dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 149
  1. #21

    Domyślnie

    na zdjęciach nawet papa może wyglądać dobrze.
    trzeba się troszkę wysilić i podejść na jakieś nowe osiedle domków jednorodzinnych - albo na początek do jakiegoś składu handlującego dachówką to będziesz mógł już przynajmniej odróżnić dachówkę ceramiczną od cementowej - bo blachę i gont od razu poznasz

  2. #22

    Domyślnie

    Z tą późniejszą wymianą dachu to może być problem. Pod blachę bowiem można (i często tak się robi) dać mniej solidną więźbę (mniejsze przekroje drewna) co jest po prostu tańsze. Jednakże potem nie można na takiej więźbie połozyć dachówki, bo ta jest cięższa niż blacha i drewno więźby by tego nie wytrzymało.
    Zgadzam sie też z Pierwkiem. Idź do składu budowlanego, a tam od razu zobaczysz różnicę pomiędzy dachówką (nawet cementową) a blachodachówką. Potem nawet z dużej odległości łatwo zobaczyć co jest na dachu.
    Zgadzam sie też że do takiego budynku pasuje dachówka a nie blacha. Jeśli się powiedziało A... (wybór projektu) to nie warto potem stosując półśrodki zepsuć wyglądu reprezentacyjnego budynku kładąc na nim blachę. Ja bym na twoim miejscu, z twoim budżetem przemyślał kwestię wyboru projektu.
    A co do rozbieżności w kwotach ... Jest na forum wielu teoretyków i tych nie warto słuchać.... Jest też sporo osób, które dosłownie same stają na ścianie i murują swoje domy, lub korzystają z robocizny członków rodziny za symboliczne wynagrodzenie. Ale i tak nie wydaje mi sie żeby Twój projekt udało się nawet w bardzo gospodarczym sposobie budowy (mistrzowie tego sposobu, to np Dawnej Kodi, a teraz np. Piotulex). Jednakże jeśli nie masz absolutnej większości robocizny za darmo, to naprawdę o kwocie 400000,00 zł mozna zapomnieć.
    Pozdrawiam,

  3. #23

    Domyślnie

    To może zaoszczędzę na czymś innym?

    Dużo bym zaoszczędził gdybym nie wykańczał góry?

    Generalnie wiele zależy od działki, chce przeznaczyć na nią około 200.000zł, czym taniej uda się kupić tym więcej będę miał na budowę.

  4. #24

    Domyślnie

    Moje rady są następujące:
    1. Zrób solidną więźbę i wybierz ze względów oszczędnościowych dachówkę cementową np. BRAAS lub Euronit. To koszt niewiele większy (jakieś 20- 30 procent ) od blachodachówki, a właściwości użytkowe i wygląd dużo lepsze, nieznacznie ustępujące dachówce ceramicznej.
    2. Jeśli chcesz nie wykańczać na razie góry... To możesz naprawdę zaoszczędzić dużo pieniędzy, tak, że nawet kwota około 400.000 może stać się realna. Pamiętaj tylko o ociepleniu poddasza i strychu wełną mineralną, żeby mozna było w miarę komfortowo mieszkać na dole. Jeśli starczy pieniędzy możesz też zrobić stelaże i płyty KG.
    3. Buduj z materiałów raczej ze średniej, niż ze średniej niższej pólki, zrób solidne fundamenty, na tym naprawdę nie warto oszczędzać. Wybierz np BK 24 i 12 styro producent np SOLBET czy HH, albo po prostu PTH 25 (tu trochę drożej.).
    4. Bądź cierpliwy bo załatwianie papierków to duża sprawa przy budowie domu i nie jest to łatwe. Ale odrobina cierpliwośći i uporu wystarcza.
    5. Wyszukaj ładną działkę z dostępem do mediów. Raczej nie baw się w działki rolne lub leśne. Odrolnienie takich działek nie zawsze jest łatwe i przyjemne, a w niektórych przypadkach jest wręcz niemożliwe (nie będę pisał o szczegółach, ale niestety tak jest).
    6. Zacznij budować i dalej "samo poleci", ale trzeba bywać na budowie, nawet wieczorami, jak nie można w dzień. Wziąśc dobrego kierownika budowy i można wziąść inspektora nadzoru (ja polecam). Nie zrażać się trudnościami i kłopotami, bo tych nie zabraknie, a najczęściej da sie je jakoś przezwyciężyc - czytaj "muratora", "budujemy dom", i przeglądaj niniejsze forum, to naprawdę przydatne.
    7. Nie będę Cię już przekonywał do zmiany projektu, bo widać, że już jesteś zdecydowany.
    Cóż życzę powodzenia - uważam że każdy dom będzie lepszy niż mieszkanie.
    Pozdrawiam,

  5. #25

    Domyślnie

    Dzięki za dobre rady.

    Rozumiem, że BK 24 to jakiś skrót? Szukałem tego materiału na allegro i nie znalazłem, możesz podać pełną nazwę?

    edit: Już mam, chodzi o beton

    Cytat Napisał arktyk
    4. Bądź cierpliwy bo załatwianie papierków to duża sprawa przy budowie domu i nie jest to łatwe. Ale odrobina cierpliwośći i uporu wystarcza.
    Może istnieją firmy, które zajmują się tą całą papierologią? Jeśli cena byłaby przystępna to chętnie nawiązałbym współpracę z taką firmą.

    Cytat Napisał arktyk
    5. Wyszukaj ładną działkę z dostępem do mediów. Raczej nie baw się w działki rolne lub leśne. Odrolnienie takich działek nie zawsze jest łatwe i przyjemne, a w niektórych przypadkach jest wręcz niemożliwe (nie będę pisał o szczegółach, ale niestety tak jest).
    Masz jakiś sposób na znalezienie odpowiedniej działki najlepiej bez pośredników? Jutro jadę oglądać działki sam, może jakaś osoba prywatna zostawi tabliczkę z ceną i numerem telefonu. A może popytać się ludzi na placach budowy, czy nie wiedzą kto sprzeda jakąś małą fajną działeczkę? Bardzo chciałbym ominąć biuro nieruchomości bo mają bardzo wysokie marże, te do którego ostatnio dzwoniłem 5% netto. Czyli od działki za 200.000zł muszę zapłacić 12200zł prowizji a wolałbym za tą kwotę np. zrobić uzbrojenie. Chcę oszczędzać zaczynając już od działki Zastanawiam się też nad kosztem uzbrojenia jeśli media są w drodze przy działce w odległości 50 i 200 metrów. Bo są działki tańsze ale media 200 metrów dalej, są też działki z mediami w drodze i już uzbrojone. Jak będę znał koszta uzbrojenia mogę lepiej oszacować czy opłaca się kupić działkę 200, 50, 0 metrów od mediów czy już uzbrojoną. Interesuje mnie również koszt wyrównania powierzchni na działce i czy są różne koszty postawienia fundamentów w zależności od "jakości?" gleby. A może na coś jeszcze powinienem zwrócić uwagę szukając działki? Czy jeśli na działkę biorę kredyt to bank wszystko sprawdzi i nie muszę się obawiać, że zostanę w jakiś sposób oszukany? Niestety w dzisiejszych czasach nigdy nic nie wiadomo, wiele osób się bogaci na cudzym nieszczęściu.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ania klepka

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.508
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    jeśli koniecznie chcesz taki domek to musisz pamiętać o rozmiarach minimalnych działki , a więc 2,43 metra szeroka

  7. #27

  8. #28

    Domyślnie

    generalnie co do wyboru projektu i działki...

    łatwiej jest dobrać projekt do działki niż działkę do projektu - bo to nie jest tak że wybierzesz sobie projekt i on będzie pasował na każdą działkę.

    zabierasz się do tego od złej strony - moim zdaniem...

    po pierwsze znajdź sobie działkę w ładnej okolicy która będzie Ci pasować nie tylko pod względem najbliższego otoczenia (chociaż to podstawa) ale też pod innymi bardzo ważnymi względami - poszukaj na forum wątków o wyborze działki -

    jak już znajdziesz taką działkę i będzie Cię na nią stać to dopiero okaże się jaki projekt będzie na nią pasował

    dopasowanie działki (w interesującej Cię okolicy ) do projektu może okazać się karkołomnym zadaniem.

    poza tym może się okazać że na tej upatrzonej działce nie możesz wybudować takigo domku jak sobie wybrałeś bo PZP nie pozwala (bo nie pasowałby do innych domów w tej okolicy) - wystarczy że kąt nachylania dachu nie będzie pasował...

  9. #29

    Domyślnie

    Dakładnie tak Pierwek.
    Wyjdzie mu sypialnia na południu a salon z tarasem na północy.
    Ale Frofo007 już wybrał projekt.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  10. #30

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007
    Czy jeśli na działkę biorę kredyt to bank wszystko sprawdzi i nie muszę się obawiać, że zostanę w jakiś sposób oszukany? Niestety w dzisiejszych czasach nigdy nic nie wiadomo, wiele osób się bogaci na cudzym nieszczęściu.
    bank sprawdzi czy masz zdolność kredytową i czy działka jest dobrym zabezpieczeniem pieniędzy jakie pod jej zakup chcesz pożyczyć - biuro nieruchomości (o ile byś z niego korzystal) może zerknie do KW ale też niekoniecznie...

    sam musisz zatroszczyć się o to żeby ktoś Cię nie wydymał ... nikogo nie będzie interesowało czy bedziesz tam się mógł wybudować

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ania klepka

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.508
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    nie trzeba korzystać z biura nieruchomości aby zajrzeć do KW, wystarczy samemu podejść do wydziału ksiąg wieczystych i sprawdzić zapis w III i IV części księgi.

  13. #33

    Domyślnie

    cytując klasyka: "to jest oczywista oczywistość", że takie rzeczy sprawdza się samemu żeby potem nie było płaczu...

  14. #34

    Domyślnie

    Buduje systemem bardzo gospodarczym, dom o podobnej powierzchni ale znacznie prostszy (na szczęście) i stan deweloperski to u nas 250 tyś. Faktem jest, że nie oszczędzam na materiałach, (karpiówka, ytong, drzwi cal, tynki sylikatatowe, okna jezierski). Gdybym miała do wszystkiego brać firmy zewnetrzne i 300 tyś by zabrakło. Myslę że za 400 tyś, jesteś w stanie taki dom wybudować właśnie w stanie deweloperskim. Bez podłóg, białego montażu, łazienek, mebli kuchchennych.

  15. #35

    Domyślnie

    spokojnie starczy , za taką samą kwotę stawiam 300m2 całkowitej (stan surowy zamknięty + wszystkie instalacje)

  16. #36

    Domyślnie

    Widzę, że opinie są podzielone, ale to pewnie zależy od tego kto kiedy się budował, systemem gospodarczym czy firma i wkładu własnej pracy.

    Teraz szukam ziemi, także zależy mi na informacji jakie są ceny uzbrojenia.

  17. #37

    Domyślnie

    u nas mniej więcej tak:

    prąd: za 10kW - około 1500 - podłączają do najbliższego narożnika działki

    woda: wodociąg - 100-120zł/mb wykonania + masa paierków (też kosztuje)
    przyłącze trochę mniej

    szambo z montażem : 4500

    ceny z okolic Warszawy

    ------------

    wydaje mi się, że 400tyśków powinno wystarczyć, ale to zależy z jakim rozmachem chcesz budować

    -------------

    i nie przywiązuj się tak bardzo do wyglądu, bo kazdy ma inny gust i niekoniecznie zachwyci on wszystkich znajomych. mnie osobiście w wybranym przez ciebie projekcie przytłoczyły te ciężkie nieproporcjonalne balkony i lukarny. wg mnie są okropne choć pewnie oryginalne.

    jak już będziesz miał działkę, to rozejrzyj się po okolicy jakie tam są domy. wybierz coś co tobie się podoba, ale jednocześnie będzie się harmonijnie łączyło z już wybudowanymi domami.
    poza wyglądem ważna jest też funkcjonalność i wygoda

    pozdrawiam

  18. #38

    Domyślnie

    No tak gusta każdy ma inne, ale najważniejsze jest chyba to, żeby dom mi się podobał

  19. #39

    Domyślnie

    Witaj.

    Się zgadzam. Ma się podobać Tobie. Jak rano wstaniesz i wyjdziesz w gaciach na taras masz być (czuć się) szczęśliwym posiadaczem domu w który pakujesz spore pieniądze. Czy się uda? To zależy od Ciebie. Projekt bardzo mi się podoba (to kwestia gustu, ale widocznie mamy podobne), podeprzyj się radami forumowiczów (w stylu ARKTYK'a), a o działkę pytaj Pani Sklepowej w GS-ie .
    Do projektu dobrać działkę powinno się udać, z drugiej strony jak trafisz fajną (acz średnio pasującą) to będzie wybór jak u osiołka. Aby tylko takie problemy.
    Czy uda Ci się wykończyć w tych pieniądzach? Pewnie nie wszystko zrobisz, ale sam pisałeś że w razie to zrezygnujesz z pewnych rzeczy. Poza tym nie wiem jaka alternatywa. Nie budować? To po cholerę tyle pisać o niebudowaniu na forum... budowlanym.
    PPJ (powodzenia, pozdrawiam, Jacenty)

  20. #40

    Domyślnie

    Popieram i pozdrawiam przedmówcę i krajana
    Teraz ad rem....
    Rada w poprzednim poście, mimo że jest w treści nieco "siermiężna", to naprawdę działa. My z żoną i nasi znajomi podobnie zakupili działkę bez pośrednictwa agencji nieruchomości. Sklep GS - u to centrum życia kulturalnego małych miejscowości. Tu przychodzi się po zakupy, a przy okazji porozmawiać ze znajomymi i taka Pani sklepowa z GS - u to na wsi lub małej miejscowości "ważna persona", świetnie o wszystkim poinformowana. Trzeba tylko coś kupić, mile zagadać, aby przełamać nieufność tych ludzi. Można naprawdę tym sposobem uzyskać wiele ciekawych informacji na tematy wszelakie, włącznie z tym kto ma fajne działki do sprzedania.
    Co do mediów. Najlepiej aby były w najbliższej okolicy działki. Ale jeśli są kilkanaście, kilkadziesiąt metrów to można taką działkę kupić. Późniejsze koszty doprowadzenia mediów nie powinny być zbyt wygórowane. Jeśli jednak media znajdują się w odległości np 150 - 200 metrów od działki to działkę taką można traktować jako nie uzbrojoną. Trzeba wtedy udać sie do dostawców mediów i poprosić o chwilę rozmowy aby upewnić się, czy w ogóle media będzie można podłączyć, a jeśli tak to w jakich mniej więcej kosztach. Ogólnie raczej takie działki skreślaj, mimo stosunkowo niższej ceny. Najważniejszym medium jest prąd, bez niego nie da się ruszyć. Wodę mozesz zrobić z własnej studni. Ogrzewać nie trzeba gazem ale można np paliwem stałym, ekogroszkiem czy czymś podobnym. Możesz też zrobić szambo.
    Co do warunków grunowych. Po zakupie działki warto zrobić ekspertyzę geologiczną. Warunki gruntgowe wymagają dostosowania do nich sposobu posadowienia bydynków. Najlepsze są działki gdzie jest gleba nośna, wtedy wystarczają zwykłe fundamenty. Jeśli jednak masz kiepski nienośny grunt np jakieś iły czy podobne oraz wysoki poziom wód gruntowych (tak jest u mnie) to dom należy posadowić inaczej, ściśle według wskazań opinii geologicznej. U mnie była to płyta fundamentowa (koszt średnio wyższy o 10 tys od zwykłych fundamentów).
    Przy wyborze działek należy jednak pamiętać o jednej, bardzo ważnej prawdzie. Idealnych działek nie ma !! Wybierz więc taką, która do ideału ma stosunkowo najbliżej i nie bądź zbyt wybredny, bo wtedy prawdopodobnie nic nie kupisz, choć oczywiśćie trzeba sprawdzić ew. gruntów, KW i inne dokumenty żeby nie wpaść na minę. Jeśli działka ma status np działki rolnej, to warto zorientować sie czy uzyska sie warunki zabudowy. Najlepiej żeby już były (ja tak miałem), lub żeby sąsiednia działka takie warunki miała, wtedy dostanie się je także na "naszą" działkę. Choć oczywiście najlepiej żeby działka miała mpzp i status działki budowlanej. Stanowczo odradzam zakup działki leśnej, bo tu mogą pojawić się duże problemy z zabudową. Ja kupiłem działkę bez prowadzącej do niej drogi - była tylko na planach. Nikt wokól tej działki się nie budował, wiosną stała tam woda itp. Plusem był prąd i gaz przy działce (8 metrów). Działka jest jednak urokliwie położona, ustawna i ma trudny do opisania "klimat". Drogę utwardziliśmy gruzem. Studnie wykopaliśy, Prąd był, rozpoczeliśmy budowę, po załatwieniu pozwolenia (nie bierz raczej firm do papierologii bo wyjdzie Ci ona o klika tysięcy drożej niż miałbyś załatwiać to sam). Dziś po 3 latach jest droga szutrowa, w okolicy budują się 3 nowe budynki, sąsiad najbliższy nasz kolega, uzyskał warunki zabudowy i ma zamiar w przyszłym roku sie budować. Działka nasza była tania zapłciliśmy wtedy 36 zł za metr kwadratowy. Dziś ceny w okolicach mojej działki oscylują wokoło 200 - 300 zł za metr. Życzę Ci równie trafnego wyboru.
    Ale sie rozpisałem... Sorry.
    Pozdrawiam,

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony