PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

minertu
09-09-2013, 20:15
Nie rozsądnym uważam utrzymywanie tej samej temp CO co zadanej CWU.

minertu
09-09-2013, 20:37
Nie automatycznie bo to Ty ustawiasz jakie ma mieć zadane.

keteimj
09-09-2013, 20:50
Nie rozsądnym uważam utrzymywanie tej samej temp CO co zadanej CWU.

A możesz wyjaśnić dlaczego ?

zbigmaz01
09-09-2013, 21:05
Nie rozsądnym uważam utrzymywanie tej samej temp CO co zadanej CWU.U mnie tak będzie bo pompa CWU jest podłączona na stałe.

minertu
09-09-2013, 21:06
A możesz wyjaśnić dlaczego ?Bo wiecznie będziesz CWU dogrzewał.

Novy!
09-09-2013, 21:29
Panowie mam taką propozycję niech ktoś założy wątek pod tytułem np. OGNIWO vs RBR i tam się napieprzajcie, a spokojni potrzebujący pomocy użytkownicy kotłów zarówno RBR jak i OGNIWA zwłaszcza początkujący bedą mogli poczytać i poradzić się odnosnie eksploatacji swoich kotłów odpowiednio na wątkach dotyczących RBR i OGNIWO
Kotłów Ogniwo nie można i nie należy porównywać z RBR.Ogniwo to Dacia,RBR to Honda i nieco wyżej.Ja mam z ceramiką,to chyba jak Audi :)

keteimj
09-09-2013, 21:33
Bo wiecznie będziesz CWU dogrzewał.

Tzn że temperatura CWU powinna być niższa, bo ja chyba się też nie liczę:) bo mam RBR-a z produkcją cwu ale pytam tak z ciekawości. u mnie czujnik cwu miezy temperaturę w kotłowni:)

Piotrek42
09-09-2013, 21:36
Kotłów Ogniwo nie można i nie należy porównywać z RBR.Ogniwo to Dacia,RBR to Honda i nieco wyżej.Ja mam z ceramiką,to chyba jak Audi :)

Hola hola......należy porównywać KAZDY kocioł a wnioski musza wyciągać posiadacze tych kotłów,lub brać pod rozwagę potencjalni kupujący !!

kobra64
09-09-2013, 21:36
Zobaczcie jakie temperatury spalin generują Wasze kotły.
Jak Chcecie zapalić choćby starą sadzę w kominie ?
Chyba że ktoś wsadzi z pół prześcieradła nasączonego olejem napędowym do komina, bo takich już też widziałem :)

Karoka, czasem starczy raz zapalić papierzyska na awaryjnym przy otwartym popielniku. Jak cug dobry to potrafi płonącą gazetkę w komin zabrać przez wszystkie ciągi i nawroty. Tyle, że lotna sadza wypala się bezpiecznie, krzywdy nie robi. Prawdziwy problem może być ze sadzą szklistą. Jak komuś parę razy polało się z komina, a potem to ładnie na jego ścianach wysuszył, to i hoduje sobie w kominie niezły miotacz ognia gotów parę metrów nad kalenicę fajerwerku wydać. A ugasić naprawdę trudno.

karoka65
09-09-2013, 21:43
Hehe, często widzę coś takiego u sąsiada, cygaro na 3 metry w górę nad kominem ale tam nic na podwórku się nie zmarnuje, gumowce, stara opona z przyczepy, pampersy, skrzynki plastikowe po warzywach itp.
Myślę że nie muszę znowu tłumaczyć co rozumieć pod itp :)
I być tu choć trochę ekologicznym to cię inni załatwią.

minertu
10-09-2013, 08:10
Jeszcze i ty Suspenser. Nie mam ochoty kopać się z koniem, jest w tym lepszy. Donosicielem też nie jestem. Przy okazji, gdzie mogę znaleźć rysunki RBRa, nie znam układu płaszcza wodnego, w nim też drzemią olbrzymie możliwości w modyfikacji i automatyce, Brak pełnej dokumentacji uniemożliwia usprawnienia. O odpowiedź proszę w podanym linku, jak ktoś może. To wszystko.Rysunki RBR-a znajdziesz w DTR u mnie do pobrania.

w84u
10-09-2013, 08:24
Rysunki RBR-a znajdziesz w DTR u mnie do pobrania. Mam dwie DTRki RBRa. Odważyłbyś się na podstawie tych rysunków wykonać no. otwór dla napędu np. odpopielania lub czyszczenia ;) Ale miało być już koniec.. Wiesz gdzie mnie szukać

Novy!
10-09-2013, 10:28
Jeszcze i ty Suspenser. Nie mam ochoty kopać się z koniem, jest w tym lepszy. Donosicielem też nie jestem

Kilkakrotnie prosiłem Cię byś oficjalnie wyjaśnił,co sprawiło byś w nowym kotle zdecydował się na wykonanie modyfikacji.Tylko odpuść tłumaczenia że jesteś pasjonatem jak Rajmund.Napisałeś na ES ,że Twój kocioł nie jest przewymiarowany.Co zatem sprawiło że wbrew postanowieniom gwarancyjnym zdecydowałeś się na poprawki w tym produkcie.Zdajesz sobie sprawę że robisz wielką antyreklamę firmie O.Większą niż moje niezadowolenie,rozumiesz?Im więcej osób to robi,tym bardziej wychodzi na to że coś z tym produktem jest nie tak.Dlaczego to robisz?Jesteś niezadowolony z zakupionego kotła?Tylko tyle.Odpowiedz proszę i zakończymy tę konwersację.

zawijan
10-09-2013, 11:24
Zdajesz sobie sprawę że robisz wielką antyreklamę firmie O.

Kiedy w końcu napiszesz coś o swoim RBRze CERAMIK?

zbigmaz01
10-09-2013, 11:37
Kiedy w końcu napiszesz coś o swoim RBRze CERAMIK?Pewnie jak w zimie sprawdzi.

lestek27
10-09-2013, 17:15
Lestek27 ja nigdzie nie napisałem, że nie podoba mi się praca Twojego kotła.

Jedynie pozwoliłem sobie porównać wykresy sterownika Twojego kotła (sam proponowałeś w poście http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181350-Rbr-Ekouniwersal&p=6115305&viewfull=1#post6115305, by spojrzeć na wykresy), z wykresami sterownika kotła kolegi w84u.

Dlaczego akurat porównałem z wykresami sterownika kolegi w84u.
Po prostu zwykły zbieg okoliczności. Parę postów wcześniej, nasz niestrudzony bard i piewca czarnego pijaru o kotłach Ogniwo, wyzwał bez ogłady, w grubiański i chamski sposób użytkownika kotła https://esterownik.pl/remote/1337 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Festerownik.pl%2Fr emote%2F1337) "pieniaczem".

Więc z ciekawości sprawdziłem, co irytuje naszego piewcę sentencji łacińskich, by tak niegodziwe i szkalująco wyrażać się o drugiej osobie.


Lestek27, w wielkim skrócie dlatego, że nie mogę obecnie dopchać się do normalnego komputera i normalnej klawiatury.

Porównaj na wykresach temperatury spalin i temperatury CO.
Jak będę w domu, to napisze nieco więcej, oczywiście jak będzie Cię to interesowało.
Nie wiem czy w kotłach Rbr-Ekouniwersal można taki efekt uzyskać ?.

Nie ma sprawy. Pisz. Tak jak pisałem jestem laikiem w dziedzinie palenia w takich kotłach więc może coś z tego co napiszesz wynisę.

minertu
10-09-2013, 19:38
Bo jest masz podbicie temp CO lub priorytet.

bobasxx
10-09-2013, 19:38
W takim razie nie jest to najszęśliwiej rozwiązane w sterowniku bo w takim wypadku powinien być zaprogramowany wyjątek i mozliwość ustawienia, w ten sposób aby temperaturę CO dopuszczał wówczas wyższą. Szczerze to myślałem, że tak jest.

No i chyba tak jest. Tylko nie można ustawić wyższej CWU niż CO.

zbigmaz01
10-09-2013, 20:26
No to w czym problem z tym ustawieniem wyżej CWU niż CO bo już się pogubiłem.Wyżej CWU uzyskasz włączając priorytet ale wówczas najpierw dogrzeje CWU potem zajmie się ogrzewaniem.


PS
Dawałem propozycję do ES aby była taka możliwość bez priorytetu i może w kolejnej aktualizacji coś będzie?

zbigmaz01
10-09-2013, 20:42
Przydałoby sięPoczekamy to może jakiś informacje dotrą lub od razu nowy soft?

75max
11-09-2013, 05:21
Mam pytanie odnośnie wykresów co jakiś czas mam przerwy w wykresach takie po 2 min na przykład dziś 2:57 do 2:59 to co jakiś czas występuje czym może być to spowodowane.

minertu
11-09-2013, 07:03
Mam pytanie odnośnie wykresów co jakiś czas mam przerwy w wykresach takie po 2 min na przykład dziś 2:57 do 2:59 to co jakiś czas występuje czym może być to spowodowane.
Pewnie kartą.

minertu
11-09-2013, 07:07
No i chyba tak jest. Tylko nie można ustawić wyższej CWU niż CO.
Można ale wtedy ustawiasz priorytet i podbicie CO.


No to w czym problem z tym ustawieniem wyżej CWU niż CO bo już się pogubiłem.
Problem jest jak nie ustawisz priorytetu a zadana CO i CWU sa takie same wtedy dłużej dogrzewasz bojler do zadanej.

zbigmaz01
11-09-2013, 08:48
Pewnie kartą.Nie jestem pewny czy to karta czy nie ES. To jest idealne dwie minuty i to nie na jednej karcie. Można by sprawdzić czy to jest w tym samym czasie na kilku kartach czy nie. ES też ma jakąś historię zapisaną tylko nie wiem czy wszystkich kotłów czy wybranych.

75max
11-09-2013, 09:33
Nie jestem pewny czy to karta czy nie ES. To jest idealne dwie minuty i to nie na jednej karcie. Można by sprawdzić czy to jest w tym samym czasie na kilku kartach czy nie. ES też ma jakąś historię zapisaną tylko nie wiem czy wszystkich kotłów czy wybranych.

Ty też miałeś przerwę tylko o 04:42 do 04:45 czyli nie jestem sam :yes:

minertu
11-09-2013, 10:35
No u mnie też przerwa :)

zbigmaz01
11-09-2013, 11:00
No u mnie też przerwa :)
Dlatego myślę że to nie karta, zawsze jest to 2 min a nie 3 czy 1 :)

75max
11-09-2013, 11:22
Dlatego myślę że to nie karta, zawsze jest to 2 min a nie 3 czy 1 :)

może sterownik wymienia toner w drukarce wykresów :D

mwil
11-09-2013, 13:41
Witam,

Mam prośbę, czy możecie zerknąć na mój sterownik.
Jestem "świeżym" użytkownikiem kotła więc proszę o wyrozumiałość>

Ostatni zasyp zrobiłem eko z Castoramy (20-22MJ).
Poprzednie zasypy (wiem, wiem, niewilele ich było ale jednak) udawało się zejść w okolice 5kg/dzień (Carbon R, też z Casto), tak teraz jest to 7-8kg.
Czy właśnie kaloryczność jest "sprawcą" tego czy też to moje nieudolne "dłubanie"?

Drugie pytanie dotyczy dogrzewania wody.
Jak ustawić parametry by szybciej dogrzewać wodę, kiedy ta wieczorem ma się na wyczerpaniu a kolejka chętnych czeka? (priorytet + podbicie?).

https://esterownik.pl/remote/2772

zbigmaz01
11-09-2013, 14:15
Coś mi się ze za mocno dmuchasz i dużo ucieka w komin? Tu szukaj przyczyny, to nie jest miał aby tak mocno dymać.
Masz ustawiony tryb "lato" i tu możesz sobie pozwolić na priorytet, sterownik nie będzie czekał na spadek CO tylko zacznie dogrzewać CWU. Histereza ustawiona na 1,4 też opóźnia (troszeczkę) ten start i możesz zmniejszyć. Można jeszcze w programatorze CWU wyprzedzić czas o 0,5godz. wcześniej aby nie było że domownicy zaczynają się myć a ty masz ustawione obniżenie temp. o 6*C. Czy aż taka różnica jest ci potrzebna? Wydaje mi się że podtrzymanie temp. na zadanym poziomie będzie troszkę tańsze niż taki ostry start i dogrzewanie przez dłuższy czas.
Możesz jeszcze spróbować wykorzystać podtrzymanie. Podczas niego niewielka ilość wody zostaje nagrzana, skracając czas postoju w podtrzymaniu podniesie temp. CO i teraz można wykorzystać pompę mieszającą do podniesienia temp. powrotu. Pompa zadziała i ta cieplejsza woda zostanie przepchana do CWU, podniesie się powrót, podniesie się CWU.
Możesz próbować, może coś się ci sprawdzi.

Poczekaj jeszcze trochę może ktoś coś dopisze lub mnie skrytykuje, wtedy wybierzesz to co najlepsze :)


Kaloryczność jest też sprawcą :P

tesel
11-09-2013, 18:07
Wiesław żyje ? Coś ostatnio mało go na forum.

Nie ma czasu bo trzeba zboże zasiać.
I jeszcze ogolić się,wyprasować koszulę.Niedługo szykuje mu się wyjazd.:D

lestek27
11-09-2013, 19:21
Coś mi się ze za mocno dmuchasz i dużo ucieka w komin? Tu szukaj przyczyny, to nie jest miał aby tak mocno dymać.
Masz ustawiony tryb "lato" i tu możesz sobie pozwolić na priorytet, sterownik nie będzie czekał na spadek CO tylko zacznie dogrzewać CWU. Histereza ustawiona na 1,4 też opóźnia (troszeczkę) ten start i możesz zmniejszyć. Można jeszcze w programatorze CWU wyprzedzić czas o 0,5godz. wcześniej aby nie było że domownicy zaczynają się myć a ty masz ustawione obniżenie temp. o 6*C. Czy aż taka różnica jest ci potrzebna? Wydaje mi się że podtrzymanie temp. na zadanym poziomie będzie troszkę tańsze niż taki ostry start i dogrzewanie przez dłuższy czas.
Możesz jeszcze spróbować wykorzystać podtrzymanie. Podczas niego niewielka ilość wody zostaje nagrzana, skracając czas postoju w podtrzymaniu podniesie temp. CO i teraz można wykorzystać pompę mieszającą do podniesienia temp. powrotu. Pompa zadziała i ta cieplejsza woda zostanie przepchana do CWU, podniesie się powrót, podniesie się CWU.
Możesz próbować, może coś się ci sprawdzi.

Poczekaj jeszcze trochę może ktoś coś dopisze lub mnie skrytykuje, wtedy wybierzesz to co najlepsze :)


Kaloryczność jest też sprawcą :P

A może zerknie kolega na mój kociołek i doradzi trochę co zrobić żeby zmniejszyć spalanie. Jeśli się da oczywiście.
Myślę że może faktycznie nie obniżać aż tak bardzo CWU i to utrzymanie wyższej temp. było by tańsze jak piszesz?

lestek27
11-09-2013, 19:23
Z drugiej strony jak mam tak obniżone to nie jednokrotnie wystarczy że się pompa CWU uruchomi na chwilę i woda dogrzana bo na kotle jest znacznie wyżej nić CWU.

karoka65
11-09-2013, 20:18
A może zerknie kolega na mój kociołek i doradzi trochę co zrobić żeby zmniejszyć spalanie. Jeśli się da oczywiście.
Myślę że może faktycznie nie obniżać aż tak bardzo CWU i to utrzymanie wyższej temp. było by tańsze jak piszesz?
Poczekaj aż skończy się to co zasypałeś teraz.
Czy będzie pasowało z tym co zobaczysz po skończeniu czasu pracy podajnika.
Miał schodzi inaczej a groszek inaczej, być może spalanie jest podobne tylko jest błąd przez zmianę paliwa.

lestek27
11-09-2013, 20:21
No tak ale to co zasypałem to zmieniłem na podawanie 0,34kg na minutę to raczej już mniej nie podaje
Wzrosło to spalanie ale może to wynik tego że pralka pobiera ciepłą wodę do prania z CWU. Chociaż nie pierze się codziennie to trochę dużo wzrosło.

karoka65
11-09-2013, 20:36
No tak ale to co zasypałem to zmieniłem na podawanie 0,34kg na minutę to raczej już mniej nie podaje
Wzrosło to spalanie ale może to wynik tego że pralka pobiera ciepłą wodę do prania z CWU. Chociaż nie pierze się codziennie to trochę dużo wzrosło.
Powiem ci że jeżeli groszek normalnej frakcji to 0,32 schodzi, zobaczysz jak się skończy.
Kiedyś zmierzyłem jak schodzi groszek z Wesołej to dopiero była różnica 0,284, tyle że były kawałki i po 3,5 do 4 cm nawet.

lestek27
11-09-2013, 20:51
No zobaczę jak się skończy i mniej więcej będzie wiadomo ile na minutę brał.
Czyli im większa frakcja tym mniej podaje na minutę.

lestek27
11-09-2013, 20:54
Zmniejszyłem o 1% dmuchawę i dużo ładniej na palniku wygląda.
Wcześniej było trochę takich spieków które się rozlatywały a teraz jest ich mniej i nie takie duże.

karoka65
11-09-2013, 20:56
Czyli im większa frakcja tym mniej podaje na minutę.
Tak

lestek27
11-09-2013, 21:03
W takim razie to co zakupiłem na zimę ma większą.
Teraz przynajmniej nic się nie wiesza:)
A jak to jest z ciśnieniem w instalacji zamkniętej.
Niby ustawiałem 0,8 a czasem jest odrobinę wyżej lub niżej

SUSPENSER
11-09-2013, 21:45
[QUOTE=mwil;6119167]Ostatni zasyp zrobiłem eko z Castoramy (20-22MJ).
Poprzednie zasypy (wiem, wiem, niewilele ich było ale jednak) udawało się zejść w okolice 5kg/dzień (Carbon R, też z Casto), tak teraz jest to 7-8kg.
Czy właśnie kaloryczność jest "sprawcą" tego czy też to moje nieudolne "dłubanie"?/QUOTE]

To pewnie czeski z Komoran, który ma maks. 19,8 MJ/kg [a 20-22 to ma ciepła spalania a nie wartości opałowej].

Pewnie znaczenie ma także za duży ciąg dmuchawy - przy czeskim brunatnym trzeba go znacznie zredukować w porównaniu do kamiennego.

Testowałem Carbon R oraz Komorany i wyszło, że Carbon jest o około 26% bardziej kaloryczny, więc już wiesz ile powinno Ci spalać po prawidłowym ustawieniu.

Chcesz poczytać więcej zajrzyj pod link w stopce [z wynikami testów].

keteimj
12-09-2013, 07:50
Poczekaj aż skończy się to co zasypałeś teraz.
Czy będzie pasowało z tym co zobaczysz po skończeniu czasu pracy podajnika.
Miał schodzi inaczej a groszek inaczej, być może spalanie jest podobne tylko jest błąd przez zmianę paliwa.

Slusznie kolega prawi, mój rosyjski Wania po ostatnich dokładnych pomiarach(tzn, starałem się zrobić najdokładniej jak mogłem:rolleyes:)wyszło, że idzie 0,28571..../min

lestek27
12-09-2013, 08:08
Slusznie kolega prawi, mój rosyjski Wania po ostatnich dokładnych pomiarach(tzn, starałem się zrobić najdokładniej jak mogłem:rolleyes:)wyszło, że idzie 0,28571..../min

Tak też zrobię. Jest co prawda dosyć drobny bo to marketowiec ale nigdy nic nie wiadomo:)

keteimj
12-09-2013, 09:16
Tak też zrobię. Jest co prawda dosyć drobny bo to marketowiec ale nigdy nic nie wiadomo:)

Zajrzałem na kolegi statystyki i wykresy widzę, że kociołek idzie elegancko także nie wiem czego oczekujesz na śrubowanie wyników przyjdzie czas:)
powoli wszystko się unormuje

lestek27
12-09-2013, 09:22
Dziwi mnie trochę że spalanie poszło sporo w górę.
Jak paliłem miałem wychodziło ok. 3kg/dobę a teraz wsypałem groszek którego teoretycznie mniej podaje na minutę a spalanie większe o ponad 1kg

bobasxx
12-09-2013, 09:24
Dziwi mnie trochę że spalanie poszło sporo w górę.
Jak paliłem miałem wychodziło ok. 3kg/dobę a teraz wsypałem groszek którego teoretycznie mniej podaje na minutę a spalanie większe o ponad 1kg

No bo statystyki nie wiedzą że zmieniłeś opał ;)

lestek27
12-09-2013, 09:29
Zmieniłem rodzaj paliwa więc powinien liczyć tak jak trzeba.

bobasxx
12-09-2013, 09:31
Zmieniłem rodzaj paliwa więc powinien liczyć tak jak trzeba.

A edytowałeś zakup paliwa i podawanie na minutę ?

lestek27
12-09-2013, 09:36
Miałem już podobny groszek i wprowadziłem go jako ten który już był.
Cena była taka sama.

bobasxx
12-09-2013, 09:39
Popatrz na wykresy. Od 28 sierpnia masz dużo większe zużycie cwu. Wcześniej sterownik dogrzewał cwu mniej więcej dwa razy na dobę. Po 28 sierpnia kilka razy.

lestek27
12-09-2013, 09:45
Zgadza się. Małżonka z dzieckiem wróciła od rodzinki i musiało zużycie CWU wzrosnąć siłą rzeczy.:)
Ogólnie nie jest źle. Kociołek stabilnie pracuje. Zobaczymy jak mu będzie szło zimą.

lestek27
12-09-2013, 09:48
Zastanawia mnie jeszcze czy nie taniej będzie utrzymywać w tej sytuacji wyższą temp. CWU. Czyli nie ustawiać dużego obniżenia tak jak mam w tej chwili tylko trzymać na jednym poziomie. Jak się dźwiga później do wyższej zadanej to mu trochę czasu i mocy potrzeba.
Jak myślisz?

bobasxx
12-09-2013, 10:10
Ciężko powiedzieć, niektórzy chwalą sobie strefy dla cwu. Możesz ustawić testowo bez obniżania, poczekać całą dobę i zobaczyć efekty.

Widać, że jest nadwyżka mocy, bo po wyłączeniu pompki od cwu, temperatura na kotle idzie jeszcze dość mocno w górę i później tylko kotłownie grzeje ;)

Ja u siebie ustawiłem cwu + mieszająca i wysoko temperaturę załączenia pompy, dzięki temu nie przebija mi tak CO, z tym że CWU jest zawsze zbliżona do CO.

minertu
12-09-2013, 10:19
Dziwi mnie trochę że spalanie poszło sporo w górę.
Jak paliłem miałem wychodziło ok. 3kg/dobę a teraz wsypałem groszek którego teoretycznie mniej podaje na minutę a spalanie większe o ponad 1kg
Mniej podaje bo tak ci się wydaje ale więcej dmuchasz więc wychładzasz spaliny w skutek czego podaje więcej bo częściej.

lestek27
12-09-2013, 12:37
Mniej podaje bo tak ci się wydaje ale więcej dmuchasz więc wychładzasz spaliny w skutek czego podaje więcej bo częściej.

Jak paliłem miałem do dmuchałem 45% a teraz po zasypie tego groszku dmucham 40% to przecież mniej dmucham niż wcześniej.

minertu
12-09-2013, 12:48
Jak paliłem miałem do dmuchałem 45% a teraz po zasypie tego groszku dmucham 40% to przecież mniej dmucham niż wcześniej.
I tak za dużo :)

lestek27
12-09-2013, 13:03
Jak będę dmuchał jeszcze mniej to chyba dłużej będzie nagrzewał?
Czy źle myślę?
To mój pierwszy taki kocioł więc moja wiedza jest znikoma:)

zbigmaz01
12-09-2013, 14:02
Jak będę dmuchał jeszcze mniej to chyba dłużej będzie nagrzewał? Czy źle myślę? To mój pierwszy taki kocioł więc moja wiedza jest znikoma:)Ja bym obniżał do pokazania się sadzy, potem ze 2 oczka w górę i poczekał na wyniki.

lestek27
12-09-2013, 14:06
Obniżyłem o 1% i będę obserwował

Tomasz d.r.i.
12-09-2013, 15:51
Witam wszystkich !!


Od ponad tygodnia stałem sie nowym posiadaczem kotła RBR 11kw , i tu szczególne podziękowania chciałem złożyć Panu "MINERTU", za doradzenie i przedstawienie możliwości tego kotła , bo przyznam szczerze , że byłem przekonany w 99% do zakupu OE , ale to głownie z powodu na cenę a nie brałem pod uwagę eksploatacji , łatwości czyszczenia itp. Kociołek jeszcze nie zainsalowany ,ale do miesiąca powinien juz chodzić :D i mam nadzieje , że nie będę żałował wyboru . Prosiłbym was bardzo w przyszłości o pomoc w ustawieniach bo sam napewno wszystkiego nie ogarne :(.To mój pierwszy kocioł jakikolwiek ,bo do tej pory mieszkałem w bloku :D . Wątek przeczytałem od pierwszego postu więc chyba nie bedzie tak żle :D .

Pozdrawiam !!

zbigmaz01
12-09-2013, 15:58
Witam wszystkich !!


Od ponad tygodnia stałem sie nowym posiadaczem kotła RBR 11kw , i tu szczególne podziękowania chciałem złożyć Panu "MINERTU", za doradzenie i przedstawienie możliwości tego kotła , bo przyznam szczerze , że byłem przekonany w 99% do zakupu OE , ale to głownie z powodu na cenę a nie brałem pod uwagę eksploatacji , łatwości czyszczenia itp. Kociołek jeszcze nie zainsalowany ,ale do miesiąca powinien juz chodzić :D i mam nadzieje , że nie będę żałował wyboru . Prosiłbym was bardzo w przyszłości o pomoc w ustawieniach bo sam napewno wszystkiego nie ogarne :(.To mój pierwszy kocioł jakikolwiek ,bo do tej pory mieszkałem w bloku :D . Wątek przeczytałem od pierwszego postu więc chyba nie bedzie tak żle :D .

Pozdrawiam !!
Skoro przeczytałeś od pierwszego postu to wiesz że ja też tak zaczynałem, lektura wątków (różnych) pozwala na zgłębianie tematu, Trzeba jeszcze się nauczyć przesiewać to co się czyta :) Samo czytanie zawsze coś da ale tu ważne jest też to aby się nie bać próbować. Wiele kotłów jest do podglądania jakie nastawy, co z czym a dlaczego to można pytać.
Powitać i pogratulować wyboru :)

zbigmaz01
12-09-2013, 15:59
Obniżyłem o 1% i będę obserwował

A ty coś taki ostrożny ?

minertu
12-09-2013, 16:31
Obniżyłem o 1% i będę obserwowałJa bym co najmniej do 37% obniżył.

75max
12-09-2013, 17:59
coś pokombinowałem temperaturę zadaną co mam 50 a na schemacie pokazuje mi 47 o co chodzi ??

lestek27
12-09-2013, 18:37
Ja bym co najmniej do 37% obniżył.

Obniżyłem do 38% żeby kocioł nie doznał szoku:)
Zobaczę jak to będzie wyglądać.
Obniżyłem jeszcze trochę zadaną CWU i obniżenie jej tylko o 3 st.
Może to będzie lepsze ustawienie niż do tej pory.

lestek27
12-09-2013, 18:39
A ty coś taki ostrożny ?

Naczytałem się na forum żeby obniżać 1% i po paru godzinach dopiero patrzeć jaki jest tego efekt.
Lektura forum:)

bobasxx
12-09-2013, 18:40
Zerknij w programator CO i CWU.

lestek27
12-09-2013, 18:46
Możesz jaśniej bo nie ogarniam.
Zadana CO jest niby 50 st ale on i tak utrzymuje najniższą. Tego niestety za bardzo nie rozumiem.
A w programatorze CWU ustawiłem tak jak wydaje mi się że będzie ok.

75max
12-09-2013, 19:18
Możesz jaśniej bo nie ogarniam.
Zadana CO jest niby 50 st ale on i tak utrzymuje najniższą. Tego niestety za bardzo nie rozumiem.
A w programatorze CWU ustawiłem tak jak wydaje mi się że będzie ok.
ja tego też nie mogę załapać dziś dziś mi pokazywało 47 potem znowu spadło do 46:(

lestek27
12-09-2013, 19:27
A nie masz czasem ustawionej minimalnej temp. CO 46st?
U mnie jest tak że mam zadaną CO 50 st. a zadaną CWU mam 42 st.
Minimalną na kotle mam 44 st. i nie pokazuje mi więcej niż 44 st chyba dlatego że nie musi grzać więcej niż 42 st.
Ale możliwe że się mylę. Mo ze ktoś mądrzejszy to wyjaśni

lestek27
12-09-2013, 19:29
Wydaje mi się że jest tak jak mówię. Zerknąłem na twój ster i tak to wygląda że masz minimalną na kotle ustawioną na 46 st. a zadaną CWU na 47 st.
Jak Ci dogrzewa wodę do 47 to na kotle musi sam ustawić na 47 a jak masz obniżoną to pokazuje twoją minimalną na kotle czyli 46 st.

bobasxx
12-09-2013, 19:30
Bo macie ustawiony tryb "lato". Jak chcecie wyżej trzymać kocioł, to w ustawieniach zaawansowanych, minimalna temperatura CO do góry.

bobasxx
12-09-2013, 19:33
Wydaje mi się że jest tak jak mówię. Zerknąłem na twój ster i tak to wygląda że masz minimalną na kotle ustawioną na 46 st. a zadaną CWU na 47 st.
Jak Ci dogrzewa wodę do 47 to na kotle musi sam ustawić na 47 a jak masz obniżoną to pokazuje twoją minimalną na kotle czyli 46 st.

Też tak myślę;)

75max
12-09-2013, 19:35
Wydaje mi się że jest tak jak mówię. Zerknąłem na twój ster i tak to wygląda że masz minimalną na kotle ustawioną na 46 st. a zadaną CWU na 47 st.
Jak Ci dogrzewa wodę do 47 to na kotle musi sam ustawić na 47 a jak masz obniżoną to pokazuje twoją minimalną na kotle czyli 46 st.
zgadza się ale w programatorze jak CW jest 47 to wtedy powinien CO grzać do 50 tak mam ustawione

lestek27
12-09-2013, 20:04
Niby tak ale jak CWU ma dogrzać do 47st to pewnie uznaje że nie ma sensu przegrzewać skoro wystarczy nagrzać kocioł do 47 + ewentualne podbicie temp. CO i spokojnie nagrzeje CWU do tych 47

zbigmaz01
12-09-2013, 20:28
Niby tak ale jak CWU ma dogrzać do 47st to pewnie uznaje że nie ma sensu przegrzewać skoro wystarczy nagrzać kocioł do 47 + ewentualne podbicie temp. CO i spokojnie nagrzeje CWU do tych 47Albo ustawić priorytet CWU i obniżyć CO.

lestek27
12-09-2013, 20:31
Czyli od drugiej strony podejść:)

zbigmaz01
12-09-2013, 20:40
Czyli od drugiej strony podejść:)Potrzebna jest CWU i ona jest ważna a CO na razie jeszcze nie chociaż już niedługo :P

lestek27
12-09-2013, 20:50
Czyli jak ustawię priorytet CWU to bez względu na zadaną CO i tak podniesie ją na tyle żeby dogrzać CWU.
A jeżeli chcę trzymać kocioł trochę wyżej to można zadać CWU trochę niżej niż CO i też będzie ok.
Zdaje się że tak mam w tej chwili

zbigmaz01
12-09-2013, 21:19
Czyli jak ustawię priorytet CWU to bez względu na zadaną CO i tak podniesie ją na tyle żeby dogrzać CWU.
A jeżeli chcę trzymać kocioł trochę wyżej to można zadać CWU trochę niżej niż CO i też będzie ok.
Zdaje się że tak mam w tej chwiliJak byś jeszcze podniósł temp. powrotu z 25*C jaką masz ustawioną na wyższą to pompa mieszająca przepchnie trochę tego co masz na kotle do CWU.

lestek27
12-09-2013, 21:24
Chodzi Ci o temp. załączenia pompy mieszającej?
Ja mam zawór 4-drożny bez pompy/ A temp. powrotu zazwyczaj wacha się ok. 2-3 stopnie poniżej temp. na kotle.

zbigmaz01
12-09-2013, 21:30
Chodzi Ci o temp. załączenia pompy mieszającej?
Ja mam zawór 4-drożny bez pompy/ A temp. powrotu zazwyczaj wacha się ok. 2-3 stopnie poniżej temp. na kotle.A pompę do CWU masz? Tą funkcję (mieszająca) właśnie przejmuje ta pompa.

lestek27
12-09-2013, 21:31
Czyli ustawić pompę CWU jako + mieszająca?

lestek27
12-09-2013, 21:33
Tylko w pewnych sytuacjach ta pompa może zamiast dogrzewać to schładzać CWU

zbigmaz01
12-09-2013, 21:33
Czyli ustawić pompę CWU jako + mieszająca?Sprawdź a jak dobrze ustawisz to pompa CWU zapali się na żółto :P

PS
Oczywiście podczas pracy :)

lestek27
12-09-2013, 21:36
Ok ale potem podnieść temp. załączenia pompy mieszającej z 25 na ile?
Zaproponujesz coś?

minertu
12-09-2013, 21:37
lestek ja nie wiem co Ty jeszcze kombinujesz przy takim spalaniu,nie jeden ci pozazdrości :)

minertu
12-09-2013, 21:39
Ja bym jeszcze spróbował trzymać na kotle 60deg wtedy zobaczysz czy jeszcze warto kombinować.Spróbuj,2kg więcej Cię nie zabije a wzmocnić może :)

lestek27
12-09-2013, 21:39
Nie tyle kombinuję co uczę się. Jak teraz pogrzebię to się czegoś nauczę i może zimą będzie mi łatwiej ogarnąć trudniejsze sytuacje. Musze parę rzeczy zrozumieć i będę się lepiej czuł:)

minertu
12-09-2013, 21:43
Nie tyle kombinuję co uczę się. Jak teraz pogrzebię to się czegoś nauczę i może zimą będzie mi łatwiej ogarnąć trudniejsze sytuacje. Musze parę rzeczy zrozumieć i będę się lepiej czuł:)
A niech ci będzie,w las nie pójdzie a korzyść dla innych zostanie :)

zbigmaz01
12-09-2013, 21:44
Ok ale potem podnieść temp. załączenia pompy mieszającej z 25 na ile?
Zaproponujesz coś?Tu możesz sobie popróbować, zmienić ustawienia na 4D aby tyle ciepłej nie wracało do kotła a więcej szło na CWU i szybciej ją dogrzeje i podnieść temp powrotu na 40-42*C. Więcej będzie szło na CWU (zmiana na 4D) a dodatkowo mieszająca zabezpieczy że powrót nie będzie chłodny.

minertu
12-09-2013, 21:45
Zamiast grzebać to byś się swoją połówką zajął!!!
Ja właśnie kończę bo obowiązki wzywają.
Dobranoc wszystkim.

lestek27
12-09-2013, 21:46
Nie bardzo rozumiem po co ustawiać pompę CWU + mieszająca skoro jest zawór 4-drożny
Niech on dogrzewa powrót.

minertu
12-09-2013, 21:46
Tu możesz sobie popróbować, zmienić ustawienia na 4D aby tyle ciepłej nie wracało do kotła a więcej szło na CWU i szybciej ją dogrzeje i podnieść temp powrotu na 40-42*C. Więcej będzie szło na CWU (zmiana na 4D) a dodatkowo mieszająca zabezpieczy że powrót nie będzie chłodny.
CWU nie powinno być podłączone za 4D !!!
Układ jak i CWU podłączamy bezpośrednio z kotła!!!

minertu
12-09-2013, 21:47
Nie bardzo rozumiem po co ustawiać pompę CWU + mieszająca skoro jest zawór 4-drożny
Niech on dogrzewa powrót. Są przypadki kiedy sam 4D nie wystarcza .

lestek27
12-09-2013, 21:48
Właśnie usłyszałem że moja połówka od jakiegoś czasu nie ma męża tylko kocioł.:)
Też spadam.
Dzięki za pojaśnienie kilku rzeczy kolego Zbigmaz. Ma to sens:)
Dobranoc.

zbigmaz01
12-09-2013, 21:50
CWU nie powinno być podłączone za 4D !!!
Układ jak i CWU podłączamy bezpośrednio z kotła!!!
Sądzę że około połowy tak ma.

lestek27
12-09-2013, 21:50
CWU mam połączony osobno. 4- drożny jest na zasilaniu CO

minertu
12-09-2013, 21:50
Właśnie usłyszałem że moja połówka od jakiegoś czasu nie ma męża tylko kocioł.:)
Też spadam.
Dzięki za pojaśnienie kilku rzeczy kolego Zbigmaz. Ma to sens:)
Dobranoc.
To będzie miało sens jak Twoja połówka wstanie z uśmiechem na twarzy :yes:

zbigmaz01
12-09-2013, 21:50
Sądzę że około połowy tak ma.No to i ja spadam :)

minertu
12-09-2013, 21:50
Sądzę że około połowy tak ma.To ma źle !!!

minertu
12-09-2013, 21:51
Dobranoc.

lestek27
12-09-2013, 21:53
To będzie miało sens jak Twoja połówka wstanie z uśmiechem na twarzy :yes:

Mam nadzieję że wstanie z uśmiechem jak przyjdą mrozy.
Dobranoc:)

sakus
13-09-2013, 10:06
Koledzy
W środę na Pomorzu odpaliliśmy z kolegą świeżo zakupiony RBR 11 kw (zakup od karoki :) ). Próbowaliśmy poustawiać kilka parametrów. Jednak efekt po pierwszym dniu nie bardzo nas zadowala. Czy możecie rzucić kilka uwag do ustawień? https://esterownik.pl/remote/2889 Jak da się zauważyć kocioł chodzi już w trybie zima.
Nie wiemy do czego służy "podbicie" - przypuszczamy, że aby zagrzać CWU do temperatury wyższej niż zadana CO (przy priorytecie CWU chyba nie ma znaczenia).
Zastanawia nas również dlaczego tak wysoko przebija zadaną CO. Trzeba zwiększyć tez czas przerwy pracy pompy CO, bo obecnie powoduje przegrzewanie powyżej zadanej temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym (albo zmienić na wyłączona...).
Powrót CO i CWU w kotle nie jest połączony. Więc nie mamy włączonej pompy CWU jako mieszającej.
Proszę o uwagi.

Delphion1
13-09-2013, 11:29
Koledzy
W środę na Pomorzu odpaliliśmy z kolegą świeżo zakupiony RBR 11 kw (zakup od karoki :) ). Próbowaliśmy poustawiać kilka parametrów. Jednak efekt po pierwszym dniu nie bardzo nas zadowala. Czy możecie rzucić kilka uwag do ustawień? https://esterownik.pl/remote/2889 Jak da się zauważyć kocioł chodzi już w trybie zima.
Nie wiemy do czego służy "podbicie" - przypuszczamy, że aby zagrzać CWU do temperatury wyższej niż zadana CO (przy priorytecie CWU chyba nie ma znaczenia).
Zastanawia nas również dlaczego tak wysoko przebija zadaną CO. Trzeba zwiększyć tez czas przerwy pracy pompy CO, bo obecnie powoduje przegrzewanie powyżej zadanej temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym (albo zmienić na wyłączona...).
Powrót CO i CWU w kotle nie jest połączony. Więc nie mamy włączonej pompy CWU jako mieszającej.
Proszę o uwagi.
Jeden dzień to mało czasu aby sie wszystko zgrało,tym bardziej ,że się co chwile zagląda i piecowi przeszkadza.Tak mi kiedy mówiono.Ponadto Karoka na pewno nie pozostawi was bez pomocy i wspólnie osiągniecie efekt :)
Sterownik ma fajną funkcję udostępniania innemu uzytkownikowi który zdalnie może piec poprowadzić
Dobrze byś też fotki popiołu zrobił i paleniska oraz przekazał czym palisz.
Napewno w/w informacje pomogą w diagnozie :D

sakus
13-09-2013, 11:45
Jeden dzień to mało czasu aby sie wszystko zgrało,tym bardziej ,że się co chwile zagląda i piecowi przeszkadza.Tak mi kiedy mówiono.Ponadto Karoka na pewno nie pozostawi was bez pomocy i wspólnie osiągniecie efekt :)
Sterownik ma fajną funkcję udostępniania innemu uzytkownikowi który zdalnie może piec poprowadzić
Dobrze byś też fotki popiołu zrobił i paleniska oraz przekazał czym palisz.
Napewno w/w informacje pomogą w diagnozie :D

O niezaglądaniu to wiem :)
Pali się na całości paleniska. Ekogroszek to rusek o kaloryczności ok 24/25 KJ. Po pierwszym dniu palenia w popielniku były małe popkorny, które rozpadały się w palcach. Ze zdjęciem może być problem, bo to nie mój kocioł tylko kolegi. A nie bywam u niego codziennie.
Odnośnie udostępnienia sterownika to wiem o tej możliwości.
A co do Karoki mam pewność, że nie zostawi bez pomocy. Wiem, że nowy właściciel kotła "trochę" go molestował telefonicznie w fazie wyboru.
Dodam jeszcze, ze instalacja generalnie pochodzi z lat 80-tych. Grube rury w pionach i dojściach do kaloryferów. Same grzejniki wymienione kilka lat temu na nowe konwektorowe.

lestek27
13-09-2013, 12:16
O niezaglądaniu to wiem :)
Pali się na całości paleniska. Ekogroszek to rusek o kaloryczności ok 24/25 KJ. Po pierwszym dniu palenia w popielniku były małe popkorny, które rozpadały się w palcach. Ze zdjęciem może być problem, bo to nie mój kocioł tylko kolegi. A nie bywam u niego codziennie.
Odnośnie udostępnienia sterownika to wiem o tej możliwości.
A co do Karoki mam pewność, że nie zostawi bez pomocy. Wiem, że nowy właściciel kotła "trochę" go molestował telefonicznie w fazie wyboru.
Dodam jeszcze, ze instalacja generalnie pochodzi z lat 80-tych. Grube rury w pionach i dojściach do kaloryferów. Same grzejniki wymienione kilka lat temu na nowe konwektorowe.

To instalacja podobna do mojej. Stare stalowe rury jakieś 1,5 cala a nawet 2 cale przy wyjściu z kotła.
Jak na razie czekam do pierwszego sezonu i zobaczymy jak to będzie pracować.
Zapewniano mnie że będzie git.
Uwierzyłem:)

lestek27
13-09-2013, 12:50
Jak byś palił/paliła starym śmieciuchem w zimie wstając rano i widział 18 st. to też byś się uśmiechał gdyby zamiast 18 było 22

kobra64
13-09-2013, 13:45
Kolego sakus, przy takiej ilości wody w instalacji nie bawiłbym się w pompę cykliczną, lepiej moim zdaniem ustawić pompę na minimum przy którym da radę obsłużyć wszystkie grzejniki i dać jej pracować na ciągłej. Ta woda w rurach nie powinna stygnąć. Wiem, że to się może nie spodobać kilku kolegom, ale uważam też, że osobny powrót z CWU jest rozwiązaniem złym, szczególnie jeżeli grzeje się CWU wyżej niż CO. Spięcie tego w jeden powrót zajmie fachowcowi parę godzin łącznie z opróżnieniem i napełnieniem instalacji i nie będzie majątku kosztować. No i skorygowałbym dmuchawę w dół, tym bardziej że popiół miałeś typu popcorn.Po 2 dniach pracy sterownik już powinien się nauczyć, 20 stopni wahań temperatury kotła to jednak jakiś kosmos jest.

bartus825
13-09-2013, 14:10
Takie pytanie:co chcemy osiągną grzebiąc w ustawieniach jeżeli sterownik ma pełen automat?Przyznam,że uruchomiłem kociołek na ten sezon i podglądam inne sterowniki aby zobaczyć ustawienia,ale nie wiem czy zmieniać z automata na inne.A tak przy okazji to może jakieś rady do moich nastaw.Pozdrawiam

rybniczanin
13-09-2013, 15:36
Jak byś palił/paliła starym śmieciuchem w zimie wstając rano i widział 18 st. to też byś się uśmiechał gdyby zamiast 18 było 22

Przecież to nie wina kotła , tylko palacza.;)

lestek27
13-09-2013, 15:39
No pewnie że palacza.
Przecież palacz mógłby wstać w nocy ze trzy razy i dorzucić trochę wungla nie:)
No i było by znacznie cieplej.
No chyba że dorzucił by za dużo i zagotowało by wodę to było by już gorąco.
Mogłem nie wymieniać kotła a zatrudnić kolegę jako palacza. Może by było taniej:)

tesel
13-09-2013, 17:41
Koledzy
W środę na Pomorzu odpaliliśmy z kolegą świeżo zakupiony RBR 11 kw (zakup od karoki :) ). Próbowaliśmy poustawiać kilka parametrów. Jednak efekt po pierwszym dniu nie bardzo nas zadowala. Czy możecie rzucić kilka uwag do ustawień? https://esterownik.pl/remote/2889 Jak da się zauważyć kocioł chodzi już w trybie zima.
Nie wiemy do czego służy "podbicie" - przypuszczamy, że aby zagrzać CWU do temperatury wyższej niż zadana CO (przy priorytecie CWU chyba nie ma znaczenia).
Zastanawia nas również dlaczego tak wysoko przebija zadaną CO. Trzeba zwiększyć tez czas przerwy pracy pompy CO, bo obecnie powoduje przegrzewanie powyżej zadanej temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym (albo zmienić na wyłączona...).
Powrót CO i CWU w kotle nie jest połączony. Więc nie mamy włączonej pompy CWU jako mieszającej.
Proszę o uwagi.
Masz ustawioną temp.CWU dużo wyższą niż CO i podbicie 6deg.W dodatku wstawiłeś priorytet CWU.To wszystko powoduje,że kocioł idzie wyżej niż ustawiłeś.
Ponadto w trybie pracy retortowy ecoal i tak przebija o 5 deg.Tak już ma.

grzeh2000
13-09-2013, 19:09
Witam,chcialbym ustalic jaki wariant przerobki instalacji wybrac.Bo to ze jest niezbedna to 2 forumowiczow bylo zgodnych,natomiast miejsxe przerobki kazdy z nich podal inne.Do rzeczy,nie moga byc 2 pompy jedna za druga.Podlogowa jest za co i podbiera jej wode.Wariant pierwszy osobna rurka do pompy podł.za zaworem 4d i dwa zawory zwrotne na nowej rurce i na rurce do co.2 metoda nowa rurka na zasilaniu ale przed zaworem 4 d.Oto fotka instalacji http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/96a9b9e8b6872863.html

75max
13-09-2013, 19:25
mam prośbę może mi ktoś podać jak jest ustawione w kalibracji czujników offsety fabrycznie bo coś pokręciłem :bash:

tesel
13-09-2013, 19:53
mam prośbę może mi ktoś podać jak jest ustawione w kalibracji czujników offsety fabrycznie bo coś pokręciłem :bash:

A co pokręciłeś?Tam nie ma co zepsuć.Kombinuj do skutku.

75max
13-09-2013, 20:24
A co pokręciłeś?Tam nie ma co zepsuć.Kombinuj do skutku.

skalibrowałem podgrzałem wodę do kubka włożyłem termometr który mam zamontowany po zaworze mieszającym temperatura 59C wszystkie czujniki oprócz spalin do wody i ustawione na 59 chyba będzie dobrze

minertu
13-09-2013, 20:42
Witam,chcialbym ustalic jaki wariant przerobki instalacji wybrac.Bo to ze jest niezbedna to 2 forumowiczow bylo zgodnych,natomiast miejsxe przerobki kazdy z nich podal inne.Do rzeczy,nie moga byc 2 pompy jedna za druga.Podlogowa jest za co i podbiera jej wode.Wariant pierwszy osobna rurka do pompy podł.za zaworem 4d i dwa zawory zwrotne na nowej rurce i na rurce do co.2 metoda nowa rurka na zasilaniu ale przed zaworem 4 d.Oto fotka instalacji http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/96a9b9e8b6872863.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.fotosik.pl%2Fp okaz_obrazek%2F96a9b9e8b6872863.html)Podłogówke wepnij przed zaworem 4D .

gmaj22
13-09-2013, 20:44
212155212156212157212152212153

Witam, wlasnie zaczalem adaptowac stara kotlownie na "lokum" dla RBR 11 kW. Zajelo mi to z pomoca znajomego trzy dni, Stary Moderator zostal wystawiony na zewnatrz. W murowanym kominie 27 X 27 cm zainstalowany wklad zaroodporny fi 180 oraz obsypany keramzytem ( z Castoramy, cztery worki po 28,- zl za worek ).
Na scianach najtansze plytki po 12,99 na posadzce gres po 14,99 :). Na ostatniej scianie pelna dowolnosc, resztki roznych plytek. Fuga zmieszana z pozostalosci trzech roznych fug po wczesniejszych remontach :). Pod kotlem i podajnikiem podwyzszenie ok 8 cm. Widoczna na samym dole stara wyczystka to miejsce na pojemnik na skropliny (jesli takowe beda). Nie montowalem ani rurki ani wezyka, jest tylko dekiel z lejkiem wewnatrz. Pozniej wkleje zdjecia, jak to wyglada dzis.

gmaj22
13-09-2013, 21:09
212158212159

Oto jak dzis wyglada "nieuzbrojona" kotlownia...Miejsce dla RBR przygotowane, sruby do powieszenia wymiennika 140 l. wkrecone. Zanim go jednak powiesze, musze wywiercic otwor na wentylacje fi 160. Nie chce teraz juz kuc, a zapomnialem o nim wczesniej. Kanal wentylacyjny jest obok dymowego i po powieszeniu wymiennika w rogu przy kominie, nie bede mial mozliwosci zrobienia otworu. Zabieram sie za to jutro... Wieczorem sprobujemy wstawic kociol, moze nie bedzie jeszcze za wczesnie.

minertu
13-09-2013, 21:17
No niezły kącik mu szykujesz :)

gmaj22
13-09-2013, 21:28
No niezły kącik mu szykujesz :)

Dla siebie rowniez...ten przy wejsciu, na przeciwko ;)

karoka65
13-09-2013, 21:46
Sakus, udostępnij sterownik to luknę jak będę miał chwilę, teraz przeważnie w nocy :(
Nie mogę teraz wejść na Twój ster, miałem popatrzyć na Kniazia ale też nie chce mi wejść.
Chyba chłopaki z E-S coś na serwerze kombinują.

tesel
13-09-2013, 21:51
skalibrowałem podgrzałem wodę do kubka włożyłem termometr który mam zamontowany po zaworze mieszającym temperatura 59C wszystkie czujniki oprócz spalin do wody i ustawione na 59 chyba będzie dobrze

Będzie dobrze.Chyba czujników wew. i zew. tak nie kalibrowałeś?

75max
13-09-2013, 21:56
Będzie dobrze.Chyba czujników wew. i zew. tak nie kalibrowałeś?

nie nie chciało mi się demontować :D

kniazio
13-09-2013, 22:28
Nie mogę teraz wejść na Twój ster, miałem popatrzyć na Kniazia ale też nie chce mi wejść.
Chyba chłopaki z E-S coś na serwerze kombinują.
No wlasnie zaden sterownik nie odpowiada
@karoke jak juz bedzie mozna wejsc to zrob prosze co trzeba :)

Delphion1
13-09-2013, 23:13
Miał być zlot użytkowników RBR i co się dzieje?
Chetnie bym z wami pogadał i wypił browarka:)

karoka65
13-09-2013, 23:19
Kniazio jak coś to popraw sobie godziny

kniazio
13-09-2013, 23:20
@Karoka65 obiecal mi ustawic programator :))
Sam bym ustawil gdybym wiedzial ktory :))


Kniazio jak coś to popraw sobie godziny
Jakie godziny - gdzie??
Na programatorach mam czysto nic nie widze zeby ktos cos ustawil

Sorry poprawka na pokojowym sa juz ustawy :))

kniazio
13-09-2013, 23:29
Panowie a czy typ kotla ma byc 15kW w moim przypadku ??

karoka65
13-09-2013, 23:32
Na ktorym programatorze ja mam ustawic sobie goziny w ktorych ma byc w nocy chlodniej a w dziec cieplej bo sie troche pogubilem
Na pokojowym.
Jak coś nie będzie tak to dopasuj sobie godziny i temperatury jak chcesz ale już chyba załapiesz o co chodzi :)

karoka65
13-09-2013, 23:33
Panowie a czy typ kotla ma byc 15kW w moim przypadku ??
Tak.

kniazio
13-09-2013, 23:34
Ok wielkie dzieki
Czy inne opcje tez juz mam poustawiane :))

karoka65
13-09-2013, 23:37
Miał być zlot użytkowników RBR i co się dzieje?
Chetnie bym z wami pogadał i wypił browarka:)
Chyba złą porę sobie wybraliśmy, wakacje, każdy miał coś poplanowane i się rozpadło w powijakach.
Timon zbierał inną ekipę w zeszłym roku i też nie wyszło.
Może kiedyś się nam uda, chyba jesteśmy tu największą i najaktywniejszą grupą to jest nadzieja że choć z 15 czy 20 osób w końcu się dogada i wychylimy jakiegoś browarka :)

kniazio
13-09-2013, 23:40
Nie wiem czemu zasobnik nic mi nie pokazuje
Wklepalem mu ze wsypalem 115 kg wegla a mam niby pusto

karoka65
13-09-2013, 23:41
Ok wielkie dzieki
Czy inne opcje tez juz mam poustawiane :))
Niema za co, jedynie czas mnie blokuje.
Jak wejdziesz na wykresy to pod spodem masz taką tabelkę a na niej są takie kolorowe punkty, jak najedziesz na nie kursorem to zobaczysz w czym grzebałem przed i po północy :)

karoka65
13-09-2013, 23:42
Nie wiem czemu zasobnik nic mi nie pokazuje
Wklepalem mu ze wsypalem 115 kg wegla a mam niby pusto
A zapisałeś ? :)

karoka65
13-09-2013, 23:46
Kniazio napełniłem ci zasobnik, hehe
Żeby były pokazywało ci statystyki, musisz powpisywać resztę, ja nie mogę.

kniazio
13-09-2013, 23:51
A zapisałeś ?
No wlasnie kuzwa chyba nie :)

Żeby były pokazywało ci statystyki, musisz powpisywać resztę, ja nie mogę.
Gdzie i co mam wpisac ?

tesel
14-09-2013, 07:47
No wlasnie kuzwa chyba nie :)

Gdzie i co mam wpisac ?

Wejdź na statystyki,kliknij dodaj wpis do statystyk i wybierz zakup paliwa.Następnie wypełnij wszystkie rubryki i zapisz.

lestek27
14-09-2013, 08:59
Oczywiście trzeba wejść na statystyki ręczne:)
Też kiedyś tego nie wiedziałem.

kniazio
14-09-2013, 09:08
Ilość kg/min pracy podajnika:
A skad mam ja to wiedziec?

tesel
14-09-2013, 09:15
A skad mam ja to wiedziec?
Musisz się dowiedzieć:)
Wsypałeś 150kg węgla.Poczekaj,aż wszystko się wypali.Odczytaj ile minut na to trzeba było i podziel kg/min.
Ot i cała filozofia.;)

minertu
14-09-2013, 09:16
A skad mam ja to wiedziec?
Od A do Z (http://esterownik.pl/forum/posty,540/statystyki-reczne-i-automatyczne-na-esterownikpl)

ralfA4
14-09-2013, 09:36
Witam ,jaki kabel[ ilo żyłowy ] podłaczyc z domu do kotłowni ktora jest poza domem 10 metrów aby miec sterowanie przez internet i podłaczyc czujniki temp. wew. i czujnik tem. wody ciepłej [bojlera]. Mysle dac 2x2 do czujnikow i raz 8 żyłowy do internetu ,czy tak bedzie dobrze? Wiem że to było ale nie moge odszukać dzieki.

zbigmaz01
14-09-2013, 09:46
Witam ,jaki kabel[ ilo żyłowy ] podłaczyc z domu do kotłowni ktora jest poza domem 10 metrów aby miec sterowanie przez internet i podłaczyc czujniki temp. wew. i czujnik tem. wody ciepłej [bojlera]. Mysle dac 2x2 do czujnikow i raz 8 żyłowy do internetu ,czy tak bedzie dobrze? Wiem że to było ale nie moge odszukać dzieki.Puść do czujników 4 x 0,5mm2 będziesz miał żyły w zapasie w razie "W" a to żadna różnica cenowa i daj dwie skrętki do sterownika, jedna do internetu druga do aktualizacji przez RS. Nie będziesz musiał latać z lapkiem do kotłowni aby zrobić aktualizację a też może służyć do podglądu nie obciążając internetu jako bezpośrednie połączenie.

bartus825
14-09-2013, 09:58
Dlaczego temperatura podajnika,po podglądzie innych,jest dość wysoka.Myślę,że to wina dość niskiego żaru w palniku.jeżeli tak to co muszę zmienić w ustawieniach?Może któryś z życzliwych fachowców zerknie na mój sterownik.Będę bardzo wdzięcznyhttp://emotikona.pl/emotikony/pic/32icon_xd.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

karoka65
14-09-2013, 10:05
A skad mam ja to wiedziec?
Knazio, napisałeś że zasypałeś 115kg wungla. podzieliłem to średnio przez ilość podawanego węgla na minutę ( 0,32 ) i w przybliżeniu wpisałem ci chyba 350min.
Żeby zrobić to dokładnie do węgla którym palisz trzeba by to zrobić tak jak napisał chyba Tesel

mark3k
14-09-2013, 10:08
RS232 przy 10m kabelka może już nie działać. Co innego RS485 - ale to standard przemysłowy (old), może być i kilkadziesiąt metrów.
Dla netu kabelek nawet do 100mb daje rady (oczywiście nie najtańsza chińszczyzna).
Do czujników może być skrętka LAN taki jak jak no netu.

karoka65
14-09-2013, 10:09
Bartus na moje "oko" za mocno dmuchasz dla 8kW i za mocno wiejesz w podtrzymaniu.
Dla 8kW przeważnie w zależności od wungla wystarcza 0d 37 do 40, w podtrzymaniu około 45 do 50

zbigmaz01
14-09-2013, 10:14
RS232 przy 10m kabelka może już nie działać. Co innego RS485 - ale to standard przemysłowy (old), może być i kilkadziesiąt metrów.
Dla netu kabelek nawet do 100mb daje rady (oczywiście nie najtańsza chińszczyzna).
Do czujników może być skrętka LAN taki jak jak no netu.
Mam 15m i działa. Przejściówka od Minertu.

mark3k
14-09-2013, 10:18
Mam 15m i działa. Przejściówka od Minertu.

To super. Nie masz w pobliżu żadnych zakłóceń i pewnie dlatego jeszcze działa.

A swoją drogą, to po co solidna firma od sterownika wkłada na pokład prechistoryczy interfejs RS232. :bash:

zbigmaz01
14-09-2013, 10:25
Zapewne przewody chcesz ułożyć w ziemi, więc powinny być do tego przystosowane.

Ja proponuje Ci, wykonanie trwałego połączenia rurowego pomiędzy domem a budynkiem kotłowni. Jeżeli jest to linie prosta, to mogą być to zwykłe rury kanalizacyjne 50mm, jeżeli trasa kabli będzie miała załamanie (załamania) to wersja z rurami osłonowymi arot 50mm.
Jeżeli jest taka możliwość to rury ułóż z niedużym spadkiem, by woda, która zapewne się tam kiedyś dostanie, mogła swobodnie wypłynąć.

Do takiej instalacji, przewody włożysz sobie kiedy będziesz chciał i jakie będziesz chciał.Tak zrobiłem między domem a furtką i nie dość dostatecznie zabezpieczyłem na końcu koło furtki. Musiała być zmiana kabli.
Myszy :(

lestek27
14-09-2013, 10:33
Bartus na moje "oko" za mocno dmuchasz dla 8kW i za mocno wiejesz w podtrzymaniu.
Dla 8kW przeważnie w zależności od wungla wystarcza 0d 37 do 40, w podtrzymaniu około 45 do 50

P. Wieśku a czy u mnie za mocno trochę nie wieje w podtrzymaniu?
Te 50 to chyba trochę dużo

karoka65
14-09-2013, 11:17
P. Wieśku a czy u mnie za mocno trochę nie wieje w podtrzymaniu?
Te 50 to chyba trochę dużo
Nie widzę co jest na palniku :)
Przecież możesz zmniejszyć na dobę np. o 5% i sprawdzić na drugi dzień jaki jest efekt, chyba już się przekonałeś że nic nie zepsujesz :)
To już kosmetyka, tego już nie możemy zrobić dobrze na odległość, chodzi o to żebyście pojęli jakie są zależności a później dacie radę.
Używacie różnych paliw, nabieracie praktyki, widzicie jaki jest popiół, dacie radę, hehe.
Ile damy radę pomożemy a już pod koniec zimy powiększy się grono "pomagaczy", także o Ciebie :)
Zbyszek pamięta jak mu to samo na początku pisałem :)

lestek27
14-09-2013, 11:35
Ok dzięki. Po zmniejszeniu nawiewu w grzaniu o 3% widać dużą różnicę.
Były dosyć duże rozpadające się kalafiory które teraz są bardzo małe.
Może po zmniejszeniu jeszcze w podtrzymaniu znikną całkowicie i będzie pyłek:) Hehe

tesel
14-09-2013, 11:54
Ok dzięki. Po zmniejszeniu nawiewu w grzaniu o 3% widać dużą różnicę.
Były dosyć duże rozpadające się kalafiory które teraz są bardzo małe.
Może po zmniejszeniu jeszcze w podtrzymaniu znikną całkowicie i będzie pyłek:) Hehe
Chciałbyś.To nie takie proste.Coś za coś.

lestek27
14-09-2013, 11:58
Wiem że to nie takie proste. Trzeba się teraz czegoś nauczyć żeby w zimie w razie czego nie rozkładać rąk tylko coś samemu zaradzić w miarę możliwości. Wiedza dodatkowa nie przeszkodzi.:)

tesel
14-09-2013, 12:17
Wiem że to nie takie proste. Trzeba się teraz czegoś nauczyć żeby w zimie w razie czego nie rozkładać rąk tylko coś samemu zaradzić w miarę możliwości. Wiedza dodatkowa nie przeszkodzi.:)
Oj. Przekonasz się,że zima jest całkiem inna.Może być tak,że to co nauczysz teraz może i będzie pomocne ale dojdą inne problemy.

lestek27
14-09-2013, 12:28
Oj. Przekonasz się,że zima jest całkiem inna.Może być tak,że to co nauczysz teraz może i będzie pomocne ale dojdą inne problemy.

No to zobaczymy jak będzie.
A obiecano mi kiedyś że tylko dosypać grochu, wysypać popiół i odpoczynek.

karoka65
14-09-2013, 12:42
Mnie się znowu wydaje że zima jest mniej problematyczna.
Latem doregulować podtrzymanie i wsio, nie kombinować za dużo jak jest dobrze.

lestek27
14-09-2013, 12:46
A w zimie z czym mogą być problemy?
Spieki itp? czy coś nowego o czym jeszcze nie słyszałem?

lestek27
14-09-2013, 12:49
Czemu kocioł pracuje do 49 stopni skoro zadana na kotle jest 44 st a zadana CWU 40?
Podbicie temp. CO 1 stopień.
Sam dopala to co podał i czeka aż się dopali czy co?

mark3k
14-09-2013, 12:55
zapewne po to coby serwis łatwo zrobić , w większości sprzętów masz podgląd przez rs`a jak wszystko inne padnie ;) Np w tunkach sat to specjalnie dolutowałem max`a coby pogląd mieć czy wstaje po wymianie softu i gdzie się krzaczy :)

OK. Zgodzę się z Tobą, ale RS tylko jako złącze serwisowe wbudowane w urządzenie np. 4 piny dla serwisu, a nie dla przeciętnego zjadacza chleba. W routerze także mam wewnątrz rs-a ale tylko do serwisu, a nie do wgrywania np, firmware,
Normalnym złączem wyprowadzonym na zewnątrz powinno być tylko i wyłącznie USB.
Masz jakiś komp z RS-sem nie zabytkowy (mówię o laptopie) ?
Ja mam jakiegoś Siemensa, ale to tylko do diagnostyki leciwych samochodów i w pracy sterowniki SIMATIC.

mark3k
14-09-2013, 12:59
Czemu kocioł pracuje do 49 stopni skoro zadana na kotle jest 44 st a zadana CWU 40?
Podbicie temp. CO 1 stopień.
Sam dopala to co podał i czeka aż się dopali czy co?

Gdzieś wcześniej wyczytałem, że przy grupowym tak ma i przebija o 5 grad,
Pochwal się swoimi ustawieniami, sterownik masz ofline.

tesel
14-09-2013, 13:02
Czemu kocioł pracuje do 49 stopni skoro zadana na kotle jest 44 st a zadana CWU 40?
Podbicie temp. CO 1 stopień.
Sam dopala to co podał i czeka aż się dopali czy co?
Nie panikuj.Zimą ,jak pisał karoka, łatwiej jest dostroić piec.
Nie wiem czemu Ci przebija,bo nie ma dostępu do Twojego sterownika.
Ale jak masz ustawione [Rretortowy-ecoal[/B] to Ci będzie przebijał o 5 deg

karoka65
14-09-2013, 13:05
W automacie jest podbicie o 5 dla ustabilizowania instalacji, w grupowym o 1 z dopaleniem ostatniej dawki.

gmaj22
14-09-2013, 13:06
Witam ,jaki kabel[ ilo żyłowy ] podłaczyc z domu do kotłowni ktora jest poza domem 10 metrów aby miec sterowanie przez internet i podłaczyc czujniki temp. wew. i czujnik tem. wody ciepłej [bojlera]. Mysle dac 2x2 do czujnikow i raz 8 żyłowy do internetu ,czy tak bedzie dobrze? Wiem że to było ale nie moge odszukać dzieki.

W zasadzie potrzebna bedzie jedynie skretka LAN, ma osiem przewodow, do internetu potrzeba tylko cztery, wiec cztery masz wolne. Tylko wtedy nie masz zadnej rezerwy i gdzies to trzeba rozdzielic do czujnikow. Niemniej przy niklej cenie za zwykly dwuparowy przewod telefoniczny warto go dodac. Rezerwa zawsze sie przyda.

gmaj22
14-09-2013, 13:15
No i klops.... Wyliczenia swoje, zycie swoje. Po ustawieniu kotla okazalo sie, ze brakuje 2 - 3 cm, zeby osie kolana i trojnika w kominie sie zgraly, tzn. kolano jest za nisko. Mam teraz dwa wyjscia: poniewaz kociol jest wypoziomowany, pochylic go nieco do przodu, wtedy tyl sie podniesie ( przy okazji uzyskam swobodny spust wody i dobre odpowietrzenie ), albo podniesc pierwszy segment kolana nastawnego o 2 cm do gory. I tu uwaga do producenta: gdyby krociec wylotu spalin byl o ok. 5 cm dluzszy i montowany "na luzno", aby umozliwic regulacje kolana
gora-dol... Rzadko sie chyba zdarza, aby idealnie spasowac czopuch. Niektorzy z pewnoscia to potwierdza.

bobasxx
14-09-2013, 13:20
No i klops.... Wyliczenia swoje, zycie swoje. Po ustawieniu kotla okazalo sie, ze brakuje 2 - 3 cm, zeby osie kolana i trojnika w kominie sie zgraly, tzn. kolano jest za nisko. Mam teraz dwa wyjscia: poniewaz kociol jest wypoziomowany, pochylic go nieco do przodu, wtedy tyl sie podniesie ( przy okazji uzyskam swobodny spust wody i dobre odpowietrzenie ), albo podniesc pierwszy segment kolana nastawnego o 2 cm do gory. I tu uwaga do producenta: gdyby krociec wylotu spalin byl o ok. 5 cm dluzszy i montowany "na luzno", aby umozliwic regulacje kolana
gora-dol... Rzadko sie chyba zdarza, aby idealnie spasowac czopuch. Niektorzy z pewnoscia to potwierdza.

Możesz delikatnie na tym kolanie rozkręcić i wejść troszeczkę pod górkę.

karoka65
14-09-2013, 13:51
Jak rozkręcisz opaski na kolanie nastawnym to bez problemu trafisz do dziury :)
U mnie idzie z 10cm w górę po skosie.

zbigmaz01
14-09-2013, 13:56
Jak rozkręcisz opaski na kolanie nastawnym to bez problemu trafisz do dziury :)
U mnie idzie z 10cm w górę po skosie.
A u mnie ze 3cm :P

mark3k
14-09-2013, 14:07
Ja musiałem dołożyć jeszcze dodatkowe kolano i oczywiścię tą dodatkową rurę w zestawie z kociołkiem.

kobra64
14-09-2013, 14:17
A w zimie z czym mogą być problemy?
Spieki itp? czy coś nowego o czym jeszcze nie słyszałem?

W zimie ujawnia się chociażby prawdziwa natura opału, który kupiłeś. Czasem np. musi się wybierać, czy lepiej jest mieć kilka spieków i dogrzać chatę, czy czyściutki popiołek, zimno a i zużycie jakby nie teges. Latem i przy małym zapotrzebowaniu na ciepło w okresach przejściowych znacznie łatwiej spalić trudniejsze węgle. Zresztą to już blisko, zobaczysz.

75max
14-09-2013, 14:32
podpowiedzcie jaką ustawić tęperaturę dla pompy mieszającej mam ustawione CWU+mieszająca

tesel
14-09-2013, 15:01
podpowiedzcie jaką ustawić tęperaturę dla pompy mieszającej mam ustawione CWU+mieszająca
Co Ci dogrzewa powrót.Zawór n-drożny czy pompa CWU+mieszająca?Jeżeli pompa to ustaw Niezależna praca pompy mieszającej na Tak.

75max
14-09-2013, 15:17
Co Ci dogrzewa powrót.Zawór n-drożny czy pompa CWU+mieszająca?Jeżeli pompa to ustaw Niezależna praca pompy mieszającej na Tak.

mam zawór czterodrożny

tesel
14-09-2013, 15:19
W ustawieniach zaawansowanych na końcu tabelki masz temperatura załączenia pompy miesz..Tam wpisujesz temp.,która ma Ci włączać pompę.

tesel
14-09-2013, 15:21
mam zawór czterodrożny
No to nie potrzebujesz ustawiać temp. pompy mieszającej.Temp.powrotu ustawiasz na zaworze.

lestek27
14-09-2013, 16:42
Gdzieś wcześniej wyczytałem, że przy grupowym tak ma i przebija o 5 grad,
Pochwal się swoimi ustawieniami, sterownik masz ofline.

No właśnie mam ustawione spalanie grupowe.
Nie wiem czemu tak podbija. Przecież podbicie temp. CO jest ustawione na 1 st.
Sterownik cały czas włączony. Nie wiem czemu nie możecie podglądnąć. Ja teraz dostęp mam.

tesel
14-09-2013, 17:05
No właśnie mam ustawione spalanie grupowe.
Nie wiem czemu tak podbija. Przecież podbicie temp. CO jest ustawione na 1 st.
Sterownik cały czas włączony. Nie wiem czemu nie możecie podglądnąć. Ja teraz dostęp mam.
O 5 deg podbija jak masz ustawione retortowy ecoal.

kniazio
14-09-2013, 17:27
O 5 deg podbija jak masz ustawione retortowy ecoal.
Co to za jednostka ten deg bo nie wiem

bobasxx
14-09-2013, 17:31
Co to za jednostka ten deg bo nie wiem

To znaczy stopień ;)

75max
14-09-2013, 17:58
No to nie potrzebujesz ustawiać temp. pompy mieszającej.Temp.powrotu ustawiasz na zaworze.

na zaworze ustawiam temperaturę jaka ma iść na grzejniki ale nie wiem jak to wygląda na powrót

mark3k
14-09-2013, 18:02
na zaworze ustawiam temperaturę jaka ma iść na grzejniki ale nie wiem jak to wygląda na powrót

I nic więcej nie robisz z zaworem. Dasz dużo gorącej wody na grzejniki to cieplejszy masz powrót, a dasz mniej na 4D na grzejniki to przez zawór popłynie część gorącej wody do powrotu. I cała filozofia.
U mnie zaworem 4D steruje autonomiczny sterownik pogodowy.

tesel
14-09-2013, 18:08
na zaworze ustawiam temperaturę jaka ma iść na grzejniki ale nie wiem jak to wygląda na powrót
Powrót masz dogrzany.To widać na schemacie.Nic nie kombinuj.

gmaj22
14-09-2013, 18:57
212261212262212263212264212265

Udalo sie...:)) Dziekuje za sugestie i wskazowki kolegom. Jak radzili tak zrobilem: poustawialem wzgledem siebie segmenty kolana, skorygowalem nieznacznie ustawienie kotla i po palcu wlozylem...:))) Przy okazji pytanie praktyczne: czy konieczne jest dawanie uszczelniacza w opaski spinajace elementy kolana, czy sa one same w sobie wystarczajaco szczelne po skreceniu?
Dolaczylem kilka pogladowych zdjec, zeby pokazac, jak to teraz wyglada. Jak widac, podgrzewacz i kociol sa uzbrojone w srubunki na podejsciach, zeby orientacyjnie ustawic dystans od sciany _ instalator bedzie mial wygodniej :) Chcialem zrobic to sam, nie wyrobie sie jednak z czasem. Czeka mnie nazajutrz wyjazd. Jesli rodzinka nie bedzie plakac, ze im zimno wtedy dokoncze po powrocie. Znajac zycie, wygoda wezmie gore i zdecyduje sie na montaz przez instalatora. Wiekszosc osprzetu mam juz przygotowane, pozostaje tylko scalic to wszystko do kupy. Nie mam zadnych fajerwerkow, tylko co i cwu, bez podlogowki, solarow, pompy ciepla i tym podobnych "trendy" wynalazkow. Ma byc prosto i funkcjonalnie, a przede wszystkim cieplo :)

lestek27
14-09-2013, 19:04
Ale widzę że bez Żywca się nie obeszło:)
Ja u siebie nie robiłem żadnych uszczelnień na tych opaskach i jest ok.

lestek27
14-09-2013, 19:07
Ale mu miejsce przygotowałeś.
Sam tam możesz zamieszkać:)

gmaj22
14-09-2013, 19:14
Ale widzę że bez Żywca się nie obeszło:)
Ja u siebie nie robiłem żadnych uszczelnień na tych opaskach i jest ok.

To Tyskie... :) Pomaga i mobilizuje do dzialania.
I zebys wiedzial, ze tam bedzie moja samotnia i "biuro" Lozko sie nie zmiesci ale jakis fotel tak. Daleko mi do kolegi Zbigmaz...on ma dopiero "hangar" :))

zbigmaz01
14-09-2013, 19:22
To Tyskie... :) Pomaga i mobilizuje do dzialania.
I zebys wiedzial, ze tam bedzie moja samotnia i "biuro" Lozko sie nie zmiesci ale jakis fotel tak. Daleko mi do kolegi Zbigmaz...on ma dopiero "hangar" :))No teraz to troszkę przesadziłeś tą wielkością :)
Ale browarek taki jak lubię :)

lestek27
14-09-2013, 19:25
Kolego Zbigmaz możesz zerknąć na mój kociołek?
Zapodałem zimę żeby dogrzać trochę w domu ale długo się buja.
Przestawiłem mu temp. CO na 50 st ale instalacja stara tylko miedź przy kotle i to chyba dlatego tak mu schodzi żeby nagrzać

lestek27
14-09-2013, 19:27
Aha. Od jakiej temp. załącza się pompa CO?

bobasxx
14-09-2013, 19:28
Przy okazji pytanie praktyczne: czy konieczne jest dawanie uszczelniacza w opaski spinajace elementy kolana, czy sa one same w sobie wystarczajaco szczelne po skreceniu?


Są szczelne po skręceniu.

Kotłownia super. Musisz sobie jakiegoś wypasionego mopa sprezentować, hehe ;)

gmaj22
14-09-2013, 19:29
[QUOTE=zbigmaz01;6123433]No teraz to troszkę przesadziłeś tą wielkością :)
Ale browarek taki jak lubię :)[/QUOTE

Z wielkoscia moze i tak, ale z faktem, ze kotlownia bardziej biuro przypomina juz chyba nie :) Szkoda, ze nie mam wiecej miejsca, sam bym sobie takie sprawil :) Byloby gdzie piwko wypic :)

gmaj22
14-09-2013, 19:32
Są szczelne po skręceniu.

Kotłownia super. Musisz sobie jakiegoś wypasionego mopa sprezentować, hehe ;)

Zona juz zapowiedziala, ze bedzie do kotlowni "na dymka" zachodzic. Moze przy okazji i mopem przeciagnie :)

zbigmaz01
14-09-2013, 19:35
Kolego Zbigmaz możesz zerknąć na mój kociołek?
Zapodałem zimę żeby dogrzać trochę w domu ale długo się buja.
Przestawiłem mu temp. CO na 50 st ale instalacja stara tylko miedź przy kotle i to chyba dlatego tak mu schodzi żeby nagrzaćZ tego co pamiętam to masz grube rury i dużo w nich wody. Na nagrzanie potrzeba czasu. Jeżeli chcesz to możesz się pobawić zaworem 4D bo chyba go masz i puścić troszkę więcej na rury, masz jeszcze możliwość przestawienia na 12kW wtedy będzie mocniej i szybciej dogrzewał. Jeżeli nie zależy ci na czasie to zostaw tak jak jest i poczekaj aż się wszystko ustabilizuje, na to potrzeba czasu. Zobaczysz rano co będzie na kotle i palniku.

bobasxx
14-09-2013, 19:37
Zona juz zapowiedziala, ze bedzie do kotlowni "na dymka" zachodzic. Moze przy okazji i mopem przeciagnie :)

I przy okazji może się przeglądnąć w "lusterku" ;)

Moja nie raz mi mówi, że "coś ci się piecyk przykurzył" ;)

zbigmaz01
14-09-2013, 19:38
Aha. Od jakiej temp. załącza się pompa CO?Od takiej jak ustawisz :)
Zadana - histereza

lestek27
14-09-2013, 19:58
Od takiej jak ustawisz :)
Zadana - histereza

Zadaną dałem 50 st. a histereza jest ustawiona na 0,7 a pompa załączyła się przy 42 stopniach.
Grzeje już prawie półtorej godziny i powoli mu to idzie. Grzejniki bez termostatów ciepłe ale te z termostatami słabieńko

bobasxx
14-09-2013, 20:15
Jak siedzisz w kotłowni zamiast po pierzyną to się przykurzył. Wy to jednak jesteście fanatycy i chyba mineliście się z powołaniem albo urodziliście za późno 30 lat temu był jeszcze taki zawód palacz.Na naszym osiedlu było 5 palaczy na 3 zmiany, a na podwórku największym obiektem który rzucał sie w oczy była hałda wegla ogrodzona 2 metrowymi płytami betonowymi. I pamietam, że o tej porze roku jako, że miałem okno od strony tej haldy i komina mama co chwilę wołała z drugiego pokoju czy może dym leci z komina, jak poleciał to była radość wszystkich mieszkańców, że wreszcie we wrześniu można pochować zimowe pidżamy bo jak już przypalili to szło więcej wody mineralnej niż latem tak sie pić chciało.

Hehe,
miałem na myśli to, że jak przechodzi przez kotłownię do kuchni (mam drugą w piwnicy), to zawsze rzuci okiem na kocioł i jak zauważy że nie błyszczy jak zawsze, to przypomina mi o tym ;)

Ale jest trochę prawdy w tym co piszesz. Sterownik eCoal i jego możliwości uzależniają... ;) :) ;)

75max
14-09-2013, 20:19
u mnie żona mówi że miał być taki bez obsługowy zasypać i spokój a ty cały czas tylko kotłownia albo na komputerze patrzysz na niego i coś tam grzebiesz :wiggle:

bobasxx
14-09-2013, 20:21
Strzeżonego Pan Bóg strzeże... ;)

lestek27
14-09-2013, 20:22
To prawie to samo mówi co moja żona.
Wczoraj powiedziała że ona nie ma męża tylko kocioł:)

zbigmaz01
14-09-2013, 20:29
...
Powoli bo litry robią swoje a ściany też trzeba nagrzać. To nie jest grzanie farelką, zobacz jak idzie do góry :)
Daj mu czas do rana aby się ustabilizował :)

lestek27
14-09-2013, 20:34
No już zaczyna się podnosić trochę szybciej ale nie wiem czy będę grzał do rana. Chciałem tylko dogrzać trochę bo jakoś się nieprzyjemnie zrobiło.
Ale faktycznie litry w instalacji robią swoje. Jak już trochę nagrzeje to potem idzie coraz szybciej:)
Nie wiem dlaczego ale ciągle słyszę chlupanie wody w drabince w łazience. Odpowietrzałem i nic. Dalej to samo. Co może być powodem?
Może coś jest spaprane w montażu grzejnika?

zbigmaz01
14-09-2013, 20:41
No już zaczyna się podnosić trochę szybciej ale nie wiem czy będę grzał do rana. Chciałem tylko dogrzać trochę bo jakoś się nieprzyjemnie zrobiło.
Ale faktycznie litry w instalacji robią swoje. Jak już trochę nagrzeje to potem idzie coraz szybciej:)
Nie wiem dlaczego ale ciągle słyszę chlupanie wody w drabince w łazience. Odpowietrzałem i nic. Dalej to samo. Co może być powodem?
Może coś jest spaprane w montażu grzejnika?Pewnie gdzieś jest bańka powietrza, obleć wszystko od dołu do góry i sprawdź jeszcze raz
odpowietrzając.
Do skutku :)

lestek27
14-09-2013, 21:01
Sprawdzę to w tygodniu.
Przy starym śmieciuchu też tak było tylko była instalacja otwarta a teraz zamknięta.
Coś pewnie gdzieś się tam pląta.
Z tego co widze to w zimie też powinno być ok. Trochę mu zeszło żeby nagrzać instalację ale jak bedzie tak ciągle pracował to będzie ciepło:)

zbigmaz01
14-09-2013, 21:11
Sprawdzę to w tygodniu.
Przy starym śmieciuchu też tak było tylko była instalacja otwarta a teraz zamknięta.
Coś pewnie gdzieś się tam pląta.
Z tego co widze to w zimie też powinno być ok. Trochę mu zeszło żeby nagrzać instalację ale jak bedzie tak ciągle pracował to będzie ciepło:)Jak upuszczasz powietrze lub wodę to sprawdź na końcu ciśnienie w instalacji, może trzeba będzie dobić.

lestek27
14-09-2013, 21:16
Wiem. Ale dlaczego teraz ciśnienie w instalacji raz większe a raz mniejsze?
Pewnie zależy od tego do ilu jest nagrzana woda ale dziwi mnie to trochę

zbigmaz01
14-09-2013, 21:28
Wiem. Ale dlaczego teraz ciśnienie w instalacji raz większe a raz mniejsze?
Pewnie zależy od tego do ilu jest nagrzana woda ale dziwi mnie to trochęTemperatura i duża ilość wody robi swoje. Może jeszcze sprawdzić naczynie jakie ma ciśnienie? Jak źle (za mało) to to może tak skakać i to nawet przy niewielkich wahnięciach temp.

Novy!
14-09-2013, 21:30
Wiem. Ale dlaczego teraz ciśnienie w instalacji raz większe a raz mniejsze?
Pewnie zależy od tego do ilu jest nagrzana woda ale dziwi mnie to trochę
A nie jest to wynikiem pracy pompy CO?Masz Alphe?

lestek27
14-09-2013, 21:35
Mówię właśnie o ciśnieniu na manometrze na naczyniu przeponowym. Instalator mówił że preferuje cisnienie 0,8 i raz jest trochę mniej a raz trochę więcej niż 0,8

lestek27
14-09-2013, 21:36
Mam Alpha 2 zarówno na CO jak i na CWU tylko na CWU jest bez Autoadapt

zbigmaz01
14-09-2013, 21:38
Mówię właśnie o ciśnieniu na manometrze na naczyniu przeponowym. Instalator mówił że preferuje cisnienie 0,8 i raz jest trochę mniej a raz trochę więcej niż 0,8Na naczyniu powinna być podana wartość z jaką powinno ono pracować.

lestek27
14-09-2013, 21:56
Zobaczę jak będę naczczo bo teraz to jest utrudnione zadanie:)
Kociołek pracuje ładnie. Zaczyna mi się to podobać i myślę że w zimie będzie to nieźle wyglądać, żeby tylko nie było problemów z innymi rzeczami.

zbigmaz01
14-09-2013, 22:05
Zobaczę jak będę naczczo bo teraz to jest utrudnione zadanie:)
Kociołek pracuje ładnie. Zaczyna mi się to podobać i myślę że w zimie będzie to nieźle wyglądać, żeby tylko nie było problemów z innymi rzeczami.A co boisz się że dostawa browarów zawiedzie?:)

Novy!
14-09-2013, 22:06
Mam Alpha 2 zarówno na CO jak i na CWU tylko na CWU jest bez Autoadapt Jaki bieg pompy.Ona ma inne tryby auto.

lestek27
14-09-2013, 22:08
CWU jest na" I"
A CO jest na Autoadapt

lestek27
14-09-2013, 22:09
Browar już był. Teraz drinki

bartus825
15-09-2013, 06:10
Dzięki!Wzorowałem się na ustawieniach Zbyszka.Ale dzięki wam i obserwacji palnika zaczynam rozumieć o co lotohttp://emotikona.pl/emotikony/pic/041.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)
Bartus na moje "oko" za mocno dmuchasz dla 8kW i za mocno wiejesz w podtrzymaniu.
Dla 8kW przeważnie w zależności od wungla wystarcza 0d 37 do 40, w podtrzymaniu około 45 do 50

zbigmaz01
15-09-2013, 06:30
Dzięki!Wzorowałem się na ustawieniach Zbyszka.Ale dzięki wam i obserwacji palnika zaczynam rozumieć o co lotohttp://emotikona.pl/emotikony/pic/041.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)
Tylko weź pod uwagę że ja mam bufor i dużo wody a to troszkę inaczej pracuje :)

bartus825
15-09-2013, 07:34
Noo i tu rada karoki jest zasadna.

zbigmaz01
15-09-2013, 07:44
Noo i tu rada karoki jest zasadna.Ja zasypałem teraz takie coś że połowę tego wybieram z popielnika. Aby to się jako tako paliło to muszę dmucha. Chyba zacznę to mieszać ale nie za bardzo mi się to uśmiecha bo to brudna robota. Może najdzie mnie chęć to spróbuję jeden zasyp.

75max
15-09-2013, 09:22
Mam Alpha 2 powiedzcie na jakim stopniu ustawić ją do CWU :confused:

minertu
15-09-2013, 09:32
Mam Alpha 2 powiedzcie na jakim stopniu ustawić ją do CWU :confused:Wypróbuj najlepiej spuszczając wodę do załóżmy temp 30deg i tak na każdym biegu,sprawdzaj jak długo się dogrzewa na każdym z osobna.Oczywiście przy tej samej zadanej CO.

minertu
15-09-2013, 09:34
Ja zasypałem teraz takie coś że połowę tego wybieram z popielnika. Aby to się jako tako paliło to muszę dmucha. Chyba zacznę to mieszać ale nie za bardzo mi się to uśmiecha bo to brudna robota. Może najdzie mnie chęć to spróbuję jeden zasyp.Cos podobnego zasypał sąsiad ,nie dopala,zlewa się w palniku,i same kalafiory,cud węgielek.Klnie jak szewc :) Na szczęście ma tego tylko 2 tony.

lestek27
15-09-2013, 09:36
Mam Alpha 2 powiedzcie na jakim stopniu ustawić ją do CWU :confused:

Ja mam ustawioną na "I"
Nie przestawiam na inne pozycje wpada w drgania grzybek zaworu zwrotnego:)
Ale z tego co zauważyłem w instrukcji pompy to do ogrzewania CWU to jest właściwa pozycja

mark3k
15-09-2013, 09:36
Cos podobnego zasypał sąsiad ,nie dopala,zlewa się w palniku,i same kalafiory,cud węgielek.Klnie jak szewc :) Na szczęście ma tego tylko 2 tony.

Chyba trafniej powiedzieć :AŻ 2 tony) :bash:

minertu
15-09-2013, 09:42
Chyba trafniej powiedzieć :AŻ 2 tony) :bash:
Tak można to ująć :)

zbigmaz01
15-09-2013, 10:01
Cos podobnego zasypał sąsiad ,nie dopala,zlewa się w palniku,i same kalafiory,cud węgielek.Klnie jak szewc :) Na szczęście ma tego tylko 2 tony.
U mnie się dobrze spala, bez kalafiorów ale mam dużo kamieni i czasami zanim kamienie się rozgrzeją aby przepuścić żar musi trochę podmuchać.

Dokopałem się do zdjęcia ale jest kiepskiej jakości, jednak coś widać.
212343

Tak wygląda miał który kupiłem po spaleniu :)

75max
15-09-2013, 10:35
U mnie się dobrze spala, bez kalafiorów ale mam dużo kamieni i czasami zanim kamienie się rozgrzeją aby przepuścić żar musi trochę podmuchać.

Dokopałem się do zdjęcia ale jest kiepskiej jakości, jednak coś widać.
212343

Tak wygląda miał który kupiłem po spaleniu :)

że te kamienie ślimak przepycha i nie zrywa zawleczki to aż dziwne:o

minertu
15-09-2013, 10:41
Masakra co teraz sprzedają.

tesel
15-09-2013, 10:55
212343

Tak wygląda miał który kupiłem po spaleniu :)

Trzeba było go kupić przed spaleniem.:lol2:

minertu
15-09-2013, 11:04
Dobre

:lol2:

zbigmaz01
15-09-2013, 11:09
Ale śmieszne http://emotikona.pl/emotikony/pic/0zlosc.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

minertu
15-09-2013, 11:39
Heh ciesz się,że masz kocioł na kamienie bo byś zmarzł z innym kotłem :)

bobasxx
15-09-2013, 11:56
U mnie się dobrze spala, bez kalafiorów ale mam dużo kamieni i czasami zanim kamienie się rozgrzeją aby przepuścić żar musi trochę podmuchać.

Dokopałem się do zdjęcia ale jest kiepskiej jakości, jednak coś widać.
212343

Tak wygląda miał który kupiłem po spaleniu :)

Wow, a tak ładnie wyglądał przed spaleniem.

minertu
15-09-2013, 11:58
Nie dołujcie Zbyszka w niedziele na dodatek :)

tesel
15-09-2013, 12:11
Zbyszek.Żartowałem.Wiesz.

minertu
15-09-2013, 12:23
Wszyscy przecież żartujemy :)

Piotrek42
15-09-2013, 12:37
Heh ciesz się,że masz kocioł na kamienie bo byś zmarzł z innym kotłem :)

Minertu nie rozpędzaj się...w tym wypadku to akurat zasługa palnika a nie kotła :D

minertu
15-09-2013, 12:45
Minertu nie rozpędzaj się...w tym wypadku to akurat zasługa palnika a nie kotła :D
Chodzi mi o ogół przecież frytkownica mu domu nie ogrzewa tylko piec :P

bobasxx
15-09-2013, 12:46
Znajomy w tamtym roku zakupił okazyjnie miał i później śmiał się, że trafił mu się jakiś "przeciwpożarowy" :)

minertu
15-09-2013, 12:47
A palnik swoją drogą :)

minertu
15-09-2013, 12:48
Znajomy w tamtym roku zakupił okazyjnie miał i później śmiał się, że trafił mu się jakiś "przeciwpożarowy" :)


:lol2: Tak to w życiu bywa.

zbigmaz01
15-09-2013, 13:40
Napisz co zasypałeś żeby inni się nie wrypali ... w "goofno" :)U lokalnego autoryzowanego sprzedawcy pieklorza. Ale nie mam do niego pretensji bo mówił że jest z kamieniem. Skusiła mnie cena i widok. Nie przyglądałem się z bliska, patrzyłem na to z odległości około 4-5m Jak bym podszedł bliżej i się przyjrzał pewnie bym to zobaczył ale czy bym nie kupił?
Tego sam nie wiem :p

gmaj22
15-09-2013, 14:34
U lokalnego autoryzowanego sprzedawcy pieklorza. Ale nie mam do niego pretensji bo mówił że jest z kamieniem. Skusiła mnie cena i widok. Nie przyglądałem się z bliska, patrzyłem na to z odległości około 4-5m Jak bym podszedł bliżej i się przyjrzał pewnie bym to zobaczył ale czy bym nie kupił?
Tego sam nie wiem :p
Widzialem ten "mial" u Zbyszka, wygladal w zasobniku ok, choc przy dokladniejszym przyjrzeniu sie mozna bylo miec watpliwosci, czy to kawalki wegla z odsiewki czy kamien. I to czarne, i to czarne...:) Slyszalem kiedys dwie rady, ze na sucho wegiel od kamienia mozna odroznic po tepych zalamaniach i jako sporo lzejszy od kamienia mozna go "wywazyc" w dloni (to chyba tylko Minertu potrafi z racji wykonywanej pracy).Drugi sposob to polac woda, z kamienia czarny pyl szybko splynie ( chyba ze bazalt );). Czy metody sa skuteczne? Nie wiem, nie praktykowalem. Kupilem chwalony eko z Wesolej i mam nafdzieje, ze sie nie zawiode. Wkrotce sie przekonam. Zbigmaz tez go kupil, z tego co wiem i pewnie juz przetestowal.

zbigmaz01
15-09-2013, 15:27
Widzialem ten "mial" u Zbyszka, wygladal w zasobniku ok, choc przy dokladniejszym przyjrzeniu sie mozna bylo miec watpliwosci, czy to kawalki wegla z odsiewki czy kamien. I to czarne, i to czarne...:) Slyszalem kiedys dwie rady, ze na sucho wegiel od kamienia mozna odroznic po tepych zalamaniach i jako sporo lzejszy od kamienia mozna go "wywazyc" w dloni (to chyba tylko Minertu potrafi z racji wykonywanej pracy).Drugi sposob to polac woda, z kamienia czarny pyl szybko splynie ( chyba ze bazalt );). Czy metody sa skuteczne? Nie wiem, nie praktykowalem. Kupilem chwalony eko z Wesolej i mam nafdzieje, ze sie nie zawiode. Wkrotce sie przekonam. Zbigmaz tez go kupil, z tego co wiem i pewnie juz przetestowal.
Z tym ciężarem to prawda, te ciężkie to kamień, jak coś widzę to wybieram, po dwóch garstkach już mi ochota przechodzi bo przecież się pali:lol2:

mark3k
15-09-2013, 16:30
Dobry podajnik i palnik poparty dobrym sterownikiem to i kamienie spali..... :lol2: