PDA

Zobacz pełną wersję : Samsung EHS Split - doświadczenia użytkowników



Strony : [1] 2 3 4

Tulisko
29-12-2017, 08:16
Zachęcony popularnym wątkiem pompiarskim firmy na „P” postanowiłem założyć nowy wątek zbiorczy „zahaczający” o użytkowników coraz bardziej popularnych pomp Samsunga. Może wyłonią się jacyś nowi, nieśmiali właściciele. Pompy na papierze mają całkiem fajne parametry, czy tak jest zaiste? Można podawać wady, zalety czyli ogólnie wrażenia z użytkowania tychże;-)

TwojPan
29-12-2017, 10:08
Zachęcony popularnym wątkiem pompiarskim firmy na „P” postanowiłem założyć nowy wątek zbiorczy „zahaczający” o użytkowników coraz bardziej popularnych pomp Samsunga. Może wyłonią się jacyś nowi, nieśmiali właściciele. Pompy na papierze mają całkiem fajne parametry, czy tak jest zaiste? Można podawać wady, zalety czyli ogólnie wrażenia z użytkowania tychże;-)
U mnie na pokładzie od niemal roku EHS TDM 8kW (od tego roku jest nowy model) z dwoma jednostkami klimatyzacyjnymi kanałowymi typu SLIM 3,6kW. Wszystko z jednej jednostki zewnętrznej.
Możliwe grzanie woda (podłoga) lub powietrze (nadmuch z klimatyzatorów),chłodzenie (klimatyzatory),tryb mieszany grzanie woda(podłoga)/powietrze (klimatyzatory).
I pomimo tego,że w ciągu roku zdarzyła się awaria mocno polecam produkt.Serwis Samsunga na wysokim poziomie (dziękuje Panie Piotrze).Po naprawie przedłużono gwarancję do 5lat,nawet na pozostałe elementy całego systemu które nie uległy uszkodzeniu.Zapewniono mnie,że ze względu na to iż model jest już nieprodukowany (w tym roku zastąpił go nowy) -zarezerwowano nową jednostkę zewn. i jeśli dojdzie do następnej awarii-jedn.zewn. zostanie wymieniona na nową.Jak dla mnie Samsung Serwis na miarę naszych czasów.Brawo.

Co do samego systemu ...no cóż.Ma też swoje małe wady.Przy dużych defrostach słychać leciutki syk przepływającego czynnika chłodniczego w jednostkach wewnętrznych klimatyzatorów.Trwa to może 3-4sek.Ale przy włączonym TV,nie słychać.W nocy nie budzi :) Jednostka zewn. PC jest cicha,na dużych mocach i wysokich obrotach sprężarki(grzanie CWU) słychać lekki świst.Ogólnie-moim zdaniem pracuje cichutko. Hydrobox wewnętrzny niemal bezszelestny,mógłby wisieć nawet w sypialni :)
Ukryte funkcje serwisowe bogate w możliwości ustawienia niemal wszystkich niezbędnych i potrzebnych funkcji-o ile zna się temat.
Sam system TDM nie ma odpowiednika na rynku. Moim zdaniem grzanie/chłodzenie woda lub powietrze z jednej jednostki zewnętrznej PC ,to system CO na miarę XXI wieku i bije innych na głowę za te pieniądze.
Pozdrawiam

Tulisko
29-12-2017, 12:21
Proszę jaki wyczerpujący wywód. Oby nie ostatni. Jeden zadowolony użytkownik już jest;-) Może jeszcze ktoś...coś...?
Twój Panie, widziałem już gdzieś w promocji u jednego instalatora właśnie takiego jak ty TDM'a;-)

TwojPan
29-12-2017, 13:32
Proszę jaki wyczerpujący wywód. Oby nie ostatni. Jeden zadowolony użytkownik już jest;-) Może jeszcze ktoś...coś...?
Twój Panie, widziałem już gdzieś w promocji u jednego instalatora właśnie takiego jak ty TDM'a;-)

Sprzęt jest naprawdę godny uwagi.Za niewiele większą cenę od np.takiego Panasa,masz elegancki i funkcyjny system grzewczo-chłodzący z jednej jednostki zewnętrznej.Latem klima,w przejściowe miesiące jesień-zima -grzanie ciepłym powietrzem (bez strat na wymianie czynnik/woda) i konieczności odpalania czasowego podłogówki z dużą bezwładnościa ,a po dłuższej nieobecności ,jak ktoś często robi wypady na narty-ma szybkie rozgrzewanie nadmuch-podłogówka.Bardzo elegancki system na miarę naszych czasów.W Polsce jednak nieco nieznany.

maciuspala
29-12-2017, 18:24
Twoj Pan bardzo zachęcił mnie na jednostkę TDM, a instalator który mu to montował rozradza mi że mi to nie potrzebne, droższe i lepiej pompę zwykłą założyć i klimatyzację osobno.
Na razie mam czas ale niedługo trzeba będzie podjąć męską decyzję.
Tulisko, gdzie widziałeś ofertę na TDMa?Oj nie ładnie nie podzieliłeś się wyceną:-)

maciuspala
29-12-2017, 18:30
Tutaj sami miłośnicy Panasonica pewnie jakaś zmowa jak to sformułował jeden z kolegów forumowiczów, calkowita cisza o Samsungu czy Atlanticu.
Dystrybutorem Samsunga jest firma z Krakowa i ta firma nie potrafi wskazać instalatora z małopolski, a jak wydusilem od nich namiary to gość zaproponował..... Panasa TCAP-a 9kW do domu o zapotrzebowaniu 4,4 kW.
Więc jak ktoś chce pompę to skazany jest na Śląsk.

Pratchawiec
29-12-2017, 19:19
Sprzęt jest naprawdę godny uwagi.Za niewiele większą cenę od np.takiego Panasa,masz elegancki i funkcyjny system grzewczo-chłodzący z jednej jednostki zewnętrznej.Latem klima,w przejściowe miesiące jesień-zima -grzanie ciepłym powietrzem (bez strat na wymianie czynnik/woda) i konieczności odpalania czasowego podłogówki z dużą bezwładnościa ,a po dłuższej nieobecności ,jak ktoś często robi wypady na narty-ma szybkie rozgrzewanie nadmuch-podłogówka.Bardzo elegancki system na miarę naszych czasów.W Polsce jednak nieco nieznany.

Moj Panie

Jak zwykle przesadzasz

Mając klimakonwektor i zawór trójdzielny bez żadnych problemów mogę osiągnąć taki sam rezultat jak Ty z dwiema jednostkami chłodniczymi.
Puszczając część lub całość wody grzewczej, w zależności od "chcenia" w jedną lub drugą wiązkę.
Rezultaty osiągnę takie same, bo bez znaczenia dla efektu będzie, czy grzeję (chłodzę) wodą czy schłodzonym w wymienniku powietrzem.
Najprostszym termostatem mogę tym zaworem w dowolny sposób sterować

Ale jak zwykle : Twoje Najtwojsze

Nie korzystam z możliwości ogrzewania powietrza, bo dla mojego poczucia komfortu nie jest mi to najzwyczajniej potrzebne.
Jedynie w najbardziej upalne dni lata, przy dużej wilgotności powietrza, korzystam z możliwości jego schłodzenia.

Z totalną afirmacją swojego systemu poczekaj jeszcze trochę.

Przyglądałem się kiedyś - na etapie wyboru pompy również EHS-owi.
Technika sterowania zaworami i rozdzielaczami czynnika chłodniczego, wg oceny zaprzyjaźnionego chłodniarza o wysokich kompetencjach i doświadczeniu, budziła duże wątpliwości.

Być może obecnie Samsung robi to lepiej, jednak ja wolałem mieć sprawną PC niż sprawny serwis.

Pozdrawiam

Pratchawiec

oberwatorPC
29-12-2017, 20:16
Już lobby Panasa działa:p Poczekajcie 4 lata i te plastikowe wnętrzności generacji H same się rozlecą .

TwojPan
29-12-2017, 21:28
Mając klimakonwektor i zawór trójdzielny bez żadnych problemów mogę osiągnąć taki sam rezultat jak Ty z dwiema jednostkami chłodniczymi.
Koszt klimakonwektora nieporównywalny z klimatyzatorem typu np.Slim.

Puszczając część lub całość wody grzewczej, w zależności od "chcenia" w jedną lub drugą wiązkę.
Rezultaty osiągnę takie same, bo bez znaczenia dla efektu będzie, czy grzeję (chłodzę) wodą czy schłodzonym w wymienniku powietrzem.
Najprostszym termostatem mogę tym zaworem w dowolny sposób sterować
No to chyba nie znasz się na chłodnictwie tak jak byś sam tego chciał,albo nie rozumiesz zasady działania tego systemu Samsunga.
Dla efektu nie,ale na stracie na wymianie czynnik/woda już tak :)


Nie korzystam z możliwości ogrzewania powietrza, bo dla mojego poczucia komfortu nie jest mi to najzwyczajniej potrzebne.
Jedynie w najbardziej upalne dni lata, przy dużej wilgotności powietrza, korzystam z możliwości jego schłodzenia.
Nie ma nic lepszego na okresy przejściowe niż grzanie ciepłym powietrzem.Na podłogówkę za wcześnie,a na klimatyzator w sam raz.szybko,tanio,skutecznie i komfortowo.
I znów tracisz na wymianie czynnika chłodniczego/woda do klimaknwektora.


Z totalną afirmacją swojego systemu poczekaj jeszcze trochę.
Ty jak dobrze pamiętam,piałeś z zachwytu od samego zakupu.ja poczekałem niemal rok...
Ale jak radzisz ,tak zrobię.Mam na to aż 5lat.A Ty?


Technika sterowania zaworami i rozdzielaczami czynnika chłodniczego, wg oceny zaprzyjaźnionego chłodniarza o wysokich kompetencjach i doświadczeniu, budziła duże wątpliwości.
Poważnie?Mając takiego fachowca pod bokiem,wybrałeś Panasa?


Być może obecnie Samsung robi to lepiej, jednak ja wolałem mieć sprawną PC niż sprawny serwis.

Delikatnie to ująłeś.Powinieneś napisać,niż żaden serwis.Bo Twoja PC,chyba serwisu o nazwie Pans...nie ma w Polsce.Czy się mylę?Maja choć jednego firmowego serwisanta?
No tak,nie potrzebują.Taki to kozacki sprzęt :)

TwojPan
29-12-2017, 21:29
Już lobby Panasa działa:p Poczekajcie 4 lata i te plastikowe wnętrzności generacji H same się rozlecą .
Normalka.

kaszpir007
29-12-2017, 23:00
Nie ma nic lepszego na okresy przejściowe niż grzanie ciepłym powietrzem.Na podłogówkę za wcześnie,a na klimatyzator w sam raz.szybko,tanio,skutecznie i komfortowo.

Grzanie nadmuchowe klimatyzatorem komfortowe ???

Jak dla mnie to najgorszy sposób ogrzewania. Hałas , fruwający kurz , roztocza , dziwny zapach w pomieszczeniu ..
Dla mnie zero komfortu ...

Większy komfort zapewnia już grzejnik ...

To chyba wolałbym już po prostu odpalić pompę i niech termostat pilnuje ...

Grzanie nadmuchowe dla mnie to najgorszy sposób ogrzewania ...

Pratchawiec
29-12-2017, 23:00
Mam genarację D.
5-letnia gwarancja na sprężarkę skończyła się w tym roku.

Obecnie faktycznie nie kupiłbym Panasa wersji H.
Wybrałbym Toshibę Estia.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Tulisko
30-12-2017, 05:56
Twoj Pan bardzo zachęcił mnie na jednostkę TDM, a instalator który mu to montował rozradza mi że mi to nie potrzebne, droższe i lepiej pompę zwykłą założyć i klimatyzację osobno.
Na razie mam czas ale niedługo trzeba będzie podjąć męską decyzję.
Tulisko, gdzie widziałeś ofertę na TDMa?Oj nie ładnie nie podzieliłeś się wyceną:-)

Oferta nie jest z Małopolski ale jest;-)
https://tinyurl.com/ydh7pcwt

Na Śląsku u jednego instalatora z tego co pytałem to kompletny zestaw z dwoma jedmostkami kanałowymi slim coś około 35 tysi.
Niewiem, może to można zrobić taniej ale trzeba popytać:bash:

Pozdrawiam
Tulisko

mik37
30-12-2017, 06:44
Dlaczego akurat Estia? I jakiej mocy? Bo z wyjątkiem 8 kw to reszta jest sporo droższa od Panasonica

Mam genarację D.
5-letnia gwarancja na sprężarkę skończyła się w tym roku.

Obecnie faktycznie nie kupiłbym Panasa wersji H.
Wybrałbym Toshibę Estia.

Pozdrawiam

Pratchawiec

TwojPan
30-12-2017, 07:28
Grzanie nadmuchowe klimatyzatorem komfortowe ???

Jak dla mnie to najgorszy sposób ogrzewania. Hałas , fruwający kurz , roztocza , dziwny zapach w pomieszczeniu ..
Dla mnie zero komfortu ...

Większy komfort zapewnia już grzejnik ...

To chyba wolałbym już po prostu odpalić pompę i niech termostat pilnuje ...

Grzanie nadmuchowe dla mnie to najgorszy sposób ogrzewania ...

W przypadku tego rozwiązania,nadmuch jest przewidziany nie jako główne ogrzewanie,ale jak ktoś chce to można,Jednostki mam zabudowane,widać tylko ładne białe kratki i tyle z całego systemu widać.Czytałeś co napisałem jak i kiedy używam go ja?.Ja mam filtry i czysto w domu,więc nie ma co fruwać :) A jak na grzejącej podłodze zalega kurz,to co się dzieje co?I Kaszpir i o jakim hałasie Ty piszesz?Może mam obecny system nieco głośniejszy od Airwella jakiego miałem w poprzedniej chacie,ale na trybie Quiet jest tylko szmerek.
Bardziej ekonomiczne i komfortowe okresie przejściowym jest odpalenie klimy ,a niżeli podłogi czy grzejnika (od tego dopiero kurz fruwa).Gdybyś nie był wynegowany na to co zrobili u siebie inni i jak można wygodnie grzać/chłodzić ,dostrzegłbyś że można inaczej,a może nawet lepiej.Na 100% ekonomiczniej i bardziej komfortowo od Tego co zafundowałeś sobie Ty.Nigdzie nie napisałem,że to układ dla każdego,ale że wart jest uwagi.Fakt,że zlatują się tu pierwsi użytkownicy pomp Panasa,LG,jak dla mnie świadczy tylko o tym,że źle wybrali i szukają porządnego sprzętu na miarę naszych czasów ? :)
Masz LG,to świetnie.Ja nie chciałbym tego nigdy ,nawet darmo.Każdy ma co lubi.Gość założył wątek,napisałem co myślę.a myślę,że 90% tego forum,nigdy nie wiedziało,że taki system istnieje.Jak dla mnie świetna sprawa.szczególnie w domach energo,kiedy w okresie przejściowym jest wewnątrz 21deg,ale tak jakoś chłodno.Wtedy cyk,klima na zawołanie,cichutko i grzejemy.I to z PC,z bardzooo dużym COP,bo taka pora roku :)
Pozdrawiam i więcej wiary w innych.

TwojPan
30-12-2017, 09:01
Mam genarację D.
5-letnia gwarancja na sprężarkę skończyła się w tym roku.

Obecnie faktycznie nie kupiłbym Panasa wersji H.
Wybrałbym Toshibę Estia.
Pozdrawiam
Pratchawiec
Prachtawiec.
Odpowiedziałem ci na wszystkie pytania w poprzednim poście.A to,czy kupiłbyś następnego Panasa,napisz w wątku o Panasie.Nie zaśmiecajmy wątku.
Dzięki.

TwojPan
30-12-2017, 09:08
Oferta nie jest z Małopolski ale jest;-)
https://tinyurl.com/ydh7pcwt

Na Śląsku u jednego instalatora z tego co pytałem to kompletny zestaw z dwoma jedmostkami kanałowymi slim coś około 35 tysi.
Niewiem, może to można zrobić taniej ale trzeba popytać:bash:

Pozdrawiam
Tulisko

Pompa EHS TDM 8kW,dwie jednostki wewn.klimatyzator SLIM3,6kW+2 piloty naścienne,bez zbiornika CWU,pompa CO Wilo,sprzęgło hydrauliczne robiące jako bypass,materiały,montaż 27k pln brutto,rachunek.

TwojPan
30-12-2017, 09:31
Mam genarację D.
5-letnia gwarancja na sprężarkę skończyła się w tym roku.

Obecnie faktycznie nie kupiłbym Panasa wersji H.
Wybrałbym Toshibę Estia.

Pozdrawiam

Pratchawiec
Wcześniej pewnie też nie,ale presja zrobiła swoje.Niestety.

drum1973
06-02-2018, 12:50
Cześć,

We wrześniu 2017 roku (Śląsk) zamontowałem u siebie w domu pompę ciepła Samsung EHS 12 kW Split 3 fazy. Dom 105 m2 powierzchni użytkowej + ok. 25 metrów kotłownia z garażem. Ogrzewam cały dom, razem z pomieszczeniami gospodarczymi, przy czym jakieś 50% to podłogówka, a reszta zwykłe grzejniki konwektorowe. Dom był wcześniej ogrzewany kotłem na ekogroszek, który z prawdziwą przyjemnością wy ... pomimo tego, że jeszcze dawał radę.
Co do samej pompy ciepła to nie mając porównania z innymi firmami, ciężko obiektywnie stwierdzić co jest wadą a co zaletą. W moim odczuciu, największą wadą jest "prostacki" sterownik, którego przez kolejne kilka lat pewnie nie dam rady rozgryźć. Całe bogactwo ustawień jest dość głęboko ukryte, co nie zmienia faktu, że można praktycznie wszystko poustawiać po swojemu. Problemem jest brak intuicyjnego menu. Bez głębokiej wiedzy, na poziomie dobrego serwisu nie zmieniał bym nic.
Po za tym działa, gra,czasem se popiszczy i tyle. W domu ciepło bez kombinowania ze sterowaniem pokojowym. Grzeję w zimie na krzywej grzewczej, w okresach przejściowych zadaję ręcznie temp. zasilania. Koszty śmiesznie niskie w porównaniu z węglem. Koszt grzania CO + CWU od 17 września do 10 stycznia ok. 400 złoty. Temperatura w domu od 21 do 24 stopni C. Taryfa g12w. W okresie do listopada grzanie tylko w taniej taryfie, potem już non stop według krzywej grzewczej, a jak na dworze było za ciepło to ustawiałem temp zasilania ręcznie, żeby sprężarka miała jak najmniej cykli załączania.
Na razie tyle.
Pozdrawiam

TwojPan
07-02-2018, 23:30
Cześć,

We wrześniu 2017 roku (Śląsk) zamontowałem u siebie w domu pompę ciepła Samsung EHS 12 kW Split 3 fazy. Dom 105 m2 powierzchni użytkowej + ok. 25 metrów kotłownia z garażem. Ogrzewam cały dom, razem z pomieszczeniami gospodarczymi, przy czym jakieś 50% to podłogówka, a reszta zwykłe grzejniki konwektorowe. Dom był wcześniej ogrzewany kotłem na ekogroszek, który z prawdziwą przyjemnością wy ... pomimo tego, że jeszcze dawał radę.
Co do samej pompy ciepła to nie mając porównania z innymi firmami, ciężko obiektywnie stwierdzić co jest wadą a co zaletą. W moim odczuciu, największą wadą jest "prostacki" sterownik, którego przez kolejne kilka lat pewnie nie dam rady rozgryźć. Całe bogactwo ustawień jest dość głęboko ukryte, co nie zmienia faktu, że można praktycznie wszystko poustawiać po swojemu. Problemem jest brak intuicyjnego menu. Bez głębokiej wiedzy, na poziomie dobrego serwisu nie zmieniał bym nic.
Po za tym działa, gra,czasem se popiszczy i tyle. W domu ciepło bez kombinowania ze sterowaniem pokojowym. Grzeję w zimie na krzywej grzewczej, w okresach przejściowych zadaję ręcznie temp. zasilania. Koszty śmiesznie niskie w porównaniu z węglem. Koszt grzania CO + CWU od 17 września do 10 stycznia ok. 400 złoty. Temperatura w domu od 21 do 24 stopni C. Taryfa g12w. W okresie do listopada grzanie tylko w taniej taryfie, potem już non stop według krzywej grzewczej, a jak na dworze było za ciepło to ustawiałem temp zasilania ręcznie, żeby sprężarka miała jak najmniej cykli załączania.
Na razie tyle.
Pozdrawiam

Jak potrzebujesz pomocy w ustawieniach sterownika,to pisz na piriv.
Masz racje to zdecydowanie najgorsza część tej jednostki.

mku7i
11-02-2018, 20:31
Drut możesz puścić na priv koszt pompy?

maciuspala
28-02-2018, 13:20
Dziś spędziłem 3 godziny w firmie Neoklima, u dystrybutora pomp ciepła Samsung i Panasonic.Przez te 3 godziny spedzone u Michała i Grzegorza, dowiedzialem więcej o pompach niż przez 2 lata na forum, decyzja podjęta bedzie pompa Samsung 6kW, do -20 stopni będzie bez problemu u mnie grzała bez grzalek, a 6kW(nie tylko Samsunga ale kazdej innej firmy) mała pompa ma lepszy COP.
Koszt pompy bardzo atrakcyjny, fakt sterownik bez polskiego menu ale bardzo fajnie się nim steruje w dodatku za niewielką dopłatą jest sterowanie WIFI pozwalajace na sterowanie telefonem.
W środku mamy cały osprzęt który w kazdej chwili można wymienić lub podmienić na ogolnodostepna część z kazdej hurtowni hudraulicznej.Pompa dziś pracowała rano przy -20 stopni i wydajacy hałas z jednostki zewnetrznej jest dla mnie akceptowalna.
Dodatkowo chopaki bardzo dużo podpowiedzieli co do rozwiązań dotyczacych ogrzewania podlogowego, zbiornika.CWU oraz rozdzielaczy.Zaproponowali iż nawet pożyczą taker do spinek podlogowki i zaproponowali zrobienie projektu(gdziekolwiek)i wykonanie ogrzewania we własnym zakresie.Widać bylo w ich oczach oprócz ogromnej wiedzy pasję która pozwala im prowadzić firmę.
Poswiecili mi sporo czasu bez gwarancji iż kupię pompę u nich, w dodatku ostrzegli na co zwrócić uwagę jeśli nie wybiorę ich oferty a na co nie pozwolić instalatorowi.
Z uwagi na fakt iż to firma sprzedajaca pompy ciepła i klimatyzatory, ich zakres robót to montaż pompy do istniejacej i.przygotowanej pod ich wytyczne kotlowni, czyli hydraulik ma zrobić zbiornik, zawór trojdrogowy, a oni zajmą się montażem pompy oraz podlaczeniem.elektrycznym i freonowym.
Licząc pracę hydraulika, czesci do kotłowni cala zabawa powinna zamknąć się lekko ponizej 20 tyś.Mi to w pełni odpowiada.

TwojPan
28-02-2018, 13:27
Dziś spędziłem 3 godziny w firmie Neoklima, u dystrybutora pomp ciepła Samsung i Panasonic.Przez te 3 godziny spedzone u Michała i Grzegorza, dowiedzialem więcej o pompach niż przez 2 lata na forum, decyzja podjęta bedzie pompa Samsung 6kW,
O tym , że tu nie można się dowiedzieć zbyt wiele pisałem Ci nie raz.
Bardzo się cieszę, że tak podszedłeś do sprawy, ogarniając dokładnie temat części,osprzętu itd.Brawo.
I tak się to robi ;)

maciuspala
28-02-2018, 14:17
Mialem okazję macać Panasonica H a dzis Samsunga, sterownik troszkę fajniejszy w Panasie, choć nie widziałem wszystkich funkcji to dziś w Samsungu bawiłem się funkcjami i większość podstawowych funkcji jest prosta w obsludze.
Dodatkowo zaproponowali aby montować filtr magnetyczny który sporo wydłuża czas pracy pompy, koszt koło 350-500 zl zalezy jakiej firmy.Nigdy o tym nie slyszalem oraz nikt nigdy tego nie zaproponował

bobrow
28-02-2018, 14:44
Mialem okazję macać Panasonica H a dzis Samsunga, sterownik troszkę fajniejszy w Panasie, choć nie widziałem wszystkich funkcji to dziś w Samsungu bawiłem się funkcjami i większość podstawowych funkcji jest prosta w obsludze.
Dodatkowo zaproponowali aby montować filtr magnetyczny który sporo wydłuża czas pracy pompy, koszt koło 350-500 zl zalezy jakiej firmy.Nigdy o tym nie slyszalem oraz nikt nigdy tego nie zaproponował

A masz może tabelkę z COP-ami Samsunga EHS split (temp zewn/temp grzewcze/moc) ? Dłubię w internecie i nie mogę na te dane trafić -a chciałbym porównać z innymi PC.
Ogólnie system wygląda ciekawie i może być elastyczny w konfiguracji.
pzdr

maciuspala
28-02-2018, 15:11
Kurde widzialem na wlasne oczy:-)
9kW przy -20 mial 6,84 a 6kW coś koło 4,5.
Jakbyś pilnie potrzebował to napisze do nich może udostępnią, bo to raczej nie tajemnica.

TwojPan
28-02-2018, 15:19
A masz może tabelkę z COP-ami Samsunga EHS split (temp zewn/temp grzewcze/moc) ? Dłubię w internecie i nie mogę na te dane trafić -a chciałbym porównać z innymi PC.
Ogólnie system wygląda ciekawie i może być elastyczny w konfiguracji.
pzdr
Poszperaj tu,powinno być
https://www.klimatyzacjawentklima.pl/files/flipbooks/samsung-ehs-katalog-2017/16/#zoom=z

maciuspala
28-02-2018, 16:02
To tylko katalog mam go w wersji drukowanej w ręce, tabela z mocą i COP em to coś innego, napisałem maila z prośbą o udostepnienie.
U mnie spokojnie 6-kW opędzi, przy wielkim mrozie dogrzeje grzalkami, a zaoszczedzi przez cały rok.na lepszym COP ie.
9kW przy A7/W35 ma 4,48 a 6 kW 4,8.

oberwatorPC
28-02-2018, 16:09
Przy A7 potrzebujesz około 25% mocy, bardziej sugeruje się przy A2. Taka słaba pompa od A2 będzie Ci bardzo długo grzała wodę dojdą jeszcze defrosty jaka jest róznica do 9kW?

maciuspala
28-02-2018, 16:13
Cenowo?Ok 1000 zl , więc wiele to nie zmienia ceny.
Wycenili mi 9 kW a później wstepnie dobrali 6 kW, dokladnie dobiorą przy zamawianiu.

oberwatorPC
28-02-2018, 16:18
To masz wybór pomiędzy oszczędnością w COP 50zł/rok a komfortem:yes:

bobrow
28-02-2018, 16:34
Poszperaj tu,powinno być
https://www.klimatyzacjawentklima.pl/files/flipbooks/samsung-ehs-katalog-2017/16/#zoom=z

Dzięki za info-to też znalazłem , natomiast szukałem czegoś bardziej szczegółowego .Poniżej jest strona z kat Panasa :
408310
Teraz dane Samsunga :
408311
jeszcze warunki dla danych Samsunga
408312

Chciałem na szybko porównać modele 9kW 3 fazowe i np -7/35st
Panas T-cap COP 2,85 i moc 9kW praca do -28st , temp max 55st
Panas zwykły COP 2,85 i moc 9kW praca do -20 st , temp max 55st
Samsung COP 2,45 i moc 7,5kW praca do -25st ,temp max 45 st

Dodam ,że Panasy maja dane wg normy EN-14511-2 (potwierdzone badaniami), Samsungi trzeba rozszyfrować na ile są podobne warunki.

Ogólnie widać ,że Samsungi nie zachwycają parametrami-nadrabiają za to "elastyką" aplikacji i tańszymi częściami zamiennymi.
Można jeszcze porównać to z innymi producentami PC P/W- przypuszczam ,że parametry będą na średnio niższym poziomie (może jutro wyszperam tabelkę z danymi Toschiby i Daikina)

Na szczęście mamy trochę wyboru i każdy może zdecydować co mu bardziej pasuje- u mnie akurat po za najlepszymi COP ważna była jak najwyższa moc przy najniższych temp oraz zakres temperatur do 55st.
Ze względu na małą ilość danych od użytkowników , przydałyby się także jakieś potwierdzone testy jak ma np Panas (także w przypadku innych producentów PC takie dane by się przydały- z drugiej strony nie każdy producent miałby się czym chwalić...)

pzdr

maciuspala
01-03-2018, 07:52
Bardziej bym się skupił na fakcie że montując pompę to jedynie chciałbym pamiętać o jej przeglądach a nie co chwilę coś naprawiać czy ustawiać, nawet kosztem 100 zł na całym sezonie.
Dla mnie liczy się prostota, i fakt że kiedyś może się coś zepsuć w najmniej odpowiednim momencie jak teściowej piec gazowy w wigilię i co dalej? Gość przyjechał akurat to był popularny model Beretty miał płytę główną na aucie i po 2 godzinach piec dalej grzał:-)
I stwierdził ze dobrze że kupili Berette bo płyta z wymianą 500 zł a do Vailanta sama płyta 1000 zł a jeszcze wymienić trzeba a tez tak samo często się psuje co włoskie sprzęty.
Teraz się przejmuję ogrzewaniem, liczeniem, porównywaniem ale po montażu zapomnę o znajduje się w kotłowni, tak jak już zapomniałem co mam na dachu, a nawet zapomniałem o oknach które zamówiłem a jeszcze nie są zamontowane:-)
Kiedyś wrzucę panele PV to nie tylko zapomnę o pompie ale o rachunkach też:-)

bobrow
01-03-2018, 08:19
Bardziej bym się skupił na fakcie że montując pompę to jedynie chciałbym pamiętać o jej przeglądach a nie co chwilę coś naprawiać czy ustawiać, nawet kosztem 100 zł na całym sezonie.
Dla mnie liczy się prostota, i fakt że kiedyś może się coś zepsuć w najmniej odpowiednim momencie jak teściowej piec gazowy w wigilię i co dalej? Gość przyjechał akurat to był popularny model Beretty miał płytę główną na aucie i po 2 godzinach piec dalej grzał:-)
I stwierdził ze dobrze że kupili Berette bo płyta z wymianą 500 zł a do Vailanta sama płyta 1000 zł a jeszcze wymienić trzeba a tez tak samo często się psuje co włoskie sprzęty.
Teraz się przejmuję ogrzewaniem, liczeniem, porównywaniem ale po montażu zapomnę o znajduje się w kotłowni, tak jak już zapomniałem co mam na dachu, a nawet zapomniałem o oknach które zamówiłem a jeszcze nie są zamontowane:-)
Kiedyś wrzucę panele PV to nie tylko zapomnę o pompie ale o rachunkach też:-)

Zgadzam się z Tobą w 100%- fachowo montując porządną PC (przede wszystkim nie zawodną i o dobrych parametrach) zapominasz o niej , a jak ją bardziej polubisz - to zaczynasz ją „dopieszczać”
Pzdr

Pod
02-03-2018, 07:45
Mam EHS splita 9KW od roku, pompa spełnia swoje zadanie. Tanio grzeje i jest bezobsługowa. Ma dwie dla mnie duże wady: jest głośna (pisałem juz chyba o tym na forum) oraz posiada beznadziejny sterownik którego do dzis nie opanowałem a miałem kilka podejść. Co do pierwszej wady to hałas jest taki sam jak w porownywanych przeze mnie dwoch innych pompach PW więc te pompy tak po prostu mają mimo że na forum jest to jakoś "wyciszane". Co do menu jest po prostu gorsze, studiowałem polską instrukcje i angielską i wielu rzeczy nie potrafie pokapować. Żeby ustawić zwykły timer trzeba sie nastukać na klawiaturze przez dobry kwadrans.

bobrow
02-03-2018, 07:47
Mam EHS splita 9KW od roku, pompa spełnia swoje zadanie. Tanio grzeje i jest bezobsługowa. Ma dwie dla mnie duże wady: jest głośna (pisałem juz chyba o tym na forum) oraz posiada beznadziejny sterownik którego do dzis nie opanowałem a miałem kilka podejść. Co do pierwszej wady to hałas jest taki sam jak w porownywanych przeze mnie dwoch innych pompach PW więc te pompy tak po prostu mają mimo że na forum jest to jakoś "wyciszane". Co do menu jest po prostu gorsze, studiowałem polską instrukcje i angielską i wielu rzeczy nie potrafie pokapować. Żeby ustawić zwykły timer trzeba sie nastukać na klawiaturze przez dobry kwadrans.

A jakie masz zużycie roczne i w jakiej strefie klimatycznej ?

Pod
02-03-2018, 08:00
Od 5 pażdziernika ( poprzedniej wiosny nie licze bo tylko wygrzewałem wylewki) zjadło mi do dziś 2300KW czyli jakies 800zł, Grzeje ponad 90% w taniej taryfie, przy obecnych mrozach pompa chodzi też rano w drogiej. Ciepłą wode grzeje cały dzien bez względu na taryfę. Grzeje podłoge do około 32 stopni (zimne miesiące), ustawiam ręcznie bo jak pisałem nie opanowałem tego sterownika na tyle żeby grzać według krzywej i mieć komfort. Także jak jest na zewnątrz powyzej zera daje w podloge 31C, a jak poniżej 33C (tylko noc), jak jest ekstremalnie zimno to grzeje też rano i w tanim okienku do 15tej.
Mieszkam w ciepłej części kraju- górny śląsk. Chociaż dzis było -15 nad ranem.
W domu trzymam 22-23C.

bobrow
02-03-2018, 08:34
Od 5 pażdziernika ( poprzedniej wiosny nie licze bo tylko wygrzewałem wylewki) zjadło mi do dziś 2300KW czyli jakies 800zł, Grzeje ponad 90% w taniej taryfie, przy obecnych mrozach pompa chodzi też rano w drogiej. Ciepłą wode grzeje cały dzien bez względu na taryfę. Grzeje podłoge do około 32 stopni (zimne miesiące), ustawiam ręcznie bo jak pisałem nie opanowałem tego sterownika na tyle żeby grzać według krzywej i mieć komfort. Także jak jest na zewnątrz powyzej zera daje w podloge 31C, a jak poniżej 33C (tylko noc), jak jest ekstremalnie zimno to grzeje też rano i w tanim okienku do 15tej.
Mieszkam w ciepłej części kraju- górny śląsk. Chociaż dzis było -15 nad ranem.
W domu trzymam 22-23C.

Naprawdę dobry wynik :yes:

TwojPan
02-03-2018, 08:54
Mam EHS splita 9KW od roku, pompa spełnia swoje zadanie. Tanio grzeje i jest bezobsługowa. Ma dwie dla mnie duże wady: jest głośna (pisałem juz chyba o tym na forum) oraz posiada beznadziejny sterownik którego do dzis nie opanowałem a miałem kilka podejść. Co do pierwszej wady to hałas jest taki sam jak w porownywanych przeze mnie dwoch innych pompach PW więc te pompy tak po prostu mają mimo że na forum jest to jakoś "wyciszane". Co do menu jest po prostu gorsze, studiowałem polską instrukcje i angielską i wielu rzeczy nie potrafie pokapować. Żeby ustawić zwykły timer trzeba sie nastukać na klawiaturze przez dobry kwadrans.
Zrób fotkę sterownika.Jeśli jest taki jak w moim TDM ie, to chętnie pomogę.
Nie wiem jak głośny jest SPLIT 9kW, ale mój jest cichy.Plus opcja Silent do dyspozycji, z której nie korzystam ale testowałem.

Pod
02-03-2018, 09:44
testowałem Silent i za chiny nie widze różnicy, róznica jest chyba tylko taka że nie wchodzi na najwyższe obroty spręzarka i wentylator ale u mnie i tak nigdy prawie nie wchodziła....
Tak wygląda moj sterownik, przyppuszczam że taki sam jest w kazdym EHSie.
408457
408459

maciuspala
02-03-2018, 11:54
Bawiłem się sterownikiem , jakiś skomplikowanych elementów nie widziałem, a co na to instalator nie umie wytłumaczyć albo ustawić?

TwojPan
02-03-2018, 13:07
testowałem Silent i za chiny nie widze różnicy, róznica jest chyba tylko taka że nie wchodzi na najwyższe obroty spręzarka i wentylator ale u mnie i tak nigdy prawie nie wchodziła....
Tak wygląda moj sterownik, przyppuszczam że taki sam jest w kazdym EHSie.
408457
408459
To nie pomogę.W moim TDM,hydrobox ma inny sterownik.

maciuspala
02-03-2018, 13:39
Dostałem tabelkę z mocą Samsunga, więc:
6kW przy -15 stopniach ma 5,09
przy -20 stopniach ma 4,66
9kW przy -15 stopniach ma 7,51
przy -20 stopniach ma 6,83
i mam na myśli Spility.
Mono 5kW przy -20 ma 3,40 a 9kW przy -20 6 kW.

bobrow
02-03-2018, 14:01
Dostałem tabelkę z mocą Samsunga, więc:
6kW przy -15 stopniach ma 5,09
przy -20 stopniach ma 4,66
9kW przy -15 stopniach ma 7,51
przy -20 stopniach ma 6,83
i mam na myśli Spility.
Mono 5kW przy -20 ma 3,40 a 9kW przy -20 6 kW.

Jak byś jeszcze uzupełnił COP-y do tych temp dla 35st na out ?

maciuspala
02-03-2018, 14:15
tabelka podaje tylko dane:
HC (Heating Capacity)
PI ( Power Input)
i dla temperatury 25/30/35/40/45/50/55 stopni.

bobrow
02-03-2018, 14:22
tabelka podaje tylko dane:
HC (Heating Capacity)
PI ( Power Input)
i dla temperatury 25/30/35/40/45/50/55 stopni.

Oj ,słaba ta tabelka...COP-y to tutaj są najważniejsze dla porównania

Piatus
02-03-2018, 16:29
Ja mam odmienne dane jeśli chodzi o splita 6kW.

408476

TwojPan
02-03-2018, 16:42
Ja mam odmienne dane jeśli chodzi o splita 6kW.

408476
Mam prośbę.Wrzuć ta tabelę z wszystkimi dostępnymi mocami Samsunga.To są chyba stare jednostki.

bobrow
02-03-2018, 16:45
Ja mam odmienne dane jeśli chodzi o splita 6kW.

408476


Ja mam odmienne dane jeśli chodzi o splita 6kW.

408476

Czyli dla 35 st :
-15 st COP=2.14 (Panas 2.59)
-20 st COP=1.96 (Panas nie widziałem)
- 7 st COP=2.48 (Panas 2.85)
Pzdr

Piatus
02-03-2018, 16:55
Mam prośbę.Wrzuć ta tabelę z wszystkimi dostępnymi mocami Samsunga.To są chyba stare jednostki.

Nie mam :( Mam tylko te dane dotyczące 6kW, które otrzymałem od jednej z firm. Dorzucili mi tabelkę do oferty, gdy poprosiłem o 9kW nie było już odzewu z ich strony. Czy dane te tyczą się starej jednostki? Raczej nie.

bobrow
02-03-2018, 17:05
Dodam tylko , że przyjmując średnio o 0.5 gorszy COP od np Panasa przy średnim zużyciu dla dobrze ocieplonych domów , roczna różnica w zużyciu może być ok 500 kWh x średni koszt w G12W 0.4 pln brutto -różnica wyjdzie ok 200 pln na rok.
Rachunki robią się proste -2 000 pln różnicy w cenach zakupu wyrównuje się po 10 latach.
Po za zaufaniem do rozwiązań danego producenta ,moim zdaniem należy patrzeć na poziom zużycia.
Czyli jeśli w moim domu będzie dużo kWh (ze względu na technologię) -to powinienem rozglądać się za jak najlepszymi parametrami w najniższych możliwych cenach.
Natomiast jeśli mamy małe zapotrzebowanie na ciepło- można poważnie myśleć o znacznie tańszych systemach PC , ale o gorszych parametrach.
Nie tylko chodzi o rezygnację z gruntówek , ale też wtedy ponownie wraca temat tanich PC z Chinlandii ( nawet on/off)
I mamy o czym myśleć...

Piatus
02-03-2018, 17:13
Już mam :) Jest ogólnie dostępne na stronie Samsunga :)

http://www.samsung.com/pl/business/climate/ac-ehs-aexxxjxedxh/ae090jxedeheu/
Plik: Instrukcje 2017.11.15
EHS IDU and ODU Split for Europe_50Hz_Ver1_6_TDB.pdf
(Technical Data Book)

Piatus
02-03-2018, 17:23
Dodam tylko , że przyjmując średnio o 0.5 gorszy COP od np Panasa

Ja tam widzę średnią na poziomie 0,35 :)


Rachunki robią się proste -2 000 pln różnicy w cenach zakupu wyrównuje się po 10 latach.

13-15 latach :)

oberwatorPC
02-03-2018, 17:28
Już mam :) Jest ogólnie dostępne na stronie Samsunga :)

http://www.samsung.com/pl/business/climate/ac-ehs-aexxxjxedxh/ae090jxedeheu/
Plik: Instrukcje 2017.11.15
EHS IDU and ODU Split for Europe_50Hz_Ver1_6_TDB.pdf
(Technical Data Book)

Zauważ, że w tym co podałes są dwie tabelki jedna z rozmrażaniem i jedna bez rozmrażania.Kilka razy pisałem aby zwracać uwagę na to co się czyta np. LG podaje dane dla suchego termometru dla wersji split a dla wersji mono podaje dla mokrego termometru. Sprytny zabieg marketingowy aby pokazać lepsze COP-y. Dziwne że samsung pokazuje takie dane robiąc sobie poniekąd krzywdę.

bobrow
02-03-2018, 17:47
Ja tam widzę średnią na poziomie 0,35 :)



13-15 latach :)

Nie widzę coś tych załączników na stronie Samsunga i nie mogę nic odczytać z Twojego załącznika, trudno.
Nie wiem wg jakiej normy są te dane-OberwatorPC zwrócił uwagę na różne podejście do pomiarów w danych modelach. Szkoda ,że tak jest-zaciemnia się niepotrzebnie obraz.
Celowo zaokrągliłem w dół sprawność ze względu na brak pomiarów wg porównywalnych warunków co Panas. No ,ale na "oko, to facet jeden umarł w szpitalu"...
Jakby się trafił użytkownik z ciepłomierzem , to by się trochę wyjaśniło.A tak sobie tylko szacujemy...
pzdr

TwojPan
02-03-2018, 17:49
Dziwne że samsung pokazuje takie dane robiąc sobie poniekąd krzywdę.
Samsung to moloch.Oni nie "żyją" ze sprzedaży PC.Podają realne a nie zawyżane dane.
Zobacz.Części do tych jednostek są w cenie części do starej lodówki.Samo urządzenie proste jak drut.Każdy "ciepłownik" typu Pan Kaziu, wymieni tu wszystko jak i kiedy zechce.To nie atut?
A 0,35 czy 0,5 różnicy w COP ...Hmm myślę że za 5-7 lat , przy takim technologicznym rozkwicie-70% z nas wymieni swoje jednostki na nowe.

bobrow
02-03-2018, 17:51
Ok-poszło z Explorera , Google nic nie widział...

Piatus
02-03-2018, 17:52
Co do menu jest po prostu gorsze, studiowałem polską instrukcje i angielską i wielu rzeczy nie potrafie pokapować. Żeby ustawić zwykły timer trzeba sie nastukać na klawiaturze przez dobry kwadrans.

Myślałeś może o module WiFi Samsung MIM-H03N? Aplikacja Samsunga SmartHome wydaje się być przyjazna w obsłudze (testowałem demo).
Jedyn minus, trzeba z kieszeni wyciągnąć 750zł (za tyle znalazłem najtaniej) :(

oberwatorPC
02-03-2018, 17:54
Nie widzę coś tych załączników na stronie Samsunga i nie mogę nic odczytać z Twojego załącznika, trudno.
Nie wiem wg jakiej normy są te dane-OberwatorPC zwrócił uwagę na różne podejście do pomiarów w danych modelach. Szkoda ,że tak jest-zaciemnia się niepotrzebnie obraz.
Celowo zaokrągliłem w dół sprawność ze względu na brak pomiarów wg porównywalnych warunków co Panas. No ,ale na "oko, to facet jeden umarł w szpitalu"...
Jakby się trafił użytkownik z ciepłomierzem , to by się trochę wyjaśniło.A tak sobie tylko szacujemy...
pzdr

Panas akurat dobrze pilnuje swoich danych. Znajdź takie wykresy jak dla samsunga. Niech podają takie informacje z defrostem, bez defrostu z częsciowym obciążeniem, z maksymalnym obciążeniem.

TwojPan
02-03-2018, 17:55
Natomiast jeśli mamy małe zapotrzebowanie na ciepło- można poważnie myśleć o znacznie tańszych systemach PC , ale o gorszych parametrach.
Nie tylko chodzi o rezygnację z gruntówek , ale też wtedy ponownie wraca temat tanich PC z Chinlandii ( nawet on/off)
I mamy o czym myśleć...
Pisałem o tym nie raz.I za to zostałem zbanowany, pisząc o nieopłacalności gruntówek.A biorąc pod uwagę częste wątpliwe wykonanie DZ, jest to inwestycja wysoko nierentowna.Bez ,żadnego uzasadnienia ekonomicznego.
Fajnie, że moje wnioski jako laika się potwierdzają.

Bobrow, przy małym zapotrzebowaniu na ciepło, ja bym myślał o takim już przy 20-25W/m2 rok, najtańsze będą kable.A na dokładkę porządne PV.Nawet 3kWp.

bobrow
02-03-2018, 18:05
Samsung to moloch.Oni nie "żyją" ze sprzedaży PC.Podają realne a nie zawyżane dane.
Zobacz.Części do tych jednostek są w cenie części do starej lodówki.Samo urządzenie proste jak drut.Każdy "ciepłownik" typu Pan Kaziu, wymieni tu wszystko jak i kiedy zechce.To nie atut?
A 0,35 czy 0,5 różnicy w COP ...Hmm myślę że za 5-7 lat , przy takim technologicznym rozkwicie-70% z nas wymieni swoje jednostki na nowe.

Zgoda Samsung -jest mega koncernem (produkują od telefonów po statki). A jeśli chodzi o żywotność -to nawet zwyklaste piece węglowe mają problem z "przeżyciem" 10 lat , a co dopiero tak skomplikowane urządzenia ...
Samochody kiedyś mogły służyć 2-3 razy dłużej niż obecne-10 lat jak mi pośmiga bezawaryjnie PC to już będzie ok.Jak coś padnie-to spróbuję za wszelką cenę naprawić (z elektroniką i hydrauliką sobie jakoś poradzę-ale w temacie chłodniczym pozostaje mi wsparcie mojego instalatora , daj Boże żeby sobie długo człek żył !).W pewnym momencie pojawi się granica opłacalności naprawy- i zapewne jak w przypadku samochodów ,będę zmuszony cyklicznie wymieniać system grzewczy...
Tyle z mojej strony.
pzdr

bobrow
02-03-2018, 18:12
Panas akurat dobrze pilnuje swoich danych. Znajdź takie wykresy jak dla samsunga. Niech podają takie informacje z defrostem, bez defrostu z częsciowym obciążeniem, z maksymalnym obciążeniem.

Panas ma w każdym swoim katalogu z PC tabelkę z COP-ami (wg EN 14511-2) dla zakresu temp zewnętrznych do -15 st , natomiast u innych producentów trzeba te dane wydłubywać.Teraz wymogiem są tylko etykiety energetyczne-a to moim zdaniem jest za mało ,żeby porównać szybko kilka modeli różnych producentów.Robi się to żmudne i często ludzie się tym nużą -a wtedy nie koniecznie wybierają tak , jak by należało...
pzdr

bobrow
02-03-2018, 18:18
Pisałem o tym nie raz.I za to zostałem zbanowany, pisząc o nieopłacalności gruntówek.A biorąc pod uwagę częste wątpliwe wykonanie DZ, jest to inwestycja wysoko nierentowna.Bez ,żadnego uzasadnienia ekonomicznego.
Fajnie, że moje wnioski jako laika się potwierdzają.

Bobrow, przy małym zapotrzebowaniu na ciepło, ja bym myślał o takim już przy 20-25W/m2 rok, najtańsze będą kable.A na dokładkę porządne PV.Nawet 3kWp.

Z kablami jest trochę do zastanowienia tj czy robić równolegle podłogówkę , czy nie ? Dlaczego-ze względu na rozliczanie prosumenckie. Dzisiaj obowiązuje system niby do 15 lat , a co potem ? Zresztą -kto jest pewien czy to rzeczywiście będzie 15 lat ?
Ale na szczęście nie buduję teraz domu - i to już nie moje zmartwienie...
pzdr

TwojPan
02-03-2018, 18:38
Z kablami jest trochę do zastanowienia tj czy robić równolegle podłogówkę , czy nie ? Dlaczego-ze względu na rozliczanie prosumenckie. Dzisiaj obowiązuje system niby do 15 lat , a co potem ? Zresztą -kto jest pewien czy to rzeczywiście będzie 15 lat ?
Ale na szczęście nie buduję teraz domu - i to już nie moje zmartwienie...
pzdr

Wiesz co, olewam te wszystkie dotacje na PV ,kredyty BOŚ na panele słoneczne itd.Nazbieram sobie na PV sam :) Byłyby na dachu, ale się spóźniłem i CIGS-y zniknęły z Polskiego rynku, a jak się pojawiły były już Made in USA i straciły koreańską cenę :)
Niech tylko tę energię ode mnie odbierają i rozliczają ją w rachunkach.Niczego więcej nie chcę.
A...i niech zrobią tak, że jak nie będzie prądu w sieci energetycznej-to będę mógł wykorzystać energię z własnego dachu.
Dla mnie rachunek jest prosty.Za koszt PG mam PC i PV na dachu albo kable więcej PV na dachu i na dobre wakacje zostanie.Ale jak napisał jeden z posiadaczy PG za ponad 48k, zobaczyć swój rachunek z en.el-bezcenne.To jest dopiero krótkowzroczność.Bo matematyki to on nie miał nigdy.
Pozdrawiam,sorrki za off.Jak zwykle.

maciuspala
22-03-2018, 13:26
Samsung obniżył ceny pomp ciepła, katalogowo 6kW o 1500 zł ,ciekawe czy instalatorzy przerzucą to na klientów czy sami chapną.
Wczoraj wdałem się w dyskusję z instalatorem Panasonika i da sobie rękę uciąć że Samsung zużyje 2x więcej prądu niż Panasonic to bo szmelc, będzie się psuł bo tylko Panas jest The best:-)
Ja zaryzykuje, kupie szmelc najwyżej będę się wypłakiwał na forum:-)

b0jan
25-03-2018, 20:41
Dzięki za info-to też znalazłem , natomiast szukałem czegoś bardziej szczegółowego .Poniżej jest strona z kat Panasa :
408310
Teraz dane Samsunga :
408311
jeszcze warunki dla danych Samsunga
408312

Chciałem na szybko porównać modele 9kW 3 fazowe i np -7/35st
Panas T-cap COP 2,85 i moc 9kW praca do -28st , temp max 55st
Panas zwykły COP 2,85 i moc 9kW praca do -20 st , temp max 55st
Samsung COP 2,45 i moc 7,5kW praca do -25st ,temp max 45 st

Dodam ,że Panasy maja dane wg normy EN-14511-2 (potwierdzone badaniami), Samsungi trzeba rozszyfrować na ile są podobne warunki.

Ogólnie widać ,że Samsungi nie zachwycają parametrami-nadrabiają za to "elastyką" aplikacji i tańszymi częściami zamiennymi.
Można jeszcze porównać to z innymi producentami PC P/W- przypuszczam ,że parametry będą na średnio niższym poziomie (może jutro wyszperam tabelkę z danymi Toschiby i Daikina)

Na szczęście mamy trochę wyboru i każdy może zdecydować co mu bardziej pasuje- u mnie akurat po za najlepszymi COP ważna była jak najwyższa moc przy najniższych temp oraz zakres temperatur do 55st.
Ze względu na małą ilość danych od użytkowników , przydałyby się także jakieś potwierdzone testy jak ma np Panas (także w przypadku innych producentów PC takie dane by się przydały- z drugiej strony nie każdy producent miałby się czym chwalić...)

pzdr

też się waham między EHS a Panasem, rozmawiałem z ludźmi z Neoklimy, zwróciłem uwagę właśnie na to dziwne trzymanie pełnej mocy w zwykłym Panasie przy ujemnych temp., gdzie EHS wtedy już traci max kW.
Dzwonili do dystrybutora Panasa i oto sekret rozwiązany - Panas zwykły 3-fazowy 9kW ma 2 wentylatory w jednostce zewnętrznej, a EHS 9kW ma jeden, więc wychodzi na to, że Panas ma tak jakby programowo "skręconą" maksymalną moc w dodatnich temperaturach, żeby wg tabelki nie spadało przy ujemnych.

Ktoś też pisał w tym wątku, że ciężko znaleźć tabelki Samsunga, nie ma ich w katalogu - tu się nie zgodzę, dostałem katalogi i z Panasa i z Samsunga i w obu są dość szczegółowe tabelki dla każdego typu pompy i przy wielu różnych warunkach zewnętrznych.

Ja akurat mam jeszcze dylemat czy 9kW czy 12 (no i czy Panas czy Samsung), ale to muszę jeszcze sam poczytać forum i się pozastanawiać ;)

TwojPan
26-03-2018, 21:17
też się waham między EHS a Panasem, rozmawiałem z ludźmi z Neoklimy, zwróciłem uwagę właśnie na to dziwne trzymanie pełnej mocy w zwykłym Panasie przy ujemnych temp., gdzie EHS wtedy już traci max kW.
Dzwonili do dystrybutora Panasa i oto sekret rozwiązany - Panas zwykły 3-fazowy 9kW ma 2 wentylatory w jednostce zewnętrznej, a EHS 9kW ma jeden, więc wychodzi na to, że Panas ma tak jakby programowo "skręconą" maksymalną moc w dodatnich temperaturach, żeby wg tabelki nie spadało przy ujemnych.

I jak to się ma do pracy na niskiej mocy i na modulacji w tym zakresie?

maciuspala
04-07-2018, 21:17
Od września stanę się szczęśliwym posiadaczem pompy Samsung 6kW, mam nadzieje że to dobry wybór....
Za wyborem stoi dobra opinia o tych pompach oraz cena która jest bardzo atrakcyjna.Agregat na zewnatrz jest bardzo mały, a zamówiłem sterowanie wifi więc wszystko będzie sterowane ze smartfona.

maciuspala
18-07-2018, 09:42
Dziś dostałem kartę gwarancyjną pompy Samsung i jak byk napisane że 2 przeglądy w roku a instalator chce za to 500 zł brutto. Rozumiem 1 przegląd za 300 zł ale jaki jest sens pompy jeśli przeglądy kosztują więcej niż koszt ogrzewania domu. Na droczenie się usłyszałem że nie muszę robić przeglądów to wtedy mam 2 lata rękojmi, albo mam sobie znaleźć firmę która będzie robić to taniej;-)
pewnie będę szukał firmy taniej bo jednak wolę mieć gwarancję przynajmniej te 3 lata.

_John
18-07-2018, 12:19
No i zamówiłem pompę, Samsung 6kW 1-fazowa z modułem WiFi, do tego uwaga zbiornik CWU Panasonica 192l z grzałką, zawór 3 drogowy Honeywell z silownikiem, filtr magnetycxny Ferdom FM1,a to wszystko będzie pracowało na rurkach Frankische 17x2,na oryginalnych zlaczkach mosieżnych wpiete w rozdzielacze Strawa z nierdzewki z rotometrami.
A to wszystko w atrakcyjnej cenie którą dziś negocjowalem ponad 2-godziny.

instalator chce za to 500 zł brutto
"Co tanie to drogie"
Twój instalator głupi nie jest.
Nie znajdziesz teraz firmy, która weźmie obsługę gwarancyjną na siebie.

maciuspala
18-07-2018, 14:56
Niby tak ale 5000 zł taniej, przeglądy 200 zł droższe co daje przy 6 przeglądach 1200 zł więcej. I tak jestem 3800 zl do przodu.
Z tym że instalatorzy krzyczą 300 zł ale potem okazuje się ze netto a tu mam 500 zł brutto.
Trochę drażni robienie z ludzi jeleni. Zresztą przegląd pieca gazowego też kosztuje....

piotrmak
18-07-2018, 15:15
Skontaktuj się z gościem o nicku "Myjk". Pisze tu na forum, że można załatwić sobie tylko samą pieczątkę i podpis instalatora. Może Twój instalator na to się zgodzi?

oberwatorPC
18-07-2018, 15:52
500 zł raz do roku jest ok ale dwa razy to przegięcie.

maciuspala
18-07-2018, 16:10
500 zł raz do roku jest ok ale dwa razy to przegięcie.

Ok akceptuje 500 zł rocznie albo 2x300 zl ale 1000 zł?

cristoteles
18-07-2018, 16:51
Czy jest jakaś różnica między, przytoczonym gdzieś powyżej filtrem Ferdom, a zwykłym mosiężnym, siatkowym filtrem magnetycznym? Różnica w cenie naprawdę spora i czy warto dopłacić. Czy różnią się one w zasadzie tylko rodzajem zastosowanego magnesu?

oberwatorPC
18-07-2018, 18:01
Na pewnym serwisie aukcyjnym są magnesy neodymowe po 2 zł. Wystarczy kupić odpowiednią wielkość włożyć w zwykły filtr siatkowy i też wszystko wyłapie.

robos2234
18-07-2018, 20:10
Niby tak ale 5000 zł taniej, przeglądy 200 zł droższe co daje przy 6 przeglądach 1200 zł więcej. I tak jestem 3800 zl do przodu.
Z tym że instalatorzy krzyczą 300 zł ale potem okazuje się ze netto a tu mam 500 zł brutto.
Trochę drażni robienie z ludzi jeleni. Zresztą przegląd pieca gazowego też kosztuje....

Tak tylko przeglad pieca zrobic Ci każdy :) jak będziesz miał blisko to i za 150zł więc właśnie rozmija się aż taka opłacalność PC

Pytajnick
18-07-2018, 22:48
Ok akceptuje 500 zł rocznie albo 2x300 zl ale 1000 zł?

To tak mniej więcej tyle za przegląd co za prąd w sezonie grzewczym???? Czy "wyliczacze" kosztów uzyskania kWh uwzględniają to w porównaniach ?

imrahil
19-07-2018, 06:48
To tak mniej więcej tyle za przegląd co za prąd w sezonie grzewczym???? Czy "wyliczacze" kosztów uzyskania kWh uwzględniają to w porównaniach ?

dokładnie. u siebie zużywam rocznie grzałką około 5000 kWh na CO i CWU. wszystko w taniej taryfie i w moim rejonie wychodzi to na 1250 zł/rok. pompa z COP 3 zredukowałaby ten rachunek do trochę powyżej 400 zł. Załóżmy, że nie zmieściłbym się w taniej taryfie, więc pewnie w rzeczywistości byłoby to około 500-600 zł. do tego przegląd i wychodzi na to że płaciłbym tyle samo z pompą, co obecnie. albo więcej. ciekaw jestem czy f-gazy są w tym przeglądzie uwzględnione, czy to kolejna pozycja w cenniku.

kaszpir007
19-07-2018, 06:52
dokładnie. u siebie zużywam rocznie grzałką około 5000 kWh na CO i CWU. wszystko w taniej taryfie i w moim rejonie wychodzi to na 1250 zł/rok. pompa z COP 3 zredukowałaby ten rachunek do trochę powyżej 400 zł. Załóżmy, że nie zmieściłbym się w taniej taryfie, więc pewnie w rzeczywistości byłoby to około 500-600 zł. do tego przegląd i wychodzi na to że płaciłbym tyle samo z pompą, co obecnie. albo więcej. ciekaw jestem czy f-gazy są w tym przeglądzie uwzględnione, czy to kolejna pozycja w cenniku.

Co wy z tymi F-gazami ???

Jedynie chyba jakies archaiczne pompy albo jakies potwory których nikt normlany do nowych domów nie montują "podchodzą" pod te przepisy.
Moja LG Therma 9KW ma 1,55kg czynnika i nie podchodzi pod F-Gazy i nic nie trzeba rejestrować ani zgłoszać.
Przegląd u mnie 300zł na rok. Dodatkowo jak ktoś nie chce to może zrezygnować z gwarancji a i tak będzie miał 2 lata rekojmi ...

Jeśli mieścisz się w II taryfie grzejąc prądem to czemu miałbyś się nie zmieścić grzejąc pompą ?

Płaciłbyś 3x mniej a może i jeszcze mniej więc chyba nieźle ???

oberwatorPC
19-07-2018, 08:45
Przegląd pieca gazowego jest bardziej skomplikowany a dużo tańszy.... Instalatorzy idą na fali.

_John
19-07-2018, 08:48
Moja LG Therma 9KW ma 1,55kg czynnika i nie podchodzi pod F-Gazy i nic nie trzeba rejestrować ani zgłoszać.
Przegląd u mnie 300zł na rok. Dodatkowo jak ktoś nie chce to może zrezygnować z gwarancji a i tak będzie miał 2 lata rekojmi ...

Do czasu, aż uchwalą konieczność rejestracji wszystkich sprzętów.

Przegląd pieca gazowego jest bardziej skomplikowany a dużo tańszy.... Instalatorzy idą na fali.
Ale potencjalna awaria, nie daj Boże powiązana z rozszczelnieniem to już zupełnie inne kwoty.

oberwatorPC
19-07-2018, 09:07
Ok tylko, że przegląd nie jest w stanie zapobiec rozszczelnieniu się układu chłodniczego.....
Jak piec gazowy się rozszczelni może być boom, jak pompa się rozszczelni to raczej nic się nie stanie no chyba że nowe pompy super ekologiczne na R32, który jest palny.

TwojPan
19-07-2018, 11:01
Ok tylko, że przegląd nie jest w stanie zapobiec rozszczelnieniu się układu chłodniczego.....
Jak piec gazowy się rozszczelni może być boom, jak pompa się rozszczelni to raczej nic się nie stanie no chyba że nowe pompy super ekologiczne na R32, który jest palny.

Sprawy ewentualnych ( bo nie każdy je ponosi, ja na ten przykład nie ) przeglądów i ich kosztów, ustala się przed zakupem i zainstalowaniem PC, a nie kiedy już działa i zapłaciło się rachunek. Są instalatorzy, którzy jak napisał kolega powyżej -walą pieczątki za niewielkie pieniądze i jest ok-bo nie mają czasu na niepotrzebne wizyty kiedy wszystko działa jak trzeba. Ale spore grono, także forumowych instalatorów-doradców głównie z tego żyje. Sezon w pełni, a oni piszą setki postów na FM. Z takim "instalatorem" nie chciałbym nawet rozmawiać....

kaszpir007
19-07-2018, 11:16
Do czasu, aż uchwalą konieczność rejestracji wszystkich sprzętów..

Od kiedy prawo działa wstecz ???

I w jaki sposób będą "weryfikować" to czy ktoś zarejestrował ? Myślisz że typowy "kowalski" będzie o tym wiedział i się tym przejmował ?

Będzie to następny martwy przepis którym nikt się nie będzie przejmował ani go nie egzekwował ...

Jak dla mnie szkoda sobie głowę zawracać tymi bzdurami ..

kaszpir007
19-07-2018, 11:33
Sprawy ewentualnych ( bo nie każdy je ponosi, ja na ten przykład nie ) przeglądów i ich kosztów, ustala się przed zakupem i zainstalowaniem PC, a nie kiedy już działa i zapłaciło się rachunek. Są instalatorzy, którzy jak napisał kolega powyżej -walą pieczątki za niewielkie pieniądze i jest ok-bo nie mają czasu na niepotrzebne wizyty kiedy wszystko działa jak trzeba. Ale spore grono, także forumowych instalatorów-doradców głównie z tego żyje. Sezon w pełni, a oni piszą setki postów na FM. Z takim "instalatorem" nie chciałbym nawet rozmawiać....

Tyle że co to da ?

Powie że 300zł a za rok powie że 600zł bo ceny się "zmieniły" i teraz więcej bierze i co mu zrobisz ?

Jak dla mnie wtedy lepiej zrezygnować z gwarancji i tyle a zamiast tego wykorzystać rękojmie ...

Myślę że wielu ludzi nie wie że poza gwarancja jest też rękojmia i że gwarancja nie jest obowiązkowa a rekojmia 2 letnia tak ..

Pamiętam jakiś czas temu kupiłem rekuperator. Zamontowałem i miałem z nim problemu (nieszczelny). Napisałem do sprzedawcy i powiedziałem że nie działa jak powinien. Jak się dowiedział że sam zamontowałem a on że nie mam już gwarancji i że mogę im podskoczyć.
Napisałem oficjalne pismo i zglosiłem sprzet w ramach rekojmi i okazało się że pojawił się producent bezpośrednio a później w wyniku sporu oddano mi kasę i kupiłem innej firmy centralę ...

Myślę że wiele firm co sprzedaje i instaluje pompy zrobiła sobie z tego szybki i dobry interes. Przy montażu pompy sporo się instalator namęczył i weźmie 1000-2000zł a tak przyjedzie na kilkanaście minut i skasuje 500zł. Później bardziej się opłaca robić "przeglądy" niż instalować ...

Sami producenci aby "zaoszczedzić" przerzucają serwis na instalatora i aby go "zachęcić" dają mu możliwość zarobku późniejszego "na wyłączność" ..
Przegląd czemu nie , ale powinna być lista autoryzowanych instalatorów (a przecież takie Samsung i LG ma) i tam klient powinien sobie wybrać takiego kto ma autoryzaję i da najlepszą cenę , wtedy ceny przeglądów by spadły , bo cena była by adekwatna co tego co serwisant musi wykonać i czasochłonności tego ...

okobar
19-07-2018, 11:41
To tak mniej więcej tyle za przegląd co za prąd w sezonie grzewczym???? Czy "wyliczacze" kosztów uzyskania kWh uwzględniają to w porównaniach ?

tak :)

redblack
19-07-2018, 12:03
Od kiedy prawo działa wstecz ???

I w jaki sposób będą "weryfikować" to czy ktoś zarejestrował ? Myślisz że typowy "kowalski" będzie o tym wiedział i się tym przejmował ?

Będzie to następny martwy przepis którym nikt się nie będzie przejmował ani go nie egzekwował ...

Jak dla mnie szkoda sobie głowę zawracać tymi bzdurami ..


Przecież obecne przepisy w taki właśnie sposób zadziałały, tzn. zmuszają do rejestracji PC zainstalowanych wcześniej, przed zmianą regulacji prawych.

kaszpir007
19-07-2018, 12:20
Przecież obecne przepisy w taki właśnie sposób zadziałały, tzn. zmuszają do rejestracji PC zainstalowanych wcześniej, przed zmianą regulacji prawych.

A na czym polega ten "przymus" i jakie są kary dla kogoś "kto zapomni" lub "nie widział" i kto to sprawdza i weryfikuje ?

Zapewne następny martwy przepis którym nikt się nie przejmuje i go nie respektuje , wprowadzony bo UE chciała ...

redblack
19-07-2018, 17:36
A na czym polega ten "przymus" i jakie są kary dla kogoś "kto zapomni" lub "nie widział" i kto to sprawdza i weryfikuje ?

Zapewne następny martwy przepis którym nikt się nie przejmuje i go nie respektuje , wprowadzony bo UE chciała ...

Mam nadzieję, że znasz zasady nieznajmości prawa i "życzliwych" sąsiadów?

robos2234
19-07-2018, 19:33
Przegląd pieca gazowego jest bardziej skomplikowany a dużo tańszy.... Instalatorzy idą na fali.

po prostu instalatorzy poczuli na tym dodatkową kasę bo coś muszą robić ;) jak rozmawiałem to mówili że to proste urządzenie i działa jak lodówka hm lodówki chodzą po 30 lat bez przeglądu a tutaj nagle 500zł rocznie hm ? za co po prostu urządzenie jest drogie tzn. że instalatora stać na serwis...
tylko że ja w aucie płacę mniej za 50 tys. :D

EZOGHUL
19-07-2018, 21:05
Od kiedy prawo działa wstecz ???..

Zdziwił byś się ile aktów prawnych np. Ustaw w naszym kraju tak funkcjonuje :)

_John
19-07-2018, 21:50
A na czym polega ten "przymus" i jakie są kary dla kogoś "kto zapomni" lub "nie widział" i kto to sprawdza i weryfikuje ?

Zapewne następny martwy przepis którym nikt się nie przejmuje i go nie respektuje , wprowadzony bo UE chciała ...
Nie trzeba nic kontrolować.
Wystarczy wprowadzić kontyngent na czynnik
Czyli uchwały o których nie masz pojęcia, a sprawią że twojego urządzenia nie opłaci się naprawiać.
Cena czynnika r410, w ciągu ostatniego roku wzrosła dziesięciokrotnie.

kaszpir007
19-07-2018, 22:36
Nie trzeba nic kontrolować.
Wystarczy wprowadzić kontyngent na czynnik
Czyli uchwały o których nie masz pojęcia, a sprawią że twojego urządzenia nie opłaci się naprawiać.
Cena czynnika r410, w ciągu ostatniego roku wzrosła dziesięciokrotnie.

Tyle że pompa ciepła to nie klimatyzacja samochodowa i nie wymaga ona napełniania , no chyba że zostanie uszkodzona ona mechanicznie ...
Klimatyzatory typu Split jak i pompy typu Split są w pełni szczelne , oczywiście jak są prawidłowo zamontowane.
Lodówek też się nie napełnia ...

Nie tak dawno nabijałem klimę w samochodzie . Było drożej niż kilka lat wcześniej , ale na pewno nie 10x drożej :)

Jak to mówią poczekamy , zobaczymy ...
Rewolucji się nie spodziewam , bo nawet urzędnicy wiedzą że nie mogą "przesadzić" , bo moze ich to duuuużo kosztować (politycznie i finansowo).

Myślę że zmiany najbardziej jak już dotkną posiadaczy samochodów , bo tam klimatyzacje nie są w pełni szczelne i wymagają uzupełniania.

Posiadacze pomp ciepła , kllimatyzatorów , lodówek tym się raczej nie przeją , bo tam nie ma potrzebny uzupełniania czynnika .....

maciuspala
16-08-2018, 12:11
Czy któryś z kolegów forumowiczów wysyłał zapytanie o ofertę cenową do Neoklima i nie otrzymał odpowiedzi?
Zarzuciłem właścicielowi że nie odpowiada na zapytania forumowiczów i już znam 2 przypadki i czy jest więcej?

Busters
16-08-2018, 12:58
Co prawda 1,5roku temu ale mi odpisali z oferta i pozniej nawet odpowiedzieli na kilka maili

fachman19
19-08-2018, 18:13
Czy któryś z kolegów forumowiczów wysyłał zapytanie o ofertę cenową do Neoklima i nie otrzymał odpowiedzi?
Zarzuciłem właścicielowi że nie odpowiada na zapytania forumowiczów i już znam 2 przypadki i czy jest więcej?

Może maja tyle roboty ,że nie sa zainteresowani . Teraz to prawie norma .

maciuspala
19-08-2018, 20:12
Mi montują 10 września, kontakt świetny, najpierw z handlowcem a teraz bezpośrednio z instalatorem ustalam szczegóły. Kontakt świetny czasami musiałem czekać na odpowiedź jeden dzień bo roboty mają mnóstwo, choć doszły mnie słuchy że poczta im zawodzi, a właściciel chce wyjaśnić w którym miejscu jest problem.
Nie omieszkam zdać relacji z przebiegu montażu,oraz pracy Samsunga.

cristoteles
23-08-2018, 17:19
Ja przed kilkoma dniami zamontowałem Samsunga 12 kW w wersji mono. Zacząłem wygrzewać wylewki i co zauwazyłem, to pompa po osiagnięciu zadanej temp. wyłącza sie i dość szybko następuje wychłodzenie czynnika w instalacji. W zaledwie w ciagu kilku minut temp. spada o kilka stopni. Na zewnątrz jest dość ciepło i chyba nie powinien nastepować tak szybki odbiór ciepła z podłogi. Czy jednak to prawidłowe zachowanie pompy? Coś ktoś podpowie?

oberwatorPC
23-08-2018, 20:09
Ja przed kilkoma dniami zamontowałem Samsunga 12 kW w wersji mono. Zacząłem wygrzewać wylewki i co zauwazyłem, to pompa po osiagnięciu zadanej temp. wyłącza sie i dość szybko następuje wychłodzenie czynnika w instalacji. W zaledwie w ciagu kilku minut temp. spada o kilka stopni. Na zewnątrz jest dość ciepło i chyba nie powinien nastepować tak szybki odbiór ciepła z podłogi. Czy jednak to prawidłowe zachowanie pompy? Coś ktoś podpowie?

Sam sobie odpowiedziałeś "wyłącza sie i dość szybko następuje wychłodzenie czynnika w instalacji" . Co ma pompa do odbioru ciepła z podłogi? Pompa dostarcza zadany parametr jeśli go osiągnie to się wyłączy i tyle. Poza tym przy tej temperaturze na zewnątrz pompa ma pewnie z 20 kW mocy.

cristoteles
24-08-2018, 06:50
No ok, czyli to normalna sytuacja, że czynnik w instalacji tak szybko (dosłownie kilka minut) traci temperaturę, pomimo wysokich temp. zewn.. Było tak i przy 35
i jest przy 45 stopniach. Rozumiem fakt, że jak spadnie temp w instalacji to pompa startuje na nowo.

maciuspala
14-09-2018, 07:46
No i mam i ja....
Wczoraj Neoklima zamontowała u mnie jednostkę Samsung Split 6kW.
418674
418675
418676
418677
418678

maciuspala
14-09-2018, 07:53
Montaż odbył się bardzo sprawnie, całość prac 2 osób to jakieś 4-5 godzin. Pompa zamontowana sprawdzona próżniowo, a później napełniona freonem.
uruchomienie będzie jak hydraulik zamontuje zbiornik CWU oraz podłączy podłogówkę.

418679
418680
418681
418682

cezary.pl
14-09-2018, 12:28
@maciuspala, Lepiej zmienić na rurach miedzianych te badziewne białe otulinki na czarne kauczukowe.
U mnie po kilku latach (12mb) pokurczyły się znacznie i rozpadły na proszek. Teraz mam grube czarne, kupione okazyjnie na znanym portalu aukcyjnym.

Pozdrawiam
Cezary

maciuspala
28-09-2018, 15:45
Kotlownia gotowa, mój hydraulik wykonał ostatni etap montażu, podłączenie zbiornika i podlogówki, montaż filtra oraz zaworów....
419437
419438
419439
419440
Z uwagi na prostotę instalacji całość zajmuje poniżej 1 m2 i wygląda bardzo schludnie..
Po niedzieli uruchomienie i szkolenie z obsługi.
Przypominam iż zamontaowana jest jednostka Samsung 6kW;-)

TwojPan
29-09-2018, 09:34
Kotlownia gotowa, mój hydraulik wykonał ostatni etap montażu, podłączenie zbiornika i podlogówki, montaż filtra...
Co to za cudowny filtr :)?

maciuspala
29-09-2018, 10:46
Filtr magnetyczny Ferdom FM1, ma wyłapywać wszystkie syfy z instalacji, przedłużając bezawaryjne działanie instalacji oraz pompy ciepła, widziałem taki filtr który nie był czyszczony rok i widać było ile syfu zebrał( choć podejrzewam że był założony w starej instalacji przez co wyłapał ogromną ilość syfu, w nowej tyle roboty by nie miał), koszt ok 500 zł przy całej instalacji to nie jest wiele....

TwojPan
30-09-2018, 09:34
Filtr magnetyczny Ferdom FM1, ma wyłapywać wszystkie syfy z instalacji, przedłużając bezawaryjne działanie instalacji oraz pompy ciepła, widziałem taki filtr który nie był czyszczony rok i widać było ile syfu zebrał( choć podejrzewam że był założony w starej instalacji przez co wyłapał ogromną ilość syfu, w nowej tyle roboty by nie miał), koszt ok 500 zł przy całej instalacji to nie jest wiele....

Koszt 500 zł to sporo. Trzeba było dołożyć 5cm styropianu na ścianę za tę kasę. Miałbyś 30cm i dobrze wydane 500zł :)
Żartuję. Najstarsze instalacje z PC mają już po 10lat. Nigdzie takiego filtra nie widziałem.

maciuspala
30-09-2018, 09:57
Dobra sprawdziłem.filtr bez zaworów kosztował 350 zł, styropianu jest aż za dość, gość co będzie robił elewacje ma zagwozdke jak przerobić maszynę do cięcia styropianu bo wchodzą max 20 cm płyty.
Teraz mam dylemat bo pasowało by zmiekczacz wody a on dopiero kosztuje....

TwojPan
30-09-2018, 10:08
Teraz mam dylemat bo pasowało by zmiekczacz wody a on dopiero kosztuje....
Zrób najpierw badanie wody, podstawowe.
Nie obdarowuj się zmiękczaczem na siłę. Miękka woda, ma zalety ale i wady. Po badaniach, będziesz wiedział czego masz nadmiar i przekroczone normy w wodzie. Wtedy, jeśli np. masz zbyt dużo żelaza, zamontujesz sobie odżelaziacz wody. i Tak adekwatnie postępuje się w zależności od potrzeb. Rozmawiam teraz z firmą która jest specem w tej branży. Nikt tam nie montuje stacji uzdatniania, kiedy nie ma takiej potrzeby...

maciuspala
02-10-2018, 15:28
Pompa uruchomiona, działa, ustawione ręcznie wygrzewanie wylewek, w środku słychać nie tyle co pompę tylko pompę obiegową, dość głośno daje o sobie znać, stałem w kotłowni przy otwartych drzwiach i nie słyszałem że pracuje agregat, dopiero jak wyszedłem z domu to usłyszałem że coś ledwo szeleści, no i dmucha zimnym powietrzem.... W dodatku strasznie chlapię wodą, nie myślałem że będzie tego tyle....
Na razie w szoku jestem, jak ochłonę to będę dokładnie oglądał... W Panasonicu na wyświetlaczu był wyświetlany pobór prądu oraz COP z jakim pracuje, tutaj nie ma? Nie zapytałem instalatora bo dużo mi natłukł do głowy i zapomniałem.

Arturo72
02-10-2018, 15:44
Pompa uruchomiona, działa, ustawione ręcznie wygrzewanie wylewek, w środku słychać nie tyle co pompę tylko pompę obiegową, dość głośno daje o sobie znać, stałem w kotłowni przy otwartych drzwiach i nie słyszałem że pracuje agregat, dopiero jak wyszedłem z domu to usłyszałem że coś ledwo szeleści, no i dmucha zimnym powietrzem.... W dodatku strasznie chlapię wodą, nie myślałem że będzie tego tyle....
Na razie w szoku jestem, jak ochłonę to będę dokładnie oglądał... W Panasonicu na wyświetlaczu był wyświetlany pobór prądu oraz COP z jakim pracuje, tutaj nie ma? Nie zapytałem instalatora bo dużo mi natłukł do głowy i zapomniałem.
Straszenie hałasem było uskuteczniane przez gości ,którzy mają jedn.zewnętrzna montowana do sciany lub ch...o zamontowana.
U mnie w środku domu pompa jest kompletnie nie slyszalna i słychac jedynie pompke obiegowa ale to przy każdym urzadzeniu tak będzie.
Chlapania wody nie mam ale nie mam też Samsunga ;)

maciuspala
02-10-2018, 16:03
Na razie jestem w szoku, ale będę słuchał i przyglądał się pracy pompy.... Dziś instalatorzy zwrócili mi uwagę że mam uszkodzony stojak na pompę, prawdopodobnie koparka walneła w stojak wykrzywiajac go.... Cóż nie zauważyłem, muszę to poprawić żeby pompa chodziła cicho....
A co do wody, to zaskoczyło mnie że woda leci ciurkiem a na ziemi po godzinie była kałuża, wiedziałem że ma się lać ale nie tyle... Może się to uspokoi...

karoka65
02-10-2018, 17:00
Woda chlapie?

maciuspala
02-10-2018, 17:10
No z rurki leciało ciurkiem, tej pod agregatem, nie wiem czy to tak leci cały czas czy na początku.... Sam agregat pracował cicho, a wirnik obracał się w miarę wolno.

Arturo72
02-10-2018, 17:16
No z rurki leciało ciurkiem, tej pod agregatem, nie wiem czy to tak leci cały czas czy na początku.... Sam agregat pracował cicho, a wirnik obracał się w miarę wolno.
Przy defroscie jedynie powinno lecieć.

bobrow
02-10-2018, 21:02
No z rurki leciało ciurkiem, tej pod agregatem, nie wiem czy to tak leci cały czas czy na początku.... Sam agregat pracował cicho, a wirnik obracał się w miarę wolno.

U mnie w Panasie to normalne, szczególnie kiedy jest ciepło i wilgotno -leci sobie woda ciurkuem (na kilkunastu PC czy to PW czy PP- tak samo).
Raczej to jest takie samo zjawisko jak woda z klimy w aucie...

cristoteles
03-10-2018, 10:15
Wygrzewałem wylewki w sierpniu i też zdrowo lało się tej wody z tacy ociekowej. A co do szumu wentylatorów, to naprawdę nie jest to jakiś przerażający dźwięk. Wydaje mi się, że jak halnym zejdzie z gór to dopiero będzie gwizdało, a nie z jakiejś pompki.

maciuspala
14-11-2018, 19:27
Po 2 miesiącach eksploatacji Samsunga mam pierwsze wnioski....
1.Pompa nie ma żadnych wodotrysków, liczników, przeliczników, analiz czyli nie nadaje się dla onanisty liczącego każdy kilowat.... Choć brakuje mi kilka funkcji co mają inne droższe pompy.... Mam tylko podlicznik zamontowany dla pompy.
2.Pompa ma ustawianą najniższą temperaturę na wyjściu wody 25 stopni, a w domu w którym jeszcze nie mieszkam jest za ciepło, ustawiłem krzywą grzewczą plus - 4 stopnie i dalej cieplutko i dziś dałem - 5 stopni.
3.Nikt się nie wypowiada bo nie ma o czym, działa bezproblemowo i całkowicie bezobslugowo. Nie ma wykresów i innych bajerów to nie ma się czym chwalić.
4.W środku słychać jedynie pracę pompy obiegowej, słyszalne tylko w kotłowni, z tym że inwerter od PV chodzi głośniej.....
Na zewnątrz wiatrak cichutko chodzi i muszę się zastanowić będąc z boku domu, 2 metry od agregatu czy pracuje, z przodu budynku choćbym się wsluchiwal to nie da się nic usłyszeć.
Jedynie co mnie zastanawia to fakt iż wiatrak sporo czasu pracuje, wydawało mi się że przy takiej pogodzie to powinien pracować tylko chwilę na dobę, z tym że pompa jest puszczona bez kaganca.
5.Za 2 miesiące pompa pobrała 449 kWh w tym było kilka dni na temperaturze 50 stopni(ogólnie wygrzewanie wylewki) a 10 dni pompa była wyłączona bo byla robiona elewacja. Dom jeszcze nie całkowicie wykończony....
6.Dzis był gość robić pomiar drzwi i pyta się czy nie wiem że z Samsunga to się telefony kupuje a nie piece gazowe więc w małopolsce zacofanie ogromne.
7.Gość co mi robił kotłownie tak się zajawil pompami że już z Neoklima 2 pompy ustalił montaż a 2 forumowiczów już zamówili i czekają na montaż a on ma robić kotłownie....

Czyli reasumując działa, grzeje, i brak problemów, oby jak najdłużej......

Tulisko
15-11-2018, 06:36
Po 2 miesiącach eksploatacji Samsunga mam pierwsze wnioski....
1.Pompa nie ma żadnych wodotrysków, liczników, przeliczników, analiz czyli nie nadaje się dla onanisty liczącego każdy kilowat.... Choć brakuje mi kilka funkcji co mają inne droższe pompy.... Mam tylko podlicznik zamontowany dla pompy.
2.Pompa ma ustawianą najniższą temperaturę na wyjściu wody 25 stopni, a w domu w którym jeszcze nie mieszkam jest za ciepło, ustawiłem krzywą grzewczą plus - 4 stopnie i dalej cieplutko i dziś dałem - 5 stopni.
3.Nikt się nie wypowiada bo nie ma o czym, działa bezproblemowo i całkowicie bezobslugowo. Nie ma wykresów i innych bajerów to nie ma się czym chwalić.
4.W środku słychać jedynie pracę pompy obiegowej, słyszalne tylko w kotłowni, z tym że inwerter od PV chodzi głośniej.....
Na zewnątrz wiatrak cichutko chodzi i muszę się zastanowić będąc z boku domu, 2 metry od agregatu czy pracuje, z przodu budynku choćbym się wsluchiwal to nie da się nic usłyszeć.
Jedynie co mnie zastanawia to fakt iż wiatrak sporo czasu pracuje, wydawało mi się że przy takiej pogodzie to powinien pracować tylko chwilę na dobę, z tym że pompa jest puszczona bez kaganca.
5.Za 2 miesiące pompa pobrała 449 kWh w tym było kilka dni na temperaturze 50 stopni(ogólnie wygrzewanie wylewki) a 10 dni pompa była wyłączona bo byla robiona elewacja. Dom jeszcze nie całkowicie wykończony....
6.Dzis był gość robić pomiar drzwi i pyta się czy nie wiem że z Samsunga to się telefony kupuje a nie piece gazowe więc w małopolsce zacofanie ogromne.
7.Gość co mi robił kotłownie tak się zajawil pompami że już z Neoklima 2 pompy ustalił montaż a 2 forumowiczów już zamówili i czekają na montaż a on ma robić kotłownie....

Czyli reasumując działa, grzeje, i brak problemów, oby jak najdłużej......

No i pięknie;-) Fajnie że Ci wszystko zagrało jak "ta lala" i jesteś zadowolony. Myślę że będzie tylko lepiej jak się pozbędziesz wilgoci technologicznej z budynku. Nawet jak pompa będzie pracowała długo ale na niskiej modulacji to tragedii nie powinno być. Masz przecież bardzo ciepły domek:p

cactus
15-11-2018, 07:23
Nie wiem co ty sie tych wiatraków uczepiłeś w jednostce zewntrznej. Mi w tej pompie hałasuje najbardziej sprężarka i tylko ją słychać w domu. OCzywiście poznym wieczorem bo w dzień jest szum cywilizacji który zagłusza... :) Szum pompy obiegowej w stosunku do sprężarki to zaledwie szept :) Generalnie do hałasu pompy sie przyzwyczaiłem ale nigdy nie napisze że pompa P-W jest cicha bo nie jest. Pompę mam już półtora roku.

TwojPan
15-11-2018, 09:28
Generalnie do hałasu pompy sie przyzwyczaiłem ale nigdy nie napisze że pompa P-W jest cicha bo nie jest. Pompę mam już półtora roku.
Nie zgadzam się.
Gdyby nie to, że mam układ klimatyzacji oparty na na jednej jednostce PC (klimatyzatory podpięte do PC) , zapomniałbym, że mam PC PW. Teraz słyszę jedynie defrosty i lekkie popiskiwanie sprężarki w ostatniej fazie dojścia do 50 stopni jak grzeje CWU.
I to tyle.
A nie za bardzo wiem, co macie na myśli pisząc "praca pompy obiegowej". Mam w układzie dwie, jedną w hydroboxie a drugą za sprzęgłem i nigdy nie udało mi się ich usłyszeć....:)

cactus
15-11-2018, 09:39
Zgoda co do pompy obiegowej bo ją słysze tylko w pomieszczeniu gdzie wisi hydrobox i to tylko w odleglosci do 3-4m.
Za to sprężarka na zewnątrz wydaje z siebie glosne burczenie o roznej czestotliwości cały czas. Przy przeglądzie pytałem nawet serwisanta czy da się to jakoś wyciszyć ale powiedział że to standarowy hałas i u mnie jest raczej ciszej w stostunku do innych pomp które dogladał.
Nakręć filmik w ogleglości 3m od pracującej pompy na zewnątrz, nie musi być nawet na wprost pudła, może być z boku, to porównamy :)

TwojPan
15-11-2018, 09:41
Po 2 miesiącach eksploatacji Samsunga mam pierwsze wnioski....
1.Pompa nie ma żadnych wodotrysków, liczników, przeliczników, analiz czyli nie nadaje się dla onanisty liczącego każdy kilowat.... Choć brakuje mi kilka funkcji co mają inne droższe pompy.... Mam tylko podlicznik zamontowany dla pompy.
2.Pompa ma ustawianą najniższą temperaturę na wyjściu wody 25 stopni, a w domu w którym jeszcze nie mieszkam jest za ciepło, ustawiłem krzywą grzewczą plus - 4 stopnie i dalej cieplutko i dziś dałem - 5 stopni.
3.Nikt się nie wypowiada bo nie ma o czym, działa bezproblemowo i całkowicie bezobslugowo. Nie ma wykresów i innych bajerów to nie ma się czym chwalić.


Za te wodotryski, musiałbyś zapłacić tak jak np. w Altermie i dzwonić za każdym razem do serwisanta, aby ci wytłumaczył do czego służą. Po pierwszym miesiącu, jak znam nasz piękny kraj, instalator przestałby odbierać telefony od ciebie :)
W Panasie jest licznik, tylko że przekłamuje. Więc jest zbędny. Pozostałe wykresy zużycia, informacje o COP są i tak podawane bardziej dla samego obrazu pracy PC, ale nie można się na nich opierać w obliczeniach. Pamiętaj, że u nas jest specyficznie. Goście nie wychodzą z kotłowni, a dla każdej kWh mniej, są gotowi rzucić się na sznur.
Nie ma bajerów i owszem. Użytkownik ma za to wpływ na wiele ustawień. Naprawdę wiele. Inna sprawa, że instrukcja jest przetłumaczona tak niedorzecznie, że bez pomocy takich guru jak Tomek Krakowski, ciężko na starcie to ogarnąć. Szkoda, że Samsung tak po macoszemu podchodzi do instrukcji w swych urządzeniach takich jak PC czy reku.
Tak czy siak, mnie takie a nie inne możliwości tej PC pasują. Choć brak możliwości ustawienia temp zmiennej (krzywej grzewczej) dla harmonogramu godzinowego pracy w moim modelu, może lekko wkurzać :)

TwojPan
15-11-2018, 09:47
Zgoda co do pompy obiegowej bo ją słysze tylko w pomieszczeniu gdzie wisi hydrobox i to tylko w odleglosci do 3-4m.
Za to sprężarka na zewnątrz wydaje z siebie glosne burczenie o roznej czestotliwości cały czas. Przy przeglądzie pytałem nawet serwisanta czy da się to jakoś wyciszyć ale powiedział że to standarowy hałas i u mnie jest raczej ciszej w stostunku do innych pomp które dogladał.
Nakręć filmik w ogleglości 3m od pracującej pompy na zewnątrz, nie musi być nawet na wprost pudła, może być z boku, to porównamy :)

O jakiej pompie rozmawiamy? Masz Samsunga?
W ubiegłym roku, jak grzałem non stop, a max temperaturą było 33-34deg przy -10deg, na zewnątrz z odległości 5m słyszalna była tylko zmiana modulacji na wyższą i w dół.. Normalnie słychać jedynie monotonny szmer wentyla.
W tym roku, póki co grzeję tylko w 2T, krzywa +20/30 i -20/40 deg, w grzaniu póki co nie usłyszałem jej wewnątrz. Pewnie jak wskoczy na 40deg przy -20deg, to może usłyszę nieco :)

art8005
15-11-2018, 20:09
O jakiej pompie rozmawiamy? Masz Samsunga?
W ubiegłym roku, jak grzałem non stop, a max temperaturą było 33-34deg przy -10deg, na zewnątrz z odległości 5m słyszalna była tylko zmiana modulacji na wyższą i w dół.. Normalnie słychać jedynie monotonny szmer wentyla.
W tym roku, póki co grzeję tylko w 2T, krzywa +20/30 i -20/40 deg, w grzaniu póki co nie usłyszałem jej wewnątrz. Pewnie jak wskoczy na 40deg przy -20deg, to może usłyszę nieco :)

Witam jestem nowy na forum i jestem mam taka nadzieje szczęśliwym posiadaczem tdm 9 kw + klimatyzator 5,6 kw .Niestety ja słyszę prace agregatu w domu,nie jest to jakies uciążliwe ale slychac.
Aktualnie bawię sie krzywa ,w domu ciepło 22.5-23.0
Od dwóch dni chodzi bez kagańca ,na krzywej.Za miesiac zjadła mi 320 kwh Co + cwu,dom świeży ,mieszkamy od dwóch tygodni.

cristoteles
15-11-2018, 21:48
Po 2 miesiącach eksploatacji Samsunga mam pierwsze wnioski....
1.Pompa nie ma żadnych wodotrysków, liczników, przeliczników, analiz czyli nie nadaje się dla onanisty liczącego każdy kilowat.... Choć brakuje mi kilka funkcji co mają inne droższe pompy.... Mam tylko podlicznik zamontowany dla pompy.
2.Pompa ma ustawianą najniższą temperaturę na wyjściu wody 25 stopni, a w domu w którym jeszcze nie mieszkam jest za ciepło, ustawiłem krzywą grzewczą plus - 4 stopnie i dalej cieplutko i dziś dałem - 5 stopni.
3.Nikt się nie wypowiada bo nie ma o czym, działa bezproblemowo i całkowicie bezobslugowo. Nie ma wykresów i innych bajerów to nie ma się czym chwalić.
4.W środku słychać jedynie pracę pompy obiegowej, słyszalne tylko w kotłowni, z tym że inwerter od PV chodzi głośniej.....
Na zewnątrz wiatrak cichutko chodzi i muszę się zastanowić będąc z boku domu, 2 metry od agregatu czy pracuje, z przodu budynku choćbym się wsluchiwal to nie da się nic usłyszeć.
Jedynie co mnie zastanawia to fakt iż wiatrak sporo czasu pracuje, wydawało mi się że przy takiej pogodzie to powinien pracować tylko chwilę na dobę, z tym że pompa jest puszczona bez kaganca.
5.Za 2 miesiące pompa pobrała 449 kWh w tym było kilka dni na temperaturze 50 stopni(ogólnie wygrzewanie wylewki) a 10 dni pompa była wyłączona bo byla robiona elewacja. Dom jeszcze nie całkowicie wykończony....
6.Dzis był gość robić pomiar drzwi i pyta się czy nie wiem że z Samsunga to się telefony kupuje a nie piece gazowe więc w małopolsce zacofanie ogromne.
7.Gość co mi robił kotłownie tak się zajawil pompami że już z Neoklima 2 pompy ustalił montaż a 2 forumowiczów już zamówili i czekają na montaż a on ma robić kotłownie....

Czyli reasumując działa, grzeje, i brak problemów, oby jak najdłużej......
1. Zewnętrzny podlicznik w zupełności wystarczy aby kontrolować pompę, a przynajnmiej jej apetyt na kWh.
2. Najniższą temp. na zasilaniu wody możesz ustawić na 17 stopni. Kwestia tylko pogrzebania w ustawieniach.
3. No i tutaj mogę NIESTETY zabrać głos, bo pompa zaczęła wyrzucać mi błąd e198, który ma zakończyć się wymianą płyty głównej. Czekam na serwis od ok. 1.5 tygodnia. Pompa co prawda grzeje, ale podczas grzania wg harmonogramu wyrzuca błąd i wymaga resetowania zasilania. Jest to bardzo upierdliwe.
4. Mam takie same odczucia jeśli chodzi o głośność pracy wentylatorów. Pompa pracuje naprawdę cicho, trzeba naprawdę stać niedaleko aby słyszeć szum wentylatorów.

Arturo72
15-11-2018, 21:54
Szum pompy obiegowej w stosunku do sprężarki to zaledwie szept :)
Masakra,to masz coś z pompą lub z jej montażem bo to nie możliwe.
Aktualnie jestem w garażu na fajce. Garaż 3,80m szer.,ja siedzę w środku.
Po lewej stronie za ścianą i na ścianie wisi jedn.wewnętrzna,po prawej stronie za ścianą i 50cm od sciany stoi jedn.zewnetrzna. Pompa chodzi,grzeje cwu aktualnie i słyszę jedynie pompke obiegowa,sprężarka jest kompletnie nie slyszalna.
Co prawda to Panas ale nie sądzę,żeby w Samsungu była aż taka różnica.

cactus
16-11-2018, 06:34
O jakiej pompie rozmawiamy? Masz Samsunga?


Tak Samsung Split. Porównywałem hałas u drugiej osoby z taką samą pompa i jest identycznie, Serwisant twierdzi że moja jednostka jest jedną z bardziej cichych jakie dogląda. Także tylko w internetach pompy P-W są ciche :)
Nagraj filmik komorką stojąc 3m od pompy i wrzuć, tylko nie kombinuj z mikrofofem bo poznam :)

rwojtek
16-11-2018, 06:41
Witam jestem nowy na forum i jestem mam taka nadzieje szczęśliwym posiadaczem tdm 9 kw + klimatyzator 5,6 kw .Niestety ja słyszę prace agregatu w domu,nie jest to jakies uciążliwe ale slychac.
Aktualnie bawię sie krzywa ,w domu ciepło 22.5-23.0
Od dwóch dni chodzi bez kagańca ,na krzywej.Za miesiac zjadła mi 320 kwh Co + cwu,dom świeży ,mieszkamy od dwóch tygodni.

Witam ziomka na forum :D

art8005
16-11-2018, 22:20
Witam ziomka na forum :D

Witam
A wiec tak od trzech dni jade na krzywej grzewczej +15 20 , -15 34 .Narazie jest ok ,teraz -3 stopnie na zewnątrz w pomieszczeniu 22.5 ,rano ma byc -7 .
Moje spostrzeżenia sa takie ,sterując termostatem (kaganiec) pompa zjada 2-3 kwh mniej co na krzywej grzewczej (komfort lepszy na krzywej ) ,taraz przy -3 pompa pobiera 500 -1000 watt na godzinę :)

Arturo72
16-11-2018, 22:37
Witam
A wiec tak od trzech dni jade na krzywej grzewczej +15 20 , -15 34 .Narazie jest ok ,teraz -3 stopnie na zewnątrz w pomieszczeniu 22.5 ,rano ma byc -7 .
Moje spostrzeżenia sa takie ,sterując termostatem (kaganiec) pompa zjada 2-3 kwh mniej co na krzywej grzewczej (komfort lepszy na krzywej ) ,taraz przy -3 pompa pobiera 500 -1000 watt na godzinę :)
Pal sześć zużycie bo ono będzie zawsze podobne w podobnym domu.
Jak z głośnościa bo to mi nie daje spokoju ;)
Pracująca sprężarka jest slyszalna w domu ?

art8005
16-11-2018, 22:48
O jakiej pompie rozmawiamy? Masz Samsunga?
W ubiegłym roku, jak grzałem non stop, a max temperaturą było 33-34deg przy -10deg, na zewnątrz z odległości 5m słyszalna była tylko zmiana modulacji na wyższą i w dół.. Normalnie słychać jedynie monotonny szmer wentyla.
W tym roku, póki co grzeję tylko w 2T, krzywa +20/30 i -20/40 deg, w grzaniu póki co nie usłyszałem jej wewnątrz. Pewnie jak wskoczy na 40deg przy -20deg, to może usłyszę nieco :)

Twój panie mam pytanie dlaczego grzejesz w T2 ? Wcześniejsze Twoje posty mówią ze ,grzać ile sie da

Arturo72
16-11-2018, 22:52
Twój panie mam pytanie dlaczego grzejesz w T2 ? Wcześniejsze Twoje posty mówią ze ,grzać ile sie da
Jego Pan jest jak chorągiewka także z dystansem proponuje ;)
Niedawno bronił węgla jak Rejtan Rzeczypospolitej ;)

art8005
16-11-2018, 22:54
Pal sześć zużycie bo ono będzie zawsze podobne w podobnym domu.
Jak z głośnościa bo to mi nie daje spokoju ;)
Pracująca sprężarka jest slyszalna w domu ?

Hej
Jest słyszalna
Moge nagrać

Arturo72
16-11-2018, 22:56
Hej
Jest słyszalna
Oj to jestem w szoku i bardzo źle świadczy o Samsungu i samej pompie...
Albo mają ciulata sprezare albo ciulate wygluszenje.
Bo nie sądzę że po raz kolejny raz ciulaty montaż.

Oczywiście jednostka zewnętrzną nie jest na ścianie tylko na osobnym fundamencie ?

art8005
16-11-2018, 22:59
Oj to jestem w szoku i bardzo źle świadczy o Samsungu i samej pompie...

U mnie podejrzewam jest mój błąd ,bo ma płytę fundamentowa i wylewkę pod jednostkę zewnętrza (sprzęgłem ,zalałem ) z plyta fundamentowa ,dlatego moze przenosić wibracje

kaszpir007
16-11-2018, 23:04
Twój panie mam pytanie dlaczego grzejesz w T2 ? Wcześniejsze Twoje posty mówią ze ,grzać ile sie da

Sam jestem ciekawy ...

Pamiętam jak "walczył" ze wszystkimi co grzeją tylko w II taryfie , że to nie komfortowe i nie ekonomiczne a teraz stało się komfortowe i ekonomiczne :D

PS. Ja od pewnego czasu mam pompę włączoną bez kagańca i ... chyba nie wrócę do grzania czasowego ...

Arturo72
16-11-2018, 23:06
U mnie podejrzewam jest mój błąd ,bo ma płytę fundamentowa i wylewkę pod jednostkę zewnętrza (sprzęgłem ,zalałem ) z plyta fundamentowa ,dlatego moze przenosić wibracje
A no właśnie,to może być powód,podobne jak umieszczenie jedn.zewnętrznej na ścianie.
To duży błąd.

art8005
16-11-2018, 23:13
Sam jestem ciekawy ...

Pamiętam jak "walczył" ze wszystkimi co grzeją tylko w II taryfie , że to nie komfortowe i nie ekonomiczne a teraz stało się komfortowe i ekonomiczne :D

PS. Ja od pewnego czasu mam pompę włączoną bez kagańca i ... chyba nie wrócę do grzania czasowego ...

Serio
Jestem nowym posiadaczem pomy pw ,zobaczymy dalej ,uczę sie obslugi ,ale dla mnie grzanie w t2 to głupota ,pompa goni (defrost za defrostem) .
Od trzech dni był chyba jeden defrost , teraz tylko mruczy
Ps. Grzeje w C11

Arturo72
16-11-2018, 23:27
Serio
Jestem nowym posiadaczem pomy pw ,zobaczymy dalej ,uczę sie obslugi ,ale dla mnie grzanie w t2 to głupota ,pompa goni (defrost za defrostem) .
Od trzech dni był chyba jeden defrost , teraz tylko mruczy
Ps. Grzeje w C11
No i widzisz jak można się pomylić nie wiedząc jak "sąsiad" budował ;)
Wyobraź sobie,że jestem Twoim sąsiadem...Poczytaj,przemysl ale nie sądzę żebyś zrozumiał ;)

art8005
16-11-2018, 23:43
No i widzisz jak można się pomylić nie wiedząc jak "sąsiad" budował ;)
Wyobraź sobie,że jestem Twoim sąsiadem...Poczytaj,przemysl ale nie sądzę żebyś zrozumiał ;)

To jakaś ironia , bo nie rozumiem
Mój sąsiad spala pellet 3 tony (bele jak) 3 tysie .w komin
Arturo prosze wielkimi literami

Arturo72
16-11-2018, 23:52
To jakaś ironia , bo nie rozumiem
Mój sąsiad spala pellet 3 tony (bele jak) 3 tysie .w komin
Arturo prosze wielkimi literami

Zdaje sobie sprawę z tego,że nie rozumiesz ;)

art8005
17-11-2018, 00:00
Zdaje sobie sprawę z tego,że nie rozumiesz ;)

Teraz ja patrzę nowy dom,120 mkw fajnie ocieplony (2 kominy kocioł pellet 20 kw ) masakra

art8005
17-11-2018, 00:05
Zdaje sobie sprawę z tego,że nie rozumiesz ;)

Teraz jak widze nowy dom,120 mkw fajnie ocieplony (2 kominy kocioł pellet 20 kw ) masakra

art8005
17-11-2018, 00:18
Zdaje sobie sprawę z tego,że nie rozumiesz ;)

Kumam :) on nie rozumie :bash:

Arturo72
17-11-2018, 01:06
To jakaś ironia , bo nie rozumiem
Mój sąsiad spala pellet 3 tony (bele jak) 3 tysie .w komin
Arturo prosze wielkimi literami
Jego Pan do tej pory wrzucal węgiel do kotła i byl zwolennikiem syfu w domu,nagle stał się "specjalista" od pomp...s

art8005
17-11-2018, 08:40
Jego Pan do tej pory wrzucal węgiel do kotła i byl zwolennikiem syfu w domu,nagle stał się "specjalista" od pomp...s

I po 12 godzinach mam wynik ,było -7 w nocy ,pompa zjadła 8 kwh ,musze zejść jeszcze z krzywa bo w domu zrobiło sie 23,5 :jawdrop:

TwojPan
18-11-2018, 12:46
Jego Pan jest jak chorągiewka także z dystansem proponuje ;)
Niedawno bronił węgla jak Rejtan Rzeczypospolitej ;)

Dalej bronię węgla. Nie każdy może sobie pozwolić na PC i nie w każdym domu. W Polsce ludzie głodują. Wiedziałeś ? A ty masz jedynie jedną ideę. Pisać w każdym wątku, byle o wyższości PC. Znów robisz off.....
Zawsze pisałem, że jestem przeciwnikiem węgla/drewna w nowych domach.

TwojPan
18-11-2018, 13:01
Sam jestem ciekawy ...

Pamiętam jak "walczył" ze wszystkimi co grzeją tylko w II taryfie , że to nie komfortowe i nie ekonomiczne a teraz stało się komfortowe i ekonomiczne :D

PS. Ja od pewnego czasu mam pompę włączoną bez kagańca i ... chyba nie wrócę do grzania czasowego ...

Chyba jako jedyny, przyznam się do błędu na forum.
Pod koniec ubiegłego sezonu, okazało się, że mam jednak zbyt dużą PC. Pod koniec, bo to był pierwszy sezon w nowym domu. Spokojnie wystarczyłaby 6kW. Nawet przy krzywej -20/33deg nie było szans na utrzymanie 23deg w salonie i pracę non stop. zawsze było zbyt ciepło. Ten rok jest masakryczny. Przez cały październik, przy tak dużych przeszkleniach i słonecznej aurze, nie mogę zejść w sypialni poniżej 22,5deg, dziękowałem Bogu za temostaty, bo nie można było spać. Przez cały październik zużyłem 100kWh na CO, CWU i reku.... Właściwie na samo CWU i reku, bo ogrzewanie włączyło się może kilka razy pod koniec października.Bywało, że musiałem opuszczać żaluzje fasadowe w sypialniach. Tragedia. No ale w kieszeni zostało parę groszy ;)
Listopad, do tej pory zużyłem 150kWh, CO,CWU i reku.
Moja pomyłka z doborem mocy PC, wynika albo z niedocenianego bufora w postaci konstrukcji podłogi bez styro (35cm betonu) albo coś nie tak z OZC.
Inna sprawa, że moje obawy były takie jak w 90% innych, że lepsza większa PC niż mniejsza. Trzeba było słuchać kolegów zachodniej granicy i kupić PC na styk.
Póki co nie mam wyjścia i muszę grzać w 2T, choć mało to komfortowe. Ale nadchodzą mrozy i wszystko wróci do normy...

TwojPan
18-11-2018, 13:03
I po 12 godzinach mam wynik ,było -7 w nocy ,pompa zjadła 8 kwh ,musze zejść jeszcze z krzywa bo w domu zrobiło sie 23,5 :jawdrop:

Przy takim małym domu dla grzania non stop, wystarczyłaby pompa 5kW :)
Jak grzałem non stop miałem krzywą dla -20deg max 33deg.

TwojPan
18-11-2018, 13:05
Jego Pan do tej pory wrzucal węgiel do kotła i byl zwolennikiem syfu w domu,nagle stał się "specjalista" od pomp...s

Dalej wrzucam. Kocham węgiel.
Ale dzięki temu, mogę pisać w co najmniej dwóch wątkach. Ty się "znasz" jedynie na PC, ale chciałbyś smarować w każdym wątku. Masz Samsungusia, że śmiesz tu smarować, hę?

art8005
18-11-2018, 17:07
Przy takim małym domu dla grzania non stop, wystarczyłaby pompa 5kW :)
Jak grzałem non stop miałem krzywą dla -20deg max 33deg.

Dokładnie tak jak mówisz jest za duza , 6kw było by z hakiem i jeszcze mniejsze zużycie prądu,jak to mówią mądry Polak po szkodzie.
Pozdrawiam

maciuspala
18-11-2018, 18:46
Dla tego ja mam 6kW, mały agregat na zewnątrz, powinny być niższe koszty eksploatacji.... Zobaczymy, dom jeszcze nie zamieszkały ale grzeje krzywą do tego - 3 stopnie.... Na wyświetlaczu temperatura w kotłowni 22 stopnie, jak się wchodzi z zewnątrz to czuć buchające ciepło ale jak się przebywa dłużej to jest dość zimno.... Przywiozłem z domu termometr i postawiłem koło jednostki wewnętrznej i jest.... 18,5 stopnia. Czy nie lepiej żeby czujnik temperatury był gdzieś indziej niż przy pompie?.
Na razie w domu dużo wilgoci, sporo dziur i nie ocieplony strych a pompa bierze ok 10-15 kWh dziennie. W nocy było - 1 stopień i od soboty 18 tej do rana 10 tej pobrała 8kWh.
Pierwszy raz dziś zobaczyłem ikonkę kropli i sniezynki i domyśliłem się że to był defrost.... W środku cisza, na zewnątrz lekki huk wentylatora tylko z rurki pod agregatem lało się pełnym strumieniem.

art8005
18-11-2018, 19:16
Dla tego ja mam 6kW, mały agregat na zewnątrz, powinny być niższe koszty eksploatacji.... Zobaczymy, dom jeszcze nie zamieszkały ale grzeje krzywą do tego - 3 stopnie.... Na wyświetlaczu temperatura w kotłowni 22 stopnie, jak się wchodzi z zewnątrz to czuć buchające ciepło ale jak się przebywa dłużej to jest dość zimno.... Przywiozłem z domu termometr i postawiłem koło jednostki wewnętrznej i jest.... 18,5 stopnia. Czy nie lepiej żeby czujnik temperatury był gdzieś indziej niż przy pompie?.
Na razie w domu dużo wilgoci, sporo dziur i nie ocieplony strych a pompa bierze ok 10-15 kWh dziennie. W nocy było - 1 stopień i od soboty 18 tej do rana 10 tej pobrała 8kWh.
Pierwszy raz dziś zobaczyłem ikonkę kropli i sniezynki i domyśliłem się że to był defrost.... W środku cisza, na zewnątrz lekki huk wentylatora tylko z rurki pod agregatem lało się pełnym strumieniem.

Moim zdanie to ta temperatura która odczytujesz to temp.powrotu dalej to temp.zewnetrzna ,temp.zasilania i na koncu temp.w zbiorniku cwu.
Niewiem dlaczego samsung napisał w instrukcji ze,to temp.w domu
Grzejesz krzywa -3 ? Te -3 to sobie ja tylko obniżyłeś ,a jak ja masz ustawiona to pewnie nie wiesz bo trzeba wejść w ustawienia serwisowe i sprawdzic

maciuspala
18-11-2018, 19:48
W domu jeszcze nie mieszkam i ustawiona krzywa na 0, było za ciepło jak na nie zamieszkały dom więc obniżyłem temperaturę o 3 stopnie.
Instrukcji nie czytałem, chroniczny brak czasu na te kilkadziesiąt stron, może po nowym roku będzie luźniej.

Baku123
18-11-2018, 20:06
Witam,
1) Panowie posiadam pompę ciepła Samsung 9kw mono. Tak jak opisujecie, sterownik to ciężko orzech do zgryzienia. W tej chwili jadę na systemie włącz po 15 (powrót z pracy) wyłącz koło 21( pierwsze przymrozki). Pomóżcie ustawić krzywą grzewczą zaczynając od początku.
2) Jedną rzecz mnie niepokoi, wrzuciłem 3 stopień grzania wody (3 kropki) i oczywiście grzałka się załączyła. Po jakimś czasie zauważyłem że wywaliło bezpieczniki na główne j skrzynce elektrycznej. Załączyłem ponownie i ustawiłem na 2 kropki jak wcześniej i działa do teraz. Co może być przyczyną wybicia bezpieczników? Piszę zanim zacznę zawracać głowę panu Tomkowi K.

art8005
18-11-2018, 20:28
Witam,
1) Panowie posiadam pompę ciepła Samsung 9kw mono. Tak jak opisujecie, sterownik to ciężko orzech do zgryzienia. W tej chwili jadę na systemie włącz po 15 (powrót z pracy) wyłącz koło 21( pierwsze przymrozki). Pomóżcie ustawić krzywą grzewczą zaczynając od początku.
2) Jedną rzecz mnie niepokoi, wrzuciłem 3 stopień grzania wody (3 kropki) i oczywiście grzałka się załączyła. Po jakimś czasie zauważyłem że wywaliło bezpieczniki na główne j skrzynce elektrycznej. Załączyłem ponownie i ustawiłem na 2 kropki jak wcześniej i działa do teraz. Co może być przyczyną wybicia bezpieczników? Piszę zanim zacznę zawracać głowę panu Tomkowi K.
Co do bezpieczników to strzelam Hmmm... Za słaby bezpiecznik ? Lub masz wpięte wszystko czyli agregat i grzałki na jednym,u mnie jest wszystko podzielone agregat osobne zabezpieczenie ,hydrobox osobne zab.,grzałki mam 4kw ( 2 kw+ 2 kw) osobne zab.
Co do krzywej to kombinuj z ustawieniami i na pewno nie ustawisz za pierwszym razem.Opisz swój dom

Baku123
19-11-2018, 05:14
Sprawdzę

cactus
19-11-2018, 06:47
Tak ten sterownik to najgorsza rzecz w tej pompie. Ale można zajrzeć do instrukcji w jezyku angielskim, jest ciut bardziej zrozumiała od polskiej. W samym sterowniku wystarczyło dodać dwa klawisze żeby wszystko dało się ustawiać banalnie prosto nawet przez przedszkolaka. Teraz ustawianie timerow itp to katorga.
Moja pompa stoi na osobnym fundamencie, na amortyzatorach gumowych a słychać ją w domu nawet w ciagu dnia, więc nie zwalajcie winy na fundament. Moj monter instaluje pompy 3 różnych producentow i Samsungi opisuje jako najcichsze.
Kiedyś miałem zamiar zamowic kilka mat wygłuszających i gąbek i wykleić okolice sprężarki w budzie na zewnątrz ale nie wiem czy to nie spowoduje jej przegrzania itp

cristoteles
19-11-2018, 07:50
Moim zdaniem sterownik jest prosty w obsłudze. Być może ustawianie harmonogramu nie nalezy do najszybszych, ale dosc łatwo się do tego przyzwyczaić. Po 2-3 godz zabawy w zasadzie mogę zmieniać podstawowe ustawienia bez żadnej instrukcji.
Cały czas twierdzę że pompa jest naprawdę cicha. Osobiście spodziewałem się że naprawdę będzie głośniej.

kaszpir007
19-11-2018, 08:26
Chyba jako jedyny, przyznam się do błędu na forum.
Pod koniec ubiegłego sezonu, okazało się, że mam jednak zbyt dużą PC. Pod koniec, bo to był pierwszy sezon w nowym domu. Spokojnie wystarczyłaby 6kW. Nawet przy krzywej -20/33deg nie było szans na utrzymanie 23deg w salonie i pracę non stop. zawsze było zbyt ciepło. Ten rok jest masakryczny. Przez cały październik, przy tak dużych przeszkleniach i słonecznej aurze, nie mogę zejść w sypialni poniżej 22,5deg, dziękowałem Bogu za temostaty, bo nie można było spać. Przez cały październik zużyłem 100kWh na CO, CWU i reku.... Właściwie na samo CWU i reku, bo ogrzewanie włączyło się może kilka razy pod koniec października.Bywało, że musiałem opuszczać żaluzje fasadowe w sypialniach. Tragedia. No ale w kieszeni zostało parę groszy ;)
Listopad, do tej pory zużyłem 150kWh, CO,CWU i reku.
Moja pomyłka z doborem mocy PC, wynika albo z niedocenianego bufora w postaci konstrukcji podłogi bez styro (35cm betonu) albo coś nie tak z OZC.
Inna sprawa, że moje obawy były takie jak w 90% innych, że lepsza większa PC niż mniejsza. Trzeba było słuchać kolegów zachodniej granicy i kupić PC na styk.
Póki co nie mam wyjścia i muszę grzać w 2T, choć mało to komfortowe. Ale nadchodzą mrozy i wszystko wróci do normy...

Ale co ma moc pompy do temperatury w domu ??

Jedynie większa moc to taktowanie pompy i nic więcej ...
Jak za ciepło to krzywa źle ustawiona i tyle.

U mnie na LG od pewnego czasu pompa działa nonstop. Jak jest ciepło to taktuje to znaczy działa częściej sama pompa obiegowa niż sama spręzarka. Spreżarka załącza się na kilka minut raz / dwa razy na godzinę. Jak była temperatura na minusie to działała cały czas już.

U mnie tez jest lekkie przegrzewanie i walczę jeszcze z krzywą.

Pół listopada było ciepło , ale druga połowa listopada jest wyraźnie zimniejsza. Miałem już w ciągu nocy przymrozki (do -8 stopni). Z tego co zaobserwowałem u mnie jak jest temperatura bliska zeru to problem taktowania znika. Co ciekawe defrosty występują bardzo bardzo rzadko ...

TwojPan
19-11-2018, 08:41
Ale co ma moc pompy do temperatury w domu ??

Jedynie większa moc to taktowanie pompy i nic więcej ...
Jak za ciepło to krzywa źle ustawiona i tyle.

U mnie na LG od pewnego czasu pompa działa nonstop. Jak jest ciepło to taktuje to znaczy działa częściej sama pompa obiegowa niż sama spręzarka. Spreżarka załącza się na kilka minut raz / dwa razy na godzinę. Jak była temperatura na minusie to działała cały czas już.

U mnie tez jest lekkie przegrzewanie i walczę jeszcze z krzywą.

Pół listopada było ciepło , ale druga połowa listopada jest wyraźnie zimniejsza. Miałem już w ciągu nocy przymrozki (do -8 stopni). Z tego co zaobserwowałem u mnie jak jest temperatura bliska zeru to problem taktowania znika. Co ciekawe defrosty występują bardzo bardzo rzadko ...
Nie za wiele zrozumiałeś, ale na koniec swej wypowiedzi sam dotarłeś do sedna. Przy tak przewymiarowanej jednostce, nie da się ustawić krzywej tak aby nie przegrzewała pomieszczeń i nie taktowała. To szybka śmierć dla sprężarki. Policz, ile w takiej pracy ma startów i stopów, tylko sprężarka a nie pompa obiegowa.
U mnie sprawę ułatwiają nieco termostaty i ich możliwości ustawień dla każdego pomieszczenia. Na przykład podbicie temp. w tanich godzinach tam gdzie bym tego chciał itd.
Ty masz jedynie rotametry i regulację przepływów. A to nie to samo. Rotametry nie służą do regulacji temperatury.
Za naszą zachodnią granicą PC dobiera się na styk, układ grzewczy z automaryką i termostatami. Tak jest od lat.

TwojPan
19-11-2018, 09:40
Witam,
1) Panowie posiadam pompę ciepła Samsung 9kw mono. Tak jak opisujecie, sterownik to ciężko orzech do zgryzienia. W tej chwili jadę na systemie włącz po 15 (powrót z pracy) wyłącz koło 21( pierwsze przymrozki). Pomóżcie ustawić krzywą grzewczą zaczynając od początku.
2) Jedną rzecz mnie niepokoi, wrzuciłem 3 stopień grzania wody (3 kropki) i oczywiście grzałka się załączyła. Po jakimś czasie zauważyłem że wywaliło bezpieczniki na główne j skrzynce elektrycznej. Załączyłem ponownie i ustawiłem na 2 kropki jak wcześniej i działa do teraz. Co może być przyczyną wybicia bezpieczników? Piszę zanim zacznę zawracać głowę panu Tomkowi K.

Czytaj instrukcję.
Trzy kropki, to włączenie grzałki w:
1. Hydroboxie
2. W zbiorniku CWU (o ile zbiornik taką grzałkę posiada i została podłączona do Hydroboxa). Jeśli wszystko jest poprawnie podłączone, to zabezpieczenie dla grzałki CWU jest mizerne i potrzeba elektryka.
Co do krzywej, podeślij mi na priv adres email, to prześlę ci plik w edytowalnym arkuszu, gdzie możesz sprawdzić temp. dla każdego położenia krzywej, zmieniać temp, przesunięcia itd. dostałem go od Tomka i nie chciałbym by się "walał" po tym "zacnym" forum.
Pomoże c małymi krokami dotrzeć do tego celu.
Zasada ogrzewania z krzywą jest prosta :)
Wybierasz pomieszczenie gdzie ma być najwyższa temperatura i tak długo (ale małymi kroczkami) ustawiasz krzywą grzewczą (KG), aby tę temperaturę osiągnąć.

kaszpir007
19-11-2018, 09:45
Nie za wiele zrozumiałeś, ale na koniec swej wypowiedzi sam dotarłeś do sedna. Przy tak przewymiarowanej jednostce, nie da się ustawić krzywej tak aby nie przegrzewała pomieszczeń i nie taktowała. To szybka śmierć dla sprężarki. Policz, ile w takiej pracy ma startów i stopów, tylko sprężarka a nie pompa obiegowa.
U mnie sprawę ułatwiają nieco termostaty i ich możliwości ustawień dla każdego pomieszczenia. Na przykład podbicie temp. w tanich godzinach tam gdzie bym tego chciał itd.
Ty masz jedynie rotametry i regulację przepływów. A to nie to samo. Rotametry nie służą do regulacji temperatury.
Za naszą zachodnią granicą PC dobiera się na styk, układ grzewczy z automaryką i termostatami. Tak jest od lat.

Ale w czym problem ? To są nowoczesne sprężarki , nowoczesne jednostki. To nie stare pompy ON-OFF.

Lodówka też cały czas nie działa. Sprezarka włącza się tylko jak jest potrzeba.

Sprężarka też ma swoja żywotnośc jeśli chodzi o czas pracy (ilośc godzin) więc przy pracy ciągłej jej zgon może nastąpić szybciej niż przy pracy czasowej.

Jaka by musiała być pompa ciepła aby zapewnić stałą pracę sprężarki przy powiedzmy +5 czy +10 stopni czy jeszcze wyższej ?
Nierealne jest aby działała cały czas i sądze że nawet pompa 5KW nie zszedła by z moca tak nisko.

U mnie przegrzewanie wynikało że był jeden dzień słoneczny , mimo że był zimny . Mam olbrzymie przeszklenia od południa i tego efekt. Jak była praca czasowa to ten sam efekt bo słońce nagrzewało.

Na razie koryguję krzywą i widzę że powoli zaczynam stabilzowac temperaturę. Oczywiście idealne nie będzie (bez termostatu) ale zobaczymy.

Jak nie będę zadowolony , to włączam termostat i tyle :)

TwojPan
19-11-2018, 09:49
Moim zdaniem sterownik jest prosty w obsłudze. Być może ustawianie harmonogramu nie nalezy do najszybszych, ale dosc łatwo się do tego przyzwyczaić. Po 2-3 godz zabawy w zasadzie mogę zmieniać podstawowe ustawienia bez żadnej instrukcji.
Cały czas twierdzę że pompa jest naprawdę cicha. Osobiście spodziewałem się że naprawdę będzie głośniej.

Sterownik nie jest prosty w obsłudze, ale po zapoznaniu się z instrukcją okazuje się, że jest do ogarnięcia i szybko zapamiętuje się sekwencje ustawień. Dokładnie jak napisałeś.
Nie wiem co można w trybie zaawansowanym ustawić w innych PC, ale tutaj jest tych ustawień i tak zbyt wiele jak dla przeciętnego usera. Tak czy siak, fajnie że każdy użytkownik może do nich dotrzeć bo producent daje taką możliwość.

TwojPan
19-11-2018, 09:56
Ale w czym problem ? To są nowoczesne sprężarki , nowoczesne jednostki. To nie stare pompy ON-OFF.

Lodówka też cały czas nie działa. Sprezarka włącza się tylko jak jest potrzeba.

Sprężarka też ma swoja żywotnośc jeśli chodzi o czas pracy (ilośc godzin) więc przy pracy ciągłej jej zgon może nastąpić szybciej niż przy pracy czasowej.

Jaka by musiała być pompa ciepła aby zapewnić stałą pracę sprężarki przy powiedzmy +5 czy +10 stopni czy jeszcze wyższej ?
Nierealne jest aby działała cały czas i sądze że nawet pompa 5KW nie zszedła by z moca tak nisko.

U mnie przegrzewanie wynikało że był jeden dzień słoneczny , mimo że był zimny . Mam olbrzymie przeszklenia od południa i tego efekt. Jak była praca czasowa to ten sam efekt bo słońce nagrzewało.

Na razie koryguję krzywą i widzę że powoli zaczynam stabilzowac temperaturę. Oczywiście idealne nie będzie (bez termostatu) ale zobaczymy.

Jak nie będę zadowolony , to włączam termostat i tyle :)

Kaszpir, wybacz ale...
Zarzucasz mnie, że nie pamiętam co pisałem o grzaniu tylko w T2. Otóż dobrze pamiętam.
Natomiast ty, nie pamiętasz co wyprawiałeś w ubiegłym roku :) A ja pamiętam dobrze.Nie chcę zaśmiecać i tak zaśmieconego wątku o Samsungu (którego nie masz a tu smarujesz), ale pisałeś, że nie widzisz różnicy w komforcie cieplnym pomiędzy grzaniem non stop, a tylko w T2. I ta twoja panika związana z ilością start stopów w grzaniu non stop. Dziś piszesz coś zupełnie innego...Taka czysta hipokryzja. Wybacz, ale nie mam ochoty na dyskusje z Tobą. Znam cię dobrze z węglowych wątków. należysz do tych, którzy zjedliby z pod siebie aby zaoszczędzić na jedzeniu. Takich omijam bokiem. A do tego donosisz adminom, jak dyskusja się nieco podgrzewa..
Nie masz samsunga, nie odzywasz się w jego wątku. Proste. Załóż wątek o LG i smaruj do woli.
Bye, bye.
P.S.
A "olbrzymich przeszkleń", to chyba na oczy nie widziałeś. I nie mów, że pisałeś o tym swoim okienku tarasowym :)

cristoteles
19-11-2018, 13:23
TwojPanie masz zapchaną skrzynkę więc cieżko będzie doprosić się o ten arkusz do kg.

TwojPan
19-11-2018, 23:18
TwojPanie masz zapchaną skrzynkę więc cieżko będzie doprosić się o ten arkusz do kg.
Już masz.

TwojPan
19-11-2018, 23:28
TwojPanie masz zapchaną skrzynkę więc cieżko będzie doprosić się o ten arkusz do kg.

Jak dostaniesz to odpisz.

Baku123
20-11-2018, 19:37
Twojpanie : ogromne dzięki, ale nie za arkusz choć to on otworzył mi oczy na cały proces sterowania Samsunga, lecz za te światełko w tunelu które pozwoliło mi zagłębić sie te bzdety w instrukcji obsługi zrozumienie podstaw. Wcześniej podchodziłem do tego z 3 razy ale po 5 min. Rezygnowałem. Także wielkie dzięki i zapraszam na flache w rejony Przemyśla !

TwojPan
21-11-2018, 09:53
Twojpanie : ogromne dzięki, ale nie za arkusz choć to on otworzył mi oczy na cały proces sterowania Samsunga, lecz za te światełko w tunelu które pozwoliło mi zagłębić sie te bzdety w instrukcji obsługi zrozumienie podstaw. Wcześniej podchodziłem do tego z 3 razy ale po 5 min. Rezygnowałem. Także wielkie dzięki i zapraszam na flache w rejony Przemyśla !

Nie ma sprawy. Jak będziesz miał pytania, a ja będę znał odpowiedzi chętnie pomogę . Adres już masz.

art8005
22-11-2018, 13:58
Nie ma sprawy. Jak będziesz miał pytania, a ja będę znał odpowiedzi chętnie pomogę . Adres już masz.

TwójPanie mógłbyś wyjaśnić na jakich zasadach jest 5 lat gwarancji na pompe samsung ?

TwojPan
23-11-2018, 13:52
TwójPanie mógłbyś wyjaśnić na jakich zasadach jest 5 lat gwarancji na pompe samsung ?

Nie wiem
Ja dostałem propozycję rozszerzenia po awarii.
Chyba, że pytasz o reku. Dopłaciłem coś ok 350pln za dodatkowe 3lata.

cristoteles
23-11-2018, 14:15
5 lat masz na sprężarkę, 3 lata na pozostałe części.
Z tego co się dowiedziałem ostatnio to można dokupić gwarancję na całą pompkę na okres 5 lat za opłatą bodajże 3% wartości urządzenia.

TwojPan
23-11-2018, 14:40
5 lat masz na sprężarkę, 3 lata na pozostałe części.
Z tego co się dowiedziałem ostatnio to można dokupić gwarancję na całą pompkę na okres 5 lat za opłatą bodajże 3% wartości urządzenia.

Po tej małej awarii, a właściwie jak się okazało, nie do końca awarii (nie będę się zagłębiał, bo diagnozy są dwie, z dwóch z różnych firm) poznałem głównego serwisanta z Samsunga (tak, tak fizycznie taki istnieje jest w odróżnieniu od wirtualnego w Panasie). Mam nieco inny układ, co by się nie chwalić :)
Wiesz co, jak dobrze pamiętam, to sprężarka do mego Samsunga kosztuje w granicach tysiąca złotych. Więc to mnie raczej nie przeraża. Przeraża mnie ta elektronika w jednostce na zewnątrz.....Ale jak tak mam.

MisiekBeer
28-11-2018, 08:00
Witam wszystkich.
Od dłuższego czasu czytałem opinie na temat pomp ciepła. Obecnie jestem szczęśliwym posiadaczem Samsunga 9kw 3f Split. Pompę mam od kwietnia ale teraz zacząłem dopiero z niej korzystać. Pompa założona przez firmę z Rudy Śląskiej, pozdrawiam P. Tomka. Mam pytanko do posiadaczy samsunga,:
-ma ktoś sterownik przeniesiony do salonu np. i czy korzysta z czujnika temperatury w nim zamontowanego?
-czy korzysta ktoś z multi wi-fi Samsung i aplikacji mobilnej ( czekam właśnie na moduł )
-nie mogę ustawić krzywej grzewczej i mam prośbę do forumowicza Twój Pan . Posiadasz podobno fajna tabelkę
Pozdrawiam

cactus
28-11-2018, 09:09
Samsung ma czujnik temperatury na zewnątrz wyprowadzony bezposrednio od tyłu jednostki zewn. na kroociutkim kablu. Jak ktoś ma pompę jak ja od poludnia to często ta temperatura jest zakłamywana np w mrozny ale sloneczny dzien czujnik pokazywał mi+7 a w rzeczywistości było -5. Takze trzeba dokladnie sprawdzic ten czujnik jak ktoś chce grzać według krzywej. Ostatnio miałem jeszcze inny przypadek, było plus 3C na zewnątrz, patrze a na sterowniku pokazuje -7. Ide tam a czujnik prawie dotyka oblodzonych żeberek pompy - ta lokalizacja czujnika w Samsungu jest beznadziejna.
Ile placisz ze ten bajer wifi ?

MisiekBeer
28-11-2018, 13:28
Hej. Dzięki za podpowiedź z czujnikiem zewnętrznym.
Bardziej chodzi mi o czujnik w sterowniku. Za moduł wifi 800zl. Nie mieszkam jeszcze w domu ,jestem przy końcówce. Ale grzać trzeba. Teraz miałem ustawioną temp na obiegu wody.

MisiekBeer
28-11-2018, 13:34
A ty według czego grzejesz? Masz osobny czujnik temperatury w części mieszkalnej?

TwojPan
28-11-2018, 15:35
Samsung ma czujnik temperatury na zewnątrz wyprowadzony bezposrednio od tyłu jednostki zewn. na kroociutkim kablu. Jak ktoś ma pompę jak ja od poludnia to często ta temperatura jest zakłamywana np w mrozny ale sloneczny dzien czujnik pokazywał mi+7 a w rzeczywistości było -5. Takze trzeba dokladnie sprawdzic ten czujnik jak ktoś chce grzać według krzywej. Ostatnio miałem jeszcze inny przypadek, było plus 3C na zewnątrz, patrze a na sterowniku pokazuje -7. Ide tam a czujnik prawie dotyka oblodzonych żeberek pompy - ta lokalizacja czujnika w Samsungu jest beznadziejna.
Ile placisz ze ten bajer wifi ?

Dziwna sprawa z tym czujnikiem u ciebie. U mnie różnica to 1 stopień na plus. Jednostka stoi od zachodu. Daj go w jakąś rurkę plastikowa i po kłopocie, u mnie tak jest, o ile to co widzę to czujnik :)

TwojPan
28-11-2018, 15:37
Witam wszystkich.
Od dłuższego czasu czytałem opinie na temat pomp ciepła. Obecnie jestem szczęśliwym posiadaczem Samsunga 9kw 3f Split. Pompę mam od kwietnia ale teraz zacząłem dopiero z niej korzystać. Pompa założona przez firmę z Rudy Śląskiej, pozdrawiam P. Tomka. Mam pytanko do posiadaczy samsunga,:
-ma ktoś sterownik przeniesiony do salonu np. i czy korzysta z czujnika temperatury w nim zamontowanego?
-czy korzysta ktoś z multi wi-fi Samsung i aplikacji mobilnej ( czekam właśnie na moduł )
-nie mogę ustawić krzywej grzewczej i mam prośbę do forumowicza Twój Pan . Posiadasz podobno fajna tabelkę
Pozdrawiam

W ustawieniach KG mogę pomóc telefonicznie, ale są w instrukcji przecież :)
. Nie mam tabeli, a jedynie edytowalny arkusz z wykresem krzywej. Właśnie od p. Tomka :)

MisiekBeer
28-11-2018, 15:53
W ustawieniach KG mogę pomóc telefonicznie, ale są w instrukcji przecież :)
. Nie mam tabeli, a jedynie edytowalny arkusz z wykresem krzywej. Właśnie od p. Tomka :)
Dzięki. Spróbuję postudiiwac instrukcje co do kg. Jestem w delegacji obecnie.
Wracając do pytania o czujnik w sterowniku,czy ktoś z niego korzysta? Chcę go przenieść do salonu z kotłowni

MisiekBeer
28-11-2018, 15:55
Do p. Tomka ciężko się dodzwonić

MisiekBeer
28-11-2018, 16:13
"Twoj Panie "Oczywiście z porady technicznej chętnie skorzystam.

TwojPan
28-11-2018, 16:52
"Twoj Panie "Oczywiście z porady technicznej chętnie skorzystam.

Mogę jedynie przekazać to, co wiem o swojej pompie. No problem.

cactus
29-11-2018, 07:21
Dziwna sprawa z tym czujnikiem u ciebie. U mnie różnica to 1 stopień na plus. Jednostka stoi od zachodu. Daj go w jakąś rurkę plastikowa i po kłopocie, u mnie tak jest, o ile to co widzę to czujnik :)

Czujnik jest oryginalnie w takiej koszulce plastikowej - czarnej (kolejna głupota Samsunga - czarny nagrzewa się na słoncu). Czujnik obwinąłem jasną taśma izolacyjna i jest lepiej ale trzeba pilnować żeby nie był za blisko żeberek bo te okresowo przed defrostem mają bardzo niską temperature.
Nie gdzieje według KG bo staram sie grzać tylko w 2T i nie bardzo wiem jakbym miał ustawić krzywą do takiego grzania tylko przez pol doby + weekendy.

Chętnie też bym przeniosl ten sterownik do salonu ale na kablu bo koszt tego modulu wifi to praktycznie rok ogrzewania mojego domu :)
Hydrobox wisi mi w pomieszczeniu przy garazu (nieogrzewanym) i srednio mi sie tam czasami chce chodzic zeby popstrykać na klawiaturze.

MisiekBeer
29-11-2018, 08:06
Czujnik jest oryginalnie w takiej koszulce plastikowej - czarnej (kolejna głupota Samsunga - czarny nagrzewa się na słoncu). Czujnik obwinąłem jasną taśma izolacyjna i jest lepiej ale trzeba pilnować żeby nie był za blisko żeberek bo te okresowo przed defrostem mają bardzo niską temperature.
Nie gdzieje według KG bo staram sie grzać tylko w 2T i nie bardzo wiem jakbym miał ustawić krzywą do takiego grzania tylko przez pol doby + weekendy.

Chętnie też bym przeniosl ten sterownik do salonu ale na kablu bo koszt tego modulu wifi to praktycznie rok ogrzewania mojego domu :)
Hydrobox wisi mi w pomieszczeniu przy garazu (nieogrzewanym) i srednio mi sie tam czasami chce chodzic zeby popstrykać na klawiaturze.
Ja chcę przenieść do salonu sterownik na kablu bo mam przygotowany kabel pod niego. Na wifi sterownika nie podłączysz. Wifi jest typowo pod aplikacje Smart Home Samsung. Ponieważ chcę miec dostęp do regulacji pompy z każdego miejsca w Europie. Zwłaszcza że często wyjeżdżam a dom jeszcze nie zamieszkały. Pozdro

cactus
29-11-2018, 08:17
Tak wiem co to jest modul wifi i po co sie go instaluje :) ale cena jest chora...

MisiekBeer
29-11-2018, 08:24
Tak wiem co to jest modul wifi i po co sie go instaluje :) ale cena jest chora...

No zgadza się. Ale przy cenie pompy to nie jest duża kwota.

maciuspala
05-12-2018, 07:00
Od 2 miesięcy mam uruchomioną pompę 6kW, za te 2 miesiące pobrała 820 kWh, w tym było 2 tygodnie wygrzewania wylewek oraz cały miesiąc dom był dziurawy bez ocieplenia, teraz jest już elewacja, ale WM jeszcze nie ma rekuperatora, strych nie ocieplony oraz sporo dziur zostało do załatania.
Zastanawia mnie tylko jedno, na wyświetlaczy podaje mi temperaturę na zewnątrz, wewnątrz oraz temperaturę wody wychodzącą, z tym iż temperaturę wewnątrz wczoraj podawało mi 20,5 stopnia a obok pompy mam termometr który wskazuje 17,5 stopnia czyli przekłamanie o 3 stopnie, grzeję krzywą grzewczą -4 stopnie bo dom nie zamieszkały a i tak w środku bardzo ciepło. Orientuje się ktoś w jaki sposób pompa mierzy sobie temperaturę wewnątrz? Czy nie trzeba czujnika przenieść w inne miejsce?

dwiecegly
05-12-2018, 07:22
Czujnik temp jest niestety wewnatrz hydroboxa i słusznie zauważyłeś że przez to zakłamuje o okolo 3 stopnie. Niestety w tej puszcze jest dużo cieplej niż metr dalej. Możesz podpiać zewnetrzny czujnik temperatury, w manualu jest nawet napisane jak w menu przestawić odczyt z tego w hydroboxie na zewnętrzny czujnik. Zresztą wraz z pompa powinieneś dostać taki czujnik bo jest w zestawie. Ja mam ale nie chciało mi sie tego jeszcze podłączać.

maciuspala
05-12-2018, 10:44
dzwoniłem do instalatora i potwierdził co napisałeś, czujnik jest w wyświetlaczu i ma trochę cieplej iż jest w pomieszczeniu, trzeba to zaakceptować lub przenieść wyświetlacz po kablu w inne miejsce. W niczym to nie przeszkadza, po prostu trzeba wziąć na to poprawkę.

Zobaczymy w eksploatacji, najwyżej przy najbliższym przeglądzie każe im zainstalować zewnętrzny czujnik w korytarzu.

Na razie z pompy jestem zadowolony, mogła by mieć więcej bajerów.

cactus
05-12-2018, 11:27
Dla mni dużą wadą jest też pomiar temperatury wody wychodzącej z hydroboxa który mierzony jest chyba przy kroccu wyjsciowym przy hydroboxie. Także wskazanie to prawie nigdy nie pokoazuje ile tak naprawdę jest na zasilaniu podłogówki np jak grzejemy CWU to temperature tą pokaże np 50C, jak przed chwilą wyłączyło grzanie CWU a grzeje juz podłogówkę to pokazuje np 45C bo sie nie zdazylo wychlodzić. Więc jęsli chcemy poznać rzeczywistą temperature wody w podłodze to jest to naprawdę trudne. Pomiar tempearatury zasilania powinien być realizowany za zaworem trójdrożnym na zewnetrznym czujniku, bo co mnie interesuje temperatura z jaką ogrzewany jest baniak CWU?
Brak pomiaru temperatury na powrocie to kolejna wada tej pompy.

maciuspala
05-12-2018, 11:37
Podejrzewam że każda pompa ma takie dziwne smaczki, więc czemu nikt o tym nie mówi? Wszyscy chwalą a nikt nie mówi o dziwnych wadach i
zachowaniach..

Oczywiście dalej wybrał bym taką sama pompę w tej półce cenowej ale wolałbym o pewnych niuansach wiedzieć przez zapłaceniem a nie dowiadywać się podczas eksploatacji. Na szczęście mam zamiar dotykać pompy tylko w przypadku kiedy będę chciał zwiększyć czy zmniejszyć temperaturę w domu, a nie grzebać w ustawieniach bo mi się nudzi.

Na razie mam nie odpowietrzona podłogówkę na piętrze, nie zamontowane grzejniki w łazienkach, nie napełniony zbiornik CWU, tylko grzeje się dom.

Liczę że do końca grudnia wszystko będzie wyregulowane i napełnione.

cactus
05-12-2018, 11:57
Ja tam nie bede zachwalal czegoś tylko dlatego że to mam.
Szczerze, to ja kupiłbym inna pompe teraz. Za dużo braków, chocby te pomiary. Menu stworzone żeby utrudnić życie. Brak mozliwości recznego właczania obiegówki i sterowania jej wydajnością. Brak podglądu chocby orientacyjnego COPa. Samsung niby taki "user frieendly" ale ta pompa i jej sterowanie jest bardzo toporne.
Na pewno plusem jest cena i serwis pod nosem, ale teraz by mnie to nie przekonało.

cristoteles
05-12-2018, 13:05
Ja tam nie bede zachwalal czegoś tylko dlatego że to mam.
Szczerze, to ja kupiłbym inna pompe teraz. Za dużo braków, chocby te pomiary. Menu stworzone żeby utrudnić życie. Brak mozliwości recznego właczania obiegówki i sterowania jej wydajnością. Brak podglądu chocby orientacyjnego COPa. Samsung niby taki "user frieendly" ale ta pompa i jej sterowanie jest bardzo toporne.
Na pewno plusem jest cena i serwis pod nosem, ale teraz by mnie to nie przekonało.

Ja myślę, że nie warto dopłacać do tych bajerów, które jak to można przeczytać w wątku Panasonica nie są dość dokładne i lubią przekłamywać. Za mniej niż 1 tys pln można uzbroić pompę we własne opomiarowanie. Wtedy nic tylko bawić się copami i wykresami.
Ja póki co chyba bym pompki nie zamienił na nic innego i pomimo tego że już przeszła małą awarię. Serwis stanął na wysokości zadania i choć trochę opieszale to jednak wymienił płytę główną w jednostce sterującej.

cactus
05-12-2018, 13:11
Tak tylko kupując sprzęt za ponad 20k człowiek liczy na to że nie bedzie musiał drutować dodatkowych czujników do tego. Zabawa w menu to koszmar, do tego nie wszystko da sie przestawić - choćby ta obiegówka. Tego już nie poprawie.

Fugaz
05-12-2018, 15:55
Jako użytkownicy - wybralibyście ponownie Samsunga?
Mam kilka ofert Samsung i LG w tej samej cenie potem już tylko ceny mocno w górę. Chciałbym znać waszą opinię czy z perspektywy czasu lepiej byłoby dołożyć do panasa, daikina nibe czy co tam innego jeszcze mi nawrzucali.

maciuspala
05-12-2018, 17:12
Problem w tym że jak mam Samsunga to nie wiem jak się eksploatuje inne pompy, dla mnie priorytetem była prostota urządzenia, niska cena za markowy produkt. Za pieniądze które zapłaciłem za Samsunga miałbym dobry piec gazowy, do innych pomp musiałbym sporo dopłacić co przekreśla opłacalność całej inwestycji, LG ostatnio ma słabe opinie z uwagi na nowy sterownik, gdybym drugi raz miał wybierać a nie miałbym dostępu do Samsunga brałbym pod uwagę Atlantica lub Hitachi w ostateczności Panasonica tzw lodówkę....
Gdybym nie patrzył na kasę to pewnie Mitsubishi, Buderus lub Daikin byłby na tapecie. Z tym że gdybym miał wydać ponad 30 tys na pompę PW to zrobiłbym za 33 tys gruntowa że Stiebla.
Prosty agregat on off, prosta konstrukcja która będzie działała lata.....

TwojPan
05-12-2018, 18:50
Problem w tym że jak mam Samsunga to nie wiem jak się eksploatuje inne pompy, dla mnie priorytetem była prostota urządzenia, niska cena za markowy produkt. Za pieniądze które zapłaciłem za Samsunga miałbym dobry piec gazowy, do innych pomp musiałbym sporo dopłacić co przekreśla opłacalność całej inwestycji, LG ostatnio ma słabe opinie z uwagi na nowy sterownik, gdybym drugi raz miał wybierać a nie miałbym dostępu do Samsunga brałbym pod uwagę Atlantica lub Hitachi w ostateczności Panasonica tzw lodówkę....
Gdybym nie patrzył na kasę to pewnie Mitsubishi, Buderus lub Daikin byłby na tapecie. Z tym że gdybym miał wydać ponad 30 tys na pompę PW to zrobiłbym za 33 tys gruntowa że Stiebla.
Prosty agregat on off, prosta konstrukcja która będzie działała lata.....

Mogę się mylić, ale Atlantic ma bebechy w dużej mierze od szajsunga

TwojPan
05-12-2018, 18:54
Ja tam nie bede zachwalal czegoś tylko dlatego że to mam.
Szczerze, to ja kupiłbym inna pompe teraz. Za dużo braków, chocby te pomiary. Menu stworzone żeby utrudnić życie. Brak mozliwości recznego właczania obiegówki i sterowania jej wydajnością. Brak podglądu chocby orientacyjnego COPa. Samsung niby taki "user frieendly" ale ta pompa i jej sterowanie jest bardzo toporne.
Na pewno plusem jest cena i serwis pod nosem, ale teraz by mnie to nie przekonało.

Uwierz, albo nie. Masz dostęp do wielu bardziej przydatnych funkcji w swym sterowniku a niżeli np.nierealny COP i zużycie w Panasie. Da się ustawić bardzo wiele. To, że instrukcja jest niepełna i źle tłumaczona, to inna rzecz.

TwojPan
05-12-2018, 18:57
Dla mni dużą wadą jest też pomiar temperatury wody wychodzącej z hydroboxa który mierzony jest chyba przy kroccu wyjsciowym przy hydroboxie. Także wskazanie to prawie nigdy nie pokoazuje ile tak naprawdę jest na zasilaniu podłogówki np jak grzejemy CWU to temperature tą pokaże np 50C, jak przed chwilą wyłączyło grzanie CWU a grzeje juz podłogówkę to pokazuje np 45C bo sie nie zdazylo wychlodzić. Więc jęsli chcemy poznać rzeczywistą temperature wody w podłodze to jest to naprawdę trudne. Pomiar tempearatury zasilania powinien być realizowany za zaworem trójdrożnym na zewnetrznym czujniku, bo co mnie interesuje temperatura z jaką ogrzewany jest baniak CWU?
Brak pomiaru temperatury na powrocie to kolejna wada tej pompy.

A jak byś zadziałał w ustawieniach, gdybyś to wszystko co napisałeś wiedział?

maciuspala
05-12-2018, 18:59
Gdzieś czytałem że coś z Samsungiem ma wspólnego ale żadnych konkretów, za to jest podobno to kopia Fujitsu.
Czy rzeczywiście jest to jakiś japońsko-francuzko-koreanski mariaż? Mój egzemplarz wyprodukowany został w Chinach.

Fugaz
05-12-2018, 19:39
W sumie to co ja bym tak teoretycznie potrzebował - to sterowanie pompą obiegową CWU żeby nie chodziła non stop i żebym nie musiał jakimiś sterownikami zasilania się bawić. Ewentualnie ustawić godziny kiedy ma grzać wodę. Nie wiem co jeszcze potrzebne do szczęścia - na pewno nie COP, ilość spalonych kalorii czy sterowanie telefonem jak siedzę w pokoju. Ma być ciepło w domu i tyle.

cristoteles
05-12-2018, 21:51
Mi się podoba w mojej pompce możliwości ustawiania harmonogramu grzania.

TwojPan
06-12-2018, 09:07
W sumie to co ja bym tak teoretycznie potrzebował - to sterowanie pompą obiegową CWU żeby nie chodziła non stop i żebym nie musiał jakimiś sterownikami zasilania się bawić. Ewentualnie ustawić godziny kiedy ma grzać wodę.
Nie za bardzo rozumiem o jakiej pompie obiegowej do CWU piszesz? Możesz nieco jaśniej? Masz osobną pompę do CWU?

Fugaz
06-12-2018, 12:24
Przepraszam, chodzi o pompkę która sobie pracuje, żeby w kranie zawsze ciepła woda była. Żeby nie trzeba było czekać na ciepłą wodę jak ostygną przewody.

Marcin34_Śl
06-12-2018, 13:29
To potrzebna jest oddzielna pompa do CWU, która może chodzić Tobie cały czas albo w wybranym czasie. Ja mam pompę podpiętą pod zwykły programator czasowy, choć szczerze mówiąc przestałem korzystać z cyrkulacji CWU. Masz zrobioną instalację pod cyrkulację?

TwojPan
06-12-2018, 14:14
.....choć szczerze mówiąc przestałem korzystać z cyrkulacji CWU.
Popieram.
Bardzo mądrze zrobiłeś.

marek231984
06-12-2018, 15:47
maciuspala czemu wybrałbyś Panasonica lodówkę??a nie zwykłego?

maciuspala
06-12-2018, 16:11
Bo w środku jest zbiornik że stali nierdzewnej, a większość wstawia zbiornik do cwu emaliowany, w środku wszystko jest pospinane na markowych komponentach, całość w zgrabnej obudowie, brak możliwości popełnienia błędów przez instalatora, zajmuje mało miejsca.

Fugaz
06-12-2018, 17:21
Instalacja się robi właśnie. Niestety mam dość daleko od kotła do kuchni. Teraz w mieszkaniu ciągle czekam na ciepłą wodę i mnie to wnerwia. Wiem, że to wszystko koszty - dlatego fajnie by móc tym jakoś sterować.

MisiekBeer
06-12-2018, 19:30
Witam Panowie. Podłączyłem moduł internetowy do Pompy ,uruchomiłem aplikację i o dziwo działa . Oczywiście z małą pomocą Neoklimy. Sterownik przeniesiony do salonu i grzeje teraz według temp czujnika w sterowniku. Aplikacja za dużo bajerów nie ma ale jest to co najważniejsze.

art8005
15-12-2018, 20:41
Sam jestem ciekawy ...

Pamiętam jak "walczył" ze wszystkimi co grzeją tylko w II taryfie , że to nie komfortowe i nie ekonomiczne a teraz stało się komfortowe i ekonomiczne :D

PS. Ja od pewnego czasu mam pompę włączoną bez kagańca i ... chyba nie wrócę do grzania czasowego ...

Kaszpir ,
Dalej jedziesz na pogodowce ,jak to wychodzi u Ciebie z kwh ? u ,nie za miesiac zjada na grzaniu ciągłym 550-580 kwh .

kaszpir007
15-12-2018, 23:02
Kaszpir ,
Dalej jedziesz na pogodowce ,jak to wychodzi u Ciebie z kwh ? u ,nie za miesiac zjada na grzaniu ciągłym 550-580 kwh .

Nie chce zaśmiecać wątku.

Tu masz monitoring mojej pompy :)

https://pvmonitor.pl/user_pc.php?idinst=10883 (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpvmonitor.pl%2Fus er_pc.php%3Fidinst%3D10883)

Od kilku dni pompa działa nonstop , bez termostatu , bez stref czasowych , ze standardowym algorytmem.
I chyba tak zostanie już ...

Ten dzień był mroźniejszy niż wczoraj , zużycie za ten dzień łącznie z CWU - 13,67 kWh . W domu ponad 22 stopnie.

art8005
16-12-2018, 08:50
To dobry wynik u ciebie ,moja PC nie gaśnie wogole średnio dziennie na c.o i cwu 18-20 kwh

TwojPan
16-12-2018, 10:24
To dobry wynik u ciebie ,moja PC nie gaśnie wogole średnio dziennie na c.o i cwu 18-20 kwh

Zobacz na różnicę w metrażu waszych domów.
Każdy dom, zużywa tyle ile potrzebuje dla danej temp zewnętrznej. Ocieplenie, szczelność, zapotrzebowanie na m2. Tutaj wchodzą też w grę preferencje temperaturowe mieszkańców. Wbrew pozorom, 1deg więcej w salonie, a 2deg w łazience, odbija się nieco na liczniku energii. Na papierze to tylko cyfry.
Myślę, że 20kWh to przyzwoity wynik dla takiego metrażu. No chyba, że w domu zimno :)
Pozdrawiam.

leniin
16-12-2018, 11:46
To mnie tez pociesza bo ja prze ostatnie dwa dni ( te same warunki pogodowe) za kazda dobe mam 20 kWh zuzycia.
Pompa wlancza mi sie kolo 23.00 wylancza sie kolo 13.00
W domu stała tem

art8005
16-12-2018, 14:50
Szczerz ,to nie robiłem obliczeń na zapotrzebowanie ciepla,PC na oko strzelona ,a te 20 kwh na dobę to jestem zadowolony no i nie marzne temp.22.-22,5. Dziwne bo zużycie dobowe jest podobne czy to na zewnatrz -10 czy -2 .

wojtekweb
23-12-2018, 17:22
Czy wygrzewaliście wylewki przy użyciu tej pompy?

Miałem uruchomiony 23-dniowy program, a z tego co pamiętam instalator mówił, że potem pompa przełączy się automatycznie w tryb grzania.

Podjechałem dziś na budowę, a na pompie "00 CC". Wygląda na to, że wygrzewanie zakończone, a pompa się nie przełączyła, nie mam też możliwości nic zmienić z poziomu sterownika (zablokowany). Pompa nie pracuje, rurki od podłogówki zimne, temperatura też spadła.

Z instrukcji:

"When the product does not work during or after the concrete curing function and it displays “CC” on the wired remote controller, contact the installer to cancel the concrete curing function."

Instalator dziś niedostępny (i nie wiem jeszcze czy będzie jutro, a potem przerwa świąteczna) i zastanawiam się jak to wyłączyć/przełączyć samemu. Niestety nie miałem żadnych narzędzi, żeby ściągnąć ten przedni panel, bo z tego co pamiętam trzeba tam coś przełączyć.

Jeśli ktoś przez to przechodził, proszę o wskazówki. Czy do ściągnięcia wystarczy odkręcić 2 x 2 śruby po bokach, coś trzeba podważyć, czy schodzi bez problemu?

maciuspala
11-01-2019, 20:41
Dziś u mnie na budowie był forumowy kolega i pierwsze gdzie poszedł to oglądnąć agregat pompy ciepła, zadając pytanie, czemu nie mam grzałki tacy ociekowej. Fakt, teraz jest mróz cała taca zamarznięta, odpływ zamarznięta więc wody nie odprowadza, do wentylatora ponad 1 cm lodu, zadał mi pytanie co będzie jak lodu będzie tyle że łopatki zaczną uderzać w lód?
Zglupiałem, nikt o tym nie wspominał, w cenniku Samsunga jest grzałka tacy ociekowej ale nikt jej nie proponował.
W poniedziałek montuje grzalkę wolę dmuchać na zimne.
Czy grzałka to w każdej pompie element akcesoryjny czy któraś ma to w standardzie....

Arturo72
11-01-2019, 21:05
Dziś u mnie na budowie był forumowy kolega i pierwsze gdzie poszedł to oglądnąć agregat pompy ciepła, zadając pytanie, czemu nie mam grzałki tacy ociekowej. Fakt, teraz jest mróz cała taca zamarznięta, odpływ zamarznięta więc wody nie odprowadza, do wentylatora ponad 1 cm lodu, zadał mi pytanie co będzie jak lodu będzie tyle że łopatki zaczną uderzać w lód?
Zglupiałem, nikt o tym nie wspominał, w cenniku Samsunga jest grzałka tacy ociekowej ale nikt jej nie proponował.
W poniedziałek montuje grzalkę wolę dmuchać na zimne.
Czy grzałka to w każdej pompie element akcesoryjny czy któraś ma to w standardzie....
Tak właśnie działa marketing szeptany i wpływanie na ludzi bez żadnej wiedzy czy pomyslunku.
Od 6 lat nie posiadam żadnej grzałki w jednostce zewn.ani żadnej tacy i nic nie wybuchło.
Może Samsung wybuchnie wtedy bez tych dodatkowych inwestycji ale tego nie wiem :D

art8005
11-01-2019, 22:34
Hej, nie mam grzalki i nic nie zamarza od kilku dni jest -12 do -15 (w dzien i w nocy).Odplyw mam do pcv100 zakopanej pod fundamentem jednostki zewnetrznej okolo 150 cm w glab

TwojPan
12-01-2019, 07:50
Dziś u mnie na budowie był forumowy kolega i pierwsze gdzie poszedł to oglądnąć agregat pompy ciepła, zadając pytanie, czemu nie mam grzałki tacy ociekowej. Fakt, teraz jest mróz cała taca zamarznięta, odpływ zamarznięta więc wody nie odprowadza, do wentylatora ponad 1 cm lodu, zadał mi pytanie co będzie jak lodu będzie tyle że łopatki zaczną uderzać w lód?
Zglupiałem, nikt o tym nie wspominał, w cenniku Samsunga jest grzałka tacy ociekowej ale nikt jej nie proponował.
W poniedziałek montuje grzalkę wolę dmuchać na zimne.
Czy grzałka to w każdej pompie element akcesoryjny czy któraś ma to w standardzie....
To jakiś żart jest?

art8005
12-01-2019, 21:51
To jakiś żart jest?
To nie zart ,tak mysle ze defrost jest do du..y dlaczego ? Pomysl

maciuspala
14-01-2019, 13:24
Ja chętnie wysłucham co w defroscie jest do d...py?
To moja pierwsza pompa, pierwsza zima więc może panikuje ale fakt faktem na tacy lód jest, z boku na lamelach trochę lodu też jest ale tak z 10 cm.Widziałem na necie czasami zewnętrzne jednostki całe zamarznięte tu, jest tego odrobinę;-)

art8005
14-01-2019, 16:08
Ja chętnie wysłucham co w defroscie jest do d...py?
To moja pierwsza pompa, pierwsza zima więc może panikuje ale fakt faktem na tacy lód jest, z boku na lamelach trochę lodu też jest ale tak z 10 cm.Widziałem na necie czasami zewnętrzne jednostki całe zamarznięte tu, jest tego odrobinę;-)

Nie panikuj do wentylatora masz z 15 cm nic ci tam nie polamie, masz lód na tacy I troche na lamelach na dole bo pewnie bylo z 99procent wilgotnosci , mróz,za krotki defrost (moze music byc z grzalka) i tak powoli to narastalo.Wystarczy troche ciepłej wody polać i po problemie.Mialem tez tak raz.

tolky77
18-01-2019, 20:51
Hej, mam ehs 12 kw. Mam pytanie o defrost. Zanim przejdzie do defrostu to wentylatory potrafią się kręcić przez nawet 20 minut z całym zaklejonym od szronu tyłem. W trakcie tego jest mega głośna. To jest normalne? Nie spała się wentylatory? Przecież tam nie ma żadnego przepływu powietrza.

art8005
24-01-2019, 18:47
Hej, mam ehs 12 kw. Mam pytanie o defrost. Zanim przejdzie do defrostu to wentylatory potrafią się kręcić przez nawet 20 minut z całym zaklejonym od szronu tyłem. W trakcie tego jest mega głośna. To jest normalne? Nie spała się wentylatory? Przecież tam nie ma żadnego przepływu powietrza.

Hej,odpowiem Ci co ja zaobserwowalem.
Jednostka zewnętrzna jest mocno oblodzona ,wentylatory kręcą ,ale pompa jest jeszcze wydajna (elektronika bada jakiś czas temp.zasilania ,kiedy nie osiągnie zadanej temp.rozpoczyna defrost).
To jest normalne i nic sie nie spali
Pozdrawiam

maciuspala
27-01-2019, 08:59
Wczoraj przeżyłem chwilę grozy, przyjeżdżam na budowę a tu pompa chodzi ale jest błąd, dioda świeci się na czerwono zamiast zielono i na panelu błąd e919, panika sobota nie ma do kogo zadzwonić, internetu w tej dziurze brak na telefonie, no to panika, ten złom się zepsuł :-).
Wyłączyłem pompę i włączyłem i wszystko ok błąd zniknął, przyjeżdżam do domu czytam instrukcję a tam kod błędu e919, brak możliwości wygrania zbiornika który był ustawiony na piątek 22.00 a ja wyłączyłem grzanie wody bo jej nie używam.
Szlag by trafił ten Samsung czemu zamiast informacji to wyrzuca błąd prawie zawału dostałem. Teraz jestem mądrzejszy i zrobiłem sobie zdjęcia błędów żeby szybko zdjagnozować co się dzieje.
Człowiek musi się jeszcze dużo nauczyć. I teraz wysywam wnioski że czym mniej bajerów tym lepiej bo nie trzeba ustawiać, przestawiać i doktoryzować się z instrukcją kilka wieczorów.

MisiekBeer
27-01-2019, 10:02
Spokojnie. Ja tak też mam. Albo musisz to wyłączyć w menu albo dokupić grzałkę 2kw do Zbiornika CWU. I podłączasz pod pompę i wtedy osiągnie 70 st C na legionelloze. Inaczej nie ma szans. Zadzwoń do Neoklimy to ci gość wytłumaczy krok po kroku jak to wyłączyć. Pozdro

maciuspala
27-01-2019, 10:28
Mam w zbiorniku grzałkę 3 kW tylko w poniedziałek dopiero uruchomiłem grzanie CWU zagrzalem wodę do 42 stopni i wyłączyłem grzanie wody, ale pompa już sama zażądała wygrzewania legionelli i wyskoczył alarm.
Tylko powinno być przekazane jako informacja a nie błąd....

MisiekBeer
27-01-2019, 10:38
No niby tak. Ale co zrobić. Też się przerazilem za pierwszym razem. Tylko muszę ci powiedzieć że pod pompę możesz podłączyć max 2kw grzałkę.

maciuspala
27-01-2019, 12:42
Już nie pamiętam mocy grzałki w necie wypatrzyłem 1,5 kW ale nie jestem pewien.

QQuler
08-02-2019, 17:32
Witam wszystkich Samsungowców,

kija w mrowisko nie chcę wbijać ale zostałem poproszony o pomoc i spokoju mi to nie daje.

Ze sprawą nie potrafi sobie poradzić instalator (niby nie janusz ani Samsung ani Neoklima, czy kto tam za to odpowiada), swoją drogą jak słuchałem od ludzi jakie cuda wyczyniał pan z serwisu fabrycznego to lepiej żeby go tam nie było. Ale do rzeczy.

Układ split EHS 11kW, chyba to się ładnie nazywa 4 generacji, zmieniony przez Samsunga (w sumie bez pytania) na 14kW po ok. 2 latach przepychanek z powodu pracy układu na połowie wymaganego gazu - oficjalnie fabrycznie brakowało gazu. W środku poza hydroboksem jedna jednostka kanałowa wpięta na trójniku oraz 3 zwykłe jednostki na EEV. Budynek cały czas niezamieszkały temp. kilkanaście stopni, podłogówka, dobrze ocieplony), powietrzna część systemu nie działa, był jedynie sprawdzana czy działa. Od początku problem z kosztami ogrzewania, pierwsze odczyty licznika ponad 2 lata temu kosmos (hipoteza - grzałki), poprawki, cały czas rachunki kosmos (ale trochę lepiej), wykonawca i samsung nie wierzą ale udało się zamontować jakiś ciepłomierz, można było jakoś określić ile ciepła produkuje pompa. Przez użytkownika prowadzona tabelka codziennie temp. zewnętrzna w dzień, odczyt z ciepłomierza i odczyt z licznika (sprawdzone nie ciągnie lewego prądu, a w budynku praktycznie nic się nie dzieje pewnie 99% prądu bierze EHS).
COP wychodzi 2,1 - 2,3. Po 2 latach na wiosnę 2018 "komisyjnie" wymiana zestawu (jw pisałem) serwis samsunga pół dnia bada i orzeka, że wszystko jest ok. Na jesień dalej problemy, COP takie jak było. Kolejna "komisja" wykonawcy, hipoteza złego składu czynnika - wymiana całego czynnika - o dziwo w instalację wchodzi 1kg więcej niż na wiosnę (przegrzew bo nikt nie był w stanie dokładnie określić dł. rurarzu). Obecnie założony ciepłomierz z legalizacją, dodatkowy licznik prądu z plombą, COP 2.0 - 2,3 w ujęciu dziennym, tygodniowym, miesięcznym.

Mam swój typ, ale żeby to sprawdzić koniecznie trzeba byłoby pociągnąć linię chłodniczą na krótko miedzy agregatem a hydroboxem. Ktoś coś? Bo dochodzę do wniosku, że samsung i wykonawca wprowadził w błąd inwestora co do COP EHS jak współpracuje z jedn. klimy - Samsung nabrał wody w usta i nie wypowie się jak wpływają na COP podawane w tabelach.

oberwatorPC
08-02-2019, 20:28
Jaka temperatura na zasilaniu i powrocie? Jaki ciepłomierz-dokładny model? Jaka temperatura wewnątrz? Jaka powierzchnia domu? Co znaczy dobrze ocieplony?

QQuler
09-02-2019, 10:28
oberwatorPC, rozumiem pytania ale bez doktoryzowania się, sprawa nie idzie o 10% czy 20% tylko braku 50% mocy - powyższe problemy zostały wyeliminowane przez Samsunga i wykonawcę instalacji - 2 lata temu były to pierwsze rzeczy do wyjaśnienia

temp. zasilania - poniżej 30 st. C
ciepłomierz - z legalizacją, dostarczony i montowany przez wykonawcę - więc w interesie wykonawcy jest żeby nie przekłamywał
temp. wewnątrz - 16-18 st. C, temp. zew. łagodna zima, uśredniona jak w tym roku czyli raczej 0 niż -10
metraż - 170-180 m2, projektowe zapotrzebowanie ~9,2 kW
ocieplenie - 15 cm, była weryfikacja kamerą czy coś nie jest spieprzone
Inst. podłogówki sprawdzona czy jest ok. Były pkt do których można było się przyczepić, wyeliminowane, względnie

Jak wspomniałem sprawa nie idzie o to czy COP jest 3,3 czy 3,5. Tematu pewnie by nie było gdyby nawet COP 3 ta PC osiągała. Prognoza (potwierdzona) na rachunki 5000+ pln rocznie za prąd była pierwotnym powodem podjęcia działania.

Siedzę bardziej w P., L., A., doświadczenia też kilkoma innymi. Natomiast z chłodnictwa (ss.) jestem słabszy i tutaj ta kwestia części A2A jest dla mnie niepokojąca.

oberwatorPC
09-02-2019, 11:02
Bez doktoryzowania się:

1. Temperatura w pomieszczeniu 16C przy zasilaniu poniżej 30 C czyli ile 20C, 25C, 29C? Juz coś jest nie tak.
2. Dobrze ocieplony dom 170m2 z zapotrzebowaniem 9 kW to może na lata 90 był dobrze ocieplony bo teraz to się żadnych standardów nie trzyma.
3. Jaki ciepłomierz? Legalizacja na grzejniki w blokach mieszkalnych?
4. Aby przejść do chłodnictwa trzeba wyeliminować podstawowe rzeczy, które jak na razie kupy się nie trzymają .

QQuler
09-02-2019, 15:07
Ad. 1
Urządzenie hula na krzywej i maks temp. ustawiona jest 30 st. C.
Grzałki są zablokowane. Dla -7 COP powinno być 2,85-3,01 - wg DTR (zależnie czy 11 czy 14) dla 30 st. Dla 25 odpowiednio 3,15 - 3,37, przy maksymalnej do uzyskania mocy. Myślę, że te parametry można odnieść jako brzegowe.
Ad. 2
Bez polemizowania. Podobno urządzenie było dobierane do tych 9 kW zapotrzebowania. Wiem, że wszyscy prześcigają się co do tego jak ich domy są energooszczędne.
Ad. 3
Ciepłomierz przepływowy na zasilaniu. Żadne podzielniki na grzejniki.
Ad. 4
Póki co szukasz dziury w całym. Proszę przyjmij, że powyższe nie jest powodem problemu. Nie tylko ja ale wykonawca i serwis Samsunga w pierwszej kolejności grzebali żeby łatwo pozbyć się problemu.

oberwatorPC
09-02-2019, 20:39
Szukasz problemów a nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytania.

Jaki ciepłomierz typ i model?

Jaka temperatura zasilania i powrotu? To że hula na krzywej maks 30C nic nie znaczy.

Aby osiągnąć COP katalogowy musisz jeszcze spełnić kilka warunków .

maciuspala
10-02-2019, 12:17
Zawsze się trafi czarna owca i ktoś ma pecha i trafi na wadliwy egzemplarz.
Ja mam Samsunga 6kW i na razie koszty są ok, nie mieszkam i grzeje wodę do 25 stopni(dom nowy nie wygrzany) i w środku mam 16,5 - 17 stopni. Jak zwiekszylem temperaturę do 28 stopni to w domu było 18 stopni.
Instalacja w pełni przeliczona łącznie z projektem podlogowki, choć kilka jeszcze dziur mam do załatania.
Czasami ktoś ma pecha a czasami sam się o niego prosi.....

art8005
10-02-2019, 15:15
Zawsze się trafi czarna owca i ktoś ma pecha i trafi na wadliwy egzemplarz.
Ja mam Samsunga 6kW i na razie koszty są ok, nie mieszkam i grzeje wodę do 25 stopni(dom nowy nie wygrzany) i w środku mam 16,5 - 17 stopni. Jak zwiekszylem temperaturę do 28 stopni to w domu było 18 stopni.
Instalacja w pełni przeliczona łącznie z projektem podlogowki, choć kilka jeszcze dziur mam do załatania.
Czasami ktoś ma pecha a czasami sam się o niego prosi.....

To nie wadliwy egzemplarz, za mało mamy danych odnośnie domu i instalacji

QQuler
12-02-2019, 12:00
Panowie, do budynku mam 30 km a nie siedzę w nim na bieżąco.

Ciepłomierz: Apator Elf, przepływ nominalny 2,5 m3/h.

Delta GZ, jest 4K, 27 na 23 st. C.
Na marginesie w PC, która ma regulację mocy sprężarki, prędkości obrotowej pompy obiegowej, przy krzywej i zmiennej temp. zewnętrznej. Jak mamy się czepić to też powinienem mówić nie o COP a o SCOP, a nawet SPF 2 czy 3. Porównanie starej i nowej normy do COP, gdzie główną różnicą w sumie jest założona delta to ok 5%. Tak czy inaczej nie oczekuje COP katalogowego ale przy wyliczonym SCOP ~ 4, SCOP 3-5 - 3,7 jest realne.

Czarna owca: jak na początku wspominałem jest to już drugi zestaw zamontowany, pierwszy po 1,5 roku wrócił do producenta (oficjalnie fabrycznie brakowało gazu) więc wzięli bo istniał ryzyko, że sprężarka dostałą ostro przez 2 zimy. Drugi agregat jest pod tym kątem ok.

Inaczej zapytam: czy ktoś ma EHS'a z hydroboksem i sprzęgniętego z klimakonwektorem kanałowym i przez EEV z 3 jedn. ściennymi (R410a, nie woda)?

art8005
12-02-2019, 12:25
Panowie, do budynku mam 30 km a nie siedzę w nim na bieżąco.

Ciepłomierz: Apator Elf, przepływ nominalny 2,5 m3/h.

Delta GZ, jest 4K, 27 na 23 st. C.
Na marginesie w PC, która ma regulację mocy sprężarki, prędkości obrotowej pompy obiegowej, przy krzywej i zmiennej temp. zewnętrznej. Jak mamy się czepić to też powinienem mówić nie o COP a o SCOP, a nawet SPF 2 czy 3. Porównanie starej i nowej normy do COP, gdzie główną różnicą w sumie jest założona delta to ok 5%. Tak czy inaczej nie oczekuje COP katalogowego ale przy wyliczonym SCOP ~ 4, SCOP 3-5 - 3,7 jest realne.

Czarna owca: jak na początku wspominałem jest to już drugi zestaw zamontowany, pierwszy po 1,5 roku wrócił do producenta (oficjalnie fabrycznie brakowało gazu) więc wzięli bo istniał ryzyko, że sprężarka dostałą ostro przez 2 zimy. Drugi agregat jest pod tym kątem ok.

Inaczej zapytam: czy ktoś ma EHS'a z hydroboksem i sprzęgniętego z klimakonwektorem kanałowym i przez EEV z 3 jedn. ściennymi (R410a, nie woda)?

Mam jedna jednostkę scienna 5,6 kw ,a tak na marginesie to moze gazu brakuje jak masz tak rozbudowany układ i jeszcze jedno czy Ty grzejesz w domu podłoga i nadmuchem?

QQuler
13-02-2019, 08:19
art8005, dzięki za informację, rozumiem, że u Ciebie koszty pracy są akceptowalne

wspomnę jeszcze raz, że nie jestem bezpośrednim użytkownikiem, zostałem poproszony o pomoc bo użytkownik nie daje sobie rady z wykonawcą, producentem - S. i dystrybutorem - N.

w kwestii gazu: do wymiany urządzenia było w nim rzeczywiście za mało gazu (niby wada fabryczna S. wziął wymianę na siebie), po wymianie ilość gazu wzrosła o ~ 2kg (bodaj 5,2 kg), bez rezultatów; następny krokiem było przypuszczenie o złych proporcjach czynnika, całkowita wymiana czynnika i nabicie nowego tym razem wyszło wykonawcy bodaj 6,1 kg - tu nabijał inny chłodniarz, nabijała na przegrzew
rury są w większości w ścianach budynku, orientacyjne przeliczenie długości wg DTR mniej więcej potwierdza tą ilość

art8005
13-02-2019, 13:16
art8005, dzięki za informację, rozumiem, że u Ciebie koszty pracy są akceptowalne

wspomnę jeszcze raz, że nie jestem bezpośrednim użytkownikiem, zostałem poproszony o pomoc bo użytkownik nie daje sobie rady z wykonawcą, producentem - S. i dystrybutorem - N.

w kwestii gazu: do wymiany urządzenia było w nim rzeczywiście za mało gazu (niby wada fabryczna S. wziął wymianę na siebie), po wymianie ilość gazu wzrosła o ~ 2kg (bodaj 5,2 kg), bez rezultatów; następny krokiem było przypuszczenie o złych proporcjach czynnika, całkowita wymiana czynnika i nabicie nowego tym razem wyszło wykonawcy bodaj 6,1 kg - tu nabijał inny chłodniarz, nabijała na przegrzew
rury są w większości w ścianach budynku, orientacyjne przeliczenie długości wg DTR mniej więcej potwierdza tą ilość

Koszty u mnie są akceptowalne ,jade na g11 .Mieszka w 4 strefie i styczeń był lekki ,koszt nie pamietam coś około 360 zł.Luty jak bedzie ciepły tak jak do tej pory to bedzie cos około 230-250. zł Co + Cwu.
Jesli chodzi o grzanie podłoga i nadmuchem to nie da sie tego rozdzieli ,ze albo nadmuch albo podłoga ,jesli jest ustawiony priorytet nadmuch to bedzie wiecej szło na klimatyzatory niż w podłogę i z tad tak niski Cop moze liczy ciepłomierz ,tak mi sie wydaje.
Ściągnięte ze strony samsung :
• Przy jednoczesnej instalacji A2A (klimatyzatora typu powietrze-powietrze) oraz A2W (jednostki hydro typu powietrzewoda), urządzenie zewnętrzne może przeznaczyć pełną moc do obsługi urządzeń wewnętrznych (w tym A2A lub A2W). Jeśli występują jednoczesne potrzeby robocze dla wielu urządzeń A2A oraz A2W, nadany będzie priorytet sterowania urządzenia zewnętrznego (np.: częstotliwość sprężarki) dla A2A, ze względu na krótki czas odpowiedzi dla komfortu użytkownika. Tylko pozostała moc urządzenia zewnętrznego będzie przekazana dla A2W przy normalnej pracy A2A. W tym przypadku ogrzewanie A2W może trwać bardzo długo, więc urządzenie zewnętrzne będzie przełączać priorytety pomiędzy A2A oraz A2W na bazie czasu. • Maksymalny czas pracy priorytetu (przy FSV #5033=0): FSV #5031 (Domyślnie „30 min.”, Zakres 10 ~ 90 min.), po upłynięciu maksymalnego czasu A2A, urządzenie zewnętrzne będzie pracować jedynie dla A2W, by przyspieszyć ogrzewanie/ chłodzenie A2W, nawet jeśli występuje stałe zapotrzebowanie robocze dla A2A. • Minimalny czas pracy bez priorytetu (przy FSV #5033=0): FSV #5032 (Domyślnie „5 min.”, Zakres 3 ~ 60 min.), w tym minimalnym czasie, urządzenie zewnętrzne pracuje tylko dla A2W, nawet jeśli nie występuje stałe zapotrzebowanie robocze dla A2W.

corey10
18-02-2019, 20:55
Przeczytałem ten wątek bo wstępnie nastawiłem się na Samsunga ze względu na niższą cenę i po tej lekturze zaczynam mieć mieszane uczucia. Znowu okazuje się że co tanie to drogie. Sprzęt za ciężkie pieniądze i takie jaja jak powyżej, albo wymiany czy naprawy gwarancyjne po ledwo roku użytkowania to jakiś absurd. Wychodzi na to że lepiej kupić piec gazowy i spać spokojnie albo dopłacić te kilka tysięcy do prawdziwie markowego produktu.

leniin
18-02-2019, 22:12
Jeden przypadek i tak do końca nie jest wszystko wyjaśnione co i jak....
Nie ma jednej idealnej marki ani jednej do dupy. Czasem to jak z samochodami... kupisz nowy renomowanej marki i jeździsz do serwisu non stop.
Kupuj z glowa. Nie sugeruj się tylko opiniami z forów....

maciuspala
19-02-2019, 10:44
Ja to bym tak ujął, jest tak mało awarii Samsunga że instalator nie wie co robić bo nic przy nich nie robi. Prosta pompa to tania, producent bez mocnego wsparcia marketingowego to ceny nie wywalą.
A jak zamawiałem swoją to 3 razy pytałem czemu nie TDM, ani raz nie słyszałem odpowiedzi tylko tekst chcesz mieć spokój weź zwykłą, dalej drazylem to usłyszałem że to co ma grzać niech grzeje w jednym układzie a z 2 układami to już nie do końca jest przemyślane, więc rozradzili mi bo wiedzieli że są problemy.
Więc nazwę po imieniu.... NEOKLIMA mi rozradzila TDM a, bo wiedzieli że jestem awanturny i pracuje w podobnej branży i będę robił im reklamę lub antyreklame jeśli będą problemy.