dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie kilka pytań o instalację elektryczną

    Witam
    Powoli zbliżamy sie do końca budowy i czas na instalacje. Jako że mam wykształcenie elektryczne podobnie jak tata, postanowiliśmy sami zrobić instalację elektryczną.
    Wiem że wiedza szkolna a doświadczenie życiowe to całkiem inne sprawy i dlatego pytam , czasem o rzeczy banalne, ale może coś można zrobić inaczej, prościej i taniej
    1. kabel do gniazdek elektrycznych 3x2.5mm ?
    2. do światła 3x1,5mm ?
    3. uziemienie tylko w kuchni i łazience?
    4. kable głośnikowe 2x2,5mm (pomijam dyskusje o jakości kali, mnie to aż tak nie potrzebne)
    5. czy kable od głośników moga sie z czymś krzyżować?
    6. podobnie jak z kablami TV
    7. kable do gniazdek na podłodze układać w peszlu, rurkach pcv? (będzie na tym podłogówka)
    8. czy musze ukłądać wg zasady kątów prostych czy moge dowolnie na podłodze rozłożyć jak najbliżej?
    9. jakie są standardowe wysokości gniazdek przy podłodze, w łazience, w kuchni nad blatem i włączników na ścianie?
    10 .ile obwodów zrobić i jak to sensownie rozdzielić? ( kuchnia elektryczna, piekarnik, lodówka, zmywarka, grzejnik elektryczny w łazience, zestaw RTV)
    11. kable układać na gołych ścianach i przykryć tynkiem czy wkładać do bruzd?

    Dzięki za pomoc?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie Re: kilka pytań o instalację elektryczną

    Cytat Napisał Rafal111
    Witam
    Powoli zbliżamy sie do końca budowy i czas na instalacje. Jako że mam wykształcenie elektryczne podobnie jak tata, postanowiliśmy sami zrobić instalację elektryczną.
    Wiem że wiedza szkolna a doświadczenie życiowe to całkiem inne sprawy i dlatego pytam , czasem o rzeczy banalne, ale może coś można zrobić inaczej, prościej i taniej
    1. kabel do gniazdek elektrycznych 3x2.5mm ?
    2. do światła 3x1,5mm ?
    3. uziemienie tylko w kuchni i łazience?
    4. kable głośnikowe 2x2,5mm (pomijam dyskusje o jakości kali, mnie to aż tak nie potrzebne)
    5. czy kable od głośników moga sie z czymś krzyżować?
    6. podobnie jak z kablami TV
    7. kable do gniazdek na podłodze układać w peszlu, rurkach pcv? (będzie na tym podłogówka)
    8. czy musze ukłądać wg zasady kątów prostych czy moge dowolnie na podłodze rozłożyć jak najbliżej?
    9. jakie są standardowe wysokości gniazdek przy podłodze, w łazience, w kuchni nad blatem i włączników na ścianie?
    10 .ile obwodów zrobić i jak to sensownie rozdzielić? ( kuchnia elektryczna, piekarnik, lodówka, zmywarka, grzejnik elektryczny w łazience, zestaw RTV)
    11. kable układać na gołych ścianach i przykryć tynkiem czy wkładać do bruzd?

    Dzięki za pomoc?
    Ad czerwone. Hmmmmmmm.......

    Uwaga prąd zabija - daj zarobić elektrykowi a nie grabarzowi...

  3. #3

    Domyślnie Re: kilka pytań o instalację elektryczną

    1. Tak, pod piec elektryczny w kuchni siła 4mm.
    2. Tak
    3. Nie robić gniazdek bez bolca ochronnego. Nie warto na tym oszczędzać.
    6. Do kabli TV polecam (jeśli się da) zrobić rurki. Z duużym zapasem (a to sat TV a to coś innego, przyda się).
    7. W osłonie (rurka, peszel)
    10. na samą kuchnię osobne do: kuchni elektrycznej, zmywarki plus jeszcze jakiś na gniazdka (1 lub więcej). Kuchnia to obecnie najbardziej prądożerne i zelektryfikowane pomieszczenie w domu.
    11. Tak żeby się zmieściły pod tynkiem i przykryło je jeszcze z zapasem. Jak przy tynkowaniu będą wystawać to z reguły tynkarz bierze młotek i je "dopasuje" do ściany... Nie daj mu na to szansy

    PS.
    Nie zapomnij o zabezpieczeniach różnicowo-prądowych (i to więcej niż 1 na cały dom).

  4. #4

    Domyślnie Re: kilka pytań o instalację elektryczną

    Cytat Napisał beton44
    Ad czerwone. Hmmmmmmm.......
    Korespondencyjnie?

    A tak swoją drogą (abstrahując od autora wątku) wrzuciłem w Google "kupię dyplom" - ponad 20 tysięcy kandydatów na magistrów, doktorów, lekarzy, tłumaczy, prawników. Szok
    Pozdrawiam - Piotr

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Ciiiiiiiii - dobrze, że ćwiczy na własnym domu a nie Twoim
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  6. #6

    Domyślnie Re: kilka pytań o instalację elektryczną

    Cytat Napisał Rafal111
    6. podobnie jak z kablami TV
    7. kable do gniazde♠k na podłodze układać w peszlu, rurkach pcv? (będzie na tym podłogówka)
    8. czy musze ukłądać wg zasady kątów prostych czy moge dowolnie na podłodze rozłożyć jak najbliżej?
    9. jakie są standardowe wysokości gniazdek przy podłodze, w łazience, w kuchni nad blatem i włączników na ścianie?
    10 .ile obwodów zrobić i jak to sensownie rozdzielić? ( kuchnia elektryczna, piekarnik, lodówka, zmywarka, grzejnik elektryczny w łazience, zestaw RTV)
    11. kable układać na gołych ścianach i przykryć tynkiem czy wkładać do bruzd?
    6. Mogą się krzyżować, biec razem z elektryką - dobre kable mają porządne ekrany.
    7. My mamy oświetlenie w peszlach a "tętnice" w rurach RL22, 27, 37.
    8. Ta zasada jest po to żebyś wiedział gdzie leci kabel - jeśli jesteś pewien, że żaden fachura nie będzie nic grzebał w ścianie i zrobisz zdjęcia wszystkiego i porządnie zarchiwizujesz - to możesz oszczędzać kabel.
    9. Poszukaj na forum o kuchni bo jest świetnie opisane co do czego a co do reszty jest norma din na to. Nasze gniazdka 20-30cm od podłogi, włączniki światła 140cm wysokości - 15cm od drzwi.
    11. Na początku bawiliśmy się w bruzdy - przyszedł tynkarz i powiedział, że nie trzeba. Więc cała reszta na ścianach na wsuwki.

    PS. My instalację elektryczną mamy w projekcie.

  7. #7

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedzi tym co modrze coś napisali
    a tym co czepiali sie tego czerwonego zostawie bez kometarza - to świadczy o ich inteligencji i prosze żeby w tym temacie milczeli
    tak jak pisałem : szkoła to jedno a doświadczenie to drugie, ale to zrozumieli tylko inteligentni a ci mniej zdolni sie czepiali jak zwykle na forach

    jeszcze tylko jedno dopytam:
    czyli w kuchni jeden obwód? bo spotkałem się z opinia zeby na sama kuchnie zrobić 4-5 tzn każde większe urządzenie osobno

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal111
    czyli w kuchni jeden obwód? bo spotkałem się z opinia zeby na sama kuchnie zrobić 4-5 tzn każde większe urządzenie osobno
    U nas średnio nie przekracza 2kW na obwód - więc kuchnia to: 1.zmywarka, 2. kuchnia elektryczna, 3. blat po lewej stronie z lodówką, 4. blat po prawej stronie z piekarnikiem - razem 4 obwody. Poza tym każda łazienka ma swój własny, pralka, domofon, alarm, pompa, zewnętrzne gniazda - dodatkowo oddzielny obwód dla zzawansowanej elektroniki i specjalny obwód z możliwością zasilania agregatem. Można też dzieciakom w ich pokojach wyłączyć prąd...
    Różnicówki tak podzielone i wstawione, żeby to co teoretycznie może wywalić wywalało ale, żeby się dało z tym żyć - czyli nie blackout w cały domu.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal111
    jeszcze tylko jedno dopytam:
    czyli w kuchni jeden obwód? bo spotkałem się z opinia zeby na sama kuchnie zrobić 4-5 tzn każde większe urządzenie osobno
    Wydawało mi się że napisałem wyraźnie - na kuchnie minimum obwody:
    1 - siłowy 4mm na kuchenkę
    2 - osobny do zmywarki
    3 - co najmniej 1 na gniazda

    Osobiście mam w kuchni 5 obwodów + siła.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii
    Cytat Napisał Rafal111
    jeszcze tylko jedno dopytam:
    czyli w kuchni jeden obwód? bo spotkałem się z opinia zeby na sama kuchnie zrobić 4-5 tzn każde większe urządzenie osobno
    Wydawało mi się że napisałem wyraźnie - na kuchnie minimum obwody:
    1 - siłowy 4mm na kuchenkę
    2 - osobny do zmywarki
    3 - co najmniej 1 na gniazda

    Osobiście mam w kuchni 5 obwodów + siła.
    Jeśli urządzenie podłączone do gniazdka ma moc 2000W i więcej, to musi miec wydzielony obwód.
    nie tylko w kuchni
    poza tym również odbiory specjalne np. sterowanie pieca.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  11. #11

    Domyślnie

    ok dzieki wszystkim
    prawie wszystko jak przewidywałem, tylko zaskoczyła mnie ilośc tych obwodów i chciałem potwierdzić
    reszta wyjdzie w praniu

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal111
    dzięki za odpowiedzi tym co modrze coś napisali
    a tym co czepiali sie tego czerwonego zostawie bez kometarza - to świadczy o ich inteligencji i prosze żeby w tym temacie milczeli
    Wybacz, ale ja, jako nieelektryk z wykształcenia byłem lekko wstrząśnięty tym co napisałeś, jeśli piszesz, że masz wykształcenie, to powinieneć wiedzieć że nie wolno teraz robić instalacji dwuprzewodowych - uzimienie musi być wszędzie. To podstawa, jak abecadło.
    Życze powowdzenia w robieniu instalacji, ale nie na czerwone komentaże sie nie obruszaj, bo niestety były uzasadnione.
    Masz lub miałes przynajmniej uprawnienia do 1kV?

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  13. #13

    Domyślnie

    jak pisałem skończyłem tylko szkołe i to kilkanaście lat temu
    wtedy to było troszkę inaczej
    a szkoła to tylko teoria i to naprawde była uboga i nie podparta żdną praktyką
    pracuje w innym zawodzie i dlatego pytam bo nie mam doświadczenia

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    normy dotyczace wykonawstwa instalacji z lat nawet dziewięćdziesiątych a obecne, to niebo a ziemia. Dobrze, że zachowujesz pokorę i zdajesz sobie sprawę ze swojej niewiedzy. Lepiej by jednak było, abyscie zamierzenie wykonywali pod nadzorem doświadczonego elektryka - praktyka, który te obecne normy zna. To nie musi przecież być nadzór codzienny. Nie zapominaj, że ta instalacja musi wystarczyć na lat kilkadziesiąt, więc żebyś nie musiał po paru latach pruć ścian. poza tym, do zamieszkania w domu i tak niezbedne będą pomiary i protokół sporządzony przez elektryka z uprawnieniami dozorowymi pomiarowymi, więc takiej konsultacji z kimś doświadczonym prędzej czy później nie unikniecie.

    A tak na marginesie, poszukaj tu na forum elektrycznych tematów, tu juz w zasadzie tez wszystko było i sporo można się dowiedzieć. I nie przejmuj się kąśliwymi uwagami. Ja pamietam siebie po technikum, jaki to czułem się "mocny". Teraz samemu mi się śmiać chce ze stopnia swojej ówczesnej niewiedzy. Bo teoria to jedno, a praktyka to drugie.
    powodzenia!
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  15. #15

    Domyślnie

    jeszcze małe pytanko
    czy gniazdka łączyć szeregowo czy na tzw pająka z puszek?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal111
    jeszcze małe pytanko
    czy gniazdka łączyć szeregowo czy na tzw pająka z puszek?
    ja preferuję "szeregowo" w puszkach głębokich pod gniazdami, za pomocą złączek wago 25A. Tylko złączki oryginalne, a nie chińskie podróbki. W obwodach gniazd w zasadzie puszek rozgałęźnych nie używam.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    ja preferuję "szeregowo" w puszkach głębokich pod gniazdami, za pomocą złączek wago 25A. Tylko złączki oryginalne, a nie chińskie podróbki. W obwodach gniazd w zasadzie puszek rozgałęźnych nie używam.
    Mam pytanko czy długo stosujesz już złączki WAGO. Interesuje mnie jaką to ma wytrzymałość prądową w praktyce?
    U siebie chcę zastosować właśnie WAGO lub tradycyjnie na skrętkę i lutowanie.
    Jak odrużnić podróbkę od oryginału?
    GG 2971919

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    złączki mają wytrzymałość deklarowaną, pod warunkiem normalnego się z nimi obchodzenia. Więc wsuwane końcówki przewodów sa proste - nie są wyginane ani przed ani po włożeniu przewodu. końcówki przewodu są na tyle długie (ok. 5 cm), że statyczny nacisk "na rozchodzenie się kabli" nie jest zbyt duzy i nie zniekształca złączki. Na tym odcinku nie nalezy zginac przewodów, albo zginać je wszystkie razem.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    Na tym odcinku nie nalezy zginac przewodów, albo zginać je wszystkie razem.
    Raczej trudno tak powpinać złączki, a później gniazdko elektryczne aby nie zgiąć przewodów.
    Mimo to jednak zastosuję takowe złączki. Prawdopodobieństwo upalenia się przewodów występuje prawie w każdym ze sposobów łączenia kabli.
    GG 2971919

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Atomic
    Cytat Napisał retrofood
    Na tym odcinku nie nalezy zginac przewodów, albo zginać je wszystkie razem.
    Raczej trudno tak powpinać złączki, a później gniazdko elektryczne aby nie zgiąć przewodów.
    Mimo to jednak zastosuję takowe złączki. Prawdopodobieństwo upalenia się przewodów występuje prawie w każdym ze sposobów łączenia kabli.
    Bo nie rozumiesz, albo nie wiesz jak to się robi.
    otóż jeśli mamy przewody ciągnięte od gniazdka do gniazdka, to do kazdej puszki dodajemy krótkie kawałki przewodów o takiej samej kolorystyce i teraz w puszce łączymy dwa przelotowe i jeden krótki o tej samej barwie. I teraz uwaznie zginamy w dalszych miejscach i umieszczamy złaczkę na dnie tak, że z puszki wystaje nam tylko jeden koniec krótkiego kawałka. Podobnie robimy kolejno z pozostałymi dwoma pozostałymi kolorami. I w ten sposób wygodnie i mając swobodny dostęp lokujemy 3 złączki z przewodami na dnie puszki, a z puszki wystaje nam tylko 3 przewody do podłączenia gniazda. Więc je podłączamy niezbyt już ingerując w położenie złączek.
    Czy to jest zrozumiałe? Można sobie wyobrazić ten sposób?
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony