dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 621 z 756
Pokaż wyniki od 12.401 do 12.420 z 15105
  1. #12401
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał corsair79 Zobacz post
    Bardzo podoba mi się w Honeywell cecha wkładów opłukiwanych wielokrotnego użytku, praktycznie bezobsługowych (tylko spuszczanie zanieczyszczeń).
    To bardzo dobrze brzmi na papierze... ale w praktyce spłuczesz tylko te zanieczyszczenia, które są na tyle "ciężkie" żeby opaść na dno filtra. Bardzo często osady (w tym żelazo) obrastają siatkę i wcale nie chcą się same spłukiwać... Kończy się na rozbieraniu filtra i ręcznym czyszczeniu siatki - a to już nie jest "bezobsługowość"

    I tak: za licznikiem na przyłączy głównym planuję filtr z reduktorem Honeywell FK06 siatka 100um
    No i OK. A ten reduktor jest Ci do czegoś potrzebny? On nie zaszkodzi, ale to jest kolejne urządzenie, wymagające czasami serwisu, wymiany części, itp...

    Rury 3/4 cala, ale ten FK06 1cal z reduktorem ma przepływ ponad 2x większy niż z przyłączem 3/4 (karta tech. producenta). Pewnie z powodu przyłącza, ale i ma trochę większy wkład (siatkę): siatka w 3/4 ma 8cm wysokości, a w 1" - 10. Przepływy odpowiednio 2,3m3 i aż 7m3/h w 1". Na wykresach w kartach tech. spadki ciśnienia w 3/4" są 4-5razy większe niż w 1" dla danego przepływu.
    Wstępnie wybrałem 1". Ok? Czy to bezsens i wystarczy 3/4?
    To zależy ile wody chcesz przez niego przepuścić... ja bym brał większy.

    wiem, że pisałeś, że wystarczy przed stacją mikronaż 20um, ale te Honeywell są bardzo wygodne, tylko ich najgęstszy filtr to 50um.
    I tu pytanie zasadnicze:
    Czy te 50um to nie za dużo? Czy powinienem iść w kierunku 20-25um? Wystarczy do zmiękczacza, czy brać gęstszy (czyli jakiś nie-metalowy standard 10", harmonijkowy albo pianka)?
    To nie fizyka kwantowa - jak dasz 50 um czy 100 um to też będzie dobrze. Czasami ludzie nie dają żadnego filtra przed zmiękczaczem i też działa. W najgorszym przypadku ryzykujesz, że na złożu zmiękczacza będzie nieco więcej osadów (jak będzie dobra regeneracja to nie będzie problemu) lub na głowicy się coś osadzi i w ostateczności uszkodzi uszczelki (wyczyści się przy przeglądzie lub wymieni uszczelkę).

    Aha, jeszcze takie info: dziś hydraulik zrobił pomiar ciśnienia tuż przed piecem, za filtrem 10" (za wodomierzem, sznurkowy, już "rudy" - do wymiany) i wyszło 4bary, więc chyba bardzo przyzwoicie.
    Przyzwoicie... więc po co Ci ten reduktor (który też będzie dawał jakieś opory)??

  2. #12402
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Buldek Zobacz post
    Problem mam taki, że cały czas w zbiorniku ponad solą stoi woda na wysokości 8 poziomu soli i cały czas nachodzi i przelewem wypływa.
    Przez to zużycie wody mam sporo większe, i rozpuszcza się sół.
    Jeśli tam się woda przelewa cały czas to masz jakiś problem mechaniczny wymagający naprawy... odłącz zmiękczacz bypassem i dzwoń po instalatora. To zdecydowanie nienormalne zachowanie.

    Wypompowałem wodę ręcznie, wczoraj dosypałem soli na 5 poziom, zrobiłem regenerację ręczną i dziś znów nabrał wody.
    Pomoże mi ktoś co jest nie tak?
    Woda w zbiorniku może być, ale nie może się przelewać.

  3. #12403
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    corsair79

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-613
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    To bardzo dobrze brzmi na papierze... ale w praktyce spłuczesz tylko te zanieczyszczenia, które są na tyle "ciężkie" żeby opaść na dno filtra. Bardzo często osady (w tym żelazo) obrastają siatkę i wcale nie chcą się same spłukiwać... Kończy się na rozbieraniu filtra i ręcznym czyszczeniu siatki - a to już nie jest "bezobsługowość"


    No i OK. A ten reduktor jest Ci do czegoś potrzebny? On nie zaszkodzi, ale to jest kolejne urządzenie, wymagające czasami serwisu, wymiany części, itp...


    To zależy ile wody chcesz przez niego przepuścić... ja bym brał większy.


    To nie fizyka kwantowa - jak dasz 50 um czy 100 um to też będzie dobrze. Czasami ludzie nie dają żadnego filtra przed zmiękczaczem i też działa. W najgorszym przypadku ryzykujesz, że na złożu zmiękczacza będzie nieco więcej osadów (jak będzie dobra regeneracja to nie będzie problemu) lub na głowicy się coś osadzi i w ostateczności uszkodzi uszczelki (wyczyści się przy przeglądzie lub wymieni uszczelkę).


    Przyzwoicie... więc po co Ci ten reduktor (który też będzie dawał jakieś opory)??
    Po kolei.
    Filtr wstępny z siatką metalową.
    Wyjmowanie i czyszczenie siatki mi nie przeszkadza, wychodząc z założenia, że będzie rzadsze niż w filtrach z wkładami 1-razowymi i bez możliwości spuszczana syfów zaworkiem.

    Reduktor.
    Uznałem, że potrzebny, również po lekturze tego forum. Pisząc "bardzo przyzwoite" 4bary miałem na myśli, że to dość duże. Wszystkie szacunkowe przepływy wody i dobór przyłączy oraz stopnia filtracji robiłem dla ciśnienia ok. 2bary. Tu na forum czytałem również, że niższe ciśnienie to szansa na mniejsze zużycie wody, stabilność ciśnienia no i mniejsze obciążenie instalacji.

    Czyli w skrócie idea jest taka: zapewniam sobie stabilne ciśnienie 3 bary i dążę do minimalnego jego ograniczania poprzez dobór rozsądnych (wystarczających) mikronaży oraz przekrojów rur.
    Dla mnie ma to sens. Co sądzicie?

    Wezmę zatem za licznikiem filtr wstępny z reduktorem, ale ten większy - 1".

    Mikronaż filtra do zmiękczacza.
    Czyli 50-100um wystarczy i taki wybiorę. Raczej 50um, bo tu chodzi o głowicę zmiękczacza. Honeywell ma takie wkłady metalowe albo kupię filtr 10" harmonijkowy/piankowy.



    Dzięki.
    Ostatnio edytowane przez corsair79 ; 09-05-2020 o 11:44

  4. #12404
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał corsair79 Zobacz post
    Reduktor.
    Uznałem, że potrzebny, również po lekturze tego forum. Pisząc "bardzo przyzwoite" 4bary miałem na myśli, że to dość duże. Wszystkie szacunkowe przepływy wody i dobór przyłączy oraz stopnia filtracji robiłem dla ciśnienia ok. 2bary. Tu na forum czytałem również, że niższe ciśnienie to szansa na mniejsze zużycie wody, stabilność ciśnienia no i mniejsze obciążenie instalacji.
    Co to znaczy mniejsze obciążenie instalacji? Instalacja ma wytrzymać ciśnienie dużo wyższe niż dostępne w sieci wodociągowej.
    Reduktor ciśnienia powoduje opory przepływu, tak samo filtry, zmiękczacze, rury, kolanka, armatura, itd...
    reduktory ciśnienia w celu jego stabilizacji stosuje się tam gdzie jest ono niestabilne... co raczej nie dotyczy sieci wodociągowej.
    Podsumowując - nie zaszkodzi, ale nie jest potrzebny.

  5. #12405
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Podsumowując - nie zaszkodzi, ale nie jest potrzebny.
    Wodociąg legalnie może puszczać do 6 barów. Nie wszystkie nad tym panują - zwłaszcza w okresach dużego poboru i zdarza się wyższe. A leciwy wężyk elastyczny może nie wytrzymać nawet ciśnienia w normie.
    Ale są też urządzenia w instalacji, które potrzebują nie tylko niższego, ale przede wszystkim stabilnego ciśnienia do prawidłowego działania.
    Dla przykładu zraszacze w mojej instalacji nawadniania mają w danych technicznych:
    Zalecane ciśnienie robocze: 2,4 - 3,5 bara
    Maksymalne ciśnienie: 4,1 bara

    a linie kroplujące:
    Wg producenta linie Palaplast dostosowane są do pracy od 0,5 - 4 bar.

    Do tego jak raz będzie w czasie nawadniania 2,5 a innym razem 3,5 bara - to nawadnianie dostarczy różną ilość wody. Więc nawet jak ciśnienie z wodociągu waha się w takim zakresie, to warto zainstalować ogranicznik ciśnienia i ustawić go na 2,5 bara, żeby roślinki zawsze dostały tyle wody, co ustawione (bo ustawia się czas nawadniania - a nie ilość litrów). Oczywiście lepiej mieć 3,5 bara stale - ale jeżeli sieć nie potrafi tyle dostarczyć, to lepiej ustawić wartość jaką jest w stanie zapewnić.

    Więc jak najbardziej warto instalować ogranicznik ciśnienia - raz dla bezpieczeństwa (bo co z tego, że ubezpieczyciel czy nawet wodociągi zwrócą koszty zalania przez wężyk, który nie wytrzymał ciśnienia przekraczającego normy, jak bezpowrotnie zostaną zniszczone np. dyski twarde pozbawione backupów czy cenne pamiątki zalane wodą), dwa - dla stabilnej pracy urządzeń w instalacji.

  6. #12406
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    corsair79

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-613
    Posty
    10

    Domyślnie

    qbek17, Kaizen - dzięki

    Jeszcze tylko a propos reduktora: hydraulik na moja prośbę sprawdził naczynie przeponowe (Ferro A12), z którego bocznego zaworu cieknie woda, gdy jest podgrzewana w instalacji. Ja myślałem, że naczynie ew. membrana) jest do wymiany, a on powiedział, że z oględzin i "osłuchań" jest o.k., a "popuszcza" ze względu na duże ciśnienie.
    To wtedy sprawdził, że na zimnej wodzie wynosi ono 4bary.
    Tak jak Kaizen pisał, widełki ciśnienia wodociągowego są szerokie i ono faktycznie się waha. Nie mogę sobie przypomnieć gdzie, ale czytałem o nocnych skokach do 8 bar.
    Bralibyście ten filtr Honeywell FK06 z reduktorem, czy reduktor osobno? Jedno i drugie ma wady i zalety.

  7. #12407
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał corsair79 Zobacz post
    hydraulik na moja prośbę sprawdził naczynie przeponowe
    I jakie ciśnienie wstępne wyszło (nie robocze)?

    Jak zawór (rozumiem bezpieczeństwa) popuszcza przy podgrzewaniu wody to albo zawór jest wadliwy bądź źle dobrany, albo naczynie przeponowe nie spełnia swojej roli (złe ciśnienie wstępne, albo jest za małe, albo jest wadliwe).
    Zawór bezpieczeństwa nie ma prawa zadziałać przy ciśnieniu dopuszczalnym w instalacji.

    Cytat Napisał corsair79 Zobacz post
    To wtedy sprawdził, że na zimnej wodzie wynosi ono 4bary.
    I nawet grzejąc cały zasobnik od temperatury wodociągowej nie powinno znacząco wzrosnąć przy prawidłowo działającym naczyniu..

  8. #12408
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cześć.
    Od prawie 5 lat posiadam stację Altech iryd 20l
    Twardość wody mam 24. Zmiękczam do 4.
    Urządzenie mam od nowości i wszystko jest ok, ale poza dosypywaniem soli nie było nigdy żadnego przeglądu/serwisu. Czy po takim czasie trzeba coś robić? Czy zwyczajnie eksploatować?
    Mam też pytanie czy wodę z solą po płukaniu można w jakiś sposób wykorzystać? Maszynę mam w piwnicy i nie byłoby problemu np w lecie podłączyć beczkę i zbierać te 120-150 litrów (orientacyjnie), ale do czego to wtedy wykorzystać? Do podlewania kwiatków/ drzewek chyba to się nie nadaje? Miałoby to jakiś sens?
    parter+ poddasze 130m ogrzewanej podłogi (+64m nieogrzewana piwnica). ściany 20 styro, dach 18 piana +7 styro, nad piwnicą tylko 5cm styro, okna 3 szybowe, vitocal 7.5kW+ 2x80m, reku vitovent 300, pv 9,75kWp

  9. #12409
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Tak zbierać na zimę i odśnieżać drogę solanką. Dla roślin jest to zabójcze.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #12410
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Które filtry (wkłady do korpusów 5"/10") są najlepsze (tzn. najlepiej filtrujące, najbezpieczniejsze zdrowotnie, długo utrzymujące właściwości):
    1. Spośród mechanicznych - sznurek, włóknina, harmonijkowe, itp.
    2. Węglowe - spieki, bloki, bitumiczne, aktywowane, z kokosa lub nie, itd.

    A cóż to za złoże KDF (jakieś miedzi/cynki) to hit czy kit?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #12411
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wodociąg legalnie może puszczać do 6 barów. Nie wszystkie nad tym panują - zwłaszcza w okresach dużego poboru i zdarza się wyższe. A leciwy wężyk elastyczny może nie wytrzymać nawet ciśnienia w normie.
    Jeszcze nie spotkałem się z tak wysokim ciśnieniem w instalacji wodociągowej
    Ale tak jak pisałem - jeśli są wahania ciśnienia (o których corsair wcześniej nie wspominał) to reduktor ciśnienia jak najbardziej jest potrzebny. Jeśli jednak ciśnienie jest stabilne (i o rozsądnej wartości, a 4 bary uważam jeszcze za rozsądne) to osobiście nie widzę powodu dla dawania reduktora... ale to tylko moja opinia

    Ale są też urządzenia w instalacji, które potrzebują nie tylko niższego, ale przede wszystkim stabilnego ciśnienia do prawidłowego działania.
    Dla przykładu zraszacze w mojej instalacji nawadniania mają w danych technicznych:
    Oczywiście, że są takie urządzenia, ale nie w "normalnej" domowej instalacji.

    Więc jak najbardziej warto instalować ogranicznik ciśnienia - raz dla bezpieczeństwa (bo co z tego, że ubezpieczyciel czy nawet wodociągi zwrócą koszty zalania przez wężyk, który nie wytrzymał ciśnienia przekraczającego normy, jak bezpowrotnie zostaną zniszczone np. dyski twarde pozbawione backupów czy cenne pamiątki zalane wodą), dwa - dla stabilnej pracy urządzeń w instalacji.
    Wodociągom musiałbyś najpierw udowodnić, że dali takie ciśnienie na sieć... a to będzie trudne

  12. #12412
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Które filtry (wkłady do korpusów 5"/10") są najlepsze (tzn. najlepiej filtrujące, najbezpieczniejsze zdrowotnie, długo utrzymujące właściwości):
    1. Spośród mechanicznych - sznurek, włóknina, harmonijkowe, itp.
    2. Węglowe - spieki, bloki, bitumiczne, aktywowane, z kokosa lub nie, itd.

    A cóż to za złoże KDF (jakieś miedzi/cynki) to hit czy kit?
    Każdy z tych filtrów mechanicznych występuje w kilku stopniach dokładności filtracji... więc to nie zależy od typu wkładu... zdrowotnie one nie mają zupełnie nic do czynienia, a długość utrzymywania właściwości... zależy od jakości wody i układu hydraulicznego
    Co do węglowych, to każdy z nich jest aktywowany, a czy w formie spieku, granulatu czy sypki... to tylko forma (jedne są bardziej pyliste, inne mniej. Materiał wykonania (np. z łupin kokosa czy bitumiczny) też wpływa na jego właściwości. Ale na pytanie "który lepszy" jest jedna odpowiedź - zależy do czego
    KDF to znane złoże. Jest bardzo ciężkie i drogie, ale skuteczne. Najczęściej stosuje się je jako dodatek do innych złóż. Też występuje w kilku różnych formach.

  13. #12413
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    zależy od jakości wody i układu hydraulicznego
    Jakość wody sprawdzę w wodociągach, parę parametrów podają (np. 330 mg/l CaCO3).
    Ale jak się określa jakość układu hydraulicznego?

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Ale na pytanie "który lepszy" jest jedna odpowiedź - zależy do czego
    Do picia Filtr pod-szafkowy w kuchni, osobna wylewka tylko do picia.
    Tak jak tutaj kiedyś przeczytałem 3-stopniowa 20μm, węgiel, 5μm.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #12414
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar itguy
    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Dołuje
    Kod pocztowy
    72-002
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post

    Napowietrzanie w butli to "zamiennik" do stosowania tam gdzie nie ma możliwości normalnego napowietrzania. Jego skuteczność jest niższa (krótszy czas kontaktu, mniejsza powierzchnia), więc jeśli już masz taką możliwość to zrób normalne napowietrzanie. Tylko nie zapomnij o układzie odpowietrzania na zbiorniku (na odpowiedniej wysokości).

    Dzięki,

    Zacznę od napowietrzenia. Jaki rozmiar aspiratora powinien być zastosowany ? Rura PE32, obecnie zbiornik zasilany 1" (zredukowane z 6/4). Jak już wiem przy aspiratorze powinien być z góry z dyszą rozbryzgową. Usytuowanie odpowietrznika (grzenijkowego?) jest dla mnie niejasne bo widziałem go w różnych miejscach. Przy dolnej rurce wodowskazu jest OK?
    Aspirator chciałem skręcić sam bo widzę że te parę kształtek ocynkowanych, zawór plus właściwa plastikowa część. Jakieś zalecenia, kupić złożony ?
    Ostatnio edytowane przez itguy ; 11-05-2020 o 11:58
    W ogóle się na tym nie znam więc chętnie się tym zajmę.
    Dziennik budowy,
    Galeria budowy

  15. #12415
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jakość wody sprawdzę w wodociągach, parę parametrów podają (np. 330 mg/l CaCO3).
    Jeśli nadal rozmawiamy o filtrach mechanicznych to w wodociągach się nie dowiesz tego... parametr twardości nie ma tu znaczenia. Chodzi o to co wypływa na Twoim końcu rury - czyli, np czy masz tam kawałki rdzy ze starych rur, a może często są jakieś osady, muł, piasek? To są rzeczy które tylko Ty wiesz z praktyki.

    Ale jak się określa jakość układu hydraulicznego?
    jw.
    Jeśli np. jesteś na końcu sieci i masz dużo osadów to taki filtr szybciej się zapcha (albo przebije) i straci swoje właściwości. Jeśli za to masz dobrą jakość (mechanicznie) tej wody to jest szansa, że filtry będziesz wymieniał tylko profilaktycznie 1-2x w roku...

    Do picia Filtr pod-szafkowy w kuchni, osobna wylewka tylko do picia.
    Tak jak tutaj kiedyś przeczytałem 3-stopniowa 20μm, węgiel, 5μm.
    To jest taki zestaw podstawowy... i do wody miejskiej powinien wystarczyć.

  16. #12416
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał itguy Zobacz post
    Zacznę od napowietrzenia. Jaki rozmiar aspiratora powinien być zastosowany ? Rura PE32, obecnie zbiornik zasilany 1" (zredukowane z 6/4).
    A jakie masz ciśnienie z pompy? Najlepiej byłoby spojrzeć na wykres do aspiratora... ale możesz też dać 1" i się "nie interesować"

    Jak już wiem przy aspiratorze powinien być z góry z dyszą rozbryzgową.
    Ta dysza daje dodatkowy opór, a jest już za aspiratorem więc będzie zmniejszać różnicę ciśnień. Myślę, że na początek możesz sobie darować tą dyszę...

    Usytuowanie odpowietrznika (grzenijkowego?) jest dla mnie niejasne bo widziałem go w różnych miejscach. Przy dolnej rurce wodowskazu jest OK?
    I to jest najciekawsze jego pozycja będzie wyznaczała dolny poziom wody (przy którym załączy się pompa). Najlepiej chyba dać go gdzieś pomiędzy króćcami wodowskazu. Jeśli masz możliwość to możesz też dać nieco większy zawór niż taki grzejnikowy (one mają niewielką wydajność).

    Aspirator chciałem skręcić sam bo widzę że te parę kształtek ocynkowanych, zawór plus właściwa plastikowa część. Jakieś zalecenia, kupić złożony ?
    Zalecenie jest takie, żeby dać dyszę na przelocie rury, a obejście "z boku".

  17. #12417
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli nadal rozmawiamy o filtrach mechanicznych to w wodociągach się nie dowiesz tego... parametr twardości nie ma tu znaczenia. Chodzi o to co wypływa na Twoim końcu rury - czyli, np czy masz tam kawałki rdzy ze starych rur, a może często są jakieś osady, muł, piasek? To są rzeczy które tylko Ty wiesz z praktyki.
    Badań nie robiłem. Gołym okiem niczego nie widzę ani nie wywącham. W domu na wejściu wody mam jakiś filtr Honeywell samo-opłukujący ~130μm.
    Z praktyki wiem, że sąsiedzi piją prosto z kranu bez filtrów i bez rewolucji żołądkowych
    Instalacja u mnie w domu ma jakiś rok, wodociągi wiejskie pewnie 20-30 lat (jak to wiocha, kiedyś nic nie było teraz przynajmniej młodsze).

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jeśli np. jesteś na końcu sieci i masz dużo osadów to taki filtr szybciej się zapcha (albo przebije) i straci swoje właściwości. Jeśli za to masz dobrą jakość (mechanicznie) tej wody to jest szansa, że filtry będziesz wymieniał tylko profilaktycznie 1-2x w roku...
    To jest taki zestaw podstawowy... i do wody miejskiej powinien wystarczyć.
    Mam przeczucie, że ten filtr jest mi potrzebny, żeby z wody dobrej, zdatnej zrobić super zdatną albo poprawić smak.
    A co do filtrów to na koniec 1 czy 5 μm?
    Czytałem, też że te wkłady same mogą być siedliskiem bakterii jak długo poleżą i niektórzy proponują lampy UV, ale to już większy koszt. Nie wiem czy niezbędny. Jako, że jest to osobna wylewka tylko do pitnej to nie będzie w niej jakiś super przepływ (to mogą być pojedyncze litry na dobę), czyli faktycznie woda trochę stojąca w tych filtrach. Sam już nie wiem.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #12418
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Mam przeczucie, że ten filtr jest mi potrzebny, żeby z wody dobrej, zdatnej zrobić super zdatną albo poprawić smak.
    I to chyba najważniejsze w tym wszystkim - żeby Twoje potrzeby zaspokoić

    A co do filtrów to na koniec 1 czy 5 μm?
    Daj 1 um - będziesz spokojniejszy

    Czytałem, też że te wkłady same mogą być siedliskiem bakterii jak długo poleżą i niektórzy proponują lampy UV, ale to już większy koszt. Nie wiem czy niezbędny. Jako, że jest to osobna wylewka tylko do pitnej to nie będzie w niej jakiś super przepływ (to mogą być pojedyncze litry na dobę), czyli faktycznie woda trochę stojąca w tych filtrach. Sam już nie wiem.
    Nie panikuj... te bakterie muszą się tam najpierw dostać. Z wodą raczej nie powinny - trzeba jakieś założenie przyjąć Przy wymianie (regularnej!) i montażu możesz uważać na czystość (lub profilaktycznie dezynfekować) i będzie OK.

  19. #12419
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    corsair79

    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-613
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I jakie ciśnienie wstępne wyszło (nie robocze)?

    Jak zawór (rozumiem bezpieczeństwa) popuszcza przy podgrzewaniu wody to albo zawór jest wadliwy bądź źle dobrany, albo naczynie przeponowe nie spełnia swojej roli (złe ciśnienie wstępne, albo jest za małe, albo jest wadliwe).
    Zawór bezpieczeństwa nie ma prawa zadziałać przy ciśnieniu dopuszczalnym w instalacji.

    I nawet grzejąc cały zasobnik od temperatury wodociągowej nie powinno znacząco wzrosnąć przy prawidłowo działającym naczyniu..
    Przepraszam, nie mogłem wcześniej odpowiedzieć.
    Otóż nie mierzył ciśnienia w przeponowym, tylko "opukiwał i osłuchiwał".
    Też wydaje mi się dziwne, że ciśnienie w wodociągach jest w widełkach normy, a urządzenie "popuszcza". Może faktycznie jest źle dobrane?
    Teraz sobie przypomniałem, że instalator i serwisant mojego pieca zwracał mi już pod koniec zeszłego roku na ten wyciek (wtedy niewielki) ze zbiornika przeponowego i mówił, że ma prawo już cieknąć, bo ma już 5 lat (on je instalował).

  20. #12420
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.066
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał Buldek Zobacz post
    Witam,
    Kupiłem i zamontowałem zmiękczacz Trinity Home, jednak chyba coś jest nie tak z nim. Wszystko jest zainstalowane zgodnie z instrukcją, filtr mechaniczny jest zamontowany Trinity przed zmiękczaczem, twardość wody 18 ustawiona, za zmiękczaczem ustawiona na 3.
    Problem mam taki, że cały czas w zbiorniku ponad solą stoi woda na wysokości 8 poziomu soli i cały czas nachodzi i przelewem wypływa.
    Przez to zużycie wody mam sporo większe, i rozpuszcza się sół. Wypompowałem wodę ręcznie, wczoraj dosypałem soli na 5 poziom, zrobiłem regenerację ręczną i dziś znów nabrał wody.
    Pomoże mi ktoś co jest nie tak?
    Proponuje skonsultować się z producentem lub dostawcą urządzenia.
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

Strona 621 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony