dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kaizen

Budżetowy (TCO) z przyciętym budżetem, przy stacji PKP z widokiem na las...

Oceń ten wpis
Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
Trochę nadrobię zaległości.
Po zdobyciu sprawności elektryka zająłem się olejowaniem parapetów, drzwi i futryn.

Olejowałem już drzwi w obecnym mieszkaniu, pawlacz i trochę innych drobiazgów. Może komuś się przyda trochę podpowiedzi. Olejowanie jest łatwe i trudno coś zepsuć (w zasadzie jedynie pozostawienie warstwy oleju do wyschnięcia stanowi problem). A efekt IMO spektakularny. Do tego łatwo naprawić rysy (w przeciwieństwie do lakierowanego drewna) i to albo przez zeszlifowanie rysy do zera, albo tylko jej zaolejowanie, co mi nawet bardziej odpowiada.

Najpierw trzeba przetrzeć drewno. Do wyboru, czy gąbką, czy papierem, czy siatką czy jeszcze czymś. Papier tak 150-200. Nie chodzi o dokładne wyszlifowanie czy polerowanie. Takie zgrubne oczyszczenie powierzchni (nawet teoretycznie czystej).



Potem odpylić.




I przetrzeć wilgotną ścierką. Jak będzie biała, to łatwo będzie zauważyć, że to potrzebny krok, bo pędzel nie wymiótł całego pyłu.




Olej. wcześniej używałem Bona Carls 90. Ale już nie do kupienia. Kilku różnych sprzedawców i wykonawca podłogi skutecznie mnie namówili na Millic Comfort. Dobry jest.



Nakładać można pędzlem i/lub elastyczną pacą.



Olejuje się przynajmniej dwa razy. Parapety olejowałem pacą (można bardzo cienko rozprowadzić olej, ale nie sprawdza się przy zakamarkach) trzy razy. Jednak przy olejowaniu futryn doszedłem do wniosku, że mogłem pierwszą warstwę położyć pędzlem, a drugą pacą i nie potrzebna byłaby trzecia.
Po położeniu warstwy czekamy aż drewno wchłonie olej. Można co jakiś kwadrans przelecieć jeszcze pędzlem (bez zamaczania) żeby lepiej się wchłaniał. Na koniec wycieramy do sucha - i to jest ważne, żeby wytrzeć nadmiar oleju zanim zaschnie.
Po pewnym czasie nakładamy drugą warstwę.

Warto sobie zorganizować tak oświetlenie stanowiska pracy, żeby pod światło widać było, gdzie położyliśmy za mało oleju czy gdzie się wchłonął szybciej



Efekt końcowy:










Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Olejowanie11.jpg
Wyświetleń:	298
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	421934   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Olejowanie12.jpg
Wyświetleń:	296
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	421935   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Olejowanie13.jpg
Wyświetleń:	292
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	421936   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Olejowanie14.jpg
Wyświetleń:	295
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	421937   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Olejowanie15.jpg
Wyświetleń:	299
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	421938  

Updated 12-01-2021 at 08:36 by Kaizen

Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze