dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    elvis

    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    114
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie Cena torfu i ziemi

    Mam prośbę. Planuję zakup większej ilości torfu i ziemi pod trawnik i inne roślinki. Czy może mi ktoś powiedzieć jakie są teraz ceny? Nie chciałbym zbytnio przepłacić, zresztą jak wszyscy. A może ktoś jeszcze wie gdzie w rejonie Tarnowa są dobre ceny?
    Powodzenia ...

  2. #2

    Domyślnie

    w woj. śląskim - cena w gosp. ogrodniczym za 1m3 ziemi pod trawnik (ph.5,5-6,5) to ok.90zł.

    Znalazłam też ziemię z wykopów (jakościowo -torf pomieszany z gliną) cena ok. 100 zł za 2 tony.

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie byl przed chwila chlop, ktory oferowal ladna ziemie w cenie 1200 zlotych za 30 metrow szesciennych (1,8x2,4x10 metrow). Niestety wozi ciagnikiem siodlowym wiec raczej nie wszedzie wjedzie.

  4. #4

    Domyślnie

    Szukam torfu odkwaszonego/substratu/podłoża pod trawnik/ziemi uniwersalnej w okolicach Piaseczna/Góry Kalwarii.
    Szukam jak najtaniej oraz jakąś poradę jak się nie dać oszukać. Widziałem już np. kilka rodzajów substratów i mam wrażenie, że się sporo różniły jeśli chodzi o skład a konkretnie o zawartość i jakość torfu.
    Różne mieszanki, szczególnie te tańsze wyglądają jakby zmieszano ziemię z piaskiem i korą sosnową. Bardziej lekkie, włókniste i przypominające torf są mieszanki w marketach ale i ceny tam są spore np. 13zł/80L.
    Są mieszanki tańsze np. w Wołominie ok. 7,2zł/80L ale cholera wie jaki mają skład.
    Są też np. tzw. baloty czyli paczka jakby 50l, ale sprasowany torf i tam się mieści 250L torfu z Litwy 29zł/balot
    Potrzebny pewny i uczciwy dostawca z okolicy, żeby miał konkurencyjne ceny

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    torf odkwaszony a ziemia uniwersalna mają diametralnie różne właściwości i służą do odmiennych celów.
    Substrat to dokładnie to samo co torf odkwaszony.
    Torf może wyglądać różnie, zależnie od wyrobiska z którego się go wydobywa - stopień uwilgotnienia, dodatkowe gatunki, poza mchem torfowcem. Może być niski i wysoki.

    Co konkretnie potrzebujesz i do czego?
    Bo do zakładania trawnika torf się nie nadaje.

  6. #6

    Domyślnie

    Potrzebuję na posiadaną ziemię dodać czegoś wartościowszego parę centymetrów i na to wysiać trawnik.
    Torf odkwaszony musiałbym zapewne wymieszać z posiadaną ziemią, więc wolałbym gotowe podłoże, żeby tego uniknąć bo grunt już mam wyrównany.
    Dlatego napisałem też o podłożu/ziemi uniwersalnej, na które mógłbym już bezpośrednio siać trawę. Chcę kupić solidną mieszankę, a nie zmieloną korę z ziemią i piaskiem.
    Chodzi konkretnie o dobrego taniego sprzedawcę takich produktów - może być też luzem bo taniej.
    Ważne żeby uczciwie sypał do worków, bo ostatnio kupiłem worek ziemi niby 60-litrowy a raptem z worka wysypałem 40 litrów, więc ściema na maksa. Oczywiście na worku nie było napisane ile ma pojemności, tylko w ogłoszeniu była podana pojemność
    P.S.
    Zdecydowałem się kupić torf odkwaszony i przemieszać go z wierzchnią warstwą gleby.
    Kupię chyba w castoramie bo przynajmniej nie oszukują na litrach i mam pewność, że kupuję torf a nie zmieloną korę.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej19699 ; 06-04-2015 o 16:21 Powód: problem rozwiązano

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tylko ze torf nie służy do zwiększania żyzności gleby...

  8. #8
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Jak nasypiesz warstwę torfu na wierzch trawnika to poczekasz zanim coś urośnie , ja musiałem taka super ziemię wymieszać glebogryzarką z ta która była wcześniej bo nawet trawa nierosła ...
    Darek B

  9. #9

    Domyślnie

    Żyzność gleby? http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBy...9B%C4%87_gleby
    Jak widać nawet dosypanie piasku może zwiększać żyzność

    Chcę napisać tylko, że trzeba być idiotą, żeby nie zmieszać torfu z ziemią. Torfy są różne i jak się posypie po wierzchu tylko, to albo będzie błotko, albo wszystko wyschnie i wiatr wywieje. Czytamy instrukcję na opakowaniu i jest ok
    Sypałem też torf pod iglaki i też wymieszałem go z podłożem za pomocą wideł.

    A teraz raport z zakupu. Zakupiony torf wysypałem na podłoże - warstwa około 3 cm. Następnie przemieszałem go z podłożem na głębokość 10 cm.
    Na koniec wyrównałem grabiami, wydeptałem, znowu wyrównałem.
    Trawę wysiałem na początku kwietnia, niestety z pośpiechu zaniedbałem kilka spraw. Nie nawiozłem i nie przykryłem nasion.
    Wiatr sporo nasion poprzemieszczał, stołówka dla ptaków, itp. Po podlewaniu porobiły się góry i doliny - najwyraźniej ziemia pęcznieje mniej lub bardziej w zależności od składu. Ewidentnie trzeba kupić walec, bo w okolicy nikt nie posiada.
    Po 2 tygodniach od siewu, wkurzyłem się i zagrabiłem cały trawnik w celu wymieszania nasion z ziemią. Przy okazji starałem się wyrównać ziemię.
    Nasiona pięknie się rozproszyły podczas grabienia i większość przynajmniej częściowo znalazła się pod ziemią.
    Niestety wygrabiłem przy okazji parę wiader torfu włóknistego suchego. Wrzuciłem go na kompost.
    Potem 2 tygodnie codziennego podlewania po wierzchu, żeby miały wilgoć. Nasiona najtańsze z leroya po 9zł/kg.
    Po 4 tygodniach od siewu, zauważyłem pierwsze wschody.
    Teraz mamy ok. 6 tygodni od siewu. Trawka ma ok. 8-10 cm, część ładnie się zagęszcza, część malutka i rzadka bo dopiero co wzeszła.
    Tydzień temu delikatnie (żeby nie spalić trawy ) nawiozłem ziemię nawozem granulowanym i porządnie podlałem.
    Prawie nie ma efektów, ale to za krótko może. Mam dookoła zaniedbane pola z chwastami i u mnie zasiało się morze chwastów - mlecze w większości.
    Kupiłem chwastox i widać już na drugi dzień, że działa bo te tysiące małych mleczy zaczynają usychać.
    Teraz poczekam kilka dni i zrobię koszenie ale tylko tyle, żeby delikatnie zahaczyć trawę, a przede wszystkim ściąć chwasty, które wyrosły szybciej i wyżej. Tu chodzi przede wszystkim o perz. Myślę, że góra 1 cm trawy zdejmę, żeby ta co szybko wzeszła, zaczęła się krzewić.
    Szkoda, że przy koszeniu podepczę tę młodą wschodzącą trawkę, ale co jej nie zabije to ją wzmocni

    Ups, sorki że się rozpisałem, ale chciałem napisać, że powolny wzrost trawki mógł mieć u mnie szereg innych powodów i że na tak przygotowanym podłożu trawka jednak też ładnie rośnie.
    Ostatnio edytowane przez Andrzej19699 ; 17-05-2015 o 09:34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony