dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    samsonklos

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    4

    Domyślnie scinanie drzew, suzenie, sezonowanie itp - wszystko na temat

    Witam
    Ostatnio stanelem przed sporym dylematem. Przy okazji proponuje aby bardziej doswiadczeni uzytkownicy podzielili sie swoja wiedze tak aby ten post stanowil pewnego rodzaju kompedium wiedzy
    Na poczatek na warsztat proponuje jesion
    1. Mam w lesie kilka ladnych okazow jesiona i chcialbym w przyszlym roku je wykorzystac przy urzadzniu domu. Czy ich wycinka w maju moze byc niekorzystna? Wiem, wiem 3 miesiace temu byloby lepiej ale wtedy jescze nie wiedzialem ze je wogle mam ;/
    2. Co po scieciu... tzn... klody odrazu zawiezc na tartak i pociac na deski czy lepiej zeby cale klody przelezaly ok rok gdzies w ustronnym mijescu nieobkorowane i dopiero potem na tartak?
    3. Deski z tartaku rozumiem najlepiej odrazu obkorowac?
    4. Czy odrazu deski wiezc na suszarnie, wysuszyc i do stolarza czy tez sezonowac gdzies we wlasnym zakresie np pol roku i dopiero wtedy do suszarni?
    5. Jak uchronic deski/bale przed nadmiernym pekaniem (poza malowaniem czol desek bo o tym juz wiem )

    Wiem, ze sporo tych pytan ale wiem ze jesion jest cennym drzewem i nie chcialbym go zmarnowac... Czy z innymi gatunkami drzew lisciastych/iglastych nalezy postepowac podobnie?
    Z góry dziekuje za wszystki rady
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie Re: scinanie drzew, suzenie, sezonowanie itp - wszystko na t

    Cytat Napisał samsonklos
    Witam
    Ostatnio stanelem przed sporym dylematem. Przy okazji proponuje aby bardziej doswiadczeni uzytkownicy podzielili sie swoja wiedze tak aby ten post stanowil pewnego rodzaju kompedium wiedzy
    Na poczatek na warsztat proponuje jesion
    1. Mam w lesie kilka ladnych okazow jesiona i chcialbym w przyszlym roku je wykorzystac przy urzadzniu domu. Czy ich wycinka w maju moze byc niekorzystna? Wiem, wiem 3 miesiace temu byloby lepiej ale wtedy jescze nie wiedzialem ze je wogle mam ;/
    2. Co po scieciu... tzn... klody odrazu zawiezc na tartak i pociac na deski czy lepiej zeby cale klody przelezaly ok rok gdzies w ustronnym mijescu nieobkorowane i dopiero potem na tartak?
    3. Deski z tartaku rozumiem najlepiej odrazu obkorowac?
    4. Czy odrazu deski wiezc na suszarnie, wysuszyc i do stolarza czy tez sezonowac gdzies we wlasnym zakresie np pol roku i dopiero wtedy do suszarni?
    5. Jak uchronic deski/bale przed nadmiernym pekaniem (poza malowaniem czol desek bo o tym juz wiem )

    Wiem, ze sporo tych pytan ale wiem ze jesion jest cennym drzewem i nie chcialbym go zmarnowac... Czy z innymi gatunkami drzew lisciastych/iglastych nalezy postepowac podobnie?
    Z góry dziekuje za wszystki rady
    Pozdrawiam
    Ostatnia chwila na ścinanie .
    Po ścięciu od razu na tartak i przecieraj , następnie okoruj i poukładaj równo z przekładkami aby się dobrze sezonowało . Suszarnia nie jest zalecana do świeżego jesiona . W tej chwili drzewa puściły już soki to i pękać będą , ale im wolniejsze schnięcie tym mniej jest szkód .

  3. #3

    Domyślnie

    A ja radze okorować przed tartakiem - mniej zapłacisz za przetarcie i łatwiej okorować kłodę niż potem elementy. Musisz dobrze się zastanowić co chcesz zrobić z tego drewna - od tego zależny jak będzie przecierane. Po przetarciu - układaj z przekładkami natychmiast po przewiezieniu - nie zostawiań np. na tydzień bo w miejscach gdzie stykają sie deski i trociny mogą powstać plamy - i osłoń od deszczu. Jak chcesz żeby mniej pękało to układaj w miejscu zacienionym żeby gwałtownie nie schło i oczywiście zamaluj farba olejną końce.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stiv32
    A ja radze okorować przed tartakiem - mniej zapłacisz za przetarcie i łatwiej okorować kłodę niż potem elementy - i osłoń od deszczu. .
    I. Jesiona nie koruje się przed przetarciem .
    II. Drzewo żeby dobrze było wysezonowane ma poznać wszystkie pory roku : śnieg , deszcz , słońce , mróz . Po roku zasłania się drzewo ale tak żeby był przewiew - broń Panie Boże foliami , papami .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar glowac
    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    2.297
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    307

    Domyślnie

    jeżeli suszarnia wchozi w grę - to poczekaj do późnej jesieni, lub zimy i wtedy ścinaj.
    ja ściąłem w styczniu (co prawda sosnę). ale nic nie pęka

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał glowac
    ja ściąłem w styczniu (co prawda sosnę). ale nic nie pęka
    Bo to jest odpowiednia pora do ścinania , drzewo jest w głębokiej wegetacji nie ma soków i nie pęka .

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    samsonklos

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    4

    Domyślnie

    OK czyli ze scinka poczekac do zimy. Czy sciete klody powinny lezec w calosci przez jakis czas? W jakich warunkach (osłoniete, z zamalowanymi koncami?)

  8. #8

    Domyślnie

    Drzewo ścinasz w zimie , od razu na tartak a potem zabawa w to co pisałem wyżej

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar glowac
    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    2.297
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    307

    Domyślnie

    no chyba że suszarnia - skracasz proces naturalnego suszenia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony