PDA

Zobacz pełną wersję : POMPA CIEPŁA - zużycie prądu



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55

laskim
13-01-2017, 06:57
"Ściana poroterm 55cm". A jest w tej grubości styropian jakiś czy tylko sam pustak? Jak sam pustak to ściana ma słaby współczynnik przenikania dużo gorszy niż ściana 2 warstwowa grubości około 40 cm (24 pustak + 15 styropian)

Tomaszs131
13-01-2017, 07:01
czyli jednym słowem świadectwo które mam wystawione mogę sobię podetrzeć wiadomo co ....
grubość ścian 55 cm to trochę za mało .... dziwne :) grubość wełny jeszcze sprawdze dokładnie na strychu czy jest jedna warstwa czy dwie czy trzy , dla mnie to jest teraz mało ważne . 2000 Kwh zużyte w Grudniu jest dla mnie bardzo dużym zużyciem pradu plus dodam do tego że podwieczór był zapalany kominek. Chce rozwiązać problem tak jak pisałem wcześniej w jednym pokoju jest temperatura 22,5 w innym obok 18. Nie wiem może muszę przepłukac cały układ grzewczy lub coś innego.....

Sprawdź czy w pomieszczeniach z niższą temp. nie masz zapowietrzonych pętli. Zużycie prądu spore, związane z symbolicznym ociepleniem. Grzałka nadrabia straty z nawiązką.

JTKirk
13-01-2017, 07:25
czyli jednym słowem świadectwo które mam wystawione mogę sobię podetrzeć wiadomo co ....
grubość ścian 55 cm to trochę za mało .... dziwne :) grubość wełny jeszcze sprawdze dokładnie na strychu czy jest jedna warstwa czy dwie czy trzy , dla mnie to jest teraz mało ważne . 2000 Kwh zużyte w Grudniu jest dla mnie bardzo dużym zużyciem pradu plus dodam do tego że podwieczór był zapalany kominek. Chce rozwiązać problem tak jak pisałem wcześniej w jednym pokoju jest temperatura 22,5 w innym obok 18. Nie wiem może muszę przepłukac cały układ grzewczy lub coś innego.....

nie wiem czy były pustaki porotherm o grubości 55cm... wiem że na pewno były 44 i 50....
wysokie zużycie przestaje dziwić, jak tam jest tylko sam pustak, lub np. pustak 50cm+5cm izolacji
wyniki w świadectwie nie mają żadnej wartości

djfilipo
13-01-2017, 08:35
nie wiem czy były pustaki porotherm o grubości 55cm... wiem że na pewno były 44 i 50....
wysokie zużycie przestaje dziwić, jak tam jest tylko sam pustak, lub np. pustak 50cm+5cm izolacji
wyniki w świadectwie nie mają żadnej wartości

no to pięknie .... czytam dziennik budowy jeszcze raz , sciany porotherm 50 cm , na to jest napewno podwójny tynk ( pierszy tynk odpadał , pekał , żle nałożony bez siatki , zdecydowaliśmy się na połozenie nowego tynku na jesień . Firma stwierdziła że nie trzeba styropionu , jest dobra ściana . robili jakis odwiert . Koszty poszły..... no cóż nie docieple go lepiej , wezwię najwyżej jakąś ekipę aby wykonali termowizję .
Jak sprawdzić czy nie mam gdzieś w ogrzewaniu podłogowym mostków ??

link2jack
13-01-2017, 08:50
no to pięknie .... czytam dziennik budowy jeszcze raz , sciany porotherm 50 cm , na to jest napewno podwójny tynk ( pierszy tynk odpadał , pekał , żle nałożony bez siatki , zdecydowaliśmy się na połozenie nowego tynku na jesień . Firma stwierdziła że nie trzeba styropionu , jest dobra ściana . robili jakis odwiert . Koszty poszły..... no cóż nie docieple go lepiej , wezwię najwyżej jakąś ekipę aby wykonali termowizję .
Jak sprawdzić czy nie mam gdzieś w ogrzewaniu podłogowym mostków ??

Twoja ściana ma U=0,27 odpowiada to ścianie Porotherm 24 + około 9cm styropianu 0,031.
Na forum standard to 20cm styropianu

Poddasze 15cm wełny - tu to już totalna kicha. Wełna pewnie też nie najlepsza.
ile cm styropianu w podłodze?

okobar
13-01-2017, 08:55
no to pięknie .... czytam dziennik budowy jeszcze raz , sciany porotherm 50 cm , na to jest napewno podwójny tynk ( pierszy tynk odpadał , pekał , żle nałożony bez siatki , zdecydowaliśmy się na połozenie nowego tynku na jesień . Firma stwierdziła że nie trzeba styropionu , jest dobra ściana . robili jakis odwiert . Koszty poszły..... no cóż nie docieple go lepiej , wezwię najwyżej jakąś ekipę aby wykonali termowizję .
Jak sprawdzić czy nie mam gdzieś w ogrzewaniu podłogowym mostków ??

dla porównania moja ściana ma 56 cm, ale 36 cm to bloczek z solbetu i 20 cm styropian grafitowy
tynku nie liczę :P
a pod dachem 2 x po 15 cm wełny Knaufa , czyli 30 cm....
i uważam że mogłem wełny jeszcze dołożyć :P

Tomaszs131
13-01-2017, 09:11
no to pięknie .... czytam dziennik budowy jeszcze raz , sciany porotherm 50 cm , na to jest napewno podwójny tynk ( pierszy tynk odpadał , pekał , żle nałożony bez siatki , zdecydowaliśmy się na połozenie nowego tynku na jesień . Firma stwierdziła że nie trzeba styropionu , jest dobra ściana . robili jakis odwiert . Koszty poszły..... no cóż nie docieple go lepiej , wezwię najwyżej jakąś ekipę aby wykonali termowizję .
Jak sprawdzić czy nie mam gdzieś w ogrzewaniu podłogowym mostków ??

Jeśli Protherm PW to wpierw zrób termowizję ścian zew. tam są dopiero mostki.
Na Twoim miejscu ocirpliłbym ścianę styropianem, jak się oczywiście da. Nie wiem jak długie masz okapy? Wełny dołóż 20 cm lub więcej. Przy takim ociepleniu pompa zrujnuje Ci kieszeń.

link2jack
13-01-2017, 09:16
Do tego pewnie G11

Pyxis
13-01-2017, 10:38
No tak , tylko we wzorze nic nie ma nic nt ciśnienia wody w systemie grzewczym-a z tego co wiem , ciśnienie to ma związek z wysokością podnoszenia pompy...

Skoro nie ma danego parametu we wzorze to wnosek jest oczywisty - nie ma on znaczenia dla obliczanej wartosci.

Pewne parametry musisz wiazac logicznie, a nie tylko na podstawie podobnego brzmienia ich nazw.

bobrow
13-01-2017, 10:49
Skoro nie ma danego parametu we wzorze to wnosek jest oczywisty - nie ma on znaczenia dla obliczanej wartosci.

Pewne parametry musisz wiazac logicznie, a nie tylko na podstawie podobnego brzmienia ich nazw.

Ja prosty chłop jestem spod lasu ,
to "jesteś za , czy przeciw" ?
Proszę wyjaśnić "logicznie" związek ciśnienia w systemie CO z dT , może się do edukuję...

djfilipo
13-01-2017, 12:22
Jeśli Protherm PW to wpierw zrób termowizję ścian zew. tam są dopiero mostki.
Na Twoim miejscu ocirpliłbym ścianę styropianem, jak się oczywiście da. Nie wiem jak długie masz okapy? Wełny dołóż 20 cm lub więcej. Przy takim ociepleniu pompa zrujnuje Ci kieszeń.

byłem na podaszu i sprawdziłem dokładnie , wełny jest 20 cm , mogę jeszcze docieplić podasze bo jest nie skonczone , tzn pod dachem jest dana wełna i zabezpieczona folią ( można dołożyć 1 warstwę i zabić osb , jak również nie wiem czy tak mozna , mogę jeszcze pod nieskończoną podłogę na podaszu wsadzić styropian lub wełne. Ale wcześniej musze rozwiązać problem z grzaniem podłogi - myślę że jest zapowietrzona lub zasyfiona , nie wszedzie grzeję . Czy znacie jakąś firmę z Sląska która by się tego podjeła ??

True0Man
13-01-2017, 12:59
Dzięki za informację :) stopka zrobiona , mam nadzieję że wszystko jest jasne :) nie budowałem tego domu - musiałem trochę pogrzebać w papierach . :)
Wracając do tematu sporego zużycia prądu , zużycie w grudniu dla całego domu to 2000 kWh - sporo wg mnie , oświetlenie w całym domu wymienione na energooszczędne , kuchenka elektryczna i piekarnik używane normalnie , boiler 300 l grzany tylko przez PC - nastawiona temp wody w boilerze to 50 C . Niestety nie mam jak narazie osobnego miernika zużycia faktycznego przez PC ,ale praca 17 godzin na dobę daję trochę do myślenia . Zastanawia mnie dlaczego w jednym pokoju jest temperatura 22-23 stopnie , gdzie w pokoju obok jest 18-19 stopni . Na rozdzielaczach nie posiadam termostatów , jedynie co mogę pokręcic tak sadze to na belce powrotnej są zawory dławiące.

Bez podlicznika nie dojdziesz jak pracuje Ci pompa niestety. Zakładaj czym prędzej.

djfilipo
13-01-2017, 13:21
Bez podlicznika nie dojdziesz jak pracuje Ci pompa niestety. Zakładaj czym prędzej.

Czyli podlicznik = ciepłomierz , jeśli możesz podaj linka np z allegro , dzięki

Tomaszs131
13-01-2017, 13:30
byłem na podaszu i sprawdziłem dokładnie , wełny jest 20 cm , mogę jeszcze docieplić podasze bo jest nie skonczone , tzn pod dachem jest dana wełna i zabezpieczona folią ( można dołożyć 1 warstwę i zabić osb , jak również nie wiem czy tak mozna , mogę jeszcze pod nieskończoną podłogę na podaszu wsadzić styropian lub wełne. Ale wcześniej musze rozwiązać problem z grzaniem podłogi - myślę że jest zapowietrzona lub zasyfiona , nie wszedzie grzeję . Czy znacie jakąś firmę z Sląska która by się tego podjeła ??

Zanim docieplisz poddasze to ściągnij paroizolacje. Dołóż wełnę i ponownie paroizolacja.
Przedzwoń do jakiegokolwiek hydraulika, z łatwością ogarnie temat. Jeśli masz zasyfioną wodę w rurkach to najlepiej ją przepuścić i uzupełnić pętle świeżą.
Obstawiam jednak, że są zapowietrzone. Masz rotamery na belce rozdzielacza? Co z izolacją ścian, dasz radę coś dokleić?

Pyxis
13-01-2017, 14:30
Ja prosty chłop jestem spod lasu ,
to "jesteś za , czy przeciw" ?
Proszę wyjaśnić "logicznie" związek ciśnienia w systemie CO z dT , może się do edukuję...

Nie ma takiego zwiazku. Myslalem, ze to jasne.

Tak jak wczesniej ktorys z kolegow napisal, zwiekszenie cisniena moze jedynie scisnac "korki" z zapowietrzonym GZ i umozliwic ich wypchniecie, jesli tego instalator nie byl laskaw zrobic (ale zakladalem i napisalem w poscie, ze uklad ma odpowietrzniki i jest odpowietrzony), ale to teoria szyta dosyc grubymi nicmi.
Jesli to sprawa odpowietrzenia sie GZ, to ponowne zmniejszenie cisnienia nie spowoduje zadnej zmiany delty.

Teraz jasne?

bobrow
13-01-2017, 14:38
Pyxis,
teraz gittarra - ja też nie widziałem związku bezpośredniego pomiędzy dT a ciśnieniem systemowym , natomiast nie wątpiłem w relacje "naoczne" użytkowników.
Tymczasem

djfilipo
13-01-2017, 17:29
Zanim docieplisz poddasze to ściągnij paroizolacje. Dołóż wełnę i ponownie paroizolacja.
Przedzwoń do jakiegokolwiek hydraulika, z łatwością ogarnie temat. Jeśli masz zasyfioną wodę w rurkach to najlepiej ją przepuścić i uzupełnić pętle świeżą.
Obstawiam jednak, że są zapowietrzone. Masz rotamery na belce rozdzielacza? Co z izolacją ścian, dasz radę coś dokleić?

Niestety nie ma rotametrów na rodzielaczach , mój rodzielacz wygląda tak jak na załaczonym zdjęciu , z czego co wyczytałem mogę sobię pokrecić na powrocie imbusem , zdławię lub poprawię przepływ tak mi się wydaję

Co do ścian jeszcze poszperam w dokumentach które zostawił mi poprzedni własciciel , możliwe że jest to porotherm z wełną w środku

True0Man
13-01-2017, 17:47
Czyli podlicznik = ciepłomierz , jeśli możesz podaj linka np z allegro , dzięki

Nie. Licznik energii w kW który pokaże Ci ile Twoja pompa faktycznie zużyła prądu. Od tego powiniene zacząć. Jak masz wpięte wszystko razem to nie zauważysz czy pompa zasuwa całą dobę - czy pracuje tylko godzinkę i jest zimno.

Tomaszs131
13-01-2017, 18:50
Niestety nie ma rotametrów na rodzielaczach , mój rodzielacz wygląda tak jak na załaczonym zdjęciu , z czego co wyczytałem mogę sobię pokrecić na powrocie imbusem , zdławię lub poprawię przepływ tak mi się wydaję

Co do ścian jeszcze poszperam w dokumentach które zostawił mi poprzedni własciciel , możliwe że jest to porotherm z wełną w środku

Słuchaj najlepiej zrobisz jak wkleisz post o OP tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129585-POD%C5%81OG%C3%93WKA-samemu-jak-unikn%C4%85%C4%87-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w/page348&highlight=Pod%C5%82og%C3%B3wka
Nie zaśmiecajmy tego wątku.

cob_ra
13-01-2017, 20:21
Minęło 24h od pierwszego uruchomienia, temperatura w domu 8* godz 21. Zewnętrzna -1,5

Grzanie tylko na dolnym źródle, grzałka na ten moment wyłączona.

Mam podlicznik jednotaryfowy-zużycie 31,19kWh
Pomp wykazuje wyprodukowanie ciepła 149,72kWh

Temperatura wzrosła w salonie i kuchni do 15 stopni(termometr zwykły elektr.), w reszcie domu do 13,5 stopnia(termostat buderusa) Temperatur zew. 2*.

Jak zbieracie zużycie w 2 taryfach? W PC macie soft zliczający zużycie, czy podliczniki 2 taryfowe?

Tomaszs131
13-01-2017, 20:44
U mnie policznik dwu taryfowy.

cob_ra
13-01-2017, 21:02
Trójfazowy? Duży koszt był?

Tomaszs131
13-01-2017, 21:13
Trójfazowy? Duży koszt był?

Tak, trójfazowy. Nie pamiętam dokładnie, może ze 200zł.
378464

bobrow
13-01-2017, 23:15
Hej Trzciniak - żyjesz?
jakie miałeś zużycie w grudniu ?Jak sprawuje się PC ?
Pzdr
Ps
Sorry jeśli pisałeś- nie zauważyłem Twoich wpisów

karolek75
14-01-2017, 04:06
Tomasz daj model licznika. Jak ustawiasz godziny ?

jasiek71
14-01-2017, 07:09
Tak, trójfazowy. Nie pamiętam dokładnie, może ze 200zł.
378464

Chyba razy trzy ...;)
http://allegro.pl/marpol-licznik-energii-3-fazowy-dwutaryfowy-i5256756940.html
Ale z powodzeniem dla ogólnej orientacji wystarczy taki ...
http://allegro.pl/licznik-energii-3-fazowy-trzyfazowy-trojfazowy-lcd-i5657039110.html?reco_id=5105f2b2-da28-11e6-a086-02abf250c573&ars_rule_id=201&ars_source=ars&ars_socket_id=9

Tomaszs131
14-01-2017, 07:25
Tomasz daj model licznika. Jak ustawiasz godziny ?

Karolek model znajdziesz w poście Jaśka.
Wstyd się przynać nie mam pojęcia. Zegar raz ustawiony automatycznie przechodzi z okresu zimowego na letni.

Tomaszs131
14-01-2017, 07:26
Tomasz daj model licznika. Jak ustawiasz godziny ?

Karolek to jest F&F LE-04D resztę znajdziesz w poście Jaśka.
Wstyd się przynać nie mam pojęcia. Zegar raz ustawiony automatycznie przechodzi z okresu zimowego na letni.

jasiek71
14-01-2017, 07:39
Karolek model znajdziesz w poście Jaśka.
Wstyd się przynać nie mam pojęcia. Zegar raz ustawiony automatycznie przechodzi z okresu zimowego na letni.

Czas ustawiasz tym zegarem zamontowanym obok licznika ...;)
( Nawet masz podpisane ...:P )

Tomaszs131
14-01-2017, 07:53
Czas ustawiasz tym zegarem zamontowanym obok licznika ...;)
( Nawet masz podpisane ...:P )

Czas dam radę ustawić, bez problemu. Z programowaniem jest już gorzej, zresztą działa automatycznie.

bobrow
14-01-2017, 09:25
Witam,
szybkie podsumowanie 2 tyg stycznia :
-760kWh
-średnia cena za 1 kWh=0.40pln
-koszt 304 pln
-cop kontrolowane wywkowo zgodne z kat lub większe o ok 10-15%
-w zeszłym roku za ten okres miałem 655 kWh ( mrozy przyszły ok 18.01)
-100% PC , niczym nie dogrzewam , mrozy w kilka nocy były po 23-20 st
Przy grzejnikach i ociepleniu styropianem 10 cm oraz 200m2 podłóg i temp w domu 22-23 st takie koszty są dla mnie bardzo dobre- przy węglu mniejsze koszty o ok 20%-25% ( za ten okres poszło by mi ok 600 kg węgla)
Pzdr

karolek75
14-01-2017, 09:38
Czas dam radę ustawić, bez problemu. Z programowaniem jest już gorzej, zresztą działa automatycznie.

Wszystko jest na twoim zdjeciu :) Na komorce nie wciagnelo mi obrazka, teraz juz widze. Zdecydowanie za drogo :( Trzeba bylo zrobic podczas budowy, wtedy czlowiek mial luźniejszy chwyt ;)

Pyxis
14-01-2017, 10:30
Karolek model znajdziesz w poście Jaśka.
Wstyd się przynać nie mam pojęcia. Zegar raz ustawiony automatycznie przechodzi z okresu zimowego na letni.

Tak na marginesie (dla "zapalencow"), to chcac miec dokladne pomiary, musimy zegary na podliczniku i na pompie ustawic wg czasu.... dystrybutora energii elektrycznej :)
Ja mam juz 3ci licznik elektroniczny i kazdy mial zegar ktory wyraznie sie spieszly albo poznil. Obecny sie spieszy. Robi okolo minuty na miesiac. Teraz wiec moj tani prad zaczyna sie ok. 10 min wczesniej i tak tez konczy. To jeszcze pol biedy. Jak mialem taki co sie poznil, to bez korekcji praktycznie zawsze CWU grzal bym w drogiej taryfie, zyjac w blogiej nieswiadomosci. ;)
Robiac fotki licznika smartfonem, robie tez fotke jego zegara i porownuje czas zrobienia zdjecia, z czasem pokazywanym przez licznik.

81jacek
14-01-2017, 10:58
A jak już przy pompkach jesteśmy - macie jakiś patent na CWU? Bardzo długo muszę czekać na ciepłą wodę po dłuższej przerwie...a ta która do mnie dociera nie jest jakaś mega gorąca... właściwa robi się dopiero po 5-10min...

Czy jest jakaś opcja żeby to poprawić?

Wydaje mi się, że najlepszą opcjom jest montaż czujnika przepływu, (koszt 100-150pln) który podpinasz pod pompkę cyrkulacyjną. Wtedy po odkręceniu kranu czujnik wykryje przepływ i włączy pompę, zakręcenie kranu = brak przepływu pompka nie pracuje. Proste i tanie rozwiązanie ;)

Pozdrawiam
Jacek

81jacek
14-01-2017, 11:07
Tak na marginesie (dla "zapalencow"), to chcac miec dokladne pomiary, musimy zegary na podliczniku i na pompie ustawic wg czasu.... dystrybutora energii elektrycznej :)

Mój zegar spieszy się o 1.5h, przez 5 miesięcy grzałem cwu w drogim prądzie ;)

Tomaszs131
14-01-2017, 11:26
Tak na marginesie (dla "zapalencow"), to chcac miec dokladne pomiary, musimy zegary na podliczniku i na pompie ustawic wg czasu.... dystrybutora energii elektrycznej :)
Ja mam juz 3ci licznik elektroniczny i kazdy mial zegar ktory wyraznie sie spieszly albo poznil. Obecny sie spieszy. Robi okolo minuty na miesiac. Teraz wiec moj tani prad zaczyna sie ok. 10 min wczesniej i tak tez konczy. To jeszcze pol biedy. Jak mialem taki co sie poznil, to bez korekcji praktycznie zawsze CWU grzal bym w drogiej taryfie, zyjac w blogiej nieswiadomosci. ;)
Robiac fotki licznika smartfonem, robie tez fotke jego zegara i porownuje czas zrobienia zdjecia, z czasem pokazywanym przez licznik.
Mam ten sam problem, korekta zegara jest niestety konieczna.

kasprzyk
14-01-2017, 11:35
Wydaje mi się, że najlepszą opcjom jest montaż czujnika przepływu, (koszt 100-150pln) który podpinasz pod pompkę cyrkulacyjną. Wtedy po odkręceniu kranu czujnik wykryje przepływ i włączy pompę, zakręcenie kranu = brak przepływu pompka nie pracuje. Proste i tanie rozwiązanie ;)

Pozdrawiam
Jacek
Chyba startujesz w plebiscycie porada roku 2017 :)

jgrolik
14-01-2017, 12:15
Podsumowując pierwsze 2 tygodnie tego mroźnego stycznia wychodzi na tą chwilę 194 kWh (CO+CWU). W największe mrozy szło prawie 20 kWh/dobę choć typowo to 10-13 kWh/dobę.

bobrow
14-01-2017, 14:21
Wydaje mi się, że najlepszą opcjom jest montaż czujnika przepływu, (koszt 100-150pln) który podpinasz pod pompkę cyrkulacyjną. Wtedy po odkręceniu kranu czujnik wykryje przepływ i włączy pompę, zakręcenie kranu = brak przepływu pompka nie pracuje. Proste i tanie rozwiązanie ;)

Pozdrawiam
Jacek

Jest pewien haczyk : jak odkręcisz wodę , to nadal czekasz na ciepła wodę marnując zimną- zmniejszy się nieznacznie czas pojawienia się ciepłej wody.
Sytuacja kiedy odkręcisz i zakręcisz kran oraz poczekasz trochę- to może podłączyć czasówkę cyrkulacji pod wł oświetlenia lub specjalny przycisk .
Pzdr

81jacek
14-01-2017, 15:21
Jest pewien haczyk : jak odkręcisz wodę , to nadal czekasz na ciepła wodę marnując zimną- zmniejszy się nieznacznie czas pojawienia się ciepłej wody.
Sytuacja kiedy odkręcisz i zakręcisz kran oraz poczekasz trochę- to może podłączyć czasówkę cyrkulacji pod wł oświetlenia lub specjalny przycisk .
Pzdr

Czas zmniejsza się i to znacznie, tu nie ma co porównywać ;)

Dla mnie opcja przycisku/włącznika światła pewnie by nie zdała egzaminu. Nie zawsze wchodząc to łazienki włączam światło, to jest pewnie kwestia nawyku ale...
Pozostaje jeszcze kwestia ilości punktów poborowych, ja mam takich 6 tzn. że muszę mieć 6 takich włączników, jakoś na jednym centralnym sobie tego nie wyobrażam...

Chcąc umyć ręce, nie chce myśleć o wciśnięciu jakiegoś przycisku, pewnie w 90% bym o tym zapominał, a o odkręceniu kranu to już raczej nie ;)
Każdy musi sam zdecydować jakiego typu komfort mu odpowiada, wiadomo rożni ludzie, rożne potrzeby...

Ps
Każde rozwiązanie, które daje zadowalające efekty dla użytkownika jest dobre.

Pozdrawiam
Jacek

bobrow
14-01-2017, 15:35
Jacek
widzisz , zależy od instalacji/domu- u mnie akurat to trwa trochę i dlatego sprawdza się u mnie przycisk ( wciskamy wtedy ,kiedy będziemy potrzebowali naprawdę gorącą wodę , w domu w ciągu dnia jest ruch i woda nie jest lodowata)
Pzdr

PS
Nie pamiętałbyś o przycisku , ale o umyciu rączek pamiętasz ?
Taki żarcik , nie gniewaj się ������

81jacek
14-01-2017, 16:07
Z tą pamięcią to bywa różnie... :)

Pzdr

81jacek
14-01-2017, 16:17
Powracając do tematu, zużycie przez 14 dni stycznia:
490kWh 80% T2, koszt 170pln

bobrow
14-01-2017, 16:22
Zapomniałem podać czas pracy PC (co +cwu) w tych dwóch tyg br-271.6h , dziennie 20.9h
Pzdr

jgrolik
14-01-2017, 19:46
Panowie, to jest temat o zużyciu prądu przez pompy a nie o cyrkulacji CWU. Załóżcie sobie osobny temat o cyrkulacji CWU (jeśli już gdzieś takiego nie ma)

bobrow
14-01-2017, 19:59
Dobrze Panie Kierowniku...:popcorn:

True0Man
15-01-2017, 11:44
A tak wracając do prądu to czy ktoś z Was korzysta w ogóle z grzałki? Producent po coś ją jednak zainstalował - nie po to chyba żebyśmy wszyscy ciągnęli na sprężarkach...

Jakieś doświadczenia osób z grzałką włączoną?

Pyxis
15-01-2017, 11:50
Grzalka (fuj!) to takie kolo ratunkowe. Jesli ktos musi czesto z niej korzystac, to raczej ma cos nie tak w instalacji (np za mala moc PCi).
Moja pompa takiego czegos nie ma i jak dotad nie bylo z tego powodu problemow.

Co to znaczy "ciagneli na sprezarkach"? Samochod ma silnik i hak holowniczy. Czy ten hak producent zainstalowal po to, zebysmy caly czas nie "ciagneli na silnikach"? :)

plusfoto
15-01-2017, 12:02
Mam dwie grzałki jedna w pompie druga w zasobniku. Ta w pompie jest ustawiona tak że może ale oczywiście nie musi się włączyć przy tem poniżej -15 stopni. Jeśli pompa sama się wyrobi to nawet nie drgnie. A ta w zasobniku służy jedynie do wygrzewania ale wygrzewanie uruchomię jedynie jeśli n.p. przez trzy - cztery tygodnie będę miał mały rozbiór CWU. Jak do tej pory grzałki chodziły przez 0h.

bobrow
15-01-2017, 12:09
Grzałkę w Panasach wykorzystuje się z automatu w defrostach ( i to nie we wszystkich modelach)- normalnie możesz włączyć możliwość jej użycia kiedy np PC startuje po przerwie i np za długo trzeba czekać na podniesienie osiągnięcie temp- u mnie to nie występuje , bo mam małą bezwładność na grzejnikach.Przy podłogówce może to wystąpić- ale użytkownicy zazwyczaj z tego nie korzystają , ponieważ nie wychładzają domu.W Daikinie jest jeszcze inny algorytm- ale też uzależniony od parametrów w pulpicie PC.
A przy domach z małym zapotrzebowaniem na ciepło koszt CWU stanowi duży udział w kosztach PC, żeby było ciekawiej rodzi się pytanie :
-czy do 50 st na Cwu gruntówka zawsze idzie bez grzałeczki ?
Pzdr

True0Man
15-01-2017, 12:13
Grzalka (fuj!) to takie kolo ratunkowe. Jesli ktos musi czesto z niej korzystac, to raczej ma cos nie tak w instalacji (np za mala moc PCi).
Moja pompa takiego czegos nie ma i jak dotad nie bylo z tego powodu problemow.

Co to znaczy "ciagneli na sprezarkach"? Samochod ma silnik i hak holowniczy. Czy ten hak producent zainstalowal po to, zebysmy caly czas nie "ciagneli na silnikach"? :)

Raczej chodziło mi o to czy nie jest celowe w którym momencie odpuszczenie wysycenia dolnego źródła. Podejście pt "ma Pan grzałkę - ale ją wyłączymy bo to strata energii" jest takie zasadne?

To klasyczny błąd logiczny :) Bo jeśli samochód "ciągnie" - i hak też "ciągnie" to by znaczyło że hak jest samochodem. To jak w modelu z Sokratesem w logice - teza "Sokrates jest śmiertelny" i "Mój chomik jest śmiertelny" nie daje wyniku "Sokrates to chomik" ;) To nielogiczne.

bobrow
15-01-2017, 12:24
Zaras otrzymasz OPR , że nie na temat...
Pzdr

Pyxis
15-01-2017, 12:32
Raczej chodziło mi o to czy nie jest celowe w którym momencie odpuszczenie wysycenia dolnego źródła. Podejście pt "ma Pan grzałkę - ale ją wyłączymy bo to strata energii" jest takie zasadne?


Skoro producent i samochodu i PCi zaklada mozliwosc awarii umieszczajac urzadzenie pozwalajace na "doholowanie" w razie problemow lub awarii, to wcale nie znaczy, ze musimy z tego urzadznia korzystac bez wystapienia awarii, tylko dlatego, ze jest. To jest jak najbardziej logiczne rozumowanie.

Napisalem, ze moja pompa grzalki nie ma, wiec nie ma czego wylaczac.
Jesli masz dobrze dobrane DZ, to poza faza wygrzewania mokrego budynku, taka kwestia nie powinna wystapic. Jesli wystapi, to instalator zawsze moze przyjechac i powiedziec - "holujemy" i ustawic grzale. Doope ocali, ale to nie on placi fakture za prad.. :)

1igor1
15-01-2017, 13:11
U mnie zużycie przez 14 dni stycznia 266 kWh, + kilka wieczorów palone w kominku :P

Zigobar
15-01-2017, 13:22
A tak wracając do prądu to czy ktoś z Was korzysta w ogóle z grzałki? Producent po coś ją jednak zainstalował - nie po to chyba żebyśmy wszyscy ciągnęli na sprężarkach... (...)
Masz gruntówkę z odwiertami. Jeśli DZ jest wystarczająco wydajne, a grzewcza wystarczająco wysoka, to grzałka może się przydać raczej tylko przy rozruchu zimnego układu, gdy temperatury GZ będą poniżej minimalnych podawanych przez producenta PC.

plusfoto
15-01-2017, 13:46
Masz gruntówkę z odwiertami. Jeśli DZ jest wystarczająco wydajne, a grzewcza wystarczająco wysoka, to grzałka może się przydać raczej tylko przy rozruchu zimnego układu, gdy temperatury GZ będą poniżej minimalnych podawanych przez producenta PC. Jak się rozruch robi z głową to nie ma takiej opcji aby była potrzebna grzałka

True0Man
15-01-2017, 13:57
Masz gruntówkę z odwiertami. Jeśli DZ jest wystarczająco wydajne, a grzewcza wystarczająco wysoka, to grzałka może się przydać raczej tylko przy rozruchu zimnego układu, gdy temperatury GZ będą poniżej minimalnych podawanych przez producenta PC.

O to właśnie pytałem. Naczytałem się o zamarzaniu DZ i po prostu się zastanawiam.

True0Man
15-01-2017, 13:58
Jak się rozruch robi z głową to nie ma takiej opcji aby była potrzebna grzałka

A co to znaczy "rozruch z głową"? To pompa inwerterowa - więc sama sobie po mału startuje - i dostosowuje wydajność do potrzeby. Nie mam tu wielkiego wpływu poza ustawieniem histerezy oraz odchyłki od ustawionej temp.

Pyxis
15-01-2017, 14:05
Trzeba zmniejszyc moc GZ. Najprosciej zakrecajac czesc petli i dopiero po osiagnieciu wymaganej temperatury odkrecanie kolejnych obiegow.

plusfoto
15-01-2017, 14:16
A no kolego z głową to znaczy jak rozruch robisz w takich warunkach jak obecnie to nie puszcza się w obieg na dzień dobry całej podłogówki na całkowicie odkręconych rotametrach. Zacznij od minimalnej ilości pętli tak aby zapewnić minimalny obieg czynnika w podłogówce. Jak podniesiesz temp zasilania na tej minimalnej ilości pętli do jakiegoś akceptowalnego poziomu powiedzmy 28-30 stopni i powrót ustabilizuje Ci się na poziomie 20 -24 stopni to pomaleńku odkręcaj pozostałe pętle powiedzmy co kilka godzin jedną. Gwarantuję Ci że grzałka się nie załączy a sprężarka i DZ nie zazna uszczerbku na zdrowiu

True0Man
15-01-2017, 14:24
A no kolego z głową to znaczy jak rozruch robisz w takich warunkach jak obecnie to nie puszcza się w obieg na dzień dobry całej podłogówki na całkowicie odkręconych rotametrach. Zacznij od minimalnej ilości pętli tak aby zapewnić minimalny obieg czynnika w podłogówce. Jak podniesiesz temp zasilania na tej minimalnej ilości pętli do jakiegoś akceptowalnego poziomu powiedzmy 28-30 stopni i powrót ustabilizuje Ci się na poziomie 20 -24 stopni to pomaleńku odkręcaj pozostałe pętle powiedzmy co kilka godzin jedną. Gwarantuję Ci że grzałka się nie załączy a sprężarka i DZ nie zazna uszczerbku na zdrowiu

Ale Wy chyba mówicie o pierwszym uruchomieniu albo odpaleniu przed sezonem?
Przecież nie będę latało po domu za każdym razem i zakręcał/odkręcał wszystkich pętli.
Dane które podajesz oznaczają deltę 7-8 - a ja teraz mam 3-5 (w największe mrozy -20st).

plusfoto
15-01-2017, 14:30
Ale Wy chyba mówicie o pierwszym uruchomieniu albo odpaleniu przed sezonem?

Zgadza się z tym że odpalenie przed sezonem to inna bajka i nie pochłania takich ilości energii bo odbywa się w zupełnie innych warunkach.

True0Man
15-01-2017, 14:31
Zgadza się z tym że odpalenie przed sezonem to inna bajka i nie pochłania takich ilości energii bo odbywa się w zupełnie innych warunkach.

Nie no to u mnie już PC działa - więc odpalanie "z głową" już mam za sobą ;)

jasiek71
15-01-2017, 14:38
Że tak zapytam...
A czym różni się praca na okrągło przez kilka dni bo CHCEMY rozgrzać budynek do pracy na okrągło bo MUSIMY utrzymać temperaturę ...?

jgrolik
15-01-2017, 14:51
A co to znaczy "rozruch z głową"? To pompa inwerterowa - więc sama sobie po mału startuje - i dostosowuje wydajność do potrzeby.

Poczytaj DTR-kę pompy. masz tam minimalną temperaturę pracy i jeśli dobrze pamiętam, to jest 25 C. Jeśli więc podłogówka jest mocno wychłodzona, to temperatura powrotu i zasilania długo będzie poniżej tej wartości.

Ja miałem taki przypadek, bo miałem problemy z prądem i wybijaniem różnicówki u sąsiada i raz wychłodziła mi się podłogówka do 10 C. I to był (mam nadzieję) jedyny raz gdy pompa użyła grzałek, ale wbrew pozorom to te nie na długo bo potem sama ruszyła (pomimo iż zasilanie i powrót były poniżej tych 25 C)..

Pyxis
15-01-2017, 14:51
Że tak zapytam...
A czym różni się praca na okrągło przez kilka dni bo CHCEMY rozgrzać budynek do pracy na okrągło bo MUSIMY utrzymać temperaturę ...?

Poza tym, ze w pierwszym przypadku mam niskie temperatury GZ i fantastyczna sprawnosc ktora pozwala na szybsze wyssanie energii z DZ niz przy utrzymywaniu zadanej temperatury w zasiedlonym domu - to niczym. Kazda z tych sytuacji nie jest "zdrowa".

plusfoto
15-01-2017, 14:51
A które DZ bardziej ucierpi? To z którego przez tydzień będziesz korzystał w 120% jego możliwości nie wspominając już o grzałce czy to z którego będziesz korzystał w 80% przez dwa tygodnie.?

True0Man
15-01-2017, 15:17
Poczytaj DTR-kę pompy. masz tam minimalną temperaturę pracy i jeśli dobrze pamiętam, to jest 25 C. Jeśli więc podłogówka jest mocno wychłodzona, to temperatura powrotu i zasilania długo będzie poniżej tej wartości.

Ja miałem taki przypadek, bo miałem problemy z prądem i wybijaniem różnicówki u sąsiada i raz wychłodziła mi się podłogówka do 10 C. I to był (mam nadzieję) jedyny raz gdy pompa użyła grzałek, ale wbrew pozorom to te nie na długo bo potem sama ruszyła (pomimo iż zasilanie i powrót były poniżej tych 25 C)..

Ok - ale ona się nie wychładza - mam ustawione 20st w szczycie. Do tego podłogówka potrzebuje zasilania 23-25. Nie ma więc opcji żeby tak wystygła. Przecież pompa cały czas sprawdza temp powrotu.

No chyba że będzie (odpukać) jakaś awaria prądu... ale tematu agregatu jeszcze nie ruszałem nawet...

jgrolik
15-01-2017, 15:40
Ok - ale ona się nie wychładza - mam ustawione 20st w szczycie. Do tego podłogówka potrzebuje zasilania 23-25. Nie ma więc opcji żeby tak wystygła. Przecież pompa cały czas sprawdza temp powrotu.
No chyba że będzie (odpukać) jakaś awaria prądu... ale tematu agregatu jeszcze nie ruszałem nawet...

Dlatego jeśli tylko DZ ma odpowiednią wydajność (a tego do końca nigdy nie wiadomo bo w tak małych instalacjach nie wykonuje się badań typu "thermal response test") to grzałki nie są potrzebne pompie do normalnej pracy.

Tomaszs131
15-01-2017, 15:44
Dlatego jeśli tylko DZ ma odpowiednią wydajność (a tego do końca nigdy nie wiadomo bo w tak małych instalacjach nie wykonuje się badań typu "thermal response test") to grzałki nie są potrzebne pompie do normalnej pracy.

Mógłbyś przybliżyć zagadnienie "thermal response test" co to takiego, jakiś link może?
Dzięki.

jasiek71
15-01-2017, 15:51
A które DZ bardziej ucierpi? To z którego przez tydzień będziesz korzystał w 120% jego możliwości nie wspominając już o grzałce czy to z którego będziesz korzystał w 80% przez dwa tygodnie.?

Ale tutaj to raczej problemem jest niedowymiarowane DZ ...
Co to za instalacja która robi 120% swoich możliwości ...

True0Man
15-01-2017, 15:53
Dlatego jeśli tylko DZ ma odpowiednią wydajność (a tego do końca nigdy nie wiadomo bo w tak małych instalacjach nie wykonuje się badań typu "thermal response test") to grzałki nie są potrzebne pompie do normalnej pracy.

Cały wątek wziął się stąd że podobno w krajach skandynawskich powstała zasada żę PC powinny ogarniać 80% zapotrzebowania. Grzała jest po to w standardzie żeby brakujące 20% dociągnąć - bo raz że będzie ciepło - dwa że w skrajnie zimnym szczycie nie zarżniemy DZ.

Stąd pytanie ale tak naprawdę sensownej odpowiedzi nie ma. Każdy odpowiada na czuja "bo tak".

jgrolik
15-01-2017, 16:03
Mógłbyś przybliżyć zagadnienie "thermal response test" co to takiego, jakiś link może?
Dzięki.

To po prostu normalny odwiert pod który podpina się aparaturę, która albo wyciąga ciepło z odwiertu, albo pompuje ciepło do odwiertu przez określony czas (zależny od aparatury) typowo kilka dni. Cały czas mierzona jest temperatura tego odwiertu, czyli bada się jaką faktycznie "moc" ma dany odwiert i na tej podstawie projektowana jest następnie cała instalacja (czyli ile odwiertów w jakim rozstawie ..itd).
W małych instalacjach jest to nieopłacalne dlatego przyjmuje się pewne założenia, które mogą ale nie muszą się zgadzać z rzeczywistością

PS: Wrzuć w google "thermal response test" to znajdziesz wiele linków

jgrolik
15-01-2017, 16:16
Cały wątek wziął się stąd że podobno w krajach skandynawskich powstała zasada żę PC powinny ogarniać 80% zapotrzebowania. Grzała jest po to w standardzie żeby brakujące 20% dociągnąć - bo raz że będzie ciepło - dwa że w skrajnie zimnym szczycie nie zarżniemy DZ.

Stąd pytanie ale tak naprawdę sensownej odpowiedzi nie ma. Każdy odpowiada na czuja "bo tak".

Dawniej PC były drogie a w Skandynawii na dodatek prąd jest tani więc tak było dla nich ekonomiczniej.
Wystarczy przewymiarować DZ w stosunku do PC i wtedy tak dobrana pompa nie zamrozi odwiertu
Kiedyś jak projektowano instalacje DZ pomp ciepła to nie przejmowano się jego wymrażaniem ale stopniowo z czasem zaczęły wchodzić zalecenia a potem normy (B0W35) dla gruntowych.

Poza tym to stwierdzenie, że "nie zarżniemy DZ" w tak dobranych warunkach nie do końca jest prawdziwe... wystarczy, że przez miesiąc pojawi się anomalia pogodowa wynikiem, której będą bardzo niskie temperatury pod koniec sezonu grzewczego. Pamiętajmy, że przy projektowaniu DZ do pomp ON/OFF zakładano czas pracy DZ na 1800 h. To wszystko są założenia poparte pewnymi doświadczeniami i praktyką, ale one z biegiem lat ewoluowały pod wpływem nowych faktów.

Pyxis
15-01-2017, 21:05
Dawniej PC były drogie a w Skandynawii na dodatek prąd jest tani więc tak było dla nich ekonomiczniej.
Wystarczy przewymiarować DZ w stosunku do PC i wtedy tak dobrana pompa nie zamrozi odwiertu

Dokladnie tak. Takie prawdy objawione byly pozniej przeszczepiane na nasz rynek i ludzie sie dziwili, ze nie moga grzac w tanim pradzie.

Warto tez dodac dla scislosci, ze DZ dobiera sie do zapotrzebowania domu na cieplo. Dobor do mocy PCi to pewne uproszczenie i przyjecie pewnych parametrow a priori (np sredniosezonowy czas pracy na poziomie 1800h).

JTKirk
16-01-2017, 05:18
Pamiętajmy, że przy projektowaniu DZ do pomp ON/OFF zakładano czas pracy DZ na 1800 h. To wszystko są założenia poparte pewnymi doświadczeniami i praktyką, ale one z biegiem lat ewoluowały pod wpływem nowych faktów.

a nawet chyba do 2500h z tego co kojarzę....
wszystko zależy jak jest dobierana PC i do jakiego domu
ciekawy artykuł
http://www.instalator.pl/2013/05/dobor-pompy-ciepla-1-wydajnosc-nominalna/

True0Man
16-01-2017, 07:22
Dawniej PC były drogie a w Skandynawii na dodatek prąd jest tani więc tak było dla nich ekonomiczniej.
Wystarczy przewymiarować DZ w stosunku do PC i wtedy tak dobrana pompa nie zamrozi odwiertu
Kiedyś jak projektowano instalacje DZ pomp ciepła to nie przejmowano się jego wymrażaniem ale stopniowo z czasem zaczęły wchodzić zalecenia a potem normy (B0W35) dla gruntowych.

Poza tym to stwierdzenie, że "nie zarżniemy DZ" w tak dobranych warunkach nie do końca jest prawdziwe... wystarczy, że przez miesiąc pojawi się anomalia pogodowa wynikiem, której będą bardzo niskie temperatury pod koniec sezonu grzewczego. Pamiętajmy, że przy projektowaniu DZ do pomp ON/OFF zakładano czas pracy DZ na 1800 h. To wszystko są założenia poparte pewnymi doświadczeniami i praktyką, ale one z biegiem lat ewoluowały pod wpływem nowych faktów.

To stąd się wzięło Twoje "4x100m poziom"? Poziome się jakoś inaczej liczy niż pionowe jeśli chodzi o metry? Przy tej samej pompie mam 4x60m pion... stąd podnoszę wątek.

Ale dzięki Panowie ze rzeczowe wyjaśnienia dla laika.:hug::D:D

jgrolik
16-01-2017, 08:18
To stąd się wzięło Twoje "4x100m poziom"? Poziome się jakoś inaczej liczy niż pionowe jeśli chodzi o metry? Przy tej samej pompie mam 4x60m pion... stąd podnoszę wątek.

Ale dzięki Panowie ze rzeczowe wyjaśnienia dla laika.:hug::D:D


Tu Ci odpisałem :
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?203950-Dolne-źródło-(poziome)/page5

jgrolik
16-01-2017, 08:21
a nawet chyba do 2500h z tego co kojarzę....
wszystko zależy jak jest dobierana PC i do jakiego domu
ciekawy artykuł
http://www.instalator.pl/2013/05/dobor-pompy-ciepla-1-wydajnosc-nominalna/

Tak, ale wtedy przyjmuje się mniejszą moc dostępną z gruntu np 20 W/m2 przy 1800 h i 16 w/m2 przy 2500

thxluk
16-01-2017, 19:33
Wracając do zużycia.
2 miesiące w G12W. 17.11.2016 - 16.01.2017 (całościowe razem z bytowymi)
0,72 gr x 757 KW = 545pln
0,26gr x 2057 KW =534 pln
Razem = 2814 KW 1079 pln wychodzi 0,38 pln za 1KW
Dodam iż od początku roku timer ustawiony na 21-7 i 12-16 czyli 4h grzeje w drogiej.
Podlicznik PC 2144KW.

bobrow
16-01-2017, 20:30
Wracając do zużycia.
2 miesiące w G12W. 17.11.2016 - 16.01.2017 (całościowe razem z bytowymi)
0,72 gr x 757 KW = 545pln
0,26gr x 2057 KW =534 pln
Razem = 2814 KW 1079 pln wychodzi 0,38 pln za 1KW
Dodam iż od początku roku timer ustawiony na 21-7 i 12-16 czyli 4h grzeje w drogiej.
Podlicznik PC 2144KW.

W moim przypadku za ten okres wyszło mi zużycie 2686kWh na PC ze średnią 1kWh=0.41pln z G12W Taurona

Tomaszs131
17-01-2017, 08:30
Sezon 2016-17 podliczony:
18.01.2016- 27.01.17 - 2945 kwh na CO i CWU ( od lipca). W domu średnia temeratura 23-23.5*. Rodzina 2+2.
W kominku trzy razy palone.

link2jack
17-01-2017, 08:40
Sezon 2016-17 podliczony:
18.01.2016- 27.01.17 - 2945 kwh na CO i CWU ( od lipca). W domu średnia temeratura 23-23.5*. Rodzina 2+2.
W kominku trzy razy palone.

W takich ramach czasowych chyba mało kto rozpatruje koszty ogrzewania. Zwykle liczy się czas od rozpoczęcia do zakończenia sezonu grzania.
Co nie zmienia faktu że 3 tysiące kwh to mało. Bardzo malo. Nie pamiętam czy masz dwie taryfy - ale nawet w G11 CO+CWU to będzie około 1800zł. Dom raczej z tych większych...
Nic tylko pogratulować :yes:

Pyxis
17-01-2017, 08:40
Hm... sezon grzewczy o ktorym piszesz jest chyba tak mniej wiecej w polowie dopiero. Nie za wczesnie na podsumke? :)

Tomaszs131
17-01-2017, 08:49
W takich ramach czasowych chyba mało kto rozpatruje koszty ogrzewania. Zwykle liczy się czas od rozpoczęcia do zakończenia sezonu grzania.
Co nie zmienia faktu że 3 tysiące kwh to mało. Bardzo malo. Nie pamiętam czy masz dwie taryfy - ale nawet w G11 CO+CWU to będzie około 1800zł. Dom raczej z tych większych...
Nic tylko pogratulować :yes:

Dziękuję.
Masz racje, ale w stopce mam podane zużycie z poprzedniego roku, więc postanowiłem dla porównania podliczyć kolejny.
Mam G12w- grzeję w taniej taryfie. Od niedawna dla wygody dogrzewam CWU po południu w drogiej- pompa wtedy pracuje z 20-25 min.
Szacunkowy koszt w granicach 1100zł.
Pozdrawiam
P.S.
W tym sezonie grzewczym piwnicę grzałem w sumie 7 dni,(46m2 )w kotłowni grzać nie muszę.

marmag
17-01-2017, 08:57
Podsumowanie GRUDNIA 2016

Zużycie ogółem przez PC -- 727 kWh (702 T2, 25 T1) - (122014 - 703kWh; 122015 - 594kWh)

Średnio 23,45 kWh/dobę

w tym CO 609 kWh (205,78 zł) - 100 % w T2
CWU 118 kWh (49,30 zł) 25kWh w T1

Koszt 255,08 zł

Pyxis
17-01-2017, 09:02
@marmag: Jaka lokalizacja?

-------- Okres: 2016-12-01 do 2016-12-31 23:59:59 (31,00 [d]) ---------
Czas pracy CO: 228,31 [h] (87,2%)
Czas pracy CWU: 33,37 [h] (Cykli: 111) (Średnio dziennie: 3,6)
Suma pracy PCi: 261,7 [h]
Startów: 149 (Średnio dziennie: 4,8 )
Czas pracy śr CO: 7,37 [h/d]
Czas pracy śr CWU: 1,08 [h/d]
Czas pracy śr: 8,4 [h/d]
Szacowane zużycie: 895 [kWh] Średnio: 28,9 [kWh/d]
CWU: 165 [kWh] Średnio: 5,3 [kWh/d]
CO: 731 [kWh] Średnio: 23,6 [kWh/d]
CO/100m2: 10,2 [kWh/(d*100m2)]
Koszt [6/94%]: 246 zł w tym CO [2/98%]: 164 zł CWU [49/51%]: 82 zł
------------------------------------------------------------------------

marmag
17-01-2017, 09:06
Podsumowanie roku 2016 (w nawiasach dane porównawcze za lata 2014,2015)

Zużycie prądu przez PC 4481 kWh (4133 kWh, 3929kWh)
w tym CO - 3355 kWh (3143 kWh, 2846kWh)
CWU - 1126 kWh (990 kWh,1083kWh)

Koszty:
ogółem - 1532,61 zł (1536,87 zł, 1134,76 zł)
w tym CO - 1131,77 zł (1106,69 zł, 968,48 zł)
CWU - 400,84 zł (430,18 zł, 380,28 zł)

marmag
17-01-2017, 09:08
@marmag: Jaka lokalizacja?

Kujawsko-pomorskie, okolice Torunia

adrian228
17-01-2017, 16:59
A ka mam pytanie czy te wszystkie wyliczenia to dla jakich rodzaju pomp bo to różnica. Czy to są pompy gruntowe czy powietrzne. ???? BO to duża różnica.

Tomaszs131
17-01-2017, 17:07
A ka mam pytanie czy te wszystkie wyliczenia to dla jakich rodzaju pomp bo to różnica. Czy to są pompy gruntowe czy powietrzne. ???? BO to duża różnica.

Większość użytkowników pomp ma ich rodzaj i moc wypisaną w stopce. Można sobie porównać. Wyznacznikiem zużycia prądu nie zawsze jest rodzaj pompy ale ocieplenie, szczelność domu, akumulacja budynku czy rodzaj górnego źródła., wentylacji.

ProStaś
17-01-2017, 17:10
Pyxis wentylacja grawitacyjna - zużycie 895 kWh Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3].


marmag wentylacja grawitacyjna - zużycie 727 kWh Dom 240 m2 grzanych podłóg (kubatura ok 600 m3

Abstrahując od różnicy w zużyciu. Bardzo zastanawiająca jest kwestia robienia wentylacji mechanicznej przy gruntówce...http://emotikona.pl/emotikony/pic/0blush2.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)


Wiem, wiem komfort, mam i używam od lat, ale przy PC (szczególnie gruntówce) jej sens finansowy jest problematyczny.http://emotikona.pl/emotikony/pic/2zlosc.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Liwko
17-01-2017, 17:55
Pyxis wentylacja grawitacyjna - zużycie 895 kWh Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3].


marmag wentylacja grawitacyjna - zużycie 727 kWh Dom 240 m2 grzanych podłóg (kubatura ok 600 m3

Abstrahując od różnicy w zużyciu. Bardzo zastanawiająca jest kwestia robienia wentylacji mechanicznej przy gruntówce...http://emotikona.pl/emotikony/pic/0blush2.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)


Wiem, wiem komfort, mam i używam od lat, ale przy PC (szczególnie gruntówce) jej sens finansowy jest problematyczny.http://emotikona.pl/emotikony/pic/2zlosc.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)


Ja wiedziałem o tym jeszcze przed budową i wielokrotnie tu o tym pisałem. Wychodzi się mniej więcej na zero. Ale nie żałuję żadnej złotówki wydanej na WM.

thxluk
17-01-2017, 18:24
CWU
z 16st do 46st (czujnik na samym dole)
Zuzycie 3KW .TZ= -4st.Modulacja 34HZ Czas =60 min zbiornik 200l.

Pyxis
17-01-2017, 19:56
Ale nie żałuję żadnej złotówki wydanej na WM.

Badzmy szczerzy, ze to u Ciebie to taka protezka troche, na pare lat i nie za wiele kosztowala. ;)

Pyxis
17-01-2017, 20:01
Wiem, wiem komfort, mam i używam od lat, ale przy PC (szczególnie gruntówce) jej sens finansowy jest problematyczn]

Rozpatrywanie WM pod katem oszczednosci finansowych przy malo ktorym systemie grzewczym jest zasadne. To jest rozwiazanie dla komfortu i w takim aspekcie powinno sie ta inwestycje rozwazac.

Liwko
17-01-2017, 20:05
Badzmy szczerzy, ze to u Ciebie to taka protezka troche, na pare lat i nie za wiele kosztowala. ;)

Stań przed lustrem i rozepnij rozporek, zobaczysz najbardziej żałosną protezę pod słońcem :)

Pyxis
17-01-2017, 20:11
Stań przed lustrem i rozepnij rozporek, zobaczysz najbardziej żałosną protezę pod słońcem :)

Wystarczy mi wynik Twojego "ogladu" i wierze Ci na slowo, jednoczesnie lacze sie w bolu. :)

ProStaś
17-01-2017, 20:18
Rozpatrywanie WM pod katem oszczednosci finansowych przy malo ktorym systemie grzewczym jest zasadne. To jest rozwiazanie dla komfortu i w takim aspekcie powinno sie ta inwestycje rozwazac.

Mam tą świadomość.

Ot pytanie, o złoty środek przy PC.

Bo to pytanie zawsze się pojawia. Wyjąwszy tych co jeżdżą A8 i nie znają ograniczeń finansowych.http://emotikona.pl/emotikony/pic/0winked.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Liwko
17-01-2017, 20:32
Oj Pyxio, musisz mieć strasznie malutkiego.

Bez odbioru.

Liwko
17-01-2017, 20:34
Ot pytanie, o złoty środek przy PC.



Jaki złoty środek? Złotym środkiem jest sprawnie działająca zawsze wentylacja :yes:

Tomaszs131
17-01-2017, 20:43
Jaki złoty środek? Złotym środkiem jest sprawnie działająca zawsze wentylacja :yes:

Przy coraz szczelniejszych domach ze sprawną wentylacją grawitacyjną może być problem. Czyli wracamy do komfortu, wypada postawić na WM.

Liwko
17-01-2017, 20:53
Przy coraz szczelniejszych domach ze sprawną wentylacją grawitacyjną może być problem. Czyli wracamy do komfortu, wypada postawić na WM.

Innej, lepszej drogi nie ma.

K@mil_
18-01-2017, 06:46
Ludziska, offtopy offtopami, ale takie akcje w temacie o zużyciu prądu przez PC, to już lekkie przegięcie. Ciężko się potem przez taki bajzel przekopuje wertując stronę po stronie tematu..
Pozdrawiam.

jgrolik
18-01-2017, 07:16
Abstrahując od różnicy w zużyciu. Bardzo zastanawiająca jest kwestia robienia wentylacji mechanicznej przy gruntówce...http://emotikona.pl/emotikony/pic/0blush2.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)


Wiem, wiem komfort, mam i używam od lat, ale przy PC (szczególnie gruntówce) jej sens finansowy jest problematyczny.http://emotikona.pl/emotikony/pic/2zlosc.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

Dokładne WM to tylko komfort. Jak ja sobie policzyłem zyski na WM z odzyskiem (z wymiennikiem entalpicznym), to aby nie płacić więcej za prąd niż teraz płacę to WM musiałaby mieć bardzo oszczędne silniki EC. W tym momencie gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -(6-8 )C to dopiero pompa (inwertorowa) zaczyna pracować non stop pobierając ok 400 W/h (łącznie z obiegówkami)

jasiek71
18-01-2017, 07:34
Dokładne WM to tylko komfort. Jak ja sobie policzyłem zyski na WM z odzyskiem (z wymiennikiem entalpicznym), to aby nie płacić więcej za prąd niż teraz płacę to WM musiałaby mieć bardzo oszczędne silniki EC. W tym momencie gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -(6-8 )C to dopiero pompa (inwertorowa) zaczyna pracować non stop pobierając ok 400 W/h (łącznie z obiegówkami)

A ty masz u siebie WM ...?

Proponuję otworzyć obejście wymiennika na cały okres grzewczy i po całym sezonie grzewczym dyskutować o sensie rekuperacji ...;)

thxluk
18-01-2017, 08:18
wracając do normalności.
Zuzycie za 10h.= 26KW
TZ= -6 Dół = 22,5 Góra =21
Od mrozów zjechałem z Kg w dół tj. +10/26 -15/36 .
Delta =5 max 6 , Vp=3.
Jak dokończę ostatnie poprawki, odpalę Reku zejde z KG do -15/34 ale to chyba juz w następnym sezonie.:/
pozdr

oszczednyGrześ
18-01-2017, 08:36
Dokładne WM to tylko komfort. Jak ja sobie policzyłem zyski na WM z odzyskiem (z wymiennikiem entalpicznym), to aby nie płacić więcej za prąd niż teraz płacę to WM musiałaby mieć bardzo oszczędne silniki EC. W tym momencie gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -(6-8 )C to dopiero pompa (inwertorowa) zaczyna pracować non stop pobierając ok 400 W/h (łącznie z obiegówkami)

Wm to nie tylko komfort. To szczelny dom rówineż. A szczelny budynek to mniejsze wydatki na ogrzewanie. Na etapie projektu wm z reku czy gwc nie musi być droższa niż tradycyjne kominy i nawiewniki. Doskonale wiem jaka jest różnica z domem z wentylacją mechaniczną z reku a bez ponieważ dorabiałem ją a wtedy porównanie doskonale widać. Silniki EC teraz to standard u mnie centrala bierze teraz od 12-14W.

jgrolik
18-01-2017, 08:55
Silniki EC teraz to standard u mnie centrala bierze teraz od 12-14W.

Który rekuperator tyle pobiera prądu ?

jasiek71
18-01-2017, 09:15
Który rekuperator tyle pobiera prądu ?

Ten Oszczędnego Grzesia ...;)

plusfoto
18-01-2017, 09:41
Silniki EC teraz to standard u mnie centrala bierze teraz od 12-14W.
Grześ ty sprawdź czy oba silniki Ci pracują.;)

JTKirk
18-01-2017, 09:58
Mój brink katalogowo dla 100m3 bierze chyba 21W...jak go skręcić na minimum czyli 50m3 to może też tyle bedzie ;)

rwojtek
18-01-2017, 10:16
Który rekuperator tyle pobiera prądu ?

Przyznam się, że mój reku obecnie podpięty do gwc rurowego pobiera około 14W na ustawieniach 20%- nawiew, 25%-wywiew.
Jak przełączę go na czerpnię wtedy bierze 18W a jak zaczyna przymarzać wiecorem po kąpielach to pobór dochodzi do 30W i słychać, że któryś z wentylatorów mocniej pracuje.

oszczednyGrześ
18-01-2017, 10:29
Przyznam się, że mój reku obecnie podpięty do gwc rurowego pobiera około 14W na ustawieniach 20%- nawiew, 25%-wywiew.
Jak przełączę go na czerpnię wtedy bierze 18W a jak zaczyna przymarzać wiecorem po kąpielach to pobór dochodzi do 30W i słychać, że któryś z wentylatorów mocniej pracuje.

Da się.... ? Więc ironiczne odpowiedzi jak zwykle warto przemyśleć. Nigdy nie podaje danych które nie sprawdziłem

jasiek71
18-01-2017, 10:32
Da się.... ? Więc ironiczne odpowiedzi jak zwykle warto przemyśleć. Nigdy nie podaje danych które nie sprawdziłem

Anemometr w rękę i marsz pomierzyć przepływy na czerpni i wyrzutni dla takiego zużycia energii ...

bobrow
18-01-2017, 10:58
No i posprzątane ...,"interesujący filmik zniknął"...
Wracamy do TEMATU !
W styczniu przy normalnej zimie ( jak już wszyscy się przekonali) - u mnie średnio na CO+ CWU idzie dziennie ok 50 kWh - zobaczymy dalej, może wyjdzie że zmieszczę się w 1500kWh przy średnim koszcie z G12W 1kWh=0.41-0.43 pln , czyli nie powinienem zapłacić więcej niż 650 pln.
Kwota ta nadal będzie korzystniejsza niż na węglu na moim piecu , nie rezygnując z komfortu.
Niekiedy spotykam ludzi , którzy są zdziwieni ,że tak mało płacę przy PC (!?)-wiele osób nie ma tak ciepło jak ja w domu i takiego metrażu , a płaci podobnie lub więcej (w zbliżonym ociepleniu lub trochę lepszym).Jeśli mieszczą się w kosztach 3000-3500pln , to są zadowoleni (tu na FM też jest kilka takich osób).
To tylko oznacza jak ważny jest dobór właściwej PC , jej prawidłowa instalacja i ustawienie najbardziej optymalnych parametrów wg kompromisu komfort/koszt.
Oczywiście trafiony instalator to wszystko może zapewnić-praktyka pokazuje jednak , że trzeba lekcje odrobić i gruntownie (nie koniecznie do PC...) się przygotować do tematu.
Mnie forum bardzo pomogło-nie wybrać jakieś rozwiązanie , tylko zadawać odpowiednie pytania i analizować temat pod odpowiednimi kątami.
To tyle , na razie ...

pzdr

Wykona
18-01-2017, 11:15
W styczniu przy normalnej zimie ( jak już wszyscy się przekonali) - u mnie średnio na CO+ CWU idzie dziennie ok 50 kWh - zobaczymy dalej, może wyjdzie że zmieszczę się w 1500kWh przy średnim koszcie z G12W 1kWh=0.41-0.43 pln , czyli nie powinienem zapłacić więcej niż 650 pln.
Kwota ta nadal będzie korzystniejsza niż na węglu na moim piecu , nie rezygnując z komfortu.
Niekiedy spotykam ludzi , którzy są zdziwieni ,że tak mało płacę przy PC (!?)-wiele osób nie ma tak ciepło jak ja w domu i takiego metrażu , a płaci podobnie lub więcej (w zbliżonym ociepleniu lub trochę lepszym).Jeśli mieszczą się w kosztach 3000-3500pln , to są zadowoleni (tu na FM też jest kilka takich osób).
To tylko oznacza jak ważny jest dobór właściwej PC , jej prawidłowa instalacja i ustawienie najbardziej optymalnych parametrów wg kompromisu komfort/koszt.
pzdr

Wybacz ale Twój wpis o kosztach dobitnie świadczy, że najważniejsza sprawa to nie dobór źródła ciepła ale odpowiednia energooszczędności cieplna domu.

bobrow
18-01-2017, 11:27
Wybacz ale Twój wpis o kosztach dobitnie świadczy, że najważniejsza sprawa to nie dobór źródła ciepła ale odpowiednia energooszczędności cieplna domu.

Oczywiście , że to bardzo ważne- w domach istniejących trudno to zmienić , natomiast można dopieścić PC.
Zresztą ,we mnie najbardziej uderzają grzejniki - a nie ocieplenie .
Pzdr
PS
Kol Map ma podobny dom , ale z podłogówką i ponad 1000 pln mniej płaci za sezon

rob30
18-01-2017, 11:56
No nie wiem grzejniki grzejnikami ale 10cm styropianu to bardzo mało.

bobrow
18-01-2017, 12:07
No nie wiem grzejniki grzejnikami ale 10cm styropianu to bardzo mało.

Zgadza się, tylko elewacji nie ruszam (dom zbudowany był 10 lat temu)-zresztą może Asolt powiedzieć jakie to zyski będą z np 15cm grafitu ?

oszczednyGrześ
18-01-2017, 12:54
Zgadza się, tylko elewacji nie ruszam (dom zbudowany był 10 lat temu)-zresztą może Asolt powiedzieć jakie to zyski będą z np 15cm grafitu ?

Ściany nie są tak ważne jak np. izolacja od gruntu jak robi się podłogówkę. Dach też ma istotne znaczenie. Dobrze zamontowane okna. Na szczelność też uwagę trzeba zwracać.

bobrow
18-01-2017, 13:05
Ściany nie są tak ważne jak np. izolacja od gruntu jak robi się podłogówkę. Dach też ma istotne znaczenie. Dobrze zamontowane okna. Na szczelność też uwagę trzeba zwracać.

Podpisuje się w 100%-tylko to ,że mam taki dom wcale nie oznacza ,że promuję takie ocieplenie.
Jeszcze raz powtórzę-dom jest jaki jest i już nic raczej z nim nie zrobię . Chodzi mi tylko o to ,aby ludzie z podobnymi domami nie obawiali się przejść na PC.
Sprawność PC tym bardziej jest ważna , im gorzej jest izolowany dom. Osobiście uważam,że sprawność jest zawsze ważna-ale przy domach super ocieplonych gorsza sprawność może być nie widoczna (jeśli ktoś płaci rocznie za CO+CWU 1300 pln , to może uważać ,że jest super i nie dążyć do poprawienia sprawności-np poprzez opomiarowanie PC ).
pzdr

rob30
18-01-2017, 13:11
Ściany nie są tak ważne jak np. izolacja od gruntu jak robi się podłogówkę. Dach też ma istotne znaczenie. Dobrze zamontowane okna. Na szczelność też uwagę trzeba zwracać.

A ja kompletnie się nie zgadzam jeśli chodzi o ściany :)
Jak dogrzebie się do programu gdzie mam OZC to napiszę ile u mnie procentowo wychodziła utrata ciepła przez poszczególne przegrody.

oszczednyGrześ
18-01-2017, 13:49
A ja kompletnie się nie zgadzam jeśli chodzi o ściany :)
Jak dogrzebie się do programu gdzie mam OZC to napiszę ile u mnie procentowo wychodziła utrata ciepła przez poszczególne przegrody.

OZC... nie jestem wielkim fanem OZC. Z moich obserwacji wnioskuję, że ściana nie jest aż tak ważna jak pozostałe rzeczy które opisałem. Wolałbym mieć dom 30 cm izolacji w podzłodze 10 cm na ścianach i 30 w dachu niż. 10 podłoga, 30 ściany i 30 dach. :). Ale przecież możemy się nie zgadzać o to chodzi by dyskutować.

oszczednyGrześ
18-01-2017, 13:50
Podpisuje się w 100%-tylko to ,że mam taki dom wcale nie oznacza ,że promuję takie ocieplenie.
Jeszcze raz powtórzę-dom jest jaki jest i już nic raczej z nim nie zrobię . Chodzi mi tylko o to ,aby ludzie z podobnymi domami nie obawiali się przejść na PC.
Sprawność PC tym bardziej jest ważna , im gorzej jest izolowany dom. Osobiście uważam,że sprawność jest zawsze ważna-ale przy domach super ocieplonych gorsza sprawność może być nie widoczna (jeśli ktoś płaci rocznie za CO+CWU 1300 pln , to może uważać ,że jest super i nie dążyć do poprawienia sprawności-np poprzez opomiarowanie PC ).
pzdr

Rozumiem Cię :) Z resztą popatrz w moją stopkę :) Ale jak ktoś buduje nowy dom to podstawą są izolacje i szczelność

bobrow
18-01-2017, 13:53
Rozumiem Cię :) Z resztą popatrz w moją stopkę :) Ale jak ktoś buduje nowy dom to podstawą są izolacje i szczelność

Dokładnie -teraz tego błędu bym nie popełnił (wtedy goniłem swój ogon rozwijając firmę , zaufałem "specjalistom i dobrym radom")
Niestety, ale z drugiej strony szybko sobie wybaczam i staram się stosować najlepsze rozwiązanie w mojej obecnej sytuacji
pzdr

rob30
18-01-2017, 14:06
OZC... nie jestem wielkim fanem OZC. Z moich obserwacji wnioskuję, że ściana nie jest aż tak ważna jak pozostałe rzeczy które opisałem. Wolałbym mieć dom 30 cm izolacji w podzłodze 10 cm na ścianach i 30 w dachu niż. 10 podłoga, 30 ściany i 30 dach. :). Ale przecież możemy się nie zgadzać o to chodzi by dyskutować.

dziwnie to brzmi "z moich obserwacji" :) jakbyś widział ile ciepła ucieka przez przegrody ;)
Dla mnie to totalne nieporozumienie 30cm w podłogę a 10cm w ściany - koszmar, ale każdy robi jak uważa. Przy takich proporcjach to koszt styropianu z podłogi by się raczej nigdy nie zwrócił ;)
Zdecydowanie wolałbym 10cm podłoga, 30 ściana i dach.

Liwko
18-01-2017, 14:22
OZC... nie jestem wielkim fanem OZC. Z moich obserwacji wnioskuję, że ściana nie jest aż tak ważna jak pozostałe rzeczy które opisałem. Wolałbym mieć dom 30 cm izolacji w podzłodze 10 cm na ścianach i 30 w dachu niż. 10 podłoga, 30 ściany i 30 dach. :). Ale przecież możemy się nie zgadzać o to chodzi by dyskutować.

Mam 13cm w podlodze i 15 na scianach. Płacę rocznie około 800zł za CO. Ile bym zapłacił, gdybym dał 30cm? 30 czy 40zl mniej? Ze ścianami kiedyś liczyłem. Gdybym dał 20cm to rocznie zapłaciłbym 40zł mniej.

Liwko
18-01-2017, 14:24
dziwnie to brzmi "z moich obserwacji" :) jakbyś widział ile ciepła ucieka przez przegrody ;)
Dla mnie to totalne nieporozumienie 30cm w podłogę a 10cm w ściany - koszmar, ale każdy robi jak uważa. Przy takich proporcjach to koszt styropianu z podłogi by się raczej nigdy nie zwrócił ;)
Zdecydowanie wolałbym 10cm podłoga, 30 ściana i dach.

30cm ściana to gruba przesada.

rob30
18-01-2017, 14:40
Też uważam, że 30cm to gruba przesada - te 30cm to było z przykładu oszczednyGrześ, że wolałby 30cm w podłodze i 10cm ściana niż 10cm podłoga i 30cm ściana. Dlatego odpisałem, że wolę drugi wariant :) co nie oznacza, że tyle bym dał. Ja mam 18cm w ścianie bo tak mi wyszło w miarę optymalnie.

oszczednyGrześ
18-01-2017, 15:02
30cm ściana to gruba przesada.

Gruba, ale takie numery widziałem. Natomiast 25-30 cm do grzania kablami widać coraz śmielej.

oszczednyGrześ
18-01-2017, 15:04
dziwnie to brzmi "z moich obserwacji" :)

Z porównań pomiędzy budynkami. Im lepsza izolacja tym tańszy system odpowiedzialny za ogrzewanie/chłodzenie. Oczywiście w zdrowym rozsądku.

Brysia8
18-01-2017, 20:40
Dobry wieczór wszystkim!
Od jakiegoś czasu podczytuję wasze wypowiedzi, dzięki temu mam pompę PW
Czas się ujawnić :)

Mam dom parterowy, dach płaski, ocieplony 25cm 0,037 + spadki 1-28cm 0,037. Ściany porotherm 25cm + 22 cm grafit 0,032, PF 20cm XPS + 7cm eps 0,031, okna Oknoplast- winergetic premium, podłogówka po całości. Rekuperacja.
122m2 użytkowe, 150m2 powierzchni całkowitej. Jeszcze niezamieszkany.

Pompa to Buderus WPLS2 8 KW
Zbiornik CWU – 190 litrów

Pompa uruchomiona z końcem września. Na ten moment temp. ustawiona na 18-19stC.
Początkowo było włączone CWU - w połowie listopada wyłączone - ustawione na 20stC.
Wrzesień i październik były miesiącami wygrzewania, dokładne temperatury/pobory mamy od listopada.

LISTOPAD:
śr. temp zewnętrzna - 3,81
śr. temp. wewnętrzna - 20,32
śr. temp. zasilania - 27,84
śr. temp. CWU - 32,71
zużycie - 563 KW

GRUDZIEŃ:
śr. temp zewnętrzna - 0,63
śr. temp. wewnętrzna - 19,75
śr. temp. zasilania - 24,6
śr. temp. CWU - 19,11
zużycie - 593

Pompa jest puszczona „samopas” 24h. Zastanawiam się nad zmianą taryfy. Na ten moment w domu trwa wykończeniówka - do czerwca będzie trwała na pewno. Czy jest sens zmieniać taryfę na G12W?
Podlegamy pod Tauron Gliwice.
Ostatnia fv za prąd – 401 KW (prognozowana)
cena netto za kw – 0,2529
wartość całej fv – 243,72 pln

chcialbympompe
18-01-2017, 20:56
Wolałbym mieć dom 30 cm izolacji w podzłodze 10 cm na ścianach i 30 w dachu niż. 10 podłoga, 30 ściany i 30 dach. :). Ale przecież możemy się nie zgadzać o to chodzi by dyskutować.
Trochę mało logiczne. Grunt pod budynkiem ma zawsze temperaturę dodatnią więc straty są znacznie mniejsze niż przez ściany, "za którymi" jest czasem -20.

asolt
18-01-2017, 21:15
OZC... nie jestem wielkim fanem OZC. Z moich obserwacji wnioskuję, że ściana nie jest aż tak ważna jak pozostałe rzeczy które opisałem. Wolałbym mieć dom 30 cm izolacji w podzłodze 10 cm na ścianach i 30 w dachu niż. 10 podłoga, 30 ściany i 30 dach. :). Ale przecież możemy się nie zgadzać o to chodzi by dyskutować.

Wolałbys, ale jakie byłyby skutki jednego i drugiego wariantu nie wiesz, obracasz w sferze przypuszczen i gdybań z bardzo prostego powodu po prostu nie jestes fanem OZC.
Nie masz jak tego sprawdzic a bardzo lubisz sprawdzac i własnie do tego przydaje sie OZC ale trudno jak nie jest sie ich fanem, pozostają tylko domysły.
Skąd wynika ta niechec do OZC nie wiem, przypuszczam ze niejaki wpływ mają poglady TB i ogolnie niechęc do naukowców, bo co oni mogą? tylko teoria. Ze oparta na na pomiarach i badaniach to nic nie znaczy.

hajnel
18-01-2017, 21:16
Pompa jest puszczona „samopas” 24h. Zastanawiam się nad zmianą taryfy. Na ten moment w domu trwa wykończeniówka - do czerwca będzie trwała na pewno. Czy jest sens zmieniać taryfę na G12W?
Podlegamy pod Tauron Gliwice.
Ostatnia fv za prąd – 401 KW (prognozowana)
cena netto za kw – 0,2529
wartość całej fv – 243,72 pln

Mnie G12w wychodzi ok 34gr brutto ze wszystkim przy 80% ogólnego zużycia w taniej taryfie. W G11 płaciłem prawie 60gr

Brysia8
18-01-2017, 21:24
Mnie G12w wychodzi ok 34gr brutto ze wszystkim przy 80% ogólnego zużycia w taniej taryfie. W G11 płaciłem prawie 60gr

No własnie, mi wychodzi ok. 0,6077 za KW brutto.
Czyli sensowniej byłoby zrobić aneks na 2 taryfy i puścić pompę w tanich godzinach 22-6 i 13-15. Nawet gdyby tylko 40 % zużycia było na taniej taryfie to i tak się to bardziej opłaci.

hajnel
18-01-2017, 21:33
Dokładnie. Żałuje że od razu nie brałem G12w

asolt
18-01-2017, 21:38
Trochę mało logiczne. Grunt pod budynkiem ma zawsze temperaturę dodatnią więc straty są znacznie mniejsze niż przez ściany, "za którymi" jest czasem -20.

Tu niewątpliwie widac wpływ niejakiego TB i jego błednej oceny wielkosci strat do gruntu, ale odpowiedz który wariant jest lepszy nie jest prosta, a przynajmniej nie da sie tego okreslic na tzw. oko. Kazdy przypadek jest inny, inne są proporcje powierzchni poszczegolnych przegród oraz wiele innych czynników ma tu wpływ i tylko OZC moze dac najbardziej zblizoną do rzeczywistosci odpowiedz.

asolt
18-01-2017, 21:40
No własnie, mi wychodzi ok. 0,6077 za KW brutto.
Czyli sensowniej byłoby zrobić aneks na 2 taryfy i puścić pompę w tanich godzinach 22-6 i 13-15. Nawet gdyby tylko 40 % zużycia było na taniej taryfie to i tak się to bardziej opłaci.

Aneks? nie ma czegos takiego, po 12 miesiącach kazdy moze sobie zmienic taryfę na jaką chce podpisując nową umowe, nie aneks.

chcialbympompe
18-01-2017, 21:47
Tu niewątpliwie widac wpływ niejakiego TB

Niby na mnie? Niestety nie wiem nawet za bardzo co to TB :(

Brysia8
18-01-2017, 21:51
Aneks? nie ma czegos takiego, po 12 miesiącach kazdy moze sobie zmienic taryfę na jaką chce podpisując nową umowe, nie aneks.

Pytałam poprzez e-bok Taurona czy w tej chwili jest możliwa zmiana taryfy. Otrzymałam taką odpowiedź:
"Szanowny Kliencie, W odpowiedzi na zgłoszenie dotyczące zmiany taryfy uprzejmie informujemy, że zawarcie umowy kompleksowej dostarczania energii elektrycznej na zmianę taryfy będzie możliwe po dostarczeniu uzupełnionego i odręcznie podpisanego Wniosku o zawarcie lub zmianę warunków umowy kompleksowej. Przedmiotowy druk w załączeniu. Dokumenty należy przesłać na adres TAURON Obsługa Klienta sp. z o.o. 40-389 Katowice, ul. Lwowska 23, mailowo: [email protected], za pośrednictwem eBOK-a, lub osobiście w najbliższym Punkcie Obsługi Klienta. Z wyrazami szacunku, .........."

Jak dla mnie to oznacza że można zmienić, mylę się?

asolt
18-01-2017, 21:52
Niby na mnie? Niestety nie wiem nawet za bardzo co to TB :(

Nie, na Grzesia, co do TB to widac nie byłes zbyc uwaznym czytelnikiem tego forum chociaz masz spory staz na forum. TB to Tomasz Brzeczkowski obecnie panujący na forum budowlanym, bo na innych łacznie z FM ma dozywotnie lub długie bany. Pomimo ze go tu nie ma to dalej sączy swe hipotezy zatruwając umysły tych mniej odpornych.

asolt
18-01-2017, 21:56
Pytałam poprzez e-bok Taurona czy w tej chwili jest możliwa zmiana taryfy. Otrzymałam taką odpowiedź:
"Szanowny Kliencie, W odpowiedzi na zgłoszenie dotyczące zmiany taryfy uprzejmie informujemy, że zawarcie umowy kompleksowej dostarczania energii elektrycznej na zmianę taryfy będzie możliwe po dostarczeniu uzupełnionego i odręcznie podpisanego Wniosku o zawarcie lub zmianę warunków umowy kompleksowej. Przedmiotowy druk w załączeniu. Dokumenty należy przesłać na adres TAURON Obsługa Klienta sp. z o.o. 40-389 Katowice, ul. Lwowska 23, mailowo: [email protected], za pośrednictwem eBOK-a, lub osobiście w najbliższym Punkcie Obsługi Klienta. Z wyrazami szacunku, .........."

Jak dla mnie to oznacza że można zmienić, mylę się?

Oficjalnie przepisy mówią o wymogu rocznego okresu trwania umowy przed zmianą taryfy, co nie oznacza ten wymóg jest scisle egzekwowany. Jezeli Tauron wyraza zgodę na wczesniejsza zmianę taryfy to tylko z tego skorzystac.

kasy1
18-01-2017, 23:52
Mozesz zmienictaryfe poprzez infolinie.Trwa to z10 minut,bo pani czyta warunki umowy.Teraz mozesz zmienic taryfe,bo zmienily sie ceny energii/jest taki warunek w umowie/Minus taki,ze okres umowy liczy sie od nowa.

JTKirk
19-01-2017, 05:21
.
Skąd wynika ta niechec do OZC nie wiem, przypuszczam ze niejaki wpływ mają poglady TB i ogolnie niechęc do naukowców, bo co oni mogą? tylko teoria. Ze oparta na na pomiarach i badaniach to nic nie znaczy.

dla mnie to oczywiste
niechęć wynika z braku umiejętności obsługi programu :P
jak pierwszy raz uruchomiłem OZC, to też nie byłem jego fanem..... :P

oszczednyGrześ
19-01-2017, 06:14
Nie, na Grzesia, co do TB to widac nie byłes zbyc uwaznym czytelnikiem tego forum chociaz masz spory staz na forum. TB to Tomasz Brzeczkowski obecnie panujący na forum budowlanym, bo na innych łacznie z FM ma dozywotnie lub długie bany. Pomimo ze go tu nie ma to dalej sączy swe hipotezy zatruwając umysły tych mniej odpornych.

Zostaw kolego asolt TB w spokoju macie tutaj jakąś fobię. Co do ozc to powtarzam mając porównanie budynków słabo i bardzo dobrze izolowanych liczenie nie jest mi potrzebne. A co do gruntu.... Nie dałbym mniej w podłodze niż na ścianie w przypadku samej podłogowki. Ozc ile ci podpowiada dawać? A może wyjaśnisz nam jak powstała metodologia obliczeń ozc, na jakiej podstawie.

Tomaszs131
19-01-2017, 08:26
Zostaw kolego asolt TB w spokoju macie tutaj jakąś fobię. Co do ozc to powtarzam mając porównanie budynków słabo i bardzo dobrze izolowanych liczenie nie jest mi potrzebne. A co do gruntu.... Nie dałbym mniej w podłodze niż na ścianie w przypadku samej podłogowki. Ozc ile ci podpowiada dawać? A może wyjaśnisz nam jak powstała metodologia obliczeń ozc, na jakiej podstawie.

Zastanawiam się co owe wywody wszystkich zainteresowanych osobą TB ma wspólnego z tematem wątku " Pompa ciepła- zużycie prądu"?????

oszczednyGrześ
19-01-2017, 08:53
Zastanawiam się co owe wywody wszystkich zainteresowanych osobą TB ma wspólnego z tematem wątku " Pompa ciepła- zużycie prądu"?????
Nic. Off topic. Zostawmy to bo było już wałkowane nie raz.

cob_ra
19-01-2017, 10:15
Aby podtrzymać wątek:
Przez noc zużycie ok 8kWh prądu w 2t. Koszt ok 3zł. Temperatura w środku 21, zew -8

rob30
19-01-2017, 11:56
Dane za 2016 rok już podawałem ale dodam jeszcze wykresik

Suma zużycia prądu: 5231.832 kWh.
Suma zużycia tania: 4781.512 kWh.
Suma zużycia droga: 450.32 kWh.
Średnia temperatura w roku: 9.66 stopnia.
Koszt razem: 2095.83 zł.
Koszt tania: 1789.74 zł.
Koszt droga: 306.09 zł.
kWh średnio: 0,40 zł.

379011

ProStaś
19-01-2017, 14:14
to nie legendy...to historia tego forum ;)
blaski i cienie :P

Hehehe...z przewagą tych drugich...http://emotikona.pl/emotikony/pic/2zlosc.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

mandelbrot
19-01-2017, 18:33
Dane za 2016 rok już podawałem ale dodam jeszcze wykresik

Suma zużycia prądu: 5231.832 kWh.
Suma zużycia tania: 4781.512 kWh.
Suma zużycia droga: 450.32 kWh.
Średnia temperatura w roku: 9.66 stopnia.
Koszt razem: 2095.83 zł.
Koszt tania: 1789.74 zł.
Koszt droga: 306.09 zł.
kWh średnio: 0,40 zł.

379011

Z Twoich obliczeń wynika, że płacisz ok. 37 gr/kWh w taniej taryfie. Nie pomyliłeś się ? W Tauronie, który do najtańszych nie należy kWh kosztuje w taniej taryfie od 24 do 29 groszy brutto łącznie z dystrybucją.

asolt
19-01-2017, 21:23
Około? Nie da się tego sprawdzić i podać dokładnej kwoty?
Energa ma 0,2358 zł za 1kWh w 2T w taryfie G12w: https://www.energa.pl/dla-domu/energia_dla_domu/energia_dla_domu/informacje_podstawowe

Da sie, jutro podam dokładne ceny, ale calkowite za 1 kWh czyli dystrybucja+sprzedaz, ty podałes tylko cenę sprzedazy podaj jeszcze koszt dystrybucji + stawka jakosciowa+opłata OZE. Dla Tauronu suma tego wszystkiego to ok 25.5 gr/kWh, a Energa za samą sprzedaz energii liczy sobie 23,85 gr/kWh a gdzie pozostałe składniki?
Macie tam dosc drogo, ale nikt nie bedzie zmieniał miejsca zamieszkania ze wzgledu na cenę energii elektr.

asolt
19-01-2017, 21:31
Musisz dodac jeszcze przesył i oplate jakosciowa

+ opłate OZE, jest to nowy składnik calkowitej ceny 1 kWh i wynosi 3,7gr/kWh netto dla wszystkich dystrybutorów

rafikW
19-01-2017, 22:39
OK, zrobiłem przegląd faktur i cenników Energa-Operator i Energa-Dystrybucja dostępnych w necie.
Od styczznia stawki za 1kWh są takie:
składnik zmienny stawki sieciowej w G12w (strefa 2T) 0,0593 zł
stawka opłaty jakościowej w G12w (strefa 2T) 0,0127 zł
energia czynna w 2T 0,1917 zł
opłata OZE 0,00251 zł
suma netto: 0,2662 zł
suma brutto za 1kWh w 2T: 0,3274 zł

Poza tymi składnikami na fakturze będą jeszcze składniki "stałe". Do końca 2016 było:
Opłata przesyłowa stała (od 09.2016 pod inną nazwą: Składnik Stały stawki sieciowej): 11,17 zł (13,74 zł brutto)
Opłata abonamentowa: 1,30 zł (1,60 brutto)
Opłata handlowa: 0,00 zł
Opłata przejściowa: 3,15 zł (3,87 zł brutto)

Jak będzie od stycznia zobaczę na pierwszej fakturze za styczeń.

reksgildo
20-01-2017, 07:43
od 01.01. do dziś na C.O. i C.W.U. 750kW. Temp w domu 22,5-23 stopnie. Pompa chodzi w G11 bez okienek. Za ostatnią dobę(6.00 - 6.00) 45kW Temp na zewnątrz wczoraj o 23.00 -14 stopni.

ccool
20-01-2017, 08:01
U mnie od 1.01 do 19.01 500kW - CO oraz CW - taryfa G11

rwojtek
20-01-2017, 08:03
Przepraszam ale nie zrozumiałem

Chciałem się tylko dowiedzieć czy Tobie opłaca się taryfa G11?

JTKirk
20-01-2017, 08:04
Akurat Tauron ma najnizszą stawkę za II taryfę w G12w w całym kraju, jest to ok 25,7 gr/kWh. Jezeli nie jest to podaj gdzie jest jeszcze taniej. Nie chodzi mi o promocje za dawnego Duonu tylko normalne ceny.

no za dawnego Duonu poza promocją to była normalna cena...mam taką zagwarantowaną do końca 2018r....0,1353zł brutto za energię w taniej taryfie
promocja to była 0zł za energię w 2T i 0,1956zł w 1T od 1.05-31.12 :P

hajnel
20-01-2017, 08:04
Akurat Tauron ma najnizszą stawkę za II taryfę w G12w w całym kraju, jest to ok 25,7 gr/kWh. Jezeli nie jest to podaj gdzie jest jeszcze taniej. Nie chodzi mi o promocje za dawnego Duonu tylko normalne ceny.

Mi wyszło 25,4gr chyba że czegoś nie policzyłem ;). Tauron Gliwice.
I tak wszystko zależy ile zużyjemy poza szczytem. U mnie wyszło ok. 80% dla całego domu za ostatnie 2 miesiące.
Trzydzieści parę groszy średnio za kWh, a prawie 60 w g11 to jednak jest różnica.
https://lh3.googleusercontent.com/KPvnonNiZ5biWdc0bUtu93mY9YbNqnUJFsbXYU93Yp4eIuscBS djuDsFT0r5P5LysYkxE0yvGlSQtxzPi9IujVazj9XPWtBZw6Lu 5Bop39gfSdGZW8rr39jCuwOl7EiGBVp3V97hshQNMeVsXb5YP4 BuL0rael1PPhfpGIxqt92Wn2DJY_2-KkBzybLAvW4azqXmG5MaDR_M6xsTOB5agUQ2qGtgLUvhNI8ZNy 7HVBNXPTQsr70qZ8WSFOgX-vUiBMlBwKAhDjBRcxR8NrRlS_IGdGWO5QRfnahtQtj5Wna5sfG cWNfxTMIPlMrrP8g5wtmJVF6WJkVwWYb8RjOCUkRjsxNNwjGFA YpENpuxDHUhvIskGp5yGBnwqBiZvQOxrZuDusFW1E30F651-MMj0micekLP_F8cswkcyHQRnl9rABJpQV848g4P7rM6eRqFwLw g3jZIKOPzPwQbKE9P9Hyx4Lw1Mv0CaeopJzhgQAz3K3TUK_kSx ESch4vzEW_YUG47b1K_9X_azTJkvQKsFZVC3cGFYt-lZsjxUZPB9MKqx6Y_qzODsfYCueXt_hhqGdlYF3IBREPtI7P4u pL4v84fdkYU8YWwMPjXeq5_NUxwl2hRAIja=w1268-h580-no

JTKirk
20-01-2017, 08:08
Przepraszam ale nie zrozumiałem

koledze chodziło pewnie o to, że tylko osobom które są cały czas w domu (w domyśle emerytom) może się bardziej opłacać G11 niż G12w
Puszczając PC w G12w, tak żeby grzała kiedy chce(z drobnymi modyfikacjami) wyjdzie i tak taniej niż w G11

rwojtek
20-01-2017, 08:14
koledze chodziło pewnie o to, że tylko osobom które są cały czas w domu (w domyśle emerytom) może się bardziej opłacać G11 niż G12w
Puszczając PC w G12w, tak żeby grzała kiedy chce(z drobnymi modyfikacjami) wyjdzie i tak taniej niż w G11

Dzięki za wytłumaczenie mego "pokrętnego" pytania :rolleyes:

link2jack
20-01-2017, 08:14
U mnie od 1.01 do 19.01 500kW - CO oraz CW - taryfa G11

Ten sam okres - u mnie wyszło 640kwh, ale w G12w

Edit. OZC widzę ze podobne, u Ciebie przeliczone dla 20*C pewnie.

JTKirk
20-01-2017, 08:15
hajnel - średnia z faktury ~0,33zł - bardzo dobry wynik. Może masz jeszcze jakąś gwarancję ceny, jak umowe podpisywałeś...a asolt podawał aktualnie obowiązujące ceny.
U mnie wyjdzie pewnie podobnie - czekam jeszcze na fakturę od dostawcy energii ;)

hajnel
20-01-2017, 08:19
Z broszury: Gwarancja Atrakcyjnej Ceny chroni Cię przed podwyżkami cen sprzedaży energii elektrycznej. Przez cały okres cennika obowiązują Cię bowiem atrakcyjne stawki oraz opłaty, zgodne z wybraną ofertą.

hektor80
20-01-2017, 08:24
Hehehe...z przewagą tych drugich...http://emotikona.pl/emotikony/pic/2zlosc.gif (http://emotikona.pl/emotikony/)

czy aby na pewno??? Jestem już jakiś czas na forum i dokładnie pamiętam ile było kłótni z TB o: wentylację na kanałach 75mm, optymalnym przepływie 2-5m/s, 30cm od gruntu, niecentralnym ogrzewaniu, grzaniu prądem, grzaniu klimą.... a teraz co?? wszystko jakoś trafiło pod strzechy.... :)

bobrow
20-01-2017, 08:32
Witam ,
jak już tak sprawdzamy te stawki , to ja wklejam kawałek swojej f-ry z Taurona-moje koszty energii za PC , to suma brutto E+P -czy powinienem jednak liczyć inaczej ?Chodzi o dodatkowe składniki do tych wartości-opłaty stałe pomijam , ponieważ czy PC jest czy nie-zawsze są.
379090

pzdr

JTKirk
20-01-2017, 08:38
bobrow - nie musisz nic więcej uwzględniać, jak bierzesz średnią z faktury
masz w tym momencie uwzględnione wszystko to co płacisz
pomijanie opłat stałych to sprawa dyskusyjna

bobrow
20-01-2017, 08:40
bobrow - nie musisz nic więcej uwzględniać, jak bierzesz średnią z faktury
masz w tym momencie uwzględnione wszystko to co płacisz

Tak myślałem , nie mam wprawdzie rozbudowanego podlicznika pod PC z pomiarem T1/T2-ale myślę sobie ,że średnia ze zużycia całego domu też jest miarodajna.
pzdr

hajnel
20-01-2017, 08:42
Oczywiście, że jest miarodajna, Na pewno bardziej niż podawanie zużycia w T2 x 0,16zł...

bobrow
20-01-2017, 08:57
Koledzy,
regularnie sobie dumamy jak zmniejszyć koszty (głównie CO) : może PV , może super ocieplony domek , może nie wchodzić w drogie i skomplikowane urządzenia grzewcze , itd (jest jeszcze zapewne kilka ciekawych rozwiązań).
Zastanawiam się nad takim jeszcze :
czy ktoś kalkulował odwiert do wód termalnych ? Mieszkam w okolicy Jeleniej Góry i nie jest wielką tajemnicą ,że u nas takie możliwości istnieją (nawet kilka hoteli to posiada ).
Nie wiem jakie są koszty i procedury (nadzór górniczy , itp) takiego rozwiązania. Przyjmując ,że głębokość odwiertu będzie rozsądna tj nie droga oraz odpowiednie zezwolenia nie kłopotliwe- to można pomyśleć ,że to takie quasi perypetum mobile .Teoretycznie sprawa wygląda prosto :
-ciągniemy gorącą wodę
-puszczamy przez wymiennik

Sama instalacja wygląda niby prosto-ale zapewne muszą być odpowiednie filtry i zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem wód itp.
Pytanie tylko czy koszty początkowe całej instalacji , zwrócą się w rozsądnym terminie ? W odróżnieniu od PV czy PC nie ryzykujemy zużycia i wymiany drogich podzespołów czy wykonania nowej instalacji-może pompa wodna , wymiennik, jakiś sterowniczek .No i oczywiście pewne źródło energii-pewniejsze od Słońca (zachmurzenie itp)
Proszę o opinię.
pzdr

link2jack
20-01-2017, 09:03
bobrow To chyba rozmowa na inny temat. Nie śmiećmy.

rob30
20-01-2017, 09:13
Z Twoich obliczeń wynika, że płacisz ok. 37 gr/kWh w taniej taryfie. Nie pomyliłeś się ? W Tauronie, który do najtańszych nie należy kWh kosztuje w taniej taryfie od 24 do 29 groszy brutto łącznie z dystrybucją.

Nie pomyliłem się tyle płacę w PGE.

link2jack
20-01-2017, 09:16
Nie pomyliłem się tyle płacę w PGE.

ile wychodzi droga taryfa?
w listopadzie płacilem 61gr za G11 (koszt faktury dzielony przez zuzyte kwh)
Czekam na pierwszą fakturę za G12w...

Liwko
20-01-2017, 09:22
no za dawnego Duonu poza promocją to była normalna cena...mam taką zagwarantowaną do końca 2018r....0,1353zł brutto za energię w taniej taryfie
promocja to była 0zł za energię w 2T i 0,1956zł w 1T od 1.05-31.12 :P

Tak dokładnie było :yes:

Liwko
20-01-2017, 09:25
pomijanie opłat stałych to sprawa dyskusyjna

Na nie nie masz wpływu, tak czy siak musisz je zapłacić.

reksgildo
20-01-2017, 09:28
koledze chodziło pewnie o to, że tylko osobom które są cały czas w domu (w domyśle emerytom) może się bardziej opłacać G11 niż G12w
Puszczając PC w G12w, tak żeby grzała kiedy chce(z drobnymi modyfikacjami) wyjdzie i tak taniej niż w G11

Ok już odpowiadam.
Nie nie jesteśmy emerytami, żona pracuje w dwóch szpitalach, dyżury 12 i 24 godzinne. Nie mam sumienia nakazywać jej pilnowania godzin do prania sprzątania itp. Wiem że pralka zmywarka może iść wg programatora, żelazko już nie. Już chyba ktoś na forum pisał że w G12w pompa idąc jak chce można zapłacić mniej jak w G11. Myślę o tym ale mam zamontowane panele fotowoltaiczne i nie potrafię na razie dowiedzieć się w Tauronie jak jest z rozliczaniem takich klientów jak ja(opisane w innym temacie) Poza tym umowę mam od czerwca i w czerwcu mija rok więc mogę myśleć o zmianie taryfy.

agb
20-01-2017, 09:32
+ opłate OZE, jest to nowy składnik calkowitej ceny 1 kWh i wynosi 3,7gr/kWh netto dla wszystkich dystrybutorów
A od kiedy ten nowy składnik? Bo u mnie ostatnio w PGE było 2,51zł/MWh netto

okobar
20-01-2017, 09:39
Witam ,
jak już tak sprawdzamy te stawki , to ja wklejam kawałek swojej f-ry z Taurona-moje koszty energii za PC , to suma brutto E+P -czy powinienem jednak liczyć inaczej ?Chodzi o dodatkowe składniki do tych wartości-opłaty stałe pomijam , ponieważ czy PC jest czy nie-zawsze są.
379090

pzdr

to mój porównywalny okres:
od 7 maja do 4 listopada 2016

oto dane:

łączne zużycie kWh/kW -1821
w rozbiciu
196 czynna szczytowa (do 30.06.2016) po 0,33370 netto
462 czynna szczytowa (od 30.06.2016) po 0,33370 netto
347 czynna pozaszczytowa (do 30.06.2016) po 0,16260 netto
816 czynna pozaszczytowa (od 30.06.2016) po 0,16260 netto

razem daje to 1821 kW o wartości netto 408,68 PLN
do tego rózne opłaty dystrybucyjne, przejściowe i abonamentowa na łączną kwotę 280,29 PLN netto
łącznie do zapłaty - 688,97 netto
co daje 847,43 brutto
a ze poprzednia prognoza wyniosła - 1053,20 PLN mam nadwyżkę 205,77 PLN

wszystko na prąd, 2 dorosłych + 2 małych dzieci (śpią przy włączonym świetle )
pralka, zmywarka codziennie (pralka w drogiej, zmywarka w taniej)
w wekendy pralka 3x dziennie
telewizor plazmowy - około 10-12 godzin dziennie
komputer stacjonarny - około 12 godzin dziennie
rekuperator i pompa ciepła z chłodzeniem w lato, indukcja i reszta barachła też na prąd o kanalizacji z przepompownią na mój prąd nie wspomnę (nie ma możliwości grawitacyjnej)

szczegóły http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191620-POMPA-CIEP%C5%81A-zu%C5%BCycie-pr%C4%85du&p=7347234#post7347234

edit: zapomniałem - Tauron g12w

JTKirk
20-01-2017, 09:44
Na nie nie masz wpływu, tak czy siak musisz je zapłacić.

wydaje mi się, że liczenie ile mnie kosztuje CO+CWU w sposób zużycie *cena 1kwh to trochę nadużycie
W ten sposób sztucznie zawyżamy koszty prądu bytowego - wrzucając opłaty do kosztów bytowych, jednocześnie obniżając koszt 1kwh dla celów CO/CWU
I o ile w przypadku porównań kosztów z "węglarzami" taka metodologia może być uzasadniona (oni też nie uwzględniają żadnych dodatkowych kosztów), to w przypadku osób, które wszystko mają na prąd, to moim zdaniem już nie za bardzo ma sens.
Co z tego, że wyjdzie mi z obliczeń, że np 1kwh na cele CO/CWU kosztuje mnie 0,20zł, a czym się nie pochwalę na cele bytowe wyjdzie po 0,45zł, skoro średnio i tak wyjdzie np. 0,33zł. I tyle faktycznie było zapłacone. Takie manipulacje nie są potrzebne, PC obronią się i bez tego :yes:

tomekwa
20-01-2017, 09:50
Nie mam sumienia nakazywać jej pilnowania godzin do prania sprzątania itp.
Mam G12r i w żaden sposób nie ograniczam użycia w drogiej taryfie. Staramy się włączać zmywarkę na noc ale reszta idzie jak potrzeba. Jedynym odstępstwem jest wysterowanie CWO i podbicie CO do wyższej temperatury w tych godzinach (podłogówka) co przy ostrych mrozach powoduje obniżenie temp o max 0,5 stopnia tuż przed 22.00

JTKirk
20-01-2017, 09:52
Ok już odpowiadam.

to dodam jeszcze, że kiedyś byłem święcie przekonany, że G12 mam tylko ze względu na PC. To był pierwszy sezon z wszystkimi tego konsekwencjami, do tego nie było w ogóle możliwości żeby mieć taryfę weekendową. Dzisiaj, juz mając G12w, nie wyobrażam sobie mieć mniej niż 70% zużycia dla całego domu w taniej taryfie. Zmywarka zwykle na noc, pralka około 50% w taniej (zwykle non stop pranie w weekend, czyli w taniej, reszta w ciągu tygodnia w drogiej), prasowanie albo w weekend(tania) albo wg potrzeby.I tak to wychodzi. Gotowanie na płycie indukcyjnej. Do tego, na sztywno mam zaprogramowane także grzanie częściowo w drogiej taryfie, bo chodzi o komfort. I mam te 75%.(przez cały rok waha się w okolicy 75%-80%) i tak jak napisałem, nie wyobrażam sobie, żeby mogło być mniej niż te 70%. Za okres lipiec-sierpień średnia cena wyszła 0,41zł, za wrzesień-październik 0,33 - pewnie podobnie wyjdzie za listopad-grudzień - czekam na fakturę za energię, żeby to podliczyć.

Liwko
20-01-2017, 09:53
wydaje mi się, że liczenie ile mnie kosztuje CO+CWU w sposób zużycie *cena 1kwh to trochę nadużycie
W ten sposób sztucznie zawyżamy koszty prądu bytowego - wrzucając opłaty do kosztów bytowych, jednocześnie obniżając koszt 1kwh dla celów CO/CWU
I o ile w przypadku porównań kosztów z "węglarzami" taka metodologia może być uzasadniona (oni też nie uwzględniają żadnych dodatkowych kosztów), to w przypadku osób, które wszystko mają na prąd, to moim zdaniem już nie za bardzo ma sens.
Co z tego, że wyjdzie mi z obliczeń, że np 1kwh na cele CO/CWU kosztuje mnie 0,20zł, a czym się nie pochwalę na cele bytowe wyjdzie po 0,45zł, skoro średnio i tak wyjdzie np. 0,33zł. I tyle faktycznie było zapłacone. Takie manipulacje nie są potrzebne, PC obronią się i bez tego :yes:

To nie manipulacje. Wywalasz z domu PC, wstawiasz gaz i te opłaty masz nadal. Nic się nie zmieni.
Zresztą jak już mamy tak dokładnie liczyć, to w okresie grzewczym niemal cały bytowy prąd ogrzewa nam wnętrza, więc go też powinniśmy liczyć do CO. Ale jak wtedy liczyć bytowy? ;)

Dawno temu napisałem. CO to brakująca część do zysków bytowych :yes:

rwojtek
20-01-2017, 09:54
wydaje mi się, że liczenie ile mnie kosztuje CO+CWU w sposób zużycie *cena 1kwh to trochę nadużycie
W ten sposób sztucznie zawyżamy koszty prądu bytowego - wrzucając opłaty do kosztów bytowych, jednocześnie obniżając koszt 1kwh dla celów CO/CWU
I o ile w przypadku porównań kosztów z "węglarzami" taka metodologia może być uzasadniona (oni też nie uwzględniają żadnych dodatkowych kosztów), to w przypadku osób, które wszystko mają na prąd, to moim zdaniem już nie za bardzo ma sens.
Co z tego, że wyjdzie mi z obliczeń, że np 1kwh na cele CO/CWU kosztuje mnie 0,20zł, a czym się nie pochwalę na cele bytowe wyjdzie po 0,45zł, skoro średnio i tak wyjdzie np. 0,33zł. I tyle faktycznie było zapłacone. Takie manipulacje nie są potrzebne, PC obronią się i bez tego :yes:

Już chyba dawno było ustalone, że do wyliczenia średniej za kWh wliczamy tylko całe zużycie z faktury. Bo przecież płacimy "tyle" pln za "tyle" zużytych kWh.

JTKirk
20-01-2017, 09:58
To nie manipulacje. Wywalasz z domu PC, wstawiasz gaz i te opłaty masz nadal. Nic się nie zmieni.
nie tak do końca. Część opłat stałych jest bodajże zależna od zużycia (są widełki jak dobrze pamiętam)

a przy gazie liczysz abonament i opłaty stałe też...


Już chyba dawno było ustalone, że do wyliczenia średniej za kWh wliczamy tylko całe zużycie z faktury. Bo przecież płacimy "tyle" pln za "tyle" zużytych kWh.
jak widzisz, nie wszyscy tak sądzą...

tomekwa
20-01-2017, 10:02
Kazdy przypadek jest inny, inne są proporcje powierzchni poszczegolnych przegród.
Dokładnie, może być rozłożysta parterówka, 250m grzanych podług i 100% kontaktu z gruntem, albo piętrówka + użytkowe poddasze i 250m z czego tylko 125m ma kontakt z gruntem.

Liwko
20-01-2017, 10:08
a przy gazie liczysz abonament i opłaty stałe też...


Ale to są stałe do gazu, nie do prądu. Czy przy gazie wliczasz je do prądu bytowego???

Liwko
20-01-2017, 10:11
Może prościej. Masz PC i opłaty stałe dzielisz dla bytowych i PC. Masz gaz i opłat stałych za ten gaz nie dzielisz dla prądu bytowego. Dlaczego?

asolt
20-01-2017, 10:18
A od kiedy ten nowy składnik? Bo u mnie ostatnio w PGE było 2,51zł/MWh netto

Od 01.01.2017, podany koszt dotyczy Tauronu, nie sprawdzałem ile wynosi u innych dystrybutorów

JTKirk
20-01-2017, 10:24
Liwko, jeszcze raz, pomijając kwestie gazowe


Co z tego, że wyjdzie mi z obliczeń, że np 1kwh na cele CO/CWU kosztuje mnie 0,20zł, a czym się nie pochwalę na cele bytowe wyjdzie po 0,45zł, skoro średnio i tak wyjdzie np. 0,33zł. I tyle faktycznie było zapłacone. Takie manipulacje nie są potrzebne, PC obronią się i bez tego :yes:

zużywam 3000kwh na CO+CWU, niech będzie dla uproszczenia, że 100% w taniej taryfie (ceny jak w cytacie)
który przypadek będzie bliższy prawdzie
a) CO+CWU kosztowało mnie 3000*0,2=600zł
b)CO+CWU kosztowało mnie 3000*0,33=990zł
??

ile faktycznie kosztowało te CO+CWU ??

rob30
20-01-2017, 10:34
ile wychodzi droga taryfa?
w listopadzie płacilem 61gr za G11 (koszt faktury dzielony przez zuzyte kwh)
Czekam na pierwszą fakturę za G12w...

68gr - bez uwzględnienia opłat stałych.
Koszty stałe w moim przypadku 174.96 zł za 2016rok

Za cały prąd w domu wyszła mi średnia 46 groszy (77% w 2T)
CO+CWU 91% w 2T
Bytowe 56% w 2T

Nie uwzględniając zmniejszenia zużycia kWh na CO i CWU przy grzaniu w G11 (większość grzania w dzień przy wyższych temperaturach) to przy G12W oszczędności za 2016r 1390zł.

ps
Do JTKirk: U mnie bez kosztów stałych średnia z 46 groszy by spadła do 44 groszy za 2016r.

Liwko
20-01-2017, 10:53
Liwko, jeszcze raz, pomijając kwestie gazowe


zużywam 3000kwh na CO+CWU, niech będzie dla uproszczenia, że 100% w taniej taryfie (ceny jak w cytacie)
który przypadek będzie bliższy prawdzie
a) CO+CWU kosztowało mnie 3000*0,2=600zł
b)CO+CWU kosztowało mnie 3000*0,33=990zł
??

ile faktycznie kosztowało te CO+CWU ??

Zdecydowanie ten pierwszy przypadek. Przecież źródło ciepła faktycznie tyle zużyło i tyle za to zapłacisz. Gdybyś miał gaz, to za pozostały bytowy zapłaciłbyś bez zmian.

agb
20-01-2017, 11:00
@JTKirk jeżeli gaz masz tylko do CO+CWU to oczywistym jest, że opłaty wliczasz. Przy prądzie jest inaczej, bo prąd masz i tak niezależnie od sposobu ogrzewania. No chyba, że prąd podłączyłeś wyłącznie dla potrzeb CO+CWU i do niczego innego go nie wykorzystujesz. Dlatego do kosztu PC powinno się wliczać tylko te opłaty, które zależą od kWh.

link2jack
20-01-2017, 11:07
@JTKirk...No chyba, że prąd podłączyłeś wyłącznie dla potrzeb CO+CWU i do niczego innego go nie wykorzystujesz...

Chyba nie ma osób które wykorzystywałyby prąd tylko do CO+CWU. Czasy lamp naftowych minęły.


@JTKirk Dlatego do kosztu PC powinno się wliczać tylko te opłaty, które zależą od kWh.
Czyli cena prądu + opłata za dystrybucję?

Liwko
20-01-2017, 11:12
@JTKirk jeżeli gaz masz tylko do CO+CWU to oczywistym jest, że opłaty wliczasz. Przy prądzie jest inaczej, bo prąd masz i tak niezależnie od sposobu ogrzewania. No chyba, że prąd podłączyłeś wyłącznie dla potrzeb CO+CWU i do niczego innego go nie wykorzystujesz. Dlatego do kosztu PC powinno się wliczać tylko te opłaty, które zależą od kWh.

Otóż to.

Liwko
20-01-2017, 11:14
Czyli cena prądu + opłata za dystrybucję?

Tak, bez opłat stałych, które tak czy siak musisz zapłacić.

JTKirk
20-01-2017, 11:15
Zdecydowanie ten pierwszy przypadek. Przecież źródło ciepła faktycznie tyle zużyło i tyle za to zapłacisz. Gdybyś miał gaz, to za pozostały bytowy zapłaciłbyś bez zmian.
ok
Idąc dalej tym tropem - prądu bytowego też zużywa się 3000kwh
który przypadek jest bliższy prawdzie
a)prąd bytowy kosztował 3000*0,45=1350
b)prąd bytowy kosztował 990zł

a może najbliższe prawdzie jest, że prąd bytowy kosztował np. 500zł, bo cała resztę wliczamy na poczet CO? :P
nie wiedzieć dlaczego, przypomina to kreatywną księgowość...żeby pokazać na papierze niższe koszta, bo faktycznie płaci się tyle samo

agb
20-01-2017, 11:28
Czyli cena prądu + opłata za dystrybucję?
Wszystko co na fakturze jest rozliczane wg kWh. U mnie w PGE jest jeszcze OZE i składnik jakościowy, u innych jeszcze co innego. W skrócie: to czego jednostką na fakturze jest kWh/MWh - tak, a czego jednostką jest m-c - nie. Bo za m-ce zapłacisz nawet gdy siedzisz przy lampie naftowej, a masz podłączony prąd.

Liwko
20-01-2017, 11:34
ok
Idąc dalej tym tropem - prądu bytowego też zużywa się 3000kwh
który przypadek jest bliższy prawdzie
a)prąd bytowy kosztował 3000*0,45=1350
b)prąd bytowy kosztował 990zł

a może najbliższe prawdzie jest, że prąd bytowy kosztował np. 500zł, bo cała resztę wliczamy na poczet CO? :P
nie wiedzieć dlaczego, przypomina to kreatywną księgowość...żeby pokazać na papierze niższe koszta, bo faktycznie płaci się tyle samo

No to ja ci pokażę bardziej drastyczny przykład. :)
Opłaty stałe nagle wzrastają do 1000zł i ty się tak na to wqerwiłeś, że postanowiłeś zrezygnować z PC bo zjada część opłat stałych :)

Liwko
20-01-2017, 11:35
Wszystko co na fakturze jest rozliczane wg kWh. U mnie w PGE jest jeszcze OZE i składnik jakościowy, u innych jeszcze co innego. W skrócie: to czego jednostką na fakturze jest kWh/MWh - tak, a czego jednostką jest m-c - nie. Bo za m-ce zapłacisz nawet gdy siedzisz przy lampie naftowej, a masz podłączony prąd.

Wężykiem i w ramkę :yes:

ccool
20-01-2017, 12:14
HEj mam pytanie do Was
mam przed sobą rachunek za prąd - 1 w tym roku
na stronie Energa taryfa G11 jest info ze cena to 0,2414 netto czyli 0,2969 brutto (taniej niż w 2016 roku)
i mam rachunek i dodaje jak tylko moge i nie otrzymuje tej wartości
a mam - ceny netto
Energia czynna całodobowa kWh 0,24800
opłata handlowa - 13 zl/mc
Składnik stałej stawki sieciowej 6,1 zl/mc
Skł opł przejsciowej - 6,5 zl/mc
Skł zmiennej stawki sieciowej 0,22850 za kWh
Stawka jakościowa 0,01270 za kWh
Abonament 1,3 zł
Opłata OZE 0,00370 za kWh
licze i licze i nie mam 0,2414 ktoś mi wytłumaczy co i jak ??

link2jack
20-01-2017, 12:22
W jakim celu podałeś pozostałe składowe?
Na stronie podają jedynie cene czystego prądu - bez opłat czy dystrybucji.

"Na stronie Energa taryfa G11 jest info ze cena to 0,2414 netto" a na twojej fakturze: " kWh 0,24800"

nie wiem skąd ta różnica

tomekwa
20-01-2017, 12:22
Energia czynna całodobowa kWh 0,24800
To pewnie to :)
Jak poprzednik nie wiem, skąd ta różnica...

ccool
20-01-2017, 12:28
czy ta cena powinna się zmieniać jesli na stronie Energii jest nowa cena - umowe podpisywałem w 2015 r i od tego czasu mam tą sama cene
ja mam 0,24800
Energa za 2016 strona www -0,2521
Energa za 2017 strona www - 0,2414

ccool
20-01-2017, 13:30
OKI zadzwonilem i wiem ze mialem umowe - gwarancja stałej ceny
Musze teraz przeliczyc zmiane taryfy

Teraz mam G11 - czyli 0,606 za kWh - brutto
przechodząc na G12w
Droga - 0,687
Tania - 0,319
Wszystko Brutto

ccool
20-01-2017, 17:57
Pytanie z innej beczki
czy ktos porownywal zuzycie prądu ale na kWh z przejsciem z G11 na G12, czy G12w czy tez G12r
ja na G11 od 01.01.2016 do 31.12.2016 CO+CW mam 4138 kWh
Chce przejsc na G12 (w lub r) i nie wiem ile doliczyc % zużycia
Ktos moze sprawdzał u siebie ??

pawko_
21-01-2017, 08:52
Ten sam okres - u mnie wyszło 640kwh, ale w G12w

Edit. OZC widzę ze podobne, u Ciebie przeliczone dla 20*C pewnie.

Kurde balans sporo. Dość dobrze ocieplony budynek. Znacznie lepiej niż mój. Ponad 400 zł za 19 dni (oczywiście liczę w taryfie G11 ponieważ ja taką najpewniej będę miał- pracujemy po 12 godzin z żoną w różnych dniach tygodnia).

Viniu
22-01-2017, 19:43
Witam.

W związku z tym, że w tym roku ropoczynam budowę swojego fomu, w którym jako źródło ciepła przewiduję pompę ciepła odwiedziłem kolegę, który na PC jedzie już czwarty sezon. Jego ostatnie zapiski pokazują, że w okresie od 8 stycznia do 21 stycznia jego PC zużyła 510kWh (CO i CWU), wszystko w taryfie G11 ENEA. Biorąc pod uwagę, że jest to okres akurat najwiekszych mrozów, to chyba sałkiem sympatycznie to wygląda, a gdyby do tego jeszcze dodać do tego drugą taryfę... Dodam, że dom parterowy, 135mkw, 130mkw grzanych podłóg.

ccool
22-01-2017, 20:19
Pytanie z innej beczki
czy ktos porownywal zuzycie prądu ale na kWh z przejsciem z G11 na G12, czy G12w czy tez G12r
ja na G11 od 01.01.2016 do 31.12.2016 CO+CW mam 4138 kWh
Chce przejsc na G12 (w lub r) i nie wiem ile doliczyc % zużycia
Ktos moze sprawdzał u siebie ??

Ponawiam pytanie ?

JTKirk
23-01-2017, 05:26
Kurde balans sporo. Dość dobrze ocieplony budynek. Znacznie lepiej niż mój. Ponad 400 zł za 19 dni (oczywiście liczę w taryfie G11 ponieważ ja taką najpewniej będę miał- pracujemy po 12 godzin z żoną w różnych dniach tygodnia).

źle do tego podchodzisz. Ja przeszedłem na G12, bo byłem przekonany, że bytowy będzie na minus, ale PC nadrobi z nawiązką.


Ponawiam pytanie ?
po tygodniu mieszkania w nowym domu, zmieniłem taryfę na G12. Nie wiem czy zużyłem więcej czy mniej, wiem tylko, że sporo mniej mnie to wszystko kosztowało. Początowo miałem dla całego domu około55%-60% zużycia w taniej taryfie (1 sezon grzewczy i zima podobna do tej co teraz). Kolejne lata o około 5% więcej w taniej. Jak wprowadzili G12w, to od razu przeszedłem i teraz mam 75%-80% zużycia w taniej taryfie bez żadnego spinania się.

Brysia8
23-01-2017, 14:04
Mnie G12w wychodzi ok 34gr brutto ze wszystkim przy 80% ogólnego zużycia w taniej taryfie. W G11 płaciłem prawie 60gr

Właśnie telefonicznie zmieniłam taryfę na G12W :D
dzienna: 0,64 brutto
nocna i weekendowa: 0,23 brutto (tanie godziny 22-6 i 13-15)

Do 7 dni roboczych powinna być wprowadzona zmiana w liczniku.

hajnel
23-01-2017, 14:16
Mam nadzieję, że wymienią licznik szybciej niż u mnie bo musiałem się 2 razy dopraszać o to.

tomekwa
24-01-2017, 10:57
Ponieważ nawet w weekend grzanie odbywać się może tak samo, to zdecydowałem się na G12r (zawsze dodatkowa godzina w dzień i kolejna 6-7) a w weekendy często nas nie ma a jak jesteśmy to nie spędzamy ich na 'praniu i sprzątaniu' w taniej taryfie ;)

plusfoto
24-01-2017, 14:28
To tak jak obiecałem pierwsze podsumowanie związane z pracą pompy.
Od 22 grudnia do 31 grudnia (pierwsze uruchomienie, wygrzewanie budynku, stabilizowanie temperatury na poziomie 19,5 - 20 stopni)
I taryfa - 135kWh, II Taryfa - 203 kWh. Razem 338 kWh. W tym czasie pompa wyrzuciła z siebie 1066 kWh.
Od 1 do 23 stycznia: I taryfa 14 kWh. II taryfa 480. Razem 494. Produkcja w tym czasie wyniosła 1368 kWh. W styczniu trwały jeszcze eksperymenty z krzywą.
Sprężarka od 22 grudnia do 23 stycznia przepracowała 380 godzin i zaliczyła 280 startów.
Ogólnie koszt brutto wygrzania budynku, ustabilizowania temperatury, oraz innych eksperymentów za miniony okres to około 330 zł.

ProStaś
24-01-2017, 18:05
Hmmm...wynik bardzo przyjemny.

Wychodzi COP 2,92 za ten miesiąc.
Dojdą zyski bytowe, odejdzie COP na CWU.
A były temp. konkretne przez parę dni i nocy...
Do tego wygrzewanie chałupy i wylewek, a przecież sezon grzewczy to także październik, marzec i kwiecień, gdzie COP może oscylować w granicach 4 i lepiej.

Kozioł rządzi http://emotikona.pl/emotikony/pic/lupa.gif (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Femotikona.pl%2Femo tikony%2F)

K@mil_
25-01-2017, 06:28
Dostałem fakturę z ENEI za 2 miesiące. Taryfa G12w
Z faktury wynika, że uśredniona cena 1kWh w moim przypadku (prąd bytowy + zużycie PC) wynosi 41gr za ten okres.

Za samo ogrzewanie w okresie 25.11.2016 - 25.01.2017 wedle moich zapisków wyszło mi 530zł (bytowy to w sumie 180zł).

Zużycie za poprzedni miesiąc czyli 25.12 - 25.01, to 915kWh. 79% tania taryfa, 21% droga taryfa.

cob_ra
25-01-2017, 19:05
Takie małe podsumowanie, mam jednotaryfowy podlicznik na pc.
Rozpoczędzie pomiarów 12.01.2017-25.01.2017

Taryfa G12W w PGE.
Nie mając podlicznika na 2 taryfy na tą chwilę podam koszt średni kWh-49gr

Pierwsze 3 dni to było grzanie od 8 do 21st. w domu.
Średnio szło ok 33kWh prądu pc pracowała 24h wiec średni koszt ok 13zł/dzień

Kolejne kilka dni to było grzanie jak pc chciała, pobierała ok 17-18kWh/dobę

Kilka dni pc działała 22-6 temperatura wew. ok 20,5st. pobór ok 9-10kWh

W sumie do dziś tj 25.01.2017 do godz 19 pc pobrała ok 242kWh, wyprodukowała ok 1100kWh ciepła. Średni COP 4,54

Średni koszt 118zł,

link2jack
26-01-2017, 09:09
Otrzymałem pierwszą fakturę w G12w (12.12.2016-20.01.2017) 40dni
Całkowite zużycie: 1595kwh

Pierwsza taryfa = 404kwh
Druga taryfa = 1191kwh

Koszt faktury = 690zł (Średni koszt kwh z faktury to zatem = 0,43zł)

Posiadam jedynie podlicznik na pompę (jednotaryfowy) - w tym okresie pompa zużyła 1195kwh z czego zakładam że w drogiej mogła zużyć około 150kwh)
Zatem: dom w drogiej 250kwh, dom w taniej 150kwh

Drogo?

cob_ra
26-01-2017, 09:33
Do jakiej temperatury grzałeś? W sumie było w styczniu trochę nocami zmno w naszym terenie.

PS. jesteś w PGE?

link2jack
26-01-2017, 09:46
Pytania - jak w stopce

Chyba bytowy duży - w bloku miałem opłat 150zł na 2mc :) a tu 400kwh na 40 dni...

JTKirk
26-01-2017, 10:03
link2jack - to sprawa dyskusyjna...
ja mam za okres od 15.11-12.01 zużycie=2146kwh za cały dom...nie mam jeszcze średniej ceny z faktury, bo dostawca energii spóźnia się z fakturą(za dystrybucję mam od dawna), pewnie średnia będzie trochę niższa, bo mam podobny % zużycia w taniej, ale mam tańszy prąd w tej taniej ;)
z kolei latem za okres 23.05-8.07 miałem całkowite zużycie=467kwh (a latem jak się nie mylę idzie na CWU około 80kwh, sprawdzę później)

a w EBOKu znalazłem dane za pełny miesiąc - za okres 8.06 - 8.07 miałem zużycia 337kwh, w tym te szacunkowe 80kwh na CWU. Inna rzecz, że latem mniej ba bytowy idzie...

Tomaszs131
26-01-2017, 10:27
link2jack, mam podobny problem. Na pierwszej fakturze zużycie prądy bytowego miałem dosyć spore. Nie pamiętam ile dokładnie ale wyszło jakieś 55 % tego co przypadło na pompę.

Tomek B..
26-01-2017, 12:23
Ponawiam pytanie ?

Do tego, która taryfa będzie najkorzystniejsza musisz dojść sam.
Chodzi o to aby G12 czy też G12w i G12r maksymalnie zaniżyły średnią cenę za kwh względem tego ile płacisz obecnie w G11.
Policz sobie ile z obecnie zużywanych kwh, będzie przypadało na godziny 13-15, 22-6, weekendy. Dobrze jeśli będzie to minimum 25% całkowitego zużycia.

emoserwis
26-01-2017, 13:17
Witam.

W związku z tym, że w tym roku ropoczynam budowę swojego fomu, w którym jako źródło ciepła przewiduję pompę ciepła odwiedziłem kolegę, który na PC jedzie już czwarty sezon. Jego ostatnie zapiski pokazują, że w okresie od 8 stycznia do 21 stycznia jego PC zużyła 510kWh (CO i CWU), wszystko w taryfie G11 ENEA. Biorąc pod uwagę, że jest to okres akurat najwiekszych mrozów, to chyba sałkiem sympatycznie to wygląda, a gdyby do tego jeszcze dodać do tego drugą taryfę... Dodam, że dom parterowy, 135mkw, 130mkw grzanych podłóg.

Mam pompę 10 kW z kolektorem pionowym. Ostatnie 2 sezony grzewcze zamykałem zużyciem rzędu 1500-1600 PLN/ sezon. Moja uwaga jest jednak taka, że nie za bardzo udaje się wykorzystać niską taryfę. Pompą steruję tak by w domu było komfortowo w miarę cały czas, a bezwładność (opóźnienie) posadzki wynosi u mnie około 2-3 h. Oznacza to, że w dzień grzać muszę, a w nocy obniżam temperaturę, więc pompa pracuje mniej.

link2jack
26-01-2017, 13:50
Mam pompę 10 kW z kolektorem pionowym. Ostatnie 2 sezony grzewcze zamykałem zużyciem rzędu 1500-1600 PLN/ sezon. Moja uwaga jest jednak taka, że nie za bardzo udaje się wykorzystać niską taryfę. Pompą steruję tak by w domu było komfortowo w miarę cały czas, a bezwładność (opóźnienie) posadzki wynosi u mnie około 2-3 h. Oznacza to, że w dzień grzać muszę, a w nocy obniżam temperaturę, więc pompa pracuje mniej.

U mnie na odwrót.
Grzeje tylko w taniej taryfie. Do tego mam cienką podłogówkę i powietrzną pompe ciepła.

Rano o 6:00 zwykle jest 21,5-22,5*C
Dodatkowe okno 13:00 - 15:00 podtrzymuje temp.
Zwykle wieczorem (21:00) w sypialniach jest 20,0 - 21 *C

Pratchawiec
26-01-2017, 15:38
Witam

podsumowanie ostatniego m-ca liczonego od 26.12.2016 do 26.01.2017 (31 dni).
.
Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 946 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.
Całkowita energia wytworzona przez PC 10,425 GJ = 2.896 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych.
CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;
- PC PW T-Cap 9 kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia.
- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),
- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h
Odejmując ok. 40 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), miesięczne zużycie na CO I CW wyniosło 906 kWh.
średni COP na poziomie 3,20 - najniższy zanotowany.
379768
Zużycie prądu dla całego domu wyniosło 1208 kWh, z czego 64,5 % w drugiej taryfie.

Edit

Dla porównania styczeń 2016
zużycie energii na CO I CW wyniosło 845 kWh.
Pompa w okresie od 27 XII 15 do 27 I 16 pracowała z średnim COP równym 3,25.
Zużycie energii dla całego domu wyniosło 1.115 kWh z czego w II taryfie- 65,1%.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pyxis
26-01-2017, 18:13
Pompą steruję tak by w domu było komfortowo w miarę cały czas, a bezwładność (opóźnienie) posadzki wynosi u mnie około 2-3 h. Oznacza to, że w dzień grzać muszę, a w nocy obniżam temperaturę, więc pompa pracuje mniej.

A jaka masz wylewke (material i grubosc)?
Moja pompa praktycznie tylko w tamim grzeje CO, a wahania temperatury w domu w ciagu doby sa na poziomie 0,7K. Do tego nie mam reku, tylko WG (dzialajaca), ale mam 2h okienko z tanim od 13-15.

JTKirk
26-01-2017, 18:50
link2jack - to sprawa dyskusyjna...
ja mam za okres od 15.11-12.01 zużycie=2146kwh za cały dom...nie mam jeszcze średniej ceny z faktury, bo dostawca energii spóźnia się z fakturą(za dystrybucję mam od dawna), pewnie średnia będzie trochę niższa, bo mam podobny % zużycia w taniej, ale mam tańszy prąd w tej taniej ;)
.

link2jack - doszła w końcu ta faktura, średnia cena 1kwh z obu faktu wychodzi około 0,34zł - to zasługa niskiej ceny prądu w taniej taryfie...

link2jack
26-01-2017, 21:25
link2jack - doszła w końcu ta faktura, średnia cena 1kwh z obu faktu wychodzi około 0,34zł - to zasługa niskiej ceny prądu w taniej taryfie...

Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Ja podałem cenę 0.43zl za kwh z faktury. Czyli ze wszystkimi opłatami stałymi. Ty wydaje mi sie że liczysz czysty prąd i przesył. Tego policzyć na razie nie mogę. Mam w internecie dostęp tylko do danych ilości kwh i ceny na fakturze, która pewnie dotrze poczta w przyszłym tygodniu.

surgi22
26-01-2017, 21:31
A jaka masz wylewke (material i grubosc)?
Moja pompa praktycznie tylko w tamim grzeje CO, a wahania temperatury w domu w ciagu doby sa na poziomie 0,7K. Do tego nie mam reku, tylko WG (dzialajaca), ale mam 2h okienko z tanim od 13-15.
WG działa Ci zimą ale latem to chyba niekoniecznie :no:

oszczednyGrześ
26-01-2017, 21:35
WG działa Ci zimą ale latem to chyba niekoniecznie :no:

WG działa jak chce :) Przeważnie nie tak jak chcemy.

JTKirk
27-01-2017, 05:15
Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Ja podałem cenę 0.43zl za kwh z faktury. Czyli ze wszystkimi opłatami stałymi. Ty wydaje mi sie że liczysz czysty prąd i przesył. Tego policzyć na razie nie mogę. Mam w internecie dostęp tylko do danych ilości kwh i ceny na fakturze, która pewnie dotrze poczta w przyszłym tygodniu.

dobrze się rozumiemy. Ja liczę dokładnie tak samo jak ty - tyle że ja zmieniałem dostawcę i dopiero wczoraj dostałem drugą fakturę od dostawcy energii. Faktura za dystrybucję była już tydzień temu na ebooku. Za poprzednie 2 miesiące średnia cena była 0,33, a jeszcze wcześniej 0,41

link2jack
27-01-2017, 06:35
dobrze się rozumiemy. Ja liczę dokładnie tak samo jak ty - tyle że ja zmieniałem dostawcę i dopiero wczoraj dostałem drugą fakturę od dostawcy energii. Faktura za dystrybucję była już tydzień temu na ebooku. Za poprzednie 2 miesiące średnia cena była 0,33, a jeszcze wcześniej 0,41

Piszesz ze czysty prąd z dystrybucją kosztuje Cie w taniej 34gr.
Ile kosztuje czysty prąd z dystrybucją w drogiej?
Jaka wyjdzie wartość gdy podzielisz wartość całej faktury (ze wszystkimi opłatami) przez zużytą kwh?
Jaki sprzedawca i dystrybutor?

Pytam o ostatnią fakture.

JTKirk
27-01-2017, 06:44
to jest średnia cena z ostatnich 2 faktur za okres 15.11.16 - 12.01.17 (energia+dystrybucja, z wliczonymi wszystkimi opłatami stałymi), te 0,34zł - wydawało mi się to oczywiste
energia+dystrybucja w taniej jest około 0,19zł, w drogiej około 0,73....
Tauron+Duon/Fortum (umowa podpisana na początku 2015 ważna do końca 2018,oferta już dawno niedostępna)

jasiek71
27-01-2017, 07:25
to jest średnia cena z ostatnich 2 faktur za okres 15.11.16 - 12.01.17 (energia+dystrybucja, z wliczonymi wszystkimi opłatami stałymi), te 0,34zł - wydawało mi się to oczywiste
energia+dystrybucja w taniej jest około 0,19zł, w drogiej około 0,73....
Tauron+Duon/Fortum (umowa podpisana na początku 2015 ważna do końca 2018,oferta już dawno niedostępna)

Ja mam w PGE 0,39zł średnia za kWh przy moim zużyciu ...

tomekwa
27-01-2017, 08:11
Czekam na kolejną FV (12-01) ale przed rokiem G12 za 10-11 średnia wyszła 0,4866, a teraz za ten sam czas G12r 0,4080.

emoserwis
27-01-2017, 09:07
A jaka masz wylewke (material i grubosc)?
Moja pompa praktycznie tylko w tamim grzeje CO, a wahania temperatury w domu w ciagu doby sa na poziomie 0,7K. Do tego nie mam reku, tylko WG (dzialajaca), ale mam 2h okienko z tanim od 13-15.

Na podłodze mam 25 cm styropianu i wylewkę standardową tzn ok 5-7 cm. Bardzo gęsto mam utkaną podłogówkę. Przy mrozach na zewnątrz sterownik wylicza ok 30-31 stopni na podłogówkę. Pompa kręci więc w miarę na spokojnie do niskiego poziomu, ale też w miarę szybko całość się wychładza. Generalnie mam niestety niezbyt rozbudowaną automatykę pompy działającą w oparciu o temperaturę na zewnątrz. Mogę tylko obniżać/ podwyższać temperaturę w stosunku do wyliczonej. Ustawiłem więc tak, że wyliczona temp idzie od 4:00-7:00 jak wstajemy, potem od 7 do 13 jest obniżenie o 5 stopni. Startuje o tej 13 do normalnego poziomu i o 19 już znowu spada w dół, aby na noc było chłodniej. Tylko w weekendy mam więcej grzania jak jesteśmy w domu, ale wtedy i tak mam cały czas niską taryfę. Niemniej tak jak pisałem ostatni sezon ok 1600 PLN. Nie wiem dokładnie bo dla pompy mam licznik jednotaryfowy, a poza tym wszystko w domu na prąd czyli WM z reku, płytę indukcyjną, klimatyzatory na lato i czarną godzinę itd.

reksgildo
27-01-2017, 11:12
to jest średnia cena z ostatnich 2 faktur za okres 15.11.16 - 12.01.17 (energia+dystrybucja, z wliczonymi wszystkimi opłatami stałymi), te 0,34zł - wydawało mi się to oczywiste
energia+dystrybucja w taniej jest około 0,19zł, w drogiej około 0,73....
Tauron+Duon/Fortum (umowa podpisana na początku 2015 ważna do końca 2018,oferta już dawno niedostępna)

Może nie powinienem w tym temacie ale pewnie przyda się jako ciekawostka dla tych co rozważają fotowoltaikę. Dziś przyszła faktura rozliczeniowa za 01.07 - 31.12.2016 czyli równo pół roku. Pobrałem z sieci 3236kWh a oddałem do sieci 1040(po przeliczeniu przez 0,8 przysługuje mi odliczenie 832kWh). Do zapłaty mam za 2404 kWh 1338,11 zł ze wszystkimi opłatami przesyłowymi OZE itd. Jakby przeliczyć to przez te pobrane 3236 kWh średnia cena za 1kWh ze wszystkimi opłatami to 0.41 zł. Pytałem dziś czy w moim przypadku jest możliwość przejścia na G12W, jest taka możliwość prześlą mi mailem wszystkie szczegóły.

agb
27-01-2017, 11:26
Opłata OZE - nie OZC.

K@mil_
27-01-2017, 11:46
1kWh ze wszystkimi opłatami to 0.41 zł
Mam teraz identyczną cenę za 1kWh w G12w w ENEI (kwota/zużycie).

Sam się zastanawiam nad PV, ale to kiedyś tam, jak już będę miał wszystkie drzwi w domu itp. rzeczy i nie będzie na co wydawać :) Tylko pytanie na ile to opłacalne w moim przypadku będzie. Sorry za OT.

reksgildo
27-01-2017, 12:19
Opłata OZE - nie OZC.

Przepraszam poprawiłem

_John
27-01-2017, 12:23
Sam się zastanawiam nad PV, ale to kiedyś tam, jak już będę miał wszystkie drzwi w domu itp. rzeczy i nie będzie na co wydawać :)
Nawet lepiej, bo na podstawie kliku lat zużycia dobrze dobierzesz moc PV.

thxluk
28-01-2017, 08:35
Witam,
ktoś może polecić stronę ze średnimi temperaturami danego miesiąca.
U mnie w styczniu juz dość ponad 1000K ale nie przypominam sobie tak mroźnego stycznia.
U mnie znowu od 3 dni ponad -15 w nocy i tak do wtorku:/

JTKirk
28-01-2017, 08:47
dla górnego śląska i szeroko pojętych okolic, dobrym porównaniem będzie ta strona
http://www.andretti.pl/
to najzimniejszy styczeń odkąd istnieje strona (2008 ), grudzień był tylko zimniejszy w 2010r. - i to się zgadza, bo to był mój pierwszy sezon grzewczy, dobrze pamiętam ;)

thxluk
29-01-2017, 12:34
w 24 h przy -15 w nocy(18-7 rano) w dzień do -3 , w domu 23/22 st zuzycie 60KW.

True0Man
30-01-2017, 06:10
Koledzy a w jakim okresie należy rozpatrywać "sezon grzewczy" ? od 1 Marca do 1 Marca?

Liwko
30-01-2017, 06:24
Koledzy a w jakim okresie należy rozpatrywać "sezon grzewczy" ? od 1 Marca do 1 Marca?

Zazwyczaj trwa od początku do końca grzania :)

JTKirk
30-01-2017, 06:33
przyjmuje się od 1.10 - 31.03, ale w domu wygląda to tak jak Liwko napisał

lukasza
30-01-2017, 09:43
od 5 stycznia do dziś około 850kWh. Prawie wszystko 2ga taryfa. W drogiej taryfie może z 15, maks 20h.

od września /drugiej połowy IX/ do dziś około 2300kWh = około 670-680zł z uwzględnieniem drogiej. W taniej taryfie ok 98%.

W domu temperatury między 23.1-23.6st C parter.

Czyli tradycyjnie jak co roku rachunek za 12 msc CO i CWU zakręci się około 1100zł.