dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 107
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomkiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    4

    Domyślnie zakup generatora prądu

    rozglądam się za zakupem generatora prądu - najpierw ma służyć na budowie domu, potem już w nim jako zasilanie awaryjne (czyli musi mieć automatyczny rozrusznik). Proszę o radę, co wybrać - powinien uciągnąć powiedzmy trzy komputery (w tym jeden serwer, bez monitora), kino domowe, rekuperator, oświetlenie na żarówkach energooszczędnych lodówkę i piec gazowy do ogrzewania wody. W Obi jest w promocji chyba 3kW za 900zł, a na allegro widziałem i 12kW za 5000zł. Warto dopłacić do większego?

    Czy jest to jakiś problem, żeby działał po prostu na jednej sieci domowej i jak "wróci" prąd z elektrowni, sam się wyłączał i przełączał na normalne zasilanie? Widziałem w internecie takie skrzynki, które automatycznie przełączają źródło i włączają generator - zdaje to egzamin? Przerwa w zasilaniu urządzeń może być odrobinę dłuższa (kilkanaście sekund?), komputery będą popodłączane do UPSów

    Czy takie urządzenia można kontrolować z komputera? np. jeżeli będzie za niski poziom paliwa, to mieć jakiś alarm, żeby nie trzeba było biegać do pomieszczenia z generatorem i sprawdzać stan.

  2. #2

    Domyślnie

    Również proszę o radę jakiej mocy potrzeba "agregat prądotwórczy" przy budowie domu, mam na myśli również etap wykończeniówki...
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie Re: zakup generatora prądu

    Cytat Napisał tomkiewicz
    rozglądam się za zakupem generatora prądu - najpierw ma służyć na budowie domu, potem już w nim jako zasilanie awaryjne (czyli musi mieć automatyczny rozrusznik). Proszę o radę, co wybrać - powinien uciągnąć powiedzmy trzy komputery (w tym jeden serwer, bez monitora), kino domowe, rekuperator, oświetlenie na żarówkach energooszczędnych lodówkę i piec gazowy do ogrzewania wody. W Obi jest w promocji chyba 3kW za 900zł, a na allegro widziałem i 12kW za 5000zł. Warto dopłacić do większego?

    Czy jest to jakiś problem, żeby działał po prostu na jednej sieci domowej i jak "wróci" prąd z elektrowni, sam się wyłączał i przełączał na normalne zasilanie? Widziałem w internecie takie skrzynki, które automatycznie przełączają źródło i włączają generator - zdaje to egzamin? Przerwa w zasilaniu urządzeń może być odrobinę dłuższa (kilkanaście sekund?), komputery będą popodłączane do UPSów

    Czy takie urządzenia można kontrolować z komputera? np. jeżeli będzie za niski poziom paliwa, to mieć jakiś alarm, żeby nie trzeba było biegać do pomieszczenia z generatorem i sprawdzać stan.
    Witam!!
    Troche duze wymagania stawiasz. Jesli chodzi o agregat to oczywiscie im wiekszy tym bardziej mozesz go obciazyc urzadzeniami. Co do awaryjnego zasilania to wyglada to inaczej. Aby zasilic w takich mometach caly dom to niezly agregat bys musial miec a jego koszt bylby wysoki. Co do przerw w zasilaniu zyjemy w czasach kiedy dluzsze wylaczenia sa zadkoscia.
    Jednakze jesli bys mial wieksza kase to mozesz kupic pozadnego UPS'a ( nie takiego jak do komputera tylko wiekszego) i kilka akumulatorow, to wowczas mozesz miec pewnosc podtrzymywania zasilania. Sa tez na rynku niemieckim mini elektrownie wiatrowe ktore moga zasilic oswietlenie i niezbedne podczas przerw urzadzenia.
    Pozdrawiam

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie Re: zakup generatora prądu

    Cytat Napisał radzikkm
    Sa tez na rynku niemieckim mini elektrownie wiatrowe ktore moga zasilic oswietlenie i niezbedne podczas przerw urzadzenia.
    Pozdrawiam
    Małe turbiny wiatrowe można też kupić w Polsce, np. tutaj. Ale bądźmy szczerzy, używanie ich do podtrzymywania napięcia w domowej instalacji elektrycznej nie ma sensu! Przecież nie ma gwarancji, że wiatr będzie wtedy, gdy akurat zakład energetyczny wyłączy prąd...

    Rozsądne wydaje się zrobienie awaryjnego zasilania opartego o agregat prądotwórczy zasilający tylko niezbędne urządzenia domowe... Lodówkę, zamrażarkę, pompy obiegowe centralnego ogrzewania, alarm i inne tego typu... Wtedy moc agregatu jest mniejsza, cena również.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomkiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    4

    Domyślnie Re: zakup generatora prądu

    Cytat Napisał radzikkm
    Troche duze wymagania stawiasz. (...) Co do awaryjnego zasilania to wyglada to inaczej. Aby zasilic w takich mometach caly dom to niezly agregat bys musial miec a jego koszt bylby wysoki. Co do przerw w zasilaniu zyjemy w czasach kiedy dluzsze wylaczenia sa zadkoscia.
    mówisz, że nawet ten 12kW nie pociągnie domu?

    Dom stanie na wsi, gdzie prąd jest dostarczany linią napowietrzną - tutaj elektrownia zastrzega sobie przerwy w dostawie prądu do 24h.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie Re: zakup generatora prądu

    Cytat Napisał tomkiewicz
    mówisz, że nawet ten 12kW nie pociągnie domu?
    A na ile masz przydział mocy z zakładu energetycznego?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  7. #7

    Domyślnie

    Na zakup generatora trzeba niestety przeznaczyć pow. 3.tys
    Tani generator to jakieś made in china w najgorszym wydaniu, bez dostępu do serwisu i do wyrzucenia jak się to coś zepsuje.
    Tani generator to prąd o niskiej jakości (dużo harmonicznych - kiepska sinusoida, niestabilne napięcie i moc), silnik benzynowy o ręcznym rozruchu bez automatycznego przełączania, pobierający dużo benzyny.
    Lepiej zainwestować i kupić coś na Dieslu jakieś znanej marki (chyba, że kupujemy tylko na budowę i nie obchodzi nas serwis za np. 8 lat), jeśli ma to chodzić dłużej niż kilka godzin w miesiącu dobrze popatrzyć na zużycie paliwa.
    Jeśli generator ma stać gdzieś w domu to ważny jest jeszcze poziom hałasu.

    Są generatory, które biorą 0,3l ropy na 1kW mocy (taniej niż w elektrowni )
    i takie co biorą 1,5l benzyny na 1kW mocy (tak już drożej)
    Poziom hałasu może być 55dB albo 95dB.

    To jakie sobie kupimy urządzonko zależy od tego ile mamy kasy, gdzie to ma stać, jak długo ma chodzić i w końcu do czego to ma służyć!

    Pozdr. Adam

  8. #8

    Domyślnie

    szkoda, że cennika jakiegoś nie podają:
    http://www.akmel.mielec.pl/opis.php

    Mi się podobają te z napędem od wałka ciągnika rolniczego, można tam podczepić cokolwiek (wiatraczek, turbinkę wodną, silnik od Malucha ...

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomkiewicz

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    4

    Domyślnie Re: zakup generatora prądu

    Cytat Napisał KrzysztofLis2
    A na ile masz przydział mocy z zakładu energetycznego?
    nie wiem, jeszcze dom jest w trakcie projektowania, ale na pewno nie będę podpinał (tak jak mi w tym temacie poradzono) agregatu pod wszystkie urządzenia - także odpada zasilanie elektrycznej kuchenki, na pewno nie będę gotował wody ani prasował w przypadku braku prądu.

    urządzenie nie będzie chodzić często - nie wiem, czy w tej miejscowości są zaniki nawet do kilka miesięcy. Chcę się przede wszystkim uchronić od sytuacji, w której mam do oddania jakiś projekt "na wczoraj", a tu klops, bo przez cały dzień prądu nie będzie.

    myślałem nad postawieniem tego w dużym garażu kilka(naście?) metrów od domu - nie będzie mi śmierdzieć paliwem/ojelem, ale trzeba będzie kabelki pociągnąć.

    Jakie są dobre firmy produkujące takie urządzenia?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cpt_Q
    szkoda, że cennika jakiegoś nie podają:
    http://www.akmel.mielec.pl/opis.php

    Mi się podobają te z napędem od wałka ciągnika rolniczego, można tam podczepić cokolwiek (wiatraczek, turbinkę wodną, silnik od Malucha ...
    Rower i zonę na nim posadzić .
    Z czasem może pare Watów by uzyskała .
    A jaka jest różnica w działaniu np. pomiędzy (oprócz wyglądu):
    http://www.p-masz.pl/178-2-t,agregat...2001_fogo.html
    http://www.p-masz.pl/15-2-t,agregaty...20i_honda.html


    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  11. #11

    Domyślnie Re: zakup generatora prądu

    Cytat Napisał tomkiewicz
    ...co wybrać - powinien uciągnąć powiedzmy trzy komputery (w tym jeden serwer, bez monitora), kino domowe, rekuperator, oświetlenie na żarówkach energooszczędnych lodówkę i piec gazowy do ogrzewania wody....
    Cytat Napisał tomkiewicz
    ...także odpada zasilanie elektrycznej kuchenki, na pewno nie będę gotował wody
    zupy nie zjem, herbatki nie wypiję, ale KOMPUTERY będą działać...i kino domowe - ot priorytety

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Witaj
    Jeżeli MUSISZ mieć zasilanie alternatywne, to nastaw się na naprawdę niemałe wydatki!
    Koszt agregatu to mały problem.
    Potrzebujesz zatwierdzonego projektu takiego przyłączenia. Tu dopiero są schody!
    NIE MOŻE zaistnieć sytuacja, że jak braknie zasilania to ruszy automatycznie agregat i ktoś gdzieś tam daleko zleci z naprawianego słupa!!!
    Masz wtedy dłuuugą odsiadkę!

    Był tu taki wątek. Sprawa ciekawa to i pojawia się co kawałek.
    Omówione na sto sposobów!

    TO NIE JEST PROSTE!!!
    Formalności, jakie trzeba spełnić odbierają apetyt na bardzo długo.
    Sieć wydzielona i odpalanie na szarpankę!
    To proste i realne. Inaczej - da się, ale czy warto?
    Adam M.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Witaj
    Jeżeli MUSISZ mieć zasilanie alternatywne, to nastaw się na naprawdę niemałe wydatki!
    Koszt agregatu to mały problem.
    Potrzebujesz zatwierdzonego projektu takiego przyłączenia. Tu dopiero są schody!
    NIE MOŻE zaistnieć sytuacja, że jak braknie zasilania to ruszy automatycznie agregat i ktoś gdzieś tam daleko zleci z naprawianego słupa!!!
    Masz wtedy dłuuugą odsiadkę!
    Jest jeden prosty sposób na zapewnienie ciągłości zasilania komputerom (i ew. innym niedużym odbiornikom). UPS on-line (czyli prostownik-akumulator-przetwornica) i dołożony drugi prostownik z agregatu. Nie ma żadnych szans na cofkę zasilania. Można w ramach "zabawy" dołożyć solary, wiatrak czy MEW. Start agregatu np. po rozładowaniu aku do połowy. Nie sądzę również aby taki układ podlegał pod uzgodnienia z ZE (bo w takim razie zamontowanie UPS też trzeba by uzgadniać).

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii
    Cytat Napisał adam_mk
    Witaj
    Jeżeli MUSISZ mieć zasilanie alternatywne, to nastaw się na naprawdę niemałe wydatki!
    Koszt agregatu to mały problem.
    Potrzebujesz zatwierdzonego projektu takiego przyłączenia. Tu dopiero są schody!
    NIE MOŻE zaistnieć sytuacja, że jak braknie zasilania to ruszy automatycznie agregat i ktoś gdzieś tam daleko zleci z naprawianego słupa!!!
    Masz wtedy dłuuugą odsiadkę!
    Jest jeden prosty sposób na zapewnienie ciągłości zasilania komputerom (i ew. innym niedużym odbiornikom). UPS on-line (czyli prostownik-akumulator-przetwornica) i dołożony drugi prostownik z agregatu. Nie ma żadnych szans na cofkę zasilania. Można w ramach "zabawy" dołożyć solary, wiatrak czy MEW. Start agregatu np. po rozładowaniu aku do połowy. Nie sądzę również aby taki układ podlegał pod uzgodnienia z ZE (bo w takim razie zamontowanie UPS też trzeba by uzgadniać).
    To zresztą jedyne sensowne rozwiązanie również w zakresie jakości czestotliwości i kształtu krzywej napięcia. Nie zapominajmy, że im urzadzenie bardziej skomplikowane, tym bardziej wrażliwe na odchyłki od normy.
    To co wystarcza do ogrzewania czy napędu betoniarki, niekoniecznie musi zastąpić zasilanie plazmy czy komputera i zapewnić ich właściwe działanie.

    PS. Z tą cofką zasilania to nie tak hop hop. Tylko 2 diody zostają przebite i to załatwia nam wyjście na sieć bez mydła.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Ale to sieć wydzielona składana z odbiornikami poprzez specjalizowanego UPSa.
    Da się tak. Trzeba to dobrze przemyśleć.
    Pisano o agregacie z automatycznym startem!!!
    To zupełnie inne rozwiązanie!

    Adam M.

    Możesz nam napisać co się stanie, jak wyjście UPSa podasz na sieć domową jako alternatywę, która się pojawia po "padnięciu" zasilania zasadniczego?
    Bo i tak się da, ale bardzo NIE POLECAM!!!

    CAŁĄ chałupę chcesz podać poprzez tego biedniutkiego UPSa? Padną styki i UPS nie podtrzyma całej chałupy...
    Przewidujesz profesjonal/przemysłówkę? (ze 30 tys nie Twoje).

    Jakby nie patrzał - sieć wydzielona...
    A.M.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Ale to sieć wydzielona składana z odbiornikami poprzez specjalizowanego UPSa.
    Da się tak. Trzeba to dobrze przemyśleć.
    Pisano o agregacie z automatycznym startem!!!
    To zupełnie inne rozwiązanie!
    To chyba do mnie - przeca pisałem - wydzielone niewielkie odbiory (komputery, piec CO...). Koszt wbrew pozorom może być mniejszy niż zakup porządniejszego (parametry!) agregatu.
    PS.
    Autor wątku pisał że i tak będą UPSy. Trzeba tylko dać droższe (on-line) lub samemu je zrobić.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Ja tylko akcentuję, że MOŻNA kupić i uruchomić NAMIASTKĘ za tanie pieniądze.
    Pełne i dobre rozwiązanie nie jest proste i tanie!
    Da się zrobić, ale trzeba się spocić. Przy robocie lub przy płaceniu!
    Adam M.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    ej, żartujecie sobie z tymi uzgodnieniami z ZE??
    Musze mieć uzgodnienie, papiery itp. z ZE żeby kupić sobie agregat??!!
    Toż to moja kasa i moje zabezpieczenie przez brakiem prądu.
    Ja się nie znam na prądzie ale myślałem o jakimś ręcznym przełączniku z sieci na agregat gdy zabraknie prądu.
    Szperałem w Prawie energetycznym i nic tam nie znalazalem odnośnie papierów, uzgadniania z ZE posiadania własnego agregatu.
    Jaka podstawa prawna o tym mówi??

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Mówi. Nie o tym, tylko o tym CZEGO NIE WOLNO!
    A są rzeczy, których bez uzgodnień nie wolno!

    A ta wajcha, jak odpalisz agregat i jej nie przerzucisz to co zrobi?

    Adam M.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Adamie ale czego nie wolno wg której ustawy?

    A pytanie zadałeś dobre, zrozumiałem niebezpieczeństw chyba ale przecież tym przełącznikiem można zablokować właczenie agregatu, czyli aby go uruchomić musi być przełącznik ustawiony na np. 2, 1 to ZE.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony