dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 85
  1. #1

    Domyślnie Kolektor słoneczny - economic

    Zainspirowany lekturą forum, dziś popełniłem tani kolektor słoneczny.
    Powierzchnia około 25 m2 !!!
    Sprawność zapewne bardzo mizerna, ale i tak stosunek ceny do efektywnosci będzie dobry.

    Koszty:

    140 mb rury PEX-AL * 2 zł = 280 zł
    uchwyty = 40 zł
    wkrety = 4 zł

    plus ok. 3 godziny własnej pracy

    Do tego dojdzie jeszcze jakiś tani czujnik, sterownik, pompa i oczywiście rury do podłączenia. Niestety co do efektywności to trzeba będzie poczekać do przyszłego sezonu ... Musiałem się spieszyć aby zdążyć przed położeniem dachówki.


  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar sys
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie



    ...a potem to przykryłeś dachówką?... raczej szkoda czasu i energii...

  3. #3

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: Kolektor słoneczny - economic

    Cytat Napisał slawek_wlkp
    Zainspirowany lekturą forum, dziś popełniłem tani kolektor słoneczny.
    Powierzchnia około 25 m2 !!!
    Sprawność zapewne bardzo mizerna, ale i tak stosunek ceny do efektywnosci będzie dobry.

    Koszty:

    140 mb rury PEX-AL * 2 zł = 280 zł
    uchwyty = 40 zł
    wkrety = 4 zł

    plus ok. 3 godziny własnej pracy

    Do tego dojdzie jeszcze jakiś tani czujnik, sterownik, pompa i oczywiście rury do podłączenia. Niestety co do efektywności to trzeba będzie poczekać do przyszłego sezonu ... Musiałem się spieszyć aby zdążyć przed położeniem dachówki.

    Gdzieś czytałem, że temp. płynu w kolektorach może osiągnąć bardzo wysokie temp. jak na pex. Może źle zapamiętałem no i poza tym pod dachówką nie będzie to problemem.

  5. #5

    Domyślnie

    Ma to inną zaletę: można podłączyć lodówkę i wtedy w lecie będzie chłodniej na poddaszu.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  6. #6

    Domyślnie

    Pod blachą miałoby to na pewno większy sens ale pod dachówką temp. też w słoneczne dni będzie spora. Bardzo jestem ciekawy jak to będzie działało. Sam o tym myślałem ale z braku czasu tego nie zrobiłem.

    140 mb pexa to chyba ze 28 litrów. Do 70 st powinno się nagrzać. Kto wie, może będzie fajnie śmigać...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS
    Pod blachą miałoby to na pewno większy sens ale pod dachówką temp. też w słoneczne dni będzie spora. Bardzo jestem ciekawy jak to będzie działało. Sam o tym myślałem ale z braku czasu tego nie zrobiłem.

    140 mb pexa to chyba ze 28 litrów. Do 70 st powinno się nagrzać. Kto wie, może będzie fajnie śmigać...
    Też jestem ciekaw jak to będzie działać, na forum kilka osób pisało, że chciałoby coś takiego właśnie zrobić ale nikt nie napisał czy zrobił ....
    Liczę, że duża powierzchnia (ok. 25 m2) zrekompensuje niską sprawność.
    Wg moich obliczeń kolektor ma ok 15 litrów pojemności.

    Pozdrawiam

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek_wlkp
    Też jestem ciekaw jak to będzie działać, na forum kilka osób pisało, że chciałoby coś takiego właśnie zrobić ale nikt nie napisał czy zrobił ....
    Zobacz Tutaj :
    http://forum.muratordom.pl/post2239812.htm#2239812
    oraz Tutaj :
    http://forum.muratordom.pl/post2408273.htm#2408273
    PS Tutaj także :
    http://forum.muratordom.pl/post2724766.htm#2724766 (zgadnij, skąd wiedziałem, że za pięć dni o tym napiszesz?)

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Wg mnie taki kolektor pod dachówką i to jeszcze przy zaledwie 140 m to praktycznie niewiele da.
    Ja próbowałem liczyć coś takiego i wyszło mi że aby uzyskać odpowiednią moc z tego a nie tylko wysoką temperaturę blisko tej panującej pod połacią, aby podgrzać wodę w zasobniku potrezbowałbym naprawdę dużo m rury.
    Wyszło mi ok. 1000 m.
    Liczyłem na bazie ergolidu bo zakładałem pracę przez cały rok i nie chciałoby mi się spuszcać wody. A efekt podgrzania wody w zasobniku do ok 35 st. C (i więcej ale tylko przy duużym nasłonecznieniu letnim) byłby zaledwie tylko przez ok 4-5 m-cy w roku.
    Stwierdziłem że robić byle robić nie ma sensu a 1000 m rury kosztowałoby tyle ile kolektor płaski, który przez więcej m-cy dałby korzyść.
    Z wodą zamiast ergolidem byłoby na pewno ogólnie taniej bo osprzęt byłby pewnie tańszy (pompa obiegowa i cała reszta zwykła a do ergolidu musiałoby to być dostosowane do takich cieczy) ale nie każdemu chce się spuszczać wodę na zimę.
    Dodatkowo należy mieć użytkowe poddasze aby połać od dołu była ocieplona, lub parterowka ale z ociepleniem specjalnie pod kolektor inaczej jeszcze gorzej. Dodatkowo wentylowanie połaci nie sprzyja pod względem temperaturowym ale sprzyja pod względem wymiany na zasadzie konwekcji.
    Dużo elementów składowych związanych z tym jest.
    Ale jeśli już to łapać temp. z dachu to tylko po ta aby wrzucać ją w grunt bo tam aż wysokich temp. nie potrzebujemy i ładować go ile wlezie ale w gruncie powstaje problem odpowiednio szybkieo odbioru tego ciepła więc też trochę rur potrzebaby było i odpowiednia pojemność gruntu do którego przekazywalibyśmy to ciepło.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  10. #10

    Domyślnie

    Witam

    Podłączam się do tematu - też będę tak robił.... jak ciepła nie wystarczy - dołożę w przyszłości kolektor na końcu obiegu

    Pozdrawiam
    Gelus

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gelus
    Podłączam się do tematu - też będę tak robił.... jak ciepła nie wystarczy - dołożę w przyszłości kolektor na końcu obiegu
    To też jest wyjście .

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Natrafiłem na stronę : http://www.e-domek.com/index.php?s=domypasywne
    oraz plik : http://www.e-domek.com/pliki/dom_energo.pdf
    gdzie można m,in, zapoznać się z takim ekonomicznym kolektorem słonecznym .

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Kolektor jak kolektor, ale mnie się podoba ten gruntowy akumulator ciepła.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2
    Kolektor jak kolektor, ale mnie się podoba ten gruntowy akumulator ciepła.
    Coś podobnego stosują w systemie isomax.

  15. #15

    Domyślnie

    Witam

    Małe pytanko, czy panowie, którzy postanowili robić kolektor dachowy liczyli jakie będą opory przepływu w takiej 100mb rurce, powiedzmy fi 16?...
    Czy zwykła pompka poradzi tematowi?

    Pozdrawiam

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gelus
    Witam

    Małe pytanko, czy panowie, którzy postanowili robić kolektor dachowy liczyli jakie będą opory przepływu w takiej 100mb rurce, powiedzmy fi 16?...
    Czy zwykła pompka poradzi tematowi?

    Pozdrawiam
    A co to jest zwykła pompka ?
    To takie same rurki jak do podłogówki. Opory będą więc podobne.

  17. #17

    Domyślnie

    Zwykła pompka - to taka jak do podłogówki właśnie.....
    tylko tyle że bufor jest na parterze, a rurki 7-8 m powyżej, trzeba by chyba brać pod uwagę wysokość podnoszenia?
    Ja się nie znam, więc pytam
    Pozdrawiam

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gelus
    Zwykła pompka - to taka jak do podłogówki właśnie.....
    tylko tyle że bufor jest na parterze, a rurki 7-8 m powyżej, trzeba by chyba brać pod uwagę wysokość podnoszenia?
    Ja się nie znam, więc pytam
    Pozdrawiam
    Nie wysokość podnoszenia, tylko sumę strat hydraulicznych. Te z kolei zależą od średnicy rur, ich długości, oporów miejscowych (zmiany kierunku rur, zwężenia, itp.) oraz od prędkości przepływu cieczy i jej właściwości..

  19. #19

    Domyślnie

    Myślę, że taki kolektor dachowy to dobre rozwiązanie pod blacho dachówkę.
    Ceramika zniweczy trud, bo zapobieganie nagrzewaniu poddasza to jedna z jej zalet.
    System pewnie w jakiś mizerny sposób będzie diałał, ale lepiej te pieniądze zainwestować w jakąś też samoróbkę ale prawdziwego kolektora. Ja myślałem o poeksperymentowaniu ze starymi płaskimi grzejnikami. Pomalować je czarną farbą i przykryć szybą. Koszt niewielki a efekt na pewno spory.

    Natomiast jak ktoś kładzie blachodachówkę to przymocowanie do niej np dociskowo jakimiś sprężystymi elementami rurek to świetny pomysł. Można by mieć kolektor o powierzchni całego dachu i co z tego, że mniej sprawny ale jaki ogromny. hmm.. tylko, że ja nie chcę blachodachówki

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturromarr
    Myślę, że taki kolektor dachowy to dobre rozwiązanie pod blacho dachówkę.
    Ceramika zniweczy trud, bo zapobieganie nagrzewaniu poddasza to jedna z jej zalet.
    Dlaczego tak sądzisz ?
    Blachodachówka nagrzewa się szybciej i do wyzszych temepratur, ale równie szybko stygnie. Dachówka ceramiczna, czy cementowa nagrzewa się wolniej, ale też wolniej stygnie. W ciągu lata miałem nieocieplone jeszcze poddasze pod dachem krytym dachówką cementową. Temperatura na poddaszu dochodziła do 40 st. C. Pod samą dachówką, na południowej połaci dachu, na pewno była dużo wyższa.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony