PDA

Zobacz pełną wersję : Komentarze do dziennika budowania



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

salik
19-02-2011, 22:31
U nas generalnie 2 oferty na rekuperatorach Aeris (ComfoAir) 550 sprzedawanych przez rekuperatory.pl i druga na czymś innym (ale podobny poziom cenowy).
Ale i sam rekuperator, jak i robocizna sporo droższe :(

Spirea
20-02-2011, 00:05
wiem, że rekuperatory.pl zawsze wychodzą drożej. Może w Warszawie są po prostu takie stawki. Ja miałam jeszcze chyba dwie oferty i też na poziomie 20 tys.

salik
20-02-2011, 01:28
wiem, że rekuperatory.pl zawsze wychodzą drożej. Może w Warszawie są po prostu takie stawki. Ja miałam jeszcze chyba dwie oferty i też na poziomie 20 tys.
Znaczy te oferty to nie z firmy rekuperatory.pl, tylko chodziło mi o to że same urządzenia to właśnie te konkretne serii Aeris (których dystrybutorem w PL jest rekuperatory.pl)
Niestety obawiam się że tutaj odległość ma znaczenie i pewnie firma z Wrocka raczej nie przyjedzie do Wawy :(

Spirea
20-02-2011, 02:38
podejrzewam, że nie byłoby to opłacalne. Pojawiają się 2-3 razy na budowie. Potem jeszcze serwis. Jak doliczyliby za transport, to mogłoby Tobie wyjść na to samo.

Barbara74
22-02-2011, 15:58
mogę Ci podesłać wycenę mojego domu na maila. z firmy rekuperatory.pl, oni mają oddziały chyba w kilku regionach Polski, np. do mnie do Bytomia ma przyjechać z Krakowa.Mozesz sobie dla celów poglądowych porównać.

Barbara74
22-02-2011, 15:58
ocz`ywiście chodziło mi o wycenę wentylacji mechanicznej + GWC

Spirea
22-02-2011, 22:30
Basia, jeśli możesz to podeślij mi.

salik
23-02-2011, 05:17
To ja też poproszę - mam od nich wycenę z Wawy, ciekawe jak się różnią ceny choćby samej centrali :)

olgusieniunieczka
23-02-2011, 10:28
U mnie właśnie rozkładają się kanały. Wykonawca zaproponował centralę Danfossa, podobno wypas, ale i cena wypas- ok 10 tys. I właśnie główkujemy co tu zrobić. Czasu jeszcze trochę mamy, bo centralę założymy pewnie jesienią albo dopiero wiosną... W Łodzi w zeszłym roku zebraliśmy kilka ofert i wszystkie oscylowały wokól 19-22 tys.

Spirea
23-02-2011, 12:05
ja w zasadzie dokonałam wyboru firmy z doświadczeniem i w wyborze centrali polegam na nich. Sprzęt AGD dobiorę, ale rekuperatora już niezbyt. W przyszłym tygodniu odwiedzę ich i poznam aktualne warunki. Rezygnujemy jednak z gwc.

Tatarak
23-02-2011, 13:34
A ja się nadal boksuję z gwc - chyba poczekam, aż będę mieć w ręce projekt i dostanę jakieś propozycje na pompę ciepła i kolektor - jeśli zdaniem specjalistów warunki gruntowe pozwolą, to pewnie będziemy robić poziomy (dużo tańszy), a wtedy już mi z "technicznej" strony działki nie starczy miejsca na gwc. z drugiej strony jeśli będzie konieczny kolektor pionowy, to pewnie na gwc nie starczy kasy i problem się sam rozwiąże :/

Madeleine
23-02-2011, 15:31
My raczej odpuszczamy GWC. Wolę zainwestować pewnie, bo w klimatyzację. W użytkowaniu wyjdzie drożej, ale za to większy komfort latem.

Spirea, mam pytanie do Ciebie w sprawie kozy i komina do niej. Czy zdecydowaliście się już na konkretny model? Pytam, bo pisałaś, że myślisz nad Dovre, które nam się też podobają. Tymczasem Mazo pisała coś o kolorze rury (szara/ czarna), która nie pasuje idealnie do Dovre, w przeciwieństwie do droższego Jotula.
Swoją drogą ekipa budująca namawia nas na normalny, murowany komin - że jednak pewniejszy i bezpieczniejszy niż rura w rurze. Ale brzydszy jednak :/

Tatarak
23-02-2011, 16:14
Nam kb cały czas truje, że ta rura to nieteges :) póki co rozważamy (z naciskiem na: ja rozważam) kozę Westfire, bo ona ma taki prosty wygląd i bezpośrednie podłączenie dopływu powietrza z zewnątrz. Dovre jest za bardzo wybajerowany jak na nasze potrzeby, muszę jeszcze luknąć na Jotula. Znacie inne kozy z bezpośrednim wlotem pow.?

Madeleine
23-02-2011, 16:51
O, Westfire. Nawet nie miałam świadomości jej istnienia. Nie wiecie może, gdzie można pooglądać te kozy na żywo?

Tatarak
23-02-2011, 18:06
Mają na pewno przedstawiciela w Cz-wie - mam zamiar go odwiedzić w marcu, więcej niestety nie znam. Ogólnie marka jest raczej nowa u nas w kraju.
Znalazłam jednego Jotula, który mi pasuje na oko i ma doprowadzenie powietrza, ale nigdzie nie widzę cen. To taka polityka firmy, że trzeba specjalnie dzwonić, żeby się dowiedzieć? bez sensu. jaka to jest półka w ogóle, bo pojęcia nie mam.

salik
23-02-2011, 19:23
U mnie właśnie rozkładają się kanały. Wykonawca zaproponował centralę Danfossa, podobno wypas, ale i cena wypas- ok 10 tys.
E, 10k za centralę to jest normalna cena (jeśli wydajność to coś więcej niż 300m3/h).

salik
23-02-2011, 19:26
Rezygnujemy jednak z gwc.
O, Wy też?
Ja opisałem nasze rozterki w dzienniku i skończy się chyba też tym że zrezygnujemy z GWC, a przynajmniej na najbliższe 2 lata (przepusty w fundamentach i tak mamy zrobione, więc jakby co to się kiedyś puści...)

Madeleine - ale GWC, a klimatyzacja to 2 różne tematy.
Jedno daje co innego, drugie daje co innego.
Poza tym będziesz robiła klimatyzację na cały dom?
To są dopiero koszty...

Madeleine
23-02-2011, 19:38
Madeleine - ale GWC, a klimatyzacja to 2 różne tematy.
Jedno daje co innego, drugie daje co innego.
Poza tym będziesz robiła klimatyzację na cały dom?
To są dopiero koszty...
Tak i nie, bo GWC robilibyśmy po to, aby mieć chłodniej latem.

Klimę - tak, na całość. Z tym, że ja będę miała mały domek, tak rozplanowany, że instalacja klimy będzie mało skomplikowana. Drogo to nie wyjdzie - ten sam patent mam teraz w mieszkaniu.

salik
23-02-2011, 19:52
Tak i nie, bo GWC robilibyśmy po to, aby mieć chłodniej latem.

Tylko że GWC Ci da może na poziomie całego mieszkania z 1 stopień mniej.
No i klima nic nie daje zimą, poza tym że jeszcze bardziej osusza powietrze.


Klimę - tak, na całość. Z tym, że ja będę miała mały domek, tak rozplanowany, że instalacja klimy będzie mało skomplikowana. Drogo to nie wyjdzie - ten sam patent mam teraz w mieszkaniu.
I będziesz miała tę klimę razem z wentylacją mechaniczną?

Spirea
23-02-2011, 20:26
to czemu ten Mistral kosztuje tylko 7,5k. To jakaś niższa półka?
My nawet nie mamy przepustu do gwc. Będę jeszcze rozmawiać z firmą od WM czy robić czy nie. Prawda jest taka, że przez najbliższe 5 lat będzie jeszcze się pakować kasę w dom - wykończenie, pełne umeblowanie, elewacja, ogrodzenie, zagospodarowanie terenu, ogród. Znając życie w międzyczasie będzie jakaś zmiana samochodu. Potem trochę oddechu, a potem trzeba będzie pomyśleć o wcześniejszej spłacie kredytu. Sądzę, że jak teraz nie zrobi się gwc, to już potem zawsze będzie się odkładać.

salik
23-02-2011, 20:41
Niekoniecznie niższa półka, natomiast chodziło mi o to że 'wypasione' centrale to potrafią raczej 13-15k kosztować ;-)
Ale je się rzadko w domach montuje.
7-10k to jest raczej normalny przedział kosztowy.
Do tego na przykład polscy producenci są tańsi (nie znaczy gorsi), jedne rekuperatory posiadają taki wymiennik, inne - inny, jedne mają wstępną nagrzewnicę, inne nie i tak dalej.
U mnie w kilku wycenach były na przykład tańsze/droższe centrale, ale z reguły jak była tańsza centrala, to była z kolei droższa robocizna/pozostałe materiały, wiec suma sumarum wychodziło na to samo.
Jeśli chodzi jeszcze o GWC, to mnie odrzuca stosunek wymaganych nakładów do zysków.
Nie wiem czy jest sens się pakować w GWC dla 1-1.5 stopnia mniej latem i przy posiadaniu (najprawdopodobniej) wstępnej nagrzewnicy w centrali.
A nie wiem jak u Was, ale u mnie wszystkie wyceny wykonania GWC nie zawierały czasu pracy koparki - przy naszej ilości kopania wyszło mi że sama koparka to będzie koszt dochodzący do kilku tysięcy złotych :(

Spirea
23-02-2011, 20:46
dziewczyny to Westfire ładnie wygląda.
Jeśli chodzi o dovre i rurę, to nam akurat podoba się taka, jaka jest w komplecie. Jotula gdzieś sprawdzałam i jest droższy od dovre.
To, co nas przekonało do dovre, to:
wydajność (8 kw, nominalna 10kw)
system dopalania spalin
wkładka kumulacyjna
popielnik
duża szyba
Jotul F 373 kosztuje ponad 8 tys., a moc ma 7kw.
1kw ma ogrzać 10m2. Nad jotulem można się jeszcze zastanawiać, ale westfire dla nas byłby za słaby (ma 5kw). Skoro Jotul jest droższy o 3 tys., to zostaje dovre.

Tatarak
23-02-2011, 20:46
Salik, wytłumacz mi jeszcze raz proszę, co to jest ta wstępna nagrzewnica? bo znowu mi się miesza :(:sick:

Tatarak
23-02-2011, 20:50
Spireo, a jak zamierzasz z tego kominka korzystać - bo jeśli tylko w razie przedłużającej się awarii prądu, ewentualnie dla nastroju lub w najgorsze mrozy - czyli w sumie parę razy w roku, to nie musi mieć dużej mocy. (my tak planujemy) Do tego dogrzewać Cię będzie też rura :) a jaka jest w komplecie z Dovrem?

Madeleine
23-02-2011, 21:04
Tylko że GWC Ci da może na poziomie całego mieszkania z 1 stopień mniej.
No i klima nic nie daje zimą, poza tym że jeszcze bardziej osusza powietrze.

I będziesz miała tę klimę razem z wentylacją mechaniczną?
No właśnie. Żeby GWC wspomagało chłodzenie domu, wypadałoby mieć rolety zewnętrzne. Ja ich nie planuję.
Na problem osuszania powietrza będzie automatyka przy rekuperacji.
Klima oddzielnie raczej, z tego, co wiem (instalacje to temat męża).


Z tymi kominkami trzeba zbadać sprawę, żeby też nie przesadzić w drugą stronę, tzn. żeby w dobrze ocieplonym domu, po odpaleniu kominka, dało się wytrzymać. Jako, że u mnie kominek będzie służył wyłącznie do budowania nastroju, DGP nie planujemy - to mniejsza moc nie przeraża mnie jakoś bardzo.
Tutaj są zdjęcia różnych realizacji kominków i kóz i obok ceny:
http://www.tapis.pl/piece-piecyki/realizacje/

Generalnie Jotul to tak ze 2k więcej niż Dovre.

Spirea
23-02-2011, 21:07
w razie awarii na pewno, dodatkowe grzanie, ale może też jako przejściowe (wtedy na pewno nie w całości, bo do dalszych pokoi ciepło nie dojdzie. Rura jest oczywiście do kupienia osobno. Dovre ma taką jak na folderach. Jest jasniejsza niż inne (np. od takiej, którą ma Irma).

Madeleine
23-02-2011, 21:16
Spirea, a widziałaś gdzieś Dovre na żywo?

Tatarak
23-02-2011, 21:30
Madeleine - dokładnie tej firmy salon miałam na myśli. za miesiąc już będę mogła zdać relację :)

Spirea
23-02-2011, 21:38
Madeleine, a z czego wynika to, że Jotul to 2kw więcej niż Dovre. Ja słyszałam coś takiego ale jako porównanie kominkó francuskich (uniflam np.) do norweskich. Jotul i Dovre to norweskie firmy. Zakładałam więc, że to co podają jest wiarygodne.
Widziałam na żywo w ubiegłym roku na targach budowlanych w Hali Stulecia. Bardzo nam się spodobało. Wtedy byliśmy nastawieni na invicta antalya (ta Irmowa). Dovre do nas lepiej pasuje, bo invicta byłaby zbyt przysadzista i za niska. U Irmy jest ładnie wyeksponowana na podwyższeniu, więc taka panoramiczna koza wygląda dobrze. My potrzebujemy coś węższego i dłuższego.

Spirea
23-02-2011, 21:39
na forum jest Pan Daniel Hrehorecki. Pracuje w jednej z firm "kominkowych" z netu. Wyceniał mi właśnie Dovre. Można do Niego napisać i popytać, co poleca.

salik
23-02-2011, 21:42
Salik, wytłumacz mi jeszcze raz proszę, co to jest ta wstępna nagrzewnica? bo znowu mi się miesza :(:sick:
Taki element w centralach wentylacyjnych (rekuperatorach), który powoduje że wymiennik nie zamarza.
W centralach gdzie nie ma wstępnej nagrzewnicy, GWC jest zalecane w celu uzyskania tego samego efektu.
Samo GWC też korzysta z urządzenia zwanego nagrzewnicą :)

Madeleine - możesz napisać coś więcej o tej 'automatyce przy rekuperacji'?
Bo generalnie z WM jest taki problem że zimą powietrze ma dużo mniejszą wilgotność niż przy wentylacji grawitacyjnej.
Latem to super cecha, ale zimą - mocno niepożądana.
Są co prawda centrale z wymiennikiem entalpicznym, który daje dodatkowe kilka procent odzysku wilgotności, ale mało kto je instaluje.
No i ciekawi mnie jak będzie współdziałała osobna (centralna) instalacja klimatyzacji z WM - tak aby nie tworzyło się podciśnienie albo nadciśnienie.

Skoro już padł temat kóz i kominków - wszystkie planujecie dać rurę 'nierdzewkę' do kozy?
Bo moja żona twierdzi że taka rura nierdzewka wychodząca przez dach jej popsuje cały efekt dachu i nie chce za chiny ludowe słyszeć o nierdzewce (z tego co wiem nierdzewka wystarczy też przy kominkach o mniejszej mocy).

salik
23-02-2011, 21:46
Patrzę na ten link podany pod Madeleine i martwi mnie to że większość kóz z realizacji jest podpiętych do komina, a nie do rury nierdzewki idącej pionowo w górę :(

Spirea
23-02-2011, 21:56
Patrzę na ten link podany pod Madeleine i martwi mnie to że większość kóz z realizacji jest podpiętych do komina, a nie do rury nierdzewki idącej pionowo w górę :(

bo większoć podlącza rurę do ściany. Puszczenie rury do góry ma sens przy pustce. Wtedy rura oddaje też ciepło całą swoją powierzchnią, chyba, że od samego dołu da się rurę tzw. dwupłaszczową czyli od razu z izolacją. U nas ma być tak, że do stropu nad pustką idzie rura kwasówka, od stropu w górę już nierdzewka ta dwupłaszczowa i wychodzi na zewnątrz bez komina. Już pisałam w Twoich komentarzach, że my z kolei nie chcieliśmy drugiego komina murowanego. Ostatnio tylko doczytałam, że ta rura ma być jakaś strasznie wysoka.

salik
23-02-2011, 22:06
bo większoć podlącza rurę do ściany.

No tak, ale wtedy w tej ścianie musi być komin, bo przecież rura w ścianę nie wejdzie...


Już pisałam w Twoich komentarzach, że my z kolei nie chcieliśmy drugiego komina murowanego. Ostatnio tylko doczytałam, że ta rura ma być jakaś strasznie wysoka.
No pamiętam.
A nie będzie Cię raziła srebrna rura dyndająca nad czarnym dachem? :)
Pytam całkiem serio, jako kobietę ;-)

Spirea
23-02-2011, 22:13
wiesz co, po pierwsze ona będzie raczej w antracycie (pytałam w formie Umet, to robią w każdym kolorze RAL). Po drugie, zwykle będę w środku domu i chyba nie będę zaprzątać sobie głowy tą rurą na dachu. Po trzecie blaszana rura będzie bardziej industrialna ;) A czy będzie mnie razić - pewnie okaże się, jak ją zobaczę

salik
23-02-2011, 22:26
wiesz co, po pierwsze ona będzie raczej w antracycie (pytałam w formie Umet, to robią w każdym kolorze RAL).
O, to tego nie wiedziałem - w sensie że to nie musi być 'srebrna' rura.
To może zmienić postać rzeczy.
Muszę doczytać jaka może być maksymalna moc wkładu dla takiej rury...

Tatarak
23-02-2011, 23:41
Taki element w centralach wentylacyjnych (rekuperatorach), który powoduje że wymiennik nie zamarza.
W centralach gdzie nie ma wstępnej nagrzewnicy, GWC jest zalecane w celu uzyskania tego samego efektu.
Samo GWC też korzysta z urządzenia zwanego nagrzewnicą :)




Skoro już padł temat kóz i kominków - wszystkie planujecie dać rurę 'nierdzewkę' do kozy?
Bo moja żona twierdzi że taka rura nierdzewka wychodząca przez dach jej popsuje cały efekt dachu i nie chce za chiny ludowe słyszeć o nierdzewce (z tego co wiem nierdzewka wystarczy też przy kominkach o mniejszej mocy).

Czyli ta nagrzewnica to taka grzałka elektryczna? Bo są jeszcze takie centrale, które wykorzystują do odszraniania ciepło usuwanego powietrza (okresowo słabiej wentylując). Te grzałki do rozmrażania to słyszałam, że nieźle prąd pożerają :(

My myślimy o rurze nad dachem, takiej jak u Efilo (fotka w moich komentarzach: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162239-Komentarze-do-Tatarakowego-Dziennika/page14) - tylko ona ma srebrną, a ja bym wolała ciemną pod kolor dachu.

Tatarak
23-02-2011, 23:43
o ile wiem, to nie dobierasz kominka do rury, tylko parametry kominka decydują o koniecznej średnicy rury. jak upatrzysz sobie kozę, to sprawdź w jej specyfikacji.

Spirea
23-02-2011, 23:56
no właśnie będzie coś takiego, tylko może jakieś inne zakończenie uda się znaleźć

salik
24-02-2011, 00:06
Czyli ta nagrzewnica to taka grzałka elektryczna? Bo są jeszcze takie centrale, które wykorzystują do odszraniania ciepło usuwanego powietrza (okresowo słabiej wentylując). Te grzałki do rozmrażania to słyszałam, że nieźle prąd pożerają :(

Bez przesady - przecież to nie działa non-stop, tylko się włącza co jakiś czas na chwilę.


My myślimy o rurze nad dachem, takiej jak u Efilo (fotka w moich komentarzach: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162239-Komentarze-do-Tatarakowego-Dziennika/page14) - tylko ona ma srebrną, a ja bym wolała ciemną pod kolor dachu.
Coś nie widzę tam zdjęcia żadnego :(
A co do kominka - chodzi o to że nierdzewką się z reguły podpina kozy (mała moc) i małe kominki (też mała moc).
Typowa koza to do 10kW, a kominki to na przykład 15-20kW.
Nie pamiętam już czy ograniczeniem była temperatura spalin, czy coś innego ale generalnie do takiej nierdzewki (przekrój jest tutaj rzeczą wtórną) nie można podłączyć dowolnego kominka/kozy.

Madeleine
24-02-2011, 07:24
Salik - nie mam pojęcia, ja się instalacjami kompletnie nie zajmuję. Ale klimy używa się wyłącznie latem, kiedy problem wilgotności jakby ma mniejsze znaczenie. Natomiast automatyka - będziemy mieć dom inteligentny, ze zintegrowanym co-tylko-się-da, więc jakoś to będzie (tzn. tym będzie zajmował się mąż :D ).
Poza tym taniej jest nawilżać powietrze zimą poprzez - excuse le mot - mokre pieluchy tetrowe, niż GWC (nawilżacze się słabo nadają dla alergików). Obecnie mam w mieszkaniu wilgotność na poziomie 20-30% (a i to w porywach) i szczerze, nie bardzo mi to przeszkadza. Wentylacja mechaniczna.

Tatarak, nIe umiem odnaleźć zdjęcia :(

Madeleine
24-02-2011, 09:52
Spirea, jeszcze jedno pytanie - o rynny. Jakie dokładnie macie?

Tatarak
24-02-2011, 10:44
Coś nie widzę tam zdjęcia żadnego :(


post nr 550 autorka Efilo. może spróbuj jeszcze raz stronę załadować.

może spróbujcie skopiować link http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162239-Komentarze-do-Tatarakowego-Dziennika/page14, bo ostatnio te przekierowania na fm robią psikusy. (hmm mnie się normalnie wszystkie fotki tam otwierają). jak nie widać, to podeślijcie na priwa adresy i wyślę Wam mailem.

Madeleine
24-02-2011, 13:14
dzięki, mam:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?162239-Komentarze-do-Tatarakowego-Dziennika/page28

Tatarak
24-02-2011, 13:17
to chyba zależy, ile masz w ustawieniach postów na stronie :)

monika996
25-02-2011, 16:47
Spirea macie okna grafitowe bez faktury , gładkie jak aluminium? ja mam fakturę (m jak drewno). bałam się ,że na gładkich będą widoczne ryski po doczyszczaniu po tynkowaniu, malowaniu itp.

Spirea
26-02-2011, 13:49
Moniko, pierwotnie zamawialiśmy antracyt z Jezierskiego. On ma taką fakturę żłobioną, jakby drewna. Nie podobało nam się to zbytnio, ale nie było innego, który nas satysfakcjonował. W związku z problemami z terminowością u Jezierskiego nasze zamówienie przeniesiono do Hekaplast. Oni też robią na Schuco, ale w przeciwieństwie do Jezierskiego, mają pełną kolorystykę Schuco. Jest sposo ładnych szarości. Mieliśmy już zamówioną antracytową bramę, więc zmiana koloru nie wchodziła w rachubę. W samym jednak antracycie mają dwa rodzaje - jeden z fakturą jak u Jezierskiego i drugi gładki. Ten z fakturą na próbniku w internecie wygląda w ogóle jak zielony. Zmieniliśmy więc na gładki. Do tynkowania i malowania będę kazać okna zabezpieczyć. Nie powinno być więc problemu, a okna na dobrych kilkanaście lat.
Teraz dopiero doszłam, że one mogą mieć spory połysk???
Salik!!! Widziałeś te próbniki na żywo czy tylko w katalogu? Błyszczą się mocno!?

Madeleine
26-02-2011, 13:58
Spirea, ja widziałam wzornik Hekaplastu w Lakbudzie. Nie błyszczały się jakoś specjalnie, naprawdę fajny ten antracyt i też nad nim się zastanawiam.

A właśnie, nie boicie się dominacji dużej powierzchni ciemnej bramy nad elewacją? Ja z jednej strony tak... ale z drugiej zauważyłam, że jeśli oglądam inspiracje, to właśnie takie zwracają moją uwagę, z bardzo ciemną stolarką (tyle, że tam raczej bram nie widać).
Wzięłaś kolor jedno- czy dwustronny?

monika996
26-02-2011, 14:09
wiem zawsze się zabezpiecz,ale zawsze coś wyjdzie. u nas moje były z 2 grupy cenowej, a gładkie wyglądające jak aluminium były z 4 tzn. droższe. Moje są super prawie czarne. niestety środek ciemnobrązowy. czarnego rdzenia nie dało się zrobić. widać tylko przy otwarciu i to trzeba się przyjrzeć.:yes:

Spirea
26-02-2011, 15:04
Madeleine, mamy kolor dwustronny. Nie podobają mi się dwukolorowe. Co do dominacji bramy. Parę osób mnie przestrzegało przed tym, ale na etapie zamawiania bramy i okine byliśmy zdecydowani na RenoDoor w titan metallic. Kontaktowałam się z architetką co o tym myśli, bo w wizualkach mamy szarości. Powiedziała, żeby brać ciemną bramę. Tak zrobiliśmy. Jasna (miała być taka jak u Efilo) bardzo mi się podobała, ale z kolei obawialiśmy się, że będzie za mdło.
Jeśli uda nam się doprowadzić elewację do stanu z wizualek, czyli zrobić konstrukcję blaszanego zadaszenia, to dookoła bramy i drzwi docelowo ma być inny kolor elewacji. Mam nadzieję, że będzie ok. Jeśli nie, już nic nie zrobię. Brama już dawno zrobiona i czeka na montaż u sprzedawcy. Okna w produkcji. Mozemy kombinować z elewację.

Moniko, bedziemy wymagać zabezpieczenia i zobaczymy. Jeśli miałam możliwość wzięcia innej faktury niz drewniana, to skorzystałam. Ta ze żłobieniami nie pasuje mi do szarości. Tak samo mam z drzwiami. Nie widziałam ładnych drewnianych drzwi w kolorze szarym. Zawsze będzie widać strukturę drewna. Nie wiem jak z redzeniem. Pytałam o to Jareko jeszcze przy Jezierskim i faktycznie są brązowe. Nie wiem, co jest w Hekaplaście. Czytałam tylko, że jakaś uszczelka jest szara czy czarna i podobno to wygląda lepiej.

monika996
26-02-2011, 15:11
bramę też mam grafitową . na białym tle jest ok. Elewacja musi być bardzo prosta i ascetyczna , bez dużej ilości kolorów. u mnie biała z grafitem :yes:7016:yes:wystarczy. nawet mur będzie w kolorze 7016( chyba ,że zdecydujemy się na obłożony jasnym wapieniem)

Spirea
26-02-2011, 15:29
czyli można i bez sztuczek pod daszkiem. Moniko, masz już zrobioną elewację? Szkoda, że nie mogę zgapić od Ciebie drzwi :) U nas takie jak Ty masz nie wchodzą w rachubę.

monika996
26-02-2011, 15:51
z drzwi jestem zadowolona. miałam takie w poprzednim domu tylko szersze. 1m otwierany + naświetle 60 cm. bonie ( 10 cm) poprzeczne.
Elewacja koniec marca początek kwietnia.

Spirea
26-02-2011, 16:57
u Ciebie widać, że masz dom w mieście. My jesteśmy na wsi i dlatego obawiam się dać takie całej z szybą.

monika996
26-02-2011, 17:54
ja dam żaluzje od srodka na drzwi. też nie będą przejrzyste.

Spirea
26-02-2011, 18:41
nie chodzi mi o przejrzystość, tylko o bezpieczeństwo. Bardziej skłaniałabym się do zrobienia drzwi pełnych niż całych szklonych.

salik
26-02-2011, 21:15
Salik!!! Widziałeś te próbniki na żywo czy tylko w katalogu? Błyszczą się mocno!?
Widziałem na żywo u jareko, i porównywałem ze swoim próbnikiem Jezierskiego.
Ten wasz pierwotny antracyt był identyczny, a ten drugi się różnił tylko brakiem faktury.
Ale o żadnym z nich bym nie powiedział że jest z połyskiem :)
Ja bym chętnie też wziął antracyt na okna (albo jakiś szary), ale żona mówi że ona nie chce mieć takiej ciemnej elewacji i nie będzie żadnych jasnych kolorów w domu :(
A o takim antracycie w środku w ogóle nie chce słyszeć :(
Więc od środka będzie biały, a od zewnątrz - ciągle nie wiemy...

Tatarak
26-02-2011, 21:21
Salik, a widzieliście na żywo takie dwukolorowe? moim zdaniem już lepiej z obu stron białe. taka jest zresztą nasza obecna koncepcja :)

salik
26-02-2011, 21:32
Salik, a widzieliście na żywo takie dwukolorowe? moim zdaniem już lepiej z obu stron białe. taka jest zresztą nasza obecna koncepcja :)
Widzieliśmy w salonie.
W środku planujemy białe ściany, więc jakikolwiek kolor nie bardzo będzie pasował.
A na zewnątrz z kolei białe okna się zleją zupełnie z elewacją i będzie to wyglądać fatalnie.

Spirea - na czym planujecie montować płyty OSB?
Bo widzę że nie liczysz żadnego stelaża.
I dlaczego wykonawca chce od razu dawać ocieplanie zewnętrze po oknach?
Tak chyba nikt nie robi elewacja ogólnie idzie jako jedna z ostatnich rzeczy...

Spirea
26-02-2011, 21:34
no właśnie, u Jezierskiego płaci się tyle samo za jeden kolor jak za dwa. Ja też miałam sporo wątpliwości z ciemnymi oknami w środku. Pooglądałam sobie sporo zdjęć i jakoś się przekonałam i uznałam, że będzie ok. Podobny kolor będziemy mieć na podłodze. Sciany jasne, sporo okien, więc mam nadzieję, że ciemnicy nie będzie.

Spirea
26-02-2011, 21:40
Płyty osb będą mocowane na jętkach. Będzie to niezależne od sufitu poddasza. Z tym ociepleniem chodzi o to, że podchodzi wysoko pod krokwie, gdzie ma łączyć się z wełną. Podobno jak zrobi się wykończenie od środka przy styku ścianki kolankowej ze skosem, to cięzko będzie ocieplić to miejsce, bo nie będzie dojścia od wewnątrz.

salik
26-02-2011, 21:41
no właśnie, u Jezierskiego płaci się tyle samo za jeden kolor jak za dwa. Ja też miałam sporo wątpliwości z ciemnymi oknami w środku. Pooglądałam sobie sporo zdjęć i jakoś się przekonałam i uznałam, że będzie ok. Podobny kolor będziemy mieć na podłodze. Sciany jasne, sporo okien, więc mam nadzieję, że ciemnicy nie będzie.
No widzisz - i właśnie z powodu takich dylematów już wiem (niestety teraz mi się ta wiedza nijak nie przyda), że projekt aranżacji wnętrz się robi przed wbiciem pierwszej łopaty...
A nasz będzie gotowy dopiero w kwietniu, nie możemy aż do kwietnia czekać z zamawianiem okien :(

Tatarak
26-02-2011, 21:58
Widzieliśmy w salonie.
W środku planujemy białe ściany, więc jakikolwiek kolor nie bardzo będzie pasował.
A na zewnątrz z kolei białe okna się zleją zupełnie z elewacją i będzie to wyglądać fatalnie.



okna to jednak głównie szyby, w których siłą rzeczy coś się tam odbija itp. zawsze stanowią ciemną plamę na tle elewacji. kolor ramy to moim zdaniem oprawa tego odbicia - może się odróżniać od koloru ścian, ale nie musi.

olgusieniunieczka
26-02-2011, 22:43
I dlaczego wykonawca chce od razu dawać ocieplanie zewnętrze po oknach?
Tak chyba nikt nie robi elewacja ogólnie idzie jako jedna z ostatnich rzeczy...

Eee? Dlaczego? Słyszałam tylko opinię, że ocieplenie powinno się robić po tynkach. Żeby tynki lepiej schły i szybciej oddawały wilgoć. Ale i ten pogląd niektórzy obalają. Ja żałuję, że nie zrobiliśmy elewacji i ocieplenia w zeszłym roku, byłoby w domu kilka stopni cieplej.

Spirea
26-02-2011, 23:03
ogólnie rzecz biorąc dla mnie to bez znaczenia kiedy zrobią to ocieplenie. Wiadomo, że musi być zrobione przed zimą. Podejrzewam jednak, że już ostateczną elewację będziemy robić i tak w przyszłym roku.
Salik, wiadomo, że lepiej jak projektant zaprojektuje Tobie wszystko, ale nie każdy może sobie na to pozwolić, czy to ze względów finansowych czy czasowych. Do wyboru okien projektanta nie potrzebujesz. Może byłoby łatwiej, ale przecież już teraz wiecie na pewno jaki mniej więcej klimat chcecie w domu. My wybieraliśmy sami, pomocą słuzyły tez opinie osób i ich zdjęcia na forum

Madeleine
27-02-2011, 06:40
No widzisz - i właśnie z powodu takich dylematów już wiem (niestety teraz mi się ta wiedza nijak nie przyda), że projekt aranżacji wnętrz się robi przed wbiciem pierwszej łopaty...
A nasz będzie gotowy dopiero w kwietniu, nie możemy aż do kwietnia czekać z zamawianiem okien :(
Mnie się szalenie podobają ciemne okna wewnątrz. Ale: cena, ale: boję się efektu zaciemnienia. Może błędnie. Białe ramy przy białych ścianach przynajmniej nie będą się gryzły. Spytałam moich pań architektek, co ona na ten temat sądzą (to tak w temacie: kiedy brać architekta, przynajmniej jedna rzecz mi wyszła ;) ), przed podjęciem ostatecznej konsultacji.


A parapety zewnętrzne i wewnętrzne jakie?

salik
27-02-2011, 07:23
Salik, wiadomo, że lepiej jak projektant zaprojektuje Tobie wszystko, ale nie każdy może sobie na to pozwolić, czy to ze względów finansowych czy czasowych. Do wyboru okien projektanta nie potrzebujesz. Może byłoby łatwiej, ale przecież już teraz wiecie na pewno jaki mniej więcej klimat chcecie w domu. My wybieraliśmy sami, pomocą słuzyły tez opinie osób i ich zdjęcia na forum
Nie chodziło mi o to że trzeba koniecznie brać projektanta, tylko żeby wykonać projekt wnętrz.
My jesteśmy artystycznie dwie lewe ręce, więc dla takich jak my pozostaje projektant :)
Ty masz męża od tego ;-)
No i my metodą oglądania i wybierania też doszliśmy do wniosku że chcemy białe okna od wewnątrz.
Albo inaczej - może byśmy nawet i chcieli kolorowe, ale wtedy w każdym pokoju by trzeba było brać inny kolor...

Tatarak - co do wyboru okien, to my (przy pomocy żony) sobie po prostu wrysowaliśmy różne kolory oklein na projekt elewacji i uznaliśmy że jednak brązowe okleiny jednak dużo lepiej się komponowały z brązowymi wstawkami na elewacji, niż antracyt.
Inna sprawa że z każdym dniem mam coraz bardziej dość robienia tej elewacji - czy to na drewnie, czy na płytach elewacyjnych.
Strasznie dużo z tym zachodu, potem pielęgnacji, robienia stelaży, wkładania wełny pod materiał zamiast styropianu i cała masa innych problemów :(

monika996
27-02-2011, 08:02
okna muszą być i myślę,że zawsze czym je muscie przysłonić, więc wydaje mi się ,że dwustronny kolor jest lepszy. przecież tak samo musielibyście traktować drzwi wewnetrzne. do róznych pomieszczeń różne w zalezności od aranżacji? okna są po drugie elementem wnętrz i trochę jakby dekoracją , jeżeli będziecie mieli duże przeszklenia.
:yes: ale to kwestia gustu i upodobań.

salik
27-02-2011, 08:16
okna są po drugie elementem wnętrz i trochę jakby dekoracją , jeżeli będziecie mieli duże przeszklenia.

Ale będziemy mieli duże przeszklenia, a nie duże profile.
Przecież nie rozmawiamy o kolorze szyby, tylko profilu :)
I IMHO profile w kolorze antracyt średnio będą pasowały do białych ścian (wewnętrznie).


ale to kwestia gustu i upodobań.
No właśnie :)

Madeleine
27-02-2011, 09:23
Salik, to chyba zależy od aranżacji. Np. tu zobacz:
http://www.contemporist.com/2011/02/21/the-nuler-cudahy-residence-by-david-coleman-architecture/nc_150211_06/
białe ściany, ciemne profile.
Z drugiej strony - tam nie ma żadnych zasłon, rolet czy firanek.

monika996
27-02-2011, 10:38
Madeleine okna super. a jakie barierki na zewnątrz na balkonie.

Madeleine
27-02-2011, 10:51
Fajne, nie? I drewno na zewnątrz jest (chociaż nie wiem, czy to nie udawane jest przypadkiem):
http://www.contemporist.com/2011/02/21/the-nuler-cudahy-residence-by-david-coleman-architecture/

Spirea
27-02-2011, 13:48
I IMHO profile w kolorze antracyt średnio będą pasowały do białych ścian (wewnętrznie).



ja zakładam właśnie, że będą pasowały :)
ale dla nas antracyt wewnątrz jest jednym z elementów. Na podłodze będziemy mieć ciemne kafle w antracycie/graficie. Blat w kuchni też prawdopodobnie ciemny. Metal na schodach ciemny, antracytowa/grafitowa koza. Sciany białe, bo kolorów po swoim obecnym mieszkaniu mam dość (chociaż niektóre ładnie wyglądają). Dziecko niestety się rozczaruje, bo wczoraj mi powiedziała, że chce cały kolorowy dom. A tu będą trzy kolory na krzyż ;) Padł pomysł kolorowych krzeseł i zaczynam zastanawiać się czy nie zrobić ukłonu w stronę dziecka ;)

Madeleine - parapety zewnętrzne najprawdopodobniej z blachy Rheinzink. Takie było założenie przy rynnach, że tam, gdzie blacha, to bierzemy ten sam materiał. Parapetów wewnętrznych w zasadzie nie mamy, bo wszystkie okna są do podłogi. Parapet w kuchni to blat. Zostają więc dwa okna w pokojach przy łożkach. Myślę, że jakieś drewno tam damy, żeby nie było zimne w dotyku. Aha, są jeszcze okna nad salonem. Nie wiem, czy zawsze musi być parapet. Najchętniej wykończyłabym to bez parapetu. Muszę się zorientować w sprawie.

monika996
27-02-2011, 18:14
Spirea jedni robią parapety, inni nie. w poprzednim domu nie miałam. trochę było trudno ścierać z much:( ale mi się podobało,teraz mam wysokie okna tylko na klatce schodowej . będzie się tam dużo chodzić , więc zrobiłam parapet z czarnego szczotkowanego granitu. jedno okno świetlik na 60 cm wysoki bez parapetu:yes:

Tatarak
27-02-2011, 18:36
Mnie się szalenie podobają ciemne okna wewnątrz. Ale: cena, ale: boję się efektu zaciemnienia. Może błędnie. Białe ramy przy białych ścianach przynajmniej nie będą się gryzły. S

Madeleine, wejdź sobie na galerię zdjęć stolarza polecanego na Grupie Wrocławskiej - są tam fajne wnętrza (kuchnia) z ciemnymi oknami od środka i właśnie znowu się zastanawiam, czy w związku z tym nie zrobić jednak okien w kolorze :)

A w ogóle wczoraj doszłam do wniosku, że mam już objawy paranoi - takie wrażenie, że muszę podjąć n+1 decyzji "przed pierwszym wbiciem szpadla", a ponieważ nie ma fizycznej możliwości, żeby do wszystko sensownie ogarnąć, to na pewno coś będzie nie tak i "nie będzie pani zadowolona" :( niech mnie ktoś przytuuuuli :(

Spirea
27-02-2011, 20:03
Moniko, dzięki - dobry pomysł z tym granitem.
Tatarak, co do koloru okien, to teraz podejmować decyzji nie musisz. Niestety musisz podjąć sporo innych decyzji i to na każdym etapie budowy. Momentami juz głowa boli. Masz już projekt, więc przemyśl, jak chcesz mieć rozlokowane poszczególne sprzęty typu meble w kuchni, stół, stolik, sofa, fotel itp. Pewnych rzeczy później już inaczej nie ustawisz, gdyż okna determinują ich ustawienie. Tak mamy z naszą kuchniojadalnią. Pamiętaj jednak o tym, co czeka Cię na końcu :)
Właśnie też mi się spodobały te meble z Oleśnicy. Dla nas to rzut beretem, więc zgłoszę się z projektem do wyceny.

salik
27-02-2011, 20:27
Dziecko niestety się rozczaruje, bo wczoraj mi powiedziała, że chce cały kolorowy dom. A tu będą trzy kolory na krzyż ;) Padł pomysł kolorowych krzeseł i zaczynam zastanawiać się czy nie zrobić ukłonu w stronę dziecka ;)
No właśnie - a my nie chcemy mieć zbyt ciemnych detali (nie wiem jeszcze co będzie z podłogą), bo potem przełamać to będzie można tylko jasnymi meblami.
Ty jak rozumiem nie planujesz przełamywać, tylko po prostu utrzymać dom w tej tonacji?
Dla mnie niestety to będzie za ciemne i źle bym się czuł.
Pokoju dziecka też nie robicie kolorowego?

Spirea
27-02-2011, 20:53
No właśnie - a my nie chcemy mieć zbyt ciemnych detali (nie wiem jeszcze co będzie z podłogą), bo potem przełamać to będzie można tylko jasnymi meblami.
Ty jak rozumiem nie planujesz przełamywać, tylko po prostu utrzymać dom w tej tonacji?
Dla mnie niestety to będzie za ciemne i źle bym się czuł.
Pokoju dziecka też nie robicie kolorowego?

Pokój dziecka na pewno będzie kolorowy. Na dzisiaj zażyczyła sobie zielono żółty. Nie mam w planach robić designerskiego pokoju dla dziecka. To będzie Jej królestwo i zrobimy tak jak będzie chciała i będzie nas stać :)
Ogólnie w domu tonacja będzie biało/szara/ciemnoszara. Ma być prosto. Cegła i dąb na części podłogi ma ocieplić klimat. Miały się też pojawić kolorowe akcenty, ale nie było bliżej sprecyzowane co i w jakich kolorach. Myślałam o jakimś fotelu w mocniejszym kolorze czy obrazach. No i wczoraj nasze dziecko trochę namieszało mi w głowie tymi kolorami. Nie chciałabym, abyśmy tylko my dobrze się czuli. Kiedyś miałam parę "kolorowych" pomysłów, które odłożyłam i teraz wróciły. Najpierw projektantka podesłała nam kolorowe plastikowe krzesła, aby dać każde inne. Właśnie kiedyś o czymś takim myślałam. Teraz powiedziałam, że raczej nie, bo bedziemy kleić się do tych plastików, ale zaczęłam się znowu zastanawiać. Poszperałam dzisiaj w necie i znalazłam coś takiego:
http://www.meble.pl/aktualnosci,kolorowy-zawrot-krzesel,1555.html

Są takie energetyzujące. Mój A. zaczął się poważniej zastanawiać nad włączeniem kolorów. Uznał, że same krzesła są bez sensu, jeśli już to trzeba to gdzieś powtórzyć. No i przypomniała mi się stara inspiracja z "domu z huśtawkami". Mieli tam jako drzwi wewnętrzne zwykłe stalowe drzwi Hormana polkkierowane proszkowo na różne kolory. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Najgorsze jest to, że pojawienie się nowego pomysłu często powoduje konieczność zmiany poprzednich. Np. solidny dębowy stół z MD już niekoniecznie będzie pasować do kolorowych lekkich krzeseł.

Madeleine
27-02-2011, 21:09
Spirea, czterolatki to jednak czasem są przewidywalne ;) Moje dziecko mało się nie popłakało, jak się dowiedział, że będzie grafitowy dach - bo on woli czerwony ;) I w ogóle ma być kolorowo. A moja koncepcja podobna do Twojej: szary, dąb bielony + biel. Jestem namawiana na dodatki w kolorze, ale na razie tego nie czuję - też mam dosyć kolorów w obecnym mieszkaniu. Twoje krzesła wyglądają fajnie, tak lekko.

Tatarak, weszłam na pierwszy link - te meble mix - i zaczęłam się zastanawiać, co tak się wszyscy zachwycają :D Dopiero później trafiłam na stolarza z Oleśnicy, umknął mi ten link. Faktycznie fajny jest. Swoją drogą zaczęłam się zastanawiać, czy na pewno chcemy okno wyżej nad blatem, a nie na równi zlicowane - są tam dwie podobne kolorystycznie kuchnie, no i okno na równi z blatem jednak chyba fajniej wygląda.

A parapety z blachy - jak wychodzą w porównaniu z granitowymi na przykład?

I jeszcze: Tatarak, mam to samo. Stres pt. "lista tematów do ogarnięcia". Długa oczywiście. Dodatkowo potęguje wszystko fakt, że chcemy się wprowadzić w tym roku (mój mąż wręcz planuje listopad) - co oczywiście jest do zrobienia, ale oznacza, że w czasie budowy nie będzie czasu na zastanawianie się czy zmiany decyzji, ale realizację planu krok po kroku. Który trzeba najpierw stworzyć :)

monika996
28-02-2011, 08:16
Madeleine na zewnątrz tylko z blachy . na pewno taniej :yes: do nowoczesnego domu super .
u nas też kolory na końcu.
jedna Lazienka tylko będzie czarno- zlota. ale ten złoty będzie wchodził w pomarańcz:yes: więc sypialnia także w odcieniach bężo , rudości.
u mojego dziecka nastolatka planuję też kolor( prawie wszystkie)

ellik
28-02-2011, 10:28
Spirea, napisz mi (może byc na pw) ile się płaci pi razy oko za projektanta wnętrz? A jak to wygląda w praktyce; Wasza pani będzie jeździć z Wami robić zakupy?

Tatarak, Madeleine, ja mam to samo i chyba większość osób ;) Powiem Wam, że jak podjęliśmy decyzję, że w tym roku startujemu i zaczęliśmy działać konkretniej to przez 3 noce nie spałam z nerwów ;)

Tatarak
28-02-2011, 12:29
Dziewczyny :), w sumie to marna pociecha, że wszyscy się stresują tymi "rzeczami do ogarnięcia", ale przynajmniej wiem, że nie zwariowałam :) Bo mój A. wychodzi z założenia, że on się jeszcze napracuje (jak go znam, to wiele rzeczy wymagających dokładności/solidności będzie chciał robić sam), więc póki co ładuje akumulatory i "zgłębianie tematyki" zostawia mnie. Na razie rozrysowałam kuchnię - po wnikliwej analizie masy artykułów o ergonomii, kilku forumowych wątkach o projektowaniu kuchni itp. Wyszło mi, że oczywiści kompromiski, kompromiski, kompromiski :)

Ellik, ja bym strasznie chciała w tym roku ruszyć - zobaczymy, czy Magik załatwi pnb tak szybko, jak obiecywał. No i komplikuje się sprawa z naszym "majątkiem ziemskim" na wschodzie, który miał zapewnić pierwszą część funduszy na budowę. Okazuje się, że w tamtych rejonach jest tak nagmatwane w księgach, że brak mi słów...

Madeleine
28-02-2011, 12:35
Spirea, napiszę tutaj, żeby już dalej Mazo nie robić offtopu - mam wrażenie, że się częściowo wyjaśniła przyczyna nieuchwytności p. Renaty - otóż zmieniła nazwisko.

Tatarak, trzymam kciuki, aby udało się w tym roku ruszyć.

Tatarak
28-02-2011, 13:01
Madeleine - na wszelki wypadek "niedziękuję" :) wynajęliśmy już radcę prawnego do spółki z notariuszem, żeby to wszystko poodkręcać, bo normalny człowiek tego nie ogarnie :/

Spirea
28-02-2011, 13:18
Spirea, napiszę tutaj, żeby już dalej Mazo nie robić offtopu - mam wrażenie, że się częściowo wyjaśniła przyczyna nieuchwytności p. Renaty - otóż zmieniła nazwisko.



faktycznie, ale jakoś na dniach będę musiała udać się i popytać o wykończenie krokwi.

Madeleine
28-02-2011, 14:44
no to najpierw do niej zadzwoń, bo biuro stare zamknięte, a nowe jeszcze nie otwarte, bo poślizg w wykończeniówce - dopiero od środy rozpoczynają rozpakowywanie się. Muszę od nich wyciągnąć mapę do celów projektowych i na razie się nie da, bo cały dobytek biura mają w kartonach.
A dokumenty z ubiegłego tygodnia, pieczątki itp. nadal na stare nazwisko. I przedstawia się starym. Nowe nagrane na poczcie głosowej i stronie ;)

salik
01-03-2011, 05:27
Nie bardzo rozumiem - co Pana od gazu obchodzi Twoja instalacja CO/CWU?
A może Pan sobie dorabia jako instalator tychże i dlatego tyle ględził?
To by tłumaczyło jego 'preferencję Viessmanna'.
Mój człowiek od projektu gazu nic nie wspominał o typie pieca, mówił tylko że trzeba będzie podać orientacyjną moc.
Trzeba było Panu od gazu wytłumaczyć że Ty chcesz od niego gaz, a nie pozostałe instalacje, a on ma ten gaz doprowadzić w konkretny punkt :)

Tatarak
01-03-2011, 08:00
Mam wrażenie, że pan miał dobry dzień na gawędę i jakkolwiek w wielu sprawach mógł mieć rację, to wykraczają one poza zakres jego kompetencji i obowiązków ;)


Przy kupowaniu żarówek/świetlówek - warto zwrócić uwagę, aby miały jednakowy "kolor światła" - nie pamiętam, jak to się fachowo nazywa, ale trzeba patrzeć po cyferkach. Szczególnie te, które mają być w jednym pomieszczeniu, bo jak się da razem takie o zimnym świetle i żółtym, to efekt może być nieciekawy.

Co do solarów na cwu, to mądrzy ludzie mówią, że dużo lepiej opłaca się powietrzna pompa ciepła - co prawda podgrzewa wodę tylko latem, podczas gdy solary mogą też w słoneczne zimowe dni, ale za to instalacja jest dwa razy tańsza, nie widać jej na dachu itp. Podobno dużo lepiej się opłaca. Gdybyś się więc zastanawiała, to weź i tę opcję pod uwagę :)

Spirea
01-03-2011, 09:32
o nie, jak do tego dojdzie pompa ciepła to odpadam. Kiedyś to analizowałam. Uznaliśmy, że nam się to nie zwróci. A Pan chyba rzeczywiście się zagalopował. Spytałam o poradę co do kotła tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?4580-Wybór-kotła-gazowego/page33. Pójdę w tego Buderusa, bo nie widzę sensu przepłacać. Szczególnie, że tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168329-Buderus-GB162-i-inne-kotły-buderusa-proszę-o-opinie-użytkowników ma dobre opinie. Nie wiem tylko, czy inwestować w ten nowszy 162 czy brać ten sprawdzony 022. Po porównaniu widzę, że 162 nadaje się do solarów. Więc trzeba teraz podjąć decyzję, czy kiedykolwiek w te solary pójdziemy.

Tatarak
01-03-2011, 11:10
Z Buderusami czytałam, że jest granda, bo gwarancji udziela Ci tylko instalator, a nie producent (który nawet ich podobno sam nie sprzedaje) i wyegzekwowanie wymiany części lub nie daj bóg kotła to mega trudna sprawa.
a pompa powietrzna podobno kosztuje połowę tego co solary, w dodatku nie ciągniesz rurek aż na strych (gdzie jeszcze pewnie musisz mieć przestrzeń do serwisowania!), tylko na poziomie parteru do "kotłowni". ja bym na Twoim miejscu nad tym pomyślała :)

Spirea
01-03-2011, 11:23
czekaj, bo myślałam, że Ty o pompie ciepła mówisz.

Tatarak
01-03-2011, 11:31
mówię o pompie ciepla, ale powietrznej - taki agregacik elegancki sobie stawiasz w ogródku, bez żadnych odwiertów itp. gdybym miała gaz do ogrzewania, to na bank bym robiła taką pompę do cwu na lato.

Tatarak
01-03-2011, 11:32
tak dla rozeznania tematu, rzuć okiem np tu: http://www.interloop.pl/powietrzna-pompa-ciepla-do-cieplej-wody-uzytkowej-bwp-30hlw.html

Spirea
01-03-2011, 11:57
ciekawe rzeczy piszesz Tatarak. Mam co robić wieczorem ;)

Tatarak
01-03-2011, 12:03
wiesz, ja te pompy "przerabiam" już parę miesięcy... bo u nas gazu nie ma i nie wiadomo, czy kiedyś będzie. mam nadzieję, że nie zamącą Cię w głowie bez sensu :)

Spirea
01-03-2011, 12:16
musze sprawdzić do jakiego kotła można ją podłączyć, czy ten zasobnik od pompy zwalnia mnie od zasobnika w kotle, czy pompę mogę sobie podłączyć w późniejszym czasie, jak się ma koszt do osiągniętych dzięki temu zysków.

Madeleine
01-03-2011, 13:19
Spirea, daj znać, co uda Ci się wyguglać i jakie masz przemyślenia w tej kwestii.
Ten model, który zalinkowała Tatarak, to 7500. Dużo i niedużo - pytanie, jaki jest okres zwrotu inwestycji.

Spirea
01-03-2011, 13:47
postaram się coś poszperać i dam znać

myszonik
01-03-2011, 18:00
Oświetlenie jest to rzecz, którą chyba najtrudniej jest mi sobie wyobrazić jak będzie funkcjonować i czy to co zaplanowałam w praktyce się sprawdzi czy będzie kompletnie bez sensu.... coś cały czas czuję kucie w gotowych już tynkach...
Co do projektu instalacji to mój projektant nie domagał się ode mnie podejmowania już teraz decyzji co do rodzaju pieca. Jakie to ma mieć znaczenie dla projektu instalacji?
Bardzo ładna cegła, a ceglana ściana to strzał w 10. ja u siebie też planuję, z tym, że nie będę budować ściany z cegły (bo akurat mi się ta cegła w miejscu ścian nośnych uwidziała) tylko obłożę klinkierem ręcznie formowanym ciętym w płytkę.

Spirea
01-03-2011, 18:34
Myszonik ja też będę miała ją na ścianie nośnej. To, co na zdjęciach to jest płytka, tak z przyzwyczajenia napisałam, że cegła.
A z tym projektantem, to myślę, że chciał mnie namówić na viesmanna.

myszonik
01-03-2011, 18:45
I wszystko jasne.
A ta pokazana przez Ciebie cegła jest już do kupienia jako płytki czy też trzeba ciąć? Bo planowałam ciąć vandersandena, ale skoro są dostępne takie płytki to może zmienię plany?

Spirea
01-03-2011, 18:54
to są gotowe płytki. Grubość ok.1,5 cm. Wiesz co, zastanowiło mnie teraz coś. Na swojej stronie podają, że jest to kamień elewacyjny:

"Elkamino Dom to firma z bogatym doświadczeniem w branży elewacjno-dekoracyjnej. Produkujemy kamień elewacyjny w dwóch typach: gipsowy - przeznaczony do wnętrz i cementowy - przeznaczony do elewacji zewnętrznych i wewnętrznych, jest to kamień, który nada twojemu domowi, mieszkaniu unikalny urok i ciepło.

Nasz kamień jest m.in. przyjazny środowisku, mrozoodporny i posiada dobre właściwości docieplające. Według nas najważniejszą cechą jest jego piękno i estetyka. Produkowany z najlepszej jakości gipsu, białego cementu i odpowiednio dobranych kruszyw oraz znakomitych barwników, uzyskuje doskonałą jakość."

to w zasadzie nie wiem, to chyba jednak nie jest cegła, tylko imitacja. Ale wygląda super. Zastanowił mnie wygląd tyłu płytki. Stad różnica w cenie w stosunku do prawdziwej cegły. Muszę do nich napisać i spytać o odporność na zabrudzenia itp., bo u nas będzie na ścianie w kuchni.

myszonik
01-03-2011, 19:29
Hmm...
cena mocno przyjazna.
Ta próbka z Twoich zdjęć to to co mają na stronie jako "stara cegła naturalna"?
Chyba warte wypróbowania, bo koszt na pewno znacząco przyjemniejszy niż ciętego klinkieru....
A na żywo patrząc na to dzieło jakie masz odczucia? Da się to odróżnić od cegły?

myszonik
01-03-2011, 19:35
A doczytałam, że Twoja próbka to skalna:)
Mam jeszcze pytanie - skąd zamawiałaś próbkę? Z tej strony producenta czy od jakiegoś innego dystrybutora?

Spirea
01-03-2011, 19:45
dokładnie, stara skalna. Napisałam do producenta i spytałam czy można dostać próbkę. O tym, że rozsyłają za darmow na własny koszt przeczytałam w wątku o cegle. Dostałam za 2 dni. W dotyku i wizualnie jest naprawdę fajna. Muszę się tylko zapytać o tę ewentualną impregnację.

Tatarak
02-03-2011, 07:52
I koniecznie zaznacz, że chcesz dać do wnętrza, bo jednak na elewacji to nie ma kontaktu na przykład z tłuszczem, si?

Madeleine
03-03-2011, 20:37
Będę wdzięczna za namiary na pana od gazu. Z elektrykiem Kocotem macie problem komunikacyjny?

Wielkie dzięki za zdjęcie płytek :D Te jasne to chyba bardzo jasne. Które Wam bardziej do koncepcji pasują? Czy z krzesłami zamierzacie zaszaleć pt. każde krzesło w innym kolorze?

Spirea
03-03-2011, 21:41
właśnie Pana Kocota polecają, nie mogę się jednak do Niego dodzwonić, bo ciągle sekretarka się włącza. Namiary na Pana od gazu puszczę na priv.
Gris jest faktycznie bardzo jasny. Mają jeszcze bianco, ale to już mnie nie interesowało. Nam bardziej pasują negro. Nie są zbyt ciemne. Wydaje mi się, że lepiej będą się komponować z oknami w antracycie. Na dzień dzisiejszy bralibyśmy więc Negro. Poczekamy na te lofty, bo jednak są tańsze. Co nam wyjdzie finalnie to się okaże, będzie pewnie uzależnione od tego, ile kasy nam zostanie.
A z krzesłami - dokładnie tak - każde w innym kolorze. A co tam :) Żeby nie wyglądało dziwacznie, to kolory powtórzymy na drzwiach wewnętrznych na poddaszu. Widziałam kiedyś coś takiego i wyglądało intrygująco. Użyli drzwi stalowych Hormanna i polakierowali proszkowo na różne kolory. Na parterze będą jeszcze drobne gadżety. Nie wiem jeszcze co dokładnie, bo jest sporo pomysłów, które znalazłam w necie, gazetach itd., bo nie skończyliśmy jeszcze szczegółów kolorystycznych z projektantką.
np.:
- oświetlenie schodów lampami, a w zasadzie żarówkami z oprawą

45954

- pomaranczowy kosz filcowy na gazety Bo Concept


45956


- metalowy kosz np. taki


45955

- może jakiś regał z kolorowym modułem pod schodami

Jak zaczęłam szperać, to widzę, że wybór jest spory, trzeba więc tylko wybrać co, aby nie przesadzić w drugą stronę.
W każdym razie dobrze się czuję z tym pomysłem, a dziecko jest zachwycone (wybrała już sobie różowe krzesło)

Spirea
03-03-2011, 22:10
a! zapomniałam o ociekaczu. Jak zdecydowaliśmy się na zabudowę tylko pod oknem to myślałam o zrobieniu zlewu jednokomorowego. Zaczęłam szukać jakichś ładnych ociekaczy i trafiłam na coś takiego.
45953

monika996
04-03-2011, 08:41
Spirea te ciemniejsze fajne. będą praktyczniejsze:yes: krzesła super.

Tatarak
04-03-2011, 08:44
Też mi się te ciemniejsze bardziej podobają. A ile one kosztują za metr? w rozmiarze 60 na 60.

Madeleine
04-03-2011, 10:32
Spirea, masz rację, że jasne płytki to nie dla Was. Te ciemne są super - chociaż nie wiem, czy jest to do końca najbardziej praktyczny kolor, bo na zdjęciu wydają mi się ciemnoszare.
Lofty na zdjęciu wydają się mieć metalizowaną powłokę, nie wiem, czy tak jest w rzeczywistości i czy to by Wam pasowało.

Dodatki super. A z różowego krzesła moje dziecko też by się cieszyło ;)

Spirea
04-03-2011, 10:46
Negro kosztuję 129 w promocji normalnie 154. W Womagu powiedzieli, że bez promocji przy ok. 65m2 mogą dać za 150. W naszym zasięgu jest więc tylko cena promocyjna. Lofty kosztują 91 w promocji, w Max Fliz bez promocji 115, a w Domusie 150 (!?). Jak będziemy zamawiać, trzeba będzie pojeździć i poszukać czy są jakieś promocje. Możliwe, że skończy się na czymś innym, ale w tym klimacie.

monika996
04-03-2011, 13:35
negro w promocji bierzcie:yes:

Tatarak
04-03-2011, 15:26
no chyba że lofty okażą się piękniejsze :)

Spirea
04-03-2011, 20:24
zobaczymy, oczywiście wolałabym, aby lofty były ładniejsze (ze względu na cenę, bo przecież do tego trzeba doliczyć robociznę). Obawiam się jednak, że loft będzie znacznie ciemniejszy. Chociaż te zdjęcia w internecie dość mocno przekłamują.

dr_au
05-03-2011, 17:25
W ramach budowania bazy danych namiarów i pomysłów - nie znalazłem (może źle szukałem) bardziej szczegółowych namiarów na krzesła. Czy mógłbym prosić? Przy okazji - swego czasu wspominałaś o fajnych kanapach jakiegoś polskiego producenta - pamiętam tyle, że mają sklep firmowy w Opolu. Nie zapisałem na czas i teraz mnie to męczy.

Spirea
05-03-2011, 18:58
krzesła to Jackpot Chair firmy Dan Form. Wypoczynki to Sits, ale nie wiem, czy mają firmowy sklep w Opolu. Na pewno gdzieś się tam wystawiają. Ostatnio oglądałam Noti i mają bardzo ladny wybór tapicerek. Przymierzaliśmy się też do róznych kanap róznych firm i musze stwierdzić, że te, które są ładne - takie rozłożyste, proste są niewygodne. Natomiast ostatnio byłam w Bo Concept i niestety ich sofy i są ładne i wygodne. Mimo, że też bardziej rozłożyste. Ale pewnie dlatego tyle kosztują.

monika996
05-03-2011, 19:13
mnie spodobala się sofa z etap sofa , narożnik skórzany Gialo . jest nowoczesny , ale nie za bardzo.cena super:yes:

dr_au
05-03-2011, 22:18
Spirea - dzięki, dopisane do bazy. To jeszcze pieśń przyszłości, ale znalazłem już u Ciebie kilka ciekawych tipów związanych z meblami i chętnie wynotowuję. Przyznam się do wyjątkowego braku inwencji w wyszukiwaniu mebli. Wizyta w salonie meblowym dostarcza z reguły tak upiornych wrażeń estetycznych, że nie mam sił szukać perełek w masie chłamu. Więc namiary tym cenniejsze. Sofy noti też bardzo ładne.

A z BoC - niestety tak juz z nimi jest ;). Niby to taka lepsza ikea, ale ocenę co do wygody i komfortu potwierdzam :). Na szczęście nie mam zamiłowania do skóry, ale nawet uwzględniając to tak zgrubnie licząc musiałbym wydać na salon u nich jakieś 20 tyś. Brrrr.... Zobaczymy

salik
08-03-2011, 08:48
Gratuluję podpisania umowy z wykonawcą WM :)
Czy dobrze rozumiem że w związku z innym umiejscowieniem reku, nie będziecie robili sufitu nad poddaszem?
Czy jednak będzie, tylko wyżej - pod jętkami?
My u nas właśnie chcemy robić sufit nad poddaszem i puścić nad nim kanały od reku, żeby nie obniżać pomieszczeń na poddaszu rurami od WM.
A z kolei wykonawca WM powiedział że muszą mieć dostęp do rur spiro, więc sufit nad poddaszem musi być taki żeby wszedł tam człowiek.

monika996
08-03-2011, 10:06
spirea i co z płytkami?

Spirea
08-03-2011, 10:22
Salik, nie do końca chyba rozumiem. U nas będzie tak, że sufit poddasza użytkowego będzie na stelazu z płyt g-k. Pod płytami będzie wełna i tam będą szły te rury. Potem są jętki.

Moniko, chodzi Ci o lofty?

salik
08-03-2011, 10:41
Znaczy nie ocieplacie dachu między krokwiami, od poziomu jętek do kalenicy?
Jak rozumiem wykonawca nie postawił Wam warunku że musi być dostęp do tych rur spiro idących w wełnie?
Bo u nas to był wymóg :(

Spirea
08-03-2011, 10:59
tera na pewno nie. Dlatego przenieśliśmy reku. Na skosach będzie 20 cm między krokwiami + 10 cm na krokwie. Na strop damy 30 cm. Od góry nie będzie podłogi. Firma powiedziała, że jak będzie trzeba, to dostaną się do rur od góry. Ale jaki w zasadzie to ma związek z ocieplaniem poddasza nieużytkowego?

salik
08-03-2011, 11:17
U nas w projekcie jest ocieplenie międzykrokwiowe aż do kalenicy, pomimo 'nieużywalności' stryszku nad poddaszem :(
Na suficie nad poddaszem nie mamy prawie w ogóle izolacji.

myszonik
08-03-2011, 18:29
Ja też mam centralę reku w pomieszczeniu kotłowni na parterze, a na ten mini stryszek nad poddaszem (gdzie też myślałam od reku) w ogóle nie robię ani podłogi ani ocieplenia. I takie rozwiązanie doradzali mi i projektant i wykonawca wentylacji, więc to chyba dobry wybór ;)

Havena
10-03-2011, 08:12
Spirea, a nie bedziesz sie bala tego pajaka w kotlowni? ;) Ja sie ciesze, ze jest na stryszku. Dlaczego ocieplanie tego poddasza nad pietrem jest zle?

ellik
10-03-2011, 08:37
A powiedzcie- reku może być umiejscowione w nieogrzewanym pomieszczeniu?

salik
10-03-2011, 08:43
I tak i nie.
Temperatura w pomieszczeniu to musi być bodajże przynajmniej 15 stopni.

Havena
10-03-2011, 08:45
I tak i nie.
Temperatura w pomieszczeniu to musi być bodajże przynajmniej 15 stopni.

Raczej nie moze spadac ponizej zera, dlatego zalecaja ocieplenie poddasza.

salik
10-03-2011, 09:04
Raczej nie może spadać poniżej zera?
W żadnym wypadku.
W kilku miejscach mówiono mi o wymogu przynajmniej 14-15 stopni, przy niższej temperaturze (o ile pamiętam) wymiennik ma mniejszą sprawność.

Havena
10-03-2011, 09:18
Moje 'raczej' odnosilo sie do Twojego 'przynajmniej' ;)
Nasi instalatorzy zapewniaja, ze wystarczy utrzymywac temperature powyzej zera. Zobaczymy, jak wyjdzie w uzytkowaniu. Jak na razie na ocieplonym strychu jest zdecydowanie cieplej niz na zewnatrz, temperatury tam nie mierzylam.

Spirea
10-03-2011, 09:38
mi powiedzieli, że nie może spaść poniżej 5 stopni. Przerzucenie reku do kotłowni powoduje, że musimy nam zrobić grzejnik. Ocieplenie dachu do szczytów nie jest złe. Chociaż co do zasadności ocieplania, to są różne opinie - niektórzy podają, że powinno się tam dać ocieplenie, a ostatnio w wątku tym http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172918-Czy-mój-dom-będzie-energooszczędny j-j (ma dom x-litrowy) stwierdził, że nie ma po co ocieplać połaci. Suspenser na grupie wrocławskiej napisał kiedyś, że zrobiło się cieplej jak ocieplił. Ja myślę, że docelowo ocieplimy te połacie, ale teraz finanse musimy przerzucić na wykończenie, aby można było na jesień się wprowadzić.
A pająka się nie boję ;)

Powstał problem, bo ekipa ma wolny termin i chce wchodzić już w poniedziałek. Nie wiem, czy mi rur nie pokradną i jak z tynkowaniem pod rurami?

salik
10-03-2011, 10:02
Moi mówili że przed tynkami tylko przepusty przez strop, a reszta po tynkach.

rasia
10-03-2011, 10:13
Ja miałam rozprowadzone rury przed tynkami. Tam gdzie przechodziły przez pomieszczenia i tak potem obudowałam je gk. W kotłowni jest tak ciepło, że żadnego dodatkowego ogrzewania nie trzeba robić...:D

anula05
10-03-2011, 10:19
Ja przed tynkami - rury juz są, a tynków nie mam.
A rekuperator moze byc na poddaszu nieużytkowym, byle było ocieplone.

Havena
10-03-2011, 10:29
U nas robili tak, jak u Rasi.
A na rury faktycznie musicie uwazac, kradna rozne dziwne rzeczy...

salik
10-03-2011, 10:42
Jak widać co firma, to inaczej robi :)

Co do rekuperatora na nieocieplonym poddaszu - sporo ludzi obudowuje wtedy samą centrale otuliną z wełny/styropianu.

Spirea
10-03-2011, 16:26
nam ocieplenie poddasza czy rekuperatora, zrobienie podłogi wyszłoby drożej niż przerzucenie do kotłowni. Po zmianie projektu okazało się, że rozprowadzenie rur jest nawet korzystniejsze i łatwiejsze (robimy jedno przekucie przez strop). Fakt, że trzeba było dać reku o większej wydajności. Ale finalnie, przy lepszej centrali, wyszło mniej niż z reku na poddaszu i reku zwykłym.

myszonik
10-03-2011, 19:09
U nas rury wentylacji też robią po tynkach. Przed tynkami tylko przepusty przez strop. I tak mówili mi wszyscy instalatorzy.
A co do ogrzewania kotłowni, to chyba, aby utrzymać tam kilka - kilkanaście stopni nie trzeba grzejnika?
No ale my chowamy w karton - gipsach tylko te rury pionowe, poziome dajemy w wylewce poddasza, bo nie chcę podwieszanych sufitów na całym parterze.

Tatarak
10-03-2011, 19:20
nam ocieplenie poddasza czy rekuperatora, zrobienie podłogi wyszłoby drożej niż przerzucenie do kotłowni. Po zmianie projektu okazało się, że rozprowadzenie rur jest nawet korzystniejsze i łatwiejsze (robimy jedno przekucie przez strop). Fakt, że trzeba było dać reku o większej wydajności. Ale finalnie, przy lepszej centrali, wyszło mniej niż z reku na poddaszu i reku zwykłym.

Spireo, możesz mi podrzucić na priwa nazwę firmy, która Wam robi reku?

Spirea
11-03-2011, 05:53
Spireo, możesz mi podrzucić na priwa nazwę firmy, która Wam robi reku?

odpowiedź przygotowana, musisz tylko opróżnić skrzynkę :)

ellik
16-03-2011, 10:53
Spirea, jakie będziesz mieć przewody do reku? Sztywne czy giętkie?

Madeleine
16-03-2011, 13:04
Spirea, czy dostałaś w końcu próbki Durstone Loft? I co nowego?
Betonowe są jeszcze ARGENTA seria Zeus lub Olimp.

Spirea
16-03-2011, 15:12
cześć Madeleine,
nie dostałam, muszę się upomnieć. Na razie użytkujemy w kuchni Zirconio :)
Co nowego? Może dzisiaj uda mi się wpisać. Do wczoraj było ok, a dzisiaj okazało się, że okna wchodzą na produkcję dopiero ok. 12 kwietnia. Mamy miesiąc w plecy. Najgorzej, że kładą wentylację. Tydzień można było poczekać, a miesiąc to już strach.

Poszukam tej Argenty. I gratulacje z okazji PNB :)

Spirea
16-03-2011, 15:13
Spirea, jakie będziesz mieć przewody do reku? Sztywne czy giętkie?

i takie i takie. W większości sztywne, ale w niektórych miejscach lepiej mają się sprawdzić giętkie. Zależy od położenia.

salik
16-03-2011, 16:22
Do wczoraj było ok, a dzisiaj okazało się, że okna wchodzą na produkcję dopiero ok. 12 kwietnia. Mamy miesiąc w plecy.
A wiadomo skąd to opóźnienie?
Nasze właśnie poszły na zamówienie i mam nadzieję, że będą za te 6 tygodni...

Spirea
16-03-2011, 16:39
zmienialiśmy tę fakturę. Nie wiedzieliśmy jednak dokładnie o ile się przesunie termin. Zmianę robiliśmy jakoś w I połowie lutego, więc liczyłam, że będą najpóźniej na koniec marca. Poza tym, jeśli dobrze zrozumiałam, jest sporo roboty z montażem opóźnionych okien od Jez.

salik
16-03-2011, 16:47
Rozumiem.
My wybraliśmy w końcu firmę od WM, ale tak jak pisałem wcześniej - na razie będą robili tylko przepusty.
Do tego zdałem sobie sprawę że na kosztorysie banku mamy wpisane jako drugi etap różne instalacje, ale przecież większość z nich będzie miała robione tylko rury/przewody na obecnym etapie, a urządzenia będą montowane dopiero latem/jesienią :(
Mam nadzieję że bank uzna to jako postęp prac i wypłaci kolejną transzę...

Spirea
16-03-2011, 16:56
ja właśnie jestem zakładniczką okien, bo II transza była taka, że powinna starczyć na okna. Dla banku liczy się to, co mam w domu, a nie na kartce.

myszonik
16-03-2011, 17:26
Niestety dla banku liczy się to co już wykonane.... i zamontowane. Pytałam o to, bo planowałam kupić wcześniej kafelki żeby już czekały na położenie, ale tego kosztu nie mogę zaliczyć do poprzedniej transzy....
Więc urządzenia, które mają być, ale ich jeszcze nie ma chyba się nie liczą...
Dlatego trzeba dzielić wydatki z poszczególnych kategorii (jak te nieszczęsne instalacje) na kilka transz... ech te nieszczęsne rozliczenia z bankami.

Tatarak
16-03-2011, 17:27
jeśli to jakaś pociecha, to skrzętnie notuję Wasze doświadczenia, żeby jakoś uniknąć tych bankowych pułapek.

salik
16-03-2011, 17:34
Myszonik - ale u mnie się nie dało podzielić instalacji na 'instalacje' i 'urządzenia'.
Była jedna pozycja i nie można było tego rozbić w żaden sposób.

Spirea - u nas też kolejna transza jest oczywiście uzależniona od okien i drzwi (co mi przypomina że mieliśmy kupić najtańsze drzwi tymczasowe w jakimś supermarkecie).

myszonik
16-03-2011, 17:43
salik
ja wiem, że w kosztorysach nie ma osobnych pozycji, ale ja wtedy pisałam np. tak instalacja CO 50.000 zł - w I transzy 10.000 zł, w II transzy - 20.000 zł w III transzy 30.000 zł.
Już mówiłam bankowcom, że mogę im za free zrobić taki wzór kosztorysu, że mucha nie siądzie, bo te bankowe są bez ładu i składu i stworzył je chyba jakiś geniusz, który w życiu budowy na oczy nie widział ;)

Tatarak
16-03-2011, 17:47
Myszo - zrób dla mnie!! :)

żartuję - czekam na wzór z banku :)

anula05
16-03-2011, 17:50
U mnie tez sie nie dało rozbijac jednej pozycji na kilka etapów - była tabelka z ustalonymi kolumnami w określonej kolejności i to była świętość (Multibank, nie polecam).
I teraz przed wystąpieniem o każdą transzę musimy pisać podanie o zmianę w harmonogramie prac (że zrobiliśmy coś tam zamiast czegoś tam), robią inspekcję, aneks i tak to sie odbywa.
To są debile.

salik
16-03-2011, 17:53
U mnie tez sie nie dało rozbijac jednej pozycji na kilka etapów - była tabelka z ustalonymi kolumnami w określonej kolejności i to była świętość (Multibank, nie polecam).

No to w ING analogicznie :(
Można było dopisać coś do etapu albo przesunąć całą transzę, ale nie dało się rozbić kawałka prac na różne transze/etapy :(


I teraz przed wystąpieniem o każdą transzę musimy pisać podanie o zmianę w harmonogramie prac (że zrobiliśmy coś tam zamiast czegoś tam), robią inspekcję, aneks i tak to sie odbywa.
To są debile.
No to czuję końcem nosa kłopoty, szczególnie że planujemy robić elewację (tynki zewnętrzne) dopiero we wrześniu, a w harmonogramie mamy je wpisane w drugim etapie (zaraz po tynkach wewnętrznych).

anula05
16-03-2011, 18:14
dowiedz sie wcześniej jak to jest w ING, bo to trwa masakrycznie długo (w Multibanku) - rozpatrywali nam ten wniosek ostatnio ponad miesiąc. Żeby uniknąć przestojów na budowie trzeba to wszystko planować.

myszonik
16-03-2011, 19:07
Też słyszałam, że aneksowanie umów i harmonogramów to tak masakryczna papierologia, że prawie jak nowe podpisanie umowy..
I zgadzam się ci analitycy w bankach to debile, albo też mają wymyślone przez debili procedury, których muszą przestrzegać.
Ja na szczęście ostatecznie wzięłam kredyt w DnB Nord, a tam jest w ogóle luz blues (mam nadzieję, chyba, że dopiero kwasy się zaczną przy rozliczaniu transz), bo w ogóle nie musiałam wpisać w której transzy które prace wykonam, tylko mam się przed fotoisnpekcją wylegitymować pracami o wartości transzy, a nie interesuje ich czy najpierw zrobię parkiet czy kafle, elektrykę czy wentylację.

anula05
16-03-2011, 19:30
No i tak powinno byc, choc z drugiej strony ja nie musze przedstawiac żadnych faktur
A Ty musisz?

Spirea
16-03-2011, 22:04
bankowe kosztorysy to porażka. Nie wiedziałam, gdzie będę składać wniosek i wypełniałam do Polbanku, DB PBC i DnBNord. Wszystkie mają dziwny podział prac. Są chyba zbliżone do kosztorysów fachowych. Np. konstrukcja dachu była w jednym polu ze ścianami konstrukcyjnymi, a pokrycie dachu osobno. Mój podział na transze zdeaktualizował się nieco po decyzji banku. Warto sprawdzić w regulaminie (Tatarak to do Ciebie) czy nie ma ograniczeń co do ostatniej transzy. Ja np. mam taki zapis, że ostatnia transza nie może być niższa niż 10% całego kredytu. Trzecią chcę więc wziąć taką, aby zostało mi jedynie to 10%.
U mnie rozliczenia polegają na wizycie rzeczoznawcy - przyjeżdza, zaznacza co mam zrobione, oblicza procent zaawansowania budowy. Bank kasuje mnie na 300 zł i idzie transza.

Tatarak
17-03-2011, 08:09
Warto sprawdzić w regulaminie (Tatarak to do Ciebie) czy nie ma ograniczeń co do ostatniej transzy.

widzę, notuję :)

e-mól
17-03-2011, 12:08
Nie wiem czy się dogrzebałaś do tych schodów u Skupińskiego
http://www.mooos.pl/repository/Villa%20fm/__normal_03_villa%20fm.jpg
bo jak nic nie pokręciłam to Ty szukałaś siatkowej barierki?
Dzwoniłam do niego zaproponował sprzedaż rysunków wykonawczych, zatem chyba można coś zdziałać.

Tatarak
17-03-2011, 12:14
te schody są genialne! taka zabawa grubościami stopni :) zakochalam się. z czego to jest zrobione? te stopnie są metalowe i drewniane na przemian?

Spirea
17-03-2011, 12:37
no widzisz e-mól, trzeba dzwonić nie pisać :)
Te chyba widziałam (bo kojarzę ten metal jako pośredni stopień), ale zapomniałam o nich. Może podejdę do pracowni w wolnej chwili, bo mi chodzi raczej ogólnie o system, bo dokładnie takie schody u nas nie wyjdą. Mamy niecałe 3m, aby wejść na 3,5m i o jednobiegowych mogę zapomnieć. Wkrótce powinniśmy skończyć projekt i wrzucę wizualki.

e-mól
17-03-2011, 13:00
Projekt wizualnie ekstra, ale użytkowo !!
Wyobraźcie sobie przywalić piszczelem w rant tego metalu, AUUUUUĆ.
Albo w narożnik na pierwszym stopniu, według mnie takie projekty są nie do przyjęcia choćby nie wiem jak piękne były, a dla projektanta to wstyd takie niebezpieczne rozwiązania promować. Mam nadzieję, że nie doszło do ich realizacji.

Tatarak
17-03-2011, 13:06
fakt, e-mól - nie pomyślałam o stronie praktycznej, ale wyglądają super :)

e-mól
17-03-2011, 13:35
Ale jak dołoży się podstopień również z blachy to już bezpieczeństwo bez zarzutu i zdecydowanie prościej (taniej) coś takiego wykonać.
Moim zdaniem nawet lepiej będą takie wyglądały.

Spirea
17-03-2011, 13:40
nie wiem czy lepiej - taki układ powoduje, że są lekkie w odbiorze - zamiast 16 stopni widzi się 8. Poza tym za schodami jest okno. Jakby był pełne, to nie byłoby widać okna w tyle. U nas jest podobnie. Przeszklenie przez wysokość domu od wejścia jest przysłonięte schodami i nie zrobimy schodów z podstopniami, bo zasłoniłyby światło.

e-mól
17-03-2011, 14:08
no to u Was zdecydowanie powinny być ażurowe, ale choćby nie wiem jak lekkie miały się wydawać i oryginalne to nie zdecydowałabym się na ten pomysł ze sterczącymi stopniami z blachy. Wyobraźnia mi działa i widzę poharatane stopy po nieprecyzyjnym wbieganiu na górę na bosaka, wrrrr
Można by tam jeszcze zrobić podstopień z pleksy, ale to już trzy różne materiały.

Spirea
17-03-2011, 15:46
no to u Was zdecydowanie powinny być ażurowe, ale choćby nie wiem jak lekkie miały się wydawać i oryginalne to nie zdecydowałabym się na ten pomysł ze sterczącymi stopniami z blachy. Wyobraźnia mi działa i widzę poharatane stopy po nieprecyzyjnym wbieganiu na górę na bosaka, wrrrr
Można by tam jeszcze zrobić podstopień z pleksy, ale to już trzy różne materiały.

u nas na pewno takie coś nie wchodzi w rachubę, przy moim i córki roztrzepaniu.... never

mnie się podobają te drewniane i takie białe z początkiem brązowym na jego stronie - chyba też dom z Wrocławia. Ale u nas nie wchodzi to w rachubę. Super są też schody z domu w Raciborzu proj. Ola Wołczyk, wklejałam link gdzieś wcześniej.
Nasz projekt uwzględnia nasze warunki i na wizkach jest ok, nie wiem, jak będzie w rzeczywistości.

dr_au
17-03-2011, 16:31
No to ja jeszcze podrzucę schody, które mnie ostatni zachwyciły:

http://img847.imageshack.us/img847/1433/rodinndmoech6.jpg

Wyglądają jak abstrakcyjna rzeźba, a są całkiem funkcjonalne. Choć jeżeli chcesz ażurowe, to pewnie nie do wykorzystania

myszonik
17-03-2011, 17:20
No i tak powinno byc, choc z drugiej strony ja nie musze przedstawiac żadnych faktur
A Ty musisz?

jeśli to do mnie pytanie to odpowiadam - nie nie muszę :) I bardzo dobrze, bo mnie się papierologia kiepsko udaje:)
Wystarczy bankowi ta fotoinspekcja.

myszonik
17-03-2011, 17:23
Projekt wizualnie ekstra, ale użytkowo !!
Wyobraźcie sobie przywalić piszczelem w rant tego metalu, AUUUUUĆ.
Albo w narożnik na pierwszym stopniu, według mnie takie projekty są nie do przyjęcia choćby nie wiem jak piękne były, a dla projektanta to wstyd takie niebezpieczne rozwiązania promować. Mam nadzieję, że nie doszło do ich realizacji.
Ja spadam ze schodów (nawet wewnętrznych w domu) nie rzadziej niż raz do roku (i to po trzeźwemu żeby nie było domysłów ;) , więc piszczele mnie zabolały od samego patrzenia na te schody... ale są piękne.
Dzieci też bym się bała na te schody puścić.
Jednym słowem one są tylko do patrzenia, a nie przemieszczania z góry na dół:)

Spirea
17-03-2011, 21:27
dr au, świetne schody.

dr_au
17-03-2011, 21:44
Polecam poszperanie na archiweb.cz. To akurat z tego domu:
http://www.archiweb.cz/buildings.php?action=show&id=2217&

salik
18-03-2011, 15:36
Możesz napisać coś więcej co to za 'projekt instalacji' musiałaś zanieść do starostwa i po co w ogóle musiałaś zanosić? (jak rozumiem chodziło o wydanie nowego PnB?)
A z oknami faktycznie trochę lipa - ja biorę pod uwagę mniej więcej 2-tygodniowy poślizg i umawiamy ekipy dopiero na przełom kwietnia i maja.
W sumie to trochę przeze mnie lipa, bo gdybym nie powiedział Ci że jest inny antracyt, to byście już pewnie mieli okna :(

myszonik
18-03-2011, 18:09
Też mnie zaintrygowała ta procedura instalacji i PNB:)
chodzi o instalację gazową, wodociąg?

Spirea
18-03-2011, 23:07
Salik, cieszę się, że mi powiedziałeś o innych kolorach. Na okna będziemy patrzeć dobrych parę lat, więc nie ma ogólnie problemu, ze poczekamy miesiąc. Problem jest w tym, że jak się okazało potem, za wczesnie wpuściliśmy firmę od wentylacji.
Co do projektu - powiedziano mi, że na instalację gazową potrzebne jest pozwolenie na budowę, a dokladnie jego zmiana. Najpierw muszę mieć jednak projekt instalacji. Sensownie jest to określone tutaj
http://muratordom.pl/budowa/przed-budowa/doprowadzamy-gaz-ziemny-projekt-i-przyacze,13_2815.html i fragment z innego miejsca "na wykonanie przyłącza ( od budynku do skrzynki gazowej potrzebne jest pozwolenie na budowę, od skrzynki gazowej do rury wystarczy zgłoszenie i tą część może zrobić gazownia"
u mnie wielkich zmian nie ma - roznica to wcześniejsze wejście rurą do kotła i blizej połozony rurociąg

myszonik
19-03-2011, 07:43
A na instalację gazową to rozumiem, sama u siebie o tym pisałam.
Ale z tego co wiem, to nie jest to zmiana dotychczasowego PNB (bo w nim przecież nie ma instalacji) tylko nowe pozwolenie na budowę przyłącza gazowego tzw. wewnętrznego:)
Też mnie tyto czeka, mam projekt, czekam na zmienione warunki przyłącza z gazowni i biegnę składać wniosek o pozwolenie.

mazo
19-03-2011, 10:36
salik
ja wiem, że w kosztorysach nie ma osobnych pozycji, ale ja wtedy pisałam np. tak instalacja CO 50.000 zł - w I transzy 10.000 zł, w II transzy - 20.000 zł w III transzy 30.000 zł.
Już mówiłam bankowcom, że mogę im za free zrobić taki wzór kosztorysu, że mucha nie siądzie, bo te bankowe są bez ładu i składu i stworzył je chyba jakiś geniusz, który w życiu budowy na oczy nie widział ;)

Mój mąż właśnie wczoraj spotkał się z rzeczoznawcą na budowie i pokazał mu swoje obliczenia procentowe postępów budowy - facet prosił, żeby mu to dać, od tej pory będzie się na tym wzorował:)

ellik
19-03-2011, 10:43
Spirea, kurcze...szkoda że tak wyszło z tymi oknami. A wiesz, z czego wynika opóźnienie?
Jestem bardzo ciekawa Twoich wizualek!

Spirea
19-03-2011, 11:21
opóżnienie wynika ze zmiany faktury (z faktury drewnianopodobnej na gładką) oraz opóźnieniami u Jezierskiego. Nowe zamówienia Jareko przerzucił do Hekaplastu, żeby zachować terminowość. Dzięki przerzuceniu mogliśmy zmienić fakturę. I w efekcie wyskoczyliśmy z kolejki. Fakt, ze i tak poźno, ale tutaj z kolei problem z montazem, bo montowane są jeszcze okna, które ida z Jezierskiego spóźnione z jesieni.

Madeleine
19-03-2011, 17:07
Spirea, z pewnością robiłaś research nt. kominków i komina dwupłaszczowego. Ja się nadal waham, czy u nas taki robić, bo podobno nie jest to dobre rozwiązanie ze względu na skropliny wpadające z powrotem do paleniska. Gdzie byłaś i gdzie zamawiałaś komin i kozę, gdzie można podjechać pogadać i obejrzeć dovre na żywo? (ew. gdzie będziesz)

myszonik
21-03-2011, 15:40
U mnie robocizna za elektrykę mniej więcej ok. 5000 zł.
Zakres robót podobny. Chyba nawet mam więcej punktów. Ale mój elektryk to akurat taki małomiasteczkowy specjalista, więc ceny też pewnie ma lokalne:)

Tatarak
21-03-2011, 19:51
Wczoraj rozmawiałam z sąsiadem, który ma firmę zakładającą instalację elektryczne itp. i pytałam go o orientacyjną cenę za elektrykę "bez wodotrysków" w domu jednorodzinnym - materiały i robocizna. Powiedział, że w sumie to wychodzi circa 12k. Ten Twój to osławiony pan Mirek K.? Dodzwoniłaś się w końcu? A robiliście bednarkę na etapie ław fundamentowych?

myszonik
21-03-2011, 20:11
No u mnie wyszło ca 12.000 z materiałem, ale w tym robocizna to ok. 5000.

Spirea
22-03-2011, 21:00
Spirea, z pewnością robiłaś research nt. kominków i komina dwupłaszczowego. Ja się nadal waham, czy u nas taki robić, bo podobno nie jest to dobre rozwiązanie ze względu na skropliny wpadające z powrotem do paleniska. Gdzie byłaś i gdzie zamawiałaś komin i kozę, gdzie można podjechać pogadać i obejrzeć dovre na żywo? (ew. gdzie będziesz)

Madeleine, przepraszam, że dopiero teraz odpisuję (laptop odmawia posłuszeństwa i mi się resetuje co 10 min.). Nie zgłębiałam tego tematu zbyt dokładnie. Wiem jedynie, że można od samej kozy puścić dwupłaszczowy do góry. My jednak tak nie chcemy, bo po pierwsze rura w pustce ma jeszcze sobą oddawać ciepło, po drugie nie chcę mieć świecącej blachy w domu. Od kozy do stropu nad pustką ma iść kwasówka, od stropu na zewnątrz juz komin dwupłaszczowy. Dovre widziałam tylko na targach w ubiegłym roku. Była to firma Kominki Vento (chyba). Ostatnio oglądałam też prospekty Jotula - starsze modele F343 chyba. Co ciekawe podano mi niższe ceny w Smardzowie w ŚwiatKamienia niż są w necie. Dovre ma jednak więcej "dodatków" (np. popielnik, system podwójnego spalania). Musimy jednak to jeszcze posprawdzać. Piękne kozy to Skantherm Shaker

http://www.skantherm.de/index.php?id=386

mają nawet doprowadzenie powietrza z zewnątrz. Na polskie wychodzi jednak ok. 8 tys., a poza ladnym designem nic chyba nie mają. Poza tym w naszym układzie jednak koza z rurą na dole i u góry idealnie się komponuje.

Na teraz wycenę mam tylko stąd http://www.kominkiikominy.pl/ . Szef Daniel Hrehorecki jest na forum i doradza.

Natomiast nie wiem nic nt tych skroplin. Możesz napisac coś więcej?

salik
22-03-2011, 22:10
Gratuluję rozpoczęcia kolejnych prac :)
I mam kilka pytań związanych z rurami.
Dobrze widzę że na poddaszu będziecie też mieli nawiew na korytarzu?
Jak macie rozwiązaną sprawę nawiewu w salonie?
Widzę kanały na górze, ale czy na dole będziecie mieli coś np. w ścianie?
I czy w ogóle planujecie dawać jakieś dysze w ścianach?
No i 'last but not least' - na jakich elewacjach macie czerpnię/wyrzutnię?
U nas wyszło że czerpnia będzie na północnej, a wyrzutnia na wschodniej (na wschodniej ścianie mamy tylko połaciówki których nie zamierzamy otwierać), ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie czy jednak nie bardzo...
Dzisiaj mnie nasz instalator WM namawiał na puszczenie kanałów na poddaszu pod stropem - w sumie to by nam rozwiązało kilka problemów typu straty na kanałach idących przez nieocieplony stryszek, a także problem podłogi nad poddaszem (której byśmy nie musieli robić).

Spirea
22-03-2011, 22:50
Salik, nie mam pojęcia co jest nawiewem, a co wywiewem. Muszę przesledzić te rurki albo zapytam się w firmie co oznacza na projekcie kolor zielony a co czerwony. Ok, na dole rury idą garażem (ostatnie zdjęcie). Ta bliżej ściany to nawiew, a druga od ściany to wywiew. Po drodze nawiew wchodzi do gabinetu, a dalej wywiew do łazienki. Przechodzą dalej przez wiatrołap, gdzie schodzi rura wywiewna i dalej do kuchni i spiżarni - tam wychodzą wywiewy. W spiżarni odchodzi rura na salon z nawiewem. W salonie jest tak, że obniżamy sufit w częsci pod antresolą - na "boku" (czy od frontu) sufitu na salon będą wychodzić nawiewniki szczelinowe. Dzięki przeniesieniu reku do kotłowni (niestety przez to będzie tam dość ciasno) orurowanie jest w prosty sposób rozprowadzone. W ścianie bedzie nawiew w gabinecie i może w łazience, bo nie wiem jeszcze czy i jak będziemy obniżać sufit.
Na poddaszu na korytarzu ta pierwsza rura to wywiew, a druga bliżej okien to nawiew.
Czerpnię mamy na ścianie wschodniej, a wyrzutnię na południowej (jeśli dobrze czytam rysunki).
My zdecydowaliśmy się puścić rury pod jętkami. W zasadzie, to sama podjęłam decyzję i dopiero wczoraj w domu przekazałam, bo zapomniałam wcześniej :) A. trochę szkoda wysokiego poddasza. Jednak dzięki puszczeniu pod jętkami rury będa w wartwie wełny, nie musimy docieplać części nieużytkowej i połaci dachu do szczytów. Wysokość pomieszczeń wyjdzie ok. 2,75 a miało być 2,9m. Przynajmniej przyoszczędzimy na ogrzewaniu.

Kiedyś rozmawialiśmy o obróbce przy dachówkach skrajnych - mowiłam, ze powiedziano mi, że przy nich nic nie trzeba robić. Teraz okazało się, że trzeba ...

salik
23-03-2011, 06:40
Salik, nie mam pojęcia co jest nawiewem, a co wywiewem.

Dzięki za wyczerpujący opis!


Kiedyś rozmawialiśmy o obróbce przy dachówkach skrajnych - mowiłam, ze powiedziano mi, że przy nich nic nie trzeba robić. Teraz okazało się, że trzeba ...
A jak i co się okazało?

Tatarak
23-03-2011, 08:18
Ładnie się Wam wiosna zaczyna :) Po pierwsze - super fotki, wreszcie ktoś pokazał kompletnie instalację wm przed zabudową - w imieniu przyszłych pokoleń i własnym pięknie dziękuję :) Tam gdzie nawiew będzie wycnodził ze ściany, to jak ta rura się będzie chować - w grubości ściany?

Na tymczasowe drzwi wejściowe planujemy dać drzwi, które potem będą wiodły z domu do garażu - akurat mamy takie drzwi z poprzedniego mieszkania, bardzo solidne, antywłamaniowe, o zerowej urodzie. Może pomyśl, czy takim sposobem byś tego nie rozwiązała.

Co do skroplin z kozy - pytałam o to pana przy okazji oglądania Westfire i pokazał mi, że one mają (westfire znaczy) tak wyprofilowane miejsce połączenia rury z kozą, żeby skroplina do niego wpadała i spływała do paleniska. poza tym pan mówił, że najlepiej robić właśnie tak, że od kozy do stropu idzie ta jednowarstwowa czarna rura, a przez strop i nad nim aż do końca nad dachem rura dwupłaszczowa.


Dołączam do pytania Salika - co z tymi skrajnymi? chodzi o szczyty?

Spirea
23-03-2011, 09:30
Tatarak, jest jeszcze kotłownia, gdzie te rury się schodzą, ale jest tam za mało miejsca, by wszystko uchwycić. Jak będziesz miała ochotę, to zapraszam na wizję lokalną (aczkolwiek sugerowałabym po oknach, bo zawsze można zobaczyć coś więcej).
Muszę popytać instalatora o te skropliny, albo do Irmy jeszcze skoczę.

Z tymi skrajnymi - w zasadzie to nie wiem, czy faktycznie jest to problem. Chodzi o to, że jak dadzą ocieplenie, to musi być przerwa między styropianem a krańcem dachówki. Będzie tam jakieś 2 cm, przez które będzie widać folię. Ma to wyglądać brzydko i mówią, że powinna pójść tam obróbka. Takie coś ma Salik u siebie, bo kiedyś o tym rozmawialiśmy, tylko wtedy moi budowlańcy mówili, że przy skrajnych nie ma potrzeby. To wszystko oczywiście skutek dachu bezokapowego :(

Z drzwiami o tyle problem, że mamy otwór na 110, a pozostałe na 90 albo 80 (już nie pamiętam). Trzeba więc dobić deskę, aby wszedł typowy rozmiar. Facet z Hormanna mówil, że takie zwykłe metalowe drzwi (bo chcieliśmy kupić najtańsze) łatwo wyciągnąć z zawiasów, dlatego bezpieczniej będzie zrobi z OSB.

Madeleine
23-03-2011, 09:31
Tatarak, a gdzie oglądałaś westfire? Ja byłam wczoraj w E-kom na Wałbrzyskiej i Kombud na Karmelkowej - w pierwszym miejscu szkoda czasu, sprzedawca mało zainteresowany klientem, ceny wyższe niż w kombudzie, poza tym nie miał bladego pojęcia nt. kominów.
W drugim również nie było dovre (a po to pojechałam), ale chociaż pani ogarnięta kominowo. Nadal nigdzie nie widziałam astro dovre. Ani westfire.

Tatarak
23-03-2011, 10:33
Spireo - to ja się wproszę za jakiś czas z całą rodziną :) szczególnie, że też mamy w projekcie dach bezokapowy, więc i rynny bym chciała zobaczyć i obróbki i w ogóle wszystko, wszystko :)

Nie wiem, czy 2 cm szczeliny na wysokości kilku metrów to będzie faktycznie widoczny problem, ale może woda zacinać? więc pewnie obróbka wskazana. Co do drzwi - wychodzi, że faktycznie najlepiej z płyty zbić, albo zabić całkiem i używać bramy garażowej?

Madeleine - Westfire oglądałam w salonie w Częstochowie (pisałam chyba u siebie w dzienniku) - jak byliśmy tydzień temu u Mamy. Bardzo fajnie nowocześnie wyglądają, estetycznie, tylko to jest sprzęt do palenia rekeracyjno-nastrojowego, ewentualnie przejściowego dogrzewania. wykonanie budzie zaufanie, komora spalania jest malutka i wyłożona takimi płytami, ktore są ponoć tanie w wymianie w razie uszkodzenia (bo nie są żeliwne). jak coś Cię konkretnie interesuje, to pytaj, albo dam Ci namiary na pana z Cz-wy.

e-mól
24-03-2011, 11:14
Prezent przyniosłam

http://www.koktajl24.pl/static/img/gallery/vertical/2kin01i8i73297.jpg

Spirea
24-03-2011, 12:22
fajne schody, dziękuję :)

już się przestraszyłam, że o tę pannę chodzi ;)

Tatarak
24-03-2011, 12:56
ja też pomyślałam, że to natalka robi za prezent :)

Tatarak
24-03-2011, 12:57
BTW, Spireo, Twoi wykonawcy póki co nie mają żadnych problemów z "gadaniem z babą" :) mam dostać ofertę na dniach.

Spirea
24-03-2011, 18:30
BTW, Spireo, Twoi wykonawcy póki co nie mają żadnych problemów z "gadaniem z babą" :) mam dostać ofertę na dniach.
już się przyzwyczaili :)
tylko z ostrożnością podejdź do dachu

Tatarak
24-03-2011, 18:47
Co do dachu, to sąsiad ma tak pięknie położony, że chyba się skuszę na jego "górali" - szczególnie, że konkurencyjni cenowo :) no chyba że mnie nie zmieszczą w grafiku.

a kto u Ciebie kładł więźbę? Pan Jan czy jakiś podwykonawca? bo z więźbą chyba nie było kłopotu, prawda? dopiero przy obróbkach i dachówce się zaczęły?

Spirea
25-03-2011, 00:18
kłopoty zaczęły się od ofoliowania. Robił je już podwykonawca. Pan Jan robił konstrukcję stalową i tu wszystko ok. Więźba chyba też ok, przynajmniej nie mam żadnych informacji na teraz, zeby było coś nie tak.

e-mól
25-03-2011, 06:22
fajne schody, dziękuję :)

już się przestraszyłam, że o tę pannę chodzi ;)

jak ktoś lubi to może i o pannę chodzić :rotfl:

Madeleine
30-03-2011, 07:41
I co nowego u Was? Zrobiłam dla Ciebie zdjęcia wykończenia dachu bezokapowego, jaki mam teraz u siebie. Może się przydadzą.
http://img18.imageshack.us/img18/4171/imgp9462j.th.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg18.imageshack.u s%2Fi%2Fimgp9462j.jpg%2F)

http://img146.imageshack.us/img146/1271/imgp9459j.th.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg146.imageshack. us%2Fi%2Fimgp9459j.jpg%2F)

http://img708.imageshack.us/img708/4273/imgp9461.th.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg708.imageshack. us%2Fi%2Fimgp9461.jpg%2F)

Tatarak
30-03-2011, 07:57
Madeleine - ukradłam sobie te fotki (skopiowałam) na przyszłość, przyznaję się bez bicia :) a możesz jeszcze pokazać, jak jest dach wykończony i rynny jak są zamontowane od strony nie szczytów, tylko długich ścian (tych do szczytu prostopadłych)?

salik
30-03-2011, 07:59
Madeleine - jaki masz odstęp od wewnętrznej (od strony ściany szczytowej) krawędzi obróbki do początku elewacji (styropianu/tynku)?
Bo ze zdjęć wygląda że jest tam chyba z 1cm?

Madeleine
30-03-2011, 08:09
Tatarak, obfotografuję wszystko w ciągu dnia i dam znać :) W zależności od położenia względem stron świata, budynki mają różnie rozwiązany układ i co za tym idzie, elewacje - więc jest przekrój różnych rozwiązań.

Salik - jest więcej. Kliknij na miniaturkę i powiększ zdjęcie, powinno być lepiej widać.

salik
30-03-2011, 08:16
No właśnie nie bardzo widać, bo wszystkie zdjęcia są robione albo prostopadle do ściany szczytowej albo pod kątem i słabo widać tę 'szparę' za obróbką blacharską :)

Madeleine
30-03-2011, 08:40
Udało się teraz ze zdjęciami. Jak widać, obróbka ma prawie taką szerokość, jak rynny (a są spore). W moim budynku spustowe są schowane za murkami, w innych budynkach są też widoczne na elewacji.

http://img840.imageshack.us/img840/3346/imgp9735f.th.jpg (http://img840.imageshack.us/i/imgp9735f.jpg/)

http://img3.imageshack.us/img3/5024/imgp9737x.th.jpg (http://img3.imageshack.us/i/imgp9737x.jpg/)

http://img858.imageshack.us/img858/6373/imgp9740.th.jpg (http://img858.imageshack.us/i/imgp9740.jpg/)

http://img703.imageshack.us/img703/1016/imgp9741.th.jpg (http://img703.imageshack.us/i/imgp9741.jpg/)

http://img69.imageshack.us/img69/8555/imgp9744.th.jpg (http://img69.imageshack.us/i/imgp9744.jpg/)

http://img222.imageshack.us/img222/1315/imgp9746.th.jpg (http://img222.imageshack.us/i/imgp9746.jpg/)

salik
30-03-2011, 08:50
Hmm.
No to faktycznie masz sporą dziurę tam...
U mnie to będzie może 1-2cm, ale i tak chyba będę musiał zmniejszyć minimalnie grubość ocieplenia, żeby tak to zrobić :(
Bye bye 20cm.

Tatarak
30-03-2011, 09:03
dzięki Madeleine, będę musiała to dokładnie przestudiować z hazbendem :)

Spirea
30-03-2011, 16:37
Madeleine, dzięki za fotki. (aaaaaaaa! mam dość okapów i dachów).
U nas będzie coś jak u Salika, czyli 1-2 cm. Wydaje mi się, że to co pokazałaś, to tak naprawdę podbitka, ale zrobiona z blachy (bo drewno na tak małej powierzchni wyglądało dziwnie). U nas powinno być przy szczytowej tak jak na zdjęciu, które już kiedyś wrzucałam:
50396

salik
30-03-2011, 17:57
Madeleine, dzięki za fotki. (aaaaaaaa! mam dość okapów i dachów).
U nas będzie coś jak u Salika, czyli 1-2 cm. Wydaje mi się, że to co pokazałaś, to tak naprawdę podbitka, ale zrobiona z blachy (bo drewno na tak małej powierzchni wyglądało dziwnie). U nas powinno być przy szczytowej tak jak na zdjęciu, które już kiedyś wrzucałam:
50396
O to to.
My też tak właśnie chcemy, czyli obróbka zachodząca na styropian, ale bez zostawiania dużych szczelin między ociepleniem, a obróbką.

Madeleine
30-03-2011, 19:22
aaaaha, dzięki za wyjaśnienia :) Swoją drogą to by się zgadzało, z mostkiem termicznym. Bo izolacja jest słaba.
W każdym razie nie ogarniam tego tematu. Za jakiś czas poproszę Spireę na płatne konsultacje do siebie.

Tatarak
31-03-2011, 07:36
O to to.
My też tak właśnie chcemy, czyli obróbka zachodząca na styropian, ale bez zostawiania dużych szczelin między ociepleniem, a obróbką.

no to róbcie tak, fotografujcie, żebym potem mogła swoim fachowcom pokazać, co ma być i jak :)

salik
31-03-2011, 08:13
Spirea - w jaki sposób Ty masz zrobione u siebie przejście Schiedla przez strop?
Masz to jakoś zdylatowane i ciągłość pustaków kominowych na całej wysokości, czy też dolna część komina stoi na chudziaku a górna opiera się osobno na stropie?
A jeśli to drugie, to czym masz wypełnioną przestrzeń pomiędzy kominem na dole, a kominem na górze?

Spirea
31-03-2011, 11:22
mam dziurę w stropie, jeden ciąg pustaków, dookoła pianką. Jak chcesz wieczorem mogę wrzucic fotki

salik
31-03-2011, 11:34
Jak byś miała zdjęcia przejścia przez strop i opaski pod kominem, to bym był wdzięczny :)
Planujesz to obudować płytami G+K, czy jakoś inaczej?
I jeszcze - jak dużą masz stopę pod tym kominem Schiedlowym (dług/szer/głęb)?

Basia_KRK
31-03-2011, 11:58
Madeleine - dzięki za zdjęcia z rynnami :) Powoli rozpoznaję ten temat :) BTW - jakie macie okna dachowe?

Spirea, przepraszam, że pytam o to w Twoim wątku :oops:

Madeleine
31-03-2011, 20:21
Chyba Fakro. Klamka na dole, z nawiewnikami. Mają dosyć słabe parametry (robiliśmy badanie termowizyjne).

Basia_KRK
01-04-2011, 06:52
Spirea, Ty też nie masz "wyłazu" na dach?

Spirea
01-04-2011, 10:41
nie mam :)
nie mam nawet komunikacji na dachu. Kierownik twierdzi, że się z tego nie wymigamy. Rozmawiałam z kominiarzem i powiedział, ze kondensata i tak nie będzie odbierać i czyścić i nie potrzebuje dojścia. Do kozy już tak, ale nasz komin będzie wysoki, czyszczenie raz na jakiś czas i uznaliśmy, że zalatwimy drabinę albo pojazd z bocianim gniazdem ;) Była o tym dyskusja na grupie wrocławskiej i chyba Frankai ma podobnie zrobione. Podawałam tam tez koszt komunikacji dachowej. Kiepska i niestabilna = tania, ładna - stabilna = droga.

salik
01-04-2011, 11:18
My zadecydowaliśmy analogicznie - brak wyłazu i brak komunikacji dachowej.
Dodam jeszcze że komunikacja dachowa oznacza przy płaskiej dachówce problemy z instalacją tejże komunikacji dachowej i np. powoduje nieszczelności zamków, dachówek itp.

Spirea
02-04-2011, 14:34
Salik, zdjęcia komina (przepraszam, że dopiero dzisiaj, ale najpierw padł modem, potem laptop i mogę pisac, jak dobiorę się do stacjonarnego).

5093250933509345093550936

Spirea
02-04-2011, 14:41
i jeszcze opaska - mam zdjęcia tylko z okresu śniegowego, z opaski nie jestem zadowolona, bo chociaż była robiona pod dachówkę płaską, to odstaje.

5093750938

Tatarak
04-04-2011, 11:56
na przedostatniej fotce - zastanawiam się, czy te światła na suficie nie są za gęsto? na pierwszej fotce - bardzo ładnie to wszystko wygląda z dodatkiem tej zieleni za oknem, ale trzeba się liczyć z tym, że ogród nie powstanie od razu, a poza tym przez pół roku nie jest taki kolorowy. chodzi mi o to, czy bez tej zielenie za oknem salon w takie kolorystyce nie będzie wyglądać trochę smutno? może sofa w innym kolorze? aa! przecież obrazy dojdą! :) i w sumie obok zaraz są kolorowe krzesła. dobra, cofam to o smutku :)

Madeleine
04-04-2011, 12:36
Super, super. Macie już konkretną sofę na oku?
Nie wiem, ile oglądacie tv, ale jeśli sporo - to nie wiem, czy kanapa nie powinna być obrócona. Z drugiej strony kominek... Obecnie główny widok jest z niej na kuchnię, boczny na tv, i tyłem do ogrodu.
Cegła średnio mi pasuje, ale to pewnie kwestia niedobranego odcienia na wizualizacji i frontów szafek.
Pstryczki chyba lepiej jednak białe, nie czarne.

salik
04-04-2011, 12:39
Spirea - dzięki za zdjęcia :)
Muszę teraz poszukać jak wygląda np. rura od kozy w kolorze antracytu.
Bo może jednak nie będziemy się pierdzielili z murowaniem tego komina i puścimy rurę kwasówkę przez strop i dach...

Spirea
04-04-2011, 16:22
Tatarak - no drzewek oczywiście nie ma i trudno powiedzieć kiedy będą. Będziemy rozważać jeszcze opcję jasnych płytek. Obrazy urozmaicą - przede wszystkim ściana przy wiatrołapie jest za pusta (miejsce po zamurowanym wejściu do pom. gospodarczego.) Obawiam się sofy w kolorze, bo to zobowiązuje. Wolę, aby była stonowana, neutralna a pobawić się dodatkami.

Madeleine - pstryczki będą białe, na wizce zostały jeszcze ciemne. Gdzieś trzeba zacząć oszczędzać, a tu przynajmniej będzie dodatkowo lepiej wyglądać. Z cegły juz w zasadzie zrezygnowaliśmy. Chcieliśmy zobaczyć jeszcze wizualkę, ale uznaliśmy, że idziemy w proste materiały i gładkie faktury - ściana będzie pomalowana na ciemny szary (nie wiem jeszcze jaki dokładnie odcień) lekko błyszczącą Parą. Jest to farba lateksowa do kuchni i łazienek. Taka sama będzie na słupie, ścianach w małej łazience na dole i na ściance kolankowej w sypialni. A z tym TV to właśnie problem. Tam jest miejsce, zeby przestawić sofę, więc będziemy kombinować, jak już będziemy bliżej wykańczania. Innego miejsca na tv nie ma, więc trzeba dopasować sofę. Z tym kominkiem to też tak, że raczej nie nalezymy do osób, które rozmarzonym wzrokiem będą wpatrywać się w języki ognia za szybą ;) Zobaczymy jeszcze - jak pisałam w komentarzach na blogu, to mozliwe, że dojdzie tam jeszcze fotel. Ta sofa to Bo Concept chyba Quatro (nie pamiętam dokładnie). Jaka konkretnie stanie, to też nie wiem. Ta nam sie podoba, jest wygodna, ale ceny BC są jednak wysokie. Ostateczna decyzja też na koniec. Bardzo fajne tkaniny ma Noti, ale z wzorami już trochę gorzej. Kiedyś podobał mi się Sits, ale nigdy nie widziałam tego na zywo.

Salik - cała przyjemność po mojej stronie :) A rurę (czy też jej wizualkę) mozesz zobaczyć w moim dzienniku a ciemniejszy kolor u Irmy.

Madeleine
04-04-2011, 16:38
Dla mnie szczerze mówiąc kanapy Noti są mało wygodne. Ale to oczywiście kwestia preferencji - ja wolę raczej miękkie niż twarde typu krzesełko.
Bo Concept - szczerze mówiąc, nie siedziałam na nich i wzdycham na razie do zdjęć. Mała szansa, że nas będzie na nie stać, no ale może, może. Ostatnio w domarze natknęłam się na stoisko Italmeble - tam mają sofy Olta. Np. Olta Fiord:
http://www.italmeble.pl/pl/salon-meblowy-wroclaw/16-salon/17-meble-wypoczynkowe/27-olta/926-fiord
Na zdjęciu szczerze mówiąc wygląda tak sobie, na żywo na ekspozycji jest w tkaninie - i naprawdę bardzo fajna i wygodna.

mazo
04-04-2011, 17:43
Fajnie! bardzo mi się podoba. Dobrze, że zrezgnowaliście z tej czerwonej cegły, biała ok, ale ta czerwona jakiś zamęt siała. Tylko jedno mnie zastanawia - czy za kanapą nie macie fajnego widoku na ogród? zawsze mnie dziwi umieszczanie kanapy tyłem do dużego okna. Ale wiadomo, że u każdego inaczej...

Tatarak
04-04-2011, 17:48
zapomniałam dodać - też jestem za rezygnacją z cegły.

myszonik
04-04-2011, 18:46
Już mi się u Was podoba.... bardzo...
Cegła do wywalenia, ewentualnie umiejscowienia w innej lokalizacji - nad blatami roboczymi w kuchni to chyba nienajlepiej by się sprawdzała..

dakula
05-04-2011, 21:31
Bardzo fajna kolorystyka się zapowiada. A kolorowe krzesla to super pomysł. Dla mnie problematyczna jest bardzo mała ilość blatu roboczego w kuchni ale ja bałaganiara jestem i wszystko rozwalam,więc potrzebuję dużo miejsca :).

Spirea
05-04-2011, 22:02
my tez rozwalamy, dlatego na pewno stół nie będzie tylko jadalniany ale i roboczy. A mało blatu - może w końcu uda się trochę wdrożyć samodysycplinę ;)

Tatarak
06-04-2011, 07:45
ja też rozwalam, ale pocieszam się, że gotowanie jest sztuką, a przy sztuce człowiek nie zwraca uwagi na takie drobiazgi jak porządek :)

rewelacyjne to Twoje zestawienie kosztów :) przyznam się, że ja meblowania nie uwzględniam, bo właściwie wszystkie meble, jakie mamy i tak nadają się do wymiany, więc musielibyśmy na nie wydać kasę nawet nie ruszając się z miejsca.

anula05
15-04-2011, 21:35
hej, co tam słychać?:)

Tatarak
19-04-2011, 11:41
Set Raw świetnie wygląda, chyba ukradnę ten pomysł do kuchni :)

Te drugie kafle na moim monitorze wyglądają w ogóle na beżowe, więc kolor jest naprawdę mocno przekłamany. Gdzie kupowaliście?

Spirea
19-04-2011, 14:31
no właśnie w rzeczywistości wyglądają inaczej - ładniej :) Kupuję w Outlecie Villeroy&Boch Eurobest (Warszawa).

anula05
19-04-2011, 14:38
o, super mają ceny, kupię tam subwaya
:)

mazo
19-04-2011, 15:25
Płytki super, bernina zawsze mi się podobała.

Anulo - ja subwaya kupiłam na All. taniej:)

anula05
19-04-2011, 15:41
jak WY kupujecie wyposazenie łazienek - wszystko osobno każdą rzecz gdzie taniej czy lepiej wysłać zamówienie kompleksowe do kilku sklepów i wynegocjowac rabat na wszystko???

Spirea
19-04-2011, 16:38
Anula, odpisałam w tamtych komentarzach. Eurobest wystawia też na allegro.
Co do kupowania, to pewnie trzeba sprawdzić. Początkowo planowałam kupować wszystko tam, gdzie kupię kafle. Możliwe, że tak się skończy, bo ta ceramika też jest ładna i wychodzi niewiele drożej od Roca a jakoś na pewno wyższa. Bielsza biel itd. Wygodniej kupić w jednym miejscu, bo za transport raz policzą i raz będzie się wszystko odbierać i ewentualnie reklamować u jednego sprzedawcy. Ale pewnie wszystko wyjdzie w praniu.

mazo
19-04-2011, 18:23
Ja wybieram najtańsze oferty na ceneo lub Allegro, szukam u jednego sprzedawcy, ale z reguły jedna rzecz jest tańsza, reszta droższa, albo wcale jej nie ma. Z ceramiki mam do kupienia tylko dwie umywalki i dwie toalety, więc to nie problem, na dodatek jedną kupiłam z odbiorem osobistym, akurat najtansza oferta była w moim mieście. Agd będę starała się kupić w jednym sklepie - tu przesyłka jest znacznie droższa.

anula05
19-04-2011, 18:36
ja zebrałam do kupy wszystkie umywalki, wc, bidety, stelaże, przyciski, wanna, kabina, baterie, odpływy, grzejniki łazienkowe, etc wyszło tego sporo... spróbuję powyceniać hurtem i powalczyć o rabaty... Najlepiej byłoby zamówić w jednym m-cu...
A jak kupujecie kabiny prysznciowe - w sensie jakie planujecie i gdzie kupić? Ja chialabym bez profilu, samo szkło z możliwie niewidocznym mocowaniem...

monsanbia
19-04-2011, 18:42
A jak kupujecie kabiny prysznciowe - w sensie jakie planujecie i gdzie kupić? Ja chialabym bez profilu, samo szkło z możliwie niewidocznym mocowaniem...

ooo, ja też bym tak chciała i jeszcze w normalnej cenie, za normalne pieniądze, nie że kabina ronala 90x120 za 6900 (jak ostatnio w opexie). Chyba że to normalna cena, normalne pieniądze :eek:To chyba przemyślę sprawę (ale na ceneo to i po 2500 ronale są)

anula05
19-04-2011, 18:55
nie wiem jak się kupuje taką kabinę - ja mam określony rozmiar, nie jakiś standard chyba nie wiem - mam 120cm na 135 w tym 135 jest część otwierana... Architekt mi wycniła na 5400... Profiltek NewGlass, ale ja chcę znaleźć taniej... Wiecie jak tego szukać??

mazo
19-04-2011, 19:03
Kabinę zamawiam u szklarza, zdecydowanie najtaniej. Drugą gotową, bo składaną i półokrągłą (czekam na nią i czekam).

monsanbia
19-04-2011, 22:03
Kabinę zamawiam u szklarza, zdecydowanie najtaniej. Drugą gotową, bo składaną i półokrągłą (czekam na nią i czekam).

Ale czy ona ma te wszystkie okucia itd? I szybę antykamieniową (jak to się*nazywa?)