Mieczotronix, wielkie dzięki za informacje.

-skanować będę głównie teksty - często opracowuję obszerne tematy i do np. cytowań łatwiej jest wczytać niż przepisywać; będzie mi też służył jako xero; do zabawy - mam ambicję przebrać mój stos makulatury i co ciekawsze rzeczy zapisać na dyskach, a papierkami wspomóc ochronę środowiska ; photo rzeczywiście niekoniecznie, zależy mi - głównie - na możliwości zapisu i przesyłania tego dalej; ale gdyby różnica w cenie nie była oszałamiająca, to czemu nie; na razie mam starego Lexmarka 1020, i ma on niewiele wspólnego z foto, chociaż staruszek [z 1996] jeszcze wydala...

-czy zwracać uwagę na szybkość skanowania ?

-w teście KŚ http://www.komputerswiat.pl/ oceniano też jakość skanowania - na pewno istnieją niuanse w wybarwieniu kolorów czy odcieni szarości; tam też pierwsze miejsca zajęły Umax, Canon, Plustek, Microtek, a HP dopiero na 7 i 8 miejscu [skanery w cenie <600 zł]; obejrzałem też strony "Chip" i "Pc world computer" - dużo lektury przede mną....

-wstępne typy opiszę sobie w MM, pomęczę też sprzedawców i poproszę Cię o werdykt [jeśli łaska ]

-jednak głównym problemem jest brak wejścia USB - a większość obecnych skanerów właśnie z tego portu korzysta... i co ja biedna małpa mam robić ?!?!

Pozdrawiam