dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
View RSS Feed

Kaizen

Chłodzenie bypassem

Oceń ten wpis
Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
W temacie skuteczności schładzania bypassem. Zwróćcie uwagę na poprzednie wykresy - włączenie bypassu nie powoduje, że temperatura czerpni = temperatura nawiewu ani temperatura wyrzutni nie równa się temperaturze wywiewu. Wnioskuję z tego, że bypass jest nieszczelny i część powietrza przepływa przez wymiennik. Więc przy uszczelnieniu bypassu (dla jasności - w tym momencie chodzi o uszczelnienie od strony wymiennika, a nie o czym wcześniej było, od strony kanału bypassu) efekt powinien być bardziej widoczny. Bo widoczny jest mało. Co więcej - żeby wszystko było widać jak na dłoni potrzebne są warunki laboratoryjne gdzie można puścić dokładnie taką samą temperaturę na wywiew, dokładnie taką samą na czerpnię i sprawdzić, jak będą się różniły temperatury wyrzutni i nawiewu w zależności od stanu bypassu. Ja jestem skazany na temperatury jakie mam w rzeczywistości.



IMO z tych pomiarów cokolwiek można porównywać tylko między zaznaczonymi wynikami - trzy dni.

Największe schłodzenie było w 1 czerwca, gdy bypass był otwarty - chociaż temperatura na czerpni była tej nocy najwyższa. Jak porównamy z 2 czerwca, gdy temperatura czerpni była nieznacznie wyższa można wyciągnąć wniosek, że bypass pozwolił schłodzić dom jedynie o 0,17*C w porównaniu do zamkniętego bypassu. Wydaje się niewiele. Ale....
1. Wszystkie temperatury są mierzone wewnątrz rekuperatora. Rury pe-flex mam położone na stropie monolitycznym i przykryte 40cm wełny. To jest o tyle istotne, że powietrze po opuszczeniu pomieszczenia jeszcze nagrzewa się w drodze do rekuperatora. Czyli w pomieszczeniach i na anemostacie wywiewnym temperatura zapewne jest niższa - ale tego nie mam opomiarowanego więc nie wiem o ile. Jak ktoś nie ma bezwładnej cieplnie masy grzejącej powietrze w rurach, to efekt będzie większy.
2.Ostatnia kolumna to dla porównania pracująca przez dwie godziny klima o mocy chłodniczej nominalnej 3,2kW (max 3,4kW) ustawiona na 18*C. Więc prawdopodobnie wyrzuciła na zewnątrz ponad 6kWh ciepła. A zbiła temperaturę mniej, niż bypass przez noc.

Więc jak dla mnie chłodzenie bypassem nie daje spektakularnych efektów - ale kilka kWh może praktycznie za darmo wyrzucić co noc na zewnątrz. Klimy nie zastąpi - ale może kilka złotówek zaoszczędzić.

Jak ktoś chce pochylić się na danymi źródłowymi - to są tutaj
Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Analiza.jpg
Wyświetleń:	292
Rozmiar:	28,8 KB
ID:	431154  
Tagi - katalog słów kluczowych: Brak Edytuj Tagi
Kategorie
Dzienniki Budowy na Forum

Komentarze