dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 54 z 72
Pokaż wyniki od 1.061 do 1.080 z 1426
  1. #1061
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Ty napisałeś o 30 minutach ,ja dodałem 5 bo płytowy.Jak ty tłumaczysz żonie te 30 minut
    Ja generalnie trzymam stała temperaturę 23 i żona jest zadowolona.
    Mam w domu i żeliwne i podłogowe.nie bawię się w takie oszczędności .
    Tu była reklama....

  2. #1062
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydraulik_ Zobacz post
    Ty napisałeś o 30 minutach ,ja dodałem 5 bo płytowy.Jak ty tłumaczysz żonie te 30 minut
    Ja generalnie trzymam stała temperaturę 23 i żona jest zadowolona.
    Mam w domu i żeliwne i podłogowe.nie bawię się w takie oszczędności .
    Źle przeczytałeś...
    cyt:" Zdarza mi się czasem, gdy wrócę przemarznięty do domu, podnieść temp, na termostacie na pół godzinki..." koniec cyt.
    Nie za półgodzinki, tylko na półgodzinki...
    Grzeję już po kilku minutach od dotknięcia termostatu..

    To działanie w jedną stronę...
    Jest i w drugą...
    Czasowe wyłączenia grzania...
    Wyłączasz ogrzewanie, włączasz oszczędzanie...
    Ale Ty, jak sam piszesz, nie bawisz się w takie oszczędności...

    Mnie interesuje maksymalny komfort cieplny.
    Jego poziom jest tak zmienny, jak zmienia się nasze samopoczucie...
    I wilgotność powietrza..

    Dostaję od swojej instalacji c.o. to co chcę, dokładnie wówczas kiedy chcę.
    Minimalnym możliwym kosztem.

    Pozdrawiam
    Bogusław

  3. #1063
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEMODERATOR FORUM Avatar netbet
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.302

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post


    ...Mnie interesuje maksymalny komfort cieplny.
    .
    ...Minimalnym możliwym kosztem....

    Pozdrawiam
    Bogusław
    ..to ja juz tak z czystej ciekawości podpytam o koszty na przykładzie konkretnego pomieszczenia.
    pokój 46m2 (8,5x5,5), wysokość 2,7m
    przeszkleń ok 10m2
    zapotrzebowanie według projektu 2500W ( dokładnie nie pamietam..ale cos koło tego )
    według projektu są grzejniki...

    jeśliś łaskaw - proszę o dobór i wycenę grzejników do tego pomieszczenia - będę wdzięczny

    zestawię to z tym co mam i zobaczymy jak to wychodzi cenowo....

    NETbet

  4. #1064
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Źle przeczytałeś...
    cyt:" Zdarza mi się czasem, gdy wrócę przemarznięty do domu, podnieść temp, na termostacie na pół godzinki..." koniec cyt.
    Nie za półgodzinki, tylko na półgodzinki...
    Grzeję już po kilku minutach od dotknięcia termostatu..

    To działanie w jedną stronę...
    Jest i w drugą...
    Czasowe wyłączenia grzania...
    Wyłączasz ogrzewanie, włączasz oszczędzanie...
    Ale Ty, jak sam piszesz, nie bawisz się w takie oszczędności...

    Mnie interesuje maksymalny komfort cieplny.
    Jego poziom jest tak zmienny, jak zmienia się nasze samopoczucie...
    I wilgotność powietrza..

    Dostaję od swojej instalacji c.o. to co chcę, dokładnie wówczas kiedy chcę.
    Minimalnym możliwym kosztem.

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Ja zrozumiałem dobrze tylko dodałem 5 minut na reakcję grzejnika bo regulus osiągnie pełną moc po 3 minutach a panelowy po 8
    kiedyś zapoznałem się z wykresem przedstawiającym zakres odczuwania komfortu przez człowieka.
    Wynika z niego ,że w pewnym dość dużym obszarze wszyscy 90 % respondentów odczuwa komfort.(nie trzeba kręcić głowicami)
    Ale są obszary gdzie nikomu nie dogodzisz.Wystarczy ,że ty w kurteczce i pantofelkach zmarzniesz ,a jednocześnie żona w futrze i ciepłych butach wejdziecie do domu .Ty głowicę na maxa ,ą zona po zimną colę do lodówki.
    Same straty
    Tu była reklama....

  5. #1065
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał netbet Zobacz post
    ..to ja juz tak z czystej ciekawości podpytam o koszty na przykładzie konkretnego pomieszczenia.
    pokój 46m2 (8,5x5,5), wysokość 2,7m
    przeszkleń ok 10m2
    zapotrzebowanie według projektu 2500W ( dokładnie nie pamietam..ale cos koło tego )
    według projektu są grzejniki...

    jeśliś łaskaw - proszę o dobór i wycenę grzejników do tego pomieszczenia - będę wdzięczny

    zestawię to z tym co mam i zobaczymy jak to wychodzi cenowo....

    NETbet
    Wybacz NETbet...
    Lepiej w wątku tego nie robić.. Chyba, że stworzymy wątek "dobory, wyceny"

    Proponuję dwie opcje:
    1/. Skorzystanie z kalkulatora doboru http://www.regulus.com.pl/program/dobor-grzejnikow.html
    lub:
    2/. Zwrócenie się z identycznym zapytaniem na e-maila: [email protected];
    a. Najlepiej z rysunkiem pomieszczenia z projektu z planowaną lokalizacją grzejników,
    b. Nie zapomnij podać, jakie będziesz mieć źródło ciepła (ew. kilka źródeł ciepła)
    c. Preferowana temparatura grzania.
    Niezwłocznie otrzymasz wyczerpującą odpowiedź

    Na marginesie..
    Nie przesądzając co będzie tańsze lub droższe..
    Czy Ty aby nie mylisz kosztów inwestycyjnych z eksploatacyjnymi?

    Powiem tak..
    Żeby mieć podłogowe ogrzewanie o neutralnej, bezpiecznej dla użytkownika temperaturze, należy wybudować baaardzo ciepły dom, o baaaardzo dużej akumulacyjności.
    A to kosztuje.
    Tego nikt z preferujących podłógówkę nie mówi..

    Gdy w przyszłości ktoś powie, że musi trzymać zbyt wysoką temperaturę na podłodze, by utrzymać temperaturę wnętrza na odpowiednim poziomie,
    usłyszy od doradców FM tak:
    Masz dom nienormowy. Jak wybudowałeś sobie szałas z patyków, to teraz tak masz.
    To tylko i wyłącznie twoja wina!!
    Jak chciałeś mieć bezpieczną podłogówkę, trzeba było nie oszczędzać, budując ściany, !!

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 03-11-2012 o 07:48

  6. #1066
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydraulik_ Zobacz post
    Ja zrozumiałem dobrze tylko dodałem 5 minut na reakcję grzejnika bo regulus osiągnie pełną moc po 3 minutach a panelowy po 8
    kiedyś zapoznałem się z wykresem przedstawiającym zakres odczuwania komfortu przez człowieka.
    Wynika z niego ,że w pewnym dość dużym obszarze wszyscy 90 % respondentów odczuwa komfort.(nie trzeba kręcić głowicami)
    Ale są obszary gdzie nikomu nie dogodzisz.Wystarczy ,że ty w kurteczce i pantofelkach zmarzniesz ,a jednocześnie żona w futrze i ciepłych butach wejdziecie do domu .Ty głowicę na maxa ,ą zona po zimną colę do lodówki.
    Same straty
    W przytoczonym artykule masz czasy reakcji różnych grzejników panelowych vs Regulusy
    http://www.regulus.com.pl/news/dynam...em-grzejnikowy

    Wymagania co do komfortu cieplnego stale rosną.
    Ludzi stać na maksymalny możliwy komfort.
    Według indywidualnych potrzeb.
    Wszystkim tak samo to w komuniźmie....

    Pozdrawiam
    Bogusław

    Ps. Nie chodzę w pantofelkach...

  7. #1067
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Po raz kolejny wciskasz kit klientom nie za bardzo zorientowanym...
    Zgodnie z zalozoną strategią utrzymywania tego wątku.

  8. #1068

    Domyślnie

    boguslaw Szukam sobie Twojego wpisu, ale nie widzę w tym miejscu http://forum.muratordom.pl/showthrea...udowie!-AUKCJA Poszkodowana miała widze ogrzewanie grzejnikowe, może coś zaradzisz? pomożesz?

  9. #1069
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Odpisałem Ci w podanym wątku Piotrek42..

    Będzie dobrze.
    Pozdrawiam

    Ps. Arturo72. Kiepsko rozumiesz o czym piszę.. Nie pierwszy raz.

  10. #1070
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    W przytoczonym artykule masz czasy reakcji różnych grzejników panelowych vs Regulusy
    http://www.regulus.com.pl/news/dynam...em-grzejnikowy

    Wymagania co do komfortu cieplnego stale rosną.
    Ludzi stać na maksymalny możliwy komfort.
    Według indywidualnych potrzeb.
    Wszystkim tak samo to w komuniźmie....

    Pozdrawiam
    Bogusław

    Ps. Nie chodzę w pantofelkach...
    W artykule podane są ciekawe dane .Czas rozgrzania grzejnika jest super .Ale ciepły grzejnik to jeszcze mało .No chyba ,że na nim siadasz.
    Podniesienie temperatury pomieszczenia to nie to samo co podniesienie temperatury grzejnika.
    Przy dobrze zaizolowanym budynku grzejniki są coraz mniejsze w stosunku powierzchni pomieszczenia.Wpływ bezwładności jest coraz większy
    Ostatnio edytowane przez hydraulik_ ; 04-11-2012 o 15:41
    Tu była reklama....

  11. #1071
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Szybszy start, szybciej meta..

    ...

  12. #1072

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Żeby mieć podłogowe ogrzewanie o neutralnej, bezpiecznej dla użytkownika temperaturze, należy wybudować baaardzo ciepły dom
    A po co dziś budować zimny i źle ocieplony dom ? Niby można, ale po co ? Ani to koszt wiele mniejszy, ani komfort... kompletnie tego nie rozumiem, no chyba, że ktoś ma w domu Eskimosa to musi. Nikt nie kupuje zimnych i dziurawych kurtek na zimę, więc po co komu taki dom? Odnośnie starych domów, to też raczej mało kto wymienia instalację wewnętrzną i zakłada podłogówkę, a nie ociepla całości.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #1073

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Szybszy start, szybciej meta.
    Tylko w lekkim szkieletowcu, ale i tak dyskusyjne jest o ile szybciej będzie ta meta, jeśli o 1%, to dla ogólnego rachunku jest to bez znaczenia. Jaki jest czas rozgrzewania się grzejnika w stosunku do czasu osiągnięcia komfortowej temperatury w pomieszczeniu ?
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 04-11-2012 o 15:26
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  14. #1074
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    1/. Nie wiesz o co chodzi, czy też udajesz, że nie wiesz?
    Nie jeden procent szybciej tylko np. pół godziny szybciej... Na etapie startu grzania i na etapie zatrzymania grzania..
    Oznacza to możliwość zdecydowanie większego dopasowania oczekiwań, potrzeb uzytkownika, do możliwości systemu c.o.

    2/. Nie stawiam alternatywy zimny dom, nie akumulujący - ciepły dom, akumulujący lecz
    ciepły dom vs bardzo, bardzo, bardzo ciepły dom a taki kosztuje.
    Tylko bardzo, bardzo, bardzo ciepły dom umożliwia grzanie podłogą na poziomie neutralności jej temperatury powierzchniowej tj. maximum +2 oC powyżej temparatury
    pozostałych przegród.

    3/. Tylko system grzejnikowy o małej bezwładności cieplnej umożliwia sytuację, w której górna granica temperatury określona przez użytkownika, jest nieprzekraczana
    niemal nigdy. System taki potrafi zadziałać w jedną lub w drugą stronę tj. rozpocząć grzanie lub je zaprzestać w stosunkowo krótkim czasie.
    Założona, górna granica temperatury stanowi nieprzakraczalną "czerwoną linię".
    Co to znaczy dla komfortu cieplnego i dla kosztów ogrzewania, nie trzeba chyba tłumaczyć...

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 04-11-2012 o 16:07

  15. #1075
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Znowu czytasz nieuważnie Arturo72...
    Kryterium masz w przywołanym przez samego siebie cytacie...
    Dla Twojego wyjaśnienia: powyższe dotyczy nie dzisiejszych temperatur na zewnątrz, lecz okresu maksymalnego zapotrzebowania obiektu na ciepło podczas ostrej zimy..
    Zawsze w takich ocenach należy brać pod uwagę, co będzie się dziać w momencie najwyższego alertu dla instalacji c.o.

    ...


    ...

  16. #1076
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Brak kompetencji przykrywa się krzykiem,atakiem lub odwraca się kota ogonem.
    Tu była reklama....

  17. #1077
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał hydraulik_ Zobacz post
    Brak kompetencji przykrywa się krzykiem,atakiem lub odwraca się kota ogonem.
    Otóż to hydraulik.. Otóż to.
    Mamy z tym do czynienia również w tym wątku raz po raz. Raz jeden, raz drugi...
    Pomimo to, a nawet dlatego, należy cierpliwie powtarzać oczywiste dla logicznie myślących tezy..

    W obiekcie o większych potrzebach cieplnych (tracących więcej ciepła), dT pomiędzy posadzką a częścią przegród może być większa niż 2 oC..
    Różnica temperatury pomiędzy nogami a głową może być wówczas zauważalna a przez to zdecydowanie niekomfortowa..

    Pozdrawiam
    Bogusław

  18. #1078
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Jeśli doprowadzę wnętrze całego domu do temp. np. 20 oC i wyjdę do pracy na 10 godzin wyłaczając całkowicie ogrzewanie, oznaczać to będzie, że w domu tym nie będzie żadnego elementu o temperaturze wyższej niż 20 oC !!!
    Bo i po co?

    W dobrze akumulującym ciepło domu temperatura wnętrza w tym czasie nie spadnie.

    Analogicznie można postąpić w nocy w części domu (np. sypialnie) lub we wszystkich pomieszczeniach..

    Przy ogrzewaniu regulusami z uwagi na ich krótki czas rozruchu oraz krótki czas do zaprzestania grzania (mała masa grzejnmika wraz z wodą),
    planowane przerwy w grzaniu mogą być maksymalnie wydłużone
    ergo - okresy grzania mogą być maksymalnie skrócone.

    Wyłączamy ogrzewanie, włączamy oszczędzanie energii.

    Tylko system grzejnikowy o małej bezwładności cieplnej umożliwia sytuację, w której górna granica temperatury określona przez użytkownika, jest nieprzekraczana
    niemal nigdy. System taki potrafi zadziałać w jedną lub w drugą stronę tj. rozpocząć grzanie lub je zaprzestać w stosunkowo krótkim czasie.

    Założona, górna granica temperatury stanowi nieprzekraczalną "czerwoną linię".
    Co to znaczy dla komfortu cieplnego i dla kosztów ogrzewania, nie trzeba chyba tłumaczyć...
    Brak przewyższenia temperatury powyżej zadanej, oznacza mniejszą dT pomiedzy wnętrzem a zewnętrzem czyli mniejsze straty ciepła.

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 04-11-2012 o 22:01

  19. #1079

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Nie jeden procent szybciej tylko np. pół godziny szybciej... Na etapie startu grzania i na etapie zatrzymania grzania..
    Chciałbym zobaczyć efekty tego szybkiego startu i zatrzymania na wykresie zrobionym podczas pomiarów w jakimś rzeczywistym obiekcie, najlepiej lekkim i dla porównania ciężkim. Jak szybko da to odczuwalne wyniki, o ile szybciej osiągniemy wymaganą temperaturę, czy i ewentualnie ile kWh da radę zaoszczędzić dzięki szybkim reakcjom instalacji o obiekcie używanym sporadycznie oraz ciągle. Łatwo takie pomiary wykonać, a i sprzęt nie jest drogi, mógłbym nawet dopomóc w zorganizowaniu czegoś takiego. A wtedy można by podeprzeć nasze rozważania jakimiś konkretnymi wynikami, a nie tylko przekomarzaniem się.
    Na dzień dzisiejszy największe różnice widzę w pomieszczeniach lekkich, sporadycznie ogrzewanych, gdzie zazwyczaj utrzymuje się niskie temperatury (np 10-15*), a od czasu do czasu trzeba je szybko ogrzać na krótki czas do wyższych temperatur. Tu mała bezwładność ma sens. Jednak w zwykłym stale zamieszkałym domu, który jest w miarę współcześnie ocieplony, wykonany z ciężkiej konstrukcji, nie widzę za bardzo pola do zaoszczędzenia dzięki szybkiemu startowi. Czy ogrzejemy o 0.5 stopnia mniej czy więcej, nie wpłynie to w zauważalny sposób na straty ciepła. Nadmiar energii nie zniknie, lecz przejmą go ciężkie elementy konstrukcji, które będą ją dłużej oddawać i ogrzewanie kolejny raz włączy się po prostu nieco później.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  20. #1080

    Domyślnie

    Tak nieśmiało zapytam, czy przy wychłodzonym domu (załóżmy 0oC) doprowadzenie do komfortu cieplnego 20oC przy regulusach będzie wymagało mniej energii niż przy innym źródle ciepła, czy tylko zaczną one szybciej grzać ?
    Bo jeśli mniej energii to muszę się dokształcić z fizyki, jeśli szybciej to dyskusja sprowadza się trochę do wyższości świąt... gdyż niektórzy cenią sobie sam fakt że grzejniki są ciepłe i czują dyskomfort jeśli są zimne nawet jeżeli zakładana temperatura domu jest osiągnięta, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje.
    Jeśli w szybkości rozgrzewania i wychładzania grzejników upatrujesz oszczędności to spróbuj to policzyć, a niedowiarki uwierzą.

    PS. Oczywiście rozważajmy budynek o funkcji mieszkalnej użytkowany w standardowy statystycznie sposób
    Ostatnio edytowane przez odyseuszek ; 04-11-2012 o 22:18

Strona 54 z 72

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony