak to wszystko ogarnąć.Pomocy

Napisz z czym masz problemy.

magdalenka221
02-11-2013, 07:23
Najbardziej chciałabym wiedzieć jakie wartości ustawiłeś w krzywej grzewczej,jaka wartoć wpływu temperatury pomieszczenia.Jaki stopień predkości chłodzenia itp.Generalnie wszystkie parametry na I-SENSIE.Instalator coś poustawiał i powiedział,że musze sobie sama dopracować,a ja pracuje do godz 19-tej od 8 rano i nie bardzo mam czas ,żeby to wszystko"zbadać.Sama utrzymuję dom ,wiec nie chcę żeby mnie rachunki za gaz zjadły

Napisz z czym masz problemy.

ceemek
07-11-2013, 14:28
Tak można, ale w Polsce będę za jakieś 2 tygodnie - proszę się przypomnieć po 18 października. :)

Super, kilka pytań:-
1. Jak wygląda obecna oferta na zegarki sterujące?
2. Jakie są u Ciebie ustawienia grzania CWU i czy zaobserwowałeś jakieś oszczędności?

Pozdrawiam!

CitroCerber
07-11-2013, 14:47
Super, kilka pytań:-
1. Jak wygląda obecna oferta na zegarki sterujące?
2. Jakie są u Ciebie ustawienia grzania CWU i czy zaobserwowałeś jakieś oszczędności?


Ad. 1. Jestem już w Polsce, części mam pod ręką, więc jak ktoś jest zainteresowany, to prosze o kontakt na priv (http://forum.muratordom.pl/private.php?do=newpm&u=76285) :D

Ad.2. Obecnie używam zaawansowanego sterownika (Chronotermostat PT59X), więc zegara nie używam. Oszczędność była dość duża, bo domyślnie przy zastosowaniu zwykłego termostatu sterującego grzaniem kocioł cały czas "pilnuje" CWU zamiast grzać CO. Po założeniu zegara kocioł przełączał się tylko w określonych godzinach - godzinę o 6 rano i o 18. Przez resztę dnia woda była wystarczająco ciepła. :yes:

hycel
12-11-2013, 03:22
Witam ponownie... długo tu nie zaglądałem

Pojawił się problem , od jakiegoś czasu obserwuję spadki ciśnienia na piecu czasem nawet do 0,2 bara. Wtedy piec nie powinien się włączać (chyba E10) ale mój normalnie pracuje jakby nigdy nic. Widział ktoś ten błąd u siebie przy niskim ciśnieniu ? MCR 24

Pozdr

CitroCerber
12-11-2013, 08:27
Widział ktoś ten błąd u siebie przy niskim ciśnieniu ?

Błędu nie widziałem, ale MCR24 nie kontroluje ciśnienia - kontroluje przepływ i o ile jest co pompować, to nie pojawi się E10.

69wojtek
13-11-2013, 08:14
Witam. Mam pytanie, zagadkę do szanownych forumowiczów. Kocioł De Dietrich MCR 24T + sterownik pokojowy Auraton 2005. Dlaczego przy ustawieniu parametru T1 40 stopni Celsjusza , kocioł pracuje np. raz na 40 stopni, innym razem na 45 stopni, a jeszcze innym 35 stopni? Temperatura ustawiona na sterowniku 20,5 stopni Celsjusza. Dlaczego kocioł moduluje? Przecież to sterowanie pokojowe a nie pogodowe. Pozdrawiam.

CitroCerber
13-11-2013, 09:09
Przecież to sterowanie pokojowe a nie pogodowe.

Niestety mylisz się. Auraton 2005 nie jest sterownikiem zgodnym z opentherm, więc nigdy nie będzie działał jako alternatywa dla sterowania pogodowego w kotle. Kocioł pracuje według wewnętrznych krzywych grzania i będzie modulował według ustawionych parametrów i odczytu z czujnika temperatury zewnętrznej kotła (o ile jest zainstalowany).

69wojtek
13-11-2013, 14:02
No właśnie. Czujnik zewnętrzny nie jest podłączony do kotła. Odłączyłem czujnik temp zewnętrznej. Więc dlaczego jak ustawię parametr T1 na 40 stopni to moduluje. Wydaje mi się, że jak ustawię 40 stopni w T1 to ma być 40 stopni, jak ustawię 50 stopni w T1 to ma być 50 stopni itp. To ja mam decydować o tym z jaką mocą kocioł powinien pracować...a tak nie jest. Dlaczego? Co zrobić żeby nie modulował?

CitroCerber
13-11-2013, 14:22
Więc dlaczego jak ustawię parametr T1 na 40 stopni to moduluje.

Bo jakby nie modulował, to na 100% mocy nie uzyskałby 40 stopni tylko więcej.


Wydaje mi się, że jak ustawię 40 stopni w T1 to ma być 40 stopni, jak ustawię 50 stopni w T1 to ma być 50 stopni itp. To ja mam decydować o tym z jaką mocą kocioł powinien pracować...a tak nie jest. Dlaczego?

Nie - Ty możesz zdecydować do jakiej temperatury ma grzać wodę, za modulację odpowiada automatyka kotła. Wahania są prawdopodobnie spowodowane zmianami w przepływie lub zbyt niską różnicą między zasilaniem i powrotem - woda wraca zbyt ciepła i kocioł moduluje, żeby się utrzymać w miarę blisko ustawionych 40 stopni. Napisz może co tym kotłem zasilasz i co jest w obwodzie.


Co zrobić żeby nie modulował?

Zmienić kocioł? :)

hycel
13-11-2013, 16:00
Błędu nie widziałem, ale MCR24 nie kontroluje ciśnienia - kontroluje przepływ i o ile jest co pompować, to nie pojawi się E10.

A teraz dla odmiany trzyma drugi dzień ciśnienie, natomiast zauważyłem dziwne drgania wskazówki manometru w czasie pracy pompy obiegowej kotła. nie pokazuje stabilnie ciśnienia jak wcześniej tylko dość mocno drga. ???

CitroCerber
14-11-2013, 09:17
A teraz dla odmiany trzyma drugi dzień ciśnienie, natomiast zauważyłem dziwne drgania wskazówki manometru w czasie pracy pompy obiegowej kotła. nie pokazuje stabilnie ciśnienia jak wcześniej tylko dość mocno drga. ???

Biorąc pod uwagę to, że skacze mocno i Twój wcześniejszy post o niskim ciśnieniu, to obstawiam zakamienienie nagrzewnicy lub mocne zapowietrzenie.

Co do ucieczki ciśnienia to pomijając sprawdzenie czy wszystkie odpowietrzniki zakręcone - sprawdź czy nie przecieka Ci zawór trójdrogowy. Musiałbyś dopompować ukałd do około 3 barów, zdemontować siłownik zaworu, popsikać wodą z płynem do mycia naczyń na sztyft grzybka zaworu i zobaczyć czy nie puszcza bąbelków.

hycel
14-11-2013, 14:14
Witam.
Przed jesienią dokładałem do tego pieca zasobnik 125l a że piec to wersja tylko do CO to dołożyłem zawór który widać pod piecem. Po montażu ciągle mam powietrze w momencie jak piec przełącza zawór w pozycje do grzania cwu. Przy grzaniu CO jest ok, natomiast przełączenie na obieg cwu powoduje ze słychać przelewającą się wodę i bulgotanie. Uruchamiałem już mnóstwo razy cykl odpowietrzania na odkręconych grzejnikach i było okresowo jakby lepiej ale po jakimś czasie ponownie słychać bulgotanie.
Jak zdjąć obudowę z tego zaworu ? lub czy mogę go np. w czasie pracy pieca przesterować podłączając i odłączając do niego napięcie . Wtedy ta pętla powinna się chyba przelać w końcu. Ew dorobić jakiś odpowietrznik na tej pętli ??
Aha, odpowietrznik na górze poieca po jakimś dniu pracy jak go popuszczam to b. mocno wywala powietrze.
Pozdr
Tomek

CitroCerber
14-11-2013, 14:27
Jak zdjąć obudowę z tego zaworu ?


Obudowa wygląda jakby miała zatrzaski. Przegapiłem, że Ty masz zewnętrzny zawór. :) Wewnętrzny wygląda trochę inaczej - ma siłownik zapinany na wsuwkę - tutaj pewnie da się go zdemontować po zdjęciu obudowy.


Aha, odpowietrznik na górze poieca po jakimś dniu pracy jak go popuszczam to b. mocno wywala powietrze.


Czyli się zapowietrza i stąd te skoki ciśnienia. Teraz trzeba znaleźć miejsce, gdzie się zapowietrza. A jak drugi odpowietrznik - ten przy pompie w kotle?

CitroCerber
14-11-2013, 14:33
Wtedy ta pętla powinna się chyba przelać w końcu. Ew dorobić jakiś odpowietrznik na tej pętli ??


Masz to tak połączone, że ewentualne powietrze pójdzie do góry i będzie wyłapane przez odpowietrzniki kotła - więc tu nie widzę potrzeby.

Jak już pisałem - gdzieś łapie powietrze i trzeba to znaleźć.

hycel
14-11-2013, 16:53
Czyli się zapowietrza i stąd te skoki ciśnienia. Teraz trzeba znaleźć miejsce, gdzie się zapowietrza. A jak drugi odpowietrznik - ten przy pompie w kotle?

Drugi zakręcony i nigdy jeszcze nie słyszałem żeby z niego poszło jakieś powietrze, a sprawdzam regularnie.

69wojtek
14-11-2013, 17:04
Do CitroCerber.

Dziękuję za lekcję. Pozdrawiam.

hycel
16-11-2013, 14:00
Masz to tak połączone, że ewentualne powietrze pójdzie do góry i będzie wyłapane przez odpowietrzniki kotła - więc tu nie widzę potrzeby.

Jak już pisałem - gdzieś łapie powietrze i trzeba to znaleźć.

Czy np. odpowietrznik na górze kotła może łapać lewe powietrze pomimo, że jest zakręcony na maxa ? bo nie widzę innej mozliwości dostania się powietrza do tego obiegu... a ciągle wywala spore ilości powietrza szczególnie po cyklu ogrzewania zbiornika.
Pozdr
Tomek

1950
16-11-2013, 14:14
czy masz miedź w instalacji?

hycel
16-11-2013, 18:25
czy masz miedź w instalacji?
Tak..

przemo.
16-11-2013, 18:41
Witam wszystkich, mam takie pytanie będę uruchamiał piec dietrich MCR/II (ogrzewanie podłogówka i grzejniki ), nie wiem jaki sterownik zastosować, hydraulik chce mi zastosować sterownik tygodniowy bezprzewodowy salus 091FLRF, a do podłogówki sterownik salus RT100. Czy te sterowniki nadają się do tego pieca?? Proszę o odpowiedź

hycel
16-11-2013, 20:05
W tej samej cenie masz Celcie która jest w pełni zgodna z MCR .

1950
16-11-2013, 22:00
to równie dobrze może być wodór,
można, uważając przy odpowietrzaniu, spróbować zapalić,
ale trzeba uważać bo może pierdyknąć,
jeżeli to rzeczywiście byłby wodór, to zostaje jedynie inhibitor korozji dodany do zładu,

CitroCerber
17-11-2013, 12:32
Witam wszystkich, mam takie pytanie będę uruchamiał piec dietrich MCR/II (ogrzewanie podłogówka i grzejniki ), nie wiem jaki sterownik zastosować, hydraulik chce mi zastosować sterownik tygodniowy bezprzewodowy salus 091FLRF, a do podłogówki sterownik salus RT100. Czy te sterowniki nadają się do tego pieca?? Proszę o odpowiedź


Do tego kotła nadają się dowolne sterowniki, ale tylko te zgodne z opentherm dają możliwość pełnego wykorzystania dostępnych opcji i informacji z kotła.

przemo.
17-11-2013, 13:53
Dlatego jednak zdecydowałem się na iSense AD289

hycel
18-11-2013, 20:26
Obudowa wygląda jakby miała zatrzaski. Przegapiłem, że Ty masz zewnętrzny zawór. :) Wewnętrzny wygląda trochę inaczej - ma siłownik zapinany na wsuwkę - tutaj pewnie da się go zdemontować po zdjęciu obudowy.



Czyli się zapowietrza i stąd te skoki ciśnienia. Teraz trzeba znaleźć miejsce, gdzie się zapowietrza. A jak drugi odpowietrznik - ten przy pompie w kotle?
Czy w czasie ogrzewania CO da się na kotle "coś" przestawić żeby przełączył zawór na obieg cwu ? Nie moge zdjąc obudowy z tego zaworu a ciągle na obiegu cwu jest powietrze i za cholere nie mogę go stamtąd wygonić...

CitroCerber
19-11-2013, 07:21
Czy w czasie ogrzewania CO da się na kotle "coś" przestawić żeby przełączył zawór na obieg cwu ?

Jak odłączysz termostat pokojowy i czujnik temperatury CWU, to powinien przełączyć się w tryb CWU. ;)


Nie moge zdjąc obudowy z tego zaworu a ciągle na obiegu cwu jest powietrze i za cholere nie mogę go stamtąd wygonić...

Zrób fotki ze wszystkich stron - pokombinujemy jak to zdjąć "zdalnie" :)

hycel
22-11-2013, 16:21
Udało mi się go wykolegować bez zdejmowania napędu. Po uruchomieniu kotła w czasie cyklu odpowietrzania w czasie jak przełączał zawór to odpinałem wtyczkę zaworu i zatrzymywał się w jakieś pośredniej pozycji, potem wyłączałem kocioł i jak zatrzymywała się pompa to dopiero wtedy woda przelała tą petlę nie wiem jednak na ile skutecznie ale już nie chlupie :) Po odkręceniu odpowietrznika na kotle wywaliło mnóstwo powietrza.
Dalej mam problem ze spadkiem ciśnienia, manometr dalej drga.
Przed sezonem spuściłem przez przypadek powietrze z naczynia przeponowego i potem go dobiłem ale przez niedoczytanie instrukcji do 1,5 bara. Nie wiem czy to nie bedzie przeszkadzać ?

CitroCerber
22-11-2013, 16:48
Dalej mam problem ze spadkiem ciśnienia, manometr dalej drga.

To może jednak zakamieniony wymiennik.


potem go dobiłem ale przez niedoczytanie instrukcji do 1,5 bara. Nie wiem czy to nie bedzie przeszkadzać ?

Dobrze, żeby było tyle ile być powinno. :)

hycel
23-11-2013, 07:32
Czy wymiennik to element 2001 (okrągły bęben) czy to ten prostokątny element obok rurki 2009 ??
Jeśli to jest zakamienione to jak to może wpływać na spadki ciśnienia w instalacji bo za chiny nie mogę tego jakoś ze sobą połączyć.
Pozdr

Kur..a teraz spojrzałem na cenę tego elementu = nowy kocioł !!


Przedwczesna radość znowu zapowietrzone w pizdu !!

CitroCerber
25-11-2013, 10:09
Czy wymiennik to element 2001 (okrągły bęben) czy to ten prostokątny element obok rurki 2009 ??

Niestety to 2001, to obok rurki 2009 to separator powietrza.


Jeśli to jest zakamienione to jak to może wpływać na spadki ciśnienia w instalacji bo za chiny nie mogę tego jakoś ze sobą połączyć.

Problemy w przepływie i powiązane z tym skoki ciśnienia, nie łącz tego ze spadkiem ciśnienia ogólnie.


Przedwczesna radość znowu zapowietrzone w pizdu !!

Czyli trzeba będzie pokombinować z rozbiórką zaworu i sprawdzeniem, czy tam gdzieś powietrza nie ciągnie.

Stahus
26-11-2013, 22:13
Witam
Stoję przed wyborem kotła MCRII 24 BS100 , a MCRIII 24 BS100 , w domu (130m^2) będzie 100% podłogówki + czujnik pogodowy.

Lektura instrukcji obsługi zwróciła moją uwagę na następujące kwestie:

a - Który z kotłów będzie lepszym wyborem z punktu widzenia uciążliwości sterowania parametrami pracy urządzeń.
b - W instrukcjach MCR3 nie znalazłem nic o sterowaniu krzywymi grzewczymi.
c - Z tego co się zorientowałem do MCR3 trzeba dokupić iSense/qSense żeby móc odczytywać/zmieniać ustawienia wartości poszczególnych parametrów pracy
d- czy ktoś używał portu RS232 i oprogramowania Recom (jeśli jest ono w ogóle dostępne dla śmiertelników).

za podjęcie omówienia powyższych kwestii z góry dziękuje :)

CitroCerber
26-11-2013, 22:33
a - Który z kotłów będzie lepszym wyborem z punktu widzenia uciążliwości sterowania parametrami pracy urządzeń.

Dwójka - ze względu na wyświetlacz i dostęp do parametrów.


b - W instrukcjach MCR3 nie znalazłem nic o sterowaniu krzywymi grzewczymi.

Strona 29 instrukcji instalowania i konserwacji. :)


c - Z tego co się zorientowałem do MCR3 trzeba dokupić iSense/qSense żeby móc odczytywać/zmieniać ustawienia wartości poszczególnych parametrów pracy

Temperatury zmienisz pokrętłami - trochę więcej parametrów iSense, prawdopodobnie również Celcia lub VS5500 (qSense jest zbyt prymitywne), odczytasz (teoretycznie) czymkolwiek zgodnym z opentherm.


d- czy ktoś używał portu RS232 i oprogramowania Recom (jeśli jest ono w ogóle dostępne dla śmiertelników).


Ja używam w MCR II. To nie jest RS232. ;)

jaro1972
27-11-2013, 20:25
Witam.
Posiadam MCR3 oraz cz.zew. + isense, mam pytanie odnośnie temperatury, która w pomieszczeniu nastawiona jest na 18 st, a piec trzyma 20 st i co jakiś czas podgrzewa. Czy nie powinno być tak, że piec uruchamia się kiedy temp w pomieszczeniu spadnie (lub wyrówna się) zgodnie z temp. zadaną?
Czy miał ktoś może doświadczenia tego typu?

Pozdrawiam

CitroCerber
28-11-2013, 11:19
Witam.
Posiadam MCR3 oraz cz.zew. + isense, mam pytanie odnośnie temperatury, która w pomieszczeniu nastawiona jest na 18 st, a piec trzyma 20 st i co jakiś czas podgrzewa.

Sprawdź nastawy "Prędk. podgrzew." (Menu > Nastawy > System > Instalacja c.o.) i korekcję komfortu (Menu >
Nastawy > System > Temperatura > Korekta komfortu) - może tam coś jest źle ustawione?

tomex1213
28-11-2013, 17:09
Witam,
Mam problem z kotłem MCR 24. Mam mieszkanie 60m2. Od kiedy instalator włączył piec do dziś w ciągu 48godzin piec zużył 16m2. Nie było termostatu a piec nastawiony był w trybie p1 na 45C, w trybie p2 na 40C bo to chyba minimum. Grzejniki średnio ciepłe. na dole zimne. Co mogę poprawić żeby aż tyle nie brał. Budynek nowy, ocieplony. Po dwa mieszkania na klatce.

Proszę o pomoc bo jestem średnio zadowolony z tego...

CitroCerber
28-11-2013, 19:53
Witam,
Mam problem z kotłem MCR 24. Mam mieszkanie 60m2. Od kiedy instalator włączył piec do dziś w ciągu 48godzin piec zużył 16m2. Nie było termostatu a piec nastawiony był w trybie p1 na 45C, w trybie p2 na 40C bo to chyba minimum. Grzejniki średnio ciepłe. na dole zimne. Co mogę poprawić żeby aż tyle nie brał. Budynek nowy, ocieplony. Po dwa mieszkania na klatce.


Napisz więcej o instalacji - ile grzejników, czy jest coś jeszcze etc...
45 stopni to za mało dla grzejników.

tomex1213
28-11-2013, 21:26
Witam w takim razie podaje co mam. Mam w sumie grzejnik dekoracyjny o mocy 3000w na pokój 22m2, wcześnie był wysadzony w to miejsce wielki grzejnik o mocy 45000w ale już go nie ma. Na resztę mieszkania mam zwykle purmo o mocach 440w na 7m2, 600w na 10m,łazienkowy duży moc 500w, 800w na 12m2. Wszyscy pisali żeby dać jak najniższa temperaturę wiec taka ustawiłem. Od dziś mam termostat. Ustawiłem na 20,5st c i dam znać co po 24h. Ewentualnie co proponujecie? Wieksże zużycie moze być spowodowane doborem grzejnika o mniejszej mocy. Dodam ze piec co 4 minuty sie włącza a 3-4 minuty sie wyłącza.

gizzmo_krk
29-11-2013, 08:56
Witam wszystkich,
Od jakiegos czasu (miesiac) staram się zrozumieć zasadę działania mojego kotła. Posiadam kocioł MCR II za zasobnikem 100l. System składa się z kilku grzejników i ogrzewania podłogowego. Całość podpięta jest do rozdzielacza ogrzewania podłogowego TECE z mieszaczem. Sterowanie kotłem poprzez termostat pokojowy Qsense. I teraz zaczyna się cała historia...Otóż zauważyłem, że w momencie gdy ustawiam temperaturę na termostacie np. 22C gdy aktualna temperatura w pomieszczeniu jest np 21C piec podgrzewa wodę do zasilania do zadanej temperatury zasilania np.60C. W momencie gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie 22C piec się wyłącza. Następnie pomimo, iż temp. w pomieszczeniu ma 22C, termostat ustawiony jest również na 22C piec znów się włącza (na termostacie wyswietla sie ikona grzejnika) ale temperatura zasilania już nie osiąga zadanej temperatury tj. 60C tylko około połowę tej wartości tj 30-33C przy temp. powrotu okolo 26-28C. Niestety temperatura zasilania jest zbyt niska dla grzejnikow i troche za niska dla podlogowki (zasilanie podlogowki miesza sie z woda na powrocie).

Moje pytania:
1. Czy to jest prawidłowy objaw?
2. W jaki sposob mozna ustawic piec aby dogrzewal na pelnej mocy? Czy gdy odlacze termostat to piec bedzie utrzymywal caly czas zadana temp. zasilania (wiekszy pobor paliwa)?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

coppi
29-11-2013, 11:54
Następnie pomimo, iż temp. w pomieszczeniu ma 22C, termostat ustawiony jest również na 22C piec znów się włącza (na termostacie wyswietla sie ikona grzejnika) ale temperatura zasilania już nie osiąga zadanej temperatury tj. 60C tylko około połowę tej wartości tj 30-33C przy temp. powrotu okolo 26-28C. Niestety temperatura zasilania jest zbyt niska dla grzejnikow i troche za niska dla podlogowki (zasilanie podlogowki miesza sie z woda na powrocie).

Moje pytania:
1. Czy to jest prawidłowy objaw?
2. W jaki sposob mozna ustawic piec aby dogrzewal na pelnej mocy? Czy gdy odlacze termostat to piec bedzie utrzymywal caly czas zadana temp. zasilania (wiekszy pobor paliwa)?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Ta ikonka grzejnika na qSense to pompa obiegowa kotła, czyli palnik nie pracuje, a woda jest mieszana w obiegu. To jest jak najbardziej prawidłowe. Jak temperatura spada, wtedy włącza się palnik i pompa (na wyświetlaczu jest ikonka palnika, z prawej strony zaraz obok grzejnika).

Ja na początku też nie miałem regulatora temperatury i chodził z zadaną temperaturą zasilania, ale to rozwiązanie przede wszystkim może więcej gazu zużyć (zależne od mocy kotła i powierzchni ogrzewanej) i słabo działa przy zmianach temperatur (ewentualnie warto pomyśleć o założeniu czujnika temperatury zewnętrznej i wtedy korzystać z automatyki pogodowej, która w kotle jest już wbudowana). Przy pogodówce można z krzywymi eksperymentować i dostosować najlepsza dla siebie.

siekieramotyka
29-11-2013, 12:57
Najbardziej chciałabym wiedzieć jakie wartości ustawiłeś w krzywej grzewczej,jaka wartoć wpływu temperatury pomieszczenia.Jaki stopień predkości chłodzenia itp.Generalnie wszystkie parametry na I-SENSIE.Instalator coś poustawiał i powiedział,że musze sobie sama dopracować,a ja pracuje do godz 19-tej od 8 rano i nie bardzo mam czas ,żeby to wszystko"zbadać.Sama utrzymuję dom ,wiec nie chcę żeby mnie rachunki za gaz zjadły

Ja aktualnie używam iSense jako termostatu, bez krzywych grzania, z tego co udało mi się zmierzyć mniej zużywa mi gazu, niby dziwne ale tak u mnie jest.

Mam ustawioną temperaturę zasilania grzejników na 50 stopni a podłogówki na 35 stopni. Jakbyś chciała dokładne info ustawień to pisz na pw.

Przez ostatnie dni zużywał mi 3,5 metra gazu dziennie, temperatura w domu 20 stopni. Do tego woda i kuchenka, temperatura wody cwu to 45 stopni.

siekieramotyka
29-11-2013, 13:10
Ja używam w MCR II. To nie jest RS232. ;)


A ile taka przyjemność kosztuje ? Szukałem i nie mogłem znaleźć a też podłączyłbym to do mojego c-mixa...

CitroCerber
29-11-2013, 13:23
A ile taka przyjemność kosztuje ? Szukałem i nie mogłem znaleźć a też podłączyłbym to do mojego c-mixa...

http://www.armaland.pl/program-serwisowy-de-dietrich-recom-b.php?cnv=f08b10-050a3a3381 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.armaland.pl%2F program-serwisowy-de-dietrich-recom-b.php%3Fcnv%3Df08b10-050a3a3381)

Fotka:

227416

jaro1972
30-11-2013, 09:44
Sprawdź nastawy "Prędk. podgrzew." (Menu > Nastawy > System > Instalacja c.o.) i korekcję komfortu (Menu >
Nastawy > System > Temperatura > Korekta komfortu) - może tam coś jest źle ustawione?
Sprawdziłem, nic się nie zmienia, będę testował dalej... dziękuję za pomoc

Robulencjo
08-12-2013, 21:38
U mnie parametry wyglądaja tak:

176274

:)

Troche stary temat, ale moze akurat komus sie trafi taki nietypowy przypadek, wiec podaje jak to u mnie bylo:

Serwisant po chwili tlumaczenia zrozumial, ze mimio iz mam MCR II to ustawiony jest jak MCR III (parametry od P17). Jeszcze raz "wklikal" dane z tabliczki znamionowej tj. dF i dU i potwierdzil te ustawienia z nieukrywanym zdziweniem. Jednak istotniejsze jest co powiedzial pozniej, a mianowicie kociol MCR24 II ma zupelnie inna budowe niz MCR III i te parametry nie moga byc stosowane (pomimo nawet takich nastaw fabrycznych !!!) - jakies elementy moga sie przegrzewac. Stad wzial instrukcje instalatora dla MCR II i zmienil wszystkie ustawienia w oparciu o nia wlasnie - wykonal przy tym cala procedure analizy spalania, rowniez zgodnie z instrukcja. Przedluzenie gwarancji podbil :D

Od tego momentu mam np. P19 = 14 (1 400 rpm) zamiast 13 (ciekaw jestem jak to wplynie na spalanie ?), P17 = 37 (mialem 47), itd.

Reasumujac: nastawy mam jak dla MCR II pomiomo, iz z nastaw fabrycznych powinno byc jak w MCR III.

Zastanawiam sie teraz czy nie skontakowac sie z DD i sprobowac ustalic dzien produkcji mojego egzemplarza, moze rzeczywiscie ma plyte od MCR III i to nie jest blad bo jakas partia byla przejsciowa, takie MCR 2,5 :)

Czy ktos probowal kontaktowac sie z producentem naszych kotlow? Chca wogole rozmawiac z uzytkownikiem koncowym ?

Robulencjo
08-12-2013, 22:19
Zabawe z MCR 2 zaczynam drugi sezon. Od niedawna pojawily sie u mnie dwie nowe rzeczy: pogodowka (czyli bede jechal wg. krzywych grzania) oraz sterownik do CWU (tzn takie ustrojstwo, ktore pozwala na zaprogramowanie godziny kiedy chce aby cwu bylo podgrzewane i kiedy chce zeby NIE bylo podgrzewane, dzieki CitroCerber za pomoc !)

Co do krzywych grzania to mam pewne spostrzezenie i zwiazane z tym pytanie do szanownych kolegow:

Zauwazylem, ze jak na zewnatrz bylo +1 stC to Tz = 38 stC oraz nF=14 a jak sie zrobilo chlodniej -5 stC to Tz=42 stC ale nF na wyswietlaczu nadal 14. Generalnie piec caly czas, lub zdecydowanie najdluzej, chodzi na mocy minimalnej (u mnie to jest przy 1 400 rpm). Tzn. tak jest w zakresie temp. jakie obecnie maja miejsce tj. od +5 do -5 stC.

Moje pytanie brzmi: czy przy nF = const (np. 14) i Tz zmiennym, podazajacym za temperatura za oknem (w waskim zakresie, w okolicach 0 stC oczywiscie) zuzycie gazu (zakladam ze kalorycznosc tez jest stala) tez bedzie stale bo zalezy tylko od obrotow wentylatora czyli mocy (zaleznosc liniowa wg. instrukcji) ?

tomex1213
09-12-2013, 17:05
pomoże mi ktoś? teraz dałem p1 na max 55 stopni a p2 na 45 i trochę mniej spalił - około 6m3.
temat dotyczy "Witam w takim razie podaje co mam. Mam w sumie grzejnik dekoracyjny o mocy 3000w na pokój 22m2, wcześnie był wysadzony w to miejsce wielki grzejnik o mocy 45000w ale już go nie ma. Na resztę mieszkania mam zwykle purmo o mocach 440w na 7m2, 600w na 10m,łazienkowy duży moc 500w, 800w na 12m2. Wszyscy pisali żeby dać jak najniższa temperaturę wiec taka ustawiłem. Od dziś mam termostat. Ustawiłem na 20,5st c i dam znać co po 24h. Ewentualnie co proponujecie? Wieksże zużycie moze być spowodowane doborem grzejnika o mniejszej mocy. Dodam ze piec co 4 minuty sie włącza a 3-4 minuty sie wyłącza. "

zzyyggaa
10-12-2013, 09:01
Szanowni Państwo.
Jestem nowym forumowiczem jak i użytkownikiem pieca MS 24 FF z zasobnikiem zewnętrznym cwu (120ltr)
Nie posiadam sterownika ani termostatu pokojowego. Piec zasila co w domu ocieplonym o pow 120m2 oraz wspomniany zasobnik cwu.
Otóż mój problem polega na tym że palnik w trybie pracy nie moduluje np przy nastawie temp 60 st podgrzewa do 65 i gaśnie, temperatura w chwilę spada do ok 40 i znowu załącza się starter(iskrownik/zapłon) i ładuje na maxa. tak się dzieje przez jakieś 5~6 cykli i przełącza się na ogrzewanie i tak już ciepłej wody (czujnik temp w beczce jest zainstalowany) którą to mieli ze 40 min. przez ten czas oczywiście w domu robi się zimno jak w psiarni.
Priorytet podgrzewania przestawiony na co - 00
tryb pieca ust na "kocioł z podgrzewaczem zewn - 03
czas oczekiwania w obiegu przed nowym rozruchem - 00
Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć jakie parametry ustawić żeby poprawić sytuację???
Nie wspomnę o konsumpcji gazu przy takiej pracy.

siekieramotyka
10-12-2013, 20:09
Troche stary temat, ale moze akurat komus sie trafi taki nietypowy przypadek, wiec podaje jak to u mnie bylo:

Serwisant po chwili tlumaczenia zrozumial, ze mimio iz mam MCR II to ustawiony jest jak MCR III (parametry od P17). Jeszcze raz "wklikal" dane z tabliczki znamionowej tj. dF i dU i potwierdzil te ustawienia z nieukrywanym zdziweniem. Jednak istotniejsze jest co powiedzial pozniej, a mianowicie kociol MCR24 II ma zupelnie inna budowe niz MCR III i te parametry nie moga byc stosowane (pomimo nawet takich nastaw fabrycznych !!!) - jakies elementy moga sie przegrzewac. Stad wzial instrukcje instalatora dla MCR II i zmienil wszystkie ustawienia w oparciu o nia wlasnie - wykonal przy tym cala procedure analizy spalania, rowniez zgodnie z instrukcja. Przedluzenie gwarancji podbil :D

Od tego momentu mam np. P19 = 14 (1 400 rpm) zamiast 13 (ciekaw jestem jak to wplynie na spalanie ?), P17 = 37 (mialem 47), itd.

Reasumujac: nastawy mam jak dla MCR II pomiomo, iz z nastaw fabrycznych powinno byc jak w MCR III.

Zastanawiam sie teraz czy nie skontakowac sie z DD i sprobowac ustalic dzien produkcji mojego egzemplarza, moze rzeczywiscie ma plyte od MCR III i to nie jest blad bo jakas partia byla przejsciowa, takie MCR 2,5 :)

Czy ktos probowal kontaktowac sie z producentem naszych kotlow? Chca wogole rozmawiac z uzytkownikiem koncowym ?

Ja niedawno odkryłem to samo i zmieniłem te parametry sam, mój szwagier kupił nowy piec i też mial fabrycznie te same (błędne według instrukcji) parametry, zmieniłem na te z instrukcji, napiszę do DD o co chodzi.

CitroCerber
10-12-2013, 22:28
Szanowni Państwo.
Jestem nowym forumowiczem jak i użytkownikiem pieca MS 24 FF z zasobnikiem zewnętrznym cwu (120ltr)


Wątek dotyczy kotła serii MCR, więc trochę pytanie nietrafione. Jesteś nowy, więc możesz jeszcze nie wiedzieć, że jeśli problem dotyczy rzeczy niezwiązanych z tematem to wypada założyć nowy wątek.



Czy jest ktoś w stanie podpowiedzieć jakie parametry ustawić żeby poprawić sytuację???


Zacznij od założenia czujnika zewnętrznego i termostatu pokojowego.

romanpl
11-12-2013, 13:14
sorry, pisałem głupstwa,
na którymś ze szkoleń ktoś wprowadził mnie w błąd,
będzie to modulować,
ale jak mógłbym coś doradzić, to warto założyć czujnik zewnętrzny, koszt niewielki bo około 100 zł, a kocioł będzie miał inną kulturę pracy

A co mam/mogę zmienić po podpięciu tego czujnika?

CitroCerber
11-12-2013, 13:38
A co mam/mogę zmienić po podpięciu tego czujnika?

Krzywą grzania.

woojas25
02-01-2014, 20:14
witam wszystkich , mam pytanko mam deditricha mcr2 z zasobnikiem w nowym domu ok 150m2 , dom jest cały w podłogówce , ogrzewam sie pierwszy sezon, mam 8 sekcji na dole i 10 u góry mam bardzo"ubogą"wersje bo nie mam żadnych sprzęgieł , dodatkowych pomp, mam tylko :) tremometry na powrotach z góry i z dołu i na zasilaniu:)i regulator pokojowy qusense najprostszy , pompa pracuje na 2 biegu na rozkreconych rotametrach na maxa wszedzie pokazuje2 l/m ogolnie dom sie fajnie zagrzewa mój instalator wyjechał i nie mam mam sie kogo spytac np czy wystarczy ta jedna pompa co jest w piecu(czasami mam wrażenie ze podloga w niektórych miejscach jest chlodniejsza , czy krzywa która mam 1.5 jest ok , czy np podczas montazu kotła przestawia sie go na podłogówke czy nie,mam wolną taka malą wtyczke w piecu biały,pomaranczowy zielony kolor kabli do czego ona jest, lepiej grzac temperaturą zas na piecu mniejsza , a dłuzej czy wieksza a ktrocej jak osiagnie zadaną, mam tez czujnik pogodowy na dole mam wszedzie plytki , na górze panele 0,8 cm , na górze minimalnie chlodniej , dom dobrze oizolowany ustaw temp.zasilania 50 st

CitroCerber
03-01-2014, 14:27
mam bardzo"ubogą"wersje bo nie mam żadnych sprzęgieł , dodatkowych pomp, mam tylko :) tremometry na powrotach z góry i z dołu i na zasilaniu:)i regulator pokojowy qusense najprostszy , pompa pracuje na 2 biegu na rozkreconych rotametrach na maxa wszedzie pokazuje2 l/m ogolnie dom sie fajnie zagrzewa mój instalator wyjechał i nie mam mam sie kogo spytac np czy wystarczy ta jedna pompa co jest w piecu(czasami mam wrażenie ze podloga w niektórych miejscach jest chlodniejsza ,

Jaka jest pojemność wodna układu? Odnośnie sprzęgła - jest tu TAKI (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?32589-piec-kondensacyjny-a-sprz%C4%99g%C5%82o-hydrauliczne&p=1109775&viewfull=1#post1109775) wątek. ;)


czy krzywa która mam 1.5 jest ok ,

To od Ciebie zależy. :)


czy np podczas montazu kotła przestawia sie go na podłogówke czy nie,

Na pewno ustawia się niższą niż w przypadku grzejników temp zasilania.


mam wolną taka malą wtyczke w piecu biały,pomaranczowy zielony kolor kabli do czego ona jest,

Wiązka jest uniwersalna dla dwu- i jedno-funkcyjnych, stąd nieobsadzone złącze.


lepiej grzac temperaturą zas na piecu mniejsza , a dłuzej czy wieksza a ktrocej jak osiagnie zadaną,

Masz podłogówkę, która ma większą bezwładność - lepiej niższą i dłużej.


ustaw temp.zasilania 50 st

Trochę dużo...

woojas25
03-01-2014, 19:41
wiem tylko tyle ze weszlo ok 1300-1500 m rurki , a jaką temp najlepiej grzac?

CitroCerber
04-01-2014, 13:12
wiem tylko tyle ze weszlo ok 1300-1500 m rurki ,

Projekt jakiś był, czy robione na oko? :)


a jaką temp najlepiej grzac?

40 lub niżej.

woojas25
06-01-2014, 16:59
wiem ze instalatorowi robila projekt firma co od nie kocioł kupił(widziałem go nawet na oczy) , ale mi go nie zostawił , i nie mam z nim kontaktu, a czy jak obnize temperatuew zasilania do 40 st , a cwu mam ustawioną na 45 st , to bedzie ja zagrzewało do tych 45 st?

CitroCerber
07-01-2014, 07:39
wiem ze instalatorowi robila projekt firma co od nie kocioł kupił(widziałem go nawet na oczy) , ale mi go nie zostawił , i nie mam z nim kontaktu, a

Bez projektu, to możemy sobie pogdybać... :)


czy jak obnize temperatuew zasilania do 40 st , a cwu mam ustawioną na 45 st , to bedzie ja zagrzewało do tych 45 st?

Tak, oba ustawienia są niezależne.

woojas25
07-01-2014, 10:45
dzieki bardzo za odpowiedz , pozyjemy zobaczymy jak bedzie grzało :) na razie jestem na etapie wyrownania temperatury pomieszczen rotametrami

jacekgrab
08-01-2014, 17:31
mam pare pytań do bardziej doświadczonych użytkowników MCR3:
1) czy można gdzieś w ustawieniach sterownika isense ustawić maksymalną moc kotła?
2) czy można zwiększyć histerezę temperatury w pomieszczeniu? (żeby dogrzał do 20 i jak spadnie do 19 dopiero załączał kocioł)
3) generalnie w domu jeszcze nie mieszkam ale żeby ściany schły trzymam 13,5 stopnia, kocił załącza się co pół godziny na około 10 min i maksymalnie daje 40 stopni i się wyłącza, czy nie jest to zbyt częste taktowanie? trochę mnie zdziwiło zużycie gazu przez 24 godziny spalił 5m3 gazu a na zewnątrz koło 8 stopni, w nocy koło 2 stopni było, boje się że jak tam będe chciał mieć 20 stopni to ile tego gazu pójdzie ?

qubeczek
09-01-2014, 08:00
mam pare pytań do bardziej doświadczonych użytkowników MCR3:
1) czy można gdzieś w ustawieniach sterownika isense ustawić maksymalną moc kotła?


ad 1. Na pewno da się w ustawieniach samego pieca - maksymalna wartość obrotów wentylatora, co wprost przekąłda się na moc, z jaką CHCE grzać piec. Isense nie mam, więc w samym Isense nei pomogę.
ad 3. A jakiej wielkości masz dom, z jakim świadectwem ?

Ja generalnie też ciągle walczę z zużyciem gazu. Dom 260 m2, świadectwo pokazuje 83 kWh/m2/rok. Generalnie zwaliłem sprawę nie robiąc świadectwa PRZED budową - kierowałem się symulatorami w internecie te dawały około 60. (dużo styro, dużo wełny - powinno być OK :-). No i teraz klops.

I teraz przy tych 8 dzień/3 noc mi zużywa na grzanie jakieś 7 m3/dobę, w domu średnio 22st. Dom z silki, więc generalnie na noc nie ma co wachlować - bardzo duża bezwładnośc grzewcza (w sumie o to mi chodziło), podniesienie temperatury w pomieszczeniu o 1 st potrafi trwać i trwać. Czyli rachunek za taki ciepły grudzień mi wyszedł 450 zł - budując liczyłęm na mniej.

Jak np. obejrzałem wykres kosztów grzania na stronie Viesmana, to się pocieszyłem (tam jest dla 160 m2 taki rachunek, jak mój). Z drugiej strony - w mieszkaniu o 1/3 powierzchni miałem rachunek mniejszy niż to by wynikało z proporcji powierzchni.

Generalnie jest tak, żę nie mam żadnego fabrycznego sterownika do pieca - piecem steruje moja automatyką, którą "szlifuje". I tutaj mam pytania do forumowiczów - jakieś zasady co do ergonomicznego użycia pieca ? np

1. Czy częściej włączać ale na mniejsze moce, czy rzadziej, ale moc większa ?
2. Lepiej wyższe temperatury czy niższe ? Np. wydawało mi się, że aby była kondensacja to potrzeba temp. powrotu > 51 st C. A wczoraj w karcie technicznej pieca doczytałem, że największą sprawność osiąga przy mocy 30 % i temp. powrotu 30 st. Od razu zmieniłem krzywą grzania (startuje od niższej temperatury, teraz przy 2 st mam 55 st - dużo czy mało ?

Jakieś generalne zasady, jaki te piece lubią pracować, by żarły jak najmniej gazu.

Acha - dwa obiegi wody (grzejniki, podłogówki), obieg na podłogówki ma mieszacz też sterowany elektronicznie (do oczekiwanej temperatury wyjścia, niezależnie od temperatury pieca).

CitroCerber
09-01-2014, 08:22
mam pare pytań do bardziej doświadczonych użytkowników MCR3:
1) czy można gdzieś w ustawieniach sterownika isense ustawić maksymalną moc kotła?

Menu > Nastawy > Instalator > Nastawy kotła, parametr 17. Pamiętaj, że producent nie zaleca modyfikacji jeśli nie jest to konieczne.


2) czy można zwiększyć histerezę temperatury w pomieszczeniu? (żeby dogrzał do 20 i jak spadnie do 19 dopiero załączał kocioł)

Można pobawić się opcjami "Prędk. podgrzew." oraz "Prędk. chłodz.", opcji stricte "histereza" nie znalazłem.


3) generalnie w domu jeszcze nie mieszkam ale żeby ściany schły trzymam 13,5 stopnia, kocił załącza się co pół godziny na około 10 min i maksymalnie daje 40 stopni i się wyłącza, czy nie jest to zbyt częste taktowanie? trochę mnie zdziwiło zużycie gazu przez 24 godziny spalił 5m3 gazu a na zewnątrz koło 8 stopni, w nocy koło 2 stopni było, boje się że jak tam będe chciał mieć 20 stopni to ile tego gazu pójdzie ?

Nie napisałeś w jakim trybie kontroli (strategia sterowania) pracuje Twój iSense.

CitroCerber
09-01-2014, 08:35
1. Czy częściej włączać ale na mniejsze moce, czy rzadziej, ale moc większa ?


Biorąc pod uwagę, że w zestawie masz bezwładną podłogówkę to powiedziałbym jeszcze inaczej: grzać dłużej ale z mniejszą mocą. ;)




2. Lepiej wyższe temperatury czy niższe ? Np. wydawało mi się, że aby była kondensacja to potrzeba temp. powrotu > 51 st C. A wczoraj w karcie technicznej pieca doczytałem, że największą sprawność osiąga przy mocy 30 % i temp. powrotu 30 st. Od razu zmieniłem krzywą grzania (startuje od niższej temperatury, teraz przy 2 st mam 55 st - dużo czy mało ?


Różnica zasilanie/powrót powinna być w okolicach 10K, czyli maksymalna sprawnośc jest przy 40/30 - wniosek: dużo. :)

jacekgrab
09-01-2014, 13:28
w tym momencie mam tylko sterowanie za pomocą czujnika temp wewnętrznej, posiadam czujnik temp zewnętrznej ale pomyślałem że jeśli tam jeszcze nie mieszkam to niech tylko kocioł kieruje się temperaturą wewnętrzną, generalnie nie mam żadnego cetyfikatu energetycznego ale dom ocieplony 15cm styropian. z tym żę w tym momencie w każdym pomieszczeniu mam nie zatkaną kratke wentylacyjną ( czyli mam w stropie 10 dziur fi 100mm , nie zatkanych które prowadzą na poddasze w którym dach nie jest ocieplony), dom ma 140m2

jaceg
16-01-2014, 21:13
Witam wszystkich forumowiczów
Tytułem wstępu.
Domek: parterowy typowy stary drewniak, ocieplony wełną i oszalowany drewnem. Strop jeszcze nie ocieplony (glina+deski na wiosnę planuję wymianę na coś cywilizowanego + podłogówka), dach ocieplony ok. 20 cm wełna i płyty kg, okna plastik. Jako ogrzewanie MCR3 + iSense AD289 (jeszcze bez pogodówki) + grzejniki płytowe lekko przewymiarowane. Póki co do ogrzania: 81 m2 + CWU 100 L zasobnik. Poddasze (jeszcze nie użytkowane): 140 m2. Póki co iSense steruje temperaturą zasilania na podstawie wskazań temperatury w pomieszczeniu. Przy takich temperaturach jakie obecnie panują jest to temp. w granicach 30-42 st. C. Próbuję przyjąć sobie jakąś sensowną taktykę grzania i póki co robię to po omacku :) Większość z użytkowników mówi tutaj o nowych, profesjonalnie budowanych domach. Póki co ustawioną mam stałą temp. w wysokości 19,5 st. w ciągu doby. Zużycie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy średnio ok.: 7-8 m3/dobę, no ale temperatury były jakie były. Jakie ustawienia/taktykę proponujecie do grzania tylko grzejnikami. Zauważyłem, że kociołek rzadziej dogrzewa do temperatury właściwej w pomieszczeniu przy wyłączeniu sterowania pompy w isense. Kaloryfery dłużej są ciepłe, ale kosztem energii elektrycznej. Zastanawiam się czy nie byłoby lepiej gdyby zmusić kociołek do grzania krótszego ale wyższym zasilaniem (?) Może jednak obniżać temp. o 0,5 st. w ciągu nocy/godzin gdy nas nie ma w domu.

Mam jeszcze pytanie, które już jakiś czas mnie trapi. Czy w jakiś sposób mogę zmusić ten zestaw do tego aby w wybranych godzinach nie ogrzewał CWU? Zasobnik mam w podpiwniczeniu pod łazienką dosyć chłodnym. Nie ma nas od 7-17 w domu. W tym czasie nie mam potrzeby by grzać wodę w zasobniku. Jednak póki co widzę, że na wyłączenie grzania CWU pozwala jedynie opcja obniżenia temperatury w pomieszczeniu na tzw. temp. nocną. Ja jak pisałem wyżej utrzymuję temp. stałą w ciągu doby.

Pozdrawiam i z góry dzięki

CitroCerber
17-01-2014, 07:30
Mam jeszcze pytanie, które już jakiś czas mnie trapi. Czy w jakiś sposób mogę zmusić ten zestaw do tego aby w wybranych godzinach nie ogrzewał CWU? Zasobnik mam w podpiwniczeniu pod łazienką dosyć chłodnym. Nie ma nas od 7-17 w domu. W tym czasie nie mam potrzeby by grzać wodę w zasobniku. Jednak póki co widzę, że na wyłączenie grzania CWU pozwala jedynie opcja obniżenia temperatury w pomieszczeniu na tzw. temp. nocną. Ja jak pisałem wyżej utrzymuję temp. stałą w ciągu doby.

W przypadku MCRa dwójki było to proste - wystarczyło zamontować sterownik, który wykonałem (a który już używa kilka osób z forum:D).
Musiałbym zajrzeć do dokumentacji technicznej "trójki" żeby zobaczyć czy coś da się z tym zrobić (nie licząc wymiany isense na inny sterownik OpenTherm, który daje taką możliwość).

qubeczek
18-01-2014, 08:41
W przypadku MCRa dwójki było to proste - wystarczyło zamontować sterownik, który wykonałem (a który już używa kilka osób z forum:D).
Musiałbym zajrzeć do dokumentacji technicznej "trójki" żeby zobaczyć czy coś da się z tym zrobić (nie licząc wymiany isense na inny sterownik OpenTherm, który daje taką możliwość).

Ja mam MCR II i steruję to w prosty sposób - odłaczam termometr. Generlanie robi to sterownik domu, który zastepuje mi całą automatykę grzewczą, ale można też pewnie prosto - zwykły wyłącznik programowalny czasowy, jaki się wkłąda do gniazdka (220 V), niech zasila przekaźnik z cewką 220 V (np. Relpol RM 85 z cewką 220 V, i z jakąś podstawką), i przez ten przekaźnik przepuscic podlaczenie termometru.

Oczywiście gwarancji nei dam, że taka sama technika zadziała przy MCR III

qubeczek
18-01-2014, 08:53
Biorąc pod uwagę, że w zestawie masz bezwładną podłogówkę to powiedziałbym jeszcze inaczej: grzać dłużej ale z mniejszą mocą. ;)

Różnica zasilanie/powrót powinna być w okolicach 10K, czyli maksymalna sprawność jest przy 40/30 - wniosek: dużo. :)

Wracam do tematu.
Problem polega na tym, że jak ustawię niższą krzywą grzania (i np. właśnie zejdę do tych 40 st) to efekt jest taki, że po zmianie temperatury w pomieszczeniu długo strasznie trwa jego nagrzanie.

W tym momencie trochę dopracowałem sterownik jeśli chodzi o samo załączanie pieca:
a) włącza się, gdy co najmniej jeden grzejnik chce grzać (temp. mniejsza od zadanej o 0,5 st), i co najmniej 5 grzejników (z 20 obwodów) jest otwartych
b) wyłącza się wtedy, gdy albo się nagrzeje do zadanej temperatury, albo włączy się tryb "5" na piecu (układ nie odbiera mocy minimalnej generowanej przez piec).

bez warunku odcięcia przy 5 biegu pieca chodził on praktycznie cały czas, bo piec wrzucał sobie "pauze", do obiegu trafiać zaczęła woda z powrotu, i pomieszczenia nie maiły szans się nagrzać, by wyłączyć potrzebę grzania, piec jak mu się pauza skończyła znowu się włączał, do obiegu trafiało trochę ciepłej wody, ale większość wraca do pieca przez sprzęgło itd.

Teraz mam warunki do zabawy w nastawy krzywej, mocy pomp itd.

Jakieś sugestie, jaką strategię realizować jeśli chodzi o załączanie grzania pieca i jak go ponastawiać - mile widziane.

cubezak
18-01-2014, 12:49
hej

jaceg a w instrukcji na stronie 20 pkt. 4.3.12 jest opisane jak ustawiać temp CWU w wybranych godzinach. U mnie działa tak jak trzeba.

pozdrawiam

jaceg
20-01-2014, 09:18
U mnie działa tak jak trzeba.
Być może masz inny kociołek. Ja mam MCR24T czyli jednofunkcyjny. U mnie nie mam możliwości na to wychodzi wyłączenia podgrzewania wody w wybranych godzinach niezależnie od temperatury w pomieszczeniu. Instrukcja jaką przytoczyłeś wskazuje na wpływ tzw. "temp. nocnej" w pomieszczeniu na grzanie CWU w zasobniku. Jeśli temp. w pomieszczeniu jest mniejsza lub równa nocnej to wtedy nie dogrzewa CWU. Mnie to osobiście nie satysfakcjonuje, bo nie obniżam temperatury w ciągu doby. Mam ustawione na stałe 19,5 st. Jeśli ustawie program dotyczący CWU tak, zeby w godzinach od 5:00 była woda 40 st. następnie od np. 12:00 15 stopni to i tak przez cały dzień będzie pilnował i dogrzewał do 40 stopni. Nie ma tu znaczenia czy będzie jakaś luka czasowa w programie godzinowym. Na pytanie do DD otrzymałem odpowiedź, że "najniższą temperaturą CWU jest 40 stopni" a mi chodzi po prostu o to, żebym mógł grzanie tej wody w wybranych godzinach wyłączyć całkowicie ot co... :)

CitroCerber
20-01-2014, 10:26
mi chodzi po prostu o to, żebym mógł grzanie tej wody w wybranych godzinach wyłączyć całkowicie ot co... :)

Mam 90% pewności, że da się to osiągnąć, przy czym rozwiązanie nie będzie tak ładnie wkomponowane w kocioł jak w przypadku dwójki:

236332

:D

cubezak
20-01-2014, 17:18
jaceg - a co to znaczy ze u Ciebie nie działa? jakie są objawy? Ja mam identyczna konfiguracje i również nie używam trybu nocnego a wszystko jest jak powinno. Z instrukcji jasno wynika, ze tylko tryb oczekiwania DHW wymaga wspomnianych przez Ciebie ustawień. Ty natomiast możesz wybrać inna opcje - tzn. menu->nastawy>CWU>Temp cwu i tutaj dajesz program godzinowy. Ja mam ustawione w nocy 34C a w wybranym czasie 43 i wszystko działa jak należy...

jaceg
20-01-2014, 20:26
Też korzystam z trybu godzinowego w tych nastawach menu. Objawia się to u mnie tym, że mimo to że mam ustawione w wybranych godzinach choćby 30 stopni, to kociołek dogrzewa do 40 stopni. Mi też zależało żeby minimalna temperatury była tak na poziomie 35 stopni, a w wybranych godzinach 40-43 st. Mam zasobnik w dość zimnej piwniczce i wyziębia się stosunkowo szybko, więc sporo energii marnuję po prostu. Przyjmując to co mówi polski DD (min. temp. to 40 st.) to mimo tego, że ustawiasz na noc 34 st. to on dogrzewa Ci do 40 st. lub po prostu nie wyziębiasz wody na tyle, żeby uruchamiało się dogrzewanie. A co masz ustawione w Menu>Nastawy>CWU>Gotowość? Ja mam "Ciągle zał." lub "T.nocna wył" jak obniżam na noc to wtedy wyświetla się przekreślony kranik i wody nie dogrzewa.

dramy
26-01-2014, 19:13
Witam

mam pytanie bo to dopiero moj drugi sezon z MCRII i isense. Zaobserwowałem ostatnio że od kiedy temperatura na zewnątrz spadał ponizej -10 to piec chodzi 24 na dobe (dwie kropni na piecu) - i widze ikone palnika na isense. Dwa obiegi 1 podłogówka sterowana przez reg pokojowy i obieg drugi grzejniki sterowane krzywą grzania. reg pokojowy ustawiony na 12 stopni i tak samo termostaty na kaloryferach ( w domu jeszcze nikt nie mieszka) i przy tych ustawieniach widzę na isense że i podłogowka i grzejniki maja zapotrzebowanie na ciepło i piec chodzi. Czy to normalne ?? Co dziwne obliczona temp. zasilania dla podłogowkin iSense pokazuje 10 stopni a faktyczna w obiegu pokazuje 13 stopni wiec czemu pokazuje zapotrzebowanie na cieplo ??Dzieki za odpowiedz

Princesa
11-02-2014, 09:56
Od pół roku mamy zainstalowany piec MCR II 24. Mieszkamy od początku listopada. Na początku nie mieliśmy żadnego sterownika, kocioł chodził cały czas na minimum. Po zainstalowaniu sterownika euroster 2006 pracuje w trybach dzień/noc itd. niestety równolegle zaczął się pojawiać błąd E5.

Pojawiał się zazwyczaj nocą/nad ranem gdy po nocnym wychłodzeniu kocioł załączał się na dogrzewanie na dzień.
Działo się to przy różnej pogodzie, wykluczono winę komina.
Po kilku tygodniach obserwacji i konsultacji z serwisantem, przyjechał do nas serwis wymienił zdaje się jakiś element zapłonu. Kocioł chodził bajkowo przez ok. 3 tygodnie. Od wczoraj znów pojawia się błąd E5 już 2 albo 3 raz.

Co jeszcze może być przyczyną tej usterki?

CitroCerber
11-02-2014, 10:06
Co jeszcze może być przyczyną tej usterki?

W 99% elektroda zapłonowa. Mozna ją ostroznie zdemontować, wyczyścić, sprawdzić odstęp między elektrodami (między 3 a 4 mm, przy regulacji robić to z wyczuciem, żeby nie połamać) i zamontować z powrotem.

Princesa
11-02-2014, 10:09
Możliwe żeby serwisant zaledwie 3 tygodnie temu tego nie zauważył? :/ i czy raptem po kilku miesiącach już byłaby tak brudna? Co ile czasu należy ją czyścić?

Czy to można zrobić samodzielnie czy trzeba wzywać serwis? Piec na gwarancji...

CitroCerber
11-02-2014, 10:28
Możliwe żeby serwisant zaledwie 3 tygodnie temu tego nie zauważył? :/ i

Pytanie co wymieniał. :) Możliwe, że zmierzył odstęp i było OK, więc nie ruszał.


czy raptem po kilku miesiącach już byłaby tak brudna? Co ile czasu należy ją czyścić?

Ja przez pierwsze kilka lat nie miałem problemów, w zeszłym roku było to dość częste (E5). Po zmniejszeniu odstępu się juz nie pojawiło.


Czy to można zrobić samodzielnie czy trzeba wzywać serwis? Piec na gwarancji...

Skomplikowane to nie jest - mocowane na jedną śrubkę do komory spalania, plomb gwarancyjnych brak. :)

Princesa
11-02-2014, 10:39
Od dzięki :)

brachol
11-02-2014, 12:58
może tutaj zapytam. Mam kocioł MCR II 24 z zasobnikiem 150l. Jak często trzeba wymieniać anodę? Ile taka przyjemność kosztuje?

CitroCerber
11-02-2014, 16:00
może tutaj zapytam. Mam kocioł MCR II 24 z zasobnikiem 150l. Jak często trzeba wymieniać anodę? Ile taka przyjemność kosztuje?


Jak często, to zależy od wody - należałoby ją zdemontować i sprawdzić w jakim jest stanie.

brachol
11-02-2014, 17:38
Jak często, to zależy od wody - należałoby ją zdemontować i sprawdzić w jakim jest stanie.
rozumiem że żeby to zrobić trzeba najpierw spuścić ciśnienie z baniaka i demontuje się ją od gory?

CitroCerber
11-02-2014, 20:11
rozumiem że żeby to zrobić trzeba najpierw spuścić ciśnienie z baniaka i demontuje się ją od gory?

Spuścić ciśnienie, spuścić trochę wody i wtedy zabierać się za demontaż - nie wiem jak wygląda mocowanie, bo mam inny zasobnik - BS2S, u mnie jest to pokrywa do której zamocowana jest anoda.

robert8888
18-02-2014, 20:32
Biorąc pod uwagę to, że skacze mocno i Twój wcześniejszy post o niskim ciśnieniu, to obstawiam zakamienienie nagrzewnicy lub mocne zapowietrzenie.

Co do ucieczki ciśnienia to pomijając sprawdzenie czy wszystkie odpowietrzniki zakręcone - sprawdź czy nie przecieka Ci zawór trójdrogowy. Musiałbyś dopompować ukałd do około 3 barów, zdemontować siłownik zaworu, popsikać wodą z płynem do mycia naczyń na sztyft grzybka zaworu i zobaczyć czy nie puszcza bąbelków.

U mnie cieknie ten zaworek - ile teraz kosztuje nowy w serwisie? konieczna jest jego wymiana jako całości czy tez da się jakoś naprawić?

robert8888
18-02-2014, 20:44
Jeszcze ten transformator, też może być przyczyna usterki - sam wymieniałem najperw elektrodę a pózniej za 2 miesiące tranformator. Wogule jakis pechowy ten piec jest.

CitroCerber
19-02-2014, 06:15
U mnie cieknie ten zaworek - ile teraz kosztuje nowy w serwisie? konieczna jest jego wymiana jako całości czy tez da się jakoś naprawić?

Nie wiem ile kosztuje w serwisie niestety. Ja go uszczelniałem, ale jest rozbieralny i jest szansa, że dobierzesz nowe elementy z jakiegoś zaworu termostatycznego do grzejników.



Jeszcze ten transformator, też może być przyczyna usterki - sam wymieniałem najperw elektrodę a pózniej za 2 miesiące tranformator.

Po ilu latach to robiłeś?


Wogule jakis pechowy ten piec jest.

Nie zauważyłem. :)

robert8888
20-02-2014, 19:38
Wymiana transformatorka i elektrody nastąpiłą w czwartym roku użytkowania pieca. Piszę że pechowy, bo takie jakieś odczucie mam. Musiałbym może poużykować jakiś inny, ale może lepiej nie, bo ten się już zna :)

CitroCerber
21-02-2014, 06:00
Wymiana transformatorka i elektrody nastąpiłą w czwartym roku użytkowania pieca. Ciekaw jestem ile miał "przebiegu" - licznik co prawda jest wbudowany, ale odczytać się da tylko kablem serwisowym. Zresztą od wymiany na pewno już upłynęło trochę czasu. :)
Piszę że pechowy, bo takie jakieś odczucie mam. Musiałbym może poużykować jakiś inny, ale może lepiej nie, bo ten się już zna :)Wszystko zapewne zależy od ilości załączeń/przełączeń itd.... Wydaje mi się, że konstrukcja jest dość trwała, no ale to dla odmiany moje odczucie. :D

magdalenka221
25-02-2014, 15:14
Jak poznać czy grzejniki są przewymiarowane?

CitroCerber
25-02-2014, 15:24
Jak poznać czy grzejniki są przewymiarowane?

Porównując ich rozmiary/moc z charakterystyką energetyczną budynku lub projektem instalacji CO.

Czyli prosto mówiąc bierzesz i sumujesz ile są w stanie grzejniki "z siebie dać" i porównujesz jakie było zakładane zapotrzebowanie na ciepło - jak wyjdzie więcej niż jest zapotrzebowanie, to są przewymiarowane. ;)

ale...

Przewymiarowanie stosuje się zwykle w układach z podłogówką, gdy temperatura wody w układzie jest niższa niż ta, której używa się do obliczania układów - w przypadku samych grzejników jest podane np.: 75/65/20°C
czyli temperatura zasilania to 75 stopni, jeśli więc te same grzejniki montujesz w układzie z podłogówką i temperatura zasilania jest 40 stopni celsjusza, to grzejniki nie pracują z pełną swoją mocą - czyli, żeby oddać wymaganą ilość ciepła muszą być większe - przewymiarowane.

Mam nadzieję, że nie zakręciłem za mocno. :D

mtsw466
25-02-2014, 23:03
Hej, ja mam takie pytanie. Jeżeli w trybie regulatora pogodowego za TZ odpowiada krzywa grzewcza, to jaki parametr odpowiada za temp wody, a co za tym idzie szybkość dogrzewania do żądanej temp w obiegu w trybie regulatora pokojowego? Przy aktualnych ciepłych dniach i lekkim mrozie w nocy w moim przypadku bardziej ekonomiczne jest przestawienie Celci w ten tryb.

CitroCerber
26-02-2014, 06:40
jaki parametr odpowiada za temp wody, a co za tym idzie szybkość dogrzewania do żądanej temp w obiegu w trybie regulatora pokojowego?

Nie wiem jak w Celcii ale PTxx używają regulatora PI z definiowanymi parametrami (pasmem i czasem próbkowania) i muszę stwiedzić, że idzie im to nieźle - w przypadku silnych mrozów "przestrzelenie" temperatury to max 0,2K, przy obecnych 0,0. :)

245041

szandor25
01-03-2014, 09:48
Witam

#CitroCerber, czy u Ciebie nadal można kupić zegar sterujący CWU do piecyka MCR II ?

Pozdrawia, Arkadiusz Woiński

CitroCerber
01-03-2014, 10:02
Witam

#CitroCerber, czy u Ciebie nadal można kupić zegar sterujący CWU do piecyka MCR II ?



Tak, jak najbardziej. :)

szandor25
01-03-2014, 10:09
Jaka jest jego cena ? Czas oczekiwania ?
Jakieś dane do przelewu ?

CitroCerber
01-03-2014, 11:07
Jaka jest jego cena ? Czas oczekiwania ?
Jakieś dane do przelewu ?

Cena: 95zł z wliczoną wysyłką rejestrowaną (w zestawie, zegar, instrukcja i tuleje montażowe), czas oczekiwania 1,5 tygodnia maksimum. :)

Dane do przelewu poszły jako wiadomość forumowa. ;)

denis1974
04-07-2014, 09:28
Witam serdecznie wszystkich użytkowników de dietrichów MCR II . Właśnie odpaliłem swojego BICa z isensem i widzę po forum,że będę często je odwiedzał :) - chodzi oczywiście o ogrom wiedzy jaką trzeba przyswoić ,żeby po 1. odpowiednio go programować i po 2 . nie dręczyć serwisu z każdą pierdołą. Na początek mam pytanie do doświadczonych kolegów dot. adaptera - kolana łączcego komin z piecem - ma on 3 otwory 1. zatkany gumowym korkiem, 2 zakrętkom i 3 rurka osadzona w uszczelce bez korków. Z tej ostatniej kapie woda :((( z tego co wiem to kondensat powinien wracać do pieca a nie na zewnątrz - prawdopodobnie przez króciec pomiarowy. Serwisant zaproponował rurkę i odprowadzenie do kanalizy ???? ( chyba dziwnie by wyglądała rurka wisząca obok pieca od kolana do spływu??? szacht oczywiście z rur dwuściennych komin jedno wylot z komina dwuścienna z odpowiednim zakończeniem jest lato ale przy testowaniu pieca na temp około 23 stopnie w pomieszczeniu potrafi nakapać szklankę wody w 2 godz. Czy ktoś coś podpowie. Serwisant i hydraulik nie kwapią się do pomocy a na razie nie chcę zamawiać następnego beż podstawowej wiedzy co się dzieje. Z góry dziękują za ewentualną pomoc. Pozdrawiam

CitroCerber
04-07-2014, 10:02
dot. adaptera - kolana łączcego komin z piecem - ma on 3 otwory 1. zatkany gumowym korkiem, 2 zakrętkom i 3 rurka osadzona w uszczelce bez korków. Z tej ostatniej kapie woda

Chodzi o ten plastikowy kołnierz w obudowie (2007), czy co innego?

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=116744&d=1337586183

denis1974
04-07-2014, 10:28
Bardzo dziękuję za tak szybką reakcję - załączam fotkę - kolano bardzo podobne . Woda kapie z tego wystającego króćca268713

CitroCerber
04-07-2014, 10:38
Oryginalne kolano DeDietrich to właściwie trójnik a nie kolano i tam nie ma żadnego odpływu kondensatu - przynajmniej u mnie. :)

268717

Kolano, które wkleiłeś służy do montażu na zewnątrz budynku - przy przejściu komina przez ścianę i jest montowane tak, że króciec jest skierowany ku dołowi.

denis1974
04-07-2014, 10:49
Bardzo cenna uwaga - dzięki serdeczne podsumowując niezwłocznie należy zmienić kolano na trójnik - znalazłTem -----trójnik koncentryczny przyłączeniowy redukcyjny z rewizją DE DIETRICH 84887867Am - zamawiam . Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję . Pozdrawiam ps. chyba zmienię serwisanta - nie zauważył różnicy ...:)

CitroCerber
04-07-2014, 10:53
Bardzo cenna uwaga - dzięki serdeczne podsumowując niezwłocznie należy zmienić kolano na trójnik - znalazłTem -----trójnik koncentryczny przyłączeniowy redukcyjny z rewizją DE DIETRICH 84887867Am - zamawiam .

Zaletą tego trójnika jest własnie rewizja - ściągasz gumowe zamknięcie, pod spodem jest zatyczka kanału spalinowego mocowana na dużą śrubę - i masz wgląd do wnętrza komina. ;)

Od biedy to kolano tez może być - jeśli ta rurka, z której kapie jest połączona z szachtem spalinowym, to po prostu ją zatkaj i tyle.

denis1974
04-07-2014, 10:58
Tak właśnie myślałem i na razie zatkam bo faktycznie jest połączona z szachtem natomiast zamówię trójnik jak wyżej , co dedykowane to dedykowane :) - jeszcze raz dziękuję

Baca666
04-07-2014, 18:31
Kolano, które wkleiłeś służy do montażu na zewnątrz budynku - przy przejściu komina przez ścianę i jest montowane tak, że króciec jest skierowany ku dołowi.

Żle piszesz kolego, to kolano z odskraplaczem było by w dobrym miejscu gdyby było zamontowane przy kotle turbo, a nie kondensacie.

CitroCerber
04-07-2014, 18:56
Żle piszesz kolego, to kolano z odskraplaczem było by w dobrym miejscu gdyby było zamontowane przy kotle turbo, a nie kondensacie.


Możliwe, ja widziałem zamontowane w kilku miejscach w taki sposób jak pisałem.

Co nie zmienia faktu, że nie jest do tego kotła - dzięki za info, że używa się tego w innych modelach - człowiek całe życie się uczy. :)

Poszukałem kolana do turbo - Denis pisał o trzech otworach, to pewnie ma takie:

268768

http://www.swiatkominow.pl/files/1515CAdapter_TK__z_odskraplaczem_biay__SX_TD_ATKOB _60_100_80_125____DANE_TECHNICZNE_1392721470.jpg

denis1974
25-07-2014, 23:11
Witam ponownie . Wymiana trójnika dokonana , nigdzie nie cieknie super,,,, ale jest kolejna sprawa która mnie zaskoczyła, otóż p. hydraulik zamontował mi zgodnie ze sztuką (chyba) reduktor ciśnienia z manometrem na wejściu do domu i dwa filtry do wody. ciśnienie na reduktorze ustawione na 2 bary . wszystko jest ok dopóki piec nie zaczyna dogrzewać wody np. podczas kąpieli ileś literków ze zbiornika zeszło i kocioł pokazuje dwie kropeczki i dogrzewa. W tym czasie manometr na reduktorze jak wskazówka w samochodzie wyścigowym zamiast stać na dwójce idzie dalej na 3,4,5,6 aż do kończ skali a nawet dalej chyba do 7 gdyż zaworek bezpieczeństwa zaczyna poopuszczać i leci z niego woda. po tym jak piec przestaje grzać i po pierwszym puszczeniu wody w kranie na manometrze w reduktorze wskazówka wraca na 2 bary. manometr na piecu wskazuje cały czas 1.6 - 1.8 bara przy grzaniu lekko podryguje. Piec ma naczynie wzbiorcze 8l więc teoretycznie jest zabezpieczony przed takimi cudami. Może ktoś z kolegów znowu podpowie i pomoże , bo nie wiem co robić - czy reduktor walnięty ,czy ciśnienie w naczyniu wzbiorczym nie takie ........ można to ominąc i na reduktorze nastawić 1 bar i wtedy ciśnienie nie zdąży wzrosnąć do wartości krytycznej, bo zatrzymuje sie na 6 barach ale chyba nie oto chodzi.

CitroCerber
26-07-2014, 11:06
Piec ma naczynie wzbiorcze 8l więc teoretycznie jest zabezpieczony przed takimi cudami.


Owszem tylko, że naczynie wzbiorcze kotła nie jest "po stronie" zasobnika. :) Naczynie w kotle służy do zabezpieczania obwodu grzewczego i wężownicy zasobnika/wymiennika ciepła. OIDP, to po stronie zasobnika CWU powinno być drugie + zawór zwrotny na dopływie zimnej wody.

denis1974
26-07-2014, 17:35
A czy Kolega dysponuje może jakimś schematem , żebym mógł rozmawiać z hydraulikiem :) aha filtry mam za reduktorem i zauważyłem po dzisiejszej wymianie ,że ciśnienie nie rośnie - tylko o jakieś 0,5 Bara - może to tez ma wpływ ..... Dzięki ponownie mam o czym dyskutować z "fachowcami" :)

CitroCerber
26-07-2014, 22:57
A czy Kolega dysponuje może jakimś schematem , żebym mógł rozmawiać z hydraulikiem :)

Tak na szybko, to na przykład tutaj: http://www.termgaz.pl/tpl/custom_html/materialy-cd/instrukcje-serwisowe/zasobniki/zwu-120-200e-nowy.pdf
Rozdział 4. - Montaż.

denis1974
29-07-2014, 10:55
HA HA jak zwykle kolega CitroCerber ma rację . Uzbrojony w wiedzę rozmówiłem się z "fachowcami" i doszli do wniosku "o dziwo :)" że brakuje naczynia na instalacji CWO . Cóż - kolejne zakupy :) .Pozdrawiam i do następnego razu ... :)

Piotrek42
20-08-2014, 20:14
Witam, Pierwszy sezon na kotle mcr3 uważam za rozpoczęty :) sterownik isense, mam w związku z nim kilka pytań
1 jak wymusić stały ruch wody na krótkim obiegu? ( kocioł-sprzęgło-kocioł) uwzględniając temp zasilania z krzywej grzewczej? woda ma sobie chodzić cały czas o takiej temp jak jest ustawiona pogodówka a 2 niezależne pompy wezmą sobie wode wtedy kiedy będzie taka potrzeba tz wtedy kiedy niezależne programatory załączą pompy
2 Czy liczniki: ilość ogółem godzin pracy w trybie cwu,ilość ogółem startów w trybie cwu,ilość ogółem startów palnika,ilość ogółem godzin pracy to atrapa?? sterownik nie pokazuje tych danych?
3 kwh- pokazuje normalnie

CitroCerber
21-08-2014, 11:05
2 Czy liczniki: ilość ogółem godzin pracy w trybie cwu,ilość ogółem startów w trybie cwu,ilość ogółem startów palnika,ilość ogółem godzin pracy to atrapa?? sterownik nie pokazuje tych danych?


W MCR II działają - dostępne przez oprogramowanie serwisowe, więc czemu nie miałyby działać w trójce? :)

Piotrek42
21-08-2014, 12:30
W MCR II działają - dostępne przez oprogramowanie serwisowe, więc czemu nie miałyby działać w trójce? :)

Oooo widzisz kolego przez serwisówkę....isense ma to w opcji czyli powinno działać, ale cały czas pokazuje 0, a pierwsza część? jak wyłaczyć programator pokojowy a wymusić obieg?? czy po prostu po chamsku ustawić temp żądaną na np 25 st i ster cały czas bedzie podawał ciepłą wodę?

CitroCerber
21-08-2014, 12:45
a pierwsza część? jak wyłaczyć programator pokojowy a wymusić obieg?? czy po prostu po chamsku ustawić temp żądaną na np 25 st i ster cały czas bedzie podawał ciepłą wodę?

Wydaje mi się, że nie ma możliwości wymuszenia grzania w momencie, gdy z regulatora pokojowego masz info, że temp. jest OK.
Regulator powinien być umieszczony w pokoju, który najdłużej się nagrzewa / najszybciej wychładza.

kola28
24-09-2014, 21:58
Wydaje mi się, że nie ma możliwości wymuszenia grzania w momencie, gdy z regulatora pokojowego masz info, że temp. jest OK.
Regulator powinien być umieszczony w pokoju, który najdłużej się nagrzewa / najszybciej wychładza.

ja swój regulator (bezprzewodowy) najzwyczajniej w świecie wystawiam za okno:)

CitroCerber
25-09-2014, 06:14
ja swój regulator (bezprzewodowy) najzwyczajniej w świecie wystawiam za okno:)


No tak, zawsze to jest jakieś rozwiązanie. :)

Michał_ZG
24-10-2014, 20:30
Witam,

Przejrzałem większą część wątku ale nie znalazłem w sumie porady, której szukam. Chodzi o trywialną z pozoru rzeczy, czyli dobór samego regulatora. Kończę budowę domu parterowego 130 m2, ogrzewanie podłogowe w całym domu. Mam zamontowany kocioł MCR3 24T ale szukam odpowiedniego regulatora. Widzę, że większość forumowiczów ma sterownik iSense (zapewne AD289 lub AD288) + czujnik zewnętrzny. Czy jest to najbardziej optymalne sterowanie do tego kotła? Także pod względem cenowym...?

Czy możecie polecić alternatywę?

Pzdr

lewar1309
25-10-2014, 17:23
witam
posiadam kocioł DE DIETRICH MCR II 24T oraz regulator PT 59X.
Mam problem z dogrzaniem jednego pokoju na piętrze który jest nad garażem. Za szybko się wychładza w porównaniu do innych pokoi.
Czy jest regulator ze zdalnym czujnikiem wewn. temperatury np drogą radiową abym taki czujnik zamontował w tym pokoju?
dziękuje za podpowiedzi.

CitroCerber
25-10-2014, 19:28
Czy jest regulator ze zdalnym czujnikiem wewn. temperatury np drogą radiową abym taki czujnik zamontował w tym pokoju?


http://www.elektrobock.cz/pl/bezprzewodowy-termostat-z-ot/product.html?id=218

Piotrek42
26-10-2014, 20:11
Wydaje mi się, że nie ma możliwości wymuszenia grzania w momencie, gdy z regulatora pokojowego masz info, że temp. jest OK.


Otóż nie, przyszło kilka chłodniejszych dni, akurat jestem w domu i przetestowałem troszkę kocioł i sterownik isense.
Korzystam z czystej pogodówki niezależnej od temp wew, czyli Cz. zewn. Moim zadaniem jest dobranie takiej grzywej grzania, żeby dom trzymał zadaną temp i nie doprowadził do duzego wychłodzenia domu a jednocześnie miał jak najmiejsze spalanie. kocioł pracuje w konfiguracji kocioł gazowy-sprzegło hydrauliczne- kocioł gazowy (tz krótki obieg) za sprzegłem woda przekazywana jest na dwie niezależne pompki (jedna na podłogówkę i jedna na grzejniki) cwu. podłączone do kotła i poustawiane tryby godzinowe wg rozkładów dnia domowników. przy takim ustawieniu i np zapotrzebowaniu kotła na 40st kocioł pracuje sobie na krótkim obiegu po spadku temp (chyba 8max 10st) właczy na chwilkę pompkę i palnik dogrzeje wodę w krótkim obiegu do żądanych 40st i się wyłączy, w przypadku poboru ciepłej wody na grzejniki czy podłogę kocioł się załączy i moduluje sobie w granicach żądanych 40 st .pompki podające są na programatorach firmy digitime np. http://brojgaz.pl/programator-domowy-digitime-800.php albo przewodowe, ważna tu jest czułość sterownik reaguje na 0,1st co w przypadku podłogówki ma znaczenie bo nie doprowadza do dużego wychłodzenia wody w układzie.Dalej nie podoba mi się że do ustawienia jednego parametru musze sprawdzic ustawienia w kilku innych miejscach , instrukcja obsługi to masakra ale generalnie na pewno sterownik ma wiele opcji dodatkowych... narazie sie go uczę ...

CitroCerber
27-10-2014, 05:51
Otóż nie, przyszło kilka chłodniejszych dni, akurat jestem w domu i przetestowałem troszkę kocioł i sterownik isense.
Korzystam z czystej pogodówki niezależnej od temp wew, czyli Cz. zewn.

Nie rozumiem Twojego "otóż nie" - napisałem, że nie ma możliwości włączenia grzania gdy regulator pokojowy informuje, że jest ok - a Ty piszesz, że nie korzystasz z temperatury wewnętrznej, czyli de facto nie używasz regulatora pokojowego. :)

Piotrek42
27-10-2014, 06:58
Pytanie brzmaiało



1 jak wymusić stały ruch wody na krótkim obiegu? ( kocioł-sprzęgło-kocioł) uwzględniając temp zasilania z krzywej grzewczej? woda ma sobie chodzić cały czas o takiej temp jak jest ustawiona pogodówka a 2 niezależne pompy wezmą sobie wode wtedy kiedy będzie taka potrzeba tz wtedy kiedy niezależne programatory załączą pompy


Nigdzie nie pisałem o czujniku wew.

CitroCerber
27-10-2014, 07:12
Nigdzie nie pisałem o czujniku wew.

Mój błąd - zasugerowałem się:

Czy po prostu po chamsku ustawić temp żądaną na np 25 st i ster cały czas bedzie podawał ciepłą wodę?

Piotrek42
27-10-2014, 09:11
Nie,no spoko :P. Kol CitroCerber, ten wątęk to najbardziej merytoryczny opis działania kotła mcr dostępny w internecie ! Duża zasługa w tym własnie watku to Twoje wypowiedzi,Przeczytałem wątek od 1 do ostatniej strony i dzięki temu dowiedziałem się o kotle kilku ciekawych rzeczy,Instrukcja obsługi to porażka,instalatorzy nie mają wiedzy ,oczywiście kocioł podłączą, sprawdzą parametry spalania ew ustawią "jakieś'' parametry na sterowniku i na tym kończy się ich wiedza, ich to średnio obchodzi czy spalimy np 100m3 gazu wiecej lub mniej, kocioł ma działac i cześć (zresztą instalatorzy od kotłów na ekogroszek też nie mają o sterowaniu bladego pojęcia ;) ) w centrali De-Dietrich-a jest kilka osób które znają sterowniki a one nie zawsze mają czas i chęć udzielić odpowiedzi.A nie chodzi o to żeby spalić gaz a oto żeby spalić ten gaz efektywnie !! Po to kupiliśmy kotły kondensacyjne zeby z tego korzystać .

Pozdr Piotrek42

szandor25
29-10-2014, 17:19
Witam
Jaką macie wartość przy parametrze P19 ?
Ja ma 13 a według instrukcji powinno być 14 i piszą by tego nie zmieniać. Czy to ma jakiś wpływ na działanie pieca ?

I jeszcze jedno pytanie często na kotle pokazuje mi się cyfra 8 gdzieś znalazłem informację że kocioł wtedy mierzy temperaturę wody. No i rzeczywiście jak sprawdziłem jaka jest temperatura na zasilaniu i na powrocie to była taka sama czyli 32 stopnie. Po jakimś czasie ponownie zszedłem do kotłowni i też była cyfra 8 ale temperatura na zasilaniu i powrocie była już mniejsza od poprzedniej bo 28 stopni. Czy to normalne ? Kiedy w takim razie kocioł powinien się załączyć ?
Jak wyłączyłem/włączyłem go z prądu to normlanie piec zaczął działać…na wyświetlaczu miałem cyfrę 3 czyli praca w trybie c.o.



Pozdrawiam Arek

CitroCerber
29-10-2014, 18:24
Witam
Jaką macie wartość przy parametrze P19 ?
Ja ma 13 a według instrukcji powinno być 14 i piszą by tego nie zmieniać. Czy to ma jakiś wpływ na działanie pieca ?


Niektórzy mają 13 (była domyślną dla MCRa "jedynki"), niektórzy 14 - zależy od wersji płyty głównej. Nie ma powodu do zmartwień. :)


I jeszcze jedno pytanie często na kotle pokazuje mi się cyfra 8 gdzieś znalazłem informację że kocioł wtedy mierzy temperaturę wody. Czy to normalne ? Kiedy w takim razie kocioł powinien się załączyć ?

Teoretycznie (według producenta): Cyfra 8 to tzw "zatrzymanie kontrolne" - czyli zmierzona temperatura T1 jest wyższa niż ustawiona temperatura przepływu (Tset - Parametr P1). Kocioł powinien zacząć ponownie grzać po spadku poniżej Tset.

Chrx
31-10-2014, 19:34
Chciałbym Was zapytać o ustawienie - Wpływ temperatury pomieszczenia - w sterowaniu iSense do MCR3. Skala tego parametru to 1-20. Czy 20 to 100% wpływu i sterownik powinien trzymać dokładnie zadaną temperaturę pomieszczenia? Pytam ponieważ sterowanie utrzymuje wyższą temperaturę niż zadana a mam wrażenie, że nic się nie zmienia niezależnie czy ustawię 1 czy 20.
Wykorzystuję strategię: Cz.ze.+Cz.pok.: Funkcja kompensacji pogodowej z wpływem na temperaturę w pomieszczeniu.
W innym wątku spotkałem się z opinią, że wartość 1 to 100% wpływa temperatury pomieszczenia. Nic już nie kumam a instrukcja do sterownika mówi bardzo wiele w tym temacie ;)
"Wpływ temp. pom.: Wpływ temperatury w pomieszczeniu na zmianę w krzywej ogrzewania."

Piotrek42
31-10-2014, 19:58
Chciałbym Was zapytać o ustawienie - Wpływ temperatury pomieszczenia - w sterowaniu iSense do MCR3. Skala tego parametru to 1-20. Czy 20 to 100% wpływu i sterownik powinien trzymać dokładnie zadaną temperaturę pomieszczenia? Pytam ponieważ sterowanie utrzymuje wyższą temperaturę niż zadana a mam wrażenie, że nic się nie zmienia niezależnie czy ustawię 1 czy 20.
Wykorzystuję strategię: Cz.ze.+Cz.pok.: Funkcja kompensacji pogodowej z wpływem na temperaturę w pomieszczeniu.
W innym wątku spotkałem się z opinią, że wartość 1 to 100% wpływa temperatury pomieszczenia. Nic już nie kumam a instrukcja do sterownika mówi bardzo wiele w tym temacie ;)
"Wpływ temp. pom.: Wpływ temperatury w pomieszczeniu na zmianę w krzywej ogrzewania."

Ma wpływ , zrób sobie doświadczenie, ustaw sobie 1 pozniej 5 10 i 15 jak chcesz to mozesz i 20 dac:) pozniej looknij na isense parametr temp wody żądanej przez sterownik (informacje) (zobaczysz jak przy róznych parametrach będzie się zmieniać temp wody) ten parametr wpływa na krzywa grzewczą czyli obniża lub podnosi temp wody.

Chrx
31-10-2014, 20:20
Ok. Z racji tego, że mam to ustrojstwo od miesiąca napisz proszę jak laikowi jak mam rozumieć tą opcję. Chciałbym żeby sterowanie trzymało zadaną temperaturę pomieszczenia. Jak powiązać temperaturę wody z zadaną temperaturą pomieszczenia?

Piotrek42
31-10-2014, 21:15
Ok. Z racji tego, że mam to ustrojstwo od miesiąca napisz proszę jak laikowi jak mam rozumieć tą opcję. Chciałbym żeby sterowanie trzymało zadaną temperaturę pomieszczenia. Jak powiązać temperaturę wody z zadaną temperaturą pomieszczenia?

Tutaj akurat nie pomoge ;) równiez mam kocioł ok miesiąca (z tego 3 tyg nie było mnie w domu) i też uczę się dopiero tego sterownika..Trzeba po prostu jechać metodą prob i błędów...moze masz ustawiona za niska krzywa grzania? i tryb godzinowy i kociołek nie zdąża nagrzac pomieszczeń? w tym sterze najgorsze jest to że jedna zmiana nie powoduje efektu, musisz zmieniać kilka...

Chrx
01-11-2014, 12:19
Będę sprawdzał różne krzywe. Mam jeszcze pytanie. W innym wątku poradzono mi żeby nachylenie ustawić na podłogówkę. Problem w tym, że owszem mam podłogówkę, ale w mniejszości i to na zaworach RTL na powrocie (nie ma mieszacza). Większość pomieszczeń ogrzewana jest kaloryferami (przewymiarowane). Czy jednak nie powinno się wybrać krzywej dla kaloryferów?

BrodowskiG
01-11-2014, 13:46
kocioł musi dac najwyższą potrzebną temp. czyli taką jak na grzejniki

Chrx
02-11-2014, 09:32
W takim razie mam jeszcze pytanie o sterowanie iSense i parametry krzywych grzewczych.
Mamy następujące możliwości:
Podst. zewn.: Temperatura zewnętrzna w punkcie podst. (np. 17 stopni)
Podst. t. zasil.: Temperatura zasilania w punkcie podst. (np, 20 stopni)
Klima zewn.: Temperatura zewnętrzna w punkcie klim. (np. -15 stopni)
Klima t. zasil.: Temperatura zasilania w punkcie klim. (np. 50 stopni)
Nachylenie: Stopień krzywizny krzywej ogrzewania, zależny od układu centralnego ogrzewania. Wybierz odpowiedni rodzaj ogrzewania: Ogrzewanie podłogowe, kaloryfery lub konwektory.
Krzywe wyglądają mniej więcej tak:
287069
I teraz pytanie jak to odnieść do wykresu? Rozumiem, że temperatura wody to Klima t. zasil.: Temperatura zasilania w punkcie klim. (np. 50 stopni) ale reszta nie jest już taka oczywista szczególnie nie wiem co to Temperatura zewnętrzna w punkcie podst. (np. 17 stopni).
Będę wdzięczny za informację od osób, które ogarnęły to sterowanie, bo póki co mam problemy polegające na tym, że przy ustawieniach, które podałem w nawiasie oczekiwana i ustawiona na sterowaniu temperatura to 20,5 a piec dogrzewa do 21,5.

jaro1972
02-11-2014, 09:57
Chrx,
bujałem się z tym problemem kila miesięcy, pomogła tylko jedna rzecz, w ustawieniach "Nastawy --System-- Regulacja pogod--Wpływ temp. pom."
ustawiłem na 17.

Chrx
02-11-2014, 10:19
Ok. Jest to jakaś rada tylko zdaje się, że ta opcja eliminuje procentowo wpływ czujnika zewnętrznego. Celem oczywiście jest jak najmniejsze zużycie gazu a póki co nie potrafię powiązać pracy tego sterowania ze zużyciem ponieważ to pierwsza zima.

jaro1972
02-11-2014, 10:24
Moim zdaniem nie ma wpływu na czujnik zewn. tylko na czujnik wew.

zybie
02-11-2014, 18:18
W takim razie mam jeszcze pytanie o sterowanie iSense i parametry krzywych grzewczych.
Mamy następujące możliwości:
Podst. zewn.: Temperatura zewnętrzna w punkcie podst. (np. 17 stopni)
Podst. t. zasil.: Temperatura zasilania w punkcie podst. (np, 20 stopni)
Klima zewn.: Temperatura zewnętrzna w punkcie klim. (np. -15 stopni)
Klima t. zasil.: Temperatura zasilania w punkcie klim. (np. 50 stopni)
Nachylenie: Stopień krzywizny krzywej ogrzewania, zależny od układu centralnego ogrzewania. Wybierz odpowiedni rodzaj ogrzewania: Ogrzewanie podłogowe, kaloryfery lub konwektory.
Krzywe wyglądają mniej więcej tak:
287069
I teraz pytanie jak to odnieść do wykresu? Rozumiem, że temperatura wody to Klima t. zasil.: Temperatura zasilania w punkcie klim. (np. 50 stopni) ale reszta nie jest już taka oczywista szczególnie nie wiem co to Temperatura zewnętrzna w punkcie podst. (np. 17 stopni).
Będę wdzięczny za informację od osób, które ogarnęły to sterowanie, bo póki co mam problemy polegające na tym, że przy ustawieniach, które podałem w nawiasie oczekiwana i ustawiona na sterowaniu temperatura to 20,5 a piec dogrzewa do 21,5.

Kolego
Podst. t. zasil.: Temperatura zasilania w punkcie podst. (np, 20 stopni) zmień na 18
Klima t. zasil.: Temperatura zasilania w punkcie klim. (np. 50 stopni) zmień na 45
w ten sposób przesuniesz krzywą grzanie w dół co płynie na słabsze grzanie

pozdrawiam

leszczu 791
02-11-2014, 20:19
WItam:

Mam pytanie jakie ustawić parametry kotła MCR 3 24T. Dom 130m użytkowej i wszędzie jest podłogówka. Do pieca posiadam regulator iSense.
Jestem nowym użytkownikiem tego pieca wiec proszę o podstawowe parametry ustawienia pieca.

zybie
02-11-2014, 20:51
WItam:

Mam pytanie jakie ustawić parametry kotła MCR 3 24T. Dom 130m użytkowej i wszędzie jest podłogówka. Do pieca posiadam regulator iSense.
Jestem nowym użytkownikiem tego pieca wiec proszę o podstawowe parametry ustawienia pieca.

Witam
wstaw takie ustawienia
Ogrzewanie podłogo

Wpływ temp. pom. 4
Podst. zewn. 16
Podst. t. zasil. 20
Klima zewn. -15
Klima t. zasil. 40


pozdrawiam

leszczu 791
02-11-2014, 21:09
Nie mam czujnika pogodowego, więc prosze o ustawienia bez czujnika pogodowego , instalator ustawił mi zakres pracy od 30 do 60 C takie ustawienie jest ok?

zybie
02-11-2014, 22:01
Kolego bez czujnika pogodowego podanie ustawień jest bardzo trudno, przy ogrzewaniu podłogowym ze względu na dużą bezwładność. Masa podłogówki jest tak duża że po rozgrzaniu jeszcze długo oddaje ciepło co prowadzi do przegrzania pomieszczenia. dlatego potrzebne jest precyzyjne ustawienie temperatury zasilania w zleżności od tego co dzieje się za oknem. Oczywiście należy próbować tylko z jakim skutkiem trudno przewidzieć. W twoim przypadku ustawił bym od 20 do 50 stopni

CitroCerber
03-11-2014, 08:04
Nie mam czujnika pogodowego, więc prosze o ustawienia bez czujnika pogodowego

Kupno czujnika pogodowego może byc tańsze niż działanie na chybił-trafił.

Piotr_M
03-11-2014, 14:10
Poszukuję sprawdzonego serwisanta de dietrich z terenu Krakowa lub okolic.

jaro1972
04-11-2014, 17:30
Panowie,
Mam problem z manometrem (czy jakoś tak) w MCR3 pokazuje temp, ale ciśnienia w obiegu już nie, pewnie jakiś paproch.
Widzę tam taką zawleczkę, czy rozkminił już to ktoś może jak to rozebrać?

Pozdrawiam

BrodowskiG
04-11-2014, 17:44
do manometru idzie cienka rurka, trzeba zrzucić cisnienie i wyciągnąc ją na końcu i drucikiem przetkać

CitroCerber
05-11-2014, 06:34
pewnie jakiś paproch.

Tam nie bardzo co ma się zatkać, ale warto sprawdzić.


Widzę tam taką zawleczkę, czy rozkminił już to ktoś może jak to rozebrać?


Spuszczasz ciśnienie z obwodu, wyciągasz zawleczkę i ostrożnie wysuwasz termomanometr.



do manometru idzie cienka rurka, trzeba zrzucić cisnienie i wyciągnąc ją na końcu i drucikiem przetkać

Jesteś pewien, że piszesz o MCR3? :)

287551

jaro1972
05-11-2014, 18:37
CitroCerber,
Dokładnie taki jak na zdjęciu :):)

Dzięki Panowie za pomoc, Pozdrawiam

BrodowskiG
05-11-2014, 18:47
Jesteś pewien, że piszesz o MCR3? :)

287551

myślałem że będzie coś bardziej standardowego

CitroCerber
06-11-2014, 06:10
myślałem że będzie coś bardziej standardowego


Jest jak najbardziej standardowy - montowany na rurze, bądź w grupie przyłączeniowej - bez rurki jak w MCR II. :)

mcr3
13-11-2014, 09:48
Witam. Piszę na tym forum bo jestem totalnym laikiem w tych sprawach. A mianowicie: Od czerwca mam piec MCR3 24 + 100l zasobnik. Mam sterownik AD-289 + czujnik zewnętrzny. Mam pytanie, jak mam ustawić krzywą grzania. Dom ma 114m kwadratowych jest 6 grzejników dwa salon, po jednym w pokojach w sumie 3, jeden w garażu malutki i dodatkowo 2 grzejniki łazienkowe. Dodatkowo jest ogrzewanie podłogowe w salonie, kuchni, łazienkach korytarzu i wiatrołapie. Zamontowaną mam belkę rozdzielczą Firmy gorgiel jest oddzielna pompa na podłogówkę + czujnik sterujący tą pompą. Proszę o podpowiedz jak mam ustawić krzywa grzania tak aby w domu było ciepło i tak aby było jak najmniejsze zużycie gazu. Prosze mi tylko opisać w normalnym słownictwie,a nie po koda typu P nie znam się na tym więc proszę o podpowiedz.

mcr3
13-11-2014, 12:28
Jeśli ktoś może mi pomóc to będę wdzięczny. Chodzi mi aby ktoś krok po kroku opisał mi jak mam zrobić te ustawienia?

BrodowskiG
13-11-2014, 13:46
a nie masz w instrukcji wykresu temperatury zasilania w funkcji temp. zewnetrznej? tam powinny być opisane krzywe, dla podłogowki są to jakieś niskie np.. 0,4. na wykresie zobaczysz ze np. przy -20 grzeje z temp 35 stopni a dalej doświadczalnie trzeba korygowac

mcr3
13-11-2014, 14:08
a nie masz w instrukcji wykresu temperatury zasilania w funkcji temp. zewnetrznej? tam powinny być opisane krzywe, dla podłogowki są to jakieś niskie np.. 0,4. na wykresie zobaczysz ze np. przy -20 grzeje z temp 35 stopni a dalej doświadczalnie trzeba korygowac

Ja mam ustawione na grzejniki. Wczoraj włączyłem opcja czujnik wewnętrzny + czujnik zewnętrzny. Mam ustawiony program A temperatura od 6 do 21 jest na 21 stopni a od 21 do 6 18 stopni. Miałem na sterowniku temperature 22,5 stopnia a piec dalej chodził. Jeśli się ktoś zna na tym to proszę mi szczegółowo opisać co jaki i gdzie mam zrobić