PDA

Zobacz pełną wersję : Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85

adam_mk
18-11-2017, 00:06
Co to za żarty?
Chcesz zobaczyć coś, co całe lata już pracuje?
Ten śmigiełek ma 5kW?
No, chyba... jak kolejny "Grzesio" zagości....

Skończcie żarty.

Adam M.

JanWerbinski
18-11-2017, 04:41
@Jan ile dobowo średnio zjada Ci klimatyzator 3,5kW w opcji grzania? Chodzi za mną aby przepalić w nim te moje pozostałe 1,2MWh a najlepiej 60% z tego aby zostało prądu do marca.
Teraz używam do ogrzania parteru ok 50m2 w 90% w II taryfie. Ustawiam go zwykle na max czyli nieefektywnie. W grudniu będę testował pracę ciągłą i ustawienie na taką temperaturę żeby się sprężarka nie wyłączała.
Obecnie klimatyzator zużywa 10,6 kWh na dobę średnio.

JanWerbinski
18-11-2017, 04:43
Nie , jest trochę do ogarnięcia. Trzeba wymieniać okresowo olej i filtry mimo , że nie pracuje . Najlepiej by pracował okresowo, ale w sklepach czy na magazynach nikt tak nie robi.Musi też stać w suchym , a nie wilgotnym miejscu , podłączyć rurę spalin
Zalałem paliwem z uzdatniaczem - benzyna ma już sporo lat i jest jak nowa.
Co pół roku odpalam na 5-10 minut.
I to wszystko.
Rura do spalin to temat ryzykowny. Jeśli nie ma porządnego połączenia to ja bym tego w domu nie używał.

JanWerbinski
18-11-2017, 04:45
tu nie chodzi o gwarancję , tylko o to że mając PV ongrid jak nie działa sieć energetyczna to PV też nie pracuja/ładują tego akumulatora (zabezpieczenia) , zdarza się
No i co z tego? Nic nie jest bezawaryjne.
U mnie nie ma prądu kilkanaście godzin na rok. Da się przetrwać.

JanWerbinski
18-11-2017, 04:49
Ty masz swoją miarę a ja mam swoją...

Jaki jest sens ekonomiczny budować ogromną instalację fotowoltaiczną aby praktycznie całą energię jaką ona wyprodukuje pakować do sieci a potem odbierać z tego 70-80% w godzinach taniej

To co oddaję w godzinach I taryfy odbieram również w godzinach I taryfy. Dzięki temu klimatyzator ma wyższą sprawność przy temperaturach w dzień np. +5 niż przy nocnych -2. Zamiast go używać na maksymalnej mocy i COP 3 przez 10 godzin taniej taryfy mogę go używać na COP 5 przez 24 godziny.

JanWerbinski
18-11-2017, 04:50
Przeczytaj co napisał cuuube jeszcze raz i staraj się zrozumieć co on pisze bo mam wrażenie że nie zrozumiałeś.
Do czego przydadzą Ci się panele, inwerter on-grid i załadowany latem 80% sieciowy akumulator kiedy w zimie śnieg lub wichura oberwie sieć i przez 5 dni nie będziesz miał prądu w sieci?

Do grzania przez pozostałe 155 dni okresu grzewczego.

kulibob
18-11-2017, 06:03
Off-grid to inaczej - wyspowe.
Znaczy - zwykle mała elektrownia nie podłączona do sieci miejskiej.
WSZYSTKO JEDNO CZYM PĘDZONA ( i na jakie napięcie).

Adam M.

Tak ale dlaczego ta wyspa nie może mieć mostku do cywilizacji?

jasiek71
18-11-2017, 07:00
E Eeee jak jesteś off grid... mieszkasz na wybrzeżu i montujesz 5kW wiatrak to jak najbardziej masz u nas popracie, ale jak montujesz 500-1000W na dachu z 2 akumulatorami, przetwornicą 1500W no to o czym mamy pisać?
W takim przypadku tylko agregat a nie zabawa ( bo to nic innego ) w off grida aby 5h wytrzymać na zasilaniu z akumulatorów. A później kibel? czy będzie skuteczne szukanie agregatu?

Faktycznie nie, nie będzie szukania agregatu 4 tyg. wytrzymacie na UPS z żarówką 0,5W, rozmrożoną lodówką, i zamrożoną instalacją CO! Będzie dobrze - tak trzymajcie.

https://www.youtube.com/watch?v=J-qaBYiDjG0

To nie jest OFF grid ...
To jest UPS z kilkoma panelami fotowoltaicznymi...

Macie problem z naładowaniem UPS jak się akumulatory rozładują bo prądu w sieci energetycznej nie będzie długo...
Jaki jest problem podłączyć samochód do tych akumulatorów...?

jasiek71
18-11-2017, 07:05
To co oddaję w godzinach I taryfy odbieram również w godzinach I taryfy. Dzięki temu klimatyzator ma wyższą sprawność przy temperaturach w dzień np. +5 niż przy nocnych -2. Zamiast go używać na maksymalnej mocy i COP 3 przez 10 godzin taniej taryfy mogę go używać na COP 5 przez 24 godziny.

Napisałem wcześniej moje zużycie energii...
Tam jest tylko 2tys kWh drogiej więc większa instalacja fotowoltaiczna podłączoną do sieci energetycznej "odda" ci 80% w taniej...

adam_mk
18-11-2017, 07:56
"Tak ale dlaczego ta wyspa nie może mieć mostku do cywilizacji? "

Może mieć , ale zwykle nie ma.
Bo taki mostek cholernie drogo kosztuje.
A potrzebny jest jak psu piąta noga.

Adam M.

marcin_u
18-11-2017, 08:16
Ok,rozumiem. Tylko ta cena mnie zaciekawiła 5,5 za 18 paneli.

Pomyliłem się bo na szybko spojrzałem do faktury i podałem cenę za 2 połowę paneli a na fakturze było 18szt a nie jak w ofercie 36. Za dodatkowe 18szt zapłacę 10.5tyś brutto

kulibob
18-11-2017, 09:20
Jak dla mnie off grid ma być upsem z funkcją oszczędzania prądu. Ot takie moje wymagania.
Jak pod akumulatory wiać gowniny agregat?? Na razie stosowałem zasilacz i przypalony regulator PWM.

adam_mk
18-11-2017, 09:34
Ładowarka na przetwornicy Ci potrzebna.
PWM to nieporozumienie.

Adam M.

kulibob
18-11-2017, 10:00
Ładowarka na przetwornicy Ci potrzebna.
PWM to nieporozumienie.

Adam M.

Jeśli dobrze rozumiem to mówisz o prostowniku pod agregat?? Prad jest za kijowy z agregatu aby przetwornica go wiziałła. Dlatego obchodzę too zasilaczem + łądowarką

adam_mk
18-11-2017, 11:15
NIE!
Mówię o kontrolerze ładowania baterii akumulatorów. Przetwornicowym.
Choćby TAKIM:
http://allegro.pl/prof-zasilacz-telekomunikacyjny-230v-49-60v-15a-i7025042290.html
Rozpoznaje wszystkie rodzaje aku.
Ładuje optymalnie (według kilku algorytmów automatycznie dobieranych do stanu aku) i umie PILNOWAĆ baterii.

Ten PWM rzuć za jakim psem, którego nie lubisz...
(postaraj się psa nie trafić)

BARDZO DOBRZE współpracuje z agregatem.
Do tego się urodził.

Adam M.

adam_mk
18-11-2017, 11:19
Co jest, cholera, że proste układy i mechanizmy ludzie sobie komplikują niepotrzebnie albo stosują jakiś badziew...
Potem wypisują - TO NIE DZIAŁA...

Adam M.

kulibob
18-11-2017, 12:27
A czy ja piszę że nie działa. Wykorzystałem to co miałem pod ręką i nie musiałem kupować nic nowego. Myślałem ze za grosze da rade to zoptymalizować.
Chyba zostawię jak jest nie chcę pakować się w koszty jak to jest zasilanie awaryjne zasilania awaryjnego:)

adam_mk
18-11-2017, 17:18
Wiesz, że grzejesz okolicę tym zasiladłem?
No i agregat mocniej idzie = więcej pali niż potrzeba.

Adam M.

marcinbbb
18-11-2017, 18:42
My tu gadu gadu a dziś druga połowa listopada z większej instalacji wpadło:
- 2,9kWh
a z mniejszej:
- 1,6kWh

Gdybym miał to pakować w akumulatory 3,5kWh to potrzebuję 2 akumulatory po 100Ah każdy po 700 PLN.
3,5kWh * 80% sprawności przetwornicy = 2,8kWh
Nawet prania się na tym nie da zrobić.... a TV nie będę TV na off grid oglądać.

songoku_xxx
18-11-2017, 18:48
a ktoś sprawdzał ofertę IKEA ? :)

kulibob
18-11-2017, 18:53
Adam pewnie masz racje ale czy ma to znaczenie?? Jeśli to coś będzie uruchomione może raz do roku+konserwacja. Chyba że już na poważnie mam się szykować na armagedon:wiggle: a 1000l beznzynki w ogródku zakopać :stirthepot: i ziemiankę wykoapć :wave:

kulibob
18-11-2017, 18:53
My tu gadu gadu a dziś druga połowa listopada z większej instalacji wpadło:
- 2,9kWh
a z mniejszej:
- 1,6kWh

Gdybym miał to pakować w akumulatory 3,5kWh to potrzebuję 2 akumulatory po 100Ah każdy po 700 PLN.
3,5kWh * 80% sprawności przetwornicy = 2,8kWh
Nawet prania się na tym nie da zrobić.... a TV nie będę TV na off grid oglądać.

Co Ty masz za pralkę że z 2,8kWh prania nie zrobisz:)

jasiek71
18-11-2017, 19:02
My tu gadu gadu a dziś druga połowa listopada z większej instalacji wpadło:
- 2,9kWh
a z mniejszej:
- 1,6kWh

Gdybym miał to pakować w akumulatory 3,5kWh to potrzebuję 2 akumulatory po 100Ah każdy po 700 PLN.
3,5kWh * 80% sprawności przetwornicy = 2,8kWh
Nawet prania się na tym nie da zrobić.... a TV nie będę TV na off grid oglądać.

No to miałeś"na bogato"...
Śmiać się czy płakać z takiej produkcji...?

Gratuluję pralki która potrzebuje ponad 2kWh na cykl...

songoku_xxx
18-11-2017, 19:17
ejjj a szybkie pytanie bo już zgłupialem. W obliczeniach OZC liczy się tylko energię potrzebną do ogrzewania. Tak? CWU to inna para kaloszy, hmm?

marcinbbb
19-11-2017, 08:59
Śmiać się czy płakać z takiej produkcji...?


Wiesz kiedy latem do akumulatora odłożyło się 1,249MWh taka produkcja mi zupełnie nie przeszkadza. Ale ciekawi mnie gdzie off grid`owcy odkładają produkcję z lata na zimę ;) Więc należało by się cieszyć bo ze spokojną głową mógłbym wyłączyć instalację i dalej korzystać z darmowej energii zgromadzonej w ZE.

kulibob
19-11-2017, 10:03
Moje idea offgrida jest taka:
-Konsumpcja PV mniej więcej na bieżąco nadwyżki grzałką pakowane w bojler (słońce i tak jest w drogiej taryfie)
-Akumulatory zawsze naładowane (Nie wykorzystywane do pracy cyklicznej tylko buforowej)
-Agregat w razie braku słońca po armagedonie

Nigdy nie zakładałem 100% zastąpienia sieci przez ofgrida

-voymar-
19-11-2017, 10:55
Wiesz kiedy latem do akumulatora odłożyło się 1,249MWh taka produkcja mi zupełnie nie przeszkadza. Ale ciekawi mnie gdzie off grid`owcy odkładają produkcję z lata na zimę ;) Więc należało by się cieszyć bo ze spokojną głową mógłbym wyłączyć instalację i dalej korzystać z darmowej energii zgromadzonej w ZE.

Bardzo Dobre stwierdzenie-popieram w 100% Powiedzą że nie ma sensu instalować dużych PV tylko 0.5kW

-voymar-
19-11-2017, 11:11
[:
-Konsumpcja PV mniej więcej na bieżąco nadwyżki grzałką pakowane w bojler (słońce i tak jest w drogiej taryfie)
-Akumulatory zawsze naładowane (Nie wykorzystywane do pracy cyklicznej tylko buforowej)
-Agregat w razie braku słońca po armagedonie

Nigdy nie zakładałem 100% zastąpienia sieci przez ofgrida[/QUOTE]

1) SUPER -pakować w bojler i wylewać na trawnik
2)Większość słońca w II taryfie? Jakim sposobem jak okres zimowy na II taryfę to godz 13.00--15.00 a letnia 15.00--17.00
3) Jak lepiej mam wykorzystać 42 kWh produkcji dziennej w okresie letnim ( maj --sierpień) niż odkładać w ramach opustów na zimę?
4) W przyszłym roku rozbuduję PV do 10kW tak że dzienna produkcja adekwatnie wzrośnie do ok 80kWh/dzień. I co mam grzać bojler?
5)Ja jednak te 80 kWh wykorzystam tak jak przy obecnej instalacji

asolt
19-11-2017, 11:19
ejjj a szybkie pytanie bo już zgłupialem. W obliczeniach OZC liczy się tylko energię potrzebną do ogrzewania. Tak? CWU to inna para kaloszy, hmm?

Tak, ozc podaje nam dwa najwazniejsze parametry budynku czyli zapotrzebowanie na ciepło na ogrzewanie, oraz projektowe obciązenie cieplne, zapotrzebowanie na cwu szacujemy przyjmując ok 1000 kWh/osoba*a. We wiekszosci przypadku jest to wartosc nieco zawyzona ale tak to wynika z norm.

jasiek71
19-11-2017, 12:00
Wiesz kiedy latem do akumulatora odłożyło się 1,249MWh taka produkcja mi zupełnie nie przeszkadza. Ale ciekawi mnie gdzie off grid`owcy odkładają produkcję z lata na zimę ;) Więc należało by się cieszyć bo ze spokojną głową mógłbym wyłączyć instalację i dalej korzystać z darmowej energii zgromadzonej w ZE.

Mając akumulator na energię w domu całą produkcję zużywasz na bieżąco a instalacja produkująca znacznie więcej energii niż jesteśmy w stanie zużyć na bieżąco to przerost formy nad treścią...( Oczywiście mowa o całodobowym zużyciu...)
Podawałem wielokrotnie moje zużycie energii przez moją posesję więc odnieś się do tego...

Tak swoją drogą zasilanie bateryjne to takie bardziej hobby więc nie wiem do czego te wyliczenia jakiejś opłacalności...

-voymar-
19-11-2017, 12:04
Czytaj z uwagą i zrozumieniem zanim coś napiszesz bo wychodzi Ci śmieszność.
Drogiej to nie to samo co drugiej :)

Nie czepiaj się szczegółów bo wszyscy OFF- to pesymiści do obecnej ustawy

-voymar-
19-11-2017, 12:06
Tak, ozc podaje nam dwa najwazniejsze parametry budynku czyli zapotrzebowanie na ciepło na ogrzewanie, oraz projektowe obciązenie cieplne, zapotrzebowanie na cwu szacujemy przyjmując ok 1000 kWh/osoba*a. We wiekszosci przypadku jest to wartosc nieco zawyzona ale tak to wynika z norm.

U mnie na CWU latem 120L bojler / 3 os. dziennie ok 6-7 kW

jasiek71
19-11-2017, 12:07
Bardzo Dobre stwierdzenie-popieram w 100% Powiedzą że nie ma sensu instalować dużych PV tylko 0.5kW

Jako taki sens ma instalacja o mocy 3-4kWp , powyżej to tylko takie udowadnianie że się da...
Energia z sieci w taryfie G12 rozwala całą ekonomię przy próbie pokrycia dużego zużycia energii w skali roku ...
W praktyce wygląda to tak że produkuje są w lecie na zapas a potem odbierasz 70-80% z tego w tanim prądzie w zimie jako ogrzewanie...

jasiek71
19-11-2017, 12:14
U mnie na CWU latem 120L bojler / 3 os. dziennie ok 6-7 kW

A to jest połowa średniej produkcji instalacji 3kWp...
A wiadomo że w pierwszej kolejności idzie na bieżące zużycie, reszta w aku jak już nie będzie nadwyżki że słońca a na samym końcu dopiero grzanie ciepłej wody użytkowej jak już baterie naładowane...

marcinbbb
19-11-2017, 12:16
Jak ktoś ma kupić 3t węgla na zimę za 3000 PLN to lepiej kupić za 100PLN grzejnik olejowy i grzać własnym prądem. Więc instalacja PV jak najbardziej ma sens. Też planuję rozbudowę docelowo do około 10kW jednak rozwlekam to w czasie.

jasiek71
19-11-2017, 12:23
Jak ktoś ma kupić 3t węgla na zimę za 3000 PLN to lepiej kupić za 100PLN grzejnik olejowy i grzać własnym prądem. Więc instalacja PV jak najbardziej ma sens. Też planuję rozbudowę docelowo do około 10kW jednak rozwlekam to w czasie.

3 tony węgla to jest ok 18-19 tys kWh energii...
Powiedz jakiej wielkości będzie instalacja fotowoltaiczna aby pokryła taką ilość energii...?

Ten grzejniczek za sto złotych to jeszcze nie instalacja która ma zastąpić te 3t węgla...

kulibob
19-11-2017, 13:11
[:


1) SUPER -pakować w bojler i wylewać na trawnik
2)Większość słońca w II taryfie? Jakim sposobem jak okres zimowy na II taryfę to godz 13.00--15.00 a letnia 15.00--17.00
3) Jak lepiej mam wykorzystać 42 kWh produkcji dziennej w okresie letnim ( maj --sierpień) niż odkładać w ramach opustów na zimę?
4) W przyszłym roku rozbuduję PV do 10kW tak że dzienna produkcja adekwatnie wzrośnie do ok 80kWh/dzień. I co mam grzać bojler?
5)Ja jednak te 80 kWh wykorzystam tak jak przy obecnej instalacji

Mam teraz na trawniku dwa panele planuje rozbudowę do 1,kW plus turbinę wiatrową w okolicy 300W.
Co ty byś chciał wylewać przy planowanej grzałce 3x200W??
Słońce jest głównie w drogiej czyli pierwszej taryfie. Umnie tanie(II) jest w godzinach 21-6 i weekendy.
Panele mają w miarę możliwości zaspakajać obwody do których są podłączone(kupa pierdół) rocznie potrzebuję 2500-2700kwh i głównie potrzebuję rozbudowanego UPS z funkcją oszczędzania.

-voymar-
19-11-2017, 13:16
A to jest połowa średniej produkcji instalacji 3kWp...
A wiadomo że w pierwszej kolejności idzie na bieżące zużycie, reszta w aku jak już nie będzie nadwyżki że słońca a na samym końcu dopiero grzanie ciepłej wody użytkowej jak już baterie naładowane...

Jaka połowa CWU to okres od maja do września reszta CWU idzie razem z CO

JanWerbinski
19-11-2017, 14:07
Napisałem wcześniej moje zużycie energii...
Tam jest tylko 2tys kWh drogiej więc większa instalacja fotowoltaiczna podłączoną do sieci energetycznej "odda" ci 80% w taniej...

Nie.
Dzięki nadprodukcji w I zmniejszam zużycie w II i zwiększam w I. Dzięki temu:
- klimatyzator pracuje z mniejszą mocą przez całą dobę osiągając wyższy COP,
- zmniejszam sumę zużytej energii,
- zwiększam komfort,
- mogę zastosować 2,5 razy niższą moc urządzeń grzewczych.

JanWerbinski
19-11-2017, 14:08
Moje idea offgrida jest taka:
1-Konsumpcja PV mniej więcej na bieżąco nadwyżki grzałką pakowane w bojler (słońce i tak jest w drogiej taryfie)
2-Akumulatory zawsze naładowane (Nie wykorzystywane do pracy cyklicznej tylko buforowej)
3-Agregat w razie braku słońca po armagedonie

Nigdy nie zakładałem 100% zastąpienia sieci przez ofgrida

1. Przez rok nie skonsumujesz więcej niż 30%. Mi wychodzi chyba 20%.
2. Żaden problem.
3. OK

Powyższa instalacja będzie bardzo nieefektywna. Około połowa energii się zmarnuje.

kulibob
19-11-2017, 14:50
W fazie końcowej szczytowa produkcja powinna być przewymiarowana ok 2-3 względem obwodów które zasila nadwyżki maja iść w boiler. Dlatego aby utrzymać jak najdłużej pełne pokrycie przy średniej pogodzie. Oraz zapas w razie zaniku zasilania. Dlaczego uważasz że połowa energii się zmarnuje skoro pójdzie na umycie d.....:)

JanWerbinski
19-11-2017, 14:56
Co to znaczy przewymiarowana względem obwodów? O jaką moc obwodów chodzi? Standby, on, czy jaką? Co jeśli one są używane chwilowo? Też przewymiarujesz trzykrotnie? Bez sensu.
System który będzie zdolny do przyjęcia nadwyżek w bojler w czerwcu zaoferuje zimną wodę w sierpniu. Zoptymalizowany dla sierpnia będzie marnował energię w czerwcu a w październiku woda będzie zimna.
To nie ma absolutnie żadnego sensu.
PRODUKCJA CAŁEGO GRUDNIA JEST U MNIE RÓWNA PRODUKCJI JEDNEGO DOBREGO DNIA CZERWCA. Weź to zoptymalizuj. Moim zdaniem się nie da.

jasiek71
19-11-2017, 15:12
Nie.
Dzięki nadprodukcji w I zmniejszam zużycie w II i zwiększam w I. Dzięki temu:
- klimatyzator pracuje z mniejszą mocą przez całą dobę osiągając wyższy COP,
- zmniejszam sumę zużytej energii,
- zwiększam komfort,
- mogę zastosować 2,5 razy niższą moc urządzeń grzewczych.

Co ty człowieku bredzisz...
Zużywam 2tys kWh drogiego...
12tys kWh taniego...
Nawet jak dokręcę do tego pompę ciepła to i tak nadwyżkę z lata ( o ile będzie...) zużyję jako tania taryfa przez różne pierdoły pracujące w godzinach taniej energii łącznie z wspomnianą pompą ciepła...

Chcesz grzać chałupę suszarką z COP w drogiej energii to sobie grzej...
Podłogowy system grzewczy oparty na gruntowej pompie ciepła czy też tylko za pomocą kotła elektrycznego zawsze będzie miał możliwość wykorzystania akumulacji i będzie bazował na godzinach taniej energii elektrycznej więc jaki sens ma porównanie kosztów ( czy raczej stopy zwrotu...) Dla drogiej taryfy czy całodobowej G11...?
W każdym jednym przypadku instalowanie mocy instalacji znacznie większej niż zużycie energii w drogim prądzie nie ma większego sensu...
Oczywiście jak ktoś chce to sobie zainstaluje i będzie wyliczał zwrot dla taryfy całodobowej dla lepszego samopoczucia...

JanWerbinski
19-11-2017, 15:19
Ty zużywasz. Ty a nie ja.
Ja piszę o SOBIE A NIE O TOBIE.
Pompa gruntowa to wyrzucanie pieniędzy. Dla pompy powietrznej użytkowanie całodobowe, w tym w I taryfie jest korzystniejsze.
Jeśli masz gruntową PC obliczoną dla wykorzystania tylko w II taryfie to znaczy że jej moc jest 2,5 razy za duża w porównaniu z taką która jest obliczona do wykorzystania całodobowego. Tak samo liczy się piece akumulacyjne. Np. mam piec 4kW mogący przechować 40kWh energii. Ładuje się 10 godzin. Gdyby był przewidziany do pracy ciągłej to można zmienić podłączenie grzałek i będzie się ładował 20 godzin.

Nie wiem co Ty masz za durszlak z kartonu. 12MWh? Liczmy że 10 MWh idzie na ogrzewanie. COP gruntowej 5. To daje 50MWh na ogrzewanie rocznie. Wystarczy dla dziesięciu domów.

jasiek71
19-11-2017, 15:21
Ile tej energii z węgla zużyjesz na ciepło w domu? 20-30%?
Energia wyprodukowana przez PV może być w 100% zamieniona na ciepło.

Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś...
Z powyższego wynika że chałupy zużywające ok 3 tony węgla na sezon grzewczy są blisko pasywnego jeżeli zaczniemy je ogrzewać czystym prądem...
Czyli potrzebują ok 3600-5400kWh na sezon...?? ( I to razem z CWU bo trzeba pamiętać że w tych zużytych tonach jest też ciepła woda...)

jasiek71
19-11-2017, 15:25
Ty zużywasz. Ty a nie ja.
Ja piszę o SOBIE A NIE O TOBIE.
Pompa gruntowa to wyrzucanie pieniędzy. Dla pompy powietrznej użytkowanie całodobowe, w tym w I taryfie jest korzystniejsze.
Jeśli masz gruntową PC obliczoną dla wykorzystania tylko w II taryfie to znaczy że jej moc jest 2,5 razy za duża w porównaniu z taką która jest obliczona do wykorzystania całodobowego. Tak samo liczy się piece akumulacyjne. Np. mam piec 4kW mogący przechować 40kWh energii. Ładuje się 10 godzin. Gdyby był przewidziany do pracy ciągłej to można zmienić podłączenie grzałek i będzie się ładował 20 godzin.

Nie wiem co Ty masz za durszlak z kartonu. 12MWh? Liczmy że 10 MWh idzie na ogrzewanie. COP gruntowej 5. To daje 50MWh na ogrzewanie rocznie. Wystarczy dla dziesięciu domów.

G... wiesz o ogrzewaniu podłogowym z gruntowymi pompami ciepła...

Ja grzeję prądem jak jeszcze nie zdążyłeś zatrybić ...( Wystarczy spojrzeć w stopkę...)

JanWerbinski
19-11-2017, 15:33
G... wiesz o ogrzewaniu podłogowym z gruntowymi pompami ciepła...

Ja grzeję prądem jak jeszcze nie zdążyłeś zatrybić ...( Wystarczy spojrzeć w stopkę...)

Ja też grzeję prądem (klimatyzacja split, podłogowe oporowe w łazience, dynamiczne piece akumulacyjne). Ale zużywam go znacznie mniej. Kupuję tylko ułamek tego co zużywam. Główne źródło ciepła to klimatyzator. Zużył 1300kWh ostatniej zimy. DOM BYŁ NIEOCIEPLONY.

Twoje zużycie 12MWh w ocieplonym domu, to jakiś absurd. Okna masz zimą zamknięte czy otwarte na oścież?

-voymar-
19-11-2017, 15:43
3 tony węgla to jest ok 18-19 tys kWh energii...
Powiedz jakiej wielkości będzie instalacja fotowoltaiczna aby pokryła taką ilość energii...?

Ten grzejniczek za sto złotych to jeszcze nie instalacja która ma zastąpić te 3t węgla...

Tylko weź pod uwagę sprawność pieca węglowego

jasiek71
19-11-2017, 15:44
Ja też grzeję prądem (klimatyzacja split, podłogowe oporowe w łazience, dynamiczne piece akumulacyjne). Ale zużywam go znacznie mniej. Kupuję tylko ułamek tego co zużywam. Główne źródło ciepła to klimatyzator. Zużył 1300kWh ostatniej zimy. DOM BYŁ NIEOCIEPLONY.

Twoje zużycie 12MWh w ocieplonym domu, to jakiś absurd. Okna masz zimą zamknięte czy otwarte na oścież?

Tak tak...wiemy...
Klimatyzator do ogrzewania zużył 1300kWh ale cała chałupa zużywa ponad 10 tys kWh...

12 MWh idzie na ogrzewanie i na CWU rocznie...

jasiek71
19-11-2017, 15:47
Tylko weź pod uwagę sprawność pieca węglowego

No skoro według Was nie ma sprawności to znaczy że ludzie mieszkający w takich domach powinni grzać prądem aby było taniej...

Te 6000kWh z tony węgla uwzględnia sprawność kotła...

-voymar-
19-11-2017, 15:48
Chłopie zrobiłeś zasadniczy bląd w rozumieniu tekstu pisanego i nie zwalaj tego na innych tylko przyznaj się do blędu.

DZIĘKI - ale na chwilę obecną kończę z forum ,poczekam parę tygodni może przyjdzie ktoś z kim będzie można logicznie i z powagą porozmawiać.

JanWerbinski
19-11-2017, 15:51
1,3 MWh CWU
1,3 MWh klima - tylko grzanie nieocieplonego parteru.
Piece akumulacyjne grzeją parter. Gaz grzeje piętro.

Całkowite zużycie przez ostatni rok 8MWh. Bytowe bez ogrzewania to 400kWh miesięcznie. Czyli 8000-4800-1300 klima = 1900 na piece akumulacyjne i podłogówkę. 1900+1300= 3200 kWh za ogrzanie parteru 50 m2 NIEOCIEPLONEGO DOMU.

jasiek71
19-11-2017, 15:59
1,3 MWh CWU
1,3 MWh klima - tylko grzanie nieocieplonego parteru.
Piece akumulacyjne grzeją parter. Gaz grzeje piętro.

Całkowite zużycie przez ostatni rok 8MWh. Bytowe bez ogrzewania to 400kWh miesięcznie. Czyli 8000-4800-1300 klima = 1900 na piece akumulacyjne i podłogówkę. 1900+1300= 3200 kWh za ogrzanie parteru 50 m2 NIEOCIEPLONEGO DOMU.

To tak jak byś pisał że na ogrzewanie mojego salonu poszło 3200kWh i to ze wspomaganiem się suszarką z COP...
Z taką drobną różnicą że u mnie do tego potrzeba tylko kabli w podłodze a u ciebie piecy, kabli i klimatyzacji...

JanWerbinski
19-11-2017, 16:03
U mnie trzeba tylko klimy i jako zapas piece, a żeby kable dać w podłogę to totalna demolka, zrywanie podłóg, kładzenie ich od nowa, wg nowego projektu, obliczone na dodatkowe obciążenie wylewką. Bez sensu.

Tymczasem w dalszym ciągu ogrzewam parter tylko klimatyzatorem i tylko w II taryfie. Niestety wymaga to otwartych drzwi. Za to zużycie wynosi 10,6 kWh tylko w II taryfie. W grudniu będę testował pracę całodobową w I i II taryfie.

kulibob
19-11-2017, 16:50
Co to znaczy przewymiarowana względem obwodów? O jaką moc obwodów chodzi? Standby, on, czy jaką? Co jeśli one są używane chwilowo? Też przewymiarujesz trzykrotnie? Bez sensu.
System który będzie zdolny do przyjęcia nadwyżek w bojler w czerwcu zaoferuje zimną wodę w sierpniu. Zoptymalizowany dla sierpnia będzie marnował energię w czerwcu a w październiku woda będzie zimna.
To nie ma absolutnie żadnego sensu.
PRODUKCJA CAŁEGO GRUDNIA JEST U MNIE RÓWNA PRODUKCJI JEDNEGO DOBREGO DNIA CZERWCA. Weź to zoptymalizuj. Moim zdaniem się nie da.

Mam wydzielone obwody podłączane pod przetwornice zdecydowana większość z nich to urządzenia pracujące ciągle lub często przez długi czas. Nadprodukcja będzie przekazywana do grzałek. Jak woda będzie zimna ? Myślisz że grzałka podpięta pod PV to jedyne źródło CWU.

jasiek71
19-11-2017, 17:22
Taa, zwłaszcza jak ten dom ma 100m2 powierzchni grzanej.
Straaasznie on wtedy jest pasywny przy takim zużyciu energii. :)

Napisz 50 m2 to będziesz miał" więcej" racji...;)

jasiek71
19-11-2017, 17:39
Jak napiszę 10m2 to będę miał jeszcze więcej racji :)
Słyszalem że pasywny to ma zapotrzebowanie 15kW/m2 rocznie na ogrzewanie.
3600/100=36
5400/100=54
Gdzie Ty widzisz dom pasywny?

A weź to zużycie energii dopasuj do domu o bardzo przeciętnej powierzchni czyli 150 m2 i odejmij od tego CWU...;)

songoku_xxx
19-11-2017, 17:58
225 stron tematu i dalej jest bicie piany moim zdaniem nie przynoszace totalnie nic... mieszkam w nowym domu (145m2 ogrzewane + 51 nieogrzewany garaż 4 kotłownia) i dość dokładnie notuje swoje zużycie energii. ostatnie 12 m-cy (dane na koniec października) to:
Gaz - 1103 m3 - 12401 kWh
CWU dla nas wychodzi 450 kWh miesięcznie. Czyli ogrzewanie
wychodzi prawie dokładnie 7000 kWh. + jakieś 4 MP grabu bo okazyjne kominkujemy i jest tam własnej roboty symboliczny "płaszcz wodny". Czy by był czy nie to i tak byśmy weekendami palili bo lubimy :)

Aha w salonie jest 22-23 stopnie a w sypialniach chłodniej (w każdym pokoju oddzielne termostaty).

Wszędzie podlogowka + bufor 1250l made by adam_Mk +piec niekondensat buderusa za 2300 PLN.

Szczerze to nie widzę sensu podnoszenia kosztu PV. I nie mówię tego jako przeciwnik PV bo bufor jest gotowy pod to i są w nim grzałki 3kW. Patrząc na koszty tego wszystkiego i czas zwrotu z inwestycji to po prostu nie widzę sensu. Bacznie natomiast obserwuję prace nad tą taryfa prądową. Jeśli kWh będzie nocą około 15 groszy to po prostu podlacze grzałki do gniazdka i wio. Niby te same 15 groszy co kWh z gazu, ale tutaj strat nie będzie w komin. Jakoś mi ochota na PV przeszła bez dopłat...

kulibob
19-11-2017, 18:16
A skąd Ci wychodzi że kwh z gazu to 15gr. W dodatku piec nie kondensacyjny
4 metry drewna to dużo.(to ok 8000kwh) chyba że coś pomieszałem gdzieś mi się obiło że metr to ok 2000kwh
Mnie pojechali jak powiedziałem że metr spaliłem okazyjnie.

jasiek71
19-11-2017, 18:33
Chłopie, swoim wpisem chciałem Ci tylko dać do zrozumienia że jak coś piszesz to podpieraj to faktami i kopletem danych do obliczeń.
Napisałeś coś co w sposób oczywisty było niekompletne.
Nawet teraz jak przyjąć te 150m2 (ciekawe skąd ta wiedza że jest to przeciętna powierzchnia) to też daleko jest do domu pasywnego.
Napisałeś 3600-5400 na sezon a nie na rok więc jest w tym tylko ok połowa energii na CWU.
Nie podałeś też ile osób ma mieszkać w tym domu.
Podsumowując.
Piszesz coś niekopletnego i na tej podstawie wyciągasz wnioski.
To tak jak wróżenie z fusów.

Noo...
Ale Twoje 20-30% sprawności kotła to już prawda objawiona poparta obserwacjami...;)
A 200dni sezonu grzewczego to jest 50% roku...

No i oczywistą prawdą jest według Ciebie że domy z kotłami stałopalnymi są w rzeczywistości budynkami bardzo energooszczędnymi tylko mają bardzo nie efektywne źródło grzewcze...
Idąc dalej tym tropem wystarczy w takim budynku wymienić kocioł stałopalny na jakiś o sprawności bliskiej lub równej 100% i już mamy budynek bardzo energooszczędny...

kulibob
19-11-2017, 18:37
Noo...


No i oczywistą prawdą jest według Ciebie że domy z kotłami stałopalnymi są w rzeczywistości budynkami bardzo energooszczędnymi tylko mają bardzo nie efektywne źródło grzewcze...
Idąc dalej tym tropem wystarczy w takim budynku wymienić kocioł stałopalny na jakiś o sprawności bliskiej lub równej 100% i już mamy budynek bardzo energooszczędny...

Niestety ale masz racje chociaż cenę kwh przebija tylko PC

songoku_xxx
19-11-2017, 18:40
Jak to skąd? Z rachunku? Kwh bez opłat stałych 15 gr. Co to wynosi? Tak samo jak rodzaj pieca? Ja widzę po rachunkach, ze działa doskonałe.

kulibob
19-11-2017, 18:42
A przysł dodałeś. Cenę kWh z rachunku możesz przyjąć tylko przy 100% sprawności.
Gdybym tsk liczył to kwh z ekogroszku kosztuje mnie poniżej 10gr a tak nie jest. Ponieważ urządzenie grzewcze ma jakąś tam sprawność.

marcinbbb
19-11-2017, 18:43
songoku_xxx taryfa prądowa brzmi bardzo fajnie niestety obawiam się skończy się to szybciej niż rozpocznie. Ci bogatki kupią sobie PC i skorzystają z taryfy prawie od razu, Ci biedniejsi będą musieli zainwestować sporo gotówki aby ruszyć z tematem, a później pogrzejemy jedną zimę będzie tanio wywalimy kotły na paliwa stałe. A Rząd w kolejnym roku ukróci taryfę prąd znów podrożeje trochę jak z tym 500+ dali aby wygrać wybory a teraz zaczyna im już kasy brakować. Ludzie się wkurzą bo zainwestują kupę chajsu w modernizację a będą płacili później krocie aby grzać prądem znów przyjdzie szara strefa i spalanie dosłownie wszystkiego aby tylko dogrzać chałupę.

Już teraz prąd w 2 taryfie jest dość tani, i jakoś niewiele osób z niego korzysta aby ogrzewać dom prądem, chyba że taryfa do grzania prądem będzie po 10 gr/kWh to wszyscy wykupią piece akumulacyjne i będzie jazda bez trzymanki.

songoku_xxx
19-11-2017, 18:49
kulibob no bracie daj spokój sam policz ( tak dodałem, nie policzyłem tylko abonamentowych)
Ze sprawności zdaje sobie sprawę więc jak będzie prąd za 15grza kWh bez szkody dla taryfy w dzień to rachunek prosty.

marcinbbb moze tak byc, moim kosztem będzie tylko zarobienie kabli, więc choćby było i rok to wchodzę w to jak gówno w wentylator ;)

kulibob
19-11-2017, 18:49
Już teraz prąd w 2 taryfie jest dość tani, i jakoś niewiele osób z niego korzysta aby ogrzewać dom prądem, chyba że taryfa do grzania prądem będzie po 10 gr/kWh to wszyscy wykupią piece akumulacyjne i będzie jazda bez trzymanki.

I Spalone chałupy bo za cieńkie przewody i za duże bezpieczniki :)

kulibob
19-11-2017, 18:52
kulibob no bracie daj spokój sam policz ( tak dodałem, nie policzyłem tylko abonamentowych)



W większości przypadków m3 wychodzi 2-2,2zł (z wszystkimi pierdołami) chyba że masz jakąś promocje

Zresztą zsumuj wszystkie rachunki i podziel przez metry to masz rzeczywisty koszt kwh

marcinbbb
19-11-2017, 18:53
Aby tylko spalone chałupy ludzie będą grzali na zapas ;) Jeśli ta taryfa będzie tylko w nocy więc tylko piece akumulacyjne przychodzą mi do głowy bo w dzień też musisz grzać, a drogą taryfą to się ni hu hu nie opłaca. Więc albo bufor 1500l i podłogówka, albo piece akumulacyjne lub klima.

Ludzie będą tak grzali że temperatura wody w rzekach w środku zimy będzie za wysoka i przestanie być to opłacalne.
A w lato blackout`y bo ludzie będą chłodzili klimatyzacją.

gawel
19-11-2017, 18:53
Ja mam za 11 gr brutto od duonu (obecnie fortum) i ogrzewam dom od 14 lat konwektorami pomysł z piecami akumulacyjnymi jest poroniony i ekonomicznie nieuzasadniony. Nie wiem skąd taki pomysł :confused:

songoku_xxx
19-11-2017, 18:57
wszystko jest na rachunku łącznie ze współczynnikiem konwersji. 15 groszy za 1kWh to ok. 1.68 netto 2.07 brutto przy współczynniku 11.240. nie jest to żadna promocja :)

kulibob
19-11-2017, 18:57
Te 11gr to na gotowo?

kulibob
19-11-2017, 18:58
wszystko jest na rachunku łącznie ze współczynnikiem konwersji. 15 groszy za 1kWh to ok. 1.68 netto 2.07 brutto przy współczynniku 11.240. nie jest to żadna promocja :)
Zużyłeś 1100m3 ile za to zapłaciłeś??

gawel
19-11-2017, 19:02
Te 11gr to na gotowo?

Nie bez przesyłu z przesyłem mam 24 grosze, (OSD ZEWT Warszawa Teren) niestety w Tauronie mają dystrybucje za 4 grosze marzenie. Mam strukturę zuzycia dzien do nocy 30/70 dlatego piece akumulacyjne zwróciłyby mi się po 12-15 latach niestety.

songoku_xxx
19-11-2017, 19:07
no przecież prosta napisałem ile to kWh i ile jest na CI to na ogrzewanie 7001 kWh czyli 7001 z 0.15 gr to 1050 bez abonamentow (niecałe 25 PLN miesięcznie)

marcinbbb
19-11-2017, 19:08
Mam strukturę zuzycia dzien do nocy 30/70 dlatego piece akumulacyjne zwróciłyby mi się po 12-15 latach niestety.
U Ciebie a w każdym innym domu może się okazać że może to być 50/50% I opłaty za prąd będą już konkretniejsze. Ja ogrzewałem na początku sezonu trochę klimą ale teraz jadę w 100% na pellecie się kończy dosypuje i w chałupie 24oC

kulibob
19-11-2017, 19:21
no przecież prosta napisałem ile to kWh i ile jest na CI to na ogrzewanie 7001 kWh czyli 7001 z 0.15 gr to 1050 bez abonamentow (niecałe 25 PLN miesięcznie)

Policzę w uproszczeniu
1100m3*2,07zł/m3 ok 2300zł (mniej więcej tyle rocznie płacisz za gaz?)
1100m3*11=12000kwh
Twoje urządzenie grzewcze ma jakąś sprawność zwykły kocioł zakładam 85%
ok10000kwh(potrzebujesz na CO i CWU
10000/2300zł=23gr/kwh(rzeczywisty koszt kwh ponieważ 15% puszczasz w atmosfere)
Sprawność założyłem z czapy bo nie znam kotła i przy wyliczeniach obcinałem końcówki:)
Oczywiście nie zienia to stanu rachunku do zapłaty:)

Jeszcze w to wszystko wpakuj spalone drewno sprawność kominka(z tym będzie probem) i bedzisz wiedział ile kwh potrzebujesz i jaki średni koszt kwh masz.
Przy prądzie możesz założyć z faktury bo prąd można przyjąć 100%. Generalnie gaz jest minimalnie tańszy od prąd w drugie taryfie

kulibob
19-11-2017, 19:24
NIe grzeje prądem a zużycie wychodzi 60-65% w taniej. Idę gdzie indzie nie będę wam tu trollował bo się rozkręciłem

jasiek71
19-11-2017, 19:26
Ok, realistycznie to może 50%

Od listopada do kwietnia to ile jest miesięcy?
200 dni? Od razu napisz że mieszkasz w Szwecji albo w Suwałkach.

Pleciesz trzy po trzy.

Nawet 50% to jest kilkanaście tysięcy kWh na sezon grzewczy...
Niewielki dom ( według Ciebie...) jeżeli potrzebuje takiej ilości energii to nie zaczyna sezonu w listopadzie i nie kończy w kwietniu...;)
Prosty przykład z mojego podwórka...
Chałupa 154m2, 10 KKWh na ogrzewanie i sezon grzewczy od połowy września do połowy maja...( Zresztą nic w tym nadzwyczajnego bo wszystkie domy w mojej okolicy są ogrzewane w podobnym przedziale czasu...)

gawel
19-11-2017, 19:30
Nawet 50% to jest kilkanaście tysięcy kWh na sezon grzewczy...
Niewielki dom ( według Ciebie...) jeżeli potrzebuje takiej ilości energii to nie zaczyna sezonu w listopadzie i nie kończy w kwietniu...;)
Prosty przykład z mojego podwórka...
Chałupa 154m2, 10 KKWh na ogrzewanie i sezon grzewczy od połowy września do połowy maja...( Zresztą nic w tym nadzwyczajnego bo wszystkie domy w mojej okolicy są ogrzewane w podobnym przedziale czasu...)

U mnie wychodzi od 8000 do 10000 kwh zależy od zimy. Całkowite zużycie nie mam podliczników.

JanWerbinski
19-11-2017, 19:31
225 stron tematu i dalej jest bicie piany moim zdaniem nie przynoszace totalnie nic... mieszkam w nowym domu (145m2 ogrzewane + 51 nieogrzewany garaż 4 kotłownia) i dość dokładnie notuje swoje zużycie energii. ostatnie 12 m-cy (dane na koniec października) to:
Gaz - 1103 m3 - 12401 kWh
CWU dla nas wychodzi 450 kWh miesięcznie. Czyli ogrzewanie
wychodzi prawie dokładnie 7.

Proponuję zmniejszyć zużycie energii i CWU. My CWU mamy 4x mniejsze. Albo...
Przy tak dużym zużyciu CWU warto policzyć czy się nie opłaci zastosować kolektorów słonecznych do grzania wody. Lub prostej instalacji PV off grid, bez regulatora i akumulatorów tylko do grzania wody. Taka instalacja o mocy 2kW to 3-4 tys zł i zagrzeje wodę podobnie jak kolektory.
Dom nowy, to zapewne bierze więcej energii.

Myślenie o PV on grid nie ma związku z taryfą nocną, ani zużyciem CWU czy energii do ogrzewania przez dom. Należy je odnieść do zużycia energii elektrycznej w dzień, w I taryfie. Jeżeli tak jak statystyczna rodzina zużywacie 3-4MWh rocznie to można przyjąć że 2MWh to minimalne zużycie w I taryfie. To znaczy że PV o mocy 2-3kWp da 2-3MWh tej najdroższej (dziennej) energii rocznie i warto o tym myśleć.

songoku_xxx
19-11-2017, 19:35
od drugiej strony liczysz, różnica jest w naszych obliczeniach taka, ze ja nie założyłem strat na kocioł i mam wyższe zapotrzebowanie na energię. Ty zalozyles stratę co oznacza, ze skoro rachunek ten sam to dom potrzebuje mniej energii. Wychodzi na ten sam rachunek do zapłaty :)
Generalne dlatego mnie interesuje tą taryfa bo na bank bym był do przodu. Tylko chyba grzałki bym musiał wymienić bo 8 godzin grzania (23-7) to tylko 24kWh przy moich grzalkach 3kW. Ciekawe czy kable by łyknely 2x większa moc grzalek (mam tam pociągnięty kabel siłowy)

JanWerbinski
19-11-2017, 19:35
Nie bez przesyłu z przesyłem mam 24 grosze, (OSD ZEWT Warszawa Teren) niestety w Tauronie mają dystrybucje za 4 grosze marzenie. Mam strukturę zuzycia dzien do nocy 30/70 dlatego piece akumulacyjne zwróciłyby mi się po 12-15 latach niestety.
Jak Ty to liczysz?
Mi się piece zwróciły po dwóch latach. Może dlatego że jeden kupiłem nowy za 1/3 ceny, a drugi używany w świetnym stanie?

songoku_xxx
19-11-2017, 19:38
a gdzie taki zestaw mozna kupić za 3000? biorę od reki

kulibob
19-11-2017, 19:42
od drugiej strony liczysz,

Licz jak chcesz ja Ci tylko mówię że gaz i prąd to praktycznie to samo. Do gazu potrzebujesz jeszcze teoretycznie przegląd i kominiarza.

songoku_xxx
19-11-2017, 20:35
Proponuję zmniejszyć zużycie energii i CWU. My CWU mamy 4x mniejsze. Albo...
Przy tak dużym zużyciu CWU warto policzyć czy się nie opłaci zastosować kolektorów słonecznych do grzania wody. Lub prostej instalacji PV off grid, bez regulatora i akumulatorów tylko do grzania wody. Taka instalacja o mocy 2kW to 3-4 tys zł i zagrzeje wodę podobnie jak kolektory.
Dom nowy, to zapewne bierze więcej energii.

Myślenie o PV on grid nie ma związku z taryfą nocną, ani zużyciem CWU czy energii do ogrzewania przez dom. Należy je odnieść do zużycia energii elektrycznej w dzień, w I taryfie. Jeżeli tak jak statystyczna rodzina zużywacie 3-4MWh rocznie to można przyjąć że 2MWh to minimalne zużycie w I taryfie. To znaczy że PV o mocy 2-3kWp da 2-3MWh tej najdroższej (dziennej) energii rocznie i warto o tym myśleć.

nie wiem jakim cudem... podążanie 1m3 wody od 15 do 60 stopni to wydatek około 47kWh. Twoje dane mówią, że używasz nieco ponad 2 m3 gorącej wody miesięcznie. U mnie dziennie idzie ok 350 - 400 litrów wody. Na bank by mi te 2000 gorącej na pomieszanie nie wystarczyło. A gdzie cyrkulacja..? Myślę, że 450 kWh na CWU nie tak dużo.

kulibob
19-11-2017, 21:05
400l brak poszanowania portfela:bash:

songoku_xxx
19-11-2017, 21:12
nie Eee żona :P

marcinbbb
19-11-2017, 21:29
Odniose się do cwu. jak wiecie mam PV i kolektory do grzania cwu.
Na kociołku wodę mam ustawioną aby podgrzewał od 43oC w górę do 50oC, ale dziś kilka godzin było słońce więc woda sama z siebie się podgrzała od słońca. I zobaczcie sami:
401334

Owszem wieczorem grzałem wodę kociołkiem ale tylko z tego względu że żona prosiła.
Więc nawet w 2-giej połowie listopada kolektory słoneczne grzeją nawet przy słabej ilości słońca.
Bufor pionowy więc woda się rozwarstwia

Jednak kiedy się na solary z takiej perspektywy patrzy:
401335

Wygląda to o wiele lepiej, ile energii wpada ze słońca i tylko słońca. A ile poszło na ogrzewanie garażu bo bufor miał powyżej 84oC nie wiem, było też kilka dni że zrzut gorącej wody w ogrzewanie garażu nie wystarczyła i odpaliło się ogrzewanie podłogowe aby w 2 etapie zrzucić nadmiar ciepła. Podłoga się nie ugrzała bo to wiele ton betonu.

miloszenko
19-11-2017, 22:00
Nawet 50% to jest kilkanaście tysięcy kWh na sezon grzewczy...
Niewielki dom ( według Ciebie...) jeżeli potrzebuje takiej ilości energii to nie zaczyna sezonu w listopadzie i nie kończy w kwietniu...;)
Prosty przykład z mojego podwórka...
Chałupa 154m2, 10 KKWh na ogrzewanie i sezon grzewczy od połowy września do połowy maja...( Zresztą nic w tym nadzwyczajnego bo wszystkie domy w mojej okolicy są ogrzewane w podobnym przedziale czasu...)

U mnie podłogówka śpi do połowy listopada (w tym tygodniu ruszyła).

Od początku września chodziła tylko klima w salonie, zużyła jakieś 80 kWh.

Od 1 marca każdy dzień słoneczny oznacza brak grzania.

Od połowy marca podłogówka śpi znowu.

Nie mam domu pasywnego, ale mam duże przeszklenia od południa, nawet w styczniu czy lutym jak jest słonecznie to nie trzeba w dzień grzać (rano klima na godzinę wystarczy).

Żałuję, że nie mogę mieć domu bardziej zorientowanego na wschód no i parterówkę ze wszystkimi pomieszczeniami na jedną stronę, wtedy przy tej samej izolacji byłoby jeszcze mniej grzania.

Marek.M
19-11-2017, 22:06
Żałuję, że nie mogę mieć domu bardziej zorientowanego na wschód no i parterówkę ze wszystkimi pomieszczeniami na jedną stronę, wtedy przy tej samej izolacji byłoby jeszcze mniej grzania.Czemu bardziej na wschód, co to ma dać?

miloszenko
19-11-2017, 22:17
A co robisz w lecie żeby Ci się chałupa nie przegrzała?
Żaluzje na okna czy chłodzisz klimatyzacją?

Żaluzji brak - byłoby jak w piwnicy, klima pilnuje temperatury.

miloszenko
19-11-2017, 22:17
Czemu bardziej na wschód, co to ma dać?

Więcej zysków słonecznych w środku zimy (w okresach przejściowych w sumie też).

miloszenko
19-11-2017, 22:41
W takim razie, czy policzyleś bilans zysków w zimie ze stratami w lecie?

Bilans jest na zero :)

Nijak przed upałami się dom nie obroni, jeśli cały dzień używane są drzwi tarasowe (małe dzieci).

Wjazd mam od południa i ogród też więc chciałem mieć maksymalne zyski słoneczne ale także jasny salon z maksymalnie szerokim widokiem na ogród.

Mógłbym się przesłonić, zasłonić, ale to oznaczałoby czasowe lub trwałe zaciemnienie w salonie, więc jest dobrze jak jest. Kosztem około 250-300 zł rocznie latem mam w salonie max. 24 stopnie nie ważne jak długo trwają upały. Wrażenia wszystkich gości bezcenne.

kulibob
20-11-2017, 03:37
nie Eee żona :P

Zmienić :wiggle:

JanWerbinski
20-11-2017, 06:38
a gdzie taki zestaw mozna kupić za 3000? biorę od reki

Jaki zestaw?

jasiek71
20-11-2017, 06:39
U mnie podłogówka śpi do połowy listopada (w tym tygodniu ruszyła).

Od początku września chodziła tylko klima w salonie, zużyła jakieś 80 kWh.

Od 1 marca każdy dzień słoneczny oznacza brak grzania.

Od połowy marca podłogówka śpi znowu.

Nie mam domu pasywnego, ale mam duże przeszklenia od południa, nawet w styczniu czy lutym jak jest słonecznie to nie trzeba w dzień grzać (rano klima na godzinę wystarczy).

Żałuję, że nie mogę mieć domu bardziej zorientowanego na wschód no i parterówkę ze wszystkimi pomieszczeniami na jedną stronę, wtedy przy tej samej izolacji byłoby jeszcze mniej grzania.

No tak...
Klima to przecież nie ogrzewanie...
To tak jak bym napisał że grzeję od listopada a od września to tylko w kominku palę...:D

Przez ostatni miesiąc u nas był tylko jeden dzień słoneczny tak że nie mam jakiegoś ślinotoku odnośnie tych zysków słonecznych i żadne usytuowanie okien nic by nie zmieniło...
Zresztą to samo dotyczy fotowoltaiki...
Co byś nie zrobił to i tak doopa z tyłu bo nie ma słońca...

jasiek71
20-11-2017, 06:40
Jaki zestaw?

Taki 2 kW do CWU...
Sam napisałeś...
Jak coś to ja biorę dwa...:yes:

JanWerbinski
20-11-2017, 06:45
nie wiem jakim cudem... podążanie 1m3 wody od 15 do 60 stopni to wydatek około 47kWh. Twoje dane mówią, że używasz nieco ponad 2 m3 gorącej wody miesięcznie. U mnie dziennie idzie ok 350 - 400 litrów wody. Na bank by mi te 2000 gorącej na pomieszanie nie wystarczyło. A gdzie cyrkulacja..? Myślę, że 450 kWh na CWU nie tak dużo.

Instalację CWU zaprojektowałem i położyłem w taki sposób aby zminimalizować odległości i nie było potrzeby cyrkulacji. Bojler 80l jest w łazience i rura ciepłej wody ma nieco ponad metr długości do prysznica i umywalki. W kuchni jest osobny bojler 5l który w zimne miesiące tylko podgrzewa wodę żeby nie była zimna, bo nie myjemy naczyń w zlewie.
Wanienkę używają tylko dzieci, a dorośli tylko prysznic.
Dane o zużyciu energii pochodzą z podlicznika na termie łazienki. Pomiar trwał kilka miesięcy i jest uśredniony. Wychodzi 110kWh na grzanie CWU dla łazienki. Zużycie wody to średnio 10m3/miesiąc.
Wystarczy pomyśleć przy projektowaniu instalacji i zmienić przyzwyczajenia.

jasiek71
20-11-2017, 06:47
Instalację CWU zaprojektowałem i położyłem w taki sposób aby zminimalizować odległości i nie było potrzeby cyrkulacji. Bojler 80l jest w łazience i rura ciepłej wody ma nieco ponad metr długości do prysznica i umywalki. W kuchni jest osobny bojler 5l który w zimne miesiące tylko podgrzewa wodę żeby nie była zimna, bo nie myjemy naczyń w zlewie.
Wanienkę używają tylko dzieci, a dorośli tylko prysznic.
Dane o zużyciu energii pochodzą z podlicznika na termie łazienki. Pomiar trwał kilka miesięcy i jest uśredniony. Wychodzi 110kWh na grzanie CWU dla łazienki. Zużycie wody to średnio 10m3/miesiąc.
Wystarczy pomyśleć przy projektowaniu instalacji i zmienić przyzwyczajenia.

Popieram w 100%...

JanWerbinski
20-11-2017, 06:49
Odniose się do cwu. jak wiecie mam PV i kolektory do grzania cwu.
Na kociołku wodę mam ustawioną aby podgrzewał od 43oC w górę do 50

Wygląda to o wiele lepiej, ile energii wpada ze słońca i tylko słońca. A ile poszło na ogrzewanie garażu bo bufor miał powyżej 84oC nie wiem, było też kilka dni że zrzut gorącej wody w ogrzewanie garażu nie wystarczyła i odpaliło się ogrzewanie podłogowe aby w 2 etapie zrzucić nadmiar ciepła. Podłoga się nie ugrzała bo to wiele ton betonu.

PV u mnie też podgrzewa wodę w słoneczne dni. Z tym że jak już ją podgrzeje, to nie marnuje energii ale odprowadza ją do sieci. Napisz lepiej ile energii łącznie zużywasz oraz ile na CWU. Jeśli liczymy CWU to napisz ile gazu/prądu /prądu dla pompki kolektorów zużywasz na rok. Wtedy coś będzie można porównać.
Nie mam kolektorów i na obecnych warunkach bym ich nie założył. Zbyt skomplikowana instalacja i obsługa. PV jest prawie zupełnie bezobsługowe.

jasiek71
20-11-2017, 06:55
PV u mnie też podgrzewa wodę w słoneczne dni. Z tym że jak już ją podgrzeje, to nie marnuje energii ale odprowadza ją do sieci. Napisz lepiej ile energii łącznie zużywasz oraz ile na CWU. Jeśli liczymy CWU to napisz ile gazu/prądu /prądu dla pompki kolektorów zużywasz na rok. Wtedy coś będzie można porównać.
Nie mam kolektorów i na obecnych warunkach bym ich nie założył. Zbyt skomplikowana instalacja i obsługa. PV jest prawie zupełnie bezobsługowe.

No tak...
Komplikacja układu na poziomie instalacji CWU z cyrkulacją...
Od razu trzeba panikować i marudzić...
A skoro nie masz to po co się wypowiadasz...?

JanWerbinski
20-11-2017, 06:56
Taki 2 kW do CWU...
Sam napisałeś...
Jak coś to ja biorę dwa...:yes:

Nie szukam bo już kupiłem.
Mogę odpowiedzieć wg cen sprzętu który mam.
2kW paneli Q.cells można było kupić za (22 szt 90Wx150 zł) 3300 zł na Allegro. Ja kupiłem taniej bezpośrednio od importera.
Spawasz sobie stelaż za grosze. Ja kupiłem oryginalne mocowania co wychodzi około 1000.
Sterownik off grid do grzania wody kupisz na Allegro za 200-700. Średnio całkiem fajny był po 500.
Przewód to grosze. Podłączasz zwykły baniak 230V ze zwykłą grzałką AC. I to tyle.
Wychodzi więc do 4 tys jak ktoś lubi rzeźbę albo 5 jak oryginalny osprzęt lub 6 z robotą.
Sprzęt bezobsługowy. Glikolu nie trzeba wymieniać.

JanWerbinski
20-11-2017, 07:02
No tak...
Komplikacja układu na poziomie instalacji CWU z cyrkulacją...
Od razu trzeba panikować i marudzić...
A skoro nie masz to po co się wypowiadasz...?

PV mam on grid. Bojler podłączony do gniazdka. Jak nim sterować?
Najprościej to zegar za 20 zł który uruchomi go w II taryfie. Olać PV.

Jeśli ktoś lubi gadżety, to sobie instaluje Wattrouter z przekładnikami prądowymi. Obwód bojlera podłącza się do wyjścia triakowego wattroutera lub przez SSR. Wtedy na grzałki idzie tylko nadwyżka mocy PV. Z tym że to się nie opłaca, bo zwrot to z 15 lat dla dużej instalacji i nigdy dla małej. Mam bo lubię gadżety. Zegar jest znacznie korzystniejszy.

Żeby zainstalować wattrouter trzeba przepleść przewody tuż za licznikiem głównym. Następnie obwód bojlera wpiąć w wattrouter. Zero kucia. Żadnych nowych przewodów ani rur. Wszystko się mieści w rozdzielnicy.

jasiek71
20-11-2017, 07:04
Nie szukam bo już kupiłem.
Mogę odpowiedzieć wg cen sprzętu który mam.
2kW paneli Q.cells można było kupić za (22 szt 90Wx150 zł) 3300 zł na Allegro. Ja kupiłem taniej bezpośrednio od importera.
Spawasz sobie stelaż za grosze. Ja kupiłem oryginalne mocowania co wychodzi około 1000.
Sterownik off grid do grzania wody kupisz na Allegro za 200-700. Średnio całkiem fajny był po 500.
Przewód to grosze. Podłączasz zwykły baniak 230V ze zwykłą grzałką AC. I to tyle.
Wychodzi więc do 4 tys jak ktoś lubi rzeźbę albo 5 jak oryginalny osprzęt lub 6 z robotą.
Sprzęt bezobsługowy. Glikolu nie trzeba wymieniać.

No tak...
3k to przecież to samo co 4-5k...

jasiek71
20-11-2017, 07:09
PV mam on grid. Bojler podłączony do gniazdka. Jak nim sterować?
Najprościej to zegar za 20 zł który uruchomi go w II taryfie. Olać PV.

Jeśli ktoś lubi gadżety, to sobie instaluje Wattrouter z przekładnikami prądowymi. Obwód bojlera podłącza się do wyjścia triakowego wattroutera lub przez SSR. Wtedy na grzałki idzie tylko nadwyżka mocy PV. Z tym że to się nie opłaca, bo zwrot to z 15 lat dla dużej instalacji i nigdy dla małej. Mam bo lubię gadżety. Zegar jest znacznie korzystniejszy.

Żeby zainstalować wattrouter trzeba przepleść przewody tuż za licznikiem głównym. Następnie obwód bojlera wpiąć w wattrouter. Zero kucia. Żadnych nowych przewodów ani rur. Wszystko się mieści w rozdzielnicy.

Ja mam w bojlerze grzałkę 3w1...
Można sobie taką na alledrogo zamówić...

kulibob
20-11-2017, 07:20
A jak wygląda sprawa legalności takich mikro inwerterów podłączonych do gniazdka?? Tzn. Też potrzebne papiery od złodziei do energetyki??

marcinbbb
20-11-2017, 09:02
Napisz lepiej ile energii łącznie zużywasz oraz ile na CWU. Jeśli liczymy CWU to napisz ile gazu/prądu /prądu dla pompki kolektorów zużywasz na rok. Wtedy coś będzie można porównać.

Więc kolektory w tym roku pozyskały 4126kWh a na obsługę pompki solarnej poszło 28,1kWh. Wszystko opomiarowane.
Jeśli chodzi ilość energii to wraz z PV wychodzi około2MWh rocznie konsumpcja bezpośrednia to około 20-25%.

JanWerbinski
20-11-2017, 14:04
A jak wygląda sprawa legalności takich mikro inwerterów podłączonych do gniazdka?? Tzn. Też potrzebne papiery od złodziei do energetyki??

Moim zdaniem wg prawa nie różnią się niczym od zwykłych inwerterów. Czyli atesty, projekt i zgłoszenie.

JanWerbinski
20-11-2017, 14:06
Jak ja uwielbiam takie teksty . Piszesz że masz za 3 tyś, a potem wychodzi że dużo więcej.
Pytasz o instalację a ja odpowiadam że da się już za 3 tys.
Potem pytasz o zupełnie inną instalację o mocy 2kW a ja odpowiadam że o takich parametrach to będzie już konkretnie inna cena.
Gdybyś zapytał od razu szczegółowo, to byś od razu dostał konkretną odpowiedź.

JanWerbinski
20-11-2017, 14:08
Czyli nie masz ciepłej wody w lecie w zlewie w kuchni?

Zwykle mam. Teraz remont, termomodernizacja, rekuperacja, przeróbka instalacji elektrycznej i sterowania grzałkami, to nie było. Straszna tragedia. :(

JanWerbinski
20-11-2017, 14:09
Więc kolektory w tym roku pozyskały 4126kWh a na obsługę pompki solarnej poszło 28,1kWh. Wszystko opomiarowane.
Jeśli chodzi ilość energii to wraz z PV wychodzi około2MWh rocznie konsumpcja bezpośrednia to około 20-25%.
Sporo. I co z tą wodą robiłeś latem?

marcinbbb
20-11-2017, 15:31
Sporo. I co z tą wodą robiłeś latem?
Kolektory ładują 400l bufor kombinowany, ale gorącej wody było zawsze za dużo. Więc kiedy temperatura w zasobniku przekraczała 80oC włączałem ogrzewanie w budynku gospodarczym.

-voymar-
20-11-2017, 17:57
songoku_xxx taryfa prądowa brzmi bardzo fajnie niestety obawiam się skończy się to szybciej niż rozpocznie. Ci bogatki kupią sobie PC i skorzystają z taryfy prawie od razu, Ci biedniejsi będą musieli zainwestować sporo gotówki aby ruszyć z tematem, a później pogrzejemy jedną zimę będzie tanio wywalimy kotły na paliwa stałe. A Rząd w kolejnym roku ukróci taryfę prąd znów podrożeje trochę jak z tym 500+ dali aby wygrać wybory a teraz zaczyna im już kasy brakować. Ludzie się wkurzą bo zainwestują kupę chajsu w modernizację a będą płacili później krocie aby grzać prądem znów przyjdzie szara strefa i spalanie dosłownie wszystkiego aby tylko dogrzać chałupę.

Już teraz prąd w 2 taryfie jest dość tani, i jakoś niewiele osób z niego korzysta aby ogrzewać dom prądem, chyba że taryfa do grzania prądem będzie po 10 gr/kWh to wszyscy wykupią piece akumulacyjne i będzie jazda bez trzymanki.

Swój piec elektryczny z pełną automatyką zrobiłem za 1000 zeta

jasiek71
20-11-2017, 17:59
Pytasz o instalację a ja odpowiadam że da się już za 3 tys.
Potem pytasz o zupełnie inną instalację o mocy 2kW a ja odpowiadam że o takich parametrach to będzie już konkretnie inna cena.
Gdybyś zapytał od razu szczegółowo, to byś od razu dostał konkretną odpowiedź.

Ale to Ty zaczynasz bić pianę że 2 kW do CWU to za 3-4 k...
A jak przychodzi co do czego to od razu że to nie taka instalacja ..., a że wszystko używane i " druciarnia"...

jasiek71
20-11-2017, 18:01
Zwykle mam. Teraz remont, termomodernizacja, rekuperacja, przeróbka instalacji elektrycznej i sterowania grzałkami, to nie było. Straszna tragedia. :(

A potem takie pisanie jak to na CWU mało energii idzie...;)

marcinbbb
20-11-2017, 18:39
Swój piec elektryczny z pełną automatyką zrobiłem za 1000 zeta

Jak Ci to wychodzi z własnym prądem przykładowo 1MWh mniej więcej na ile czasu Ci starcza? I do jakiej temperatury grzejesz w nim wodę?

Marek.M
20-11-2017, 20:00
Swój piec elektryczny z pełną automatyką zrobiłem za 1000 zeta
Możesz przybliżyć konstrukcję tego pieca?

-voymar-
20-11-2017, 20:21
Możesz przybliżyć konstrukcję tego pieca?

Blacha 4mm wym. 450mm x 370mm x 100mm Dokładnie nie pamiętam gdyż teraz jest ocieplony. wys. jest o ok 50mm wyższa od grzałek. Mufy 6/4 x 4 pod grzałki + mufa odpływ ,dopływ ,temperatury i spustowy Sterownik SALUS bezprzewodowy

-voymar-
20-11-2017, 20:35
Jak Ci to wychodzi z własnym prądem przykładowo 1MWh mniej więcej na ile czasu Ci starcza? I do jakiej temperatury grzejesz w nim wodę?

Trudo jeszcze coś powiedzieć ponieważ
1 do czerwca 16r nie było opustów musiałem sprzedać kW za grosze. Zużycie zależne od temp. zew.
2 ubiegły sezon grzałem do 35-37 C co skutkowało dłuższym czasem nagrzania do 24*C ok, 3,5 h .Obecnie jadę na 55*C i mieszczę się w ok 1.5- 2h. Na dzień dzisiejszy nie mam zb. buforowego ale myślę go założyć. Najlepiej znów pasował by sześcian gdyż mam ograniczoną wys. Mam nadzieję że utrzyma tę 1t wody
PS. Od 30.06.17r do dziś za bytowe + CO ,CWU mam dopłacić ok 1000zeta.-D..y nie urywa

zibizz1
20-11-2017, 20:47
Jesli chodzi o piec elektryczny:

bojler 400zł
http://allegro.pl/bojler-kospel-wymiennik-bez-wezownicy-80l-zasobnik-i6822406606.html
grzałka 150zł
https://www.egrzalki.pl/pl/p/ZESTAW-GRZEJNY-10kW-3x3%2C33kW-3x400V%2C-G-1-12-32-64/455

i do tego sterownik trzeba wykombinować

marcinbbb
20-11-2017, 21:23
-voymar- ile tak pi razy oko masz wody w układzie i ile mieści się w samym kociołku z grzałkami? Grzejesz grzejnikami a nie podłogówką dobrze pamiętam?

1000 PLN dopłaty za prąd wygląda OK to około 1t węgla z którym trzeba latać i go ogarniać, a tu jest bezobsługowe. Temat interesujący wraz z tą grzałką 3 fazową którą podrzucił zibizz1 i przerobieniem instalacji dało by redę.

Obsługę ogarnie mi sterownik od instalacji solarnej jak mu czyjnik z góry podmienię na ten z wysokości gdzie jest brana woda do podłogówki wraz z obsłubą cyrkulacji w buforze.

songoku_xxx
20-11-2017, 21:36
Instalację CWU zaprojektowałem i położyłem w taki sposób aby zminimalizować odległości i nie było potrzeby cyrkulacji. Bojler 80l jest w łazience i rura ciepłej wody ma nieco ponad metr długości do prysznica i umywalki. W kuchni jest osobny bojler 5l który w zimne miesiące tylko podgrzewa wodę żeby nie była zimna, bo nie myjemy naczyń w zlewie.
Wanienkę używają tylko dzieci, a dorośli tylko prysznic.
Dane o zużyciu energii pochodzą z podlicznika na termie łazienki. Pomiar trwał kilka miesięcy i jest uśredniony. Wychodzi 110kWh na grzanie CWU dla łazienki. Zużycie wody to średnio 10m3/miesiąc.
Wystarczy pomyśleć przy projektowaniu instalacji i zmienić przyzwyczajenia.

Wiesz ja mam parterówkę z 3 łazienkami więc raczej ten tego... cyrkulację mam bo chciałem - cenię sobie ten komfort. W moim przypadku 80l bojlera też słabo widzę... nie lubię czekać aż się woda nagrzeje bo żona albo dziecko się w wannie kąpało. Zawsze się można w chłodniejszej myć, ale po co...

no i widzę z dyskusji, ze z 3-4 zrobilo się 6 k PLN. No i właśnie o tym mówię... chuj nie inwestycja te wszystkie panele. Czekam na taryfę i grzałki w ścianę :)

p.s
u mnie piecem steruja 2 termostaty przylgowe na buforze. jeden w połowie wysokości a drugi na dole. Załączają piec to mogą i załączać grzałki. Po drodze jeszcze sterownik czasowy i układ gotowy.

PS2
A po te jakieś zrzuty z bufora? Przecież wystarczy odłączyć grzałki jak temp za wysoka. Chyba, ze to od solarow to nie było pytania :)

Rysiek83
20-11-2017, 22:12
225 stron tematu i dalej jest bicie piany moim zdaniem nie przynoszace totalnie nic... mieszkam w nowym domu (145m2 ogrzewane + 51 nieogrzewany garaż 4 kotłownia) i dość dokładnie notuje swoje zużycie energii. ostatnie 12 m-cy (dane na koniec października) to:
Gaz - 1103 m3 - 12401 kWh
CWU dla nas wychodzi 450 kWh miesięcznie. Czyli ogrzewanie
wychodzi prawie dokładnie 7000 kWh. + jakieś 4 MP grabu bo okazyjne kominkujemy i jest tam własnej roboty symboliczny "płaszcz wodny". Czy by był czy nie to i tak byśmy weekendami palili bo lubimy :)

Aha w salonie jest 22-23 stopnie a w sypialniach chłodniej (w każdym pokoju oddzielne termostaty).

Wszędzie podlogowka + bufor 1250l made by adam_Mk +piec niekondensat buderusa za 2300 PLN.

Szczerze to nie widzę sensu podnoszenia kosztu PV. I nie mówię tego jako przeciwnik PV bo bufor jest gotowy pod to i są w nim grzałki 3kW. Patrząc na koszty tego wszystkiego i czas zwrotu z inwestycji to po prostu nie widzę sensu. Bacznie natomiast obserwuję prace nad tą taryfa prądową. Jeśli kWh będzie nocą około 15 groszy to po prostu podlacze grzałki do gniazdka i wio. Niby te same 15 groszy co kWh z gazu, ale tutaj strat nie będzie w komin. Jakoś mi ochota na PV przeszła bez dopłat...

A podliczales kiedykolwiek ile kasy wladowales w tą całą instalację centralnego ogrzewania, z pracą hydraulika i przyłączem gazu ? Przypuszczam ze za tą kase to z 9kw pv byś już miał.

Rysiek83
20-11-2017, 22:13
Jak wielu innych zresztą

marcinbbb
20-11-2017, 22:14
Jak wielu innych zresztą
Oj gdybym nie robił kociołka na groszek w 2014r to 16k PLN było by na kolejne 3kW (w tamtych czasach).
Ale nie miałem tej wiedzy teraz do czasu aż kociołek przerdzewieje mam czas na powiększenie instalacji do około 10kW. I faktycznie włączona klimatyzacja przy -10oC będzie brała tyle co NIC prądu. A i jeszcze dla farelek prądu starczy.

Teraz mam 30kWh dobowo w lato a gdyby było więcej nawet bym się nie zastanawiał i grzał prądem.

asolt
20-11-2017, 22:31
.. taryfe wyłączą po roku i będzie grzanie z COP=1 a to już się tak opłacać nie będzie.

Wiesz wiecej niz inni, podaj wiecej szczegółów, ktory dystrybutor, jaka taryfa i data likwidacji taryfy. Nigdy sie nie chwaliłes ze masz wtyki w URE i ministerstwie energii.

-voymar-
20-11-2017, 22:57
-voymar- ile tak pi razy oko masz wody w układzie i ile mieści się w samym kociołku z grzałkami? Grzejesz grzejnikami a nie podłogówką dobrze pamiętam?

1000 PLN dopłaty za prąd wygląda OK to około 1t węgla z którym trzeba latać i go ogarniać, a tu jest bezobsługowe. Temat interesujący wraz z tą grzałką 3 fazową którą podrzucił zibizz1 i przerobieniem instalacji dało by redę.

Obsługę ogarnie mi sterownik od instalacji solarnej jak mu czyjnik z góry podmienię na ten z wysokości gdzie jest brana woda do podłogówki wraz z obsłubą cyrkulacji w buforze.

1) instalacja ok 160L
2) piec jak z wymiarów .Mój ma 20L
3)Grzałki właśnie takie jak pokazał kolega. U mnie 2 x 6 kW 400V + 1 x 2kW + 1 x 3kW 1F
4) Tak grzejniki PURMO na 2000 rok bałem się podłogówki a teraz za duże koszty ( 160m2 w parkiecie)
5) Powierzchnia do ogrzania 220m2 kubatura bodajże 530 lub coś więcej m3
6)Odnośnie temp. grzania wystarczy mi 37-42*C lecz wyższymi dogrzeję szybciej. I tu kłania się bufor
7) ściany 4-ro warstwowe
8) Nie mam pojęcia ile może być wody na tych 220m2 mojego domu w podłogówce( nie interesowało mnie to choć dla porównania może ktoś wrzucić abym nie szukał. OD tak dla informacji.
9) W związku z powyższym rozbuduję do 10kW z pomocą Gminy bo koszt będzie mały a ograniczy mi zużycie w II taryfie.


PS. Panowie z szacunkiem do wszystkich . Każdy pomysł jest dobry ale ten OFF za mało daje korzyści. wrócę do dyskusji ADAMA z przed 2 lat . Spierał się o taryfy FIT : jakie i po ile mają być ile ZE ma płacić .Miało być 0.5 lub 0,7 zeta .Przecież jest ,tylko w innej formie I taryfa dla G12 oscyluje ok 0.7 zeta x 80% opust = 0.56 zeta. I MI TO PASUJE, Tak jak podkreśliłeś -po co motać się z węglem jak można go mieć w D...e Te moje opłaty są od 30 czerwca co na 143 dni bytowania , CO i CWU daje dzienne koszty rzędu 7-8 zeta.















)

marcinbbb
20-11-2017, 22:57
Asolt Z całym szacunkiem... bo mam biznes do Ciebie w najbliższej przyszłości.
Ale pozwól że nie będę kontynuował tematu.

jasiek71
21-11-2017, 07:01
1) instalacja ok 160L
2) piec jak z wymiarów .Mój ma 20L
3)Grzałki właśnie takie jak pokazał kolega. U mnie 2 x 6 kW 400V + 1 x 2kW + 1 x 3kW 1F
4) Tak grzejniki PURMO na 2000 rok bałem się podłogówki a teraz za duże koszty ( 160m2 w parkiecie)
5) Powierzchnia do ogrzania 220m2 kubatura bodajże 530 lub coś więcej m3
6)Odnośnie temp. grzania wystarczy mi 37-42*C lecz wyższymi dogrzeję szybciej. I tu kłania się bufor
7) ściany 4-ro warstwowe
8) Nie mam pojęcia ile może być wody na tych 220m2 mojego domu w podłogówce( nie interesowało mnie to choć dla porównania może ktoś wrzucić abym nie szukał. OD tak dla informacji.
9) W związku z powyższym rozbuduję do 10kW z pomocą Gminy bo koszt będzie mały a ograniczy mi zużycie w II taryfie.


PS. Panowie z szacunkiem do wszystkich . Każdy pomysł jest dobry ale ten OFF za mało daje korzyści. wrócę do dyskusji ADAMA z przed 2 lat . Spierał się o taryfy FIT : jakie i po ile mają być ile ZE ma płacić .Miało być 0.5 lub 0,7 zeta .Przecież jest ,tylko w innej formie I taryfa dla G12 oscyluje ok 0.7 zeta x 80% opust = 0.56 zeta. I MI TO PASUJE, Tak jak podkreśliłeś -po co motać się z węglem jak można go mieć w D...e Te moje opłaty są od 30 czerwca co na 143 dni bytowania , CO i CWU daje dzienne koszty rzędu 7-8 zeta.















)

No ten koniec Twojego postu to jest całkiem ciekawy...

U mnie wygląda to tak...
W tym czasie na wszystko w chałupie zużyłem 363 kWh drogiego prądu i 2484kWh taniego prądu...
363x0,69zł=250zł
2484x0,33zł=819zł
819+250=1069zł
1069/143=ok 7,5zł
Bez prawie 6kWp fotowoltaiki, opustów i całego tego krzyku...

A o zasilaniu bateryjnym będę się wypowiadał za ok rok jak wyciągnę wnioski...

JanWerbinski
21-11-2017, 07:05
Kolektory ładują 400l bufor kombinowany, ale gorącej wody było zawsze za dużo. Więc kiedy temperatura w zasobniku przekraczała 80oC włączałem ogrzewanie w budynku gospodarczym.

Czyli LATEM ogrzewałeś budynek gospodarczy po to żeby mieć większy odzysk energii ze Słońca i móc się pochwalić wysoką ilością "zarobionych" kWh?

JanWerbinski
21-11-2017, 07:06
Ale ja o nic nie pytałem. Spoko.
Ależ pytałeś.
Każda instalacja zagrzeje wodę. 700W jak i 4kW.
Pytanie tylko ile tej wody będzie i przez ile dni w roku.

JanWerbinski
21-11-2017, 07:10
Ale to Ty zaczynasz bić pianę że 2 kW do CWU to za 3-4 k...
A jak przychodzi co do czego to od razu że to nie taka instalacja ..., a że wszystko używane i " druciarnia"...

Nawet 800W za 1200 zł podłączone przez prosty sterownik za 200 zł od forowicza z Elektrody będzie grzać wodę. Paneli nawet nie trzeba mocować. Oprzeć o stodołę i przykleić pianką poliuretanową. I już jest ciepła woda.
W przypadku instalacji 2kW budowanie jej dla CWU jest BEZ SENSU. Przy tej ilości paneli opłaca się wydać 1000 zł na falownik i zrobić instalację on grid. Też zagrzeje wodę, ale jej zwrot będzie znacznie szybszy dzięki temu że cała produkcja zostanie wykorzystana, a nie tylko tyle ile energii zmieści baniak na wodę.

JanWerbinski
21-11-2017, 07:13
A potem takie pisanie jak to na CWU mało energii idzie...;)
Zawsze się opieram na aktualnych odczytach podliczników. Spisuję co miesiąc. Żadna tajemnica. CWU w kuchni jest u nas niemal niewykorzystywana. Będzie oczywiście dodatkowy podlicznik także na ten bojler i nie omieszkam napisać ile wyszło. Kolejne liczniki idą z Aliexpress. :)

jasiek71
21-11-2017, 07:15
Czyli LATEM ogrzewałeś budynek gospodarczy po to żeby mieć większy odzysk energii ze Słońca i móc się pochwalić wysoką ilością "zarobionych" kWh?

Zabezpieczał instalację przed uszkodzeniem...:yes:
Przy większym zbiorniku nie było by takiej potrzeby...

asolt
21-11-2017, 07:19
Asolt Z całym szacunkiem... bo mam biznes do Ciebie w najbliższej przyszłości.
Ale pozwól że nie będę kontynuował tematu.

Jedno nie przeszkadza drugiemu, a temat jest wazny bo determinuje w niektórych przypadkach wybór systemu grzewczego. Nie twierdzę ze likwidacja lub modyfikacja taniej taryfy kiedys nastapi, ale odkad siegam pamiecią a pracuje juz 29 lat w Tauronie (i jego poprzednikach) to tania strefa była zawsze. Nie wiem dokladnie kiedy ją wprowadzono ale w latach 70 juz była. Zmiana w tym wzgledzie jezeli nastapi nie bedzie gwałtowna a raczej rozlozona na kilka lat.

jasiek71
21-11-2017, 07:19
Nawet 800W za 1200 zł podłączone przez prosty sterownik za 200 zł od forowicza z Elektrody będzie grzać wodę. Paneli nawet nie trzeba mocować. Oprzeć o stodołę i przykleić pianką poliuretanową. I już jest ciepła woda.
W przypadku instalacji 2kW budowanie jej dla CWU jest BEZ SENSU. Przy tej ilości paneli opłaca się wydać 1000 zł na falownik i zrobić instalację on grid. Też zagrzeje wodę, ale jej zwrot będzie znacznie szybszy dzięki temu że cała produkcja zostanie wykorzystana, a nie tylko tyle ile energii zmieści baniak na wodę.

Ja pi.......e...
Czarny wąż ogrodowy też nagrzeje ci wody w słoneczny dzień i co...?
Będzie taniej...

Czy to jakiś konkurs kto zrobi taniej i instalacja będzie bardziej zlepkiem fantazji...?

JanWerbinski
21-11-2017, 07:19
Wiesz ja mam parterówkę z 3 łazienkami więc raczej ten tego... cyrkulację mam bo chciałem - cenię sobie ten komfort. W moim przypadku 80l bojlera też słabo widzę... nie lubię czekać aż się woda nagrzeje bo żona albo dziecko się w wannie kąpało. Zawsze się można w chłodniejszej myć, ale po co...

no i widzę z dyskusji, ze z 3-4 zrobilo się 6 k PLN. No i właśnie o tym mówię... chuj nie inwestycja te wszystkie panele. Czekam na taryfę i grzałki w ścianę :)

p.s
u mnie piecem steruja 2 termostaty przylgowe na buforze. jeden w połowie wysokości a drugi na dole. Załączają piec to mogą i załączać grzałki. Po drodze jeszcze sterownik czasowy i układ gotowy.

PS2
A po te jakieś zrzuty z bufora? Przecież wystarczy odłączyć grzałki jak temp za wysoka. Chyba, ze to od solarow to nie było pytania :)

Na trzy łazienki, to bym dał trzy bojlery. Mój 80l ma typową stratę przy OIDP 1kWh/24h ale nie wiem przy jakiej temperaturze. Latem utrzymujemy niską temperaturę CWU więc straty są minimalne. Zimą to co ucieknie przez izolację termy podgrzewa dom więc trudno to nazwać stratą jeśli i tak grzeję prądem. Tylko do COP można się przyczepić.

Używanie fotowoltaiki 2-3kW tylko do CWU jest GŁUPOTĄ. Tak robią ci co nie umieją l iczyć. Albo tacy co mają już PV 10kW i zostało im np. 1kW paneli a nie chcą wejść w opust 70%.
Postawienie 2kW paneli to spory koszt i lepiej jest je podłączyć do sieci aby produkowały energię za 63 grosze natomiast wodę grzać za 27 groszy w II taryfie. I już nam efektywność wzrasta dwukrotnie. Jeśli do tego dodać fakt nieograniczonej pojemności sieci energetycznej i bardzo ograniczonej pojemności bojlera to krotność wzrasta.

PV od października do marca gówno daje. Jak ktoś liczy że będzie grzał wodę to znaczy że musi je konkretnie przewymiarować = marnować jeszcze więcej energii latem.

JanWerbinski
21-11-2017, 07:22
Zabezpieczał instalację przed uszkodzeniem...:yes:
Przy większym zbiorniku nie było by takiej potrzeby...

Dlatego kolektory słoneczne są moim zdaniem bez sensu. Nie można spokojnie do Chorwacji wyjechać na dwa miesiące żeby się coś nie zepsuło.

kulibob
21-11-2017, 07:25
Jesli chodzi o piec elektryczny:

bojler 400zł
http://allegro.pl/bojler-kospel-wymiennik-bez-wezownicy-80l-zasobnik-i6822406606.html
grzałka 150zł
https://www.egrzalki.pl/pl/p/ZESTAW-GRZEJNY-10kW-3x3%2C33kW-3x400V%2C-G-1-12-32-64/455

i do tego sterownik trzeba wykombinować

Właśnie o czymś takim myślałem w przyszłości. Stary bojler i grzałka 3x2000W. Do tego jakiś split przerobiony na pc wodną lub PC CWU grzejąca dom i CWU, lub zwykły split za 2500 z montażem. Tylko zastanawiam jak jednym splitem dogrzać całą chałupę 150m2.
Dopiero jak będę grzał samym prądem to można myśleć o ongrid tylko po co?? Jak CO i CWU wyjdzie z 2000-2500 na rok(bez COP)



Co do CWU z PV to najtaniej wyjdzie z 4panele jak nowe to ok 2000-2200. Do tego grzałka, bezpiecznik, kable, diody, Pzzetwornice dc-dc. . Instalacja na glebei to z 3000 wyjdzie. Jeśli panele nówki.

JanWerbinski
21-11-2017, 07:33
Czy da się ogrzać dom "za darmo" ponosząc jeden duży koszt na początku i niskie koszty bieżące?

Policzmy PV i ogrzewanie dla dobrze zaizolowanego domu niskoenergetycznego 100m2 o zapotrzebowaniu 5kW.
Załóżmy dla uproszczenia taryfę G11. Zużycie energii własne na potrzeby domowe 3MWh rocznie, ogrzewanie 5MWh.
Instalacja PV 10kWp w idealnym położeniu da 10MWh energii. Zużycie własne 20% to 2MWh. Za pozostałe 8MWh odprowadzonych do sieci odbieramy za darmo 6,4MWh. Razem mamy do wykorzystania 8,4MWh. Czyli płacimy tylko abonament za energię.
Ogrzewamy grzejnikami elektrycznymi oporowymi 2kW x 10 szt z termostatami.

Oszczędności względem typowego domu:
10000 brak komina.
40000 brak kotłowni.
20000 brak instalacji CO

Koszty względem typowego domu
40000 PV
4000 10 szt grzejników olejowych.
12000 rekuperacja (edit, bo zapomniałem)

Zysk 14 tys. Dom ogrzany za darmo.

JanWerbinski
21-11-2017, 07:34
W kuchni ciepłą wodę masz tylko w zimie. Tak napisałeś. A w lecie co? To napisz gdzie np. myjesz rzeczy których nie da rady umyć w zmywarce?
Takie rzeczy już wiele lat temu wylądowały na śmietniku. Wyjątkiem jest "cygańska" patelnia która jest myta jeszcze ciepła.

jasiek71
21-11-2017, 07:35
Dlatego kolektory słoneczne są moim zdaniem bez sensu. Nie można spokojnie do Chorwacji wyjechać na dwa miesiące żeby się coś nie zepsuło.

Ja stać cię na dwu miesięczny urlop to CWU sobie prądem nagrzejesz...

jasiek71
21-11-2017, 07:37
Czy da się ogrzać dom "za darmo" ponosząc jeden duży koszt na początku i niskie koszty bieżące?

Policzmy PV i ogrzewanie dla dobrze zaizolowanego domu niskoenergetycznego 100m2 o zapotrzebowaniu 5kW.
Załóżmy dla uproszczenia taryfę G11. Zużycie energii własne na potrzeby domowe 3MWh rocznie, ogrzewanie 5MWh.
Instalacja PV 10kWp w idealnym położeniu da 10MWh energii. Zużycie własne 20% to 2MWh. Za pozostałe 8MWh odprowadzonych do sieci odbieramy za darmo 6,4MWh. Razem mamy do wykorzystania 8,4MWh. Czyli płacimy tylko abonament za energię.
Ogrzewamy grzejnikami elektrycznymi oporowymi 2kW x 10 szt z termostatami.

Oszczędności względem typowego domu:
10000 brak komina.
40000 brak kotłowni.
20000 brak instalacji CO

Koszty względem typowego domu
40000 PV
4000 10 szt grzejników olejowych.

Zysk 26 tys. Dom ogrzany za darmo.

Kreatywna matematyka...
Kupić "dwa wagony węgla i twierdzić że grzejemy darmo"...:D

JanWerbinski
21-11-2017, 07:43
Czy da się ogrzać dom "za darmo" ponosząc jeden duży koszt na początku i niskie koszty bieżące?

Policzmy PV i ogrzewanie dla dobrze zaizolowanego domu niskoenergetycznego 100m2 o zapotrzebowaniu 5kW.
Załóżmy dla uproszczenia taryfę G11. Zużycie energii własne na potrzeby domowe 3MWh rocznie, ogrzewanie 5MWh.
Instalacja PV 10kWp w idealnym położeniu da 10MWh energii. Zużycie własne 20% to 2MWh. Za pozostałe 8MWh odprowadzonych do sieci odbieramy za darmo 6,4MWh. Razem mamy do wykorzystania 8,4MWh. Czyli płacimy tylko abonament za energię.
Ogrzewamy grzejnikami elektrycznymi oporowymi 2kW x 10 szt z termostatami.
.
Jednak to bez sensu tak grzać oporowo.
Inwestujemy w klimatyzację kanałową 5kW. Razem z instalacją przewodów rozprowadzających niech kosztuje ona 12000 (w tym 6000 klima).
Przy średniosezonowym COP 4 ogrzeje dom zużywając 1,25MWh energii. W okresie silnych mrozów może się okazać że nie da rady. Wtedy wyciągamy 10 grzejników olejowych z garażu i dogrzewamy. Mrozy u mnie to zwykle tydzień/sezon. Załóżmy że pójdzie wtedy 60kWh/24hx10 = 0,6MWh.
Ogrzewanie wychodzi nam 1,8MWh na sezon. CWU kolejne 1,3 MWh. I jeszcze 1,7 MWh na pozostałe zużycie. Razem 4,8 MWh. Wystarczy zainstalować 6kW fotowoltaiki.

Oszczędności względem typowego domu:
10000 brak komina.
40000 brak kotłowni.
20000 brak instalacji CO

Koszty względem typowego domu
24000 PV
4000 10 szt grzejników olejowych.
12000 klima kanałowa
12000 rekuperacja - zapomniałem o niej w poprzednim wyliczeniu.

Zysk 18 tys. Dom ogrzany za darmo.

JanWerbinski
21-11-2017, 07:44
Ja stać cię na dwu miesięczny urlop to CWU sobie prądem nagrzejesz...

Stać. CWU grzeję prądem odkąd sięgam pamięcią.

kulibob
21-11-2017, 07:51
Ja mam kolektory samoróby i jakoś nad morze pojechałem dla bezpieczeństwa trochę cyrkulację podkręciłem ale potrzebne to nie było

JanWerbinski
21-11-2017, 08:00
Teraz przyłóżmy powyższe fantazje do rzeczywistości.
Instalacja 10kW produkuje niecałe 7MWh rocznie z powodu niekorzystnego kąta i cienia od drzew i budynków. Kosztowała 40000 plus robota.
CWU grzana ze Słońca fotowoltaiką lub w II taryfie. Zużycie roczne 1,3MWh. Zużycie energii wraz z grzaniem CWU poza sezonem grzewczym to 400kWh/miesiąc. Czyli 4,8MWh wychodzi bez ogrzewania (komputery itp). Zużycie energii elektrycznej całkowite przez ostatnie lata to średnio 10MWh (8-11) rocznie. Czyli 5MWh ogrzewanie 50m2 na sezon. Ogrzewanie tylko w II taryfie. Dom był nieocieplony. Dużo przeszkleń. Podwójne szyby. Łatwo wyliczyć że ogrzewanie parteru kosztowało 100kWh/m2= 27zł/m2.
Dla nieocieplonego domu 100m2 wychodzi więc 2700 zł/sezon. Mniej niż węgiel. To dlatego że głównym źródłem ciepła jest klimatyzator inwerterowy. Ostatniego sezonu grzewczego zużył 1,3MWh. Do tego piece akumulacyjne dynamiczne i podłogówka elektryczna w łazience. Klima była wyłączana przy -5 do -8 i poniżej tej temperatury grzałem oporowo.

Użycie klimatyzatora jako jedynego źródła ciepła w okresie przejściowym i jako głównego w zimie pozwoliło znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Licząc średni COP 3,5 dzięki zastosowaniu PC zamiast grzania oporowego zaoszczędziłem 3,2MWh = 860 zł na sezon.

Teraz kładę grafit 15 na ściany, wymieniam drzwi, robię rekuperację i być może zainstaluję klimatyzator kanałowy. Da się zejść ze zużyciem energii do poziomu jaki produkuje PV? Jeśli się da tak zrobić dla starego bliźniaka z lat '70 to dlaczego nie dla nowego domu? Przecież łatwiej jest zbudować porzadnie niż poprawiać.

Obecnie od 1 lipca za energię mam do zapłaty za 340kW x0,27 zł w II taryfie i do odebrania za darmo 770kWh w I taryfie. Okres rozliczeniowy zamyka się z końcem roku. Wychodzi mi że nic nie zapłacę za I taryfę i dokupię nieco energii w II .

marcinbbb
21-11-2017, 10:52
Dlatego kolektory słoneczne są moim zdaniem bez sensu. Nie można spokojnie do Chorwacji wyjechać na dwa miesiące żeby się coś nie zepsuło.

Faktycznie do Chorwacji na 2 miesiące nie jechałem, ale na 1,5 miesiąca do Włoch już tak. Opcja chłodzenie nocne/funkcja urlopowa zwał jak zwał od 22:00 do 4:00 i kompletnie nic się nie dzieje. Działa to tak że nocą włącza pompkę solarną i glikol ogrzany w zasobniku wędruje na dach tam się wychładza i wraca do zasobnika - zapętlić i cała filozofia.

Marek.M
21-11-2017, 13:06
Oszczędności względem typowego domu:
10000 brak komina.
40000 brak kotłowni.
20000 brak instalacji CO

Koszty względem typowego domu
24000 PV
4000 10 szt grzejników olejowych.
12000 klima kanałowa
12000 rekuperacja - zapomniałem o niej w poprzednim wyliczeniu.

Zysk 18 tys. Dom ogrzany za darmo.

Dlaczego dla domu typowego nie zakładasz rekuperacji? Nie wyjdą one z innym zapotrzebowaniem na energię? No chyba, że typowy to 80-90kWh/m2, a ten drugi to 30-50kWh/m2.

PS. Uwaga techniczna, możesz nie nap...lać postami jeden pod drugim? Odpowiada się raz na wszystko. Poza tym jak cytujesz kogoś można część skrócić.

Rysiek83
21-11-2017, 15:37
Jan Pisze zaj....cie, daj mu spokój. Przynajmniej wiadomo do czego się odnosi. W innym wypadku wyszedł by kogel-mogel.

jasiek71
21-11-2017, 17:27
Tak się zastanawiam co to za typowy 100m2 domek w którym komin kosztuje 10 tys, kotłownia 40tys i CO 20tys...
Razem 70 k...
A fotowoltaika o mocy 6 kWp ma wystarczyć na wszystko...

marcin_u
21-11-2017, 17:36
Może zmienię temat rozmowy bo każdy ma swoje rację i każdy na siłę udowadnia co się opłaca a co nie .
Zakładam instalację pv z inwerterem fronius i zastanawia mnie czy ten inwerter dobrze pokazuje produkcję energi czy tak orientacyjnie i warto założyć też osobny licznik żeby mieć dokładne dane? Nie wiem czy przewidzieć miejsce na licznik czy nie ma sensu?

miloszenko
21-11-2017, 17:38
Tak się zastanawiam co to za typowy 100m2 domek w którym komin kosztuje 10 tys, kotłownia 40tys i CO 20tys...
Razem 70 k...
A fotowoltaika o mocy 6 kWp ma wystarczyć na wszystko...

Jeżeli ktoś na etapie projektowania sprawy nie przemyśli, to nie można traktować tych kwot jako oszczędności.

Problem w tym, że mało kto dobiera projekt optymalny, czy indywidualny, wedle prostych wytycznych, np: 3 sypialnie, 2 łazienki, salon, PT 3 m2.

Wtedy to są konkretne oszczędności bo już sama kubatura budynku dobierana jest pod sposób ogrzewania. Tylko kto tak robi?

Chyba tylko forumowi ortodoksi :) I im należy się podwójny szacunek, gdyż faktycznie budują taniej niż inni, a w efekcie mają cieplejsze domy i tańsze w utrzymaniu.

Typowy projekt domu to przynajmniej 30 000 zł wydane w błoto, a brak optymalizacji pod kątem np. grzania prądem to kolejne 15 000 zł na kotłownię i komin.

W praktyce wytrawny forumowicz postawi 100 m2 z PC bądź PV w cenie niższej niż przeciętnie budowany dom pędzony gazem czy grochem o tej samej powierzchni użytkowej.

marcinbbb
21-11-2017, 18:14
Może zmienię temat rozmowy bo każdy ma swoje rację i każdy na siłę udowadnia co się opłaca a co nie .
Zakładam instalację pv z inwerterem fronius i zastanawia mnie czy ten inwerter dobrze pokazuje produkcję energi czy tak orientacyjnie i warto założyć też osobny licznik żeby mieć dokładne dane? Nie wiem czy przewidzieć miejsce na licznik czy nie ma sensu?

Ja mam co prawda GoodWe i założyłem dodatkowy licznik energii elektrycznej po 2 latach produkcja różni się o około 25kWh. Dodatkowy licznik kosztuje około 150 PLN zrobisz jak będziesz chciał. Jak na moje szkoda pieniędzy,

-voymar-
21-11-2017, 18:21
No ten koniec Twojego postu to jest całkiem ciekawy...

U mnie wygląda to tak...
W tym czasie na wszystko w chałupie zużyłem 363 kWh drogiego prądu i 2484kWh taniego prądu...
363x0,69zł=250zł
2484x0,33zł=819zł
819+250=1069zł
1069/143=ok 7,5zł
Bez prawie 6kWp fotowoltaiki, opustów i całego tego krzyku...

A o zasilaniu bateryjnym będę się wypowiadał za ok rok jak wyciągnę wnioski...

1)Jak w stopce czytam dom twój to 154m2 a u mnie (ponad) 220m2 to prawie 50% więcej do grzania- ALE CO TAM.
2) Jedni jak mają +20*C to więcej nie grzeją . Ja trzymam 23.5-24 *C- ALE CO TAM
3) Zaraz odpiszesz ze trzymasz 25*C ,ale już metrów nie zwiększysz .-WIADOMO to wszystko jest nie ważne. POWODZENIA Z WYNIKÓW

-voymar-
21-11-2017, 18:24
No ten koniec Twojego postu to jest całkiem ciekawy...

U mnie wygląda to tak...
W tym czasie na wszystko w chałupie zużyłem 363 kWh drogiego prądu i 2484kWh taniego prądu...
363x0,69zł=250zł
2484x0,33zł=819zł
819+250=1069zł
1069/143=ok 7,5zł
Bez prawie 6kWp fotowoltaiki, opustów i całego tego krzyku...

A o zasilaniu bateryjnym będę się wypowiadał za ok rok jak wyciągnę wnioski...


Szkoda że się wcześniej nie podzieliłeś takimi wynikami. Tylko po moim wpisie -A było czym BEZ DALSZEGO KOMENTARZA

JanWerbinski
21-11-2017, 18:45
Dlaczego dla domu typowego nie zakładasz rekuperac.
Bo typowy dom w Polsce jej nie ma. Nawet nowo budowane są oparte o wentylację grawitacyjną.

JanWerbinski
21-11-2017, 18:46
Może zmienię temat rozmowy bo każdy ma swoje rację i każdy na siłę udowadnia co się opłaca a co nie .
Zakładam instalację pv z inwerterem fronius i zastanawia mnie czy ten inwerter dobrze pokazuje produkcję energi czy tak orientacyjnie i warto założyć też osobny licznik żeby mieć dokładne dane? Nie wiem czy przewidzieć miejsce na licznik czy nie ma sensu?
Warto założyć osobne podliczniki 2 szt. Jedne na produkcję i drugi na zużycie domowe. Potem lankontroler i rejestrujesz się na pvmonitor.pl
Masz tam monitoring zużycia i produkcji. Świetna sprawa. i nie jesteś uwiązany do jednego producenta falowników.

jasiek71
21-11-2017, 18:59
Szkoda że się wcześniej nie podzieliłeś takimi wynikami. Tylko po moim wpisie -A było czym BEZ DALSZEGO KOMENTARZA

A czy ktoś o to pytał...?
Podałeś jakieś wyniki więc otworzyłem swoje kajety i przeliczyłem ten sam okres...
Wyniki zapisałem ...

Mam zapisane w zeszytach ostatnie pięć lat " życia" mojego domu, dzień po dniu, zużycie energii każdego pomieszczenia, CWU, wentylacji, ile wody ciepłej i zimnej, jaka wilgotność i temperatura, czy było słońce , czy wiało i padał deszcz...
Wszystko co mnie interesuje...

A w domu utrzymujemy 22-23* i termostaty każdego pomieszczenia są na czuwaniu cały rok na okrągło...

jasiek71
21-11-2017, 19:04
Jeżeli ktoś na etapie projektowania sprawy nie przemyśli, to nie można traktować tych kwot jako oszczędności.

Problem w tym, że mało kto dobiera projekt optymalny, czy indywidualny, wedle prostych wytycznych, np: 3 sypialnie, 2 łazienki, salon, PT 3 m2.

Wtedy to są konkretne oszczędności bo już sama kubatura budynku dobierana jest pod sposób ogrzewania. Tylko kto tak robi?

Chyba tylko forumowi ortodoksi :) I im należy się podwójny szacunek, gdyż faktycznie budują taniej niż inni, a w efekcie mają cieplejsze domy i tańsze w utrzymaniu.

Typowy projekt domu to przynajmniej 30 000 zł wydane w błoto, a brak optymalizacji pod kątem np. grzania prądem to kolejne 15 000 zł na kotłownię i komin.

W praktyce wytrawny forumowicz postawi 100 m2 z PC bądź PV w cenie niższej niż przeciętnie budowany dom pędzony gazem czy grochem o tej samej powierzchni użytkowej.

Miłosz mi chodzi o ten " przeciętny" system grzewczy za 70k do domku 100m2...

miloszenko
21-11-2017, 19:37
Miłosz mi chodzi o ten " przeciętny" system grzewczy za 70k do domku 100m2...

Urządzenia dla co/cwu z robocizną to max. 30 000 zł. Dla PC 40k. Ale jak weźmiesz z dupy projekt z masą wodotrysków to przepłacisz razem 70k :)

jasiek71
21-11-2017, 19:50
Urządzenia dla co/cwu z robocizną to max. 30 000 zł. Dla PC 40k. Ale jak weźmiesz z dupy projekt z masą wodotrysków to przepłacisz razem 70k :)

Za chwilę zaczniesz udowadniać wyższość fotowoltaiki nad złotymi kranami...

Co tam 70 k...
Weźcie ze 120k będzie bardziej się opłacać...

Rysiek83
21-11-2017, 19:59
Wy to się chłopaki lubicie.

Rysiek83
21-11-2017, 19:59

-voymar-
21-11-2017, 20:23
A czy ktoś o to pytał...?
Podałeś jakieś wyniki więc otworzyłem swoje kajety i przeliczyłem ten sam okres...
Wyniki zapisałem ...

Mam zapisane w zeszytach ostatnie pięć lat " życia" mojego domu, dzień po dniu, zużycie energii każdego pomieszczenia, CWU, wentylacji, ile wody ciepłej i zimnej, jaka wilgotność i temperatura, czy było słońce , czy wiało i padał deszcz...
Wszystko co mnie interesuje...

A w domu utrzymujemy 22-23* i termostaty każdego pomieszczenia są na czuwaniu cały rok na okrągło...
Co z metrami?- ile tam przez te 5 lat zapisane? Acha i po co inwestowałeś w PV 2,5 kW, skoro tak jest super?

miloszenko
21-11-2017, 20:45
Za chwilę zaczniesz udowadniać wyższość fotowoltaiki nad złotymi kranami...

Co tam 70 k...
Weźcie ze 120k będzie bardziej się opłacać...

Jasiek, ja to z przymrużeniem oka pisałem, przecież jest buźka na końcu zdania :P

Pisałem post wcześniej, że te "oszczędności" to są głównie na papierze. Podczas budowy masa pieniędzy idie na nikomu nie potrzebne pierdoły, sofa za 5k, firanki za 5k, mega meble w kuchni za 20k, więc najlepiej na etapie instalacji wydać na PV wtedy przynajmniej coś z tego w przyszłości będzie.

Bo kuchnia się prędzej znudzi niż rozsypie, i znowu nowe meble. Sofa i tak za długo nie pociągnie, kominek musiał być bo wszyscy mieli, ale nie używany bo nikomu już się paprać nie chce.

Warto zainwestować w obniżenie kosztów utrzymania domu, bo zabezpieczamy siebie i bliskich na przyszłość.

Rysiek83
21-11-2017, 21:01
Popieram w 100%

jasiek71
21-11-2017, 21:04
Co z metrami?- ile tam przez te 5 lat zapisane? Acha i po co inwestowałeś w PV 2,5 kW, skoro tak jest super?

PV to taka "korba" czy jak kto woli hobby...

A metry mam...
Te same od kilkunastu lat...

jasiek71
21-11-2017, 21:17
Jasiek, ja to z przymrużeniem oka pisałem, przecież jest buźka na końcu zdania :P

Pisałem post wcześniej, że te "oszczędności" to są głównie na papierze. Podczas budowy masa pieniędzy idie na nikomu nie potrzebne pierdoły, sofa za 5k, firanki za 5k, mega meble w kuchni za 20k, więc najlepiej na etapie instalacji wydać na PV wtedy przynajmniej coś z tego w przyszłości będzie.

Bo kuchnia się prędzej znudzi niż rozsypie, i znowu nowe meble. Sofa i tak za długo nie pociągnie, kominek musiał być bo wszyscy mieli, ale nie używany bo nikomu już się paprać nie chce.

Warto zainwestować w obniżenie kosztów utrzymania domu, bo zabezpieczamy siebie i bliskich na przyszłość.

A jak chcesz przekonać kogoś aby jeszcze w trakcie budowy wywalił kilkadziesiąt tysięcy złotych na instalację fotowoltaiczną która mu się kompletnie nie widzi...
Większość woli wydać te pieniądze na zupełnie inne pierdoły...
Ważniejsze są deski na podłogę niż to czym będzie ogrzewany dom czy ile będzie kosztować jego utrzymanie...

Akurat tobie chyba nie trzeba tego tłumaczyć...

-voymar-
21-11-2017, 21:25
PV to taka "korba" czy jak kto woli hobby...

A metry mam...
Te same od kilkunastu lat...

Wiesz dobrze o co chodzi ,więc proszę byś zachowywał się poważnie i nie porównywał mego domu do swego., Bo zaraz ktoś napisze że za 143 dni koszty ma 500zeta .ale metraż o połowę mniejszy od twojego. Realnie twoje koszty powinny być od moich niższe o ok 50% a są parę groszy wyższe.( Bo masz to zanotowane -prawda? i to z 5 lat)
W związku z powyższym jak coś piszesz to porównuj dwa podobne domy lub urządzenia o zbliżonych parametrach. Idąc dalej tym tropem to ktoś napisał że PV 10kW da 10000kWh . TAK da bo takie są średnie na Polskę. I tu znów bym się mógł czepiać bo moje 5.7 dało 6640/rok

PS.PV korba hobby piszesz o oszczędnościach i prowadzisz wywody jak tam ktoś coś zrobi. Popatrz na siebie- też to robisz ale twoje jest OK innych BE

jasiek71
21-11-2017, 22:04
Wiesz dobrze o co chodzi ,więc proszę byś zachowywał się poważnie i nie porównywał mego domu do swego., Bo zaraz ktoś napisze że za 143 dni koszty ma 500zeta .ale metraż o połowę mniejszy od twojego. Realnie twoje koszty powinny być od moich niższe o ok 50% a są parę groszy wyższe.( Bo masz to zanotowane -prawda? i to z 5 lat)
W związku z powyższym jak coś piszesz to porównuj dwa podobne domy lub urządzenia o zbliżonych parametrach. Idąc dalej tym tropem to ktoś napisał że PV 10kW da 10000kWh . TAK da bo takie są średnie na Polskę. I tu znów bym się mógł czepiać bo moje 5.7 dało 6640/rok

PS.PV korba hobby piszesz o oszczędnościach i prowadzisz wywody jak tam ktoś coś zrobi. Popatrz na siebie- też to robisz ale twoje jest OK innych BE

A na jakiej podstawie sądzisz że moje koszty powinny być o połowę mniejsze od twoich...??
Bo masz PV...???
To tak jak by ktoś napisał że jego dom o podobnym metrażu jak mój ma czterokrotnie mniejsze koszty utrzymania bo posiada pompę ciepła...

Odnośnie korby...
Ja nie latam i nie rozpisuję się jakie to kokosy przyniesie mi PV...
Po prostu chcę mieć instalację która będzie w stanie samodzielnie zasilać mi moją chałupę i tyle...
Będę ją rozbudowywał do momentu aż uciągnie mi podstawowe zasilanie w każdych warunkach a koszty tego biorę na własną klatę ...

marcinbbb
21-11-2017, 22:22
Po prostu chcę mieć instalację która będzie w stanie samodzielnie zasilać mi moją chałupę i tyle...
Będę ją rozbudowywał do momentu aż uciągnie mi podstawowe zasilanie w każdych warunkach a koszty tego biorę na własną klatę ...

Olejmy temat jak ktoś off gridem chce ogarnąć chałupę z bytowym i grzaniem to po co dyskutować? Niech sobie kupi 1000 akumulatorów za 400000 PLN i niech ma a później niech, chwali swój produkt. Panowie miałbym zbędną gotówkę w postaci kilku miliardów złotych to bym od Rydzyka poprowadził rurki z geotermy,

Każdy dom jest inny mój ma PV nie jest gotowy na grzanie z PV, bo mam pellet za darmo, rozbuduje PV nadal pellet będzie za darmo... więc co mam wywalić piec grzać prądem?

Kiedy mój dom był budowany mnie nawet nie było na świecie.... ba kuźwa nawet w planach mnie nie było a teraz mam kombinować z rekuperacją... bo KUWA należało by ją mieć?
Bym sobie dziś stawiał dom, to bym postawił 0,5m wyżej, ogrzewał bym go pompą ciepła P/W i klimą a poza tym stawiał bym z cegły a nie z tego co mój ŚP dziadek który zmarł w 1987r.
Jak ktoś za 10 lat mi wypomni że mam komin to mu powiem że mam dom z 1953r, a jak Was zapyta dlaczego nie macie komina w 2017r? Bo tak kazano, bo Brzęczu kazał robić klimę i rekuperację? Ochłońcie!!

Bo może należało iść w antymaterię? A Wy nie macie systemu do tego i znów w 2060r będzie dyskusja bo mój tato tak postawił i nie mam.
Wolę swój dom z 1953r w którym mieszkał mój dziad, ojciec, i teraz ja niż te Wasze nowo postawione Rezydencję BEZ DUSZY ;)
Kto z Was ma studnie pod domem - rzadko kto, no właśnie ja mam wbrew wszystkim zostawiłem nie zasypałem, a teraz wszyscy klną że 3,5PLN za wodę do podlewania liczą, a u mnie się leje woda dzień i noc za darmo :)

jasiek71
21-11-2017, 22:32
A gdzie napisałem że chcę ogarnąć ogrzewanie...?
Mnie interesuje prąd bytowy i CWU z nadwyżki...
Ogrzewanie idzie w nocy na tanim prądzie i nawet przez głowę mi nie przeszło aby próbować to ogarnąć akumulatorami...

-voymar-
21-11-2017, 22:44
czterokrotnie mniejsze koszty utrzymania bo posiada pompę ciepła


Tak bo te koszty są co najmniej 2.5 razy mniejsze do grzałek tylko koszt PC.
Twoja kasa rób chłopie jak chcesz. Tak samo uważam.

Ps parę lat temu jak kupiłem auto klasy prenium to mi mówili -za to auto mogłeś mieć 3 nowe -Ale ja potrzebowałem 1-go a nie 3 -ech

marcinbbb
21-11-2017, 22:45
jasiek71 "Będę ją rozbudowywał do momentu aż uciągnie mi podstawowe zasilanie w każdych warunkach"

To ogarnij off gridem lodówkę przez pół dnia w zimę. U mnie z ON grida z 3,3kW wpadło dziś 1,2kWh a Tobie do akumulatorów powiedzmy tyle samo...(pomijam różnicę w mocy instalacji 3,3kW do 2,5kW)
-20% bo akumulator 100% sprawny nie jest i nie odda tyle co wziął
- 15% przetwornica 12/24V/ 240V

1,2kWh - 35% której nie odzyskam = 0,78kWh Poszalałeś chłopie!!! akumulatory puste, ogrzewanie nie działa, UPS ZDECHŁ a u mnie prąd jakoś działa nie wyłączają mi go jak w Korei Północnej więc pobieram mój oddany prąd w stosunku 0,8. Jak będzie wojna wyłączą prąd mogę się bawić w off groda ale nie teraz.

-voymar-
21-11-2017, 23:01
Olejmy temat jak ktoś off gridem chce ogarnąć chałupę z bytowym i grzaniem to po co dyskutować? Niech sobie kupi 1000 akumulatorów za 400000 PLN i niech ma a później niech, chwali swój produkt. Panowie miałbym zbędną gotówkę w postaci kilku miliardów złotych to bym od Rydzyka poprowadził rurki z geotermy,

Każdy dom jest inny mój ma PV nie jest gotowy na grzanie z PV, bo mam pellet za darmo, rozbuduje PV nadal pellet będzie za darmo... więc co mam wywalić piec grzać prądem?

Kiedy mój dom był budowany mnie nawet nie było na świecie.... ba kuźwa nawet w planach mnie nie było a teraz mam kombinować z rekuperacją... bo KUWA należało by ją mieć?
Bym sobie dziś stawiał dom, to bym postawił 0,5m wyżej, ogrzewał bym go pompą ciepła P/W i klimą a poza tym stawiał bym z cegły a nie z tego co mój ŚP dziadek który zmarł w 1987r.
Jak ktoś za 10 lat mi wypomni że mam komin to mu powiem że mam dom z 1953r, a jak Was zapyta dlaczego nie macie komina w 2017r? Bo tak kazano, bo Brzęczu kazał robić klimę i rekuperację? Ochłońcie!!

Bo może należało iść w antymaterię? A Wy nie macie systemu do tego i znów w 2060r będzie dyskusja bo mój tato tak postawił i nie mam.
Wolę swój dom z 1953r w którym mieszkał mój dziad, ojciec, i teraz ja niż te Wasze nowo postawione Rezydencję BEZ DUSZY ;)
Kto z Was ma studnie pod domem - rzadko kto, no właśnie ja mam wbrew wszystkim zostawiłem nie zasypałem, a teraz wszyscy klną że 3,5PLN za wodę do podlewania liczą, a u mnie się leje woda dzień i noc za darmo :)

Kolego popieram wypowiedź; Dom z 1996r mam 2 studnie :kręgi i głębinowa która daje 36m3 na godz

marcinbbb
21-11-2017, 23:03
Ja też chcę głębinową ;)

songoku_xxx
22-11-2017, 06:20
Na trzy łazienki, to bym dał trzy bojlery.

Jakoś nie mogę tego pogodzić z moim poczuciem estetyki...
Ale fakt, można.

jasiek71
22-11-2017, 06:49
jasiek71 "Będę ją rozbudowywał do momentu aż uciągnie mi podstawowe zasilanie w każdych warunkach"

To ogarnij off gridem lodówkę przez pół dnia w zimę. U mnie z ON grida z 3,3kW wpadło dziś 1,2kWh a Tobie do akumulatorów powiedzmy tyle samo...(pomijam różnicę w mocy instalacji 3,3kW do 2,5kW)
-20% bo akumulator 100% sprawny nie jest i nie odda tyle co wziął
- 15% przetwornica 12/24V/ 240V

1,2kWh - 35% której nie odzyskam = 0,78kWh Poszalałeś chłopie!!! akumulatory puste, ogrzewanie nie działa, UPS ZDECHŁ a u mnie prąd jakoś działa nie wyłączają mi go jak w Korei Północnej więc pobieram mój oddany prąd w stosunku 0,8. Jak będzie wojna wyłączą prąd mogę się bawić w off groda ale nie teraz.

Tak jest z interpretacją "po swojemu"...
Czy gdzieś napisałem ile mocy docelowo ma być w fotowoltaice i czy tylko z takiej "elektrowni" będzie korzystała moja instalacja...?

marcinbbb
22-11-2017, 09:01
Tak jest z interpretacją "po swojemu"...
Czy gdzieś napisałem ile mocy docelowo ma być w fotowoltaice i czy tylko z takiej "elektrowni" będzie korzystała moja instalacja...?

Jak czytam stopkę o 10kW w kablach i 2,5kW w off gridzie to myślę że dom grzejesz energią kosmiczną pozyskaną od zwolenników teorii o płaskiej ziemi. Bo zamiast oszczędzać na ogrzewaniu zrobić ongrida to Ty zasilasz TV i lodówkę bo to ma priorytet ;) Może dla kogoś kto cały dzień siedzi przed TV i popija zimne piwko z lodówki ma to sens ekonomiczny, jednak ja mam trochę inne zdanie na ten temat .

Marek.M
22-11-2017, 09:25
..że dom grzejesz energią kosmiczną pozyskaną od zwolenników teorii o płaskiej ziemi.:rotfl:

JanWerbinski
22-11-2017, 09:41
Olejmy temat jak ktoś off gridem chce ogarnąć chałupę z bytowym i grzaniem to po co dyskutować? Niech sobie kupi 1000 akumulatorów za 400000 PLN i niech ma a później niech, chwali swój produkt. Panowie miałbym zbędną gotówkę w postaci kilku miliardów złotych to bym od Rydzyka poprowadził rurki z geotermy,
Ludzie którzy off gridem chcą zapewnić energię na cały rok w Polsce należą do tej samej intelektualnej kategorii co wyznawcy zamachu smoleńskiego, kreacjoniści, wyznawcy teorii płaskiej ziemi czy antyszczepionkowcy.

Można ich też podzielić na wybitnych teoretyków, co opowiadają o swoich marzeniach. Że gdyby mieli dom (bo na razie u teściowej w bloku) to by go zasilali cały rok z akumulatorów. Druga kategoria to praktycy. Już dłubią, mają regulatory, falowniki i dobijają zużyte traktory od Ursusa. Co jakiś czas próbują nawet uruchomić na tym pranie, ale kończy się to jak zwykle - trzeba przełączyć pralkę do zasilania sieciowego.

JanWerbinski
22-11-2017, 09:41
A gdzie napisałem że chcę ogarnąć ogrzewanie...?
Mnie interesuje prąd bytowy i CWU z nadwyżki...
Ogrzewanie idzie w nocy na tanim prądzie i nawet przez głowę mi nie przeszło aby próbować to ogarnąć akumulatorami...

Ja chcę pokryć fotowoltaiką nie tylko prąd bytowy i CWU ale 100% ogrzewania. I jest to u mnie osiągalne dzięki on grid.

JanWerbinski
22-11-2017, 09:47
Jakoś nie mogę tego pogodzić z moim poczuciem estetyki...
Ale fakt, można.
To proste. Np. mając poddasze lub strych umieszczasz je wyżej.
Jeśli nie masz to do rzadziej używanych łazienek dajesz bojlery 5l podumywalkowe których przecież nie widać. Zasilasz je ciepłą wodą z głównego bojlera - w ten sposób masz ciepłą wodę bez recyrkulacji szybko i w ilości ograniczonej tylko wielkością głównego bojlera. U siebie tak zamierzam przerobić. Same zalety.
Nie wiem czy straty energii przez obudowę bojlera będą większe od tej z recylkulacji? Zapewne można to policzyć i zmierzyć. Jednak w razie kiedy łazienka jest nieużywana lub używana rzadko można ten bojler po prostu wyłączyć albo ustawić na minimalną temperaturę np. 30 stopni minimalizując straty.

Marek.M
22-11-2017, 10:05
To proste. Np. mając poddasze lub strych umieszczasz je wyżej.
Jeśli nie masz to do rzadziej używanych łazienek dajesz bojlery 5l podumywalkowe których przecież nie widać. Zasilasz je ciepłą wodą z głównego bojlera - w ten sposób masz ciepłą wodę bez recyrkulacji szybko i w ilości ograniczonej tylko wielkością głównego bojlera. U siebie tak zamierzam przerobić. Same zalety.
Nie wiem czy straty energii przez obudowę bojlera będą większe od tej z recylkulacji? Zapewne można to policzyć i zmierzyć. Jednak w razie kiedy łazienka jest nieużywana lub używana rzadko można ten bojler po prostu wyłączyć albo ustawić na minimalną temperaturę np. 30 stopni minimalizując straty.
No ale po drodze od bojlera głównego do tego pod umywalką jest rura, która też mniej lub nawet bardziej się wychłodzi. Odkręcasz wodę, początkowo ciepła, a później znowu chłodniejsza. Chyba, że ten mały 5 litrowy bojler również będzie dogrzewał, ale to trochę bez sensu. To już chyba lepiej mały przepływowy dogrzewacz.

JanWerbinski
22-11-2017, 10:18
No ale po drodze od bojlera głównego do tego pod umywalką jest rura, która też mniej lub nawet bardziej się wychłodzi. Odkręcasz wodę, początkowo ciepła, a później znowu chłodniejsza. Chyba, że ten mały 5 litrowy bojler również będzie dogrzewał, ale to trochę bez sensu. To już chyba lepiej mały przepływowy dogrzewacz.
Wszystkie rury do wody powinny być ocieplone. Nawet te do wody zimnej!
Mały bojler ma dogrzewać wodę po to żeby od razu była ciepła i żeby nie czekać na ciepło z głównego bojlera. Zanim się skończy ciepła woda w 5 litrowym bojlerze, to zostanie już zasilony ciepłą z głównego. Jeżeli do tego dołożymy baterię termostatyczną i ustawimy temperaturę małego bojlera na 45 lub 50 to gwarantuję że stojąc pod prysznicem nie da się zauważyć momentu w którym się skończyła ciepła woda w małej termie.

Podgrzewaczy przepływowych nie polecam, bo jeszcze nie widziałem takiego który daje komfortowo ciepłą wodę z wystarczającym strumieniem. O wymaganej mocy elektrycznej nawet nie wspominam.

adam_mk
22-11-2017, 11:45
Ludzie którzy off gridem chcą zapewnić energię na cały rok w Polsce należą do tej samej intelektualnej kategorii co wyznawcy zamachu smoleńskiego, kreacjoniści, wyznawcy teorii płaskiej ziemi czy antyszczepionkowcy.

Można ich też podzielić na wybitnych teoretyków, co opowiadają o swoich marzeniach. Że gdyby mieli dom (bo na razie u teściowej w bloku) to by go zasilali cały rok z akumulatorów. Druga kategoria to praktycy. Już dłubią, mają regulatory, falowniki i dobijają zużyte traktory od Ursusa. Co jakiś czas próbują nawet uruchomić na tym pranie, ale kończy się to jak zwykle - trzeba przełączyć pralkę do zasilania sieciowego.

Piszesz, jakbyś się nie wyspał...
Racz zauważyć, że off-grid to OFF-GRID a nie PV.
Uważasz, że np. każdy statek ciągnie za sobą kabelek, aby być ON?
:lol:
Off-grid jest wyspowe.
MOŻNA off-grid zasilić dom i go ogrzać!

Adam M.

jasiek71
22-11-2017, 13:21
Jak czytam stopkę o 10kW w kablach i 2,5kW w off gridzie to myślę że dom grzejesz energią kosmiczną pozyskaną od zwolenników teorii o płaskiej ziemi. Bo zamiast oszczędzać na ogrzewaniu zrobić ongrida to Ty zasilasz TV i lodówkę bo to ma priorytet ;) Może dla kogoś kto cały dzień siedzi przed TV i popija zimne piwko z lodówki ma to sens ekonomiczny, jednak ja mam trochę inne zdanie na ten temat .

A jaka będzie różnica jak w stopce napiszę że w kablach jest 18kW a PV ma 4kWp...?
Nie interesuje mnie fotowoltaika do ogrzewania domu...

jasiek71
22-11-2017, 13:25
Piszesz, jakbyś się nie wyspał...
Racz zauważyć, że off-grid to OFF-GRID a nie PV.
Uważasz, że np. każdy statek ciągnie za sobą kabelek, aby być ON?
:lol:
Off-grid jest wyspowe.
MOŻNA off-grid zasilić dom i go ogrzać!

Adam M.

Mam wrażenie że dla co niektórych UPS z kilkoma panelami fotowoltaicznymi to jest to samo co Off Grid...
Tak samo jak on grid to jest kilka paneli fotowowltaiznych z inwerterem sieciowym...

JanWerbinski
22-11-2017, 13:36
Piszesz, jakbyś się nie wyspał...
Racz zauważyć, że off-grid to OFF-GRID a nie PV.
Uważasz, że np. każdy statek ciągnie za sobą kabelek, aby być ON?
:lol:
Off-grid jest wyspowe.

Oczywiście są też off gridy zasilane agregatem i dynamem z koła w którym biegają chomiki. Przepraszam za niedopatrzenie. To dobrze że jesteś taki czujny.

adam_mk
22-11-2017, 14:25
No, bo ja różniste "off" od lat męczę...
Zwłaszcza jak gdzieś padną i trzeba je ożywić.:rolleyes:

Adam M.

-voymar-
22-11-2017, 14:38
Ludzie którzy off gridem chcą zapewnić energię na cały rok w Polsce należą do tej samej intelektualnej kategorii co wyznawcy zamachu smoleńskiego, kreacjoniści, wyznawcy teorii płaskiej ziemi czy antyszczepionkowcy.

Można ich też podzielić na wybitnych teoretyków, co opowiadają o swoich marzeniach. Że gdyby mieli dom (bo na razie u teściowej w bloku) to by go zasilali cały rok z akumulatorów. Druga kategoria to praktycy. Już dłubią, mają regulatory, falowniki i dobijają zużyte traktory od Ursusa. Co jakiś czas próbują nawet uruchomić na tym pranie, ale kończy się to jak zwykle - trzeba przełączyć pralkę do zasilania sieciowego.

Bardzo dobrze to sprecyzowałeś

adam_mk
22-11-2017, 14:47
Są jeszcze i tacy co UMIEJĄ a nie tylko chcą.
Dobrze, ze o nich nie pisał.
:lol:

Adam M.

http://www.termika.pgnig.pl/node/441

-voymar-
22-11-2017, 16:10
Piszesz, jakbyś się nie wyspał...
Racz zauważyć, że off-grid to OFF-GRID a nie PV.
Uważasz, że np. każdy statek ciągnie za sobą kabelek, aby być ON?
:lol:
Off-grid jest wyspowe.
MOŻNA off-grid zasilić dom i go ogrzać!

Adam M.
A ten swoje -KARZDY O TYM WIE ŻE MOŻNA ,TYLKO ZROZUM CZŁOWIEKU ŻE TO KOLOSALNE KOSZTY.PYTAŁEM CIĘ ZRÓB MI TAKI MAGAZYN ABY MI ZMAGAZYNOWAŁ 10 MEGA 1)KOSZTOWAŁ MAŁO I DZIAŁAŁ KILKADZIESIĄ LAT I NIE MÓW O BATERII KTÓRA DZIAŁA 100LAT.I CO MAMY PŁACIĆ KILKATET TYSIĘCY ZA MAGAZYN I ZA PARĘ LAT NASTĘPNE KILKASET. Z A C Z N I J M Y Ś L E Ć

JanWerbinski
22-11-2017, 16:34
No, bo ja różniste "off" od lat męczę...
Zwłaszcza jak gdzieś padną i trzeba je ożywić.:rolleyes:

Adam M.

No to powinieneś wiedzieć że nie mają one ekonomicznego sensu dla kogoś, kto chce obniżyć koszt energii i ma przyłącze do ZE. Off grid nadaje się tylko tam gdzie nie ma dostępu do ZE albo gdzie jest on droższy niż off grid - np. na kempingach.

adam_mk
22-11-2017, 16:56
-voymar-
Ty chcesz odemnie dotacji?
RECEPTĘ szczegółową mogę Ci dać na takie aku.
Nie są drogie jak masz prąd z np. PV.
Kupa dłubania, prostego, żadnych trucizn czy żrących substancji z którymi na co dzień się nie spotykasz.
Chcesz - wsadź SWÓJ czas i zrób.
Kolosalne koszty są wtedy jak kupujesz u kogoś raz na całe życie swoje i dzieci.
Dlatego, ze RAZ kupujesz a biznes to biznes.
Jak ktoś to zrobi - chce kasy.
(tak jak ze wszystkim)

JanWerbinski
Znowu generalizujesz!!!
Zbyt ogólne wnioski wyciągasz.
Napisz - ze WIĘKSZOŚCI LUDZI, jak mają za to zapłacić a nie zrobić "tymi recami" to się nie opłaca.
Lata całe w zasilaniach gwarantowanych i bezprzerwowych dłubię...
Podpierane są różnie. Bywa, ze agregatem na silniku okrętowym. Albo czymś mniejszym.
Zwykle stoi tam UPS i jakaś bateryjka sporych aku...

Adam M

JanWerbinski
22-11-2017, 17:08
Znowu generalizujesz!!!
Zbyt ogólne wnioski wyciągasz.
Napisz - ze WIĘKSZOŚCI LUDZI, jak mają za to zapłacić a nie zrobić "tymi recami" to się nie opłaca.
Lata całe w zasilaniach gwarantowanych i bezprzerwowych dłubię...
Podpierane są różnie. Bywa, ze agregatem na silniku okrętowym. Albo czymś mniejszym.
Zwykle stoi tam UPS i jakaś bateryjka sporych aku...


Jesteś w błędzie albo kłamiesz. Twierdzę że off grid nie ma sensu ekonomicznego dla kogoś kto ma podłączenie do ZE. Nie ma sensu DLA NIKOGO W POLSCE, kto ma zasilanie z elektrowni. Dla nikogo. Czy jest w naszym kraju jedna osoba której się to opłaci? Nie ma. Ani jednej. Zero.
Chyba że zajumiesz z roboty trochę akumulatorów...
ale nawet wtedy to NIE MA SENSU EKONOMICZNEGO bo kwasiak oddaje 60% włożonej energii, a on grid i ZE oddaje 80%!

Pokaż przykład obliczeń żeby to się opłacało.

adam_mk
22-11-2017, 17:16
"Jesteś w błędzie albo kłamiesz. Twierdzę że off grid nie ma sensu ekonomicznego dla kogoś kto ma podłączenie do ZE. Nie ma sensu DLA NIKOGO W POLSCE, kto ma zasilanie z elektrowni. Dla nikogo. Czy jest w naszym kraju jedna osoba której się to opłaci?"

Pleciesz jak potłuczony!
KAŻDEMU KTO MA GWARANTOWANE opłaca się być off-grid.
Banki, szpitale, telefonia komórkowa itp.
I naprawdę rachunek ekonomiczny jest na plus!!!
Ty widzisz tylko jakiś domek, śmiertelnika w nim ze średnią krajową i off-grid.
A świat jest bardziej złożony, niż Ci się wydaje!

Znam miejsca, gdzie jest off-grid (w zapasie) pomimo podłączenia ZE z TRZECH kierunków. Do tego - w automacie przełączanych.

Adam M.

jasiek71
22-11-2017, 17:43
Jesteś w błędzie albo kłamiesz. Twierdzę że off grid nie ma sensu ekonomicznego dla kogoś kto ma podłączenie do ZE. Nie ma sensu DLA NIKOGO W POLSCE, kto ma zasilanie z elektrowni. Dla nikogo. Czy jest w naszym kraju jedna osoba której się to opłaci? Nie ma. Ani jednej. Zero.
Chyba że zajumiesz z roboty trochę akumulatorów...
ale nawet wtedy to NIE MA SENSU EKONOMICZNEGO bo kwasiak oddaje 60% włożonej energii, a on grid i ZE oddaje 80%!

Pokaż przykład obliczeń żeby to się opłacało.

Może zacznijmy od tego co to jest OFF grid a co to takiego UPS...

-voymar-
22-11-2017, 18:20
-voymar-
Ty chcesz odemnie dotacji?
RECEPTĘ szczegółową mogę Ci dać na takie aku.
Nie są drogie jak masz prąd z np. PV.
Kupa dłubania, prostego, żadnych trucizn czy żrących substancji z którymi na co dzień się nie spotykasz.
Chcesz - wsadź SWÓJ czas i zrób.
Kolosalne koszty są wtedy jak kupujesz u kogoś raz na całe życie swoje i dzieci.
Dlatego, ze RAZ kupujesz a biznes to biznes.
Jak ktoś to zrobi - chce kasy.
(tak jak ze wszystkim)

JanWerbinski
Znowu generalizujesz!!!
Zbyt ogólne wnioski wyciągasz.
Napisz - ze WIĘKSZOŚCI LUDZI, jak mają za to zapłacić a nie zrobić "tymi recami" to się nie opłaca.
Lata całe w zasilaniach gwarantowanych i bezprzerwowych dłubię...
Podpierane są różnie. Bywa, ze agregatem na silniku okrętowym. Albo czymś mniejszym.
Zwykle stoi tam UPS i jakaś bateryjka sporych aku...

Adam M

Ja nic od ciebie nie chcę.

-voymar-
22-11-2017, 18:25
"Jesteś w błędzie albo kłamiesz. Twierdzę że off grid nie ma sensu ekonomicznego dla kogoś kto ma podłączenie do ZE. Nie ma sensu DLA NIKOGO W POLSCE, kto ma zasilanie z elektrowni. Dla nikogo. Czy jest w naszym kraju jedna osoba której się to opłaci?"

Pleciesz jak potłuczony!
KAŻDEMU KTO MA GWARANTOWANE opłaca się być off-grid.
Banki, szpitale, telefonia komórkowa itp.
I naprawdę rachunek ekonomiczny jest na plus!!!
Ty widzisz tylko jakiś domek, śmiertelnika w nim ze średnią krajową i off-grid.
A świat jest bardziej złożony, niż Ci się wydaje!

Znam miejsca, gdzie jest off-grid (w zapasie) pomimo podłączenia ZE z TRZECH kierunków. Do tego - w automacie przełączanych.

Adam M.

PO co mamy rozmawiać o czymś na co nas nie stać, Jak chcecie to załóżcie nowy wątek OFF dla marzycieli.

-voymar-
22-11-2017, 19:03
Jak przeczytasz pierwszy wpis to dowiesz się o czym jest ten temat. Z pewnością nie o tym czy kogoś na to stać czy nie.

A ja już wiele razy pisałem że nie ma żadnej korzyści z punktu ekonomicznego na dzień dzisiejszy off ponieważ;
1)zakup aku nawet tych używanych jak pisze Adam 2,5 zeta za 1 kg
2)Żywotność takiego aku no chyba że cię stać co rok lub 2 zmieniać i latać po złomach
3) Na dziś tylko sieć . Przykład moja dzienna max produkcja 43kWh własne 8kW 35 sieć x 0,8 =28 kWh z ZE 28 x 0.7 =19.6 zeta/dzień Do odbioru przez rok
4) Jak byście pisali --kupiłem Nissana LIFE i na co dzień go użytkuję i wykorzystuję jako akumulator to jestem na tak
5) wniosek NIE MA sensu dyskutować ponieważ nigdy taki osobnik nie przyzna się że to co proponuje to marny zysk.

jasiek71
22-11-2017, 19:13
A ja już wiele razy pisałem że nie ma żadnej korzyści z punktu ekonomicznego na dzień dzisiejszy off ponieważ;
1)zakup aku nawet tych używanych jak pisze Adam 2,5 zeta za 1 kg
2)Żywotność takiego aku no chyba że cię stać co rok lub 2 zmieniać i latać po złomach
3) Na dziś tylko sieć . Przykład moja dzienna max produkcja 43kWh własne 8kW 35 sieć x 0,8 =28 kWh z ZE 28 x 0.7 =19.6 zeta/dzień Do odbioru przez rok
4) Jak byście pisali --kupiłem Nissana LIFE i na co dzień go użytkuję i wykorzystuję jako akumulator to jestem na tak
5) wniosek NIE MA sensu dyskutować ponieważ nigdy taki osobnik nie przyzna się że to co proponuje to marny zysk.

Jak według Ciebie nie ma sensu dyskutować to po co zabierasz głos...?
Nie Tobie oceniać co mi się opłaca i co ja mam mieć we własnym domu...

-voymar-
22-11-2017, 19:29
jak według ciebie nie ma sensu dyskutować to po co zabierasz głos...?
Nie tobie oceniać co mi się opłaca i co ja mam mieć we własnym domu...

i wzajemnie kolego

-voymar-
22-11-2017, 19:31
w jakim celu "pisaleś wiele razy"?
żeby wszystkich przekonać do swoich tez?
źle się czyjesz jak nie wszyscy się z tobą zgadzają?

czuję się bardzo dobrze ,tylko nie krytykuj tego co na dziś JEST najlepszym rozwiązaniem

adam_mk
22-11-2017, 19:47
-voymar-
Zrozum...
Jestem uczulony na "nie da się"...
Fizykę (i trochę podobnych) znam dobrze.
WIEM, że większości zjadaczy chleba nie stać....
Bo?
Musieli by za to ZAPŁACIĆ!
Tzn.?
Zapłacić za swój brak wiedzy, czasu, za chciejstwa... To kosztuje niemało...
- No, to się NIE OPŁACI!

Fakt... nie opłaci się nie wiedzieć gdzie się żyje, jak i czemu...

Tu się dyskutuje nad tym - co można, jak, POTEM generuje się opinie - czy MNIE się to nadaje, czemu...
Wszelkie generalizowanie problemu sensu nie ma.
Każdy ma "swoje" słońce i m2 działki, dachu...
A świat ma i PN, i PD a również W i Z.
Są tacy co w lesie mieszkają... cienia ile się zapragnie...
IM się NIGDY nie opłaca....

Adam M.

adam_mk
22-11-2017, 19:51
Acha...
Opowiedz coś o "nie opłaca się" w sprawie palenia drewnem, jak mieszka w lesie i ma sąsiada-leśniczego...
:lol:

Adam M.

Rysiek83
22-11-2017, 20:13
Drapania ciąg dalszy. Jak małe dzieci.

-voymar-
22-11-2017, 20:15
Acha...
Opowiedz coś o "nie opłaca się" w sprawie palenia drewnem, jak mieszka w lesie i ma sąsiada-leśniczego...
:lol:

Adam M.

Nie przypominam sobie abym pisał że się NIE DA ,lecz że się mało opłaca TO TAK
Lasu i to z całą powagą mam ok 4 ha + 40 ar wierzby energetycznej do tego sprzęt do łupania i rozdrabniania zrobiony w garażu- ale czy muszę wykonywać czynności związane z gromadzeniem opału i dymieniem?

adam_mk
22-11-2017, 20:22
Nie!
Wystarczy kaskę wziąć i pozwolić za nią maluczkim zająć się sprzątaniem tego lasu/nieużytku...

Adam M.

-voymar-
22-11-2017, 21:15
Nie!
Wystarczy kaskę wziąć i pozwolić za nią maluczkim zająć się sprzątaniem tego lasu/nieużytku...

Adam M.
Dobra szkoda gadać i zaśmiecać. PO TO PRACUJĘ ze mnie dziś stać na wygody czy się to komu podoba czy nie. A do lasku się chodzi aby wyciąć dęba lub swierka dla gościa którego stać na schody ,dach lub, parkiet AMEN

JanWerbinski
22-11-2017, 21:48
Znam miejsca, gdzie jest off-grid (w zapasie) pomimo podłączenia ZE z TRZECH kierunków. Do tego - w automacie przełączanych.

Adam M.
Jeżeli jest połączenie z ZE to nie jest off grid. Co najwyżej UPS wspierany panelami.

JanWerbinski
22-11-2017, 21:49
Może zacznijmy od tego co to jest OFF grid a co to takiego UPS...
Adam nie odróżnia

adam_mk
23-11-2017, 00:22
Nie sądzą...
WIEDZĄ.

Adam M.

JanWerbinski
23-11-2017, 06:32
Jak ZE przez miesiąc nie dostarcza energi i ktoś ma w tym czasie swój prąd to to już jest OFF-grid czy jeszcze UPS? :)
Może OFF-grid jest jak ZE nie dostarcza przez rok? Co sądzicie specjaliści od nazewnictwa?

Jeśli ZE przez miesiąc nie dostarcza energii to używa się agregatu i potem występuje o odszkodowanie. Włączając agregat nie mamy instalacji off grid, bo ta terminologia dotyczy sposobu podłączenia OZE.

Off grid jest z definicji i punktu widzenia instalacji OZE wtedy kiedy jest autonomiczne i nie podłączone do sieci energetycznej. Pomiędzy on grid i off grid są jeszcze instalacje hybrydowe.

marcinbbb
23-11-2017, 09:26
My tu pierdu pierdu jest prawie 10:30 a z dachów już leci ponad 2kW więc w 1h można zapchać cały akumulator 100Ah i 12V ;) Energia warta 1,2PLN zmagazynowana w akumulatorze za 500 PLN ;)
Dobre sobie no nic idę jeszcze po jakieś 6 akumulatorów aby starczyło na ogrzewanie klimatyzacją do jutra rana ;)

kulibob
23-11-2017, 09:55
My tu pierdu pierdu jest prawie 10:30 a z dachów już leci ponad 2kW więc w 1h można zapchać cały akumulator 100Ah i 12V ;) Energia warta 1,2PLN zmagazynowana w akumulatorze za 500 PLN ;)
Dobre sobie no nic idę jeszcze po jakieś 6 akumulatorów aby starczyło na ogrzewanie klimatyzacją do jutra rana ;)

Akumulator pełny pod korek a co leci z paneli zjadane na bieżąco. Transformator nawali ja światełko mam Ty nie :)

marcinbbb
23-11-2017, 10:05
Akumulator pełny pod korek a co leci z paneli zjadane na bieżąco. Transformator nawali ja światełko mam Ty nie :)

Jak transformator nawali to idę po agregat i ja mam prąd Ty nie... i kółko się zamyka. U mnie Chodzi klimka, grzejnik olejowy i jeszcze 1750W idzie do sieci. Pranie też już się zrobiło, woda też się grzeje... no nic odbiorę wieczorem jak Ci się prąd w akumulatorze będzie kończył

kulibob
23-11-2017, 10:11
Jak transformator nawali to idę po agregat i ja mam prąd Ty nie... i kółko się zamyka. U mnie Chodzi klimka, grzejnik olejowy i jeszcze 1750W idzie do sieci. Pranie też już się zrobiło, woda też się grzeje... no nic odbiorę wieczorem jak Ci się prąd w akumulatorze będzie kończył

To też odpalę agregat :).
A akumulator nie jest wykorzystywany na co dzień tylko przy zaniku.
A mi podatku za panele nie dowalą bo nigdzie ich w papierach niema:)

marcinbbb
23-11-2017, 10:20
To też odpalę agregat :).
A akumulator nie jest wykorzystywany na co dzień tylko przy zaniku.
A mi podatku za panele nie dowalą bo nigdzie ich w papierach niema:)

To Cię życzliwy sąsiad podpietoli i sytuacja się odwróci, ja podatek Ty karę + podatek.
Zresztą podatek od czego od paneli, to może jeszcze od budowy domu z Ytong`a, i większe opłaty za prąd dla posiadających pompy ciepła bo za mało prądu biorą a mają za dużo ciepła.
Wiem że obecny nieRząd ma różne pomysły jest tam kilku "wybitnie" uzdolnionych, i wielu którzy aż "wychodzą przed szereg" ale podatek od paneli. W sumie podatek od kornika też jest.

Prędzej wpadną na podatek od akumulatorów w domu, bo to to trzeba utylizować za 30 PLN/szt.

kulibob
23-11-2017, 10:28
Masz fantazje :)

Pamiętaj że akcja rodzi reakcję jest wiele sposobów aby się zemścić. Konfidentów należy wybitnie karać

marcinbbb
23-11-2017, 10:42
Cale szczęście że kulibob nie jest Twoim sąsiadem. Jeśli jest to ma przechlapane.

Ja tam do sąsiadów nic nie mam do czasu aż nie przychodzą i mówią że oni to chyba się do mnie pod prąd podłączą, na co odpowiadam że montujemy podlicznik dla niego i niech bierze ile chce.

Ale przekonaliście mnie będzie tak kuźwa źle że postanowiłem dosadzić jeszcze czosnku, bo przyszły rok będzie "chudy"
401632

401633

Z resztą ogródka jakoś damy radę byle Poczta i kurierzy działali to jakoś przetrwamy z prądem czy bez będzie co do garnka włożyć.

adam_mk
23-11-2017, 10:56
Ten podatek już od dawna kombinują...
KATASTER

Adam M.

marcinbbb
23-11-2017, 11:00
No to uważaj bo jakiś inny życzliwy sąsiad Cię wsypie i dopiero zapłacisz, i nie będzie to podatek tylko kara.
Żeby sprzedawać energię komuś innemu niż ZE trzeba mieć koncesję. :)

Zaraz mnie jeszcze sąsiedzi wsypią za nielegalną uprawę czosnku. Za pomidory i ostrą paprykę też można iść siedzieć?

W najgorszym wypadku będziecie wysyłać mi cebule do pierdla.

kulibob
23-11-2017, 11:04
Mamy wykształconą policję mogą to pomylić z marychą a wtedy 3m aresztu aż się wyjaśni gorzej jak się nie wyjaśni że to tylko czosnek.

marcinbbb
23-11-2017, 11:14
Cicho nie mów głośno mam jeszcze większe ilości agrestu, porzeczki i kilkanaście drzewek owocowych. A na zdjęciach widać tunel foliowy... idę się pakować.

Rysiek83
23-11-2017, 21:42
Wiem że każdy swoje chwali,ale mam pytanie. Co jest lepsze do ogrzewania podłogowego, kable we wylewce ,czy maty pod płytkami??

kulibob
23-11-2017, 21:48
Cicho nie mów głośno mam jeszcze większe ilości agrestu, porzeczki i kilkanaście drzewek owocowych. A na zdjęciach widać tunel foliowy... idę się pakować.

To Ty taki wieśniak :) jak ja jesteś

marcinbbb
23-11-2017, 21:49
Maty pod płytkami mała akumulacja ciepła, ale szybciej odczuwalne ciepło. Kable w wylewce to bufor, który trzyma ciepło ale wolniej reaguje na zmiany temperatur (bezwładność).
Wolę bezwładność i rozgrzane kilka ton betonu, które trzymają ciepło kilka dni bez ogrzewania - ale to moje zdanie.


To Ty taki wieśniak :) jak ja jesteś
Wieśniak... 33 lata mieszkałem w Warszawie a od 3 na wsi to od razu wieśniak... Miastowy jestem ;p

Masz jakieś pomidorki na wymianę, papryki ostre?
Ja to specjalizuję się w pomidorkach w tym sezonie było 33 odmiany głównie rosyjskie ;)
No lubię pogrzebać w ziemi nawet bardzo, bardzo. I lubię mieć swoje, nawet więcej niż potrzebuję, a że mam za dużo ziemi a za mało czasu wiadomo jak wychodzi.

Kaizen
23-11-2017, 21:58
Wiem że każdy swoje chwali,ale mam pytanie. Co jest lepsze do ogrzewania podłogowego, kable we wylewce ,czy maty pod płytkami??

Przy stałej cenie prądu maty czy kable pod płytkami byłyby lepsze, bo pozwalałyby precyzyjniej operować temperaturą (mała bezwładność) i reagować na temperaturę w pomieszczeniu. I nabiera wtedy sensu np. znaczne podnoszenie temperatury podłogi gdy korzystasz z łazienki (no, nie co do minuty - ale wystarczy zaprogramować rozpoczęcie grzania pół godziny przed typową porą korzystania z kąpieli czy prysznica i wyłączenie, gdy nikogo nie ma w domu. To mogłoby przynieść drobne oszczędności, ale przede wszystkim pozwoliłoby nagrzewać posadzkę do temperatur odczuwalnych jako przyjemne, co przy współcześnie ocieplonym domu przy grzaniu wylewki jest nieosiągalne.

Ale ze względów ekonomicznych opłaca się grzać, gdy prąd jest tani i przydaje się wtedy bezwładność cieplna (pojemność) wylewki. Dzięki temu grzejesz 2x taniej.

miloszenko
23-11-2017, 22:09
Wiem że każdy swoje chwali,ale mam pytanie. Co jest lepsze do ogrzewania podłogowego, kable we wylewce ,czy maty pod płytkami??

Zależy do jakiego pomieszczenia. Kabel w wylewce wykorzystuje jej całą powierzchnię i to ona decyduje o tym jak my to ciepło odczujemy.

W całym domu dawać kable w wylewkę a do łazienki bym dołożył jeszcze pod płytki (na grzanie w okresach przejściowych).

kulibob
23-11-2017, 22:41
Maty pod płytkami mała akumulacja ciepła, ale szybciej odczuwalne ciepło. Kable w wylewce to bufor, który trzyma ciepło ale wolniej reaguje na zmiany temperatur (bezwładność).
Wolę bezwładność i rozgrzane kilka ton betonu, które trzymają ciepło kilka dni bez ogrzewania - ale to moje zdanie.


Wieśniak... 33 lata mieszkałem w Warszawie a od 3 na wsi to od razu wieśniak... Miastowy jestem ;p

Masz jakieś pomidorki na wymianę, papryki ostre?
Ja to specjalizuję się w pomidorkach w tym sezonie było 33 odmiany głównie rosyjskie ;)
No lubię pogrzebać w ziemi nawet bardzo, bardzo. I lubię mieć swoje, nawet więcej niż potrzebuję, a że mam za dużo ziemi a za mało czasu wiadomo jak wychodzi.

Na razie umnie bieda Ten sezon to był tak z partyzanta trochę. Warzywniak na GGWC urządzałem 100m2. Z pomidorów to tylko jakieś z Biedronki koktajlowe miałem do gruntu.Muszę jeszcze nadwyżki marchew wykopać przed mrozami i do szopy schować. Tunel foliowy na wiosnę muszę jakiś wykombinować.
Paprykę to kilka lat temu hodowałem zwykłe cayeny w bloku później je tuje zastąpiły:). Grunt że kurki są a jajka drożeją:)

Ja też lubię mieć swoje dlatego mam akumulator :wiggle:

Rysiek83
23-11-2017, 22:43
A jest to w miare ekonomicznym rozwiązaniem, te kable w całym domu? Mam parterowy dom 102m2, i w planach pv 9kw + - na wlasne potrzeby.

Rysiek83
23-11-2017, 22:50
Bo jakotako pomysł podłogowego ogrzewania mi i żonie się bardzo podoba. Ale czy się tak da.???

JanWerbinski
24-11-2017, 02:16
Czyli wg Ciebie instalacja własna pracująca przez np. miesiąc albo rok jako jedyne źródlo prądu nie jest instalacją autonomiczną?
Nigdzie nie napisalem że to jest tylko agregat.
Instalacja hybrydowa to taka która może pracować ON i OFF grid.

Z tą definicją OFF grid jako instalacją OZE to teraz popłynąłeś.
Instalacje OFF grid istanialy zanim wymyślono OZE.

Nie wg mnie. Wg terminologii używanej w fotowoltaice czy OZE off grid to panele/wiatrak nie połączone z siecią energetyczną. Oddzielna instalacja.
On grid to jak wyżej ale oddające energię do sieci.
Hybryda to połączenie powyższych.

Instalacja autonomiczna to terminologia z innych dziedzin. Mój off grid w kamperze jest instalacją autonomiczną. Podobnie jak agregat z przedłużaczem w domu.

Nie wiem jak Ci to prościej wytłumaczyć. To że pewne pojęcia istniały wcześniej nie ma nic do rzeczy. Rozmawiamy w kontekście OZE i posługujemy się odpowiednią terminologią.

JanWerbinski
24-11-2017, 13:13
No to dobrze że teraz już wien w jakim kontekście Ty rozmawiasz.
Autor tego tematu nic o OZE nie wspominał.

Wspominał w tytule tematu "panele fotowoltaiczne".

Rysiek83
24-11-2017, 16:27
Po co się drapiecie o glupoty???

Rysiek83
24-11-2017, 16:59
Ma ktoś wyliczenia ile kw instalacji pv potrzebuje dla domu 102 m2, na wszystkie potrzeby??

Rysiek83
24-11-2017, 17:52
A ha. Na to bym nigdy nie wpadł, dzięki.

Rysiek83
24-11-2017, 17:54
Drapcie sie o pierdoly dalej.

miloszenko
24-11-2017, 18:02
A ha. Na to bym nigdy nie wpadł, dzięki.
A podasz te potrzeby z rozbiciem na konkretny cel i konkretne zużycia w kWh?

Rysiek83
24-11-2017, 18:15
A podasz te potrzeby z rozbiciem na konkretny cel i konkretne zużycia w kWh?

Nie, bo niemam ( oprócz surowego stanu i planów o pv) jeszcze nic. Jestem na etapie myślenia jak ,by to wykończyć ,żeby później nie żałować że coś zrobiłem źle. Dlatego pytam o opinie użytkowników takich rozwiązań.

Rysiek83
24-11-2017, 18:22
Chodzi mi oto żeby wszystko w domu było na prądzie, a pv wychodziła na 0.

miloszenko
24-11-2017, 18:37
Chodzi mi oto żeby wszystko w domu było na prądzie, a pv wychodziła na 0.

Musisz wiedzieć ile energii potrzebujesz a potem przeprowadzić kalkulacje. Jeżeli nie znasz dokładnie potrzeb to jedyna odpowiedz jaka może już paść to padła.

Żeby coś zasugerować, to buduje dom energooszczędny a PV dobierz ma 120% zużycia w drogiej taryfie. Możesz to zrobić po wprowadzeniu się.

Rysiek83
24-11-2017, 19:15
Ok. Rozumiem, ale jak czytam o waszych zużyciah energii na m2 ,i konsumpcji wlasnej, to myślę ze mi z 9 / 10 kw pv powinno wystarczyć.

miloszenko
24-11-2017, 19:29
Ok. Rozumiem, ale jak czytam o waszych zużyciah energii na m2 ,i konsumpcji wlasnej, to myślę ze mi z 9 / 10 kw pv powinno wystarczyć.

Ja bym taką inwestycję wolał opierać na wyliczeniach konkretnych, a nie luźnych forumowych przemyśleniach :)

Zbuduj dom ciepły, grzany prądem, wrzuć jakiś peszel na strych i po roku, dwóch wróć z odczytami podliczników, to usłyszysz konkretne podpowiedzi.

Na razie to przedział jest zbyt szeroki - 7 - 12 kWp dla PV.

Rysiek83
24-11-2017, 20:15
Jak sobie zbudujesz elektryczną saunę, podgrzewany prądem basen, ogrzewany garaż i może jeszcze klimatyzację to pewnie i 20kW Ci nie wystarczy. :)

Fakt. Niedoprecyzowalem, jestem przeciętnym zjadaczem chleba, bez wygórowanych potrzeb, (bajerów). I nielubie przepłacać, bez potrzeby.

Rysiek83
24-11-2017, 20:17
Tylko czy wielkość dachu domu o powierzchni 102m2 wystarczy na jego "potrzeby" energetyczne?

Sie na gruncie postawi, bo miejsca przed domem masa.

Rysiek83
25-11-2017, 16:26
Stawiaj na ziemi bo łatwiej to wtedy czyścić ze śniegu i brudu.
Zacznij od 3-5 kW a jak zbraknie to dołożysz.
Jedyny problem ze stawianiem na ziemi to 23% VAT.
Instalowany na dachu ma 8% VAT.

Z tym vatem 23% to się postaram cos wymyślić. O ile się da. złodzieje pi.....one.

adam_mk
25-11-2017, 16:34
Oni cały czas kombinują jak te cyferki przestawić, żeby zamiast 23 było 32...
:lol:

Adam M.