dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 28 z 28
Pokaż wyniki od 541 do 550 z 550
  1. #541

    Domyślnie

    Cytat Napisał facien Zobacz post
    kolego podpowiedz jaka jest prawidłowa teoria?
    Czyli z tej teorii by wynikało że jak bym do swojego domu zainstalował kocioł 35kW to mniej spalę? O to chodziło? To dlaczego ciągle się pisze aby kotły które się montuje nie były przewymiarowane? Przecież to jedno z drugim się wiąże.

  2. #542
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    Cytat Napisał facien Zobacz post
    kolego podpowiedz jaka jest prawidłowa teoria?
    prawidłowa teoria jest taka że kocioł osiąga najwyższą sprawność przy swojej mocy nominalnej
    im mniejsza moc chwilowa z jaką pracuje tym niższa sprawnośc
    a im niższa sprawność tym więcej opału trzeba zużyć by wyprodukować tą samą ilość ciepła
    przykład- kociołek 20KW przy mocy nominalnej może osiągnąć sprawność w okolicy 80%(zależy od wielu czynników -przyjmuję średnio)
    przy mocy 10KW osiągnie sprawność na poziomie powiedzmy 60%
    ale kociołek o mocy 30KW który przy mocy nominalnej osiąga 80% przy 10KW może mieć sprawność na poziomie 30% czyli dwukrotnie niższą niż ten mniejszy.
    łatwo policzyć straty gdy mamy do wyboru 60 lub 30% z jakiejś jednostki

    idąc dalej
    im większy kocioł - im bardziej przewymiarowany- tym częściej będzie pracował z niską mocą
    czyli będzie marnował opał.
    do tego dojdą takie aspekty jak kondensacja, niskie temperatury spalin i osadzanie wszystkich syfów na powierzchni wymiennika kotła oraz w kominie.
    czyli szybsza destrukcja obydwu.
    kocioł dobrany na miarę będzie pracował z wyższą sprawnością niż kocioł zbyt duży

    są nawet twierdzenia by kupować kocioł mniejszy niż szczytowe zapotrzebowanie na ciepło i przez tych kilka kilkanaście dni ewentualnie dogrzewać dodatkowym źródłem ciepła jeśli kocioł nie pociągnie powyżej mocy nominalnej.
    to są jednak raczej ekstrema i nie polecam.

    zaś w temacie temperatur z jakimi pracować ma kocioł to są one powiązane z instalacją a konkretnie z tym dla jakich temperatur została zaprojektowana i wykonana.
    jeśli projekt zakładał zasilenie jej czynnikiem o temperaturze np 70stC - typowe przy starszych instalacjach przeznaczonych do kotłów na paliwa stałe, to gdy ustawimy na kotle 50st może nam to chałupy nie dogrzać i nie ma tu znaczenia czy te 50st puścimy z małego czy dużego kotła. jeśli jednak instalacja robiona np pod kondensacyjny gazowy z zasileniem na poziomie 45-55stC to nie ma obawy że trzeba będzie gotować wodę w kotle by w domu ciepło było- warunek kocioł dobrany na miarę nie mniejszy

    trzeba zatem rozpatrzeć temat dwuwątkowo.
    pierwsze- jakie jest zapotrzebowanie na ciepło domu- i do niego dobierać moc kotła
    drugie - jakie są temperatury dla instalacji i do nich dobierać temperatury pracy owego kotła
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  3. #543
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    damage

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    42-530
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam wszystkich użytkowników tłoków. Zakupiłem kocioł Dragon-s 28,5 KW z Pleszewa, ster Cobra Pid, Aligator, zawór 4d, pompa obiegowa CWU ,UPS 700watt pełna sinusoida firmy APC + 2 akumulatory 40 ah bojler 140 z płaszczem. Opał miał klasy 25 Kazimierz-Juliusz granulacja ok 40 mm, cena 412 zł tona. Dom z lat 90, pustak szczelina 30 mm a z zewnątrz bloczek silikatowy.
    Tyle na temat danych. Co do spalania to jeszcze nie wiem bo piec pracował dwa dni i padła Cobra, a teraz znowu pacuje 2-drugą dobę. Ustawienia :
    Czas przerwy 220 sek, dmuchawa 3% do 75%, nastawa CO 55, CWU 60, za zaworem 40, przedmuch załączony, PID i ADc załączone . Przy spadku temperatury do ok 50 stopni podaje paliwo i rozpędza się do ok 60-70 stopni moc ok 50% a po osiągnięciu tej temperatury moc spada do 1% i nastaje zupełna cisza , słychać tylko przekaźnik w aligatorze od załączania napędu 4d. To na razie tyle co mogę powiedzieć.
    Pozdrawiam wszystkich

  4. #544

    Domyślnie

    i co słychać u tłokowców...?

  5. #545
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szybki2210

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Czestochowa
    Kod pocztowy
    42-110
    Posty
    3

    Domyślnie

    Czekamy na kolejne rady i porady oraz ile i czego komu spala

  6. #546
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Cichy4

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Opalenica
    Kod pocztowy
    64-330
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cześć wszystkim, mam kociołek ekw-raps plus 22kw jakaś niska wersja z rusztem wodnym, pale 3 sezon ekogroszkiem i szczerze mówiąc to nie jestem zadowolony - dużo spala i popiół daleki od ideału, w następnym sezonie będę palił miałem bo to chyba najlepsze paliwo dla tlokowca i tez najtańsza opcja (ekogroszek 850, miał 620)nie dają efektu ustawienia i kręcenie trójdrożnym,dom póki co ok 100 ale będzie ok 130-140(reszta poddasza) z lat 60,ocieplony 10, podpiwniczony,nowa instalacja w miedzi i cały czas powyżej 20 na dobę a czasami 30,jak miał nie da rady to chyba wymiana kotła na ślimak?

  7. #547
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Trza było od razu ślimaka kupić a nie pchać się w gó..o jakim wg. mnie jest tłok.
    Przepraszam ale taka moja uroda że nazywam rzeczy po imieniu
    Pewnie ktoś Ci wmówił że tłok jest kotłem do miału, przekonasz się jednak niebawem że jest kotłem do niczego i problemowym.
    Na ślimaku tez spalisz miał i to z dużo lepszym skutkiem, najważniejsze żeby miał był suchy, w jednym i drugim przypadku.
    Jeśli masz zamiar ten miał nabyć teraz i mokry to sobie odpuść, dobrze radzę.
    Nie wspomnę już nawet o "dobrodziejstwie" jakim jest ruszt wodny i mocy kotła.

  8. #548
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Cichy4

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Opalenica
    Kod pocztowy
    64-330
    Posty
    3

    Domyślnie

    Taka moc podaje producent na stronie -wiem teraz ze 17 tez dałoby radę,jak czytam na forach to chwalą tłok do miału i mam nadzieje ze za rok( na ten mam zapas ekogroszek a kupuje w maju,czerwcu) będę mógł w końcu być zadowolony

  9. #549
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Cichy4

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Opalenica
    Kod pocztowy
    64-330
    Posty
    3

    Domyślnie

    A ci masz do rusztu wodnego?

  10. #550

    Domyślnie

    Witam zakupiłem w połowie 2015 r. piec z podajnikiem tłokowym SAS ECO 23 kW sterownik ST-450H (pow. domu 200m, ocieplenie 15 cm)
    dopiero zaczynam go rozpracowywac
    Parametry które mam ustawione dla 60 stopni:
    przerwa pracy - 2: 50
    siła nadmuchu 33%
    przerwa w podtrzymaniu 30 min
    nadmuch w podtrzyymaniu co 30 min 15s

    spalanie eco groszku "pieklorz 27-28MJ" wynosi ok. 25 kg/doba przy temp zewn. w nocy ok. 0 st w dzien +8stopni

    Co mogę powiedzieć o tym piecu na wstępie:
    1. Trzeba powiedzieć ze jest kopciuchem, wytwarza sporo sadzy
    2. Akurat dla wersji 23kW nie ma certyfikatu na piec A a tylko klasę B , co powoduje że z gminy nie mogę dostać dofinansowania bo nie spełnia wszystkich parametrów wymaganych
    3. Przy tych temperaturach spala wg. mnie sporo, ale może mi sie go uda jakos wyregulować
    4. Spalanie z tego co zaobserwowałem nastepuje własnie z tyłu paleniska hmmmm
    5. Popielnik do opróżnienia co 3 dni przy tych ustawieniach

    Może ktoś ma taki sam piec i podzieli się ustawieniami

    pozdrawiam

Strona 28 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony