dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 127 z 757
Pokaż wyniki od 2.521 do 2.540 z 15132
  1. #2521

    Domyślnie

    Mam hydrofor z przeponowym zbiornikiem. A czy możecie podać przykłady takich filtrów do zastosowań domowych? Znalazłem kilka takich urządzeń. Wszystkie w kwocie grubo ponad tysiąc zł. Znacie jakieś tańsze firmy/rozwiązania?

  2. #2522

    Domyślnie

    Chyba nie da rady. Może na allegro jakaś "używka".
    Jeżeli chcesz się zmieścić w 1000 zł, to można spróbować wymienić zbiornik na bezprzeponowy (np. 200 l), przed zbiornikiem zamontować aspirator, za zbiornikiem filtr narurowy. Siarkowodór powinien "zejść", mangan niekoniecznie.

  3. #2523
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobi1326 Zobacz post
    Mam hydrofor z przeponowym zbiornikiem. A czy możecie podać przykłady takich filtrów do zastosowań domowych? Znalazłem kilka takich urządzeń. Wszystkie w kwocie grubo ponad tysiąc zł. Znacie jakieś tańsze firmy/rozwiązania?
    No niestety, wlasnie sie dowiedziales ze "darmowa woda z wlasnej studni" moze byc bardzo droga, jesli chcesz doprowadzic ja do normy.

    Druga rzecz to glebokosc Twojej studni, 7m! To jest raczej malo. To ze dzisiaj nie masz bakterii, albo ze masz taki sklad wody nie znaczy ze za czas jakis bedzie rownie dobrze. Zbuduje sie sasiad kolo Ciebie ze "szczelnym inaczej" szambem ktore trzeba wybierac raz na 3 lata, albo 100metrow dalej rolnik nawiezie pole itd. Nie chce straszyc, ale Twoja wode nalezaloby od czasu do czasu sprawdzac.

    marcin

  4. #2524

    Domyślnie

    Co do głębokości to się pomyliłem. Studnia jest wybita na głębokości 10 i 9 metrów. Domyślam się, że tak czy owak mając wodę z własnego ujęcia trzeba ją od czasu do czasu badać. A powiedzcie mi Panowie jak to jest z eksploatacją tych podłóż o których pisaliście? Ile musiałbym ich stosować na raz do filtra oraz co ile zmieniać przy mojej wodzie? Chodzi o złoża Pyrolox, G1 i Greensand. Dla przypomnienia woda ma problem z Manganem (metoda badania PN-C-04590/03:1992* jednostka miary ug/l) Wynik 168, norma 50.


    Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Teraz chciałbym policzyć koszty czy może nie przyłączyć się do wodociągów. Kilka lat temu kiedy wybijałem studnie miałem dużo wydatków, a potrzebowałem wody na działce i przyłącze było strasznie drogie. A teraz muszę wybrać opcję tańszą w eksploatacji.

  5. #2525
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobi1326 Zobacz post
    A powiedzcie mi Panowie jak to jest z eksploatacją tych podłóż o których pisaliście? Ile musiałbym ich stosować na raz do filtra oraz co ile zmieniać przy mojej wodzie? Chodzi o złoża Pyrolox, G1 i Greensand. Dla przypomnienia woda ma problem z Manganem (metoda badania PN-C-04590/03:1992* jednostka miary ug/l) Wynik 168, norma 50.
    To nie są "jednorazowe" złoża Kupujesz to raz i tylko co jakiś czas (co kilka dni) płuczesz lub regenerujesz (zależnie od typu). Pyrolox i G1 trzeba płukać wodą, ale do tego potrzebujesz silnej pompy. Greensand regenerujesz nadmanganianem potasu (KMnO4) i płuczesz (pompa też musi być wydajna). Przy takiej wodzie i regularnym płukaniu myślę, że jakieś 10 lat powinno śmigać bez zaglądania do zbiornika. Później pewnie trzeba będzie coś dosypać lub wymienić (chociażby ze względu na ścieranie złoża). Koszty eksploatacji to koszt zakupu (zależy od wielkości filtra, wydajności i komponentów), koszt wody do płukania, koszt ścieków (szambo albo kanalizacja) i ewentualnie przy Greensandzie koszty nadmanganianu. Koszt elektryczności jest pomijalnie mały (możesz wybrać głowicę ręczną i wtedy nie masz go wcale)

  6. #2526

    Domyślnie

    To ja chyba nie rozumiem zasady działania tych urządzeń. Jak dla mnie to filtr taki montuje się przed pompą i to ona przez niego pompuje wodę do zbiornika hydroforu. Czy to się zgadza? No i jak się płucze tego rodzaju złoża? Hydrofor mam taki: HWA-3000, wydajność 100l/min, 6000l/h, ciśnienie 6 bar. Instalacja w domku jednorodzinnym przewidzianym na trzy osoby. Jedna łazienka i kuchnia.


    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez bobi1326 ; 29-07-2011 o 13:30

  7. #2527
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    To o czym mówisz to może być tylko kosz ssawny w studni - odfiltruje ci co najwyżej muł i co większe zanieczyszczenia mechaniczne.
    Jeśli mówimy o usunięciu manganu, czyli już uzdatnianiu wody, to filtry montujesz za pompą i hydroforem. Jest to oddzielny zbiornik wypełniony złożem zależnie od funkcji jaką ma spełniać. Przepływa przez nie woda dopiero jak ją pobierasz.
    Płukanie polega na przepuszczeniu przez złoże wody w kierunku przeciwnym do przepływu w czasie pracy (filtracji). Zazwyczaj filtrację prowadzi się z góry na dół zbiornika, a płukanie od dołu do góry. Płukanie może odbywać się automatycznie (głowica sterująca zmienia kierunek przepływu) lub ręcznie (otwierasz i zamykasz odpowiednie zawory w instalacji).

  8. #2528

    Domyślnie

    No to już więcej wiem. Interesuje mnie ten wariant z płukaniem automatycznym. Tylko wtedy skąd woda do filtrowania? Musi być założony jakiś oddzielny zbiornik z pompą i przefiltrowaną wcześniej wodą do płukania? Bo chyba nie płucze się wodą nieprzefiltrowaną?

    Pozdrawiam

  9. #2529
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Byłoby idealnie gdyby płukać wodą już przefiltrowaną, ale jest to dość kosztowne i zajmuje sporo miejsca (jedno płukanie to kilkaset litrów - zależnie od rozmiarów filtra). W praktyce płucze się wodą zasilającą - dlatego istotna jest wydajność pompy (płukanie wymaga dużo większego przepływu wody niż normalna praca)

  10. #2530
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobi1326 Zobacz post
    To ja chyba nie rozumiem zasady działania tych urządzeń. Jak dla mnie to filtr taki montuje się przed pompą i to ona przez niego pompuje wodę do zbiornika hydroforu. Czy to się zgadza? No i jak się płucze tego rodzaju złoża? Hydrofor mam taki: HWA-3000, wydajność 100l/min, 6000l/h, ciśnienie 6 bar. Instalacja w domku jednorodzinnym przewidzianym na trzy osoby. Jedna łazienka i kuchnia.


    Pozdrawiam
    Filtr mozna w zasadzie zamontowac w dowolnym miejscu,. nawet przed hydroforem, jest tylko jedno ale. Woda musi przez taki filtr przeplywac w miare wolno, zeby zdazyla sie na zlozu oczyscic. Rozne zloza maja rozna zalecana predkosc filtracji. Jak bedzie za duza, to czesc zanieczyszczen przejdzie prze filtr. Pompa pompuje wode do hydroforu dosyc szybko. Ty pobierasz wode z hydroforu zazwyczaj wolniej. Rozsadniej jest wiec filtr postawic za hydroforem i tak sie to praktycznie w domowych warunkach to wykonuje. Czyli w hydroforze masz wode brudna, jak odkrecisz kran to sobie ta brudna woda z hydroforu poprzez filtr poplynie do domu.

    Napisz tez jeszcze jakiej pojemnosci masz zbiornik hydroforowy.

    Filtr filtruje wode z gora na dol poprzez zloze filtracyjne (rodzaj piasku). Jesli glowica jest automatyczna, o ustalonej porze dnia w okreslone dni (najczesciej w nocy) glowica tak otwiera zamyka rozne zawory ze woda zaczyna plynac od dolu do gory. Nad zlozem filtracyjnym zawsze jest miejsce, tzn filtr nie jest w 100% wypelniony. Woda to zloze lekko unosi do gory i osobna rura wyplywa do kanalizacji wyplukujac zanieczyszczenia zatrzymane na filtrze.

    Na plukanie potrzeba dosyc duzego przeplywu wody, stad wymog duzej pompy.

    Jesli nie ma glowicy automatycznej, musisz recznie poprzestawiac jakies zawory, odczekac iles tam czasu i poprzestawiac znowu. Co kilka dni.

    marcin

  11. #2531

    Domyślnie

    Więc tutaj pytanie czy pompa o wydajności 100l/min da radę, zbiornik przeponowy 100 l? Szukam cały czas urządzeń ale czy mógłbyś podesłać mi jeden przykład takiego filtra ze złożem pyrolox i automatycznym systemem regeneracji? Dom to jak pisałem wcześniej czyli jednorodzinny, jedna kuchnia i łazienka. Jakieś 3 osoby mieszkające.


    Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki za odpowiedzi.

  12. #2532
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Przykładowo: http://www.luxterm.pl/docs/cenniki/cennik_stacje.pdf - na ostatniej stronie są odżelaziacze.
    Myślę, że taka pompa spokojnie wystarczy na dość duży filtr (a tobie wystarczy mały).

  13. #2533

    Domyślnie

    A co oznacza "wymagane napowietrzanie inżektorowe" przy odżelaziaczach ze złożem pyrolox? Jeżeli mi wystarczy mały filtr to WSO 100 może być?

    Pozdrawiam

  14. #2534
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Oznacza to tyle że przed hydroforem montujesz zwężkę, która zasysa powietrze. Powietrze pomaga utlenić zawarte w wodzie żelazo i mangan, co ułatwia ich odfiltrowanie na złożu. W twoim przypadku (żelaza jest mało, manganu też nie jakoś strasznie dużo) już samo złoże bez napowietrzania powinno dać radę, ale jak będzie z napowietrzaniem to nie zaszkodzi a może jeszcze poprawić skuteczność.

  15. #2535
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Oznacza to tyle że przed hydroforem montujesz zwężkę, która zasysa powietrze. Powietrze pomaga utlenić zawarte w wodzie żelazo i mangan, co ułatwia ich odfiltrowanie na złożu. W twoim przypadku (żelaza jest mało, manganu też nie jakoś strasznie dużo) już samo złoże bez napowietrzania powinno dać radę, ale jak będzie z napowietrzaniem to nie zaszkodzi a może jeszcze poprawić skuteczność.
    Co dziala tylko ze zebirnikiem bez worka. A kolega ma juz taki z workiem, co oznaczaloby wymiane zbiornika.

    marcin

  16. #2536
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.095

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Co dziala tylko ze zebirnikiem bez worka. A kolega ma juz taki z workiem, co oznaczaloby wymiane zbiornika.
    marcin
    Słusznie

  17. #2537

    Domyślnie

    Ale można spróbować bez tej zwężki? Jeszcze mam takie pytanie. Zastanawiam się czy może lepiej będzie jak wybiję studnię na większej głębokości? I stąd moje pytanie czy jakaś głębokość jest gwarantem otrzymania wody zdatnej do picia? Np 50 metrów?

    Pozdrawiam

  18. #2538

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobi1326 Zobacz post
    Ale można spróbować bez tej zwężki? Jeszcze mam takie pytanie. Zastanawiam się czy może lepiej będzie jak wybiję studnię na większej głębokości? I stąd moje pytanie czy jakaś głębokość jest gwarantem otrzymania wody zdatnej do picia? Np 50 metrów?

    Pozdrawiam
    Nie ma żadnej pewności, że będziesz miał lepszą wodę na większej głębokości, wręcz przeciwnie, możesz mieć gorszą (więcej żelaza, manganu). Chyba najlepszym rozwiązaniem, w Twoim przypadku, będzie filtr ze złożem "Greensand", lub "MTM".

  19. #2539

    Domyślnie

    Ok, dzięki za wyjaśnienie. A jakiej firmy urządzenia możesz polecić?


    Pozdrawiam

  20. #2540

    Domyślnie

    Oczywiście zawsze polecam swoją firmę
    Ale najlepiej kupić urządzenia, które poleca firma najbliższa (serwis, gwarancja itd.).
    Ostatnio edytowane przez free_shop ; 30-07-2011 o 22:33

Strona 127 z 757

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony