dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 29
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 574
  1. #241

    Domyślnie

    Przepraszamy, ale nie możesz usuwać postów, które uzyskały odpowiedś.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  2. #242

    Domyślnie

    Cytat Napisał kotek999
    hej, byłam wielką przeciwniczką solarów, małżo niestety (albo stety) się uparł, ustąpiłam i ............,

    Jak dobrze że raz w życiu go posłuchałam: wnioski
    od kwietnia do teraz - woda gorąca za "darmo"
    oszczędności na gazie - zwrot ponad 900 zł, przy płatnościach za gaz ponad 300,

    Jak ja kocham swojego małżo

    Pozdrawiam
    Jak zwrot ponad 900 zł za sezon letni to sie opłaca,
    oszczedność jakieś 500 m3 gazu GZ-50.
    U mnie przez 6 m-cy zużyłem 90 m3 gazu, to nie za bardzo by mi się opłacało.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  3. #243
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    kto tu pije ?mariankossy

    Cytat Napisał mariankossy
    Przepraszamy, ale nie możesz usuwać postów, które uzyskały odpowiedś.
    Sam sobie odpowiada i jeszcze na haju udziela lekcji.
    Marian daj spokój.

  4. #244

    Domyślnie Utrzymanie domu w gotowości

    Witam,

    Mam dom w zasadzie całoroczny, ale pełni funkcję letniskowego. Ok. 150m2. Ściany pustak 24cm+ styropian 12 cm. Jest tam ogrzewanie olejowe i zbiornik 150l. Nie chcę już utrzymywać stanu ok. 15C przez cały rok tak, aby jak wpadamy na weekend w piątek to trzeba rozgrzać cały dom do 20C, a potem znowu się wychładza do 15C.

    Czy instalacja 2 lub 3 kolektorów rozwiąże mi problem utrzymania temperatury domu na poziomie ok. 15C. Czasmi może byc niżej nawet do 8 i tak nas tam nie ma, ale zazwyczaj powinno być nie mniej niż 15. Jak przyjedziemy i będzie akurat mniej, to dogrzeję olejem.

  5. #245

    Domyślnie

    Cytat Napisał kotek999
    hej, byłam wielką przeciwniczką solarów, małżo niestety (albo stety) się uparł, ustąpiłam i ............,

    Jak dobrze że raz w życiu go posłuchałam: wnioski
    od kwietnia do teraz - woda gorąca za "darmo"
    oszczędności na gazie - zwrot ponad 900 zł, przy płatnościach za gaz ponad 300,

    Jak ja kocham swojego małżo

    Pozdrawiam
    rozumiem, ze chodzi o platnosc ponad 300 zl na miesiac za gaz tak??
    czyli rozumiem, ze styczen-300, luty-300, marzec-300, kwiecien-pazdziernik powinno byc 7 miesiecy x 300 =2100 piszesz ze zwrot 900 czyli za kwiecien-listopad wyszlo 1200?? okolo oczywiscie?? listopad-300, grudzien-300... dobrze rozumiem?

  6. #246

    Domyślnie

    Jesteśmy w trakcie budowy, ale na dzień dzisiejszy nie wiemy czy wystarczy nam środków finansowych na solary. Czy konieczne jest przynajmniej na etapie budowy przygotowanie instalacji pod przyszłe solary, czy można to zrobić bezproblemowo później? Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. Z góry dzięki za odpowiedzi.

  7. #247
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie Re: Utrzymanie domu w gotowości

    Cytat Napisał wiernyjacek
    Witam,

    Mam dom w zasadzie całoroczny, ale pełni funkcję letniskowego. Ok. 150m2. Ściany pustak 24cm+ styropian 12 cm. Jest tam ogrzewanie olejowe i zbiornik 150l. Nie chcę już utrzymywać stanu ok. 15C przez cały rok tak, aby jak wpadamy na weekend w piątek to trzeba rozgrzać cały dom do 20C, a potem znowu się wychładza do 15C.

    Czy instalacja 2 lub 3 kolektorów rozwiąże mi problem utrzymania temperatury domu na poziomie ok. 15C. Czasmi może byc niżej nawet do 8 i tak nas tam nie ma, ale zazwyczaj powinno być nie mniej niż 15. Jak przyjedziemy i będzie akurat mniej, to dogrzeję olejem.
    Nie da się odpowiedzieć na to pytanie bez wiedzy jaki to dom, jaka instalacja itd. Napisz coś więcej.

    Cytat Napisał madzioras
    Jesteśmy w trakcie budowy, ale na dzień dzisiejszy nie wiemy czy wystarczy nam środków finansowych na solary. Czy konieczne jest przynajmniej na etapie budowy przygotowanie instalacji pod przyszłe solary, czy można to zrobić bezproblemowo później? Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Konieczności nie, ale dobrze jest chociaż przewidzieć drogę na orurowanie kolektorów między kotłownią a dachem. Można już teraz położyć to orurowanie i niech czeka na lepsze czasy. Producenci przeważnie mają w ofertach gotowe rozwiązania orurowania zabezpieczone termicznie, przed słońcem oraz ptactwem.

  8. #248

    Domyślnie Utrzymanie domu w gotowości

    Wydaje mi się, że pytanie jest jednoznaczne. Jaką w przybliżeniu temperaturę w domu można uzyskać w polskich warunkach w okresie zimowym na pomorzu, korzystając z dwóch/trzech kolektorów? Do ogrzania jest dom 150m2 - ściany pustak 24 + styropian 12 cm. Można założyć, że nie ma żadnego ogrzewania w tej chwili. Dom piętrowy, po 75 m2 na kondygnację, nowy używany 3 lata. Jak potrzeba coś więcej to pytajcie, ale moim zdaniem ten informacje powiny wystarczyć. Mi chodzi tylko o odpowiedź, czy to będzie bliżej 5C, 10C, czy 15C? A może wcale nie zadziała na trzech, tylko trzeba co najmniej 8.

    Całość ciepła będzie puszczana przez zwykłe kaloryfery typu Purmo, przygotowane dla instalacji grzewczej opartej o kocioł olejowy.

  9. #249
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie Re: Utrzymanie domu w gotowości

    Cytat Napisał wiernyjacek
    Wydaje mi się, że pytanie jest jednoznaczne. Jaką w przybliżeniu temperaturę w domu można uzyskać w polskich warunkach w okresie zimowym na pomorzu, korzystając z dwóch/trzech kolektorów? Do ogrzania jest dom 150m2 - ściany pustak 24 + styropian 12 cm. Można założyć, że nie ma żadnego ogrzewania w tej chwili. Dom piętrowy, po 75 m2 na kondygnację, nowy używany 3 lata. Jak potrzeba coś więcej to pytajcie, ale moim zdaniem ten informacje powiny wystarczyć. Mi chodzi tylko o odpowiedź, czy to będzie bliżej 5C, 10C, czy 15C? A może wcale nie zadziała na trzech, tylko trzeba co najmniej 8.

    Całość ciepła będzie puszczana przez zwykłe kaloryfery typu Purmo, przygotowane dla instalacji grzewczej opartej o kocioł olejowy.
    Znam odpowiedź tylko powiedz jakie chcesz lub jakie już masz solary?

  10. #250
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    wiernyjacek napisał:
    Wydaje mi się, że pytanie jest jednoznaczne.
    Tak, pytanie jest jednoznaczne ale odpowiedź jest uzależniona od tak wielu czynników, że trudno to w paru zdaniach.
    Przede wszystkim porównaj powierzchnie: 150 m2 dom ( co związane jest z kubaturą ) i trzy kolektory np. płaskie- razem 6m2. widać, że stosunek jest kuriozalny. Trzeba założyć, że na 5m2 powierzchni dogrzewanej trzeba 1m2 kolektora, więc potrzebujesz 15 kolektorów, to tak " książkowo ".
    Aby taka instalacja miała w miarę sens potrzebujesz ok. 6-8 kolektorów, ta ilość zależy również od samych kolektorów ( płaskie, próżniowe ) a i te różnią się znacznie między sobą.
    W sezonie zimowym wielkość uzyskanego ciepła zależy od długości dnia i stopnia nasłonecznienia i nie da się określić jaką temperaturę uzyskasz w budynku. Im bliżej wiosny tym osiągi będą większe aż może dojść do sytuacji, (lato) że nie będziesz w stanie wykorzystać ciepła z kolektorów.
    Co w cale nie znaczy, że takich instalacji się nie wykonuje. Wykonuje i RAPczyn miał całkowitą rację, że na tym etapie wiadomości trudno jest cokolwiek dobrać.
    pozdrawiam

    Witold

  11. #251
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Nie znam odpowiedzi bo kolektor1 już mi ją podwędził. Reasumując jednak. Mam kolektory próżniowo rurowe wpięte w co.Jeżeli wychodzi słonko i świeci cały czas przez około 1h.Grzeją mi się grzejniki i podłogówka.Nie zależy mi na tym aby cały impet ciepła słonecznego z tej 1h poszedł w grzejniki tylko w podłogówkę bo tam dłużej będę z niego korzystał.Twój przypadek jest niestety inny i jeżeli chcesz w domu podtrzymać te 15stc solarami może byc to problemem.

  12. #252
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    niktspecjalny napisał:
    Nie znam odpowiedzi bo kolektor1 już mi ją podwędził.
    Zaraz podwędził. Po prostu mamy instalację do dogrzewania i podobne doświadczenia.
    pozdrawiam.
    Witold

  13. #253

    Domyślnie

    Cytat Napisał madzioras
    ... Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. ...
    Podczepiam się. Wystarczą rurki na odcinku od kotłowni do dachu, czy pomyślec o czymś więcej ? Latem ciepła woda dla ok. 20 osób.

  14. #254
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek01
    Cytat Napisał madzioras
    ... Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. ...
    Podczepiam się. Wystarczą rurki na odcinku od kotłowni do dachu, czy pomyślec o czymś więcej ? Latem ciepła woda dla ok. 20 osób.
    Pomyśleć o ilości rurek solarnych i wielkości zasobnika cwu.

  15. #255
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek01
    Cytat Napisał madzioras
    ... Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. ...
    Podczepiam się. Wystarczą rurki na odcinku od kotłowni do dachu, czy pomyślec o czymś więcej ? Latem ciepła woda dla ok. 20 osób.
    Przy założeniu, że średnie dobowe zużycie c.w.u. będzie na poziomie 30l/os. powierzchnia czynna kolektora próżniowo-rurowego CPC wynosi ~13m^2, zbiornik buforowy i/lub c.w.u. pojemności ~600l - średnica rur miedzianych jakie należy zainstalować to 15mm.
    Przy założeniu zużycia 50l/os: pow. czynna ~20m^2 zbiornik ~1000l, rury Cu18 (w przypadku techniki Aqua Cu22).

  16. #256
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    madzioras napisał:
    ... Jeśli trzeba to zrobić na etapie budowy to jak powinna być wykonana taka instalacja. ...
    O dobrej i grubej otulince kauczukowej radził bym też pamiętać, jak również o jakimś kabelku do czujnika w kolektorze.
    pozdrawiam
    Witold

  17. #257

    Domyślnie podłączenie kolektorów

    Witam,
    kończę prace na podaszu i chciałbym, żeby firma która mi robiła cała instalację hydrauliczną pociągnęła mi instalację pod kolektory. (kolektory chciałbym instalować na wiosnę)
    Zasobnik mam już z podwójną wężownica(ACV), a w ramach promocji odkupiłem dość tanio od szwagra panel Ulricha.

    Firma chce mi położyć podłączenie z miękkiej miedzi fi 22, zaś serwiant ulricha stanowczo twierdzi, że podłączenie winno być z miedzi "twardej".

    kogo posłuchać?
    jaki osprzęt (pompki, sterowanie) wybrać?

    rodzina 3-4 osoby

    pozdrawiam
    Marcin

  18. #258
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Marcin_A napisał:
    Firma chce mi położyć podłączenie z miękkiej miedzi fi 22, zaś serwiant ulricha stanowczo twierdzi, że podłączenie winno być z miedzi "twardej".

    kogo posłuchać?
    A jakie argumenty przemawiają według serwisanta za połączeniami lutu twardego?
    pozdrawiam
    Witold

  19. #259

    Domyślnie

    Witam.Posiadam solary Biawar Comfort .Chciałbym się zapytać znawców i użytkowników solarów czy zmienialiście nastawy fabryczne. Jeżeli tak to jakie?

  20. #260

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1
    Witam.
    Marcin_A napisał:
    Firma chce mi położyć podłączenie z miękkiej miedzi fi 22, zaś serwiant ulricha stanowczo twierdzi, że podłączenie winno być z miedzi "twardej".

    kogo posłuchać?
    A jakie argumenty przemawiają według serwisanta za połączeniami lutu twardego?
    pozdrawiam
    Witold
    Argumentam jest wysoka temperatura glikolu wychodzącego z solarów.U mnie też jest twardy lut.

Strona 13 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony