dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Zawór czterodrogowy - ile pomp i inne pytania kotłowe

    Mam już co prawda kotłownie i instalacje ale zabrałem się za małe przeróbki bo to co zostało stworzone nie za bardzo jest wg. mnie ok i mam szybkie pytanko.



    czy pompa nr. 7 jest konieczna??

    Czy jest możliwość zbudowania układu z zaworem czterodrogowym na jednej pompie?? Jeśli jak to może schemat jakiś??

    Założeniem jest:
    - zabezpieczenie temp na powrocie kotła
    - obniżenie temperatury w układzie grzejników i podłogówek
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  2. #2

    Domyślnie

    według tego co robiłem u siebie to pompa nr 7 jest potrzebna, można zrezygnować z pompy nr 8 pod warunkiem, że układ zasobnika zasilany będzie układem grawitacyjnym. Nie widać gdzie jest podłogówka wpięta, jesli na gałązkach zasilania grzejników to ok.

  3. #3

    Domyślnie

    podłogówka jest wpięta w układ grzejników, układ cwu i by dał radę raczej bez pompy w formie grawitacyjnej ale to penie by powodowało dość duże zwolnienie nagrzewania się zasobnika cwu

    A zawór zrrotny przy pompie 7 ?? potrzebny??
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  4. #4

    Domyślnie

    co chcesz osiągnąć tym że wywalisz pompę i zawór zwrotny ?
    oszczędności tu nie widzę, ewentualnie na elektryce ze dwa zeta zaoszczędzisz

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kris2222
    co chcesz osiągnąć tym że wywalisz pompę i zawór zwrotny ?
    oszczędności tu nie widzę, ewentualnie na elektryce ze dwa zeta zaoszczędzisz
    nie no jak wywalić ja dopiero chcę założyć

    ja mam teraz cały układ na jednej pompie i co i cwu i jeszcze uszkodzony sterownik i palę na podtrzymaniu

    chcę doposażyć układ (zastanawiałem się tylko czy to zabieg konieczny czy można zrealizować to na jednej pompie ale po przemyśleniach to raczej nieporządane) w pompę za zaworem czterodrogowym bo chyba tak bedzie najkorzstniej i nową pompą "na dużym obiegu" sterować z sterownika pokojowego, obecna pompa będzie realizować ładowanie cwu i "mały obieg" utrzymując piec na właściwej temperaturze

    aczkolwiek nie za bardzo rozumiem poco mi zawór zwrotny ?? przy pompie 7
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    w tym układzie pompy nie pracuja jednocześnie : jest to układ z priorytetem ciepłej wody tj. jeśli temperatura wody w bojlerze spadnie poniżej zadanej włącza się pompa obiegowa nr 8 i jednoczesnie wyłacza nr 7. To wyjasnia koniecznośc montazu zaworów zwrotnych . Bez nich woda będzie krążyła róniez przez pompe któa w danej chwili nie pracuje. To bardzo dobry, nieawody i łatwy w sterowaniu układ

  7. #7

    Domyślnie

    Wczoraj posiadziłem w kotłowni i rozwiązałem już małe conieco.

    Mam pytanie bo nie wiem nie miałem doczynienia...

    Do jakiej minimalnej temperatury można ograniczyć za pomocą zaworu czterodrogowego temperaturę w gałązce grzejnikowej??
    czy uda się uzyskać np 30*C ??
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    hydrol

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    648

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kryspin
    Wczoraj posiadziłem w kotłowni i rozwiązałem już małe conieco.

    Mam pytanie bo nie wiem nie miałem doczynienia...

    Do jakiej minimalnej temperatury można ograniczyć za pomocą zaworu czterodrogowego temperaturę w gałązce grzejnikowej??
    czy uda się uzyskać np 30*C ??
    można, ale weż pod warunkiem że będzie odbierana z kotła istotna moc , inaczej to w kotle sie zagotuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydrol
    Cytat Napisał Kryspin
    Wczoraj posiadziłem w kotłowni i rozwiązałem już małe conieco.

    Mam pytanie bo nie wiem nie miałem doczynienia...

    Do jakiej minimalnej temperatury można ograniczyć za pomocą zaworu czterodrogowego temperaturę w gałązce grzejnikowej??
    czy uda się uzyskać np 30*C ??
    można, ale weż pod warunkiem że będzie odbierana z kotła istotna moc , inaczej to w kotle sie zagotuje.
    kocioł na ekogroch z podajnikiem więc można mu ograniczyć temperaturę w granicach porządanych temperaturą zadaną

    Poprostu zależy mi na tym żeby stworzyć "mały obieg kotłowy" o temp 60*C i "duży - grzejnikowy" patrząc po moich dośiwadczeniach i przbojach z piecem przy tej powierzchni grzejników to jakieś 30 *C tak wiem potem głowice na grzejnikach ale pozostaną podłogówki które pewnie bvędą grzać non stop.
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony