dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie działka - bardziej piękna, czy bardziej spadzista....

    hej,
    znaleźliśmy przepiękną działkę, 'tylko' straszliwie pochyłą - dobijcie nas proszę szybko, jeśli podrównanie terenu pod dom jest rzeczą makabrycznie kosztowną bądź wiąże się z jakimikolwiek innymi nieprzyjemnymi aspektami/konsekwencjami (jakimi).

    Jak od strony technicznej wykonuje się wyrównanie działki w takim przypadku? - może ktoś opisać szczegóły takiej imprezy? Będziemy wdzięczni za wszelkie wskazówki, rady i przestrogi.



    szczegóły:
    działka: >1000m2
    dom: powierzchnia zabudowy 250m2, niepodpiwniczony
    kąt nachylenia terenu: wysoki (trudno mi podać w stopniach - na sanki jak znalazł )

  2. #2

    Domyślnie

    podaj jaka jest różnica poziomów na szerokości domu.

    u mnie na 10 m jest około 2m różnicy, więc zrobiłem piwnice a ziemią z wykopu wyrównałem resztę, tzn zmniejszyłem spadek. ale widok mam na Tatry Wysokie, więc nie było co się zasanawiać.

  3. #3

    Domyślnie

    różnicę poziomów podam, tylko pomierzę,

    Cytat Napisał qwert
    a ziemią z wykopu wyrównałem resztę, tzn zmniejszyłem spadek.
    to się tak z górki na górkę przesypuje tylko?, czy też jakieś tajne techniki utwardzania czy cuś....

    i jakie urządzenia się stosuje

  4. #4

    Domyślnie

    Strony świata są bez znaczenia?

  5. #5

    Domyślnie

    na długosci domu róznica poziomu to 2 m
    + to nie będę patrzył w okno sąsiada ale i on mi nie będzię ptrzyłl
    - to koszt piwnicy weź pod uwagę te 2 aspekty i masz odpowiedź

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Wosto

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    okolice Przodkowa
    Posty
    549

    Domyślnie

    Witam.
    U mnie na 40 m długości jest spadek 4 m. Jest to akurat zbocze góry (niestety to nie Tatry tylko Kaszuby) i zrobiłem prawie dokładnie tak jak pisze qwert. Mam piwnicę, a wybraną pod budowę domu ziemię spychacz (Caterpilar) zrzucił z tyłu przedłużając taras za domem. W tym miejscu będzie więc małe "zbocze" przeznaczone na "skalniaki".
    W tym roku na całości dorzucę jeszcze czarnej ziemi przy okazji bardziej wyrównując resztę działki.
    Pozdrawiam i życzę wesołych i rodzinnych Świąt.

  7. #7

    Domyślnie

    pezsprzecznym + jest brak okien sąsiada od frontu. Do tego ta przestrzeń! co do ziemi, to nie ubijam, niech lezy, ubije się sama. zresztą ziemia to skarb, ludzie raczej szukają ziemi do podsypania, jak oddają.

    co do piwnic, to same plusy. dzięki temu, mam 100m2 piwnicy a cały dom 280m2 i wszystko w zwartej bryle, czyli tanie granie

    w zasadzie piwnicy nigdy dość, bo gdzieś trzeba trzymać rowery, samochody, motory , skutery śnieżne, kosiarki itp

    no i pokój hobby, mały warsztacik, kotłownia, sauna i siłownia, kurcze, ciasna ta piwnica się robi;(

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Vafel
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    1.923
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Hmm...

    U mnie na długości planowanego domu - 8 metrów jest 1 metr spadku... czy w tej sytuacji opłaca się robić piwnicę? Chyba nie... co myślicie?

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Wosto

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    okolice Przodkowa
    Posty
    549

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vafel
    Hmm...

    U mnie na długości planowanego domu - 8 metrów jest 1 metr spadku... czy w tej sytuacji opłaca się robić piwnicę? Chyba nie... co myślicie?
    Wręcz przeciwnie - jeśli możesz - rób. Jak już wyżej pisałem ja mam na długości 10 m - 1 m spadku. Jeśli bym nie robił piwnicy chcąc mieć całkowicie odkryty parter musiałbym na ławy z jednej strony sporo ziemi nasypać ... Szkoda tej przestrzeni ...
    Pozdrawiam.

  10. #10

    Domyślnie

    jasne,że robić. w obecnym domu nie mam piwnicy i tego blędu w kolejnym nie popełniłem. mam dość tych rowerów po salonach i kosiarek po korytarzach.

    dziś cena gruntu idzie w górę i szkoda go zabudowywać pomieszczeniami gospodarczymi.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Byłem kiedyś w Szwajcarii, tam to dopiero "śmiesznie" budują, w wielu domach wejście jest na pierwszym piętrze lub poddaszu, a parter jest osadzony w zboczu góry. Inna sprawa że mają kasę aby tak kombinować, w niektóre miejsca trzeba beton helikopterem "wozić".

  12. #12

    Domyślnie

    dzięki za Wasze relacje, piszcie więcej

    wnioskuję, że nie jest to jakaś specjalna filozofia..,
    u mnie niestety ze względu na powierzchnię domu piwnica raczej odpada
    Jak daleko od działki sąsiada kopać? Czy od razu po przerzuceniu ziemi można rozpoczynać prace budowlane? Kopać po deszczu czy na sucho? Jakieś inne szczegóły doradcze?

  13. #13

    Domyślnie

    [quote="yapann"]dzięki za Wasze relacje, piszcie więcej

    wnioskuję, że nie jest to jakaś specjalna filozofia..,
    u mnie niestety ze względu na powierzchnię domu piwnica raczej odpada
    Ja mam dom na skarpie, choc trochę inaczej , niż u przedmowcow.Na dlugosci domu różnica wyniosla 3 m.Dlatego mam piwnicę, dlatego przed budową nawiozlem ponad 60 cieżarowek ziemii (tanio nie bylo) i dalej by sie przydalo nawiezc jeszcze drugie tyle.Powierzchnia parteru to 100 m kw. plus garaż, piwnica to już niestety 100 mkw. plus 30 m.kw. pod garazem........prawdziwe katakumby...Niestety pochyla dzialka wymusila na mnie piwnice ,( nie oplacalo m i sie zsypywac 3 m wysokosci ) , co za tym strasznie podrozylo budowe domu.Piwnica i skarpa....to dosc kosztowne izolacje przeciwwilgociowe, dobry drenaz to kosztowny drenaz (żwir kosztuje sporo, do tego odpowiednio do tej glebokosci wytrzymale rury drenarskie , studzienki rewizyjne itp.) .Moje wnioski : gdybym mogl wybierac inna,plaską dzialkę, to bez wahania.Gdybym mogl, to wolalbym wybudowac na parterze dodatkowe pomieszczenie gospodarcze , nawet 30 m kw. i koszt bylby nieporownywalnie mniejszy i wygoda wieksza.U mnie koszt piwnicy wyniosl circa 90- tys. zl (stan surowy z izolacją i ociepleniem), wolalbym te pieniadze wydac na elementy parteru czy poddasza.Same mury piwniczne nie sa drogie (bloczki betonowe), ale izolacje (Deitermann) , ocieplenie (styrodur), strop, robocizna itp. podwyższają koszta niezmiernie.Warto to przemyslec.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Wosto

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    okolice Przodkowa
    Posty
    549

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzejek
    u mnie koszt piwnicy wyniosl circa 90- tys. zl
    W takim przypadku całkowicie się z Tobą zgadzam. U mnie ten koszt był kilku... nastokrotnie mniejszy...
    Pozdrawiam.

  15. #15

    Domyślnie

    Moja piwnica kosztowała 80kpln. Ławy żelbet + pyta fundamentowa50cm +ściany żelbet + odwodnienie + robocizna.

    Niby drogo, ale mam tam garaż 2 stanowiskowy, kotłownie, pomiszczenie techniczne, pokój hobby z sauną i osobne mini mieszkanko ,tz npokój z łazienką dla gości.

    Pytanie czy gdybym nie robił piwnicy, to ile bym zaoszczędził?

    niewiele ,albo nic. te pomieszczenia gdzies musiał bym postawić, nie mówiąc o odwodnieinu i fundamentach na większej powierzchni.

    Do tego zabudował bym kolejne m2 i tak już makabrycznie drogiej ziemi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony