dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 83
  1. #1

    Domyślnie Rekuperator - jak samemu złożyć instalację wentylacji mech.

    Witam wszystkich.

    Od paru miesięcy przeglądam posty dotyczące instalacji wentylacyjnej z rekuperacją. Jest tam sporo informacji mogących pomóc w jej zrobieniu. Mam jednak wrażenie, że brakuje tematu przedstawiającego zwięźle jak złożyć samemu instalację przy użyciu istniejących już na rynku gotowych części i urządzeń. Zakładam, że osoby zainteresowane tym tematem posiadają średnią ogólną wiedzę techniczną, umieją w ręku trzymać wiertarkę, itp. urządzenia oraz mają już projekt instalacji lub w miarę szczegółową jej koncepcję.

    Dokładnie chodzi mi o to, aby kupić (ale gdzie) poszczególne części, złożyć je samemu (ale jak), tak żeby zaoszczędzić (spore pieniądze) na robociźnie, a żeby cały system sprawnie chodził. Nie bardzo wiem na ile to jest możliwe i jaki zakres specjalistycznej wiedzy trzeba posiadać. Myślę jednak, że przy udziale bardziej doświadczonych forumowiczów, może to być ciekawy wątek. Od razu zakładam, że w wątku tym, kupujemy gotowy rekuperator (a nie składamy go sami - to już było), dokupujemy rury, złączki, opaski, anemostaty i składamy to jakoś w całość, później regulujemy, uruchamiamy i cieszymy się, że zrobiliśmy coś sami za mniejsze pieniądze.

    Moim zdaniem, aby ten temat rozpocząć trzeba odpowiedzieć na kilka pytań:

    - jaki rekuperator kupić i gdzie (jakieś adresy sklepów, hurtowni może wysyłkowych) ?

    - jakie rury, kolanka i złączki do tego dokupić i znowu gdzie )może jakieś adresy) ?

    - jakie elementy są jeszcze do tego potrzebne (pewnie jakieś taśmy, opaski, uszczelnienia, wieszaki) ?

    - co jest jeszcze potrzebne z urządzeń lub elementów dodatkowych aby taka instalacja prawidłowo została złożona ?

    - jak dobrać wielkość poszczególnych elementów do tych "nieszczęsnych" przepływów, oporów, sprężów.

    - w jaki sposób później to zmontować, na co w szczególności zwrócić uwagę, którędy najlepiej przeprowadzić rury, gdzie założyć anemostaty.

    - no i najważniejsze jak to wszystko wyregulować, żeby sprawnie chodziło ?.

    Wiem, że to nie jest takie łatwe, ale chyba spróbować warto.

    Aha, jeszcze jedno - proszę aby życiowi malkontenci nie zaśmiecali tematu sformułowaniami - nie można, nie warto, tego się nie da zrobić. Jak się chce to praktycznie wszystko można.

    Pozdrawiam i czekam na pomoc forumowiczów z doświadczeniami w tym zakresie.
    Kocioł jednofunkcyjny Immergas Victrix Exa 24 X ERP + zasobnik 200l. + pogodówka + sterownik Tybox 117.
    System ogrzewania mieszany 60 % grzejniki 40 % podłogówka, powierzchnia użytkowa 156 m2 + garaż 50m2.
    8 grzejników płytowych, 4 grzejniki drabinkowe, 2 rozdzielacze podłogowe z pompami.
    Dom piętrowy, powierzchnia użytkowa 156 m2 + garaż 50 m2.
    Ściany - Porotherm 25 P+W + 20 cm styropian biały, podłoga - styropian 15 cm, dach wełna 25 - 30 cm.
    Okna - 2 szybowe + rolety.

  2. #2

    Domyślnie Re: Rekuperator - jak samemu złożyć instalację wentylacji me

    Cytat Napisał walimar
    Od paru miesięcy przeglądam posty dotyczące instalacji wentylacyjnej z rekuperacją.
    Znaczy kiepsko, dokładnie na każde pytanie w sumie chyba 3 wątkach znajdziesz odpowiedzi ... nie wiem czy komukolwiek będzie się chciało taki elaborat pisać
    Jest wątek o liczeniu całej wentylacji, sa posty o kanałach spiro/flex/płaskich i ich prowadzeniu, są "dywagacje" o regulacji i jej braku oraz o centralach, tylko czytać i zapisywać ...
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  3. #3
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Sama prawda!
    Jest wszystko! Nawet jak reku samemu zrobić....
    Tylko czytać i.... robić!

    Nawet fotki są...
    Adam M.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Sama prawda!
    Jest wszystko! Nawet jak reku samemu zrobić....
    Tylko czytać i.... robić!

    Nawet fotki są...
    Adam M.
    Gdyby jeszcze szukaczka pozwalła coś z tym zrobić przeczytałem wieksza częśc z wymienionych watków i jesli nie jesteś na bierzaco to wyszukanie czegos konkretnego zajmuje godziny ..... ale "faktem jest ze jest"
    Teves

  5. #5
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Jest tu gdzieś opisany mechanizm jak kazać googlowi szukać po tym forum...
    Znacznie skuteczniejsze niż lokalna szukaczka...
    Adam M.

  6. #6

    Domyślnie

    a chocby tak :
    w oknie wyszukiwania wpisz "flex spiro kanał site:forum.muratordom.pl" bez czudzysłowu, wyskoczy wynik, klikasz, szukając w postach ctrl+f w przeglądarce wpisujesz flex i masz pierwszego posta na ten temat.
    Mam nadzieję, że jasno
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Ja już w którymś ze wspomninych wątków rzuciłem taką koncepcję, co by to zebrać do kupy, odcedzić i nawet wydać w formie papierowej. Bo informacji, w tym genialnych i przekraczających fachowością o lata świetlne cokolwiek innego, dostępnego na rynku, jest tu mnóstwo, ale dotarcie do nich jest, mimo wyszukiwarek itp. utrudnione i przede wszystkim bardzo pracochłonne.

    Ja bym chętnie przeczytał taki wątek, najlepiej napisany przez adama_mk
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Ja bym chętnie przeczytał taki wątek, najlepiej napisany przez adama_mk
    Adamie, oddaję Tobie pole bez Ciebie to nic się już nie da
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Nasz guru, sensei i Ojciec Dyrektor!
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  10. #10
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Można by to gdzieś "przylepić" - tylko jak się to robi?
    Życiorys, trzy zdjęcia, numer buta i ?....

    W końcu, wentylacja to sprawa ważna...
    Przez jej brak można każdy piękny dom zapchlić...

    Postarać się zebrać do kupy wiadomości na temat?

    Adam M.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Można by to gdzieś "przylepić" - tylko jak się to robi?
    Życiorys, trzy zdjęcia, numer buta i ?....

    W końcu, wentylacja to sprawa ważna...
    Przez jej brak można każdy piękny dom zapchlić...

    Postarać się zebrać do kupy wiadomości na temat?

    Adam M.
    Tak!Tak!Tak! Zrób to! Prosimy!!!

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Można by to gdzieś "przylepić" - tylko jak się to robi?
    Życiorys, trzy zdjęcia, numer buta i ?....
    trza napisać do moderatora ...

    Cytat Napisał adam_mk
    W końcu, wentylacja to sprawa ważna...
    Przez jej brak można każdy piękny dom zapchlić...

    Postarać się zebrać do kupy wiadomości na temat?

    Adam M.
    Zebrać jak najbardziej ale obstawiam, że nawet mimo przyklejenia w najczęściej zadawanych pytaniach i tak za tydzień ktoś zapyta o to samo
    Tacy Polacy
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Można by to gdzieś "przylepić" - tylko jak się to robi?
    Życiorys, trzy zdjęcia, numer buta i ?....

    W końcu, wentylacja to sprawa ważna...
    Przez jej brak można każdy piękny dom zapchlić...

    Postarać się zebrać do kupy wiadomości na temat?

    Adam M.
    Ojcze Dyrektorze Radia Wentylacja!
    wierzymy w Ciebie!
    ufamy i nadzieje pokładamy!


    ps. tylko poprosimy w możliwie najbardziej łopatologiczny sposób w jaki się da

  14. #14

    Domyślnie

    Witam jeszcze raz wszystkich i dziękuję za zainteresowanie moim postem.

    Na początek małe wyjaśnienie takiego maluczkiego człowieczka jak ja (w temacie wentylacji mechanicznej). W większości przypadków w opcji "szukaj" co ja mogę wpisać "rekuperator", "wentylacja mechaniczna" itp. I co po tym wyskakuje - co najmniej kilkadziesiąt jak nie kilkaset tematów zawierających po naście lub dziesiąt stron, gdzie w środku jest może kilka informacji na ten temat. Dla takiego szaraczka jak ja, wyłowienie ich jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli ja mogę przed kompem spędzić 1-2 godziny dzienne (max) samo przeczytanie staje się barierą nie do przebycia. Możliwe że jeżeli się wpisze w opcji "szukaj" jakieś bardziej specjalistyczne określenia to coś tam wyskoczy, ale trzeba je po prostu znać.

    Jestem pełen podziwu za zaangażowanie na forum dla wielkiego guru "adama_mk" i wielu innych, ale panowie Wy macie to w małym palcu, a większość z nas (a na pewno ja) jestem laikiem. Zbyt poważne rozważania naukowe mnie i tym podobnym osobom niewiele pomogą. Przypuszczam, że ja mógłbym wam pomóc np. w temacie prawa, ale gdybym operował samymi paragrafami co byście z tego zrozumieli.

    Tyle moich wyjaśnień co do sensu założenia tego tematu. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła staje się coraz bardziej popularna, a za rok może dwa przypuszczam, że zacznie stawać się standardem. Może bardziej "ludzkie" wyjaśnienie tematu wielu takim osobo jak ja pomoże.

    Jeszcze raz chciałem nadmienić, że jakąś podstawową wiedzę techniczną i praktyczną posiadam. Mam również projekt wentylacji w budowanym domu. Gdzie zamówić rekuperator i jakiej marki i typu, to ,jeszcze pół biedy. Problem np. gdzie kupić rury, jakieś kształtki i elementy pomocnicze (na co należy zwrócić uwagę). Poproszę o adresy sklepów, które zajmują się sprzedażą takich rzeczy.

    Szanowni Koledzy może i koleżanki, nie musicie powtarzać swoich opisów, wystarczą jakieś odnośniki lub linki do tych tematów, a na pewno będzie prościej. Chodzi o to, żeby z jednego miejsca w miarę prosto dostać się do informacji rozrzuconych po tysiącach stron. Jeszcze raz proszę o zrozumienie, że nie dla wszystkich to wszystko jest takie proste. Ja i chyba wielu innych nie chcę budować rekuperatora, konstruować sterowników, czujników itp. Chcę się nauczyć tylko złożyć to w kupę, żeby chodziło.

    Możliwe, że w takim stanie rzeczy, przy zbyt małej wiedzy specjalistycznej, jest to nie możliwe. I to jest również ważna informacja, że tacy jak ja, za to nie powinni się brać, a zapłacić co najmniej parę tysięcy złotych np. fachowcom z www.rekuperatory.pl lub itp.

    Na początek, żeby ruszyć ten temat zamieszczam projekt mojej wentylacji.
    http://picasaweb.google.pl/walimar64...znaRekuperator

    Proszę o opinię czy jest to w porządku, czy może coś tam radzicie zmienić. Mówiąc szczerze nie bardzo wiem o co jeszcze zapytać. A, ha co oznaczają te drugie liczby przy symbolach np. 3N - 50, 6W- 30. Jasne, że N-nawiew, W - wywiew, ale te liczby 50 lub 30 to co oznaczają ilość m3 powietrza jaka musi przez nie przejść, symbol anemstatów czy co.

    Myślę, że temat wzbudzi jakieś zainteresowanie, a z pytaniami to nie wszystko na raz.

    Pozdrawiam.
    Kocioł jednofunkcyjny Immergas Victrix Exa 24 X ERP + zasobnik 200l. + pogodówka + sterownik Tybox 117.
    System ogrzewania mieszany 60 % grzejniki 40 % podłogówka, powierzchnia użytkowa 156 m2 + garaż 50m2.
    8 grzejników płytowych, 4 grzejniki drabinkowe, 2 rozdzielacze podłogowe z pompami.
    Dom piętrowy, powierzchnia użytkowa 156 m2 + garaż 50 m2.
    Ściany - Porotherm 25 P+W + 20 cm styropian biały, podłoga - styropian 15 cm, dach wełna 25 - 30 cm.
    Okna - 2 szybowe + rolety.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Można by to gdzieś "przylepić" - tylko jak się to robi?
    W końcu, wentylacja to sprawa ważna...
    Przez jej brak można każdy piękny dom zapchlić...

    Postarać się zebrać do kupy wiadomości na temat?
    Pewnie! Dobra wiedza nigdy nie jest zła - a Ty potrafisz ją przekazać. Jeżeli można - to i ja dołączam się do prośby.
    Niby na forum wszystko jest, ale jak trzeba szybko podjąć decyzję, to nie da rady przeczytać takiej masy tekstu. I można sobie coś ...zepsuć.

    OT:
    A jeżeli starczy Ci czasu, to zajrzyj jeszcze tu: http://forum.muratordom.pl/isomur-li...go,t134191.htm
    bo tam się już obu stronom amunicja wyczerpała i porady fizyka trza...
    Myślenie jest niebezpieczne. Prowadzi do pomysłów.

  16. #16
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Zajrzę.
    Postukałem trochę i zacząłem temat od początku.
    Będzie i gdzie i co kupować. Co lepsze a co gorsze...I - Jak to klecić "tymi recami'...
    Wytrwajcie trochę!
    Adam M.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Niestety forum z samej zasady słabo nadaje się do dyskutowania rozległych tematów, charakter liniowy powoduje ze dyskusja nie mozen np. podzielic się na dwa wątki. Gdyby zebrac dzieła adma_mk w takiej formie jak wikipedia pozwoliłoby to na sensowne śledzenie interesujacych kwesti dyskutowania zmian czy pomysłow, dodawanie linków etc. Ale potrzebny jest.... fachowiec od strony informatycznej tego przedsiewziecia. Inaczej mówiąc wiedza na tym forum jest potęzna ale jej rozdrobnienie powoduje ze trudna w analizie i zastosowaniu.

  18. #18
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Potrzebny ktoś typu bibliotekarz-informatyk?

    Gdzie go szukać?
    Na bibliotekarstwie uczyli jak gromadzić w spójny sposób wiedzę (porządkować ją, aby była dostępna).
    Adam M.

  19. #19

    Domyślnie

    powyżej napisałem jak szukać informacje na forum, szybko i prosto.
    Informatyk nic tu nie pomoże, podobnie gość od układania książek bo to jest forum a nie system CRM czy biblioteka.(apropos biblioteki, rozumiem, że idąc do niej prosicie Panią/Pana z obsługi, żeby wskazał w konkretnej książce, konkretną stronę z cytatem którego szukacie) ?
    Tak długo jak istnieje w Polsce Internet tak długo przeglądam zasoby i niestety zasada jest ta sama, trzeba poszukać. Nawet wikipedia i inne tego typu cuda nie pomogą jak się komuś nie chce* lub nie ma czasu poszukać.

    * nie chcę tutaj nikogo obrazić
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To nie w tym rzecz - siedzę na kilku innych forach zwiazanych z moim zawodem jestem z nim na bierząco i czasem jak przyjdzie wyszukać coś z przed kliku lat.... to wszyscy szukają razem z autorem
    Forum ma taką formę jaką ma i nic z tym nie zrobimy, ale nam się marzy MANUAL jak zrobić to czy tamto reku, GWC, bufor etc.
    A jeden z kolegów włoży tutaj tyle roboty ze powstałby z tego całkiem gruba książka.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony