PDA

Zobacz pełną wersję : Rbr Ekouniwersal



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114

djhiq
18-03-2014, 11:08
Dla tych którzy twierdzą że w RBR nie da się spalić sporej ilości węgla. Ja aktualnie spalam codziennie ok 30 kg i jest to węgiel bardzo dobrze spalony. Nie ma proszku bo tak się groszek średni z chwałowic nie spala ale kompletnie przepalone gródki. Czasem się pojawia trochę szlaki i zdarza się jakiś mały niedopałek. Na początku było ciężko ale miałęm MOKRY OPAŁ. Teraz jak się wysuszył na słoneczku spalanie przebiega bez problemów. Pali się nieco po stronie podajnika ale nie przeszkadza to w żaden sposób w poprawnym spalaniu. Jeżeli ktoś chce zobaczyć mogę wrzucić fotki lub zaprosić do siebie. W komorze delikatnie się sadzi ale to prawdopodobnie wina tego ze nie dmucham w ten węgiel za bardzo. Spaliny mam między 90-110 *C. Czy coś więcej wam trzeba żeby powiedzieć że jest ok??

minertu
18-03-2014, 12:00
Nic :)

neujan
18-03-2014, 15:53
Janek sprawdź czy czujnik dobrze siedzi w kapilarze w kotle.Odkręć dławik i dosuń czujnik do dołu.
Czujnik jest z pewnością w piecu na dołe kapilary. Do kotłowni piec wniósłem zdemontowany do ostatniej śruby.

zawijan
18-03-2014, 17:36
A czy ja gdzieś napisałem, że to wszystko RBR-y ? Popadasz już w jakąś paranoję.

Zapytałem tylko... :rolleyes:

minertu
19-03-2014, 01:53
Czujnik jest z pewnością w piecu na dołe kapilary. Do kotłowni piec wniósłem zdemontowany do ostatniej śruby.
Dobra.Zrób tak,wyjmij oba czujniki i przyłóż je do rury zasilającej (wyjście z kotła) zobaczymy różnice o ile jest.

djhiq
19-03-2014, 09:50
Panowie macie jakiś dobry patent na skalibrowanie czujników. Trochę mi pokazuje głupoty w stosunku do termometrów w kapilarach ale możliwe że to termometry mam źle skalibrowane

bobasxx
19-03-2014, 13:01
Panowie macie jakiś dobry patent na skalibrowanie czujników. Trochę mi pokazuje głupoty w stosunku do termometrów w kapilarach ale możliwe że to termometry mam źle skalibrowane

Czujnik splin najlepiej zanurzyć we wrzącej wodzie, powinien pokazywać coś około 100 st.

A resztę kalibrować do jakichś dwóch innych termometrów. Np. elektroniczny od stacji pogodowej plus jakiś zwykły "rtęciowy", położyć je wszystkie w jednym miejscu i poczekać kilka minut aż się temperatura ustabilizuje na tych próbnych i wg ich wskazań przestawić skalibrować w sterowniku.

Delphion1
19-03-2014, 14:33
Panowie macie jakiś dobry patent na skalibrowanie czujników. Trochę mi pokazuje głupoty w stosunku do termometrów w kapilarach ale możliwe że to termometry mam źle skalibrowane

Czujnik pod pache i masz pewne 36,6:-)
Wszystkie czujniki w jedno miejsce i pewny termometr.Po godzinie jak się ustabilizuje temp skierować wszystkie do wartości termometru

bobasxx
19-03-2014, 15:23
Czujnik pod pache i masz pewne 36,6:-)
Wszystkie czujniki w jedno miejsce i pewny termometr.Po godzinie jak się ustabilizuje temp skierować wszystkie do wartości termometru

Warunek, że musi być zdrowy ;)

marek43
19-03-2014, 20:38
Warunek, że musi być zdrowy ;)

Super odpowiedż

SiNi
19-03-2014, 22:03
Wiem, że to był żart, ale warto na poważnie do tego się odnieść. Ja to bym się nad tym sposobem zastanawiał, bo te czujniki są tak dokładne, że... jak włożyłem jeden do ręki to po dłuższej chwili temperatura zaczęła rosnąć. Gdy puściłem to znudziłem się czekaniem, aż zacznie znów spadać:D

Jak włożysz pod pachę, to trzeba się naczekać, aż czujnik rozgrzeje się jak należy, ale wtedy pod pachą może być więcej niż 36.6 - nie bez powodu lekarze mówią by nie trzymać termometru zbyt długo (bo skóra wtedy może mieć wyższą temperaturę).

djhiq
19-03-2014, 22:44
SiNi dlaczego tak mocno dmuchasz ?? 43% na 8 kW to chyba przesada. Próbowałeś dmuchać mniej ?

SiNi
19-03-2014, 22:59
Jak dmuchałem mniej to przy moim Pieklorzu było czarno w kotle. Teraz mam ładnie siwo:p. Pewnie dałoby radę zejść niżej przy nowszym sofcie (ustawiając 3 podania), ale jestem za granicą prawie cały czas. Na Wielkanoc będę w PL to jak znajdę chwilkę czasu to zrobię upgrade softu i się pobawię. Do tego pewnie zboża dosypię do Pieklorza i będzie oki.
Popiół przy takim dmuchaniu mam dość ładny, więc nie ma co się zastanawiać czemu tak mocno dmucham. W kominie ciepło nie jest, muszę sprawdzić czy jest suchy.
To ile dmuchać trzeba dużo zależy od wungla.

kveldulv
20-03-2014, 10:25
Mam 2 pytania, jedno poważniejsze od drugiego:
1. Co się dzieje, gdy w domu zabraknie prądu, piec się wygasi i wróci prąd? Piec wraca do pracy auto czy ręcznej?
Bo jeśli do auto, to będzie ciągnąć węgiel bez płomienia? :D
2. Jak się pali drewnem w RBRze? Bo chcę spróbować swoich sił? Gdzie się wkłada drewno? :D :D Czy nad palnikiem powinna być jakaś półka? Bo mam wyjętą kratkę jakaś, ale nie wiem gdzie się ją montuje. Czy podczas palenia drewnem dmuchawa chodzi non stop? Czy jest jakiś tryb auto do tego?

bobasxx
20-03-2014, 11:17
Mam 2 pytania, jedno poważniejsze od drugiego:
1. Co się dzieje, gdy w domu zabraknie prądu, piec się wygasi i wróci prąd? Piec wraca do pracy auto czy ręcznej?
Bo jeśli do auto, to będzie ciągnąć węgiel bez płomienia? :D
2. Jak się pali drewnem w RBRze? Bo chcę spróbować swoich sił? Gdzie się wkłada drewno? :D :D Czy nad palnikiem powinna być jakaś półka? Bo mam wyjętą kratkę jakaś, ale nie wiem gdzie się ją montuje. Czy podczas palenia drewnem dmuchawa chodzi non stop? Czy jest jakiś tryb auto do tego?

Ad.1
Jak masz aktywny algorytm wygaszenia kotła (zaawansowane ustawienia), to sterownik nie wykrywając wzrostu temperatury spalin, wywali alarm o wygaszeniu kotła i przejdzie w tryb ręczny.
Ad.2
To co wyjąłeś, takie żeliwne, to rusz awaryjny. Wkładasz to bezpośrednio nad palnikiem i w ustawieniach sterownika zmieniasz na typ podajnika - zasypowy, albo stoisz przy kotle i bawisz się w trybie ręcznym.

prz3kus
20-03-2014, 11:46
Ad.2
To co wyjąłeś, takie żeliwne, to rusz awaryjny. Wkładasz to bezpośrednio nad palnikiem i w ustawieniach sterownika zmieniasz na typ podajnika - zasypowy, albo stoisz przy kotle i bawisz się w trybie ręcznym.

+ otwierasz kierownice spalin i wykręcasz czujnik spalin co by się nie uszkodził :)

bobasxx
20-03-2014, 12:52
+ otwierasz kierownice spalin i wykręcasz czujnik spalin co by się nie uszkodził :)

Właśnie, wiedziałem że o czymś zapomniałem ;)

grzeh2000
20-03-2014, 17:17
Pany jakie ustawienia podtrzymania dla Chwałowic?

karoka65
20-03-2014, 21:28
+ otwierasz kierownice spalin i wykręcasz czujnik spalin co by się nie uszkodził :)
Jeśli ustawi w oprogramowaniu na "zasypowy" nie trzeba wyciągać czujnika.
Ustawia się tak samo sterownik jak w zasypowcach ze sterowaniem, sterownik pilnuje wszystkiego, pracy pomp, temperatur.
Ustawia się przedmuchy ( jak długo i co ile ma przedmuchać ) jak w innych kotłach zasypowych ze sterownikami, moduluje dmuchawą przy dochodzeniu do zadanej i nie dopuści do uszkodzenia czujnika temp. spalin. W tym ustawieniu ( zasypowy ) sterownik nie dopuszcza do przekroczenia temp. spalin powyżej 300 stopni.

czp01
20-03-2014, 22:21
Pany jakie ustawienia podtrzymania dla Chwałowic?

U mnie na brulim ( na oryginalnym eko z KWK Chwałowice z 2013 roku - kupionym wprost na kopalni ) mam takie ustawienia podtrzymania:

czas pracy podajnika - 10s

czas postoju podajnika - 60 min

ilość powtórzeń podajnika - 2

moc dmuchawy 75 %

Moc dmuchawy trzeba skorygować na dól bo mam inną dmuchawkę. No to jest też inny kocioł i zwykły palnik PPS 25 kw. Myślę, że eko z Chwałowic jest elastyczny i można jeszcze podtrzymaniu mu nawet bardziej rozciągnąć.

kveldulv
21-03-2014, 06:37
Jeśli ustawi w oprogramowaniu na "zasypowy" nie trzeba wyciągać czujnika.
Ustawia się tak samo sterownik jak w zasypowcach ze sterowaniem, sterownik pilnuje wszystkiego, pracy pomp, temperatur.
Ustawia się przedmuchy ( jak długo i co ile ma przedmuchać ) jak w innych kotłach zasypowych ze sterownikami, moduluje dmuchawą przy dochodzeniu do zadanej i nie dopuści do uszkodzenia czujnika temp. spalin. W tym ustawieniu ( zasypowy ) sterownik nie dopuszcza do przekroczenia temp. spalin powyżej 300 stopni.
No i wypas, bo i tak nie wiem gdzie ten czujnik jest.
Chętnie obczaję palenie rusztem awaryjnym. Podzielę się wrażeniami.
Temperatury za oknem wysokie. Zakładam, że rozpalanie raz po południu może wystarczy na podgrzanie atmosfery ;)

djhiq
21-03-2014, 07:58
No i wypas, bo i tak nie wiem gdzie ten czujnik jest.

Hmm. Ten czujnik chyba jest najłatwiej zlokalizować ze wszystkich :) Skoro nie wiesz gdzie jest to też zapewne go nie czyscisz :). Czujnik jest wetknęty w kolanko wychodzące z pieca do komina - taki srebrny króciec z kablem. Jak odkręcisz wyczystkkę możesz sobie go zobaczyć i wyczyścić z sadzy

minertu
21-03-2014, 08:19
Ludzie nie stresujcie mnie !!!
Czujniki są opisane na obudowie sterownika,wystarczy za kabelkiem podążać !!!

prz3kus
21-03-2014, 10:01
Ludzie nie stresujcie mnie !!!

Szkoda życia na stresy :rolleyes:

minertu
21-03-2014, 10:48
Racja :)

karoka65
21-03-2014, 20:47
No i wypas, bo i tak nie wiem gdzie ten czujnik jest.

Co do położenia czujnika to koledzy wytłumaczyli.
Zaś co do "wypasu", dla mnie to raczej tragedia palenie na ruszcie i jaki kocioł z podajnikiem by to nie był.
Tak samo tyczy się to RBRa :)
Każdemu to mówię podczas rozmów.

pawko_
22-03-2014, 15:03
Jak kreski na histogramie są całkowicie na prawo tzn. że jest zbyt słaby nadmuch ?

kveldulv
22-03-2014, 17:34
Zaś co do "wypasu", dla mnie to raczej tragedia palenie na ruszcie i jaki kocioł z podajnikiem by to nie był.
Tak samo tyczy się to RBRa :)
Każdemu to mówię podczas rozmów.
Chodzi głównie o fakt, że temp na piecu ustawiona najniższa, a w domu za ciepło. Po co więc hajcować non stop? Szkoda paliwa.

Poza tym z ciekawości sprawdzam jak to działa.

Włączyłem tryb zasypowy gdzieś z 3 godziny temu.
Największy problem to to, że dymi jak cholera. Jeśli nadmuch jest za niski, to praktycznie strach otwierać drzwiczki :)
Poza tym problemem chyba trochę jest to, że trzeba przed takim paleniem wyczyścić palnik, bo dmuchawa będzie wtedy mało wydajna.
Bo powietrze musi się przedrzeć przez popiół. A i tak w rusztu leci na palnik i go zasypuje.

bobasxx
22-03-2014, 18:29
Jak kreski na histogramie są całkowicie na prawo tzn. że jest zbyt słaby nadmuch ?

Wg histogramu tak, ale ważniejsze co na palniku i w popielniku.

bobasxx
22-03-2014, 18:31
Największy problem to to, że dymi jak cholera. Jeśli nadmuch jest za niski, to praktycznie strach otwierać drzwiczki :)


A kierownicę spalin przestawiłeś ?

kveldulv
23-03-2014, 08:35
A kierownicę spalin przestawiłeś ?

Hmm... a co to? :p

Delphion1
23-03-2014, 09:00
Hmm... a co to? :p
Pod drzwiczkami wyczystki na samej górze jest ruchomy kawałek blachy.Który w normalnej pozycji powinien leżeć zamykając kanał w stronę pieca oparty o półkę a przy paleniu awaryjnym powinien być odchylony w stronę drzwiczek .
Czytasz instrukcję?Tam wszystko jest opisane.

zbigmaz01
23-03-2014, 09:17
Hmm... a co to? :p Z większego kociołka ale w tym samym miejscu 250096

grzeh2000
23-03-2014, 10:30
Witam,kociol mam ustawiony na auto-lato ale nie przechodzi w cykle letnie bo temp Co spada ponizej zadanej i kociol w grzanie idzie.Mam 42C ustawione czyli nizej sie nie da.Zwiekszyc histereze CO?Z 0,2C do np 1,0C

bobasxx
23-03-2014, 10:31
Hmm... a co to? :p

Bo ceramiki chyba nie masz ? ;)

minertu
23-03-2014, 11:05
Witam,kociol mam ustawiony na auto-lato ale nie przechodzi w cykle letnie bo temp Co spada ponizej zadanej i kociol w grzanie idzie.Mam 42C ustawione czyli nizej sie nie da.Zwiekszyc histereze CO?Z 0,2C do np 1,0C
I tak będzie tyle,że nie uruchomi pomp.Z samego podtrzymania powinien temp C.O. podbić.

grzeh2000
23-03-2014, 11:15
No własnie chodzi mi o to zeby podtrzymaniami podnosił a w grzanie nie wchodził

grzeh2000
23-03-2014, 12:31
Moze ktos mi doradzi jak to ustrojstwo ustawic?,chodzi o podtrzymanie.Ustawione ma 4x4 sek krotka przerwa 90sek podajnik 80 min.Ustawiona temp co 42ć spadła do 41,7C,właczyło sie pdtrzymanie temp spalin z 36C podniosła sie do ko 63C a temoeratura Co ani drgneła.Zwiekszyc czas pracy podajnika a zmniejszyc ilosc podan?Po chwili lest 42C

pawko_
23-03-2014, 14:04
Ja mam caly czas ustawione na zimę. Czy konieczne jest ustawienie trybu pracy kotła na lato ?

SiNi
23-03-2014, 14:21
To zależy jaką masz instalację CO. Jeżeli kocioł (RBR + ecoal) ma za zadanie utrzymać tylko zadaną temperaturę, a rozprowadzenie ciepłej wody w instalacji jest nadzorowane przez inny sterownik to nie musisz przestawiać na lato jeżeli grzejesz też CWU bo odbiór będzie i tak tylko na CWU. Jeżeli jednak wszystkim zarządza ecoal, to gdy będziesz miał ciepło to i tak będzie Ci pchać ciepłą wodę na grzejniki/podłogówkę, a wtedy to jest zbędne (nawet niewskazane, chyba że lubisz mieć w domu zawsze cieplej niż na zewnątrz). Jak masz termostaty na wszystkim i one się pozamykają to i tak ecoal jak masz ustawiony na zimę będzie Ci pchał ciepłą wodę. Nie ma sensu, bo zajedziesz pompę, a więc zazwyczaj tryb lato jest wskazany.

U mnie instalacja jest tak rozwiązana, że na razie muszę jechać na zimie, bo powrót spadnie bardzo nisko i CWU się szybko wychłodzi (po zakręceniu grzejników będzie i tak CWU grzana). Muszę zadzwonić do mojego instalatora żeby mi na CWU założył pompę (bo grawitacyjnie nie chce się zagrzać) to wszystko się zmieni i nie będę pchał ciepłej wody w rury 5/4 cala wtedy gdy nie trzeba.

Szkoda, że kaski nie ma by ocieplić chatę i wziąć się za pięterko - cała instalacja CO byłaby przerobiona i wtedy straty z grzania wody w rurach 5/4 cala wyeliminowałbym. Przypuszczam, że spokojnie po zmianie instalacji CO zaoszczędzę minimum 5kg groszku na dobę, a to już jest sporo w skali całego sezonu.

pawko_
23-03-2014, 14:46
Mam osobne sterowanie z silownikiem do zaworu 3D i w każdym pokoju sterowniki, a w rozdzielaczach silowniki. Czyli mówisz, że moge jechać na trybie zima ? Czy to będą jakieś negatywne skutki dla pompy od CO ? Instalację mam w układzie zamkniętym.
Na chwilę obecną kocioł stabilnie chodzi i nie chciałbym tego procesu zaburzyć.

Jedynie w łazience nie mam sterownika i tam sobie rotametrami (dwa rotametry od podlogowki i grzejnika) ustawiam. Silowniki są pozamykane w całym domu (ponieważ temperatura zadana jest osiągnięta), a tam (w łazience) woda chyba krąży cały czas ?

SiNi
23-03-2014, 16:33
Jeżeli w łazience ustawiasz rotametrami i nie zakręciłeś tam obiegu to nic pompie się nie stanie jeżeli jest z autoadaptem - sama sobie zwolni żeby za mocno nie cisnąć. Jak nie masz funkcji autoadapt w pompie to skręć ją na najniższy bieg i miej nadzieję, że nie będzie miała za ciężko. Minusem takiego ustawienia jest ciągły pobór prądu przez pompę. W przypadku gdy ustawisz kociołek na lato, to pompa staje i oszczędzasz na prądzie (oszczędności wielkie nie będą jak pompa energooszczędna z autoadaptem, ale pewnie jakieś wiaderko by się uzbierało;)).

Jeśli boisz się o stabilną pracę kotła to się nie przejmuj. Możesz przecież dla samego sprawdzenia jak to będzie zmienić ustawienie na "lato" na jeden dzień. Jak Ci się wykresy nie spodobają to wracasz do ustawiania "zima" i po problemie. To jest tylko jedna opcja do zmiany. Przy ustawieniu "lato" nie będziesz miał grzania w łazience, ale przy upałach to będzie wskazane jak planujesz cały rok grzać CWU przy pomocy kociołka.

karoka65
23-03-2014, 17:16
Sini chyba wszystko dogłębnie wyjaśnił :)
Zależy tylko od tego z czego korzystamy, na czym nam zależy, czy obstawiliśmy się czujnikami sterownika.
Jeśli tak to nawet bez przechodzenia w "lato" można przeżyć cały rok, jeśli zaś nie korzystamy bądź nie całościowo, lepiej przejść w lato.

SiNi
23-03-2014, 17:43
Sini chyba wszystko dogłębnie wyjaśnił :)
Bez przesady:jawdrop: Palę zaledwie od końca grudnia i na pewno wiele jeszcze odnośnie tego trzeba wyjaśnić, ale ogólna wiedza jest przekazana w sprawie trybu lato/zima. Najlepsze jest to, że do instrukcji nie zaglądałem i siedzę w UK. Kocioł doglądam online i przy pomocy oczu żony oraz ojca. Sam go widziałem zaledwie kilka razy;)
Chciałbym już być w PL na stałe, ale się tak nie da (no chyba, że wczoraj w totka padły moje numery:wiggle:). Pobawiłbym się z dwustanem, bo nigdy z niego nie korzystałem, a przy mojej instalacji będzie o co powalczyć przy obecnych temperaturach.

minertu
23-03-2014, 18:17
Ty tam jak wrócisz to zajmij się żoną a z dwustanem masz czas na jesień :)

grzeh2000
23-03-2014, 18:19
Jakie sa standardowe ustawienia podtrzymania?,u mnie nie moze 2x pod rzad podtrzymanie pójsc bo grzanie sie włacza.Za mało go podtzymanie rozbuja.

minertu
23-03-2014, 18:28
A w czym ci to przeszkadza?

grzeh2000
23-03-2014, 18:37
No nie wiem,moze mniej spali jak czesciej bedzie w podtrzymaniu?

SiNi
23-03-2014, 18:55
Ty tam jak wrócisz to zajmij się żoną a z dwustanem masz czas na jesień :)
Żona to priorytet, na drugim miejscu dwustan, ale nie będzie miał kto doglądać jak znów wylecę (w sumie, to wylecimy bo razem na jakiś czas) to grupowe wróci.

minertu
23-03-2014, 19:00
Żona to priorytet, na drugim miejscu dwustan, ale nie będzie miał kto doglądać jak znów wylecę (w sumie, to wylecimy bo razem na jakiś czas) to grupowe wróci.
No w grupie jest siła :)

karoka65
23-03-2014, 19:04
No nie wiem,moze mniej spali jak czesciej bedzie w podtrzymaniu?
Przecież teraz cały czas toi w podtrzymaniu, tylko tyle co pyknie wg. tego co mu ustawiłeś w przedziałach 80-cio minutowych.

grzeh2000
23-03-2014, 19:11
Bo mu wydłuzylem 5x5sek przerwa 105sek

bobasxx
23-03-2014, 19:36
Jakie sa standardowe ustawienia podtrzymania?,u mnie nie moze 2x pod rzad podtrzymanie pójsc bo grzanie sie włacza.Za mało go podtzymanie rozbuja.

Podtrzymanie jest od podtrzymania, jak sama nazwa wskazuje ;) Jest (powinno być) tylko po to aby w kotle nie wygasło.
Od utrzymywania zadanej jest tryb grzanie ;)

Maher
23-03-2014, 20:23
I tak będzie tyle,że nie uruchomi pomp.Z samego podtrzymania powinien temp C.O. podbić.

To u mnie coś nie do końca działa prawidłowo funkcja auto-lato, bo pompa podłączona jest pod podłogówkę, auto-lato ustawione na 10C, na zewnątrz było powyżej 15C a pompa się załączała bo było ustawione czas postoju/czas pracy pompy podłogowej, dopiero musiałem ręcznie ustawić na zero aby pompa się nie włączała. Czyli albo algorytm ecoal jest skopany czy coś jest nie tak?

minertu
23-03-2014, 20:58
To u mnie coś nie do końca działa prawidłowo funkcja auto-lato, bo pompa podłączona jest pod podłogówkę, auto-lato ustawione na 10C, na zewnątrz było powyżej 15C a pompa się załączała bo było ustawione czas postoju/czas pracy pompy podłogowej, dopiero musiałem ręcznie ustawić na zero aby pompa się nie włączała. Czyli albo algorytm ecoal jest skopany czy coś jest nie tak?
Kiedyś na ten temat była dyskusja o ile dobrze pamiętam i sugerowano aby ustawianie czasów pracy wymuszało jej pracę.Jak ktoś ma samą podłogówkę powinien skorzystać z gniazda CO. Tutaj algorytm nie ma nic wspólnego z pracą pompy.O ile się nie mylę chodziło o ogrzewanie podłogi w łazience.

Maher
23-03-2014, 21:14
Kiedyś na ten temat była dyskusja o ile dobrze pamiętam i sugerowano aby ustawianie czasów pracy wymuszało jej pracę.Jak ktoś ma samą podłogówkę powinien skorzystać z gniazda CO. Tutaj algorytm nie ma nic wspólnego z pracą pompy.O ile się nie mylę chodziło o ogrzewanie podłogi w łazience.

Do gniazda CO mam podłączoną podłogówkę z 1 piętra. Czyli algorytm robiony pod podgrzewanie podłogi w łazience/kuchni/korytarzu jak się dawniej robiło, a nie jak się ma 100% podłogówki.
Jeżeli nic innego się nie da zrobić to pozostaje mi pamiętać o wyłączaniu pracy/postoju pompy na zero przy okresach przejściowych i tak nie jest źle bo drugą czynnością którą muszę zrobić w trakcie zimy to zwiększyć temperaturę na zaworach termostatycznych w czasie większych mrozów.

kniazio
24-03-2014, 06:01
Czym polecacie zabezpieczyć piec po sezonie?

marek43
24-03-2014, 20:16
Napisano 18 czerwiec 2009 - 12:16
ja co roku robiłem tak samo i było ok(aktualnie przepalam jeszcze),ale do rzeczy:
ostatnie palenie węglem i najlepiej tak aby go dobrze wygrzać - wstawić mu w trąbę,potem czyszczenie kociołka i szczelne zamknięcie...dodatkowo każde drzwiczki i klapki oklejałem taśmą samoprzylepną aby mieć pewność co do szczelności :) ...Reasumując - kociołek szczelny a wyczystka od komina pozostawiona otwarta - wentylacja komina oraz zatkanie nawiewu przez wentylator

kniazio
25-03-2014, 04:47
A ja myslalem ze odwrotnie trzeba :)
Ze nalezalo by otworzyc jedne drzwiczki aby powietrze osuszalo kociol
Chodzi mi jeszcze o to czy zabezpieczacie kotly jakimis srodkami dodatkowo

marek43
25-03-2014, 08:36
Kniazio-są dwie metody najlepiej samemu dokonać oceny, wiele czasu na to nie potrzeba. Warunki panujące w kotłowni mają duże znaczenie

marek43
25-03-2014, 08:39
W rbr nie trzeba oklejać drzwiczek są wystarczająco szczelne

minertu
25-03-2014, 09:09
Kniazio-są dwie metody najlepiej samemu dokonać oceny, wiele czasu na to nie potrzeba. Warunki panujące w kotłowni mają duże znaczenie
Skąd to wiesz? :)

marek43
25-03-2014, 09:12
W instrukcji producenta strona 27 producent pisze "Po zakończeniu sezonu grzewczego kocioł oraz przewody dymne należy dokładnie wyczyścić.Wyjąć paliwo z kotła."O dalszym postępowaniu nic nie wzmiankuje.Ja uważam,że należy pozamykać dokładnie aby latem nie było roszenia od wewnątrz.Kocioł ma dobrą izolacje.

minertu
25-03-2014, 09:16
Pytam bo nikt tego nie czyta uważając ,że napisze na FM i dostanie odp na patelni :)

marek43
25-03-2014, 09:17
Skąd to wiesz? :)

Prawa fizyki

marek43
25-03-2014, 09:34
Pytam bo nikt tego nie czyta uważając ,że napisze na FM i dostanie odp na patelni :)

Rozumię:)

karoka65
25-03-2014, 11:04
Można zabaźgrać wnętrze cortaninem.
Po dokładnym wyczyszczeniu znajdą się miejsca gdzie ruda się zagnieździła :)

marek43
25-03-2014, 12:21
Minertu lub Karoka65 proszę o stanowisku w kwestii następującej. Posiadam 200l zbiornik cw na gwarancji 4 letniej. Galmet, producent zaleca wymianę anody co 18 m-cy dlaczego to wszyscy wiemy, ja nie używam grzałki elektrycznej piec grzeje wodę przez cały rok,czy ma to wpływ na korozje płaszcza używając lub nie używając grzałki elektrycznej, mam ochotę nie wymieniać anody licząc się z utratą gwarancji

zyzolek
25-03-2014, 13:11
Po zakończeniu sezonu, jak nie palisz kotłem na potrzeby CWU, wszystkie możliwe drzwiczki w kotle zostawiamy otwarte. Inaczej będzie się tam rosić woda i zacznie rdzewieć, czego nie chcemy.

kniazio
25-03-2014, 14:45
Napisano 18 czerwiec 2009 - 12:16
ja co roku robiłem tak samo i było ok(aktualnie przepalam jeszcze),ale do rzeczy:
ostatnie palenie węglem i najlepiej tak aby go dobrze wygrzać - wstawić mu w trąbę,potem czyszczenie kociołka i szczelne zamknięcie...dodatkowo każde drzwiczki i klapki oklejałem taśmą samoprzylepną aby mieć pewność co do szczelności ...Reasumując - kociołek szczelny a wyczystka od komina pozostawiona otwarta - wentylacja komina oraz zatkanie nawiewu przez wentylator


Po zakończeniu sezonu, jak nie palisz kotłem na potrzeby CWU, wszystkie możliwe drzwiczki w kotle zostawiamy otwarte. Inaczej będzie się tam rosić woda i zacznie rdzewieć, czego nie chcemy.

A nie mowilem :)

marek43
25-03-2014, 15:28
A nie mowilem :)

To zależy od warunków panujących w kotłowni:rolleyes:

karoka65
25-03-2014, 16:00
Minertu lub Karoka65 proszę o stanowisku w kwestii następującej. Posiadam 200l zbiornik cw na gwarancji 4 letniej. Galmet, producent zaleca wymianę anody co 18 m-cy dlaczego to wszyscy wiemy, ja nie używam grzałki elektrycznej piec grzeje wodę przez cały rok,czy ma to wpływ na korozje płaszcza używając lub nie używając grzałki elektrycznej, mam ochotę nie wymieniać anody licząc się z utratą gwarancji
Marku nie odpowiem Ci całkowicie fachowo bo na wszystkim znać się nie można :)
Odpowiem jak zwykle po swojemu :)
Producent nie powiedziałbym że zaleca a raczej wymaga że utrzymać właśnie gwarancję.
Powiem Ci po latach że liczą na to że nie będziesz pamiętał i jej nie wymienisz a dobieranie blach opanowali chyba już do perfekcji i ciężko teraz żeby te nowe zasobniki dożywały okresu na jaki producenci jej udzielają.
Samo to czy używasz grzałki czy nie niema nic do tego, najważniejsza jest raczej woda tzn. jej jakość.
Widziałem ostatnio u jednego gościa anodę po roku użytkowania zasobnika.
Wiesz co z niej zostało ? Korek którym wkręcasz anodę i kawałeczek zardzewiałego pręcika na którym jest jest osadzona i zamocowana do korka.
Ostatnio po wymianie ostatniego zasobnika ( Kospel ) wymieniałem anodę przed upływem 18-tu miesięcy jak wymaga producent i była w stanie prawie nienaruszonym.
Ja bym ją wymienił bo to nie wiele roboty, wiem trzeba upuścić wody i się nie chce :)
Jeśli się zdecydujesz to pamiętaj żeby paragon zakupu nowej anody podpiąć do karty gwarancyjnej

marek43
25-03-2014, 18:00
Super dzięki chciałem poznać twą ocenę w przedmiotowej sprawie teraz wiem ,że dokonam wymiany-dziękuję:

minertu
25-03-2014, 20:34
No i już wyjaśniać nie muszę.

TwojPan
25-03-2014, 21:52
250786
Fotki wymiennika z pracą z SPP już pokazywałem,ale..
I tu wkleję fotkę z wyczystki komina.Chciałbym by "jakość" osadu w waszych kotłach była podobna.Mnie się udało,bez zmian w regulacji ciągu i dopływu powietrza do kotłowni (z taką samą pracowałem z ecoalem) -tak to wygląda wraz ze sterownikiem SPP&RBR 11kW. Mnie się z ecoalem nie udało takiego efektu uzyskać przez 4 lata.Komin 180mm.Ale może głupi jestem...
Pozdrawiam.

marek43
25-03-2014, 22:57
250786
Fotki wymiennika z pracą z SPP już pokazywałem,ale..
I tu wkleję fotkę z wyczystki komina.Chciałbym by "jakość" osadu w waszych kotłach była podobna.Mnie się udało,bez zmian w regulacji ciągu i dopływu powietrza do kotłowni (z taką samą pracowałem z ecoalem) -tak to wygląda wraz ze sterownikiem SPP&RBR 11kW. Mnie się z ecoalem nie udało takiego efektu uzyskać przez 4 lata.Komin 180mm.Ale może głupi jestem...
Pozdrawiam.Ja mam tak samo rbr17 z ecoalem jak mi kumpel przyjedzie to ci wyśle bo sam nie umie wysyłać fotek

karoka65
25-03-2014, 23:47
Pierwszy raz chyba tam zajrzał i myśli że to zasługa innego sterownika.
Ja nie piszę że jest tak samo bo sprzedaję kotły i mogę kłamać :)
A co może tam być innego jak szary pył ?
Jak ktoś sobie wstawi 25kW na 120m2 to może tam być czarna, śmierdząca maź.
Novy co by tu nie pisał ma dobrze dobrany kocioł to i widok w rurze spalinowej taki jak ma być, chyba że coś innego jest ważnego na tej fotce i nie o to chodzi ?

pawko_
26-03-2014, 10:36
wiem trzeba upuścić wody i się nie chce :)
Jeśli się zdecydujesz to pamiętaj żeby paragon zakupu nowej anody podpiąć do karty gwarancyjnej
Nawet z zasobnika pionowego trzeba upuszczać? Ja normalnie otwierałem pokrywę bez spuszczania wody. Znaczy zakręciłem zawór główny i spuściłem wodę z kranu.

Co do komina (ręka włożona w wyczystkę)
250854

karoka65
26-03-2014, 16:36
No o poziomym pisałem, bo akurat taki mam :)
Samolub :)

Tyson
26-03-2014, 18:19
Macie jakieś sprawdzone ustawienia dla Retopalu? mój kociołek RBR11/12 KW.

marek43
26-03-2014, 22:25
Macie jakieś sprawdzone ustawienia dla Retopalu? mój kociołek RBR11/12 KW.
Też palę retopalem u mnie przy tych temperaturach jak teraz najlepiej spala na ręcznym 6 sekund podawanie przerwa 75sek
Przy twoim kociołku dałbym 5/60 i podglądaj co się dzieje na palniku ja głównie skupiam się na wyglądzie deflektora jak ciemny to korekta w dół albo w gorę z nadmuchem retopal lubi większy nadmuch zacznij od40%.Powiem jeszcze tak to moje propozycje w oparciu o doświadczenia własne na mojej instalacji po dwóch sezonach palenia pierwszy raz odważyłem się napisać skromną poradę i tak to traktuj-powodzenia

karoka65
26-03-2014, 22:33
.Powiem jeszcze tak to moje propozycje w oparciu o doświadczenia własne na mojej instalacji po dwóch sezonach palenia pierwszy raz odważyłem się napisać skromną poradę i tak to traktuj-powodzenia
Prędzej czy później tak się to kończy :)
Najpierw pytacie, później doradzacie tym co zaczynają :)
Tomek co prawda też już trochę pali, nawet chyba dłużej ale jak każdy chce żeby było jak najbardziej ok a zmienił chyba wungiel.
Twoje spostrzeżenia Marku są dobre ale nie można tez przesadzać z tym wiatrem bo i Retopal może "rogi" pokazać jak się przeholuje.
Widzę że ustawiłeś na minimalnej mocy bo parametry odchudzone jak i wegiel porównując do tego którym paliłeś zimą.

marek43
26-03-2014, 22:58
Tak masz rację i pawko też dziś narobiłem sobie trochę problemu chciałem zobaczyć w jakim stanie jest anoda odkręciłem śrubkę od drucika idącego na masę no i kicha bo anoda wpadła do środka niema jak jej wyciągnąć aby mieć wodę to otwór zatkałem na śrubę no i mam wodę, zbiornik szczelny teraz Dodam jeszcze ,że gwarancja poszła w pi....du bo przegapiłem o 1,5m-ca patrząc w papiery -dobrze pisałeś Już zamówiłem nową z korkiem ale pytam czy tamta może pozostać na dnie

zawijan
27-03-2014, 06:02
Macie jakieś sprawdzone ustawienia dla Retopalu? mój kociołek RBR11/12 KW.

Super! Czyli 0,9kW.
I kto tu jeszcze powie, że nie ma malutkich kotłów na węgiel?

prz3kus
27-03-2014, 07:24
Macie jakieś sprawdzone ustawienia dla Retopalu? mój kociołek RBR11/12 KW.
Ja u siebie na Retopalu mam teraz na ręcznym 4s - podawanie, 80s - przerwa i wiaterek 36%

RBR 11->> https://esterownik.pl/sterownik/3579

karoka65
27-03-2014, 09:11
Super! Czyli 0,9kW.
I kto tu jeszcze powie, że nie ma malutkich kotłów na węgiel?
Pompiarze :)

zawijan
27-03-2014, 10:41
Pompiarze :)

A ten 0,9kW był badany?

karoka65
27-03-2014, 10:57
A ten 0,9kW był badany?
Na twoich też tak palą i nie były badane na takiej mocy.
bynajmniej nigdzie nie doczytałem.

Tyson
27-03-2014, 10:59
A ten 0,9kW był badany?

Dobrze, że reszta załapała o co mi chodziło. Dzięki za wskazówki zaraz potestuję nowe ustawienia.

zawijan
27-03-2014, 12:00
Na twoich też tak palą i nie były badane na takiej mocy.
bynajmniej nigdzie nie doczytałem.

Moje nie mają takiej małej mocy.

zawijan
27-03-2014, 12:01
Dobrze, że reszta załapała o co mi chodziło. Dzięki za wskazówki zaraz potestuję nowe ustawienia.


:rolleyes:

bobasxx
27-03-2014, 14:07
Super! Czyli 0,9kW.
I kto tu jeszcze powie, że nie ma malutkich kotłów na węgiel?

Chyba naprawdę się starzejesz, kiedyś Twoje żarty były bardziej trafione.
Dzisiaj czepiasz się szczegółów, niuansów.


A ten 0,9kW był badany?

Tak bardzo bolą Cię te badania RBR-a ? Jeszcze wyników nie widziałeś, a może właśnie widziałeś ?

karoka65
27-03-2014, 19:09
Jeszcze wyników nie widziałeś, a może właśnie widziałeś ?
Próbują gonić :)
Ale trochę nie wychodzi :)

grzeh2000
29-03-2014, 04:53
We wszystkich zbiornikach cwu sa anody?,mam galmet 140L dwuplaszczowy

minertu
29-03-2014, 05:16
We wszystkich zbiornikach cwu sa anody?,mam galmet 140L dwuplaszczowy
W stalowych tak.

grzeh2000
31-03-2014, 20:18
Co tu taka cisza?

karoka65
31-03-2014, 20:49
Brudasy naparzają się z nawiedzonymi czyścioszkami :)

djhiq
01-04-2014, 20:04
Dlaczego na ustawieniach ręcznych nie działa histereza CO tylko dmuchawa staje już od razu jak dobije do temperatury zadanej. Znaczy działą ale tylko jak ma znów wrócić do działania. Nie przebija temperatury zadanej

karoka65
01-04-2014, 20:26
Dlaczego na ustawieniach ręcznych nie działa histereza CO tylko dmuchawa staje już od razu jak dobije do temperatury zadanej. Znaczy działą ale tylko jak ma znów wrócić do działania. Nie przebija temperatury zadanej
W ręcznym tak to działa Łukasz :)
Po uzyskaniu zadanej-stop,
spadek o wartość histerezy-start

karoka65
01-04-2014, 20:31
Gdyby ktoś ze znajomych szukał RBRa 11kW to mój gdzieś za miesiąc będzie do odsprzedania.
W lutym minął rok jak go użytkuję, zasobnik na węgiel po prawej stronie patrząc od przodu na drzwiczki.
Zapytania na priva jakby ktoś był chętny.

adkwapniewski
01-04-2014, 20:49
Dlaczego ?

karoka65
01-04-2014, 20:50
Wstawiam pompę ciepła, hehe

karoka65
01-04-2014, 20:52
Tak na poważnie to chcę wstawić ceramiką.

zawijan
02-04-2014, 06:07
Tak na poważnie to chcę wstawić ceramiką.

11/12 kW?

kalio
02-04-2014, 10:25
Tak na poważnie to chcę wstawić ceramiką.

Przecież wystarczy jak byś samą ceramikę "dokupił" i wkleił :))

karoka65
02-04-2014, 11:00
Przecież wystarczy jak byś samą ceramikę "dokupił" i wkleił :))
kalio, nie mam czasu na zabawy

berdnard
02-04-2014, 11:06
Tak na poważnie to chcę wstawić ceramiką.

Witam wiem o co chodzi
wstawisz 17 z ceramiką i z odpopielaczem-jak bym był na twoim miejscu też bym tak zrobił
ale jak mi zdrowie dopisze w tym roku to sobie sam wymiennik uspawam ten wymarzony z ceramiką będzie cacy do kompletu z palnikiem no i po cichu liczę na ES -ręczny plus i automat plus
czas pokaże
zdrówka;)

karoka65
02-04-2014, 11:20
Nie rajmek, 12-tkę i tak jest o wiele za duża do mojego kamieniaczka :)
Aaa i bez odpopielacza bo mam za wąsko, ale jeszcze przemierzę dokładnie.

berdnard
02-04-2014, 12:02
klimat się zmienił tu leży przyczyna - to i ja dostałem po jajach bo od 1978 roku jestem związany z węglem-załadunek i transport-muszę się przebranżowić na stare lata tylko czego
trza by było odwiedzić wróżkę ;)

mark3k
02-04-2014, 14:21
Witam wiem o co chodzi
wstawisz 17 z ceramiką i z odpopielaczem-jak bym był na twoim miejscu też bym tak zrobił
ale jak mi zdrowie dopisze w tym roku to sobie sam wymiennik uspawam ten wymarzony z ceramiką będzie cacy do kompletu z palnikiem no i po cichu liczę na ES -ręczny plus i automat plus
czas pokaże
zdrówka;)

Na ES-a za bardzo nie licz, no może ręcznyPlus, bo w sterze (obecnym) nie ma już miejsca w pamięci, choć zawsze można dołożyć pamięć zewnętrzną (koszt kości chyba ze 2 zł).
RęcznyPlus spisuje się znakomicie. Router steruje e-coalem po LAN-ie i tak czystej komory i wymiennika na tym algorytmie jeszcze nie widziałem. Niemal zero sadzy. Jedyny kłopot to zmiana danych w routerze z połączenia za podwójnym natem.

adkwapniewski
02-04-2014, 14:34
Na ES-a za bardzo nie licz, no może ręcznyPlus, bo w sterze (obecnym) nie ma już miejsca w pamięci, choć zawsze można dołożyć pamięć zewnętrzną (koszt kości chyba ze 2 zł).
RęcznyPlus spisuje się znakomicie. Router steruje e-coalem po LAN-ie i tak czystej komory i wymiennika na tym algorytmie jeszcze nie widziałem. Niemal zero sadzy. Jedyny kłopot to zmiana danych w routerze z połączenia za podwójnym natem.

Ilość zezartego wungla ?Mniej | Więcej |trudno powiedzieć ?

wojtas77
02-04-2014, 16:53
Działają wam sterowniki na aero2 ?
Wprowadzili kody captcha i mój od wczoraj nie działa :(

karoka65
02-04-2014, 16:57
Wojtas nie jestem pewny na 100% ale chyba Pawko i jeszcze ktoś jedzie na Aero, pawka ster widzę że jest na E-S

zbigmaz01
02-04-2014, 17:50
Działają wam sterowniki na aero2 ?
Wprowadzili kody captcha i mój od wczoraj nie działa :(Z kodem masz rację, u mnie dzisiaj załapało i trzeba aktywować.

Ale ja używam w fonie.

grzeh2000
02-04-2014, 18:14
Ja mam aero i kociołek jest widoczny

gmaj22
02-04-2014, 19:09
Aero? Moze tu jest pies pogrzebany?
http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,15722857,Korzystasz_z_darmowego_internetu _Aero2__To_czeka_cie.html#BoxSlotII3img

mark3k
02-04-2014, 19:14
Ilość zezartego wungla ?Mniej | Więcej |trudno powiedzieć ?

Ilość spalonego węgla trudna do oszacowania. Jakość spalania mocno na plus, mniej dmucham , całkowicie spalam. Komora spalania jasno-szara.
Teoretycznie przy lepszym spalaniu powinno się mniej węgla spalać.
Jestem zadowolony z takiego systemu spalania.

mark3k
02-04-2014, 19:20
Aero? Moze tu jest pies pogrzebany?
http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,15722857,Korzystasz_z_darmowego_internetu _Aero2__To_czeka_cie.html#BoxSlotII3img

Jeśli matołki dopadły się do do zatykania sieci poprzez zasysanie p2p, to się wcale nie dziwię takiemu systemowi.
Daj polaczkowi palec to zeżre rękę.
Bardzo mądre posunięcie, znów AERO2 zacznie normalnie funkcjonować.

lestek27
02-04-2014, 19:23
Czym proponujecie Palić w tym przejściowym okresie kiedy trzeba trochę dogrzewać wieczorami i rano a w dzień tylko CWU?
Kupiłem trochę miału który już spaliłem ale to była porażka. Po dwóch dniach pełna szuflada popiołu i jeszcze wiaderko. Nie wspomnę o czystości komory. Nawet czujnik spalin trzeba było wyczyścić po kilku dniach bo wskazywał dziwnie niską temp.

bobasxx
02-04-2014, 19:37
Ale jaja Panowie, wychodzę dzisiaj rano do pracy, patrzę, a tu brama garażowa otwarta. Myślę sobie pewnie przypadkowo nacisnąłem przycisk w pilocie i się otworzyła. Teraz patrzę na wykresy i Zonk, otworzyła się owszem ale wczoraj wieczorem, a grzejnik w garażu 1,8m szeroki ogrzewał całą noc atmosferę ;)

berdnard
02-04-2014, 19:41
Daj polaczkowi palec to zeżre rękę.

kol mark3k-uważaj ze słowami ten kol po wyżej może ci odstrzelić twój palec co napisał te słowa
:lol2:

zyzolek
02-04-2014, 20:06
Czym proponujecie Palić w tym przejściowym okresie kiedy trzeba trochę dogrzewać wieczorami i rano a w dzień tylko CWU?
Kupiłem trochę miału który już spaliłem ale to była porażka. Po dwóch dniach pełna szuflada popiołu i jeszcze wiaderko. Nie wspomnę o czystości komory. Nawet czujnik spalin trzeba było wyczyścić po kilku dniach bo wskazywał dziwnie niską temp.

Ja latem jadę zawsze na czechu.
A nawet cały ten sezon zimowy pojechałem na czechu i kosztowo wyszło to rewelacyjnie.

zbigmaz01
02-04-2014, 20:23
Ale jaja Panowie, wychodzę dzisiaj rano do pracy, patrzę, a tu brama garażowa otwarta. Myślę sobie pewnie przypadkowo nacisnąłem przycisk w pilocie i się otworzyła. Teraz patrzę na wykresy i Zonk, otworzyła się owszem ale wczoraj wieczorem, a grzejnik w garażu 1,8m szeroki ogrzewał całą noc atmosferę ;)To wiemy czego wiosna taka wczesna :P

Też czegoś na lato szukam, jestem otwarty na wskazania :)

bobasxx
02-04-2014, 20:32
To wiemy czego wiosna taka wczesna :P

Też czegoś na lato szukam, jestem otwarty na wskazania :)

Taka wczesna, ze dzisiaj w nocy na termometrze za oknem miałem -5 st.

Moja propozycja, zadzwoń do Kareny, powiedz że jesteś z muratora i chciałbyś przetestować ich groszko-miał (tak to nazwali). Jak się sprężysz to się załapiesz na darmową wysyłkę 60 kg próbki tego towaru, jak się sprawdzi to zamówisz sobie tonę za bodajże 699 zł z dostawą. Mała ekoenergia doskonale sobie z tym radzi.

zbigmaz01
02-04-2014, 20:51
Taka wczesna, ze dzisiaj w nocy na termometrze za oknem miałem -5 st.

Moja propozycja, zadzwoń do Kareny, powiedz że jesteś z muratora i chciałbyś przetestować ich groszko-miał (tak to nazwali). Jak się sprężysz to się załapiesz na darmową wysyłkę 60 kg próbki tego towaru, jak się sprawdzi to zamówisz sobie tonę za bodajże 699 zł z dostawą. Mała ekoenergia doskonale sobie z tym radzi.Już mnie znają :)
W listopadzie (chyba) dzwoniła do mnie grzeczna pani i powiedziała że będzie dzwonić ale na przełomie czerwca :)
Może się skuszę na ten test ale w zasadzie to wolałbym groch i to w przewiewnych a nie w folii :)

djhiq
02-04-2014, 20:54
U mnie na lokalnym składzie mieli chwałowice średni (do 33) za 530 zł (luzem) Myślę że to dobry czas na zakupy na przyszłą zimę.

djhiq
02-04-2014, 20:56
Na ES-a za bardzo nie licz, no może ręcznyPlus, bo w sterze (obecnym) nie ma już miejsca w pamięci, choć zawsze można dołożyć pamięć zewnętrzną (koszt kości chyba ze 2 zł).
RęcznyPlus spisuje się znakomicie. Router steruje e-coalem po LAN-ie i tak czystej komory i wymiennika na tym algorytmie jeszcze nie widziałem. Niemal zero sadzy. Jedyny kłopot to zmiana danych w routerze z połączenia za podwójnym natem.

Co to jest ręcznyPlus???

lestek27
02-04-2014, 21:05
U mnie na lokalnym składzie mieli chwałowice średni (do 33) za 530 zł (luzem) Myślę że to dobry czas na zakupy na przyszłą zimę.

U mnie na lokalnych składach szału nie ma. Nie dość że drogo to kiepska jakość. Na zimę zakupy będą latem. Teraz by się coś przydało na okres przejściowy ale marketowych wolałbym nie kupować.

zyzolek
02-04-2014, 21:09
U mnie na lokalnych składach szału nie ma. Nie dość że drogo to kiepska jakość. Na zimę zakupy będą latem. Teraz by się coś przydało na okres przejściowy ale marketowych wolałbym nie kupować.

Z tymi z leroya mam dobre doświadczenia.
Zależy od ceny i promocji, jaką mają.

lestek27
02-04-2014, 21:12
Z tymi z leroya mam dobre doświadczenia.
Zależy od ceny i promocji, jaką mają.

Ja kupiłem 2 razy w castoramie i ciekło z niego jak cholera

adkwapniewski
02-04-2014, 21:16
Ja kupiłem 2 razy w castoramie i ciekło z niego jak cholera

kupiłem 3 woreczki , 3 woreczki wody ... szkoda kasy na węgiel z casto

karoka65
02-04-2014, 21:18
Ja kupiłem 2 razy w castoramie i ciekło z niego jak cholera
Tam jest z Taniego Opału.

karoka65
02-04-2014, 21:20
Co to jest ręcznyPlus???
Znajdź na E-S Verba albo tutaj znajdź Rajmka ( Bernarda ) i zapukaj na PW.

lestek27
02-04-2014, 21:22
Tam jest z Taniego Opału.

W takim razie co się nadaje na ten okres i na lato?
A może u Ciebie Wieśku jest coś dobrego?

karoka65
02-04-2014, 21:38
Ten mój szkoda na lato bo drogi :)
Ja przeważnie do tej pory też na Komoranach jechałem przez lato, trochę więcej brudu ale tanio wychodzi i bezproblemowy na lato bo dobrze trzyma żar, niema problemu z wygaszaniem.
W tym chyba na czarnym pojadę bo nie będę po 250 czy 300kg gdzieś jechał.
Więcej nie opłaca się ściągać bo w tym roku chyba tylko jedna osoba pytała.

minertu
03-04-2014, 03:39
U mnie na lokalnym składzie mieli chwałowice średni (do 33) za 530 zł (luzem) Myślę że to dobry czas na zakupy na przyszłą zimę.
Są tańsi od kopalni?
Dziwne trochę albo cenę pomyliłeś.

pawko_
03-04-2014, 06:18
Niestety, ale u mnie również wymaga kodu captcha. Także aero2 idzie w odstawkę. Wczoraj kupiłem starter z Playa zobaczymy jak będzie działać, ale to dopiero jutro.

mark3k
03-04-2014, 07:08
Wejdź na stronę ES pod ten adres i poczytaj.
http://esterownik.pl/forum/tematy,15/dla-developerow

Wszystko się rozjaśni.:)

mark3k
03-04-2014, 08:02
Niestety, ale u mnie również wymaga kodu captcha. Także aero2 idzie w odstawkę. Wczoraj kupiłem starter z Playa zobaczymy jak będzie działać, ale to dopiero jutro.

Mała jaskółka na Aero2 z captcha.
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=104975#p104975
Tylko dla routerów na których da się zainstalować OpenWRT Gargoyle.

pawko_
03-04-2014, 08:16
Hmm, albo źle interpretuje albo to nie rozwiązuje problemu dla ludzi, którzy jeszcze nie mieszkają i nie mają bezpośredniego połączenia z aero2. Jak byłem wczoraj w domu, włączyłem WiFi i mogłem zlaogować się do aero2 przy pomocy kodu captcha. Ale jak już jestem poza obaszarem mojej domowej sieci to nic z tego...

fenix2
03-04-2014, 18:16
Jeśli matołki dopadły się do do zatykania sieci poprzez zasysanie p2p, to się wcale nie dziwię takiemu systemowi.
Daj polaczkowi palec to zeżre rękę.
Bardzo mądre posunięcie, znów AERO2 zacznie normalnie funkcjonować.


Niestety, ale nie!
Tłumaczenie operatora że sieć jest zapychana przez P2P to bzdura wyssana z palca po to by zniechęcić ludzi do użytkowania Aero2!
Już tłumacze dlaczego.
1. To jak użytkownicy korzystają z Arero2 jest ich prywatną sprawą. Mogą ściągać P2P, mogą oglądać pornole czy grać w gry online. To tez jest korzystanie z internetu! NIGDZIE w regulaminie nie ma nakazów do czego nie można używać Aero2!
2. Trzeba być chyba sadomasochistą żeby cokolwiek większego ścigać przez p2p na Aero2. Przy tak wolnej prędkość i rozłączaniu co 60min życzę powodzenia.
3. Dostęp do internetu miał być nie ograniczany,a tymczasem captcha niestety to robi.

mark3k
03-04-2014, 21:28
Niestety, ale nie!
Tłumaczenie operatora że sieć jest zapychana przez P2P to bzdura wyssana z palca po to by zniechęcić ludzi do użytkowania Aero2!
Już tłumacze dlaczego.
1. To jak użytkownicy korzystają z Arero2 jest ich prywatną sprawą. Mogą ściągać P2P, mogą oglądać pornole czy grać w gry online. To tez jest korzystanie z internetu! NIGDZIE w regulaminie nie ma nakazów do czego nie można używać Aero2!
2. Trzeba być chyba sadomasochistą żeby cokolwiek większego ścigać przez p2p na Aero2. Przy tak wolnej prędkość i rozłączaniu co 60min życzę powodzenia.
3. Dostęp do internetu miał być nie ograniczany,a tymczasem captcha niestety to robi.

Trochę racji masz, ale próbowałem się wbić do sieci we Wrocławiu i lipa. Sieć zatkana (kanał zwrotny).
I tak nie mamy wpływu na to co sobie wymyśli dostawca netu - darmowego netu.
Ja korzystam bardzo sporadycznie z AERO2, ale jeśli już mam taką potrzebę to chciałbym aby ta sieć działała (niestety czas zakończenia darmochy zbliża się dużymi krokami).

Maher
03-04-2014, 21:44
Do pieca można kupić sobie jak ktoś nie ma stałego neta karte pre-paid, ceny nie są jakieś duże na allegro 1gb na rok to 10zł z przesyłka wyjdzie. Skasowały mi się logi na routerze , ale z tego co pamiętam piec ciągnął do 10mb dziennie.

pawko_
04-04-2014, 03:12
Maher i to jest rozwiązanie dosyć tanie. Bo nie uśmiecha mi się płacić abonamentu i podpisywać umowę na dwa lata tylko do podglądu kotła. A wlaściciele Aero niech nas pocalują w trąby.
Nawet nie wiedziałem, że takie rzeczy można kupić przez alledrogo. Dziękuję za podsunięcie pomysłu.
Poszedłem do salonu Play, starter 9 zł ważny chyba 7 dni ^^

djhiq
04-04-2014, 10:33
Są tańsi od kopalni?
Dziwne trochę albo cenę pomyliłeś.

No dla mnie też trochę dziwne. Byłem po czecha 500 kg na skłądzie w Żorach (Węglobud) na Węglowej 8. Zapytałem przy okazji czy mają średni groszek z Chwałowic bo raz od nich kupiłem 4 worki eko na próbę. Facet powiedział że mają i ze cena luzem to 530 zł. Taka cena ma być do końca kwietnia. Nie wiem czy to nie jest znów jakieś oszustwo ale podaję jedynie fakt jaki usłyszałem. Jak ktoś się chce przekonać moze tam zadzwonic i dopytać. Ja nic nie zamawiałem tam tylko poprostu uzyskałęm info. Czecha workowanego kupowałem za 500 zł tona.

fenix2
04-04-2014, 11:01
Maher i to jest rozwiązanie dosyć tanie. Bo nie uśmiecha mi się płacić abonamentu i podpisywać umowę na dwa lata tylko do podglądu kotła. A wlaściciele Aero niech nas pocalują w trąby.
Nawet nie wiedziałem, że takie rzeczy można kupić przez alledrogo. Dziękuję za podsunięcie pomysłu.
Poszedłem do salonu Play, starter 9 zł ważny chyba 7 dni ^^

Zobacz "Play na Kartę Lubię to!", a nie zwykły starter. http://www.play.pl/oferta/play-karta/play-na-karte/play-na-karte-lubie-to/
To wygląda już dużo lepiej.

djhiq
04-04-2014, 12:45
A takie bardziej w temacie. Czy utrzymywanie temperatury spalin na poziomie takim jak u mnie (70-90*C) może jakoś grozić kociołkowi. Mam tak ustawiony dwóstan ze piec sie za często nie odstawia ale spaliny mają mizerną temperaturę :)

bobasxx
04-04-2014, 19:32
A takie bardziej w temacie. Czy utrzymywanie temperatury spalin na poziomie takim jak u mnie (70-90*C) może jakoś grozić kociołkowi. Mam tak ustawiony dwóstan ze piec sie za często nie odstawia ale spaliny mają mizerną temperaturę :)

A jaki masz komin ? Jak systemowy to pół biedy ale jak murowany z cegły to może być za niska ta temperatura spalin.

Jeśli chodzi o kocioł to obserwuj przy czyszczeniu czy nic się w nim nie wykrapla, na wymienniku powinien być tylko pył.

pawko_
04-04-2014, 20:05
Zobacz "Play na Kartę Lubię to!", a nie zwykły starter. http://www.play.pl/oferta/play-karta/play-na-karte/play-na-karte-lubie-to/
To wygląda już dużo lepiej.

Niestety Play u mnie nie hula, brak zasięgu. Poza tym dzisiaj zakupiłem na znanym portalu aukcyjnym dwie karty po 1 GB z Orange w kwocie 19,98 zł z wliczoną przesyłką. Karty ważne do marca 2015. Także na pół roku powinno starczyć. Chyba najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

djhiq
04-04-2014, 21:31
A jaki masz komin ? Jak systemowy to pół biedy ale jak murowany z cegły to może być za niska ta temperatura spalin.

Jeśli chodzi o kocioł to obserwuj przy czyszczeniu czy nic się w nim nie wykrapla, na wymienniku powinien być tylko pył.

nie no mam w kotle sucho. Trochę się sadzy odkłada. W narożnikach mam rudą ale to raczej od początku bo dziwnie zaczynałem palić (Karoka i Minertu wiedzą o co chodzi). Komin systemowy schiedla więc o niego to sie nie boję. Jedynie czy kociołek nie będzie za bardzo cierpiał. Ogólnie to mam problemy odwrotnie proporcjonalne do Novego :)

djhiq
04-04-2014, 21:32
Niestety Play u mnie nie hula, brak zasięgu. Poza tym dzisiaj zakupiłem na znanym portalu aukcyjnym dwie karty po 1 GB z Orange w kwocie 19,98 zł z wliczoną przesyłką. Karty ważne do marca 2015. Także na pół roku powinno starczyć. Chyba najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Gdzie mieszkasz. Pracuję dla Play. Sprawdzę jak to u ciebie wygląda i czy będzie ci działać internet

mpepe
05-04-2014, 09:18
Tak przy końcu sezonu grzewczego. Koledzy z problemami głośnej pracy kotła coś udało się wam zrobić w tej sprawie?

mark3k
05-04-2014, 13:05
Jest gdzieś mój wątek na forum : Wyciszenie napędu podajnika, czy jakoś tak. (wibroizolatory + elastyczne sprzęgło).
U mnie bajka. Podajnika nie słyszę.

SiNi
05-04-2014, 17:58
Tak przy końcu sezonu grzewczego. Koledzy z problemami głośnej pracy kotła coś udało się wam zrobić w tej sprawie?
Ja to do UK wyjechałem i nie słyszę kociołka. Moja żonka nie narzeka mimo, że kotłownię ma pod sypialnią, a 2-3 pierwsze noce po uruchomieniu kotła nie mogła spać. Sporo osób pewnie się przyzwyczaiło do tego dźwięku. Zobaczymy jak na Wielkanoc zajrzę do PL, ale pewnie tak się żoneczką zajmę, iż kociołka nie usłyszę.
Myślałem o wyciszeniu, ale nikt w domu nie narzeka, więc sobie odpuściłem, bo jednak chatka dość dobrze tłumi to buczenie podajnika. Słychać go, ale do czasu aż teściowa włączy telewizor, a więc wtedy gdy śpi.

Dla leniwych znalazłem ten temat co mark3k założył:Wyciszenie napędu podajnika ślimakowego kotła (RBR) (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223043-Wyciszenie-nap%C4%99du-podajnika-%C5%9Blimakowego-kot%C5%82a-(RBR))

Maher
05-04-2014, 19:03
Zobacz "Play na Kartę Lubię to!", a nie zwykły starter. http://www.play.pl/oferta/play-karta/play-na-karte/play-na-karte-lubie-to/
To wygląda już dużo lepiej.

Ale w tej ofercie trzeba utrzymywać aktywny numer i w przypadku tej oferty to są dużo wyższe koszty niż pre-paid z allegro.

pawko_
06-04-2014, 06:45
Tak jak mówiłem pomysł mahera jest najabrdziej ekonomiczny. Play jak nie hulał tak nie hula u mnie. Przyjdą karty z Orange i mam nadzieje, że będzie to działać tak jak należy.

grzeh2000
07-04-2014, 20:01
Jakie ustawic podtrzymanie zeby nie przesypywało?,steruje na odległosc.Do tej pory miałem 4x6sek podanie przerwa 120sek.Groszek podobno chwałowice

zbigmaz01
07-04-2014, 20:22
Jakie ustawic podtrzymanie zeby nie przesypywało?,steruje na odległosc.Do tej pory miałem 4x6sek podanie przerwa 120sek.Groszek podobno chwałowice
Daj 5 sek pracy zamiast 6 i podnieś trochę wiatr i wydłuż do 120 sek krótką przerwę

grzeh2000
07-04-2014, 20:32
Wiatr mam na 48% jeszcze podniesc? 4x5sek?

minertu
07-04-2014, 20:39
Jak chwałowice to ustaw sobie wg moich ustawień.

zbigmaz01
07-04-2014, 20:41
Jak chwałowice to ustaw sobie wg moich ustawień.Ty masz inny palnik i może troszkę nie pasić.

zbigmaz01
07-04-2014, 20:46
Wiatr mam na 48% jeszcze podniesc? 4x5sek?Wszystko zależy w jakim stanie jest na palniku po tym jak kończy grzanie a wchodzi w podtrzymanie i kiedy zaczyna przesypywać w podtrzymaniu, na początku czy to się zbiera w trakcie podtrzymania.

szczudlo
07-04-2014, 22:03
Panowie, ja od miesiąca mieszkam w mojej chałupie, no i faktycznie jak się mieszka to i słychać piec w całym, no prawie całym domu, najbardziej w pokojach graniczących z kominem. Jednak nie jest to jakiś hałas bardzo przeszkadzający zwłaszcza w dzień, da się z tym żyć przynajmniej w mojej chałupie, w nocy też nie ma tragedii. Dodam, że nie mam podkładów gumowych pod piecem ani pod podajnikiem ani innych tego typu wyciszaczy. Co do internetu to mogę odsprzedać router TP-LINK TL-MR3420, 3G podłączony był do niego modem z sieci play, a ostatnio nawet aero2 śmigał z modemem z playa. Dorobiłem się neostrady, tak więc chętnie odsprzedam sprzęt bo już niepotrzebny. Chętnych zapraszam na priv.

minertu
08-04-2014, 03:28
Ty masz inny palnik i może troszkę nie pasić.
Od niedzieli śmiga na EKOENERGII :)

zbigmaz01
08-04-2014, 04:18
Od niedzieli śmiga na EKOENERGII :)Jak porównanie do poprzedniego w spalaniu na tym palniku?

mwil
08-04-2014, 11:26
mark3k, mam pytania:
- jaka jest wysokość wibroizolatorów?
- jak są połączone obie blachy?

Może to i oczywiste ale wolę zapytać ;)

Jak dla mnie to, to wydaje się super rozwiązaniem i mam zamiar zastosować je u siebie (i raczej nie stracę gwarancji)

mark3k
08-04-2014, 16:44
mark3k, mam pytania:
- jaka jest wysokość wibroizolatorów?
- jak są połączone obie blachy?

Może to i oczywiste ale wolę zapytać ;)

Jak dla mnie to, to wydaje się super rozwiązaniem i mam zamiar zastosować je u siebie (i raczej nie stracę gwarancji)

Wibroizolatory zakupiłem w TME - wysokość ok 15mm, blachy zespawane pod kątem 90o. Można je skręcić przy pomocy kątownka stalowego, Szybciej było zespawać.

zbigmaz01
08-04-2014, 17:00
mark3k, mam pytania:
- jaka jest wysokość wibroizolatorów?
- jak są połączone obie blachy?

Może to i oczywiste ale wolę zapytać ;)

Jak dla mnie to, to wydaje się super rozwiązaniem i mam zamiar zastosować je u siebie (i raczej nie stracę gwarancji)Długość można dobrać do wysokości mocowania podpory.
Kolega mark3k podał nazwę firmy czyli http://www.tme.eu/pl/katalog/elementy-mechaniczne-pozostale_112550/#id_category=112550&s_field=artykul&s_order=ASC&page=2%2C20 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tme.eu%2Fpl%2F katalog%2Felementy-mechaniczne-pozostale_112550%2F%23id_category%3D112550%26s_fie ld%3Dartykul%26s_order%3DASC%26page%3D2%252C20)

bobasxx
08-04-2014, 18:04
Od niedzieli śmiga na EKOENERGII :)

Jeśli możesz, to powiedz dlaczego ? Jakiś test robisz ?

bobasxx
08-04-2014, 18:07
Jakie ustawic podtrzymanie zeby nie przesypywało?,steruje na odległosc.Do tej pory miałem 4x6sek podanie przerwa 120sek.Groszek podobno chwałowice

Możesz podejrzeć też moje ustawienia. Dzisiaj miałem planowe wyłączenie energii elektrycznej, po sześciu godzinach sam powstał.

zbigmaz01
08-04-2014, 18:13
Jeśli możesz, to powiedz dlaczego ? Jakiś test robisz ?U niego zawsze coś nowego :)
Jak nie palnik to kocioł :)
Też ciekawość mnie zjada :P

minertu
08-04-2014, 18:46
Jeśli możesz, to powiedz dlaczego ? Jakiś test robisz ?
Cały czas coś testuję :)

minertu
08-04-2014, 18:50
U niego zawsze coś nowego :)
Jak nie palnik to kocioł :)
Też ciekawość mnie zjada :P
Ja Zbyszku testuję co chwila coś dla zdobycia wiedzy ,za którą inni np płacą krocie. Mnie to kosztuje mój wolny czas (a jest go nie wiele) gdzie dla innych to normalna praca.
Już nie długo bo może z pół roku pokażę Wam co kombinuję :)

minertu
08-04-2014, 18:56
Co do pracy kotła w podtrzymaniu to tego mi właśnie brakowało.
Nawierciłem jeszcze dyszę trochę po swojemu i ..... :) Na razie pracuje bez dosuszania paliwa bo moje mam suche jak pieprz.
Zapomniałem ,spalam mieszankę groszku z orzechem włoskim :P

bobasxx
08-04-2014, 19:05
Cały czas coś testuję :)

I bardzo dobrze.

Dla mnie takie testy są więcej warte, niż te w laboratorium... ;)

zbigmaz01
08-04-2014, 19:14
Co do pracy kotła w podtrzymaniu to tego mi właśnie brakowało.
Nawierciłem jeszcze dyszę trochę po swojemu i ..... :) Na razie pracuje bez dosuszania paliwa bo moje mam suche jak pieprz.
Zapomniałem ,spalam mieszankę groszku z orzechem włoskim :PCo z ilością i jakością w porównaniu?

minertu
08-04-2014, 19:24
Co z ilością i jakością w porównaniu?
Na to obecnie trzeba czasu.Ogólnie jest b.dobrze.

minertu
08-04-2014, 19:44
I bardzo dobrze.

Dla mnie takie testy są więcej warte, niż te w laboratorium... ;)
No tak,dom to nie laboratorium i odwrotnie.Kocioł,komin , instalacja.

zbigmaz01
08-04-2014, 19:52
No tak,dom to nie laboratorium i odwrotnie.Kocioł,komin , instalacja.Zapomniałeś dodać że jeszcze wiewiórki co orzechy znoszą :)

djhiq
08-04-2014, 21:54
Już nie długo bo może z pół roku pokażę Wam co kombinuję :)

A ja to nawet wiem co tam sobie testujesz ale to jest oczywiście tajemnica :) Czekam na rezultaty (obiecałeś conieco powiedzieć)

minertu
09-04-2014, 03:30
A ja to nawet wiem co tam sobie testujesz ale to jest oczywiście tajemnica :) Czekam na rezultaty (obiecałeś conieco powiedzieć)
A to jeszcze nie to :)

djhiq
09-04-2014, 07:16
A to jeszcze nie to :)
Narazie to widzę straszne zamieszanie w sterowniku. Jak to się dzieje że tak skacze temperatura zadana CO?? I po co to ?

mark3k
09-04-2014, 14:58
Padł mi nośnik na którym był exroot i skrypt do sterowania czystym spalaniem węgla.
Znowu musiałem wrócić do grupowego i powrót do czarnej komory spalania i wymiennika. :(
Czas kupić HDD na exroot-a.

mpepe
09-04-2014, 15:49
Jest gdzieś mój wątek na forum : Wyciszenie napędu podajnika, czy jakoś tak. (wibroizolatory + elastyczne sprzęgło).
U mnie bajka. Podajnika nie słyszę.

A jaką masz przekładnię?

Ja dostałem nowy silnik z eko-energi miał być cichszy jest zupełnie odwrotnie.

minertu
09-04-2014, 17:00
Narazie to widzę straszne zamieszanie w sterowniku. Jak to się dzieje że tak skacze temperatura zadana CO?? I po co to ?
To normalne w trybie AUTO-LATO.

kowal1978
09-04-2014, 19:40
Witam,
od parunastu dni przeszedłem na tryb lato. Mógłby ktoś z doświadczonych forumowiczów zerknąć na moje ustawienia i wykresy? Temp. salin nie jest za niska?

karoka65
09-04-2014, 20:15
Kowal, zwiększyłbym histerezę na CWU, nie będzie co trochę drygał po trochę :)
Daj chociaż ze 2,5 czy 3 stopnie

kowal1978
09-04-2014, 20:21
Nie będzie problemow z wygaśnięciem pieca jeśli nie będzie się tak często załączał?

karoka65
09-04-2014, 20:41
Nie będzie problemow z wygaśnięciem pieca jeśli nie będzie się tak często załączał?
Teraz częściej się załącza. Przeczytaj priva bo trochę tych ustawień kłóci się ze sobą.
Albo rybki albo akwarium :)

kowal1978
09-04-2014, 20:53
Już poczytałem i się zastosowałem do wskazówek. A akwarium mam 450litrowe:no:

karoka65
09-04-2014, 20:59
Miałem mniejsze ale rybki mi się potopiły, hehe

kowal1978
09-04-2014, 21:09
A to tzreba było je na naukę pływania zapisać albo w kamizelki ratunkowe ubrać :D

TwojPan
09-04-2014, 21:30
Padł mi nośnik na którym był exroot i skrypt do sterowania czystym spalaniem węgla.
Znowu musiałem wrócić do grupowego i powrót do czarnej komory spalania i wymiennika. :(
Czas kupić HDD na exroot-a.

Marek,walka się nie tylko toczy o czas.Puenta będzie rozczarowaniem.Kiedyś mówiłeś ,że nie masz czasu na zabawy.Chłopaki nieudolnie testują wyczyny innych "stajni".Chcesz baw się,jak będziesz miał dosyć,wal do Boleckiego.Za darmo dostaniesz do testów.Jak się nie spodoba,oddasz.Ja już mam tonę kamienia do palenia,najtańszy eko na rynku,poza czechem.Oczekuję ,że SPP spali to bez trudu,po tym co mu zapodawałem.
Pozdrawiam.

mark3k
10-04-2014, 08:42
Marek,walka się nie tylko toczy o czas.Puenta będzie rozczarowaniem.Kiedyś mówiłeś ,że nie masz czasu na zabawy.Chłopaki nieudolnie testują wyczyny innych "stajni".Chcesz baw się,jak będziesz miał dosyć,wal do Boleckiego.Za darmo dostaniesz do testów.Jak się nie spodoba,oddasz.Ja już mam tonę kamienia do palenia,najtańszy eko na rynku,poza czechem.Oczekuję ,że SPP spali to bez trudu,po tym co mu zapodawałem.
Pozdrawiam.

Jestem elektronikiem z zamiłowania i z wykształcenia. Takie wyzwania mnie interesują, a w kotłowni nic nie robię (sorry: wrzucam węgiel i wyrzucam popiół). Wszystkie parametry spalania wpisuję z kompa i zapisuję w pamięci routera, on (router) i tak jest zawsze włączony, to niech sobie jeszcze kotłem steruje. Nie ma obijania :D
Testy na tak małych mocach są wyzwaniem i mnie to bawi, a przy okazji mam wreszcie czystą komorę spalania i oczywiście wymiennik..
Pendriva na USB już mam i na niego wrzuciłem exroot-a. Wszystko od wczorajszego wieczora już działa.
Dodatkowo uczę się języka programowania Python. Same zalety.
Do kotłowni nie biegam, rano idąc do pracy zerknę na palnik i to wszystko. Nie wykluczam wymiany sterownika na coś z lepszym algorytmem spalania, (bo ES raczej zmian nie wniesie) i nie jest wykluczone , że zakupię ster SPP. Na protezie jechał raczej non stop nie będę, a nowego wynalazku z ES-a na pewno nie zakupię. Kolejne milion wodotrysków. ;)
Kupując kocioł ze sterem e-coal liczyłem na coś więcej jak tylko informację (chyba po 3 msc-ach), że ten ster to już historia i nie będzie uaktualniany (no i nie jest), bo jedna maleńka zmiana przez 12 msc-y to kpina z użytkowników. Nie takiego podejścia firmy ES do userów się spodziewałem kupując najdroższy i teoretycznie najlepszy sterownik na rynku. I pozostało "teoretycznie najlepszy".
Ok, kończę już. Pozdrawiam.

adkwapniewski
10-04-2014, 09:14
mark3k - wyczyściłem skrzynkę , mogę odbierać :)

mark3k
10-04-2014, 09:45
mark3k - wyczyściłem skrzynkę , mogę odbierać :)
OK. Poszło.

karoka65
10-04-2014, 15:54
Napiszę tylko tyle że eCoal to sterownik nie tylko dla elektroników czy programistów.
Kupilibyście kotły z innymi sterownikami i nikt by nikomu nie tłumaczył dla czego jest tak czy inaczej, tak jest zrobione i cześć.
Dla mnie to najprostszy sterownik dla normalnego Kowalskiego który chce jak najmniej czasu przebywać w kotłowni.
Kto chce czegoś innego, potrafi to nie sobie robi co chce i jak chce.
E-S udostępnił nawet narzędzie dla takich ludzi, jeśli ktoś uważa że potrafi to zrobić lepiej życzę wszystkim powodzenia.
Zaś co do Twojego wpisu Marku o "najlepszym sterowniku" to pisałem już bardzo dawno temu na tym forum że właściciele E-S nigdy tak nie powiedzieli, ja tego nigdy od nich nie słyszałem. Zrobili sterownik jaki uważali że będzie jak najprostszy dla użytkownika, czy taki jest ?
Z tego co widzę z perspektywy czasu jak długo jeżdżę po serwisach to poza dosłownie garstką ludzi siedzących po forach nikt w nich nie grzebie.
Nawet jak zaproponuje wymianę oprogramowania na nowsze to słyszę: panie ja nic tu nie chcę, to co jest bardzo mnie zadowala a ja nie chcę tam nic ustawiać jak do tej pory żeby było.
To wszystko.

mark3k
10-04-2014, 16:13
Panie Wieśku.
Wyraziłem swoją opinię po upływie sezonu grzewczego.
Sądzę, że po to jest to i inne fora. Nie neguję opinii innych userów. Wyrażam swoją.
Sterownik mógłby być naprawdę dobry, ale ES nie chce słuchać, a zresztą położyli krzyżyk na tym sterowniku.
Nie ma co bić piany. Gdyby nie sterowanie przez NET, nawet bym na to cudo nie zwrócił uwagi i tyle.
Pali się w/g algorytmu VERB-a i testowałem także soft kolego Stan - na obu spalanie jest czyste, bez zakopconej komory i wymiennika.
Czas podawania na ten palnik jest za długi w przypadku mojego węgla i palnik zostaje przewęglony. Podawanie 3s lub 4s problem przewęglania eliminuje. Ale Panowie programiści wiedzą lepiej jak pali palnik u mnie w kotłowni.
Pozdrawiam

karoka65
10-04-2014, 16:23
Ja szanuję Twoje zdanie Marku, dlaczego ja nie mam zakopconej ? jak i wielu innych ?
Sterownik jest dobry a że nie zadowala wszystkich, jak dobrze wiesz że niema takiego coby wszystkich zadowolił.
Co do wiedzy tychże programistów jak i innych ludzi którzy tam pracują mogę Cię tylko zapewnić że wiedzą co robią.
Gdybyś wybrał się tam kiedyś na jakieś spotkanie mógłbyś zobaczyć czym dysponują i jak do tego podchodzą.
Napisałem już w wątku o SPP co miałem napisać, to że spalisz tak czy siak czyli trochę lepiej czy gorzej to już nie jest najważniejsze w tym wszystkim, tam są inne priorytety i firma po prostu chce nadążyć za tym co czyha już za plecami i nie jest to na pewno konkurencja :)

kniazio
10-04-2014, 18:03
E-S udostępnił nawet narzędzie dla takich ludzi, jeśli ktoś uważa że potrafi to zrobić lepiej życzę wszystkim powodzenia.


Gdzie to narzedzie mozna znalezc?

karoka65
10-04-2014, 18:22
Na forum E-S znajdziesz wszystko.

kniazio
10-04-2014, 19:47
Na forum E-S znajdziesz wszystko.
Szukam, szukam i nie moge nic znalezc
Podajcie jakies linki

karoka65
10-04-2014, 19:52
http://esterownik.pl/forum/posty,1621/biblioteka-w-pythonie-do-obslugi-sterownika
Znajdź Verba albo Stana, może ci podrzuca do testów, jeśli potrafisz, masz czas i chcesz możesz sobie zmontować swoje indywidualne sterowanie.

mark3k
10-04-2014, 20:02
Stan udostępnia swój algorytm (skrypt) na forum ES.
http://esterownik.pl/forum/posty,1664/trk-czyli-moj-sposob-na-tryb-reczny
Tylko testować, a zapewniam - warto.:)

kniazio
10-04-2014, 20:40
Hehe dobre
To teraz tylko to jakos zapodac na tuner TV z linuxem (python tam jest oczywiscie) np Dreambox albo VU+ i mozna polaczyc przyjemne z pozytecznym czyli ogladajc TV sterowac piecem
Powodzenia :)

mark3k
10-04-2014, 20:47
Nie musisz życzyć powodzenia. To wszystko działa i to bardzo dobrze działa, a jakość całkowitego spalania węgla jest nie do uzyskania na sterze z oprogramowaniem zaszytym w sterowniku.

kniazio
11-04-2014, 05:04
Nie musisz życzyć powodzenia. To wszystko działa i to bardzo dobrze działa, a jakość całkowitego spalania węgla jest nie do uzyskania na sterze z oprogramowaniem zaszytym w sterowniku.
Powaznie dziala to na tunerze z linuxem?
Jak to zrobic/sprawdzic ?

mark3k
11-04-2014, 05:30
Nie na tunerze a na routerku TL-WR1043ND + exroot + radio internetowe + wyświeltlacz LCD + NAS + sterowanie pilotem i wiele innych możliwości. :)
Działa i router nie ma za wiele pracy. Obciążenie systemu i procesorka w routerku na poziomie 9 do 12%.
Chcesz sobie sprawdzić to działaj, najwyżej wysadzisz w kosmos tuner. :D

kniazio
11-04-2014, 05:33
Nie na tunerze a na routerku TL-WR1043ND.
Działa i router nie ma za wiele pracy. Obciążenie systemu i procesorka w routerku na poziomie 9 do 12%.
Chcesz sobie sprawdzić to działaj, najwyżej wysadzisz w kosmos tuner. :D
Kurcze nie mam na tyle wiedzy zeby to samemu ruszyc:)
Moze jakies wskazowki:)
Wiem tylko tyle ze wszystkie pluginy do mojego tunera maja rozszerzenie .py dlatego pomyslalem ze ma to szanse

adkwapniewski
11-04-2014, 07:36
Kurcze nie mam na tyle wiedzy zeby to samemu ruszyc:)
Moze jakies wskazowki:)
Wiem tylko tyle ze wszystkie pluginy do mojego tunera maja rozszerzenie .py dlatego pomyslalem ze ma to szanse

Daj sobie spokój z tunerem ... działa stabilnie 24h/miesiąc bez ani jednej zwiechy ?Od dłuższego czasu mam ufs912 wcześniej ip91 , powiem szczerze że się zdarzy robić restart - chciałbyś żeby Ci się kocioł "zatrzymał" na podawaniu węgla i podawał w kółko ?

Chyba że dla zabawy , ale dla zabawy to możesz i na tablecie uruchomić :)

kniazio
11-04-2014, 09:37
Wiesz ze chyba masz w tym wypadku racje
Tak na goraco sie tym podjaralem i pomyslalem odrazu o tunerze

adkwapniewski
11-04-2014, 13:13
Temat ciekawy ale szczerze to routerowi tez nie zaufam, przeczytalem temat na ES i jest problem z przechodzeniem w tryb automatyczny po zerwananiu polaczenia, tzn wogole takiej opcji nie ma. Zreszta o czym tutaj wogole pisac z jednej strony ES pisze, ze ster jest super a z drugiej otwiera sciezke do robienia protez to tak jakby sie przyznac, ze super nie jest. Nie wiem czego brakuje, wiedzy, umiejetnosci, checi, cierpliwosci? Z drugiej strony rozumiem punkt widzenia karoki skoro 99% osob jest zadowolona to nie beda przecez poswiecac srodkow aby zadowolic ten 1%

I o to chodzi. Furtka została ujawniona ... nie dla zadowolenia 1% tylko do : "chcesz , umiesz to zrób a nie jęcz " ;)

na rpi/beaglu po dolutowaniu paru drobiazgów możesz wypuścić normalny sterownik z dostępem przez net ... tylko komu się będzie chciało ;)
Do nie dawna takie "startery" były dość drogie szczególnie z eth, teraz to co innego , teraz to każdy Kowalski może być bohaterem swojej kotłowni ;)

mark3k
11-04-2014, 14:15
Temat ciekawy ale szczerze to routerowi tez nie zaufam, przeczytalem temat na ES i jest problem z przechodzeniem w tryb automatyczny po zerwananiu polaczenia, tzn wogole takiej opcji nie ma. Zreszta o czym tutaj wogole pisac z jednej strony ES pisze, ze ster jest super a z drugiej otwiera sciezke do robienia protez to tak jakby sie przyznac, ze super nie jest. Nie wiem czego brakuje, wiedzy, umiejetnosci, checi, cierpliwosci? Z drugiej strony rozumiem punkt widzenia karoki skoro 99% osob jest zadowolona to nie beda przecez poswiecac srodkow aby zadowolic ten 1%

Na routerze działa co najmniej od dwóch tygodni i nie zauważyłem takiego problemu. Zarówno przez serwer ES-a jak i bezpośrenio po LAN czy WiFi zawsze mogę przełączyć na automat i w drugą stronę.
Każdy robi to na własną odpowiedzialność i nikogo do niczego nie zmusza ani nie namawia.
Wolny wybór, full demokracja.
Jest narzędzie, umiesz, kombinuj , poprawiaj, ucz się. I tylko tyle lub aż tyle.:)

karoka65
11-04-2014, 15:40
Każdy robi to na własną odpowiedzialność i nikogo do niczego nie zmusza ani nie namawia.
Wolny wybór, full demokracja.
Jest narzędzie, umiesz, kombinuj , poprawiaj, ucz się. I tylko tyle lub aż tyle.:)
Oczywiście.
Panowie a nóż ktoś coś zrobi i może będzie to pomysł na jego dalsze życie czy pracę i dalszy wikt i opierunek :)
Przecież większość starszych userów pamięta jak zaczęła się moja przygoda i minertu z kotłami.
Czysty przypadek, forum, zachęty chłopaków których już tu niema.
Olbrzymia pomoc życzliwych ludzi i zaczęło się właśnie wszystko u Zawijanów w Zabrzu.
Różnie to bywa czasem między nami ale to właśnie oni sami wyhodowali sobie wrzoda na tyłku :)
Czasem sobie popiszemy trochę złośliwości, jakaś wojna się zdarzy ale w sumie jestem i będę im wdzięczny za zaproszenie wtedy.
Żona do tej pory mi mówi że nigdy by nawet nie pomyślała że kiedyś będę sprzedawał kotły CO :)
A wiecie ile było przeciw, a po co ci to, na wsi, kto tu po co przyjdzie, zobacz ile sklepów czy hurtowni po miastach.
Także panowie jak to mówią: masz głowę i h... to kombinuj :) a nóż powstanie jakiś nowy super sterownik.

mpepe
11-04-2014, 17:45
Panowie na zasypowym przy paleniu węglem i drewnem lała się komuś smoła z kotła? wujek ma niebieskiego pali drewnem i węglem i leje się mu do popielnika klejąca gęsta smoła. Ja w swoim nie mam doświadczenia bo paliłem tylko 2 razy na ruszcie i takich problemów nie widziałem może za mało paliłem albo miałem inny lepszy rodzaj paliwa (drewna) może ustawienia albo co to może być?
Z tego co wiem drewno ma suche leżakowane pod wiatą.

mpepe
11-04-2014, 17:46
Jutro przesiadam się z Ewmara na Norda :-)

karoka65
11-04-2014, 18:12
Panowie na zasypowym przy paleniu węglem i drewnem lała się komuś smoła z kotła? wujek ma niebieskiego pali drewnem i węglem i leje się mu do popielnika klejąca gęsta smoła. Ja w swoim nie mam doświadczenia bo paliłem tylko 2 razy na ruszcie i takich problemów nie widziałem może za mało paliłem albo miałem inny lepszy rodzaj paliwa (drewna) może ustawienia albo co to może być?
Z tego co wiem drewno ma suche leżakowane pod wiatą.
A jak w nim pali ?
Uchyla drzwiczki jak w śmieciuchu czy korzysta z ustawienia z sterowniku "Zasypowy" ?
Powiem Ci że widziałem już kilka takich zalepionych, nawet fotki na starym fonie miałem porobione.

QIM
11-04-2014, 18:44
O drewnie i smole można co nieco poczytać w wątku o ekonomicznym spalaniu węgla na ostatnich stronach. Prawdopodobnie jest zbyt mały odbiór ciepła, sterownik lub operator ogranicza powietrze by nie przegrzewać stąd smoła. Jak zapobiegać? Mniej dokładać a częściej, albo spalić wsad "od góry" . Pamiętać o stałym dopływie powietrza.

mpepe
11-04-2014, 19:13
A jak w nim pali ?
Uchyla drzwiczki jak w śmieciuchu czy korzysta z ustawienia z sterowniku "Zasypowy" ?
Powiem Ci że widziałem już kilka takich zalepionych, nawet fotki na starym fonie miałem porobione.

Pali dmuchając dmuchawą.

SiNi
11-04-2014, 20:11
Co do nowego softu to o ile dobrze pamiętam, to chyba w sterowniku już nie ma pamięci by go rozwijać. Przynajmniej nie w ten sposób by dodawać nowe funkcje (przynajmniej bardziej rozbudowane). Nie mam pojęcia czy też chodzi o ROM czy RAM, bo jeżeli to drugie to ciężko już coś będzie zdziałać.
Jakieś łatki na obecne oprogramowanie to nie problem.

Na dzień dzisiejszy to najważniejsze by wrzucili poprawkę aby ster przechodził w automat po rozłączeniu.

Co do rpi to sam chętnie bym się pobawił - sporo nauki by mnie to kosztowało, ale chętnie sam bym sobie ster zrobił. Niestety siedząc w UK ciężko coś takiego zrobić mając kocioł w PL.

djhiq
11-04-2014, 20:25
Panowie mam takie pytanie. Włączyłem sobie kilka dni temu bojler 200L z płaszczem viessmana stary poniemiecki z nierdzewki :) Zagrzałem go i stwierdziłem a co tam niech się grzeje obadamy jak to działa zusamen :) No i maożecie juz obadać jak działa na wykresach. Pytanko jak zrobić żeby to działało trochę jak bufor ale żeby nie puszczać pompki na stałe. Może jest jakaś opcja cyklicznej pracy pompy CWU??

SiNi
11-04-2014, 21:02
Widzę, że podłogówki nie masz podłączonej, to możesz pod podłogówkę dać CWU i wtedy masz co chcesz - praca cykliczna jak tylko Ci się podoba. Jak nie chcesz przełączać to jest opcja by co pół godziny lub jej wielokrotność używając programatora CWU. Ustawiasz obniżoną sporo niżej i wtedy przy obniżonej nie będzie pompować chyba, że będzie duży odbiór i temperatura wody spadnie poniżej zadanej.
Jak na razie to widzę te dwa rozwiązania. Pewnie jeszcze coś się znajdzie.

Ja nie mogę się doczekać, aż mój instalator zjawi się by podłączyć mi pompę do CWU - koszt opału spadnie drastycznie w dół. Nie ma mnie w PL, a do jednorazowej roboty jakbym nawet był sprzętu nie opłaca się kupować.

----edit----
Żeby nie pisać dwóch postów jeden pod drugim piszę tutaj. Przypomniało mi się, że możesz też pobawić się histerezą CWU. Im większa tym rzadziej będzie się pompa włączać.

minertu
12-04-2014, 09:15
Panowie mam takie pytanie. Włączyłem sobie kilka dni temu bojler 200L z płaszczem viessmana stary poniemiecki z nierdzewki :) Zagrzałem go i stwierdziłem a co tam niech się grzeje obadamy jak to działa zusamen :) No i maożecie juz obadać jak działa na wykresach. Pytanko jak zrobić żeby to działało trochę jak bufor ale żeby nie puszczać pompki na stałe. Może jest jakaś opcja cyklicznej pracy pompy CWU??
Jeżeli ma działać jak bufor to musisz ją puścić na stałe albo bajpas z CO.

pawko_
12-04-2014, 10:34
U mnie działa pompa CWU na stałe. Jak nie ma odbioru w pokojach to odbiera to zasobnik CWU, przynajmniej tak mi się wydaje.

djhiq
12-04-2014, 23:24
No właśnie tych pomp u mnie już dosyć dużo i za ostani miesiąc wyszło mi ponad 100 zł za prąd chociaż tam jeszcze nie mieszkam. Na stałe lecą pompy : krótki obieg do sprzęgłą (I bieg), 2 pompy do podłogówek (obie na II biegu) no i teraz doszła by pompa do CWU (I bieg) Jakoś mi się wydaje że gdyby to działało jak bufor było by super stabilnie na kotle. Co mi poradzacie zrobić. Mam jeszcze pytanie odnośni rdzy w kotle. U mnie jest jej nieco w narożnikach oraz na całej ściance poniżej poziomu palnika. Czy to jest normalne?? Mam dosyć niskie spaliny i nie wiem czy to może być powodem. Ogólnie ta rdza to od początku się pojawiała bo miałem mokre paliwo a na starcie ciężko mi było zagrzać chałupę i kocioł miał nieco niską temperaturę powrotu

Arturo72
13-04-2014, 00:09
No właśnie tych pomp u mnie już dosyć dużo i za ostani miesiąc wyszło mi ponad 100 zł za prąd chociaż tam jeszcze nie mieszkam.Co mi poradzacie zrobić.
Przyjąć to jako rzecz normalną w tego typu domach,instalacjach i systemach grzewczych.

minertu
13-04-2014, 06:09
No właśnie tych pomp u mnie już dosyć dużo i za ostani miesiąc wyszło mi ponad 100 zł za prąd chociaż tam jeszcze nie mieszkam. Na stałe lecą pompy : krótki obieg do sprzęgłą (I bieg), 2 pompy do podłogówek (obie na II biegu) no i teraz doszła by pompa do CWU (I bieg) Jakoś mi się wydaje że gdyby to działało jak bufor było by super stabilnie na kotle. Co mi poradzacie zrobić. Mam jeszcze pytanie odnośni rdzy w kotle. U mnie jest jej nieco w narożnikach oraz na całej ściance poniżej poziomu palnika. Czy to jest normalne?? Mam dosyć niskie spaliny i nie wiem czy to może być powodem. Ogólnie ta rdza to od początku się pojawiała bo miałem mokre paliwo a na starcie ciężko mi było zagrzać chałupę i kocioł miał nieco niską temperaturę powrotu
I to idzie tylko na pompy czy też piły,wiertarki , szlifierki bo z tego co kojarzę to wykańczasz wnętrze a takie maszynki swoje łykną.

SiNi
13-04-2014, 08:11
Jeżeli pompy u niego biorą 40/60W (I/II bieg), to za sam prąd przy pracy 24h na miesiąc wyjdzie 70zł jeżeli przyjmiemy 60gr za 1kWh. Nie wiem jak ceny prądu kształtują się w PL, ale zawsze wolę brać na wyrost. Do tego dodać odpowiednie opłaty i robi się 100zł. Jeżeli jego pompy biorą mniej, to raczej pozostały sprzęt ciągnie resztę.
Zastanawiam się czy w przypadku djhiq na CWU warto by było zakupić energooszczędną pompę cyrkulacyjną, a nie obiegówkę. Te pompki strasznie mało biorą prądu, ale wody też dużo nie przepchną. Przy pracy 24h i dużym zasobniku na wodę problem żaden jak goście nie napuszczają wody do wanny po brzegi i kąpiel biorą w dwie sekundy. Ja u siebie z takiego pomysłu zrezygnowałem, ze względu na wysoką temperaturę CO i kiepską lokalizację bojlera. Wisi sobie w łazience nieocieplony (teraz jak w PL będę to go ocieplę) i grzeje ją tak, że w ostatnim sezonie grzejnik był zbędny. U mnie pompa zasilająca zasobnik CWU nie może jak na razie działać 24h, więc energooszczędna pompa cyrkulacyjna mogłaby się nie zwrócić.

Napisz ile Ci te pompki "prundu" biorą i jaką cenę masz za 1kWh, albo policz ile mniej więcej kaski miesięcznie musisz szykować na ich pracę. Liczenie bardzo proste, więc dasz radę. Ja wiedziałem, że u mnie pompa na CO będzie chodzić 24h to nie oszczędzałem i dałem energooszczędną z autoadapt i jestem zadowolony. Jak będę w PL to zobaczę ile mi prądu zeżarła od jej uruchomienia.

Jeszcze jedna sprawa. Nie wiem jak masz pompy do podłogówki podłączone. Są to 2 niezależne obiegi (2 mieszacze) czy jeden obieg gdzie pompa jest na zasilaniu i potem wspomagająca przy mieszaczu? Wiem, że to co napisałem nie jest poprawne, ale chciałem to prostu ująć. Jak jest to jeden obieg (jeden mieszacz) to jest szansa, że całość poleci na jednej pompce na najwyższym biegu - zawsze jakaś oszczędność.

Ja tam super stabilnością kotła bym się nie przejmował. Jeżeli odchyły od temperatury zadanej za duże nie są to nie ma czym się martwić. Lepiej pilnować powrotu by za nisko nie spadał, ale u Ciebie tego problemu nie ma. Wyczyść czujnik temperatury spalin, bo może brudny jest i dlatego tak niskie masz temperatury. Ewentualnie można pomyśleć aby kociołek jak wyjdzie z podtrzymania startował z dużą mocą i wtedy temperatury podczas pracy będą wyższe.

pawko_
13-04-2014, 10:26
Nie wiem, ale ja też nie mieszkam i u mnie prognozy dwumiesięczne to 25 zł. Od września do marca zapłaciłem 357 zł. Wykończeniówka dwóch łazienek w gresie dużo precezyjnego docinania, halogen non stop, szlifowanie ścian, zabudowy, radio dla umilenia czasu itp. itd.
Oczywiscie, stały monitoring kotła przez net czyli ciągle działanie routera i modemu. Dwie pompki puszczone na stałe, czasem na I biegu czasem na II, czuwanie bramy, alarmu, centrala alarmowa, dwie klawiatury, czujki, sterowniki pokojowe, dmuchawa kotła, silnik kotła, sterownik kotła, sterownik od silownika, siłowniki od podłogówki, silownik od zaworu 4D.

karoka65
13-04-2014, 10:46
Czyli Łukasz musiał czymś innym tego "przepału" narobić :)
Pawka dane bardziej do mnie przemawiają.

mpepe
13-04-2014, 11:20
Moja pompa elektroniczna bierze max 18W i czasem wchodzi na 15W.

Zastanawiam się czy mam wyłączać pompkę jak skręcam zawór 4d? Na razie mam w domu saunę ale nie chcę mi się rozpalać pod wieczór dlatego skręciłem 4d na minimum ale nie do 0 a pompkę ustawiłem na 5w. Czy po skręcaniu 4d na 0 należy wyłączyć całkowicie pompę żeby nie padła?

karoka65
13-04-2014, 11:38
Niema takiej potrzeby, będzie tylko przetaczała wodę kocioł, zawór, kocioł.
Dlaczego nie korzystasz z programatora ?
Ustawiasz sobie godziny na każdy dzień kiedy ma Ci podgrzać chałpę i z głowy.
Nie wykorzystujecie tego co oferuje sterownik :)
Jest tyle możliwości, u mnie kocioł pali się cały rok na okrągło.

mpepe
13-04-2014, 11:53
pompkę mam za zaworem 4d jak zakręcam na 0 to pompa zostaje odcięta od zasilania CO i chyba nic nie przetacza.

O widzisz zapomniałem, że sterownik ma coś takiego ja programator CO

karoka65
13-04-2014, 12:03
Raczej korzystałbym z auto-lato.
Grzejesz CWU kotłem ?

mpepe
13-04-2014, 13:38
W zimie tak, od tygodnia gaz

djhiq
13-04-2014, 22:07
Co do moich pompek to muszę policzyć to zużycie. Odpowiedzcie mi raczej na kwestię rdzy w moim kotle. czy to jest normalne że w naroznikach i poniżej brzegu palnika mój kocioł od środka jest rdzawy? Oczywiscie jak zdrapię popiół i sadzę

adkwapniewski
13-04-2014, 22:16
Chyba tak, u mnie odpada jeszcze farba z "gipsikiem" i pod spodem jest "ruda" , cześć się "wypaliła" , część nie ... gruba blacha jest to się nie ma czym przejmować ... chyba :)

karoka65
13-04-2014, 22:28
Moje chłopaki to dobrze że węgla dosypią i czasem popiół wybiorą :)
Czyszczenie to od wielkiego święta jak już użyję trochę stanowczych i ostrzejszych słów :)
Niekiedy z telefonem idę na fajkę koło kotła i tam zajrzę ten kątownik który jest mocowaniem rusztu zawsze jest cały zasypany popiołem, jak to zgarnę i odrapię to pod tym tez "ruda" wygląda.
W tym to i tak pikuś, w poprzednim z zasobnika po pół roku ani sladu z farby nie było a ruda płatami odlatywała, w tym po ponad roku jest jeszcze wszędzie farba.
Co dziwne że teraz właśnie tego białego gipsu nie widać na tej tylnej ściance, w poprzednim prawie cały czas tam to było.
Nie wiem dlaczego, może dlatego że teraz z czecha się wyleczyłem, pytałem nawet kiedyś Zawijana ale też nie mógł mi pomóc i to zidentyfikować co to jest.

djhiq
13-04-2014, 22:32
co do mojej kotłowni to wychodzi mi że wszystkie pompy i kocioł łykają łącznie ok 200 W co daję łącznie ok 80 zł / miesiąc. Zatem niema się co dziwić że zapłaciłem ponad 100 zł za miesiac. Do tego dochodzi brama i światło od czasu do czasu. Co do wykończeń to narazie mało się tam dzieje. Robiłem płytki w łazienkach ale już 2 ekipy zdążyłem wyrzucić. Aktualnie skuwam płytki które spie$%^*&li :( Na tym już jestem ok 4 tyś w plecy :(

bobasxx
13-04-2014, 22:37
co do mojej kotłowni to wychodzi mi że wszystkie pompy i kocioł łykają łącznie ok 200 W co daję łącznie ok 80 zł / miesiąc. Zatem niema się co dziwić że zapłaciłem ponad 100 zł za miesiac. Do tego dochodzi brama i światło od czasu do czasu. Co do wykończeń to narazie mało się tam dzieje. Robiłem płytki w łazienkach ale już 2 ekipy zdążyłem wyrzucić. Aktualnie skuwam płytki które spie$%^*&li :( Na tym już jestem ok 4 tyś w plecy :(

A dlaczego Ty, a nie oni ?
Umowa, umowa i jeszcze raz umowa ! Taka pisemna, najprostsza, na wykonanie robót budowlanych. Na samo pytanie o umowę, niektórzy pseudo fachowcy rezygnują ;)

karoka65
13-04-2014, 22:50
Krzysiek ma rację, to już odstrasza partaczy :)

djhiq
13-04-2014, 23:01
Krzysiek ma rację, to już odstrasza partaczy :)
Trzy i pół miesiaca szukałem kogoś do łazienek - było u mnie kupę ludzi na budowie - nikt nie chiał robić. W akcie desperacji wpuściłem kogoś z drogi. Wywaliłem po dwóch dniach. Następnych po tygodniu - teraz kuję płytki. Niestety panowie tak to wygląda aktualnie. Nikt u mnie nie chce robić. Wróćmy do mojej rdzy w kotle :)

minertu
14-04-2014, 04:35
Trzy i pół miesiaca szukałem kogoś do łazienek - było u mnie kupę ludzi na budowie - nikt nie chiał robić. W akcie desperacji wpuściłem kogoś z drogi. Wywaliłem po dwóch dniach. Następnych po tygodniu - teraz kuję płytki. Niestety panowie tak to wygląda aktualnie. Nikt u mnie nie chce robić. Wróćmy do mojej rdzy w kotle :)
Mogę ci dać namiar ale tani nie jest :p

pawko_
14-04-2014, 06:18
To nie rozumiem dlaczego między nami są takie rozbieżności w rachunkach za energię...

mpepe
14-04-2014, 07:05
Dlaczego nie kupujecie pompek elektronicznych ? co prawda cena jest sporo wyższa ale potem efekty widać w rachunkach

SiNi
14-04-2014, 07:26
To racja. Przy elektronicznych różnica będzie spora, ale nie zawsze jest to uzasadnione, bo czas zwrotu takiej pompki może być dłuższy niż jej żywotność. W przypadku gdy pompa "chodzi" 24h przynajmniej przez sezon grzewczy jest to bardzo opłacalne.
Ja do CWU świadomie wybrałem zwykłą pompę. Przez pierwszy sezon naciągnie sporo, ale chyba w przyszłym roku będę przerabiał instalację bo i tak to trzeba zrobić, to wtedy ta pompa będzie sporadycznie używana - latem do grzania CWU jeżeli grawitacja nie da rady. Na zimę zaś instalacja będzie taka, że bojler będzie ładowany z CO, a więc pompa do CWU będzie zbędna. Oczywiście trzeba będzie się bawić zaworami 2 razy do roku, ale to wielki problem nie jest dla mnie.

Z drugiej strony trzeba się zastanowić jak zakłady energetyczne liczą te prognozy. U mnie było tak, że je płaciliśmy regularnie i wyszło około 400zł dopłaty. Zapłaciło się to i kolejne prognozy były niższe. Jakim cudem? Żeby kolejna dopłata była wyższa? To, iż ktoś ma prognozę na taką a nie inną kwotę nie znaczy, że jest to dobrze wyliczone. Ja wolałbym jakby mi ZE policzył prognozę tak abym miał nadpłatę lub minimalną niedopłatę. Przecież łatwiej co miesiąc czy dwa dopłacić parę zł więcej niż potem jednorazowo wywalić kilkaset zł.

Dobra... czas zmywać się do pracy coby znów się nie spóźnić (nie liczą mi czasu pracy, kiedy zaczynam, itd., ale chcę być 'fair' wobec mojego zespołu).

mark3k
14-04-2014, 07:35
Dlaczego nie kupujecie pompek elektronicznych ? co prawda cena jest sporo wyższa ale potem efekty widać w rachunkach

Jeśli kupisz elektroniczną jako pierwszą pompę to OK, ale jeśli chcesz wymienić dobrą pompę na elektroniczną, to okres zwrotu inwestycji ok 5 lat. Jest sens? W/g nie ma żadnego. Jeśli istniejąca pompa padnie, to oczywiście warto kupić energooszczędną, w innym przypadku nie. :yes:
Moje pompy: Grudndfos: I - 35W; II - 45W, III - 60W.
CWU - I-szy bieg (30W), CO - II-gi bieg (45W). Nie ma tragedii.
Na dzisiaj kocioł zużył 345kW energii - za ok 210 zł, a sezon trwa non stop od 14.09.2013r.

Arturo72
14-04-2014, 07:37
Z drugiej strony trzeba się zastanowić jak zakłady energetyczne liczą te prognozy.
A po jaką cholerę jakieś prognozy ?
Wziąć opcję z fizycznym odczytem licznika co miesiąc,dwa i po kłopocie,płacimy tylko tyle ile zużyjemy.

minertu
14-04-2014, 09:31
A po jaką cholerę jakieś prognozy ?
Wziąć opcję z fizycznym odczytem licznika co miesiąc,dwa i po kłopocie,płacimy tylko tyle ile zużyjemy.

A chciałeś płacić więcej za prąd niż go zużyjesz?

fenix2
14-04-2014, 09:41
Można kupić nowe pompy energooszczędne, elektroniczne z wyświetlaczem LED, np. z Diamonda na serwisie aukcyjnym są za około 300zł.
Taka alternatywa jak ktoś nie chce kupować Grundfosa czy Wilo.