PDA

Zobacz pełną wersję : Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85

sobstan
25-01-2022, 16:24
Wie ktoś gdzie mogę dostać 2 panele Bruk bet 310W?

fotohobby
25-01-2022, 18:05
Ale to są inne panele, FullBlack-ki są o 5W słabsze, ze względu na znormalizowanie wyrobów pod względem wymiarów, producent to ukrył, tego nie widać, dopiero jak się bardziej zagłębić w temat można to zauważyć.

Jakie znów inne panele, czym różni się ten 360w FullBlack od "zwykłego" 360W?

Jest droższy - fakt. Ale,Ty piszesz, o jakiś "stratach" i ja się chcę dowiedzieć, jakie to straty.

d7d
25-01-2022, 18:20
To powinno być zastanawiające, ta sama rama a moc się zmienia, nawet porównując jeden obojętnie jaki typoszereg.
Nasuwa się pytanko, czy w tych słabszych jest więcej pustych przestrzeni, a te z największą mocą w typoszeregu już mają wypełnione do maksimum i trzeba zwiększyć powierzchnię zabudowy.
I jeszcze jedna kwestia wypelnienia-upakowania ich w ramie, jak ciaśniej to grzeją się bardziej, logicznie tak powinno być.
Teraz, dobierając ful bleck-a by "dogonił" mocą zwykły panel, trzeba "przeskoczyć" o jedną pozycję w typoszeregu, czyli jeden od drugiego troszkę gęściej upchany.

Nie masz racji.
Te mocniejsze maja większą sprawność i tylko tyle.
Nie są upakowane ciaśniej i z tego powodu nie grzeją się bardziej... :)

animuss
25-01-2022, 19:26
Jakie znów inne panele, czym różni się ten 360w FullBlack od "zwykłego" 360W?
.
Ja temat wyczerpałem, jak coś więcej gdzieś się dowiem to napiszę.

fotohobby
25-01-2022, 19:46
Ja temat wyczerpałem, jak coś więcej gdzieś się dowiem to napiszę.

OK. Chodzi o sytuację
"Kupuje moduły 360W FullBlack, zamiast zwykłych 360W. Płacę więcej, bo FB są droższe (to ich wada). Czy oprócz tego mają jeszcze jakieś wady ?"

animuss
25-01-2022, 20:11
OK. Chodzi o sytuację
"Kupuje moduły 360W FullBlack, zamiast zwykłych 360W. Płacę więcej, bo FB są droższe (to ich wada). Czy oprócz tego mają jeszcze jakieś wady ?"

Gdybyś zastanawiał się nad zakupem czarnego lub białego BMW, to przyznałbym że to to samo auto.:D

tom.pk
25-01-2022, 20:13
OK. Chodzi o sytuację
"Kupuje moduły 360W FullBlack, zamiast zwykłych 360W. Płacę więcej, bo FB są droższe (to ich wada). Czy oprócz tego mają jeszcze jakieś wady ?"

Pewnie trochę bardziej się nagrzewają.

fotohobby
25-01-2022, 20:14
Gdybyś zastanawiał się nad zakupem czarnego lub białego BMW, to przyznałbym że to to samo auto.:D

Póki co to samo sądzę o modułach - chyba, że znajdziesz badania, które zmienią moją ocenę

fotohobby
25-01-2022, 20:15
Pewnie trochę bardziej się nagrzewają.

Nie neguję. Tylko chciałbym wiedzieć, jaki to ma wpływ na uzysk. Jak już pisałem - różnica trzeciego miejsca po przecinku mnie nie interesuje

animuss
25-01-2022, 20:33
Póki co to samo sądzę o modułach - chyba, że znajdziesz badania, które zmienią moją ocenę
Ja wiem, że są o 5W słabsze. :D

fotohobby
25-01-2022, 21:14
Ja wiem, że są o 5W słabsze. :D

360W FB jest słabsza od zwykłej 360W ?
Brawo...

Wekto
26-01-2022, 08:40
360W FB jest słabsza od zwykłej 360W ?
Brawo...

Sam przyznałeś, że tak jest :). Tylko nie wiemy o ile dokładnie bo nikt z nas nie ma badań na ten temat

autorus
26-01-2022, 09:58
Panowie longi 450, gdzie obecnie kupić za sensowną cenę z dostawą? Widzę cenę 824zł w jednym ze sklepów ale nie potwierdzone czy dadzą rade zrealizować. Potrzebuje 11szt

Wekto
26-01-2022, 11:27
707 zł netto u oficjalnego dystrybutora. To informacyjnie bo nie prowadzi detalu.

autorus
26-01-2022, 13:19
Dzięki za info, to jeszcze jedno pytanko.
W longi jedne panele maja LR4-72HPH a drugie LR4-72HIH? Mam się tym martwić? :cool:

d7d
26-01-2022, 17:04
Sam przyznałeś, że tak jest :). Tylko nie wiemy o ile dokładnie bo nikt z nas nie ma badań na ten temat

"Nie mamy badań nie wiemy ile ale wiemy że jest słabsza." :D
Może jest słabsza o +1 W a równie dobrze może być słabsza o -1W.

Moduł FULL BLACK 380Wp STC nie jest słabszy od zwykłego modułu 380Wp STC.
Ma taką sama moc.

animuss
26-01-2022, 19:55
360W FB jest słabsza od zwykłej 360W ?
Brawo...

https://www.youtube.com/watch?v=O4irXQhgMqg&t=24s

animuss
26-01-2022, 19:58
Moduł FULL BLACK 380Wp STC nie jest słabszy od zwykłego modułu 380Wp STC.
Ma taką sama moc.

https://www.solarquotes.com.au/blog/wp-content/uploads/2018/01/neons.jpg

To są dwa identyczne panele jeden ful black, drugi zwykły, ful black nawet ma większą powierzchnię i jeszcze nie nadąża za zwykłym panelem ze sprawnością..

fotohobby
26-01-2022, 20:01
Sam przyznałeś, że tak jest :). Tylko nie wiemy o ile dokładnie bo nikt z nas nie ma badań na ten temat

Dlatego zastanawiam się, czy jest sens podnosić temat, skoro najprawdopodobniej różnice są niestotne (może nawet trudne do zmierzenia, skoro jeden moduł może się różnić względem drugiego do 5%)

animuss
26-01-2022, 20:18
Dlatego zastanawiam się, czy jest sens podnosić temat, skoro najprawdopodobniej różnice są niestotne (może nawet trudne do zmierzenia, skoro jeden moduł może się różnić względem drugiego do 5%)
Tak z ciekawości nie jesteś czasem posiadaczem ful Bleck-ów?

fotohobby
26-01-2022, 20:25
https://www.solarquotes.com.au/blog/wp-content/uploads/2018/01/neons.jpg

Brawo.
Tylko to są stare moduły, w obecnie oferowanych Neon H wymiary są takie same, dla wspólnych w linii modeli 380W
Owszem, w wersji bez FB występują nawet w mocy 390W, ale to już wybów użytkownika - nie każry jest ograniczony wielkością dachu, więc albo robi instalację 25*390 (9775W), albo 26*380 FB (9880W).
Droższą, ale mocniejszą i ładniejszą :)

A teraz spojrzyj na linkowane tu moduły q-cells, gdzie tez kilka modeli o tej samej mocy ma te same wymiary

fotohobby
26-01-2022, 20:27
Tak z ciekawości nie jesteś czasem posiadaczem ful Bleck-ów?

Tak i czekam, żeby ktoś mi wreszcie napisał, ile na nich tracę.
Na razie straciłem 14x15zł = 21zł, bo o tyle była droższa instalacja na nich.
Wymiary Longi 305 FB i zwykłych były TAKIE SAME

d7d
26-01-2022, 21:03
https://www.solarquotes.com.au/blog/wp-content/uploads/2018/01/neons.jpg

To są dwa identyczne panele jeden ful black, drugi zwykły, ful black nawet ma większą powierzchnię i jeszcze nie nadąża za zwykłym panelem ze sprawnością..

To nie są dwa identyczne panele.

Dolce1313
26-01-2022, 21:08
Panowie poradzicie mi jakie panele i jeśli macie doświadczenia to również stelaż dobrać na elewację?
Chciałbym skalkulować czy mi się to opłaci wykonać. Zastanawiam się nad założeniem 8 paneli o mocy ok 450Wp.
Mam do wykorzystania ścianę szeroką na 4,4m, wysokość nawet więcej.
Będę wdzięczny za podpowiedzi i ewentualne doświadczenia w tego typu montażu paneli.

animuss
26-01-2022, 21:19
Brawo.
Tylko to są stare moduły, w obecnie oferowanych Neon H wymiary są takie same, dla wspólnych w linii modeli 380W
Owszem, w wersji bez FB występują nawet w mocy 390W, ale to już wybów użytkownika - nie każry jest ograniczony wielkością dachu, więc albo robi instalację 25*390 (9775W), albo 26*380 FB (9880W).
Droższą, ale mocniejszą i ładniejszą :)

A teraz spojrzyj na linkowane tu moduły q-cells, gdzie tez kilka modeli o tej samej mocy ma te same wymiary

A nie zastanawia cię,, że są takie rozbieżności, albo mogą być ukrywane, zaokrąglane jak wymiary paneli?


Chyba nacisnąłeś na drażliwy punkt.:)
Sam bym się też denerwował, zapłaciłem 21zł drożej i lipa. :D

To nie są dwa identyczne panele.
To jaki?

fotohobby
26-01-2022, 21:34
A nie zastanawia cię,, że są takie rozbieżności, albo mogą być ukrywane, zaokrąglane jak wymiary paneli?


Ale co jest zaokrąglane, co jest "ukrywane" ? Wymiary są "zaokrąglane"
To jakaś teoria spiskowa ?

Ja nie widzę żadnych "rozbieżności" - ot seria FB nie ma najmocniejszego modelu.
No trudno, jeśli ktoś MUSI mieć najmocniejszy to nie będzie miał FB.
Mnie interesuje sytuacja, jaka była w moim przypadku - instalacja na Longi 305 Wp
Do wyboru FB, lub zwykłe.
Te same wymiary, te same dane dla STC, jedynie różnica w cenie, którą zaakceptowałem.
Czym W CHWILI OBECNEJ różnią się uzyski, od sytuacji, gdybym zdecydował się oszczędzić te 210zł i wybrał zwykłe moduły ?



Sam bym się też denerwował, zapłaciłem 21zł drożej i lipa. :D

Po pierwsze - 210zł.
0,012% wartości instalacji. To moja strata. Coś jeszcze ?
Po drugie - to mnie nie denerwuje

Po trzecie i najważniejsze - jaka "lipa" ?
Cały czas czekam, abyś mi to wyjaśnił.

d7d
26-01-2022, 22:01
A nie zastanawia cię,, że są takie rozbieżności, albo mogą być ukrywane, zaokrąglane jak wymiary paneli?


Sam bym się też denerwował, zapłaciłem 21zł drożej i lipa. :D

To jaki?

ad. 1 Wietrzysz kolejny spisek :)
ad. 2 Chętnie bym dopłacił 100 PLN by posiadać FULL BLACK;
ad. 3 Jesteś jak dziecko które nie potrafi przeczytać
Moce STC są takie same ale Efficiency są różne 18,4% vs. 19,2% i 18,7% vs. 19,5%.
Współczynniki temperaturowe też są różne.
Wymiary są różne 1686x1016x40mm vs. 1640x1000x40mm.
I co najważniejsze to są różne ogniwa 161,7x161,7mm vs. 156,75x156,75mm.
Standard M4 i M2. Poczytaj :)

Jedyne wspólne to producent LG i część nazwy.

Jest taki blog ale nie podaje żadnych konkretów.
https://www.solarquotes.com.au/blog/black-solar-panels-efficiency/

I przeczytaj komentarz poniżej

Mark Stevens says
June 6, 2019 at 1:13 am

I just came across this article…

The panel wattage and module efficiency you see on a datasheet is measured under Standard (Flash) Test Conditions (25 degree cell temp). Obviously a flash of light doesn’t give the cells or panel enough time to be affected by heat.

The difference in wattage between the two SunPower models has nothing to do with the colour of the backsheet.

Cells are flash tested before they get made into panels. The cells are then sorted based on their output. Lower wattage cells are grouped together and made into lower wattage panels. And higher wattage cells are made into higher wattage panels. No different to any other panel model that has different watt-classes.

The reality is, the losses from a black backsheet are negligible. In fact, higher efficiency cells (like SunPower and LG) are converting more sunlight into electricity and *less into heat*. They also have industry-leading Temperature Coefficients.

And the irony is, those sneaky manipulative salespeople who you claim “take advantage of humanity’s basic social paranoia” are probably using this SolarQuotes article to convince customers to buy their cheap blue panels with silver frames, “because black panels are less efficient”

stos
26-01-2022, 22:08
.

animuss
26-01-2022, 23:26
ad. 1 Wietrzysz kolejny spisek :)
ad. 2 Chętnie bym dopłacił 100 PLN by posiadać FULL BLACK;
. Poczytaj :)

Jedyne wspólne to producent LG i część nazwy.

Jest taki blog ale nie podaje żadnych konkretów.
https://www.solarquotes.com.au/blog/black-solar-panels-efficiency/

I przeczytaj komentarz poniżej
Przeczytałem fajne opracowanie.

Wiem, jak to się odbywa, kryształy są cięte na plastry i sortowane
według mocy.na kilka rodzajów tu akurat 5 w danym typoszeregu.
Następnie są składane w całość w jednej ramie z takiej samej mocy plastrów.

Teraz najważniejsze, kryształy a z nich te pocięte plastry
mają różne kolory, ciemne są słabsze od jasnych, ale nieznacznie, układając
w ramie o tych samych wymiarach np, 120 szt tych plastrów przy jasnych
zawsze jest panel trochę mocniejszy, przesunięcie jest o kilka Wat, o 5W.

A to, że są słabsze, można tylko zauważyć na końcu każdego typoszeregu, gdyż żeby
jeszcze zwiększyć moc ciemnego panelu o te 5W trzeba dołożyć jeszcze kilka plastrów.
Niestety one nie mieszczą się już w ramie, więc zwiększa się powierzchnię, ale używa
słabszych plastrów, żeby dopasować moc panelu FV i wypełnić przestrzeń.

Jak wybierasz ful blecka to tego nie widać i dlatego dwa panele 380 W czarny i zwykły
mają inne kryształy, mocowo te ciemniejsze muszą mieć mocniejsze, żeby dogonić ten jaśniejszy panel FV przesuwasz się w typoszeregu o jeden rząd.

Dwa panele czarny i normalny nie są takie same, składają się z innych moczowo plastrów.

Dlatego producent jest w stanie wyprodukować Ful Blecka o podobnych parametrach.

Jednak najmocniejsze panele FV, o największej sprawności, nawet w każdym typoszeregu muszą składać się z jasnych plastrów.

Wekto
27-01-2022, 08:01
Moduł FULL BLACK 380Wp STC nie jest słabszy od zwykłego modułu 380Wp STC.
Ma taką sama moc.

W każdych warunkach? Bo przecież o tym tutaj piszemy.

PS. Nie było mowy o STC/NOCT.

Wekto
27-01-2022, 08:09
Dzięki za info, to jeszcze jedno pytanko.
W longi jedne panele maja LR4-72HPH a drugie LR4-72HIH? Mam się tym martwić? :cool:

Nie montujemy Longi i nie przyglądałem się różnicom. W oficjalnym kanale dystrybucji aktualnie dostępne są tylko HPH (nawet Longi na swojej stronie pokazuje tylko HPH).

animuss
27-01-2022, 09:49
Nie montujemy Longi i nie przyglądałem się różnicom. W oficjalnym kanale dystrybucji aktualnie dostępne są tylko HPH (nawet Longi na swojej stronie pokazuje tylko HPH).

Jak się interesowałem wyborem-doborem paneli, na Elektrodzie ktoś pisał, że to te same panele, a gdzieś indziej czytałem że mają pogrubioną ramkę, może to jest różnica.

animuss
27-01-2022, 12:55
Teraz może o tych plastrach, z których, z pewnej ilości, zbudowany jest każdy panel FV.

Plastry są połączone ze sobą busbar-ami, cieniutkimi drucikami z metalu, których zadaniem jest przewodzenie prądu.

Ułożenie plastrów akurat mnie interesuje, zwłaszcza przy zmianie polaryzacji panelu pion/poziom.

Gdy plastry leżą tak to nie widzę problemu.

https://i.imgur.com/7bGymJA.jpeg

Ale często wygląda to inaczej.

https://solgen.pl/wp-content/uploads/2020/09/technologia-shingled.png

I teraz patrząc na ten dolny obrazek, rodzi się pytanie, czy zmiana polaryzacji kilku paneli w jednym stringu nie zmniejszy uzysku, zmienia się przecież kąt ich ułożenia na dachu, co ciekawe na wierzchu całego panelu tego nie widać, trzeba znać jego budowę.
Przy montażu poziomym też może być odwrócony panel i wtedy jeszcze bardziej zmienia się kąt
padania promieni słonecznych w stosunku do innych paneli, tego monter nie zauważy gołym okiem montując pod tym samym kątem oba panele.
https://i.imgur.com/Y0ylyTi.png

autorus
27-01-2022, 13:35
Pytanie teoretyczne:

Jaki są minusy zbyt dużego falownika?

Czy lepie założyć jeden duży czy 2 małe falowniki?

Czy max moc falownika montowanego nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej?

animuss
27-01-2022, 13:58
Pytanie teoretyczne:

Jaki są minusy zbyt dużego falownika?

Czy max moc falownika montowanego nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej?

To nie jest takie aż proste.

Falownik wieszaj jaki chcesz, czym większy tym większa strata, o 10-15% mniejszy przeważnie wyciska najwięcej energii z paneli.
Jak panele na gruncie bifacial to wtedy większy.
Do mocy przyłączeniowej
liczy się moc nominalna modułów PV (wyrażona w [Wp]
https://www.ure.gov.pl/download/9/8012/Informacjanr442016.pdf

Czy lepie założyć jeden duży czy 2 małe falowniki?

Tu jest trudniej zależy w jakim kierunku podążasz.

d7d
27-01-2022, 16:19
W każdych warunkach? Bo przecież o tym tutaj piszemy.

PS. Nie było mowy o STC/NOCT.

Badałeś sprawność lub moc w jakiś warunkach testowych które potrafisz dokładnie zdefiniować i dać powtarzalne wyniki?
Może badałeś "w każdych warunkach bo o tym tutaj piszemy" ?
Wątpię.

Siedzisz w tych tematach to może Ty wiesz czym różni się budowa zwykłego modułu od modułu FULL BLACK ?

Wekto
27-01-2022, 16:28
Badałeś sprawność lub moc w jakiś warunkach testowych które potrafisz dokładnie zdefiniować i dać powtarzalne wyniki?
Może badałeś "w każdych warunkach bo o tym tutaj piszemy" ?
Wątpię.

Pytasz choć już padła wcześniej odpowiedź.

Wekto
27-01-2022, 16:40
Tak i czekam, żeby ktoś mi wreszcie napisał, ile na nich tracę.

0,5%
Choć to artykuł a nie poparta wyliczeniami praca naukowa to mamy jakiś punkt zaczepienia



All-black modules have a more aesthetically pleasing look but lose the benefit of reflection and light trapping, resulting in a lower photocurrent — up to 3% less than a white-backsheet module. Three percent less current means about 0.5% lower absolute efficiency.

żródło (https://www.solarpowerworldonline.com/2021/03/all-about-all-black-solar-panels/)

d7d
27-01-2022, 17:07
0,5%
Choć to artykuł a nie poparta wyliczeniami praca naukowa to mamy jakiś punkt zaczepienia



żródło (https://www.solarpowerworldonline.com/2021/03/all-about-all-black-solar-panels/)

Tak, to jest tylko opinia nie poparta badaniami.
Strata roczna wynosi 0,5% czy chwilowa strata w warunkach pełnego nasłonecznienia i dodatkowego nagrzania modułu FULL BLACK?

Jeżeli roczna to np. z instalacji 600kWp FULL BLACK wyprodukuje 30 kWh rocznie mniej.
Jeżeli chwilowa to pewnie 5 kWh rocznie mniej
:D

gpel
28-01-2022, 09:47
Żadna konstruktywna wypowiedź nie jest denerwująca.
Ja też tak miałem. Też byłem cały czas zalogowany.
Jednak gdy Murator zaczął stosować "cloud" wszytko się u mnie wyłączyło.
Teraz gdy chcę się normalnie zalogować z FireFoxa, forum dziękuje mi za zalogowanie i po przekierowaniu na forum okazuje się że nie jestem zalogowany.
Jedyna metoda to otwieranie okna "private browsing" i wtedy logowanie się udaje.
Wybieranie opcji "keep me logged in" nie działa w "private browsing".
Okno RODO otwiera mi się przed każdym logowaniem.
Czy sugerujesz kasowanie ciasteczek forum muratora przed każdym logowaniem?
Przecież one się natychmiast znowu zapiszą po zalogowaniu.

To chyba nie jest tematem rozmowy? Załóżcie sobie nowy temat w innym dziale :no:

finlandia
28-01-2022, 10:00
To chyba nie jest tematem rozmowy? Załóżcie sobie nowy temat w innym dziale :no:

Posty zaśmiecające ten wątek przeniosłem do oddzielnego tematu:
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?376023-Logowanie-na-forum-a-ciasteczka

stos
28-01-2022, 10:52
.

finlandia
28-01-2022, 11:04
Trzeba było od razu wywalić do śmieci.
Taki macie (Redakcja forum) stosunek do tego problemu.

Kultura nakazuje nie śmiecić. W wszyscy tu daliście się ponieść emocjom. Zacytowany przeze mnie komentarz najlepiej pokazuje, co myślą o Waszych dyskusjach normalni użytkownicy.

animuss
28-01-2022, 12:42
Kultura nakazuje nie śmiecić. W wszyscy tu daliście się ponieść emocjom. Zacytowany przeze mnie komentarz najlepiej pokazuje, co myślą o Waszych dyskusjach normalni użytkownicy.

Chciałem chłopakowi pomóc, ale posypuję głowę popiołem. ;)

finlandia
28-01-2022, 12:58
Twoje odpowiedzi - mimo iż nie w temacie wątku - były rzeczowe (m.in. z ich powodu zdecydowałem się na wydzielenie wątku a nie całkowitą kasację). Pozostałych kolegów trochę za mocno poniosło.
Ps. Te ostatnie kilka postów także stąd zniknie.

Dolce1313
28-01-2022, 14:37
Szukam paneli w dobrej cenie. Chcę kupić coś w "okolicach" 400Wp, lepiej więcej niż mniej.
Będę wdzięczny za ewentualne linki do sklepów/sprzedawców.
Ze względu na koszt przesyłki najlepiej byłoby mi kupić na terenie podkarpacia, gdzie mogę sam odebrać. Ostatnio kupowałem w firmie Grudnik, mają oddział w Rzeszowie. Może jednak da się znaleźć jakąś tańszą a sensowną ofertę.

animuss
28-01-2022, 17:43
Twoje odpowiedzi - mimo iż nie w temacie wątku - były rzeczowe (m.in. z ich powodu zdecydowałem się na wydzielenie wątku a nie całkowitą kasację). Pozostałych kolegów trochę za mocno poniosło.
Ps. Te ostatnie kilka postów także stąd zniknie.
Ok, może komuś się przyda.

d7d
28-01-2022, 19:11
@Dolce1313
Nie podałeś jaka cena jest dobra
Koszt przesyłki to np. 350 zł za 20 paneli czyli 17,50 zł za sztukę.
To chyba nie powala kosztowo instalacji PV?

animuss
28-01-2022, 19:15
@Dolce1313
Nie podałeś jaka cena jest dobra
Koszt przesyłki to np. 350 zł za 20 paneli czyli 17,50 zł za sztukę.
To chyba nie powala kosztowo instalacji PV?.

Zastanawiam się nad założeniem 8 paneli o mocy ok 450Wp.
3,6kWp
Male instalacje wychodzą drogo za 1 kWp.
https://allegro.pl/oferta/zestaw-fotowoltaika-3-6kw-1f-panele-falownik-11695524255
Ten prawie kompletny.
https://www.olx.pl/d/oferta/zestaw-fotowoltaiczny-pv-mono-1f-3-6-kw-dach-skosny-CID628-IDKqyal.html#b4b54ea596

Dolce1313
28-01-2022, 20:25
Potrzebuję jedynie 8 paneli. Jeśli cena z przesyłką będzie dobra to mogę kupić i w gdańsku. Problem w tym, że tak naprawdę nie będę mógł sprawdzić ich stanu dopóki się nie rozpakuje paczki i nie przetestuje każdego z osobna. Nie chodzi mi tutaj jedynie o jakieś typowo widoczne uszkodzenia mechaniczne bo te można pobieżnie ocenić przy kurierze. Dlatego wolałbym kupić na miejscu.

d7d
28-01-2022, 20:28
Widoczne uszkodzenia można wyłapać ale "testowanie" ?
Co masz na myśli?

Dolce1313
28-01-2022, 20:43
Chodzi o to, czy daje taką moc jak powinien, czy coś z elektroniki nie jest nie jest uszkodzone, przerwane. To mam na myśli.
Zwrot takiego panela gdzieś tam w Polskę to zawsze problematyczna sprawa, szczególnie, gdy się zamawia taką niewielką ilość.
Dochodzę do wniosku, że pozostanę przy Grudniku. Osoba, z którą mam tam kontakt jest ok więc nie ma co szukać kwadratowych jaj bo pewnie specjalnie taniej dla indywidualnej osoby gdzie indziej nie będzie.
Dzięki za pomoc.

d7d
28-01-2022, 21:29
Zastanawiam się jak możesz jako amator sprawdzić moduł - elektronikę i moc.

Dolce1313
28-01-2022, 21:47
Szukam paneli w dobrej cenie. Chcę kupić coś w "okolicach" 400Wp, lepiej więcej niż mniej.
Będę wdzięczny za ewentualne linki do sklepów/sprzedawców.
Ze względu na koszt przesyłki najlepiej byłoby mi kupić na terenie podkarpacia, gdzie mogę sam odebrać. Ostatnio kupowałem w firmie Grudnik, mają oddział w Rzeszowie. Może jednak da się znaleźć jakąś tańszą a sensowną ofertę.


@Dolce1313
Nie podałeś jaka cena jest dobra
Koszt przesyłki to np. 350 zł za 20 paneli czyli 17,50 zł za sztukę.
To chyba nie powala kosztowo instalacji PV?


Widoczne uszkodzenia można wyłapać ale "testowanie" ?
Co masz na myśli?


Zastanawiam się jak możesz jako amator sprawdzić moduł - elektronikę i moc.

Pomogę Ci.
Zamiast odpowiedzi na to trudne pytanie, które niewiele da - bo przecież po Twoich odpowiedziach widać jak na dłoni, że nie chodzi Ci o to, by komuś normalnie coś podpowiedzieć a jedynie "brylować" na forum (to znaczy chyba Tobie się wydaje, że to takie fajne) - lepiej przeanalizuj swoje "porady" i pomyśl choć chwilkę, czy sam byś takie odpowiedzi chciał otrzymać?
Moje pytanie było o to, czy ktoś coś wie na temat sensownych ofert sprzedaży paneli, najlepiej na podkarpaciu. Każdy kto ma trochę oleju w głowie zrozumie, że lepiej kupić kilka sztuk takiego "kruchego" towaru na miejscu niż wysyłkowo. I jeśli wie, gdzie jest tanio a sensownie to coś poleci. O to prosiłem. Nie chcę się wdawać w jałową dyskusję. Nie zauważyłeś, że kilka postów wcześniej właśnie taka była i moderator musiał interweniować?
A jak sprawdzić? Prosto, multimetrem choćby zrobić podstawowy pomiar. Czy panel ma na wyjściu napięcie. Można nawet go obciążyć i porównać przy podobnym oświetleniu spadki napięć na poszczególnych panelach. To potrwa kilka minut a już coś wniesie i wiadomo czy warto tachać panel na dach czy reklamować w razie "w".

d7d
28-01-2022, 22:26
Może masz rację a ja patrzę na to ze swojego punktu widzenia.
Nie myślałem o tym żeby testować kupione moduły.
Zakładałem, że są pełnosprawne bo przeszły odpowiednią kontrolę .
Może miałem błędne założenia.

Twoje pierwsze pytanie to:

Szukam paneli w dobrej cenie.
Później rozwijasz temat o koszt dostawy, wizualnej oceny i testowania elektrycznego.

Moje pytanie było bez podtekstów - autentycznie byłe ciekawy jak to zrobisz.
Nie zauważyłem aby montażyści testowali moduły przed ich montażem.
Dziękuję, pomogłeś mi :)

Dolce1313
29-01-2022, 08:43
Może masz rację a ja patrzę na to ze swojego punktu widzenia.
Nie myślałem o tym żeby testować kupione moduły.
Zakładałem, że są pełnosprawne bo przeszły odpowiednią kontrolę .
Może miałem błędne założenia.


Obaj wiemy, że założenie jest jak najbardziej prawidłowe. Panele są na pewno są sprawdzane w Chinach przed wysyłką.



Moje pytanie było bez podtekstów - autentycznie byłe ciekawy jak to zrobisz.
Nie zauważyłem aby montażyści testowali moduły przed ich montażem.


Pewnie nie sprawdzają. Czy to znaczy, że ja nie mogę?

Zamówiłem w zeszłym roku w Grudniku 3 panele z tzw "końcówki". Jeden zwróciłem. Powodem było właśnie niewłaściwe napięcie na wyjściu. Odbiegało od pozostałych o 5V przy takim samym oświetleniu. Fakt, to była końcówka ale zapłaciłem za te panele po normalnej cenie. Na szczęście nie było problemu ze zwrotem. Odwiozłem panel a pieniążki dostałem do rączki.
Kto zagwarantuje, że podobna sytuacja się nie powtórzy ponownie?

Dużo mi pomogliście na forum i za to jestem wdzięczny bo poświęcacie swój własny czas, darmowo na edukację innych osób. Ja też czasem tym co wiem się dziele a przy okazji staram się unikać przytyków względem innych.
No może czasem, jak ktoś pisze kompletne bzdury a do tego jest niereformowalny. Myślę, że moje zasadnicze pytanie w temacie zakupu paneli takie nie było.

animuss
29-01-2022, 16:45
Ktoś wie?

Jak sobie radzicie.
Z opaskami kablowymi trytytkami, plastikowe są na kilka lat.
Co jakiś czas zmieniać?
Na gruncie da się, a na dachu to kupę roboty.

A stalowe nierdzewne mogą uszkodzić przewody i przewodzą.
https://a.allegroimg.com/original/11d5d7/ec50924948909ba8bfc908a288f0/100-SZTUK-STALOWE-OPASKI-ZACISKOWE-METALOWE-TRYTKI
Rurki peszle też nie wytrzymają 20 lat, po kilku latach w rękach się rozlezą.
https://www.elektro.info.pl/media/cache/typical_view/data/201905/rzpadajacy-sie-peszel-dsc-1652-1.jpg

Dolce1313
29-01-2022, 18:11
Odnośnie trytytek to mam dokładnie takie same spostrzeżenia jak i Ty. To się daje tylko dlatego, że jest tanio i szybko. I w sumie pewnie jest lepsze niż nic, oczywiście do czasu zestarzenia się tego materiału. Montaż kabli do profili stelażowych na trytytki przypomina mi robotę tzw. druciarzy, czyli fachmanów, którzy zakładają instalacje lpg w autach.
W sumie może jakimś sensownym przykładem w jaki sposób powinno się prawidłowo mocować przewody byłoby właśnie porównanie do prowadzenia kabli w samochodzie. Oczywiście nie mam na myśli roboty "druciarzy" na trytytki tylko oryginalne mocowania stosowane jako np klipsy tworzywowe o średnicy danego przewodu, które są przytwierdzane do elementów karoserii czy silnika. Są to elementy pośrednie. Czasem takie uchwyt tworzą rodzaj "grzebienia" z kilkoma "oczkami" dla kabli więc można te przewody ładnie poukładać i równolegle prowadzić. Takie rozwiązanie jest często stosowane dla prowadzenia np przewodów wn.
Myślę, że akcesoria montażowe tego typu powinny być stosowane również w przypadku fotowoltaiki. Czyli nie zaciskanie trytytkami przewodów dc bezpośrednio na profilu tylko prowadzenie poprzez uchwyty w odpowiednich odległościach i miejscach. Same profile powinny mieć zresztą otwory do mocowania uchwytów kabli ale nie widziałem, żeby coś takiego było stosowane. To możnaby jednak rozwiązać poprzez zastosowanie uchwytów z możliwością przykręcania wkrętem do podłoża. Jeśli uchwyty były by wykonane z odpowiedniego materiału to pewnie by zdawało egzamin przez lata. Na przykład tego typu uchwyty można kupić dla peszli.
A co do samych peszli to wydaje mi się, że już jest dobrze, dopóki pełnią choćby rolę polegającą na oddaleniu kabli od blachy dachowej. Peszel prędzej czy później się rozszczelni ale ważne, żeby przewody dc nie leżały na blasze. A jak się peszel rozszczelni to dostaje się do niego woda, potem to przymarza itd. Wiadomo jak to się kończy. Ważne jest też jak przewody zostaną poprowadzone na dachu.
Cóż, nic wieczne nie jest.

Beskidziak
29-01-2022, 18:52
Są klipy do przewodów DC z nierdzewki........nie wiem czy o to Wam chodzi.
https://www.solarne.info/klips-uchwyt-do-kabla-solarnego-4-6mm2-p-336.html?gclid=Cj0KCQiA6NOPBhCPARIsAHAy2zBrNCoKfXm 0JU_fNlAjdSOdEAjvcdYqjUiZ9gpxrU3PEq2tvcDk48gaAtiME ALw_wcB

Dolce1313
29-01-2022, 20:16
Na przykład taki choćby dla umocowania przewodu do ramki panela. Na profil nie ma specjalnie tego jak założyć. Do profili można byłyby zastosować elementy z tworzywa typu POM lub teflon.
Na przykład dwa tego typu, przykręcane wkrętem:
https://zapodaj.net/e0340210360df.jpg.html

Z drugiej strony, jeśli montuje się panel przy panelu to montaż takich elementów byłby nieco upierdliwy.
Chyba jednak trytytki wygrywają :)
Ewentualnie takie taśmy metalowe jakie pokazał animuss ale kable dc w miejscach zaciskania zabezpieczyć jakimś materiałem typu paski docięte na odpowiedni wymiar np z maty silikonowej:
https://rubberpro.eu/store/pl/silikonmvqvmq/400-plytamata-silikonowa-transparentna-05mm-5904726480847.html?gclid=EAIaIQobChMIkrnd1uzX9QIVn keRBR3nBwVlEAQYAiABEgITtvD_BwE

Tak czy inaczej firma się w to bawić nie będzie, oni robią szybko bo mają żniwa. Zapytałem elektryka czy mógłby podpiąć ograniczniki przepięć i obudowę falownika oddzielnymi przewodami do szyny uziemiającej, którą miałem wykonaną z kawałka solidnej miedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że według niego to nie ma sensu :) Póki co mam więc wszystko połączone na pentelkę, przerobię w wolnej chwili.

animuss
29-01-2022, 21:33
Beskidziak mnie trochę naprowadził, faktycznie są, ale nie ma do czego zaczepić tego klipsa.

Znalazłem tego więcej.
http://pl.brsolarbracket.com/solar-mount-accessories/solar-cable-clips.html

Chyba jednak nie.
Trzeba iść w to:
STALOWE OPASKI ZACISKOWE METALOWE
https://a.allegroimg.com/s720/11199d/2f139ad34811849a8a78f4f63021/STALOWE-OPASKI-ZACISKOWE-METALOWE-TRYTYTKI-50SZT-Dlugosc-300-mm
Dolce1313 podpowiedział o silikonie, ale łatwiej dać wężyk silikonowy.
Nawlekasz kawałek wężyka na trytytkę i gitara.
Tylko dopasować odpowiedni.
https://e.allegroimg.com/s512/030343/6b50a60e403ab32ac4318cde916e/WAZ-SILIKONOWY-5x3mm-SILIKON-wezyk-przewod-5-3mm-Kod-producenta-C15-5-3

Dolce1313
30-01-2022, 08:35
A może są produkowane trytytki z jakiegoś trwałego materiału? Jeśli wcześnie nie wystąpi awaria to i tak co jakiś czas warto zrobić przegląd tego co ma się na dachu. W moim przypadku to nie problem, mam dach o niewielkim spadzie. I tak za kilka lat będę chciał zdjąć panele, żeby zakonserwować blachę i uchwyty profili. A do tego czasu kolega dodatkowo dopracuje już jakieś rozwiązanie z mocowaniem kabli :)

goguś
30-01-2022, 09:31
Mimo chęci zostania prosumentem odradzam jednak montaż w tym okresie , też napaliłem sie ale po namyśle odkładam ten temat na normalne czasy ,może trz cztery lata wszystko spadnie w dół może w końcu konfederacja wygra wybory i zrobi się normalnie bez lobbowania itp , nie za wszelką cenę .

fotohobby
30-01-2022, 10:23
po namyśle odkładam ten temat na normalne czasy ,może trz cztery lata wszystko spadnie w dół

Optymista


może w końcu konfederacja wygra wybory i zrobi się normalnie

Fantasta.

gpel
30-01-2022, 10:33
Optymista



Fantasta.
Właśnie odwrotnie, trzeba działać szybko, a nie czekać na cud. W tym kraju nie ma co liczyć na innych, tylko na siebie.

CityMatic
30-01-2022, 10:42
Mimo chęci zostania prosumentem odradzam jednak montaż w tym okresie , też napaliłem sie ale po namyśle odkładam ten temat na normalne czasy ,może trz cztery lata wszystko spadnie w dół może w końcu konfederacja wygra wybory i zrobi się normalnie bez lobbowania itp , nie za wszelką cenę .
Każdy podchodzi do sprawy wg swojego rozumowania - niekiedy jest to słuszne działanie niekiedy wręcz odwrotne - potem "pluje sobie człowiek w brodę".
Nie na darmo wzięło się stwierdzenie , że "dobrze to już było".
Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów chociaż wiem, że są bardzo trudne.

Dolce1313
30-01-2022, 10:59
Ludzie przeróżnie podchodzą do tematu montażu fotowoltaiki. Ja podszedłem prosto. Miałem nieco wolnej gotówki to zainwestowałem w pv. Prąd zużywam codziennie. To takie podstawowe dobro, jak woda itp. Pewnie każdy zauważył co się dzieje z pieniędzmi, jak szybko tracą na wartości. To była przemyślana decyzja. W tych swoich przemyśleniach nt decyzji o montażu doszedłem jedynie do wniosku, że nie opłaca się zakładać instalacji w drogiej firmie tylko trzeba brać tańszą ale wybrać odpowiednie graty i starać się nie doprowadzić do niedoróbek montażowych fachmanów, które by były kosztowne w w poprawce. A te pomniejsze samemu poprawić. Tak też zrobiłem.
Jeśli sytuacja się zmieni i zacznie nam spadać manna z nieba to super. Tylko przyklasnę, wszystkim będzie przecież lepiej. A jeśli będzie na odwrót to lepiej coś wyprodukować samemu.
Na samą konfederację bym specjalnie nie liczył. Chyba że ich wybór nastąpi w tle ogólnoświatowych zmian zmierzających w efekcie do obalenia globalistów. To jednak będzie się wiązało z wielkimi zamieszkami ale ten temat to już na inne forum.

mitch
30-01-2022, 12:26
Mimo chęci zostania prosumentem odradzam jednak montaż w tym okresie , też napaliłem sie ale po namyśle odkładam ten temat na normalne czasy ,może trz cztery lata wszystko spadnie w dół może w końcu konfederacja wygra wybory i zrobi się normalnie bez lobbowania itp , nie za wszelką cenę .
Czyli zakład z rynkiem? Lubię to :) To co, w 2027 spotykamy się na forum, podliczamy swoje wydatki na prąd za 5 lat, porównujemy koszt instalacji i liczymy orientacyjnie ile wydamy przez kolejne 5 lat?

Doczekać się nie mogę. Zwłaszcza w kontekście drożejącej energii. A przecież cenniki energii dla obywatela są nadal regulowane i muszą być zatwierdzane przez URE. Same ZE naciskają i przekonują, że uwolnienie cen energii dla klienta indywidualnego powinno nastąpić jak najszybciej i nie ukrywają, że to spowoduje wzrost cen. Do tego jeszcze mamy Fit for 55 i PV, które jest bólem w d* ZE. Na YT widziałem porównanie na rzeczywistych danych wg starego i nowego prosumenta - zwrot kosztu instalacji PV w ciągu 8 lat vs 13,5 roku, czyli o 70% dłużej. Do tego większość ludzi zarobkami nie dogania obecnej inflacji, nie mówiąc o realnych podwyżkach (musiałbyś mieć w tym roku minimum 10% podwyżki), czyli realnie siła nabywcza ich pensji spada, a ceny instalacji rosną (logistyki nie oszukasz, transport kosztuje n razy więcej).

Wniosek z tego tylko jeden: tanio już było.

I żadna partia tego nie zmieni, tym bardziej fantaści i ludzie oderwani od rzeczywistości z Konfederacji.
Taki marcinbbb który PV założył parę lat temu, za chwilę jego instalacja będzie przynosić zyski, bo już się zwróci. Ktoś, kto rok czy 2 lata temu założył, jest już do przodu o ten rok czy dwa na rachunkach, nie zapominając o samym koszcie instalacji, który sukcesywnie rośnie. To jest jak z inwestowaniem, można się bawić w market timing, ale w 99% przypadków w perspektywie 30 lat regularne inwestowanie w tanie ETFy przyniesie lepsze rezultaty niż ściganie się z rynkiem. I tak samo tutaj, kto wcześniej zainstalował PV, ten "odcina kupony". A ten, kto cały czas czeka na ten wymarzony dołek, żeby zainwestować (czy to w PV czy na giełdzie), to płaci kasę do ZE albo trzyma na koncie, gdzie mu inflacja robi z dup^H^H^Hkonta ;) jesień średniowiecza. Podobnie jak rodzina z dochodami 10 kpln żyjąca od pierwszego do pierwszego, wynajmująca mieszkanie za 3 kpln. Gdzie sens, gdzie logika?

Tak czy owak, dyskusje na temat opłacalności PV toczą się na tym wątku (i nie tylko) od 10 lat. Wnioski każdy wyciąga na własną odpowiedzialność.

fotohobby
30-01-2022, 12:28
Czyli zakład z rynkiem? Lubię to :) To co, w 2027 spotykamy się na forum, podliczamy swoje wydatki na prąd za 5 lat, porównujemy koszt instalacji i liczymy orientacyjnie ile wydamy przez kolejne 5 lat?

Z gogusiem się nie zakładaj, bo jak przegra zmieni nick, wróci jakby nigdy nic, tylko nie będzie pamiętał tematu.
Już jeden zakład przegrał jako @berthold61

d7d
30-01-2022, 12:39
Mimo chęci zostania prosumentem odradzam jednak montaż w tym okresie , też napaliłem sie ale po namyśle odkładam ten temat na normalne czasy ,może trz cztery lata wszystko spadnie w dół może w końcu konfederacja wygra wybory i zrobi się normalnie bez lobbowania itp , nie za wszelką cenę .

Montuj teraz później będzie drożej i na gorszych warunkach.

mitch
30-01-2022, 12:46
Z gogusiem się nie zakładaj, bo jak przegra zmieni nick, wróci jakby nigdy nic, tylko nie będzie pamiętał tematu.
Już jeden zakład przegrał jako @berthold61
;) Już się przyzwyczaiłem, że większość ludzi wypowiada się na różne tematy związane z pieniędzmi, nie mając zielonego pojęcia o czym pisze, a tylko dlatego, że "im się coś wydaje". Ja rozumiem, że każdy ma swoje preferencje, niektórzy np. inwestują w kryptowaluty i nieźle na tym wychodzą, podczas gdy dla mnie to jest kasyno. Ale to wynika z mojego ograniczenia, z którego ja zdaję sobie sprawę - ja zwyczajnie krypto nie rozumiem, a zwykle nie wkładam pieniędzy w coś, czego nie rozumiem. Co więcej, nie mam ochoty tego uczyć się i zrozumieć, bo mam inne metody inwestowania. Tylko to jest mój świadomy wybór, przy czym nie demonizuję krypto, ba, szanuję i nawet czasami zazdroszczę wyników :)

Ale takie "bo może jakaś inna partia wygra i zrobi z tym (i innym) porządek" i w ogóle będzie pokój na ziemi i w końcu wszyscy będą żyli długo i szczęśliwie, to mnie doprowadza do śmiechu z zażenowania. No bo niby dorośli ludzie, a swoje pieniądze zawierzają przypadkowi i wierzą że inni ludzie zrobią wszystko, żeby żyło nam się lepiej.:lol2: No i potem mamy opiekę zdrowotną i emeryturę, na jaką zasługujemy. A niektórzy nadal wierzą, że wystarczy, że KO czy Konfa zastąpi PIS i Polska magicznie stanie się rajem, a źli ludzie pójdą siedzieć... :rotfl: No przedszkole, k*, przedszkole... :stirthepot:

d7d
30-01-2022, 13:51
Są klipy do przewodów DC z nierdzewki........nie wiem czy o to Wam chodzi.
https://www.solarne.info/klips-uchwyt-do-kabla-solarnego-4-6mm2-p-336.html?gclid=Cj0KCQiA6NOPBhCPARIsAHAy2zBrNCoKfXm 0JU_fNlAjdSOdEAjvcdYqjUiZ9gpxrU3PEq2tvcDk48gaAtiME ALw_wcB

Bardzo dobry przykład.

Są też trytki lepsze niż zwykłe i najtańsze
https://4technik.pl/Opaski-kablowe-zaciskowe-UV-odporne-z-gwarancja-10lat

animuss
30-01-2022, 14:38
Są też trytki lepsze niż zwykłe i najtańsze
https://4technik.pl/Opaski-kablowe-zaciskowe-UV-odporne-z-gwarancja-10lat
napisano uczciwie że maksymalnie 10lat.

Opaski kablowe zaciskowe Extra odporne są na promienie UV w okresie co najmniej 10 la

d7d
30-01-2022, 15:14
"co najmniej 10 lat" to nie znaczy "maksymalnie 10 lat" :D


Opaski kablowe zaciskowe Extra odporne są na promienie UV w okresie co najmniej 10 lat oraz niekorzystne warunki pogodowe,
spełniają wszystkie testy określone przez normy i są wykonane zgodnie z podanymi metodami badań.
Po testach wytrzymują one 100% deklarowanej wytrzymałości na rozciąganie (klasyfikacja typu 2 - Punkt 6.2.2 podanej normy)

Dariusz1983
30-01-2022, 15:43
Ma ktoś wiedzę czy w e-bok PGE będzie widoczny procedowany wniosek/zgłoszenie o przyłączenie mikroinstalacji? Jeśli tak to po jakim czasie od otrzymania dokumentów się pojawi w e-bok? Ewentualnie o jakim czasie się interesować co z papierami/dzwonić do PGE aby gdzieś się nie zapodziały? Do swojego rejonu czy na infolinie ogólnopolską?
Druga sprawa to w, którym momencie zaczynamy produkcję/zbieranie w "magazynie" z fotowoltaiki(słowem kiedy odpalić instalacje aby miało to sens i pradukcja nie znikała, a była prawidłowo liczona w licznku):
a)w chwili wymiany licznika lub
b)dopiero po otrzymaniu umowy?

animuss
30-01-2022, 15:54
"co najmniej 10 lat" to nie znaczy "maksymalnie 10 lat" :D

Moim zdaniem 10 lat to dla nich i tak dużo, jak złącze spadnie na dachówki w miejscu spływania wody to kocioł się zrobi, 11 czy 12 też lipa, przewody mają 15-20 lat chyba troszkę za mało przekonujące, na gruncie bym mógł dać. .

cangi80
30-01-2022, 17:28
Ma ktoś wiedzę czy w e-bok PGE będzie widoczny procedowany wniosek/zgłoszenie o przyłączenie mikroinstalacji? Jeśli tak to po jakim czasie od otrzymania dokumentów się pojawi w e-bok? Ewentualnie o jakim czasie się interesować co z papierami/dzwonić do PGE aby gdzieś się nie zapodziały? Do swojego rejonu czy na infolinie ogólnopolską?
Druga sprawa to w, którym momencie zaczynamy produkcję/zbieranie w "magazynie" z fotowoltaiki(słowem kiedy odpalić instalacje aby miało to sens i pradukcja nie znikała, a była prawidłowo liczona w licznku):
a)w chwili wymiany licznika lub
b)dopiero po otrzymaniu umowy?

Nic nie będzie widoczne. Jak dostaniesz nową fakturę jako prosument musisz założyć nawe konto z nowym numerem klienta , poprzednie będzie już nie ważne.
Po wymianie licznika będziesz już zbierał w magazynie.

goguś
30-01-2022, 18:27
Montuj teraz później będzie drożej i na gorszych warunkach.

Tak tylko musiałbymsam to sobie robić co większego problemu z tym nie miałbym bo niejedno w życiu się robiło tylko ceny trochę zniechęcają ale ja zawsze jestem optymistą i mam nadzieję że jeden rząd zniknie drugi wszystko zmieni jak to w PL , z drugiej strony parcia nie mam skoro za ekogroszek musiałem płacić aby ciepło było to za prąd też zapłacę do pompy ciepła i mam tylko cichą nadzieję że ten rachunek będzie mniej więcej podobny , dom mam ciepły w miarę bo obecnie wychodzi mnie grzanie do 23 dom ok 300zł miesięcznie i jak by za prąd było by podobnie to luzik tyle to w zasadzie nie wiele znaczy.

Dariusz1983
30-01-2022, 18:50
Kto rozważa fotowoltaike i ma na to środki nie powinien raczej zwlekać, bo lada moment wejdą mocno niekorzystne zmiany i taniej już było. Na super zmiany wywołane ewnetualnymi nowymi ludźmi u władzy bym nie liczył, bo żaden nie wycofa się ze zmian, które zmniejszają koszty państwu lub firmom państwowym-tak było z "tymczowsowym" podniesieniem VATu z 22 na 23% i z wieloma innymi negatywnymi zmianami. Najtrudniej jest zabrać, a jak już się zabierze to oddawać nie ma potrzeby. Nie ma co liczyć na spadek cen, bo Polski Ład, wzrosty minimalnych pensji(powodują wzrosty tych wyższych), inflacja zaiwania, ceny energii, gazu itd rosną. Do tego za 2 lata ceny gazu zostaną uwolnione więc i idąc za ciosem uwolnione zostaną ceny prau-może wdrożone zostana jakieś pakiety osłonowe jak teraz ale nie ma co liczyć na to, że będzie tanio.

Brać trzeba pod uwagę rosnące zadłużenie kraju, kose z UE i niespokojność czasów(wschód europy) więc ja bym nie liczył na poprawę sytuacji...

Z powyższych powodów ja sam przyśpieszyłem ogarnięcie tematu-najpierw wstrzymałem się z działaniami czekając co wykombinują z ustawą(wtedy jeszcze czas ostateczny to był 31.12.2021)-jak podali szczegóły zmian i przedłużyli czas do końca marca 2022 decyzja była juz prosta-brać i nie czekać, bo lepiej już było. Jedynie dylematy co do wielkości instalacji- pomocą forum z poczatkowych 3kWp doszło do 3,95kWp czyli 200% obecnego zapotrzebowania. Teraz czekam na wymianę licznika i będzie można rozpocząć produkcję.

Wekto
31-01-2022, 12:10
Zmiany na net-billing zostaną z nami nawet jeśli zmieni się władza. Jest to rozwiązanie narzucone na nas przez dyrektywę RED II. Miał być okres przejściowy bo zapisy dyrektywy mają zacząć obowiązywać w UE od 2024. Pospieszono się jak to zwykle u nas bywa. PSE nacisnęło kogo trzeba i mamy już nową ustawę. Zmiana władzy nie spowoduje powrotu do net-meteringu na kilka miesięcy.

gawel
31-01-2022, 13:25
Kto rozważa fotowoltaike i ma na to środki nie powinien raczej zwlekać, bo lada moment wejdą mocno niekorzystne zmiany i taniej już było. Na super zmiany wywołane ewnetualnymi nowymi ludźmi u władzy bym nie liczył, bo żaden nie wycofa się ze zmian, które zmniejszają koszty państwu lub firmom państwowym-tak było z "tymczowsowym" podniesieniem VATu z 22 na 23% i z wieloma innymi negatywnymi zmianami. Najtrudniej jest zabrać, a jak już się zabierze to oddawać nie ma potrzeby. Nie ma co liczyć na spadek cen, bo Polski Ład, wzrosty minimalnych pensji(powodują wzrosty tych wyższych), inflacja zaiwania, ceny energii, gazu itd rosną. Do tego za 2 lata ceny gazu zostaną uwolnione więc i idąc za ciosem uwolnione zostaną ceny prau-może wdrożone zostana jakieś pakiety osłonowe jak teraz ale nie ma co liczyć na to, że będzie tanio.

Brać trzeba pod uwagę rosnące zadłużenie kraju, kose z UE i niespokojność czasów(wschód europy) więc ja bym nie liczył na poprawę sytuacji...

Z powyższych powodów ja sam przyśpieszyłem ogarnięcie tematu-najpierw wstrzymałem się z działaniami czekając co wykombinują z ustawą(wtedy jeszcze czas ostateczny to był 31.12.2021)-jak podali szczegóły zmian i przedłużyli czas do końca marca 2022 decyzja była juz prosta-brać i nie czekać, bo lepiej już było. Jedynie dylematy co do wielkości instalacji- pomocą forum z poczatkowych 3kWp doszło do 3,95kWp czyli 200% obecnego zapotrzebowania. Teraz czekam na wymianę licznika i będzie można rozpocząć produkcję.

Jeżeli ktoś nie ma pieniędzy i na razie nie jest mu potrzebna zbyt duża instalacja lub nie wie jaka miła by być to jest kilka możliwości:
1) zainstalować przed 1 kwietnia 2022 roku instalację 4 kWp na jednym stringu i w miarę wzrostu potrzeb rozbudować ją nawet po ww. dacie z zachowaniem obecnych zasad rozliczenia.
2) Nie instalować obecnie PV i wstrzymać się do czasu kiedy ceny pv się unormują i zainstalować np 15-20 kWp + ogrzewanie elektryczne podłoga lub / i grzejniki.

Dolce1313
31-01-2022, 14:45
Czy ktoś może wypowiedzieć się na temat paneli formy Ja Solar?
Czy te panele są podobnej jakości jak np Longi?
Na pierwszym stringu posiadam Longi ale obecnie cenowo wychodzą korzystniej Ja Solar, chodzi mi o konkretnie poniższy panel:
https://grudnik.pl/panel-fotowoltaiczny-w-srebrnej-ramie-o-mocy-445w-ja-solar-jam72s20455mr,p1009372

d7d
31-01-2022, 15:12
Czy ktoś może wypowiedzieć się na temat paneli formy Ja Solar?
Czy te panele są podobnej jakości jak np Longi?
Na pierwszym stringu posiadam Longi ale obecnie cenowo wychodzą korzystniej Ja Solar, chodzi mi o konkretnie poniższy panel:
https://grudnik.pl/panel-fotowoltaiczny-w-srebrnej-ramie-o-mocy-445w-ja-solar-jam72s20455mr,p1009372

Nie ma konta to nie ma cen. :)
W innych sklepach
JA Solar JAM72S20 455W - 665,00 PLN netto
Selfa SV108 Mono 400W - 660,00 PLN netto

Longi LR4-72HPH-450M - 900,00 PLN brutto
Longi LR4-72HIH-445M - 909,00 PLN brutto
JA Solar JAM72S20-455/MR - 899,00 PLN brutto

Dariusz1983
31-01-2022, 15:18
[QUOTE=gawel;8117434]Jeżeli ktoś nie ma pieniędzy i na razie nie jest mu potrzebna zbyt duża instalacja lub nie wie jaka miła by być to jest kilka możliwości:
1) zainstalować przed 1 kwietnia 2022 roku instalację 4 kWp na jednym stringu i w miarę wzrostu potrzeb rozbudować ją nawet po ww. dacie z zachowaniem obecnych zasad rozliczenia.

Kto nie ma w tej chwili wystarczających środków, a chce zostać prosumentem wystarczy, że zamontuje jakąkolwiek moc instalacji i jakikolwiek falownik, zgłosi to w terminie do 31.03.2022. To wystarczy aby nabyć prawa na 15lat do bycia "starym" prosumentem-jak przybędzie kasy można instalację zmodernizować(dodać paneli/wymienić falonik), zgłosić aktualizację i jest się nadal "starym" prosuementem.
potwierdza to PGE: https://www.youtube.com/watch?v=gB-UkuYRVCQ

Oczywiście są 2 opcje:
-teraz robimy 1-2 biedapanel+najtańszy falownik(1 faza) i za jakiś czas to wymieniamy na docelowy sprzęt lub:
-montujemy falownik o mocy docelowej i do niego podpinamy dosłownie 1kWp w panelach, a za jakiś czas dokupujemy paneli i uzyskujemy moc docelową

oczywiśćie w obu przypadkach robimy kwity i zgłaszamy do ZE aby zostać prosumenetm przed końcem marca.

Ja bym wybrał opcję 2, bo nie wydamy zbędnie kasy na falownik/panele, które i tak za jakiś czas "wywalimy".

gawel
31-01-2022, 15:26
[QUOTE=gawel;8117434]Jeżeli ktoś nie ma pieniędzy i na razie nie jest mu potrzebna zbyt duża instalacja lub nie wie jaka miła by być to jest kilka możliwości:
1) zainstalować przed 1 kwietnia 2022 roku instalację 4 kWp na jednym stringu i w miarę wzrostu potrzeb rozbudować ją nawet po ww. dacie z zachowaniem obecnych zasad rozliczenia.

Kto nie ma w tej chwili wystarczających środków, a chce zostać prosumentem wystarczy, że zamontuje jakąkolwiek moc instalacji i jakikolwiek falownik, zgłosi to w terminie do 31.03.2022. To wystarczy aby nabyć prawa na 15lat do bycia "starym" prosumentem-jak przybędzie kasy można instalację zmodernizować(dodać paneli/wymienić falonik), zgłosić aktualizację i jest się nadal "starym" prosuementem.
potwierdza to PGE: https://www.youtube.com/watch?v=gB-UkuYRVCQ

Oczywiście są 2 opcje:
-teraz robimy 1-2 biedapanel+najtańszy falownik(1 faza) i za jakiś czas to wymieniamy na docelowy sprzęt lub:
-montujemy falownik o mocy docelowej i do niego podpinamy dosłownie 1kWp w panelach, a za jakiś czas dokupujemy paneli i uzyskujemy moc docelową

oczywiśćie w obu przypadkach robimy kwity i zgłaszamy do ZE aby zostać prosumenetm przed końcem marca.

Ja bym wybrał opcję 2, bo nie wydamy zbędnie kasy na falownik/panele, które i tak za jakiś czas "wywalimy".

Możesz zwiększać moc paneli nawet po 1 kwietnia będąc prosumentem ale jak podłączysz 1 kwp to potem zo z tym zrobisz czy dokupisz kompatybilne panele ? Raczej nie do wolnego gniazda możesz podłączyć string z panelami jakimi zechcesz.

Dariusz1983
31-01-2022, 16:28
Podany 1kWp był tylko przykładem- nie sądze aby kupując dziś jakiś model paneli nie dało się ich dokupić w ciągu np.roku-przecież nie zmienia się modeli co tydzień a nawet gdyby dany model nie był ossiągalny to zawsze można dopasować parametrami najbardziej zblizone lub całkowicie wymienić na nowe lub jak napisałeś podłączyć nowe do drugiego stringu.
To rozwiązanie jest tylko tanim sposobem na "gwarancją" bycia prosumentem dla osób z niedoborem na teraz finansów na inwestycję.

Ja mając środki zrobiłem na gotowo ale jak ktoś na dziś nie ma kasy, a chce sobie zapewnić bycie prosumentem na 15 lat od dostarczenia zgłoszenia do ZE może iść w stroną tymczasowości"dziś byle było", a jutro(za rok) ogarnie na tip top mając pewność bycia na starych zasadach. Niestety albo mamy hajs i robimy pędem na gotowo albo kombinujemy...a jest po co kombinować, bo czas zwrotu inwestycji z obecnych ok 8lat po zmianach wydłuży się do 13,5roku...wyliczenia https://www.youtube.com/watch?v=M3OO8eSKAMQ

Dolce1313
31-01-2022, 17:06
Nie ma konta to nie ma cen. :)
W innych sklepach
JA Solar JAM72S20 455W - 665,00 PLN netto
Selfa SV108 Mono 400W - 660,00 PLN netto

Longi LR4-72HPH-450M - 900,00 PLN brutto
Longi LR4-72HIH-445M - 909,00 PLN brutto
JA Solar JAM72S20-455/MR - 899,00 PLN brutto


Dzięki. Chodziło mi o to czy Ja Solar to przyzwoite panele. Longi o podobnej mocy to ok. 70zł więcej za szt. Nie wiem czy warto dopłacać czy też pod względem jakości to w praktyce to samo.

d7d
31-01-2022, 18:22
Pewnie są podobne. Sprawdź współczynniki temperaturowe.

animuss
31-01-2022, 23:53
Mam pytanko, string z optymalizatorami łączy się inaczej.
Chodzi o to czy w każdej chwili można dodać optymalizator bez ciągnięcia nowych przewodów, wystarczy rozpiąć panel?
http://www.instsani.pl/upload/image/PVtypy40.jpg

Dolce1313
01-02-2022, 06:54
W przypadku Tigo wystarczy rozpiąć panel. Ten optymalizator ma wyprowadzone 4 przewody, do dwóch podłączasz panel a pozostałe łączysz do szeregu.
Tak przy okazji, czy są jeszcze dostępne jakieś inne uniwersalne optymalizatory oprócz Tigo? Może ktoś ma takie urządzenia i je może polecić? Kolega d7d napisał, że Tigo padają powyżej 50V.

Dariusz1983
01-02-2022, 08:29
Znalazłem całkiem ciekawy informator dotyczący fotowoltaiki wydany po wprowadzeniu nowelizacji ustawy OZE https://www.gov.pl/attachment/47e43da4-8258-4844-b158-77f3f6b607b8

tom.pk
01-02-2022, 17:18
W przypadku Tigo wystarczy rozpiąć panel. Ten optymalizator ma wyprowadzone 4 przewody, do dwóch podłączasz panel a pozostałe łączysz do szeregu.
Tak przy okazji, czy są jeszcze dostępne jakieś inne uniwersalne optymalizatory oprócz Tigo? Może ktoś ma takie urządzenia i je może polecić? Kolega d7d napisał, że Tigo padają powyżej 50V.

Padają bo 500 W maja max napięcie 52V .TS4-A-O 700 W napięcie max 80V i te należy stosować gdy istnieje obawa .że napiecie max panela może przekroczyć 50V

animuss
01-02-2022, 17:54
Tak przy okazji, czy są jeszcze dostępne jakieś inne uniwersalne optymalizatory oprócz Tigo? Może ktoś ma takie urządzenia i je może polecić? Kolega d7d napisał, że Tigo padają powyżej 50V.
Czyli bezproblemowo da się, ok.
To wygląda tak.
Jak masz falownik SolarEdge oraz Huawei to masz 2 do wyboru.
Firmowy i Tigo
Jak falownik innej firmy to tylko Tigo.

fotohobby
01-02-2022, 19:02
Czyli bezproblemowo da się, ok.
To wygląda tak.
Jak masz falownik SolarEdge oraz Huawei to masz 2 do wyboru.
Firmowy i Tigo
Jak falownik innej firmy to tylko Tigo.

Serio ? Falownik SE ruszy bez optymalizatorów SE ?

animuss
01-02-2022, 20:25
Serio ? Falownik SE ruszy bez optymalizatorów SE ?

Tigo może działać niezależnie od inwerterów w układzie PV.
Dla SE wystarczy jeden tracker mocy, MPPT.

d7d
01-02-2022, 21:03
Do SE musi być optymalizator SE do każdego podłączonego modułu.
Moduł bez optymalizatora SE nie będzie pracował z falownikiem SE.

fotohobby
01-02-2022, 21:12
Tigo może działać niezależnie od inwerterów w układzie PV.
Dla SE wystarczy jeden tracker mocy, MPPT.

Czyli jeszcze raz - wg Ciebie falownik SE uruchomi się i będzie działał z instalacją z optymalizatorami Tigo?

animuss
01-02-2022, 21:16
Do SE musi być optymalizator SE do każdego podłączonego modułu.
Moduł bez optymalizatora SE nie będzie pracował z falownikiem SE.

Mi się wydaje że dla SE wystarczy jeden tracker mocy, MPP a drugi panel może pracować połączony w string z tym modułem nawet bez optymizatora.
Sam SE nie posiada tracker-a mocy, MPPT dlatego bez optymizatora SE nie startuje.
Inne falowniki posiadają jeden/dwa/trzy wbudowane tracker-y mocy i obsługują cale stringi.

fotohobby
01-02-2022, 21:28
Mi się wydaje ...

Źle się wydaje.

animuss
01-02-2022, 21:38
Źle się wydaje.
Prawda jest inna, poczytaj ze strony SE.

Łączna moc modułów nie przekracza znamionowej mocy wejściowej DC optymalizatora mocy

https://i.imgur.com/Shfwxjm.png

d7d
01-02-2022, 21:44
Nie upieraj się. Nie masz racji.
System SolarEdge, w dużym skróci, składa się z falownika który nie jest "pełnosprawnym" falownikiem i wymaga do pracy "dodatkowych" części które są montowane bezpośrednio pod modułami i nazywają się optymalizatorami.
Moduł bez optymalizatora nie będzie dawał prądu do falownika SolarEdge.

Każdy moduł słoneczny (zwany również panelem słonecznym) na Twoim dachu jest podłączony do optymalizatora mocy SolarEdge, który przekształca go w inteligentny moduł.
Współpracując z naszymi wysokowydajnymi falownikami, zbierają one maksymalną możliwą ilość energii, niezależnie od zacienienia, zabrudzenia i innych czynników, aby zapewnić Twojemu domowi więcej energii elektrycznej przez cały okres eksploatacji systemu.
https://www.solaredge.com/pl/homeowner-new
https://www.solaredge.com/sites/default/files/inline-images/Homeowners-Illustration-PL_0.jpg

fotohobby
01-02-2022, 21:46
@animuss
Ło matko, ale rzeźbisz.
To sprawdź sobie jaką moc mają te opty SE.
I oczywiście - spokojnie możesz do jednego opty podłączyć dwa moduły. Nawet są opty, co mają tak przygotowane wejścia/wyjścia.
Ale Ty piszesz o podłączeniu całego stringu do jednego opty:

Mi się wydaje że dla SE wystarczy jeden tracker mocy, MPP a reszta paneli może pracować połączona w string z tym modułem nawet bez optymizatorów.

A tutaj:

Za pomocą rozwiązania Designer firmy SolarEdge można sprawdzić zgodność modułów z różnymi optymalizatorami mocy

nie rozumiesz tego co czytasz. W SolarDesignerze nie znajdziesz optymalizatorów Tigo, Huawei, czy innych do sprawdzenia, tylko RÓŻNE optymalizatory mocy produkowane przez SE.

Więc reasumując- w SE nie podepniesz stringu do JEDNEGO optymalizatora, w SE nie zastosujesz innych optymalizatorów, niż produkcji SE.

animuss
01-02-2022, 21:59
@animuss
Ło matko, ale rzeźbisz.
To sprawdź sobie jaką moc mają te opty SE.
I oczywiście - spokojnie możesz do jednego opty podłączyć dwa moduły. Nawet są opty, co mają tak przygotowane wejścia/wyjścia.
Ale Ty piszesz o podłączeniu całego stringu do jednego opty:


A tutaj:


nie rozumiesz tego co czytasz. W SolarDesignerze nie znajdziesz optymalizatorów Tigo, Huawei, czy innych do sprawdzenia, tylko RÓŻNE optymalizatory mocy produkowane przez SE.

Więc reasumując- w SE nie podepniesz stringu do JEDNEGO optymalizatora, w SE nie zastosujesz innych optymalizatorów, niż produkcji SE.

Masz wkleiłem rysunek podłączenia dwóch paneli FV a są i z czterema, w co drugim można założyć Tigo i skierować panel pod innym kątem.

animuss
01-02-2022, 22:02
Nie upieraj się. Nie masz racji.
System SolarEdge, w dużym skróci, składa się z falownika który nie jest "pełnosprawnym" falownikiem i wymaga do pracy "dodatkowych" części które są montowane bezpośrednio pod modułami i nazywają się optymalizatorami.
Moduł bez optymalizatora nie będzie dawał prądu do falownika SolarEdge.

Każdy moduł słoneczny (zwany również panelem słonecznym) na Twoim dachu jest podłączony do optymalizatora mocy SolarEdge, który przekształca go w inteligentny moduł.
Współpracując z naszymi wysokowydajnymi falownikami, zbierają one maksymalną możliwą ilość energii, niezależnie od zacienienia, zabrudzenia i innych czynników, aby zapewnić Twojemu domowi więcej energii elektrycznej przez cały okres eksploatacji systemu.
https://www.solaredge.com/pl/homeowner-new
https://www.solaredge.com/sites/default/files/inline-images/Homeowners-Illustration-PL_0.jpg

Mam, przeczytaj co napisałem to SE pilnuje żeby niczego od konkurencji nie użyć ale da się.

d7d
01-02-2022, 22:04
Jeszcze raz - system SolarEdge wymaga zastosowania do każdego modułu optymalizatora SolarEdge.
Są optymalizatory SolarEdge obsługujące jednocześnie dwa moduły fotowoltaiczne.
To są np. modele P650, P701 i P730.

Do SolarEdge nie można podpiąć innego optymalizatora niż określony dla danego modelu falownika.
Nie można też stosować optymalizatorów innych firm lub modułów bez optymalizatorów..

Są też inne uwarunkowania - minimalna i maksymalna liczba optymalizatorów różna dla różnych modeli falowników i modeli optymalizatorów.

fotohobby
01-02-2022, 22:07
Masz wkleiłem rysunek podłączenia dwóch paneli FV a są i z czterema, w co drugim można założyć Tigo i skierować panel pod innym kątem.

Rok, albo dwa lata temu pytałeś mnie, jak to możliwe,, że mogę podejrzeć z jaką mocą pracuje każdy moduł i ile,wyprodukował energii.
Wyjaśniłem co to SE - ok każdy kiedyś zaczyna zdobywać wiedzę.

Ale to, co po tym czasie piszesz to woła o pomstwę do nieba..
Ja mam tylko nadzieje, ze Ty nie montujesz instalacji PV.
I mam dla Ciebie taką radę.
SE ma bardzo uczynny i pomocny oddział w Polsce.
Może napisz do nich maila z pomysłami typu:

w co drugim można założyć Tigo i skierować panel pod innym kątem

Mi się wydaje że dla SE wystarczy jeden tracker mocy, MPP a reszta paneli może pracować połączona w string z tym modułem nawet bez optymizatorów

A oni ci jasno i wyraźnie napiszą co może stać się z tak zbudowanym systemem i co na pewno stanie się gwarancją...


Mam, przeczytaj co napisałem to SE pilnuje żeby niczego od konkurencji nie użyć ale da się.
Pokaż mi choć jeden tak zbudowany system :)

fotohobby
01-02-2022, 22:17
@animuss może to cię przekonana:

Optymalizatory TIGO mogą współpracować niemal ze wszystkimi falownikami innych producentów (z wyjątkiem SolarEdge i niektórych Huawei
https://pradzadarmo.com/optymalizatory-mocy/


Tigo works with virtually every MPPT-based inverter and battery charge controller, allowing the customer the freedom to choose whatever inverter they like
https://support.tigoenergy.com/hc/en-us/articles/203065038-What-are-the-Fundamental-Differences-Between-Tigo-and-SolarEdge-Optimizers-

d7d
01-02-2022, 22:28
Ale jest też taka informacja


Dlaczego warto wybrać Tigo?
- Poprawia wydajność fotowoltaiki przy zacienieniu, zabrudzeniu, skomplikowanym dachu
- Zapewnia monitoring na poziomie modułu
- Zapewnia odłączenie wysokiego napięcia (Rapid Shutdown) zgodnie z NEC 2104 & 2017
- Współpracuje z dowolnym falownikiem i regulatorem ładowania
- 25 lat gwarancji
- Zainstalowany na 7 kontynentach w instalacjach od 2kW do 7MW
- Siedziba firmy mieści się w dolinie krzemowej w Kalifornii
https://www.emiter.net.pl/fotowoltaika/producent-tigo.html
:D

fotohobby
01-02-2022, 22:35
Oczywiście z dowolnym. Jak sami piszą:

every MPPT-based inverter

animuss
01-02-2022, 22:40
Jeszcze raz - system SolarEdge wymaga zastosowania do każdego modułu optymalizatora SolarEdge.
Są optymalizatory SolarEdge obsługujące jednocześnie dwa moduły fotowoltaiczne.
To są np. modele P650, P701 i P730.


Do jednego zwykłego optymizatora można podpiąć 2 moduły wystarczy, że .łączna moc modułów nie przekracza znamionowej mocy wejściowej DC optymalizatora.

fotohobby
01-02-2022, 22:43
Do jednego optymalizatora SE - i owszem.
Ale po co, skoro dedykowane pod dwa moduły są praktycznie w tej samej cenie ?

animuss
01-02-2022, 22:44
Rok, albo dwa lata temu pytałeś mnie, jak to możliwe,, że
)
Ludzi rozwijają się w różnym tępię.:lol2:.

d7d
01-02-2022, 22:46
@animuss
Możesz podać przykład takiego optymalizatora SolarEdge i tych dwóch modułów spełniających ww. warunki?
Czy ma na myśli zwykły czyli Tigo i który dokładnie model?

animuss
01-02-2022, 22:52
Do jednego optymalizatora SE - i owszem.

Szkoda że skasowałeś myśl.

Jeżeli masz dwa panele w jednym małym stringu to w jednym wystarczy wpiąć optymalizację a drugi SE da wykresy tego zestawu..

d7d
01-02-2022, 22:54
Falownik SolarEdge nie wystartuje z jednym optymalizatorem z podpiętymi dwoma modułami.

animuss
01-02-2022, 22:58
Falownik SolarEdge nie wystartuje z jednym optymalizatorem z podpiętymi dwoma modułami.

Prawda jest inna, poczytaj ze strony SE.


https://i.imgur.com/Shfwxjm.png
To sam to narysowałem?

https://i.imgur.com/SMgxjdd.png

fotohobby
01-02-2022, 22:58
Ale co co znaczy "wpiąć optymalizację" ? Jaką optymalizację ?
Optymalizacją jest optymalizator SE pracujący z dwoma modułami, żeby zejść z kosztów.
Ma to sens, kiedy obydyqa moduły sa w tym samym czasie i w ten sam sposób zacieniane,
Wada - jak jeden straci na sprawności, to na układzie nie będzie tego widać, optymalizator uśredni wynik, otrzymany z dwóch modułów (a żaden nie będzie pracował w optymalnym punkcie MPPT)

fotohobby
01-02-2022, 23:00
Falownik SolarEdge nie wystartuje z jednym optymalizatorem z podpiętymi dwoma modułami.

Już nie przesadzaj. Są przecież optymalizatory do szeregowego, lub równoległego podłączania modułów...
https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-p-series-commercial-add-on-power-optimizer-datasheet-pl.pdf

animuss
01-02-2022, 23:09
Już nie przesadzaj. Są przecież optymalizatory do szeregowego, lub równoległego podłączania modułów...
https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-p-series-commercial-add-on-power-optimizer-datasheet-pl.pdf

To już kombinowanie tu chodzi o optymalizatory które mają tylko 4 kable a nie sześć czy osiem, jak M2640

fotohobby
01-02-2022, 23:15
Ale to już nie ma znaczenia - czy wykorzystasz dedykowany optymalizator SE z 8 wyjściami, czy inny inny, zgodny napięciowo SE (nie przekraczając jego mocy)

animuss
01-02-2022, 23:16
Ale co co znaczy "wpiąć optymalizację" ? Jaką optymalizację ?
)

Optymalizacja bez polaczenia radiowego z SE, którą posiada Tigo.

d7d
01-02-2022, 23:16
Już nie przesadzaj. Są przecież optymalizatory do szeregowego, lub równoległego podłączania modułów...
https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-p-series-commercial-add-on-power-optimizer-datasheet-pl.pdf

To minimalna długość łańcucha nie ma znaczenia?
W tej tabeli widzę: "minimalna długość łańcucha" - liczba optymalizatorów - np. 14

Wg mnie @animuss twierdzi że jeden optymalizator z dwoma modułami wystarczy do pracy falownika SE.

fotohobby
01-02-2022, 23:17
Optymalizacja bez polaczenia radiowego z SE, którą posiada Tigo.

A po co połączenie radiowe w SE ??

fotohobby
01-02-2022, 23:19
Wg mnie @animuss twierdzi że jeden optymalizator z dwoma modułami wystarczy do pracy falownika SE.

Do tego jeszcze nie doszliśmy :)

animuss
01-02-2022, 23:40
A po co połączenie radiowe w SE ??
Dla SE nieczytelne z Tigo, dlatego sama optymalizacja.

d7d
01-02-2022, 23:43
Po co znowu mieszasz Tigo z SE.
To ze sobą nie współpracuję z żadnej konfiguracji.
SE tylko z SE.

animuss
01-02-2022, 23:44
Wg mnie @animuss twierdzi że jeden optymalizator z dwoma modułami wystarczy do pracy falownika SE.
Jeden na dwa moduły, ale żeby falownik ruszył pewnie potrzeba kilka takich zestawów połączonych w string..
Np. sześć optymizatorów a 12 modułów..
Albo 2 optymalizatory i 12 modułów.

animuss
01-02-2022, 23:53
Po co znowu mieszasz Tigo z SE.
To ze sobą nie współpracuję z żadnej konfiguracji.
SE tylko z SE.
Tigo współpracuje z modułem a opty.SE z SE.

Marek.M
02-02-2022, 05:33
Mam pytanie. Czy można przenieść bycie prosumentem na inną lokalizację? Przykładowo robię teraz na mieszkaniu bieda instalację do końca marca by zostać prosumentem. Za jakiś czas buduję dom. Czy mogę "przenieść" tą instalację do nowej lokalizacji, żeby tam być prosumentem. Czy prosument jest przypisany do adresu?

fotohobby
02-02-2022, 07:55
Jeden na dwa moduły, ale żeby falownik ruszył pewnie potrzeba kilka takich zestawów połączonych w string..
Np. sześć optymizatorów a 12 modułów..
Albo 2 optymalizatory i 12 modułów.

Ale proszę Cię... jeden optymalizator i 6 modułów ? I tylko dwa w instalacji?
Podlinkowałem Ci dokument PDF z optymalizatorami SE, na jego końcu masz wymaganą minimalną i maksymalną ilość modułów w stringu.
Zapoznaj się z tym, bo szkoda, żeby użytkownik z takim stażem pisał takie głupoty...

fotohobby
02-02-2022, 07:56
Dla SE nieczytelne z Tigo, dlatego sama optymalizacja.

Tak, nieczytelne, bo system nie ruszy. Przyswój to w końcu.

goguś
02-02-2022, 08:37
Pany a używany falownik może być zastosowany w instalacji aby tauron nie miał obiekcji ? mam do kupienia w dobrej cenie 1 roczny falownik .

Wekto
02-02-2022, 08:50
Jeden czy więcej modułów pod jeden optymalizator SE :) ? (https://www.solaredge.com/sites/default/files/se-connecting-solaredge-power-optimizers-to-multiple-pv-modules-application-note-pl_0.pdf)

fotohobby
02-02-2022, 09:08
Pany a używany falownik może być zastosowany w instalacji aby tauron nie miał obiekcji ? mam do kupienia w dobrej cenie 1 roczny falownik .

Jeśli ma ważny certytikat, to OK

Wekto
02-02-2022, 10:31
Jeśli ma ważny certytikat, to OK

... lub potwierdzenie przystąpienia producenta do procedury certyfikacyjnej zgodności z kodeksem NC RfG.

animuss
02-02-2022, 12:06
Ale proszę Cię... jeden optymalizator i 6 modułów ? I tylko dwa w instalacji?
Podlinkowałem Ci dokument PDF z optymalizatorami SE, na jego końcu masz wymaganą minimalną i maksymalną ilość modułów w stringu.
Zapoznaj się z tym, bo szkoda, żeby użytkownik z takim stażem pisał takie głupoty...

Weź poczytaj a dopiero pisz. ;)

animuss
02-02-2022, 12:09
Tak, nieczytelne, bo system nie ruszy. Przyswój to w końcu.

System SE przy nasłonecznieniu ruszy z jednym optymalizatorem i np. ośmioma modułami.
Wystarczy jeden optymalizator na jeden string.


W przypadku ośmiu modułów system może być używany z czterema modułami zwróconymi w jednym kierunku i czterema modułami zwróconymi w drugim kierunku. W tym przypadku, aby zmaksymalizować wydajność, należy użyć dwóch wejść dla jednego kierunku i dwóch dla drugiego.
Czyli jeden optymalizator rusza z 4 modułami od wschodu, potem działa od zachodu z 4 modułami ten sam optymalizator.

fotohobby
02-02-2022, 12:13
A coś bardziej merytorycznie?
Jak ma działać falownik SE z podpiętymi 2 , czy nawet 6 optymalizatorami ?
Przecież nawet optymalizatorów M1600 musi być minimum 8 w łańcuchu


System przy nasłonecznieniu ruszy z jednym optymalizatorem i np. ośmioma modułami.
Wystarczy jeden optymalizator na jeden string.

Wiesz, który falownik ruszy? Jednofazowy Compact
Nie wiem, po co się tu udzielasz- chcesz komuś zaszkodzić ?

animuss
02-02-2022, 12:23
Mam pytanie. Czy można przenieść bycie prosumentem na inną lokalizację? Przykładowo robię teraz na mieszkaniu bieda instalację do końca marca by zostać prosumentem. Za jakiś czas buduję dom. Czy mogę "przenieść" tą instalację do nowej lokalizacji, żeby tam być prosumentem. Czy prosument jest przypisany do adresu?

Jak chałupy nie skończyłeś to postaw instalację na gruncie tej działki przy płocie.

animuss
02-02-2022, 12:25
Wiesz, który falownik ruszy? Jednofazowy Compact


Czyli miękniesz pomału.

fotohobby
02-02-2022, 12:29
Czyli miękniesz pomału.

Nie, nie mięknę, bo ten rodzaj instalacji to mały promil i mała moc.
Po drugie, nadal widzę Twoje bzdury, że do SE można podpiąć 2 optymalizatory po 6 modułów każdy, albo 6 opty po 2 moduły każdy.
Daj mi przykład takiej konfiguracji.
Jaki falownik, jakie optymalizatory, jakie moduły

I Ty jeszcze masz czelność pisać "poczytaj, dopiero pisz"

animuss
02-02-2022, 13:54
bo ten rodzaj instalacji to mały promil i mała moc.

Czyli twierdzisz że jednak da się z SE.;)

Dariusz1983
02-02-2022, 14:00
Może ktoś łopatologicznie podać max terminy na wymianę licznika wskazane w prawie, bo niby 30dni max ale licząc od kiedy:
1)od dostarczenia dokumentów do ZE,
2)od wydania potwierdzenia rozpatrzenia wniosku(to podobno przysyłają i podają w nim termin wymiany)
3)czy od jeszcze innego terminu.

Pytam, bo ZE są zawalone wnioskami, które opracowują wedle dat otrzymania, a mają ponoć tylko 7dni na poinformowanie od błędach licząc od wpłynięcia wniosku więc jesli nie "obejżą: wniosku w ciągu tygodnia od otrzymania to w teorii jest on uznany za idelanie zrobiony...

Jak to w końcu jest obecnie wedle przepisów?

TomaszGejtz
02-02-2022, 14:08
Pewnie się da dla chcącego nic trudnego jak to się mówi polak potrafi. Ale dla mnie to jak by do merca e klasy wsadzić silnik od malucha niby Mercedes a nie mercedes. Osobiście posiadam SE 5kWp i pod każdym panelem jest optymalizator. Mimo że panele mam REC dzielone na połowę i każda niby oddzielnie działa przy przycienieniu.

fotohobby
02-02-2022, 14:34
Czyli twierdzisz że jednak da się z SE.;)

Tak, ten jeden model falownika 1-f

A teraz poproszę o dowód, że się da konfigurację 2 opty x 6 modułów, albo 6 opty x 2 moduły każdy

animuss
02-02-2022, 14:38
Tak, ten jeden model falownika 1-f

A teraz poproszę o dowód, że się da konfigurację 2 opty x 6 modułów, albo 6 opty x 2 moduły każdy

https://www.tindosolar.com.au/wp-content/uploads/2020/06/power-optimizer-top-banner-us.jpg

fotohobby
02-02-2022, 14:53
Ha, ha, ha - serio, teraz mnie rozbroiłeś :)
Wklejasz diagram, który pokazuje zasadę działania systemu SE i pokazujesz to jako działający system?
Ty chyba już trollujesz.
Wklejałem Ci tabelkę z optymalizatorami, gdzie jest jasno pokazane ile minimum trzeba, aby system działał.
Jak ma działać falownik SE, skoro on wymaga 380V (niektóre modele 750V), a pojedynczy optymalizator da mu max 80V (ale 30-40 dla optimum wykorzystania mocy panela)?
Ty sobie zdajesz sprawę, ze SolarDesigner nie przepuści takiej konfiguracji, jak na grafice ?
A teraz małe zadanie dla Ciebie - skontaktuj się z kimś, kto projektuje instalację w SD i zapytaj się go, co to oznacza, kiedy SD nie przepuszcza konfiguracji.

Jeśli nie potrafisz zajrzeć do DTR, sprawdzić tego na SD, ale wierzysz w obrazki z neta, to Twoja wiedza wygląda dokładnie tak, jak rozpocząłeś swoje wywody :

Mi się wydaje...

Nadzieja w tym, że nie skrzywdzisz nikogo sprzedając mu taką instalację.
Mam wrażenie, że w kominkami, kotłami radziłeś sobie lepiej...

d7d
02-02-2022, 15:13
https://www.tindosolar.com.au/wp-content/uploads/2020/06/power-optimizer-top-banner-us.jpg
Na obrazku widać 4 moduły z dwoma optymalizatorami.
Ile widzisz modułów na ekranie z monitoringiem? :)
Cztery ?

animuss
02-02-2022, 15:17
, bo ten rodzaj instalacji to mały promil i mała moc.
"
To mały promil i mała moc.:lol2:
https://i.imgur.com/wBBv2gG.png

animuss
02-02-2022, 15:19
Na obrazku widać 4 moduły z dwoma optymalizatorami.
Ile widzisz modułów na ekranie z monitoringiem? :)
Cztery ?

Cztery moduły są, bo nikt nie będzie tyle rysował. :no:
Na tym drugim masz cały dach, teraz lepiej?

Ile widzisz modułów na ekranie z monitoringiem?
Cztery ? Widzisz tyle ile jest optymalizatorów..

d7d
02-02-2022, 15:28
Tak, ten jeden model falownika 1-f

A teraz poproszę o dowód, że się da konfigurację 2 opty x 6 modułów, albo 6 opty x 2 moduły każdy


https://www.tindosolar.com.au/wp-content/uploads/2020/06/power-optimizer-top-banner-us.jpg


Cztery moduły są, bo nikt nie będzie tyle rysował. :no:
Na tym drugim masz cały dach, teraz lepiej?
Widzisz tyle ile jest optymalizatorów..

No to jaki dowód przedstawiłeś na swoje twierdzenie poniżej?


System SE przy nasłonecznieniu ruszy z jednym optymalizatorem i np. ośmioma modułami.
Wystarczy jeden optymalizator na jeden string.
...
Czyli jeden optymalizator rusza z 4 modułami od wschodu, potem działa od zachodu z 4 modułami ten sam optymalizator.

fotohobby
02-02-2022, 15:29
Cztery moduły są, bo nikt nie będzie tyle rysował. :no:
Na tym drugim masz cały dach, teraz lepiej?
..

No i właśnie - po dwa moduły na optymalizator.
Optymalizatorów kilkadziesiąt. To będzie działać

d7d
02-02-2022, 15:29
@animuss
Projektowałeś kiedyś instalację PV na systemie SolarEdge?

fotohobby
02-02-2022, 15:32
To mały promil i mała moc.:lol2:
https://i.imgur.com/wBBv2gG.png

No, ale tutaj nie ma optymalizatora obsługującego 8paneli, dostępnego tylko dla falowników 1-f z systemem Compact
Tu jest normalny system 1opty - 2 moduły używany dla ścięcia kosztów w sytuacji,, kiedy zacienienia nie doskwierają zbytnio.
Ty w ogóle rozumiesz coś z tego, co linkujesz ?

fotohobby
02-02-2022, 15:33
@animuss
Projektowałeś kiedyś instalację PV na systemie SolarEdge?
:no:
Nawet do pdf-a nie zajrzał, a Ty o projektowaniu :lol:

d7d
02-02-2022, 15:56
@animuss
Przeczytaj opracowanie "SolarEdge Poznaj zalety"

animuss
02-02-2022, 16:56
No to jaki dowód przedstawiłeś na swoje twierdzenie poniżej?
To się cofnij i przeczytaj, jeden M2640 na 8 paneli

No i właśnie - po dwa moduły na optymalizator.
Optymalizatorów kilkadziesiąt. To będzie działać
Jeszcze wczoraj twierdziliście, że jeden optymalizator na jeden moduł.

@animuss
Projektowałeś kiedyś instalację PV na systemie SolarEdge?
Gdyby nie HUAWEI to bym się na tym bujał.


Tu jest normalny system 1opty - 2 moduły używany dla ścięcia kosztów w sytuacji
Czyli 12 modułów i 6 optymalizatorów naliczyłeś.?

@animuss
Przeczytaj opracowanie "SolarEdge Poznaj zalety"
Czytałem, ale dla mnie znalazłem lepsze rozwiązanie.

fotohobby
02-02-2022, 17:20
To się cofnij i przeczytaj, jeden M2640 na 8 paneli

tylko dla 1-fazowego falownika Compact. I niewiele ponad 2.6 kW


Jeszcze wczoraj twierdziliście, że jeden optymalizator na jeden moduł.
Serio, gdzie ?
Przecież wyraźnie napisałem w poście 20377:

spokojnie możesz do jednego opty podłączyć dwa moduły. Nawet są opty, co mają tak przygotowane wejścia/wyjścia.
Natomiast, jak dobrze pamiętam, to wczoraj pisałeś :


Mi się wydaje że dla SE wystarczy jeden tracker mocy, MPP a reszta paneli może pracować połączona w string z tym modułem nawet bez optymizatorów.
:)
O optymalizatorach Tigo wsólpracujących z falownikiem SE już nawet nie wspominam



Czyli 12 modułów i 6 optymalizatorów naliczyłeś.?

Przypominam Ci, że żaden falownik SE nie ruszy z 6 opty i 12 modułami
A tym bardziej z dwoma opty i 12 modułami.
A pisałeś:

żeby falownik ruszył pewnie potrzeba kilka takich zestawów połączonych w string..
Np. sześć optymizatorów a 12 modułów..
Albo 2 optymalizatory i 12 modułów.
a to nieprawda.

Jak już tam cos rzeźbisz w Hyundaiu, to pozostań w Hyundaiu,
Bo rok temu nie wiedziałeś jak można podglądną produkcję energii dla danego modułu, a dziś chcesz zaprojektować instalacje SE na 12 modułów i 2 optymalizatory...
To właśnie zrobił boom na fotowoltaikę...

animuss
02-02-2022, 17:39
Serio, gdzie ?
Przecież wyraźnie napisałem w poście 20377:


Twoje bzdury, że do SE można podpiąć 2 optymalizatory
Kolega upierał się dłużej od ciebie.


Przypominam Ci, że żaden falownik SE nie ruszy z 6 opty i 12 modułami
A tym bardziej z dwoma opty i 12 modułami.
A pisałeś:
.
Przypominam że rozmawialiśmy o stringu.

fotohobby
02-02-2022, 17:41
Ja się w ogóle nie "upierałem"
Więc o dlaczego piszesz w liczbie mnogiej ?

animuss
02-02-2022, 19:00
Ja się w ogóle nie "upierałem"
Więc o dlaczego piszesz w liczbie mnogiej ?
Dobra zakończmy tego SE.
Napisz jak ci to pomyka te PV 4,27kWp na SolarEdge, nie chciałeś rozbudować?

fotohobby
02-02-2022, 19:06
Biorąc pod uwagę to, że 8 modułów patrzy na wschód, a 6 na południe (ale jest zacieniane od listopada do marca) to nieźle, zawsze około 1MWh z kWp jest.
To 1-f, więc za bardzo rozbudować (oficjalnie :) ) się nie da

Beskidziak
02-02-2022, 20:18
Biorąc pod uwagę to, że 8 modułów patrzy na wschód, a 6 na południe (ale jest zacieniane od listopada do marca) to nieźle, zawsze około 1MWh z kWp jest.
To 1-f, więc za bardzo rozbudować (oficjalnie :) ) się nie da
No dzis to Tauron oficjalnie tych 4,27 kWp na jednej fazie by niezaakceptował.

Możesz cos napisać wiecej o tym jednofazowym falowniku?
Jak z napięciem w sieci nie wyrzucało? Może przepinałeś na inna fazę?
Jeżeli rozbudowa, to dostawiłbyś następny ....?:rolleyes:

mitch
02-02-2022, 21:42
Jeśli chodzi o SolarEdge, to powoli dojrzewam do podłączenia licznika S0 pod falownik, żeby w apce ładnie wyglądał schemacik ;)

Ale przy okazji spytam, może ktoś wie: czy można licznik z modbusem RS-485 podłączyć pod dwa urządzenia, które będą sobie ściągać dane? Czy to się wykopyrtnie?

Na chłopski rozum podłączenie w taki sposób licznika z wyjściem impulsowym S0 jest skazane na porażkę (ale może się mylę?), ale już przy RS-485 teoretycznie to może się udać. Ktoś, coś? Dla siebie pytam. W ostateczności rozważam kupno licznika z RS-485 i wyjściem S0 i wykorzystanie do jednego urządzenia modbusa, a do drugiego S0.

d7d
02-02-2022, 21:55
System SE przy nasłonecznieniu ruszy z jednym optymalizatorem i np. ośmioma modułami.
Wystarczy jeden optymalizator na jeden string.


Czyli jeden optymalizator rusza z 4 modułami od wschodu, potem działa od zachodu z 4 modułami ten sam optymalizator.

Przyznaję, masz rację, jest taki system który pozwala na takie podłączenie. :)

Zamknięty system działający tylko i wyłącznie w określonym zestawieniu:
4-8 modułów:
SE1000M + M2640- max. DC 1350W, AC 1000VA
SE1500M + M2640- max. DC 2025W, AC 1500VA
SE2000M + M2640- max. DC 2640W, AC 2000VA
i w określonych ustawieniach względem stron świata, u ułożeniu pionowym lub poziomym
oraz
3 moduły
SE1000M + P370T - max. DC 1350W, AC 1000VA

Jednak jest to teoretyczna możliwość bo ww. system nie ma deklaracji zgodności :)
Ale rację, przynajmniej częściowo i w temacie SE1000M - SE1500M - SE2000M, miałeś !
Mam nadzieję, że nie montujesz ww. systemu SolarEdge.

fotohobby
03-02-2022, 08:03
No dzis to Tauron oficjalnie tych 4,27 kWp na jednej fazie by niezaakceptował.

Możesz cos napisać wiecej o tym jednofazowym falowniku?
Jak z napięciem w sieci nie wyrzucało? Może przepinałeś na inna fazę?
Jeżeli rozbudowa, to dostawiłbyś następny ....?:rolleyes:

Teraz już tak, ale wtedy Tauron brał moc falownika.
U mnie sieć stabilna, nawet w słoneczny dzień, w południe max co widziałem to 236V, mimo tego, że w bliskim sąsiedztwie jeszcze cztery instalacje działają.
Na fazie z falownikiem mam reku, pralkę, zmywarkę i częściowo indukcję, żeby zmaksymalizować autokonsumpcję.
Na dzień dzisiejszy kupiłbym 3-fazowy, krótkołańcuchowy falownik SE, ale wtedy ich nie było i wg symulacji w SD na 3-fazowym miałbym 5% mniejszy uzysk.

animuss
03-02-2022, 11:35
Biorąc pod uwagę to, że 8 modułów patrzy na wschód, a 6 na południe (ale jest zacieniane od listopada do marca) to nieźle, zawsze około 1MWh z kWp jest.
To 1-f, więc za bardzo rozbudować (oficjalnie :) ) się nie da
A na drugą fazę kupić jakąś używkę z OLX?

fotohobby
03-02-2022, 11:42
Na razie ogrzewam gazem i taka produkcja mi wystarcza. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.

animuss
03-02-2022, 11:54
Przyznaję, masz rację, jest taki system który pozwala na takie podłączenie. :)
.
A tu jeszcze ciekawostka o SE.

https://youtu.be/CvqRF1cRrgQ?t=312
od 5 minuty padło pytanie czy wystartuje falownik bez opty.


Mam nadzieję, że nie montujesz ww. systemu SolarEdge.
Nie, Huawei da lepszy uzysk w mojej sytuacji.
Falownik SE ma w dodatku jeszcze gorszą sprawność.

Na razie ogrzewam gazem i taka produkcja mi wystarcza. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.
Nie czekaj, dokręć jeszcze do 10kWp ostatnia szansa.

d7d
03-02-2022, 12:49
A tu jeszcze ciekawostka o SE.
...
od 5 minuty padło pytanie czy wystartuje falownik bez opty.

Nie, Huawei da lepszy uzysk w mojej sytuacji.
Falownik SE ma w dodatku jeszcze gorszą sprawność.

Nie czekaj, dokręć jeszcze do 10kWp ostatnia szansa.
Może, być może, spali się... :)
Czyli bez falownik SE optymalizatorów nie może pracować.

O ile system Huawei ma wyższą sprawność niż system SE?

Sumując problem optymalizacji: albo system SE albo Huawei albo SMA + Tigo.

mitch
03-02-2022, 13:46
O ile system Huawei ma wyższą sprawność niż system SE?

Na przykładzie:
SE5K: sprawność max 98%, europejska ważona 97,3% (na moje oko to wygląda, jakby uwzględniała optymalizatory, ale pewności nie mam)
SUN2000-5KTL-M1: sprawność max 98,4, europejska ważona 97,5% ("goły" falownik, bez optymalizatorów)
Jeśli chodzi o optymalizatory Huawei, to mamy max 99,5% oraz 99% europejska ważona.
SE optymalizatory max 99,5, europejska 98,8.
Czyli w teorii SE5K z 5000 DC robi 4875 W AC. Piszę "w teorii", bo w praktyce robi 4900 W.
Goły Huawei w teorii z 5000 DC robi 4920 W AC, z optymalizatorami 4895 W.

Czyli teoretyczna różnica SE vs goły Huawei jest spora, bo 45W, ale już przy optymalizatorach spada do 20W. Co do praktycznych różnic nie mam danych dot. Huawei, więc nie mam do czego porównać. Zakładam, że praktycznie Huawei też ma nieco większą produkcję, więc wychodzi na jedno. Przeliczenie tego na roczne straty pozostawiam dla chętnych.

Jak dla mnie straty SE vs Huawei są pomijalne. A skoro Huawei dorównuje cenowo do SE, to lepiej skupić się na kwestiach okołogwarancyjnych albo przewidywaniem, która firma będzie dłużej na rynku. USA boi się chińczyków, więc może to jest trop ;)

fotohobby
03-02-2022, 13:56
.

Nie czekaj, dokręć jeszcze do 10kWp ostatnia szansa.

Po co, skoro nie potrzebuję?
Poza tym, czy rozbudowa instalacji powoduje utratę przywilejów prosumenta ?

mitch
03-02-2022, 13:58
Poza tym, czy rozbudowa instalacji powoduje utratę przywilejów prosumenta ?
Nie. Ale dzwoń do swojego ZE :)

fotohobby
03-02-2022, 13:59
Też mi się o uszy obiło

autorus
03-02-2022, 14:00
Po co, skoro nie potrzebuję?
Poza tym, czy rozbudowa instalacji powoduje utratę przywilejów prosumenta ?


Tutaj trudno powiedzieć, bo jeśli zmieniasz tylko ilości paneli do 10kw to nic się nie powinno dziać. Ale jeśli przekroczysz 10kw to wtedy już takie jasne nie jest i zależeć może od dobrej woli ZE. Może ale nie musi. Taki mały burdelik jak zawsze.

marvinetal
03-02-2022, 14:05
Po co, skoro nie potrzebuję?
Poza tym, czy rozbudowa instalacji powoduje utratę przywilejów prosumenta ?

wg Ministrstwa Klimatu, nie (https://www.gov.pl/web/klimat/nowy-system-rozliczania-tzw-net-billing---od-1-kwietnia-2022-r-dla-nowych-prosumentow):


Jednocześnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że w przypadku rozbudowy istniejącej przed 1 kwietnia 2022 r. instalacji fotowoltaicznej, obowiązującym dla prosumenta systemem rozliczeń jest system opustów. Należy pamiętać że, dokonując modyfikacji instalacji fotowoltaicznej, na wytwórcy energii elektrycznej ciąży obowiązek zgłoszenia rozbudowy instalacji fotowoltaicznej do operatora sieci. Zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 2 Ustawy o odnawialnych źródłach energii, wytwórca (prosument), którego mikroinstalacja jest podłączona do sieci operatora sieci dystrybucyjnej ma obowiązek poinformować operatora o zmianie mocy zainstalowanej mikroinstalacji w terminie 14 dni od dnia dokonanej zmiany. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z karą w wysokości 1000 zł [4].

fotohobby
03-02-2022, 14:07
wg Ministrstwa Klimatu, nie (https://www.gov.pl/web/klimat/nowy-system-rozliczania-tzw-net-billing---od-1-kwietnia-2022-r-dla-nowych-prosumentow):

Dzięki za potwierdzenie

mitch
03-02-2022, 14:07
Tutaj trudno powiedzieć, bo jeśli zmieniasz tylko ilości paneli do 10kw to nic się nie powinno dziać. Ale jeśli przekroczysz 10kw to wtedy już takie jasne nie jest i zależeć może od dobrej woli ZE. Może ale nie musi. Taki mały burdelik jak zawsze.
Niby tak, ale nie do końca. Zmiana progu nie ma nic do wyjścia z obecnego systemu. Żeby z niego wyjść, musiałbyś oficjalnie (składając odpowiednie papiery do ZE) zlikwidować instalację albo pisemnie wyrazić wolę przejścia na nowy system - w którymśtam punkcie ustawy jest zapis o tym. Nie ma innej drogi wyjścia z obecnego systemu rozliczeń.

gawel
03-02-2022, 14:21
Tutaj trudno powiedzieć, bo jeśli zmieniasz tylko ilości paneli do 10kw to nic się nie powinno dziać. Ale jeśli przekroczysz 10kw to wtedy już takie jasne nie jest i zależeć może od dobrej woli ZE. Może ale nie musi. Taki mały burdelik jak zawsze.

moc 10 kw nie ma znaczenia. Miesiąc temu rozbudowywałem moje PV z 3,92 o 2,25 i trzeba to zgłosić , podpisałem aneks dot mocy paneli i przewidywanej produkcji. Za niezgłoszenie zmiany warunków technicznych co jest złamaniem umowy jest nagroda 1000 złotych.

Dolce1313
03-02-2022, 15:20
Czyli zwiększenie mocy obecnie działającej instalacji w przyszłości, gdy już wejdą nowe przepisy (czyli po 01.04.2022r) nie będzie się wiązało ze zmianą obecnej, korzystniejszej umowy prosumenckiej.
Rozważałem rozbudować obecnie swoją instalację ale po namyśle stwierdziłem, że sobie odpuszczam. Na moją decyzję wpłynął głównie fakt, że jedynym miejscem, gdzie mógłbym ulokować panele jest elewacja budynku. Niestety i tam mam niezbyt wiele "słonecznego" miejsca. Tylko na 6 paneli. Napięcie byłoby na granicy funkcjonowania MPPT falownika i to przy mocniejszych panelach (450Wp). Do tego dochodzą duże koszty zakupu paneli (teraz jest szajba) oraz mniejsza produkcja przy kącie 90st. To by się zwróciło ale jakoś straciłem chęć do walki o te 2kWp więcej bo robota nie byłaby łatwa ponieważ panele musiałbym zamocować na wysokości od 5-8m.
Tak cień wędruje po elewacji pomiędzy godz 9:45 a 14:00 na przełomie stycznia i lutego:
https://zapodaj.net/b3fcc11f77b58.jpg.html
https://zapodaj.net/c8f69fe79735b.jpg.html
https://zapodaj.net/9a58b00e320c3.jpg.html
https://zapodaj.net/7a4c429e8d63f.jpg.html
W późniejszym okresie wiosenno-letnim byłoby lepiej ale montaż paneli tak wysoko i mniejszy uzysk... A do tego to nie byłaby specjalna ozdoba elewacji.
Sam nie wiem.

Dariusz1983
03-02-2022, 15:39
Tutaj trudno powiedzieć, bo jeśli zmieniasz tylko ilości paneli do 10kw to nic się nie powinno dziać. Ale jeśli przekroczysz 10kw to wtedy już takie jasne nie jest i zależeć może od dobrej woli ZE. Może ale nie musi. Taki mały burdelik jak zawsze.

jak już ktoś jest prosumentem to praw nie straci mimo rozbudowy https://www.youtube.com/watch?v=gB-UkuYRVCQ i nie ma znaczenia czy z 1kWp zrobi się 49,999kWp, bo prawo nabyte do bycia prosumentem będzie zachowane. Oczywiśćie czas 15lat liczy się od chwili przyłączenia pierwotnej instalacji.

fotohobby
03-02-2022, 15:41
To spójrz na to z mojej perspektywy, oczywiście na twoją instalację, twój okres

15 lat "tyka' i nie ma znaczenia "dla nIch" czy masz 2kWp czy 15kWp.
Wskaż mi jakiś biznes który jest teraz bardziej dochodowy, ceny energii cały czas idą w górę.
Marnujesz swoją kasę.

Jaką kasę marnuję, skoro instalacja pokrywa mi 90% mojego zapotrzebowania na prąd ?
I dlaczego mam rozbudowywać instalację JUŻ TERAZ, w momencie w którym dziki popyt związany ze zmianą systemu rozliczeń wyniósł ceny do góry ?

Dolce1313
03-02-2022, 16:02
Ja gdybym tylko miał sensowne miejsce to od razu dołożyłbym paneli do 10kWp. Po prostu w okresie przejściowym zużyłbym nadwyżkę prądu na ogrzewanie jakiegoś pomieszczenia. Z tym to nie miałbym problemu. Tak naprawdę te 10kWp przy domu to nie jest jakieś wielkie halo.
Natomiast prawdą jest, że obecne ceny są bezsensowne, nawet przy tej inflacji. Producenci a jeszcze bardziej pośrednicy windują je na maksa.
To psuje rynek ale cóż, jak mogą to i drą pazurami.
Dlatego ostatecznie zrezygnowałem z "ozdabiania" elewacji mojego budynku. Nic na siłę, najczęściej takie podejście do sprawy jest najlepsze.
W moim przypadku ta decyzja głównie była powodowana trudnością w montażu paneli wysoko na elewacji, mniejszym uzyskiem "w pionie" i w sumie faktem, że panel w przypadku mojej elewacji raczej jej nie ozdobi. Jednak powtarzam, gdybym miał możliwość dołożenia paneli na dachu to bym to od razu zrobił.
Jak wspomniałem wcześniej, czy bym miał 7kWp czy też 10kWp to i tak bym wszystko zechlał, jak koza trawę na pastwisku.
A z takich miłych rzecz (tzn dla mnie) to dzisiaj na falowniku pierwszy raz zobaczyłem produkcję 5,44kWp :lol2: Mała sprawa a cieszy.

fotohobby
03-02-2022, 16:14
Grzejesz drogim gazem, który jest już po ponad 3,3 zł za metr.

Drogi gaz ?
Kilowatogodzina kosztuje mnie 30gr
Do ogrzania domu i CWU potrzebuję 7500kWh
Kosztuje mnie to 2250 rocznie

I teraz zakładam, że montuję instalacje 8kWp (pomijam fakt, że to oznacza, że wypadam poza opust 80/20)
Kosztuje mnie to 8x 3750zł - 30 tysięcy złotych do tego jakieś 3tysięcy na przeróbkę instalacji
14.5 lat grzania. Pewnie 11-12, bo gaz jeszcze zdrożeje (choć na giełdach już tanieje)


Ceny już nie spadną

Uważam, że spadną. I nie czaję się na 01/04/22, tylko 23, albo i 24
Jeśli z gazem zrobi się coś nieakceptowalnego, to właśnie wtedy będę się zastanawiał, choć wówczas pójdę w instalacje 3kWp, któa w połączeniu z tanim monoblokiem z COP3 da mi odpowiednią ilość energii

Dolce1313
03-02-2022, 16:34
W latach 90' kupiłem sobie książkę nt wykonywania instalacji co. Zawsze lubiłem takie prace więc postanowiłem sam ją sobie zaprojektować i wykonać. W tej książce przeczytałem takie mądre zdanie w temacie inwestycji. To znaczy dla mnie jest ono mądre i przekonywujące. Mianowicie autor napisał, że jeśli stopa zwrotu inwestycji/modernizacji wyniesie ok 5 lat to warto się decydować. Ja takim podejściem do tego typu wydatków jak fotowoltaika się z grubsza kieruję. Oczywiście czasem sytuacja po prostu zmusza nas do zmian czy tego chcemy czy nie (dzisiaj niestety tak jest) ale generalnie jeśli mamy zajawkę odnośnie decyzji o wydawaniu niemałych pieniążków to warto brać ten okres zwrotu ok 5 lat w takich inwestycjach.
To jest jakiś kierunek.
Na wiele rzeczy, które mogą nastąpić często nie mamy niestety wpływu.
Na przykład odnośnie tego co nasi włodarze zrobią, czy nie zmienią ot tak sobie korzystnych zasad obecnym prosumentom.
Sytuacja, w pewnym sensie podobna do naszej, jest choćby tutaj opisana:
https://www.verbumdei.com.pl/2017/08/gdyby-gospodarz-wiedzia-o-ktorej-porze.html
Z tą różnicą, że my możemy se i czuwać a Ci na górze i tak nas opitolą :(

gawel
03-02-2022, 16:59
Czyli zwiększenie mocy obecnie działającej instalacji w przyszłości, gdy już wejdą nowe przepisy (czyli po 01.04.2022r) nie będzie się wiązało ze zmianą obecnej, korzystniejszej umowy prosumenckiej.
Rozważałem rozbudować obecnie swoją instalację ale po namyśle stwierdziłem, że sobie odpuszczam. Na moją decyzję wpłynął głównie fakt, że jedynym miejscem, gdzie mógłbym ulokować panele jest elewacja budynku. Niestety i tam mam niezbyt wiele "słonecznego" miejsca. Tylko na 6 paneli. Napięcie byłoby na granicy funkcjonowania MPPT falownika i to przy mocniejszych panelach (450Wp). Do tego dochodzą duże koszty zakupu paneli (teraz jest szajba) oraz mniejsza produkcja przy kącie 90st. To by się zwróciło ale jakoś straciłem chęć do walki o te 2kWp więcej bo robota nie byłaby łatwa ponieważ panele musiałbym zamocować na wysokości od 5-8m.
Tak cień wędruje po elewacji pomiędzy godz 9:45 a 14:00 na przełomie stycznia i lutego:
https://zapodaj.net/b3fcc11f77b58.jpg.html
https://zapodaj.net/c8f69fe79735b.jpg.html
https://zapodaj.net/9a58b00e320c3.jpg.html
https://zapodaj.net/7a4c429e8d63f.jpg.html
W późniejszym okresie wiosenno-letnim byłoby lepiej ale montaż paneli tak wysoko i mniejszy uzysk... A do tego to nie byłaby specjalna ozdoba elewacji.
Sam nie wiem.

ja dołożyłem 6 x 375 W na gruncie, dlatego zdecydowałem się na instalacje w grudniu bo ulga podatkowa mi się kończyła.

animuss
03-02-2022, 18:44
https://www.youtube.com/watch?v=M3OO8eSKAMQ

gawel
03-02-2022, 19:01
https://www.youtube.com/watch?v=M3OO8eSKAMQ

Tu jest taryfa C i nie uwzględniono autokonsumpcji, ale i tak się opłaca pod warunkiem zastosowania taryfy g12

d7d
03-02-2022, 19:06
Na przykładzie:
SE5K: sprawność max 98%, europejska ważona 97,3% (na moje oko to wygląda, jakby uwzględniała optymalizatory, ale pewności nie mam)
SUN2000-5KTL-M1: sprawność max 98,4, europejska ważona 97,5% ("goły" falownik, bez optymalizatorów)
Jeśli chodzi o optymalizatory Huawei, to mamy max 99,5% oraz 99% europejska ważona.
SE optymalizatory max 99,5, europejska 98,8.
Czyli w teorii SE5K z 5000 DC robi 4875 W AC. Piszę "w teorii", bo w praktyce robi 4900 W.
Goły Huawei w teorii z 5000 DC robi 4920 W AC, z optymalizatorami 4895 W.

Czyli teoretyczna różnica SE vs goły Huawei jest spora, bo 45W, ale już przy optymalizatorach spada do 20W. Co do praktycznych różnic nie mam danych dot. Huawei, więc nie mam do czego porównać. Zakładam, że praktycznie Huawei też ma nieco większą produkcję, więc wychodzi na jedno. Przeliczenie tego na roczne straty pozostawiam dla chętnych.

Jak dla mnie straty SE vs Huawei są pomijalne. A skoro Huawei dorównuje cenowo do SE, to lepiej skupić się na kwestiach okołogwarancyjnych albo przewidywaniem, która firma będzie dłużej na rynku. USA boi się chińczyków, więc może to jest trop ;)

Wg mnie, praktycznie to żadna różnica.
Huawei + opty Huawei z 5000 W dają 4826 W a nie 4895 W czyli strata to 174 W
SolarEdge + opty SolarEdge z 5000 W dają 4806 W a nie 4875 W czyli strata to 194 W.

gawel
03-02-2022, 19:12
Wg mnie, praktycznie to żadna różnica.
Huawei + opty Huawei z 5000 W dają 4826 W a nie 4895 W czyli strata to 174 W
SolarEdge + opty SolarEdge z 5000 W dają 4806 W a nie 4875 W czyli strata to 194 W.

A czy to nie czasem autokonsumpca falownika? Perpetuum mobile to nie jest

U mnie ok 140 KWh falownik konsumuje rocznie

d7d
03-02-2022, 19:25
To są dwie różne sprawy.
SE4K i SE10K mają takie same nocne zużycie energii < 2,5 W.
Licząc 24 x 365 x 2,5 W = 21,9 kWh (liczę że w dzień też konsumuje 2,5 W).
140 kWh / (365 x 24) = 16 W ??
Masz założony jakiś podlicznik?

animuss
03-02-2022, 20:12
Wg mnie, praktycznie to żadna różnica.
Huawei + opty Huawei z 5000 W dają 4826 W a nie 4895 W czyli strata to 174 W
SolarEdge + opty SolarEdge z 5000 W dają 4806 W a nie 4875 W czyli strata to 194 W.
Policz to na SUN 2000-8KTL-M1 & SE8K
A jak wiesz optymalizatory jeden musi jakieś mieć, a drugiemu wtykasz gdzie chcesz i ma chłodzenie konwekcyjne.

d7d
03-02-2022, 20:19
Przy jakim napięciu mam to porównać?

mitch
03-02-2022, 21:39
Wg mnie, praktycznie to żadna różnica.
Huawei + opty Huawei z 5000 W dają 4826 W a nie 4895 W czyli strata to 174 W
SolarEdge + opty SolarEdge z 5000 W dają 4806 W a nie 4875 W czyli strata to 194 W.
Ty to liczysz na tej europejskiej ważonej? Bo ja liczę na realnych danych. Sprawność falownika SE mam 98,5 praktycznie przez 99,99% czasu. Realnie z 5000W DC mam 4925W AC. Do tego trzeba doliczyć sprawność optymalizatorów - nie mam powodu, żeby zakładać, że ich sprawność jest realnie 98,8, tylko 99,5% (skoro falownik utrzymuje te 98,5, a nie 98, czy wręcz 97,3%). Tak samo nie mam powodu, żeby zakładać, że SE kantuje w serwowanych danych. Pewność mogę mieć, ale dopiero jak zainwestuję w licznik z modbusem, a niespieszno mi do tego ze względu na koszt. Tak czy siak, uważam że różnica jest w granicach błędu pomiarowego.

d7d
03-02-2022, 21:50
Tak, liczę na europejskiej ważonej z uwzględnieniem optymalizatorów.
W jaki sposób liczysz swoją sprawność falownika na 98,5% i optymalizatorów?
Z aplikacji?

mitch
03-02-2022, 21:56
Policz to na SUN 2000-8KTL-M1 & SE8K
A co za różnica czy na 5 czy 8 kW? Chcesz się o 0,1% spierać? To nie ma sensu, już masz czarno na białym, że różnica jest żadna.

A jak wiesz optymalizatory jeden musi jakieś mieć, a drugiemu wtykasz gdzie chcesz i ma chłodzenie konwekcyjne.
Taaaaa. Przecież widziałeś, jaka jest różnica w liczbach. A te chłodzenie, to panie, ze 100W bierze ;)

mitch
03-02-2022, 21:59
Tak, liczę na europejskiej ważonej z uwzględnieniem optymalizatorów.
W jaki sposób liczysz swoją sprawność falownika na 98,5% i optymalizatorów?
Z aplikacji?
Nie, z falownika z modbusa. Mam co 5 sekund aktualizowane dane. I jak jest 5000W DC, to pokaże 4925 W AC (poza tym podaje też sprawność w %). Od tego trzeba jeszcze odjąć sprawność optymalizatorów.

Dolce1313
03-02-2022, 22:05
ja dołożyłem 6 x 375 W na gruncie, dlatego zdecydowałem się na instalacje w grudniu bo ulga podatkowa mi się kończyła.

Te 6 paneli na gruncie podłączyłeś do oddzielnego MPPT falownika?
O jakiej mocy masz falownik a w zasadzie jaki jest zakres pracy jego MPPT?
Tu mam pytanie do kolegów. Jeśli falownik ma zakres pracy MPPT 250-850V to jak się będzie zachowywał w momencie, gdy dostanie mniejsze napięcia na wejście?
Weźmy pod uwagę taką sytuację: do wejścia falownika podłączono string składający się tak jak u kolegi z 6 paneli. Załóżmy, że jeden panel o mocy 375Wp daje średnio na wyjściu od 32-38V co w przypadku 6 paneli daje napięcie 192-228V. Tak więc napięcie z 6 paneli jest zbyt niskie, by występowało śledzenie punktu mocy maksymalnej.
Na ile za niskie napięcie dla pracy MPPT ma wpływ na produkcję? Jak w takiej sytuacji pracuje falownik?
Będę wdzięczny za wyjaśnienie.

d7d
03-02-2022, 22:12
Nie, z falownika z modbusa. Mam co 5 sekund aktualizowane dane. I jak jest 5000W DC, to pokaże 4925 W AC (poza tym podaje też sprawność w %). Od tego trzeba jeszcze odjąć sprawność optymalizatorów.

Jakie masz do tego oprogramowanie?

mitch
03-02-2022, 22:25
Jakie masz do tego oprogramowanie?
Home Assistant. Trochę dużo zachodu, jak na sam podgląd danych z falownika - ja mam HA do tzw. inteligentnego (hehe) domu, a odczyt falownika zrobiłem przy okazji, skoro się da :) Można też inaczej się dobrać, ale to już w necie musiałbyś pogrzebać.

d7d
03-02-2022, 22:43
Czyli skomplikowana sprawa :)
Po czym łączy się HA z falownikiem SE?

Na szybko coś takiego znalazłem
https://ai-speaker.discourse.group/t/konfiguracja-integracji-solaredge-fotowoltaika/162

mitch
03-02-2022, 23:06
Czyli skomplikowana sprawa :)
Po czym łączy się HA z falownikiem SE?

Ja korzystam z najprostszej możliwej rzeczy - Modbus-TCP. Czyli dobieram się do danych po TCP/IP.


Na szybko coś takiego znalazłem
https://ai-speaker.discourse.group/t/konfiguracja-integracji-solaredge-fotowoltaika/162
No nie. To jest integracja oficjalna - czyli dostęp przez chmurę. Aktualizowanie bodajże co 5 minut (to i tak lepiej niż co 15 min przez apkę). Potrzebujesz HA + HACS i jednego z repozytoriów customowych obsługujących SolarEdge np:
https://github.com/erikarenhill/solaredge-modbus-hass
Ogólnie to nie jest zabawa na jeden dzień, nawet nie na weekend. Może są prostsze metody?

animuss
03-02-2022, 23:09
Przy jakim napięciu mam to porównać?
Jakie ci pasuje.

A te chłodzenie, to panie, ze 100W bierze ;)Chłodzenie pasywne działa cały czas na maksa, nawet jak jest zanik prądu, brak efektu "smażenia"
Mniej ruchomych części, mniej elementów, które mogą się zużyć, lub zepsuć, takie chodzenie łatwo czyścić.
Tak jak optymalizatory z dłuższą gwarancją od falowników nie mają wiatraczków ;)

Marek.M
03-02-2022, 23:51
Mam pytanie. Czy można przenieść bycie prosumentem na inną lokalizację? Przykładowo robię teraz na mieszkaniu bieda instalację do końca marca by zostać prosumentem. Za jakiś czas buduję dom. Czy mogę "przenieść" tą instalację do nowej lokalizacji, żeby tam być prosumentem. Czy prosument jest przypisany do adresu?

Nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie?


Jak chałupy nie skończyłeś to postaw instalację na gruncie tej działki przy płocie.

Nawet nie zacząłem, więc to się raczej nie uda

animuss
04-02-2022, 00:58
Nikt nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie?
Nawet nie zacząłem, więc to się raczej nie uda
Wątpię.

- dołączy do zgłoszenia oświadczenie następującej treści: "Świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 par. 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks karny oświadczam, że posiadam tytuł prawny do nieruchomości, na której jest planowana inwestycja oraz do mikroinstalacji określonej w zgłoszeniu." Klauzula ta z mocy prawa zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Możesz zrobić małą instalację tam gzie się teraz da, podniesiesz wartość nieruchomości.

Wekto
04-02-2022, 07:23
jak już ktoś jest prosumentem to praw nie straci mimo rozbudowy

Fakt, że 15 lat gwarantowane ale czy gwarantowany opust 20% zamiast np. 40-50%?
To taki mały kamyczek do tej całej naszej koncepcji pewności, że teraz to już śpimy spokojnie.

SUSPENSER
04-02-2022, 07:28
Chłodzenie pasywne działa cały czas na maksa, nawet jak jest zanik prądu, brak efektu "smażenia"
Mniej ruchomych części, mniej elementów, które mogą się zużyć, lub zepsuć, takie chodzenie łatwo czyścić.
Tak jak optymalizatory z dłuższą gwarancją od falowników nie mają wiatraczków ;)

Też mnie to przekonało i wybrałem inwertery Growatt z chłodzeniem pasywnym, podobnie retrofity led do auta też bez "wiatraczków".

Z wieloma rzeczami tak jest i np. palniki obrotowe w kotłach z czasem maja awarie mechanizmów obrotowych a stałe co najwyżej wyczyścić trzeba - co by nie mówić proste rozwiązania są najmniej awaryjne.

mitch
04-02-2022, 09:01
Jakie ci pasuje.
Chłodzenie pasywne działa cały czas na maksa, nawet jak jest zanik prądu, brak efektu "smażenia"
Mniej ruchomych części, mniej elementów, które mogą się zużyć, lub zepsuć, takie chodzenie łatwo czyścić.
Tak jak optymalizatory z dłuższą gwarancją od falowników nie mają wiatraczków ;)
Rozumiem. Teraz już jest jasne, że Huawei jest pewniejszy swojego produktu i daje w standardzie 5 lat gwarancji, a SolarEdge 12 lat? Oh wait...
Oczywiście, można przedłużyć gwarancję Huawei do 10, 15 lub 20 lat, ale... SolarEdge można przedłużyć do 20 lub 25 lat. No dobra, chyba nie będę się doszukiwał w tym logiki. I tak, wiem, przyjmuję argumenty za/przeciw pasywnemu chłodzeniu, tylko dlaczego za tym nie idzie postępowanie producenta?

Natomiast jeśli chodzi o twarde dane: SolarEdge bez aktywnego chłodzenia (tak, taka ciekawostka - SE dopiero jakiś czas temu dołożył aktywne chłodzenie, wcześniej było również pasywne chłodzenie) raportował maksymalną temperaturę ok 54 stopni. Huawei raportuje mniej więcej te same poziomy - w granicach 0,5 do 1 stopnia rozbieżności - tutaj wystarczy różnica temperatur pomieszczeń, w których są falowniki.

I teraz moje pytanie z podtekstem teorii spiskowych: dlaczego przy tych samych osiąganych temperaturach przy chłodzeniu pasywnym, jeden producent zdecydował się jednak dołożyć aktywne chłodzenie?


Mam pytanie. Czy można przenieść bycie prosumentem na inną lokalizację? Przykładowo robię teraz na mieszkaniu bieda instalację do końca marca by zostać prosumentem. Za jakiś czas buduję dom. Czy mogę "przenieść" tą instalację do nowej lokalizacji, żeby tam być prosumentem. Czy prosument jest przypisany do adresu?

Zasadniczo odpowiedź brzmi: nie, nie można. Domyślam się, że chodzi o utrzymanie sposobu rozliczania wg "starego" prosumenta. Instalacja, a zarazem sposób rozliczania jest przypisany do konkretnego licznika PPE. Jeśli zdołasz przenieść licznik do nowej lokalizacji (co się nie ma prawa udać), to miałbyś malutką furtkę, żeby przenieść sposób rozliczania. Ale że to czysta teoria, to odpowiedź brzmi tak jak na wstępie ;)


Fakt, że 15 lat gwarantowane ale czy gwarantowany opust 20% zamiast np. 40-50%?
To taki mały kamyczek do tej całej naszej koncepcji pewności, że teraz to już śpimy spokojnie.
Ojezusmaria. Ty to w ogóle możesz spać spokojnie, wiedząc, że w każdej chwili może Ci na dom spaść samolot? :jawdrop: :lol2:

goguś
04-02-2022, 09:53
800 stówek za panel mnie zniechęciło na dobre , odpuszczam bo prędzej kitnę zanim pożytek z tego będzie .

niedowiarek
04-02-2022, 10:05
800 stówek za panel mnie zniechęciło na dobre , odpuszczam bo prędzej kitnę zanim pożytek z tego będzie .

Za osiemset stówek to Ci zrobią poza kolejnością całą instalację 10kWp ;).

goguś
04-02-2022, 10:25
Za osiemset stówek to Ci zrobią poza kolejnością całą instalację 10kWp ;).

Literówka ale tak czy siak mało to zachęcające tym bardziej że przyszłość niezbyt różowo wygląda.

animuss
04-02-2022, 10:37
Rozumiem. Teraz już jest jasne, że Huawei jest pewniejszy swojego produktu
Pojęcie pierwszy jest nieadekwatne, po prostu dopasował się do moich potrzeb.
Nie sądziłem że trzeba tu toczyć wojnę "falowniczą" o pozycję lidera.
Dla mnie SE ma przestarzałą konstrukcję,

i daje w standardzie 5 lat gwarancji, a SolarEdge 12 lat?
Ja mam w standardzie 120 miesięcy.

I teraz moje pytanie z podtekstem teorii spiskowych: dlaczego przy tych samych osiąganych temperaturach przy chłodzeniu pasywnym, jeden producent zdecydował się jednak dołożyć aktywne chłodzenie?
To proste, to pudrowanie trupa.
Przestawianie linii produkcyjnych, przetestowanie nowocześniejszych urządzeń, to wszystko koszty, dopóki da się wieść na fali wznoszącej, nikt nie będzie wychodzić przed szereg.
To budowa konwertera energii ma znaczenie, walka toczy się wewnątrz inwertera, np. jak wykluczyć, lub zminimalizować kondensatory elektrolityczne, wtedy urządzenie, które wydziela ciepło, "gotujące elektrolity", ma jeszcze większą żywotność.
HW zastosował mniejsze wartości kondensatorów w filtrze wyjściowym, dzięki 5-poziomowej topologii przetwarzania przebiegu wyjściowego do postaci sinusoidy w przekształtniku, trafa są coraz bardziej inteligentne.

tutaj wystarczy różnica temperatur pomieszczeń, w których są falowniki.

Podkreślam raz jeszcze nie ma uniwersalnego urządzenia, co jednemu pasuje niekoniecznie powinno pasować gdzie indziej.

mitch
04-02-2022, 13:53
Pojęcie pierwszy jest nieadekwatne, po prostu dopasował się do moich potrzeb.
Nie sądziłem że trzeba tu toczyć wojnę "falowniczą" o pozycję lidera.

Wojnę? Nie, tylko jeśli padają ochy i achy o chłodzeniu pasywnym, to mi się od razu zapala czerwona lampka (a temperatury są najwyraźniej u obu producentów te same). Elektronika, jaka by nie była, nie lubi ciepła. Za to serwisanci lubią. Przypadek? Przekonamy się jak zwykle po latach, który producent lepiej zaprojektował sprzęty.



Dla mnie SE ma przestarzałą konstrukcję,

Ok, nie jestem elektronikiem i nie śledzę trendów projektowania urządzeń - nie mam szansy ani potwierdzić ani zaprzeczyć. Natomiast nagrody jakie SE otrzymuje za swoje produkty/rozwiązania jakby przeczą temu, że jest przestarzały. Bardziej by mi pasowało "innowacyjny". Nie przeczę, Huawei wbija sie na rynek przebojem - bierze co lepsze pomysły od innych (choćby optymalizatory czy zintegrowane zabezpieczenia ) i implementuje u siebie. Nic dziwnego, chińczyki mają w tym doświadczenie - i dobrze.



Ja mam w standardzie 120 miesięcy.

Fakt, zapomniałem dodać, że Huawei różnicuje gwarancję w zależności od generacji (i modelu?) falownika. Tak czy siak, możesz wykupić do (tylko? :) ) 20 lat. Przy okazji - znasz ceny przedłużenia gwarancji?



To proste, to pudrowanie trupa.

Bardzo odważne słowa - zwłaszcza w stosunku do SE.



Przestawianie linii produkcyjnych, przetestowanie nowocześniejszych urządzeń, to wszystko koszty, dopóki da się wieść na fali wznoszącej, nikt nie będzie wychodzić przed szereg.

Czyli SolarEdge zatrzymał się w miejscu? To dziwne, jeśli spojrzeć na to co wypuszczają na rynek i na ich kolejne zapowiedzi. Przyznaję, wyprzedzili SE z magazynami energii. SE tutaj zaspał. Ale bez przesady. Funkcjonalnie naprawdę źle nie wypadają, łącznie z sterowaniem zigbee (fakt, trzeba dokupić kartę).



To budowa konwertera energii ma znaczenie, walka toczy się wewnątrz inwertera, np. jak wykluczyć, lub zminimalizować kondensatory elektrolityczne, wtedy urządzenie, które wydziela ciepło, "gotujące elektrolity", ma jeszcze większą żywotność.
HW zastosował mniejsze wartości kondensatorów w filtrze wyjściowym, dzięki 5-poziomowej topologii przetwarzania przebiegu wyjściowego do postaci sinusoidy w przekształtniku, trafa są coraz bardziej inteligentne.

No, muszę Ci oddać - marketingowo strzał w dziesiątkę :) Też czytałem ulotki.



Podkreślam raz jeszcze nie ma uniwersalnego urządzenia, co jednemu pasuje niekoniecznie powinno pasować gdzie indziej.
100% racji. Dla każdego jest miejsce na rynku. Cenowo Huawei celuje w najwyższą półkę.

marvinetal
04-02-2022, 17:32
Wskaż mi jakiś biznes który jest teraz bardziej dochodowy, ceny energii cały czas idą w górę.

Przez wiele lat ceny ceny (http://www.cena-pradu.pl/cena-pradu_2001-2022.png) stały w miejscu, więc sformułowanie "cały czas" jest trochę na wyrost chociaż nie oznacza że obecny trend się nie utrzyma zamiast wrócić do poprzedniego.

https://wysokienapiecie.pl/wp-content/uploads/2022/01/ceny_energii_polska_2021_grudzien.png

animuss
04-02-2022, 18:47
Wojnę? Nie, tylko jeśli padają ochy i achy o chłodzeniu pasywnym, to mi się od razu zapala czerwona lampka (a temperatury są najwyraźniej u obu producentów te same). Elektronika, jaka by nie była, nie lubi ciepła. Za to serwisanci lubią. Przypadek? Przekonamy się jak zwykle po latach, który producent lepiej zaprojektował sprzęty..
To prawda zwłaszcza, że falownik HW to młody wytwór.

Ok, nie jestem elektronikiem i nie śledzę trendów projektowania urządzeń - nie mam szansy ani potwierdzić ani zaprzeczyć. Natomiast nagrody jakie SE otrzymuje za swoje produkty/rozwiązania jakby przeczą temu, że jest przestarzały. Bardziej by mi pasowało "innowacyjny". Nie przeczę, Huawei wbija sie na rynek przebojem - bierze co lepsze pomysły od innych (choćby optymalizatory czy zintegrowane zabezpieczenia ) i implementuje u siebie. Nic dziwnego, chińczyki mają w tym doświadczenie - i dobrze.

A czemu SE ma nie otrzymywać, pomysł mieli świetny, tylko jakby w pewnym momencie zastygli.

Czyli SolarEdge zatrzymał się w miejscu? To dziwne, jeśli spojrzeć na to co wypuszczają na rynek i na ich kolejne zapowiedzi. Przyznaję, wyprzedzili SE z magazynami energii. SE tutaj zaspał. Ale bez przesady. Funkcjonalnie naprawdę źle nie wypadają, łącznie z sterowaniem zigbee (fakt, trzeba dokupić kartę).

Ostatnio coś się dzieje, ale czy przypadkiem to nie dzięki konkurencji.

No, muszę Ci oddać - marketingowo strzał w dziesiątkę Też czytałem ulotki.
Wpasowali się, SE musi się rozwijać, nie ma wyjścia, to może przynieść nam wymierne korzyści.

animuss
04-02-2022, 18:54
Przez wiele lat ceny ceny (http://www.cena-pradu.pl/cena-pradu_2001-2022.png) stały w miejscu, więc sformułowanie "cały czas" jest trochę na wyrost chociaż nie oznacza że obecny trend się nie utrzyma zamiast wrócić do poprzedniego.
To prawda.

mitch
04-02-2022, 20:20
A czemu SE ma nie otrzymywać, pomysł mieli świetny, tylko jakby w pewnym momencie zastygli.

Zastygli? Chyba powinieneś zweryfikować źródła informacji.


Ostatnio coś się dzieje, ale czy przypadkiem to nie dzięki konkurencji.

Jeśli przez ostatnio masz na myśli ostatnie kilka lat, to tak. A konkurencja jest zawsze mile widziana, dzięki temu mamy rozwój.


Wpasowali się, SE musi się rozwijać, nie ma wyjścia, to może przynieść nam wymierne korzyści.
Naprawdę nie rozumiem takiego pisania, że SE się musi rozwijać. Zarówno SE jak i Huawei się rozwijają od dawna i nadal to robi. Wystarczy spojrzeć na kierunek rozwoju SE - EV, magazyny energii. Huawei zwyczajnie udało się wcześniej ogarnąć magazyny, co nie może dziwić patrząc na ich kraj pochodzenia. Byłbym zdziwiony, jakby to nie oni byli pierwsi. Poza tym nie ma co patrzeć przez pryzmat Polski, Huawei zawitał do nas raptem 2 (?) lata temu i zrobił się niesamowity hype na ich falowniki. Dziwne, że to się zbiegło z problemami w USA.

A tak na marginesie - apki mobilne najbardziej podobają mi się właśnie Huawei i SolarEdge. Na pewno nie podoba mi się w SE to, że wycięli dostęp lokalny do falownika przez http i trzeba się dobierać do danych przez modbus-TCP - za to mają dużego minusa. Co prawda zawsze można kliknąć na falowniku i się połączyć bezpośrednio, ale to już nie to samo.

gpel
05-02-2022, 09:41
Używam aplikacji Solarman na swoim telefonie. Chciałem zainstalować na innym telefonie, ale jest informacja, że Logger connected. Poprzez 10.10.100.254 falownik widzę, ale aplikacji nie da się skonfigurować. Czy moża zainstalować na kilku telefonach?

animuss
05-02-2022, 11:03
Zastygli? Chyba powinieneś zweryfikować źródła informacji.

Jeśli przez ostatnio masz na myśli ostatnie kilka lat, to tak. A konkurencja jest zawsze mile widziana, dzięki temu mamy rozwój.

Naprawdę nie rozumiem takiego pisania, że SE się musi rozwijać. Zarówno SE jak i Huawei się rozwijają od dawna i nadal to robi. Wystarczy spojrzeć na kierunek rozwoju SE - EV, magazyny energii. Huawei zwyczajnie udało się wcześniej ogarnąć magazyny, co nie może dziwić patrząc na ich kraj pochodzenia. Byłbym zdziwiony, jakby to nie oni byli pierwsi. Poza tym nie ma co patrzeć przez pryzmat Polski, Huawei zawitał do nas raptem 2 (?) lata temu i zrobił się niesamowity hype na ich falowniki. Dziwne, że to się zbiegło z problemami w USA.

A tak na marginesie - apki mobilne najbardziej podobają mi się właśnie Huawei i SolarEdge. Na pewno nie podoba mi się w SE to, że wycięli dostęp lokalny do falownika przez http i trzeba się dobierać do danych przez modbus-TCP - za to mają dużego minusa. Co prawda zawsze można kliknąć na falowniku i się połączyć bezpośrednio, ale to już nie to samo.
No tak, ale popatrz tak z czystej ciekawości w środek SE a zobaczysz ile komponentów ma napis made in china.:cool:

mitch
05-02-2022, 11:21
No tak, ale popatrz tak z czystej ciekawości w środek SE a zobaczysz ile komponentów ma napis made in china.:cool:
Trochę dziwny ten argument. Weź dowolną elektronikę i na 99% będzie miał części z Chin :)
Tylko wytworzenie a zaprojektowanie, to są dwie różne sprawy. Byłeś w Izraelu? Widziałeś ile tam elektryków jeździ? Wiesz jak często można spotkać instalacje PV? Na wszelki wypadek, jakbyś nie był - w Polsce przejeżdżając przez wieś, ciężko byłoby nie trafić na PV na dachu - w Izraelu widok PV to naprawdę rzadkość, przy czym sposób montażu woła o pomstę do nieba - widoki niczym z memów o instalatorach fryzjerach. To samo dotyczy EV (w sensie rzadkość występowania ;) ). A teraz rzut oka na Chiny - EV u nich od groma. Wystarczy spojrzeć na BYD - firma ma na koncie samochody, autobusy, kolej - wszystko na prund :) Oczywiście nie zapominajmy o bateryjkach. Huawei też z tego tortu korzysta. Chiny prądem stoją, dlatego napisałem, że zdziwiłbym się, gdyby to Izrael byłby pierwszy, a nie Chiny, z całym ich zapleczem, know-how oraz nazwijmy to "zdolnością pozyskiwania technologii" ;)

Co nie zmienia faktu, że SE nie odpuszcza i choć nigdy raczej nie będą mieli takich magazynów jak BYD/Huawei/Tesla, to idą w innym kierunku - współpracy każdego ich falownika ładowarkami EV czy z dowolnym magazynem energii. Pewnie tanio nie będzie (jak to SE), ale ich produkt wygląda interesująco. Pożyjemy, zobaczymy :)

d7d
05-02-2022, 11:25
No tak, ale popatrz tak z czystej ciekawości w środek SE a zobaczysz ile komponentów ma napis made in china.:cool:

W Huawei w środku ma komponenty "Made in China" ??

animuss
05-02-2022, 12:27
Trochę dziwny ten argument. Weź dowolną elektronikę i na 99% będzie miał części z Chin :)
Tylko wytworzenie a zaprojektowanie, to są dwie różne sprawy. Byłeś w Izraelu? Widziałeś ile tam elektryków jeździ? Wiesz jak często można spotkać instalacje PV? Na wszelki wypadek, jakbyś nie był - w Polsce przejeżdżając przez wieś, ciężko byłoby nie trafić na PV na dachu - w Izraelu widok PV to naprawdę rzadkość, przy czym sposób montażu woła o pomstę do nieba - widoki niczym z memów o instalatorach fryzjerach. To samo dotyczy EV (w sensie rzadkość występowania ;) ). A teraz rzut oka na Chiny - EV u nich od groma. Wystarczy spojrzeć na BYD - firma ma na koncie samochody, autobusy, kolej - wszystko na prund :) Oczywiście nie zapominajmy o bateryjkach. Huawei też z tego tortu korzysta. Chiny prądem stoją, dlatego napisałem, że zdziwiłbym się, gdyby to Izrael byłby pierwszy, a nie Chiny, z całym ich zapleczem, know-how oraz nazwijmy to "zdolnością pozyskiwania technologii" ;)

Co nie zmienia faktu, że SE nie odpuszcza i choć nigdy raczej nie będą mieli takich magazynów jak BYD/Huawei/Tesla, to idą w innym kierunku - współpracy każdego ich falownika ładowarkami EV czy z dowolnym magazynem energii. Pewnie tanio nie będzie (jak to SE), ale ich produkt wygląda interesująco. Pożyjemy, zobaczymy :)
To co opisałeś, te zachowania wymusza konkurencja.
Mieli szybszy start Teslę pod nosem, technologię, tylko w głowie siedzi pewno pochodzenie.:p

Pewnie tanio nie będzie (jak to SE),
Faktem jest, żeby zaspokoić rynek potrzebowali szybkiego rozwoju i kapitału, gdyby nie te wyższe ceny to może by coś z tego wyszło.
Są pionierami optymalizacji i chcieli jechać na patentach, nawet chyba się sądzili z HW, ale nie wiem jak to wyszło.
Teraz żeby przetrwać muszą budować sprzęt, który umożliwia współpracę z obcymi systemami.

animuss
05-02-2022, 12:27
W Huawei w środku ma komponenty "Made in China" ??
Raczej, ale z Panasonica też coś znajdziesz . :D

https://www.youtube.com/watch?v=Jp7Yk-wWN9c

mitch
05-02-2022, 12:47
To co opisałeś, te zachowania wymusza konkurencja.
Mieli szybszy start Teslę pod nosem, technologię, tylko w głowie siedzi pewno pochodzenie.:p

Nie wiem, czemu cały czas Ci siedzi w głowie, że SE stoi w miejscu. Co do konkurencji - ona zmusza wszystkie firmy, także Huawei, a nie tylko SE, do ciągłego rozwoju. Czemu masz taki punkt widzenia? Nic innego niż uprzedzenie do SE lub fascynacja Huawei nie przychodzi mi do głowy.


Faktem jest, żeby zaspokoić rynek potrzebowali szybkiego rozwoju i kapitału, gdyby nie te wyższe ceny to może by coś z tego wyszło.

Mam wrażenie, że nie wiesz o czym piszesz. Wyższe ceny? Huawei jest na tym samym poziomie cenowym, co SE. U niektórych instalatorów nawet na wyższym (nawet bez optymalizatorów). Raptem miesiąc temu u znajomej widziałem taką ofertę - Huawei bez opty był droższy niż tej samej mocy falownik SE. Ten argument z ceną jest całkowicie nietrafiony.


Są pionierami optymalizacji i chcieli jechać na patentach, nawet chyba się sądzili z HW, ale nie wiem jak to wyszło.
Teraz żeby przetrwać muszą budować sprzęt, który umożliwia współpracę z obcymi systemami.
Czy Ty właśnie uczyniłeś zarzut SE względem patentów? No nie wierzę. Cały świat technologii/elektroniki (i nie tylko) opiera się na patentach. A Ty wyciągnąłeś to jako zarzut względem akurat SE? To hipokryzja czystej wody - wpisz w google "huawei patents". Jeśli chcesz komukolwiek zarzucać "jechanie na patentach" to koronnym przykładem powinien być właśnie Huawei.


Teraz żeby przetrwać muszą budować sprzęt, który umożliwia współpracę z obcymi systemami.

Przetrwać? Dobra, kumam, Ty mnie zwyczajnie trolujesz, a ja się dałem złapać :) Punkt dla Ciebie :) Dobry jesteś :lol2:

animuss
05-02-2022, 13:08
Nie wiem, czemu cały czas Ci siedzi w głowie, że SE stoi w miejscu. Co do konkurencji - ona zmusza wszystkie firmy, także Huawei, a nie tylko SE, do ciągłego rozwoju. Czemu masz taki punkt widzenia? Nic innego niż uprzedzenie do SE lub fascynacja Huawei nie przychodzi mi do głowy.

Mnie HW niestety też nie fascynuje, mam niedosyt, że to tak wszystko raczkuje, a nas baranów strzygą wszyscy. :cool:

Mam wrażenie, że nie wiesz o czym piszesz. Wyższe ceny? Huawei jest na tym samym poziomie cenowym, co SE. U niektórych instalatorów nawet na wyższym (nawet bez optymalizatorów). Raptem miesiąc temu u znajomej widziałem taką ofertę - Huawei bez opty był droższy niż tej samej mocy falownik SE. Ten argument z ceną jest całkowicie nietrafiony.
Tu odniosłem się raczej do innych tańszych firm, które wypełniły niszę.

Czy Ty właśnie uczyniłeś zarzut SE względem patentów? No nie wierzę. Cały świat technologii/elektroniki (i nie tylko) opiera się na patentach. A Ty wyciągnąłeś to jako zarzut względem akurat SE? To hipokryzja czystej wody - wpisz w google "huawei patents". Jeśli chcesz komukolwiek zarzucać "jechanie na patentach" to koronnym przykładem powinien być właśnie Huawei.
Chodziło mi o rozwój, czuli się bezpiecznie w swojej niszy.
Patenty często ograniczają możliwość posiadania - cena, większej grupie społecznej.

Przetrwać? Dobra, kumam, Ty mnie zwyczajnie trolujesz, a ja się dałem złapać Punkt dla Ciebie Dobry jesteś
Trochę żartu nie zaszkodzi.:p

Wekto
07-02-2022, 09:50
Rozumiem. Teraz już jest jasne, że Huawei jest pewniejszy swojego produktu i daje w standardzie 5 lat gwarancji, a SolarEdge 12 lat? Oh wait...

Oh wait...
Huawei M1/M2/M3 - 10 lat (przedłużenie do 15/20)
Huawei opty - 25 lat

SE - 12 lat (niektóre kraje głównie afrykańskie 7; przedłużenie do 20/25)
SE opty - 25 lat

Tyle, że to nijak się nie ma do jakości zastosowanego systemu chłodzenia.




Fakt, że 15 lat gwarantowane ale czy gwarantowany opust 20% zamiast np. 40-50%?
To taki mały kamyczek do tej całej naszej koncepcji pewności, że teraz to już śpimy spokojnie.
Ojezusmaria. Ty to w ogóle możesz spać spokojnie, wiedząc, że w każdej chwili może Ci na dom spaść samolot? :jawdrop: :lol2:

Chyba jednak nie bardzo rozumiesz o czym mowa w dyskusjach o przyszłości prosumentów krótko i długoterminowej w Polsce.

mitch
07-02-2022, 11:02
Oh wait...
Huawei M1/M2/M3 - 10 lat (przedłużenie do 15/20)
Huawei opty - 25 lat

Tak, przecież później napisałem, że zapomniałem o tych 10 latach do nowych falowników. Stare były sprzedawane z 5 letnią gwarancją.



Tyle, że to nijak się nie ma do jakości zastosowanego systemu chłodzenia.

Położysz głowę za to? :) Wiem, argument od czapy ;) Natomiast jakość chłodzenia u obydwu producentów jest/była na takim samym poziomie - przedstawiłem wyżej, jakie temperatury osiągały ich falowniki i że różniły się o max. 1,5 stopnia. Przy aktywnym chłodzeniu SE schodzi o 10 stopni w dół. Czy to źle? Czas pokaże. Tak czy owak, masz podobne falowniki, podobną technologię (opty), podobne zalety (wykrywanie łuku i tego typu pierdoły), podobną cenę i nieco inną gwarancję. Przy okazji, czy ktoś zna cenę przedłużenia gwarancji na Huawei? Na oko wychodzi koszt 2x więcej niż SE, ale może w Polsce jest inaczej?



Chyba jednak nie bardzo rozumiesz o czym mowa w dyskusjach o przyszłości prosumentów krótko i długoterminowej w Polsce.
Chyba jednak bardzo rozumiem. Ale o czym tu rozmawiać? Że masz na 15 lat opust 20%, który może być zwiększony do 40%? Jeszcze niedawno były głosy, że przy rozbudowie instalacji zmienią się warunki rozliczeń. No to równie dobrze mogę się obawiać, że na dachu wyląduje awionetka (zdarza się). Jak rozmawiamy o absurdach, to czemu jedne absurdy dopuszczamy do dyskusji, a inne nie? Jak będzie opust 40%, to nadal instalacja będzie pracować, jak dom będzie zrównany z ziemią, to pozamiatane.

Rozumiem, jakbyś podniósł argument kiepskiego stanu sieci czy dajmy na to zbyt wysokiego napięcia, z czym musi się mierzyć coraz więcej prosumentów i co realnie ogranicza produkcję (wydłuża zwrot z inwestycji), a taki Tauron czy Energa sobie w najlepsze ignoruje temat. To są racjonalne argumenty, a nie jakieś 40% opustu. Nie dziw się, że odpowiadam absurdem na absurdalne argumenty. Chcesz poważnej rozmowy, to zacznij poważnie rozmawiać, a nie rozmowy na poziomie wieczornego ogniska z piwkiem i kiełbaską i sobie bajki opowiadamy.

JTKirk
07-02-2022, 12:10
Rozumiem, jakbyś podniósł argument kiepskiego stanu sieci czy dajmy na to zbyt wysokiego napięcia, z czym musi się mierzyć coraz więcej prosumentów i co realnie ogranicza produkcję (wydłuża zwrot z inwestycji), a taki Tauron czy Energa sobie w najlepsze ignoruje temat. To są racjonalne argumenty, a nie jakieś 40% opustu. Nie dziw się, że odpowiadam absurdem na absurdalne argumenty. Chcesz poważnej rozmowy, to zacznij poważnie rozmawiać, a nie rozmowy na poziomie wieczornego ogniska z piwkiem i kiełbaską i sobie bajki opowiadamy.

dokładnie tak

Wekto
07-02-2022, 12:13
Tak, przecież później napisałem, że zapomniałem o tych 10 latach do nowych falowników. Stare były sprzedawane z 5 letnią gwarancją.

Gdybyś zedytował swoją bzdurę to bym się do niej nie odniósł. Na tej bzdurze zbudowałeś swoją błędną narrację.


Przy okazji, czy ktoś zna cenę przedłużenia gwarancji na Huawei? Na oko wychodzi koszt 2x więcej niż SE, ale może w Polsce jest inaczej?


Huwei 5KTL - 1690 zł do 15 lat, 2580 zł do 20 lat
SE SE5K - 1510 zł do 20 lat, 2460 zł do 25 lat
netto



Chyba jednak bardzo rozumiem. Ale o czym tu rozmawiać? Że masz na 15 lat opust 20%, który może być zwiększony do 40%? Jeszcze niedawno były głosy, że przy rozbudowie instalacji zmienią się warunki rozliczeń. No to równie dobrze mogę się obawiać, że na dachu wyląduje awionetka (zdarza się). Jak rozmawiamy o absurdach, to czemu jedne absurdy dopuszczamy do dyskusji, a inne nie? Jak będzie opust 40%, to nadal instalacja będzie pracować, jak dom będzie zrównany z ziemią, to pozamiatane.

Rozumiem, jakbyś podniósł argument kiepskiego stanu sieci czy dajmy na to zbyt wysokiego napięcia, z czym musi się mierzyć coraz więcej prosumentów i co realnie ogranicza produkcję (wydłuża zwrot z inwestycji), a taki Tauron czy Energa sobie w najlepsze ignoruje temat. To są racjonalne argumenty, a nie jakieś 40% opustu. Nie dziw się, że odpowiadam absurdem na absurdalne argumenty. Chcesz poważnej rozmowy, to zacznij poważnie rozmawiać, a nie rozmowy na poziomie wieczornego ogniska z piwkiem i kiełbaską i sobie bajki opowiadamy.


Toczyła się dyskusja o zmianach kwietniowych i ewentualnego przyspieszenia inwestycji. Pozostanie na 15 lat w net-meteringu gwarantuje ustawa co jest dodatkowo często podnoszone przez Ministerstwo Klimatu. Tyle, że dość łatwo zmienić zasady rozliczenia co wywraca całość naszych założeń.
Informuję o tym inwestora przy rozmowach. Nie mówię jednak o latających awionetkach spadających na jego dom bo to nadaje się na Twoje rozmowy piwno-ogniskowe.
Racjonalne argumenty znajdziesz w kodeksie NC-RfG jak Ci OSD odłączy generator od sieci. Zresztą czasami problem z poziomem napięcia 253/264 pojawia się nie z winy OSD a z powodu słabej jakości instalacji po stronie inwestora lub jego usilnych prób ograniczenia wydatków. Pomiarem IPZ na ogół to wyłapuję. Tyle, że to zupełnie odrębny wątek a mój wpis odnosił się do zmian prawnych związanych z przejściem na net-billing.

mitch
07-02-2022, 13:59
Gdybyś zedytował swoją bzdurę to bym się do niej nie odniósł. Na tej bzdurze zbudowałeś swoją błędną narrację.

Nie widziałem potrzeby edytowania, bo przyznałem się do błędu w następnym poście. Nie taka znowu błędna, skoro raz, że gwarancja jest obiektywnie dłuższa, a dwa:


Huwei 5KTL - 1690 zł do 15 lat, 2580 zł do 20 lat
SE SE5K - 1510 zł do 20 lat, 2460 zł do 25 lat
netto

Huawei jak widać liczy sobie sporo więcej niż SE za przedłużenie gwarancji. Btw, dziękuję za podanie cen, na polskich stronach ciężko coś znaleźć.

Żeby była jasność - sprzęt Huawei podoba mi się, tak samo jak SE. Nieco niepokoi nastawienie USA/UE względem tej marki.



Toczyła się dyskusja o zmianach kwietniowych i ewentualnego przyspieszenia inwestycji. Pozostanie na 15 lat w net-meteringu gwarantuje ustawa co jest dodatkowo często podnoszone przez Ministerstwo Klimatu. Tyle, że dość łatwo zmienić zasady rozliczenia co wywraca całość naszych założeń.
Informuję o tym inwestora przy rozmowach.
Chylę czoła - nieczęsto zdarza się taki instalator. Jednak to co piszesz - łatwo - to pojęcie mocno względne. Gdyby to było takie łatwe, zamiast obecnej sytuacji, zmieniono by właśnie ten opust. Z całą pewnością byłoby to prostsze od utrzymywania 2 systemów i 2 różnych rozliczeń w ustawie. A jednak zdecydowano się na zmianę tylko dla nowych prosumentów. A w najgorszym wypadku, nic nie stoi na przeszkodzie, by przejść na nowy system rozliczeń. Nadal jednak uważam, że jest to zbyt daleko idące wróżenie z fusów, gdzie nie ma żadnej przesłanki do tego, żeby podejrzewać chęć takiej zmiany opustów.



Nie mówię jednak o latających awionetkach spadających na jego dom bo to nadaje się na Twoje rozmowy piwno-ogniskowe.

Moim zdaniem i jedno i drugie tam ma swoje miejsce.



Racjonalne argumenty znajdziesz w kodeksie NC-RfG jak Ci OSD odłączy generator od sieci.

Najpierw musieliby mieć powód, żeby odłączać. Jeszcze wcześniej, musieliby podłączyć coś pod złącze RS-485 falownika. Z kolei jeszcze wcześniej, musieliby rozpisać przetarg na te urządzenia. I jeszcze wcześniej musieliby przetestować te urządzenia i czy w ogóle umieją obsługiwać Sunspec. A jeszcze wcześniej musieliby ogarnąć własne systemy, żeby umiały z tegoż Sunspeca korzystać. Powiem szczerze - bardzo dużo tych "wcześniej". Mam wrażenie, że daleka droga do tego.



Zresztą czasami problem z poziomem napięcia 253/264 pojawia się nie z winy OSD a z powodu słabej jakości instalacji po stronie inwestora lub jego usilnych prób ograniczenia wydatków. Pomiarem IPZ na ogół to wyłapuję.

Masz z całą pewnością większy ogląd na sprawę, niż ja. Tyle że w tych przypadkach, które widziałem, zawsze problemem była sieć po stronie OSD.



Tyle, że to zupełnie odrębny wątek a mój wpis odnosił się do zmian prawnych związanych z przejściem na net-billing.
Rozumiem. Zmiany są od 1/04/2022. Jeśli pojawią się nowe wątki, to z pewnością będziemy je poruszać. Póki co, wróżenie pozostawmy Maciejowi :)

animuss
07-02-2022, 16:23
Nieco niepokoi nastawienie USA/UE względem tej marki.
To oznacza, że są dobrzy a nawet lepsi, Xiaomi wygrało w sądach USA - komunistyczny producent wyprzedził Apple.
Najpierw Chińczycy rozkręcili falownik SE i go udoskonalili, teraz czas żeby SE zrobili to samo.:lol2:
Najpierw stawiają fabryki w Chinach, a potem na koniec embargo.

mitch
07-02-2022, 17:29
To oznacza, że są dobrzy a nawet lepsi, Xiaomi wygrało w sądach USA - komunistyczny producent wyprzedził Apple.
Może są, może nie są. Co do Xiaomi mam mieszane uczucia. Sam używam paru ich urządzeń do tzw. smart home i jak dla mnie wymiatają. A po przeróbkach nie mają sobie równych. Ale już np. smartfony są dla mnie nieakceptowalne. Porównywanie Xiaomi z Apple... tego się nie da porównać. Apple po prostu działa out of the box. Xiaomi ma super baterie/ładowanie, ale już OS to jest jedna wielka porażka. Strach używać ich sprzętu do drona, bo nigdy nie wiesz co się stanie. Ić pan w ch.. z takim sprzętem ;)

Wracając do Huawei - niepokoi mnie negatywne nastawienie w tym sensie, że np. na rynku telko USA/UE praktycznie dostali "nakaz eksmisji". Co jeśli próba zamknięcia rynku będzie dalej postępować i dotknie ich pozostałych produktów, w tym PV? Jak to się odbije na świadczonych usługach (chmura, apka, serwis)? Pewnie tak nie będzie, z drugiej strony, jeszcze 5 lat temu nikt nie myślał, że Huawei będzie miał tak pod górkę.

Najpierw Chińczycy rozkręcili falownik SE i go udoskonalili, teraz czas żeby SE zrobili to samo.:lol2:
Najpierw stawiają fabryki w Chinach, a potem na koniec embargo.
SE cały czas się rozwija, ich wydatki na R&D rosną w tempie 30-49% rocznie.

animuss
08-02-2022, 01:18
Może są, może nie są. Co do Xiaomi mam mieszane uczucia. Sam używam paru ich urządzeń do tzw. smart home i jak dla mnie wymiatają. A po przeróbkach nie mają sobie równych. Ale już np. smartfony są dla mnie nieakceptowalne. Porównywanie Xiaomi z Apple... tego się nie da porównać. Apple po prostu działa out of the box. Xiaomi ma super baterie/ładowanie, ale już OS to jest jedna wielka porażka. Strach używać ich sprzętu do drona, bo nigdy nie wiesz co się stanie. Ić pan w ch.. z takim sprzętem ;)
Nie ma urządzeń uniwersalnych, Apple produkuje większość swoich iPhone’ów w Chinach. Mnie interesuje tylko szybszy rozwój, a do tego jest potrzebna wojna, albo konkurencja.

Wracając do Huawei - niepokoi mnie negatywne nastawienie w tym sensie, że np. na rynku telko USA/UE praktycznie dostali "nakaz eksmisji". Co jeśli próba zamknięcia rynku będzie dalej postępować i dotknie ich pozostałych produktów, w tym PV? Jak to się odbije na świadczonych usługach (chmura, apka, serwis)? Pewnie tak nie będzie, z drugiej strony, jeszcze 5 lat temu nikt nie myślał, że Huawei będzie miał tak pod górkę.Wracając do Huawei - niepokoi mnie negatywne nastawienie w tym sensie, że np. na rynku telko USA/UE praktycznie dostali "nakaz eksmisji". Co jeśli próba zamknięcia rynku będzie dalej postępować i dotknie ich pozostałych produktów, w tym PV? Jak to się odbije na świadczonych usługach (chmura, apka, serwis)? Pewnie tak nie będzie, z drugiej strony, jeszcze 5 lat temu nikt nie myślał, że Huawei będzie miał tak pod górkę.
Poradzą sobie, albo wejdą w kooperację z jakąś firmą, zresztą rynek Azjatycki jest ogromny.
A ten cyrk się szybko skończy, zatęsknią za chińskimi falownikami jak nie będą w stanie produkować tego taniej.
Tak się składa, że instalacja fotowoltaiczna daje nadzieję na mniejsze rachunki za energię, na zakazie, czyli ograniczonym wyborze, traci cale społeczeństwo.
A Internetu chyba nie blokują tam ludkom.

SE cały czas się rozwija, ich wydatki na R&D rosną w tempie 30-49% rocznie.
Nie wątpię, ale te granice się niestety zatarły, a to znaczy że ktoś kogoś dogonił, albo... nie sądzisz?

mitch
08-02-2022, 08:16
Nie ma urządzeń uniwersalnych, Apple produkuje większość swoich iPhone’ów w Chinach. Mnie interesuje tylko szybszy rozwój, a do tego jest potrzebna wojna, albo konkurencja.

Ja już powoli wyrastam z wieku "pa teraz". Oprócz rozwoju interesuje również święty spokój. A jak przychodzi do latania, to również pewność działania. Jak mam używać androida, to wolę Samsunga niż Xiaomi. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Nie ma znaczenia, co gdzie się produkuje, ważne jest dopracowanie produktu. Telefony Xiaomi dopracowane nie są.


Poradzą sobie, albo wejdą w kooperację z jakąś firmą, zresztą rynek Azjatycki jest ogromny.
Że sobie poradzą, nie mam żadnych wątpliwości. Co do rynku - rynek azjatycki vs reszta świata, to nie jest aż taka przepaść, jak sugerujesz. Europa+USA to bardzo istotny kawałek tortu. Zwłaszcza, że Huawei kreuje się na produkt premium, czyli np. odpadają Indie, które w teorii są ogromnym rynkiem.



A ten cyrk się szybko skończy, zatęsknią za chińskimi falownikami jak nie będą w stanie produkować tego taniej.

Szybko? Toczy się walka o stołek, kto jest największym mocarstwem świata. Rosja już dawno nie bierze w tym wyścigu udziału. Sądzisz, że USA tak szybko się poddadzą?


Tak się składa, że instalacja fotowoltaiczna daje nadzieję na mniejsze rachunki za energię, na zakazie, czyli ograniczonym wyborze, traci cale społeczeństwo. A Internetu chyba nie blokują tam ludkom.

Na tym, że wycięli Huaweia z rynku telko, też traci całe społeczeństwo, bo operatorzy muszą kupować znacznie droższy sprzęt europejski, ograniczono konkurencyjność rynku, a akurat Huawei w telko wymiata. To dotyczy każdego bez wyjątku, a nie tak jak PV garstki ludzi (i to generalnie tych bogatszych). I co? Świat się zawalił? No nie. Przeceniasz siłę społeczeństwa, a nie doceniasz siły polityki.



Nie wątpię, ale te granice się niestety zatarły, a to znaczy że ktoś kogoś dogonił, albo... nie sądzisz?
Dlaczego "niestety"? Bardzo dobrze, że wyścig trwa. Dzięki temu mamy nowe zabawki. Ja jedynie zwracam uwagę, że SE nie spoczął na laurach.

animuss
08-02-2022, 17:50
.
Że sobie poradzą, nie mam żadnych wątpliwości. Co do rynku - rynek azjatycki vs reszta świata, to nie jest aż taka przepaść, jak sugerujesz. Europa+USA to bardzo istotny kawałek tortu. Zwłaszcza, że Huawei kreuje się na produkt premium, czyli np. odpadają Indie, które w teorii są ogromnym rynkiem.
Dlaczego "niestety"? Bardzo dobrze, że wyścig trwa. Dzięki temu mamy nowe zabawki. Ja jedynie zwracam uwagę, że SE nie spoczął na laurach.
W Polsce czy Europie jest dostępny i będzie próbował się utrzymać w Europie, walka skupia się raczej o sieci 5G.

Szybko? Toczy się walka o stołek, kto jest największym mocarstwem świata. Rosja już dawno nie bierze w tym wyścigu udziału. Sądzisz, że USA tak szybko się poddadzą?
Może będzie to trwało tyle, co włączenie Polski do programu Ruchu Bezwizowego do Stanów Zjednoczonych.:cool:

Na tym, że wycięli Huaweia z rynku telko, też traci całe społeczeństwo, bo operatorzy muszą kupować znacznie droższy sprzęt europejski, ograniczono konkurencyjność rynku, a akurat Huawei w telko wymiata. To dotyczy każdego bez wyjątku, a nie tak jak PV garstki ludzi (i to generalnie tych bogatszych). I co? Świat się zawalił? No nie. Przeceniasz siłę społeczeństwa, a nie doceniasz siły polityki.
W dzisiejszych czasach kłamliwą propagandę trudniej jest uprawiać.
Widocznie nie zdajemy sobie sprawy, jak skutecznie będzie można śledzić i pozyskiwać informacje na obszarach rozbudowanych w taki system.
Tak jest zawsze, dostajemy większe korzyści kosztem dużo większej inwigilacji społeczeństwa.
W dodatku pod pretekstem szpiegowania można wypchnąć lidera z rynku i wsadzić rodzime biznesy.
Najciekawsze, że Huawei pracuje już nad 6G, może następnym razem nie da się tak wyrugować.

mitch
08-02-2022, 19:06
W Polsce czy Europie jest dostępny i będzie próbował się utrzymać w Europie, walka skupia się raczej o sieci 5G.

Jeśli rozmawiamy o telko, to Huawei praktycznie wypada z rynku polskiego. Taki Play praktycznie nie kupuje już osprzętu Huawei do 4G, a 5G to
Ericsson/Nokia. Na innych rynkach wcale nie jest lepiej.


Może będzie to trwało tyle, co włączenie Polski do programu Ruchu Bezwizowego do Stanów Zjednoczonych.:cool:
W dzisiejszych czasach kłamliwą propagandę trudniej jest uprawiać.

Żartujesz chyba. Teraz mamy najlepszy czas na kłamstwa, dezinformację i fake newsy. Nikt nie próbuje nawet weryfikować bzdur.



Widocznie nie zdajemy sobie sprawy, jak skutecznie będzie można śledzić i pozyskiwać informacje na obszarach rozbudowanych w taki system.
Tak jest zawsze, dostajemy większe korzyści kosztem dużo większej inwigilacji społeczeństwa.
W dodatku pod pretekstem szpiegowania można wypchnąć lidera z rynku i wsadzić rodzime biznesy.
Najciekawsze, że Huawei pracuje już nad 6G, może następnym razem nie da się tak wyrugować.
Rodzime? ;)
Nie tylko Huawei pracuje nad 6G. Jeśli z Europy i USA pozbędą się ich, to będzie im bardzo ciężko powrócić na te rynki. Co będzie paranoją, przy liczbie sprzętu Huawei w core sieci i łatwości upgradów. No ale polityka, co zrobisz, jak nic nie zrobisz :no:

Dlatego podchodzę do ich falowników jak do jeża. Może niepotrzebnie...

animuss
08-02-2022, 21:53
Jeśli rozmawiamy o telko, to Huawei praktycznie wypada z rynku polskiego. Taki Play praktycznie nie kupuje już osprzętu Huawei do 4G, a 5G to
Ericsson/Nokia. Na innych rynkach wcale nie jest lepiej.
Zdaje się, że mogą kupować, ale dla nich teraz to sprzęt wysokiego ryzyka.


Żartujesz chyba. Teraz mamy najlepszy czas na kłamstwa, dezinformację i fake newsy. Nikt nie próbuje nawet weryfikować bzdur.
To ma swoje plusy, ludzie uczą się jak ten system działa. Mają coraz większą świadomość.


Rodzime? ;)
Nie tylko Huawei pracuje nad 6G. Jeśli z Europy i USA pozbędą się ich, to będzie im bardzo ciężko powrócić na te rynki. Co będzie paranoją, przy liczbie sprzętu Huawei w core sieci i łatwości upgradów. No ale polityka, co zrobisz, jak nic nie zrobisz :no:

Dlatego podchodzę do ich falowników jak do jeża. Może niepotrzebnie...
Takie drogie iPhone generują wysokie zyski, Unia wspiera lichwę w wykonaniu amerykańskiej marki pozwalając na takie praktyki.

A wracając do SE to zauważyłeś w jakim wąskim zakresie napięciowym działa?

mitch
09-02-2022, 07:40
Zdaje się, że mogą kupować, ale dla nich teraz to sprzęt wysokiego ryzyka.

Nikt im nie zabronił (jeszcze). Ale przecież żaden operator nie będzie pod sobą dołków kopał, zwłaszcza, że koszty i tak przerzuci na klientów. W końcu mamy jedne z najtańszych usług w Europie :)



To ma swoje plusy, ludzie uczą się jak ten system działa. Mają coraz większą świadomość.

Obawiam się, że przeceniasz naszą świadomość (jako narodu, ludzkości). Wszystko dąży do coraz większego zamordyzmu, a na osłodę masz iluzję wielkich możliwości, dostępu do informacji, etc. W rzeczywistości albo wpasujesz się w narzucone ramy albo wypad poza system - vide prosument. Albo podłączasz falownik z RS-485, który (w przyszłości) umożliwi OSD dowolne sterowanie Twoim falownikiem albo zostaje Ci offgrid.


Takie drogie iPhone generują wysokie zyski, Unia wspiera lichwę w wykonaniu amerykańskiej marki pozwalając na takie praktyki.

Z tym pozwalaniem, to tak różnie. UE próbuje walczyć z Apple/Meta/Google, tylko średnio im to po prostu wychodzi. A Apple ma fajne sprzęty ;)


A wracając do SE to zauważyłeś w jakim wąskim zakresie napięciowym działa?

Tak, 748-750. Ale to nie ma znaczenia. Przy prawidłowo zaprojektowanej instalacji, produkcja wstaje i kończy się tak samo jak przy tradycyjnych falownikach. Tradycyjne też nie wstają od 10V, a od 140 czy 190, a śledzenie MPPT mają w jeszcze innym zakresie. Obydwa systemy wymagają odpowiedniego napięcia do pracy. Napięcie na SE wynika z zastosowanej technologii - optymalizatorów. Tylko dla przyzwyczajonych do tradycyjnej technologii jest to faktycznie mylące. Zwłaszcza, że w określonych warunkach pokazuje 890V ;)

fotohobby
09-02-2022, 08:11
Krótkołańcuchowe działają przy 370V nominalnego.

Ale to nie ma większego znaczenia - przypominam, że każdy optymalizator ma płynne napięcie na wyjsciu i może dać do 60V czy 80v w zależności od modelu

Damian1M
09-02-2022, 11:34
Czy ktoś może mi pomoc w wypełnieniu wniosku do PGE? Dodzwonić się do nich graniczy z cudem. Chodzi mi o jedno pole.

energię elektryczną wytworzona w mikroinstalacji i wprowadzona do sieci dystrybucyjnej zamierzam zaoferować (w przypadku gdy składający nie zamierza
skorzystać z przeznaczonego dla prosumentów mechanizmu określonego w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U.
z 2021 r. poz. 610, z późn. zm.)):

wybranemu sprzedawcy energii elektrycznej: .................................................. .................................................. .................... (nazwa sprzedawcy),

sprzedawcy zobowiązanemu: .................................................. .................................................. .................... (nazwa sprzedawcy)

i w związku z tym wyrażam zgodę na przekazywanie danych zawartych w niniejszym wniosku/zgłoszeniu ww. sprzedawcy.

Co tutaj wpisać?

Dariusz1983
09-02-2022, 12:30
Tu nie wpisujesz nic-chyba, że chcesz zostać "prosumentem" na nowych zasadach i sprzedawać prąd za 26 groszy, a kupowac po 2-3razy tyle ale w to wątpie.
Niech ktoś mnie jeszcze sprawdzi ale raczej wypełnienie tego jest zgodą na bycie nowym prosumentem bez 15lat opustu.

Treść wspomnianego zapisu ustawy OZE:
"Art. 4. [Rozliczenie ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta]
1. 9
Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne przez prosumenta energii odnawialnej wytwarzającego energię elektryczną w mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej:
1)
większej niż 10 kW - w stosunku ilościowym 1 do 0,7;
2)
nie większej niż 10 kW - w stosunku ilościowym 1 do 0,8."

wypełniająć wskazane dane w druczku rezygnujesz z tego co masz w tych punktach Ustawy czyli rezygnujesz z opustu 70/80% na żecz sprzedawania i kupowania prądu.

EDYCJA: przeglądając dzis forum elektroda natrafiłem na temat w, którym pojawiły się informacje o planach "uwalenia" instalacji na deklaracjach, bo wymogi się zmieniły na Ceryfikaty: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3857916.html
ten problem ma dotyczyć nawet 70% instalacji z falownikami nie wpisanymi na tą listę http://ptpiree.pl/opracowania/kodeksy-sieci/wykaz-certyfikatow

animuss
09-02-2022, 23:20
N
Obawiam się, że przeceniasz naszą świadomość (jako narodu, ludzkości). Wszystko dąży do coraz większego zamordyzmu, a na osłodę masz iluzję wielkich możliwości, dostępu do informacji, etc. W rzeczywistości albo wpasujesz się w narzucone ramy albo wypad poza system - vide prosument. Albo podłączasz falownik z RS-485, który (w przyszłości) umożliwi OSD dowolne sterowanie Twoim falownikiem albo zostaje Ci offgrid.
Jakiś pesymista jesteś :cool: i zdaję sobie sprawę, że dojdzie kiedyś do tego, czyli zdalnego ograniczania mocy falownków przez operatorów.
Magazynowanie dopiero się rozwija, miejmy nadzieję, że nie zostawią nas z tym problemem.


Tak, 748-750. Ale to nie ma znaczenia. Przy prawidłowo zaprojektowanej instalacji, produkcja wstaje i kończy się tak samo jak przy tradycyjnych falownikach. Tradycyjne też nie wstają od 10V, a od 140 czy 190, a śledzenie MPPT mają w jeszcze innym zakresie. Obydwa systemy wymagają odpowiedniego napięcia do pracy. Napięcie na SE wynika z zastosowanej technologii - optymalizatorów. Tylko dla przyzwyczajonych do tradycyjnej technologii jest to faktycznie mylące. Zwłaszcza, że w określonych warunkach pokazuje 890V ;)
No mnie to jakoś nie przekonuje, taka wysoka wartość napięcia DC.
Przetwornica DC/DC, podbija utrzymuje napięcie wejściowe do tych 750VDC, a wiadomo, im mniej podbija, tym lepsza sprawność.
Jak poprzeczka zawieszona wysoko, to nie ma, z czego i falownik śpi.
Dlatego jak rusza instalacja, to wchodzi od razu na wyższy uzysk, który cieszy oko laika.
Niby stosowanie po każdymi ogniwami optymalizatorów miało ułatwić budowę instalacji Januszowi, a to g. prawda.:p

mitch
10-02-2022, 07:42
Jakiś pesymista jesteś :cool: i zdaję sobie sprawę, że dojdzie kiedyś do tego, czyli zdalnego ograniczania mocy falownków przez operatorów.
Magazynowanie dopiero się rozwija, miejmy nadzieję, że nie zostawią nas z tym problemem.

Tak, jeśli chodzi o nasze kochane ZE, jestem pesymistą. Zawsze podejrzewam ich o najgorsze intencje i zarazem o największą nieudolność i jakoś do tej pory nigdy mnie nie zawodzą. Niestety ;) Gdyby tylko mogli/umieli to już dawno byśmy mieli te ich "fancy" urządzonka podłączone do falowników i dziwnym trafem pernamentnie ograniczaną moc, czy trzeba, czy nie. No bo jak im udowodnisz, że w danym momencie wcale nie trzeba ograniczać mocy. Ustawią, że przy 240V na fazie ograniczamy moc i pozamiatane. Powiem szczerze - nic by mnie to nie zdziwiło :) Ale wierzę też w to, że zanim oni ogarną co to jest modbus i sunspec, to miną długie lata. :lol2:



No mnie to jakoś nie przekonuje, taka wysoka wartość napięcia DC.
Przetwornica DC/DC, podbija utrzymuje napięcie wejściowe do tych 750VDC, a wiadomo, im mniej podbija, tym lepsza sprawność.

A fakty są takie, że tracisz góra pół procenta. Niedawno pisałem, jakie są realne straty na liczbach.


Jak poprzeczka zawieszona wysoko, to nie ma, z czego i falownik śpi.
Dlatego jak rusza instalacja, to wchodzi od razu na wyższy uzysk, który cieszy oko laika.

To nie jest prawda. Instalacja na SE rusza w tym samym momencie co dowolna inna i zaczyna od ok. 20W, tak samo jak i inne.

Niby stosowanie po każdymi ogniwami optymalizatorów miało ułatwić budowę instalacji Januszowi, a to g. prawda.:p
Nie zgodzę się. SE z założenia nie miał być dla typowego Janusza (zarówno jeśli chodzi o technikalia jak i cenę). Wszędzie się podkreśla, że system SE jest inny niż tradycyjne systemy i mimo dostarczenia narzędzia wspomagającego planowanie i automatycznie weryfikującego wszystkie parametry, ciągle zdarzają się instalatorzy, którzy potykają się o podstawowe błędy. Zasada jest bardzo prosta - jeśli SED przepuści projekt, to na 99% jest on poprawny i zgodny z wymaganiami (w tym gwarancyjnymi) SE. Mimo to ciągle zdarzają się wpadki typu zbyt mała liczba optymalizatorów, podłączenia pod dwa stringi, mimo że powinien być jeden, błędne optymalizatory. Ba, widziałem przypadek braku optymalizatorów (sic!). No to z czym do ludzi, jak ludzie to analfabeci wtórni albo "panie, ja tak 30 lat buduję i jest dobrze"? A co do ułatwień - owszem, system SE to jest też ułatwienie i bezpieczeństwo. Zrobisz projekt w SED, to nie dość że masz co klientowi pokazać, to jeszcze wiesz, że jak połączysz czarne z czarnym a czerwone z czerwonym, to instalacja zadziała. W pełnym słońcu sobie możesz podłączać instalację i masz praktycznie gwarancję, że przeżyjesz. To mało? :lol2:

animuss
10-02-2022, 23:39
Tak, jeśli chodzi o nasze kochane ZE, jestem pesymistą. Zawsze podejrzewam ich o najgorsze intencje i zarazem o największą nieudolność i jakoś do tej pory nigdy mnie nie zawodzą. Niestety ;) Gdyby tylko mogli/umieli to już dawno byśmy mieli te ich "fancy" urządzonka podłączone do falowników i dziwnym trafem pernamentnie ograniczaną moc, czy trzeba, czy nie. No bo jak im udowodnisz, że w danym momencie wcale nie trzeba ograniczać mocy. Ustawią, że przy 240V na fazie ograniczamy moc i pozamiatane. Powiem szczerze - nic by mnie to nie zdziwiło :) Ale wierzę też w to, że zanim oni ogarną co to jest modbus i sunspec, to miną długie lata. :lol2:
Dlatego te symulacje spłaty po 5-8 latach, jakie roztaczają sprzedawcy instalacji fotowoltaicznych, mogą się rozciągnąć jak guma.
A dla nowych już po 01/04 to jeszcze większe ryzyko będzie, a ci co mocno przepłacili/przepłacą za 1kWp, to tylko zmiana płatnika i szpan, "panie mam panele na dachu".
:lol2:





A fakty są takie, że tracisz góra pół procenta. Niedawno pisałem, jakie są realne straty na liczbach.
Pamiętam, ale porównywałeś chyba z danymi z STC.


To nie jest prawda. Instalacja na SE rusza w tym samym momencie co dowolna inna i zaczyna od ok. 20W, tak samo jak i inne.
Z bardzo długim łańcuchem na południe, pewnie tak będzie, ale jak dach skomplikowany, panele zwrócone w różnych kierunkach, tu już tak łatwo nie będzie.


Nie zgodzę się. SE z założenia nie miał być dla typowego Janusza (zarówno jeśli chodzi o technikalia jak i cenę). Wszędzie się podkreśla, że system SE jest inny niż tradycyjne systemy i mimo dostarczenia narzędzia wspomagającego planowanie i automatycznie weryfikującego wszystkie parametry, ciągle zdarzają się instalatorzy, którzy potykają się o podstawowe błędy. Zasada jest bardzo prosta - jeśli SED przepuści projekt, to na 99% jest on poprawny i zgodny z wymaganiami (w tym gwarancyjnymi) SE. Mimo to ciągle zdarzają się wpadki typu zbyt mała liczba optymalizatorów, podłączenia pod dwa stringi, mimo że powinien być jeden, błędne optymalizatory. Ba, widziałem przypadek braku optymalizatorów (sic!). No to z czym do ludzi, jak ludzie to analfabeci wtórni albo "panie, ja tak 30 lat buduję i jest dobrze"? A co do ułatwień - owszem, system SE to jest też ułatwienie i bezpieczeństwo. Zrobisz projekt w SED, to nie dość że masz co klientowi pokazać, to jeszcze wiesz, że jak połączysz czarne z czarnym a czerwone z czerwonym, to instalacja zadziała. W pełnym słońcu sobie możesz podłączać instalację i masz praktycznie gwarancję, że przeżyjesz. To mało? :lol2:
:lol2:
Zastanawiam się nad wyłącznikiem przeciwpożarowym, jak to ugryźć na dachu.

JEŚLI INSTALACJA PV MA > 6.5 KWP, ALE ≤ 50.0 KWP
Konieczne jest uzgodnienie “projektu tych urządzeń” z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. Wspólnie z rzeczoznawcą powinny zostać dobrane adekwatne środki bezpieczeństwa. I nie polega to na tym, aby bezkrytycznie pakować do instalacji “wyłączniki strażaka” lub układy MLPS (optymalizatory, mikrofalowniki), ponieważ zbyt duża ilość zbędnych urządzeń i dodatkowych połączeń zwiększa ryzyko powstania pożaru w instalacji PV!

mitch
11-02-2022, 08:28
Dlatego te symulacje spłaty po 5-8 latach, jakie roztaczają sprzedawcy instalacji fotowoltaicznych, mogą się rozciągnąć jak guma.
A dla nowych już po 01/04 to jeszcze większe ryzyko będzie, a ci co mocno przepłacili/przepłacą za 1kWp, to tylko zmiana płatnika i szpan, "panie mam panele na dachu".

No risk no fun ;) Nie ma inwestycji bez ryzyka. A ja zawsze mówiłem, że wygrali Ci, którzy od samego początku kupowali instalacje - nawet jak były droższe i na dokładkę bez dotacji. Bo oni albo są już w 60-70% drogi do celu albo wręcz już instalacje tylko zarabiają (w sensie niepłacenia za energię). Na dokładkę falowniki sprzed NCRfG niekoniecznie muszą mieć rs485 zgodny z sunspec, więc OSD będzie mogło im skoczyć, bo nie podłączą im tego urządzonka do ograniczania mocy.



Pamiętam, ale porównywałeś chyba z danymi z STC.

To były dane rzeczywiste. Nie ma znaczenia, czy z panelu 350W idzie 150, 290 czy 350W, procenty wyglądają tak samo. Ogromne straty mocy na optymalizatorach to taka sama legenda miejska jak brandzlowanie się niższym poziomem V na stringu potrzebnym do startu falownika, czy mycie i odśnieżanie paneli na typowym dachu (nie piszę o instalacjach "leżących"). Brzmi dumnie, a jak przychodzi co do czego, to się okazuje, że mówimy o wartościach na poziomie błędu pomiarowego, gdzie wystarczy, że liść spadnie na panel i będzie to miało większy wpływ na uzysk.


Z bardzo długim łańcuchem na południe, pewnie tak będzie, ale jak dach skomplikowany, panele zwrócone w różnych kierunkach, tu już tak łatwo nie będzie.

Po pierwsze, różnica będzie wręcz na korzyść SE, bo standardowy falownik nie wystartuje tak łatwo w takich warunkach. Po drugie, im bardziej skomplikowany dach (np. na 3 strony) tym lepiej dla SE a gorzej dla zwykłych falowników, a jeśli to będzie np. 16 paneli w 3 różnych kierunkach, to ogólnie praca zwykłego falownika będzie daleka od optymalnej (mówimy o przeciętnej instalacji - 5-10 kWp). Po trzecie niekoniecznie musi być długi łańcuch, kiedyś to było 14 szt, teraz można i mniej. Generalnie im więcej wygibasów, tym większe zalety SE.



Zastanawiam się nad wyłącznikiem przeciwpożarowym, jak to ugryźć na dachu.
Ja na szczęście nie mam jakiś kilometrowych odległości, żeby jeszcze na dachu mieć skrzynkę. Przy SE i ich Safe DC to ogólnie jest bez sensu pomysł. No chyba, że ktoś lubi wyrzucać kasę.

JTKirk
11-02-2022, 09:04
No risk no fun ;) Nie ma inwestycji bez ryzyka. A ja zawsze mówiłem, że wygrali Ci, którzy od samego początku kupowali instalacje - nawet jak były droższe i na dokładkę bez dotacji. Bo oni albo są już w 60-70% drogi do celu albo wręcz już instalacje tylko zarabiają (w sensie niepłacenia za energię). Na dokładkę falowniki sprzed NCRfG niekoniecznie muszą mieć rs485 zgodny z sunspec, więc OSD będzie mogło im skoczyć, bo nie podłączą im tego urządzonka do ograniczania mocy.


Dokładnie!
Warto być pionierem ;)

animuss
11-02-2022, 12:28
No risk no fun ;) Nie ma inwestycji bez ryzyka. A ja zawsze mówiłem, że wygrali Ci, którzy od samego początku kupowali instalacje - nawet jak były droższe i na dokładkę bez dotacji. Bo oni albo są już w 60-70% drogi do celu albo wręcz już instalacje tylko zarabiają (w sensie niepłacenia za energię). Na dokładkę falowniki sprzed NCRfG niekoniecznie muszą mieć rs485 zgodny z sunspec, więc OSD będzie mogło im skoczyć, bo nie podłączą im tego urządzonka do ograniczania mocy.
Założą im przystawki i tyle w temacie. :D


To były dane rzeczywiste. Nie ma znaczenia, czy z panelu 350W idzie 150, 290 czy 350W, procenty wyglądają tak samo. Ogromne straty mocy na optymalizatorach to taka sama legenda miejska jak brandzlowanie się niższym poziomem V na stringu potrzebnym do startu falownika, czy mycie i odśnieżanie paneli na typowym dachu (nie piszę o instalacjach "leżących"). Brzmi dumnie, a jak przychodzi co do czego, to się okazuje, że mówimy o wartościach na poziomie błędu pomiarowego, gdzie wystarczy, że liść spadnie na panel i będzie to miało większy wpływ na uzysk.
Tu jest trudno cokolwiek udowodnić, zwłaszcza, że reklama SE jest nachalna.:cool:


Po pierwsze, różnica będzie wręcz na korzyść SE, bo standardowy falownik nie wystartuje tak łatwo w takich warunkach. Po drugie, im bardziej skomplikowany dach (np. na 3 strony) tym lepiej dla SE a gorzej dla zwykłych falowników, a jeśli to będzie np. 16 paneli w 3 różnych kierunkach, to ogólnie praca zwykłego falownika będzie daleka od optymalnej (mówimy o przeciętnej instalacji - 5-10 kWp). Po trzecie niekoniecznie musi być długi łańcuch, kiedyś to było 14 szt, teraz można i mniej. Generalnie im więcej wygibasów, tym większe zalety SE.

Wszystko zależy od pomysłu na rozdział i od falownika.



Ja na szczęście nie mam jakiś kilometrowych odległości, żeby jeszcze na dachu mieć skrzynkę. Przy SE i ich Safe DC to ogólnie jest bez sensu pomysł. No chyba, że ktoś lubi wyrzucać kasę.

Ee.. ty tylko o jednym, SE w Ameryce paliło się tak samo jak zwykła instalacja.

Walmart, źle wykonane instalacje fotowoltaiczne doprowadziły do pożarów na siedmiu dachach jego sklepów, do których miało dojść w latach 2012-2018 (przed rokiem 2017 instalacje wykonywała przejęta przez Teslę firmę SolarCity).

mitch
11-02-2022, 15:29
Założą im przystawki i tyle w temacie. :D


Oni jeszcze sunspeca nie ogarniają, a Ty już o przystawkach? Po kolei ;)


Tu jest trudno cokolwiek udowodnić, zwłaszcza, że reklama SE jest nachalna.:cool:

No wcale nie tak trudno. A czy reklama jest nachalna? Nie bardziej niż tezy konkurencji, że zwiększona liczba złączek MC4 zacznie zwiększa ryzyko pożaru. A punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Na instalatora papraka nic nie pomoże. Ale SE może ograniczyć szkody (AFCI) - tylko tutaj znowu kłania się jakość instalatora - włączy czy nie włączy, oto jest pytanie. Tak jak z katastrofami lotniczymi. Mamy ILS, możemy w mleku z zerową widocznością lądować, fly-by-wire, komputery, szmery, bajery. I co z tego? W ponad 90% wypadków wina wynika z popełnienia bardzo wielu błędów, w większości przez czynnik ludzki. Przy pożarach PV jest dokładnie tak samo. W większości zapewne zawodzi albo chińskie MC4, złe połączenia, montaż w wilgotnym środowisku (MC4) albo inny błąd instalatora, a nie wada falownika sama w sobie, paneli czy kabli. Na to nie ma mocnych.

A jeśli chodzi o montaż i a później ewentualne namierzenie wadliwego modułu, to SE bardzo ułatwia życie i oszczędza czas i chodzenie po dachu. Wiadomo, w trakcie gwarancji to problem instalatora. A po gwarancji? Ciekawe jak będzie z obsługą posprzedażną jak się połowa firm zmyje z rynku i do chodzenia po dachach nie będzie chętnych. Już nie mówiąc o tym, że w tradycyjnej instalacji powiedzmy 5-6 kWp nigdy się nie dowiesz, że np. 2 czy 3 moduły produkują na pół gwizdka albo i wcale. Przy Huawei (z optymalizatorami) i SE od razu widać. Wiadomo, są wady i zalety. Na pewno ogromną wadą tych dwóch firm jest cena. Jak ktoś dobrze się zakręci, to w cenie instalacji SE, metodą gospodarczą i na tanim osprzęcie (nie chodzi, że złym) zrobi sobie dwa razy większą instalację :)



Wszystko zależy od pomysłu na rozdział i od falownika.

Spierać się nie będę. Dwóch rabinów ;)




Ee.. ty tylko o jednym, SE w Ameryce paliło się tak samo jak zwykła instalacja.
Tesla to nie SE. To są inne systemy. A co do palenia się - wypowiedziałem się wyżej. Tak czy owak, SE jest bezpieczniejsze i dla użytkownika (i ich dzieci wieszających się na kablach DC - tak, kiedyś widziałem filmik - zgroza), instalatorów i strażaków. A historie o nie podejmowaniu akcji gaśniczej, bo są panele na dachu trzeba włożyć między bajki.

animuss
11-02-2022, 19:22
No wcale nie tak trudno. A czy reklama jest nachalna? Nie bardziej niż tezy konkurencji, że zwiększona liczba złączek MC4 zacznie zwiększa ryzyko pożaru. A punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Na instalatora papraka nic nie pomoże. Ale SE może ograniczyć szkody (AFCI) - tylko tutaj znowu kłania się jakość instalatora - włączy czy nie włączy, oto jest pytanie. Tak jak z katastrofami lotniczymi. Mamy ILS, możemy w mleku z zerową widocznością lądować, fly-by-wire, komputery, szmery, bajery. I co z tego? W ponad 90% wypadków wina wynika z popełnienia bardzo wielu błędów, w większości przez czynnik ludzki. Przy pożarach PV jest dokładnie tak samo. W większości zapewne zawodzi albo chińskie MC4, złe połączenia, montaż w wilgotnym środowisku (MC4) albo inny błąd instalatora, a nie wada falownika sama w sobie, paneli czy kabli. Na to nie ma mocnych.
A czy na kable pomiedziowane też można trafić?



A jeśli chodzi o montaż i a później ewentualne namierzenie wadliwego modułu, to SE bardzo ułatwia życie i oszczędza czas i chodzenie po dachu. Wiadomo, w trakcie gwarancji to problem instalatora. A po gwarancji? Ciekawe jak będzie z obsługą posprzedażną jak się połowa firm zmyje z rynku i do chodzenia po dachach nie będzie chętnych. Już nie mówiąc o tym, że w tradycyjnej instalacji powiedzmy 5-6 kWp nigdy się nie dowiesz, że np. 2 czy 3 moduły produkują na pół gwizdka albo i wcale. Przy Huawei (z optymalizatorami) i SE od razu widać. Wiadomo, są wady i zalety. Na pewno ogromną wadą tych dwóch firm jest cena. Jak ktoś dobrze się zakręci, to w cenie instalacji SE, metodą gospodarczą i na tanim osprzęcie (nie chodzi, że złym) zrobi sobie dwa razy większą instalację :)

Tu nie ma problemu też bez optymalizacji z wykrawaniem anomalii, wystarczy kupić sobie CAT-a S62 Pro i widać wszystko.

https://youtu.be/LRI3aRpMiRc?t=192



Tesla to nie SE. To są inne systemy. A co do palenia się - wypowiedziałem się wyżej. Tak czy owak, SE jest bezpieczniejsze i dla użytkownika (i ich dzieci wieszających się na kablach DC - tak, kiedyś widziałem filmik - zgroza), instalatorów i strażaków. A historie o nie podejmowaniu akcji gaśniczej, bo są panele na dachu trzeba włożyć między bajki.
Tesli były ogniwa, a SE falowniki i reszta.

mitch
11-02-2022, 20:11
A czy na kable pomiedziowane też można trafić?

Nie wiem o czym piszesz. Ja nie instalator :)


Tu nie ma problemu też bez optymalizacji z wykrawaniem anomalii, wystarczy kupić sobie CAT-a S62 Pro i widać wszystko.

1. Wszystkiego i zawsze tym nie wykryjesz (a przynajmniej nie zawsze od razu i nie w upalny dzień).
2. I jak jako instalator masz na koncie powiedzmy tylko 100 instalacji, to zimą zrobisz objazd wszystkich? Ile czasu/pieniędzy to by kosztowało? A jeśli będzie ich więcej? To nierealne. W SE masz zdalny podgląd, jakby się użyszkodnik skarżył gdzie od razu potwierdzisz lub wykluczysz problem (a dobrze wiem, że co najmniej 70% "a bo się zepsuło" leży po stronie użytkownika albo mu się tylko wydaje, że jest problem), w innej instalacji musisz jechać, marnować czas, etc.
3. Jako użytkownik - na głowę nie upadłem, żeby sobie zabawkę kupować za 3 koła do testowania paneli ;)


Tesli były ogniwa, a SE falowniki i reszta.
Cytat:
SolarEdge responded to Business Insider noting that it was not in any way involved in the lawsuit between Walmart and Tesla, " nor are SolarEdge products on the rooftops cited by Walmart in the lawsuit."
I drugi cytat:
It appears that Tesla’s product had a modest number of connectors experiencing problems and disengagements higher than what should have been permitted.
Czyli problem tkwił nie w produktach SE, tylko w tej "reszcie", która nie była SolarEdge'm - niewłaściwych komponentach - co potwierdza to, o czym pisałem wcześniej - ja ktoś źle zrobi instalację albo użyje złych produktów, to nie ma mocnych. Czy to byłby Huawei czy Fronius czy Growatt, skończyłoby się to tak samo.

A tak na marginesie SE określa, jakie MC4 powinno się stosować, jeśli instalator stosuje złe, to gwarancji brak :)

A, ja nie twierdzę, że SE jest dobry na wszystko. Bo nie jest. Ale ja go zwyczajnie lubię i faworyzuję :lol2: Huawei też mi się podoba, ale SE bardziej. I tak, wiem, kto bogatemu zabroni :lol2: Teraz czekam na nowe zabawki z pvmonitor.pl i w przyszłym tygodniu będę grzebał w rozdzielni (nienawidzę i boję się prądu!). Nie mogę się doczekać.