dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Buwina

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, jestem tu nowa Poszukuję różnych informacji na temat kredytów hipotecznych - noszę sie z zamiarem wzięcia takiego za jakis czas. Wczoraj znalazłam na Bankier.pl konkurs, w którym mozna wygrać taki kredyt bez odsetek i na dodatek nie wiadomo jaki bank to funduje! Co o tym sadzicie?

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Buwina dnia 2002-03-22 15:32 ]</font>

  2. #2

    Domyślnie

    Witam (pozwolę sobie w imieniu wszystkich). Cieszymy się, że tu jesteś.
    Problem ten był juz tu wielokroć roztrząsany a nawet w M 3/2002.
    Pare banków ma zdecydowanie lepsze warunki od innych i musisz sama dokonać przeglądu, aby wybrać coś co Cię usatysfakcjonuje:
    - WBK BZ
    - PKO BP
    - Kredyt Bank
    - GE Mieszkaniowy
    Te cztery to wg mnie liderzy w tej chwili: niskie opłaty, elastyczność w podejściu do klienta, mało papierków.
    Polecam je w takiej kolejności jak wymieniłem.
    Powodzenia


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: EM dnia 2002-03-23 11:17 ]</font>

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    zuzka

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Kielce
    Posty
    304

    Domyślnie

    PeKaO SA w zł - 10,5-11,5% To chyba nieźle?
    Co sądzicie o tym kredycie?

  4. #4

    Domyślnie

    Jakie opłaty?

    - prowizja?
    - opłata za rozpatrzenie wniosku?
    - prowizja za promesę?
    - wycena nieruchomości - ile kosztuje i czy obowiązkowa ?
    - daja na budowę systemem gospodarczym ?
    - wizyty na budowie inspektora bankowego - ile płatne?
    - jaki koszt zabezpieczeń ?
    - chcą cesję ubezpieczenia na życie ?

    W 11% aktualnie trudno uwierzyć. Sprawdź to. 13% to bardziej realne.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Odsyłam na strony http://www.pekao.com.pl i http://www.expander.pl (HVB wypada najlepiej), oraz do oczywistego przejrzenia starych wątków (można użyć "Szukaj"), bo tam też poruszyliśmy sprawy nie do końca oczywiste (regulaminowe ale nie fair zmiany oprocentowania) i podawałem linki do ciekawych artykułów z expandera.
    EM (dane dla złotowego):
    - 0.5-2% Kiedyś posiadanie Eurokonta VIP dawało ci z definicji 0.5% mniej. Czy teraz nie wiem.
    - 100-200zł,
    - 250 zł (pomniejsza prowizję!),
    - obowiązkowa - dają listę rzeczoznawców i Ty robisz. Dodam, że robiąc wycenę dla KM zgodzili mi się na gościa spoza listy, bo spełniał warunki,
    - dają,
    - na www nie podają i chyba to nie jest obowiązkowe,
    - ?
    - nie.
    Wg www: od 10,5 - część hipoteczna, od 11 - budowlana (max 2 lata).

    Przy okazji krótko zapytałem mojego bankiera tylko o oprocentowanie i powiedział mi: 9.5%+1,5% dla VIP i 9,5%+2% dla śmiertelników. To faktycznie wygląda nieźle.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    zuzka

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Kielce
    Posty
    304

    Domyślnie

    U mnie do KASY przyjęli bardzo ogólny kosztorys, który zrobił mój wujek i teraz nie chcą nic więcej - jeżeli rzeczoznawca to na ich koszt!

    A nie orientujesz się jak to wygląda w EUR?

    Expander moim zdaniem jest bardzo nieaktualny - już 2 razy wyszłam na głupa (raz szukałam lokaty na podstawie ich informacji - pani (chyba z Kredytbanku) powiedziała, że mam dane z przed pół roku...
    Teraz też nie pokazują niższego oprocentowania niż 12%.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Zuzka - chodziło nie o kosztorys tylko wycenę nieruchomości.

    Nie interesuje mnie EUR ani inna waluta, ze względu na ryzyko kursowe. Dobry argument za złotowym podawał nasz "stary dobry" Kip: "bo zarabiasz w złotówkach". Większe szanse są co prawda na umacnianie złotówki niż krach walutowy, ale nie łudźmy się - jak czegoś się nie dopracujesz, to z nieba Ci nie spadnie. Wolę więc spokojny sen.

  8. #8

    Domyślnie

    Frankai: policz to dobrze. EUR musiałoby kosztować 5,96 PLN abyś płacił tyle samo w zł. Ryzyko jest ale nie aż takie aby PLN doszło do takiej kwoty (ale to indywidualna ocena).
    jeśli chodzi o koszty podam parametry swojego lidera (BZ WBK):
    - prowizja 1,5%
    I to wszystkie koszty!
    Pozdrawiam

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    EM - teraz mnie rozbawiłeś. Podaj mi swoją arytmetykę. Moja jest taka: biorę kredyt 36000zł (10000EUR) dzisiaj gdy euro kosztuje 3.60zł. Jutro rząd się rozpada i euro spokojnie jest po 4.06. Tylko że w tym momencie znaczy to, że bankowi muszę oddać już 40600zł. Oczywiście może się nic takiego nie stać, a wobec tego za 3 lata będziemy mieli euro po 3,20 i okaże się, że nieźle "zarobiłem". Każdy sam ocenia ryzyko. Kredyt poniżej 12% uważam już za hipoteczny a nie hipotetyczny, a ryzyko kursowe pozostaje zawsze. Pamiętaj o różnych kursach przy rozliczeniach kredytów walutowych, bo tam możesz mieć ukrytą kolejną prowizję, której na razie nie widzisz.

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    zuzka

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Kielce
    Posty
    304

    Domyślnie

    Muszę przyznać EM rację!
    Ja też (do zeszłego tygodnia) mówiłam EURO nie! - dlatego nie chciałam słuchać nawet warunków takiego kredytu.
    Ale wrzuciłam do Excela kilka formuł i wyszło, że zawsze się opłaca, no może prawie zawsze.
    A EURO tak szybko się nie umocni. Poza tym można zawsze przewalutować. Jak się przeżyje bez krachu pierwsze pół roku, to potem już nie można wtopić.
    Oczywiście % musi być w granicach 5,5, nie więcej.
    Prawie się zdecydowałam.

  11. #11

    Domyślnie

    Nie będę Ci pisał skomplikowanych dość formuł ale dam ci proste wyliczenie.
    O ile jest wyższe oprocentowanie kredytu w PLN w stosunku do EUR. Zakładając EUR 6,3% p.a. a PLN 11,5% p.a. otrzymujesz 5,2 punktu procentowego 45,21% więcej. O tyle też musi wzrosnąc kurs aby zrownac się w kwocie z kredytem w PLN.
    Kurs dziś: 3,65. Więcej o 45,21%: 5,30 zł.

    To tylko oszacowanie.
    Dokładna kalkulacja daje wynik, o którym mówiłem.
    pzdr

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    zuzka

    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Kielce
    Posty
    304

    Domyślnie

    Jasne, ale ja mam kredyt 10,5 % w PLN, a więc EURO - nie więcej niż 5,5.
    Dobrze myślę?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    EM - po znajomości policzyłem dla Ciebie coś co powinieneś "zobaczyć". Przyjmuje oprocentowanie 5% dla EUR i 10% dla PLN, kredyt na 10 lat, 10tys EUR=36tys PLN. Następnego dnia jak wziąłeś kredyt Euro skacze z 3.60 na 4.00. Oto wyniki:
    Odsetki w 1 roku: 3435PLN, 477.09 EUR(1908.36 PLN) - tu masz dużą korzyść.
    Raty kapitałowe w 1 roku: 3600PLN, 1000EUR(4000PLN) - tu widzisz pierwsze miejsce siły ryzyka,
    Pozostaje do spłacenia: 32400PLN, 9000EUR(36000PLN) - i tu ryzyko "wali" Cię drugi raz. Jak widzisz przez cały rok nic nie spłaciłeś
    Suma już spłaconego kredytu i pozostającego do spłaty:
    39435 w PLN i 41908 denominowanego w EUR

    I teraz wytłumacz mi gdzie zginęło mi Twoje 45%? Ja "tylko" zdewaluowałem walutę o 11%

    Mogę podesłać Ci emalią plik jeżeli bys chciał.
    Sprawdziłeś jakie kursy będą obowiązywały przy wypłacie i spłacie kredytu? Tam Cię też mogą "stuknąć".

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gregorus

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Hej!
    Do Frankai-a: jeśli dobrze zrozumiałem Twój post, to u CIebie waluta wzrosła o 22% (a nie jak pisałeś o 11%)
    Gregorus.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Gregorus - niby dlaczego? Z 3.60 na 4.00 to 11,11111111%

  16. #16

    Domyślnie

    A ja mam takie własne obserwacje, że im ktoś bliżej banku pracuje to nawet na PLN nie patrzy. Ostatnio USD na topie.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Dziuba - ja zbyt strachliwy na EUR, a Ty mi każesz patrzyć na USD? Zawał serca na miejscu. Im się zaczyna kręcić (w przeciwieństwie do EU), więc USD szybciej podrożeje niż EUR. Oczywiście to moja strachliwa opinia i nie należy się nią kierować.

  18. #18

    Domyślnie

    Nikogo nie chcę dobijać-to moje luźne obserwacje...
    Samam mam kredyt w USD ale... dla pracowników.
    Przy kredycie w Eur dostałam po d... aż miło
    Jak go brałam EUR = 4,19. Kolejne transze już grubo poniżej 4pln.
    Suma kredytu była z zakładką, a i tak jeszcze mi zabrakło...
    Kiedyś z koleżanką liczyłyśmy, że pln opłacało by się dopiero jeżeli USD będzie 5,5.
    Ale tego nigdy się nie przewidzi, a przewalutowanie można zawsze zrobić.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Dziuba - jak mi ktoś powiem, że przewalutować mogę w 5 min, to biorę i boję się trochę mniej. Nawet z 1% prowizją. Jeżeli bez a muszę czekać 0-4 tygodnie, to założę się, że bank wybierze dla mnie najgorszy moment i dziękuję. Czy Ty jesteś bankierka czy eksporterka? Jeżeli ta pierwsze, to powiedz co sugeruje wg Ciebie, że kurs EUR/USD wzrośnie?

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gregorus

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Do Frankai-a. Sam napisałeś ryzyko (czyli podniesienie procentów) 'wali Cię drugi raz'. Ehh, chyba, że Co innego miałeś na myśli (wtedy Sorry...)
    Ale z drugiej strony wiesz.. jak na razie waluta tak gwałtownie nie skacze (na szczęście my - nie Argentyna).. Więc chyba aż tak dużego ryzyka nie ma....
    Gregorus

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony