dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    Wukan
    Guest
    Wukan

    Domyślnie Prawo pierwokupu działki przez Agencję Restrukt. Rolnictwa

    Cześć
    Kupuję działkę rolniczą z zabudową zagrodową (wg miejscowego Planu Zagospodarowania) o pow. 2000 m2 i klasy 3b. Działka znajduje się w granicach miasta. Dowiedziałem się, że gdy nie jestem rolnikiem, to obecnie prawo pierwokupu przysługuje Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa.
    Chciałbym się dowiedzieć czy Agencja często korzysta z tego prawa. Słyszałem że Agencja nie jest zainteresowana małymi działkami ale nigdy nic nie wiadomo.
    Czy ktoś miał już podobną sytuację i jak to się skończyło?
    Proszę o odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    też kupuję dziłke rolną. W radiowej trójce słyszałem jakiś czas temu wypowiedź dyrektora (?( bodajże)) AWRSP. Oprócz ogólnej informavcji o tym, że Agencja będzie sie raczej interesować duuużymi gospodarstwami (po kilka, kilkadziesiąt ha) podł jeden konkret - W BUDŻECIE NA 2003 r AGENCJA NIE MA POZYCJI - wykup gruntów na zasadzie pierwokupu.

  3. #3

    Domyślnie

    witam,
    ja takze kupuje taką działke, tyle ze o powierzchni 0,5ha. Notariusz mnie pocieszył, ze Agencję takie wymiary nie interesują.
    R.
    Er.
    Trouble shared is a trouble halved...

  4. #4
    TomaszB
    Guest
    TomaszB

    Domyślnie Re: Prawo pierwokupu działki przez Agencję Restrukt. Rolnict

    Nie Agencja Restrukt.Rolnictwa tylko Agencja Nieruchomości Rolnych (była AWRSP) - od lipca faktycznie ma prawo pierwokupu w celach "kształtowania ustroju rolnego" w kraju. Czy z niego skorzysta? Zależy od położenia i wielkości i ... czy ma kasę!

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    a orientujecie się może jak to teraz jest-czy do kupna działki rolnej tzreba wykazać się wykształceniem rolniczym i zameldowaniem w danej gminie? To prawda czy nie?

  6. #6
    andy999
    Guest
    andy999

    Domyślnie

    Wykształcenie co najmniej zawodowe rolnicze lub średnie jakiekolwiek inne, albo praktyka w prowadzeniu gospodarstwa bodajże 5 lat.
    Trzeba mieszkać w tej, albo sąsiedniej gminie.

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ANNAX

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    8

    Domyślnie Re: Prawo pierwokupu działki przez Agencję Restrukt. Rolnict

    Cytat Napisał Wukan
    Cześć
    Kupuję działkę rolniczą z zabudową zagrodową (wg miejscowego Planu Zagospodarowania) o pow. 2000 m2 i klasy 3b. Działka znajduje się w granicach miasta. Dowiedziałem się, że gdy nie jestem rolnikiem, to obecnie prawo pierwokupu przysługuje Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa.
    Chciałbym się dowiedzieć czy Agencja często korzysta z tego prawa. Słyszałem że Agencja nie jest zainteresowana małymi działkami ale nigdy nic nie wiadomo.
    Czy ktoś miał już podobną sytuację i jak to się skończyło?
    Proszę o odpowiedzi.
    Heja,
    kupilam taka dzialke.Wyglada to tak ze
    najpierw u notariusza sporzadzony jest akt umowy przedwstepnej,
    ten akt trzeba zawiesc do oddzialu Agencji (w internecie na stronie sa adresy i telefony do oddzialow)zwykle to robi notariusz,
    nastepnie po okolo 2 tygodniach jest odpowiedza z Agencji.
    Mozna zrobic tez tak ze najpierw dzwonisz do oddzialu pytasz o dzialke i oni z miejsca moga Ci powiedziec czy sa zaintersowani czy nie, ale musisz miec to na pismie bo inaczej nie zalatwisz pozwolenia na budowe.
    Takie dzialki w warunkach zagospodarowania maja zapisana zgode.
    Pozniej sporzadza sie akt ostateczny.
    Nie jest tak zle,
    Pozdrowienia.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Bard13
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    1.609
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie Re: Prawo pierwokupu działki przez Agencję Restrukt. Rolnict

    Cytat Napisał TomaszB
    Nie Agencja Restrukt.Rolnictwa tylko Agencja Nieruchomości Rolnych (była AWRSP) - od lipca faktycznie ma prawo pierwokupu w celach "kształtowania ustroju rolnego" w kraju. Czy z niego skorzysta? Zależy od położenia i wielkości i ... czy ma kasę!
    Dokładnie nie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tylko Agencja Własności Rolnych Skarbu Państwa.

    Nie jest to też Agencja Rynku Rolnego

    Mamy trzy i każda zajmuje się czymś innym

    www.awrsp.gov.pl

    www.arimr.gov.pl

    www.arr.gov.pl

  9. #9
    Guest

    Domyślnie Re: Prawo pierwokupu działki przez Agencję Restrukt. Rolnict

    Cytat Napisał Wukan
    Cześć
    Kupuję działkę rolniczą z zabudową zagrodową (wg miejscowego Planu Zagospodarowania) o pow. 2000 m2 i klasy 3b. Działka znajduje się w granicach miasta. Dowiedziałem się, że gdy nie jestem rolnikiem, to obecnie prawo pierwokupu przysługuje Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa.
    Chciałbym się dowiedzieć czy Agencja często korzysta z tego prawa. Słyszałem że Agencja nie jest zainteresowana małymi działkami ale nigdy nic nie wiadomo.
    Czy ktoś miał już podobną sytuację i jak to się skończyło?
    Proszę o odpowiedzi. :roll:
    Ja właśnie czekam na odpowiedź ARR - działka ma 2100m2 i jest połozona na wsi.notariusz przy podpisywaniu umowy warunkowej spytany
    przeze mnie czy ARR wyraziła chęć zakupu przy innych tego typu sprawach stwierdził,że jeszcze ani do niego, ani jego kolegów nie przyszła
    odpowiedź ARR o tym, ze skorzysta z przysługującego jej prawa

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    W przypadku gdy przedmiotem obrotu jest nieruchomość, gdzie chćby jeden metr kwadratowy przeznaczony jest w planie przestrzennego zagospodarowana jako grunt rolny to prawo pierwokupu wykonuje Agencja Nieruchomości Rolnych (nastepczyni Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa). Procedura jest następująca:
    umowa warunkowa,
    sprzedający zobowiązany jest wypis z umowy warunkowej i zapytanie o wykonanie prawa pierwokupu przesłać do ANR.
    po niewykonaniu prawa pierwokupu (konieczne oświadczenie na piśmie ANR) można przystąpić do umowy przeniesienia własności.
    I jak na razie nie słyszłaem o wykonaniu prawa pierwokupu przez ANR.
    W przypadku gdy Kupujasy jest rolnikiem (wykształcenie lub zaswiadczenie wójta) to prawo pierwokupu nie występuje.

  11. #11

    Domyślnie

    no i stało się! wlasnie Agencja odmówiła pierwokupu tak więc prawie jestem właścicielem!

    Rak
    Er.
    Trouble shared is a trouble halved...

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar magi
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    7.224
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    181

    Domyślnie

    Ja też kupiłam taką działkę. Tzn musiałam mieć odp z agencji. Niech mi tylko ktoś powie po co to było? Czy agencja chciałabyby kupić moje 1000 m w środku jakiejś wsi gdzie w około są sąsiedzi? Czekałam miesiąc na odp. a w tym czasie może miałabym fundamenty. Ale u nas wszystko jest możliwe.
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Zastanawiam się co na to trybunał konstytucyjny - przecie zte przepisy który gwałcą podtsawowe prawa własności swobodnego - decydowania własicela o sprzedaży swojej własności.

    A swoja drogą ?za jaką cene niby miała by wykupic taki grunt agencja - za cenę sprzedazy .

    no to jak tylko Agencja bedzie miała pieniążi to już >kolesie< bedą wiedzieli jak zarobić: >>ja ci sprzedam 100m za stodołą za 2 000 000 zł, ale wczesniej sgłośimy to do szwagra do agencji, a on to wykupi - jako strategiczny punkt w zieleni wiejskiej

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Mam pytanie, właśnie dziś składam wniosek o kupno działki w Agencji Nieruchomości Rolnych, prawie 4 ha. Działka jednym bokiem przylega do drogi gruntowej ( której tak naprawdę nie ma), a za tą "droga" znajduje sie działka budowlana. Czy w takim razie mogę się spokojnie budować, czy powinnam sie starac o przekształcenie? Dokładnie jest to działka rolno-pastwiskowa, A działka obok jest tak "sprytnie" wycięta przez gminę, ze jej część budowlana dotyka tylko jednego rogu mojej dzialki. (i to oczywiście przez ta drogę widmo). Zatem jestem w kropce i poki co nikt obecnej sytuacji nie rozumie, zatem HELP!!!

  15. #15

    Domyślnie

    to powyzej to moje dzielo )))

  16. #16

    Domyślnie 30 dni.... odliczanie trwa

    Witam,

    wlasnie podpisalem akt warunkowy nabycia ziemi rolnej. Notariusz wysyla do Agencji o prawo pierwokupu.... miejmy nadzieje ze odpowiedza tak jak zawsze czyli ze rezygnuja. Dzialka 2,5ha kto by tyle chcial....
    W kazdym razie zaciskam kciuki i odliczam 30 dni

    pozdrawiam wszystkich w podobnej sytuacji
    Inwestor to brzmi dumnie....

  17. #17

    Domyślnie

    Aha,

    a czy kiedy Agencja skorzysta z prawa pierwokupu to zwróci mi też 1.000,- zł jakie poniosłem na notariusza? albo 500zł za mapę zasadniczą też?

    bo w takim przypadku te moje wydatki tracą sens a je poniosłem

    ktoś wie? a moze ktos z Agencji czyta forum?

    pozdrawiam
    Inwestor to brzmi dumnie....

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PREZESUM RECORDUM Avatar Whisper
    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    7.604
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    253

    Domyślnie

    Kilka dni temu dostałem (notariusz dostał) decyzję o tym, że ANR nie skorzysta z prawa pierwokupu i w związku z tym jestem już szczęśliwym właścicielem. Jeśli chodzi o opłaty, które poniosłeś, to jest to według mnie Twoje ryzyko. W warunkowym akcie notarialnym miałem info, że w razie czego ANR musi mi oddać tylko kwotę, którą zapłaciłem za działkę. Koszty notariusza, mapek i innych przyjemności ANR nic nie obchodzą.

    Na szczęście ani w Gminie, ani u notariusza nikt nie słyszał o tym, żeby ANR skorzystała z prawa pierwokupu. Tylko czekać trzeba było 3 tygodnie...
    Pozdrawiam, Whisper

    Bo im nie wystarczy patrzeć na ręce - im te ręce trzeba obcinać...
    Dziennik Whisperów
    Komentarze

  19. #19

    Domyślnie

    Do AGATAD,

    jezeli Twoja dzialka dotyka jednym rogiem tej budowlanej to fantastycznie, bo masz zabudowane sasiedztwo (chyba wazne jeszcze aby byl tam jakis budynek) - natomiast piszesz ze "przez te drogę widmo" - co oznacza ze nie dotyka wcale. Wazny jest podzial gedoezyjny (do sprawdzenia na mapie ewidencyjnej), definicja jest jasna i prosta (pytałem w MI) - dzialka sasiednia to taka ktora ma chociaz jeden punkt wspólny. Bylo tak w moim przypadku bo mam dwoch sasiadow na dwoch rogach skrzyzowania, ja mam trzeci naroznik ale zgodnie z ta definicja - sasiadów nie mam zadnych.

    Radze Ci szybciutko jeszcze w tym roku zlozyc wniosek o wydanie warunkow zabudowy - wlascicielem nie musisz byc - moze Cie potraktuja przychylnie i poprowadza sprawe wg regulacji obowiazujacych do konca 2003 roku - korzystniejszych dla Ciebie. Wg nowych od stycznia 2004 mozesz nie dostac w ogóle zgody na zbudowanie czegokolwiek.

    Pozdrawiam i zycze zelaznych nerwow, mi sie udalo Wam tez sie uda

    pozdrawiam
    Inwestor to brzmi dumnie....

  20. #20

    Domyślnie

    Kaim, dziekuje bardzo za podpowiedz, niestety tyle co mielismy wypadek i poki co nie jestem w stanie ruszyc sie z domu. Z gminy jeszcze przez kraksa wyciagnelam mapki i sprawa stanela... ta moja dzialka naprawde wyglada bajecznie, front przy drodze asfaltowej, a dookola, przynajmniej na mapce, widnieje droga polna - tak jak juz pisalam - widmo, postaram sie jutro jakos zalatwic plan zagospodarowania i miejmy nadzieje, wszystko pojdzie dobrze, jak bede miala jakies dane napisze, jeszcze raz dziekuje ))

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony