dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 138
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawor Zobacz post
    ktoś sprawdził czy solary muszą być polskiej produkcji ? Ktoś o tym wspominał ale wydaje się to dziwny wymóg i jakoś nie wierze

    Ja poczekam chyba az przestaną dotować banki a zaczną dotować ekologiczne rozwiązania... Sory, ale w tym wypadku to dotacja dla banku..bo niby dlaczego nie mogę sam wyłozyć tych pieniędzy i dostac 45% ?????????????
    Kolektory muszą mieć tylko znak SOLAR KEYMARK- to jest jedynym wyznacznikiem. Prosze to sprawdzić, bo nie wszystkie taki certyfiakt maja.
    Oczywiscie solary z tym znakiem są troszke droższe....

    Jak by nie patrzeć z dotacji zostaje nam np 45%-19%-4%-11%= 11% z dotacji 45%. Jak dla mnie szału nie ma. Dodajmy że oprocentowanie roczne to 11%, czyli jeżeli jest dłuższy okres kredytowania to dodajemy jescze 11% i 11%....
    W BOŚ banku płaci się prowizję za wcześniejsza spłatę kredytu
    Ostatnio edytowane przez Kroitz ; 11-08-2010 o 19:56

  2. #42

    Domyślnie

    No procentów to Ty liczyć nie umiesz, ale faktem jest, że ciężko będzie z tego dofinansowania "wydusić" więcej niż 30%. Ale to i tak niezła kwota, o ile ktoś koniecznie chce mieć solary...

  3. #43

    Domyślnie

    Kwota jaka by nie była dla osoby zdecydowanej na solary to zawsze plus.

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Sęk w tym, że osoba zdecydowana i tak kupi a chodziło chyba o to, żeby szerzyć ekologiczne rozwiązania. Ja też się pierwotnie zajarałem wizją zwrotu tych 45%. Miałoby to dużo większy sens gdyby chociaż można było kupić te solary za własną gotówkę a nie pałować się z jakimiś dodatkowymi kredytami w egzotycznych bankach. Większość osób, które realnie są zainteresowane solarami to inwestorzy budujący nowe domy, a większość z nich ma już na karku jakieś gigantyczne kredyty hipoteczne. Po pierwsze mogliby uszczknąć z tych kredytów kasę na solary (a może nawet mają je już przewidziane w harmonogramie), po drugie niektórzy nie będą mieli zdolności na kolejny kredyt. Przy takim oprocentowaniu (10-11%) rata małego kredytu na solary będzie wcale niemała.

    Nie jestem księgowym ale spróbuję policzyć.
    Zakładamy, że koszt przeciętnej instalacji ( o pow. 4.4m2) wynosi 14 tys.
    Koszty kwalifikowane mogą wynieść maksymalnie 4,4 x 2500 czyli 11 tys.
    Dotacji dostaniemy do tego 45% x 11 tys. = 4950.
    Musimy od tego zapłacić podatek = 19% czyli 940 zł
    Odsetki od kredytu na 3 lata na 14 tys wyniosą 2260 (http://www.money.pl/banki/kalkulatory/kredytowy/ - tu se można policzyć)
    Zakładam oprocentowanie 10% - ktoś takie podał wyżej ale nie wiem czy jest prawdziwe
    I jeszcze 4% marży i koszt projektu to pewnie jakiś 1000 zł.
    Zostają z tej dotacji jakieś marne grosze - 750 zł
    Oczywiście w porównaniu do zapłaty gotówką. Gdyby nie te odsetki to kwota byłaby jeszcze warta zachodu.
    A może robię gdzieś błąd? bo wydaje mi się to aż nieprawdopodobne.

    Pytanie czy można go bez konsekwencji spłacić wcześniej. Jak to dobrze zgrać to z tego co rozumiem, dotacja jest przekazywana w 3 miesiące po ukończeniu inwestycji i gdyby wtedy to spłacić...?

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    carinus

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    lubuskie/Belgia
    Posty
    71

    Domyślnie

    Nie jestem pewny czy poczekac na przebieg tego programu i opinie ludzi którzy wypowiedzą sie na temat problemów biurokratycznych.Jeżeli faktycznie będzie więcej biegania za papierkami i zyskanie tylko małej częsci wydanych środków to chromole takie interesy.Zrobię może nieco tańsza instalację,ale zaoszczędzę na kosztach montażu gdyz wykonam ją samodzielnie z tego co sam wybiorę.Co Wy na to?

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał carinus Zobacz post
    Nie jestem pewny czy poczekac na przebieg tego programu i opinie ludzi którzy wypowiedzą sie na temat problemów biurokratycznych.
    Nie wiem czy się jeszcze załapiesz :
    Po kredyt z dopłatą na zakup kolektorów słonecznych trzeba czekać w społecznej kolejce

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jarett
    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    1.005
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Dziennikarz się nie przyłożył.
    Gdy czytam takie rzeczy doceniam jak dobrym posunięciem było wprowadzenie matury z matematyki

  8. #48
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    adam_grap

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał bea_k Zobacz post
    Rozmaiwałam z doradcą z BOŚ i uzyskałam informacje:
    - prowizja 4% (płatna od całości kredytu),
    - orocentowanie 10% (dla stałych klientów), 11% (dla nowych) w skali roku,
    - okres kredytowania do 80 m-cy, przy czym minimalny okres to 12 miesięcy,
    - liczona jest normalnie jak przy każdym kredycie zdolność kredytowa od całości,
    - klient załatwia papierologię sam, bank nie współpracuje z instalatorami,
    - do wniosku o kredyt potrzebny jest harmonogram rzeczowo-finansowy i projekt instalacji solarnej podpisane przez osobę uprawnioną do projektowania.


    Tak więc im dalej w las tym ciemniej..... Znowu bardzo mądra osoba w Funduszu długo dumała jak tu utrudnić życie.....
    Może jednak nie bedzie az takiego problemu z biurokracja Tu jest info, ze Energa pomaga przy wypełnianiu wnioskow: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodar...ektrownie.html Ciekawe jak to wygladaw praktyce? Czy ktos z Was juz moze korzystal?

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Dotacji unijnych, których dotyczy wątek?

    Link nie działa.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  10. #50
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wado

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Link działa tylko trzeba sobie usunąć początek - prawidłowy jest tu http://www.ulrich.com.pl/Poradnik,1,...p_search_1=295
    Niby się opłaca... ale po wzięciu kredytu hipotecznego, jak pomyślę sobie o papierologii bankowej to mnie trzęsie... znów Pan Inspektor Bankowy będzie szukał i analizował wszystko co się da... brrr

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    wado napisał:
    Link działa tylko trzeba sobie usunąć początek - prawidłowy jest tu http://www.ulrich.com.pl/Poradnik,1,...p_search_1=295
    A jakoś dziwnie zapomnieli o podatku PIT 36 i o odsetkach od kredytu.
    pozdrawiam.
    Witold

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kozien
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Sieborowice
    Posty
    107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    czy można nie brać kredytu i sfinansować z własnych pieniędzy a dostać jakieś dofinansowanie na kolektory? Proszę o pomoc.Dziękuje
    kozien

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Te dopłaty to totalna porażka. Z głośno wykrzyczanych 45% zostaje jakieś 15, a tyle to bez łachy w sklepie u pana Henia dostaniesz rabatu.
    A tak poza tym to w naszej strefie klimatycznej solary to również totalna porażka. No chyba że ma ktoś letni ośrodek wczasowy i zużywa tylko latem dużo CWU.

  14. #54
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Te dopłaty to totalna porażka. Z głośno wykrzyczanych 45% zostaje jakieś 15, a tyle to bez łachy w sklepie u pana Henia dostaniesz rabatu.
    A tak poza tym to w naszej strefie klimatycznej solary to również totalna porażka. No chyba że ma ktoś letni ośrodek wczasowy i zużywa tylko latem dużo CWU.
    Ja tyle rabatu nie daję .
    Poza tym co stoi na przeszkodzie w skorzystaniu z dotacji i rabatu jednocześnie, no chyba, że myślisz o "szarej strefie", np. instalacji bez faktury.
    Ja skorzystałem z dotacji 50% z gminy. Można powiedzieć, że za tę kwotę miałem kolektory i ich montaż. Pozostałe 50% i tak musiałem wydać, żeby kupić podgrzewacz ciepłej wody do pompy ciepła. Tym sposobem mam kolektory słoneczne "za darmo".

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kozien Zobacz post
    czy można nie brać kredytu i sfinansować z własnych pieniędzy a dostać jakieś dofinansowanie na kolektory? Proszę o pomoc.Dziękuje
    O szczegóły musisz pytać w banku lub w NFOŚiGW, ale z tego co słyszałem, to można tak zrobić. Ponieważ jest to kontrolowane przez bank, to możesz wziąć kredyt w wysokości dotacji. Po rozliczeniu dotacji (zapewne potrwa to kilka miesięcy) będziesz miał spłacony kredyt, a zapłacisz tylko prowizje i stosunkowo niewielkie odsetki.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Ja tyle rabatu nie daję .
    . Pozostałe 50% i tak musiałem wydać, żeby kupić podgrzewacz ciepłej wody do pompy ciepła. Tym sposobem mam kolektory słoneczne "za darmo".
    Jaki podgrzewacz ciepłej wody do pompy ciepła?
    No można kolektorami regenerować DZ jak u ciebie ale czy nie lepiej jak się ma WM z reku podpiąć DZ pod chłodnicę i mieć dwie pieczenie przy jednym ogniu?
    A oszczędności roczne na kolektorach przy PCi to kwota około 100zł rocznie więc w tym przypadku lepiej moim zdaniem zainwestować podobną kwotę w porządną wentylację.

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Jaki podgrzewacz ciepłej wody do pompy ciepła?
    No można kolektorami regenerować DZ jak u ciebie ale czy nie lepiej jak się ma WM z reku podpiąć DZ pod chłodnicę i mieć dwie pieczenie przy jednym ogniu?
    A oszczędności roczne na kolektorach przy PCi to kwota około 100zł rocznie więc w tym przypadku lepiej moim zdaniem zainwestować podobną kwotę w porządną wentylację.
    Ja mam akurat podgrzewacz ACV SMART Multi Energy 200. Dwupłaszczowy z wężownicą do solarów. Bardzo dobrze współpracuje z pompą ciepła.
    DZ wykorzystuję do chłodzenia. Mam wymiennik płytowy, który pozwala na schłodzenie posadzki. W tym roku trochę z tego korzystałem.
    Mam wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła. Być może skuszę się jeszcze na zainstalowanie chłodnicy podłączonej do DZ, chociaż rewelacji się po takim rozwiązaniu nie można spodziewać. Pod koniec lipca temperatura DZ dochodziła do 15 st. C. To co mogłaby schłodzić PCi przy podgrzewaniu ciepłej wody z pewnością niewiele by poprawiło sytuację (przy braku słońca PCi działała u mnie 0,5-1,0h w ciągu doby). Bezpośrednie podłączenie PCi do chłodnicy powietrza jest nierealne (przy schłodzeniu 200m3/h powietrza o 10K mamy moc chłodniczą ponizej 1kW, a PCi ma moc chłodniczą 5kW), musiałby być dodatkowy bufor, co znacznie komplikuje rozwiązanie.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kroitz Zobacz post
    Kolektory muszą mieć tylko znak SOLAR KEYMARK- to jest jedynym wyznacznikiem. Prosze to sprawdzić, bo nie wszystkie taki certyfiakt maja.
    Oczywiscie solary z tym znakiem są troszke droższe....

    Jak by nie patrzeć z dotacji zostaje nam np 45%-19%-4%-11%= 11% z dotacji 45%. Jak dla mnie szału nie ma. Dodajmy że oprocentowanie roczne to 11%, czyli jeżeli jest dłuższy okres kredytowania to dodajemy jescze 11% i 11%....
    W BOŚ banku płaci się prowizję za wcześniejsza spłatę kredytu
    Witam Wszystkich,
    poniżej trochę doświadczenia z solarami;
    1. banki spółdzielcze - oprocentowanie 9,5-10%, prowizja 4%, jak masz konto to gdzieniegdzie 3-3,5%. BOŚ jest najdroższy i jeszcze musisz się ubezpieczyć za 72 PLN rok,
    2. kredyt musisz mieć do momentu otrzymania dotacji. Potem można go spłacić,
    3. kredyty do 80 tyś PLN są kredytami konsumenckimi i każdej chwili możesz go spłacić bez dodatkowych opłat - ustawa i bank może nas pocaować w p.....Dyr z BOŚ był zszokowany że ktoś tak przygotowany z nim rozmawiał i przyznał rację. Bez łaski bankowcy.
    4. kredyt trzeba wziąść. I tutaj jest lipa bo tylko banki zrobią i to jeszcze te najmniej gramotne w swojej pracy. Wszystkich w okolicy przeanalizowałem i wiem więcej niż osoby przydzielające kredyty w bankach - taka jest wiedza pracowników. Ilość bezsensownych dodatkowych dokumentów też nie mała i nieststy trafić na osobę zorientowaną to skarb. Ja nie trafiłem ale tak mam w 50% swojego żywota.
    5. wyliczenia - czysta matematyka:
    4,5m2 solara na 4 osoby.
    4,5 x 2500= 11.250 PLN
    11.250 x 0,45 = 5062 PLN
    5062 - 19% podatku PIT = 4100 PLN
    4100 - 800 PLN prowizja bankowa = 3.300 PLN
    Oprocentowanie powiedzmy za rok: przy kwocie kredytu 20.000 PLN to 1500pln
    Zostaje 3300-1500=1800 pln

    to tyle
    Lisek

    Życie jest wieczną walką. Jak nie Ty to kto, jak nie teraz to kiedy, jak nie to to co.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    hmmm 9% no bingo.... zarobią banki i państwo (podatek)
    Zapomniałeś jeszcze o branży A państwo znowu sprzeda nieco limitów na CO2 i wszyscy oprócz inwestora będą zadowoleni

  20. #60
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zywiol.tom

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Kod pocztowy
    37-204
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam. A ja kredyt wziąłem w BOŚ, dofinansowanie dostałem i kredyt wcześniej spłacę. Wszystko trwało niecałe 2 miesiące. Pomimo trudności - a były, bo byłem pierwszy w Polsce, który dostał kredyt w BOŚ - jestem zadowolony że grzeję wodę ze słoneczka. I nieprawdą jest że trzeba się ubezpieczyć. Zamkąłem się w koszcie 10 300 PLN z montażem.
    Ostatnio edytowane przez zywiol.tom ; 10-11-2010 o 16:49

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony