dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 437 z 2205
Pokaż wyniki od 8.721 do 8.740 z 44087
  1. #8721

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ale przy wodnej już latem możemy porozmawiać o chłodzeniu. Tego kable nie potrafią
    Tylko wtedy jak masz gdzie oddać to ciepło np do gruntu. Odnośnie kabli, to nie wiadomo czy ktoś nie wynajdzie sposobu na zamianę ciepła z płyty na prąd - żarówka zaświeci za free i to bez podatków. Oj Wincenty nie byłby zadowolony.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  2. #8722

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Kubaman, piszesz, że beton jest ciepły jak woda albo cieplejszy. Jeśli zasilanie to 32*C, a beton jest tak samo ciepły, to co mamy w domu? Afrykę!

    Zasilasz np. 32*C, woda płynie pętlą ślimakową oddając ciepło aż osiągnie np. 26*C. Kocioł znów ją grzeje. Beton zawsze będzie chłodniejszy, o tym świadczy deltaT zasilanie/powrót.
    Można zmniejszyć zasilanie na np. 27*C, ale wtedy możesz nie zmieścić się w taniej taryfie.
    \

    Ale ja nie twierdzę, że jest inaczej. Wydaje mi się, że w tej dyskusji ktoś zapomniał o co tu idzie, albo nie zapomniał ale celowo prowadzi jakąś politykę. I niekoniecznie jesteś to ty Spróbuj skupić się na tym o czym piszę:

    Co do zasady, kable przekazują całość ciepła w beton. Woda nie. Co do zasady. Jeśli masz nadmiar mocy, to w obu przypadkach nie zauważysz w sposób powodujący dyskomfort, jaki masz system. Ale co do zasady, kable będą miały przewagę. Pisałem już przecież, że najważniejsze jest właściwe zaprojektowanie układu. Właściwie zaprojektowana instalacja oparta o paliwo stałe czy grzejniki powinna zapewnić porównywalny komfort. Z mojego punktu widzenia jaśkowi chodziło o zasadę działania oraz o sytuację, w której mówimy o szybkości działania mocno przewymiarowanego układu (standard dla kabli).

    Nie spieram się o to czy wodna będzie niekomfortowa, lub czy jak upiera się kbab, będzie miała jakiś problem - nie będzie. Ale zasada działania pokazuje, że po pierwsze 100% energii z kabli nie będzie krążyć lecz wprost przekazana zostanie do betonu, oraz że ze względu na przewymiarowanie i brak ograniczenia spowoduje szybsze nagrzanie pomieszczenia. Dla mnie pomijalne - ale nie mogę się z jaśkiem nie zgodzić, że tak właśnie jest.
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  3. #8723
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kubaman Zobacz post
    \
    Co do zasady, kable przekazują całość ciepła w beton.Woda nie
    A gdzie wg Ciebie to ciepło ucieka/jest oddawane ?
    Wydalane jest na zewnątrz ?

  4. #8724

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Słońce? Rozwiniesz?
    Klima - opisujesz gdzieś doświadczenia? Może się przydać naśladowcom.
    Mam solary, ostatnio trochę podnoszą temperaturę w zbiorniku.
    Klimę testuję w tym wątku
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post4907928
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  5. #8725

    Domyślnie

    Arutro, czytaj ze zrozumieniem. W podlogowce wodnej masz medium posrednie - wode. Woda nie plynie w betonie tylko w rurkach zgadza sie ?

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  6. #8726

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Przy okazji ja też życze powodzenia przy takim pojmowaniu tematu ogrzewania
    jeśli o mnie chodzi to możesz sobie darować jakiekolwiek wypowiedzi. Jak widać wraca ci rezon, choć zachować się nie potrafiłeś.
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  7. #8727
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kubaman Zobacz post
    \

    oraz że ze względu na przewymiarowanie i brak ograniczenia spowoduje szybsze nagrzanie pomieszczenia. Dla mnie pomijalne - ale nie mogę się z jaśkiem nie zgodzić, że tak właśnie jest.
    Jeśli tak pisze to jest w błędzie,ponieważ i rurki można przewymiarować.np z zapotrzebowania przy -20st.C wychodzi 900W i rozstaw 25cm przy temp.zasilania 30st.C i jaki jest problem zmniejszyć rozstaw na 10-15st.C i dać zasilanie 35st.C ?
    Gwarantuje Ci,że wodna nagrzeje pomieszczenie szybciej niż kable dobrane odpowiednio do zapotrzebowania.
    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Arutro, czytaj ze zrozumieniem. W podlogowce wodnej masz medium posrednie - wode. Woda nie plynie w betonie tylko w rurkach zgadza sie ?
    Pozdrawiam
    Zgadza się ale całość ciepła oddaje betonowi przez rurki,ciepło przecież nie jest tracone.
    Kable też są w izolacji
    To trzeba pisać,że ciepło tak samo oddają pośrednio ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-02-2012 o 21:12

  8. #8728

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kubaman Zobacz post
    Co do zasady, kable przekazują całość ciepła w beton. Woda nie. Co do zasady
    Nie ma znaczenia czym kWh zostanie przekazane płycie, ciepło z kabla i z rury pcv jest takim samym kWh, różnica może być jedynie w szybkości przekazywania tej energii, tu mam nieco inne zdanie - kable nie muszą być lepsze jak twierdzą oponenci, jak również jego ilość nie musi być wyższa niż dostarczone wodą, uważam że może być wręcz odwrotnie - tj wyższą sprawność może mieć dobrze zaprojektowany system wodny.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #8729
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kurt76
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Posty
    821

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    kurt76, czym dogrzewasz łazienkę? Pisałeś coś o dodatkowym grzejniczku - nadmuchowy?
    na dole drabinka elektryczna 500w z termostatem, gora grzejnik nadmuchowy 1000w oba Atlantic.
    Dom z poddaszem, dach dwuspadowy, brak kominów, brak garażu, 165 m2 po podłodze. Ytong 600 24 cm, cokół 12 cm EPS100 0,038, podłoga 20 cm EPS100 0,038, ściana 25 cm EPS70 0,040, okna 3-szybowe 0,5 w warstwie ocieplenia JB-D, dach 36 cm wełna 0,033, WM Bartosz bez GWC, ogrzewanie Dimplex DuoHeat, brak kominka, okien połaciowych, schody i taras oddzielone od budynku. PV 9,4 kWp SolarEdge + Hoymiles. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię 36 kWh/m2.

  10. #8730

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    różnica może być jedynie w szybkości przekazywania tej energii
    bingo !! Mówimy o tym samym, tylko inaczej rozumiemy skutki
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  11. #8731

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Zgadza się ale całość ciepła oddaje betonowi przez rurki,ciepło przecież nie jest tracone.
    ale mówimy o tempie tego przekazywania i o tym jak w pewnych specyficznych warunkach może to wpływać na sterowalność i bezwładność. Tyle.


    Kable też są w izolacji To trzeba pisać,że tak samo oddają pośrednio ?
    oddają pośrednio, ale ze względu na to, że izolacja kabli nie krąży w układzie, tempo przekazywania energii musi być większe. Wyłącznie o to tu chodzi, bo przecież nikt nie twierdzi, że WOP traci energię lecz że ma inne tempo jej przekazywania na skutek sprzężenia zwrotnego.
    Ostatnio edytowane przez Kubaman ; 20-02-2012 o 21:18
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  12. #8732
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kubaman Zobacz post
    bingo !! Mówimy o tym samym, tylko inaczej rozumiemy skutki
    Nie doczytałeś do końca:
    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    kable nie muszą być lepsze jak twierdzą oponenci, jak również jego ilość nie musi być wyższa niż dostarczone wodą, uważam że może być wręcz odwrotnie - tj wyższą sprawność może mieć dobrze zaprojektowany system wodny.
    Kto twierdzi,że tylko kable oddają szybciej ciepło jest w błędzie.kW to kW
    Wszystko zależy od mocy układu grzejnego jaki jest w danym pomieszczeniu o czym pisałem wyżej.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-02-2012 o 21:18

  13. #8733
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kubaman Zobacz post
    ale mówimy o tempie tego przekazywania i o tym jak w pewnych specyficznych warunkach może to wpływać na sterowalność i bezwładność. Tyle.
    Dalej tego nie rozumiesz,kable zaprojektowane wg zapotrzebowania o mocy 1kW oddadzą tyle samo ciepła w tym samym czasie,tyle samo kWh co podłgówka o mocy 1kW zaprojektowana wg tego samego zapotrzebowania.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-02-2012 o 21:28

  14. #8734

    Domyślnie

    to ty nie rozumiesz i brniesz. Odpowiedz na pytanie - czy WOP osiągnie taką sama szybkość grzania przy temperaturze posadzki 20* i wody w układzie 35* co przy temperaturze posadzki 25* i wody 35*. Odpowiedź - w razie jakbyś nie znalazł informacji w sieci by błyskotliwie odpowiedzieć - brzmi "nie". To się nazywa według kbab'a samosterowalnośc, a według mnie 'sprzężenie zwrotne'. Kable się usmażą, ale ciepło oddadzą, nawet przy 120* posadzki i 122 stopniach w kablach z oporu. O tym pisał jasiek i o tym piszę ja. Gdybyś nie brał udziału w wojnach talibów dotyczących wyższości jednego systemu nad drugim, to byś to zrozumiał, a tak masz zaćmę i brniesz w ideologię. Ja piszę wyłącznie o zasadzie, a nie o tym jak kto się czuje u kogoś w domu.
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  15. #8735

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Dalej tego nie rozumiesz,kable zaprojektowane wg zapotrzebowania o mocy 1kW oddadzą tyle samo ciepła w tym samym czasie,tyle samo kWh co podłgówka o mocy 1kW zaprojektowana wg tego samego zapotrzebowania.
    Dzizus Arturo co Ty bierzesz ?? 1 KWh przy kablach idzie w podloge tam gdzie kabel lezy OD RAZU !!!, to samo 1 KWh podlogowki nie rozejdzie sie po calej podlodze ot tak od razu, bo musi sobie woda poplynac z jakas temp. zanim doplynie wszedzie i idda cieplo to nieco czasu uplynie i o tym tu mowa. Nikt nie neguje i nie krytykuje zadnego systemu tylko o ten czas reakcji sie rozchodzi, i chyba juz zadlugo bo niektorzy ciagna dyskusje gdzie indziej ...

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  16. #8736
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Dzizus Arturo co Ty bierzesz ?? 1 KWh przy kablach idzie w podloge tam gdzie kabel lezy OD RAZU !!!, to samo 1 KWh podlogowki nie rozejdzie sie po calej podlodze ot tak od razu, bo musi sobie woda poplynac z jakas temp. zanim doplynie wszedzie i idda cieplo to nieco czasu uplynie i o tym tu mowa. Nikt nie neguje i nie krytykuje zadnego systemu tylko o ten czas reakcji sie rozchodzi, i chyba juz zadlugo bo niektorzy ciagna dyskusje gdzie indziej ...
    Pozdrawiam
    Pytanie jaki jest to przedział różnicy czasowej przy jednym i przy drugim zanim 1kW kabla nagrzeje 15m2 a 1kW wodnej podłogówki nagrzeje 15m2.

  17. #8737

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Kto twierdzi,że tylko kable oddają szybciej ciepło jest w błędzie.kW to kW
    Wszystko zależy od mocy układu grzejnego jaki jest w danym pomieszczeniu o czym pisałem wyżej.
    Cofnij się do str 454 - tam był początek.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  18. #8738
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    OK. Mamy 7cm wylewki. Kable grzeją od razu stałą mocą, woda musi mieć ciut więcej czasu. Jednak jak podniesiemy nieco temperaturę cieczy, to powierchnia wylewki może zrobić się ciepła niemal w identycznym czasie. Wszystko zależy od mocy.

  19. #8739

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Dzizus Arturo co Ty bierzesz ?? 1 KWh przy kablach idzie w podloge tam gdzie kabel lezy OD RAZU !!!, to samo 1 KWh podlogowki nie rozejdzie sie po calej podlodze ot tak od razu, bo musi sobie woda poplynac z jakas temp. zanim doplynie wszedzie i idda cieplo to nieco czasu uplynie i o tym tu mowa. Nikt nie neguje i nie krytykuje zadnego systemu tylko o ten czas reakcji sie rozchodzi, i chyba juz zadlugo bo niektorzy ciagna dyskusje gdzie indziej ...

    Pozdrawiam
    dzięki, ze ktoś czyta ze zrozumieniem
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

  20. #8740

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    OK. Mamy 7cm wylewki. Kable grzeją od razu stałą mocą, woda musi mieć ciut więcej czasu. Jednak jak podniesiemy nieco temperaturę cieczy, to powierchnia wylewki może zrobić się ciepła niemal w identycznym czasie. Wszystko zależy od mocy.
    tak i tak
    nikt tego tu nigdy nie negował

    ale jak masz dom z zapotrzebowaniem 100kWh/m2/rok i jest akurat -30* to ten czas może wpłynąć na komfort. Popatrz na swiki
    pozdrawiam
    Kuba
    www.jakubszyma.pl

    Dziennik
    Komentarze

    Tu jest mój Total Cost kalkulator dla gazu i kabli

Strona 437 z 2205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony