dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 85
  1. #41

    Domyślnie pytanie

    Jaka jest róznica miedzy kolektorem a pompą ciepła?
    Pytam ,poniewaz jestem poki co początkującym w temacie pomop ciepła ,a przyznam ze wiele moich znajomych chwali sobie te wszelkie systemy ogrzewania.

  2. #42

    Domyślnie

    Kolektor: montuje się na dachach (pozyskuje energię ze słońca), pompa ciepła: pozyskuje energię głównie z gleby lub powietrza(wentylacji - absorbuje ciepło wychodzące z budynku).

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek_wlkp Zobacz post
    Jak wszystko dobrze pójdzie to uruchomię go wiosną w przyszłym roku.
    Dam znać jak działa.
    Wiosna minęła. Jak działa Twój kolektor dachowy?

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Wiosna minęła. Jak działa Twój kolektor dachowy?
    Coś mi się wydaje, że ten kolektor to jeden wielki niewypał tak jak mój wymiennik gruntowy, tylko o moim to ja mogę chętnie napisać a autorzy kolektora dachowego jakoś niechętnie .
    pozdrawoam.
    Witold

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Wiosna minęła. Jak działa Twój kolektor dachowy?
    Witam !

    Wiosna minęła ... a ja jeszcze nie mieszkam ....
    Sroga zima i inne mniej lub bardziej niesprzyjające okoliczności sprawiły, ze wszystkie prace
    opóźniły się i poprzesuwały.
    Oczywiście jak już uruchomię kolektor to dam znać jak działa.
    Tym razem nie podaję terminu ... ciekawych prosze o cierpliwość

    Pozdrawiam.

    Sławek.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Przykrość wielka że aż takie poślizgi u Ciebie wystąpiły.
    Walcz, walcz, z niecierpliwością czekamy na wyniki.

    Pozdrawiam
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    No i minęły kolejne 2 miesiące i dalej nic?

  8. #48

    Domyślnie

    Co myślicie na temat połączenia kolektora, kominka i kotła gazowego w jeden system? Podobno znacznie obniża koszty ogrzewania:
    http://www.makroterm.pl/images/flash/zo_animacja.swf

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał chacal Zobacz post
    Co myślicie na temat połączenia kolektora, kominka i kotła gazowego w jeden system? Podobno znacznie obniża koszty ogrzewania:
    http://www.makroterm.pl/images/flash/zo_animacja.swf
    Dla mnie dramat cenowy a rachunki dalej nie małe.

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam.
    Ponieważ ciągle tu przewija się wątek cen kolektorów co myślicie o takim spojrzeniu na cenę kolektorów próżniowych?
    http://www.bachus.com.pl/wicia/index...te=publikacja5

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy Zobacz post
    najfaniejsza w tym wszystkim to wizualizacja
    A w wizualizacji częstotliwość dokładania do kominka
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  12. #52
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63 Zobacz post
    A w wizualizacji częstotliwość dokładania do kominka
    hihi rzeczywiscie jara sie strasznie szybko - jakis dziurawy chyba za to slonce grzeje jak na równiku

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko
    Dla mnie dramat cenowy a rachunki dalej nie małe.
    Może i nie jest tak jak to by się chciało super tanio, ale ma to jedną zaletę o której zdaje się nie wiesz.
    Chodzi mianowicie o redundancję źródeł ciepła.
    W twoim systemie jak ci padnie pompa ciepła (oby nie) to nie masz ani CO ani CWU i błagasz o jak najszybszy przyjazd serwisu.
    W tej wizualizacji gdy jeden system zawiedzie, można zastąpić alternatywą.

    Na swój sposób nie jest to głupie. Nie ma rozwiązań idealnych, ale jak są na to warunki to każdy system może być dobry.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Chodzi mianowicie o redundancję źródeł ciepła.
    W twoim systemie jak ci padnie pompa ciepła (oby nie) to nie masz ani CO ani CWU i błagasz o jak najszybszy przyjazd serwisu.
    W tej wizualizacji gdy jeden system zawiedzie, można zastąpić alternatywą.
    Dywersyfikacja źródeł ciepła to wymysł marketingowców. Najlepszym systemem awaryjnym jaki wymyślono jest dobre ocieplenie. Wtedy nawet kilka dni bez grzania nie jest jakimś problemem. W tamtym konkretnym przypadku gdyby był to kominek zwykły to jeszcze bym się z tobą zgodził a jeżeli z płaszczem to gdy prądu nie będzie to żadne z tych źródeł nie dadzą ci poczucia bezpieczeństwa.

  15. #55
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Jak ja tych nie przemyślanych odpowiedzi Pana liwko nie na widzę.Skrót myślowy jak domniemam.:

    Najlepszym systemem awaryjnym jaki wymyślono jest dobre ocieplenie. Wtedy nawet kilka dni bez grzania nie jest jakimś problemem.
    Pisałem o tym wcześniej to mnie nawyzywał.(mój eksperyment kiedy to nie grzałem niczym w domu a temp.spadła do 19,5 stC.).Potem pisze Pan liwko:
    a jeżeli z płaszczem to gdy prądu nie będzie to żadne z tych źródeł nie dadzą ci poczucia bezpieczeństwa.
    .Litości.Mam agregat czy UPS ,które to bezpiecznie pozwolą zbić temp. a potem czekam na powrót napięcia bo przeca mam dom dobrze ocieplony.PC takie bezpieczeństwo daje jak kilka dni nie będzie prądu.Litości ale ja nic nie mówiłem złego tylko się odniosłem do tych .....amen.
    Ostatnio edytowane przez niktspecjalny ; 29-01-2011 o 14:19 Powód: .

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Dywersyfikacja źródeł ciepła to wymysł marketingowców. Najlepszym systemem awaryjnym jaki wymyślono jest dobre ocieplenie. Wtedy nawet kilka dni bez grzania nie jest jakimś problemem.
    No, to ocieplenie jest najlepsze zwłaszcza na brak ciepłej wody użytkowej. W końcu wystarczy się kąpać w kurtce, co nie?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    No, to ocieplenie jest najlepsze zwłaszcza na brak ciepłej wody użytkowej. W końcu wystarczy się kąpać w kurtce, co nie?
    Nie no oczywiście że będzie problem z CWU ale nie bądź zgryźliwy bo przy dłuższej awarii prądu większość systemów nie zadziała a w razie awarii PC jest jeszcze kuchenka gdzie tą wodę można zagrzać.
    Złośnik jesteś Krzysztofie

  18. #58

    Domyślnie

    Tylko że ja nie pisałem o braku prądu tylko o awarii urządzenia. Oczywiście wy znowu swoje. Ale co mi tam - każdy się usprawiedliwia jak może.

    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie właścicieli pomp ciepła - co robicie z nimi latem podczas burzy? Odłączacie od prądu, liczycie że nie uderzy czy co innego?
    Nie jest to pytanie zgryźliwe, ale osobiście jak bym posiadał pompę to bym w pory robił. Oczywiście to się także tyczy innego sprzętu.

    ----------------
    Odnośnie peksy pod dachówką - wg mojej wiedzy rurki peksowe montuje się w instalacjach między innymi dlatego, że mają przyzwoitą izolację termiczną w porównaniu z miedzią. Skoro nie oddają ciepła to i go nie przyjmują. Dlatego uważam, że ten kolektor nie ma prawa działać poprawnie. W normalnym kolektorze właśnie miedź stosuje się do odbioru energii i jak już to miedź a nie peksa powinna być na dachu.
    Również czekam z niecierpliwością na wyniki eksperymentu.

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Odnośnie peksy pod dachówką - wg mojej wiedzy rurki peksowe montuje się w instalacjach między innymi dlatego, że mają przyzwoitą izolację termiczną w porównaniu z miedzią.
    ... i dlatego stosuje się je np. w instalacjach ogrzewania podłogowego .
    Rurki miedziane umieszczone w taki sam sposób niewiele poprawiłyby wydajność takiego kolektopra dachowego.
    Konieczny byłby dodatkowy radiator, np. taki jak stosuje się w instalacji ogrzewania podłogowego w stropach drewniannych.
    Tu masz opis wykorzystania właśnie rurek PEX do budowy kolektora słonecznego :
    http://www.builditsolar.com/Experime...XCollector.htm
    Stosując takie jak w tym opisie radiatory z blachy aluminiowej można by znacznie poprawić wydajność kolektora dachowego.
    Niestety wzrosłyby także koszty jego wykonania.
    Znacznie lepszą efektywność miałby kolektor o opisanej tam konstrukcji np. wbudowany w połać dachową.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Tylko że ja nie pisałem o braku prądu tylko o awarii urządzenia. Oczywiście wy znowu swoje. Ale co mi tam - każdy się usprawiedliwia jak może.

    Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie właścicieli pomp ciepła - co robicie z nimi latem podczas burzy? Odłączacie od prądu, liczycie że nie uderzy czy co innego?
    Nie jest to pytanie zgryźliwe, ale osobiście jak bym posiadał pompę to bym w pory robił. Oczywiście to się także tyczy innego sprzętu.

    .
    A co walnie w czasie pechowego wyładowania? Czy PC będzie do wymiany? Jeszcze w życiu o takim przypadku nie słyszałem. Jak masz jakiś powód by o tym napisać to podaj jakieś źródło.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony