dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1

    Domyślnie rekuperator i suche powietrze w domu

    Witam.
    W domu mam zainstalwany reku oraz podłogówkę na obu kondygnacjach - czyli w całym domu za wyjątkiem miejsc pod łóżkami, szafami itp. czyli wg. zaleceń. Jednak od początku cała moja rodzina budzi się rano z tzw. suchym nosem i gardłem. Jak to wygląda u was jako innych urzytkowiników takich instalacji? Co ewentulanie radzicie?
    A ja dam radę ....

  2. #2

    Domyślnie Re: rekuperator i suche powietrze w domu

    Cytat Napisał aleksik
    Witam.
    W domu mam zainstalwany reku oraz podłogówkę na obu kondygnacjach - czyli w całym domu za wyjątkiem miejsc pod łóżkami, szafami itp. czyli wg. zaleceń. Jednak od początku cała moja rodzina budzi się rano z tzw. suchym nosem i gardłem. Jak to wygląda u was jako innych urzytkowiników takich instalacji? Co ewentulanie radzicie?
    zmniejszyć obroty wentylatorów
    instalacje elektryczne, tv-sat, internet

  3. #3

    Domyślnie

    Nawilżaj powietrze. Nawilżaczem.
    Pieniądze są policzalne.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie ma nic gorszego dla mnie od suchego powietrza - musiałabym spać chyba w garażu

  5. #5

    Domyślnie

    hej, wy mnie nie straszcie....nienawidze jak ni sucho w nosie i w gardle. Reku jest ale jeszcze nie mieszkamy
    Wykończeniówka wykańcza....
    .........................................Trójka Drombo

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Reku nie ma wpływu na wilgotność w domu.

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Reku nie ma wpływu na wilgotność w domu.
    Natomiast wentylacja jak najbardziej

    MCB

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał MCB
    Cytat Napisał Jezier
    Reku nie ma wpływu na wilgotność w domu.
    Natomiast wentylacja jak najbardziej
    To może dodajmy, nadmierna wentylacja.

    Chociaż nadmierna to może nieodpowiednie słowo. Powiedzmy więc: większa od zwyczajowej w domach z went. grawitacyjną.

  10. #10

    Domyślnie

    to znaczy????????
    Wykończeniówka wykańcza....
    .........................................Trójka Drombo

  11. #11

    Domyślnie

    to znaczy ...
    że w każdym domu źródło wilgoci jest takie samo: wilgoć w powietrzu czerpanym z zewnątrz (tzw. świeżym ) oraz wilgoć nazwijmy ja bytową.

    Na źródło zewnętrzne wpływu raczej nie mamy. Pozostaje źródło wewnętrzne.
    Przyjmijmy, że jest ono stałe. Teraz od wielkości wymian powietrza będzie zależał ostateczny poziom wilgoci w pomieszczeniach.
    Dlaczego przy wentylacji mechanicznej jest "sucho"? Dlatego, że w przeciwieństwie do grawitacyjnej ona rzeczywiście działa. Niekiedy działa przesadnie i dlatego należy nią sterować bazując na wskaźniku wilgotności.

    Może wystąpić taka sytuacja, że oba źródła wilgoci będą niewystarczające. Tylko, że nie zależy to od rodzaju wentylacji.

    Tak więc jeżeli jest za sucho najpierw należy osiągnąć żądany poziom wilgoci zmniejszając ilość wymian powietrza do niezbędnego minimum. Dopiero gdy to nie pomoże trzeba myśleć o nawilżaniu.

    MCB

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał MCB

    Tak więc jeżeli jest za sucho najpierw należy osiągnąć żądany poziom wilgoci zmniejszając ilość wymian powietrza do niezbędnego minimum. Dopiero gdy to nie pomoże trzeba myśleć o nawilżaniu.

    MCB
    Tylko czy wtedy skuteczność wentylacji nie będzie przypadkiem taka sama jak przy grawitacyjnej czyli... po co ta wentylacja mechaniczna
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro
    Cytat Napisał MCB

    Tak więc jeżeli jest za sucho najpierw należy osiągnąć żądany poziom wilgoci zmniejszając ilość wymian powietrza do niezbędnego minimum. Dopiero gdy to nie pomoże trzeba myśleć o nawilżaniu.

    MCB
    Tylko czy wtedy skuteczność wentylacji nie będzie przypadkiem taka sama jak przy grawitacyjnej czyli... po co ta wentylacja mechaniczna
    Po pierwsze nie będzie to samo, bo zapewne będziesz miał także wymiennik ciepła - a więc oszczędności w ogrzewanie. A po drugie problem z suchym powietrzem występuję tylko zimą, gdy na dworze są dużo niższe temperatury niż w domu. W lato, wiosnę i jesienią będziesz mógł się cieszyć wspaniale wentylowanym domem

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał frykow
    Cytat Napisał odaro
    Cytat Napisał MCB

    Tak więc jeżeli jest za sucho najpierw należy osiągnąć żądany poziom wilgoci zmniejszając ilość wymian powietrza do niezbędnego minimum. Dopiero gdy to nie pomoże trzeba myśleć o nawilżaniu.

    MCB
    Tylko czy wtedy skuteczność wentylacji nie będzie przypadkiem taka sama jak przy grawitacyjnej czyli... po co ta wentylacja mechaniczna
    Po pierwsze nie będzie to samo, bo zapewne będziesz miał także wymiennik ciepła - a więc oszczędności w ogrzewanie. A po drugie problem z suchym powietrzem występuję tylko zimą, gdy na dworze są dużo niższe temperatury niż w domu. W lato, wiosnę i jesienią będziesz mógł się cieszyć wspaniale wentylowanym domem
    I tak i nie

    Na forum został zawarty konsensus że wentylację mechaniczną instalujemy głównie dla komfortu a nie dla oszczędności.
    Ale jak zmniejszamy ilość wymiany powietrza z powodu niskiej wilgotności może się okazać że komfort wcale nie lepszy.

    Natomiast w lecie część osób otwiera okna bo w upalne lato wentylacja też nie wystarcza.

    Takie są moje przemyślenia i wcale nie jestem przeciwnikiem wentylacji mechanicznej ale widzę ograniczenia takiej wentylacji.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro
    Na forum został zawarty konsensus że wentylację mechaniczną instalujemy głównie dla komfortu a nie dla oszczędności.
    Owszem. Jednakże bardzo często na forum wentylacja mechaniczna jest utożsamiana z rekuperacją i ciągle trzeba to wyjaśniać.

    Cytat Napisał odaro
    Ale jak zmniejszamy ilość wymiany powietrza z powodu niskiej wilgotności może się okazać że komfort wcale nie lepszy.
    Pisałem, że do niezbędnego minimum. To minimum wyznacza właśnie komfort.
    Jeżeli nie pomoże to należy podjąć inne działania.

    Cytat Napisał odaro
    Natomiast w lecie część osób otwiera okna bo w upalne lato wentylacja też nie wystarcza.
    W lecie otwiera bo grawitacyjna po prostu nie działa. Dlatego u mnie będzie mechaniczna i do tego GWC. Klimy to nie zastąpi, ale trochę pomoże.

    Jest jeszcze jeden argument za mechaniczną. Wiele osób pisze o tym, że wolą wietrzyć otwierając okna, słuchać śpiew słowików i takie tam...
    OK, proszę jednak pamiętać o tym, że dom powinien być wietrzony także podczas naszej nieobecności. W tym przypadku tylko dobrze wykonana wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna spełni swoją rolę.

    MCB

  16. #16

    Domyślnie

    MCB napisał:
    to znaczy ...
    że w każdym domu źródło wilgoci jest takie samo: wilgoć w powietrzu czerpanym z zewnątrz (tzw. świeżym ) oraz wilgoć nazwijmy ja bytową.

    Na źródło zewnętrzne wpływu raczej nie mamy. Pozostaje źródło wewnętrzne.
    Przyjmijmy, że jest ono stałe. Teraz od wielkości wymian powietrza będzie zależał ostateczny poziom wilgoci w pomieszczeniach.
    Dlaczego przy wentylacji mechanicznej jest "sucho"? Dlatego, że w przeciwieństwie do grawitacyjnej ona rzeczywiście działa. Niekiedy działa przesadnie i dlatego należy nią sterować bazując na wskaźniku wilgotności.

    Może wystąpić taka sytuacja, że oba źródła wilgoci będą niewystarczające. Tylko, że nie zależy to od rodzaju wentylacji.

    Tak więc jeżeli jest za sucho najpierw należy osiągnąć żądany poziom wilgoci zmniejszając ilość wymian powietrza do niezbędnego minimum. Dopiero gdy to nie pomoże trzeba myśleć o nawilżaniu.
    zgadzam się ze wszystkim.

  17. #17

    Domyślnie

    Dzieki za te wszystkie odpowiedzi, wypowiedzi itp.
    Nie wiem czy macie reku, szczeglnie osoby, które się wypowiadają bardzo mądrze (bez urazu) ale jak funkcjonować przez "kilka" miesięcy w domu (od października do marca, w którym mamy suche nose, suche gardła itp...
    Podajcie możliwości regulacji lub ew. dobre nawilżacze.
    A ja dam radę ....

  18. #18

    Domyślnie

    podnoszę
    A ja dam radę ....

  19. #19

    Domyślnie

    aleksik:
    1. Jaką masz temperaturę w pomieszczeniach: sypialnia, salon (dzień, noc)?
    2. Jaką masz temperaturę podłogi w tych pomieszczeniach (dzień, noc)?
    3. Jaką masz wilgotność w tych pomieszczeniach (dzień, noc)?
    4. Jaka jest ilość wymian w tych pomieszczeniach (dzień, noc)?
    5. Jaka jest temperatura nawiewu w tych pomieszczeniach (dzień, noc)?

    MCB

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    też jestem ciekawy...
    Adam M.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony