dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Proste pomiary w czasie budowy.

    Może dla większości jest to oczywiste, ale dla mnie odkryciem było sprawdzanie kąta prostego na ścianach przy pomocy metrówki a nie "winkla". Zasada 60/80/100 lub 3/4/5 może zaoszczędzić wielu problemów w dyskusjach za wykonawcą, podobnie mierzenie przekątnych w celu sprawdzenia np. pokoju. Napiszcie o prostych czynnościach i narzędziach do mierzenia budowli takich jak "wasser-waga", "winkiel", żyłka, poziomica, pion każde z nich ma jakieś sprytne tajemnice.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Pharmagedon, zacznij sam - opisz zasadę o której mówisz wyżej.

  3. #3

    Domyślnie

    Czy ściany są prostopadłe?
    Wystarczy na jednej odłożyć 60 cm na drugiej 80, pomiędzy punktami powinno być 100 cm (czyli tyle ile ma zwykła drewniana metrówka) albo odkładamy 3m i 4m a pomiędzy nimi ma być 5 m. Zwykły Pitagoras.

    Czy pomieszczenie jest prostokątem?
    Przekątne powinny być tej samej długości.

    Jest pewnie sporo takich trików

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał pharmagedon
    Czy pomieszczenie jest prostokątem?
    Przekątne powinny być tej samej długości.
    To nie wystarczy - przeciwległe boki muszą być jeszcze tej samej długości.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Jeny, Heńku, a już tak pięknie było... Znowu utrudniłeś......
    A może znasz jeszcze jakieś triki?

  6. #6

    Domyślnie

    Mieliśmy sprawdzić, czy pomieszczenie jest prostokątem. A prostokąt ma zawsz przeciwległe boki równe. Jak są nierówne, to przekątne nie będą takie same, czyli nie zbudowali prostokąta.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyss
    Mieliśmy sprawdzić, czy pomieszczenie jest prostokątem. A prostokąt ma zawsz przeciwległe boki równe. Jak są nierówne, to przekątne nie będą takie same, czyli nie zbudowali prostokąta.
    Taka figura (trapez równoramienny) też ma równe przekątne :
    Kod:
                   ----------------
                  /                \
                 /                  \
                /                    \
               /                      \
              /                        \
             /                          \
            ------------------------------
    I co Ty na to ?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyss
    Mieliśmy sprawdzić, czy pomieszczenie jest prostokątem. A prostokąt ma zawsz przeciwległe boki równe. Jak są nierówne, to przekątne nie będą takie same, czyli nie zbudowali prostokąta.
    ...w trapezie przekątne są równe. No, może nie w każdym, ale jednak.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    nautilus1985

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    oslo
    Kod pocztowy
    58-200
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał jurg Zobacz post
    ...w trapezie przekątne są równe. No, może nie w każdym, ale jednak.
    stary temat ale jest, jak by nie bylo mierzac dwa boki jesli sa rowne to nie moze byc trapez wiec przekatna musi sie spisac. Zastanawialem sie co z tym trapezem, jesli mamy rowne boki wtedy nie myslimy o trapezie heh

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nautilus1985 Zobacz post
    stary temat ale jest, jak by nie bylo mierzac dwa boki jesli sa rowne to nie moze byc trapez
    Wystarczy jeden bok krótszy i masz zamiast kwadratu trapez - przy trzech równych bokach.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał jurg
    Cytat Napisał krzyss
    Mieliśmy sprawdzić, czy pomieszczenie jest prostokątem. A prostokąt ma zawsz przeciwległe boki równe. Jak są nierówne, to przekątne nie będą takie same, czyli nie zbudowali prostokąta.
    ...w trapezie przekątne są równe. No, może nie w każdym, ale jednak.
    W każdym równoramiennym trapezie ....

  12. #12

    Domyślnie

    Trapez jest moją "ulubioną" figurą geometryczną. W 1992 r. nie przemierzyłem nowego mieszkania i dopiero przy układaniu parkietu wylazło mi przesunięcie działówki o 12 cm. Niby tylko 12 cm, ale w pokoju nic nie można ustawić narożnego....Wynoszę się z tego mieszkania. W wybudowanym domu nie mam trapezów. Trochę odbiegłem od tematu. Sorry.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Z tym trapezem równoramiennym, to autentyczny przypadek z ostatnich kilku tygodni. Kazałem murarzom sprawdzić w murowanym domu (pierwsza warstwa bloczków Silka) czy jest to kwadrat (akurat taki kształt ma ten budynek).
    Zadzwonili do mnie, że jest kwadrat, bo przekątne są równe i tylko jeden bok jest o 2cm krótszy. Zadzwonili bo zastanawiali się, jak to możliwe ?Odpowiedziałem im podobnie jak powyżej.

    Z prostych pomiarów na budowie bardzo przydatny jest "wąż z wodą" - poziomica działająca na zasadzie naczyń połączonych (dostępna za kilkanaście złotych w sklepach budowlanych) - pozwala z dużą dokładnością wyznaczć te same poziomy na odległch o kilkanaście metrów punktach. Trzeba tylko pilnować, zeby w wężu nie było pęcherzyków powietrza.
    Jeżeli ekopa murarzy nie ma tego podstawowego narzędzia (lub lepszego np. niwelatora optycznego albo laserowego) to nie ma co ufać w ich umiejetności murarskie.

  14. #14

    Domyślnie

    Zgadzam się z powyższym. Dwadzieścia parę lat temu w Technikum zaliczałem wypoziomowanie czegoś tam za pomocą szlauchwagi. Niby nic ale.... Był to styczeń i minus 12 st C . Niezłą szkołę wtedy dostałem. POZIOMOWAŁEM do skutku.

  15. #15

    Domyślnie

    Heniu, czy sugerujesz, że jak fachowcowi nie wyjdzie prostokat, to przypadkiem trafi idealny trapez. Oczywiście, że masz rację, tylko nie wierzę w tak "idealny" błąd
    Jako metoda "przesiewowa" wydaje się być dobra. W razie wątpliwości można dokładniej sprawdzić - i kąty i długości ścian. Ale jeżeli mierzę przekątne i nie są one równe - to niczego już nie muszę mierzyć.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyss
    Heniu, czy sugerujesz, że jak fachowcowi nie wyjdzie prostokat, to przypadkiem trafi idealny trapez. Oczywiście, że masz rację, tylko nie wierzę w tak "idealny" błąd
    Jako metoda "przesiewowa" wydaje się być dobra. W razie wątpliwości można dokładniej sprawdzić - i kąty i długości ścian. Ale jeżeli mierzę przekątne i nie są one równe - to niczego już nie muszę mierzyć.
    Niestety przy sprawdzaniu prostokąta musisz zrobić 6 pomiarów (4 boki + 2 przekątne). Jeżeli tego nie zrobisz nie masz pewności czy jest to na pewno prostokąt. Alternatywą może sprawdzenie 4 boków i jednego kąta (np. metodą "trójkąta murarskiego 3-4-5" lub przez obliczenie przekątnej wg twierdzenia Pitagorasa) - polecam wtedy, gdy nie ma możliwości sprawdzenia drugiej przekątnej (np. stoi na niej jakaś przeszkoda).

  17. #17

    Domyślnie Czas na piony i poziomy

    Pomiary "figur geometrycznych" już chyba omówiliśmy wyczerpująco. Dziękuje za udział

    Może teraz coś o pionach, poziomach.

    Jaka poziomica jest najlepsza dla inwestora?
    1mb 1,5mb a może 2mb

    Czy kupować pion?

    Do czego może przydać sie żyłka budowlana (nie chodzi o smykałkę do boudowania, to inny temat )

    Może sprawdzanie "ugięcia podłogi" albo ...

    Jak na ścianie np. 4mb wyznaczyć linię prostą w celu np. malowania lub wytyczenia lini elektrycznej?

  18. #18
    darekbbb
    Guest
    darekbbb

    Domyślnie porada

    Do wyznaczania lini prostej potrzebny jest sznurek , farba w proszku i ktoś do pomocy. Sznurek wkładamy do farby (najlepiej w woreczku) potrząsamy woreczkiem,następnie wyznaczamy dwa punkty które chcemy połączyć .Teraz prosimy drugą osobę o pomoc . Wyjmujemy sznurek z torebki .jeden koniec przykładamy w punkcie A drugi w punkcie B ,naciągamy go i za pomocą drubiej ręki odciągamy od ściany jak strunę ,następnie puszczamy.Farba która spadnie ze sznurka utworzy linię prostą

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    DariuszV

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam

    Pierwszą rzeczą jaką zakupiłem na budowie to poziomica 2m i jak na razie jest to podstawowe moje narzędzie (poza łopatą). Dokupiłem drugą 80 cm manewrową jak długa jest za długa.

    Pionu nie używałem - na ściany "waga" wystarczała.

    Co do "ugięcia podłogi" czy też innego terenu (mały geodeta) to można sobie nawet zrobić mapę przy pomocy "szlauch-wagi", kołka z podziałką (np. metr na listewce - w domu większych różnic poziomu chyba nie będzie) i pomocnika lub lornetki. Wyznacza się w terenie wybrane punkty pomiarowe i przenosi na papier. Jeden koniec węża ustala się gdzieś na sztywno (tylko nie pomocnikowi do ręki) i tutaj zawsze trzeba pilnować aby poziom był na tej samej "kresce" (rola pomocnika lub lornetki). Z drugim końcem chodzi się po punktach kontrolnych stawiając pionowo kołek i odczytując uzyskany poziom. Odczyty minus wysokość bazowego końca węża są różnicami w poziomie.
    Piszę o tym bo widziałem jak się gość z tym bawił mierząc poziomy ślepej wylewki co 10 cm w całym domu!!!

    Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    a co to jest "waga"?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony