dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 108 z 756
Pokaż wyniki od 2.141 do 2.160 z 15105
  1. #2141
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zibi1971

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-830
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamf3791 Zobacz post
    To ma sens. Tylko wyniki badań uzdatnionej wody nie wykazały podwyższonego żelaza ( < 0,02mg).
    A w takim wypadku jego poziom powinien być chyba
    jednostajnie wysoki. Tu tak nie jest. Jestem wiec skłonny uwierzyć, że to co osadza się na filtrze mechanicznym jest wypłukiwanym złożem :]


    Wyniki badań wychodzą OK, ponieważ pobierana jest woda po zakończeniu płukania (które realizuje się po właściwej regeneracji w trakcie początkowego użytkowania filtra). Nie widzę potrzeby montowania filtra mechanicznego po odżelaziaczu, ponieważ jeżeli ma chronić przed wydostaniem się złoża, to świadczyło by to o niewłaściwej pracy filtra. Filtr mechaniczny nie jest elementem poprawiającym skutecznie jakość wody pod względem zawartości żelaza. Jeżeli coś się osadza na filtrze w Pana przypadku to świaczy to o złej pracy filtra.

  2. #2142
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Woda po filtrze jest pozbawiona żelaza - dlaczego filtr ma źle działać? Osobiście też nie wiem po co filtr mechaniczny ZA odżelaziaczem, ale skoro już jest to niech będzie

  3. #2143
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zibi1971

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-830
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Woda po filtrze jest pozbawiona żelaza - dlaczego filtr ma źle działać? Osobiście też nie wiem po co filtr mechaniczny ZA odżelaziaczem, ale skoro już jest to niech będzie
    Jeżeli po miesiącu jest ciemnobrązowy wkład bezpośrednio po filtrze to chyba nie jest OK.

  4. #2144
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Po miesiącu codziennych płukań i zaraz po uruchomieniu. Jeśli teraz (przy płukaniu co 3 dni i kilka miesięcy po uruchomieniu) nadal wkład zapycha się po miesiącu to faktycznie może być problem. Jest tylko kilka "ale": nie ma w wodzie żelaza (czyli nie żelazo się wytrąca) oraz nie ma spadku ciśnienia na wkładzie (czyli nie są to duże ilości, ani duże rozmiary cząstek).

  5. #2145
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zibi1971

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-830
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Po miesiącu codziennych płukań i zaraz po uruchomieniu. Jeśli teraz (przy płukaniu co 3 dni i kilka miesięcy po uruchomieniu) nadal wkład zapycha się po miesiącu to faktycznie może być problem. Jest tylko kilka "ale": nie ma w wodzie żelaza (czyli nie żelazo się wytrąca) oraz nie ma spadku ciśnienia na wkładzie (czyli nie są to duże ilości, ani duże rozmiary cząstek).
    Należy więc zbadać wodę bezpośrednio po regeneracji i bezpośrednio za filtrem oraz obserwować intensywność płukania.

  6. #2146
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamf3791

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Prądocin
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    87

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Woda po filtrze jest pozbawiona żelaza - dlaczego filtr ma źle działać? Osobiście też nie wiem po co filtr mechaniczny ZA odżelaziaczem, ale skoro już jest to niech będzie
    Ten mechaniczny ma chronić zmiękczacz, na wypadek niedomagania odżelaziacza. Tak zaleca zresztą producent zmiękczacza.
    Teraz funkcje mechanicznego pełni wkład węglowy. Ponoć odpowiednik mechanicznego 20um.
    Na nim nie zaobserwuję jednak tego osadu - z powodu koloru złoża... Dlatego przed nim wstawię mechaniczny 20um.

    Ten, ktory mi tak zbrązowiał w ciagu miesiąca byl 5um. Spodziewałem się spadku ciśnienia przy zauważalnym na nim osadzie,
    a tu niespodzianka - nic takiego nie zaobserwowałem.

    Wcześniej miałem wkłady 10um i 20um. na nich zbrązowienie było proporcjonalnie mniejsze, po tym samym czasie.

    Dodam, że ostatnie badanie robiłem parę godzin po regeneracji.
    Następną próbkę pobiorę bezpośrednio po regeneracji - słuszna uwaga.

    Jeśli by wykluczyć utlenione żelazo i wypłukiwane złoże, to jest jeszcze jedno możliwe wytłumaczenie.
    Moja woda surowa, oprócz nadmiaru żelaza, manganu, siarkowodoru i amoniaku
    ma też podniesioną barwę i mętność, które nie wynikają z żelaza ani manganu.
    W sanepidzie powiedziano mi, że może to być skutek obecności kwasów humusowych.
    Miałoby je wykryć badanie utlenialności, zrobię je następnym razem.
    Faktycznie, moja studnia jest niedaleko lasu (30m), a jego bliskość sprzyja obecności tych kwasów.
    Dlatego teraz wstawiłem wkład węglowy. Eksperymentuję dalej .

    Stawiam, że ten kolor wkładu może też stąd pochodzić.
    Co o tym myślicie?
    Ostatnio edytowane przez adamf3791 ; 12-02-2011 o 18:52

  7. #2147
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamf3791

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Prądocin
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    87

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zibi1971 Zobacz post
    Należy więc zbadać wodę bezpośrednio po regeneracji i bezpośrednio za filtrem oraz obserwować intensywność płukania.
    Wodę do badania pobieram bezpośrednio po odżelaziaczu.
    Kilka razy mierzyłem intensywność płukania, jest niezmienna. Na wylocie popłuczyn jest 50L/min, przy ciśnieniu na filtrze 3bary.

  8. #2148
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamf3791

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Prądocin
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    87

    Domyślnie

    Oto jak wygladaja wymienione wkłady po wysuszeniu.
    Po lewej 10um po miesiacu, po prawej 5um po dwoch miesiacach.

    Średnio, przefiltrowały 6-7m3 / miesiac.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10_5.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	42944   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10_5a.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	42945  
    Ostatnio edytowane przez adamf3791 ; 12-02-2011 o 20:37

  9. #2149
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zibi1971

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-830
    Posty
    13

    Domyślnie

    Wkład węlowy to kiepski pomysł, daje na pewno jedno - znaczący wzrost ilości bakterii. Jeżeli odżelaziacz nie domaga, to przynajmniej usuwa zanieczyszczenia mechaniczne (chyba że b.niedomaga, wtedy trzeba go wyrzucić), więc ochrona zmiękczacza jest bezzasadna, chyba iż mamy hobby w postaci wymiany wkładu mechanicznego. Nie ma co dewagować na temat wyglądu wkładu 5 czy 20 mikro po 1 czy 2 miesiącach. Jakość wody, praca hydroforu to zjawiska dynamiczne i jakiekolwiek dewagacje na podstawie jego wyglądu nie mają sensu. Wyciągać wnioski można po jednym: analizie wody.



    Cytat Napisał adamf3791 Zobacz post
    Ten mechaniczny ma chronić zmiękczacz, na wypadek niedomagania odżelaziacza. Tak zaleca zresztą producent zmiękczacza.
    Teraz funkcje mechanicznego pełni wkład węglowy. Ponoć odpowiednik mechanicznego 20um.
    Na nim nie zaobserwuję jednak tego osadu - z powodu koloru złoża... Dlatego przed nim wstawię mechaniczny 20um.

    Ten, ktory mi tak zbrązowiał w ciagu miesiąca byl 5um. Spodziewałem się spadku ciśnienia przy zauważalnym na nim osadzie,
    a tu niespodzianka - nic takiego nie zaobserwowałem.

    Wcześniej miałem wkłady 10um i 20um. na nich zbrązowienie było proporcjonalnie mniejsze, po tym samym czasie.

    Dodam, że ostatnie badanie robiłem parę godzin po regeneracji.
    Następną próbkę pobiorę bezpośrednio po regeneracji - słuszna uwaga.

    Jeśli by wykluczyć utlenione żelazo i wypłukiwane złoże, to jest jeszcze jedno możliwe wytłumaczenie.
    Moja woda surowa, oprócz nadmiaru żelaza, manganu, siarkowodoru i amoniaku
    ma też podniesioną barwę i mętność, które nie wynikają z żelaza ani manganu.
    W sanepidzie powiedziano mi, że może to być skutek obecności kwasów humusowych.
    Miałoby je wykryć badanie utlenialności, zrobię je następnym razem.
    Faktycznie, moja studnia jest niedaleko lasu (30m), a jego bliskość sprzyja obecności tych kwasów.
    Dlatego teraz wstawiłem wkład węglowy. Eksperymentuję dalej .

    Stawiam, że ten kolor wkładu może też stąd pochodzić.
    Co o tym myślicie?

  10. #2150
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamf3791

    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Prądocin
    Kod pocztowy
    86-060
    Posty
    87

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zibi1971 Zobacz post
    Wkład węlowy to kiepski pomysł, daje na pewno jedno - znaczący wzrost ilości bakterii. Jeżeli odżelaziacz nie domaga, to przynajmniej usuwa zanieczyszczenia mechaniczne (chyba że b.niedomaga, wtedy trzeba go wyrzucić), więc ochrona zmiękczacza jest bezzasadna, chyba iż mamy hobby w postaci wymiany wkładu mechanicznego. Nie ma co dewagować na temat wyglądu wkładu 5 czy 20 mikro po 1 czy 2 miesiącach. Jakość wody, praca hydroforu to zjawiska dynamiczne i jakiekolwiek dewagacje na podstawie jego wyglądu nie mają sensu. Wyciągać wnioski można po jednym: analizie wody.
    1. Bakterie na weglu? Zgadza sie. Nie zamierzam uzywac jednego wkladu dluzej niz 1 m-c. Koszt niest minimalny. Wiec nie boje sie bakterii.
    2. Jesli dbanie o nie utracenie gwarancji na zmiekczacz jest dla ciebie zbedne to gratuluje rozrzutnosci
    3. Co do "dewagowania", to od tego jest wlasnie forum zeby sobie podyskutowac lub jak kto woli, podywagowac.

    Chetnie poczytam "dewagacje" innych fomumowiczow .

  11. #2151
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cocoma

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    wawa
    Kod pocztowy
    01-999
    Posty
    17

    Domyślnie

    Proszę o pomoc. Głowica CLACK WS1 CI (bez by-pass) pokazuje błąd ERROR 1006, jaki może być powód? I jak to samemu naprawić?

    Dziękuje.

  12. #2152
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał cocoma Zobacz post
    Proszę o pomoc. Głowica CLACK WS1 CI (bez by-pass) pokazuje błąd ERROR 1006, jaki może być powód? I jak to samemu naprawić?
    Dziękuje.
    Ktoś się bawił ustawieniami i ustawił głowicę do pracy w systemie z drugą głowicą lub z zaworem odcinającym
    Trzeba zresetować błąd (NEXT+REGEN wciśnięte razem przez kilka sekund) i wprowadzić ustawienia dla pojedynczej głowicy (ALT OFF)
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 15-02-2011 o 09:58

  13. #2153
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cocoma

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    wawa
    Kod pocztowy
    01-999
    Posty
    17

    Domyślnie

    qbek17 dzięki wielkie. Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie po resecie głowica działa ale strasznie spadło mi ciśnienie. Co może być tego przyczyną? Pozdrawiam

  14. #2154
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Ciśnienie spadło po resecie głowicy czy ogólnie za filtrem ci spada ciśnienie?
    Sam reset głowicy nic z ciśnieniem nie ma wspólnego.
    Ciśnienie może spadać kiedy filtr jest zapchany, albo np. na filtrze wstępnym (jeśli jest). W samej głowicy nie ma się co i gdzie zapchać.

  15. #2155
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zibi1971

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-830
    Posty
    13

    Domyślnie

    Rozwój bakterii, a miesiąc eksploatacji nie mają ze sobą dużo wspólnego. Co się tyczy utraty gwarancji to dziwi mnie, iz firma u której dokonałeś zakupu takiego układu uzdatniania stawia takie wymogi, no ale cóż, urządzenia są różne. Dywagacje są ok, ale bez analiz wody nic nie wniosą.



    QUOTE=adamf3791;4572959]1. Bakterie na weglu? Zgadza sie. Nie zamierzam uzywac jednego wkladu dluzej niz 1 m-c. Koszt niest minimalny. Wiec nie boje sie bakterii.
    2. Jesli dbanie o nie utracenie gwarancji na zmiekczacz jest dla ciebie zbedne to gratuluje rozrzutnosci
    3. Co do "dewagowania", to od tego jest wlasnie forum zeby sobie podyskutowac lub jak kto woli, podywagowac.

    Chetnie poczytam "dewagacje" innych fomumowiczow .[/QUOTE]

  16. #2156

    Domyślnie

    Mam zamiar zakupić zmiękczacz i bardzo prosiłbym o dobór urządzenia.
    Twardość wody 270-280mg CaCO3 chciałbym zbić do około 100. Wydajność pompy około 1,8m3/h, zużycie miesięczne (docelowo) 10-12m3.
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  17. #2157
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolorado Zobacz post
    Mam zamiar zakupić zmiękczacz i bardzo prosiłbym o dobór urządzenia.
    Twardość wody 270-280mg CaCO3 chciałbym zbić do około 100. Wydajność pompy około 1,8m3/h, zużycie miesięczne (docelowo) 10-12m3.
    Jeśli nie potrzebujesz dużych chwilowych przepływów to spokojnie powinien ci wystarczyć zmiękczacz na 12-15 litrów jonitu, a maksimum to 20 litrów. Przy podanych parametrach regeneracja wypadałaby co 3,5 m3 (czyli ok raz na 7-8 dni) dla wersji z 12 litrami, lub co 6 m3 (raz na 2 tygodnie) przy wersji 20-litrowej.
    Jeśli jednak potrzebujesz przepływów większych niż 1 m3/h to i tak wystarczy zmiękczacz w kabinecie (obudowa kompaktowa) na 25-30 litrów.
    Regeneracja nie powinna być rzadziej niż raz na ok. 10 dni więc o ile nie potrzebujesz przepływu to nie ma po co inwestować w duże urządzenie.

    Przy zakupie zwróć uwagę na rodzaj głowicy: powinna być "objętościowa" (z wodomierzem), z regulacją twardości (mixing), najlepiej żeby nie było to dzieło chińskiej myśli technicznej
    Dodatkowo pytaj o obecność w zestawie zaworu obejścia (bypass) i filtra wstępnego.

  18. #2158

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za podane informacje. Jakieś konkretne urządzenie/komponenty byś polecił?
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  19. #2159
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Zibi1971

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-830
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolorado Zobacz post
    Mam zamiar zakupić zmiękczacz i bardzo prosiłbym o dobór urządzenia.
    Twardość wody 270-280mg CaCO3 chciałbym zbić do około 100. Wydajność pompy około 1,8m3/h, zużycie miesięczne (docelowo) 10-12m3.
    Przy wyborze zmiękczacza jeżeli ważne są dla Ciebie korzyści użytkowe, a nie estetyczne unikaj systemów kompaktowych. Po pewnym czasie eksploatacji zawsze zachodzi potrzeba czyszczenia zbiornika soli. W przypadku urządzenia kompaktowego jest to uciążliwe.

    Kwestję regulacji twardości zalecam Ci załatwiać przez uchylanie zaworu bypasowego, aczkolwiek przy Twojej twardości nie bawiłbym się w mieszanie, tylko zmiękczał wodę całkowicie.

    Zastosowanie urządzenia z regeneracją objętościową jest jak najbardziej zalecane, zwłaszcza wtedy, gdy sterownik umożliwia elastyczną zmianę poziomu zasalania żywicy, w przeciwnym przypadku korzyści uzyskasz, ale zwrot kosztów po kilku latach.

  20. #2160

    Domyślnie

    To jakie konkretnie urządzenie byś polecił dla mojego przypadku?
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

Strona 108 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony