dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 85
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Latem nie miałem jeszcze skończonej całej instalacji, więc nie testowałem mojego kolektora dachowego przy podgrzewaniu ciepłej wody (chociaż pomierzyłem, że w niektóre dni temperatura dach dochodziła do 60 st. C). Natomiast niedawno podłączyłem go do pompy ciepła jako dolne źródło.
    Temperatura na zewnątrz była ok. +2 st. C. Był słoneczny dzień, próbę robiłem w godzinach od 12 do 15. Z wymiennika gruntowego w tym czasie uzyskiwałem temperaturę +5 st. C. Z kolektora dachowego temperatura na początku doszła do 14 st. C, potem spadła, żeby utrzymywać się na poziomie ok. +6 st. C. Przez pewien czas słońce zaszło na chmury, co od razu dało się odczuć na temperaturze z kolektora dachowego - spadła do +3 st. C.
    W tej chwili, może nie jest to specjalnie atrakcyjne dolne źródło dla pompy ciepła, jednak pod koniec sezonu grzewczego (na wiosnę), spodziewam się, że temperatura wymiennika gruntowego spadnie do 0 st. C, a może nawet mniej i wtedy będę mógł z tego źródła korzystać bezpośrednio (w ciągu dnia) lub pośrednio - wykorzystując kolektor dachowy do regeneracji wymiennika gruntowego (tak operacja się opłaca, bo pompa obiegowa pobiera ok. 65W, a podniesienie temperatury dolnego źródła pompy ciepła nawet o 1 st. C skutkuje zwiększeniem COP pompy ciepła i zmniejsza zużycie energii o wartość kilkukrotnie większą).

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Zastosowanie kolektora dachowego jako wspomaganie dolnego źródła PCi okazało się przynajmniej tej wiosny zbyteczne. Najniższa temperatura dolnego źródła wynosiła ok. 3 st. C (ok. 15 marca), potem zaczęła już systematycznie rosnąć. Od tygodnia PCi nie grzeje już podłogówki. Temperatura dolnego źródła wynosi obecnie ok. 6 st. C.
    Pompę ciepła już wyłączyłem, ale kolektor dachowy wykorzystuje przez kilka ostatnich bardzo słonecznych dni do zasilania ogrzewania podłogowego. Temperatura dachówki sięga ok. 40-50 st. C, temperatura glikolu w rurkach (bez odbioru ciepła) sięga 30 st. C. Pozwala to na ogrzewanie podłogówki. Po włączeniu pompy obiegowej glikolu i osiągnięciu temperatury glikolu powyżej 25 st. C włączam pompę obiegową podłogówki. Po kilku godzinach pracy (zazwyczaj od godz. 11 do 17) temperatura podłogówki wzrasta o ok. 2 st. C. (z 19 st. C do 21 st. C). Taka ilość ciepła wystarcza, żeby nie włączać innego ogrzewania. Koszt takiego grzania to napęd 2 pompek obiegowych po ok. 65W każda. Ile dostarczane jest energii nie liczyłem, ale strawnosć tego rozwiązania jest z pewnością wyższa niż pompy ciepła (szacuję, że do podłogówki dostarczana jest moc 1-2kW).

    Potencjalnie można uzyskać dużo wyższą moc - barierą jest tu powierzchnia rurek.
    Można by ją poprawić poprzez zastosowanie blach grzewczych jakie stosuje się przy podłogówce.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    U mnie pod grafitowym dachem z dachówki betonowej, mimo tego, że nie ma podbitki więc wieje sobie swobodnie przez środek, już teraz jest temperatura ok. 30 st. Aż się zacząłem zastanawiać nad takim kolektorem, albo nad sensownością ocieplania dachu... Stracę tyle ciepła...
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  4. #24

    Domyślnie

    Witam wszystkich

    wspomniano wcześniej o tym że lepiej by było gdyby rurki leżały miedzy blachą a warstwą ocieplenia - a czy nie można zastosować takiego kolektora między blachodachówką a folią w dachu w domku parterowym gdzie ocieplenie jest na stropie ??? czy ta wymiana powietrza schładzającego rurki o których mowa wyżej eliminują takie rozwiązanie >> czy to dodatkowo nagrzewające się powietrze na poddaszu miedzy ociepleniem na stropie a blachą dachową nie podziała na plus - czyli także odda część energii do kolektora ?

    --- pytam bo pow. dachu od strony płd. to jakieś 130m2 > przy rozstawie co 50 cm można by rozwinąć ok 200 mb rurki.

    czy warto ?

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Witam

    Można, ale…
    Rurki najlepiej jakby się stykały z pokryciem dachowym. Wtedy przekazywanie ciepła będzie najefektywniejsze. Duża przestrzeń to dużo ciepłego powietrza…
    Dużo powietrza które trzeba najpierw podgrzać. A wiec bezwładność takiego rozwiązania znacznie opóźnia odbiór tego ciepła.

    Jani_63

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał arturromarr
    Myślę, że taki kolektor dachowy to dobre rozwiązanie pod blacho dachówkę.
    Ceramika zniweczy trud, bo zapobieganie nagrzewaniu poddasza to jedna z jej zalet.
    Dlaczego tak sądzisz ?
    Blachodachówka nagrzewa się szybciej i do wyzszych temepratur, ale równie szybko stygnie. Dachówka ceramiczna, czy cementowa nagrzewa się wolniej, ale też wolniej stygnie. W ciągu lata miałem nieocieplone jeszcze poddasze pod dachem krytym dachówką cementową. Temperatura na poddaszu dochodziła do 40 st. C. Pod samą dachówką, na południowej połaci dachu, na pewno była dużo wyższa.
    Z tym pokryciem dachowym to bym nie przesadzał. Ten układ i tak ma dojść niska sprawność, ale nadrabia to dzielnie powierzchnią. Blachodachówka daje mniejsza bezwładność, i chętniej reaguje przy krótkim nasłonecznieniu. Koncepcyjnie jest bliższa absorberowi solara.
    Dachówka po nagrzaniu będzie dłużej oddawała ciepło, ale jak przez niebo będą się przewalać chmurki, to nie zdąży zareagować.

    Wybór należy do właściciela dachu

  7. #27

    Domyślnie

    ...na forum Ktoś wspominał o pompach cieplnych. Na ogrzewnictwo.pl znalazłam ten artykuł: http://ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=4276&cms=291 Przytaczają niezłe prognozy na oszczędność w przeciągu 3-6 lat. Co Wy o tym myślicie?

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał stefa1
    ...na forum Ktoś wspominał o pompach cieplnych. Na ogrzewnictwo.pl znalazłam ten artykuł: http://ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=4276&cms=291 Przytaczają niezłe prognozy na oszczędność w przeciągu 3-6 lat. Co Wy o tym myślicie?

    Narzuciły mi się 3 pytania:
    1. czy "prognozy na oszczędność w przeciągu 3-6 lat" ma oznaczać zwrot kosztów inwestycji w przeciągu 3-6lat? Jeśli tak to nawet zwolennicy pomp ciepła w to nie wierzą biorąc po uwagę wszystkie koszty.
    2. Co to ma wspólnego z wątkiem dotyczącym kolektorów?
    3. Z chęcią poznał bym doświadczenia autora wątku. Czy mógłby je ujawnić?

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Co to ma wspólnego z wątkiem dotyczącym kolektorów?
    W dodatku w dziale "Zrób to sam" .
    Cena tej pompy 19,5tys. zł - za tyle oferowano ją na Allegro (12kW). COP=4,5 dla parametrów 7/35, dla -7/35 już tylko COP=3,0.

  10. #30

    Domyślnie

    W tym artykule jest informacja, że można to połączyć z kolektorami, więc pewnie o to koleżance chodziło...
    Czyli co? Ten sprzęt nie jest najrozsądniejszym wyjściem? Mnie osobiście interesuje jakiś rodzaj zielonej energii, więc co wobec tego?

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sweetstar
    W tym artykule jest informacja, że można to połączyć z kolektorami, więc pewnie o to koleżance chodziło...
    Czyli co? Ten sprzęt nie jest najrozsądniejszym wyjściem? Mnie osobiście interesuje jakiś rodzaj zielonej energii, więc co wobec tego?
    Faktycznie, ten system jako jeden z niewielu oferuje zintegrowanie ogrzewania, przygotowania ciepłej wody przy pomocy pompy ciepła i kolektorów słonecznych. Oferują do tego specjalny podgrzewacz ciepłej wody z podwójna wężownicą.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Nie jestem jeszcze szczęśliwym posiadaczem własnej „rezydencji” (może kiedyś), wiec tylko kombinuje na przyszłość.
    Rozważałem również układ Solar – PC. Ale bardziej jako kolektor powietrzny oddający energię PC.
    Jeśli przyjmiemy ze połać dachu to też kolektor, to nośnikiem energii będzie powietrze wentylujące dach. Jeśli by takie powietrze przetłoczyć do wymiennika PC powietrze-woda służącej przede wszystkim w okresie letnim do podgrzewania CWU, można znacznie podnieść sprawność pompy ciepła.
    W okresach przejściowych (wiosna, jesień) taki układ powinien też zadziałać, bo słoneczko jest już wtedy znacznie bardziej skore do współpracy.
    Domyślam się że chyba wyważam otwarte drzwi, ale czy któryś z bardziej doświadczonych Kolegów rozważał podobne rozwiązanie?

    Jani_63

  13. #33

    Domyślnie

    HenoK - czyli jednak sprzęcik godny uwagi?

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sweetstar
    HenoK - czyli jednak sprzęcik godny uwagi?
    Warto się nad nim zastanowić. Trzeba tylko wziąć pod uwagę to co pisałem o powietrznych pompach ciepła, np. tutaj : http://forum.muratordom.pl/post3536647.htm#3536647 .
    Jeżeli podejmiesz decyzję świadomy tych "minusów" wyboru PCi powietrze-woda, to nie będziesz później rozczarowany.

  15. #35

    Domyślnie

    Mhm, dziękuję za info. Zaczęłam czytać i pewnie jeszcze trochę mi zejdzie na lekturze, ale masz oczywiście rację, minusy są spore... Kusi mnie po prostu ta zielona energia. Ale najlepiej by było w jakiś cieplejszy zakątek świata się przenieść

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: Kolektor słoneczny - economic

    Czy autor po roku czasu od wykonania swojej koncepcji może opisać efekty swojej pracy?

  17. #37

    Domyślnie

    Kolektora jeszcze nie użytkuję, mój czas aktualnie pochłaniają prace wykończeniowe. Kilka razy sprawdziłem tylko temperaturę na czujniku umieszczonym na rurce pod dachówką, najwyższa jaką odnotowałem to 48 stopni.
    Nie ukrywam, że sam jestem ciekaw jak będzie się sprawdzał.
    Jak wszystko dobrze pójdzie to uruchomię go wiosną w przyszłym roku.
    Dam znać jak działa.

    Pzdr

    Sławek.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Ciekaw jestem efektów działania. Jestem przed kryciem dachu blachą.
    Pozdrawiam i czekam na wyniki.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Ostatecznie zrezygnowałem z kolektora pod dachówką.
    Skorzystałem z dotacji, jakiej moja gmina udzielała do kolektorów słonecznych i zainstalowałem dwa kolektory. Więcej na ten temat w moim Dzienniku :
    http://forum.muratordom.pl/post3951326.htm#3951326

    Jeżeli ktoś koniecznie chce wykonać kolektor "własnym sumptem", to zamiast rurek pod dachówka lepiej zastosować takie rozwiązanie : http://www.builditsolar.com/Experime...XCollector.htm .
    Na etapie budowy, zamiast dachówki w część połaci dachowej można wbudować właśnie taki kolektor.
    Efekt będzie dużo lepszy niż w przypadku rurek pod dachówką.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi Zobacz post
    U mnie pod grafitowym dachem z dachówki betonowej, mimo tego, że nie ma podbitki więc wieje sobie swobodnie przez środek, już teraz jest temperatura ok. 30 st. Aż się zacząłem zastanawiać nad takim kolektorem, albo nad sensownością ocieplania dachu... Stracę tyle ciepła...
    no właśnie kiedyś rozważałem .... co by było ... gdyby użyć chłodnicy ..... która by zasysała powietrze z warstwy między (koniecznie) czarną dachówką / blachą a podbitką ...tak to się chyba nazywa...
    natomiast
    z wężownicą trzeba się liczyć z wkraplaniem na wężownicy ... to nieuniknione, poza tym trzeba by rurki napełnić roztworem glikolu ..żeby nie spuszczać na zime, do tego rozszerzalność temperaturowa płynu jeśli to oddzielny obwód -więc naczynie przeponowe ... bo instalacja ....ma pojemność ... znacznie większą od klasycznie z kolektorami

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony