PDA

Zobacz pełną wersję : Ogniwo eko plus



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

markowsski
03-02-2012, 21:35
Z mojego obecnego opału który należy do tych co się trudno spalają jest sporo sadzy i popiołu ale kosztuje 700pln a pali się lepiej niż ten co kosztował 1000pln.Taka redukcja nadmuchu pozwala mi na utrzymanie kopczyka i na mniejsza temp spalania,węgiel się nie topi a ładnie spala,płomień jest nie biały a żółty ;)

nilsan
03-02-2012, 21:41
zawijan

Jak sobie życzysz bufonie. :bye:

nilsan

r0berto
03-02-2012, 21:42
Z mojego obecnego opału który należy do tych co się trudno spalają jest sporo sadzy i popiołu ale kosztuje 700pln a pali się lepiej niż ten co kosztował 1000pln.Taka redukcja nadmuchu pozwala mi na utrzymanie kopczyka i na mniejsza temp spalania,węgiel się nie topi a ładnie spala,płomień jest nie biały a żółty ;)
Być może w twoim przypadku to się sprawdza każdy ma inny węgiel,kotły też nie są jednakowe,to co u innego sprawdza się idealnie u drugiego może być porażką.Dlatego trzeba wypróbować wszystkie możliwości a jest tego troche i wkońcu trafi się w tę najbardziej optymalną

levi
03-02-2012, 21:51
To właśnie jest plug and play, czyli podłączyć kociołek z eCoalem do dowolnej instalacji odbioru ciepła, dowolnego komina, włożyć wtyczkę do gniazdka i już samo chodzi, samo się wszystko reguluje i działa wyśmienicie. Jeszcze nie rozumiesz?
nilsan

Tak jak mówisz, nie rozumiem, bo jestem ignorantem co do kotłów i w ogóle się na tym nie znam, ale wiem jedno, mianowicie to: nie ma dwóch identycznych instalacji dom + komin + kocioł i tak się składa, że co człowiek to opinia. Dlatego też niemożliwym jest aby przy m.in. źle wykonanej instalacji, nieodpowiednim przekroju komina, innym ciągu kominowym, wilgotności powietrza, temperaturze wew. i zew. i wpisz co tu jeszcze uważasz, kocioł działał jako plug and play. Automatyka tego rozwiązania nie polega na tym plug and play, a na uśrednieniu wszystkich możliwych parametrów i złożeniu ich do kupy tak by całość sprawdziła się w przeciętnym polskim tudzież zagranicznym domu.

Widziałeś urządzenie plug and play działające tak jak to opisujesz? Nie ma czegoś takiego. Są tylko plug and pray, a no i te ... perpetum mobile.



Widzę, że chyba pochodzisz gdzieś z rejonów zaboru pruskiego. Tam nawet do kibla chodziło się zgodnie z instrukcją. Jak nie było owej instrukcji, to się miało przesrane.
nilsan

A po co te wycieczki osobiste? Ja mam swoje poglądy i za ich głoszenie - póki nie ograniczam wolności innych nie muszę się wstydzić. Co jesteś homofobem?



Od blisko 30 lat projektuję i buduję różne instalacje zarówno w budownictwie wielorodzinnym jak i te jednorodzinne. Zasilane z MSC, lokalnych kotłowni i zwykłych kociołków, w tym również stałopalnych.
nilsan

O.K., a ja jestem człowiekiem, który głupi się urodził i głupi umrze i to jest pewne, bardziej aniżeli to powyższe.



To że akurat promuję kotły Stropuva, to tylko dlatego że osobiście przekonałem się o tym że warto. Notabene innych kotłów stałopalnych w ogóle nie promuję, zostawiam klientowi wybór co chce mieć.
nilsan

A dlaczego innych nie promujesz, czyżbyś przebadał je wszystkie u siebie w laboratorium i tak Ci wyszło, czy tylko pośliniłeś gruby palec i sprawdziłeś jaki ma ciąg?



Ja mu to tylko w prawidłowy sposób konfiguruję w układzie komin + kocioł + instalacja odbioru ciepła. Zatem dalej uważasz, że to gdybologia stosowana?
Jeśli chcesz o tym poczytać lub podyskutować to zapraszam na mój wątek. Informację o nim masz w mojej stopce.
nilsan

Ja też sobie prawidłowo skonfigurowałem ten automat, jakich wiele na świecie - u mnie działa. Autem z automatem też wrzucasz DRIVE i jeździsz całe życie bez przeglądów, wymian części, zmian parametrów, itp, itd, etc?

p.s. a po co mam czytać jakieś instrukcje na Twoim wątku, przecież przed chwilą sam powiedziałeś co o nich myślisz? Już zmieniłeś zdanie o mnie ... jakże szybko oceniasz ludzi ... wiem po pozorach.

--
levi

markowsski
03-02-2012, 22:06
Być może w twoim przypadku to się sprawdza każdy ma inny węgiel,kotły też nie są jednakowe,to co u innego sprawdza się idealnie u drugiego może być porażką.Dlatego trzeba wypróbować wszystkie możliwości a jest tego troche i wkońcu trafi się w tę najbardziej optymalną

Panowie ktoś jeszcze frunie na ustawieniu pelet w OEP+25kW dla ekogrochu?Ciekawi mnie spalanie przy takim 10sek podawaniu.

zawijan-ie czy spalanie samego peletu jest bardzo niebezpieczne?Mam pół tony i nie wiem czy sam spali się bezpiecznie czy tez lepiej nie?

grzmaj
03-02-2012, 22:11
I poszło o to, że jednemu się nie podoba wykres temp. spalin, bo nie jest od linijki, bo akurat mu CWU grzeje o ponad 10 stopni mniej zadaną, itd. itp. A żeby było śmieszniej, kocioł zachowuje się jak najbardziej w porządku, reagując na zapotrzebowanie. Jaka instalacja, taka eksploatacja. A nastepny d...k wyskakuje i mówi że kotły do d...py, bo reagują na zapotrzeboiwanie - i to same!!!. Noż k...wa, dzisiaj jak ja rano zapalem autko żony, bo nie zapaliło, to szwagier latał do swojego czerwonego diabła bo wungla brakło przez noc, a wieczorem zasypał. A było tylko -28!!! A ja mam na trzy dni, zasobnik.
ES dałeś wykresy - masz problem. Chciałbym zobaczyć wykresy innych piecyków przy większym zapotrzebowaniu... NO COMENTS

Ja dobrze wiem na czym polegaja nasze problemy. I inni uzytkownicy ansu verb i jeszcze wiele innych osob ktore uwierzylo ze sterownik bedzie prowadzil kociol najbardziej optymalana sciezka. I tak bylo az do zwiekszonego zapotrzebowania. ja twierdze ze najbardziej optymalny okres pracy sterownika to jak najmniejsze przechodzenie w podtrzymanie u mnie od 24- 27 stycznia i tez okres gdzie byla linia prosta. ale jest to bardzo trudne do zrobienia. uzytkownik sam moze jak najbardziej prowadzic ekonomicznie ale musi miec mozliwosc ingerencji we wszstkie ustawienie tak jak na brulim. temperatura spalin jest przy tym bardzo pomocna. Ja tez chcialbym zobaczyc wykresy innych piecow na innych kotłach. Moj kociol teraz pracuje poprawnie. ale to zasluga ustabilizowania sie ukladu c.o. a nie sterownika

sipus31
03-02-2012, 22:14
Tak. Miałem dotychczas wrażenie, że jesteś w porządku i się nie pomyliłem. Jeszcze raz przepraszam.
Chyba wiem o jakim i gdzie kotle RBR mowa.. blisko mnie ? Jeśli to kocioł Czechowicach to radzi sobie naprawdę nieźle, nie wiedziałem że obrabia taką powierzchnię.

Verb sasiedzie to nie moj Rbr tylko kolegi Zbyszka :)

r0berto
03-02-2012, 22:17
Do Markowski

Spalanie myśle podobne do innych użytkowników w tych warunkach,u mnie jakieś 160 minut podawania czyli worek na dobe.Biorąc pod uwage temp.na zewnątrz i temp.ok.23 wewnątrz to chyba nie najgorzej

levi
03-02-2012, 22:19
Ja dobrze wiem na czym polegaja nasze problemy ... Moj kociol teraz pracuje poprawnie. ale to zasluga ustabilizowania sie ukladu c.o. a nie sterownika

Extra, teraz możesz już wyrzucić sterownik. Uff. Pokaż mi sterownik, który będzie działał bezbłędnie bez stabilnego/poprawnie wykonanego układu C.O.?

--
levi

grzmaj
03-02-2012, 22:26
A ha!
To może sprzedaj ten sterownik, skoro niepotrzebny.

Prosze bardzo

grzmaj
03-02-2012, 22:33
A ha!
Szkoda z Tobą gadać.

prosze z forum http://zawijan.wordpress.com/ usunac wszystkie moje wypowiedzi
Ja nie nie mam zamiaru wchodzic z Panem juz w zadna dyskusje

mario633
03-02-2012, 22:33
Ja tez chcialbym zobaczyc wykresy innych piecow na innych kotłach. Taaa, takiej linikji to nie zobaczysz nawet na ecoalu.

Moj kociol teraz pracuje poprawnie. ale to zasluga ustabilizowania sie ukladu c.o. a nie sterownika TAk, to nie ja się kręcę, to zawirował ŚWIAT. Nie ma czegoś takiego, to jest całość, zrozum to wreszcie.

Piotrek42
03-02-2012, 22:33
Czy masz na to jakieś papiery, choćby żółte? Czy po prostu kruszysz partyjny beton?

--
levi

betonu nie da sie skruszyć... troche jestem na tym forum... wiem co kto sprzedaje, co usiłuje wcisnac.. byś widział wczesniej co sie działo, na najbardziej poczytne wątki o kotłach na eko, pakowali sie sprzedawcy PC, elektrycy,gazowcy wykonawcy,naganiacze a teraz od czasu do czasu chce jakiś gość na takich wątkach rozreklamować swoj towar...

Piotrek42
03-02-2012, 22:35
grzmaj a wystaw go na allego ! zobaczymy czy pojdzie?? aż sam jestem ciekawy..

markowsski
03-02-2012, 22:36
W kotle retortowym, nie przystosowanym do samodzielnego spalania pelet, może byc niebezpieczne.

Tak tez myślałem,pozostanę przy mieszance.Dzięki-nie było okazji więc za kocioł też dziękuje-nieźle daje sobie rade,póki co.Pozdrawiam.

tesel
03-02-2012, 22:53
prosze z forum http://zawijan.wordpress.com/ usunac wszystkie moje wypowiedzi
Ja nie nie mam zamiaru wchodzic z Panem juz w zadna dyskusje
Teraz. Jak Ci ustabilizował piec?

grzmaj
03-02-2012, 22:58
Robcie co chcecie. ja jak es wprowadzi mozliwosc pracy jak na brulim na pewno z tego skorzystam przy zwiekszonym zapotrzebowaniu

mario633
03-02-2012, 23:01
Robcie co chcecie. ja jak es wprowadzi mozliwosc pracy jak na brulim na pewno z tego skorzystam przy zwiekszonym zapotrzebowaniu Tylko nie zapomnij w międzyczasie luknąć na wykresy. Kocioł, poprostu musi zareagować, w taki czy inny sposób na większe zapotrzebowanie.

Piotrek42
03-02-2012, 23:04
Widze tesel ze doszłeś już ze swoim sterownikiem do porozumienia.... i temp w domu masz fajną i coraz mniej pali eko :D

karoka65
03-02-2012, 23:07
Robcie co chcecie. ja jak es wprowadzi mozliwosc pracy jak na brulim na pewno z tego skorzystam przy zwiekszonym zapotrzebowaniu
To dopiero będą jaja.
Już teraz możesz przejść na Bruli, jaki problem, spróbuj sił, może wtedy docenisz eCoala.
Bo jeśli myślisz o 2 w 1 to tak że pstryk i już to było tylko w Erze.

tesel
03-02-2012, 23:08
Widze tesel ze doszłeś już ze swoim sterownikiem do porozumienia.... i temp w domu masz fajną i coraz mniej pali eko :D
Daję radę,a i sternik nie jest głupi.

levi
03-02-2012, 23:09
Robcie co chcecie. ja jak es wprowadzi mozliwosc pracy jak na brulim na pewno z tego skorzystam przy zwiekszonym zapotrzebowaniu

Nie do końca ... akurat Ciebie może ta promocja nie objąć. Przecież kilka wypowiedzi wyżej wspominałeś coś o sprzedaży sterownika. A sam układ C.O. już teraz ustabilizowany ... bez pomocy sterownika ... to jednak nie eeprom.

--
levi

karoka65
03-02-2012, 23:10
Verb sasiedzie to nie moj Rbr tylko kolegi Zbyszka :)
Widzisz a ja nie zajarzyłem że wy jesteście ziomki.
Zbyszek to mógłby marudzić jak grzał prądem a wpakował się w wungiel.

mario633
03-02-2012, 23:13
To dopiero będą jaja.
Już teraz możesz przejść na Bruli, jaki problem, spróbuj sił, może wtedy docenisz eCoala.
Bo jeśli myślisz o 2 w 1 to tak że pstryk i już to było tylko w Erze. Pisałem już o tym, ES oferuje to za free! Będzie stał i regulował czasy, aż je połapie. A później jak temperatury się zmienią to znowu. A jak przymrozi to znowu.... I jak zmieni opał to znowu... Ja wysiadam :-( I mam to w d....pie.

Piotrek42
03-02-2012, 23:15
Pisałem już o tym, ES oferuje to za free! Będzie stał i regulował czasy, aż je połapie. A później jak temperatury się zmienią to znowu. A jak przymrozi to znowu.... I jak zmieni opał tom znowu... Ja wysiadam :-(


Eeeee tam niech go lepiej sprzeda co się ma chłopak męczyć....

mario633
03-02-2012, 23:18
Eeeee tam niech go lepiej sprzeda co się ma chłopak męczyć.... A tak w ogóle taki szrot, to ja za bezcen bardzo chętnie kupię. Szwagrowi wpakuję w czerwonego, aż ciekawym co by z tego wynikło...

grzmaj
03-02-2012, 23:19
To dopiero będą jaja.
Już teraz możesz przejść na Bruli, jaki problem, spróbuj sił, może wtedy docenisz eCoala.
Bo jeśli myślisz o 2 w 1 to tak że pstryk i już to było tylko w Erze.

Na rynku jest wiele innych kotłow i inni uzytkownicy sobie radza. Czemu ja nie mam sobie dac rady. Wykresy bardzo ulatwiaja ocene. ecoal byl dobry do pewnego momentu

tesel
03-02-2012, 23:19
Eeeee tam niech go lepiej sprzeda co się ma chłopak męczyć....

A potem go znowu kupi ,bo na innyn nie będzie umiał palić,

Piotrek42
03-02-2012, 23:20
grzmaj wystaw na alegro i gra... podaj linka do aukcji i bedziemy obserwować czy sie sprzedał, a za resztę kupisz sobie dowolny sterownik

sipus31
03-02-2012, 23:22
Widzisz a ja nie zajarzyłem że wy jesteście ziomki.
Zbyszek to mógłby marudzić jak grzał prądem a wpakował się w wungiel.

Ino Wisła nas dzieli hehe

r0berto
03-02-2012, 23:22
To dopiero będą jaja.
Już teraz możesz przejść na Bruli, jaki problem, spróbuj sił, może wtedy docenisz eCoala.
Bo jeśli myślisz o 2 w 1 to tak że pstryk i już to było tylko w Erze.

Skąd ta pewność kolego że sobie nie poradzi z brulim,i nie wiem skąd to przecenianie eCoala w twoim mniemaniu,to że tobie pasuje to nie świadczy o tym że każdemu musi pasować

levi
03-02-2012, 23:25
Na rynku jest wiele innych kotłow i inni uzytkownicy sobie radza. Czemu ja nie mam sobie dac rady. Wykresy bardzo ulatwiaja ocene. ecoal byl dobry do pewnego momentu

Po tym co tu przeczytałem, to nie jestem tego już tak pewien. Ale, jak mawiają, trening czyni mistrza.

--
levi

grzmaj
03-02-2012, 23:25
A potem go znowu kupi ,bo na innyn nie będzie umiał palić,

Masz racje nic nie umiem. Mozesz byc z siebie dumny.

Piotrek42
03-02-2012, 23:26
Skąd ta pewność kolego że sobie nie poradzi z brulim,i nie wiem skąd to przecenianie eCoala w twoim mniemaniu,to że tobie pasuje to nie świadczy o tym że każdemu musi pasować

dokładnie, niech sprzeda i napisze co kupił...po co ma być niezadowolony..

Vld
03-02-2012, 23:30
poskromił byś Zawijan te swoje psy, bo do rana żywcem chłopaka zjedzą i ani przez chwile się nie zastanowią co robią!

tesel
03-02-2012, 23:32
Masz racje nic nie umiem. Mozesz byc z siebie dumny.
Napisałem tak hipotetycznie ,że będziesz miał problemy

grzmaj
03-02-2012, 23:34
poskromił byś Zawijan te swoje psy, bo do rana żywcem chłopaka zjedzą i ani przez chwile się nie zastanowią co robią!

Niech mowia co chca to ja popelnilem blad wiec tylko moge miec pretensje do siebie

karoka65
03-02-2012, 23:36
Pisałem już o tym, ES oferuje to za free! Będzie stał i regulował czasy, aż je połapie. A później jak temperatury się zmienią to znowu. A jak przymrozi to znowu.... I jak zmieni opał tom znowu... Ja wysiadam :-( I mam to w d....pie.
Tak w skrócie to wygląda.

tesel
03-02-2012, 23:38
Masz racje nic nie umiem. Mozesz byc z siebie dumny.
Wcale nie jestem dumny bo też nie wiele umiem.Tylko zadowolony jestem z tego co mam.

jack18
03-02-2012, 23:38
Na rynku jest wiele innych kotłow i inni uzytkownicy sobie radza. Czemu ja nie mam sobie dac rady. Wykresy bardzo ulatwiaja ocene. ecoal byl dobry do pewnego momentu

Ja Ci tylko życzę żebyś miał takie wsparcie od tego nowego producenta, jak od ES i z tego forum. Myślę ze jak już kupisz ster dwustanowy to Ci się bardzo przyda..Nie gniewaj się ale wątpię żebyś kupul kocioł z którego dasz rade być zadowolonym. Myślisz ze ktoś się będzie przejmował tym ,ze nie potrafisz go ostawić? Ja szczerze wątpię ,ale próbuj skoro chcesz...

Piotrek42
03-02-2012, 23:38
NIe ma co filozofować grzmaj kupił kocioł ze sterem który niespełnia jego oczekiwań, to poprostu niech sprzeda ster i kupi dowolny lub skorzysta z opcji przeprogramowania stera na bruli i cześć. nie mowie tego złosliwie ale po co chłop ma się męczyć ze sterem który mu nie leży, swoja drogą jakby kupił kocioł z techem??

karoka65
03-02-2012, 23:47
Skąd ta pewność kolego że sobie nie poradzi z brulim,i nie wiem skąd to przecenianie eCoala w twoim mniemaniu,to że tobie pasuje to nie świadczy o tym że każdemu musi pasować
rOberto śmiem twierdzić tak dlatego że jak koledze nie pasuje eCoal to tym bardziej nie będzie mu pasował Bruli.
Bruli to bardzo dobry sterownik ale trzeba mu poświęcić trochę czasu a widzę że kolega grzmaj oczekuje za dużo.
Powiem więcej że powinien wcześniej już rozważyć inną alternatywę do ogrzewania swojego domu, piszę na serio i bez złośliwości nie znam kotła ani sterownika który może go zadowolić w tej chwili.
Może ktoś coś zaproponuje, chętnie poczytam.
rOberto mi wszystko pasuje.

mario633
03-02-2012, 23:51
zachowujecie się jak stado bachorów, które obsiadło kolegę kopiąc go i plując, bo nie pasuje do nich.
gdzie wasza godność? k... słów brakuje
po protu DEBILE!!!
Jeden z konstruktorów urządzenia podaje gościowi porady, gdziesz indziej znajdziesz taką możliwość???
A tu czytaj powyższe...
Toś to siok!!!

Piotrek42
03-02-2012, 23:54
Do Grzmaj-a nie pisałem złosliwie (patrz post nr #6264) jakby mi coś nie leżało to bym sprzedał i tyle.

grzmaj
03-02-2012, 23:56
rOberto śmiem twierdzić tak dlatego że jak koledze nie pasuje eCoal to tym bardziej nie będzie mu pasował Bruli.
Bruli to bardzo dobry sterownik ale trzeba mu poświęcić trochę czasu a widzę że kolega grzmaj oczekuje za dużo.
Powiem więcej że powinien wcześniej już rozważyć inną alternatywę do ogrzewania swojego domu, piszę na serio i bez złośliwości nie znam kotła ani sterownika który może go zadowolić w tej chwili.
Może ktoś coś zaproponuje, chętnie poczytam.
rOberto mi wszystko pasuje.

wiecej czasu poswiecam temu forum bruli wydaje sie byc ok.
Po prostu co do ecoala za duzo sobie wyobrazilem

mario633
03-02-2012, 23:57
Ok zakończmy te dysputy bo do niczego sensownego to nie prowadzi,jego cyrk jego małpy.Ale nie świadczy to o tym że trzeba jechać po gościu jak po łysej kobyle. Przecież on w miarę spokojnie rozmawiał z Zawijanem. Aż nagle pojawił się dystrybutor "kotłów z Litwy", czy jakoś tam z "napędem uranowym"... no i się zaczęło, jak zwykle. Pewnie o to chodziło.
Ten wątek od dłuższego czasu nie służy użytkownikom OEP, zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy jest potrzeba, jego kontynuacji?

karoka65
03-02-2012, 23:58
rOberto miałeś moje myśli :)
Zatem, jeszcze raz Dobranoc.

Piotrek42
03-02-2012, 23:59
wiecej czasu poswiecam temu forum bruli wydaje sie byc ok.
Po prostu co do ecoala za duzo sobie wyobrazilem

to napisz maila do E-S o przeprogramowanie stera i wszyscy będą szczesliwi :) tez idę spać, ciepłej nocy życzę.

levi
04-02-2012, 00:01
wiecej czasu poswiecam temu forum bruli wydaje sie byc ok.
Po prostu co do ecoala za duzo sobie wyobrazilem

Zobacz, gdybyś uważnie przeczytał ten wątek od początku to dokładnie byś wiedział, że sterownik ecoal pracuje według utworzonego algorytmu, a nie według czyjejś wyobraźni. Ile przez to nieporozumień i sądów do wyzwisk włącznie przez mało kulturalne osoby, którym akurat do tego nie brakuje wyobraźni.

Naprawdę "trzymam kciuki" za Ciebie i oby Ci się udało, a ciepło, niczym nie zakłócone, zagościło w Twoim domu.

p.s. czego Wam i sobie serdecznie życzę w te "ciepłe" dni. Upał jakby zelżał ;P

--
levi

joliska
04-02-2012, 07:40
Wyspani? Posty posprzątane - jak trzeba będzie, to kilka banów też się znajdzie :evil: Piotrek42 - pohamuj język!

Piotrek42
04-02-2012, 08:01
Wyspani? Posty posprzątane - jak trzeba będzie, to kilka banów też się znajdzie :evil: Piotrek42 - pohamuj język!

Ani myslę..... pisałem ,piszę i będe pisac co mi sie nie podoba.... a że kilku idiotów rozpieprza wątek to piszę o tym i cześć,

Kid1
04-02-2012, 08:04
Witam,przestawiłem swój OEP+25kW na opcję soft-pellet.Miałem problem ze spalaniem kalorycznego eko 28 tys.kal a teraz w opcji pelet gdzie czas podawania to 10sek i krótsze przerwy-zmniejszyłem nadmuch -4% i wszystko aż miło,eko się dopala na pyłek i temp spali sie mocno obnizyła.Kocioł pracuje stabilnie i nie dostawia się już jak na wiatraku 36% :)
Dziekuję.

Markowsski kolego, ja dziś rano przestawiłem na Pellet i ustawiłem czas pracy i przerwy na 10 i 20 odczekam 12 godzin i zobaczę jak sobie da radę...
ale tu wczoraj się działo ;D

jorgo
04-02-2012, 08:06
Wyspani? Posty posprzątane - jak trzeba będzie, to kilka banów też się znajdzie :evil: Piotrek42 - pohamuj język!

:)

Piotrek42
04-02-2012, 08:12
jorgo nie bój nic... jak pisałem tak będę pisał.... jak nie pod tym nikiem to pod innym, ;) damy radę !

Piotrek42
04-02-2012, 08:17
http://www.youtube.com/watch?v=cVj1jexGdog

grzmaj
04-02-2012, 08:23
A eCoal ? Czy ES powinno zaniechać prac na poprawkami, bo już osiągnięto szczyt możliwości ? Czy sterownik może działać lepiej ? Moim zdaniem tak.
Na szczęście, mimo iż wielu twierdzi że nie ma czego się przyczepić, ES nadal pracuje.

Był problem to go rozwiążą i wszystko będzie działac tak jak należy i każdy będzie zadowolony i nikt nie bedzie mial prawa mowic nic zlego o ecoalu

Piotrek42
04-02-2012, 08:25
grzmaj a dzwoniłeś chociaż do E-S??? zadzwoń, porozmawiaj, wyjasnij wszystkie za i przeciw napewno dojdziecie do jakiegos porozumienia.

Piotrek42
04-02-2012, 08:45
Był problem to go rozwiążą i wszystko będzie działac tak jak należy i każdy będzie zadowolony i nikt nie bedzie mial prawa mowic nic zlego o ecoalu

Nie o to chodzi... żeby nie pisac.... chodzi o to, zeby pisac konstruktywnie, szukamy przyczyn, staramy sie okreslac błędy, zobaczyć co jest nie tak? niepiszemy że dany sterownik jest do....( hmmm joliska patrzy ;) ) bani.... nie dotyczy to tylko jednego wytwócy, każdy w miarę swojej wiedzy stara się pomóc kolegom a oni mają rózne sterowniki- róznych producentów,jak kupujesz auto i np nie domykają ci się w nim drzwi.... czy całe auto jest do......bani? czy tylko są zle dopasowane drzwi??

grzmaj
04-02-2012, 08:54
[QUOTE=verb;5173621]Oglądałem wykres Twojej maszyny z nocy. Nie podobają mi się te znaczne skoki temperatury spalin.
Kilka osób - są nawet na tym forum, ale wolą siedzieć cicho, coby jobów nie nałapać jak Ty - wie, że to nieprawidłowe reakcje sterownika.
I tu widzę pole do popisu dla programistów. Rozwiązanie jest proste, nie wiem tylko czy proste do wprowadzenia ;)[/QUOTE

MNie teraz akurat sie podobra jest maly skok ale nie wysoki i sie krotko utrzmuje Problemem jest jak dmuchwa laduje 60% temperatura spalin 200 a c.o. niby stabilizowane

Iguasu
04-02-2012, 09:11
Kurcze... Przestawiłem wczoraj soft na pelet i jak na razie (aby nie zapeszyć) idzie rewelacjnie!

Mogami
04-02-2012, 09:22
Szat nie rozdzieram, nadal jestem w miarę zadowolonym użytkownikiem.
Jednak algorytm wymaga modyfikacji albo konieczna jest możliwość wpływania na czas przerwy podawania w grzaniu.

OEP 25, dom 140 m2, słabo ocieplony.
Przez blisko godzinę (dziś 7-8 ) sterownik zwiększa obroty dmuchawy, przerwa podawania cały czas taka sama, dopiero po dłuższym czasie pracy na 100% zorientował się, że jest za mało paliwa, efekt wychłodzenie układu, spadek temp. wewnętrznej.
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/d83e2c1b7664.jpg (http://naforum.zapodaj.net/d83e2c1b7664.jpg.html)

Idealna praca sterownika to okres 18-21 wczoraj, obroty dmuchawy 40%, cały czas!
Potem wpada w oscylację i nie potrafi się już ustabilizować tak jak wcześniej.
Wydłużył czas przerwy i zaczął majstrować dmuchawą (vide poniżej).
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/fb1c5fcfaa6e.jpg (http://naforum.zapodaj.net/fb1c5fcfaa6e.jpg.html)

grzmaj
04-02-2012, 09:36
Dobrze. Zrobi się.

Zrobiliscie bardzo dobry Piec i sterownik. Ale wymaga on bardzo stabilnego ukladu c.o. i dobrego wegla. Teraz to zrozumialem i serdecznie przepraszam

jack18
04-02-2012, 10:25
Zrobiliscie bardzo dobry Piec i sterownik. Ale wymaga on bardzo stabilnego ukladu c.o. i dobrego wegla. Teraz to zrozumialem i serdecznie przepraszam

Dobrego okładu wymaga każdy piec. A najlepiej prostego. To nie jest kocioł na gaz i ma swoja bezwładność. A co do paliwa to w tym sezonie spaliłem 2 tony miału i muszę przyznać ze się spisuje. Faktem jest ze mam starszy model ogniwa ale ster jest ten sam ,tylko starszy model palnika...Nie denerwuj się, tylko podejdź do wszystkiego z rezerwa i zobaczysz ze po pewnym czasie wszystko zagra jak w zegarku..

grzmaj
04-02-2012, 10:41
grzmaju


Ale - jak Ci napisałem - rób, co chcesz. To Twoje decyzje.

Tak tez zrobie i poszukam opalu nie koksujacego i z mala zawartoscia czesci lotnych i pewnie wszystkie moje problemy znikna Ale nadal uwazam ze w sterowniku przydałyby sie zmiany aby kociol szybciej reagowal na zwiekszenie zapotrzebowania. To jest tylko moja opinia.

Mogami
04-02-2012, 10:56
Tak tez zrobie i poszukam opalu nie koksujacego i z mala zawartoscia czesci lotnych i pewnie wszystkie moje problemy znikna Ale nadal uwazam ze w sterowniku przydaloby sie zmiany aby kociol szybciej reagowal na zwiekszenie zapotrzebowania. To jest tylko moja opinia.

Nie tylko Twoja.
Choć ja to ujmę inaczej: wolno reaguje dawkowaniem paliwa, nerwowo reaguje dmuchawą.
Pompowaniem dużych ilości zimnego powietrza domu ogrzać się nie da.

Vld
04-02-2012, 11:00
Tak tez zrobie i poszukam opalu nie koksujacego i z mala zawartoscia czesci lotnych i pewnie wszystkie moje problemy znikna Ale nadal uwazam ze w sterowniku przydałyby sie zmiany aby kociol szybciej reagowal na zwiekszenie zapotrzebowania. To jest tylko moja opinia.

jak by miały by być jakieś zmiany w tej sprawie, to raczej w drugą stronę, by reagował wolniej, a nie szybciej.
Powiem ci od siebie, takie uderzenie ze strony cwu każdy automat wyprowadzi z równowagi, to jak szybko on z powrotem do niej wróci to już osobny temat.
Każdy szanujący się instalator, jak podłącza cwu za pomocą pompy, powinien za nią zamontować zawór zwrotny i zawór do regulacji przepływu. Najmniejsza pompa 25/40 ma 1,5 m3/h przepływu, jest to stanowczo za dużo jak na potrzeby CWU! Jak nie potrafisz sam takiego zaworu założyć to zawołaj kogoś kto ci to zrobi i wyreguluje.

grzmaj
04-02-2012, 11:15
W moim przypadku pewnie pomoze zrobienie z mojego palnika 25kW w 16kW albo i nawet 10kW

Mogami
04-02-2012, 11:17
Powiem Ci tylko, że nie masz racji.
Nie wyjaśnię Ci natomiast, dlaczego tak się dzieje, bo musiałbym zdradzić cała ideę eCoala.

Nie musisz.
Zręby tej idei są widoczne, może nie jak na dłoni, ale są.
I o ile sprawdzają się przy małych mocach, to przy większych już nie.

tesel
04-02-2012, 11:20
Panowie.Coś tu jest nie tak.Piotrek dostał żółtą kartkę za,niby,obrażanie kogoś.Ja nie zauważyłem aby kogoś obraził.Zauważyłem natomiast,że takie rzeczy dzieją się wtedy jak pojawia się na forum OBCY.może to tylko zbieg okoliczności,ale warto o tym pomyśleć.To już recydywa.

jack18
04-02-2012, 11:31
Panowie.Coś tu jest nie tak.Piotrek dostał żółtą kartkę za,niby,obrażanie kogoś.Ja nie zauważyłem aby kogoś obraził.Zauważyłem natomiast,że takie rzeczy dzieją się wtedy jak pojawia się na forum OBCY.może to tylko zbieg okoliczności,ale warto o tym pomyśleć.To już recydywa.

Dostał bo mu prawdę powiedział, a ten się zdenerwował i zgłosił ze go Piter obraza...Nie od dziś wiadomo ze prawda w oczy kole...:)

Piotrek42
04-02-2012, 11:44
tesel spoko ja się tam kartkami nie przejmuje:) jak sie niema agumentów to chwyta sie róznych sposobów... skas to znam, prawda kol eee nie bede pisał ;)) hehe tak się wykańcza powolutku gości co piszą prawde na forum... kilka przykładów bym znalazł... ale po co...

Piotrek42
04-02-2012, 11:53
Tesel to jest biznes..... ogniwo ma dosć duży % rynku (niewiem dokładnie ile, musiałbym się jareckiego spytac -on pewnie wie) firma Elektro-System zaczyna zdobywac dość znaczną przewagę w ilości sprzedanych sterowników, komuś się to niepodoba to próbuje zasiać ziarno niepokoju że np piec do bani, albo ster ma złe parametry i tym sposobem wymusic na kupujących żeby zamawiali inne kotły lub np kotły ogniwa z innymi sterownikami...producenic sterów czy kotłów widzą co się dzieje, umieją czytac i boją sie utraty zysków no i bronią jednak swoich miejsc pracy, rozumiem to, ale poprostu trzeba jakoś to ucywilizować, lub wymieniać rzeczowe informacje... przykład -prosze bardzo, TY jesteś przykładem, chociaż jarecki nie za bardzo kocha sie z zawijanem to potrafił sprzedac swoj kocioł z konkurencyjnym sterownikiem- po prostu rynek to wymusił...

Piotrek42
04-02-2012, 12:03
Zdaję sobie z tego sprawę. Wspomnę przy okazji, że niektórzy nie zwracają uwagi na ostrzeżenia o instalacji oprogramowania testowego, nawet nie zadają sobie trudu aby poczytać jakie zmiany będą testować a potem ES musi czytać wylewane żale.
Ja mam czas, zawsze sobie poradzę, z każdym oprogramowaniem.


Coś mi sie wydaje ze Werb trafił dokładnie w SEDNO- po co ktoś ma czytać.... lepiej się na forum zapytać :) a pisze jak byk która wersja jest bulid a która zalecana... a uzytkownicy jak aktualizację do windowsa- INSTALUJ :)

zbigmaz01
04-02-2012, 12:21
Verb sasiedzie to nie moj Rbr tylko kolegi Zbyszka :)
Dobrze prawi :) To sem ja :wave:

tesel
04-02-2012, 12:25
tesel spoko ja się tam kartkami nie przejmuje:) jak sie niema agumentów to chwyta sie róznych sposobów... skas to znam, prawda kol eee nie bede pisał ;)) hehe tak się wykańcza powolutku gości co piszą prawde na forum... kilka przykładów bym znalazł... ale po co...
Akurat o Ciebie się nie boję.Zwróciłem tylko uwagę na problem.To może spotkać każdego z nas.Moim zdaniem powinno się mieć prawo obrony.Nie można banować czy karać kogoś tylko na podstawie czyjegoś " widzi mi się".Wkurza mnie,że wystarczy czyjś donos i już jest sprawa.

Jarecki79
04-02-2012, 12:44
Zawijan, czy mogę na wątku o testach eCoala napisać kilka moich sugestii, czy lepiej wysłać Ci je na priva?

zbigmaz01
04-02-2012, 12:45
Miło mi :) Dobrze wiedzieć, że ma się blisko więcej konsultantów :D
Czy to tak blisko to bym nie powiedział :wiggle:

grzmaj
04-02-2012, 13:55
Dla przypomnienia

Intensywne prowadzenie palnika zwiększa temperaturę żaru. Z taką sytuacją spotykamy się w przypadku forsowania zbyt małego palnika w okresie zwiększonego zapotrzebowania ciepła – jednak nie są to przypadki częste (na ogół palniki mają rezerwę mocy). Częste natomiast są przypadki prowadzenia palnika ze zbyt dużym nadmiarem powietrza. Wysoki nadmiar powietrza (ponad potrzeby) powoduje schłodzenie spalin wychodzących z palnika, co skutkuje zmniejszeniem efektywności pracy wymiennika (zmniejszeniem sprawności oraz rzeczywistej mocy kotła). Zwyczajową reakcją niewprawnego operatora jest dalsze zwiększanie nadmuchu, gdyż skutkuje to wzrostem temperatury spalin i zwiększeniem produkcji ciepła. Zwiększenie nadmiaru powietrza i równoczesny spadek sprawności kotła są niedostrzegalne gołym okiem.

źródło: http://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/spieki-w-palnikach-weglowych/

Piotrek42
04-02-2012, 14:38
Tak sobie myślę..... ecoala nie można kupić na wolnym rynku bo ma obostrzenia odnośnie palnika.... ojciec ma kociołek z retortą i badziewiasty sterownik,,, nie chcesz kol grzmaj zamineić się na tego ecoala??? w zamian kupię ci dowolny sterownik jaki sobie wybierzesz. a zeby nik mi nic nie zarzucił, napisz jakiego chcesz stera to ci kupię i się wymienimy... może byc??

Piotrek42
04-02-2012, 15:02
Nie, Ty Verb nie możesz!!! trza było marudzić :D to bym się z Tobą wymienił ;D :) propozycja jest tylko dla grzmaja , mwiłem mu wczoraj żeby sprzedał wiec dziś poprostu chce mu ułatwić sprawe i składam na forum propozycje.

Mogami
04-02-2012, 15:09
Grzesiu, życzę Ci, abyś osiągnął swój cel.
Może troszkę Ci pomogę(rejestr wykonany przez pracusia elezibi :)), oto jak działa algorytm (pomijając jak i z czego odczytuje parametry).
16 3 5,333333333
22 3 7,333333333
27 3 9
35 3 11,66666667
47 3 15,66666667
Daję gwarancję, że dopóki sterownik pracuje z parametrami ze środkowej linijki, nikt nie znajdzie powodu do narzekania.

U markowsskiego bardzo ładnie pracuje w trybie pellet, obecnie w proporcjach 53 10.
Czyli stosunek 5,3.

U mnie na sofcie OEP25 buja się jak pijany woźnica. Aktualnie 73-10-7,3.
Dałby radę, ale....brak kopczyka i mała warstwa żaru - efekt nadmiernego nadmuchu, którego sterownik nie potrafi "odrobić" od wczoraj od godz. 22.

tesel
04-02-2012, 15:28
Wybaczcie,że zaśmiecę trochę wasz wątek,ale nosi mnie od rana ,jak przeczytałem post admina.
Kiedyś w firmie oskarżono mnie o słowa których nie wypowiedziałem.Czułem się jak skopany pies.
Jak mogłem udowodnić,że nie jestem wielbłąbem?
Po pewnym czasie prawda wyszła na jaw."Koledzy" klepali mnie po plecach i udawali,że wszystko jest ok.
Myślicie,że miałeł satysfakcję?
Czułem się nadal podle.
Wiem,że to nie przystaje do sytuacji Piotrka,ale chcę przez to powiedzieć,że organicznie nie trawię donosicielstwa.
Donos ,domniemana wina czy bezpodstawne oskarżenie,jest dla mnie czymś obrzydliwym.
Ludzie.Czy my jesteśmy dziećmi neo.Jeżeli tak to do piaskownicy.
Niedługo będę bał się napisać,że ktoś ma żle ustawiony kocioł,bo może mnie oskarżyć,że go obraziłem.
Ok. tesel uspokuj się.
Ale jestem wkurzony.

Piotrek42
04-02-2012, 15:36
Ok. tesel uspokuj się.


No własnie..... Krótko czytasz forum..... czasem tu naprawdę było ,,GRUBO'' to wczoraj to takie przekomarzanie się;D a za moją ciętą gadkę już nie raz byłem podpieprzany do adminów...przyzwyczaiłem się....

grzmaj
04-02-2012, 15:36
Nie, Ty Verb nie możesz!!! trza było marudzić :D to bym się z Tobą wymienił ;D :) propozycja jest tylko dla grzmaja , mwiłem mu wczoraj żeby sprzedał wiec dziś poprostu chce mu ułatwić sprawe i składam na forum propozycje.

Jesli chcesz to mozesz tylko kupic ode mnie ale caly zestaw Kociol + sterownik

Kid1
04-02-2012, 15:37
U markowsskiego bardzo ładnie pracuje w trybie pellet, obecnie w proporcjach 53 10.
Czyli stosunek 5,3.

U mnie na sofcie OEP25 buja się jak pijany woźnica. Aktualnie 73-10-7,3.
Dałby radę, ale....brak kopczyka i mała warstwa żaru - efekt nadmiernego nadmuchu, którego sterownik nie potrafi "odrobić" od wczoraj od godz. 22.

Mogami jak ty to "liczysz" ?? ja też rano przełączyłem na pellet i też nie mam teraz kopczyka ale moim zdaniem kocioł pracuje przyzwoicie dmuchawa ani razu nie przekroczyła 35% spaliny niskie, czego chcieć więcej ?

Piotrek42
04-02-2012, 15:39
Jesli chcesz to mozesz tylko kupic ode mnie ale caly zestaw Kociol + sterownik

no nie da rady.... myslałem o samym sterowniku... serio pisałem... kocioł mam..

markowsski
04-02-2012, 15:49
U markowsskiego bardzo ładnie pracuje w trybie pellet, obecnie w proporcjach 53 10.
Czyli stosunek 5,3.

U mnie na sofcie OEP25 buja się jak pijany woźnica. Aktualnie 73-10-7,3.
Dałby radę, ale....brak kopczyka i mała warstwa żaru - efekt nadmiernego nadmuchu, którego sterownik nie potrafi "odrobić" od wczoraj od godz. 22.

Panowie dawno pisałem że za dużo śmieci i wypowiedzi nic nie wnoszących do tematu(sławny radca jorgo itd,bez obrazy),prywatnych wycieczek reklam itd.Czytanie tego po raz wtóry przyprawia o mdłości,jestem z innej branży ale jak ktoś podrzuca ciekawe pomysły to sprawdzam i bez względu na wynik najpierw dziękuję bo to zawsze próba poprawy spalania i sprawności kotła.Zmieniam i poprawiam na własny rachunek ekonom. a nie dla tego że muszę.Ale jak po raz kolejny czytam wypowiedzi Jorga że każda instalacja jest inna i każdy obiekt też, to mdłości mnie nachodzą i bez Ranigastu nie daję rady.Są to tak oczywiste sprawy że obraża to tych co to czytają.Zima minie i spalicie krocie,testować,sprawdzać i grzecznie dzielić się doświadczeniem po każdej zmianie parametrów.Mielibyśmy już niezły faq na wątku gdyby co niektórzy nic nie pisali i nie przeszkadzali.Pozdrawiam :)

GMZ
04-02-2012, 15:59
. ja twierdze ze najbardziej optymalny okres pracy sterownika to jak najmniejsze przechodzenie w podtrzymanie u mnie od 24- 27 stycznia i tez okres gdzie byla linia prosta. ale jest to bardzo trudne do zrobienia.
ja uważam całkiem na odwrót jest, jak się odstawia to jest ekonomiczniej, a tak to cały czas kręci, zobacz mów wykres wczoraj od 17 do dzisiaj rana, jak było -26 i zapotrzebowanie to sam się piec tak ustawił, ja akurat uważam że najekonomiczniejsza jest tzw. piła przez wielu krytykowana przy niej zasyp starczał mi na ponad tydzień, przy kilkunastostopniowych mrozach na 5 dni, a teraz na 4. Wykres nie ma być ładny, ma być ciepło i nie ma braknąć opału do wiosny, zapraszam na mojego stera, przykład fabrycznego niekombinowanego wersja 2.5 ustawiony na temp. CO

GMZ
04-02-2012, 16:02
grzmaj a wystaw go na allego ! zobaczymy czy pojdzie?? aż sam jestem ciekawy..

znajomy, który ma ogniwo eko 15kw chętnie by kupił takiego za dobre pieniądze

GMZ
04-02-2012, 16:05
Ja Ci tylko życzę żebyś miał takie wsparcie od tego nowego producenta, jak od ES i z tego forum. Myślę ze jak już kupisz ster dwustanowy to Ci się bardzo przyda..Nie gniewaj się ale wątpię żebyś kupul kocioł z którego dasz rade być zadowolonym. Myślisz ze ktoś się będzie przejmował tym ,ze nie potrafisz go ostawić? Ja szczerze wątpię ,ale próbuj skoro chcesz...

ja też życzę szczęścia grzmajowi, jak słyszę u mnie w robocie rozmowy kumpli, o ustawianiu pieca to słucham z niedowierzaniem, a jak ja powidziałem że ustawiłem tylko temp. to oni patrzyli na mnie z niedowierzaniem, jak na kosmitę

markowsski
04-02-2012, 16:09
ja uważam całkiem na odwrót jest, jak się odstawia to jest ekonomiczniej, a tak to cały czas kręci, zobacz mów wykres wczoraj od 17 do dzisiaj rana, jak było -26 i zapotrzebowanie to sam się piec tak ustawił, ja akurat uważam że najekonomiczniejsza jest tzw. piła przez wielu krytykowana przy niej zasyp starczał mi na ponad tydzień, przy kilkunastostopniowych mrozach na 5 dni, a teraz na 4. Wykres nie ma być ładny, ma być ciepło i nie ma braknąć opału do wiosny, zapraszam na mojego stera, przykład fabrycznego niekombinowanego wersja 2.5 ustawiony na temp. CO

Jeden warunek,że nie tworzy się w warunkach odstawiania kondensat i że masz full czasu na czyszczenie,ja twierdzę że lepiej i mniej spala jak się nie odstawia (za dużo mocy produkuje) ale nie uważam że byle jaka praca jest lepsza od odstawiania :)

markowsski
04-02-2012, 16:12
Też jadę teraz na pellecie - dużo daje, trza poganiać nadmuchem, inaczej przesypuje.



U mnie odwrotnie ale na wątku o sterowniku przeczytałem że przy węglach ciężkich do spalenia wydłuża się czas podawania i obniża nadmuch -i tak zrobiłem,kopiec mam jak ziemniaczany i piękną temp spalin,wreszcie nie ucieka ciepło kominem ;)

grzmaj
04-02-2012, 16:12
ja uważam całkiem na odwrót jest, jak się odstawia to jest ekonomiczniej, a tak to cały czas kręci, zobacz mów wykres wczoraj od 17 do dzisiaj rana, jak było -26 i zapotrzebowanie to sam się piec tak ustawił, ja akurat uważam że najekonomiczniejsza jest tzw. piła przez wielu krytykowana przy niej zasyp starczał mi na ponad tydzień, przy kilkunastostopniowych mrozach na 5 dni, a teraz na 4. Wykres nie ma być ładny, ma być ciepło i nie ma braknąć opału do wiosny, zapraszam na mojego stera, przykład fabrycznego niekombinowanego wersja 2.5 ustawiony na temp. CO


A gdzie do tej pory piec pracowal u Ciebie jak "piła" pracowal w wiekszosci jako sterownik dwunastawny praca chlodzenie. Byc moze taka praca jest ekonomiczna ja tego nie wiem. Zawijan twierdzil chyba ze praca ciagla moze sie myle juz sie w tym pogubilem

markowsski
04-02-2012, 16:20
A gdzie do tej pory piec pracowal u Ciebie jak "piła" pracowal w wiekszosci jako sterownik dwunastawny praca chlodzenie. Byc moze taka praca jest ekonomiczna ja tego nie wiem. Zawijan twierdzil chyba ze praca ciagla moze sie myle juz sie w tym pogubilem

Opcja jak nazywacie piła występowała u mnie jak miałem zbyt przydławiony zawór 4D,nie ukrywam że dopiero jak pojawiły się mrozy wróciłem do ustawienia na 5 czy u mnie pól na instalacje ,drugie pół z powrotem do kotła.Na zbyt małych temp na kotle nie dogrzewał mi pomieszczeń więc sie wycofałem,teraz jest pięknie-do tego ograniczyłem wybieranie wody z kotła ustawieniem pompy CO na 1 bieg.

Piotrek42
04-02-2012, 16:21
j Wykres nie ma być ładny, ma być ciepło i nie ma braknąć opału do wiosny,

BINGO !!!!! wykres jest jak narzędzie które słóży optmalizacji pracy kotła i pokazuje zachodzace w nim zmiany... wyznacznikeim (przynajmiej dla mnie) jest 1 -temp wewnętrzna, 2-ciepła cwu,3- ilość spalonego eko.... i tyle, a czy linie sa prostę krzywe, pofalowane, czy eliptyczne, średnio mnie obchodzi...

GMZ
04-02-2012, 16:23
Jeden warunek,że nie tworzy się w warunkach odstawiania kondensat i że masz full czasu na czyszczenie,ja twierdzę że lepiej i mniej spala jak się nie odstawia (za dużo mocy produkuje) ale nie uważam że byle jaka praca jest lepsza od odstawiania :)

czyszczę co 2 tygodnie plus minus parę dni, kondensatu nie mam , sadza sucha odpada przy najmniejszym wstrząśnięciu zawirowywaczem, patrzę ekonomia do wygody żeby wypośrodkować jak bym chciał nic nie robić do bym gaz wziął, jak bym chciał na maxa oszczędzać to bym drewnem z lasu palił i siedział cały czas przy kotle

grzmaj
04-02-2012, 16:24
Grzegorz, to jest właśnie piła.. ząbki :)

Zle zrozumialem myslałem ze chodzilo o te "nasze niby problemy"

markowsski
04-02-2012, 16:26
czyszczę co 2 tygodnie plus minus parę dni, kondensatu nie mam , sadza sucha odpada przy najmniejszym wstrząśnięciu zawirowywaczem, patrzę ekonomia do wygody żeby wypośrodkować jak bym chciał nic nie robić do bym gaz wziął, jak bym chciał na maxa oszczędzać to bym drewnem z lasu palił i siedział cały czas przy kotle

Jasne o to chodzi aby było dla Ciebie dobrze.Ktos podpowie jak wam wychodzą te wyliczenia algorytmu typu 5,33 i 7 ..itd?

markowsski
04-02-2012, 16:28
Zle zrozumialem myslałem ze chodzilo o te "nasze niby problemy"

Ustawię Co kocioł za flaszkę,zaryzykujesz?:)Jestem już po sesji i mam dużo czasu ;)

GMZ
04-02-2012, 16:31
A gdzie do tej pory piec pracowal u Ciebie jak "piła" pracowal w wiekszosci jako sterownik dwunastawny praca chlodzenie. Byc moze taka praca jest ekonomiczna ja tego nie wiem. Zawijan twierdzil chyba ze praca ciagla moze sie myle juz sie w tym pogubilem

ja mam prostą instalację jak budowa cepa żadnych zaworów n-drożnych, jedna pompka do CO, jedna do CWU plus mieszająca do ciepłej wody załanczana czasowo poprzez czasomierz na kontakcie do której jest włączona, tylko głowice termostatyczne na kaloryferach (podłogówki brak), ma być 25 w środku i jest wczoraj jak temp. spadła do 24 to podniosłem w piecu o 3 stopnie i wtedy przeszedl na pracę ciągłą (można sprawdzić na wykresach) dmuchawa szła od 17 do 9 dzisiaj bez przerwy (większość na 40%, jak wodę pobierałem to skakała 44-52), jak przechodzi w spoczynek to moim zdaniem jest duuuużo ekonomiczniej, nie dość że węgla idzie mnie to o prądzie też nie wolno zapomnieć (sprawdźcie tabliczki znamionowe na wiatraczkach). Także nie patrz na wykres tylko na termometr w domu i ew. na temp. spalin żeby nie była zbyt wysoka, ale przejścia w stan podtrzymania dla mnie jak najbardziej ok.Pozdrawiam

GMZ
04-02-2012, 16:33
BINGO !!!!! wykres jest jak narzędzie które słóży optmalizacji pracy kotła i pokazuje zachodzace w nim zmiany... wyznacznikeim (przynajmiej dla mnie) jest 1 -temp wewnętrzna, 2-ciepła cwu,3- ilość spalonego eko.... i tyle, a czy linie sa prostę krzywe, pofalowane, czy eliptyczne, średnio mnie obchodzi...

no właśnie :-D

aha pompki przez większość zimy szły na 2 biegu, tylko ostatnie 2 dni jak jest po dwadzieścia kilka to dałem na 3, no i zmieniłem termometr za oknem bo miałem do -30, a dwie noce ostatnie było po -26, więc zainstalowałem do -50 żeby było kilka stopni zapasu ;-)

markowsski
04-02-2012, 16:45
Czas przerwy dzieli się przez czas podawania.
Ok,dzięki ;)

markowsski
04-02-2012, 16:51
no właśnie :-D

aha pompki przez większość zimy szły na 2 biegu, tylko ostatnie 2 dni jak jest po dwadzieścia kilka to dałem na 3, no i zmieniłem termometr za oknem bo miałem do -30, a dwie noce ostatnie było po -26, więc zainstalowałem do -50 żeby było kilka stopni zapasu ;-)

Bieg pompy ustala się najprościej tak,jeśli na ustawionym 1 biegu ostatni grzejnik w instalacji przypomina temperaturą może nie pierwszy ale 3 czy 4 z kolei to nie ma sensu zmieniać na 2 bieg,wybieranie zbyt szybkie wody z kotła plus otwarty zbyt mocno zawór 4D =creazy spin 45-50% prawie non stop.Lepiej skręcić 4D dać więcej na CO i mniejszy bieg pompy i powoli ustawiać...

GMZ
04-02-2012, 16:56
markowsski ja nie mam żadnych zaworów n drożnych, jak mrozy wrócą do kilkunastostopniowych w nocy to wrócę na 2 bieg na razie 3 wchodzi do gry

Piotrek42
04-02-2012, 16:59
markowsski ty jestes chłopk uczony wiec proponuje ustwawić ci biegi pompy wg Liczby Reynoldsa - masz wtedy opcjonalne ustawienia, które powodują przepływ laminarny w instalacji domowej, bo jak wiadomo przepływ turbulentny będzie zle dział w instalacji i powodował dykomfort pracy kotła.. wg tej liczby ustawisz opcjonalne ustawienia szybkości medium w instalacji CO.

markowsski
04-02-2012, 17:00
markowsski ja nie mam żadnych zaworów n drożnych, jak mrozy wrócą do kilkunastostopniowych w nocy to wrócę na 2 bieg na razie 3 wchodzi do gry

Kurcze daj sie przekonać na kilkanaście godzin,zwiększ temp do 56deg i daj pompę na 1 bieg,jak bedzie za mało daj na 58-60deg,do jutra nic nie dotykaj-co ci zalezy,fortuny nie tracisz ;)Zobaczysz że bedzie poprawa.

r0berto
04-02-2012, 17:01
Markowsski,nawet ciekawie to u ciebie wygląda,momentami nawet praca ciągła aż dziw bierze że przy tak niskiej dmuchawie tak ładnie pracuje.A jak z sadzą?Bo ja musiałem podnieść dwa oczka do góry na 36%trochę czarna była dolna komora spalania,póki co jest ok a zapas na dmuchawie jest,więc jak coś to można jeszcze podrzucić

Mogami
04-02-2012, 17:04
7.3 i nie daje rady ? Coś nieprawdopodobnego. Przełącz na ręczny i spowrotem na auto bo coś tu nie pasuje.

Nie dawał rady bo wcześniej zbyt dużo wydmuchał w komin.
Wcześniejsze ręczne uzupełnianie przynosiło efekt na krótko, do następnego większego dmuchania.
Od wczoraj zastawiłem go na na 26 godzin w spokoju, zgodnie z zaleceniami zawijana. Efekt jak pisałem, beznadziejny. Może mam za mały kocioł? :)

Zmieniłem na pellet i teraz obawiam się tylko, żeby nie poszło w drugą stronę, żeby nie przesypywał.

markowsski
04-02-2012, 17:06
Markowsski,nawet ciekawie to u ciebie wygląda,momentami nawet praca ciągła aż dziw bierze że przy tak niskiej dmuchawie tak ładnie pracuje.A jak z sadzą?Bo ja musiałem podnieść dwa oczka do góry na 36%trochę czarna była dolna komora spalania,póki co jest ok a zapas na dmuchawie jest,więc jak coś to można jeszcze podrzucić

Tym razem wbrew logice i przy moim opale 28KJ to ustawienie jest optymalne,sadzy tyle ile było czyli z tego opału zawsze dużo ;)
Kocioł odstawia się tylko jak podgrzewa wodę i wiatrak wchodzi na 40%,myślę o obniżeniu dmuchawy do 30% albo czas podawania mniej o 1sek...
Łopatologicznie kieruje sie tym że kopiec ma być jak ta lala i płomyk nie biały a żółty :)
Ten kocioł kocha kaloryczny i trudny opał!

Mogami
04-02-2012, 17:43
Zmiany podawania na niewiele się chyba zdadzą. Algorytm skróci czas przerwy.
A dmuchawa in "+" to nieuniknione częste odstawianie.

Mogami
04-02-2012, 17:47
A link jest cały czas w stopce :)

Mogami
04-02-2012, 17:50
Verb, wiesz może czy korekta dmuchawy wpływa na podawanie, czy nie wpływu?

Mogami
04-02-2012, 17:59
Już to właśnie przemyślałem. Nie wolę :)

Mogami
04-02-2012, 18:04
https://esterownik.pl/remote/816

Mogami
04-02-2012, 18:54
To nie inauguracja, ze 2 dni temu już go załączałem.
Cholera, w zasobniku mam sporą ilość ekoret, jak tylko go wypalę, załaduję testowo groszek w cenie 560 zł/t.
Sprawdzę jak będzie się spalać w trybie pellet.

markowsski
04-02-2012, 19:07
To nie inauguracja, ze 2 dni temu już go załączałem.
Cholera, w zasobniku mam sporą ilość ekoret, jak tylko go wypalę, załaduję testowo groszek w cenie 560 zł/t.
Sprawdzę jak będzie się spalać w trybie pellet.

Ok to kilka spostrzeżeń po trybie pelet.Przy takim podawaniu 10sek i częściej niż w OEP+16 zasobnik w 2,5dnia,wcześniej przy takich samych temp -3dni na wersji OEP+16KW,wróciłem do wersji OEP+16KW i spróbuje zwiększyć podawanie z mniejszym nadmuchem.W trybie pelet jest podawanie za często ale może uda się uzyskać podobny efekt z algorytmem OEP+16KW .Pozdrawiam

markowsski
04-02-2012, 19:37
O której przestawiłeś na tryb "pelet"?

zawijan czy spalanie może aż tak wzrosnąć na trybie pelet?

Mogami
04-02-2012, 19:37
Też widziałem wcześniej, że spalanie jest wysokie.
Dlatego teraz doszedłem do wniosku, że jedyny sens używania tego trybu to praca dwustanowa.

Mogami
04-02-2012, 19:40
O której przestawiłeś na tryb "pelet"?

o 17.30, potem widać jeszcze kolejne "doregulowania"

markowsski
04-02-2012, 19:45
Tego jeszcze nie wiem.
Wszyscy pisali że nie powinno ale ja już wiem że jest większe-tyle wiem przy podobnych warunkach na zewnątrz i wewnątrz.
Zwiększyłem podawanie przy wersji OEP+16 z 5 do 7,efekt przy częstotliwości podawania powinien byc podobny jak przy 10 dla pelet.Na razie podkręciłem nadmuch do 33 z 31 %.Ale wrócę do 31% w tym trybie przy zwiększonym podawaniu.
Chciałbym mieć podobny efekt jak na pelet-ale z mniejszą częstością podawania.

Mogami
04-02-2012, 19:56
markowsski

W trybie pellet nie zauważyłem przejścia na dłuższe przerwy w podawaniu.
Teraz cały czas 3s/15s. U Ciebie też pewnie tak było. Stąd to wysokie spalanie jakie zaobserwowałeś.

To co teraz zmieniasz (czas podawania) będzie miało tylko wpływ na spiekanie bądź nie.
Stosunek ilości paliwa do jednostki czasu nie zmienia się.

starachowice
04-02-2012, 20:00
Witam,
U mnie po przestawieniu na pellet spalanie wyszło b.wysokie,wróciłem do 16-stki dom 250 m2.
Pozdrawiam

jorgo
04-02-2012, 20:00
markowsski ty jestes chłopk uczony wiec proponuje ustwawić ci biegi pompy wg Liczby Reynoldsa - masz wtedy opcjonalne ustawienia, które powodują przepływ laminarny w instalacji domowej, bo jak wiadomo przepływ turbulentny będzie zle dział w instalacji i powodował dykomfort pracy kotła.. wg tej liczby ustawisz opcjonalne ustawienia szybkości medium w instalacji CO.

:)

markowsski
04-02-2012, 20:02
markowsski

W trybie pellet nie zauważyłem przejścia na dłuższe przerwy w podawaniu.
Teraz cały czas 3s/15s. U Ciebie też pewnie tak było. Stąd to wysokie spalanie jakie zaobserwowałeś.

To co teraz zmieniasz (czas podawania) będzie miało tylko wpływ na spiekanie bądź nie.
Stosunek ilości paliwa do jednostki czasu nie zmienia się.

No nie,jeśli wydłużę czas podawania przy stałej(dłuższej niż w pelet) przerwie w podawaniu to efekt będzie podobny ale ...na 1h podawanie bedzie mniejsze bo częstość podawania jest mniejsza na OEp+16 niż na pelet,może się mylę?
Reasumując,10 podawania na pelet to więcej na 1h niż 10 w OEP+16KW na 1h-częstości są inne po prostu

markowsski
04-02-2012, 20:05
:)
Było tak miło i pojawił się spamer nr1,będzie wykład o instalacjach...ehhh

Mogami
04-02-2012, 20:07
Porównując OEP16 do pellet to tak jak piszesz.
Ja myślałem o tym, że "w obrębie" OEP16 innych zmian to nie przyniesie.

jorgo
04-02-2012, 20:07
Witam,
U mnie po przestawieniu na pellet spalanie wyszło b.wysokie,wróciłem do 16-stki dom 250 m2.
Pozdrawiam

Ja zrezygnowałem również z opcji "pellet" i wróciłem do dedykowanych ustawień. W opcji pellet duże zużycie groszku oraz dużo czarnej sadzy w kotle.
Wgrałem soft w wersji 0.2.9.2 i jest znacząca poprawa- dmuchawa nie świruje maks 46%, spaliny na poziomie do 150 deg.

owip2001
04-02-2012, 20:14
cp.pod- czas pracy podajnika- jest to czas podany w minutach, sekundach czy w czym??

markowsski
04-02-2012, 20:16
Porównując OEP16 do pellet to tak jak piszesz.
Ja myślałem o tym, że "w obrębie" OEP16 innych zmian to nie przyniesie.

No przyniesie bo algorytm który decyduje o częstości podawania jest inny.Póki co nie mamy na to wpływu a szkoda więc kombinuję by wprowadzić takie zmiany w podawaniu dla OEP+16 by zwiększyc proporcjonalnie podawanie do czasu w tej wersji,więcej i stabilniej dla kotła ale w ciągu 1h mniej niż w pellet

Alk
04-02-2012, 20:18
cp.pod- czas pracy podajnika- jest to czas podany w minutach, sekundach czy w czym??

Minuty

markowsski
04-02-2012, 20:27
I tak własnie Panowie okazuje się że ecoal nie jest sterownikiem do końca tak inteligentnym by był intuicyjny na maxa w kwestii spalania ekonomicznego.Paliwo,temperatura i inne czynniki decydują jednak o tym by uzytkownik miał wpływ nawet na sam algorytm,bo póki co wyjście jest-opcja pelet-spalanie większe-ale działa i grzeje-ale w taki sposób o ekonomii nie ma mowy.amen


Ja zrezygnowałem również z opcji "pellet" i wróciłem do dedykowanych ustawień. W opcji pellet duże zużycie groszku oraz dużo czarnej sadzy w kotle.
Wgrałem soft w wersji 0.2.9.2 i jest znacząca poprawa- dmuchawa nie świruje maks 46%, spaliny na poziomie do 150 deg.

czarna sadza nie jest tu wyznacznikiem,może się pojawić przy węglach "trudnych" do spalania,pozostałe aspekty zgadzają się z tym o czym tu piszemy.

markowsski
04-02-2012, 20:49
Sadza ? Przesypywanie ?
Nie dziwię się, większość kotłów ustawionych na pellet które obserwowałem, uparcie trzymano na za niskim nadmuchu !
Każde paliwo spala się optymalnie wyłącznie z optymalną ilością tlenu. Tak dużą dawkę paliwa można spalić efektywnie, ale jak to mówi rajmund "musi dostać po jajach". Chcecie aby kotły pracowały w trybie ciągłym ? To takie zabawy nie dla was.

Spoko bez problemu,za kilka dni.Chyba nie chcesz mi powiedzieć że goście od ecoala nie mają wiedzy że algorytm OEP+16 jest nie po to by spalać ale po to by grzać?Oni nie dbają o ekonomie tylko o sprawność kotła niestety...

jorgo
04-02-2012, 20:51
Sadza ? Przesypywanie ?
Nie dziwię się, większość kotłów ustawionych na pellet które obserwowałem, uparcie trzymano na za niskim nadmuchu !
Każde paliwo spala się optymalnie wyłącznie z optymalną ilością tlenu. Tak dużą dawkę paliwa można spalić efektywnie, ale jak to mówi rajmund "musi dostać po jajach". Chcecie aby kotły pracowały w trybie ciągłym ? To takie zabawy nie dla was.

sadza tak, przesypywanie nie.

markowsski
04-02-2012, 20:56
sadza tak, przesypywanie nie.

Wszyscy mają gdzieś że kocioł spala za dużo bo tajemnica algorytmu jest ważniejsza,dajcie możliwość sterowania czasem przerwy w podawaniu -a potem niech ludzie narzekają...

owip2001
04-02-2012, 21:00
Minuty

a ile minut potrzeba całkowite opróżnienie podajnika

jack18
04-02-2012, 21:15
Wszyscy mają gdzieś że kocioł spala za dużo bo tajemnica algorytmu jest ważniejsza,dajcie możliwość sterowania czasem przerwy w podawaniu -a potem niech ludzie narzekają...

Pierdoły piszesz ale niech Ci będzie ze wiesz...Przejdź na burli i będziesz miał -po co marudzisz?

markowsski
04-02-2012, 21:27
Pierdoły piszesz ale niech Ci będzie ze wiesz...Przejdź na burli i będziesz miał -po co marudzisz?

Why pierdoły?Problem dotyczy wielu,a jest w postaci zbyt małego podawania w czasie,sterownik tego nie dobiera,więc problemy ludzi to pierdoły?

jack18
04-02-2012, 21:34
Why pierdoły?Problem dotyczy wielu,a jest w postaci zbyt małego podawania w czasie,sterownik tego nie dobiera,więc problemy ludzi to pierdoły?

Sprawność kotła ma związek z ekonomia spalania niestety > Tak jak i ekonomia z ekologia, bo nie myślisz chyba ze spalanie większej ilości węgla niż zapotrzebowanie obiektu jest albo ekonomiczne albo ekologiczne? To ES musi pogodzić a to już takie proste nie jest.

markowsski
04-02-2012, 21:44
Sprawność kotła ma związek z ekonomia spalania niestety > Tak jak i ekonomia z ekologia, bo nie myślisz chyba ze spalanie większej ilości węgla niż zapotrzebowanie obiektu jest albo ekonomiczne albo ekologiczne? To ES musi pogodzić a to już takie proste nie jest.

Dla przeciętnego użytkownika właśnie spalanie jest podstawowym czynnikiem zakupu kotła.Kłopot jaki teraz ludzie którzy kupili ten kocioł mają przy takich mrozach to nie -wybacz-pierdoły o ekologii-ale o ekonomii.Problem jest,nie mój i nie Twój ale jest.kilka ostatnich stron rozpaczy-bo tak można nazwać grzebanie w ustwieniach zaawansowanych-pelet i co tam jeszcze jest tego dowodem.A producenci co czytają próby ludzi co prostują ich błedy w postaci eksperymentów z kotłem( co w pełni wykorzystują) są nieocenione,bo za ludzi pieniądze i na dużą skalę czyż nie?Masz świadomość(Kazik tak kiedyś śpiewał ;)

jack18
04-02-2012, 21:48
Mam taka świadomość i dlatego myślę ze to zostanie poprawione ale na to trzeba jednak czasu..Z drugiej strony nie pamiętam, takich sytuacji w tamtym roku i dziwie się dlaczego są teraz?

r0berto
04-02-2012, 21:48
Why pierdoły?Problem dotyczy wielu,a jest w postaci zbyt małego podawania w czasie,sterownik tego nie dobiera,więc problemy ludzi to pierdoły?
Dla niektórych jak widzisz to nie jest problem,oni mają zakodowane że tak ma być i żadne argumenty do nich nie trafiają.Nikt nie twierdzi że jest zły sterownik czy kocioł ale że algorytm wymaga dopracowania i to jest bezdyskusyjne

markowsski
04-02-2012, 21:52
Mam taka świadomość i dlatego myślę ze to zostanie poprawione ale na to trzeba jednak czasu..Z drugiej strony nie pamiętam, takich sytuacji w tamtym roku i dziwie się dlaczego są teraz?

Fajnie że tak potrafisz rozmawiać.podziękuję.Tyle z mojej strony,choć nigdy nie były to żale,ja jestem zadowolony choć jak każdy użytkownik mam kilka uwag lub zapytań-to ja zapłaciłem za ten kocioł przecież;)

Mogami
04-02-2012, 21:53
Podejrzewam, że obecne problemy z algorytmem to efekt ciepłej jesieni.
Przegrzewanie spowodowało zmiany w algorytmie, niestety również w wyższych zakresach mocy.

Żeby to sprawdzić pokuszę się może o wgranie jakiejś starej wersji softu.

jack18
04-02-2012, 21:54
Jasne markowski po to jest forum..:)

Mogami
04-02-2012, 21:59
markowsski
Gonisz mnie z czasem pracy podajnika.
Jak wyzerowałeś ja miałem 21,02 teraz różnicy jest 16,46

markowsski
04-02-2012, 22:03
markowsski
Gonisz mnie z czasem pracy podajnika.
Jak wyzerowałeś ja miałem 21,02 teraz różnicy jest 16,46

Zwiększyłem czas podawania do 10,nie mam pojęcia jak z nadmuchem ma być,pełen eksperyment :)

jorgo
04-02-2012, 23:17
Było tak miło i pojawił się spamer nr1,będzie wykład o instalacjach...ehhh

Jestem cholernie zadowolony z faktu posiadania kotła OE+ i z jego pracy,

i żaden pseudo fachowiec czy użytkownik kotła innej firmy mi tej świadomości nie odbierze, niech nawet nie próbuje.
Dlaczego?
Ano dlatego, że w poprzednich latach spalałem średnio od 4 do 5 ton dobrego węgla: zawsze klasy orzech i kostka i 2 do 4 metrów drewna liściastego. Rano zazwyczaj w domciu chłodniej, zimą człowiek uwiązany przy kotle jak pies - teraz stała temperatura, woda ciepła na okrągło, mogę sobie jechać z domciu na kilka dni i widzę na lapku w Berlinie co w trawie piszczy.
Do chwili obecnej spaliłem 2,5 tony ekogroszku ..... rachunek jest prosty. Kto sobie chce niech policzy – mnie się nie chce.

Czy kotły Ogniwo są produktem idealnym????? NIE!!!!!

Dlaczego ? - bo po prostu nie ma rzeczy idealnych........ w większości to kwestia gustu, upodobań itp. Jeden woli to, drugi tamto.
Dlaczego lubię swój kocioł? - bo mam w d....... przerwy, czasy, spędzanie czasu w kotłowni, frustrację spowodowaną przerzucaniem ekogroszku itp..... ja nie jestem palaczem, ja mam w swoim domciu mieszkać, wypoczywać, relaksować się. Na razie to co robię to z czystej ciekawości, ale z czasem przejdę nad tym do porządku dziennego. Ja kupiłem ten kocioł ( i pozostałe wyposażenie w domu) po to, aby mi służyło, a nie by jemu służyć - tak jak z telefonem komórkowym: nie jestem jego niewolnikiem,

Jest takie przysłowie: kto ma miękkie serce, to ma twardą dupę.

I tą właśnie drogę poszedł Elektro System..... niepotrzebnie udostępnił te wszystkie "ochy" i "achy" i ludzie narzekają teraz na sterownik!!!!!
A trzeba było zaplombować pudełko i już....... jakie wykresy??? komu??? jakie testowe oprogramowanie sterownika??? tym wszystkim malkontentom, co to dojrzą u każdego źdźbło, a u siebie nie widzą belki..... albo tym wszystkim „penetratorom” z różnych firm garażowych co tylko po to czytają Forum i udają zwykłych użytkowników, aby przeszczepić idee na swój grunt i przywłaszczać myśl intelektualną w celu jak największej kasy.
Ja się nie dziwię Zawijan-om i ich postawie: włożyli lata pracy, czas, pieniądze, wiedzę, myśl itp. w sterownik, palnik, kocioł, a teraz byle jakiś popapraniec chciałby by mu podano wszystko na tacy… i jeszcze za darmo.

Czy są lepsze kotły na ekogorszek?

Jak powiedziałem, wiele zależy od upodobań, gustu itp…. ale szczerze powiem, że poza kotłami z palnikiem Burner i sterownikiem Ecoal czy – jak niektórzy twierdzą – Bruli niestety chyba nie ma.
Rozmawiam z kolegami którzy użytkują kotły ze ślimakiem ( Krzaczek, Defro) czy szufladą ( Brastal) , maja przerobione kotły zasypowe z dmuchawami, mają miałowce z Pleszewa tzw. 24 – 48 godzinne i takie tradycyjne. Mam więc pewien pogląd na ten temat i musze powiedzieć, że to ja ze swoim kotłem jestem wygranym: zarówno pod kątem ekonomiczności spalania jak i sterowania.

Więc pytam się retorycznie: na co mam narzekać?????
Nie narzekam…. jestem zadowolony.
Po sezonie grzewczym, z uwagi na pewne spostrzeżenia i obserwacje mam zamiar wprowadzić kilka zmian do swojej instalacji… i już.

Dla kogo jest Forum???

Wg mnie, dla każdego….. ale jak widać, niektórzy chcieli by zawłaszczyć dla siebie ten czy inny wątek, kreując się przy tym na „jedynych sprawiedliwych”, a dodatkowo niestety często uciekając się do zwykłego chamstwa.
Każdy ma prawo tu pisać, dzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami i zadawać pytania.
Podsumowując zacytuję pewnego mądrego człowieka ”….. Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - w błędzie trwać, głupcy plotą głupstwa, rozsądni je popełniają….” – i wszystko w tym temacie.
Chciałoby się, by ludzie na tym Forum sobie pomagali, a nie wyśmiewali innych którzy tej wiedzy nie mają, bo przygodę z kotłem dopiero zaczynają.


Podejrzewam, że obecne problemy z algorytmem to efekt ciepłej jesieni.
Przegrzewanie spowodowało zmiany w algorytmie, niestety również w wyższych zakresach mocy.

Żeby to sprawdzić pokuszę się może o wgranie jakiejś starej wersji softu.

wgraj i spróbuj z wersją 0.2.9.2

krzysi0
04-02-2012, 23:29
Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego. Nic tak nie ogranicza prawdziwej wiedzy, jak przekonanie, że się wie to, czego się nie wie.

kto to powiedział?

jorgo
czym ten księżyc robiłeś

Piotrek42
04-02-2012, 23:40
Aleś się Jorgo rozpisał :) tak sobie czytałem..... i z ludzi co najpierw pluli na sterownik, następnie wpadli w zamozachwyt i stwierdzilali że juz im nic do szczescia nie brakuje- bo oni wszystko zrobia sami i sterownik chodzi idealnie, nagle okazuje się ze, jak przyszły mrozy to cos tam nie chodzi... cos brakuje.. i znowu zaczyna się plucie....x postów temu pisałem ze jak będzie tak z tydzień temp zewn < -10 to zrobią sie problemy, to odsądzano mnie od czci i wiary... a teraz ...jak widać...brak słów...a wystarczy poprostu poczytać..grzecznie sie zapytać... a nie - wymadrzac się na forum jakby sie wszystkie rozumy pozjadalo- nie żal mi takich ludzi..


Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego. Nic tak nie ogranicza prawdziwej wiedzy, jak przekonanie, że się wie to, czego się nie wie.

kto to powiedział?

Lew Tołstoj

Mogami
05-02-2012, 00:09
0.2.9.2?
Myślę, że jak już, to zacznę od znacznie starszych..

Ale czegoś nie rozumiem.
Skoro kocioł nie działa mi (i nie tylko) poprawnie, to powinienem w pokorze i modlitewnym skupieniu czekać wiosny?
Jeśli działa Ci wszystko jak należy, to bardzo dobrze. To forum ma służyć chyba rozwiązywaniu ewentualnych problemów i wymianom opinii.
Wszystko jedno jakich. Konstruktywnych czy nie. Oby jak najczęściej tych pierwszych, ale....
Chciałbyś wymiany li tylko "laurek"? Po co?

jorgo
05-02-2012, 06:18
jorgo
czym ten księżyc robiłeś

Ja niestety nie posiadam tej "tejemnej" wiedzy, byłem tylko zwykłem konsumentem

krzy27
05-02-2012, 06:45
Chyba księżyc odnosi się do twojej twórczości (dolny link).

Odnośnie wersji softu to nie aktualizowałeś czy wróciłeś do tej wersji?
Z tego co zauważam u siebie to nie zależnie od czasu podawania palnik się raz przewęgla a raz nieomal zapada. Z tym że ja mam brucera.

skresz
05-02-2012, 08:27
No to jestem po testach OE+ 16KW w domu 205m2 i od 17 stycznia od godziny 18 do wczoraj godzina 17 złożyłem 700KG dom nowy dopiero wygrzewany a w środę skończyłem obudowę okien dachowy i schodów na strych wiec wynik nie jest miarodajny bo wcześniej ogrzewałem jeszcze 240m2 dachu :p

ale teraz spostrzeżenia laika

co do budowy to konstrukcja drzwiczek w 16KW jest delikatnie mówiąc śmieszna bo jak zamknę do końca ruszt awaryjny to nie otworze drzwiczek rewizyjny w sumie po co je otwierać ale eeh

kolejna lecz tym razem ważniejsza rzecz to że piec nie ma wbudowanego punktu pomiaru powrotu a np. w moim przypadku temperatura którą pokazuje jest niedokładna bo termometr mam umieszczony na stali jak bym cofną na miedź to nie obejmę powrotu bojlera itp.

źle dopasowane i nieskalibrowane czujniki u mnie kalibracja dochodzi do 18 st powinni robić to w fabryce. Jak można skalibrować termometr zewnętrzny i wewnętrzny bo do wrzątku raczej nie a nie mam nic godnego zaufania???

Brak w sterowniku dodatkowych wejść na pompy jak dla mnie przydałyby się jeszcze dwie :p

Praca pieca z kominkiem odbywa się bardzo dobrze bo kociołek idzie spać

Praca samego pieca tak jak u większości temperatura nastawiona 60 st a on grzeje do 63 na maksa a później postój i jak spadanie do 58 znów zaczyna lecz wtedy już jest za późno bo zaczyna się szarpanie

Tak jak już ktoś pisał przydała by się informacja o dziennym zużyciu opału w kg co by było również odnotowywane w wykresach
najlepiej informacja mogła by ukazywać się w postaci tabelki koło podajnika 24h -..kg 48h- ..kg 72h- ..kg a restart tabelki odbywał by się przez restart czasu pracy podajnika

Co do spieków to przetestowałem 4 eko i od mega spieków skończyłem na sztufadzie popiołu na 120kg eko i już nie kombinuje (ustawienia te same)

Jeszcze jedno ważne pytanie bo z piątku na sobotę 2 razy się zdarzyło że wszystkie wykresy skoczyły od -400 do +400 w czasie 1 s co może byc przyczyną takiego zachowania sterownika

Wiadomo że do każdego urządzenia można się gdzieś przyczepić ja obecnie w domu 120m2 zużywam 65kg na dobę miału i chodzę 2 razy dziennie wybierać i zasypywać wiec OE+ jak jak dla mnie jest super co nie zmienia faktu że chce więcej :P

jorgo
05-02-2012, 09:09
Chyba księżyc odnosi się do twojej twórczości (dolny link).

Odnośnie wersji softu to nie aktualizowałeś czy wróciłeś do tej wersji?
Z tego co zauważam u siebie to nie zależnie od czasu podawania palnik się raz przewęgla a raz nieomal zapada. Z tym że ja mam brucera.

ściągasz wersję 0.2.9.2 podłączasz do sterownika i fru...... jeśli pojawi się problem z wykresami ( u mnie to nastąpiło) to wyjmujesz kartę ze sterownika, i kopiujesz na nią wersję strony www, karta do sterownika i już, wsio tu masz http://ecoal.pl/?pd=wsparcie


No to jestem po testach OE+ 16KW w domu 205m2 i od 17 stycznia od godziny 18 do wczoraj godzina 17 złożyłem 700KG dom nowy dopiero wygrzewany a w środę skończyłem obudowę okien dachowy i schodów na strych wiec wynik nie jest miarodajny bo wcześniej ogrzewałem jeszcze 240m2 dachu :p

ale teraz spostrzeżenia laika

co do budowy to konstrukcja drzwiczek w 16KW jest delikatnie mówiąc śmieszna bo jak zamknę do końca ruszt awaryjny to nie otworze drzwiczek rewizyjny w sumie po co je otwierać ale eeh

kolejna lecz tym razem ważniejsza rzecz to że piec nie ma wbudowanego punktu pomiaru powrotu a np. w moim przypadku temperatura którą pokazuje jest niedokładna bo termometr mam umieszczony na stali jak bym cofną na miedź to nie obejmę powrotu bojlera itp.

źle dopasowane i nieskalibrowane czujniki u mnie kalibracja dochodzi do 18 st powinni robić to w fabryce. Jak można skalibrować termometr zewnętrzny i wewnętrzny bo do wrzątku raczej nie a nie mam nic godnego zaufania???

Brak w sterowniku dodatkowych wejść na pompy jak dla mnie przydałyby się jeszcze dwie :p

Praca pieca z kominkiem odbywa się bardzo dobrze bo kociołek idzie spać

Praca samego pieca tak jak u większości temperatura nastawiona 60 st a on grzeje do 63 na maksa a później postój i jak spadanie do 58 znów zaczyna lecz wtedy już jest za późno bo zaczyna się szarpanie

Tak jak już ktoś pisał przydała by się informacja o dziennym zużyciu opału w kg co by było również odnotowywane w wykresach
najlepiej informacja mogła by ukazywać się w postaci tabelki koło podajnika 24h -..kg 48h- ..kg 72h- ..kg a restart tabelki odbywał by się przez restart czasu pracy podajnika

Co do spieków to przetestowałem 4 eko i od mega spieków skończyłem na sztufadzie popiołu na 120kg eko i już nie kombinuje (ustawienia te same)

Jeszcze jedno ważne pytanie bo z piątku na sobotę 2 razy się zdarzyło że wszystkie wykresy skoczyły od -400 do +400 w czasie 1 s co może byc przyczyną takiego zachowania sterownika

Wiadomo że do każdego urządzenia można się gdzieś przyczepić ja obecnie w domu 120m2 zużywam 65kg na dobę miału i chodzę 2 razy dziennie wybierać i zasypywać wiec OE+ jak jak dla mnie jest super co nie zmienia faktu że chce więcej :P

To witaj w klubie zadowolonych użytkowników....
a - jeśli to nie tajemnica - po ile płaciłeś za tonę miału?

zbigmaz01
05-02-2012, 09:18
Praca pieca z kominkiem odbywa się bardzo dobrze bo kociołek idzie spać


Jeszcze jedno ważne pytanie bo z piątku na sobotę 2 razy się zdarzyło że wszystkie wykresy skoczyły od -400 do +400 w czasie 1 s co może byc przyczyną takiego zachowania sterownika


Dotyczy sterownika
To że współpracuje dobrze z kominkiem ja też przetestowałem i piec się odstawia i faktycznie jest super. Mam wtedy jedynie kłopot z podłogówką. Kominek nagrzewa wodę, sterowanie rozprowadza pompami po pokojach, ale w podłogowym pompa stoi i tu po wygaszeniu kominka i spadku temperatury włącza się pompa i cała zimna woda z podłogówki schodzi do bufora i piec zaczyna wtedy nadrabiać i zaczyna się zwyżka. Podajnik, spaliny wtedy szaleją. Przydałoby się aby w czasie takiego grzania kominkiem aby pompa od podłogówki włączyła się chociaż (przykładowo) co godzinę na parę min. Mogło by to być przykładowo z częstotliwością załączenia pieca w podtrzymaniu.

A co do wykresu też miałem coś takiego. To jest błąd karty, sformatować lub wymienić na inną.

skresz
05-02-2012, 09:35
To witaj w klubie zadowolonych użytkowników....
a - jeśli to nie tajemnica - po ile płaciłeś za tonę miału?

Miałem pale w domu w którym obecnie mieszkam płaciłem od 450zł latem do 550 miesiąc temu (lecz jest o strukturze groszku ten za 550zł akurat na te mroźne dni)


Dotyczy sterownika
To że współpracuje dobrze z kominkiem ja też przetestowałem i piec się odstawia i faktycznie jest super. Mam wtedy jedynie kłopot z podłogówką. Kominek nagrzewa wodę, sterowanie rozprowadza pompami po pokojach, ale w podłogowym pompa stoi i tu po wygaszeniu kominka i spadku temperatury włącza się pompa i cała zimna woda z podłogówki schodzi do bufora i piec zaczyna wtedy nadrabiać i zaczyna się zwyżka. Podajnik, spaliny wtedy szaleją. Przydałoby się aby w czasie takiego grzania kominkiem aby pompa od podłogówki włączyła się chociaż (przykładowo) co godzinę na parę min. Mogło by to być przykładowo z częstotliwością załączenia pieca w podtrzymaniu.

A co do wykresu też miałem coś takiego. To jest błąd karty, sformatować lub wymienić na inną.


Ja jeszcze nie mogę tego stwierdzić co do podłogówki bo wygrzewam pomieszczenia wiec wszystko chodzi na full ale obecnie jak piec idzie w podtrzymanie to pompy od podłogówki tez pracują wiec nie widzę problemu a jak wygasza się kominek to wyłącza się pompa od niego i woda zostaje odcięta (woda z kominka przechodzi przez piec i całą instalacje) ogólnie pompa od kominka mam nastawioną by załączała się o 10 stopni powyżej temperatury na piecu z histerezą 5st co momencie spadku temperatury i odcięcia wody kominka zostawia trochę czasu na reakcję

karoka65
05-02-2012, 09:54
Akurat o Ciebie się nie boję.Zwróciłem tylko uwagę na problem.To może spotkać każdego z nas.Moim zdaniem powinno się mieć prawo obrony.Nie można banować czy karać kogoś tylko na podstawie czyjegoś " widzi mi się".Wkurza mnie,że wystarczy czyjś donos i już jest sprawa.

Chyba coraz bardziej idzie się domyślić kto kapuje i wprowadza zamęt.

nilsan
05-02-2012, 09:59
Czyli twoim zdaniem kto?

nilsan

Mogami
05-02-2012, 11:11
Verb

Ustawienie nadmuchu +5 u mnie też okazało się optymalne.

markowsski
05-02-2012, 11:18
Verb

Ustawienie nadmuchu +5 u mnie też okazało się optymalne.

Hej,ktoś próbuje z podawaniem ustawianym na 10 w opcji OEP+16?Bo po chwilowych zachwytach kilku(i ja też) wróciło do OEP+16?
Szkoda że nie można sterować czasem przerwy w podawaniu bo wydaje się że można by było osiągnąć efekt podobny jak w pelet ale z mniejszym spalaniem :)

BTW nawet po temperaturze podajnika jak spalał w opcji pelet widać że kopczyk był tam na pewno odpowiedniej wielkości :) U mnie prawie 10deg różnicy na wykresie,po tym też nie schodząc do kotła (mam daleko)sprawdzam wirtualnie jak wygląda palenisko :) ;)

Mogami
05-02-2012, 11:19
A czas pracy podajnika w ciągu doby (przy tych temp. zewnętrznych), który zamknie się wartością ok.140 min. nie odbiega od pracy na sofcie właściwym.
Stabilność pracy nieporównywalna. Nawet dogrzewanie 220L zasobnika CWU nie wprowadza znaczących zaburzeń.

Mogami
05-02-2012, 11:23
Ja próbowałem różnych. Nawet do 16-18. I tak była dziura zamiast kopczyka.
Wydłużanie czasu może zmniejszyć Ci spieki żużlowe.

nilsan
05-02-2012, 11:27
zawijan

Dobrze wiesz, że na tym forum przede wszystkim pomagam ludziom w rozwiązywaniu ich problemów.
Więc po co ten sarkazm?
A skoro już odpowiadam, to wyjaśnię ci dlaczego nie chcę udzielać się na twoim forum.
Wyjątkowo mnie do siebie zraziliście z zawijanem2.
Ja nigdy nie kwestionowałem twoich kwalifikacji zawodowych, wręcz odnosiłem się do nich z szacunkiem.
A ty jak postąpiłeś szlachetny kolego?

nilsan

markowsski
05-02-2012, 11:32
zawijan

Dobrze wiesz, że na tym forum przede wszystkim pomagam ludziom w rozwiązywaniu ich problemów.
Więc po co ten sarkazm?
A skoro już odpowiadam, to wyjaśnię ci dlaczego nie chcę udzielać się na twoim forum.
Wyjątkowo mnie do siebie zraziliście z zawijanem2.
Ja nigdy nie kwestionowałem twoich kwalifikacji zawodowych, wręcz odnosiłem się do nich z szacunkiem.
A ty jak postąpiłeś szlachetny kolego?

nilsan

Stary ale to nie było do Ciebie,zawijan próbuje rozwikłać problem z forum...

nilsan
05-02-2012, 11:34
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus&p=5176185&viewfull=1#post5176185

nilsan

starachowice
05-02-2012, 11:42
Hej,ktoś próbuje z podawaniem ustawianym na 10 w opcji OEP+16?Bo po chwilowych zachwytach kilku(i ja też) wróciło do OEP+16?
Szkoda że nie można sterować czasem przerwy w podawaniu bo wydaje się że można by było osiągnąć efekt podobny jak w pelet ale z mniejszym spalaniem :)

BTW nawet po temperaturze podajnika jak spalał w opcji pelet widać że kopczyk był tam na pewno odpowiedniej wielkości :) U mnie prawie 10deg różnicy na wykresie,po tym też nie schodząc do kotła (mam daleko)sprawdzam wirtualnie jak wygląda palenisko :) ;)

Witam,
Ja mam ustawione podawanie co 8 w opcji OEP+16 i jak na razie piec się ładnie ustabilizował i ładnie pracuję temp.zadana 60deg zawór 4 dr.ustawiony na 7, spaliny około 140 stopni.Soft bodajże 2.9.11 nie mogę w grać najnowszego bo mam coś z kompem kurteczka.
Pozdrawiam.Miłego dnia.

Piotrek42
05-02-2012, 11:46
Są rózne preferencje ustawienia czasu podawania, jedni wolą 3-4, czyli częsciej a mniej, drudzy wolą np 10-12 rzadziej a wiecej- wtedy kocioł szybciej osiąga zadaną, ale te ustawienia w duzej mierze sa raczej dla sterowników dwustanowych, czy np tatarka ew cobry czy pumy , ecoalu jest inny cykl pracy, te ustawienia wzieły się ze starych retort I generacji, gdzie krótki czas podawania zrywał powstałe spieki i pozwalał na palenie eko bez zbędnych spieków, nie znaczy to wcale że na ekoalu nie można poeksperymentowac:)

markowsski
05-02-2012, 11:50
3, 5, 10, 12, 20.. bez różnicy. Dlaczego ? Ponieważ wraz z wydłużeniem czasu podawania automatycznie wydłużany jest czas przerwy. Stosunek i tak wychodzi ten sam.
Dłuższy czas podawania, lepiej "zrusza" złoże. Ale gdy się odstawi, to mimo przedmuchu przed całkowitym zatrzymaniem, kopci.

Teraz juz to wiem,podobnie jest z trybem pelet,skracasz do 3 i czas przerwy się skraca-dlatego uważam że sam algorytm jest hmm lekko prymitywny,powinien reagować heurystycznie czyli powinien się uczyć zachowań i podobieństw zachodzących podczas pracy biorąc pod uwagę temp osiągane na kotle (bajecznie byłoby gdyby i wewnątrz) i na tej podstawie regulować dawkę opału i czas przerwy.A czas sam stworzyłby dla sterownika swoisty faq (w każdych warunkach pracy, inny )
Ale to marzenia...przepraszam ;)

Piotrek42
05-02-2012, 11:55
Teraz juz to wiem,podobnie jest z trybem pelet,skracasz do 3 i czas przerwy się skraca-dlatego uważam że sam algorytm jest hmm lekko prymitywny,powinien reagować heurystycznie czyli powinien się uczyć zachowań i podobieństw zachodzących podczas pracy biorąc pod uwagę temp osiągane na kotle (bajecznie byłoby gdyby i wewnątrz) i na tej podstawie regulować dawkę opału i czas przerwy.A czas sam stworzyłby dla sterownika swoisty faq (w każdych warunkach pracy, inny )
Ale to marzenia...przepraszam ;)

To wtedy miałbyś bruliego...

Piotrek42
05-02-2012, 11:57
z ecoalem i brulim to jak z autem ,masz auto np 200konne i do tego automat.... fajnie bo nie musisz nic robić... tylko pedał w podłogę i gra, a jednak cos ci tam brakuje.... i wybierasz z manualną skrzynią:)

Mogami
05-02-2012, 12:00
Rośnie mi delikatnie temp. spalin. Więc czas pomału na czyszczenie.
W komorze palnika, przy szybkim oglądzie, nie widać niepokojących ilości sadzy.

Jarecki79
05-02-2012, 12:02
Zawijan napisałem Ci wczoraj wiadomość na priva.
Doszło? Jak będziesz miał chwilkę pomyśl o tym, jak mógłbyś odpisać na priva, będzie miło :)

Mogami
05-02-2012, 14:25
... algorytm jest hmm lekko prymitywny....

Nadmiernie wyszukany nie jest.
Gdy reaguje na zwiększone zapotrzebowanie, to po podniesieniu nadmuchu i braku oczekiwanych reakcji, kolejnym krokiem powinno być zwiększenie dawki paliwa, a nie ponowne zwiększanie nadmuchu o kolejny próg, a tym bardziej o kilka progów w odpowiednich jednostkach czasu.



To wtedy miałbyś bruliego..

Ja to widzę, jako "uczenie się" sterownika, działanie pewnych sprzężeń zwrotnych. A nie operatora z kartką.
I myślę, że markowsski też w tym kierunku spogląda.

markowsski
05-02-2012, 15:27
Nadmiernie wyszukany nie jest.
Gdy reaguje na zwiększone zapotrzebowanie, to po podniesieniu nadmuchu i braku oczekiwanych reakcji, kolejnym krokiem powinno być zwiększenie dawki paliwa, a nie ponowne zwiększanie nadmuchu o kolejny próg, a tym bardziej o kilka progów w odpowiednich jednostkach czasu.



Ja to widzę, jako "uczenie się" sterownika, działanie pewnych sprzężeń zwrotnych. A nie operatora z kartką.
I myślę, że markowsski też w tym kierunku spogląda.

Powiem szczerze że nie miałem czasu zaglądać do sterownika przez ostatni miesiąc,uczelnia,firma itd.Od czasu mrozów zerkam coraz częściej bo jak zasypuję podajnik coraz częściej to zaczynam się zastanawiać czy wybór kotła był trafny ale nie o psioczenie tu chodzi.
Moim skromnym zdaniem w algorytmie sterownika jest błąd,skoro został obliczony(a na 100% tak jest) na średnią zimową temp minus 5-10deg i taka posłużyła za podstawę do prac przy algorytmie to ktoś popełnił błąd,najzwyczajniej-i tak trzeba o tym pisać.
Śmieszy mnie tylko ta cała aura wokół algorytmu tego sterownika,miałem zastrzeżenia od początku i nigdy nie myślałem o nim jak o cudzie.Jest to prymitywne urządzenie jak na nasze czasy ale to nie jest psioczenie na sterownik tylko stwierdzenie bo tak proste urządzenie jak ten kocioł technologii NASA nie potrzebuje.Na uczelni mam kumpli co rozpracowaliby to "magiczne urządzenie" i jego algorytm w kilka chwil-tylko po co .Trzeba szanować czyjś pomysł,pracę i prawa autorskie.Problem jest tylko w tym że jak nikt nie poprawi błędu w sterowniku(nazywajmy rzecz po imieniu) to nawet nie będzie jak zgłosić reklamacji-bo kocioł przecież działa i grzeje- a że w mroźną zimę pali 100kg na dobę to sorry winetou...
Pozdrawiam ;)

Piotrek42
05-02-2012, 15:42
Z mojego obecnego opału który należy do tych co się trudno spalają jest sporo sadzy i popiołu ale kosztuje 700pln a pali się lepiej niż ten co kosztował 1000pln.Taka redukcja nadmuchu pozwala mi na utrzymanie kopczyka i na mniejsza temp spalania,węgiel się nie topi a ładnie spala,płomień jest nie biały a żółty ;)

to jest własnie to 100kg dziennie...


Na kilku pomysłach (o których pisałem)działaja kotły np.https://esterownik.pl/remote/982
wczesniej,mocno przegrzewane pomieszczenia,teraz spoko,bez ingerencji w budowę wymiennika(tj,zatykania dostępu powietrza, itd)
Pomysł nie mój ale działa,póki koleś nie odpali piętra domu gdzie aktualnie nie mieszka tak można dawać sobie radę.
Ehhh to tylko czysta logika,nic osobistego-działa i tyle.
Obserwować,czytać wykresy i tyle.
Trzeba zachować w przewymiarowanym chwilowo kotle status quo,zima i tak nadejdzie,czy chcemy czy nie.
a kocioł da nam tyle by było ciepło :)


A tu byłes zadowolony ze działa...


Jasne,to mój pierwszy sezon i kocioł na eko,więc paliwo lux-od Osadkowskiego-Heveliusz Julisz czy jakos tam 950pln,ale on spala się na pył i ze 100kg węgla zostaje popiołu jak piszą na worku -do 7%,dopiero na koniec jesieni,miałem kilka dni spokoju to pokupowałem różne marki.
Ostatecznie kupiłem jakiś tam wyśmiany na forum Marcel Bobrek za ok,700pln.Jak dożyję 2012r.to w jego sezonie poleci miał plus pelet albo trociny na 100%-taki będzie mój opał!
;)

tu dalej uwazsz że tanie eko to dobre eko...

markowsski
05-02-2012, 15:48
to jest własnie to 100kg dziennie...

To był sarkazm jako puenta wypowiedzi,nie pisałem że tyle spalam ;)Czytaj całość i nie wyrywaj z kontekstu całości namiastki wypowiedzi-nie tylko mojej....


A tu byłes zadowolony ze działa...

A czy napisałem że nie jestem?Masz jakieś problemy z czytaniem czy co?rozmawiamy owadach i zaletach.

jorgo
05-02-2012, 15:49
3, 5, 10, 12, 20.. bez różnicy. Dlaczego ? Ponieważ wraz z wydłużeniem czasu podawania automatycznie wydłużany jest czas przerwy. Stosunek i tak wychodzi ten sam.
Dłuższy czas podawania, lepiej "zrusza" złoże. Ale gdy się odstawi, to mimo przedmuchu przed całkowitym zatrzymaniem, kopci.

I właśnie takie objawy ( kopcenie, czarna sadza) miałem na ustawieniach pellet - wróciłem do wersji 0.2.9.2 i naprawdę jest ok.

ansu
05-02-2012, 16:05
Gdyby w eCoal.pl dla użytkownika były dostępne tylko odczyty z temperatury CO i CW nikt by nie narzekał. Ale widać więcej i błędy wychodzą są widoczne podczas eksploatacji w realnym domu nie w laboratorium. Najważniejsze, że się rozwija. Dlatego zdecydowałem się na kocioł z eCoal.pl bo soft jest aktualizowany i konsultowany z użytkownikami.
Mam samochud z ASB taki kaprys, nawet nie wiem na jakim biegu jeżdżę spala ponad 10% więcej.

joliska
05-02-2012, 16:24
Panowie - uprzejmościami proszę się wymieniać na PW i nie robić śmietnika z wątku!

r0berto
05-02-2012, 17:18
Ja nadal jadę na sofcie pellet, nadmuch 41% i chodzi jak malina. Za mało powietrza dałeś na - jakby nie było - sporą ilość paliwa. Jeśli na v2.9.2 chodzi Ci dobrze to tylko się cieszyć.
Niebieski radzii sobie nieźle na kalorycznym paliwie, niedawno testowałem groszek z KWK Brzeszcze 29MJ/kg, RI 47-57. Kocioł na sofcie OE+16kW dawał radę.
Co niektórych naprawde ciężko ogarnąć,przez chwile (ohy,ahy)za chwile żnów na odwrót,a wystarczy trochę głową ruszyć i będzie ok.ale jak się nie wie czego się chce,tylko drugi tak ma to ja też muszę,no to sory batory.
Jak wprowadzą do eCoala opcje bruli to dopiero zaczną się szopki :rolleyes:

GMZ
05-02-2012, 17:20
a ja nadal jadę na sofcie 2.5 i nie mam żadnych problemów z niczym, przy dużym zapotrzebowaniu i przy malym, przy węglu 21kj i 26kj polecam fabryczny 2.5 bez żadnych kombinacji z temp. CO

mucia
05-02-2012, 17:21
Ja może napisze coś dziwnego ale właśnie na softach 16 i 25 miałem sadze na ściankach a teraz na pellecie mam jasny nalot:)

Verb ale w końcu niebieski jest na belejakie paliwa "trudne" a nie na kaloryczne...

mucia
05-02-2012, 17:25
a ja nadal jadę na sofcie 2.5 i nie mam żadnych problemów z niczym, przy dużym zapotrzebowaniu i przy malym, przy węglu 21kj i 26kj polecam fabryczny 2.5 bez żadnych kombinacji z temp. CO
Jak zacząłem palić w sierpniu zaszłego roku i se to przypomne to sie mi wydaje że to był chyba najlepszy soft a potem przekombinowali:(

Piotrek42
05-02-2012, 17:36
Jak zacząłem palić w sierpniu zaszłego roku i se to przypomne to sie mi wydaje że to był chyba najlepszy soft a potem przekombinowali:(

Poszli w stronę ciepłej zimy, zrobili ukłon w stronę użytkowników którym zle się paliło przy temp w granicach 0, a co komu zależy wgrać stary soft?? zresztą na nowych wersjach pisze że są testowe.... jedni tego nie czytają i pozniej wylewają żale na forum.... a swoja drogą sterowniki wchodzą pod strzechy ;) bo jak czyta niektóre posty to sie człowiek zastanawia co ci ludzie reprezentują :)

Mogami
05-02-2012, 17:36
a ja nadal jadę na sofcie 2.5 i nie mam żadnych problemów z niczym, przy dużym zapotrzebowaniu i przy malym, przy węglu 21kj i 26kj polecam fabryczny 2.5 bez żadnych kombinacji z temp. CO

Nie raz do Ciebie zaglądałem. Spróbowałbym tej wersji softu, ale skąd ją wziąć?
Jedziesz na reg. kotła Co, bez pokojowego. Nie masz podłączonych czujników.
Jaką masz temp. wewnętrzną? Jaką pow. ogrzewasz?
A ta temp. spalin, rzeczywiście masz taką, czy offset "nie teges"?

Piotrek42
05-02-2012, 17:39
NIe uwazacie że z biegiem czasu człowiek podnosi poprzeczkę??? jak były zakupione kotły z ecoalem to kazdy sie cieszył ze to samo chodzi, nie trzeba za wiele ustawiać, było ciepło i miło, z biegiem czasu chcielismy spalać mniej eko i brakło nam narzedzi do tego :)

Piotrek42
05-02-2012, 18:02
Dawno sygnalizowałem zawijanowi, że do sterownika wsadza się wszystko co komu przyjdzie do głowy. Niektóre poprawki są dobre, wodotryski nie.

Hmm jak te wodotryski uzywasz z umiarem lub korzystasz z nich z ''z pewna dozą nieśmialości'' to czemu nie?? ale jak ktoś na tym bazuje to masz racje, byłem wczoraj u kumpla ma enke z ekomax-em dedykowanym pod konkretny typ kotła... tam to jest dopiero jazda.... niby ster tylko i wyłacznie pod kocioł ale..... nic sie pratycznie nie da zrobic- jedyna opcja to zwiekszenie lub zmiejszenie nadmuchu o 5% , w te mrozy to kocioł wariuje, spalnie pofrunelo 150% do góry, raz niedopala, raz masz dziurę w retorcie.. my chociaż możemy cos zrobi i mamy podgląd jak coś zle robimy chocby do korekcji... a tam nie masz nic...masakra..

Mogami
05-02-2012, 18:20
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/8b9722bae27d.jpg (http://naforum.zapodaj.net/8b9722bae27d.jpg.html)

Ciekawe jak by na tym działał :)

Hm... to jednak tylko sfoft do PC

Kid1
05-02-2012, 18:28
Ja podobnie jak kol. Verb i bodajże Mucia zostałem przy opcji Pellet. Co prawda jadę na cyklicznej pracy pompy ale od godz. 10 rano do chwili obecnej spaliłem (licząc po minutach podawania) ok 9 kg groszku co daję 1kg na godzinę...przy obecnych temperaturach to chyba nie najgorszy wynik? Co prawda szybko pojawia się ta czarna sadza i nie ma standardowego "kopczyka" ale dla mnie ma to znaczenie drugorzędne...

r0berto
05-02-2012, 18:42
Ja podobnie jak kol. Verb i bodajże Mucia zostałem przy opcji Pellet. Co prawda jadę na cyklicznej pracy pompy ale od godz. 10 rano do chwili obecnej spaliłem (licząc po minutach podawania) ok 9 kg groszku co daję 1kg na godzinę...przy obecnych temperaturach to chyba nie najgorszy wynik? Co prawda szybko pojawia się ta czarna sadza i nie ma standardowego "kopczyka" ale dla mnie ma to znaczenie drugorzędne...
Podrzuć ze dwa oczka nadmuch i sadza zniknie.
Zdecydowanie za niski nadmuch,bardzo szybko zasmoli kocioł przy tak małym nadmuchu

Pesto
05-02-2012, 18:47
Witam,

Kid1 możesz odebrać priv'a ??

jorgo
05-02-2012, 19:03
Nie zapominajmy w tym całym zamieszaniu i narzekaniu o jednej bardzo ważnej rzeczy: Elektro System wypuszczając wersje testowe i udostępniając je użytkownikom Ecoala może na podstawie naszych obserwacji i tego co piszemy opracować finalnie jak najlepszy soft. Nikt nikogo nie zmusza do aktualizacji softu - ale wiadomo jak ułomna jest natura ludzka ;) - więc do kogo żale i skowyt zbitego psa? Przecież jak opracowują nowy lek to tez testują na zwierzętach, potem na ludziach....
Jak mówię - nie ma rzeczy idealnych, i jeśli już krytykujemy to niech to będzie na normalnych zasadach a nie odsądzania od czci i wiary, biadolenia że prymitywne albo do d.....
Mnie nie zadowalał soft w wersji 0.2.9.10 i wyższej ( obie miałem zainstalowane) więc wróciłem do 0.2.9.2 i jest wg. mnie oki.
Kolega GMZ jedzie na podstawowej wersji softu i sobie chwali.
Dobrze Piotrek42 prawi... do lutego mieliśmy jesień, więc zmieniono algorytm bo ludziska nakupowali sobie przewymiarowane kotły i narzekali że gorąco, że spalanie za duże..... więc zmienili na "soft light". A tymczasem zima się ruszyła i zaatakowała znienacka jak chrabąszcz gajowego Maruchę .... i zrobił się lament........
a może niech powstanie soft: wiosna, lato, jesień, zima...... ???

sebsa
05-02-2012, 19:14
Może się mylę ale sam algorytm spalania był niezmieniany od początku poprzedniego roku. Dopiero do ostatniej wersji wprowadzono pewne zmiany.

r0berto
05-02-2012, 19:15
Nie zapominajmy w tym całym zamieszaniu i narzekaniu o jednej bardzo ważnej rzeczy: Elektro System wypuszczając wersje testowe i udostępniając je użytkownikom Ecoala może na podstawie naszych obserwacji i tego co piszemy opracować finalnie jak najlepszy soft. Nikt nikogo nie zmusza do aktualizacji softu - ale wiadomo jak ułomna jest natura ludzka ;) - więc do kogo żale i skowyt zbitego psa? Przecież jak opracowują nowy lek to tez testują na zwierzętach, potem na ludziach....
Jak mówię - nie ma rzeczy idealnych, i jeśli już krytykujemy to niech to będzie na normalnych zasadach a nie odsądzania od czci i wiary, biadolenia że prymitywne albo do d.....
Mnie nie zadowalał soft w wersji 0.2.9.10 i wyższej ( obie miałem zainstalowane) więc wróciłem do 0.2.9.2 i jest wg. mnie oki.
Kolega GMZ jedzie na podstawowej wersji softu i sobie chwali.
Dobrze Piotrek42 prawi... do lutego mieliśmy jesień, więc zmieniono algorytm bo ludziska nakupowali sobie przewymiarowane kotły i narzekali że gorąco, że spalanie za duże..... więc zmienili na "soft light". A tymczasem zima się ruszyła i zaatakowała znienacka jak chrabąszcz gajowego Maruchę .... i zrobił się lament........
a może niech powstanie soft: wiosna, lato, jesień, zima...... ???
Jorgo pozostawię twoją powyższa wypowiedż bez komentarza bo szkoda słów i coraz bardziej zaczynam rozumieć stosunek Markowskiego co do twoich wpisów

markowsski
05-02-2012, 19:29
Jorgo pozostawię twoją powyższa wypowiedż bez komentarza bo szkoda słów i coraz bardziej zaczynam rozumieć stosunek Markowskiego co do twoich wpisów

Wreszcie ktoś rozumie...dzięki uff..
Za radą kolegi verb podniosłem nadmuch +5 a teraz podawanie do 5 przy sofcie pelet..Zobaczymy jak będzie ;)

ansu
05-02-2012, 19:35
Czy ktoś ma problem z zawieszaniem się mocy dmuchawy na maksymalnej wartości % (http://esterownik.pl/forum/posty,255/dmuchawa-rabie-jak-glupia)?

GMZ
05-02-2012, 19:45
Nie raz do Ciebie zaglądałem. Spróbowałbym tej wersji softu, ale skąd ją wziąć?
Jedziesz na reg. kotła Co, bez pokojowego. Nie masz podłączonych czujników.
Jaką masz temp. wewnętrzną? Jaką pow. ogrzewasz?
A ta temp. spalin, rzeczywiście masz taką, czy offset "nie teges"?
mam niezmiennie w tym sezonie 460 kubików do ogrzania, dom nowy, pierwszy sezon grzeję, 25cm porotherm+15cm styro na ścianie, 10cm styro na podłodze, 25cm wełny na poddaszu. Może niektórzy w to nie uwierzą ale 25 stopni mam w chacie, 16 w garażu (odkręcony kaloryfer, z kotłownią jakieś 60 kubików, reszta mieszkalna), żadnych podłogówek same kalafiory na ścianach, naprawdę poleca stary soft, nie ma żadnych problemów z kopczykiem ani przy małym zapotrzebowaniu ani przy dużym, węgiel elegancko dopalony zarówno ten nisko kaloryczny 21kj jak i ten 26kj. Przy plusowych temp. w dzień i w nocy spalałem 15kg na dzień, jak w dzień plusowe a w nocy minus kilka to 17,5, dopóki nie pojawiły się kilkunastostopniowe mrozy to min. tydzień zasobnik trzymał (rekord bodajże 8,5 dnia), przy kilkunastostopniowych zasobnik starczał na 5-6 dni (zapotrzebowanie do 20kg), przez ostatnie 6 dni mam za oknem nad ranem od -20 do -26 i wtedy zapotrzebowanie 25-30kg (zasyp na 4-5 dni). Naprawdę polecam sofcik 2.5.
aha temp. spalin rzeczywiste!!!

Piotrek42
05-02-2012, 19:45
Za radą kolegi verb podniosłem nadmuch +5 a teraz podawanie do 5 przy sofcie pelet..Zobaczymy jak będzie ;)

A kogo to obchodzi?? za dwa dni bedziesz rozpływac się w zachwytach albo bedziesz znowu pisać że sterownik jest do bani...:bash:

mucia
05-02-2012, 19:48
Mój palnik teraz tak wygląda a ta czarna sadza pod spodem to z tych softów 16 i 25
Teraz jada na czornym pellecie:)

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=99332&d=1328469431

Pesto
05-02-2012, 19:52
Witam,

Panowie sam trochę "kombinuję" z nastawami korekty dmuchawy i podawania. Zastanawia mnie jednak czy nie jest to tak: koledzy w poprzednich postach podawali czasy pracy, czas przerwy oraz ich iloraz, wydaje mi się jadnak, że to się zmienia w zależności od temperatury ustawionej na piecu (lub od czegoś innego, lub od jakiś kilku czynników) a dodatkowo wraz z tym podwyższeniem lub obniżeniem czasu podawania proporcja ta nie jest stała.

Piotrek42
05-02-2012, 19:53
mucia a ty nie czyścisz kotła wcale???

joliska
05-02-2012, 19:56
Markowsski udał się na krótki, lecz zasłużony urlop, kto jeszcze chętny?

mucia
05-02-2012, 20:03
mucia a ty nie czyścisz kotła wcale???

Jak to:) czyściłem tydzień temu w sobote, aaaaaa zasyfiony jest?

sebsa
05-02-2012, 20:03
Fakt to z tyłu pasowało by jakąś szpachelką zedrzeć. Dobrze Verb prawi. Ecoal w opcji dwustanowej nie będzie dla wszystkich. Koledzy same przeskoki w programie pomiędzy kolejnymi typami kotłów nie wniosą nic dobrego, jeśli za tym nie idzie dobrze ustawiony nadmuch.

Elfir
05-02-2012, 20:04
joliska - szkoda w ogóle tu zaglądać i reagować. Przecież, sami prosili we wątku w "Uwagach o naszym forum", by się tutaj moderacja się nie wtrącała

Piotrek24 pisał przy okazji innej sprzeczki: "dwóch gości sobie pyskowało na ogrzewaniu ( tu zawsze jest ostro)", a teraz robi z siebie wielkiego poszkodowanego i na skargę do moderacji leci pierwszy, gdy pyskówka dotyka jego.

Jak Kuba Bogu...

Piotrek42
05-02-2012, 20:05
Jak to:) czyściłem tydzień temu w sobote, aaaaaa zasyfiony jest?

nieeeee czysty jak złoto w forcie knox ;)

czp01
05-02-2012, 20:24
Z moderacją to tak jak z pakietem ACTA niby wszyscy protestują p-ko takim " ograniczeniom " ale czasami chętnie korzystają z takich właśnie możliwości :)

mucia
05-02-2012, 20:24
Fakt to z tyłu pasowało by jakąś szpachelką zedrzeć. Dobrze Verb prawi. Ecoal w opcji dwustanowej nie będzie dla wszystkich. Koledzy same przeskoki w programie pomiędzy kolejnymi typami kotłów nie wniosą nic dobrego, jeśli za tym nie idzie dobrze ustawiony nadmuch.

Stary a może pokażesz twój kociołek cooooooooooo
Masz racje eCoal w wersji dwustanowej nie dla każdego... miałeś na myśli siebie tak?:-)
Taki jasny nalot to twoim zdaniem źle czy co bo nie łapie taki głupi jestem...

Sebsa dawaj zdjecie dalej idź do piecyka i cykaj zobaczymy jak masz czysto Piotrek42 ty też dawaj no dalej...

Piotrek42
05-02-2012, 20:28
o Piotrek42 ty też dawaj no dalej...

Mi to już przeszło.... co będę udowadniał że nie jestem wielbłądem.....:) 0 fotek , a porady tylko dla tych co chcą porad, a nie, robią wycieczki personalne pod adresem innych uzytkowników.... zawijan_2 dawał fotki... porady i zobacz co z nim przez jednego głąba chłop się zniechecił i zrezygnował z forum..

nilsan
05-02-2012, 20:37
joliska - szkoda w ogóle tu zaglądać i reagować. Przecież, sami prosili we wątku w "Uwagach o naszym forum", by się tutaj moderacja się nie wtrącała

Piotrek24 pisał przy okazji innej sprzeczki: "dwóch gości sobie pyskowało na ogrzewaniu ( tu zawsze jest ostro)", a teraz robi z siebie wielkiego poszkodowanego i na skargę do moderacji leci pierwszy, gdy pyskówka dotyka jego.

Jak Kuba Bogu...

No i wyszło szydło z worka.

nilsan

Piotrek42
05-02-2012, 20:38
A Ty spamerze tu czego?? napewno chciałeś napisać kilka ciepłych słów o zawijanie_2??

Piotrek42
05-02-2012, 20:40
Elfir to taki moderator jak z koziej d... trąba ..... znam osobiscie 2 userów którzy zrezygnowali z forum dzięki jej moderacji.....

nilsan
05-02-2012, 20:43
To nie moje metody, jak widać ty nie przebierasz w środkach zarówno oficjalnie jak i po cichu za plecami innych.
Moim zdaniem powinieneś się co najmniej zawstydzić.
Ale czy można tego po tobie oczekiwać?

nilsan

sebsa
05-02-2012, 20:43
Mucia u mnie kocioł brudny jak u Ciebie. Jednak by dojść do takiego stanu trzeba mi trochę dłuższego okresu. Masz rację o sobie też myślę przy okazji planowanej wersji dwustanowej. Jednak zapowiedziałem już żonie, że wkrótce zmieniam adres zameldowania na "kotłowni 1":) i będę tam mieszkać dopóki tego nie połapię.;)

szosiu
05-02-2012, 20:44
Panowie proszę o teorie

Dziś temp. CO przekroczyła 90C, zadziałał termik. Bulgotało na samej górze w baniaczku. Kaloryfery niektore zimne.
Instalacja bez zadnych mieszaczy , podłogówek itp. Poprostu pion + parter + I piętro + strych . Wszystko w grzejnikach. Instalacja nowa, w plastiku.
A w tym czasie spieków na palniku tyle że nie mogłem uwierzyć :-) Owszem groch jest od początku paskudny

Piotrek42
05-02-2012, 20:44
Ja zawstydzić??? wczoraj podpieprzono mnie 3x nie maczałeś w tym palców czasem???

Piotrek42
05-02-2012, 20:46
Panowie proszę o teorie

Dziś temp. CO przekroczyła 90C, zadziałał termik. Bulgotało na samej górze w baniaczku. Kaloryfery niektore zimne.
Instalacja bez zadnych mieszaczy , podłogówek itp. Poprostu pion + parter + I piętro + strych . Wszystko w grzejnikach. Instalacja nowa, w plastiku.
A w tym czasie spieków na palniku tyle że nie mogłem uwierzyć :-) Owszem groch jest od początku paskudny

musisz uzupełnic wodę w układzie, gdzieś powinieneś mieć zawór do tego....

nilsan
05-02-2012, 20:46
Ja zawstydzić??? wczoraj podpieprzono mnie 3x nie maczałeś w tym palców czasem???

To tylko ty tak twierdzisz.
Swoją drogą ciekawe skąd o tym wiesz.
Ja nie mam takich uprawnień.
Chyba że jak zwykle coś kręcisz.

nilsan

szosiu
05-02-2012, 20:54
musisz uzupełnic wodę w układzie, gdzieś powinieneś mieć zawór do tego....

Wiem wiem tylko jestem ciekaw dlaczego do tego doszło . Dodam że na parterze nie ma 3 grzejników a w ich rurach dopływowcyh ślepych zapewne są cześci powietrza

mucia
05-02-2012, 21:02
Mi to już przeszło.... co będę udowadniał że nie jestem wielbłądem.....:) 0 fotek , a porady tylko dla tych co chcą porad, a nie, robią wycieczki personalne pod adresem innych uzytkowników.... zawijan_2 dawał fotki... porady i zobacz co z nim przez jednego głąba chłop się zniechecił i zrezygnował z forum..

No właśnie juz kiedyś o tym pisałem że tu niczego nie można się dowiedzieć " 0 fotek , a porady tylko dla tych co chcą porad, a nie, robią wycieczki personalne pod adresem innych użytkowników...." czyli robie wycieczki tak...

Jednak samumu lepiej się pomęczyć i poczytać wyciągnąć wnioski ale nic nie pisać...

dobranoc 3majcie się ciepło i bawcie się dalej a może lepiej z dziećmi lub z żoną:)

ps: i dalej nie wiem czy ten jasny pył to dobrze czy źle, tak tu właśnie jest właśnie tak...

Piotrek42
05-02-2012, 21:04
ps: i dalej nie wiem czy ten jasny pył to dobrze czy źle, tak tu właśnie jest właśnie tak...

Spoko wodza jak jasny pył to dobrze :)

mucia
05-02-2012, 21:18
Spoko wodza jak jasny pył to dobrze :)
Dzięki:) i nieszło tak od razu .

Piotrek42
05-02-2012, 21:19
No właśnie juz kiedyś o tym pisałem że tu niczego nie można się dowiedzieć

Widzisz mucia kiedyś dawno,dawno temu....;) jeszcze na innych wątkach były i fotki i porady od czasu do czasu i trafił sie fillmik nakręcony aparatem wiara wymianiała sie doswiadczeniami, ale z upływem czasu na wątku zacząl sie tworzyć bałagan od nadmiaru informacji i zawijan wpał na pomysł zrobienia nowego wątku, a że zawijan jako konstruktor i konsultant ogniwa miał szacunek u użytkowników forum to jego sława zaczeła scigać na forum, najpierw sprzedawców innych kotłów, pozniej wszlkiej maści handlarzy którzy dzieki wątkowi chcieli rozreklamować swoj towar a teraz zaczynają sciągać na wątek pieniacze i jakieś niewiadomo jakie elementy którzy myslą że wszystkie rozumy pozjadali...i z wątku zrobił się jeden wielki spam...trafiłeś juz na ten wątek w jego wypaczonej i paskudnej wersji...

Mogami
05-02-2012, 23:27
Piotrek42

Niepomny na grożące mi niebezpieczeństwo zapytam uprzejmie.
Tę kazuistykę to acan ćwiczysz jakoś, czy to dar od stwórcy nieposkąpiony?

Alk
05-02-2012, 23:45
Panowie proszę o teorie


Hmmmm... u mnie w tym tygodniu było to również możliwe ze względu na częściowe wysunięcie czujnika CO - pokazywał w pewnym momencie 20 stopni mniej niż powinien a kocioł dążył tego dnia by osiągnąć temperatury 70-80 stopni.

szosiu
06-02-2012, 08:05
za drugim razem , po napelnieniu instalacji - to samo, znowu 90C. Sprawdze dzis ten czujnik, ale Twoj tak sam sie nagle naprawił ?. kocioł odstawił się przy 80 troche duzo, krzywa jest ustawiona oryginalnie dla -10 - 70C, wczoraj było z -15C napewno

Kid1
06-02-2012, 08:28
Podrzuć ze dwa oczka nadmuch i sadza zniknie.
Zdecydowanie za niski nadmuch,bardzo szybko zasmoli kocioł przy tak małym nadmuchu

Roberto jak to możliwe, że masz tak niskie spaliny na tym Pellecie przy zwiększonym nadmuchu? ja jak tylko podniosłem nadmuch na 37% to spaliny poszły w górę i teraz sięgają 160 deg. - Teraz nie wiem czy lepiej jechać na niższych spalinach i czyścić w kółko te sadze, czy przy większym nadmuchu generować straty w komin ;(

Mogami
06-02-2012, 08:54
Na ostatnim oficjalnym sofcie jest tak samo źle, jak na testowych.
Sterownik szafuje dmuchawą, jak nie przymierzając politycy obietnicami.
Gdyby nie radykalne przysłonięcie dmuchawy, w nocy nie utrzymałby temperatury zadanej.
Na deski kładzie go grzanie CWU. Po podgrzaniu utknął biedak na 88% dmuchawy i podawaniu 5/45.

Mogami
06-02-2012, 09:11
Grzesiu, życzę Ci, abyś osiągnął swój cel.
Może troszkę Ci pomogę(rejestr wykonany przez pracusia elezibi :)), oto jak działa algorytm (pomijając jak i z czego odczytuje parametry).
16 3 5,333333333
22 3 7,333333333
27 3 9
35 3 11,66666667
47 3 15,66666667
Daję gwarancję, że dopóki sterownik pracuje z parametrami ze środkowej linijki, nikt nie znajdzie powodu do narzekania.

OEP25 ma jeszcze co najmniej jeden, 30 - 5 - 6.
No chyba, że to ten pierwszy stosunek, ale w wersji 25 kW

grzmaj
06-02-2012, 10:10
Roberto jak to możliwe, że masz tak niskie spaliny na tym Pellecie przy zwiększonym nadmuchu? ja jak tylko podniosłem nadmuch na 37% to spaliny poszły w górę i teraz sięgają 160 deg. - Teraz nie wiem czy lepiej jechać na niższych spalinach i czyścić w kółko te sadze, czy przy większym nadmuchu generować straty w komin ;(

To zalezy tez od ciagu jak masz duzy to Ci cieplo z kotła wyciaga i Masz 160 u mnie tak jest. wymiary komina 140x140 wysokosc 10m

Mogami
06-02-2012, 10:21
Myślę, że podstawowy błąd tkwi w samym sposobie reakcji na spadek temperatury.
Powinien najpierw zwiększać dawkowanie paliwa, a dopiero potem nadmuch.
Robi odwrotnie, a niestety w mojej okolicy powietrze nie ma odpowiedniej wartości opałowej :)

Alk
06-02-2012, 10:21
za drugim razem , po napelnieniu instalacji - to samo, znowu 90C. Sprawdze dzis ten czujnik, ale Twoj tak sam sie nagle naprawił ?. kocioł odstawił się przy 80 troche duzo, krzywa jest ustawiona oryginalnie dla -10 - 70C, wczoraj było z -15C napewno

Nie naprawił się sam, musiałem na nowo zapakować i włożyć prawidłowo + kalibracja na 0 stopni. Różnicą 2-3 stopni bym sobie głowy nie zawracał, ale przy 20 to nie mogłem tego tak zostawić. Gdybym tego nie zauważył to spokojnie by się u mnie woda zagotowała.

Vld
06-02-2012, 11:54
koś kiedyś sprawdzał, jak czystość czujnika spalin wpływa na pracę palnika?

szosiu
06-02-2012, 11:56
przyczyna okazalo się najprawdopodobniej zamarznięcie przelewu. Czyli ewidentnie był lód w rurze przelewowej, po odetkaniu cisnienie spadło. dobrze ze kocioł wylaczył sie przy 90C bo by mi rury rozwaliło a tak tylko lekko zabulgotało

Mogami
06-02-2012, 12:04
Właśnie o tym mowa. Coś umknęło ? ;)

Dodatkowo, co to za badanie trendu (pisał kiedyś zawijan) , jeśli sterownik reaguje dopiero przy temp. zadanej -2. Za późno. I zbyt "panicznie" używa dmuchawy właśnie.

ansu
06-02-2012, 12:39
Ble ble ble ble ble ble ble Nie znam się na niczym jestem głupi nie obchodzi mnie jak działa sterownik ani dlaczego węgiel się pali i czym się rożni czarny od czarnego Chcę mieć ciepło jak najmniejszym kosztem i wysiłkiem. jeśli. E-S czy inna firma spełni moje oczekiwania których sam jeszcze nie znam. Będzie wiodącym najbogatszym producentem sterowników na rynku. Czego E-S i innym firmom życzę.

Podpisane Zwykły człowiek, który nie musi się znać na wszystkim

Vld
06-02-2012, 13:13
mi najbardziej podoba się ten fragment:




Czy sterownik eCoal spala nieekonomicznie?
Oczywiście, że tak. Każdy ze znanych mi sterowników spala nieekonomicznie. Potrafi mi ktoś wskazać urządzenie, które spala paliwo stałe ze wskaźnikiem nadmiaru powietrza równym 1? Tylko wtedy jest ekonomicznie. A tu zawsze współczynnik nadmiaru powietrza wynosi 1,ileś tam. Kompletnie nieekonomicznie.
Ile wynosi ten współczynnik u Ciebie, a ile u kolegi, który Twoim zdaniem spala bardziej ekonomicznie, niż Ty (lub na odwrót)? Nie wiesz? To po co o tym piszesz?



skoro nie ma urządzenia które spala ze współczynnikiem lambda 1, to czemu czepiacie się, że w OE+16 wynosi on np 3,5?
Ot takie sobie retoryczne pytanie :D

"Nie wiesz? To po co o tym piszesz?"

Wie, po przeczytał na twoim blogu i nie tylko, że powinno być 1 ileś tam, a widzi "też na twoim blogu" że jest 3 ileś tam, Wiec pisze i pyta dlaczego tak jest?

Mogami
06-02-2012, 13:21
Obiecałem odpowiedzieć na poruszane przez Was problemy. Jednak po powtórnym przeczytaniu – na spokojnie – ostatnich wpisów stwierdziłem, że nie są w nich poruszane żadne problemy, więc nie mam na co odpowiadać.

Wedle powyższego akapitu, powinienem złożyć reklamację u producenta. Kocioł 25 kW bez moich dodatkowych "kombinacji" nie jest w stanie ogrzać mojego domu (140m2).


Napiszę więc tylko tyle.
Czy sterownik może mieć wady? Może. To przecież tylko urządzenie.
Czy sterownik może mieć wady w sofcie? Może. To przecież tylko program.
Czy producent będzie je poprawiał? Jeśli są i jeśli je znajdzie – z pewnością tak. Oczywiście, jeśli będzie wiedział – jak.
I to tyle. Nic więcej do powiedzenia na ten temat nie mam.

A teraz jeszcze kilka pytań i kilka odpowiedzi na nie.

Czy sterownik eCoal spala nieekonomicznie?
Oczywiście, że tak. Każdy ze znanych mi sterowników spala nieekonomicznie. Potrafi mi ktoś wskazać urządzenie, które spala paliwo stałe ze wskaźnikiem nadmiaru powietrza równym 1? Tylko wtedy jest ekonomicznie. A tu zawsze współczynnik nadmiaru powietrza wynosi 1,ileś tam. Kompletnie nieekonomicznie.
Ile wynosi ten współczynnik u Ciebie, a ile u kolegi, który Twoim zdaniem spala bardziej ekonomicznie, niż Ty (lub na odwrót)? Nie wiesz? To po co o tym piszesz?

Jeśli mnie odpowiednio zmotywujesz, będę w stanie to zrobić.
Skąd wiesz do jakiego zaplecza technicznego mogę mieć dostęp?


Skoro sterownik eCoal nie spala ekonomicznie, to dlaczego nazywa się go automatycznym?
A co ma jedno z drugim wspólnego? Automatyczny tzn. działający bez ingerencji operatora, a nie z maksymalnym efektem ekonomicznym. Strasznie jestem ciekaw, z jakim efektem ekonomicznym spalałbyś Ty, posiłkując się sterownikiem nieautomatycznym. Potrafisz mi to udowodnić? Nie potrafisz? To po co o tym piszesz?

Zważ, że nigdzie nie odwoływałem się do efektu ekonomicznego. Ale Twoja odpowiedź jest symptomatyczna.


Czy nowe softy w wersjach testowych mogą być gorsze od starych wersji?
A dlaczego nie? Przeróbka programu zawierającego ……… linii kodu (nie wiem ile, stąd te kropki) nie jest sprawą prostą. Dlaczego jednak Ty, który nie znasz się na kotłach (bo przecież kupiłeś sterownik dla laików), bierzesz się za jego testowanie? I dlaczego psioczysz, że jest do bani, zamiast poczekać, aż przetestują go ci, co się znają?

To do mnie?


Czemu po zwiększeniu zapotrzebowania na ciepło wzrasta najpierw nadmuch a dopiero potem podawanie paliwa?
Bo tak jest prawidłowo. Czemu? Nie powiem Ci tego, bo się zbyt wymądrzasz. Dojdź do tego sam.
Jeżeli to trwa za długo, to oczywiście niedobrze. Trzeba znaleźć przyczynę. Może być ona jednak nie tylko w sofcie.

Ja już doszedłem., Ale też Ci nie powiem, bo.....


Czy samochód z automatem potrafi przejechać nad rzeką bez mostu? No nie. A samochód z ręczną potrafi to zrobić?
Czy samochód z automatem gwarantuje Ci, że nie wylądujesz na drzewie lub w rowie? Nie, bo jeśli nie umiesz jeździć… Choć samochód z automatem opanujesz szybciej.

Ja w swoim aucie z automatem osiągam mniejsze zużycie paliwa, niż zawijan_2 w swoim ręcznym, choć on ma mniejszy silnik. Muszę tylko wstawać kilka godzin wcześniej niż on, żeby zdążyć na tę samą godzinę. Bo on jest lepszym kierowcą i preferuje bardzo duże prędkości jazdy.

Wybacz, ale to luźne dywagacje, więc....


Szczytem zaś jest stwierdzenie: Kocioł pracował źle, bo ma zły algorytm. Teraz, po ustabilizowaniu układu wodnego, pracuje dobrze, ale to nie zasługa sterownika, tylko ustabilizowania się układu. Czy ja mogę z takim czymś dyskutować?

To też chyba nie do mnie?


Toteż przez pewien czas nie będę dyskutował.

A może jednak ustosunkowałbyś się do konkretnych sytuacji, które opisywałem.

Notabene, cały czas uważam, że to dobry (najlepszy?) sterownik. Tylko u mnie (i nie tylko) sprawdza się w temp. zewnętrznej do -10.

Mogami
06-02-2012, 13:54
Nie.
To tylko taki przykład pieprzenia.
Też mam prawo mieć czasem zły humor.

Też miewam :)

grzmaj
06-02-2012, 14:14
Nowa wesja testowa jest. wgrywac i nie narzekac moze to cos pomoze

Vince8
06-02-2012, 14:39
Nowa wesja testowa jest. wgrywac i nie narzekac moze to cos pomoze

Gdzie szukać tej nowej wersji testowej ? Na stronie eCoal jej nie widzę ;( może ktoś podrzucić link

grzmaj
06-02-2012, 14:41
http://ecoal.pl/download/NightlyBuilds/eCoalUpdater_0.2.9.14.exe

r0berto
06-02-2012, 14:42
To zalezy tez od ciagu jak masz duzy to Ci cieplo z kotła wyciaga i Masz 160 u mnie tak jest. wymiary komina 140x140 wysokosc 10m

Dokładnie tak jak mówisz u mnie ciąg też jest dość duży a żeby go obniżyć wywaliłem całkiem dolną wyczystke od komina

macskup
06-02-2012, 15:12
Witam
czy ktoś próbował palić czeskim groszkiem brunatnym ?Z jakim efektem ?Ja co prawda próbowałem ale nie wiem czy wyniki moich testów są miarodajne. Gdy były mrozy po ok 17-22 st schodziło mi ok 60 kg na dobę (czeskiego) a teraz gdy jest troszkę cieplej 12-17st i zasypałem groszkiem kamiennym (27-28MJ) i na dobę wychodzi ok 40kg. Ten czeski można kupiś u nas poniżej 500 zł t a groszek 27-28 za ok 800zł t.
Czy takie spalanie jest w miarę dobre czy coś kombinować z ustawieniami (dom lata 50, ocieplony tylko strop 30cm wełny i nowe okna, pow. 140m kw).
Po za tym niezależnie od paliwa mam ciągle na palniku spieki (takie które można rozkruszyć palcami) – czy jest to jakiś problem a jak tak to jak z tym walczyć ?
Co na to może wpływać poza paliwem? Czas przerwy czy podawania w podtrzymaniu ? Widziałem, ze wiele sterowników jet ustawionych na 10/20/1 a nie jak fabrycznie 8/30/1 – jakie to ma znaczenie ?
Czy warto zastosować czujnik pogodowy do ustawienia temperatury CO ? Praktycznie do -10 st miałem ustawiony piec ręcznie na 42 a teraz max na 47-48 i też jest ciepło (ok 23st) a gdy ustawiłem na pogodowy to przewidywany czas zasypu skrócił się automatycznie o ok 8%.

Jeszcze jedno po ostatniej zmianie paliwa nie mam kopczyka tylko żar mniej więcej 1cm poniżej korony – z czego to może wynikać ? Wcześniej miałem inny groszek, kazachski miał, brunatny groszek i zawsze był pod tym względem ok.
Mam OEP16KW.

Pozdrawiam liczę na odpowiedź bardziej niż ja zorientowanych użytkowników.
<Maciek

grzmaj
06-02-2012, 15:42
No raczej :bash:

Kid1
06-02-2012, 16:28
Dokładnie tak jak mówisz u mnie ciąg też jest dość duży a żeby go obniżyć wywaliłem całkiem dolną wyczystke od komina

Być może ale właśnie wróciłem z kotłowni, podniesienie %dmuchawy niewiele dało, kociołek cały uwalony w czarnej sadzy, a tyle się go wczoraj naczyściłem...

Panowie jak ta najnowsza wersja softu ?

jorgo
06-02-2012, 18:06
Dokładnie tak jak mówisz u mnie ciąg też jest dość duży a żeby go obniżyć wywaliłem całkiem dolną wyczystke od komina

Czy po wyjęciu tej wyczystki na dole, poza osłabieniem ciągu nie ma innych objawów??? chodzi mi o dymienie lub zapach spalin\? pytam, bo też się nad tym zastanawiam

r0berto
06-02-2012, 18:26
Czy po wyjęciu tej wyczystki na dole, poza osłabieniem ciągu nie ma innych objawów??? chodzi mi o dymienie lub zapach spalin\? pytam, bo też się nad tym zastanawiam
Nic się nie dzieje niepokojącego,śmiało możesz wyciągać

Piotrek42
06-02-2012, 18:38
CHłopaki a jakby sie tak bujnąć do Sosnowce??? na expo??? zobaczcie ile wystawców będzie.....http://www.exposilesia.pl/silterm12/16/0/pl/

zbigmaz01
06-02-2012, 18:48
CHłopaki a jakby sie tak bujnąć do Sosnowce??? na expo??? zobaczcie ile wystawców będzie.....http://www.exposilesia.pl/silterm12/16/0/pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.exposilesia.pl %2Fsilterm12%2F16%2F0%2Fpl%2F)
No ale tam nie ma tej nazwy "Elektro-System s.c" to po co?