dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 2205
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 44087
  1. #61
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Czym ogrzewać :)

    Cytat Napisał Wojciech Zachary
    Czy prąd jest ekologiczny? Nie, bo sprawnośc produkcji prądu z ciepła loko mieszkanie to tylko 20%.
    Mógłbyś podać sposób obliczenia tak niskiej sprawności, albo źródło skąd taką informację posiadasz.

  2. #62
    Zachary
    Guest
    Zachary

    Domyślnie Fizyka

    Poczytaj jakikolwiek podręcznik do fizyki a do termodynamiki - w szczególności
    Chodzi o rozdziały dotyczące zamiany ciepła w pracę (NIE ODWROTNIE !!)

  3. #63
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Fizyka

    Cytat Napisał Zachary
    Poczytaj jakikolwiek podręcznik do fizyki a do termodynamiki - w szczególności
    Chodzi o rozdziały dotyczące zamiany ciepła w pracę (NIE ODWROTNIE !!)
    Sprawdzałem jakie są sprawności w większości polskich elektrowni.
    Wahają się one od 30 do 35 % jeżeli chodzi o sprawność przemiany energii cieplnej w elektryczną. Jednak zdecydowana większość turbogeneratorów pracuje jako elektrociepłownie i wtedy sprawność całokowita (z uwzględnieniem produkcji ciepła) wynosi od 60 - 80 %.

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    To bardzo proste. Każdy dom jest inny, nie ma co się specjalnie opierać na domach sąsiadów znajomych i innych. Natomiast doświadczenia innych - głównie tych ogrzewających gazem dobitnie pokazują, że teoria nie różni się od praktyki.
    a ja pytam o doswiadczenia ogrzewajacych pradem - i nie moge sie doczekac na wysokosc rachunkow. O ile moge uwierzyc w 1,5tys wydane na gaz ktory kosztuje roznie (od 12 do 15gr za kWh) bo to oznacza 10-12tys kWh o tyle ciezko mi uwierzyc w 8tys kWh. Ale powiedzmy ze ci sie uda zmiescic w 8tys.

    Cytat Napisał Jezier
    Poza tym wcale nie staram się wykazać wyższości ogrzewania prądem nad gazem ziemnym tylko nad propanem. Grzejąc propanem płacę ponad 4000 zł.
    nie wiem jak ty to liczysz. Jak masz dom 8tys kWh to wychodzi ze za propan zaplacisz 1600zl. I w dodatku zaoszczedzisz na gotowaniu...
    A przy pradzie i jak rozumiem z twoich uwag taryfie calodobowej zaplacisz 2800zl. Przy propanie zaoszczedzilbys 1200zl rocznie !

    Cytat Napisał Jezier
    Staram się porównywać to co łatwiejsze. Poza tym CWU będę miał tylko z drugiej taryfy a więc w cenie dokładnie jak z propanu.
    chyba dosc optymistyczne zalozenie. Zakladasz ze wieczorem 2 osoby nie bedza sie kapac ?

    D.

  5. #65

    Domyślnie

    Dla wszystkich.

    Jezier podał wcześniej parametry swojego domu - trzeba sobie poszukać. Ściany mają 20 cm styropianu (!!!) i 25 cm betonu komórkowego. Strop 30 cm wełny. Podłoga 15 cm styropianu.

    Jeśli ktoś wie co to jest współczynnik przenikalności ścian k to zacznijmy od tego jaki współczynniki mają w/w przegrody Jeziera że napewno należą do przyzwoitych. Poza tym wentylacja nie jest grawitacyjna.

    Jeszcze raz przypominam że sprawność całego systemu grzewczego wodno-gazowego jest na poziomie 75-80 %. Składają się na nią sprawność pieca 90 % straty przesyłu 5-10 % i regulacji 5-10 %.

    Elektryczne ogrzewanie z piecami umieszczonymi bezpośrednio w pomieszczeniach ogrzewanych daje prawie 100 % sprawność.

  6. #66
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dave
    wiem jak ty to liczysz. Jak masz dom 8tys kWh to wychodzi ze za propan zaplacisz 1600zl. I w dodatku zaoszczedzisz na gotowaniu...
    A przy pradzie i jak rozumiem z twoich uwag taryfie calodobowej zaplacisz 2800zl. Przy propanie zaoszczedzilbys 1200zl rocznie !
    D.
    4000 za propan zapłaciłnym wtedy gdybym nie ocieplał tak dobrze tylko zadowolił się współczynnikami na poziomie norm czyli 0,3. Po ociepleniu różnica między inwestycją w kotłownię a grzejnikami elektrycznymi konwektorowymi wynosi ok 15 tys. więc oszczędność roczna na poziomie 1200 zł przy ogrzewaniu propanem to niewiele.

    Cytat Napisał Dave
    Zakladasz ze wieczorem 2 osoby nie bedza sie kapac ?

    D.
    Zakładam, że w okresie tańszego prądu ogrzeję potrzebną ilość wody dla domowników. Zresztą będą nas tylko 3 osoby więc nie muszę kupować gigantycznego zbiornika. Wystarczy mi pewnie 200 litrów.

  7. #67
    Guest

    Domyślnie Re: Fizyka

    Sprawdzałem jakie są sprawności w większości polskich elektrowni.
    Wahają się one od 30 do 35 % jeżeli chodzi o sprawność przemiany energii cieplnej w elektryczną. Jednak zdecydowana większość turbogeneratorów pracuje jako elektrociepłownie i wtedy sprawność całokowita (z uwzględnieniem produkcji ciepła) wynosi od 60 - 80 %.[/quote]

    Co to znaczy zdecydowana większość ?
    masz jakieś wiarygodne dane jaki procent energii elektrycznej w Polsce jest wytwarzany w elektrociepłowniach?
    Poza tym sprawność wytwarzania energii elektrycznej i tak wynosi 30-35% straty przesyłu i transformacji to natępne więc globalnie można przyjąć,20% dla systemu
    A co do źródeł skojarzonych - masz trację ale w tam mamy tzw. sprawność wykorzystania enegii chemicznej zawartej w paliwie czyli nie posiadamy ciepła jako odpadu - nawiasem mówiąc cena ciepła wtedy może wynosić 1gr i to jest ciepło "ekologiczne" .
    Moim zdaniem opowieści o "ekologicznym cieple" z prądu to bajki ale ludzie lubią bajki

  8. #68
    Wojciech Zachary
    Guest
    Wojciech Zachary

    Domyślnie Koszty ogrzewania

    Z moich doświadczeń wynika, że nie można podać wiarygodnych kosztów ogrzewania domu w fazie projektowej.
    Istnieją metody obliczeniowe pozwalające wyliczyć tzw moc szczytową ale już roczne zużycie to metoda pełna uproszczeń i jej dokładność jest mało wiarygodna.
    Zużycie ciepła w nowych budynkach jest BARDZO zależna od sposobu życia - jak ciepło lubicie mieć w domu, jak działa wentylacja, czy zima była łagodna, czy macie tzw "osłabienie" ogrzewania w ciągu dnia/nocy czy lubicie się "moczyć" w wannie czy myjecie się raz w tygodniu
    wszelkie doświadczenia nie mogą pozwalać na wyciąganie ogólnych wniosków
    Jedyne co można porównać to koszt 1kWh lub 1JG (łącznie z kosztami inwestycyjnymi) zrobić sobie coś co nazywa się NPV i podjąć decyzję
    a po pierwszej zimie życie zweryfikuje wszystko

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Cytat Napisał Dave
    wiem jak ty to liczysz. Jak masz dom 8tys kWh to wychodzi ze za propan zaplacisz 1600zl. I w dodatku zaoszczedzisz na gotowaniu...
    A przy pradzie i jak rozumiem z twoich uwag taryfie calodobowej zaplacisz 2800zl. Przy propanie zaoszczedzilbys 1200zl rocznie !
    D.
    4000 za propan zapłaciłnym wtedy gdybym nie ocieplał tak dobrze tylko zadowolił się współczynnikami na poziomie norm czyli 0,3. Po ociepleniu różnica między inwestycją w kotłownię a grzejnikami elektrycznymi konwektorowymi wynosi ok 15 tys. więc oszczędność roczna na poziomie 1200 zł przy ogrzewaniu propanem to niewiele.
    Nie. Znowu popelniasz blad polegajacy ze porownujesz inne koszty do innej inwestycji. 20tys to kosztuje CO w duzym domu (>150m2) o przecietnym U. Jesli wziac pod uwage taki dom jak ty stawiasz i zakladajac 8tys kWh rocznie to te koszty beda znacznie nizsze dlatego ze nie bedzie potrzebny kociol duzej mocy i nie bedzie potrzeba wiele grzejnikow o duzej mocy. Zalozmy te 8tys kWh i to ze do takiego domu wkladasz grzejniki elektryczne (jak mowisz koszt 6tys) lub ogrzewanie gazowe. W tym drugim przypadku koszt kotlowni (kociol+komin+automatyka) spokojnie zmiesci sie w kwocie 6tys tak jak grzejniki u ciebie. Pozostaje koszt grzejnikow i orurowania. Przy twojej powierzchni i ociepleniu mozna przyjac 50W/m2 a wiec potrzeba grzejnikow na ok. 7kW co daje pewnie 5-6 grzejnikow 1.2kW. Grzejniki te wraz z oprzyrzadowaniem (glowice, zawory, podejscia) kupisz za ok. 2tys. Do tego orurowanie wraz z robocizna - pewnie ok. 1.5tys ale zalozmy z marginesem 2tys. Tak wiec ogrzewanie gazowe w twoim domu kosztowaloby 4tys wiecej. Przy zysku 1.2tys rocznie inwestycja w gaz - tu propan ! zwrocilaby sie po 3,5 roku. A doliczajac zysk z gotowania i CW pewnie wczesniej. Jak widzisz nawet zakladajac superenergooszczedny dom nie oplaca sie ogrzewac pradem.

    Cytat Napisał Jezier
    Cytat Napisał Dave
    Zakladasz ze wieczorem 2 osoby nie bedza sie kapac ?

    D.
    Zakładam, że w okresie tańszego prądu ogrzeję potrzebną ilość wody dla domowników. Zresztą będą nas tylko 3 osoby więc nie muszę kupować gigantycznego zbiornika. Wystarczy mi pewnie 200 litrów.

    200l to prawie jedna wanna. Sadzisz ze druga osoba nie bedzie chciala wejsc do wanny tego samego wieczoru ?

    D.

  10. #70

    Domyślnie Re: Koszty ogrzewania

    Cytat Napisał Wojciech Zachary
    Z moich doświadczeń wynika, że nie można podać wiarygodnych kosztów ogrzewania domu w fazie projektowej.
    mam identyczny poglad.

    Cytat Napisał Wojciech Zachary
    Jedyne co można porównać to koszt 1kWh lub 1JG (łącznie z kosztami inwestycyjnymi) zrobić sobie coś co nazywa się NPV i podjąć decyzję
    a po pierwszej zimie życie zweryfikuje wszystko
    dokladnie. Dlatego tak usilnie domagalem sie jakichs konkretnych liczb podajacych kwoty oplat za prad w domu ogrzewanym pradem. Widac mimo apelu w tytule tego watku nie znalazla sie osoba ktora ogrzewa dom pradem i pozostaje teoretyzowanie bo brak jest konkretnych kwot.

    D.

  11. #71

    Domyślnie

    D.[/quote]
    Zakładam, że w okresie tańszego prądu ogrzeję potrzebną ilość wody dla domowników. Zresztą będą nas tylko 3 osoby więc nie muszę kupować gigantycznego zbiornika. Wystarczy mi pewnie 200 litrów.[/quote]


    200l to prawie jedna wanna. Sadzisz ze druga osoba nie bedzie chciala wejsc do wanny tego samego wieczoru ?

    D.[/quote]

    Dave 200 litrów na dzień dla trzech osób na dzień to aż nadto. czy korzystasz z wanny? Jesli tak to czy napełniasz ją całą wodą tylko z kurka z gorącą wodą? Jeżeli tak to albo jesteś mocno poparzony albo masz ustawioną temp na 40 C. Z regóły temp zasilania ustawia się na 60 C wskazane jest aby co jakiś czas wodę w bojlerze rozgrzać do 90 C. Poza tym mało kto ma tyle czasu aby codziennie wylegiwac się w wannie pełnej goracej wody.
    Teraz moje doświadczenia z bojlerem:
    Co prawda mam bojler bez grzałki i nie moge nic powiedzieć na temat kosztów energii el. ale mam za to wężownicę.
    No więc woda z dwóch bojlerów z wężownicami o łącznej pojemności ok 200l(trzeba by jeszcze odjąć objętość wężownic a nie mam odpowiednich danych) wystarcza czteroosobowej rodzinie na ok 36h. Podejżewam, że można by ten wynik poprawić ponieważ izolacja bojlerów nie jest wzorcowa

  12. #72

    Domyślnie

    Godul - troche racji masz ale nie do konca. Jezeli w zasobniku masz 200l wody 60C i podgrzewanie wylaczasz o 15 to po zrobieniu mycia naczyn temp. spadnie ci gdzies do 55C (zimna woda wchodzi wszak do zasobnika). Teraz niech ktos wleje cala wanne wody i temp. w zasobniku spadnie do 40C. Nastepna osoba ktora bedzie chciala sie kapac albo bedzie sie myc letnia woda albo zmusi zasobnik do podgrzewania. O kolejnej osobie nie chce myslec...
    Ja sugeruje po prostu ze pelny komfort zapewnia wylacznie ciagle podgrzewanie wody a nie ograniczanie tego na wybrane godziny. I przy zasobniku 200l dla kogos wieczorem moze cieplej wody zabraknac jesli wody sie nie podgrzeje na czas. Ale rozumiem ze problem ten bedzie rozwiazywany inaczej - mycie naczyn w zmywarce albo do 15, jedna osoba kapiaca sie w wannie do 22 a druga po itd. Troche to mniej komfortowe ale zalatwia sprawe.

    D.

  13. #73

    Domyślnie

    Mamy w mieszkaniu bojler 120 l na dwie osoby i to naprawdę jest wystarczające! Naprawdę rzadko się zdarza, że dwie osoby chcą się moczyć po kolei, a wtedy przecież można dogrzać wodę - od czasu do czasu to przecież nie majątek! A normalnie: prysznic 2 razy dziennie + zmywanie i jeszcze w ciągu 3 lat nie zdarzyło się, żeby zabrakło ciepłej wody. To tyle jeśli chodzi o praktykę...

  14. #74

    Domyślnie

    Mamy bojler 200l (działający na taryfie nocnej, grzałka nagrzewa wodę w bojlerze do 80 stopni) na pięć osób (2 dorosłych plus 3 dzieci: 6, 4, 1 rok). Dzieci się kąpią w wannie, dorośli biorą prysznic. Bojler jest nastawiany zazwyczaj na 60% (jest tam takie pokrętło, pewnie nagrzewa nie do 80, a np. do 60 stopni, nie wiem dokładnie co to pokrętło reguluje). I starcza bez problemu.

  15. #75

    Domyślnie

    Dave z tym mieszaniem to nie do końca masz rację: w dużych zbiornikach gorąca woda zbiera się na górze a zimna na dole. Mieszanie się wody jest dużo mniejsze niż w małych zbiornikach. Spotkałem się nawet z termą bodajże SD która włączała podgrzewanie wody dopiero po wylaniu z niej 70% gorącej wody. Masz rację, że lepiej jest stale utrzymywać temp powiedzmy 55C niż- tak jej jest w moim przypadku- podgrzewać raz na jakiś czas do 90C i czekać z nastepnym włączeniem ogrzewania aż temp. spadnie do 40C, ale w przypadku dobrej izolacji bojlerow oraz możliwości korzystania z tańszej energii nocąwady i zalety obu rozwiązań mogą się równoważyć.
    Po pierwsze jeśli chciałbyś mieć ciągle podgrzewaną wodę o temp 55C to rzeczywiście 200 litrów mogłoby ci nie wystarczyć do komfortowego napełnienia trzech wanien. Ale powiększajanie bojlera to podrażanie całej instalacji. Dave czy może proponujesz stosowanie podgrzewaczy przepływowych?

  16. #76
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dave
    Znowu popelniasz blad polegajacy ze porownujesz inne koszty do innej inwestycji. 20tys to kosztuje CO w duzym domu (>150m2) o przecietnym U. Jesli wziac pod uwage taki dom jak ty stawiasz i zakladajac 8tys kWh rocznie to te koszty beda znacznie nizsze dlatego ze nie bedzie potrzebny kociol duzej mocy i nie bedzie potrzeba wiele grzejnikow o duzej mocy. Zalozmy te 8tys kWh i to ze do takiego domu wkladasz grzejniki elektryczne (jak mowisz koszt 6tys) lub ogrzewanie gazowe. W tym drugim przypadku koszt kotlowni (kociol+komin+automatyka) spokojnie zmiesci sie w kwocie 6tys tak jak grzejniki u ciebie. Pozostaje koszt grzejnikow i orurowania. Przy twojej powierzchni i ociepleniu mozna przyjac 50W/m2 a wiec potrzeba grzejnikow na ok. 7kW co daje pewnie 5-6 grzejnikow 1.2kW. Grzejniki te wraz z oprzyrzadowaniem (glowice, zawory, podejscia) kupisz za ok. 2tys. Do tego orurowanie wraz z robocizna - pewnie ok. 1.5tys ale zalozmy z marginesem 2tys. Tak wiec ogrzewanie gazowe w twoim domu kosztowaloby 4tys wiecej. Przy zysku 1.2tys rocznie inwestycja w gaz - tu propan ! zwrocilaby sie po 3,5 roku. A doliczajac zysk z gotowania i CW pewnie wczesniej. Jak widzisz nawet zakladajac superenergooszczedny dom nie oplaca sie ogrzewac pradem.

    D.
    To, że dom jest cieplejszy wcale nie oznacza, że jest mniejszy. Poza wielkością grzejników nic się nie zmienia. Pomieszczeń mam tyle samo więc i grzejników jest taka sama ilość. Byłyby tylko mniejsze i przez trochę tańsze.
    Nie wydaje mi się aby założenie 20 tys za instalację gazową i CO było szczególnie zaniżone. Kiedyś zastanawiałem się nad innymi sposobami ogrzewania domu (gaz olej) i jakoś nie spotkałem się z wycenami choćby przybliżonymi do tego co mi proponujesz. Może miałem pecha ale za samą kotłownię z CO miałem wyceny od 18 tys. w zwyż. A koszty instalacji gazowej? Zbiornika na gaz? Ale jeśli tobie wychodzi, że kilka grzejniczków elektrycznych tak naprawdę kosztuje tyle samo co piec, grzejniki, rury, rozdzielacze i wszystkie inne pierdoły od CO to tylko pozazdrościć.

  17. #77
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dave
    200l to prawie jedna wanna. Sadzisz ze druga osoba nie bedzie chciala wejsc do wanny tego samego wieczoru ?

    D.
    Pojemność zasobnika nie jest dla mnie problemem. Zamiast 200 l mogę kupić 300 l. Oczywiście mógłbym zużywać 200 litrów wody na osobę o temp. 60 st - ale wiąże się z tym kilka problemów:
    - musiałbym zamawiać szambiarkę raz w tygodniu bo to jednak samej ciepłej wody byłoby ponad 1m3 dziennie.
    - koszty ogrzewania takiej dużej ilości wody byłyby niemałe.
    - musiałbym też płacić całkiem sporo za zimną wodę.
    Za dodatkowe 3 szambiarki zapłaciłbym 300 zł
    Za dodatkowe 30 m3 wody zapłaciłbym 120 zł
    Za ogrzanie 30 m3 wody też bym mało nie zapłacił (nie pamiętam ile to kosztuje)
    Obecnie na 3 osoby miesięcznie żużywam ok 10 m3 wody i chciałbym aby w domu była to wielkość nawet mniejsza dlatego instaluję prysznic i zmywarkę. Wolę wodę oszczędzać niż szukać sposobu na tanie ogrzewanie 300 hektolitrów miesięcznie.

  18. #78

    Domyślnie

    Dave, przykłądy osób mieszkających są trudne do znalezienia tym forum. Wydaje mi się, że jak się ktoś przeprowadzi to albo jest tak zajęty "remontem" , że nie ma czasu na forum albo po prostu nie ma dobrego łącza... Tak na przykłąd będzie ze mną, bo tam gdzie buduję, nie ma nawet kabla TPSA, więc na pewno nie będę tak dużo pisał/czytał jak dzisiaj (stałe łącze w bloku).

    A teraz przykłda z Ładnego Domu 1-2003. Dom w technologii szkieletowej 144m2 p.u. Całość na prąd (ogrzewanie, gotowanie, cwu) z taryfy całodobowej. Trzyosobowa rodzina zużyła w ciągu roku 9072kWh energii na cały dom (bez podziału na ogrzewanie, gotowanie, ... reszta sprzętu AGD i RTV,..) co ich kosztowało około 3000zł.
    Dom ma dodatkową 15cm izolację (w sumie 25cm) w ścianach i dodatkową 5cm w stropie (razem też 25cm). Ma też wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, okna większości fixy o k=1,1.
    Dla tego domu wydatek na instalację c.o. wodno-gazową to pewnie jakieś 8000zł, plus trzeba robić komin (dobry to kolejne 2000zł) i jest pewien kłopot z wentylacją bo piec gazowe ma ostrzejsze wymagania co do wentylaowania pomieszczenia, w którym się znajduje.

    Nie wiemy ile idzie na ogrzewanie, ale zakłdając, że 80% całkowietej energii wychodzi nam 7200kWh co daje około 1400zł rocznie oszczędności przy korzystaniu z gazu. Nie wiem, czy trzeba doliczyć kominiarza i przegląd pieca - to trochę zmniejsza różnicę. Okres zwrotu wychodzi tutaj 7-8 lat.
    Przy zastsowaniu grzejników akumulacyjnych różnica w inwestycjach maleje ale dalej chyba gaz jest droższy. Powiedzmy, że o 4000zł. Porównując nocną taryfę to gaz jest w użytkowaniu jest oczywiście dalej tańszy ale już tylko o 3gr na kWh (dodałem sprawność instalcji wodno-gazowej 80%) co przez jeden sezon daje 216zł różnicy na korzyść gazu. Kominiarz i serwisant chyba niestety biorą po 200zł każdy... Ale jakby ich nie liczyć to okres zwrotu 18 lat. Nie wiem jak często trzeba wymieniać piece gazowe czy palniki... Nawet jak odejmiemy dodatkową opłatę za przydział mocy od 4000zł to 3000zł/216zł rocznie daje 13 lat. A gdzie kominiarz i serwisant ?

    Dobrze ocieplony dom nie opłaca się ogrzewać gazem bo duża inwestycja albo z trudem albo wogóle się nie zwraca !
    Pamiętaj, że są jeszcze domy pasywne, które nie mają instalacji c.o. wogóle i do tego dążą normy i współczesne nowoczesne budownictwo. Przy takich kierunkach inwestycja w gaz nie wydaje się być celowa. Przynajmniej dla mnie.

  19. #79

    Domyślnie

    Maco i Jezier - rzeczywiscie malo tu osob mieszkajacych w nowym domu i tu chyba ja jestem wyjatkiem - bo instalacje i dom wybudowalem i wykonczylem czesciowo tak ze teraz w nim mieszkam. Stad mam bardziej realne spojrzenie na ceny i nie musze polegac na teoretyzowaniu z Ladnego Domu czy Muratora. Podajecie przyklady i ceny podane z gazety a ja moge wam podac to co mozna kupic w sklepie bazujac na rzeczywistych cenach i rzeczywistych upustach. Koszt instalacji CO w domu Jeziera z powodzeniem zmiesci sie w 9tys: kociol 2tys (np. Termet), osprzet kotla i automatyka: 500zl, komin 2tys, grzejniki 2tys, rury+montaz: 2tys, butla: 500zl. Moge to rozbic jeszcze dokladniej i podac ceny szczegolowe. Przy tak ocieplonym domu wydatki na instalacje spadaja bo spadaja potrzebne moce.
    Do Jeziera - 20tys moze wyjsc na duzy dom >150m nie tylko ze wzgledu na wieksze grzejniki przy wiekszym U ale takze na odleglosci - dom rozleglejszy czy dodatkowe piony a takze ze wzgledu na moc kotla i jego osprzetu (a zwlaszcza ze wzgledu na marke kotla). Jak podalem wyzej w twoim domu CO moze kosztowac ponizej 10tys. Oferty ktore dostales zaleza mocno od producenta i od negocjowanych upustow (dochodza do 30%) ktorych pewnie nie uwzgledniles. Jesli twoje grzejniki elektryczne beda kosztowac 6tys lacznie z wiekszym zapotrzebowaniem na moc to roznica w kosztach instalacyjnych wyniesie 3-4tys. Oznacza to zwrot po 3 latach przy taryfie calodobowej. Gdy ktos chce akumulowac energie w nocy to jego koszty instalacyjne beda porownywalne z gazowym i na wstepie nie zaoszczedzi nic. A pozniej liczy sie tylko koszt 1kWh - dla propanu 0,20zl, dla taryfy nocnej 0,22zl, dla taryfy dziennej 0,39zl i kazda kWh wiecej oznaczac bedzie straty. Zauwazcie ze mowie tu o propanie - w przypadku zwyklego gazu wlasciwie nie ma co porownywac bo bije prad na glowe. Koszty kominiarza i przegladu kotla spokojnie rekompensuja zyski z gotowania (czesto w taryfie dziennej). Jezeli ktos nie wierzy w podane przeze mnie koszty to moge podac numery katalogowe produktow, ich ceny i wielkosc upustow. U mnie kociol z osprzetem zmiescil sie w 2,5tys. A u ciebie Jezier mogloby byc jeszcze mniej bo moglbys wziac kociol o mniejszej mocy.
    A co do aspektow ekologicznych - propan jest duzo bardziej ekologiczny od pradu wytwarzanego z wegla.

    D.

  20. #80

    Domyślnie

    Dave,
    Czy mówisz o takiej normalnej butli gazowej (ma chyba ze 10kg...) wielkości dużego wiadra ? Bo wierzę w Twoje koszty co do osprzętu i pieca ale nie rozumiem tej butli...

    No i podejrzewam, że Twoje ceny to raczej rozwiązania z dolnej półki więc pewnie trzebaby porównać do rozwiązań elektrycznych też z niższej półki...

Strona 4 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony