dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 733 z 756
Pokaż wyniki od 14.641 do 14.660 z 15105
  1. #14641
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał emelx Zobacz post
    A lepsza jest Clack WS1CK czy WS1CL? Ta druga to chyba nowszy model i nie ma menu w PL, ale to mi nie przeszkadza.
    CI to model dostępny od wielu lat. Jest to sterownik "uniwersalny" i dostępny na całym świecie. Ma monochromatyczny wyświetlacz i menu po angielsku (a w większości są to bardziej symbole/skróty niż tekst).
    CK jest sterownikiem nowszym, o większych możliwościach (których w zdecydowanej większości nie wykorzystasz), z kolorowym, podświetlanym ekranem i polskim menu mówiącym otwartym tekstem. Jest to sterownik robiony dla europejskiego dystrybutora.
    W domowym zmiękczaczu oba te sterowniki działać będą tak samo, a to co je odróżnia to głównie ekran i menu.

    Z tego co się orientuje to obie można ustawić jako down-flow lub up-flow. Jaki typ płukania będzie lepszy?
    To, że sterownik obsługuje oba typy regeneracji to nie znaczy, że możesz się przełączać płynnie pomiędzy nimi. Każdy z nich (poza innym programowaniem) wymaga także innej konfiguracji mechanicznej głowicy.
    W tak niewielkich zmiękczaczach o jakich tu mówimy, oszczędność z regeneracji UPFLOW będzie praktycznie nieodczuwalna. Dodatkowo (jak już prohus napisał) DOWNFLOW jest bardziej "bezpieczny".

  2. #14642
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pisarmp1 Zobacz post
    Witam

    Proszę o doradzenia jaki zmiekczacz wybrac
    Twardość wody z wodociągu 23 w stopniach niemieckich test zrobiony metoda kropelkowy. Co do poboru będą 4 osoby więc pewnie koło 10m3
    Jeśli chcesz zmiękczyć wodę do zera to przy podanych założeniach ja bym szukał modelu z 30-35 litrami złoża. W przypadku zostawienia 4-5 dH twardości, jako maksimum przyjąłbym 30 litrów.
    Jeśli weźmiesz model 25 litrowy to on też da sobie radę, ale będzie się częściej regenerował.
    Zwróć też uwagę na ilość sodu - zmiękczenie z 23 dH do 0 dH wprowadzi do wody ok 185 mg/l sodu. To już sporo (może być wyczuwalne w smaku) i jeśli w wodzie surowej już jest obecny sód to zbliżysz się do granicy normy.

  3. #14643

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    po przeanalizowaniu niezliczonej ilości stron w tym wątku (wszystkich stron nie da rady, nawet taki mól książkowy jak ja wymięka ) napiszę małe podsumowanie mojego rozumowania i poproszę o ewentualną korektę. Jestem totalnie zielony w tych tematach i wszystko co poniżej napisane, jest na podstawie lektury tego forum

    Założenia:
    • dom jednorodzinny 3 osobowy
    • zużycie miesięczne ~8 m^3
    • woda z wodociągów, deklarują twardość:
      - 247 mg CaCO3
      - 13,9 dH
    • ścieki odprowadzane do szamba
    • raczej nieograniczona ilość miejsca jeżeli chodzi o gabaryty zmiękczacza
    • urządzenie ma być bezawaryjne i jak najbardziej bezobsługowe. Założyć, wsypywać sól i zapomnieć o istnieniu dlatego rozumiem, że budżet nie może być bardzo niski. Do 4 tys. zł, ale jeżeli będzie warto dopłacić to chętnie rozważę


    Wnioski:
    • z uwagi na szambo lepiej żeby głowica miała regenerację przeciwprądową (upflow) ze względu na mniejsze zużycie wody podczas regeneracji
    • przy tejże regeneracji musi być filtr wstępny
    • wystarczający zbiornik przy aktualnym zużyciu to 20l przy założeniu że chciałbym zmiękczać do 0
    • głowica nie-chińczyk: Clack, Fleck, Erie, Autotrol
    • żywica monosferyczne: Lewatit, Dowex
    • przy montażu zamontować bypass "na wszelki wypadek"
    • żeby uzyskać wodę pitną "lepszą" po zmiękczeniu, trzeba założyć filtr odwróconej osmozy lub zainstalować ultrafiltrację


    Pytania:
    1. ultrafiltracja czy odwrócona osmoza, co jest lepsze, czy jedno bądź drugie rozwiązanie da się zrobić zawsze czy musi być pod to przygotowana za wczasu specjalna instalacja?
    2. czy filtr wstępny znajduje się w zmiękczaczu, czy jest to osobne urządzenie?
    3. taka woda zmiękczona do 0 chyba nie nadaje się kompletnie do picia? Czy tego sodu nie jest w niej aż o tyle więcej?
    4. chętnie też przyjmę polecenia na gotowe modele, w których wszystko będzie działać tak jak opisane powyżej, wszystkie bajery typu wifi, bluetooth i ledy rgb są kompletnie zbędne , a o ile zgodne z regulaminem, również o polecenie ekip które zajmują się montażem, najlepiej w powiecie Krakowskim

  4. #14644

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjjetrek Zobacz post

    Pytania:
    1. ultrafiltracja czy odwrócona osmoza, co jest lepsze, czy jedno bądź drugie rozwiązanie da się zrobić zawsze czy musi być pod to przygotowana za wczasu specjalna instalacja?
    2. czy filtr wstępny znajduje się w zmiękczaczu, czy jest to osobne urządzenie?
    3. taka woda zmiękczona do 0 chyba nie nadaje się kompletnie do picia? Czy tego sodu nie jest w niej aż o tyle więcej?
    4. chętnie też przyjmę polecenia na gotowe modele, w których wszystko będzie działać tak jak opisane powyżej, wszystkie bajery typu wifi, bluetooth i ledy rgb są kompletnie zbędne , a o ile zgodne z regulaminem, również o polecenie ekip które zajmują się montażem, najlepiej w powiecie Krakowskim
    1. Ultrafiltracja opiera się na 2 lub 3 filtrach. W głównej mierze, usuwany jest chlor, oprawa smaku itd. Zajmuje mniej miejsca, nie wymaga magazynowania odrzutu wody. Odwrócona osmoza, to dwu krotnie większy poziom filtracji, z dodatkowym mineralizatorem wody, lub filtrami wzbogacanymi w magnez. Czy warto zainwestować w RO ? Zdecydowanie tak..
    2. Filtr wstępny to osobny element instalacji. Może być filtr wstępny z płukaniem wstecznym, lub korpus z wkładami wymiennymi.
    3. Woda zmiękczona do 0, jak najbardziej nadaje się do picia. To nic innego jak zwykła kranówka, ale pozbawiona związków wapnia i magnezu, dwóch pierwiastków odpowiedzialne za twardość wody. Przy takiej twardości wody, a nawet gdyby pozostawić 5-6 dh na wyjściu, jej smak nie powinien ulec większej zmianie,
    4. Kontakt do siebie pozostawiłem w skrzynce z wiadomościami prywatnymi. Działam na terenie Podkarpackim, więc do Krk rzut kamieniem.

  5. #14645
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjjetrek Zobacz post
    Pytania:
    1. ultrafiltracja czy odwrócona osmoza, co jest lepsze, czy jedno bądź drugie rozwiązanie da się zrobić zawsze czy musi być pod to przygotowana za wczasu specjalna instalacja?

    Oba rozwiązania są możliwe do założenia w dowolnym momencie (o ile masz na nie miejsce)

    1. czy filtr wstępny znajduje się w zmiękczaczu, czy jest to osobne urządzenie?

    Jest to osobne urządzenie, ale zazwyczaj jest dołączane przy zakupie zmiękczacza.

    1. taka woda zmiękczona do 0 chyba nie nadaje się kompletnie do picia? Czy tego sodu nie jest w niej aż o tyle więcej?

    Zmiękczenie o 1 dH wprowadza do wody ok 8 mg sodu. Wszystko zależy od tego ile tego sodu jest już w wodzie przed zmiękczaniem. Norma jest dość wysoka więc zazwyczaj to nie chodzi o przekroczenie, tylko właśnie o smak (który jest składową wielu elementów i jest bardzo indywidualny).

  6. #14646

    Domyślnie

    Cześć, prośba o poradę w doborze zmiękczacza do parametrów jak niżej.
    Czytając część postów w tym temacie już zauważyłem że dobra głowica to Clack, złoże np. Lewatit albo Purolite.
    Szukając w google można natrafić na oferty w których są zestawy z połączeniem głowicy i tego tupu złoża z wpisem że jest to Clack chociaż zastanawia mnie czy faktycznie cały zestaw jest firmy Clack, mam wrażenie że to "składak" z głowicą Clack.
    Zanim trafiłem na forum muratora i ten bardzo ciekawy temat brałem pod uwagę zmiękczacz USTM LOTUS ale poza bajerami to nie widomo jakie złoże i jaka głowica w nim jest zastosowana, nie znalazłem tych informacji.

    Zmiękczacze które zwróciły moją uwagę to:
    Clack, Lewatit, 30L - https://filtrdodomu.pl/woda/zmiekczacze/clack-ws1ck-30
    Clack, Lewatit, 30L - https://bluewater24.pl/dwuelementowy...ss-p-1582.html
    Clack, Lewatit, 25L - https://bluewater24.pl/nowoczesny-zm...em-p-1369.html
    Clack, Lewatit, 25L - https://filtrdodomu.pl/woda/zmiekczacze/clack-ws1ck-25
    Clack, Purolite C100E, 30L - https://niezawodni.net.pl/pl/product...ws1-ci-64.html

    Nie wiem czy 25L, 30L czy może 35L, będzie też problem z sodem przy zmiękczaniu z wartości 470 mg/l i nie wiem co z tym można zrobić, pewnie osmoza ale tego jest tyle na rynku że trudno coś wybrać, każdy chwali swoje, poza tym myślę że osmoza nadaje się bardziej jeśli mamy wodę z ujęcia a nie w przypadku własnej studni , ale nie jestem pewien.
    Zmiękczacz 25L będzie regenerował się częściej więc sądzę że częściej = lepiej patrząc z perspektywy rozwoju bakterii tym bardziej że jest to własna studnia ale 30L to pewnie większe oszczędności, przynajmniej tak sądzę.

    Wynik badania wody:
    Studnia głębinowa,
    Studnia dezynfekowana Chloraminą T ponieważ pierwsze badanie na obecność bakterii z grupy coli i escherichia wskazało ich obecność w wodzie.
    Po dezynfekcji i ponownym badaniu jest ok, zero bakterii.

    Twardość 470 mg/l
    Sód 11,3 mg/l
    Żelazo < 10 ug/l
    Mangan 10 ug/l
    Wapń 132 mg/l
    Przewodność 795 uS/cm
    Wodorowęglany 455 mg/l
    Jon amonowy 0,08 mg/l

    Zbiornik przeponowy,
    3 osoby w domu
    Zużycie wody ok 15 m3 miesięcznie.

  7. #14647
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał portamos Zobacz post
    Szukając w google można natrafić na oferty w których są zestawy z połączeniem głowicy i tego tupu złoża z wpisem że jest to Clack chociaż zastanawia mnie czy faktycznie cały zestaw jest firmy Clack, mam wrażenie że to "składak" z głowicą Clack.
    Generalnie Clack jest producentem głowicy. Nie ma na rynku zmiękczacza w całości wyprodukowanego przez jedną firmę - każdy z nich składa się z elementów produkowanych przez różne podmioty (zbiorniki, złoża, głowice, itd).

    Nie wiem czy 25L, 30L czy może 35L...
    Przy zmiękczeniu do zera z twardości 470 mg/l (czyli ponad 26 dH) maksymalną wielkością złoża może być nawet 60 litrów...

    ...będzie też problem z sodem przy zmiękczaniu z wartości 470 mg/l i nie wiem co z tym można zrobić, pewnie osmoza ...
    Jeśli zmiękczysz do zera to do każdego litra wody dostarczysz ponad 200 mg sodu. To już przekracza dopuszczalne wartości (a zalecane są jeszcze niższe). Do usunięcia tego nadmiaru osmoza sprawdzi się bardzo dobrze.

    ... poza tym myślę że osmoza nadaje się bardziej jeśli mamy wodę z ujęcia a nie w przypadku własnej studni , ale nie jestem pewien.
    Dlaczego tak myślisz?

    Zmiękczacz 25L będzie regenerował się częściej więc sądzę że częściej = lepiej patrząc z perspektywy rozwoju bakterii tym bardziej że jest to własna studnia ale 30L to pewnie większe oszczędności, przynajmniej tak sądzę.
    Co do zasady to im rzadziej tym "taniej", a z perspektywy rozwoju bakterii - wręcz odwrotnie. Ogólna zasada aby nie za rzadko oznacza nie rzadziej niż co 2 tygodnie.

  8. #14648

    Domyślnie

    Pisząc "... poza tym myślę że osmoza nadaje się bardziej jeśli mamy wodę z ujęcia a nie w przypadku własnej studni " miałem na myśli to, że osmoza z tego co mi wiadomo "zeruje" usuwa z wody praktycznie wszystko, po czym zespół filtrów mineralizuje wodę co według mnie ma sens w przypadku wody z ujęcia która często jest słabej jakości, dodatkowo woda z ujęcia jest dezynfekowana co minimalizuje pojawienie się bakterii w filtrach/filtrze i zbiorniku odwróconej osmozy.
    W przypadku własnej studni o ile nie ma przekroczonych parametrów chyba nie ma potrzeby stosowania tego typu filtrów ponieważ usuwamy z wody minerały które naturalnie już tam są po czym mineralizujemy wodę w ostatnim etapie filtracji. Jest według mnie jeszcze jedna ważna kwestia związana z ewentualnym pojawieniem się bakterii, które mogą rozmnażać się w filtrach osmozy. Przemawia do mnie stwierdzenie że filtry odwróconej osmozy to tylko z lampą UV, wtedy jest większa szansa że woda po filtracji będzie wolna od różnego rodzaju bakterii.
    Wracając do tematu zmiękczacza, to na co zwracać uwagę poza głowicą i rodzajem złoża, gwarancja? Clack nie jest Polski więc zastanawia mnie realizacja gwarancji.

  9. #14649
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał portamos Zobacz post
    Pisząc "... poza tym myślę że osmoza nadaje się bardziej jeśli mamy wodę z ujęcia a nie w przypadku własnej studni " miałem na myśli to, że osmoza z tego co mi wiadomo "zeruje" usuwa z wody praktycznie wszystko, po czym zespół filtrów mineralizuje wodę co według mnie ma sens w przypadku wody z ujęcia która często jest słabej jakości, dodatkowo woda z ujęcia jest dezynfekowana co minimalizuje pojawienie się bakterii w filtrach/filtrze i zbiorniku odwróconej osmozy.
    W przypadku własnej studni o ile nie ma przekroczonych parametrów chyba nie ma potrzeby stosowania tego typu filtrów ponieważ usuwamy z wody minerały które naturalnie już tam są po czym mineralizujemy wodę w ostatnim etapie filtracji. Jest według mnie jeszcze jedna ważna kwestia związana z ewentualnym pojawieniem się bakterii, które mogą rozmnażać się w filtrach osmozy. Przemawia do mnie stwierdzenie że filtry odwróconej osmozy to tylko z lampą UV, wtedy jest większa szansa że woda po filtracji będzie wolna od różnego rodzaju bakterii.
    Membrana odwróconej osmozy jest barierą dla bakterii nawet lepszą niż lampa UV Właśnie z tego powodu nadaje się ona do własnych ujęć/studni, bo woda z takiego źródła (w przeciwieństwie do wodociągów) może mieć znaczne wahania jakości. W przypadku zastosowania RO jesteś bezpieczny bo membrana zatrzyma wszystko, a potem doda odrobinę minerałów aby woda była "pitna".

    Wracając do tematu zmiękczacza, to na co zwracać uwagę poza głowicą i rodzajem złoża, gwarancja? Clack nie jest Polski więc zastanawia mnie realizacja gwarancji.
    Gwarancję na "zmiękczacz" daje jego sprzedawca i to on jest osobą kontaktową w przypadku problemów. Według przepisów masz (jako osoba prywatna) przynajmniej 2 lata bezwarunkowej "gwarancji" (w zasadzie jest to rękojmia). Dodatkowa gwarancja (przedłużenie tego okresu) jest dobrowolne i może być uwarunkowane np. wykonywaniem płatnych przeglądów.
    Osobną sprawą jest (tak samo dobrowolna) gwarancja udzielana przez producenta - w tym przypadku firma Clack udziela na swoje głowice gwarancji w okresie 5 lat od daty produkcji. Oczywiście nie każdy sprzedawca musi ten okres przełożyć na klienta końcowego...
    Co do zakresu gwarancji to zazwyczaj dotyczy on prawidłowego działania określonego elementu (np. głowicy), a nie jakości wody uzdatnionej.

  10. #14650

    Domyślnie

    Czy poza osmozą jest jakieś inne rozwiązanie do obniżenia wysokiego/przekroczonego poziomu sodu ?
    Co lepsze do podłączenia zmiękczacza:
    zawór bypass np. do clack- https://sklep.osmoza.pl/by-pass-do-g...ck-p-1897.html
    czy BWT Multiblock inline bypass z zaworem zwrotnym - https://www.leroymerlin.pl/hydraulik...5969,l562.html
    Czy przed zmiękczaczem lepiej jest zastosować filtr sznurkowy czy np. filtr samoczyszczący?
    Ostatnio edytowane przez portamos ; 21-06-2023 o 13:00

  11. #14651
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał portamos Zobacz post
    Czy poza osmozą jest jakieś inne rozwiązanie do obniżenia wysokiego/przekroczonego poziomu sodu ?
    W praktyce - nie ma.

    Co lepsze do podłączenia zmiękczacza:
    zawór bypass np. do clack czy BWT Multiblock inline bypass z zaworem zwrotnym
    Dla mnie zawsze lepiej mieć bypass tuż przy głowicy i do niego doprowadzone sztywne rury.
    Jak masz zawór na rurach (jak w BWT) to najsłabszym elementem jest wąż pomiędzy zaworem a głowicą.

    Czy przed zmiękczaczem lepiej jest zastosować filtr sznurkowy czy np. filtr samoczyszczący?
    To zależy od jakości wody zasilającej.
    Filtr sznurkowy/piankowy jest zazwyczaj wystarczający i tani.
    Filtr samoczyszczący kosztuje więcej, ale jego "samoczyszczenie" polega zazwyczaj na opłukiwaniu siatki wodą (co nie jest równoznaczne z płukaniem wstecznym) co pozwala usunąć ciężkie osady z dna klosza, ale nie ruszy nalotu na siatce (a to on blokuje przepływ). Tak więc nawet filtr samopłuczący zazwyczaj wymaga ręcznego czyszczenia.

  12. #14652

    Domyślnie

    W opisach zmiękczaczy (np. 30L) można znaleźć informacje odnośnie samego złoża takie jak: objętość żywicy 25L, podsypka żwirowa 5L - czy należy zwracać uwagę na rodzaj i ilość podsypki? czy to ma znaczenie ?
    W innej ofercie czytam - ilość żywicy: 30 dm3 monosferyczna - tutaj brak jest informacji o podsypce.
    Czy ważny jest producent butli np. GE Osmonics lub BWG ?

  13. #14653
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał portamos Zobacz post
    W opisach zmiękczaczy (np. 30L) można znaleźć informacje odnośnie samego złoża takie jak: objętość żywicy 25L, podsypka żwirowa 5L - czy należy zwracać uwagę na rodzaj i ilość podsypki? czy to ma znaczenie ?
    W innej ofercie czytam - ilość żywicy: 30 dm3 monosferyczna - tutaj brak jest informacji o podsypce.
    Podsypka żwirowa poprawia dystrybucję wody przez złoże. Kiedyś była istotna, ale jeśli stosuje się złoże monosferyczne to znaczenie podsypki spadło (bo złoże monosferyczne nie układa się w zbiorniku warstwami tylko jest bardzo jednorodne i ma dobrą hydraulikę...). Ja osobiście od dawna już nie stosuję podsypki żwirowej przy złożach monosferycznych.

    Czy ważny jest producent butli np. GE Osmonics lub BWG ?
    Nie wiem czy GE robi jeszcze zbiorniki...? Większość marek to produkty chińskie i tylko naklejka je odróżnia od pozostałych. No i jest oczywiście Structural (belgijski) ale drogi. W praktyce nie słyszałem o problemach ze zbiornikami, nawet chińskimi.

  14. #14654

    Domyślnie

    Co lepiej wybrać - system dwuelementowy (zbiornik na sól + butla z głowicą) czy zmiękczacz w kompaktowej obudowie ?
    Znalazłem zmiękczacz z systemem deflektora (DLFR) oraz funkcją suchego zbiornika, jest też alarm niskiego poziomu soli, zastanawiam się czy jest to marketing czy ważne "funkcje" zmiękczacza.
    Czy głowice Clack CK mają możliwość informowania o braku soli poprzez przeliczenie czasu i ilości regeneracji od ostatniego zasypania zbiornika ?
    Ostatnio edytowane przez portamos ; 21-06-2023 o 15:33

  15. #14655

    Domyślnie

    Jaki zestaw wybrać to zależy od Ciebie. Są esteci, którzy patrzą na wygląd i wybierają zestawe kompaktowy. Ja osobiście preferuję zestawy dwuelementowe. Dlaczego? Łatwiej taki zestaw serwisować w przypadku wymiany złoża lub rozbicia złogów soli w pojemniku. Bywa czasami taka sytuacja, że jest potrzeba opłukania tego pojemnika. W przypadku zestawu kompaktowe, ciężko by było to zrobić razem z butlą.
    DLFR? Niby system równomiernego rozprowadzania wody. Dla mnie chwyt marketingowy. Woda ma to do siebie, że potrafi wniknąć w każdą szczelinę. Sama sobie da radę bez dodatkowych bajerów.
    Każda glowica ma możliwość ustawienia alarmu poziomu soli.

  16. #14656
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał portamos Zobacz post
    Co lepiej wybrać - system dwuelementowy (zbiornik na sól + butla z głowicą) czy zmiękczacz w kompaktowej obudowie ?
    Znalazłem zmiękczacz z systemem deflektora (DLFR) oraz funkcją suchego zbiornika, jest też alarm niskiego poziomu soli, zastanawiam się czy jest to marketing czy ważne "funkcje" zmiękczacza.
    Moim zdaniem, jeśli nie ogranicza Cię konkretny wymiar dostępnej przestrzeni lub wygląd, to lepszym rozwiązaniem będzie zestaw dwuelementowy.
    Alarm niskiego poziomu soli (o ile nie jest faktycznie wykonywany przez analizę przewodności solanki połączoną z aplikacją) jest zbędnym bajerem. Równie dobrze możesz podnieść wieko zbiornika i spojrzeć czy sól jest czy jej nie ma.
    "Suchy zbiornik" soli to też raczej bajer - możesz sobie zaprogramować sterownik na taką kolejność regeneracji aby mieć ten "system".

    Czy głowice Clack CK mają możliwość informowania o braku soli poprzez przeliczenie czasu i ilości regeneracji od ostatniego zasypania zbiornika ?
    Tak, ale w standardzie jest to tylko obliczenie na podstawie wprowadzonej wagi soli w zbiorniku.
    Jest też możliwość dokupienia celi chlorującej, która będzie działała jako czujnik przewodności i na tej podstawie informowała o braku odpowiedniego stężenia soli w roztworze regenerującym.

  17. #14657

    Domyślnie

    W opisach różnych modeli zmiękczaczy jest wskazany zakres ciśnienia roboczego np. 2,0 / 8,0 bara czy finalnie ma znaczenie to czy przed zmiękczaczem zamontowany jest reduktor ciśnienia ? pytam ponieważ wyłącznik ciśnieniowy LCA 2 którego mam zamontowany ustawione ma 4,5 bara przy których następuje wyłączenie pompowania zbiornika przeponowego, mieści się to w zakresie ale zastanawiam się czy lepszym było by utrzymanie stałego poziomu ciśnienia.

  18. #14658
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał portamos Zobacz post
    W opisach różnych modeli zmiękczaczy jest wskazany zakres ciśnienia roboczego np. 2,0 / 8,0 bara czy finalnie ma znaczenie to czy przed zmiękczaczem zamontowany jest reduktor ciśnienia ? pytam ponieważ wyłącznik ciśnieniowy LCA 2 którego mam zamontowany ustawione ma 4,5 bara przy których następuje wyłączenie pompowania zbiornika przeponowego, mieści się to w zakresie ale zastanawiam się czy lepszym było by utrzymanie stałego poziomu ciśnienia.
    Reduktor ciśnienia nie zaszkodzi, ale jeśli ciśnienie jest w zakresie pracy zmiękczacza, to nie jest wymagany.
    Energetycznie trochę bez sensu jest pompowanie do wysokiego ciśnienia aby tuż po hydroforze je obniżać (chyba, że potrzebujesz do jakiegoś celu wyższego ciśnienia).

  19. #14659

    Domyślnie

    Cytat Napisał portamos Zobacz post
    W opisach różnych modeli zmiękczaczy jest wskazany zakres ciśnienia roboczego np. 2,0 / 8,0 bara czy finalnie ma znaczenie to czy przed zmiękczaczem zamontowany jest reduktor ciśnienia ? pytam ponieważ wyłącznik ciśnieniowy LCA 2 którego mam zamontowany ustawione ma 4,5 bara przy których następuje wyłączenie pompowania zbiornika przeponowego, mieści się to w zakresie ale zastanawiam się czy lepszym było by utrzymanie stałego poziomu ciśnienia.
    Zgadzam się z kolegą, że reduktor ciśnienia jest zbędny, co innego w przypadku sieci wodociągowych, gdzie czasami, ale rzadko zdarzają się nagłe skoki ciśnienia.

    Proszę zerknąć do skrzynki z wiadomościami.

  20. #14660
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jacek.xyz

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    mazowieckie
    Kod pocztowy
    02-580
    Posty
    11

    Domyślnie

    Zakupiony jakiś czas temu odżelaziacz, wzbudził moje wątpliwości podczas przygladania się procesowi regeneracji.
    Czy ta głowica jest właściwie zaprogramowana ?
    Wyświetla się m.in. program solankowanie przeciwpradowe, a całość zamyka napis zmiękczanie.
    Wygląda na to, że ktoś pomylił głowice?
    Załaczam film https://drive.google.com/file/d/1UHt...ew?usp=sharing

Strona 733 z 756

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony