dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 583 z 756
Pokaż wyniki od 11.641 do 11.660 z 15105
  1. #11641
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał rojowolfi Zobacz post
    Proszę o pomoc w doborze zmiękczacza w mieszkaniu w kamienicy. 3 osoby, miesięczne zużycie ok. 7 m3.
    Wyniki badania wody:
    twardość (CaCO3) 250¬15
    Z danych wychodzi niewielki zmiękczacz na max 15 litrów złoża. Ale jeśli to kamienica to jest kilka trudności... czy masz możliwość podłączenia się na wejściu do mieszkania (za licznikiem)? Czy masz gdzieś w pobliżu odpływ do kanalizacji i gniazdko elektryczne?
    Czy zużycie dotyczy tylko wody zimnej? A może masz własny piec i grzejesz wodę już u siebie?

    Pytanie czy oprócz zmiękczacza jest sens inwestować jeszcze np. w nanofiltrację w kuchni. Chciałbym całkowicie zrezygnować z wody sklepowej.

    Może jeszcze dodam, że badanie jest z sieci, jakieś 5 km od mieszkania. Niestety rury w moim mieście są w tragicznym stanie. Z badania wychodzi, że woda jest średnio-twarda, ale ma bardzo zły wpływa na skórę i kamień na urządzeniach robi się bardzo szybko.
    Jeśli masz wątpliwości co do jakości wody to warto. Tylko tak: ultrafiltracja da ci wodę pitną, ale to oznacza także twardą (nie usunie twardości). Natomiast odwrócona osmoza usunie wszystko (łącznie z twardością) ale będzie zajmować więcej miejsca oraz generuje ścieki.

    Poza tym to czy rozpatrujesz zmiękczacz i dodatkowo UF/RO czy "albo jedno, albo drugie"?

  2. #11642

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Z danych wychodzi niewielki zmiękczacz na max 15 litrów złoża. Ale jeśli to kamienica to jest kilka trudności... czy masz możliwość podłączenia się na wejściu do mieszkania (za licznikiem)? Czy masz gdzieś w pobliżu odpływ do kanalizacji i gniazdko elektryczne?
    Czy zużycie dotyczy tylko wody zimnej? A może masz własny piec i grzejesz wodę już u siebie?
    No właśnie to są moje największe problemy. Musiałbym kombinować z gniazdkiem, w miarę blisko licznika byłaby taka możliwość. A czy nie ma innej możliwości podłączenia?
    Zużycie dotyczy wody zimnej, ponieważ wodę grzeję piecem.
    Problemem jest też dość niskie ciśnienie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli masz wątpliwości co do jakości wody to warto. Tylko tak: ultrafiltracja da ci wodę pitną, ale to oznacza także twardą (nie usunie twardości). Natomiast odwrócona osmoza usunie wszystko (łącznie z twardością) ale będzie zajmować więcej miejsca oraz generuje ścieki.

    Poza tym to czy rozpatrujesz zmiękczacz i dodatkowo UF/RO czy "albo jedno, albo drugie"?
    Rozpatruję zmiękczacz jako rozwiązanie do łazienki/AGD/pieca/ kuchni i dodatkowo UF lub nanofiltrację dla polepszenia wody pitnej. RO nie rozpatruję właśnie ze względu na to co napisałeś : zbiornik zajmuje dużo miejsca i generuje ścieki.
    Ostatnio edytowane przez rojowolfi ; 20-06-2019 o 05:13

  3. #11643
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał rojowolfi Zobacz post
    No właśnie to są moje największe problemy. Musiałbym kombinować z gniazdkiem, w miarę blisko licznika byłaby taka możliwość. A czy nie ma innej możliwości podłączenia?
    Są zmiękczacze "bez prądu" (działają na ciśnienie wody, które i tak masz niskie), ale szczerze mówiąc nie stosowałem ich nigdy więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć o praktyce.

    Rozpatruję zmiękczacz jako rozwiązanie do łazienki/AGD/pieca/ kuchni i dodatkowo UF lub nanofiltrację dla polepszenia wody pitnej. RO nie rozpatruję właśnie ze względu na to co napisałeś : zbiornik zajmuje dużo miejsca i generuje ścieki.
    Jeśli na wodę zmiękczoną dasz UF/NF to dostaniesz wodę "czystą" - pamiętaj o mineralizatorze, żeby była to woda do picia.

  4. #11644

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Są zmiękczacze "bez prądu" (działają na ciśnienie wody, które i tak masz niskie), ale szczerze mówiąc nie stosowałem ich nigdy więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć o praktyce.
    Ok, zakładając że zrobię małą rearanżację to znajdę małe miejsce na 230V i podłączenie do kanalizacji za licznikiem. Czy w takim razie 15 litrów złoża wystarczy czy zrobić rezerwę np 17 L? Jakieś godne polecenia?

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli na wodę zmiękczoną dasz UF/NF to dostaniesz wodę "czystą" - pamiętaj o mineralizatorze, żeby była to woda do picia.
    W takim razie pytanie czy nie lepiej rozdzielić tych dwóch systemów i do kuchni stosować tylko np. nanofiltrację, która nie wymaga mineralizacji bo w inny sposób "oczyszcza" a drugi system zastosować w łazience do kąpieli/pralki?
    Czyli sama woda po zmiękczaczu nie jest najlepsza do picia i nie zastąpi mineralnej?

  5. #11645
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Jakie złoże ma Aqua-Soft Basic 25/30?
    Na stronie producenta ta informacja jest tajna.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #11646
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał rojowolfi Zobacz post
    Ok, zakładając że zrobię małą rearanżację to znajdę małe miejsce na 230V i podłączenie do kanalizacji za licznikiem. Czy w takim razie 15 litrów złoża wystarczy czy zrobić rezerwę np 17 L? Jakieś godne polecenia?
    15 czy 17 to już większej różnicy nie zrobi. Ale nie napinałbym się na większy model.

    W takim razie pytanie czy nie lepiej rozdzielić tych dwóch systemów i do kuchni stosować tylko np. nanofiltrację, która nie wymaga mineralizacji bo w inny sposób "oczyszcza" a drugi system zastosować w łazience do kąpieli/pralki?
    Generalnie to jest dobre rozwiązanie. Zmiękczacz można dać na "cały dom" a jedną rurkę z przed zmiękczacza dać do kuchni i tam UF lub NF. Tylko nanofiltracja częściowo usunie też twardość. Ultrafiltracja ją pozostawi i usunie tylko cząstki nierozpuszczone.

    Czyli sama woda po zmiękczaczu nie jest najlepsza do picia i nie zastąpi mineralnej?
    Na pewno woda miękka nie będzie taka jak woda mineralna (bo w końcu te minerały to właśnie twardość, której zmiękczacz się pozbywa). Ma ona za to więcej sodu.

  7. #11647
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jakie złoże ma Aqua-Soft Basic 25/30?
    Na stronie producenta ta informacja jest tajna.
    Kiedyś była informacja, że stosują Lewatit S1567. Nie wiem czy nadal jest to aktualne.

  8. #11648

    Domyślnie

    To jeszcze ostatni pomysł; czy zmiękczacz z filtrem węglowym nie będzie najlepszym rozwiązaniem?
    Czy to w ogóle jest skuteczne, czy to bardziej marketingowy chwyt producentów?
    Jak rozumiem, takie urządzenia są dużo droższe, ale pytanie czy warto ? np.
    https://ecowater.pl/filtry-do-wody/r...refiner-boost/
    https://www.filtry-do-wody.info/prod...ecoperla-hero/

  9. #11649
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Padło na to, że powinienem w ten weekend zamówić zmiękczacz wody do remontowanego domu, a w sumie słabo jestem na razie przygotowany do zakupu . Brnę przez temat, ale wolę jeszcze dopytać. Według informacji z wodociągów twardość wody to 15,8°dH (średnio 282 mgCaCO3/l). Aktualne zużycie w mieszkaniu ok. 6-7m3/mc. Docelowo zużycie w domu będzie mniejsze (młoda lada moment wybędzie z domu na studia, a WC/pralkę zamierzamy zasilać deszczówką - mam nadzieję, że się uda). Wstępnie rozważam zmiękczacz WATER TECHNIC 20 (teoretycznie mogłoby być mniejsze złoże, ale wolałbym mieć zapas na wypadek, gdyby jednak docelowo zamieszkało więcej osób). Może być taki zmiękczacz czy proponujecie coś innego? Budżet powiedzmy ok. 2-2,5k (ma być względnie dobrze w rozsądnych pieniądzach)...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  10. #11650
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Wstępnie rozważam zmiękczacz WATER TECHNIC 20 (teoretycznie mogłoby być mniejsze złoże, ale wolałbym mieć zapas na wypadek, gdyby jednak docelowo zamieszkało więcej osób).
    Nie ma sensu przewymiarowanie złoża na zapas. To nie tylko droższy zakup ale też droższa eksploatacja. Ja mam mniejsze zużycie, niż przewidywałem i chyba jeszcze nigdy mi regeneracja nie odpaliła się z licznika - zawsze z kalendarza. A to marnowanie wody i zbędna produkcja ścieków.
    Przy zakładanym Twoim zużyciu też miałbyś regenerację wyłącznie z kalendarza nawet przy zmiękczaniu do zera. A jak zużycie wzrośnie, to żaden problem, że regeneracja będzie np. co 10 dni zamiast co 14.

    W 2,5K z montażem ciężko będzie się zmieścić.

  11. #11651
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rav15

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Solec Zdrój
    Kod pocztowy
    28-131
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam

    Mam następujące parametry wody:

    Twardość ogólna 140 mg/l
    Żelazo 736 mikrogramów/l ( dop. 200)
    Mangan 203 mikrogramy/l ( dop. 50)
    Zapach - nieakceptowalny
    Wyczuwalny zapach siarkowodoru ( robiłem test, znika po 5 sekundach)

    Pozostałe parametry OK)

    Nie mam jeszcze żadnego wyposażenia ( pompa głębinowa, hydrofor itd), także dowolnie mogę skonfigurować system.

    Jaki system uzdatniania najlepiej zastosować?

    1. Czy jest potrzebne napowietrzanie z użyciem zbiornika bez membrany np 300 l? Zaproponowano mi następujące rozwiązanie:
    Stopień 1 - napowietrzenie wody inżektorem napowietrzającym
    Stopień 2 - blok napowietrzający - obudowa filtra 20 cali z pierścieniami Białeckiego
    Stopień 3 - Hydrofor przepływowy 300 l
    Stopień 4 - zawór odpowietrzający SEGEV montowany w połowie hydroforu
    Stopień 5 - odżelaziacz, odmanganiacz OXYLINE PLUS 56

    Czy będzie ono OK?


    Czy twardość wody na poziomie 140 nie wymaga zmiękczania w szczególności do instalacji?
    Ostatnio edytowane przez rav15 ; 28-06-2019 o 13:48

  12. #11652
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma sensu przewymiarowanie złoża na zapas...
    Ok, to w takim razie zakładając miesięczne zużycie na poziomie 4-5m3 szukać czegoś ze złożem ok. 10-15l? Polecicie jakieś konkretne sprawdzone urządzenia? Chciałbym się zmieścić w ok. 2-2,5k za samo urządzenie (najlepiej z osprzętem typu bypass, filtr wstępny)...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  13. #11653
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Chciałbym się zmieścić w ok. 2-2,5k za samo urządzenie (najlepiej z osprzętem typu bypass, filtr wstępny)...
    Ja mam Sentencia Volumo 20l. Przy 5m3/mies brałbym 15l złoża. To produkt Erie, chociaż nie specjalnie się nim chwalą. Promują inne, dużo droższe zmiękczacze.



    IMO trudno o lepszą jakość/cena a i producent nie garażowy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Erie.jpg
Wyświetleń:	308
Rozmiar:	66,7 KB
ID:	431905  

  14. #11654
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja mam Sentencia Volumo 20l. Przy 5m3/mies brałbym 15l złoża.
    Właśnie go oglądam na Allegro . Gdzie kupowałeś? Do niego trzeba osobno dokupić bypass i filtr wstępny?

    Edit: gdzie znaleźć jakieś większe info o tym zmiękczaczu? W katalogu nie ma zbyt wielu informacji (rodzaj złoża, wydajność w zależności od twardości, rodzaj sterowania objętościowy/kalendarzowy itd)...
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 28-06-2019 o 14:36
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  15. #11655
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Właśnie go oglądam na Allegro . Gdzie kupowałeś? Do niego trzeba osobno dokupić bypass i filtr wstępny?
    Ja kupowałem z montażem (8% zamiast 23% - więc większość kosztów robocizny zasponsorował fiskus) tutaj. Bypass chyba jest w standardzie. Filtr osobno - co mi nawet pasowało, bo miałem zamontowany wcześniej przez hydraulika.

    Tu jak wybierałem
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-06-2019 o 14:40

  16. #11656
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Ok, zadzwoniłem tam. Bypass nie jest w standardzie, trzeba go dodatkowo dokupić (190zł). Wygląda na to, że go zamówię i tyle, chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś inne propozycje?
    BTW, jaką ustawiacie docelową twardość wody? Iść w zero totalne, czy lepiej ustawić kilka stopni (zakładając, że woda będzie również pita bezpośrednio z kranu)?
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  17. #11657
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    BTW, jaką ustawiacie docelową twardość wody? Iść w zero totalne, czy lepiej ustawić kilka stopni (zakładając, że woda będzie również pita bezpośrednio z kranu)?
    Ja zmiękczam do zera, ale do wody pitnej używam za zmiękczaczem osmozy z mineralizatorem.

    Rozporządzenie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi zaleca twardość 60-500 mg/l ale z przypisem "W przeliczeniu na węglan wapnia; wartość zalecana ze względów zdrowotnych – oznacza, że jest to wartość pożądana dla zdrowia ludzkiego, ale nie nakłada obowiązku uzupełniania, przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, minimalnej zawartości podanej w części D tabeli 2 niniejszego załącznika. "

  18. #11658
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał rav15 Zobacz post
    Witam

    Mam następujące parametry wody:

    Twardość ogólna 140 mg/l
    Żelazo 736 mikrogramów/l ( dop. 200)
    Mangan 203 mikrogramy/l ( dop. 50)
    Zapach - nieakceptowalny
    Wyczuwalny zapach siarkowodoru ( robiłem test, znika po 5 sekundach)
    Jakie jest pH wody?
    Czy ten zapach jest wyczuwalny? Tzn czy przeszkadza w użytkowaniu wody czy nie? Bo jeśli nie to masz jeszcze możliwość zastosowania czegoś innego (złoża wielofunkcyjne).

    Nie mam jeszcze żadnego wyposażenia ( pompa głębinowa, hydrofor itd), także dowolnie mogę skonfigurować system.
    Jak wygląda układ? Jak głęboka studnia? Jaka wydajność studni? Jakie zapotrzebowanie na wodę/ile osób?

    Jaki system uzdatniania najlepiej zastosować?
    A jaki chcesz uzyskać efekt? Woda tylko do picia (w jednym kranie) czy tylko "w normie" i na cały dom?

    1. Czy jest potrzebne napowietrzanie z użyciem zbiornika bez membrany np 300 l?
    To zależy od wybranego sposobu uzdatniania. Jest to najabrdziej tradycyjny sposób...

    Zaproponowano mi następujące rozwiązanie:
    Stopień 1 - napowietrzenie wody inżektorem napowietrzającym
    Stopień 2 - blok napowietrzający - obudowa filtra 20 cali z pierścieniami Białeckiego
    Stopień 3 - Hydrofor przepływowy 300 l
    Stopień 4 - zawór odpowietrzający SEGEV montowany w połowie hydroforu
    Stopień 5 - odżelaziacz, odmanganiacz OXYLINE PLUS 56

    Czy będzie ono OK?
    Na moje oko trochę za duży ten system jak na takie parametry, ale to jeszcze zależy od pozostałych założeń (wydajność, ph, itd)
    Poza tym zawór odpowietrzający montowany sztywno w połowie hydroforu dość mocno ograniczy jego pojemność.

    Czy twardość wody na poziomie 140 nie wymaga zmiękczania w szczególności do instalacji?
    Nie wymaga. Jest to dosyć niska wartość.
    Z drugiej strony możesz zmiękczyć tą wodę do zera jeśli masz takie życzenie...

  19. #11659
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Ok, zadzwoniłem tam. Bypass nie jest w standardzie, trzeba go dodatkowo dokupić (190zł). Wygląda na to, że go zamówię i tyle, chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś inne propozycje?
    Większość zmiękczaczy będzie działało podobnie. Najważniejsze elementy wpływające na długą i bezawaryjną pracę to głowica i złoże. Głowice Erie są w porządku (chociaż nie jestem ich fanem). Co do złoża to pytanie jakie jest w tym konkretnym modelu...
    Jeśli chcesz mieć inną propozycję to ja bym proponował zmiękczacz z głowicą Clack i złożem Lewatit S1567... cenowo wyjdzie nieco drożej (stawiam, że około 10% różnicy).

  20. #11660
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rav15

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Solec Zdrój
    Kod pocztowy
    28-131
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.

    Podaje pełne zestawienie wyników

    1. Utlenialność z KMnO4 - 0,74 mg/l ( wartość parametryczna 5)
    2. Twardość ogólna 140 mg/l ( wartość parametryczna 500)
    3. Amoniak 0,19mg/l ( wartość parametryczna 0,5)
    4. Azotyny mniej niż 0,006mg/l (wartość parametryczna 0,5)
    5. Azotany mniej niż 0,5mg/l (wartość parametryczna 50)
    6. Chlorki 68 mg/l ( wartość parametryczna 250)
    7. Żelazo 736 mikrogramów/l ( wartość parametryczna 200)
    8. Mangan 203 mikrogramy/l ( wartość parametryczna 200)
    9. Mętność 2,3
    10 Barwa 15
    11 Zapach w temp 23 nieakceptowalny
    12 pH 7,7

    Zapach siarkowodoru wyczuwalny ale po chwili znika. Zrobiłem test. Nalałem wody do szklanki i sprawdziłem po jakim czasie się ulotni. Po 5 sekundach już nie był wyczuwalny. Zapach chciałbym zlikwidować, nie wiem czy hydrofor przeponowy to jedyne rozwiązanie.

    Studnia wiercona na głębokość 23m, rura fi 100mm, zwierciadło wody ustabilizowało się na gł. 3m. Jaka wydajność nie wiem.
    Instalacja przewidziana docelowo dla 6 osób, chociaż na początku mieszkać będą 4 osoby ( 2 dorosłych + 2 małych dzieci).

    Chciałbym, aby system uzdatniania maksymalnie usunął żelazo, mangan i zapach siarkowodoru. Nie chciałbym zmiękczać wody do picia.
    Może warto zastanowić się nad zmiękczeniem wody, która nie będzie przeznaczona do spożycia ( mniej zacieków, mniej detergentów). Mam osobną rurę doprowadzającą zimną wodę do kuchni, więc można to rozdzielić, ale czy warto? To Pytanie do Was.
    Proszę o informację, jaki system byłby najbardziej odpowiedni.

Strona 583 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony