dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 19
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 379
  1. #201

    Domyślnie

    Cytat Napisał tolotolo
    dokładnie tak
    czasem nie rozumiem jak ktoś kupuje BMW za 100 000 i to jest opłacalne a 13 000 na solar już nie - który dodatkowo daje oszczędności????

    Dodatkowo ludzie nie zdają sobie sprawy jak szkodliwe jest opalanie węglem - w wielu krajach europy jest nawet zakaz palenia węgla w domu ! - dopóki nie zmienimy nastawieni będziemy w ogonie Europy
    to nie tak! marketing działa. kupowanie solarów to bardziej jak kupowanie za 100 000 żuka , nie dość że dużo pali, ma wątpliwą urodę to jeszcze wymaga dużo uwagi.
    automatyka górą

  2. #202

    Domyślnie

    raczej nie żuka.... tylko jakąś hybrydę ... na temat urody nie ma co duskutować bo to rzecz gustu.
    Ale na temat palenia to tak.... nic nie pali!
    hydraulik.net.pl

  3. #203

    Domyślnie

    też nie rozumiem dlaczego żuk ?

    Znam zadowolonych właścicieli solarów znam i nie zadowolonych - ale tu praktycznie zawsze problem jest w niefachowym jej doborze i montażu.
    Inżynier OZE

  4. #204

    Domyślnie

    Będziesz miał tanią i opłacalną energię..... i czyste powietrze.... ale na tym CI chyba nie zależy...
    hydraulik.net.pl

  5. #205

    Domyślnie

    Chyba się zgadzamy. Największym zagrożeniem dla środowiska , są jego nominalni obrońcy. Zieloni blokujący energetykę atomową , sprzeciwiający się róznym inwestycj, ale tylko do czasu otrzymania przelewu, to banda !
    automatyka górą

  6. #206

    Domyślnie

    jak Bełchatów spala węgiel i produkuje prąd to przynajmniej część tlenków siarki wyłapują elektro filtry a jak spalasz sobie sam to tymi tlenkami pożywia się cała okolica

    tak dla ścisłości to 0.17zł / kWh to cena hurtowa której nikt nie zobaczy na rachunku? Rynek energii elektrycznej w UE jest regulowany i tylko dlatego prąd we Francji jest taki tani - Państwo swego czasu za pieniądze podatników sfinansowało badania i zbudowało elektrownie! Jeżeli budowalibyśmy Atomówkę w Polsce to mała jest szansa na tańszy prąd niż w węgla?
    Inżynier OZE

  7. #207
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał skrol
    tolotolo wróciła mi wiara w ludzi...
    już myślałem że wszyscy inwestorzy to budują domy czy ten dom mi się opłaca
    są rzeczy policzalne i niepoliczalne. Kupowanie blachodachówki za 64 zł/m2 zdaje się być kretynizmem i jest kompletnie nieopłacalne. Ale ja taką sobie chyba kupię...... bo.... jest ładna Mój gust jest w tym momencie niepoliczalny (nieobliczalny?)
    Z sloarami jest tak samo mozna je chcieć mieć ale z ekonomicznego punktu widzenia jest to lekko bez sensu.
    Jeśli założymy że dla 4-5 osobowej rodziny przygotowanie CWU pochłonie ok 4500 kWh to koszt roczny wygląda następujaco:
    1. grzanie w pierwszej taryfie 1440 zł (0,32 zł/kWh)
    2. grzanie w drugiej taryfie 1300 zł (0,29 zł/kWh)
    3 gazem - 675 zł (0,15 zł/kWh)

    zakładając że połowe (optymistyczne chyba) ciepła dostraczy nam solar to przy najdroższej opcji (prądu) koszt zwrotu inwestycji to ok 15 lub więcej lat.
    czy warto?
    Każdy musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie. Ja będę miał. Ale koszt mojego kolektora to będzie z 1500 zł. Tymi ręcami robiony

  8. #208

    Domyślnie

    znowu manipulujesz danymi
    podaj źródło do tych cen we Francji co ma polski URE do francuskich taryf ? Co za bzdura ze atomówka produkuje prąd za 0.08 zł - skąd ty to wiozłeś? przy jakiej cenie uranu to było liczone ? z tego co pamiętam to uran tez ostro podrożał przez ostatni rok ? - przestań manipulować danymi
    Inżynier OZE

  9. #209

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    hurtowa cena prądu z EJ to ok 0,08zł/kWh
    ja cytuje..... człowieku zastanów się co piszesz i co gadasz...
    hydraulik.net.pl

  10. #210
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Skrol, przedstaw swoje wylicznia opłacolności inwestycji w solary. Ja kilka postów wcześniej to zrobiłem. Czy zgadzasz się z tymi wyliczeniami?

  11. #211

    Domyślnie

    nie no jeszcze lepiej 0.04 - może w ogóle za darmo ? a cena to tylko podatki - Podaj źródło ? tych rewelacji
    Inżynier OZE

  12. #212

    Domyślnie

    coulignon - załóż w twoich wyliczeniach że cena prądu będzie rosła o 10 - 15% rocznie i wtedy zrobi się okres zwrotu ok 7 lat - a to już nie jest tak źle

    tak jak jest to liczone tu http://www.kolektorek.pl/index.php?o...tid=2:artykuly
    Inżynier OZE

  13. #213
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał tolotolo
    coulignon - załóż w twoich wyliczeniach że cena prądu będzie rosła o 10 - 15% rocznie i wtedy zrobi się okres zwrotu ok 7 lat - a to już nie jest tak źle

    tak jak jest to liczone tu http://www.kolektorek.pl/index.php?o...tid=2:artykuly
    troche wrózenie z fusów. Poza tym włóż te 10 000 zł przeznaczone na solar na lokatę powiedzmy 5% to po 7 latach będziesz miał 14 tys. Więc podwyżki prądu nie ma co uwzględniać.

  14. #214
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    nie neguje sensowności solarów. Energia ze słońca kusi. neguje tylko sensowność inwestowania kilkunastu tysięcy w produkcje CWU dla 4 osób. Myślę że warto wstrzymać się jakis czas - solary tanieją z roku na rok.

  15. #215
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    Z solarami jest kłopot.
    Z dużymi czy dobrymi - duży kłopot!

    Problem polega na tym, że aby ten solar był naprawdę dobry, to trzeba zastosować dość wymyślne technologie i materiały do jego wytworzenia.
    Jak będzie produkowany w ilościach porównywalnych do żeberek kaloryferowych - to stanieje.
    Nikt tego charytatywnie nie będzie wytwarzał.
    Jak, dodatkowo, na rynku ustabilizował sie jakiś poziom cenowy, to nawet bardzo tanio wytwarzane, cenę - będą miały obiegową. (patrz chinina).

    Darmowa energia kusi wielu i od bardzo dawna...
    Zostaje - zrobić sobie, jak jesteśmy w stanie, mamy gdzie i mamy czas na to...
    Wtedy relacja koszt/zyski jest naprawdę miła...
    Adam M.

  16. #216
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    A ja do tego problemu pochodzę zupełnie inaczej.

    Ja zacznę od zbudowania kolektora słonecznego samodzielnie. Będzie miał 2x gorszy uzysk energii niż kolektor markowy, ale będzie 5x tańszy. To postawię sobie 2 obok siebie a i tak będzie taniej.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  17. #217
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    ja będę robił kolektor dachowy pod blachodachówką. Sprawnośc mizerna ale powierzchnia 70 m2. Coś takeigo jak w Isomaxie.
    Dodatkowo, żeby wykorzystać w pełni energię słoneczną zrobię układ kaskadowy dwóch zasobników: do pierwszego (bez żadnej grzałki elektrycznej) będzie napływać woda z wodociągu i tam będzię się nagrzewała "ile się da" solarem dachowym. Za nim będzie drugi zasobnik w zasadzie bojler elektryczny. On zapewni komfort CWU. Tam będzie normalna grzałka która będzie grzała do 70 sTC. Licze że w lecie bardzo się nie napracuje bo z pierwszego zasobnika dostanie wode o temp 60 stC.
    Kilka zalet takiego rozwiązania:
    - koszt - ok 1500 zł max 2000.
    - brak problemu z przegrzewaniem czynnika podczas braku odbioru CWU. Pod blachę temp nie będzie wyższa niż 80 stC.
    - układ kaskadowy pozwoli maksymalnie wykorzystać darmową energię słoneczną.

  18. #218
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    rflisik

    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    7

    Domyślnie

    Pozdrawiam,
    Dyskusja toczy sie czy stosowac solar czy nie i z załozenia jest bez sensu. Są ludzie którzy chca go zastosowac i sa ludzie któzy nie chca.
    Ekonomicznie sie nie opłaca tak jak budowa kominka, wybranie ladniejszych kafelek, dachOwki ceramicznej itd.... Ale to nasz domek
    Odpowiadajmy raczej na konkretne pytania ja zastanawiam sie nad kupnem kolektora Biawar zestaw 3 kolektorowy za 8500 czy 3 kolektory Hevalexa za 10500 (dostepne w moim miescie) jakie sa wasze rady?? Czy to prawda ze prozniowe kolektory sa takie awaryjne?? Czy Ktos ma kolektor Biawar albo jakies doświadczenie z nim??

    Radek33
    Radek33

  19. #219
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    hewalex ale powiem że cena jest duża,

  20. #220

    Domyślnie

    mpoplaw - z tobą jak z dzieckiem - już na wszystko ci odpisałem a ty dalej to samo - śmieszny i żałosny jesteś - To co ty piszesz to dotyczy USA a ty pisałeś o Francji! - widać dla ciebie to to samo - w sumie amerykanie też nie rozróżniają krajów w europie.

    Energia Atomowa jest tania gdyż miliardy subwencji dostała na rozruch koniec kropka- czasem pomyśl jak coś napiszesz a nie rzucaj tekstami znalezionymi w internecie ! dalej obecnie EJ pokrywa ok 3.5% światowego zapotrzebowania na energie zgadnij na ile wystarczy uranu jakby pokrywała połowę ? - zagadka
    Inżynier OZE

Strona 11 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony