dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Beny77

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    2

    Domyślnie Rury centralnego ogrzewania pod ziemią

    Witam wszystkich!
    Mam piec stojący w budynku gospodarczym oddalonym od domu o 30 m.
    Chcę poprowadzić rury CO po ziemią od pieca do domu, stąd pytanie jakie to muszą być rury (rodzaj, model, firma?) i jak głęboko wkopane w ziemię?
    Nie mam możliwości postawienia pieca bliżej domu, proszę więc o odpowiedzi w temacie. Może ktoś też ma taki model ogrzewania i podzieli się doświadczeniem?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie Re: Rury centralnego ogrzewania pod ziemią

    Najwygodniej rury preizolowane. Są to rury (stalowe lub z tworzyw sztucznych) z prefabrykowaną izolacją termiczną i płaszczem HDPE chroniacym izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi.
    Są w wersji rur pojedynczych (wtedy kładziesz dwie obok siebie) oraz w wersji podwójnej (dwie rury w jednej izolacji).

    Jeśli nie ma po drodze żadnych odgałęzień do innych budynków to taniej wyjdzie ci zapewne rura z tworzywa sztucznego niż stalowa. Tym bardziej, że z tworzywa sztucznego będziesz miał rurę w zwoju i sam ją ułożysz.
    Kładzie się ją min 40 cm pod powierzchnią terenu.
    A producentów jest wielu, wpisz w google "rura preizolowana".

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Beny77

    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuję za informacje. Poczytałem na temat rur preizolowanych i już się mniej więcej orientuję o co chodzi.
    Mam jednak teraz inne pytanie: jak skuteczne są takie rury, a właściwie ich izolacja? Dokładniej mówiąc jakie są straty ciepła, np. procentowo?

    Dodam jeszcze, że wcześniej myślałem o takim rozwiązaniu: 2 x rura peksal (zasilenie i powrót), na nich ocieplacz (otulina, to takie szare) i to wszystko w rurę kanalizacyjną fi 100 + ewnetualnie wypełnienie pozostałych pustych powierzchni w rurze pianką. Co o tym myślicie? Jednak te rury preizolowane są strasznie drogie...

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beny77
    ...Dodam jeszcze, że wcześniej myślałem o takim rozwiązaniu: 2 x rura peksal (zasilenie i powrót), na nich ocieplacz (otulina, to takie szare) i to wszystko w rurę kanalizacyjną fi 100 + ewnetualnie wypełnienie pozostałych pustych powierzchni w rurze pianką. Co o tym myślicie? Jednak te rury preizolowane są strasznie drogie...
    Pierwsze "rury preizolowane" właśnie tak powstawały. I nawet do dzisiaj pracują.
    Jeśli musisz zejść z kosztów i masz dobre warunki gruntowo-wodne, to tak da się zrobić i przy dokładnym wykonaniu nic im nie ubędzie. Gorzej jeżeli będziesz miał wysoki poziom wód gruntowych, wtedy Twoja izolacja termiczna będzie tylko z nazwy izolacją.
    A jesli chodzi o straty ciepła to przy temp. ok. 0 stopni C będzie widać topniejący śnieg . Dookładnie możesz policzyc korzystając ze wzorów umieszczonych w poradnikach i gotowych tabelach producentów rur preizlowanych.
    Wejdź np. tutaj, ściagnij poradnik projektanta i zerknij na strony nr 10-12.

  5. #5

    Domyślnie

    Na takim odcinku strata to będzie 2 max ze 3 stopnie My jak kładliśmy z domu do budynku gospodarczego zrobiliśmy tak: Rury preizolowane a na nie otulina z wełny mineralnej pokryta folią aluminiową Wszystko podsypane w głab piachem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony