dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 140
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wadziu

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Posty
    2

    Domyślnie wiata a granica dzialki

    witam,
    bede zmuszony w przyszlosci wiate na mojej skromnej dzialce,
    mysle o takim czyms

    http://www.allegro.pl/item325147033_...ochodowa_.html

    chcialbym do wiaty wjezdzac bezposrednio z parkingu ktory graniczy z moja dzialka, dlatego musze umiejscowic wiate wzdluz granicy dzialki.

    Czy jest to mozliwe z punktu widzenia przepisow?

    dzieki wielkie za pomoc
    pzdr
    wadziu

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    podpinam się. Czy to jest "mała architektura ogrodowa" czy też "zadaszone miejsce do parkowania" Byłem w starostwie powiatowym i tam Pani powiedziałea że to pierwsze i odległości od granicy nie muszą być zachowane.

    Cos nie wydaje mi się. Ale ja się nie znam.

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie?
    Jak sprawa wygląda z wiatą na drewno? Muszą być zachowane jakieś odległości czy mogę postawić przy płocie?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Altana lub wiata. Obiekty te zaliczamy do budowli. Jeśli mają ściany, to spełniają funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Minimalna odległość od granicy takiego obiektu to 4 m (albo 3 m, jeśli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien ani drzwi). Można go postawić bezpośrednio przy granicy na podobnych warunkach jak garaż. Jeżeli wiata czy altana nie mają ścian, to nie ma podstaw do stosowania przepisów dotyczących odległości budynków od granicy działki.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki Nefer

    Chciałbym uzupełnić swoja wypowiedź.
    Wiatę na drewno chciałbym postawić bezpośrednio przy granicy działki . Dach dwuspadowy pokryty dachówką (została mi z domu). Wymiary jakieś 5x4 m Konstrukcja drewniana z ażurowymi ścianami z desek. Bez fundamentu. Ewentualnie wylewka posadzki wewnątrz.
    Mogę czy musze zachować odległość min 3 m?
    Czy wymaga to jakiegoś projektu, zgłoszenia itp.?
    Czy jeśli ściany byłyby np. z siatki ocynkowanej to zmienia postać rzeczy?
    Pozdrawiam i czekam na dalszą odpowiedź.

  6. #6

    Domyślnie

    Chyba nie dostanę odpowiedzi

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał 12marek
    Dzięki Nefer

    Chciałbym uzupełnić swoja wypowiedź.
    Wiatę na drewno chciałbym postawić bezpośrednio przy granicy działki . Dach dwuspadowy pokryty dachówką (została mi z domu). Wymiary jakieś 5x4 m Konstrukcja drewniana z ażurowymi ścianami z desek. Bez fundamentu. Ewentualnie wylewka posadzki wewnątrz.
    Mogę czy musze zachować odległość min 3 m?
    Czy wymaga to jakiegoś projektu, zgłoszenia itp.?
    Czy jeśli ściany byłyby np. z siatki ocynkowanej to zmienia postać rzeczy?
    Pozdrawiam i czekam na dalszą odpowiedź.
    powierzchnia poniżej 25m2 - zgłoszenie. Powyżej PNB.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    no ichyba znalazłem:

    Rozdział 10
    Garaże dla samochodów osobowych

    § 102. Garaż do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych, stanowiący samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu, będący garażem zamkniętym - z pełną obudową zewnętrzną i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym - bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi, powinien mieć:
    [....]

    To jest rozporzadzenie ministra infrastruktury. Tak więc wiata garażowa jest w rzeczywistości garażem otwartym.
    I teraz tak: Mozna nakłamać we wniosku na PNB że ta piekna wiata bez ścian będzie nam służyła za składzik na drewna. I można ją postawić w granicy działki lub bez zachowania odległości Ale zależy jakich masz sąsiadów. Jak doniosą że parkujesz tam samochód, czyli masz garaż to wtedy rozbiórka gwarantowana.

    Czy ktoś mądry może to potwierdzić??

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    Tak więc wiata garażowa jest w rzeczywistości garażem otwartym.
    I teraz tak: Mozna nakłamać we wniosku na PNB że ta piekna wiata bez ścian będzie nam służyła za składzik na drewna. I można ją postawić w granicy działki lub bez zachowania odległości Ale zależy jakich masz sąsiadów. Jak doniosą że parkujesz tam samochód, czyli masz garaż to wtedy rozbiórka gwarantowana.
    A co jeszcze jeżeli moja wiata będzie w połowie wykorzystywana do parkowania samochodu a w połowie do składowania drewna Bo u mnie tak będzie

    A jak jakiś miły sąsiad doniesie, to zawsze możesz powiedzieć, że tylko na chwilę schowałeś w niej samochód, żeby nie zmókł / nie nagrzał się / nie zasypało go. Ale tak normalnie to tam składujesz opał

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki

    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon
    Cytat Napisał 12marek
    Dzięki Nefer

    Chciałbym uzupełnić swoja wypowiedź.
    Wiatę na drewno chciałbym postawić bezpośrednio przy granicy działki . Dach dwuspadowy pokryty dachówką (została mi z domu). Wymiary jakieś 5x4 m Konstrukcja drewniana z ażurowymi ścianami z desek. Bez fundamentu. Ewentualnie wylewka posadzki wewnątrz.
    Mogę czy musze zachować odległość min 3 m?
    Czy wymaga to jakiegoś projektu, zgłoszenia itp.?
    Czy jeśli ściany byłyby np. z siatki ocynkowanej to zmienia postać rzeczy?
    Pozdrawiam i czekam na dalszą odpowiedź.
    powierzchnia poniżej 25m2 - zgłoszenie. Powyżej PNB.
    Powierzchnia czego: zabudowy, po ziemi, z dachem ?

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Monic

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    2

    Domyślnie

    Też jestem zainteresowana tym tematem - tylko, że z drugiej strony... Sąsiad postawił wiatę na drewno tuż przy granicy. Wiata jest zadaszona, ażurowa, wyłożona kostką i stoi na wprost naszego dużego okna tarasowego (...). A że mamy minimalne odległości od granicy to trochę mnie przeraża taka inwestycja chociażby od strony p.poż. Sąsiad ma większą działkę i wg mnie ma inne bardziej szczęśliwe miejsca na taką wiatę. Jakie przepisy regulują takie sprawy, czy istnieją jakieś uwarunkowania?

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    doptos1

    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    3

    Domyślnie

    To co istotne myślę:

    OSTRZEGAM PRZED INFORMOWANIEM żE TE WIATKI,altanki TO SKłADZIK NA DREWNO :
    Składzik na drewno

    Przepisy rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zabraniają składowania poza budynkami materiałów palnych – w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu – w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki. ( muratordom.pl)

    dalej co jest budowla a mała architektura itd
    Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    1) obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:
    a) budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,
    b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,
    c) obiekt małej architektury;
    2) budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;
    2a) budynku mieszkalnym jednorodzinnym - ( ....wiadomo)
    3) budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele(.....), , sieci uzbrojenia terenu,
    4) obiekcie małej architektury - należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:
    a) kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
    b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
    c) użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki;
    5) tymczasowym obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, (....)

    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

    ( nie wiem jak ale czytałem gdzieś że 10m2 i 2 na 1000 ale to była chyba pomyłka )

    no i to co podawał muratordom
    Altana, wiata, składzik na narzędzia
    Obiekty te zaliczamy do budowli. Jeśli mają ściany, to spełniają funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Minimalna odległość od granicy takiego obiektu to 4 m (albo 3 m, jeśli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien ani drzwi). Można go postawić bezpośrednio przy granicy na podobnych warunkach jak garaż.
    Jeżeli wiata czy altana nie mają ścian, to nie ma podstaw do stosowania przepisów dotyczących odległości budynków od granicy działki. Nie można jednak zapomnieć o przepisach dotyczących ochrony budynków mieszkalnych przed niedopuszczalnym zacienianiem przez inne obiekty


    REASUMUJąć STAWIAMY WIATę BEZ SCIANEK MAX 25M2 W GRANICY ZGłASZAMY AKO SKłADZIK NA NARZęDZIA

    jesli zostaniemy złapani na parkowaniu samochodu albo składowaniu drewna to mozemy zostac zmuszeni do rozbiurki albo w 2 przypadku do zapłacenia kary i ywaleniu składowiska.
    postaram się jeszcze znaleźć art mowiacy o tym ze taka wiatka nie podlega przepisom odległosci budynków

    jeśli chodzi jeszcze o garaż to zamieszczam istotna inf dla tych co planuja z drewna otwarty garaż nawet legalnie :
    Wymagania przeciwpożarowe dla garaży

    § 274. 1

    Jednokondygnacyjny, naziemny garaż otwarty, mający formę zadaszenia miejsc postojowych z odkrytymi drogami manewrowymi, powinien mieć elementy konstrukcji i przekrycia co najmniej słabo rozprzestrzeniające ogień i niekapiące pod wpływem wysokiej temperatury.
    § 276. 1. Usytuowanie garażu zamkniętego i otwartego powinno odpowiadać warunkom określonym w § 271 jak dla budynków PM o gęstości obciążenia ogniowego do 1.000 MJ/m2, z zastrzeżeniem § 19.

    prosze sobie zerknac bo juz sie tego zrobiło mnostwo

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Czyli już ani wiaty na samochód ani wiaty na opał nie postawię sobie zgodnie z przepisami bo:
    - opał składowany przy granicy działek
    - garaż otwarty przy granicy działek
    - łączna powierzchnia wiaty (połączone funkcje składu i garażu) to 30m2 więc wymaga PnB

    A tak miało być pięknie...

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Może artykuł 3, ustep 4 punkt a? Jako miejsce kultu religijnego? Żaden urzędnik tego nie zakwestionuje. Tylko potrzebny na przodzie wiaty malutki ołtarzyk i po sprawie.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ewiwa

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    130

    Domyślnie

    Witam,
    Trociu, i co zrobiłeś w końcu? Mam dokładnie taki same dylematy. Z boku domu (odl. 4,5 m od granicy sąsiada) jest pozbruk, na którym parkujemy drugie auto. Dobrze byłoby to zadaszyć. Ale w starostwie jest po prostu mur, takie przepisy i koniec. Wiata garażowa, jeśli przylega do bryły domu, wymaga pozwolenia na budowę i całego tego cyrku + zgody autora projektu. Nawet jeśli jakimś cudem by nie przylegała, to po zgłoszeniu odwołają mi się w ciągu 30 dni, bo nie będzie przepisowych 4 metrów. Wiata traktowana jest jako budowla z oknami Naciągnięcie tego na "miejsce postojowe zadaszone" (p. 10, art. 29) jest niemożliwe, bo jak to pan urzędnik ujął, ze szkicu będzie wynikało, że to wiata i oni to potraktują jak wiatę. Jakoś nie mogę doczytać nigdzie w przepisach i warunkach zabudowy, że małe elementy architektury ogrodowej też powinny stać 3 lub 4 m od granicy. Jak dla mnie przepisy te dotyczą budynków, a altanki i wiaty budynkami nie są, tylko obiektami budowlanymi niezwiązanymi z gruntem. Następna sprawa, przepisy mówią o odległości od granicy działki budowlanej sąsiedniej. Od tyłu posesji mam ugór rolny. W starostwie powiedziano mi, że to nieważne i w granicy tegoż również stawiać nie wolno. Tak zwane dogadanie się z sąsiadem i pisemna zgoda to zamierzchłe czasy i nic nie jest warte. Acha, całe osiedle w planie zag. przest. ma kategorię P (aktywizacja gospodarcza), ale z tekstu jaki mam na wyrysie z gminy, to tylko się działki wielkością różnią i obowiązkiem zazieleniania. Pytanie więc dalej otwarte, czy można w granicy działki postawić obiekt drewniany nietrwały zwany dowolnie, mający 4 słupki i daszek. Jedyna rada jaką uzyskałam w gminie to: zgłosić i zobaczyć co dalej A jak sąsiad sprzeda dom i nowy właściciel będzie miał jakieś ale? Wokół na osiedlu widzę różne szopki, a często i wiaty, wcale nie przepisowo 3 m od granicy. chyba sobie dam spokój. ze zgłaszaniem....

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    przeca pisaliśmy! zgłoś to jako altane ogrodową.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewiwa
    Jedyna rada jaką uzyskałam w gminie to: zgłosić i zobaczyć co dalej
    To po prostu zgłoś. Jeżeli będą mieli jakieś ale to będą musieli się powołać na odpowiedni paragraf. W ten sposób wyeliminujesz sobie jedną opcję (na przykład wiatę) ale pozostanie Ci pewnie inna (mała architektura).

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewiwa
    Wiata garażowa, jeśli przylega do bryły domu, wymaga pozwolenia na budowę i całego tego cyrku + zgody autora projektu. Nawet jeśli jakimś cudem by nie przylegała.....
    Tak mi się właśnie nasunęło odnośnie przylegania do budynku - czy są jakieś odległości od której budynek przylega lub nie przylega do budowli? Może na zgłoszeniu narysować wiatę podparą na pionowych belach a w rzeczywistości przymocować do ściany a w razie co - powiedzieć, że bele zasłonił styropian i tynk

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewiwa
    Nawet jeśli jakimś cudem by nie przylegała, to po zgłoszeniu odwołają mi się w ciągu 30 dni, bo nie będzie przepisowych 4 metrów. Wiata traktowana jest jako budowla z oknami Naciągnięcie tego na "miejsce postojowe zadaszone" (p. 10, art. 29) jest niemożliwe, bo jak to pan urzędnik ujął, ze szkicu będzie wynikało, że to wiata i oni to potraktują jak wiatę.
    To niech ten urzędnik wskaże na jakiej podstawie (paragraf) tak to interpretuje.

    Co do okien - niech Ci wskaże, gdzie tam są okna w tym co podasz na zgłoszeniu. Na jakiej podstawie traktuje wiatę za budowlę z oknami. Zresztą wykładnią powinnien być Twój rysunek tejże wiaty - przecież dom też może mieć lub nie mieć okien i dopiero na podstawie rysunków wiadomo czy może stać 3 czy 4 metry od granicy.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony